Ovčarski psi - Dresura

da li vredi ona fora nagradjivanja kad pas uradi nesto dobro...ja sam tako mog zucu naucio da donese lopticu :osmeh:
 
North ARMY je napisao(la):
da li vredi ona fora nagradjivanja kad pas uradi nesto dobro...ja sam tako mog zucu naucio da donese lopticu :osmeh:
Jos kako vridi. Pa sa tim se sve postize. Batina je zajebana, mozes napravit takvog idiota od psa da ce nekog pojest bez po muke a ti ces odgovarat.
 
@brundalo kako da postavim moj video iz telefona ovde na sajtu a taj video se ne nalazi na youtube-u,ima li nacin??
posto sam snimio mog malisu u akciji,kako sam ga vaspitao nemam reci
kad smo u kuci nema sanse da ce neko uci u dvoriste ili da prodje pored kapije,a kad smo na dvoristu onda samo onako malo lane...
ne bih ga menjao.... :D :ppozdrav:
 
North ARMY je napisao(la):
@brundalo kako da postavim moj video iz telefona ovde na sajtu a taj video se ne nalazi na youtube-u,ima li nacin??
posto sam snimio mog malisu u akciji,kako sam ga vaspitao nemam reci
kad smo u kuci nema sanse da ce neko uci u dvoriste ili da prodje pored kapije,a kad smo na dvoristu onda samo onako malo lane...
ne bih ga menjao.... :D :ppozdrav:
E nasa si crkvu di ces boga molit he he :haha:. Pojma nemam posalji novom privatnu poruku on ti je informaticar :ppozdrav: :ppozdrav:
 



ovo je moj pas ..jako inteligentna pasmina,privržena ,lagana za dresuru i obožava djecu...jedino što jako vole vodu :osmeh:
 
Golden retriver ili kako ga zovu zlatni donosač. Dusa od pasa ali ima jedan problem, a taj je sta obozava vodu he he. Inace idealan kao radni pas vodic slijepih i tragac za drogom, kao i spasilacki pas. lako i brzo se dresira za sve a narocito za te stvari. To je u osnovi lovacki pas - pticar ali je izgubio tu namjenu i postao kucni ljubimac bas zbog svoje blage i mirne naravi.
 
da i to je jedan od problema ...pošto ga ja nisam dresirao jer nemam potrebe . ali što voli divljač ganjati pa to nije normalno , a pogotovo fazane, zatim zeceve, pa srne.....ali sam ga pomalo odučio od toga....ali jedna korisna stvar je što je lud za miševima i štakorima ko kakav terijerac-štakoraš
 
Evo ga moj radni pas. Odlucio se da radu u fotelji. Najradije bi u neki upravni odbor :haha:
 
Hvala puno Brundalo, nego jel ima veze uzrast kad se pocinje dresura?
Nisam znao da za cuvanje ovaca mora da prodje i ovu osnovnu obuku, ovo sa sedenjem.
Reci mi jel bitno da li je vezan ili pusten? Ovaj nas je bas dosadan i spopada ljude kad ih vidi na putu, raduje im se ko da su mu rod rodjeni, skace na njih i prlja.
Stigao je vec i komsijsku kokosku da oplavi, malo se igrao sa njom ali nije ubio, mada su je oni posle zaklali.
Kakav je proces ako nesto uradi sto ne sme, sme li se onda tuci?
Videcu da uvezbamo ove dve lekcije pa onda dalje da idemo.
Ovaj je musko.Cuo sam i ranije da su zenke bolje za rad ali je ovo stene jedino bilo ostalo kod mog prijatelja sto mi je dao. Inace on mi je rekao da je to cistokrvni vojvodjanski pulin....
ziveo
 
Velimir je napisao(la):
Ovaj nas je bas dosadan i spopada ljude kad ih vidi na putu, raduje im se ko da su mu rod rodjeni, skace na njih i prlja.
Stigao je vec i komsijsku kokosku da oplavi, malo se igrao sa njom ali nije ubio, mada su je oni posle zaklali.
:haha: :haha: :haha:
 
Velimir je napisao(la):
Hvala puno Brundalo, nego jel ima veze uzrast kad se pocinje dresura?
Nisam znao da za cuvanje ovaca mora da prodje i ovu osnovnu obuku, ovo sa sedenjem.
Reci mi jel bitno da li je vezan ili pusten? Ovaj nas je bas dosadan i spopada ljude kad ih vidi na putu, raduje im se ko da su mu rod rodjeni, skace na njih i prlja.
Stigao je vec i komsijsku kokosku da oplavi, malo se igrao sa njom ali nije ubio, mada su je oni posle zaklali.
Kakav je proces ako nesto uradi sto ne sme, sme li se onda tuci?
Videcu da uvezbamo ove dve lekcije pa onda dalje da idemo.
Ovaj je musko.Cuo sam i ranije da su zenke bolje za rad ali je ovo stene jedino bilo ostalo kod mog prijatelja sto mi je dao. Inace on mi je rekao da je to cistokrvni vojvodjanski pulin....
ziveo
viruj meni to ti je HR ovcar ali nema veze. rasprostranjen je po cijeloj panoniji a u vas i u baranji je poznat pod nazivom pulin. Inace je kao pasmina priznat jos prije drugog rata. No to nema veze. sad mu je pravo vrime da ga ucis. Istina za ovaj nauk je malo kasno ali ubrzanim radom ces nadoknadit. Inace oni su ti takvi, razigrani.
Da obavezna je poslusnost psa ako ga mislis upotrijebit za ovce. Bez poslusnosti nema od toga posla nista. Kad te za par dana pocne slusat sa ove dvi komande idemo dalje. U medjuvremenu ako ga bas moras udarit da bi mu dokaza neke stvari onda to ucini ovako. smotaj novinu u palicu i gornji i donji dio zalijepi ljeplivom trakom, da se ne odmotava i udari ga sa tim.Ne boli a pas je povrijedjen i zna ko je gazda he he. ali ne koristi jos to. Prvo ga nauci poslusnosti pa ce bit sve u redu. On je jos stene. ZAPAMTI ovih prvih 5-6 lekcija i onda ces lakse naucit da radi sa ovcama. I nesto san zaboravija. Kad ga vodis na nauk radi to sam sa njim gdje nema ljudi tako da ne gubi koncentraciju i da mu nista ne odvlaci paznju. Kad vidis da te je poceja slusat mozes to napravit i negdi medju ljudima tako da se uci na to.
Pas ti i po zakonu mora bit vezan. znaci kad izlazis iz dvorista obavezno uzica da ne spopada ljude. A medju osnovnim lekcijama je i kako pas mora ici gazdi uz nogu i to s lijeve strane, znaci vodis ga lijevom rukom
 
Velimir je napisao(la):
Ma ne razumem se ja u pse,ali vidim da je to ista rasa...nego ima li ga u razlicitim bojama osim u crnoj?
Nema. Boja je iskljucivo crna. Priznaju se i primjerci koji imaju bijelu fleku na prsima. Jedino ta promjena je dozvoljena. Ako ima bijelo ili bilo koju drugu boju bilo gdje osim na prsima nije cistokrvan. Usi im moraju bit uspravne iako tu i tamo ima i sa spustenim usima, ali se oni iskljucuju iz priploda. Ovom tvom ce se usi uspravit neboj se. Inace imas 2 tipa tih ovcara visi i nizi i oba su priznata od medjunarodnog kinoloskog saveza. Nizi tip visina m/ž 48/46 i visi tip 53/51 :ppozdrav:
 
Ja imam ženku Engleskog Poentera, druga generacija, prvu sam nabavio '92 godine, opšte poznata kao najbolja rasa ptičara, a i zna kuću da pričuva.
 
@Velimir jos na nesto da ti skrenem paznju. Nemoj slucajno kad zazoves psa da ga nakon toga udaris ako je nesto zgrijesio. Tesko ces vratit povjerenje... ali o tom drugom prilikom... Kad dodje na red kaznjavanje :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Čugi je napisao(la):
Ja imam ženku Engleskog Poentera, druga generacija, prvu sam nabavio '92 godine, opšte poznata kao najbolja rasa ptičara, a i zna kuću da pričuva.
E Cugi Cugi, ovo ti je isto kao Pramenka nasuprot Winterberga ( :haha:)
Ne mogu da se slozim da je poenter najbolji pricar!
Poenter ima najbolji nos medju pticarima i najbolju urodjenu marku. Zato se i zove poenter=pokazivac, odnosno onaj koji pokazuje gde je divljac. Englezi, kod kojih je lov bio privilegija plemstva, razvili su pse za svaku komponentu lova, pa je poenter pre svega trazio i markirao a drugi psi su aportirali.....Ako odbacimo Engleze koji u lov idu sa 20-ak pasa, evropski pticar treba da ima dobar nos, treba da bude dovoljno robusan da ulazi u trnje i kupinjake, treba da aportira, treba da cvikne kicmu ranjenom zecu, da ulazi u vodu, da pricuva lovacki ranac i pusku ako treba i da se dovati sa seoskim dzukcima. U praksi to znaci da je najuniverzalniji lovni pas za evropske uslove NKP(kratkodlaki nemacki pticar).
Znaci najbolji nos i marka Poenter, na drugom mestu Engleski seter
najuniverzalniji NPK
najbolji za vodu pre svega Labrador retriver pa Zlatni retriver....
u nekim sulovima bolji su manji psi tipa Bretona i sl.
...i naravno svakom je njegov najbolji.

Ovo sto Brundalo pise o obuci pasa je sve tacno samo je jednu stvar zaboravio. Pas od pocetka mora da shvati ko je "vodja copora". Dobar nacin da se to ostvari je u igri oboriti psa na ledja i uhvatiti ga za grlo. Ne grubo ali energicno. Ako pocne da se rita onda mu treba sputati noge drugom rukom i drzati ga tako sve dok se ne opusti = preda. Ovo ne sme da bude traumaticno iskustvo za psa i ne radi se svaki dan. Kako raste i sazreva pas ce pokusati da ospori autoritet vodje i onda miu se ponavljanjem ove "pokazne vezbe" stavi do znanja ko je vodja. Psi su drustvene zivotinje i postuju hijerarhiju. Ako toga nema onda oni pokusavaju da budu gazde sto je traumaticno i za psa i za coveka. I jos nesto, samo jedan je gazda a ostali ukucani treba da budu po strani dok se pas ne vaspita i obuci.
 
@ Tar i drustvo.... o lovackim psima neznan nista :haha: (ne volim lov)
Sta se tice onoga doli o odgoju potpis na Tarove rijeci. Triba se znat ko je vodja copora. Izvini sta san zaboravija to spomenut iako mi je bilo na pameti, ali izgleda da godina proizvodnje cini svoje :haha: :haha: :ppozdrav: :ppozdrav:
@Velimir dali si poceo vjezbat sa psom?
 
Velimir je napisao(la):
Jos ne nalazim vremena, sve danas sutra...danas sam moro sec nekoj babi drva, a imam jos neke prepravke u stali pred jagnjenje... :kisa:
Sve mi je jasno u jednakim smo gov.... Ali nadji dnevno 15 min vrimena da ti ne prestari jer posli ce ti bit sta mi ovdi recemo...livo smetalo he he :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh