Registracija poljoprivrednih gazdinstava

dragansavin je napisao(la):
@ Branko koji je sajt za PIO , a zdravstvo i pio je kod nas u Opstini Nova Crnja razdvojeno ,znam sigurno jer je moj tata isplatio sve za zdravstvo u 2008 godini, pa dali neko zna ali tacno klko treba on da plati PIO za 2008 god. Mada mozda moja opstina bude imala srece posto smo mi nerazvijena opstina bili do sada, a nerazvijene opstine nemoraju da plate PIO po toj novoj uredbi,barem sam ja tako shvatio.

@ Dragane

http://www.pioz.org.yu/sr/lt/osiguranje-zaposlenih/
 
didi je napisao(la):
Pa recimi gde je ta uredba da je i ja pročitam.Ima nagoveštaja da će ne razvijene opštine imati neke beneficije ali nigde nisam našao da piše kakve.
Pa na sajtu ministarstva pise da marginalna podrucja nemoraju da plate PIO za 2008 godinu.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1234298588[/time]_________________________________________________
@ Branko ja tu nista nerazumem na tom sajtu,dal tu ima bas za nas poljoprivrednike i gde tacno?
 
dragansavin je napisao(la):
@ Branko ja tu nista nerazumem na tom sajtu,dal tu ima bas za nas poljoprivrednike i gde tacno?

Ne znam šta te konkretno interesuje, jer na tom sajtu su samo opšti podaci.
Ako misliš na visinu iznosa PIO za poljoprivrednike, to nema.
Najbolje je da odeš u fond PIO u vašoj opštini, jer koliko shvatam svaka opština je "svet za sebe".

Ja eto danima pratim ovu našu prepisku, ali kada sam danas otišao u upravu za trezor saznah nešto novo. Na papirima za obnovu registracije piše da je obavezna overa svih ugovora u sudu. Danas sam saznao da se overavaju samo novi ugovori, a stari ne moraju. Takođe, da je overu moguće uraditi i u MZ. Kada sam kasnije otišao u MZ, tamo su mi rekli da overu rade samo u mesnim kancelarijama po selima koja pripadaju opštini Stara Pazova, a da ja, pošto sam iz Stare Pazove, overu mogu uraditi u sudu i na opštinskom šalteru. Dakle, ni oni ljudi još tačno ne znaju sve. Čugi, recimo, overu ugovora može uraditi kod njega u Novoj Pazovi, u mesnoj kancelariji i ne mora dolaziti u sud u Staroj Pazovi. Toga su se dobro setili, jer znajući brzinu naših sudova, bilo bi velikih problema. Ovako su ih malo rasteretili, mada me je začudilo što su se na neki nači odrekli dela prihoda kroz sudske takse, koje su sigurno veće od opštinskih...
 
branko je napisao(la):
Danas sam bio u službi za obnovu reg. RPG.
Kažu da ugovori o zakupu koji su prethodnih godina napravljeni, a na više godina, sada ne moraju da se obnavljaju, niti overavaju u sudu. Overavati treba samo nove ugovore o zakupu.
Overu ugovora je moguće uraditi u sudu, ali i u mesnoj zajednici u selima koja nisu centri opština.
Budući da sam do sada uplaćivao PIO po osnovu samostalne delatnosti a sada prelazim na poljoprivredni, nisu znali da mi odgovore da li sam u obavezi da platim i za 2008. radi dobijanja premije u 2009. Na sajtu PIo lepo piše da preklapanje nije moguće.
Zatim sam pozvao info tel. ministarstva, gde su mi odgovorili da se strpim još malo, jer će krajem iduće nedelje vlada doneti uredbe kojima se preciziraju detalji u vezi PIO za ovakve slučajeve.
Dakle ne treba žuriti sa registracijom.

I ono što želim posebno da istaknem, jeste to da su u službi za prijavu RPG ovde u Staroj Pazovi bili izuzetno prijatni i korektni. :D
Poznajuci njihovu azurnost ,oni nece znati ni sami sta su zamislili bar do kraja marta a onda kada pocnu guzve,uhh nadrljali smo.
 
branko je napisao(la):
Čugi, recimo, overu ugovora može uraditi kod njega u Novoj Pazovi, u mesnoj kancelariji i ne mora dolaziti u sud u Staroj Pazovi. Toga su se dobro setili, jer znajući brzinu naših sudova, bilo bi velikih problema. Ovako su ih malo rasteretili, mada me je začudilo što su se na neki nači odrekli dela prihoda kroz sudske takse, koje su sigurno veće od opštinskih...

Branko ima tome već par godine, sva dokumentacija koja se overavala u sudu sad je u mesnoj kancelariji, izuzev nekih koja zahtevaju kontrolu sudskih organa.
 
Čugi je napisao(la):
branko je napisao(la):
Čugi, recimo, overu ugovora može uraditi kod njega u Novoj Pazovi, u mesnoj kancelariji i ne mora dolaziti u sud u Staroj Pazovi. Toga su se dobro setili, jer znajući brzinu naših sudova, bilo bi velikih problema. Ovako su ih malo rasteretili, mada me je začudilo što su se na neki nači odrekli dela prihoda kroz sudske takse, koje su sigurno veće od opštinskih...

Branko ima tome već par godine, sva dokumentacija koja se overavala u sudu sad je u mesnoj kancelariji, izuzev nekih koja zahtevaju kontrolu sudskih organa.

Čugi, ja do sada uopšte nisam imao potrebe da overavam ugovore, tako da me to i nije interesovalo...
 
Juče sam u Ministarstvu poljoprivrede dobio uredbu.
"Uredba o uslovima i načinu korišćenja sredstava za regresuranje repromaterijala za ratarsku i povrtarsku proizvodnju u 2009. godini"
Između ostalog, piše, ...da ima svojsvo osiguranika poljoprivrednika kog Republičkog fonda PIO i da je platilo glavni dug za PIO za 2008., ... na regresiranje repromaterijala ima pravo i nosilac polj.gaz. koji je isto osnovao 2009 pod uslovom da u 2008 ima najmanje 6 meseci plaćene doprinose.Pravo na regresiranje ima i korisnik penzije ostvarene po osnovu poljoprivredne proizvodnje ako je nosilac komercijalnog poljoprivrenog gazdinstva.
Regresiranje repromaterijala po hektaru prijavljene površine:
1. do 5.000 dinara/ha za mineralno đubrivo;
2. 3.000 dinara/ha za dizel
3. 4.000 dinara/ha za deklarisano seme
Zahtevi se podnose od 1. maja do 30 juna 2009 i od 1 septembra do 31. oktobra 2009.
uzimaju se samo racuni počev od 01. januara 2009.
Za mineralno đubrivo podnose se racuni u iznosu od 7.500 dinara da bi se ostvarilo pravo na 5000 regreesiranja. ukoliko se za isto podnesu racuni u manjem iznosu podnosiocu zahteva isplatiće se sredstva u iznosu od 2/3 iznosa na racunu
_________________________________________________Post je spojen: [time]1234339284[/time]_________________________________________________
Ako neko hoće ceo tekst uredbe neka mi u privatne poruke ostavi broj faksa pa ću poslati...
 
sad će da pošalje meni pa da pročitam i ja :D
nezvanično:
ŠTA DONOSI UREDBA O PREMIJAMA U POLJOPRIVREDI

Vlada Srbije usvojila je uredbu o premijama u poljoprivredi koja je donela dosta novina. Umesto dosadašnjih 10.000 dinara po hektaru ove godine će poljoprivrednici dobiti 12.000 dinara, ali će ovaj novac moći da koriste samo komercijalna porodična registrovana poljoprivredna gazdinstva, koja izmire svoja dugovanja prema PIO fondu poljoprivrednika za 2008. godinu. Takođe, tajkuni, to jest vlasnici poljoprivrednih preduzeća, ostaju bez državnih podsticaja ove godine, a i oni koji imaju do 10 hektara više neće novac dobijati bez dokaza da su kupili reprometerijal za setvu.


Poljoprivrednike svakako najviše zanima obaveza penzionog osiguranja.
- Svi paori koji izmire svoje obaveze prema PIO fondu poljoprivrednika i to samo za 2008. godinu, bez obzira na njihov dug iz prethodnih godina ili decenija, imaće pravo na premiju od 12.000 dinara po hektaru - objašnjava za “Dnevnik” pomoćnik republičkog ministra poljoprivrede Milan Stegić.- Potrebno je samo da prilikom podnošenja zahteva za premije dostave i potvrdu da su izmirile svoje obaveze prema PIO za 2008. godinu.

Ovo je izuzetno važno jer se procenjuje da su dugovanja paora prema PIO fondu ogromna i uz kamate ona iznose preko 47 milijadi dinara pa je jasno da ne bi bilo nikakve šanse da ih izmire. Međutim, zahvaljujući razumevanju ministarstva finansija i ministarstva rada i socijalnih pitanja uspeli smo da obezbedimo da uslov bude samo izmirenje obaveza prema PIO fondu za prošlu godinu.

Isto za sve

Limit za premije i dalje ostaje 100 hektara, ali, kao što je već rečeno, više neće biti podele na one koji imaju do 10 hektara i one koji obrađuju do 100 hektara. Svi će morati da imaju fiskalni račun ili otpremnicu da su preuzeli seme, gorivo...

Takođe, veoma je važno da je ostavljena mogućnost onima koji se bave poljoprivredom, a penziono osiguranje plaćaju u firmi ili po nekom drugom osnovu, da se odluče da li žele da budu profesionalni poljoprivrednici ili ne. To znači da svi oni koji su penzione doprinose plaćali 2008. godine u preduzeću, na primer, mogu ostvariti pravo na premije po hektaru, ako ove godine uđu u PIO sistem poljoprivrednika. Prilikom podnošenja zahteva treba samo da podnesu dokaz od Fonda da su ušli u sistem PIO poljoprivrednika, a to znači da ne moraju da uplate odmah i doprinos, to jest premiju osiguranja. Takođe, novi osiguranici koji nisu evidentirani kao dužnici za penziono i zdravstveno osiguranje, svoje obaveze plaćaće kvartalno za 2009. godinu.

Osim toga i penzionisani poljoprivrednici će imato pravo na premiju pod jednim jedinim uslovom, a to je da se registruju kao komercijalna gazdinstva.
Kako je već ranije istakao ministar poljoprivrede Saša Dragin osnovni cilj vezivanja premija i penzionog osiguranja je namera da se tačno utvrdi ko je pravi poljoprivrednik, a ko se za državne podsticaje prijavljuje da bi rentirao oranice. Takođe, namera je i da se podvuče crta s penzionim osiguranjem paora. Dražava planira i da otpiše dugove seljacima te da od ove godine svi koji nameravaju da žive od poljoprivrede nastave redovno da uplaćuju premije fondu i na taj način obezbede penziju.

Inače, u Srbiji od 1.305.426 građana koji se zvanično bave poljoprivrednom samo 314.925 ih je prijavljeno na obavezno poljoprivredno osiguranje. Da bi se prijavili na obavezno poljoprivredno osiguranje poljoprivrednici moraju da plaćaju 3.315 dinara mesečno odnosno 39.790 dinara za celu godinu , koliko je doprinos za PIO poljoprivrednika iznosio u 2008.godini.

D. Urošević
 
šandor je napisao(la):
Takođe, veoma je važno da je ostavljena mogućnost onima koji se bave poljoprivredom, a penziono osiguranje plaćaju u firmi ili po nekom drugom osnovu, da se odluče da li žele da budu profesionalni poljoprivrednici ili ne. To znači da svi oni koji su penzione doprinose plaćali 2008. godine u preduzeću, na primer, mogu ostvariti pravo na premije po hektaru, ako ove godine uđu u PIO sistem poljoprivrednika. Prilikom podnošenja zahteva treba samo da podnesu dokaz od Fonda da su ušli u sistem PIO poljoprivrednika, a to znači da ne moraju da uplate odmah i doprinos, to jest premiju osiguranja. Takođe, novi osiguranici koji nisu evidentirani kao dužnici za penziono i zdravstveno osiguranje, svoje obaveze plaćaće kvartalno za 2009. godinu.

@Didi
Iz ovoga proističe da samo treba da se prebaciš na poljo. PIO i to je sve. To mi je nekako i logično, jer ne verujem da bi PIO priznao dupli staž, ako bi sada unazad uplatio 2008. a tada si još bio u radnom odnosu.
Ovo i mene jako interesuje, jer sam u sličnom položaju.
Ipak ćemo sačekati tumačenje od nadležnih.
 
U toku je skeniranje pa za neki minut ću da stavim pa će da vidimo zajedno šta piše :D
 
Dobro je Šandore da ćeš postaviti Uredbu, meni neradi skener pa nisam bio u mogućnosti da je okačim, zato sam i tražio broj faksa da bih VAm poslao
 
uredba 2009:





Mučio sam se da stavim, hteo sam da stavim da se odmah vidi kao tekst ali i ovako čete se snaći nekako. Tu ima stavki koji malo nije jasno, i primetićete da za veštačko đubrivo treba da se da fiskalni za 7500 din da bi povratili 5000 din! ::lose::
 
Slažem se Šandore da je par stvari, vrlo bitnih, nedorečeno i mogu se tumačiti na više načina
 
Ne mogu da verujem da su zamenili 3000 i 4000 za SEME i DIZEL :zli:
tj da za seme daju 4000 umesto 3000 a za dizel 3000 umesto 4000. :udri:
sve sam vec kupio i sad imam viska racuna za dizel a semena mi fali :zli:
 
Nazad
Vrh