Ovčarski psi - Dresura

ZvonaHR je napisao(la):
On postaje zvjer ako se sa njime neradi kako treba.Osobno čuo sam mnoge vlasnike šaraca da su ih njihovi ljubimci napali,ali kroz priču sam doznao i da su ih istukli u mladosi.E šarko što zapamti pamti cijeli svoj život,i osvetit če se kada mu za to dođe prilika.Tada nekome bude kobno i onda on dobiva taj naziv zvjer.

Vidis druze da nema tuce.Ali veliko je pitanje da li su to bili čisti šarci ili neki mixevi koji imaju u sebi bernardinca, kavkazca i slicnih rasa a samo boju šarca.Izmiksovani imaju i izmiksovan karakter.Pravi šarac nece nikada ama bas nikada napasti svoje ukucane ukoliko imaju normalan odnos na relaciji pas - vlasnik.Naravno da mnogo zavisi i od vlasnika jer kako se kaze kakav gazda takav ker.Ako je gazda zver to ce biti i ker 99% tacno.
Ja licno sa mojim izvornim šarcima nikada ama bas nikada nisam imao problema a vec 20 god ih imam u dvoristu na farmi i odnos sa ukucanima i ovcama je izuzetan.A nepoznati ljudi,psi lutalice i vukovi drzte se dobro. :D
 
Šošara je napisao(la):
ZvonaHR je napisao(la):
On postaje zvjer ako se sa njime neradi kako treba.Osobno čuo sam mnoge vlasnike šaraca da su ih njihovi ljubimci napali,ali kroz priču sam doznao i da su ih istukli u mladosi.E šarko što zapamti pamti cijeli svoj život,i osvetit če se kada mu za to dođe prilika.Tada nekome bude kobno i onda on dobiva taj naziv zvjer.

Odakle si, o ovim pričama je ovako da je nemoguče da su baš svi imali neke križance.ja moju kuju nikada nisam tukao niti ču je tuči.Vidim da sam dosta toga pogrešno napravio u dresuri i to je sada nepopravljivo.No još uvjek posluša komande.

Vidis druze da nema tuce.Ali veliko je pitanje da li su to bili čisti šarci ili neki mixevi koji imaju u sebi bernardinca, kavkazca i slicnih rasa a samo boju šarca.Izmiksovani imaju i izmiksovan karakter.Pravi šarac nece nikada ama bas nikada napasti svoje ukucane ukoliko imaju normalan odnos na relaciji pas - vlasnik.Naravno da mnogo zavisi i od vlasnika jer kako se kaze kakav gazda takav ker.Ako je gazda zver to ce biti i ker 99% tacno.
Ja licno sa mojim izvornim šarcima nikada ama bas nikada nisam imao problema a vec 20 god ih imam u dvoristu na farmi i odnos sa ukucanima i ovcama je izuzetan.A nepoznati ljudi,psi lutalice i vukovi drzte se dobro. :D
 
Zvona Hr
mixseva ima toliko da se nemogu ni nabrojati,"ljudi" to rade vec godinama unazad i toliko su ih rasirili da je to neverovatno sta su sve prodavali pod šarca.Bitno je da ima papir na kome pise da je šarplaninac a papir trpi sve.Mixsevali su majstorski da se u nekoliko generacija tesko primecuje razlika od originala,al nebitno to je kinoloska tema mnogo opsirna.
Mnogo je bitnije da se pas i vlasnik razumeju da disu kao jedan, da se razumeju, vole i medjusobno postuju.Do 9 meseci su velike bebe nestasni i neposlusni jer su kasnostasni i tek su zreli i ozbiljni sa 2-3 godine.
Šarac nije glup i svojeglav on je jednostavno licnost koja ima svoje ja i nece da radi neke cirkuske trikove da zadovolji vlasnika.On je zastitnik stada imovine i ljudi a ne cirkuzan koji zna agiliti trikove kao malinoa.
 
Šošara je napisao(la):
Zvona Hr
mixseva ima toliko da se nemogu ni nabrojati,"ljudi" to rade vec godinama unazad i toliko su ih rasirili da je to neverovatno sta su sve prodavali pod šarca.Bitno je da ima papir na kome pise da je šarplaninac a papir trpi sve.Mixsevali su majstorski da se u nekoliko generacija tesko primecuje razlika od originala,al nebitno to je kinoloska tema mnogo opsirna.
Mnogo je bitnije da se pas i vlasnik razumeju da disu kao jedan, da se razumeju, vole i medjusobno postuju.Do 9 meseci su velike bebe nestasni i neposlusni jer su kasnostasni i tek su zreli i ozbiljni sa 2-3 godine.
Šarac nije glup i svojeglav on je jednostavno licnost koja ima svoje ja i nece da radi neke cirkuske trikove da zadovolji vlasnika.On je zastitnik stada imovine i ljudi a ne cirkuzan koji zna agiliti trikove kao malinoa.
Ja saronju postujem iznad sviju, ali nemam uvjete za njegovo drzanje, ovdi mu je ipak prevruce. Htio san se osvrnut na šošarin gornji post. Decko u pravu si ali znaj svi ovcarski psi su takvi
 
Ma znam al sam pricao o šarcima.Tako ponosni su i azijati i kavkazci i kangali i akbasi i mnogi drugi verni pratioci i zastitnici stada. :cao:
 
Brundalo ,ja mislim da ako ga sisas preko leta ,da bi on mogao da izdrzi tu temperaturu (kod mene je leti i preko 45 C). Ja licno imam dva i na pocetku leta ih obavezno sisam i nema problema.
 
popovic je napisao(la):
Brundalo ,ja mislim da ako ga sisas preko leta ,da bi on mogao da izdrzi tu temperaturu (kod mene je leti i preko 45 C). Ja licno imam dva i na pocetku leta ih obavezno sisam i nema problema.
A morat cu provat i ja nema druge. Zvona dogodine spremaj stenca(zenku). I to cu je sisat masinom za ovce he he :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Brundalo ja se nisam salio ,to sa sarplanincem je tako ,garant . Probaj pa ces se uveriti .
 
popovic je napisao(la):
Brundalo ja se nisam salio ,to sa sarplanincem je tako ,garant . Probaj pa ces se uveriti .
Znan da nisi lave, nisam ni ja. Imao san vec saronju pa znan :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ove godine leto je i kod mene bilo vrelo ali su podneli bez problema.Dobro ih iscetkam i skinem poddlaku tako da ne treba sisanje.Dovoljno vode i hladovine i guraju na +40. :cool:
 
Kardjo20restelicki2023.jpg

Kardjo20restelicki2021.jpg


Ljubav cini cuda spaja psa i ovce.
Na slikama je Djina Restelicka u ovcarniku u viziti :D
 
brundalo ako mislis da nabavis sarplaninca ja mislim da je ovaj perijod najboji samo gledaj da bude oko 2 mjeseca i na pocetak dok je mali cuvaj ga u stali tama sada kad se jagne ofca da oseti taj miris da mu stado bude kako porodica i kad odraste ja mislim da tesko moze neko da mu oduze ofca is stada samo ako ga ubije pozdrav
 
Šošara je napisao(la):
ZvonaHR je napisao(la):
na onoj prvoj slici koliko je staro izgleda mi nešto mlađi pas

Na obe slike je ista kujica.slikana je jesenas.Sada ima 7 meseci.Ako si mislio na zutu kujicu.

Ono pozadi je saronja a ovaj zuti? koja je to pasmina?
 
brundalo je napisao(la):
Šošara je napisao(la):
ZvonaHR je napisao(la):
na onoj prvoj slici koliko je staro izgleda mi nešto mlađi pas

Na obe slike je ista kujica.slikana je jesenas.Sada ima 7 meseci.Ako si mislio na zutu kujicu.

Ono pozadi je saronja a ovaj zuti? koja je to pasmina?

Oba su šarplaninci samo je boja drugacija.Ona siva je Murdž soj a ona žuta je Karabaš soj.
Dozvoljene boje su od bele do tamno mrke.
 
Zna san da su dozvoljene sve te boje, ali nikad nisan vidija zutog saronju :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh