100 ovaca - Šta je sve potrebno za dobar start ?!

  • Začetnik teme Monty
  • Datum pokretanja
Ma vidi ko govori pusti starce. A javija se pravi a? A on did isto ko i ja he he :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Tar je napisao(la):
@ Dare,
ma pusti starce i kukanje. Reci ti nama koliko ovaca imas. Koliko ovnova. Kako odlucujes sta je od podmladka za klanje a sta za remont. Da li muzes mleko ili ides samo na jaganjce. Za vunu znamo da ne ide za sada. to su neka od pitanja. Ko tera ovce na pasu. Da li koristis el. pastira i sl.
imam oko 80. sta je za klanje a sta nije odlucujes prema rasporedu sara, tj. to je jedna od karakteristika svrljiske ovce. takodje je bitna genetika, tj otac i majka jagnjeta. Jos je bitna i duzina repa, i naravno fizicka krupnoca jagnjeta. Ovce doje jaganjce, a posle prodaje nastavlja se muza. el. pastir nije u upotrebi
 
Znaci ti se jos uvek primarno bavis "preciscavanjem" rase po eksterijeru.
U zapatima gde je stado u rasnom smislu stabilno do nije primaran zadatak. T u se retko desi da je neko jagnje eksterijerni skart i takvo se izbacuje.
Vitalnost, brzina prirasta, procenat prezivljavanja, broj jagnjadi i sl, dakle ekonomski faktori treba da uticu na to koji jaganjci i koje ovce ostaju u za priplod.
 
epa svrljiska je mozda jedina rasa kod koje se gleda eksterijer u smislu rasporeda sara. kako da sortiras recimo virtemberg po tome kad je skroz beo ?
Upravo taj raspored sara odredjuje i ekonomsku stranu, jer ono sto se idealno uklapa u definiciju rase mozes da prodas skuplje, a i mnoge proizvodne osobine mogu da se sagledaju u tome. Recimo, svrljiska ovca mora da ima crno po licu (oko usta i ociju) i crne usi, da je dugacka i da vuce rep po zemlji, da je obrasla vunom po celom telu (ne da je gologlava kao cigaja recimo).... Ako nije takva, ovde niko nece da je pogleda...
 
Ma dobro si nam to objasnio. Ali i druge rase imaju svoje (drugacije) kriterijume.
Samo konstatujem da jos uvek moras primarno da pazis na eksterijerne osobine.

Na Zelandu npr se podrazumeva da su sve ovce sa sarom kakva treba da bude a prva selekcija se pravi kod jaganjaca
prema vitalnosti pa ona koja su najbolja isprska zelenim sprejem a ona za klanje crveno (na primer) a ovce isto dobijaju crveni marker ako im jagnje ugine ili je krzljavo. Obelezavaju se sve koje se blizne i sl. To mu je najveci posao, da obelezi jaganjce kada je sezona jagnjenja. Zamisli mora da obelezi 7000 komada...
 
Decki moji ja mislim da blago triba gojiti s obzirom na proizvodne rezultate a onda na vanjski izgled. Jebo ti dobru pevaljku ako se nezna j..... Jel tako ili nije. Tako i lipa ovca sluzi za vraga ako ne moze dat 1-1,5 litara mlika na dan i bar svake druge godine 2 janjeta ako ne i svake. I ja san u pocetku isa na vanjstinu pa san nakon par godina upa u corsokak iz kojeg san se jedva izvuka. Kad se standardiziraju prozvodna svojstva onda mozemo prec na eksterijer i njega ujednacit. To je moje skromno misljenje :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ako sam ja dobro shvatio Dareta on je jedan od malobrojnih koji gaji Svrljisku ovcu. Ali rasa jos uvek nije potpuno cista pa on pre svega insistira na eksterijeru a kolje netipicna grla.

I ja samo konstatujem da on jos uvek mora to da radi dok npr na Zelandu mogu da insistiraju na drugim, ekonomskim(proizvodnim) osobinama jer kada tamo neko krene u posao i kupi stado ono je besprekorno po rasnom sastavu.
 
Tar je napisao(la):
Ako sam ja dobro shvatio Dareta on je jedan od malobrojnih koji gaji Svrljisku ovcu. Ali rasa jos uvek nije potpuno cista pa on pre svega insistira na eksterijeru a kolje netipicna grla.

I ja samo konstatujem da on jos uvek mora to da radi dok npr na Zelandu mogu da insistiraju na drugim, ekonomskim(proizvodnim) osobinama jer kada tamo neko krene u posao i kupi stado ono je besprekorno po rasnom sastavu.

Svrljiska ovca je jedna od retkih domacih rasa koja je priznata. A takav nacin selekcije je neophodan bas zbog toga. Tesko to moze da shvati onaj ko nije pravi "meraklija". :nono: Ovaj covek iz Zajecara ce ukapirati o cemu pricam
 
Dare mislim da grešiš, za razliku od Engleza (ne znam tačno koliko imaju rasa a imaju ih dosta) mi imamo pramenku priznatu kao rasu a u okviru nje sojeve (soj je niža sistematska jedinica od rase). Znači dosta kasnimo jer smo mogli da specijalizujemo svaki soj i unapredimo u rasu. Naša pramenka je ovca trojnih osobina gaji se znači zbog mesa,mleka i vune. U okviru rase pramenka ja znam za 21 soj i to:
u Srbiji:
-sjenički,svrljiški,pirotski,lipski,krivovirski,kosovski i beli metohijski(bardoka)
u Crnoj Gori:
-pivski,vasojevićki i zetska žuja
u Makedoniji:
-ovčepoljski,šarplaninski i karakačanski(crna vlaška ovca)
u B i H:
-dubski(vlašićki),privorski i kupreški
u Hrvatskoj:
-lički,istarski i dalmatinski
i u Sloveniji:
-bovški i belokranjski
 
A što se tiče selekcije obrati pažnju i na proizvodne osobine. Trebamo konsolidovati osobine da bi smo nešto napravili. Naše svrljiške ovca spadaju u krupne(ovce 45-50kg a ovnovi 65-80kg) i mlečnije( 80 pa do 150 l mleka za 6 meseci) sojeve. Sve to možemo poboljšati i ujednačiti, ali udruženi uz bolje uslove nege,držanja i ishrane. Pa pazi samo gde je naša BUŠA a gde je DŽERZEJ.
 
ne znam u kom smislu mislis da gresim.

sto se tice selekcije, mora tako. ako se pojavis na sajmu sa necim sto (samo) vizuelno ne izgleda kako bi trebalo - ostajes bez nagrade. Cak ni crne ovce nisu dobrodosle tamo, iako su potpuno iste u svemu sem u boji. Diskriminacija :haha:
 
Ja mislim da svrljiska ovca zasluzuje svoju temu pa da iniciramo i klub uzgajivaca ako vec ne postoji?
Eto predloga nasim moderatorima da se vrate malo unazad po ovim postovima i vide gde smo skrenuli sa teme 100 ovaca....= kako zapoceti ovcarsku farmu, i sve odatle premeste u novu temu. A mozda je bolje da se zove Nasa Pramenka i njeni sojevi....? Tako imamo prostora i za Dalmatince i Pirocance i Bosance......
Sta mislite?
 
A i ja san za. Inace Tar u Hr za tvoju informaciju smo otisli i malo dalje pa su u medjuvremenu priznate Dubrovacka ruda, creska ovca, krcka ovca i bracka pramenka. Ustanovljeno je da sve spadaju u pramenke ali i da imaju dovoljno razlicitosti izmedju sebe i u odnosu na ostale da ih se prizna kao zasebne sorte ovaca..
Sto se tice vanjstine ovce ja sam jos uvik pobornik teorije da prvo produkcija pa onda vanjstina. Kad in se sredi produkcija lako je kroz par generacija dobit "klonove". Jel mi gajimo ovce radi zarade ili zarad lipote. Dok in sredimo lipotu prosa voz - umricemo :haha: :haha: :haha: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ja sam 100% saglasan. Ali u Daretovom slucaju izgleda da kupci traze pravu svrljisku ovcu, Bar sam ja to tako shvatio. Dakle problem je sto se mi u Srbiji nismo na vreme poceli to da radimo, pa da su standardizovani svi nasi sojevi pramenke. Ovako , kako ja to razumem, taqj posao drzanja cistog soja( na savremeni naqcin) je novijeg daduma pa se jos uvek u osetnom broju pojavljuju primese drugih sojeva.
A sto se tice marketinga tu si u pravu. Ja sam onako usput cuo za svrljisku ovcu a u Bg osim profesora niko ne zna za nju. Ovde se maksimalan zahtev svodi na to da je jagnje sa planinskih pasnjaka i to je dovoljno.
U Hrvatskoj se malo dalje odmaklo u ocuvanju lokalnih rasa a i inace je pristup drzave prema poljoprivredi bolji.
Pazi , nisam rekao dobar vec bolji. :zli:
 
Znaci u principu skoro svi tipovi domacih ovaca na podrucju bivse drzave spadaju u pramenke. Osim izuzetaka.
E sad bi mi uzgajivaci jer vidin da nas muce skoro isti problemi tribali malo na tom pitanju poradit. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Zeleo bih da kupim nekoliko jagnjadi (3-4) i da ih odhranim pa da u narednim godinama imam jagnjadi za svoje potrebe, posto ja nemam nikavih uslova za ispasu zanima me da li mogu da ih drzim zatvorene u dvoristu? Sa cime ih je najbolje hraniti i koliko hrane je potrebno obezbediti za jednu godinu za recimo 3 ovce i ovna? Dosada sam gajio samo svinje i sa ovcam se nisam nikada sretao pa moram da pitam :cao: Vama su ova pitanja verovatno smesna ali sta mogu :ppozdrav:
 
pitanje nije ni najmanje smesno i ja sam od skoro poceo da se bavim ovom granom poljoprivrede moja trenutna iskustva su za sada zadovoljavajuca iako sam u pocetku uzeo robu koja je bila losa sto se tice uhranjenosti i jos vodim bitku da ovce dovedem u dobru kondiciju i da ih spremim za oplodjenje u avgustu ili septembru inace sto se tice drzanje u zatvorenom prostoru je moguce a sto se tice ishrane zavisi od rase koju zelis da drzis pogledaj malo po forumu i razmisli koja bi ti rasa bila najbolja za tvoje potrebe
 
otvaram ovu temu gde pocetnici koji su skoro poceli ili zele da pocnu da se bave ovom granom poljoprivrede mogu da pitaju ili da iskazu svoja iskustva u drzanju ovaca iako je sve vec receno u ostalim temama zaboravili smo da kazemo neke male stvari sto se tice ovcarstva na primer da li se moze davati vlazna trava koja je skoro pokisla koliko jedna ovca rase te i te pojede hrane dnevno kada je najbolje vreme za pripust i sve one stvari koje su profesionalnim odgajivacima svakodnevne a pocetnicima zlata vrede
 
Pozdrav svim uzgajivačima ovaca! Potrebna mi je vaša pomoć i unapred se zahvaljujem. Da li neko zna, gde se (i da li se) u Srbiji može kupiti jagnje ove rase (Polish merino)? :cao:
http://i32.tinypic.com/21ag6z8.jpg[/I
[right][size=1][color=#135d37][b]Post je spojen: [time]1251147952[/time][/b][/color][/size][/right]_________________________________________________
Sory! Ne ide mi ubacivanje slike. Ajd ponovo da probam
[right][size=1][color=#135d37][b]Post je spojen: [time]1251148167[/time][/b][/color][/size][/right]_________________________________________________
Polish merino
[img]http://i32.tinypic.com/21ag6z8.jpg
 
Nazad
Vrh