PDA

View Full Version : Ovčarski psi - Dresura

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4

Dejanjika
30-09-08, 20:36
Pa ljudi da vam se pohvalim u subotu sam ostao bez najbolje ovce, zaklao je vuk i to na 100 metara od pojate (salaša). Pa pitam ostale forumaše da li imaju neka iskustva po ovom pitanju ?

brundalo
30-09-08, 20:46
Prijatelju moj ja nemam ali okolo u dalmatinskoj zagori vukovi i cagljevi rade velika sranja. Po meni par dobrih ovcara i elektricni pastir i neces imat vise nikakvih problema. Inace bi napad trebao prijavit veterinarskoj inspekciji radi kontrole bjesnoce i isplate odstete. Bar tako u nas u HR funkcionira. Pozdrav Lkl{{

Čugi
30-09-08, 23:10
12, 16, 7,9, 30-60, izaberi kalibar koji ti se više sviđa, sedi i čekaj! ":":{

GOCE-MK
30-09-08, 23:57
ja mislim da bi bilo boje da nabavis dva dobri sarplaninca zasto oni za vukova su odlicni mislim da cu odraditi svoj leb i da ces biti zadovojan

Monty
01-10-08, 13:01
Pozdrav svima :)

Kad su psi u pitanju, kao chuvari stoke od vukova, medju najbolje rase spadaju sharplaninci, kao shto je napisao Goce, ali i Kavkaski ovchari i Srednjeazijski ovchari. Tu su i turski Kangali.
Sve su to psi koji su inache pastirci, ali su provjereno neustrashivi, snazni i beskompromisni chuvari.

Eto, moj mali doprinos ovoj temi ... :)

brundalo
01-10-08, 19:08
Eto svi ti dajemo isti savjet.
Ja bih nadodao jos da imas pastirske pse cuvare i radne pastirske pse. U prvu skupini spadaju svakako sarplaninac, kavkaski ovcar, tornjak, madjarski kuvas, zatim talijanski pastore abruzzeze i dr, a u radnoj skupini spomenucu samo 2 pasmine koje su nenadjebive za rad to su border collie i hrvatski ovcar. Oni oko stada rade i drze ga na okupu nema veze o kojoj se vrsti zivotinja radi i za taj posao su nenadmasni. Ovi prvi su psi koji stado cuvaju od napada zvijeri. E sad i collie i hr.ovcar imaju srce za napasti vuka, ali su fizicki slabiji od njega i to ih kosta zivota. Zbog toga svi napredniji ovcari i stocari koriste kombinaciju prvih i drugih. Ako je stado vece onda 2-3 onih iz prve grupe(moj izbor je saronja) i 3-4 ovih iz druge grupe. Ja imam kujicu hr.ovcara zbog toga sto ovdje nema vukova(osim onih na 2 noge) i za rad i skupljanje blaga je fantazija. Imao sam saronju ali je postao problem zbog vrucine ljeti i pok.stari ga je dao uspavat. Inace da znate bez obzira o kojoj se pasmini pastirskog psa radi svi imaju jednu zajednicku manu a to je TVRDOGLAVOST.I sa njima treba puno strpljenja za nauciti ih opcoj kulturi he he. Pozdrav >:({ >:({ >:({

Tar
01-10-08, 19:55
A sta bi sa pulinom. Evo primer.
Pecamo ja i kum na nekoj mrtvaji u srednjem Banatu. Pridje nam jedan sa nekom motkom u ruci i kabanicom preko ledja. I cucne, to jest sedne na svoje pete(?)
Desetak metara dalje sedne neko rundavo kuce puno cicaka.
Pastir malo divani sa nama a onda se okrene i pogleda negdeu daljinu pa se okrene psu i najnormalnijim glasom kaze: " Bojtar, dete mu ..bem, zar ne vidis gde su one krave otisle?" Najnormalnijim glasom ko da kaze jel' imazs cigaru...
Bojtar pogleda u daljinu pa posto je mali propne se na zadnje noge pa udari u trk. Onaj pastir se ne osvrce, uopste ga vise ne interesuju one krave. Nesto kasnije bojtar se vrati i sedne 10 metara od gazde. Ovaj nista. Mi pogledamo preko iza nas a tamo na jedno 50-ak m pase 7-8 krava.
Madjarski pulin! A i nasi su ga po malo prisvojili.
A ima i onaj velski ovcar, crno beli sto trci ovcama po ledjima, pa ih sve skocka...

brundalo
01-10-08, 20:47
Znan za pulija. Hr.ovcar mu je nalik. samo je razlika u duljini dlake i uspravnosti usiju. Neki uzgajivaci su ih medjusobno parili da bi malo procistili krv jedne ili druge pasmine. Ma ima tih pasmina pasa kao pasa na cilon svitu he he >:({ >:({ >:({.
Hr ovcar ima uzdignute usi a pulin nema i pulin ima duzu dlaku.
Ako si vidio onaj link sto san bio dao za you toube. E na onoj reklami ti je pravi pulin ili puli kako oces. Pozdrav

novii
01-10-08, 23:10
turski Kangali spadaju u pse zvane želja, pošto je legalan izvoz rasnih pasa zabranjen. Tako da se van turske teško može nabaviti čista rasa. Kavkaski ovčar je dobar, ali su usled popularnosti platili ceh, pa je sve više nervoznih pasa. Ko ostavlja stoku samu na paši negde u planini treba mu najmanje 5 šarplaninaca, sa time da je spreman da sa vremena na vreme nadohnadi gubitke.
Mislim među psima, jer ništa od stoke neće zafaliti.

Monty
02-10-08, 02:12
Novii, i jesi u pravu i nijesi.

Kangala ima i u Evropi. U Bosni, chini mi se, postoji odgajivachnica Kangala. Tachno je da je jako teshko nabaviti dobar primjerak Kangala, ali vjerujem da ljudi koji su se dali u odgoj, nijesu uzeli bash neku loshu krv, tako da i u njihovim leglima, pretpostavljam, moze da se dodje do solidnog primjerka.

Shto se Kavkazaca tiche, opet si na neki nachin u pravu.
Tachno je da su Kavkaski ovchari usled popularnosti platili ceh, ali ne u toj mjeri da im je karakter toliko "oshtecen". Ja sam imao Kavkaske ovchare nekih 13-14 godina i odlichno ih poznajem. Imao sam muzjaka koji je proshle godine uginuo od posledica borbe sa vukovima. Imao je oko 3 godine.
Taj pas je iz odgajivachnice "Ruski izvor" iz Beograda. Uzeo sam ga kao shtene i podizao u urbanim uslovima. Na specijalki u Surchinu je bio najbolji Kavkaski ovchar kod sudije iz Rusije. Medjutim, u Podgorici je pretproshle godine bilo nesnoshljivo vruce i dao sam ga kod nekog prijatelja koji se bavi kozarstvom na Rumiji, planini iznad Bara. Char, tako se zvao taj Kavkazac, dok je kod mene bio, chim vidi neku drugu zivotinju, htio je da je napada. Kad je doshao kod ovog chovjeka, posle nekog vremena, postao je izuzetan chuvar koza. Ja nijesam mogao da vjerujem da je to isti pas. Kasnije sam chuo da je imao dvije borbe sa vukovima. Prvu je prezivio i oporavio se, a posle druge je uginuo od rana koje je zadobio.
Chovjek kod kojeg je bio, plakao je kao malo dijete kad je Char uginuo.
Napominjem da je Char imao vec dvije godine kad je otishao kod tog chovjeka. Znachi, ima Kavkazac josh uvijek one prave gene, samo ih treba probuditi.

A sa druge strane, Sharplaninac nije vishe isti pas, koji je bio prije 20-30 godina. U zelji da "poprave" sharplaninca, mijeshali su ga sa Kavkascem, shto i nije losha kombinacija, ali i ne samo sa njim, shto je vec, losha kombinacija. Tako da danashnji Sharplaninac, koji dolazi iz raznoraznih odgjivachnica i koji pobjedjuje po izlozbama tipa CAC i CACIB, a ne rijetko i na specijalkama, nije onaj stari dobri Sharac, za kojeg se slazem da je bio izuzetan pas, stabilnog, uravnotezenog karaktera i pravi chuvar stada i imovine.
U svakom sluchaju, takvi psi su neprikosnoveni za chuvanje stada od vukova, a na vlasnicima stada je da selekcijom izmedju njih odrze i forsiraju najbolje chuvare u priplodu i tako sachuvaju pravi karakter tih pasa, koji je duboko nachet raznim ukrshtanjima, kao i zivotom kucnog ljubimca.

Izmedju ostalog, jedan od ciljeva koje imam pred sobom, ukoliko uspijem da oformim stado ovaca i pochnem sa tim poslom, je i stavljanje Kavkasca i Azijata u sluzbu chuvara tog stada, pa cu vam, nadam se, o ovome moci pisati i iz lichnog iskustva ... 8)

novii
02-10-08, 08:11
Čto se tiče Kangala u Bosni, verujem da su dobri ovčari, ali da su naspram orginala iz Turske samo bleda senka. Što se tiče Kavkaskog ovčara, uzeo si ga u Ruskom Izvoru, a oni baš mnogo paze na takve stvari. Ja sam pričao sa ljudima koji su kupovali Kavkaske ovčare preko oglasa, što je i najčešći način kupovine.
I za šarplaninca, ako kupujete, vidite da to bude na terenu kod ljudi koji imaju svoja stada. Dobri su i ovi što se mogu kupiti preko oglasa, ali je ipak velika razlika. >:D

Tar
02-10-08, 10:44
turski Kangali?
Ma sve mi se cini ta tih pasa ima dosta po bivsim SSSR-epublikama koje se granice sa turskom ili su tu blizu.
Cak i ako je izvoz iz Turske zabranjen ko se potrudi moze da nadje dobru kucu... :lol:
mislim zverku!
Pa zar nije i Memedovic imao nesto na tu temu?

Monty
02-10-08, 11:53
Ista fama, koja sad prati Kangale, pratila je nekad i Kavkasce. Naime, nekad je i Kavkazac bio zabranjen za izvoz. 95' godine sam iz Moskve donio zenkicu od 2-3 mjeseca i morao sam da pravim duple papire za nju. Jedne originalne, a druge da sam je kupio na Ptichji rinok, tj. pijacu na kojoj su se prodavale zivotinje u kojima su potvrde da je mjeshanac. A to shtene je imalo u sebi krv jednih od najboljih pasa u to vrijeme. Znachi, isto kao i tad sa Kavkascima, i sad se moze sa Kangalima raditi, posebno shto je poznato da su Turci mnogo veci "trgovci" od Rusa ... Lkl{{

Evo slike mog Chara kad je imao nekih 6-7 mjeseci ...
http://i223.photobucket.com/albums/dd207/Negro_Cesare/Char.jpg

A evo i slike moje zenkice Chare, Srednjeazijskog ovchara, koju sam skoro dobio na poklon od nekih prijatelja Rusa koji se bave njihovim odgojem i koja pokazuje izuzetan karakter, iako je mlada ... Lkl{{
http://i223.photobucket.com/albums/dd207/Negro_Cesare/Chara_1.jpg

Tar, u pravu si da Kangala ima i u bivshim SSSR republikama koje su blizu Turske, no mislim da ih tamo i ne zovu tako. Ima dosta slichnih rasa, odnosno, varijeteta istih pasa, koji imaju isto porijeklo i jako su slichni. U samoj Turskoj, medju Kangalima ima razlichitih tipova i nijesu ujednacheni, pa se i sami odgajivachi u Turskoj medjusobno prepucavaju koji je to "pravi" tip Kangala.

E evo stize kum da idemo nedje na kafu, pa vas pozdravljam ... Lkl{{

brundalo
02-10-08, 21:20
Decki svi ste vi u pravu ali ja bih sve dao za dobrog saronju. Samo problem je vrucina i zato se necu zezat.
Ali imam jedan savjet ko god ima blago i drzi dobrog ovcara koji moze da izadje na kraj sa par ili cak s coporom vukova mora to blago i da zastiti. Opce poznata cinjenica je da vukovi prvo hvataju vrat i noge ali moze se tome doskocit. Oko vrata mu se stavi lagana metalna ogrlica s ostrim siljcima a i oko prednjih nogu isto tako. Nema tog copora koji ce savladat samo jednog psa ili ga toliko izranjavat da bi ovaj uginuo. Ovo se odnosi i na borbu sa gospodinom medom ako i on naidje >:({ >:({ >:({

Monty
02-10-08, 23:51
Brundalo, zashto ne probash sa Azijatom ? Ima kratku dlaku, a u genetici mu je zapisano da sve klime jako dobro podnosi, kao i da nije prohtjevan pas.

GOCE-MK
03-10-08, 00:04
ja mislim da ni je samo pas da bude veliki nego treba da bude i intelegentan zasto vukova kad napadne napadaju u grupa i prvo namame pasa sdo daje od ofca i posle ostali napadnu i ako pas se odvoji od ofca i brka vuka ostali vukova ce de naprave se masakar zato treba u nikom slucaju da se odvaja od stada.POZDRAV.vidite ovo.http://www.youtube.com/watch?v=fummQAtczl8&feature=related

Dejanjika
04-10-08, 02:00
Ljudi hvala vam na savetima, videću šta i gde mogu da nabavim, najverovatnije da ću izeti šarplaninca, mada komšije će pokušati da nabave srpskog pastirskog psa sa Homolja. Pojata mi je na 10 km od centra Zaječara, strašno gde su se spustili vukovi.

ivanhoe
04-10-08, 08:16
Sad VEC imas vucje probleme ^-^ ":":{ sta ce biti nazimu ::lose::

GOCE-MK
04-10-08, 20:26
@Dejanjika nemoj da mislis jer ako uzmes sarplaninac i si zavrsio posao.ti taj sarplaninac treba da izadresiras sta mu je posao jes da ima on to u krvi ali mora i ti da malo poradis sa nega da bude uvek sa nima i mislim i ako uzimas boje bi bilo da su dva zasto u vise slucajava vukovi napadaju u grupa i ako je sam mugu da ga raskinu.pozdrav

brundalo
04-10-08, 20:51
Ja mislin ako je takva situacija i ovo govorim ozbiljno da bi ti trebala 4 psa. Sad ces rec da san lud, ali ne.
Gledaj uzmi 2 saronje oni su pravi i prva liga. Dobro ti Goce govori. A druga dva uzmi manja oni bi radili oko stada i drzali ga na okupu, neka to recimo bude neka raca tipa hr.ovcar ili pulin ili border collie. tako bi ti i copor od 20 vukova moga napast stado ali bi ga saronje obranili dok bi ovi manji i vizljasti drzali stado na okupu da se ne razbjezi. Naravno svi bi tribali imat ogrlice sa siljcima na vratu. Pozdrav >:({ >:({

popovic
14-11-08, 14:08
Ja mog sarplaninca kad pocne leto osisam masinom za sisanje i celog leta nema problema

dado
14-11-08, 16:31
dečki mislim da je dobar tornjak pravo rješenje za to,još kad odraste u stadu nema ko da mu se priblizi

brundalo
14-11-08, 17:57
Ja san negdi ima neki clanak o obrani stada od vukova i sutra cu to potrazit pa objavit. Radi se koliko se sican o kombinaciji el. pastira i pasa >:({ >:({ >:({

siks
14-11-08, 22:25
G. Brundalo i ja imam hrvatskog ovcara (zenku )opasna je zajebala sve ali nije dresirana za sakupljanje stada,mada ima urodjeno samo sto je neposlusna ali gledao sam njenu majku na delu pa to je cudo od psa tako da imamam samo reci hvale za takve pse . Moja zenka ima i papire otac joj je donesen iz Hrvatske a majka je ranije nabavljena ,ovaj covek ima vise linija tako da planiram da je parim pa onda da uzmem jedno mlado i da ga cuvam zajedno sa ovcama i da ga naucim da bude poslusno. Al imas neki savet kako se dresira pas za sakupljanje stada.

brundalo
14-11-08, 22:34
@ Siks ... daj molim te zaboravi ono G..... svi smo mi ovdi kolege i kupimo znanje jedni od drugih. Daj mi par dana vrimena da u kuci negdi pronadjen literaturu(jbg, iman puno te literature sta o ovacam , kozama , sta o psima) pa cu je ili skenirat ti i poslat ili fotokopirat i poslat na kucnu adresu.
Reci koliko ti je ta kuja stara

popovic
15-11-08, 12:25
Prijatelju Brundalo molim te (ako pronadjes)tu literaturu o dresiranju pasa objavi je da bi i mi videli kako se to radi.Hvala unapred >:({

popovic
16-11-08, 18:08
Monty znas li slucajno gde bih ja mogao da nabavim(kupim)stene srednjeazijskog ovcara,i ako znas cenu.
Unapred hvala

Monty
16-11-08, 21:21
Popovicu, ako ti nije kasno da sachekash godinu dana, dobicesh od mene na poklon ... :)
A ako ti je to kasno, onda imash kod nas odgajivachnicu "Ruski izvor", ali ne znam da li trenutno ima shtenadi www.ruskiizvor.com

Pozdrav svima, malo sam bio odsutan, ali popravicu prosjek ... ;)

http://i223.photobucket.com/albums/dd207/Negro_Cesare/Chara/061020082990.jpg
http://i223.photobucket.com/albums/dd207/Negro_Cesare/Chara/051020082954.jpg

Chara, moja zenkica Azijata, na slikama stara 6 mjeseci, od koje ochekujem vrhunsku shtenad. Na donjoj slici pokazuje odlichan karakter. Naime, bila je odsutna mjesec dana i kad se vratila, Cane Corso ekipa moje odgajivachnice je dochekala "na noz" ... :) Na spram 6 Cane Corsa, Chara je stojala i bila spremna da udje u borbu sa njima. Naravno, ograda je spasila stvar ... Lkl{{

popovic
17-11-08, 10:24
Monty,unapred hvala prijatelju,znacu da se revansiram

Monty
17-11-08, 15:56
Najbolji revansh mi je da pazish psa kao shto bih ja ... Lkl{{

ivanhoe
17-11-08, 18:00
Najbolji revansh mi je da pazish psa kao shto bih ja ... Lkl{{

Mazitce ga paziti i zvace ga Djole :lol: :lol: :lol:

Monty
17-11-08, 22:18
Drago mi je da sam te nasmijao ... :)

Opshte je poznato da su ljudi koji vole zivotinje humani, pa chak ih ima komichara koji idu po raznoraznim ustanovama i uveseljavaju ljude kojima je zivot sumoran ... Lkl{{

siks
17-11-08, 22:55
stara je 11 meseci

Velimir
14-12-08, 23:10
Pomaze Bog dragi kolege cobani i cobanice ako ima koja,
ja sam Aco from Ljig...
Vidim da je u nekoj temi bilo zapoceto malo oko dresure radnih pasa, pominjala se neka literatura itd. ali nije dovrseno.
Moze li mi neko iz iskustva reci kako je dresirao psa da vraca ovce i radi sa njima. Ja imam nekog pulina ali mi nesto ne ide...Vidim da cika Brundalo ima dresiranu kuju, pa bi li mozda odo tajnu.
Pozdrav i hvala.

brundalo
14-12-08, 23:42
Prijatelju sad je kasna ura zato cemo sutra..... >:({ >:({

brundalo
15-12-08, 11:21
Pomaze Bog dragi kolege cobani i cobanice ako ima koja,
ja sam Aco from Ljig...
Vidim da je u nekoj temi bilo zapoceto malo oko dresure radnih pasa, pominjala se neka literatura itd. ali nije dovrseno.
Moze li mi neko iz iskustva reci kako je dresirao psa da vraca ovce i radi sa njima. Ja imam nekog pulina ali mi nesto ne ide...Vidim da cika Brundalo ima dresiranu kuju, pa bi li mozda odo tajnu.
Pozdrav i hvala.

Prvo ti prijatelju reci koliko ti je pas star a i daj koju sliku ako imas. Zatim reci koje blago imas? koze, ovce, krave, svinje, pernato ili mozda stogod drugo. Sve se da rijesit i ja cu ti pomoc koliko mogu, ali ostalo ovisi o tebi

dado
15-12-08, 13:01
dok se ne javi velimir da ti ja iznesem svoj problem.imam hrvatsku ovčarku,dvije godine stara i ta je stvarno naučila radit bez puno muke,kad ovce krenu kud ne treba ona ih sama vraća,ak se koja izdvoji,zaostane ode ona po nju,dotjera sve 5,ali je problem u tome što ona to radi samo kad ona hoće,a kad je nešto drugo zainteresira(recimo miš u polju ili slično) mas ne šljivi ni mene ni ovce

Velimir
15-12-08, 16:44
E, ovako: Star je oko pet, sest meseci a u pitanju je cuvanje ovaca.
Evo i slike...dobro je poziro,ko da zna da je za javnost Lkl{{

brundalo
15-12-08, 19:35
Prvo da ti kazem pasminu. To ti je cistokrvni Hrvatski ovcar. rasa psa dusu dala za cuvanje blaga. Imaju sve u krvi samo ih treba usmjerit. Za buducnost zenke su ti bolje od muskih za radit. Inace su tvrdoglavi ko i svi ovcari i treba strpljenja sa njima ali kad ga jednom naucis uzivat ces i ti i on a pripremit ces teren i za novog psa.
Dakle idemo ovako.
lekcija 1 - pas prvo treba slusat gazdu i kad ga zazove mora odmah doc. Bez pogovora. Komanda triba bit kratka i jasna da bi je pas razumio. naime pas ne razumije sta mu govoris, ali raspoznaje boju glasa. Dakle zazovi ga i kad dodje do tebe ponudi mu neki kolacic koji on voli. Ja san upotrebljava frolic. Usput ga pomilujes i kazes mu dobar pas. Znaci svaki put kad dodje ponudi mu kolacic i pomazi ga i kazi dobar pas. Nakon nekog vremena pocni smanjivat dozu kolacica ali obavezno ostaje ono dobar pas. Ako nece da dodje iz prve nema kolacica. Nauci ga tako da ti dodje iz prve. Komandu nemoj ponavljat vise puta.
Lekcija 2. kad pas dodje treba ga naucit da sjedne. znaci lijevom rukom ga drzis za prsi a desnom mu bokove pomalo tiskaj na dole. Kad sjedne opet kolacic i dobar pas. I opet samo jedna komanda. U pocetku moze bit i koja vise, ali kad pas zapamti onda samo jedna. Inace umjesto kolacica mozes ga ponudit i kockicama suhog kruha svi psi to vole.
Kad ti pas svlada ove 2 radnje mozes dalje bez toga... nista. Inace ove radnje radi 2 puta dnevno po 15 minuta. A i svaki put kad ga vodis vani. Brze ces napredovat. Druga stvar je da ove 2 odnosno i trecu lekciju mozes relativno brzo svladat i ti i on za par dana. A dalje u radu uvik koristi mito nikad batinu.Pogotovo psa nemoj mlatit vlastitom uzicom ili nedaj bog rukom. Jer kaznjavnje rukom ti poslije moze stvorit nevolje..

brundalo
15-12-08, 19:41
dok se ne javi velimir da ti ja iznesem svoj problem.imam hrvatsku ovčarku,dvije godine stara i ta je stvarno naučila radit bez puno muke,kad ovce krenu kud ne treba ona ih sama vraća,ak se koja izdvoji,zaostane ode ona po nju,dotjera sve 5,ali je problem u tome što ona to radi samo kad ona hoće,a kad je nešto drugo zainteresira(recimo miš u polju ili slično) mas ne šljivi ni mene ni ovce

E to je vec malo jaci problem. Pas treba radit a ne ganjat divljac. U principu se takvi psi iskljucuju iz rada. ali pokusaj slijedece. nastoj joj zaokupit paznju kad krene na divljac isto onako kako san savjetova Velimiru. Znaci mora ti bit uz noge cilo vrime. A to je vec lekcija broj 3. Ima nacina da se rijesi pa cemo pomalo.... Znaci prvo lekcije jedan i dva pa onda treca a to je komanda mjesto.
>:({ >:({ >:({

North ARMY
15-12-08, 19:52
da li vredi ona fora nagradjivanja kad pas uradi nesto dobro...ja sam tako mog zucu naucio da donese lopticu Lkl{{

brundalo
15-12-08, 19:57
da li vredi ona fora nagradjivanja kad pas uradi nesto dobro...ja sam tako mog zucu naucio da donese lopticu Lkl{{

Jos kako vridi. Pa sa tim se sve postize. Batina je zajebana, mozes napravit takvog idiota od psa da ce nekog pojest bez po muke a ti ces odgovarat.

North ARMY
15-12-08, 20:05
@brundalo kako da postavim moj video iz telefona ovde na sajtu a taj video se ne nalazi na youtube-u,ima li nacin??
posto sam snimio mog malisu u akciji,kako sam ga vaspitao nemam reci
kad smo u kuci nema sanse da ce neko uci u dvoriste ili da prodje pored kapije,a kad smo na dvoristu onda samo onako malo lane...
ne bih ga menjao.... :D >:({

brundalo
15-12-08, 20:16
@brundalo kako da postavim moj video iz telefona ovde na sajtu a taj video se ne nalazi na youtube-u,ima li nacin??
posto sam snimio mog malisu u akciji,kako sam ga vaspitao nemam reci
kad smo u kuci nema sanse da ce neko uci u dvoriste ili da prodje pored kapije,a kad smo na dvoristu onda samo onako malo lane...
ne bih ga menjao.... :D >:({

E nasa si crkvu di ces boga molit he he :lol:. Pojma nemam posalji novom privatnu poruku on ti je informaticar >:({ >:({

kreso
15-12-08, 20:21
http://img382.imageshack.us/img382/4779/dsc00164lp1.jpg (http://imageshack.us)
http://img382.imageshack.us/img382/4779/dsc00164lp1.c3474bfd9a.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=382&i=dsc00164lp1.jpg)

ovo je moj pas ..jako inteligentna pasmina,privržena ,lagana za dresuru i obožava djecu...jedino što jako vole vodu Lkl{{

brundalo
15-12-08, 20:27
Golden retriver ili kako ga zovu zlatni donosač. Dusa od pasa ali ima jedan problem, a taj je sta obozava vodu he he. Inace idealan kao radni pas vodic slijepih i tragac za drogom, kao i spasilacki pas. lako i brzo se dresira za sve a narocito za te stvari. To je u osnovi lovacki pas - pticar ali je izgubio tu namjenu i postao kucni ljubimac bas zbog svoje blage i mirne naravi.

kreso
15-12-08, 20:45
da i to je jedan od problema ...pošto ga ja nisam dresirao jer nemam potrebe . ali što voli divljač ganjati pa to nije normalno , a pogotovo fazane, zatim zeceve, pa srne.....ali sam ga pomalo odučio od toga....ali jedna korisna stvar je što je lud za miševima i štakorima ko kakav terijerac-štakoraš

Tar
15-12-08, 21:03
Evo ga moj radni pas. Odlucio se da radu u fotelji. Najradije bi u neki upravni odbor :lol:
http://img175.imageshack.us/img175/8743/tar800x600vf9.jpg (http://img175.imageshack.us/my.php?image=tar800x600vf9.jpg)

Velimir
15-12-08, 22:22
Hvala puno Brundalo, nego jel ima veze uzrast kad se pocinje dresura?
Nisam znao da za cuvanje ovaca mora da prodje i ovu osnovnu obuku, ovo sa sedenjem.
Reci mi jel bitno da li je vezan ili pusten? Ovaj nas je bas dosadan i spopada ljude kad ih vidi na putu, raduje im se ko da su mu rod rodjeni, skace na njih i prlja.
Stigao je vec i komsijsku kokosku da oplavi, malo se igrao sa njom ali nije ubio, mada su je oni posle zaklali.
Kakav je proces ako nesto uradi sto ne sme, sme li se onda tuci?
Videcu da uvezbamo ove dve lekcije pa onda dalje da idemo.
Ovaj je musko.Cuo sam i ranije da su zenke bolje za rad ali je ovo stene jedino bilo ostalo kod mog prijatelja sto mi je dao. Inace on mi je rekao da je to cistokrvni vojvodjanski pulin....
ziveo

North ARMY
15-12-08, 22:40
Ovaj nas je bas dosadan i spopada ljude kad ih vidi na putu, raduje im se ko da su mu rod rodjeni, skace na njih i prlja.
Stigao je vec i komsijsku kokosku da oplavi, malo se igrao sa njom ali nije ubio, mada su je oni posle zaklali.

:lol: :lol: :lol:

brundalo
15-12-08, 22:46
Hvala puno Brundalo, nego jel ima veze uzrast kad se pocinje dresura?
Nisam znao da za cuvanje ovaca mora da prodje i ovu osnovnu obuku, ovo sa sedenjem.
Reci mi jel bitno da li je vezan ili pusten? Ovaj nas je bas dosadan i spopada ljude kad ih vidi na putu, raduje im se ko da su mu rod rodjeni, skace na njih i prlja.
Kakav je proces ako nesto uradi sto ne sme, sme li se onda tuci?
Videcu da uvezbamo ove dve lekcije pa onda dalje da idemo.
Ovaj je musko.Cuo sam i ranije da su zenke bolje za rad ali je ovo stene jedino bilo ostalo kod mog prijatelja sto mi je dao. Inace on mi je rekao da je to cistokrvni vojvodjanski pulin....
ziveo

viruj meni to ti je HR ovcar ali nema veze. rasprostranjen je po cijeloj panoniji a u vas i u baranji je poznat pod nazivom pulin. Inace je kao pasmina priznat jos prije drugog rata. No to nema veze. sad mu je pravo vrime da ga ucis. Istina za ovaj nauk je malo kasno ali ubrzanim radom ces nadoknadit. Inace oni su ti takvi, razigrani.
Da obavezna je poslusnost psa ako ga mislis upotrijebit za ovce. Bez poslusnosti nema od toga posla nista. Kad te za par dana pocne slusat sa ove dvi komande idemo dalje. U medjuvremenu ako ga bas moras udarit da bi mu dokaza neke stvari onda to ucini ovako. smotaj novinu u palicu i gornji i donji dio zalijepi ljeplivom trakom, da se ne odmotava i udari ga sa tim.Ne boli a pas je povrijedjen i zna ko je gazda he he. ali ne koristi jos to. Prvo ga nauci poslusnosti pa ce bit sve u redu. On je jos stene. ZAPAMTI ovih prvih 5-6 lekcija i onda ces lakse naucit da radi sa ovcama. I nesto san zaboravija. Kad ga vodis na nauk radi to sam sa njim gdje nema ljudi tako da ne gubi koncentraciju i da mu nista ne odvlaci paznju. Kad vidis da te je poceja slusat mozes to napravit i negdi medju ljudima tako da se uci na to.
Pas ti i po zakonu mora bit vezan. znaci kad izlazis iz dvorista obavezno uzica da ne spopada ljude. A medju osnovnim lekcijama je i kako pas mora ici gazdi uz nogu i to s lijeve strane, znaci vodis ga lijevom rukom

brundalo
15-12-08, 22:55
Evo ga moj radni pas. Odlucio se da radu u fotelji. Najradije bi u neki upravni odbor :lol:

Klasican foteljas u pravom smislu rijeci :lol: :lol:

Velimir
15-12-08, 23:06
Ma ne razumem se ja u pse,ali vidim da je to ista rasa...nego ima li ga u razlicitim bojama osim u crnoj?

brundalo
15-12-08, 23:52
Ma ne razumem se ja u pse,ali vidim da je to ista rasa...nego ima li ga u razlicitim bojama osim u crnoj?

Nema. Boja je iskljucivo crna. Priznaju se i primjerci koji imaju bijelu fleku na prsima. Jedino ta promjena je dozvoljena. Ako ima bijelo ili bilo koju drugu boju bilo gdje osim na prsima nije cistokrvan. Usi im moraju bit uspravne iako tu i tamo ima i sa spustenim usima, ali se oni iskljucuju iz priploda. Ovom tvom ce se usi uspravit neboj se. Inace imas 2 tipa tih ovcara visi i nizi i oba su priznata od medjunarodnog kinoloskog saveza. Nizi tip visina m/ž 48/46 i visi tip 53/51 >:({

Čugi
16-12-08, 01:05
Ja imam ženku Engleskog Poentera, druga generacija, prvu sam nabavio '92 godine, opšte poznata kao najbolja rasa ptičara, a i zna kuću da pričuva.

brundalo
16-12-08, 20:43
@Velimir jos na nesto da ti skrenem paznju. Nemoj slucajno kad zazoves psa da ga nakon toga udaris ako je nesto zgrijesio. Tesko ces vratit povjerenje... ali o tom drugom prilikom... Kad dodje na red kaznjavanje >:({ >:({

Tar
17-12-08, 10:16
Ja imam ženku Engleskog Poentera, druga generacija, prvu sam nabavio '92 godine, opšte poznata kao najbolja rasa ptičara, a i zna kuću da pričuva.

E Cugi Cugi, ovo ti je isto kao Pramenka nasuprot Winterberga ( :lol:)
Ne mogu da se slozim da je poenter najbolji pricar!
Poenter ima najbolji nos medju pticarima i najbolju urodjenu marku. Zato se i zove poenter=pokazivac, odnosno onaj koji pokazuje gde je divljac. Englezi, kod kojih je lov bio privilegija plemstva, razvili su pse za svaku komponentu lova, pa je poenter pre svega trazio i markirao a drugi psi su aportirali.....Ako odbacimo Engleze koji u lov idu sa 20-ak pasa, evropski pticar treba da ima dobar nos, treba da bude dovoljno robusan da ulazi u trnje i kupinjake, treba da aportira, treba da cvikne kicmu ranjenom zecu, da ulazi u vodu, da pricuva lovacki ranac i pusku ako treba i da se dovati sa seoskim dzukcima. U praksi to znaci da je najuniverzalniji lovni pas za evropske uslove NKP(kratkodlaki nemacki pticar).
Znaci najbolji nos i marka Poenter, na drugom mestu Engleski seter
najuniverzalniji NPK
najbolji za vodu pre svega Labrador retriver pa Zlatni retriver....
u nekim sulovima bolji su manji psi tipa Bretona i sl.
...i naravno svakom je njegov najbolji.

Ovo sto Brundalo pise o obuci pasa je sve tacno samo je jednu stvar zaboravio. Pas od pocetka mora da shvati ko je "vodja copora". Dobar nacin da se to ostvari je u igri oboriti psa na ledja i uhvatiti ga za grlo. Ne grubo ali energicno. Ako pocne da se rita onda mu treba sputati noge drugom rukom i drzati ga tako sve dok se ne opusti = preda. Ovo ne sme da bude traumaticno iskustvo za psa i ne radi se svaki dan. Kako raste i sazreva pas ce pokusati da ospori autoritet vodje i onda miu se ponavljanjem ove "pokazne vezbe" stavi do znanja ko je vodja. Psi su drustvene zivotinje i postuju hijerarhiju. Ako toga nema onda oni pokusavaju da budu gazde sto je traumaticno i za psa i za coveka. I jos nesto, samo jedan je gazda a ostali ukucani treba da budu po strani dok se pas ne vaspita i obuci.

brundalo
17-12-08, 18:45
@ Tar i drustvo.... o lovackim psima neznan nista :lol: (ne volim lov)
Sta se tice onoga doli o odgoju potpis na Tarove rijeci. Triba se znat ko je vodja copora. Izvini sta san zaboravija to spomenut iako mi je bilo na pameti, ali izgleda da godina proizvodnje cini svoje :lol: :lol: >:({ >:({
@Velimir dali si poceo vjezbat sa psom?

Velimir
17-12-08, 22:02
Jos ne nalazim vremena, sve danas sutra...danas sam moro sec nekoj babi drva, a imam jos neke prepravke u stali pred jagnjenje... :'({

brundalo
17-12-08, 22:21
Jos ne nalazim vremena, sve danas sutra...danas sam moro sec nekoj babi drva, a imam jos neke prepravke u stali pred jagnjenje... :'({

Sve mi je jasno u jednakim smo gov.... Ali nadji dnevno 15 min vrimena da ti ne prestari jer posli ce ti bit sta mi ovdi recemo...livo smetalo he he >:({ >:({ >:({

Čugi
18-12-08, 00:51
Tar,
nos, marka i aport, od 3 ima 2, a gledao sam kako se dobro mogu obučiti Poenteri da aportiraju, mislim da ono što sam rekao i dalje stoji, i kod lovaca je omiljena rasa ptičara, e sad što je malo zastupljena kod nas to je već neka druga priča. Moja prva kuja je bila izuzetan "lovac" i otac je išao sa njom u lov, sticajem okolnosti neke stvari su se promenile pa više ne ide, tako da ni potomak, sadašnja kuja, nikada nije bila u lovu. Ok je Nemac, ne osporavam, ali kad sam rekao naj, mislio sam čisto na ptičare, i njihovu konkretnu "upotrebu", lov na ptice.

Tar
18-12-08, 08:21
Ok je Nemac, ne osporavam, ali kad sam rekao naj, mislio sam čisto na ptičare, i njihovu konkretnu "upotrebu", lov na ptice.

ma meni se cini da si ti mislio na fazana, jarebicu i prepelicu. A gde su patke i guske? Tu poenter nema sta da trazi....
OK je, neko voli popa neko popadiju i tu nema primedbi. Nema zbora da poenter ima najbolji nos samo sam hteo da skrenem paznju da ne postoji najbolja rasa pticara kao sto ne postoni najbolja rasa mlecnih koza ili najbolja ovca.... :D

Čugi
18-12-08, 21:26
Bogami išla je i na patke veoma uspešno, ali van vode, verujem da si na to mislio. Slažem se sa drugim delom tvog posta. >:({

dado
20-12-08, 22:05
http://slike.hr/slika.php?z=pc1800088th.jpg
ovo je moja Luna,jučer uginula u kočenju

brundalo
20-12-08, 22:13
Steta.......

ZvonaHR
21-12-08, 18:56
E pa kuda vi odete sa ove teme.Brundalo prvo i osnovno kod ovčarskih pasa bitno je dali je pas od radnih roditelja,kojih je danas dosta malo. Ako su njegovi roditelji radni onda i štenad to brže uče.Osnovne komande da ali.Kada su čobani ili svinjari takve svari radili sa svojim psima.Nikada.Mladi psi su učili od starih i to je oduvjek bila najbolja dresura.Kod pasa koji su tjerali divljač ili stoku bez zapovjedi,stavljani su drveni klipiči ispred prednjih nogu.To ih je sputavalo i nisu mogli trčati.Hrvatski ovčar je pas koji traži 24 sata posla.Također postoje i Pulini ali oni su mađarska rasa ovčarskih pasa.Također postoji i Vojvođanski puli koji je sličan HO i on je ubiti ,, nova ,, rasa.

ZvonaHR
21-12-08, 19:25
Evo ovo je moj čuka,prije sam imao Hrvatskog ovčara od vrhunskih rodielja sa obje strane i sa radne i izložbene.Prvom prilikom postaviti ču njen rodovnik i čije rodoslovje možete pronači na netu. No nije dugo živjela ubio ju auto sa nekih 6-7mj starosti.Nije bila učena a radila je ko ...... ma. Sada imam šarplaninku a ukoliko ostvarim snove i krenem sa uzgojem stoke biti če i Hrvatskih ovčara.
http://i494.photobucket.com/albums/rr302/zvona/Picture025.jpg
http://i494.photobucket.com/albums/rr302/zvona/Picture023.jpg
http://i494.photobucket.com/albums/rr302/zvona/Picture013.jpg
http://i494.photobucket.com/albums/rr302/zvona/Picture012.jpg

Ovaj pas ide pored mene uz nogu i sa i bez povodca.Iako su šarci poznai po svojoj svojeglavosti i upornosti.Uz puno rada i truda dosta toga je usvojila.Nekoliko puta je pokušala da ona postane vođa čopora,ali jednostavnom tehnikom bez upotrebe batina sve se riješava.Ovako prilikom kažnjavanja psa jednom rukom uhvatie ga za šiju na vratu i uz pomoč druge ruke prevrene ga na leđa.Drugom rukom ga uhvaite za njušku i malo jače stisnete.Ruka kojom ste psa prevrnili izvučete i uhvatite psa za prsa ili vrat i dobro nekoliko puta jako protresete.Tako nešto napravite nekoliko puta prilikom kažnjavanja psa i rezultati su zajamčeni.Prilikom svake dobro obavljene zapovjedi nagradite psa ne hranom, nego poslasticama koji se mogu nači u večim trgovačkim centrima ili pet shop-ovima.

popovic
21-12-08, 20:11
Bravo Zvona cetitam na dresuri.Ja imam dva vrlo lepa primerka i slusaju moju komandu ali samo ako se jako razvicem kad dajem zapovest

brundalo
21-12-08, 20:20
@ Zvona sve to stoji i ja se slazen sa tobom kad je dresura radnih pasa u pitanju, da pas najlakse uci uz starog psa. Ako bolje procitas to san i napisao negdi na pocetku teme. Ljudi su pitali kako dresirat psa koji od nikoga nista nije naucija, a ima genetiku za to, pa ma kojoj pasmini da pripada. A tu je poslusnost najvaznija. Htio ti to ili ne. Bez toga nista. Sto se tice pulina i HR ovcara to su 2 razlicite pasmine. Ako jos nastaje i vojvodjanski pulin - meni drago. Zasto ne? Problem je da to jos nigdi nije priznata pasmina psa. A HR ovcara se u panonskim krajevima odavno naziva pulin. >:({

ZvonaHR
21-12-08, 21:07
Nazivaje ga još osim pulina i bujtar. Moja Gara ( službeno po papirima Alka) je bila sama od sebe takva da je naproso obožavala stoku i rad sa njom.U biti nije tjerala stoku na pašnjake,krave su bile na vezu.A svinje su tada puštane iz svinjaca u ograđeni šljivik.No ipak su prolazile kroz jedan dio stražnjeg dvorišta i tu je uvjek bilo onih koje su nisu slušale.Tada je ona kao mala več pravila reda.Samo da napomenem da me je napo nerast cca 300-350kg i kada sam viknio ..Gara tjeraj ..ona je več bila iza njega i grizla ga za zglobove zadnjih nogu.I u nekolko skokova je bio u svinjcu a ona ispred vrata.Bila je mala ali hrabra.

brundalo
21-12-08, 21:16
Nazivaje ga još osim pulina i bujtar. Moja Gara ( službeno po papirima Alka) je bila sama od sebe takva da je naproso obožavala stoku i rad sa njom.U biti nije tjerala stoku na pašnjake,krave su bile na vezu.A svinje su tada puštane iz svinjaca u ograđeni šljivik.No ipak su prolazile kroz jedan dio stražnjeg dvorišta i tu je uvjek bilo onih koje su nisu slušale.Tada je ona kao mala več pravila reda.Samo da napomenem da me je napo nerast cca 300-350kg i kada sam viknio ..Gara tjeraj ..ona je več bila iza njega i grizla ga za zglobove zadnjih nogu.I u nekolko skokova je bio u svinjcu a ona ispred vrata.Bila je mala ali hrabra.

A sta si mislija da nece? he he ja san odavno reka da imaju snage koliko imaju srce ni saronja ni kavkazac in nebi bili ravni he he. Inace nisan ti oda komplimente za saronju. Krasno blago, ali jebi ga nije za ovaj moj kraj.Ima san ga i ja - virova ili ne broja je ovce jednu po jednu...ali jebi ga prevruce mu je bilo ovdi i "puka"je ako me razumis. Sad imam HR ovcarku (Cika) Stvarno pas za "ubit vola" I drugi ce bit te pasmine a okrenut cu kuglu zemaljsku za nac dobroga stenca (zenku) >:({ >:({

novii
22-12-08, 12:58
Ovo za sprečavanje šarplaninca u akciji da postane vođa čopora, treba shvatiti veoma ozbiljno. Ako se na vreme spreči, olakšaćete sebi rad kasnije u mnogom. Oni su psi iz čopora i za njega je genetski normalo da se pokuša nametnuti kao alfa vuk. Ovo važi i za ostale ovčarske rase koje su krupnije građe. Znači nikako ne treba velika sila, dovoljno je da se pas oseća neprijatno.

brundalo
22-12-08, 18:21
Ovo za sprečavanje šarplaninca u akciji da postane vođa čopora, treba shvatiti veoma ozbiljno. Ako se na vreme spreči, olakšaćete sebi rad kasnije u mnogom. Oni su psi iz čopora i za njega je genetski normalo da se pokuša nametnuti kao alfa vuk. Ovo važi i za ostale ovčarske rase koje su krupnije građe. Znači nikako ne treba velika sila, dovoljno je da se pas oseća neprijatno.

Zato san ja pristalica "mita i korupcije" >:({ >:({

ZvonaHR
22-12-08, 18:55

Ovo o pokušaju preuzimanja alfa položaja nad vlasnikom barem kod moje šarplaninke počelo je u 6-7mj starosi.Trenutno ima 6 štenadi a ostavljam si i jedno muško da probam sa njim raditi.Koliko sam čuo da su muški ,, gori,, od ženki.

brundalo
22-12-08, 19:10

Ovo o pokušaju preuzimanja alfa položaja nad vlasnikom barem kod moje šarplaninke počelo je u 6-7mj starosi.Trenutno ima 6 štenadi a ostavljam si i jedno muško da probam sa njim raditi.Koliko sam čuo da su muški ,, gori,, od ženki.

Zenke su puno bolje za radit.............

popovic
22-12-08, 23:09
Ja sam muku video sa jednim muskim starosti 4-5 meseci.Nikako nisam mogao da ga odviknem da ne grize obucu ispred kuce,i jos svasta sto nadje , obicno gumene i plasticne predmete. Vise puta sam ga istukao i to dobro , pa se bojim da mi to ne vrati .

ZvonaHR
23-12-08, 10:07
Ja sam muku video sa jednim muskim starosti 4-5 meseci.Nikako nisam mogao da ga odviknem da ne grize obucu ispred kuce,i jos svasta sto nadje , obicno gumene i plasticne predmete. Vise puta sam ga istukao i to dobro , pa se bojim da mi to ne vrati .

Sasvim normalno za tu dob pasa,rastu zubi i nešto mora gristi.Najbolje ukloni sve što bi mogo uništii.Njemu ponudi neku od raznih igračaka za pse

ZvonaHR
26-12-08, 17:29
evo jedan dio štetaca šarplaninca
http://i494.photobucket.com/albums/rr302/zvona/Picture1195.jpg
http://i494.photobucket.com/albums/rr302/zvona/Picture1194.jpg
inače bilo ih je 8 dva su uginula u štenjenju i ostalo 6.Dva su kod novih vlasnika još tri čekaje da dođu po njih

Šošara
06-01-09, 22:38
Hej pa zar svi mislite da je šarplaninac zver.
On u coporu sebi trazi mesto na hijerarhijskoj lestvici a vlasnika voli bezgranicno cak i da bi poginuo za njega.Tako da vi ste ili videli psa koji nije socijalizovan-nije mu vlasnik pruzio dovoljno ljubavi i on sebe smatra dovoljnim samom sebi.Šarplaninac ima licnost on nije individua kao druge rase.To treba razumeti i onda nema problema sa psom.Batine izbacite iz vaspitavanja pasa pogotovo šarplaninaca.Samo cete izgubiti ljubav vaseg psa.

ZvonaHR
08-01-09, 17:37
On postaje zvjer ako se sa njime neradi kako treba.Osobno čuo sam mnoge vlasnike šaraca da su ih njihovi ljubimci napali,ali kroz priču sam doznao i da su ih istukli u mladosi.E šarko što zapamti pamti cijeli svoj život,i osvetit če se kada mu za to dođe prilika.Tada nekome bude kobno i onda on dobiva taj naziv zvjer.

Šošara
08-01-09, 21:45
On postaje zvjer ako se sa njime neradi kako treba.Osobno čuo sam mnoge vlasnike šaraca da su ih njihovi ljubimci napali,ali kroz priču sam doznao i da su ih istukli u mladosi.E šarko što zapamti pamti cijeli svoj život,i osvetit če se kada mu za to dođe prilika.Tada nekome bude kobno i onda on dobiva taj naziv zvjer.

Vidis druze da nema tuce.Ali veliko je pitanje da li su to bili čisti šarci ili neki mixevi koji imaju u sebi bernardinca, kavkazca i slicnih rasa a samo boju šarca.Izmiksovani imaju i izmiksovan karakter.Pravi šarac nece nikada ama bas nikada napasti svoje ukucane ukoliko imaju normalan odnos na relaciji pas - vlasnik.Naravno da mnogo zavisi i od vlasnika jer kako se kaze kakav gazda takav ker.Ako je gazda zver to ce biti i ker 99% tacno.
Ja licno sa mojim izvornim šarcima nikada ama bas nikada nisam imao problema a vec 20 god ih imam u dvoristu na farmi i odnos sa ukucanima i ovcama je izuzetan.A nepoznati ljudi,psi lutalice i vukovi drzte se dobro. :D

ZvonaHR
08-01-09, 22:33

Odakle si, o ovim pričama je ovako da je nemoguče da su baš svi imali neke križance.ja moju kuju nikada nisam tukao niti ču je tuči.Vidim da sam dosta toga pogrešno napravio u dresuri i to je sada nepopravljivo.No još uvjek posluša komande.

Vidis druze da nema tuce.Ali veliko je pitanje da li su to bili čisti šarci ili neki mixevi koji imaju u sebi bernardinca, kavkazca i slicnih rasa a samo boju šarca.Izmiksovani imaju i izmiksovan karakter.Pravi šarac nece nikada ama bas nikada napasti svoje ukucane ukoliko imaju normalan odnos na relaciji pas - vlasnik.Naravno da mnogo zavisi i od vlasnika jer kako se kaze kakav gazda takav ker.Ako je gazda zver to ce biti i ker 99% tacno.
Ja licno sa mojim izvornim šarcima nikada ama bas nikada nisam imao problema a vec 20 god ih imam u dvoristu na farmi i odnos sa ukucanima i ovcama je izuzetan.A nepoznati ljudi,psi lutalice i vukovi drzte se dobro. :D

Šošara
08-01-09, 22:44
Zvona Hr
mixseva ima toliko da se nemogu ni nabrojati,"ljudi" to rade vec godinama unazad i toliko su ih rasirili da je to neverovatno sta su sve prodavali pod šarca.Bitno je da ima papir na kome pise da je šarplaninac a papir trpi sve.Mixsevali su majstorski da se u nekoliko generacija tesko primecuje razlika od originala,al nebitno to je kinoloska tema mnogo opsirna.
Mnogo je bitnije da se pas i vlasnik razumeju da disu kao jedan, da se razumeju, vole i medjusobno postuju.Do 9 meseci su velike bebe nestasni i neposlusni jer su kasnostasni i tek su zreli i ozbiljni sa 2-3 godine.
Šarac nije glup i svojeglav on je jednostavno licnost koja ima svoje ja i nece da radi neke cirkuske trikove da zadovolji vlasnika.On je zastitnik stada imovine i ljudi a ne cirkuzan koji zna agiliti trikove kao malinoa.

brundalo
08-01-09, 22:50
Zvona Hr
mixseva ima toliko da se nemogu ni nabrojati,"ljudi" to rade vec godinama unazad i toliko su ih rasirili da je to neverovatno sta su sve prodavali pod šarca.Bitno je da ima papir na kome pise da je šarplaninac a papir trpi sve.Mixsevali su majstorski da se u nekoliko generacija tesko primecuje razlika od originala,al nebitno to je kinoloska tema mnogo opsirna.
Mnogo je bitnije da se pas i vlasnik razumeju da disu kao jedan, da se razumeju, vole i medjusobno postuju.Do 9 meseci su velike bebe nestasni i neposlusni jer su kasnostasni i tek su zreli i ozbiljni sa 2-3 godine.
Šarac nije glup i svojeglav on je jednostavno licnost koja ima svoje ja i nece da radi neke cirkuske trikove da zadovolji vlasnika.On je zastitnik stada imovine i ljudi a ne cirkuzan koji zna agiliti trikove kao malinoa.

Ja saronju postujem iznad sviju, ali nemam uvjete za njegovo drzanje, ovdi mu je ipak prevruce. Htio san se osvrnut na šošarin gornji post. Decko u pravu si ali znaj svi ovcarski psi su takvi

Šošara
08-01-09, 23:09
Ma znam al sam pricao o šarcima.Tako ponosni su i azijati i kavkazci i kangali i akbasi i mnogi drugi verni pratioci i zastitnici stada. >:D

popovic
08-01-09, 23:25
Brundalo ,ja mislim da ako ga sisas preko leta ,da bi on mogao da izdrzi tu temperaturu (kod mene je leti i preko 45 C). Ja licno imam dva i na pocetku leta ih obavezno sisam i nema problema.

brundalo
08-01-09, 23:37
Brundalo ,ja mislim da ako ga sisas preko leta ,da bi on mogao da izdrzi tu temperaturu (kod mene je leti i preko 45 C). Ja licno imam dva i na pocetku leta ih obavezno sisam i nema problema.

A morat cu provat i ja nema druge. Zvona dogodine spremaj stenca(zenku). I to cu je sisat masinom za ovce he he >:({ >:({

popovic
08-01-09, 23:41
Brundalo ja se nisam salio ,to sa sarplanincem je tako ,garant . Probaj pa ces se uveriti .

brundalo
08-01-09, 23:43
Brundalo ja se nisam salio ,to sa sarplanincem je tako ,garant . Probaj pa ces se uveriti .

Znan da nisi lave, nisam ni ja. Imao san vec saronju pa znan >:({ >:({

Šošara
08-01-09, 23:59
Ove godine leto je i kod mene bilo vrelo ali su podneli bez problema.Dobro ih iscetkam i skinem poddlaku tako da ne treba sisanje.Dovoljno vode i hladovine i guraju na +40. 8)

Šošara
09-01-09, 00:24
http://i377.photobucket.com/albums/oo213/sosara/Kardjo20restelicki2023.jpg?t=1231456856
http://i377.photobucket.com/albums/oo213/sosara/Kardjo20restelicki2021.jpg?t=1231456922

Ljubav cini cuda spaja psa i ovce.
Na slikama je Djina Restelicka u ovcarniku u viziti :D

ZvonaHR
09-01-09, 16:11
na onoj prvoj slici koliko je staro izgleda mi nešto mlađi pas

GOCE-MK
09-01-09, 18:06
brundalo ako mislis da nabavis sarplaninca ja mislim da je ovaj perijod najboji samo gledaj da bude oko 2 mjeseca i na pocetak dok je mali cuvaj ga u stali tama sada kad se jagne ofca da oseti taj miris da mu stado bude kako porodica i kad odraste ja mislim da tesko moze neko da mu oduze ofca is stada samo ako ga ubije pozdrav

Šošara
09-01-09, 19:57

Na obe slike je ista kujica.slikana je jesenas.Sada ima 7 meseci.Ako si mislio na zutu kujicu.

brundalo
09-01-09, 21:23

Na obe slike je ista kujica.slikana je jesenas.Sada ima 7 meseci.Ako si mislio na zutu kujicu.

Ono pozadi je saronja a ovaj zuti? koja je to pasmina?

Šošara
09-01-09, 21:39

Ono pozadi je saronja a ovaj zuti? koja je to pasmina?

Oba su šarplaninci samo je boja drugacija.Ona siva je Murdž soj a ona žuta je Karabaš soj.
Dozvoljene boje su od bele do tamno mrke.

brundalo
09-01-09, 21:57
Zna san da su dozvoljene sve te boje, ali nikad nisan vidija zutog saronju >:({ >:({

ZvonaHR
09-01-09, 22:01
ona siva na prvoj slici se jako dobro vidi

Šošara
09-01-09, 22:07
http://i377.photobucket.com/albums/oo213/sosara/Kardjo20restelicki2016aa.jpg

Kardjo i Djina

Ima i zutih koliko hoces samo treba da pitas majstora >:({

brundalo
09-01-09, 22:11
Prekrasno blago. No comment >:({

Šošara
09-01-09, 22:25
http://i377.photobucket.com/albums/oo213/sosara/Kardjo20restelicki2022.jpg?t=1231535945
Kardjo, Djina i Meca

Tesko ih je slikati sve zajedno.Banda je to.Moraju oni sve da pregledaju ko inspekcija i popisna komisija.

Čugi
10-01-09, 00:33
Obrisani :){{

Šošara lepa ti je banda. :D

popovic
10-01-09, 00:48
Sosara , lepi su nema sta, ako znas ko prodaje ovakve zute sarplanince, ja bih kupio jednog stenca.

Šošara
10-01-09, 08:11
Obrisani :){{

Šošara lepa ti je banda. :D

U redu je druze malko smo se zaneli u diskusiji :D

Šošara
10-01-09, 08:13
Sosara , lepi su nema sta, ako znas ko prodaje ovakve zute sarplanince, ja bih kupio jednog stenca.

Bice i kod mene zutaca samo treba sacekati da Djina poraste i upari se sa Kardjom.
Zdravlja Boze za ostalo cemo lako.

dudovcanin
10-01-09, 09:53
Kod nas se kaze "PU, PU, PU" da ih ne urocim!
Nek su zivi i zdravi!

ZvonaHR
10-01-09, 10:04
:D ;D}

Šošara
10-01-09, 11:51
Jednom recju hvala >:({

boki
10-01-09, 12:04
Evo mog retrivera i drugovog haskija,stari 11 i 10 meseci.

brundalo
10-01-09, 14:01
@ boki taj tvoj retriver je pas na mistu ali toga do njega bi ubija ne bi reka keks. Ja san i jutros jednog otrova pa nek gazda pjeva i pusta ga bez nadzora. Iman strasno losa iskustva s njima - di vide ovcu ili kozu odmah za vrat. zato cim vidim nekog novog ovdi ja odmah taj problem rijesim bez puno svadja i laprdanja. Otrov i nek ide u PM.
inace iman i ja u kuci retrivera. >:({ >:({

Šošara
10-01-09, 15:13
@ Brundalo
prijatelju Haski i Malamut su prva kolena od vuka ka psu.
To je razlog vise da nabavis Šaronju.
On bi to po kratkom postupku.
Šta Šaronja zna sta je Haski.

ZvonaHR
10-01-09, 18:19
@ Brundalo
prijatelju Haski i Malamut su prva kolena od vuka ka psu.
To je razlog vise da nabavis Šaronju.
On bi to po kratkom postupku.
Šta Šaronja zna sta je Haski.

šaronja! ja imam kuju pa je problem kada vidi nepoznate pse.Jedan susjed treča kuča od mene ima retrivera ženku,prije su se igrale zajedno.Sada moja Medena kad nju ugleda poludi,Koliko puta je ova moja nju znala napasti,uhvati za vrat i pod sebe.Druge pse nikada neče prva napasti,oni naravno isprovociraj nju.Onda bude fajta ukoliko je slobodna.Ovih dana smo imali problema sa mužjakom tornjaka koji je naravno veči i krupniji od nje.Prvo samo tolerirali ali iz dana u dan na istom mjestu u šetnji on tamo i napada.Dobro prvo sam je pušto koliki je povodac i kad bi krenila i ja bi za njom.On je pobjego ali kad se okreneš on opet.Onda sam je pustio i pokazo rukom na njega.krenila je on je počeo bježat i on je na poziv stal i vratila se.Danas šetam sa njom i muškim štenetom.Kad nas je vidio bježo je ko lud od nas

Šošara
10-01-09, 18:46
ZvonaHR
n
Nije samo tvoje kuja takva.Imam i ja slicnih "problema" sa mojim psima kad su van dvorista u setnji.Druge pse ne podnose ni malo.Idu na njih kao pomahnitali.Par puta me ja Kardjo bacio na zemlju(sreca pa je sneg) kada naidjemo na druge pse.A ti psi beze glavom bez obzira osecaju kakav je Kardjo.On je borac do kraja ako mu se pas suprotstavi a ako se povuce i prizna da je jaci on ga ne dira(obicno manji psi).Letos sa 8,5 meseci odem da vidim kakva je livada i povedem ga ujedno u setnju.Kada smo dosli u njivu pustim ga da se malo istrci.Tog momenta iz susedne njive(psenica) istrci copor lutalica (5 komada).Bili su na udaljenosti od preko 150m a kardjo trk na nijh i kada je uleteo u grupu zgrabio je najveceg(verovatno vodju) i tako poceo da ga lomi.Ja sam naravno trcao za njim da pomognem ako treba-ali nije trebalo-i na moj povik ostav on ga je za tren pustio sto je lutalica iskoristila da pobegne uz jaukanje.Kardjo se sjurio u psenicu i poceo nesto da juri prema meni:to je bio najmanji iz copora koji je izbezumljeno bezao.Pobegao je od mene u sumu.Kardjo se vratio i vezem ga na povodnik izmazim i izljubim kao svakog junaka.Polozio je test karaktera.Te lutalice sam video u varosici udaljenoj od mog sela skoro 8 km.Otisli su i vise se nisu vracali a pravili su po komsiluku stete-napadali ovce.
Da sada ne duzim sa dozivljajima pisacu jos koji post.

pasa
10-01-09, 19:15
Sosara , svaka cast ,to su kerovi

boki
10-01-09, 20:10
Psi su za mene a verujem i za vas zivotinje vredne divljenja. Ja sam pre ovoga retrivera imao zenku nemackog boxera. Ljudi sto je to pas! Ja sam je licno dresirao posto sam citao puno o dresiranju iz odgovarajuce literature. Vredan,poslusan,jak i jako druzeljubiv sto mu spoljasnji izgled uopste ne podvrdjuje. Kad mi je uginla plakao sam kao kisa. Inace zivela je dvanaest godina sto je retkost jer zenke nemackog boxera sa 9 godina 80% njih dobijaju rak materice i u tome ugibaju.

brundalo
10-01-09, 20:36
Iman i ja "ludjakinju" kod ovaca. Hr ovacarka ili pulin ili kako li se vec sve e zove. Ne postoji pas kojeg nece napast, nema veze velicina ( cak je kuju rotvajlera natjerala u kupinu na sveopce odusevljenje) ali nikad prva nece krenut. samo problem je sta je sama a koji put naleti i 4-5 pasa...... ":":{

Šošara
10-01-09, 21:27
Nije velicina tela presudna vec velicina srca. 8)

brundalo
10-01-09, 22:03
Nije velicina tela presudna vec velicina srca. 8)

A u ovcara je kao globus veliko srce >:({

pasa
10-01-09, 22:04
Kod nas kazu ''ima vece srce od karte Rusije''

Šošara
11-01-09, 00:31
Kad se dotakosmo teme srca i srcanosti nasih vernih drugara moram napisati ovo.
Jedino mi njihovi vlasnici razumemo njihove postuke vredne divljenja.Oni su toliko vezani za nas i ovce ili koze koje cuvaju/teraju da bi nesebicno dali svoj skromni zivot.Oni se jednostavno kockaju sa zivotom u mnogim situacijama.Da li smo se zapitali zasto.Jednostavno zbog nase ljubavi,milovanja po glavi i par lepih reci oni ce uciniti nemoguce.Kada bi mi njih voleli bar 50% koliko oni vole nas onda bi to bio pun pogodak.Onda bi nam zivot bio maksimalno ispunjen.Volimo nase ljubimce jer oni zbog te ljubavi su u stanju da cine cuda.
Zbog ljubavi oni imaju ogromno srce.

brundalo
11-01-09, 10:56
Ima nas svakakvih geliptera na forumu.....ali majke mi nisan zna da imamo i knjizevnika... Krleza, Andricu, Presernu, Cesaricu..... :lol: Di si se dosad sakriva?
salu na stranu, svaka cast na postu. Ovo mi je uljepsalo dan >:({ >:({

Šošara
11-01-09, 12:02
Ima nas svakakvih geliptera na forumu.....ali majke mi nisan zna da imamo i knjizevnika... Krleza, Andricu, Presernu, Cesaricu..... :lol: Di si se dosad sakriva?
salu na stranu, svaka cast na postu. Ovo mi je uljepsalo dan >:({ >:({

Čobani su cudna sorta stvarno ima svakakvih :lol: :lol: :lol:

Krijem se malo po sumama malo po sljivama. >:D

Šošara
15-01-09, 18:05
Evo malo taze slika

http://i377.photobucket.com/albums/oo213/sosara/Kardjo20restelicki2048.jpg?t=1232038981

http://i377.photobucket.com/albums/oo213/sosara/Kardjo20restelicki2057.jpg?t=1232039062

http://i377.photobucket.com/albums/oo213/sosara/Kardjo20restelicki2051-1.jpg?t=1232039106

Čugi
15-01-09, 18:18
Pravi su :D

Šošara
15-01-09, 18:28
Hvala Čugi druze :D

Izvorni sa Šar Planine iz Restelice

ZvonaHR
15-01-09, 21:51
Hvala Čugi druze :D

Izvorni sa Šar Planine iz Restelice

Odakle si ti

popovic
15-01-09, 22:45
@Sosara ja cu ti rezervisati jednog (zutog)za mene , ali tek letos.

Šošara
16-01-09, 09:59
Sto se tice rezervacija sledeca je stvar.

Da Bog da da se kujica odgaji i da poraste a kad se osteni i bude stenadi bice i konkretnih razgovora i druzenja i trgovine i srece u domovima u koje dodju stenci.
Jednostavno ne volim nista unapred da obecavam a imacu u vidu svakog zainteresovanog.
>:D >:D >:D >:({ >:({

ZvonaHR
26-01-09, 18:15
e8Lz2SRtBUw

Šošara
29-01-09, 18:44
Radi se o Turskoj rasi Kangal

http://www.youtube.com/watch?v=r9p9OePLlPI

ZvonaHR
01-02-09, 22:41
i ovaj kangal mi je super pas , gledao sam malo po netu o njima,to bi ja ukrižao sa šarplanincem i dobio vrlo dobre pse,ono za sebe

tea
04-02-09, 12:50
bokić! >:D da se nadovežem na ovu temu o obuci pasa,pošto sam radila dosta dugo u klubu za obuku službenih i sportskih pasa u zagrebu,brundalo je sve to dobro sroćio i napisao pa pretpostavljam da se i on dosta kuži u to,ali ako ćete trebat bilo kakav savijet vezan uz tu temu vrlo rado ću vam pomoć!

p.s. ja imam border collia i svakom bi preporućila tu pasminu ko ima prostora i po mogućnosti nekakvu živinu,jer taj pas nikada nema mira i treba mu puno kretanja. jako su inteligentni i privrženi samo jednom vlasniku!

Šošara
05-02-09, 00:03
i ovaj kangal mi je super pas , gledao sam malo po netu o njima,to bi ja ukrižao sa šarplanincem i dobio vrlo dobre pse,ono za sebe

Zar ne mislis da to vec nije radjeno za vreme Turske vlasti na Balkanu.Turci su sa sobom i svojim stadima(od tih ovaca je nastala Sjenicka pramenka) u osvajackim pohodima vodili i pse- Kangale.Kao i sto su odvodili lokalne pse a dokaz za to je i Turski Kars koji izuzetno lici na Šarplaninca.U stvari je isti pas.

Turski Kars je na svim slikama

http://i377.photobucket.com/albums/oo213/sosara/kars4.jpg?t=1233787752

http://i377.photobucket.com/albums/oo213/sosara/kars.jpg?t=1233788370

http://i377.photobucket.com/albums/oo213/sosara/kars5.jpg?t=1233788432

http://i377.photobucket.com/albums/oo213/sosara/kars30.jpg?t=1233788484

ZvonaHR
05-02-09, 18:33
E vidiš jer gledao sam dosta slika šarplaninaca i pročitao standard o njima.Jedno je na papiru a drugo na terenu jer spominju neki uzgajivači muške pse visine i preko 90cm a u standardu je dosta manje i još ih nazivaje izvornima a pas visine skoro 1metar

Šošara
05-02-09, 21:43
Standard je pisan u vreme kada je bilo jednoumlje u toj i takvoj drzavi sa svim njenim manama i vrlinama.
Da li je pisac standarda dobio nalog kako i sta da premeri i opise od pasa na terenu ostace tajna.Da li mu je naredjeno da samo 1 soj opise a taj soj je Murdza,ili nije ni video ostale sojeve na bacilima takodje je tajna koju on nije smeo da iznese u javnost.Da li je to radio za potrebe JNA i policije ko zna.Ako znamo da je u vreme kada je to radjeno bilo i prinudnih otkupa i oduzimanja stoke i poljo proizvoda vrlo verovatno je da su cobani pouceni losim iskustvom sa "otkupljivacima" piscu standarda prikazali samo ono sto su oni smatrali da treba da on vidi.Jer ko zna ko ce doci posle njega kad on popise.
Ovo su samo nagadjanja od kojih moze biti i istine.
U sirokoj lepezi izvornih sojeva on je opisao tada jedan od malobrojnijih sojeva Murdz soj.Kaljosi i Karabasi su cinili i cine oko 70% poulacije izvornih pasa.
Sojevi su:
Karabas-Zuti sa tamnom maskom
Kaljos-tigrasti
Merdzan-beli
Murdz-sivi tamniji i svetliji sa prelivima
Medov-tamno mrka medvedja boja
Baljos-psi sa lisom-belinom na glavi a cesto i niz vrat i grudi i prednjim nogama.
Zlatan-zlatno zuti psi bez maske
Zelenduh-jednobojno svetlo sivi bez preliva
Karaman-crni i crni sa palezom
Karadjoz-sa crnim ocima
Sari-boja rdje-crveni
Zlatan i Zelenduh su nazalost iscezli i bas oni su i bili visine od 90 do 100 cm.
Od sada postojecih sojeva najkrupniji je Merdzan pa Karabas i Kaljos.Murdza je medju nizim sojevima ali moze biti pasa ovog soja izuzeno visokih.

drdacha
18-02-09, 23:23
imam dva pulina kujica i keric starosti tri i cetiri meseca neki mi kazu da ne mogu da rade u paru inace keric je bele boje

miladinovic
20-02-09, 02:31
pulin star godinu dana,razmazen i nepopravljiv umetnik za gluposti,sto se rada tice ekspert za presretanje i okupljanje ali ne i za teranje ovaca(to ne mogu da ga naucim ako ja idem napred da on ide za stadom a ne pored mene).muzjak je i nema mira nikad

alfatik
20-02-09, 03:46
Za Brundalo !
Pa zapoceo si da pises o dresuri i posle 2 vezbe si stao, gde su ti 3,4,5, 6 vezba... Ajde nastavi...

tea
21-02-09, 10:37
drdacha! >:D
za ose je dobro da rade u paru,pogotovo ako se radi o tjeranju ovaca. oni u radu sebi međusobno pomažu,ali moraš paziti da ne dođe do sukoba među njima. ne brini psi su ti još mladi i imaš vremena polako ih navikavati na rad. >:({

miladinović! >:D
probat ću ti ja dat savjet,pa ako želiš pokušaj na moj način. dosta je teško raditi sa razmaženim psom,ali kada ste među ovcama tvoj glas mora biti oštar i odlučan. pas na svaku tvoju naredbu mora reagirati. kada ćeš ga učiti da tjere ovce, sa sobom uzmi grablje (po mogućnosti plastićne) ,psa naući da prati vrh grablji i tako ide za njima. stani iza ovaca igrablje guraj iza zadnjih nogu ovaca i pritom psu daj naredbu za tjeranje. psa probaj natjerat da se zaletava u ovce,pa čak da ih i malo gricne za nogu,tada će ovce počet bježat,a pas će shvatit da na taj način uspjeva odradit tvoju naredbu. tako radi neko vrijeme dok se pas ne spraksira,a poslije ti grablje više neće trebati. obavezno mu stalno ponavljaj naredbu za tjeranje i što je najbitnije psa pohvaliti nakon svakog obavljenio zadatka!!! sretno! ;D}

drdacha
23-02-09, 00:03
hvala tea i ja mislim da su jos mladi mladi vole da se igraju nekad se posvadjaju pa je keric jaci ali ja joj malo pomognem pa je i ona malo zahvalnija bolje slusa

tea
23-02-09, 20:11
samo pripazi kad ćeš poćet radi s njima obavezno poćni od osnovne obuke jer će tako bit lakše i tebi i njima! osnovna obuka bi trebala poćet sa 4-5 mjeseci starosti,do godine dana bi trebali naućit osnove kako se ponaša pristojan pas,a onda poćinje rad u stadu sa ovcama.

alfatik
23-02-09, 20:16
Jel mozes mi opisati kako ide obuka o radu sa ovcima tj kozama... O osnovnoj skoli znam o naprednoj takodje (IPO) ali o radu sa ovcima ne znam...

tea
24-02-09, 21:42
kada dresiraš psa za rad sa ovcama bitno je da radiš lekciju po lekciju,jer drugu lekciju nećeš moć napravit bez prve. i još nešto što će ti olakšat posao je da kad ućiš psa u stadu imaj samo par ovci ili koza (4 ili 5).

lekcija 1.:
prva komanda koju pas mora zapamtit je lijevo. kada stado stoji na kupu ti psu pokažeš lijevom rukom u lijevu stranu tada pas mora kružiti lijevom stranom oko ovaca,to ćeš ga naućiti tako da ga staviš na malo dulju uzicu i zajedno s njim kružiš lijevom stranom oko ovaca,pri tom mu ponavljaš naredbu "lijevo". kada pas shvati tu naredbu možeš ga pustit s uzice i neka pokuša to sam. pas mora biti udaljen od stada barem 3-4 metra kako nebi rastjerao ovce. isto to pravilo vrijedi za desnu stranu.

lekcija 2.:
kada je u potpunosti naućio 1. lekciju možeš ga poćeti ućiti da sada tjera ovce. pas mora polagano hodati iza stada i pritom ih držati na okupu. u slućaju da stado ubrza korak pas mora krenuti ispred njih i usporit ih. u slućaju da se koja ovca odvoji od stada tada se upotrebljava komanda koju je naućio u 1. lekciji. ti mu moraš reć u koju stranu da krene i na taj naćin vrati ovcu u stado. sa sobom uvijek imaj malo dulji i deblji štap kako bi psu pokazao kamo mora ići. kada želiš potjerati ovce psu pokaži štapom da bude iza ovaca i ako treba neka se zaleti u njih kako bi ih potjerao,naravno stalno koristi naredbu "tjeraj".

te dvije lekcije su ti dovoljne za početak,ako ima netko šta za dodati neka napiše pa možda i ja još nešto novo nučim!

Šošara
24-02-09, 21:58
Ako je prvi pas u obuci sve je tako kao sto je Tea rekla.

Kada ima starijeg naucenog psa sve je lakse u obuci steneta.
Jednostavno ga veze za obucenog psa i komanduje.Stene uci od odraslog psa i to bez po muke.
:D

brundalo
24-02-09, 22:04
kada dresiraš psa za rad sa ovcama bitno je da radiš lekciju po lekciju,jer drugu lekciju nećeš moć napravit bez prve. i još nešto što će ti olakšat posao je da kad ućiš psa u stadu imaj samo par ovci ili koza (4 ili 5).

lekcija 1.:
prva komanda koju pas mora zapamtit je lijevo. kada stado stoji na kupu ti psu pokažeš lijevom rukom u lijevu stranu tada pas mora kružiti lijevom stranom oko ovaca,to ćeš ga naućiti tako da ga staviš na malo dulju uzicu i zajedno s njim kružiš lijevom stranom oko ovaca,pri tom mu ponavljaš naredbu "lijevo". kada pas shvati tu naredbu možeš ga pustit s uzice i neka pokuša to sam. pas mora biti udaljen od stada barem 3-4 metra kako nebi rastjerao ovce. isto to pravilo vrijedi za desnu stranu.

lekcija 2.:
kada je u potpunosti naućio 1. lekciju možeš ga poćeti ućiti da sada tjera ovce. pas mora polagano hodati iza stada i pritom ih držati na okupu. u slućaju da stado ubrza korak pas mora krenuti ispred njih i usporit ih. u slućaju da se koja ovca odvoji od stada tada se upotrebljava komanda koju je naućio u 1. lekciji. ti mu moraš reć u koju stranu da krene i na taj naćin vrati ovcu u stado. sa sobom uvijek imaj malo dulji i deblji štap kako bi psu pokazao kamo mora ići. kada želiš potjerati ovce psu pokaži štapom da bude iza ovaca i ako treba neka se zaleti u njih kako bi ih potjerao,naravno stalno koristi naredbu "tjeraj".

te dvije lekcije su ti dovoljne za početak,ako ima netko šta za dodati neka napiše pa možda i ja još nešto novo nučim!

sve je to OK ali imam par zamjerki...nikako psa ucit komandi tjeraj jer pas je inteligentniji nego sto mislimo a pogotovo Hr ovcari ili pulini. Oni ce to shvatit kao da tribaju rastjerat stado i imat cete muke. Komande za psa bi bile okruzi-skupi, vodi, uspori, lijevo, desno itd. naravno i obavezno mito i korupcija :lol: nakon svake dobro izvrsene komande jer pas tako lakse pamti >:({. dobro ovo sta san naveo moze i ne mora bit tocno ali ono glavno je da se ne pocinje sa 4-5 blaga nego samo sa jednom i to najdivljijom koja ne voli psa. Ona se veze konopom oko kolca zabijenog u zemlju i radi se sa njom. Potom se njoj dodaje najmirnija ovca/koza u stadu. >:({

tea
25-02-09, 20:39
toćno sam znala da će se brundalo pridružit ovoj diskusiji i da će imat nešto za dodat! :D stvarno si pravi znalac! od tebe se da puno naućit! ;D} ja sam napisala onako kako su mene ućili radit sa psom i to sve sam primjenila dok sam radila sa svojim psom! jest da je malo teže raditi sa hr ovčarom,jer ja imam collia i nisam imala ni malo muke! što se tiće komandi najbolje je da vlasnik koristi komandu za koju misli da će pas najlakše shvatit jer svaki je pas drugačiji. >:({

brundalo
25-02-09, 21:13
toćno sam znala da će se brundalo pridružit ovoj diskusiji i da će imat nešto za dodat! :D stvarno si pravi znalac! od tebe se da puno naućit! ;D} ja sam napisala onako kako su mene ućili radit sa psom i to sve sam primjenila dok sam radila sa svojim psom! jest da je malo teže raditi sa hr ovčarom,jer ja imam collia i nisam imala ni malo muke! što se tiće komandi najbolje je da vlasnik koristi komandu za koju misli da će pas najlakše shvatit jer svaki je pas drugačiji. >:({

A sta si mislila da se necu ukljucit he he..... pa je... pastira bez dobrog psa... ja san sa ovim napravio neke greske i novi nece u stado dok ovaj ne ode.... necu da mi pokvari novog psa >:({

tea
25-02-09, 21:35
tako je! ;D} na greškama se ući! ::namigivanje::

Šošara
25-02-09, 21:42
a najbolje na svojim

tea
25-02-09, 21:46
a i šošara ide tvojim stopama, čak te i preduhitrio na ovoj temi,makar sam mislila da ćeš ti prvi nešto dodati! :lol: i od njega se daju izvući dobre lekcije! šošara,jesi li ti imao taj slućaj da štene pustiš sa obućenim psom među stado? dal stvarno štene može naućiti sve od odraslog psa,a da ga ti uopće ne dresiraš? mislim nabaviti još jedno štene,pa me zanima.

brundalo
25-02-09, 21:58
a i šošara ide tvojim stopama, čak te i preduhitrio na ovoj temi,makar sam mislila da ćeš ti prvi nešto dodati! :lol: i od njega se daju izvući dobre lekcije! šošara,jesi li ti imao taj slućaj da štene pustiš sa obućenim psom među stado? dal stvarno štene može naućiti sve od odraslog psa,a da ga ti uopće ne dresiraš? mislim nabaviti još jedno štene,pa me zanima.

Istina je tea... zato ja necu novog u stadu....greske kod ovoga nisu u radu nego sto ne voli druge pse
>:({ >:({

tea
25-02-09, 22:08
onda ona izreka kakav vlasnik takav pas nije istinita,jer se ti voliš družiti s ljudima! probaj nabaviti ženku pa ćeš vidjet kako će je zavoljet,pogotovo kada će se poćet gonit! :lol:

bokuman
25-02-09, 23:41

Istina je tea... zato ja necu novog u stadu....greske kod ovoga nisu u radu nego sto ne voli druge pse
>:({ >:({

Ako je bilo pitanje o sarplanincu, dovoljan je samo jedan stari pas , ovi ostali nemaju nikakvih problema da nauce

Da pronagjem i j nesta na ovoj temi
_________________________________________________P ost je spojen: 1235602059________________________________________ _________
http://i249.photobucket.com/albums/gg206/bokuman/IMG_1554ps.jpg
http://i249.photobucket.com/albums/gg206/bokuman/IMG_1405ps.jpg
http://i249.photobucket.com/albums/gg206/bokuman/IMG_10281.jpg
http://i249.photobucket.com/albums/gg206/bokuman/IMG_1078tila.jpg

Pozdrav od Bobana

bokuman
26-02-09, 00:00
ja mislim da bi bilo boje da nabavis dva dobri sarplaninca zasto oni za vukova su odlicni mislim da cu odraditi svoj leb i da ces biti zadovojan

Goce mi je valjda zemljak po pisanju sam primetio.
Ovo je moja fotografija kao i psi, to su mi prvi psi koje sam uopste gajio.Ziveli su 2 godien u gradu zatim u prirodi sa ovcama, imaju nesta urogjeno u sebe ali nije to, to, one stence sto sam nabavio kasnije i odmah bili sa ovcama su izvornog porekla i to je to, za tri godine nemam niti jednu stetu od zveri, na 500 ovaca imam cca 10 Sarplaninaca, zivi zid za vukove, za odbranu stada od sveri im netreba nikakva priprema niti dresura pod uslovom da su pravog porekla, mozete videti fotografije u rubrici ,, psi za dresuru,,

tea
26-02-09, 10:30
stvarno su ti lijepi psi,nema šta! ali vidim onog jednog kako se oblizuje,jesi siguran da nije maznuo koje janje? :lol: koliko ti novaca mjesećno pojede taj pas? >:D

Šošara
26-02-09, 10:48

Tea draga

Brundalo i ja se malo "utrkujemo" :lol: to je kao sport :lol:

Od mene mozes cuti svasta i pametno i "pametno". ::namigivanje::
Salim se naravno.Ja sam pobornik teze da nije sva pamet u jednoj glavi a narocito ne u mojoj. Od svakoaga se moze cuti nesto novo i korisno,teorijsko,prakticno i
teorijsko-prakticno saznanje i iskustvo.Ovde smo da razmenimo iskustva i misljenja :D

E sad rec dve i o psima:
Na prvom mestu ja nisam profesionalni dreser.Sa psima radim spontano i sa razumevanjem.Ovcarske rase su predodredjene da shvartaju sta im je ciniti u datom momentu.Oni to imaju u svojim genima.Neke jedinke vise neke manje jer je svaki pas licnost za sebe.
Moja iskustva su vezana za izvorne Sarplanince.Pa cu ovom prilikom napisati par dozivljaja sa mojim psima.
Do juna 2007. sam imao po 1 psa u dvoristu.Prvo Ars(izvorni) pa posle njega Lola(urbana),a kada je Lola otisla na onaj svet stvari su krenule same od sebe tako da sada imam 3 psa u dvoristu.
U periodu kada se jagnje ovce u ovcarniku Lola je reagovala na sebi svojstven nacin.
Onog momenta kada se ovca pocne jagnjiti ona je javljala lavezom i bila je uznemirena i nervozna.Naravno odem u ovcarnik docekam prinovu a Lola se smiri jer sam ja sa ovcama.
Ovo je nije niko ucio i dresirao,sama je shvatila sta treba da radi.

Sada cu ti ispricati za Kardja koji je kao stene donet sa Restelice.
Od malih nogu je se mnogo vezao za mene,voli oni druge ukucane ali ja sam mu centar sveta,disemo kao jedan,razumemo se pogledom,razgovaramo,samo sto on neume da govori ali ce i to nauciti ::namigivanje::
Kao stene je poceo da me prati u stopu i da gleda sta radim i kako.
Sa 5 meseci je sam odvezao kanap kojim je bila vezana kapija na koju se izlazi iz dvorista jer je provalio kako se reza najlakse otvori.Zaljulja metalnu kapiju i malo zubima povuce rezu i otvori kapiju.Kanap je na moje oci odvezao 3 puta za redom i to bez greske.Vezan je na zamku-polu masna-gde ima jedan duzi i jedan kraci kraj-koji odvezuje masnu.Svaki put je uhvatio kraci kraj u povukao i odvezao-a logicno bi bilo da uhvati duzi kraj.Jednostavno je skontao dok je gledao kad sam ja odvezivao.Cak je doveo i Mecu (zenku koja je od njega starija 11 meseci) da joj pokaze a ona blene jer ne konta sta on to radi.
Dalje,nepostoje nijedna vrata na kucama i terasi koja on nezna da otvori.Cak zna na terasi koja se vrata lakse otvaraju-koja je brava meksa.I uvek ulazi na ta vrata.
Naravno ne ulazi uvek bez razloga.
Ova sad partija jagnjadi mu je bila prva u zivotu jer se radi o mladom psu(partija pre ove je bio bas mali tako da se ne racuna).U toku dana je se ojagnjila prva ovca i ona je to sve posmatrao jer me uvek prati u stopu.
Pomogao sam ovci oko jagnjenja i jagnjeta,on sve to gleda,izadjem iz ovcarnika a on mi njusi ruke.Naravno operem ruke na cesmi u dvoristu.I ne slutim nista.
Druga noc dosla normalno spavam i samo nesto me uhvati za ruku.Skocim i vidim njega pored kreveta.Gleda me molecivo i pokazuje da izadjem.Shvatim sta je u pitanju i odem u ovcarnik a tamo poceo porodjaj.Cim je jagnje doslo na svet on je se okrenuo i izasao iz ovcarnika.
Tako je radio za svako jagnjenje bez obzira bilo da je dan ili noc.Javljao mi je svaki put i docekivao prinove.
Letos kada sam sisao jagnjad on je bio stene ali mi je pomagao da izvedem jagnjad van ovcarnika na sisanje.Ja vodim jagnje a on ga gura odpozadi.Kad ga oborim i pocnem sisati on se okrene i ode.Sledece opet isto.
Isto tako i kada dodju kupci za jagnjad ili ovce on mi pomaze da izvedem jagnnje ili ovcu na isti nacin.Naravno kupci cekaju u drugom delu dvorista jer je tada ljut zbog njihovohg prisustva ali mi pomaze a njih prati.
Djina (takodje izvorna)koja je sad 9 meseci stara ga u stopu prati i uci od njega sve stosove ali nije jaka kao on,pa ce joj terbati vise vremena da sve to skonta i jos je mlada i neozbijna.
Meca je od urbanih pasa i voli ovce ali ne radi ovo sto ume Kardjo iako je ona starija i dosla pre na farmu,i covek bi ocekivao da ona uci mladje.Ona je ovako najposlusnija jer je zrela i ne cirkuzira kao ovi dvoje omladinaca.
Znaci njih 3 a 3 razlicite licnosti.Svako prica za sebe.

Ima tu jos mnogo stvari sta oni rade ali da ne pisem vise mislice ljudi da lazem ili da sam skrenuo. ::namigivanje::

Pozdrav

tea
26-02-09, 11:34
zaista sam dirnuta ovom tvojom prićom i mogu ti reći da stvarno imaš divne pse! ::svaka cast:: sve je stvar u vlasniku kako se odnosi prema svom ljubimcu,a ako je vlasnik dobar,pas će ti to vratit trostruko! ja sam imala slućaj sa mojom kusom, koju sam pokupila na cesti,bila je stara 2 tjedna,išla sam u šetnju u centru zagreba(tada je imala već 2 godine),htjela sam pretrćat cestu i u tom trenutku me zgrabla za rukav jakne i povukla nazad,da nije to napravila mene sada ne bi bilo među živima,auto je projurio ko muha bez glave. vjerujem u tvoju priću jer je pas u stanju napraviti sve da dokaže vlasniku da mu je vjeran!

brundalo
26-02-09, 11:51
onda ona izreka kakav vlasnik takav pas nije istinita,jer se ti voliš družiti s ljudima! probaj nabaviti ženku pa ćeš vidjet kako će je zavoljet,pogotovo kada će se poćet gonit! :lol:

Problem je sta bi dobija par lezbaca :lol: :lol:
ovo je po svim istrazivanjima alfa zenka...nema dominantnije. Ta je osim sto brani stado..toliko luda da je dosad sredila 2 rotvajlera, dogu veliku....muzjaka a ovo ficfirice necu ni brojit.... A kad se tjera samo oni na 12V pogon mogu blizu....lani je natjerala haskija koji je napao ovce u more i ovaj se utopija jer mu nije dala vani...kazem ti luda totalno....ali za rad s ovcama nema bolje zna sve... samo drugog psa ne trpi u blizini i strah me da mi stene ne zakolje.....To je toliko posesisvno....samo blago i ja za nju niko drugi ne postoji.... kad san proslo lito bija bolestan..ona par miseci samo je vodu pila i ako bi sta pojela iz materine mi ruke...zatim bris u sumu i uvecer nazad...tako mi ljudi pricaju >:({

Šošara
26-02-09, 22:52
Hvala na razumevanju Tea,vidi se da volis dusom pse.

nemanja_st01_58
27-02-09, 11:46
Evo slike moje Šarplaninke, vodi poreklo od izvornih pasa za borbu, rekose mi da možda ima krvi i kangala. Smrt je za živinu (nervira je sve živo oko nje što je slobodno dok je ona vezana). Hoće da pomogne da vratim krave ili ovce. Dok nije naučila da kravu nesme da juri i ujeda kad prolazi pored nje, mislim da sam sede dobio :D

alfatik
01-03-09, 01:55
Ovo na sve lici, samo na Sarplaninku ne lici...

GOCE-MK
03-03-09, 01:54
kupijo sam ga danas pa da se pofali sad sledi rad pa da vidimo sta ce da bude od naga za sad gledase da voli koza samo imam muka sa judima cuvam ga svako vece hocu da ga kradu pa i neznam dali ce da ostane

Šošara
03-03-09, 21:36
Sa srecom Goce da bude kuce,cuvaj ga dok ne odraste a posle ce ono cuvati tebe.
Jako lepo stene. :D 8)

Pozdrav

Dejanjika
03-03-09, 21:43
Slažem se sa Šošarom, jako lepo štene. ::svaka cast::
Koliko si ga platio? Ja još nisam nabavio ali planiram u skorije vreme. >:({

GOCE-MK
03-03-09, 23:30
platijo sam ga 50 eu i sa cu da ga vakciniram oko 10 eu zensko je pa kad sparim bice koca za svima POZDRAV

cvećar
06-03-09, 18:15
Evo i čuvara mog stada, slika je od pre dve godine i kuja je na slici mlada, sad već ima 5 štenića

suvi
06-03-09, 18:44
Evo da dam i ja doprinos ovoj temi.Nadjite ovu stranicu www.bartolovi-dvori-hr.com ,obratite se deda Campiu (inace on je "mama" za dresuru ovcarskih pasa).

Fanatic_
16-03-09, 14:28
imam crnog pulina ali ovce cim ga vide pocnu da beze Kako da ovce priviknem na hjega da ne beze kad ga vide

brundalo
17-03-09, 11:54
imam crnog pulina ali ovce cim ga vide pocnu da beze Kako da ovce priviknem na hjega da ne beze kad ga vide

Koliko je star taj pas i kako se dosad ponasa prema ovcama? Bez toga ti ne mozemo pomoc >:({ >:({

Evo da dam i ja doprinos ovoj temi.Nadjite ovu stranicu www.bartolovi-dvori-hr.com ,obratite se deda Campiu (inace on je "mama" za dresuru ovcarskih pasa).

Doticnog gospodina osobno poznan i covik zaista zna znanje...ali ima skupe pse u 3 materine >:({ >:({

Fanatic_
17-03-09, 18:12
pas je star 10 meseci, prema ovcama se ponasa odlicno. Ali ovce nisu imale nikad psa cuvara, pa sad cim ga vide beze od njega. Kako da priviknem ovce na njegovo prisustvo?

brundalo
17-03-09, 21:06
pas je star 10 meseci, prema ovcama se ponasa odlicno. Ali ovce nisu imale nikad psa cuvara, pa sad cim ga vide beze od njega. Kako da priviknem ovce na njegovo prisustvo?

Lipo i lako. Kako se priviknu pas i macka. Tako moj prijatelju lipo skupa psa i ovce u tijesan tor i ti budi tamo obavezno. Ovcama daj koncentrata ili ono sta najvise vole. Ali pas mora bit tamo i mirno sjedit i ne trzat na ovce, one ga moraju imat na oku, ali zelja za koncentratom ce pobijedit. To obavezno radi kad su ovce gladne. Na takav nacin ce se polako naucit na njegovo prisustvo i onda mozemo dalje. Ako se puno boje pazi da ne stavljas bredje ovce da ne bi pobacile. Ali ovce sa janjadi 15-ak dana i vise starosti slobodno stavljaj neka se maleni uce od pocetka. Ovo ce malo potrajat bar 2 sedmice ali neces imat frke >:({

Fanatic_
17-03-09, 21:24

Lipo i lako. Kako se priviknu pas i macka. Tako moj prijatelju lipo skupa psa i ovce u tijesan tor i ti budi tamo obavezno. Ovcama daj koncentrata ili ono sta najvise vole. Ali pas mora bit tamo i mirno sjedit i ne trzat na ovce, one ga moraju imat
na oku, ali zelja za koncentratom ce pobijedit. To obavezno radi kad su ovce gladne. Na takav nacin ce se polako naucit na njegovo prisustvo i onda mozemo dalje. Ako se puno boje pazi da ne stavljas bredje ovce da ne bi pobacile. Ali ovce sa janjadi 15-ak dana i vise starosti slobodno stavljaj neka se maleni uce od pocetka. Ovo ce malo potrajat bar 2 sedmice ali neces imat frke >:({

Veliko hvala na savetu. Javicu rezultate. :D

cvećar
18-03-09, 17:03
Evo i podmlatka danas slikanog. Vec su za odvajanje jer se kerusa sklanja i vise nesisaju. ::namigivanje::

miladinovic
18-03-09, 17:28
lepa mala banda nema sta >:({

brundalo
18-03-09, 20:34
E da san ti blize odmah bi uzeja 2 kujice. Ne bih se mislija minute ;D} >:({

bokuman
20-03-09, 01:40
http://i249.photobucket.com/albums/gg206/bokuman/IMG_1600ps.jpg

miladinovic
20-03-09, 09:26
tako se pravi pravi cuvar od malena sa ovcama.prelepi su stenci a i jagnjad su dobra.repovi su mi pre svega zanimljivi.reci mi moze li se kupirati rep melezima sa avasijem da ovnovi ne bi imali problema ako su druge rase i sta se onda desava jel probao neko?pozdrav Bobane

Šošara
20-03-09, 23:36
http://i377.photobucket.com/albums/oo213/sosara/Kardjorestelicki77.jpg?t=1237588574

bokuman
21-03-09, 00:32
Jako lepa fotografija Sosara

Miladinovicu moze ali ako nisu bas ono debeli, vec dolazi skoro prolece nisam uradio ni ove godine ali bilo bi pozeljno, a najbolje ali zato treba par godina da se selektuje sa tanjim opasima a da mlecnost se zadrzi

Šošara
21-03-09, 01:29
Hvala Bobane.

To na temu repa sam i ja nesto razmsljao.Posto ja repove Virtembergu kupiram gumicama u uzrastu od 4-5 dana mozda bi moglo i kod Avasija u tom uzrastu ako nema masnih naslaga.

bokuman
21-03-09, 01:34
Hvala Bobane.

To na temu repa sam i ja nesto razmsljao.Posto ja repove Virtembergu kupiram gumicama u uzrastu od 4-5 dana mozda bi moglo i kod Avasija u tom uzrastu ako nema masnih naslaga.

Kod awassi-ja moze ustvari samo kod mesanaca ukoliko rep nije predebeo uostalom ni pod razno bez razlike na doba

miladinovic
21-03-09, 02:50
pitam ovo posto mozda neki awasi dodje i u srbiju skoro pa kako bi resili problem tipa da neki dasa W ili texel odradi mesanku awasi x sjenicka ili awasi x romanov
_________________________________________________P ost je spojen: 1237600263________________________________________ _________
lepa slika zemljak ;D}
_________________________________________________P ost je spojen: 1237631468________________________________________ _________
Pitanje je gde bi se onda talozile masti kod awasija ako bi kupirali rep jagnjetu i da li bi to zaraslo,npr da skine se rep skroz sta bi bilo,u vecini slucajeva u francuskoj skidaju rep do kicme kod tovnih rasa,bar ovo iz uvoza je tako radjeno sto sam ja video texel i sarole.

b92miki
21-03-09, 13:38
Pozdrav kolege,treba mi pomoc oko izbora psa cuvara u domacinstvu i za ovce,sta mi predlazete od rasa.

miladinovic
21-03-09, 15:45
za okretaca pulin,uzmi ili dresiranog psa ovcara ili stene pa ga ti lepo dresiraj imas gore malu skolu dresure.naravno stene nadji od radnih pasa dobre genetike.
za cuvara i ovaca i domacinstva sarplaninac ti je najbolje resenje isto od malena nek je s ovcama da se nauci i da ih zavoli tako zna sta mu je posao.

nemanja_st01_58
21-03-09, 18:25
Ja licno najvise volim Sarplanince ali i Homoljski ili kako ga zovu Srpski pastirski pas dolazi u obzir. Saren lep pas a usto i odlican cuvar kako stada tako i kuce

Šošara
21-03-09, 22:24
Svako ima svoga favorita.Pa tako i ja.
Moj predlog je Sarplaninac i to po mogucstvu izvorni.Ima vise razloga:Izuzetno vezani za ovce(ili drugu stoku) koju brane ako treba i do smrti,ne uzmicu ni pred jacim ili brojnijim protivnikom bilo dvonogim ili cetvorongim,izuzetno pokretni radni psi koji prate stado u stopu na ispasi.Veoma vezani za porodicu,narocito decu.Psi koji umeju sami da rasudjuju kada i kako treba da reaguju,znaci u zavisnosti od situacije i tenzije,bez neke posebne dresure.Sto se tice srcanosti nema im premca.
Za cuvara domacinstva i ovaca Sarac-jednostavno je rodjen za to.
Za sa teraca stada uzmi Pulina odradice posao savrseno-za to je rodjen.

b92miki
21-03-09, 22:36
Malo me brine u mom mestu bila su dva napada sarplaninca na gazde,jedan od njih je moj prijatelj.Verovatno ima dosta stvari u odgoju mozda su negde i pogresili.Sosara reci mi kakva je razlika izmedju izvornog sarplaninca i drugih?

Šošara
21-03-09, 23:40
Razlika je drasticna.
Pored anatomske razlike velika je razlika i u karakteru.
Kod urbane populacije je vrseno ukrstanje sa rasama :Bernardinac,Kavkazac,Nju Faundlend,Mastifi,a sumnja se da je bilo i upliva krvi Rotvajlera,Doga,Nemackih ovcara.Ovo je radjeno najvise 90-ih godina i to je radila je vecina tadasnjih "vrhunskih" odgajivaca u cilju stvaranje sto veceg i sto dlakavijeg psa sive boje koji bi po izlozbama kupio pehare a samim tim oni bi imali bolju prodaju stenadi.Znas i sam kako nas narod voli ogromno,glavato i grudato.
E bas to je i kostalo karaktera.A karakter je upravo ono sto krasi Izvornog Sarplaninca pored njegove anatomske superiornsti nad navedanim rasama sa kojima je "oplemenjavan".Kombinacijom razlicitih rasa sa razlicitim karakterom je i Sarcu pored spoljasnjeg izgleda izmenjen i karakter.Od izvornog psa koji je uravnotezen,stabilan,a izuzetno ostar kada treba stvoren je pas koji je kao po pravilu bezpotrebno ostar,pa cesto i prema onome koga treba da cuva-vlasniku i porodici.Pas koji ne ume da se ponasa adekvatno u datim situacijama i koji sve resava ujedom.Karakter urbanih sarplaninaca otisao je u 2 krajnosti ili su izuzetno i bespotrebno agresivni ili su izuzetno plasljivi.

Veliku ulogu ima i vaspitanje steneta od malih nogu.Kakav je odnos izmedju vlasnika i steneta a kasnije odraslog psa.Propusti koji se naprave u najranijem uzrastu se tesko ili nikako ne ispravljaju.Nasi ljudi cesto kada donesu stene u dvoriste ga vezu i odvezu ga kada ostari i ugine.Rad u takvom metodu se svodi da mu baci hranu i naspe vodu i cao.A kada pas odraste onda bude problema jer je asocijalan.Juri da ujede sve sto vidi pa i vlasnika.Nezna za neznost i ljubav od strane vlasnika i vlasnikove porodice.
Zakljucak je da sa stenetom treba raditi od momenta kada dodje u novi dom,pruziti mu izuzetnu ljubav i razumevanje,vaspitati ga od malih nogu,sprijateljiti se sa njime i zadobiti njegovo poverenje.Batine iskljuciti jer imaju negativan efekat.Psu se namece volja upornoscu a ne batinama.
U mom dvoristu su izvorni Sarci vec skoro 20 godina i nisam imao nikakvih problema u odnosu vlasnik pas,a prema strancima su ostri za medalju.

Sto se tice anatomije pogledaj slike izvornih saraca koje smo Bokuman i ja stavili u ovu temu.Evo jos par slika izvornih pasa.
http://i377.photobucket.com/albums/oo213/sosara/scan0036.jpg?t=1237674424
http://i377.photobucket.com/albums/oo213/sosara/lavi20od20patiskasmanj-1.jpg?t=1237674756
http://i377.photobucket.com/albums/oo213/sosara/alimovmurdza-2.jpg?t=1237675080

Slike par urbanih Saraca pa uporedi razliku.
http://img514.imageshack.us/img514/3586/mailgooglecom6.jpg
http://img26.imageshack.us/img26/5323/arapoddrndarskog.jpg
http://img90.imageshack.us/img90/3892/rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.jpg

bokuman
22-03-09, 00:50
pitam ovo posto mozda neki awasi dodje i u srbiju skoro pa kako bi resili problem tipa da neki dasa W ili texel odradi mesanku awasi x sjenicka ili awasi x romanov
_________________________________________________P ost je spojen: 1237600263________________________________________ _________
lepa slika zemljak ;D}
_________________________________________________P ost je spojen: 1237631468________________________________________ _________
Pitanje je gde bi se onda talozile masti kod awasija ako bi kupirali rep jagnjetu i da li bi to zaraslo,npr da skine se rep skroz sta bi bilo,u vecini slucajeva u francuskoj skidaju rep do kicme kod tovnih rasa,bar ovo iz uvoza je tako radjeno sto sam ja video texel i sarole.

Nemoj bre kod mene da skidaju rep do korene ode 1 kg mesa

Salim se...
_________________________________________________P ost je spojen: 1237679622________________________________________ _________

Pozdrav kolege,treba mi pomoc oko izbora psa cuvara u domacinstvu i za ovce,sta mi predlazete od rasa.

Nedvojbeno samo iskljucivo SARPLANINAC izvornog porekla, u znak dobre volje bez razlike odaklesi ponuda poklanjam ti jedno stene ali pod jednim uslovom da bude iskljucivo sa ovcama i u prirodi
_________________________________________________P ost je spojen: 1237679904________________________________________ _________

Malo me brine u mom mestu bila su dva napada sarplaninca na gazde,jedan od njih je moj prijatelj.Verovatno ima dosta stvari u odgoju mozda su negde i pogresili.Sosara reci mi kakva je razlika izmedju izvornog sarplaninca i drugih?

To jednostavno nije istina ni pod razno ako je istina ondak je kriv gazda isljucivo jer nije dobar sa psom ili ga je maltretirao ili nesta slicno, ja garantujem da sarplaninac ima da pogine ako treba za gazdu i ono sto mu je povereno tako to su vec druge price.
_________________________________________________P ost je spojen: 1237680369________________________________________ _________
Ujedno se slazem sa Sosarom to sto je naveo, vidi moze dsa bude i solidan ovcar i iz urbanog soja ali sve zavisi da nije mesan sa necim i njegovo poreklo, mada ovaj izvorni je puno brzi i boljeg oseta za divljac, ja sam apsolutno protiv toga da se pas vezuje za lanac ali ako se bas mora jer nema druge alternative i tada ako postoji ljubav izmegju gazde i psa nema bojaznosti od ujedanja, mada za strance opet ce biti napast.
Ja moje pse vezujem jedino kad se kuje teraju jedno nedelju dana jer jedino tada prave probleme ili mogu napraviti a najvaznije od svega je da se nepovrede megjusobno, inace su non-stop na slobodi i veoma veoma hrabro dostojanstveno i ponosno obavljaju svoj zadatak
_________________________________________________P ost je spojen: 1237680428________________________________________ _________
Aj jos ovaj post i necu vise da tupim, pa ja sam i zbog Sarplaninaca zavoleo ovce

ivanhoe
23-03-09, 12:24
Dal uz sarce vodite i puline za okupljanje stada? Nemogu zamisliti taku grdosiju da trckara za zalutalom ovcom,janjetom.
Jos 1 pitanje koje je pomalo :){{ Magarac predvodnik dal se koristio u planinskim krajevima?

brundalo
23-03-09, 15:13
Dal uz sarce vodite i puline za okupljanje stada? Nemogu zamisliti taku grdosiju da trckara za zalutalom ovcom,janjetom.
Jos 1 pitanje koje je pomalo :){{ Magarac predvodnik dal se koristio u planinskim krajevima?

Prijatelju ne samo u brdskim krajevima nego i u nas na otocima i u Zagori. I ne samo da je vodija ovce nego ih je i cuva >:({ >:({

cvećar
23-03-09, 16:19
Moja iskustva sa magaricom i pulinima. Magarica je jedna vrsta predstavnika stada, odlicno ga štiti, brine o mladima. Desilo se da je ovca "zaboravila" jagnje na ispaši, jer se zaplelo... ali posto smo videli da nema magarice trazeći nju videli smo da je ostala pored jagnjeta. Pulini kad doteravaju stado uvek ona "stiti" najmladje i usporava pse. Sve primeti i stvarno misli o stadu. Posebna atrakcija je za sve goste imanja. Evo kako posmatra gde je ostatak stada.

bokuman
31-03-09, 23:53
Neke rase pasa jednostavno ne treba dresura da bi obaljali dobro posao.Primer od juce,ovce su bili na ispasi jedno 2km od kuce, neko vreme 3 sata prevremena dosle su ovce sa p[ase same uz pratnji Sarplaninaca, cobanin koji je bio zaduzen za stado se jednostavno uspavao sto je kasnije i sam potvrdio to,

Ovo mi se desava da drugi put u tri godine ovce sa psima dogju same kuci zbog cobana ali pustimo to po strani, ja u tom momentu koliko sam ljut na cobana sa druge strane psi me odusevljavaju jer se nedbvoje od ovce, pre svega zbog divljaci.Za to nisu bili trenirani.

Istinita prica.

Pozdravod Bobana

miladinovic
01-04-09, 01:47
ovo se i meni desava kad ovce odlutaju,ili se neko uspava ili provale ogradu(zive ograde uglavnom imamo pa ovca vazda rupu nadje)psi idu sa ovcama batale cobanina,obicno ih tako i nadjemo,nemaju zvono nego se kerovi jave kad zovemo ovce ili njih.psi su zakon ;D}

nemanja_st01_58
01-04-09, 15:16
Jel ima mozda neko od vas u Makedoniji Karakacansko kuce? Karakacani, ili Ašani kako su ih zvali kod nas, su koristili pasnjake po Jastrebcu do II Sv Rata, i znam po pricama da su psi sami terali stada od 200-300 ovaca i koza, odnosno psi su im bili i u svrhu odbrane i u svrhu drzanja stada na okupu.

bokuman
01-04-09, 23:01
Jel ima mozda neko od vas u Makedoniji Karakacansko kuce? Karakacani, ili Ašani kako su ih zvali kod nas, su koristili pasnjake po Jastrebcu do II Sv Rata, i znam po pricama da su psi sami terali stada od 200-300 ovaca i koza, odnosno psi su im bili i u svrhu odbrane i u svrhu drzanja stada na okupu.

Karakacanski ovcar ti je jako slican Sarplanincu, po meni nekada davno to ti je bilo isto, dali su terali ovce neznam valjda oni koji su nauceni to rade jeste, Kad bih imao vremena da jedno cca 30 dana budem sa psiam i ovcama non stop ubegjen sam da bi ih to sve naucio, ja imam 12 pasa od kojih za pola od njih garantujem da bih ih naucio.

Šošara
05-04-09, 13:36
http://www.youtube.com/watch?v=uNgf3qJY40E

miladinovic
05-04-09, 15:48
koja je rasa ovaj gonic stada zuti?

bokuman
12-04-09, 00:53
http://s249.photobucket.com/albums/gg206/bokuman/?action=view&current=MVI_1500.flv

http://s249.photobucket.com/albums/gg206/bokuman/?action=view&current=MVI_0184.flv

drdacha
04-06-09, 00:48
moze li jos malo skole za nase pse

tea
27-07-09, 10:56
evo mene nakon duuugo vremena!!! vidim da se slabo piše u ovoj temi,što je žalosno ::lose::! trebalo bi više pisati o našim psima i o njihovoj obuci jer mislim da su toliko vrijedni da ih moramo spominjati češće!!! drdacha napiši dali te zanima obuka pasa za tjeranje stada ili osnovna obuka,možda ti mogu pomoći!!! pozdrav svim forumašima!!!! >:D >:({

s
26-08-09, 16:19
Da li neko zna gdje se moze nabaviti ovcarski pas(pulin)?

cvećar
08-09-09, 18:50
Kuja mi se ostenila pre 20 dana i imam dva steneta slobodna.

Šošara
03-11-09, 11:47
http://www.youtube.com/watch?v=SRBmErP_3DY

http://www.youtube.com/watch?v=ISAYeemLHeU

http://www.youtube.com/watch?v=DJ8qdOIUuKI

http://www.youtube.com/watch?v=P8FpWcf_JeM

http://www.youtube.com/watch?v=tizarRXdTAo

http://www.youtube.com/watch?v=hIDd69_cngY

http://www.youtube.com/watch?v=_Vf5cnife9k

miladinovic
03-11-09, 14:03
Predivni su
>:({

ivanhoe
03-11-09, 22:43
Jbg ti treba to vremena pregledati >:D
Lep prilog ::svaka cast::

Šošara
03-11-09, 23:05
Samo gledajte i uzivajte. >:({

PS Sta mislite da sam stavljao sliku po sliku. ::namigivanje:: Koliko bi tek onda vremena trebalo. ::namigivanje::

miladinovic
03-11-09, 23:25
Pored divnih slika pohvalit cu odlican muzicki ukus koji se u to uklapa

alfatik
23-11-09, 20:18
Da dam i ja neki doprinos o Sarplanincu... Slusao sam kad sam bio u vojsci (JNA) da cobani ne broje ovce kad se vracaju, vec broje Sarkovce, ako im fali jedan Sarko - znaci da im fali neka ovca... Slusao sam isto tako da je bilo slucajeva, da kad se vrate ovce i izbroje sarkovce da im fali jedan, ali zbog vremenskih uslova nisu mogli da se vrate natrag da ga trazu, i sutradan kad krenu nadju Sarku pored neku jamu kako cuva neku ovcu koja je upala u jamu... Za izvornog Sarka da kupite iz Sar planine od nekog cobanina, ne postoji cena za koju bi vam ga prodao... Pa du mu date i ne znam koliko kgr zlata on nece da vam da svog Sarka... Pozzdrav :D

Šošara
23-11-09, 21:21
Ili ostane da je cuva ovcu koja se ojagnjila u povratku stada sa pase.

A sto se tice prodaje u pravu si jer dobar radni pas nema cenu,medjutim mogu pre da poklone stene nego da prodaju ako procene da je gost dobar covek i pravi ljubitelj.

Sumadinac-Gruzanin
01-12-09, 18:48
Evo mog Pulinahttp://i45.tinypic.com/2zi0gh5.jpg. Fenomenalan je slusa me odlicno ,ali baba ima problema s njim nju nikako ne slusa i voli da potera ovce bez razloga pa je uglavnom vezan .Kod mene je dobar ne juri ih. Kako da ga naucim da vraca ovce?SLusa ali nije to to kad se razvoje na 2 ili tri grupe jedna ili dve mu ostanu .To se dogadja na putu . Babi je jednom dovukao jagnje , uhvatio ga za obraz i odveo do stada jer nije htelo samo da se vrati :lol:

lle de france
04-12-09, 00:18
evo moih pulina
http://i48.tinypic.com/25s3mrk.jpg ovi su sad veliki
ovo je mlada kerusica
http://i45.tinypic.com/iwhlwx.jpg

lle de france
13-12-09, 21:07
ovo je moj drugar sa kosova sa njegovim kavkavskim ovcarom

http://i46.tinypic.com/10xaqsh.jpg

http://i48.tinypic.com/m8l5xe.jpg

Šošara
30-12-09, 23:19
http://www.youtube.com/watch?v=VMda63yBh2w

http://www.youtube.com/watch?v=SQBFlPp604c

ivanhoe
31-12-09, 15:20
Prijatan docek i sretnu i uspesnu Novu Godinu zelim u svoje i u ime ureddjivackog tima

miladinovic
10-01-10, 09:10
http://i48.tinypic.com/21kkpz6.jpg
http://i49.tinypic.com/2w2r5g2.jpg
http://i48.tinypic.com/2zsqxk8.jpg
Moja ekipa,veliki pulin i mali mesanac

cvećar
11-01-10, 08:24
Свака част, пулин је леп али мешанац је баш супер.

miladinovic
11-01-10, 08:34
Hvala:),mesanac je presladak,sad je najzanimljiviji kao stene kad se glupira po imanju

Baronb
12-01-10, 20:46
Miladinovicu gde si nabavio ovog pulina?Ovo je jedan pulin koji mi se dopada valjda zato sto ima ravniju dlaku svi ostali nesto kao da imaju vunu.Ja sam mislio da nabavim jednog nije mi nesto neophodan radi ovaca jer mi je pasnjak ogradjen nego onako iz fazona a i volim pse.Ali mi se nesto ne dopadaju pulini ni osim ovog tvog.
Ima li neko iskustva sa kratkodlakim belgijskim ovcarem-Malinoa?

Puky
25-01-10, 12:14
http://i46.tinypic.com/6r20t2.jpgmoja pasa

miladinovic
25-01-10, 15:19
Lep pas Puky,jel dresiran?dje si ga nabavio od bartolovih?
koja je cena ovcarskog dresiranog psa koji vraca ovce,hr ovcar ili border c?
U Obrenovcu od nekih ljudi,birao sam ga jedini koji nije bio skroz kovrdzav a bio je i krupniji,jako fina rasa i privrzena kuci i gazdama mada malo neobuzdana volezaganjati pile,komsijsku ovcu ili kravu i slicno
jako su pametni i gledaju kao deca uvek u oci

Puky
25-01-10, 15:36
Hvala!dresura je u toku ,nisam ih kupio kod bartolovih dvora,cijenu ću ti poslati na pp,izrazito pametni najbolje što sam imao do sada,nesmiju se jako koriti niti tuči.

miladinovic
25-01-10, 15:42
pusti mi na pp to.
kako ih dresiras pojasni nam malo ja sam zakasnio za to za mog,zna da zaustavi stado kad krenu nekud i da pomaze pri saterivanju ali na zna da ih skupi i da ih usmerava levo desno
malo je neobuzdan i kad zaganja nesto tip a komsijsku kravu koje je prosla putem kroz imanje tesko hoce da je ostavi na miru dok ne prodje van imanja naseg iako se na njega vice da se smiri

Puky
25-01-10, 15:57
O dresuri je pisala moja bolja polovica,pa pročitaj pod" dresura radnih pasa"TEA joj je ime.

miladinovic
25-01-10, 16:14
aaaaaaaaa
lepo je kad cela porodica voli to sto se radi
:):) :D

Puky
25-01-10, 16:32
Je lijepo je,stvarno je lijepo! >:({

miladinovic
26-01-10, 02:21
http://www.youtube.com/watch?v=6hxviiOktBs&feature=related
madjari,vezbaju na Vitorogim psi

Puky
26-01-10, 11:18
Čipa tek čeka dresura!http://i46.tinypic.com/2znv70w.jpg

miladinovic
26-01-10, 11:21
Pozer mali voli da se fotka:)

lle de france
27-01-10, 17:52
sarplaninac mog burazera staro poreklo vecina su danas beli ili sivi
http://i46.tinypic.com/2cyo688.jpg
http://i46.tinypic.com/2dt8z0n.jpg

Šošara
06-02-10, 21:30
http://www.youtube.com/watch?v=9lajiCNsNP0

Post je spojen: субота, 06. фебруар 2010. 13:39:51 MST_______________________________________________ __
http://i46.tinypic.com/4q0kft.jpg
http://i46.tinypic.com/4q0kft.jpg

b92miki
06-02-10, 22:44
Kolega sve pohvale Kardjo je genije,a o njegovoj inpozantnoj velicini imao sam priliku da se uverim uzivo.

miladinovic
06-02-10, 22:52
Vidi se da je u pitanju jako pametan pas
Sve pohvale za ovu troclanu ekipu

CAR
07-02-10, 11:53
Ja imam hr.ovcare i nebih trazio nista bolje od njih,vracaju ovce na 1km udaljenosti kad im naredim ako zelim na okupu da ih drzi 100%ce drzati glavu van nesmije ni jedna ovca promoliti sta bi rekli nasi stari platom-carsafom ih mogu pokriti sve.Kod prolaza kroz tijesnac npr.izmedju dvije njive posijanog zita a izmedju prostor od 20m sirine nema problema nikakvih nijedna nesmije da se zaleti u komsinsko zito.Kad ih same ostavim a to je rijetko npr.ujesen kad nema kvarova samo nesto svoje ostavim i sijedice uz to pola dana ali tad nepaze na ovce nit vracaju tu je problem.Naucio sam ih na el.pastir i kad ih ostavim u polju i negonim kuci da se nemucim sa prolazom kroz tjesnace oko kuce psi ostanu nema sanse da koja izadje iz pastira ili da oni napuste ovce ma nebitno jesuli zedni na nebitno kojoj vrucini sjede uz moju stvar koju sam namijerno ostavio na suncu da se "prze".Ako netko naidje samo se lavezom jave da covijek neprilazi i nastave lezati.Znam da bi za ovo trebao video snimak da dokazem ali ce i biti prilike ako netko nevijeruje sta pricam jel sad je trenutno snijeg navani a temperatura oko nule se vrti.Sto se tice dresure sam sam to radio ali treba dosta zivaca i odricanja da bi ih naucio svasta i sta je najbitnije nece da nikog slusaju osim mene.Jedan komsija je hti ih izkoristiti kad smo zajedno cuvali ovce ma nema sanse da ga ista poslusaju iako iste komande dava kao ja i sta je interesanto nema sanse da puste da cije janje upadne u moje ovca a da ga nenatjeraju van ili da se ovca pomijesa nema teoretske sanse kao da poznaju svako janje i ovcu sta je moje a sta nije.Kod koza je vec drukcije njih tesko vracaju jer je koza tvrdoglava i nece da poslusa pa je psi malo gricnu a koza odmah je glavom udari muski iako ja komandujem nerado vracaju koze moram sa izderati da je vrate ali to pazljivo rade osim kad sam ja uporan VRATI MAJKU TI JE.EM KRVAVU onda skacu za vrat kozama cak znaju bedre ustetiti ili vime a ja sam kriv za to tako da ako se koza vrati kad ih natjerasju psi ok mako ne onda sam idem a da im mecem kosaru to necu jer neslusaju bas najbolje onda jer misle da su pod kaznom.

Maestro
07-02-10, 12:01
@Šošara
E, čovek se pojavio posle duže pauze, baš smo se skoro pitali "Šta se dogadja sa Šošarom"?

Dobrodošlica i uspešno post-ovanje, kao i ranije!

Šošara
09-02-10, 22:45
Tu sam,svratim ponekad i objavim nesto zanimljivo da se malo uziva.

Pozdrav svima

tibor
11-02-10, 20:16
Vredi pogledati
http://www.youtube.com/watch?v=D2FX9rviEhw

~Kiki~
11-02-10, 20:32
:D :lol:

miladinovic
11-02-10, 20:46
kakvi carevi:):)

Velimir
12-02-10, 01:52
Ајде Царе реци мало како си их успео дресират?

miladinovic
12-02-10, 08:04
I mene zanima posto i ja imam pulina nedresiranog,ako nije tesko nabavio bih dobru zenkicu i pokusao nju dresirati

Velimir
12-02-10, 15:42
Мислиш да од ових наших матораца нема вајде? Овај мој је поготово агресиван на друге керове, масу пута је кидао ланац и нападао луталице које закораче на плац.

miladinovic
12-02-10, 16:19
mislim da se sa njim ane bi mogli postici neki rezultati moj puni 2 god i sem osnovnog instikta i par stvari koje radi po slobodnoj volji ne zna nista

zmaj972
14-02-10, 11:23
Mislim da će biti zanimljiva diskusija

urban
14-02-10, 11:34
jel pulin ima neke standarde jel imaš neku sliku kako bi pulin trebao izgledati

miladinovic
14-02-10, 16:16
Nivo delatnosti: Visok
Brzina učenja: Visoka
Temperament: aktivan nezavisan, mužjaci dostojanstveniji i hrabriji od ženki
Sposobnost kao psa čuvara: Visoka
Sposobnost nadziranja: Veoma visoka
Veličina legla: 5-7
Životni vek: 9-11 godina.

Preci pulina su sojenički lupoidni psi. Ti preci su u stalnim kretanjima i migracijama opstajali zajedno sa nomadima i njihovim stadima u najsurovijim prirodnim uslovima. Od tog doba do danas svi psi koji vode poreklo od sojeničkih pasa do danas nisu se mnogo promenili u samom izgledu i karakteru. Ostali su kao takvi još više učvrstili svoje radne karakteristike: izdržljivost i otpornost. Taj stari primitivni tip pasa opstao je na raznim krajevima sveta. Kao takav od davnina koristio se za različite namene, sve u zavisnosti od klime, položaja, vrste terena, a u vezi sa tim i čovekove delatnosti i civilizacijskog nivoa razvijenosti. Taj delokrug delatnosti kretao se od same zaštite gospodara, lova sa njim, vuče sanki do čuvanja stada. Prirodna selekcija u egzistencijalnom smislu, u ovom slučaju preživljavanja samog psa i čovekova intervencija da kroz radno najsposobnije jedinke sebi ostvari cilj, svog što lakšeg preživljavanja, dovelo je do rezultata koji nam govore da je pas u čovekovom civilizacijskom razvoju imao izrazito veliki udeo. Od pra istorije i pećinskog perioda, preko sojeničkog do današnjeg doba teško je i zamisliti šta je sve upisano u gene jedne rase poput pulina ili neke druge slične, kakvih je na planeti možda najviše.
Pulinovo genetsko nasleđe je izrazito jako i veliko. Ono je očito na sam prvi pogled u psa i glavu sa izražajnim očima, visoko nošenim špicastim ušima i zavijenim repom na leđima koji govore o njegovoj visokoj pozornosti.
Karakter i temperament kao kod retko koje rase.
Kao u granit uklesano stoji: odan, oštar, čuvaran, okretan, aktivan, izdržljiv, malo traži a puno daje!
To je odraz onog bogatog nasleđa koje i dan danas nosi u sebi jureći stada nepreglednim panonskim pustarama, sposoban da preživi i bez čovekovog prisustva iako je samo sa njim kompletan i kao pas i kao biće. To je strastveni jurišnik na sve što mu se poveri da tera. Od ovaca, krava, konja, koza, svinja do gusaka. Pulin zahteva stalan rad i akciju. Bez toga on nije, ne samo pulin, nego ni pas.
Da bi se neko detaljnije upoznao sa ovim psom i njegovim karakterom neophodno ga je videti u njegovom prirodnokm okruženju i ambijentu. U ruralnom ravničarskom stočarstvu koje polako jenjava i koje preti da na žalost svih, a posebno ljubitelja radnih pasa, otera u zaborav deo neafirmisanog narodnog blaga, zapostavljenog našim svakidašnjim nemarom. U vezi nemara sa pulinom kao delom našeg kulturnog i civilizacijskog nasleđa nekom drugom prilikom.
Zadatak nam je detaljnije i na uobičajen kinološki način opisati pulina. Kakav je, šta radi, i kako radi. Kako je već navedeno to je vrlo okretan i aktivan pas sa izraženim radnim sposobnostima. Njegov karakter i radne sposobnosti usko su vezane i nemoguće ih je odvojeno posmatrati. Ipak namenski mogu se posmatrati odvojeno, a tu je nekoliko vezanih celina.
Opšti karakter,
karakter i rad u polju sa stokom,
Karakter i rad u domaćinstvu
Pulin je specijalno ovčarski pas, terač stoke. Ipak on je univerzalan pas i za nisku i za visoku stoku, kako na terenima ravničarskog tako i brdskog tipa. Opšta pozornost pulina je preduslov za dobar start u nagonu za akcijom. Poznavanje poverenog stada i terena na kome ga čuva su dobar preduslov da zadate radnje izvršava tačno.

urban
14-02-10, 18:11
bravo druže veoma iscrpno i lepo opisano gde bi se jedan mogao nabaviti onako da je pravi prestavnik svoje rase

miladinovic
14-02-10, 18:16
ovo je kopirano s 1 sajta
ja imam 1 uzeo sam ga u Obrenovcu,i cela porodica ga obozava zbog temperamenta razdraganosti i pameti
Pa zar kod tebe nema u komsiluku neko?
na vasaru u rumi,slike pravih mozes videti pod pulin ili Hr ovcar,s hr su otisli dalje imaju bolje standarde kontrolu itd
kupi stene i ako cuvas ovce pocni da g aobucavas polako imaju samo 1 gazdu i najbolje rade na poznatom terenu
nadam se da ce se CAR ukljucit u ovu temu on ima iskustva i ima dobre pse

zmaj972
14-02-10, 18:21
Ako hoćeš pravog pastira uzmi ga od čobana,u Sakulama bude pravi izbor izložba će sad u martu

miladinovic
14-02-10, 18:26
Odlican savet,cobani vrse selekciju na rad logicno tako da juri ljude koji ih imaju da ti daju stene dobro,a sad musko ili zensko pitanje je,zenke su mozda i bolje muzjaci divljaju malo okolo,nekad se tesko fokusiraju

German hunting terrier | Jagdterrier