Navodnjavanje na voćnjaku

Danas sam imao dogovor oko creva i navodnjavanja kap po kap .Cene su kao sto sam napisao u prethodnom postu.Ta debela creva ( 2 cola ) koja sluze za razvod mozes slobodno da kupis ova iz pazove posto ces ih sigurno kao i ja koristiti samo za razvod i ukopavaces ih kako ih ne bi mehanizacijom unistio. A ovaj okiten biti na suncu i mrazu pa jedno 6,7 godina mozda i 10 god.Moj drugar ih ima evo vec 6 god. i nista se ne desava.
Nije velika cena ako uzimas male kolicine ,a meni treba 17 000 metara pa kad to saberes zaboli te glava a i dzep :haha: :haha: :haha:
 
moze te li oko izbora pumpe pomoci? meni treba pumpa da savlada visinsku razliku oko 150m. daljina oko 400m. trgovci mi nude grundfos SQ pumpu,elektricnu potapajucu.odgovara mi ta pumpa u svemu, osim sto je osetljiva na pijesak. postoji li motorna pumpa, koja moze savladati ovu visinu i daljinu? hvala, naravno
 
možda grešim, ali mslim da ti trgovci nude pogrešnu pumpu koja gura 200m u daljinu a ne u visinu. ti reče da ti treba 150m uz visinu a to je pritisak 15 bari + onih 400m :sta: ,a @nebojša ti je rekao a i ja mislim da bez regulatora pritiska nećeš proći dal' guro vodu ka gore ili je puštao od gore.
Zar ti nisi pomenuo da već imaš pumpu koja gura neku malu količinu vode? To znači da već imaš neki sistem ili si pričao za neki drugi voćnjak?
 
2 nb-campari
Jbg 150m mi zvuči stvarno puno. Još se nisam ni u priči susreo sa tolikom visinskom razlikom. Neznam šta da ti kažem. Nije loše što mi ovde malo piskaramo i razmenjujemo mišljenja ali bolje se ti informiši i kod VIŠE raznih dobavljača i pumpi i opreme. Kažeš im situaciju i tražiš predlog pa posle sedneš lepo pa se presabereš. Tako sam i ja radio, što više raznih ideja i predloga imaš lakše ćeš doći do rešenja.
Jesi li kontaktirao t-pam? Oni su meni uradili kompletan projekat, probaj ništa te ne košta.

2 Sale
17000 x 25 = 425000 evo da ti malo pomognem :haha:
Šta to sadiš, ustvari šta god sadiš nije ispod 7-8 ha :sta:

_________________________________________________Post je spojen: [time]Mon Mar 2 20:42:35 2009[/time]_________________________________________________
Evo gledao sam malo karakteristike tih grundfos pumpi. Mogu da savladaju tu visinu ali pri tom je mali protok, evo linka

http://www.grundfos.com/web/homeyu.nsf/ab34d734e50cd531c1256569004a2b74/0bd638642ab2b289c1256c21003c4908/$FILE/SQ%20range.pdf

E sad neznam da li bi morao imati cisternu i neku pumpu na vrhu ili bi moglo ići prirodnim padom. Smo opet ću ja sa tim protokom, to mi je nešto jako malo, bojim se da bi morao navodnjavati danima da bi bilo nekog efekta :sta:
 
genic je napisao(la):
možda grešim, ali mslim da ti trgovci nude pogrešnu pumpu koja gura 200m u daljinu a ne u visinu. ti reče da ti treba 150m uz visinu a to je pritisak 15 bari + onih 400m :sta: ,a @nebojša ti je rekao a i ja mislim da bez regulatora pritiska nećeš proći dal' guro vodu ka gore ili je puštao od gore.
Zar ti nisi pomenuo da već imaš pumpu koja gura neku malu količinu vode? To znači da već imaš neki sistem ili si pričao za neki drugi voćnjak?
imam ponudjeno resenje,
pumpa grundfos SQ, resava ovaj napor. savladjuje visinsku razliku od 150 m, i na toj visinskoj razlici, uz daljinu oko 400 m, daje 20 lit. u minuti. koristi monofaznu struju. to sam rekao da imam.(imam kao resenje do sad najpovoljnije sto sam nasao). medjutim ova pumpa me po malo plasi zbog osetljivosti na pijesak. zato sam pitao zna li ko kako funkcionisi i mogu li ove napore savladati motorne, kardanske ili neke druge pumpe. hvala
 
Sad imam jasniju sliku.
Tomosova benzinska pumpa ili tome slično nema šanse da savlada tu visinsku razliku. Kardanske bi možda mogle treba proveriti.
 
@ nebojsa
Zasadio sam lesnik na 8 ha . I sada postavljam sistem za navodnjavanje
@nb campari
Mozda bi bilo bolje resenje da razmisljas o nekoj akumulaciji . Recimo kocka plasticna od 1000 lit ti stoji na euro paleti ( cena polovne oko 75 eura ,nadji temu plasticna cisterna ) podignes je na 1 metar visine i dobijas pritisak koji moze sam u creva da distribuira vodu dalje.Od bunara do plast.cisterne obicnu muljnu pumpu ( nemaju problema sa peskom) i monofazna i pici. Naravno pored plasticne kocke imas i uspravne cevaste cisterne sa vecom kolic.vode.
Imas i tu grundfos pumpu ( cene su im ogromne) koje su osetljive na pesak ,mnogo para a moze da rikne brzo.Samo moras da vodis racuna o kolicini vode ako potapas pumpu ( bilo koju ) posto se ona hladi vodom i ako izvuce svu vodu sa pola minuta je gotova.Precnik je veoma bitan ( pumpe ) koju potapas .
 
Znači nisam omašio za površinu ::svaka cast::
Ono što se meni čini kao najveći problem u ovoj priči je kako podići vodu na vrh te parcele, sve drugo je mislim manji problem i da se rešiti. Neznam da li muljna pumpa može izbaciti vodu na tu visinu? Što se tiče cene Grundfos pumpi predpostavljam da nije jeftina.
 
Mislim da tu razliku u visini moze da resi samo pumpa sa dosta pritiska( bar) a tu dolazi drugi problem kapaljki,posto ce sve da se razlete .Treba uzeti u obzir svakako akumulaciju .
 
kako sam ja video ti bas imas problema,kako mene secanje sluzi nije moguce savladati nagib od 20-30% sa kap po kap ,drugo nemoguce je direkno iz pumpe visokog pritiska ici u razvod kap po kap ,trece zamisli kako to izgleda kada se svaka diznica regulise za sebe :haha: mozes na 20 ari ali za vece povrsine i ozbiljne zasade kontaktiraj firmu LIbertas iz Sapca za profi zasad su oni najpovoljniji veruj imaju sirok spektar creva ,i jos nesto ja imam vec 6 god obicne trake T-tape na 10 cm rupe i zavrsavaju posao kada zalivas 10 h na dubini od 50 cm voda se spoji ,obavezno stavi rupe na gore kako bi izbegao zacepljenje rupa.

Drzim ti palceve da uspes jer znaci puno
 
strelac je napisao(la):
kako sam ja video ti bas imas problema,kako mene secanje sluzi nije moguce savladati nagib od 20-30% sa kap po kap ,drugo nemoguce je direkno iz pumpe visokog pritiska ici u razvod kap po kap ,trece zamisli kako to izgleda kada se svaka diznica regulise za sebe :haha: mozes na 20 ari ali za vece povrsine i ozbiljne zasade kontaktiraj firmu LIbertas iz Sapca za profi zasad su oni najpovoljniji veruj imaju sirok spektar creva ,i jos nesto ja imam vec 6 god obicne trake T-tape na 10 cm rupe i zavrsavaju posao kada zalivas 10 h na dubini od 50 cm voda se spoji ,obavezno stavi rupe na gore kako bi izbegao zacepljenje rupa.

Drzim ti palceve da uspes jer znaci puno

imam 300 stabala jabuke, zasadjenih u 14 redova. nagib takav kakav je, a voda je na vrhu. sad i ja se plasim, kad pustim vodu u sistem, oce li sve cijevi ili trake popucati. prodavci kazu bice to u redu, cak i projekte imam od nekih. jedna firma iz ruskog krstura tvrdi da taj nagib nije problem, i preporucuje ukopat trake. to ne mogu , zato sto radim frezom oko stabala, pa ih ne mogu otkopavat. mislio sam da neko ima slicnu parcelu, pa moze posavjetovat, ovako zatrpasmo ljude sa mojim jabukama. hvala za ovu firmu iz sabca, sjutra ih zovem
 
Samo ti piši, ako neko ima nešto pametnije da radi neće ovde visiti :haha:
Mislim da trake neće popucati ali nećeš imati istu količinu vode po kapaljci, ako ti je to uopšte bitno. Tvoji redovi su oko 100m ako ne grešim, što i nije mnogo. Moji redovi su oko 160 m i iako su mi garantovali da mogu da izguraju 200m ja nisam zadovoljan. Izguraju one, dobijem ja vodu i na kraju ali na pošetku reda kapaljke daju više vode nego na kraju. Imam obične Pluvio trake (iz ATP-a) i dobro su se pokazale, što se tiče začepljavanja nemam problema, samo da su malo kraći redovi. Inače oni su mi tvrdili da imaju sisteme koji rade 10 godina bez problema. Evo ti link pa pogledaj vidim da imaju neke kapljače za terene sa nagibom

http://www.atpdoo.co.yu/kap-po-kap/cvrsti
 
nebojsa je napisao(la):
Samo ti piši, ako neko ima nešto pametnije da radi neće ovde visiti :haha:
Mislim da trake neće popucati ali nećeš imati istu količinu vode po kapaljci, ako ti je to uopšte bitno. Tvoji redovi su oko 100m ako ne grešim, što i nije mnogo. Moji redovi su oko 160 m i iako su mi garantovali da mogu da izguraju 200m ja nisam zadovoljan. Izguraju one, dobijem ja vodu i na kraju ali na pošetku reda kapaljke daju više vode nego na kraju. Imam obične Pluvio trake (iz ATP-a) i dobro su se pokazale, što se tiče začepljavanja nemam problema, samo da su malo kraći redovi. Inače oni su mi tvrdili da imaju sisteme koji rade 10 godina bez problema. Evo ti link pa pogledaj vidim da imaju neke kapljače za terene sa nagibom

http://www.atpdoo.co.yu/kap-po-kap/cvrsti

hvala, hvala.
no imam jos jedno pitanje za veceras. je li dovoljno jedna traka na jedan red, ili moram postaviti dvije, sa jedne i sa druge strane stabla, na razmaku oko pola metra od stabla, lijevo i desno. znaci razmak izmedju dvije trake metar, a stablo u sredini.
 
To nebi bilo loše ako ti ne smeta za obradu između redova. Tako bi pokrio veću površinu t.j. bila bi bolja distribucija vode. Šta kažeš na ove iz ATP?
 
Cekaj,cekaj mozda ja tebe nisam dobro razumeo ali tebi je voda gore na brdu a jabuke niz padinu dole? sad mi nije bas jasno u cemu je problem.
 
Sale je napisao(la):
Cekaj,cekaj mozda ja tebe nisam dobro razumeo ali tebi je voda gore na brdu a jabuke niz padinu dole? sad mi nije bas jasno u cemu je problem.

voda ce da bude na brdu(dvadeset litara u minuti) jabuke niz padinu. padina oko 30%. ako razvucem trake niz padinu, i u njih pustim ovu vodu, oce li trake popucati, oce li se kapljaci razleceti, ili ce na dnu reda biti bara, a na vrhu suvo. moze li kompezacioni kapljac rijesiti ovaj problem, prodavci tvrde da oce, moze li im se vjerovati.
_________________________________________________Post je spojen: [time]Wed Mar 4 12:57:20 2009[/time]_________________________________________________
nebojsa je napisao(la):
To nebi bilo loše ako ti ne smeta za obradu između redova. Tako bi pokrio veću površinu t.j. bila bi bolja distribucija vode. Šta kažeš na ove iz ATP?

znam i ja da ne bi bilo lose, no dupli posao. je li po tebi dovoljna jedna traka uz red voca?gospodu iz ATP-a sam zvao, obecali su da ce mi se javit njihov strucnjak za navodnjavanje voca, koji navodno moze izracunati koliko mi treba kapaljki, na kojem rastojanju, pa prema tom uslovu i napraviti trake. jos vele da ovaj nagib nije smetnja. da ce protok vode na svakom kapljacu biti isti. vidjecemo oce li za ove tvrdnje dati i garancije
 
Za te trake nisam siguran,tu informaciju bi morao znati sam prodavac.A sto se tice okitena o kome sam vec pricao ,on ce izdrzati 100 % ,posto je testiran na pritisak do 6 bara i samokompenzujuci kapljaci ce sigurno zavrsiti posao.
 
sad sam razgovarao sa nekim navodno strucnjacima. na takvom nagibu kao mom, oni bi postavili obicne kapljace, samo bi na polovini reda ugradili slavinu i njom regulisali protok u donjoj zoni. kod svakog stabla bi postavili tri kapljaca. jedan uz stablo, drugi iznad stabla lijevo i treci ispod stabla desno, po pola metra daljine od stabla oba. kapljace bi montirali na okiten.ovakvo resenje mi izgleda realnim
_________________________________________________Post je spojen: [time]1236171816[/time]_________________________________________________
Sale je napisao(la):
Za te trake nisam siguran,tu informaciju bi morao znati sam prodavac.A sto se tice okitena o kome sam vec pricao ,on ce izdrzati 100 % ,posto je testiran na pritisak do 6 bara i samokompenzujuci kapljaci ce sigurno zavrsiti posao.

samokompenzujuci kapljac mora imati pritisak dva bara najmanje. ja to nemam u gornjoj zoni vocnjaka.
 
Kapljac nema pritisak .Nego je namesten da daje npr. 4 lit na sat i bez obzira na pritisak 2 bara ili 2,8 bara.
 
Sale je napisao(la):
Kapljac nema pritisak .Nego je namesten da daje npr. 4 lit na sat i bez obzira na pritisak 2 bara ili 2,8 bara.
dobro, ali ako u sistemu nemas dva bara, kompenzujuci kapljac nece raditi. tako mi danas rece neko ne znam vise ni ko, mislim da je iz libertasa sabac.
 
Nazad
Vrh