PDA

View Full Version : Ovčarski psi - Dresura

Advertisement

Strane : 1 [2] 3 4

uhaladza
16-02-10, 12:06
UBACITE NEKE SLIKE PULINA ,.

vla
16-02-10, 12:17
Kog marta je ovčarska izložba u Sakulama?

miladinovic
16-02-10, 13:53
ubacivao sam ja kako moj izgleda
kucaj na guglu pulin ili hrvatski ovcar izaci ce ti dosta fotki
moj je malo krupniji takvog sam birao a i hranjen je i negovan po svim propisima,ap je malo veci od cobanske na hlebu odgojene kere:)

urban
16-02-10, 17:45
po meni su bolji što manji pulini kad se umori čoban ga stavi u đep i teraj dalje

miladinovic
16-02-10, 17:53
to je stvar ukusa,velicina,bitno je da je pas dobar
pa sad manji od mog je bio izuzetno agresivan kao stene i nisam ga smeo uzeti verovatno bih mu morao cupati zube,njih 2 i 5 zenki bilo u leglu

urban
16-02-10, 17:56
samo zbog veličine kažem jer verujem da ti tvog ne možeš staviti u đep poenta je u đepu :lol:

Sumadinac-Gruzanin
16-02-10, 18:05
Da postavljamo slike i ovde ili je dovoljno da stavimo u temu Resura ovcarskih pasa ?

Post je spojen: 1266340025________________________________________ _________
Urbane kako da se umori Pulin kad preskace ograde i kapije kao macka , tj ima snage i energije za 24 sata trcanja ?

miladinovic
16-02-10, 18:11
mozes gde hoces samo okaci i daj iskustva s njim
kao na struju su ,ako ih vezes bar na sat to im je najgora kazna
inace imaju malo brzi puls od ostalih rasa pa malo krace zive

zmaj972
16-02-10, 18:30
Iz onoga što ja znam mogu biti kusati i sa repom ,crni,beli i crveni(retko).Banatski su niži oštriji dok rade drže rep podignut iznad leđa,podignute uši,dlaka kovđava di talasasta

miladinovic
16-02-10, 18:46
tacno za rep da moze bit prirodno kratak
ima li neko sliku belog pulina o tome su mi pricali,covek j eobecao mi 1 stene al nikako kuja da mu osteni belo a dobro,bela je inace,nije mi sliku pokazivao

slavkos
16-02-10, 19:02
Rale i prasići:

http://i48.tinypic.com/2qitnbt.jpg

Rale

http://i46.tinypic.com/35jz3t3.jpg

Čupko
http://i49.tinypic.com/2rmaag2.jpg

Sumadinac-Gruzanin
16-02-10, 19:51
http://i47.tinypic.com/15hloy0.jpg

Imao je 5 meseci kad je kupljen ali po mom misljenju nije imao dodira s ovcama. U pocetku je jurio ovce kad mu padne napamet i slabo je slusao.Onda sam ja uzeo dugacku uzicu i poceo dresuru . Zovnem ga "odi dzeki" on dodje ali kad nece ja malo povucem uzicu i on dodje .Tako jedno 5-6 puta dok nije poceo da slusa. Onda sam presao na komandu doteraj i poteraj ali sa uzicom oko vrata da ne rastera ovce .Kad potrci a ja viknem stani ako ne stane ja mu malo zategnem uzicu i tako opet 6-7 puta ,bilo je dovoljno, onda sam poceo bez uzice. Mene je slusao odlicno letos je bio pusten i kad potrici da juri ovce u obor ja , iako me ne vidi viknem," Stani !" ili " Na mesto" i on se trenutno okrece i ide na mesto.Ali otac i ponekad baba puste ovce i on sa njima ali ih slabo slusa pa je jedno vreme bio vezan i nije isao sa ovcama. Babi bilo lakse da ga veze kad potera ovce.Bio je kad je bio s njima poslusan ali imao je jedan problem jer baba pusti na seoski put u zaseoku ovce i kad se one rastrce on nema mesta da ih zaobidje pa ih otera ko zna dokle pri cemu mu se razzdvoje u dve grupe pa jednu zaboravi da vrati .To su bili problemi s njim.Babi je jednom doveo jagnje koje se odvojilo od stada ako sto ga je uhvatio za obraz i doveo nije ga ujeo samo za vunu i doveo. Kodkuce je pusten , bio i svako ko dodje cvika jer ne laje a ide iza toga ko dodje pa mu nije svejedno. Bio se navadio i da skita po selu pa je sad vezan do proleca.Kad mu komandujem dok je bio pusten odi i na mesto izvrsava bez oklevanja. Mada ovaj beli je mator i naopak pa mislim da ga je namerno navukao na skitanje.I pored svega sto sam iskucao on je najbolji pas i svako ko moze da ga ima treba da ga ima.Dobre naravi, pametan, poslusan, najteze mu pada kad je vezan i ovce podju iz obora ,(tuzan lavez).Za babom ide kad podje da ga veze i ceka dok ga veze.Uglavnom sam zadovoljan s njim i nabavio bih jos jednog.brat od ujaka mi je ispricao da pulini treba ako se kupe kao malo stene da budu jedno vreme kod gazde pa kad malo odrastu da se daju nekom ko ima dresirane puline da uz njih nauci da cuva pa kad nauci da se uzme nazad. Koliko je to korisno ne znam.
P.S. Ovaj beli nikad nije bio poslusan kao pulin.

Post je spojen: 1266346533________________________________________ _________
To je moje iskustvo sa pulinom i jedini sam u selu koji ima Pulina.

miladinovic
16-02-10, 20:23
lepe slike
Takodje sam jedini koji ga ima u selu,i nije on tako sjajan voli nekad da se zaboravi pa komsijske ovce da zaganja kad se sretnu na putu s nasim
to da ga das da uci kod nekoga je mac sa 2 ostrice
on ima samo 1 gazdu svi ostali su prijatelji al nikako gazda i pamti teritoriju gde je ucio,odlicno pamti reci,sta kazes kad cuvas i kako i gde,upijaju kao sundjer
e sad moguce kad ga vratis kod sebe da te nece slusati uopste cak iako iste komande koristis
ne znam kakav je border koli po tom pitanju dal se moze kupit dresiran i da slusa?
ja licno bih voleo uzeti dresiranog psa nemam vremena da se bakcem s dresurom
inace kad je vezan je tako tuzan da niko od ukucana to ne voli pa bude pusten obicno za sat ili 2,kad mu se pridje sa lancem preti zubima i mora se bit obazriv kad se veze

uhaladza
16-02-10, 21:29
prelep pulin,ja sam imao dva komada oca i sina ,otac mi je uginuo a sina mi je neko ukrao,TAJ stariji pulin je bio dresiran da kada sam ga dovezao sa zlatibora u sjenicu on je bio atrakcija ,na komandu vrati otrcao bi i po 500 pa i vise metara i sve ovce dotreao gde bi mu ti rekao ,kada bi stigao do ovaca samo je gledao na pokrete ruku i tako bi radijo,ako bi mu levu ruku digo vracao je ovce sa leve strane ,adesnu sa desne ,prepametan ja bijo ja tako nesto ne mislim ikada da cu videti,ali mi ga neko otrova.ljubomora.sada imam sarplanince ,par,kucka me po malo slusa ali to nije to.pozdrav.

miladinovic
16-02-10, 21:41
nisu sarci za taj posao
steta al ne mozes nista kad je zavist jaca od bogobojazljivosti nazalost
znaci slusao je,koliko je bio star kad si ga doveo?
znam ljude koji nisu uspeli da ih privole da slusaju iako su kod starog gazde sve radili

siks
16-02-10, 22:42
Evo i moje Bete

http://i45.tinypic.com/2
9kt1tt.jpg

urban
16-02-10, 22:58
naravno da šarci nisu za to jer oni su čuvari stada ( uopšte čuvari), da se kolju sa vukovima i sl a pulin je pogonič i temperamenti im se u mnogome razlikuju kad bi šarac imao pulinov temperament on bi raskinuo negog na brzinu a to nije to

Sumadinac-Gruzanin
17-02-10, 22:19
miladniovicu taj tvoj je opasan kad se kezi na lanac. Ovaj moj se zaleti pa me nekad udari njuskom ili lizne ruku i ne ume da pozira .Danas sam hteo da ga slikam mobilnim ali nije hteo da stoji ni da pozira.Video sam danas popodne kod coveka kod koga sam kupio musko jagnje puline, jedan iima belu njusku kovrdzavu dalku ali nekako ne lici na mog a miran nemam reci ne laje niti se pomera s mesta ,lezao i nije se pomerao. a ima i mladog e taj slican mom po temperamentu.

miladinovic
17-02-10, 22:40
pa ko mu se ne svidja ne sme putem proci od njega sem ako ima dobru motku,a koga voli igra se s njim kao stene.drugih pasa se ne boji nosi ogrlicu ojacanu metalom pa ne mogu za vrat da ga dave
ne voli lanac nikako nije vezan kao mali
cim nije zivahan taj ili je mator ili nije pravi predstavnik pulina
i moj tesko pozira jedino ako ga uhvatim zumom negde,cim krene ka njemu trci mi u susret i skace uz mene ne stignem ni da skljocnem,ima par slika njegovih u dresuri pasa

paracinac
18-02-10, 09:20
Ima jedan moj komsija te kucice ako nekog zanima ja mislim da sada ima male za neku paru ce ih prodavati ne mislim na neke velike npr po 20evra sigurno ce ih dati taj ima neke ovce nisu sortne sta god na pijac kosta manje od 50evra on kupi i sada ih ima dosta pa kupio negde kucice da ih cuvaju pustene mu stoje na moravi tj na sprudu pasu i na brani ako nekog zanima mogu da pitam!!!

miladinovic
18-02-10, 10:03
ima i po novosti oglasima toga,a bude i u sakulama i na rumskom vasaru stenadi,e sad pitanje je kako odabrati i slicno

Zoran Kostović
18-02-10, 10:21
Nemam ovce ali sam pulina dobio na poklon od prijatelja.Dobar je ali ume da napravi i probleme.Ponekad ganja komšijske kokoške,juri auta i traktore,davi našu mačku a kada ga za kaznu vežem onda podurlava kao vuk.

miladinovic
18-02-10, 10:53
takvi su sta ces im,za njih je ipak samo ovce i neka pustos
kod mene ne davi macke zato sto je kao stene hranjen uz macice cak se i odlicno slazu:)
a voli da zaganja nesto po komsiluku,obicno ovce koje pridju ogradi gde su nase ovce
ali i pored svih problema koje prave ipak su zbog svog sarma i zivahnosti jako zanimljivi psi

sibili
18-02-10, 11:16
pulin uvek vredi za pola stada, JA IMAM jednog i ne bi ga dao za dobru kravu
stariji je i do sada sam odgajio jos dva ali mu nisu bili ni prici pa sam ih sa godinu dana
dao drugima. Znaci vrlo tesko je imati pravog i najbolje kada ga ti odgajis po meni ne treba
nabavljati starije jer se tesko navikavaju na novo.Jedan od onih i posle 5 meseci kada
me video bolje slusa mene nego novog gazdu.Jako su zivahni i ne veruju nikome
osim ukucana ,mozes uci 50 puta u dvoriste i dati mu da pojede sniclu opet ce svaki put
da laje., pa mi tako sluzi umesto zvona.

Post je spojen: 1266488292________________________________________ _________

Sumadinac-Gruzanin
18-02-10, 11:26
Sibili moze li neki savet o dresuri ?

sibili
18-02-10, 11:47
Moze ,a rekao sam gore .Znaci nabavis malog odgajas ga i ucis kao malo dete.Mada on ima dosta od toga u krvi trebamu samo neke stvari podsticati a neke suzbijati .Mora se biti svakodnevno
u kontaktu sa njim nauciti ga kada je dosta jer oni kao mali bi bili da jure stado celi da ,kakav
umor covece.Ovaj moj ima 11 godina jos je neumoran. I T RADI SAMO ONO STO BI VILEO I ON DA
RADI BRYO KAPIRA I OPONASA GAZDU. Slusa komande i ruku i ocima jer on uvek gleda u tebe pravo u oci osim ako nesto skrivi tad obara pogled.

Maestro
02-03-10, 10:42
Obaveštenje: Tema "Šta sa vukovima?" spojena sa "Dresura radnih pasa", jer se najveći broj postova odnosi na Pse ovčare (radne pse)!

Pored toga, na temi nema novih postova skoro godinu dana!

>:({ Maestro

Šošara
04-03-10, 11:17
http://www.youtube.com/watch?v=epxVWq6KN2c

http://www.youtube.com/watch?v=yPPqXn56h04

miladinovic
11-03-10, 21:47
:D :D :D

CAR
11-03-10, 23:31
Sibili svaka cast vidi se da si svaki dan sa njima procitaj moj post u prijasnjim tekstovima pa ces vidjeti.Ja svake godine ostavim po jednog iz legla ali nijedan nije kao Gare,on zna sta ja mislim cak ni kuje nisu kao on iako su odlicne.Takvih koji su netalentirani se rijesim.Ista stvar kao sa lovackim psima od cijele karijere lovstva samo 2 valjala ostali ah rade.

urban
13-03-10, 22:45
ajd da ne bude svi imaju pulina a ja ne pa evoga
http://img2.imagetitan.com/img2/small/35/35_pulin1-0248.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=35_pulin1-0248.jpg) http://img2.imagetitan.com/img2/small/35/35_pulin-0247.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=35_pulin-0247.jpg) http://img2.imagetitan.com/img2/small/35/35_fotografija-0243.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=35_photographer-0243.jpg) http://img2.imagetitan.com/img2/small/35/35_fotografija-0244.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=35_fotografija-0244.jpg)

e sad koliko je pulin procenite sami

@ maestro
kolega jel sad uredu postavljanje slika jel si ovako mislio

Maestro
14-03-10, 08:50
@urban

::svaka cast::, ::svaka cast::, ::svaka cast::, kolega za svaku pohvalu. Oduvek sam smatrao da se "isplati" biti uporan i istrajan, naravno u stilu "Iskopaće tebe Bili, kad-tad..." !!!!
Moraš priznati da lepše izgleda, a posebno to što se stranica učita "za tren' oka"! Četiri fotke u jednom redu je OK, može ipeta, ako je na slici portret.

>:({

urban
14-03-10, 10:20
drago nam je em milo tako ćemo od sad >:D

cvećar
14-03-10, 18:54
Уз све похвале за начин и постављене слике, неколико коментара о штенету. Прилично је младо да би се могло више тога рећи али је у типу пулина. Ја бих се осврнуо на врло чест проблем који се јавља код нас у вези Војвођанског пулина. Најчешћи проблем је парење куја пулина од стране обичних или паса мешанаца. И сами знате проблем на терену када се керуша тера а потребна је стадуи онда свашта је могуће. Познато је да пулини имају јаку генетику и штене углавном личи на пулина али неретко се дешава да у каснијем потомству избаци скроз "шарене" штениће. Мој савет, после вишегодишњег бављена искључиво овом расом, купујте штениће пулина онде где можете закључити ко је отац штенади. Наравно мајку видите и оцењујете њен квалитет. Поменути проблем, између осталог, утиче и на то што до сада нисмо успели да имамо признату расу.
Пуно успеха и свако добро у гајењу приказаног подмладка и стварно се надам да ће штене узрасти у доброг помоћника што у односу на њихов наследни рад није тешко. Свако добро

urban
14-03-10, 19:22
hvala lepo na lepim čestitkama,kuče sam dobio od ljudi koji imaju ovce majka je ista on a otac kao što ti reče ko zna, ostaje da se nadam da je pulin

miladinovic
14-03-10, 23:20
ma bit ce od njega nesto,kupio me je tim lepim pulin okicama

Sumadinac-Gruzanin
22-03-10, 14:57
Ja jos malo i dizem ruke od Pulina , upropastio ga otac , ne komanduje mu samo ga miluje.Sad tek postaje dzukela vise i ne juri ovce , kao da nije pulin ,slussa kad ga zovnem da dodje i da ode na mesto i vise nista ":":{ ":":{ ":":{ ":":{ ":":{

miladinovic
22-03-10, 15:34
Tako se kvari dobar pas znam to odlicno imam jednog kuci a isto tako je upropascen

Šošara
08-04-10, 21:40
http://www.youtube.com/watch?v=KmUJLIfjrXk

martinvardar
23-04-10, 22:50
E ovo je dresura :lol:
Radi sta hoce, ali valjda bice pametniji kad odraste Lkl{{
Moj pas Zhivko lezhi preko mene dok se koze landraju naokolo :lol:

http://img704.imageshack.us/img704/2575/img1103a.th.jpg (http://img704.imageshack.us/i/img1103a.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

ZvonaHR
25-04-10, 15:16
Pulin i HR ovčar su dvije različite pasmine,dosta su slične ali različite.Prije svojih 10tak dobio sam štene -ženka Hr ovčara,vrhunsko porjeklo i izložbeno i radno.Nije bila učena ili dresirana ali sa svinjama je več radila kao štene,imala je volju i veliki potencijal u radu.Nije za nju bilo nekih prepreka kada je ispunjavala zadano.Znala je upasti u blato pa sam moro nju izvlačiti.Hvatala se u koštac i sa nerastom od svoji 300-350tinja kg.No nije dočekala starost netko ju udario autom i odmah je uginula.Sječam se kod nas je bilo ljudi koji su tjerali svinje u polje i često sam gledao te pse u radu,nikad mi nije bilo jasno kako zna.Komanda ,, idu po onu treču ,, ili desna ili ljeva , eno je u kukuruzu ( odnosilo se na svinje ) ili več neznam sve koje komande i psi su pojurili upravo za tom svinjom, i odmah pored gazde stanu i čekaje dalje.Uvjek uz stare pse bilo je neki mladi pas koji se učio uz stare.Sječam se priče jednog svinjara koji je pričao da je prodao za dobre novce jednog mladog psa koji je išao za svinjama.Udaljenost je sigurno više od 100km, sa time da postoje vodene prepreke i autocesta.Pas se kroz izvjesno vrijeme vratio kući sa djelom nekog lanca i čekao ujutro ispred kapije da se otvori i krene u polje.Čovjek koji ga je kupio došao je po psa,dobio je novce nazada ali psa ne.To su psi koji uvjek traže neki posao u protivnom znaju postati ili agresivni,lajati na bilo šta,neposlušni

CAR
25-04-10, 22:48
Zvone u pravu si da imam kameru poslikao bi svog hr ovcara koji vraca na 500m bez problema a ne da vraca nego ih meni dotijera pred noge bez ijedne komande osim na pocetku da ih dotijera i vrati,njih 300 grla sto ovaca i janjaca su zanj sala za cuvanje.Pokusao sam sa mobitelom ali predaleko je do 100m se i nekako vidi kako se pas ponasa a poslje se samo sijena vidi.Obecao sam nekim ljudima da cu to uraditi i hocu ali samo scim snimiti da vidite sta je pas.Problem je sto korpu mora nositi jer na dalje od 150m hoce ugristi ovcu ili janje kad se opiru.

miladinovic
26-04-10, 00:52
Pulin i HR ovčar su dvije različite pasmine,dosta su slične ali različite.Prije svojih 10tak dobio sam štene -ženka Hr ovčara,vrhunsko porjeklo i izložbeno i radno.Nije bila učena ili dresirana ali sa svinjama je več radila kao štene,imala je volju i veliki potencijal u radu.Nije za nju bilo nekih prepreka kada je ispunjavala zadano.Znala je upasti u blato pa sam moro nju izvlačiti.Hvatala se u koštac i sa nerastom od svoji 300-350tinja kg.No nije dočekala starost netko ju udario autom i odmah je uginula.Sječam se kod nas je bilo ljudi koji su tjerali svinje u polje i često sam gledao te pse u radu,nikad mi nije bilo jasno kako zna.Komanda ,, idu po onu treču ,, ili desna ili ljeva , eno je u kukuruzu ( odnosilo se na svinje ) ili več neznam sve koje komande i psi su pojurili upravo za tom svinjom, i odmah pored gazde stanu i čekaje dalje.Uvjek uz stare pse bilo je neki mladi pas koji se učio uz stare.Sječam se priče jednog svinjara koji je pričao da je prodao za dobre novce jednog mladog psa koji je išao za svinjama.Udaljenost je sigurno više od 100km, sa time da postoje vodene prepreke i autocesta.Pas se kroz izvjesno vrijeme vratio kući sa djelom nekog lanca i čekao ujutro ispred kapije da se otvori i krene u polje.Čovjek koji ga je kupio došao je po psa,dobio je novce nazada ali psa ne.To su psi koji uvjek traže neki posao u protivnom znaju postati ili agresivni,lajati na bilo šta,neposlušni

Pa sad da su razlicite pasmine pulin i Hr ovcar ne bih bas rekao pokalpanja u radu i izgledu su im preko 90 posto u 99 posto slucajeva,samo sto su Hr ovcara lepo standardizovali i za to im alal vera
nazalost moj nije tako dobro obucen kao carovi psi,a niej ni imao od koga naucit,zna neke fore koje je sam skontao

Sumadinac-Gruzanin
26-04-10, 18:00
Taman kad sam izgubio svaku nadu da ce nesto da bude od njega ovaj moj postao poslusan , vise ne juri ovce kad mu padne napamet , ide pored mene i ne zalece se za ovcama kad mu padne na pamet. Jos ga ne ucim da ih tera u obor jer imam sjagnjenih ali kad se izjagnje naucicu ga i to nadam se.A desava mi se da kad se ne nadam prileti i lizne mi ruku , onako u prolazu ili me udari njuskom u nogu ili se nasloni bokom na moju nogu pa se ocese o mene ali ne ono da trese buve ili da mu nesto upalo u dlaku nego bas se ornja o mene i cesto mi okrece zadnjicu. Ovo poslednje mi nije bas jasno.Ali me prijatno iznenadjuje.

ZvonaHR
26-04-10, 20:15
miladinovic

oduvjek je postojala razlika i spominjale se dvije rase,mada i kod nas se često može nači riječ pulin ali Pulin je drugo HO je drugo,čak ima i još jedna rasa istih osobina i izgleda ali negdje na nekom forumu ih je opisivao Buco iz Sl.Broda.

CAR
27-04-10, 00:17
Zvone opisi ljudima u cemu je razlika izmedju pulinai hr ovcara.Vi dolje po Baranji imate toga i ovih i onih i ukrizanih.Ja sam bio u Vojvodini ili oni neznaju sta je hr ovcar ili ja nerazlikujem pulina od ovcara.Svaki pas ima svoje proporcije i meni kao lovcu bi bilo drago da nam objasnis jer se ponesto razumijem u kinologiju.Poslikaj mobitelom pulina i tornjaka i objasni u cemu je razlika.

Post je spojen: 1272320534________________________________________ _________
Ispravak: pulina i HR ovcara.

miladinovic
27-04-10, 02:50
Ovo postaje zanimljivo:)
jedva cekam to poredjenje i pojasnjenje oko razlika Hr ovcara i Pulina

nemanja_st01_58
27-04-10, 09:30
U proslim vremenima kada je jgoslavija bila cela nije se razmisljalo o podeli rasa pasa po nacionalnosti a pogotovo po Srpskoj nacionalnosti, da ne duzim pricu , jedan od glavnih ljudi bio je Milivoje Urosevic i on je sa jos nekim ljudima radio na standardu Hrvatskog ovcara odnosno pulina koji je trebao da obuhvata sve pse u ravnicarskom delu jugoslavije, naravno on se bunio za ime hrvatski ovcar ali je bio nadglasan i tako je srbija jos jednom ostala bez rase koja se na njenim prostorima gaji a takodje je on jedini koji su od zvanicnih kinoloskih organizacija hrvatske u novija vremena dobio priznanje za standard rase hr ovcara. mislim da na netu ima nesto od njegovih clanaka.

miladinovic
27-04-10, 10:13
Upravo tako Nemanja
To sto pulinom smatraju svaku dzukelu u Vojvodini koja zna da vrati ovce i tako je zovu nije razlog da neko misli da su svi pulini avlijanerskog nestandard tipa.
Kod pravih cobana u 90 posto slucajeva su psi identicni Hr ovcarima zato sto to i jeste ista rasa pasa koja je podeljena samo imenom i granicom

CAR
27-04-10, 12:54
Nije u pitanju prisvajanje imena ili"licence" MOLIO BIH BEZ ZADIRANJA pitanje je koja je razlika izmedju dvije vrste pasa (skoro identicna)ja bih napokon zelio da utvrdim razliku izmedju pulina i hr ovcara.Isto kao Jugoslovenski trobojni gonic kako ga nazivaju"pas bez drzave"kao cigani pa ce ga netko sebi prisvojiti kroz dogledno vrijeme.

miladinovic
27-04-10, 13:02
Moja tvrdnja je da razlike nema nikakve sem sto je Hr standardizovan i pod selekcijom a pulin ne

ZvonaHR
27-04-10, 13:05
Gospodo Niste u pravu.Mislim da je bilo dosta prepucavanja i upiranja prstom jedni u druge tko je kome šta uzeo i prisvojio i nazvao svojim.Ostavimo politiku i sve ostalo vezano za to.Car-e za Baranjske puline ili Ho i neznam,ja sam u Baranji samo na ,,privremenom radu,, ja sam iz Srca Slavonije - Đakovo.Mjesto gdje se po prvi puta u povijest HO spominje i gdje je nastao.No idemo mi dalje.Postoje četiri umjesto tri slične pasmine pasa.Hrvatski,ovčar,Puli, Mudi i sada Pulin.U čemu je sličnost i različitost.Uzmimo prvo povjest bivše nam YU,nekad je Vojvodina bila pod Hrvatskom,ista ta Vojvodina je bila veliki poljoprivredni kraj gdje je bilo mnogo stoke,ali i različitin nacionalnosti ljudi.Mađari,Srbi,Hrvati.

slika 1

http://i40.tinypic.com/izqamw.jpg

slika 2

http://i41.tinypic.com/2vsf61c.jpg

slika 3

http://i44.tinypic.com/rjjpf7.jpg

evo pa gledajte i odgovorite koji su ovo psi pa idemo dalje

bato87
27-04-10, 13:08
Nekada je to bio Jugoslovenski trobojni gonic, a danas Srpski trobojni gonic i pod takvim nazivom je priznat od strane FCI, tako da ne verujem da ce ga bilo ko moci prisvojiti. Znam da je se BIH nesto bunila ali bez argumenata.

Post je spojen: 1272366732________________________________________ _________
a da zaboravio sam da napisem, mislim da smo se malo udaljili od teme, vazno je da smo mi nasim kerovima zadovoljni, da obavljaju funkciju koja im je urodjena, a ostale stvari ostavimo kinolozima. pozdrav

CAR
27-04-10, 13:35
Ode uslikati svoja dva muzijaka i zenku takodjer kuju kako kazu tornjakinju a lovacke necu jer nije to forum za lovacke pse a i imam posla nekog pa veceras metnem na forum ali moram nanovo instalirati drajver da bi mogao slike poslati posto mi se bio srusio sistem.samo jedan sad ide ovcama hr ovcar ili puline jer neznam sta su,kuja i ovaj drugi nece da slusaju nikog osim mene samo se oko nogu motaju i leze u ladovini a ovaj nebitno tko je sa ovcama slusa naredbe cak nemoras ni govoriti mu sam vidi sta treba raditi.

miladinovic
27-04-10, 13:52
Kad je to Vojvodina bila pod Hrvatskom matere ti?
Bio je zapadni Srem samo ZvonaHR istoricaru moj
Slika 1 i slika 2 moze biti i pulin i HR ovcar(podvlacim da je to 1 te ista rasa),mislim da je na 1 zenka a na 2 muzjak
slika 3 je Madjarski puli

Post je spojen: 1272369287________________________________________ _________
I da rep moze bit povijen na ledjima kao na sl 1 ili skracen prirodno kao kod psa na sl 2 pretpostavljam

ZvonaHR
27-04-10, 15:18
slika 3 jesi u pravu to je Mađarski Puli,slika 1 i 2 na jednoj je Ho ali što je na drugoj? na Vojvodinu ono Do Zemuna je bila Hrvatska.

miladinovic
27-04-10, 15:43
na 1 i 2 je nesto sto neodoljivo lici na HO i Pulina,a ta je nemam pojma,da se ogradim odmah
kao sto i taj na sl 3 nije bas respektabilan puli
sto se tice granica d a s e ne prepiremo mnogo do 90 i neke zna se dokle je bila i ustvari Velika Srbija,tj Krajina,je?

dudovcanin
27-04-10, 16:11
Ljudi manite se politike. >:({

miladinovic
27-04-10, 20:21
ovo su vise istorija i kinologija nego politika:)

cvećar
27-04-10, 21:24
Пулин на првој слици, све одлике главе тела и репа. Треће је пули, шта преостаје за два?

miladinovic
27-04-10, 22:12
Sliku br 2 sam vec negde video mozda na nekom dr forumu,po meni i on odgovara standardu za pulina,bar po slici da se odmah ogradim

Post je spojen: 1272366874________________________________________ _________
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.inseparabile.com/cani/images/Hrvatski_Ovcar.jpg&imgrefurl=http://www.inseparabile.com/cani/pastore_croato.htm&usg=__s4AOdGOlJbokSbFoO81XhBcWQXY=&h=268&w=302&sz=15&hl=en&start=3&itbs=1&tbnid=fJkAc79EBL7GEM:&tbnh=103&tbnw=116&prev=/images%3Fq%
kao sto rekoh vec vidjeno

Post je spojen: 1272399301________________________________________ _________
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.zoo-logics.com/fotoshonden/hrvatskiovcar.jpg&imgrefurl=http://www.zoo-logics.com/honden/hrvatskiovcar.htm&usg=__VC5aKGQqAlM5t0U1cHi7M_NtNQk=&h=364&w=403&sz=41&hl=en&start=1&itbs=1&tbnid=vP73VlfmNe0ooM:&tbnh=112&tbnw=124
e evo i opet

Sumadinac-Gruzanin
27-04-10, 22:55
Ovakva 2 ,kao sto je ovaj treci ima jedan komsija u selu.Danas sam s mojim cuvao ovce i nije ih jurio kao prosle godine ,slusao me kao nikad do sad. Da li sto je stariji ili se vezao za mene ne znam.Uglavnom menjam misljenje koje sam imao o njemu.

Post je spojen: 1272401825________________________________________ _________
Zar ova dva sa prve i druge slike nisu isti psi? Moj ima kratak rep i duge dlake na njemu ,nije kao ovaj sa prve slike sto se tice repa.

miladinovic
27-04-10, 23:08
Nadam se da se opametio taj tvoj i postao pravi pas ovcar:)
Imaju 2 tipa repa kao kod tvog i kao kod ovog na slici 1

ZvonaHR
28-04-10, 10:48
Ajmo stručnjaci ::namigivanje:: i poznavaoci, slika 1 nije Pulin a nije ni Hrvatski ovčar.Pulin kao pasmina NIKAD nije postojala nastala je pod tim imenom kao Vojvođanski pulin negdje 2003 godine.Što se repova tiče kod Hrvatskog ovčara postoje tri soja,sa dugačkim repom, bezrepi,međutim pojavljuju se primjerci koji pri okotu imaje kratke repove.

miladinovic
28-04-10, 11:52
a od kada postoji HR ovcar strucnjaku,verovatno je napravljen ukrstanjem nekim :lol: ?
tacno za repove je to
a Pulin je uvek postojao al nije bio zasticen i priznat,da pojasnim pulin je prekrsten u hr ovcara i priznat kao rasa(pulin i hr ovcar su ista stvar nemoguce je da se razlikuju rase cim se drzava podeli i da 10 km ucini razliku kod pasa koji isto izgledaju imaju istu namenu i navike i osobine),kao sto je priznat samo sivi sarplaninac a ne i beli i zuti.
a to sto je nazvan Hr ovcar a ne nekako drugacije je tek posebna stvar da se i preko pasa cuva nacionalni identitet :lol:
zato imamo Crnogorski jezik,srpskog odbrambenog psa,hr ovcara itd.... ::lose::
ps.sliku 1 ne mogu provalit jos,uglavnom lici na HR i pulina a kazes da nije to

ZvonaHR
28-04-10, 13:02
joj joj!počeo sam kroz povijest opisivati ovoga psa i onda ispade sa vaše strane nešto 10 i evo ti politike.Vidi ovako
Jedina sličnost Hrvatskog Ovčara, Pulina i Pulia je u korjenu riječi PULI! Nekada su Hrvatskog ovčara zvali pulinom na širem području Hrvatske, danas ga tako zovu u Vojvodini a puli je drugi tip psa.Kod nas se još za Hrvatskog ovčara može čuti i naziv bujtar.

miladinovic
28-04-10, 15:35
ma nije deseto nego si poceo pricat kako su Pulin i HR ovcar razliciti ko nebo i zemlja a ista je to stvar u sustini.
i po vojvodini ga zovu bujtar ponegde
sta je na prvoj slici ne rece nam to?

ZvonaHR
28-04-10, 17:07
slika 1 je Mudi

evo malo tekstova od koji su neki na zahtjev u Biskupiji i na Ergeli u Đakovu mogu i osobno vidjeti

U XIV stoljeću ispisuju se prvi podaci o hrvatskom ovčaru koji su nama poznati.
Đakovački Biskup Petar Horvat u svom zapisu iz 1374. godine navodi da su Hrvati ovog čobanskog psa doveli sa sobom prigodom seobe u novu postojbinu, te ga naziva CANIS PASTORALIS CROATICUS - Hrvatski čobanski pas. Navodi da je visok oko 3 pedlja /oko 45 cm/, da je obrastao srednjedugom kovrčavom dlakom, poluuspravnih ili uspravnih ušiju, te da je vrlo dobar za čuvanje svih domačih životinja.

Petar Bakić Đakovački biskup u svom rukopisu iz 1719. godine "O životu naroda i o stočarstvu u Đakovu i njegovoj okolici Ljeta gospodnjega 1719." također govori o hrvatskom ovčaru. U tom rukopisu ponavlja riječi Biskupa Petra iz 1374. i uz vlastiti opis tog psa navodi da se hrvatski ovčar nije promjenio od posljednjeg pominjanja (od 1374 do 1719.) i da je zadržao svoj oblik i vanjštinu kako ih je opisao Biskup Petar 1374.godine.

Upravitelj Crkvenih dobara Andrija Kečkemeti u svom izvješču "Izvješče o stočarstvu na Đakovačkom Spahiluku 1737.godine" piše na latinskom jeziku o hrvatskom ovčaru: "Hrvatskog su ovčara prema zapisima Đakovačkog biskupa Petra iz 1374.godine Hrvati za vrijeme seobe doveli sobom iz svoje prvotne domovine u Hrvatsku, i on se uzgaja od doseljenja do danas. Pas je visok oko 3 pedlja /oko 45 cm/, obrastao je srednjedugom kovrčavom dlakom crne boje, a glava mu je obrasla kratkom dlakom.Ima uspravne ili poluuspravne uši. Ovaj pas čuva sve vrste stoke, a odličan je i kao kučni pas čuvar."

Franjo Klein, Upravitelj i Ranarnik Biskupskog spahiluka u Đakovu daje u svom zapisu iz 1742.godine dosta iscrpan opis psa: "Hrvatski čobanski pas visok je oko 3 pedlja. Pokriven je kovrčavom dlakom crne boje. Dlaka je na glavi kratka, a na ostalom dijelu tijala srednje dužine. Njuška je šiljata, uši poluuspravne ili uspravne. Ovaj je pas vrlo darovit i za sve vrste stoke uporabljiv.". Prema zapisu Đakovačkog biskupa Petra iz 1374.godine koga kasnije pominje u svom rukopisu 1719. godine i Biskup Petar Bakić, ovog su psa Hrvati za vrijeme seoba doveli u novu postojbinu Hrvatsku, te su s njime do današnjeg dana kao pastiri služili i dali mu ime Hrvatski čobanski pas.

Đakovački Kanonik i Upravitelj Biskupskih dobara u Đakovu, Petar Lukić u svom izvješču "O stanju stočarstva Spahiluka Biskupije Đakovačke i njegove okolice 1752. godine" piše na latinskom jeziku: Za stočarstvo Đakovštine od velike je važnosti hrvatski čobanski pas.Taj pas čuva stada ovaca, koza, svinja, goveda i konja. Visok je oko 3 pedlja, crne do sivocrne boje, kitnjastog repa, a nekoji se ošteni i bez repa. Obrastao je srednje dugom, ravnom do kovrčavom dlakom. Glava do ušiju obrasla je kratkom dlakom. Ima špicastu njušku, te stršeće ili polu-stršeće uši. Oblik glave mu je kao u lisice. Vrlo je dobar i kao kučni pas. Prema Bakiću, tog su psa naši preci doveli sobom iz prvotne domovine prigodom seobe u ove krajeve. Ovaj se pas uzgaja od doseljenja u cijeloj Hrvatskoj i on je najbrojnija pasmina pasa u Hrvatskoj.

Kasniji pisani podaci o hrvatskom ovčaru potječu iz 1854. godine. Autor pisanja je Dr.Franjo Bertić, kotarski veterinar u Đakovu /veterinar i liječnik/. U svojoj brošuri "O obstajanju ergele u Đakovu" navodi da ergele čuvaju psi hrvatski ovčari, koji su vrlo dobri i kao kučni psi. Kod opisa psa navodi kako je taj pas visok 40-50 cm, te da mu je dlaka crne boje srednje duga i kovrčava. Da mu je glava obrasla kratkom dlakom stršečih i polustršečih ušiju. Njuška mu je malo zašiljena, rep mu je malo kitnjast ili se ošteni bez repa. Bertić dalje navodi da su svojstva tog psa dobro ustaljena, jer da mu se vanjština kroz posljednjih stotinu godina nije promjenila, odnosno da je taj pas ostao isti kako ga opisuje Đakovački biskup Petar Lukić prije jednog stoljeća. Prema Bertiću, svi psi koji su se tada držali u selima Đakovačkog kotara, osim crvenkastožučkastih lisastoputastih lovačkih pasa bili su hrvatski ovčari.

zatim

Povijesne istine radi, valja priznati da se je za vrijeme Austro-Ugarske monarhije, kada su prostori Mađarske, Vojvodine i Hrvatske teritorijalno pripadali jednoj državi, moglo govoriti o jednoj pasmini 4-5 pedalja visokih crnih pasa kovrčave dlake. Raspadom monarhije i uspostavom SHS kraljevine te formiranjem novih granica primarno na riječnim tokovima, formiraju se i odvojeni uzgoji pasa toga tipa u novonastaloj Mađarskoj i novonastaloj kraljevini SHS. Moglo bi se reći da tada, dakle 1918. počinje odvajanje uzgoja mudija od uzgoja hrvatskog ovčara.
Dotada, i Mađari su znali da se mali crni kovrčavi pastirski psi nazivaju horvat juhaszkutja! Iliti Hrvatski ovčar!

Gdje se ovdje spominje Pulin a tada nije podjele kao danas.

miladinovic
28-04-10, 17:13
hvala na pojasnjenju za sliku 1
iscrpno nema sta,koliko je tacno ne znam nemam vremena da trazim
evo malo modernije istorije
http://pethealth.petwellbeing.com/wiki/Croatian_Sheepdog

лично
28-04-10, 17:29
Vrlo iscrpan i argumentovani odgovor, dobro je to sto se rase sa tog geogravskog podrucja zadrzane do danas sa istim uporabnim karakteristikama u kontinuitetu koji se broji u vjekovima.
Interesuje me koja je razlika medzu sarenim molosoidnim psima sa balkana t.j. dali su u otomanskoj imperiji bili ista rasa koja sa uspostavom balkanskih drzava se razvijaju kao posebne rase, dali se eksterijerno razlikuju u dovoljnoj mjeri da bi se nazvali rasama ili se radi o istim psima u razlicite drzave.
(tornjak hrvatski, tornjak bosanski, srpski ovcarski, karakacansko kuce,)

zemun
28-04-10, 18:25
Ajmo stručnjaci ::namigivanje:: i poznavaoci, slika 1 nije Pulin a nije ni Hrvatski ovčar.Pulin kao pasmina NIKAD nije postojala nastala je pod tim imenom kao Vojvođanski pulin negdje 2003 godine.Što se repova tiče kod Hrvatskog ovčara postoje tri soja,sa dugačkim repom, bezrepi,međutim pojavljuju se primjerci koji pri okotu imaje kratke repove.

...mladicu moj problem je tvoj...
Pulin zvanicno nikada kao pasmina sa stanovista kinologije zaista nije postojao ali je cinjenica da se ti psi pod nazivom pulin susrecu u Vojvodini vec dugi niz godina (samo u mojoj porodici vec nekih osamdesetak godina).Jos u periodu izmedju dva svetska rata moji preci (deda i pradeda) su na ostrvu Lido pored Zemuna uzgajali ovce i imali pse koji su se i tada a i danas zvali pulini.To mogu da dokumentujem i fotografijama ( istina) iz nesto kasnijeg perioda.Dakle istorija ovih pasa (a i istorija uopste) ne pocinje od trenutka nastanka rep. Hrvatske.
Sto se tice konstatacije da je Vojvodina (Srem) do Zemuna bila u sastavu Hrvatske to je, moram da podsetim, bilo samo u periodu NDH.
E sad po toj logici da se sve sto se zateklo ili nastalo na teritoriji koju danas obuhvata Rep Hrvatska
hrvatsko onda i mi u Sremu imamo puno pravo da insistiramo na tome da su svi imperatori rodjeni u Sirmijumu u najmanju ruku Sremci.
Dakle, mi cemo ga ovde zvati pulin a vi ga tamo zovite kako god hocete , nema ljutnje, vazno je samo da su oni nama korisni!

ZvonaHR
28-04-10, 18:45
Samo pod nazivom Pulin ,Da! Slažem se sa tvojim pisanjem da rasa nije nastala 90tih godina.Suprotno tomu u tekstu gore Hrvatski ovčar se spominje nekih 17i kojih godina.No kao i obično kako je bilo.Mi u Hrvatskoj zbog tadašnje komunističke vlasti jednostavno nismo smjeli zvati kako ga zovemo danas,ali taj pas je po imenom Hrvatski ovčar standardiziran i uveden u svjetsku kinološku organizaciju davne 1969 godine.

telnett
28-04-10, 19:10
Hajde imenjace jel to sve bas toliko bitno vazno da juri zivotinje neumorno i da slusa sve ostalo je dizanje rejtinga ::lose::

Sumadinac-Gruzanin
28-04-10, 19:41
Zemun imas li neko zensko stene za prodaju moze i malo starije

ZvonaHR
28-04-10, 19:57
OK

Sumadinac-Gruzanin
28-04-10, 21:42
Zvona vazno da su i Pulin i Hrvatski ovcar pametni i poslusni.Ja imam Pulina ti imas hrvatskog ovcara.A sustina je u razmeni iskustava o njima.Ko zna mozda ti imas puline a mi ovcare ko ce to da zna.

ZvonaHR
29-04-10, 12:09
Nema problema gospodo! Volio bi ja da je moja Gara-Alka ostala živa ali eto.Sada mi po dvorištu šetaje šarplaninci.

urban
29-04-10, 20:28
inače da pojasnim neke stvari slika na mom avataru je deda od Zemuna sa ovcama u N Banovcima

CAR
29-04-10, 23:54
poslikao sam svoje pse ali nema sanse da prebacim slike,pokusavam ali neide

Maestro
30-04-10, 20:52
CAR-e,

probaj sa ovim novim programom, ImageBam, na ovom linku: http://poljoinfo.com/caffe/postavljanje-slika-na-forum/,
videćeš da je mnogo jednostavno, a dobiju se na Forumu male fotke, tako da ih svi mogu videti! Ako nešto "zaškripi" pitaj slobodno, pojasniću.

CAR
30-04-10, 21:31
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_8c44cc95.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/1105597_DSC00655.JPG)http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_3656fc54.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/1105596_DSC00657.JPG)

cvećar
03-05-10, 20:25
Ево и неколико слика од мојих штенића. Нису мирни и тешко позирају. Имају 48 дана и идуће недеље их продајем. Код мене су кер и керуша. Имам три мушка и два женска штенета.
http://img2.imagetitan.com/img2/small/38/38_pulini1.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=38_pulini1.jpg)
http://img2.imagetitan.com/img2/small/38/38_pulini.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=38_pulini.jpg)
http://img2.imagetitan.com/img2/small/38/38_pulini2.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=38_pulini2.jpg)

miladinovic
03-05-10, 20:42
Preslatki su :D

CAR
03-05-10, 21:52
Svaka cast i moja se kuja naganja ali netrebaju mi samo mi stvaraju glavobolju i svak bi dzabe da im dam stene od 3 mijeseca.

Sumadinac-Gruzanin
04-05-10, 22:02
Posto ih prodajes Drakce?

Post je spojen: 1273003909________________________________________ _________
Nego valjaju li oni da se miluju?

cvećar
05-05-10, 06:57
Пулини су врло привржени укућанима и ми их мазимо, јер једноставно то траже од нас. Ја мислим да свако домаћинство треба да има једног пулина који "регулише" све. Примера ради, кад увече затварамо кокошке знале су овце да трче на жито и отежавају затварање. Керуша је то сама укапирала и чим полазимо да затварамо кокошке она стаје и неда овцама да приђу. Ја продајем штениће по 50 еура. Имам резервисано тако да треба пожурити.

CAR
05-05-10, 07:29
Svaka cast pristojna cijena.

Maestro
05-05-10, 20:52
Пулини су врло привржени укућанима и ми их мазимо, ....................продајем штениће по 50 еура. Имам резервисано тако да треба пожурити.

Danas ih video u prirodi - uživo, neverovatni su, pravi slatkiši, a tek da im vidite majku, koliko je pametna i umiljata. A otac štenadi, e tu nikom ne bi preporučio da stane ispred njega!?

Nije marketing, ali požurite ko je zainteresovan!

Sumadinac-Gruzanin
07-05-10, 13:24
Ovaj moj hoce da pridje ida se ocese o moju nogu ili da udari njuskom ili lizne ruku , skoci i lizne kad se ne nadam .sad se linja pa muka posle da otresem dlake sa trenerke

Petković Miroslav
12-05-10, 20:19
Moj prijedlog na račun ovčarskih pasa je sledeći: "Srednjeazijski ovčar"-ubjedljivo rasa broj jedan danas.Srenjeazijski ovčar u potpunosti podnosi konkurenciju i Šarplaninca & Kavkaskog ovčara.Srednjeazijski ovčar nije ujedljiv kao što su Šarplaninac i Kavkazac.Kada se stada ovaca kreću recimo kroz neko naseljeno mjesto onda azijati idu sa ovcama sasvim normalno,dok dvije ostale pomenute rase napadaju čovjeka.

Naš pas koji je uvezen iz matuške Rusije.

http://s46.radikal.ru/i114/1005/44/bee0228e60ba.jpg (http://www.radikal.ru)

Isti pas sa našim ovcama.

http://i076.radikal.ru/1005/8b/cb23adbda251.jpg (http://www.radikal.ru)

Post je spojen: 1273688897________________________________________ _________
Prvog maja ove godine na svijet su došli mali azijati.

http://s48.radikal.ru/i119/1005/c9/51bd1de263e6.jpg (http://www.radikal.ru)

Dusan F
24-05-10, 16:14
Pozdrav ,
Volkodavu i Montiy i na ovom forumu , da malo pomognemo drugarima , a kako vreme dolazi izgleda da cemo svi preci na ovaj forum .
Naime ja Vam mogu preneti iskustva cuvanja stada sa planine Kopaonik u Juznoj Srbiji gde je veoma ostra klima i uslovi zivota veoma teski tako da opstaju stvarno samo najjaci sto podrazumeva i zveri koje su vrlo nezgodne i u velikom broju . Verovatno ste i u stampi citali da tamo vukovi u coporima silaze u sela i kolju sve pred sobom.
Ne postoji stado bilo kog blaga koje se cuva samo . Ako nece vuk , hoce medved ako nece on hoce covek .
Znaci ,pastir jedan mora biti u blizini . Stada
cuvaju mali pulini koji su najpametniji psi na svetu za tu namenu, Oni drze stado na okupu , vode na ispasu koriguju kretanje stada i vracaju uvece kuci u torove. Kada se pojavi zver onda je tu najbolji na svetu SREDNJE AZIJSKI OVCAR . To je najpametniji pas na svetu . Njemu ne treba nikakva obuka a spreman je zivot da da za svog Vlasnika . I sto je naj vaznije za bilo koliko stado dovoljan je uvek samo 1 pas .
U nekom od predjasnjih postova neko rece da ima nekoliko pasa u toru , nekoliko okolo tora, a sve to radi 1 Azijat.
Na Kopaoniku ljudi odu kod kovaca i iskuju metalnu ogrlicu sa dva reda cetvorougaonih siljaka kao zilet ostrih i to se psu stavi dosta tesno na vrat . Sa tom ogrlicom i njegovim srcem on je masina za mlevenje mesa, znaci 2 vuka su pretvorena u spagete a da ni ne znaju sta ih je strefilo. Svaki pokret vratom znaci smrtonosne rane bilo kom neprijatelju. I sto mu je najveca prednost nad Kavkazcem i Sarkom ukoliko naidje slucajni putnik namernik - covek , i ukoliko ne nastavi kretanje prema stadu pas ga nece napasti nego uz lavez traziti da promeni smer kretanja a sto je veoma bitno za krajeve gde ima ljudi i slucajnih prolaznika. Znaci za 1 prosecno stado 2 pulina i 1 azijat i cobanin moze da nakrivi kapu.
Ukoliko bilo ko sa foruma na prostorima EX YU ima problem sa vukovima mogu mu potpuno besplatno dovesti Azijata i uz normalnu negu neka pomogne i pokaze svoje vrednosti i ucinak ali bez moje odgovornosti za nestanak i manjak vukova >:D >:D
Pozdrav Dusan F

miladinovic
26-05-10, 09:59
Imas li sliku kako tacno izgleda ta ogrlica dvoredna?
U okolini valjeva na povlenu ove godine prave velike stete i ima ih mnogo,prijatelju su za noc zaklali 12 komada i tesko povredili Sarplaninca,i ostali imaju stete,napadaju i danju i nocu,cobani su uglavnom starci koji ne mogu da se izbore sa zverima adekvatno
O Srednjeazijcima sam zaista cuo samo reci hvale
Lepi stenci :D

CAR
26-05-10, 23:38
Dusane ima tu nesto,ali dovedi ga medju stado moje i mojih kolega i ako sam bude "drzao na oku"700 ovaca i 1000 janjaca i sve sta se desava oko njih kad se rasiju po prostranstvima ispod Velebita i bujnim pasnjacima koji su okruzeni grmovima i zbunovima JA GA POLJUBIM U GUZICU.Ova velika slova neznace podizanje glasa na nikog nego da se vidi da ja tako mislim i znam to.Nestane ovca,janje da se i nezna a ove mrge naucene jer je stroga selekcija medju psima jer samo najbolji opstaju i pare se dalje pa im vuk scapi janje i ovcu a tek pulini-ovcari ih drze koliko je moguce na okupu.ZVIJER JE ZVIJER kad onaj sivalj tsane a prsa mu kao od lava i ne jedan nego copor od njih 10-15-estak pa na prevarku vataju kao locvi u pogonu na divlju svinju.Sad to da 1 kontrolise ako je tako kupujem ga i za cijenu nepitam ali tko odgovara ako svoj dio posla neodradi kako si rekao.

miladinovic
27-05-10, 07:58
Srednjazijat je pas za pre svega odbranu od nocnih napada od vuka,kad su ovce sabijene u tor i on ima da kontrolise manji prostor,toliko ovaca u zbunovitom predelu mora da kontrolise bar 2 coveka i bogme bar 5 saraca a pulina po zelji.
to je jako srcan pas koji se bori snagom a ne zubima zato je ogrlica jako dobar fazon.
u borbama u njihovoj postojbini koje su jako popularne,retko kad ima krvi i ozleda psa

http://www.youtube.com/watch?v=nTofjd_FgRk

U Crnoj gori rodjaci cuvaju s jagnjadima leti i do 500 komada,4 sarca idu s njima danju a kraj tora su vezana jos 4,gubitaka skoro nikad nisu imali od vuka za razliku od drugih koji imaju losije pse i manji broj.Sarci su dovodjeni direktno sa Kosova,stenad su kupovana kod cobana,a i posle rata 99. je dovedeno dosta odraslih odlicnih pasa,al retko koji se navikao na nove gazde adekvatno

CAR
27-05-10, 15:06
Vidjeli ste moju kuju u gornjem postu i jednog ovcara,ovi sarci nisu za nista jer cim ugrije vate se debele ladovine da ih ni stapom nemozes istjerati iz debele ladovine sto sa sarplanincima nije slucaj.Za noc su super i "laju dobro"a "srce"im nije bas kad se treba u kostac uhvatiti sa divljaci sto ponavljam sa sarplanincima nije slucaj u vecini slucajeva.Kad se vuci priblizavaju ovaj tornjak nabije guzicu u vrata od barake i laje ponoci sto sa sarplanincima nije slucaj koliko sam ja uspio vidjeti u mom slucaju a o njumu i pricam da nebi netko shvatio da mu prigovaram.Napravicu snimak kad budem nosio hranu psima a budem imao vremena.

Petković Miroslav
27-05-10, 19:11
A znate zbog čega vukovi seju strah i trepet po Hrvatskoj?...Zato što je jedna partija ili više njih uvezena iz Ruske Federacije.Priča se da su vukovi koji su uvezeni iz Rusije prosto pojeli tornjake u nekim predjelima.Koliko je to tačno neznam.Ali znam da je prije mjesec dva u okolini Bihaća u sred bijela dana malte ne u predgradju vukovi poklali tridesetak ovaca,a ovčari-tornjaci se prosto razbježali.To sam gledao na FTV svojim očima.

Vukovi u Aziji su daleko snažniji od Canus Lupus-ovdašnjih

CAR
28-05-10, 00:15
Miroslave
u kojem mijestu blizu Bihaca poznam svako selo i zaseok.A to sa tornjacima ti vijerujem jer nemaju srca samo goropadno izgledaju a srce kao u zeca,to sluzi ljudima da bi se hvalili ali korist ravna pozitivnoj nuli, pa nije ni svaki sarplaninac za "kostac"jer zvijer je zvijer ali moj Paša sarplaninac taj nema cijene a mudriji od vuka.Nema sanse da ga namami da trci za njim pa da ga drugi iz zasjede uhvate.On i jos 4 trenutno su oko tora sad i neodmicu se na 30m max.od tora a ovi u toru sto imaju manje srce i gluplji su.Paša i njih 4 su dosad obastali upravo sto imaju pamet i rade mozgom a da nepricam koliko ih je vuk dosad strgao jer bi me tuzili ovi za zastitu zivotinja.Pulini-ovcari kako li cemo ih nazvati nebitno oni se nesmiju javiti kad je vuk ili vukovi u blizini tora a cak ni ovi iz tora nesto se nejavljaju samo skomle i cvile ali ovi na vani laju da se planina razljeze ali se neodmicu onda ovi u toru se okuraze i oni onda sloze lajati.E tu sad dolazi do pucanja "petardama" ^-^tko ih ima posto je vuk zasticen u HR i kazna je za njegov odstrel 5000eura.Zato mi lovci tijeramo Bosancima ih a ovi nek ih tuku jer je to kod njih nagrada.Miroslave u pravu si da su uvezenii iz Rusije jer je vijeerovatno se moralo uvesti a zasto to svi fala bogu znamo i sd se ta gamad nakotila.Da dodam nije sve rekla-kazala cuo snimio snimak ili skinuo od neklen bitnoa je cinjenica s kojom se susrecu ljudi svakodnevno i moje ovce koje su na ispasi jer nema sanse da sad mogu sve stici raditi ili na pijacu ili tako kako je a kad su se kolege ponudile treba im pomoci.Ja sam sam 4 noci u planini nocio sa stadom jer su ovi morali na neodgodiv put ma to je jezivo a dvije noci nisam spavao od laveza pasa kad su vukovi navaljivali a moj gare ovcar se nabio pod krevet i ni glavu ne pomalja van i suti.

Petković Miroslav
28-05-10, 17:39
Ne mogu se sjetiti koje je mjesto u pitanju.Znam da se spominjao Bihać i neko mjesto tu u njegovoj blizini.Na TV-i su bili prikazivani leševi ovaca-oko tridesetak .

Sumadinac-Gruzanin
29-05-10, 17:49
"Pulini-ovcari kako li cemo ih nazvati nebitno oni se nesmiju javiti kad je vuk ili vukovi u blizini tora a cak ni ovi iz tora nesto se nejavljaju samo skomle i cvile ali ovi na vani laju da se planina razljeze ali se neodmicu onda ovi u toru se okuraze i oni onda sloze lajati."

CAR Pulini i ne sluze da se kolju s vukovima koliko ja znam nego da pomognu cobaninu da drzi stado na okupu a ne da se kolju s vukovima.

CAR
30-05-10, 23:06
Joj {"{": daj mi malo pricaj o tome. ":":{ Izvini kolega ali mislio sam da ce biti neki konkretni komentar ili cak obrazlozenje.Da se nasmijemo svi skupa ja planorao svoga balkanca odvesti da mi ovce vraca ili kolegama koji su stalno kod njih a pulina-ovcara da mi prati trag od vepra :lol:

Dusan F
01-06-10, 23:06
Care , toliko stado ne moze cuvati 1 pas . ne treba preterivati .Srednje azijski ovcar nije pas trkac koji moze ceo dan obletati oko stada , za to sluze pulini a on reaguje kada dodje zver . Kada se kaze stado ili blago 1 cobanina podrazumeva se navise 200 - 300 ovaca i to je puno znaci onda treba vise pasa. Vukovi dobro zapamte gde su dobili po guzici pa taj kraj i izbegavaju, uz onu metalnu ogrlicu pas ih dobro ubedi u to .
Prednost azijata je stvarno to sto rade na svim temperaturama i sto nema straha ni 10 vukova da naidje . On ide u smrt ali ide.
pozzzzz
potrudicu se da nabavim sliku te ogrlice stvarno mnogo pomaze

CAR
02-06-10, 00:03
E .bemu azijata raspitacu se kod"mocnih ljudi" za njega.Zapamtite zvijer je zvijer.Imao sam priliku gledati vuka samca koji je imao prsni kos kao lav i imao je nekih 70-80kg da nebi pretjerivao kad je imao okrsaj sa moja 3 sarplaninca od 6 godina starosti koji su u punoj kondiiciji i hranjeni sirovim mesom iz otpada klaonice najvise.Znaci nisu sta bi rekli kod nas (pod lampom i iz Merkatora iz vrecice hranjeni).Kao npr.tukao sam ih sa krvavom dzigericom po njusci kad su bili stenad i svasta sam im radio stvarno su krvolocni.Celicio kako sam znao i umijeo a najbolji su samo prezivljavali znaci jednom rijecju prirodna selekcija.Da se vratim na temu kad su se zub u zub nasli njih 3 i on sam nitko nije odustajao iako su psi imali metalne ogrlice sa tzv.ziletima koje sam nabavio u Kalabriji-Italija od jednog"mocnog trgovca"i da nije bilo "mojih petarda" ::svaka cast:: pitanje tko bih izvukao deblji kraj.Jel ovo je bio lav a ne vuk gledajuci ga od napred a samaca se i bojim.Nikad se nebojim copora i sto kakve kucaljke vucije samci (vraga bodu).Vijerujem da je taj pas dobar ali takva bar 4 bi trebalo imati ali iz svakog legla 3 pa medju njima selekciju napraviti i da najbolji opstane.U svakom slucaju ako je tako bolje 4 azijata nego 12 sarplaninaca i lakse je hraniti ali samo praksa je nesto drugo i nesmije biti preagresivan po noci jer izgubi sa sale glavu ako se odmakne od tora podaleko rastrgase ga copori.

ZvonaHR
02-06-10, 12:56
Svagdje brzopletost može koštati glave,ali ovdje se ipak radi o zakonu prirode.kao što kažete uvezeni ruski vukovi sigurno nisu kao ovi ,,domači,, pa tako ni ,, domači psi ,, šarplaninac,tornjak nije svaki dorastao dorasto takvom uvoznom vuku kao recimo SAO ili Kavkazac i njemu slični psi.I u tom slučaju selekcija če napraviti svoje ali to treba vremena.Također predpostavljam kada bi svoje šarce izveo na takvu jednu predstavu da bi sigurno bilo kobno za njih,jer vidim nerazmišljaje previše nego napadaje i preagresivni su,barem su takvi prema nekim psima. Daleko mi je Lika da ih provjerim

miladinovic
02-06-10, 13:07
Ne znam dal ste gledali Memedovicevu emisiju o Karpatskim vukovima u Vojvodini kad covek prica sta je sve radio i nije pomglo dok mu nisu poklonili SAO stene

ZvonaHR
02-06-10, 18:37
U Vojvodini ima vukova ^-^

miladinovic
02-06-10, 19:13
da prelaze s Karpata iz Rumunije U Banat (Deliblatska pescara i sl)

Dusan F
04-06-10, 00:23
Care ,
izvini ali ja te nista nisam razumeo :lol:? I najgluplji vuk je pametniji od najpametnijeg psa . 3 odrasla sarka bi oterali i lava a kamoli vuka . Svaka zver ako postoji i 1 % sanse da ce biti povredjena odustace od borbe jer bolje je taj dan preskociti obrok nego ostati bez oka . Samo potpuno izbezumljeni vuk od gladi ide i na vatru i na pusku .
Moja stenad se zamomce negde u 7 mesecu i tada bi se oprobali i u snazi . Ja im tada stavim ogrlicu sa siljcima koju covek pravi ovde u Beogradu po narudzbini i pustim ih u gomilu odraslih lutalica uvek ornih da zastite teritoriju .
Veruj mi da bude krvi do kolena i to im da takvu kuraz da se posle zalecu i na vece pse bez problema. Probacu da ti ubacim sliku
U Vojvodini bude vukova i te kako , samo kada je zima malo jaca i ne bude hrane u Rumuniji , i tada silaze u Banat i prave pokolje
Pozzzz

miladinovic
04-06-10, 15:17
Za razliku od pasa vukovi u coporu imaju taktiku da se fudbalski izrazim

Dusan F
04-06-10, 16:05
Tako je Miladinovicu ,
copor jakih vukova posalje najlosijeg medju njima da isprovocira psa cuvara i odvuce ga od pastira i eventualne pomoci. Dok bezi vuk mu stalno drzi lastis tako da glupi pas stalno misli , evo sad cu ga stici i onda skoce ostali i...........gotovo. Mnogo pasa je stradalo na tu foru . E vidis Azijat je jedini to shvatio , on otera zver van svog zamisljenog kruga i staje pa taman se vuk i predao i legao e to im je prednost nad svim ostalim rasama , zato su i opstali .
pozzzzzz

CAR
04-06-10, 17:57
Dusane ja ponavljam ZVIJER JE ZVIJER a 3 "sarka"da bi ptijerali vuka ili kako kazes lava :lol: malo si me bolje nasmijao posto sam gledao svasta pa cak i borbe prsa u prsa vuka i 2 psa i da sam pustio do kraja mislim da bi psi odnijeli"gace na stapu".Mozda mladog vučića sijebu ali starca :<<> .

Petković Miroslav
04-06-10, 23:49
Postoji razlika izmedju šaraca i Srednjeazijskih ovčara-ona je velika. ::namigivanje::

Dusane ja ponavljam ZVIJER JE ZVIJER a 3 "sarka"da bi ptijerali vuka ili kako kazes lava :lol: malo si me bolje nasmijao posto sam gledao svasta pa cak i borbe prsa u prsa vuka i 2 psa i da sam pustio do kraja mislim da bi psi odnijeli"gace na stapu".Mozda mladog vučića sijebu ali starca :<<> .

CAR
05-06-10, 00:57
Ok dilema zavrsena bar sta se mene tice srednjeaziski ovcar je zakon 3 lava u trku vata jednog pojede i portiklicu veze dok sa ova 2 popunjava zeludac za zalihe i gušta :lol: :lol: :lol:.E da je tako onda bi svi ovcari sto imaju ovce i velike probleme sa vukovima ga kupili nebi zalili pola stada dati za takva 2 i onda subaru pod glavu i spavaj cijelu noc.Nekazem da mozda je 1 od boljis pasa ali koliko ga ovdje pojedinci nafalise taj u najmanju ruku bez cobana u sred planine moze biti sam samo da ovce nemaju gdje u stetu otici a mozda je i to istina ja ga nemam pa neznam.

Post je spojen: 1275692543________________________________________ _________
Poslje svega samo video snimak priznam za istinu ja sam pokazao svoga ovcara-pulina jednog kako radi sa ovcama a imam jos snimaka ali necu da forum opterecujem sa time,obecao sam i snimiti sarplanince i torove sa ovcama pa cak i polje ako treba nije problem i po noci bi snimao ali nemam scim ^-^ da se vidi po noci kako se psi i stoka ponasa ali to cu napraviti kad budem imao vremena za to kao i sto sam rekao.

ZvonaHR
05-06-10, 17:45
Gospodo nemožemo očekivati da če se od 2-3 psa imati odlične i pametne čuvare.I od najboljih može biti najgore a i obrnuto.Pretpostavka a i viđeno na raznim stranicama neta kakav je šarko bio prije a kakav je dana,pas je jako promjenio izgled,a vjerojatno i dio onoga za što je godinama stvaran.Gledajuči isto da šarko i vuk u istom dvorištu,zakleti neprijatelji žive u slozi.Što to rade pojedinci.Križali šarka sa bernadincem,kangalom,nekim dogama,mastifima,kavkazcem,SAO i več neznam ali ima svega,pas po veličini impozantnih dimenzija,kilaže a i izgleda.I takav pas dođe među ovce da bude neki čuvar od vukova,to ne drži vodu.Taj pas nemože da se mjeri u borbi sa upola lakšim vukom,em je neki križanac koji je izgubio svoje gene,em je težak +-100kg trom i visok svojih + - 1m,nema inteligenciju i bezglavo na juriš prema vuku.Sigurno takav pas u borbi bude žrtva duplo lakšeg i okretnijeg vuka.Vjerujem ako bi se još moglo negdje na šari pronači pasa koji su veterani i prekaljeni borci sa vukovima i nenadmašni čuvari,takve pse nabaviti uzet cjelo leglo i od toga na kraju vidjeti što imamo za predstavu.Nedavno negdje sam pročito da sve jedinke kod uzgajivača koje pokazuju u ranoj mladosti agresivnost trajno odstranjuju iz budučeg uzgoja.Kod vas u srbiji ima salaša i još vodite stoku na ispaše pa tako da su i ovčarski psi u svojoj funkciji,kod nas to več polako odlazi u prošlost i zaborav.Rjetko barem po Slavoniji ide netko sa stokom u ispašu,a Hrvatski ovčari,pulini,bujtari i ini i njihovi križanci u svim izvedbama i dalje obitavaje na istim prostorima.HO ima čak i u dalekom Japanu,tamo če sigurno čuvati svinje,ne postati če ukrasni pas jer ga strašno cijene kao rasu

Petković Miroslav
05-06-10, 20:35
Car,nemoj misliti da video snimak govori sve.Gledao sam neke video snimke /montažu negdje na Kosovu,gdje kobaja šarac davi nekoliko vukova,kažnjava ih.Poslije tog krvavog obračuna šiptar na konju kroz selo nosi ubijenog vuka ili više njih,te seljani daruju vlasnika ovčarskog psa,a neki opet čupaju dlaku sa ubijenog vuka da im to donose sreću.

Tačno je da je vuk zvijer koja ne oprašta,ona ne ujeda ona ubija svoje žrtve,jer priroda je tako htjela.Medjutim Dušan ti lijepo obnjašnjava o Srednjeazijskim ovčarima,psima koji umiju da razmišljaju svojom glavom.Ja sam imao nekada tri No,Šarplaninca,trobojce(moj otac je bio nekada lovac),Kavkaske ovčare.Medjutim od svih navedenih pasa ( po meni )Srednjeazijski ovčar razmišlja glavom.Naravno postoje izuzeci,medjutim ako pogledamo globalno navedene rase onda je azijat daleko ispred.Jedan primjer:Srednjeazijski ovčar obično u prirodi ide ka nekoj uzvišici te odatle non-stop osmatra unaokolo,dok kod drugih pomenutih rasa to je rijedko ili gotovo nikako.Dušan, je lijepo rekao ono za zamišljenu liniju do koje azijat ide,i dalje neće po cijenu života.

Koliko ja znam danas u Bosni i Hercegovini gotovo da i nema normalnih šarplaninaca,jer ljudi/odgajivači slijede modne trendove,tako što rade vjerovatno ono što nebi trebali da rade ::namigivanje:: .Situacija u samoj Srbiji sa pomenutom rasom je izuzetno teška da nekažem katastrofalna.Tako da se danas mi nemožemo baš osloniti na šarplaninca u prirodnim uslovima gdje obitava njegovo veličanstvo vuk.

CAR
05-06-10, 21:40
Dobojcane:
Svaka cast razumijem te potpuno i slazem se sa tobom ali "pravi pas se nekupuje jer nema cijene"ponavljam odgojen sam medju psima,stokom i na selu iako me zivot nije mazio nit me mazi a ja to sve hrabro podnosim jer imam dobru-vrednu zenu i imam veliku pomoc i podrsku od roditelja s kojima nisam odrastao jer su isli(trbuhom za kruhom i dan danas idu).Mene i brata i pok.sestru je baba odgojila a dijed je cuvao ovce i samo je to znao i najbolje radio pa mu nikad nije dosadilo cak bi se razbolio kad 3 dana nebi isao knjima kad otac i majka dodju iz inostranstva pa ga zamijeni otac.Rekao sam kad je umro i to je meni sad sve palo na vrat a NECU DA PRODAM OVCE baba je isto umrla,brat se odvojio i negleda u zemlju jer ima svoj posao i svoju familiju a ja i moja zena koja je rodila nedavno upiremo kao 2 robijasa i jos kafana na vratu pa budale u njoj koje mi zadavaju glavobolju veliku,pa punica koja dodje da pomogne ali nece van iz kuce jer kako kaze odmah je "nesto probada medju plecem"ali bar dijecu pripazi ali meni glavobolju sa druge strane stvara itd.itd.itd.Ma ok azijat je vijerovatno dobar pas pokusacu nabaviti jednoga. :D

miladinovic
06-06-10, 07:56
azijat je nesto novo na ovim prostorima cak i za obrazovanije ljude a kamo li za cobane koji nemaju vremena ni cestito o sebi brinuti.polako ako se dobro pokazu rasirit ce se oni brzo po planinama

CAR
06-06-10, 15:48
Miladinovicu:
Obrazovanije ljude ^-^ pa ja mislim da sam doneklen obrazovan i majstor sam svoga "zanata"pa koji on to bio a SSS nije ni malo ni puno iako je osnovna kramp a srednja lopata.Ok shvatio sam da nisi imao lose misljenje samo si se lose izrazio. >:({

andra
17-06-10, 08:46
Pozdrav svima ,ja sam sa Sar-planine i nemogu a da se ne umesam u ovoj temi.Zivim na Brezovici,imam omanje stado koje cuvaju Sarplaninci i dosad nisam imao nikakvih problema,a nije ih imao ni moj otac i moj deda koji su drzali i preko dvesta ovaca...Imamo jako staru liniju,podjednako su dobri cuvari i muzjaci i zenke,cesto imamo susrete sa vukovima i medvedima ali prolazimo uvek dobro.

Šošara
17-06-10, 09:13
Kolege,pustite price Azijat moze ovo,Azijat moze ono,a Kavkazac i ovo i ono u odnosu na Sarplanica.Po vama ispade da je Sarplaninac najgori,najplasljiviji i najgluplji pas.
Molio bih vas da pokazete na primeru superiornost rasa koje hvalite skoro do neba.Snimite i objavite sta su vasi puleni u stanju da uradie,jer se ove sve svodi na prazne price ispred prodavnice,uz hladno pivo. ::namigivanje::
Ako se vratite unazad na ovoj istoj temi imaju dokazi koju intiligenciju poseduje Izvorni Sarplaninac.To sam licno snimio svog psa sta radi.Nije mi namera da se hvalim vec da pokazem na primeru.
Pa u prilog tome evo jos dva snimka.

http://www.youtube.com/watch?v=dVhuz5HtATk

http://www.youtube.com/watch?v=aWa1zVlqRmc

Izvolite sad vi pokazite na primeru sve sto se pricali. ::namigivanje::

Sto se tice snimka koji je jedan od kolega pomenuo gde Sarplaninac po imenu Karabas davi dva vuka,mala korekcija.To je snimljeno u Makedoniji a ne na Kosovu.Mozete vi misliti da je sve to montaza,da je namestaljka.Kako vam volja.Ali taj pas po imenu Karabas od vlasnika Ismail Faika je stvarno udario na dva vuka i tukao se bez pardona,bez imalo straha.
Murdza Halimov je snimljen u duelu sa vukom 1 na 1.Ako nema na netu ne znaci da snimak ne postoji.
Na netu ima nekoliko snimaka gde ceo copor Kangala davi jednog mladog vuka i nisu u stanju da ga udave njih 5-6.Rvu se sa njim i nista.Tako da smanjite malo ribu. ::namigivanje::
Hvalite Azijate do neba a verovatno niste ni culi(a kamoli ga videli na delu,uzivo ili na videu), za Baruta iz Makedonije Izvornog Sarplaninca koji je deljao Sampione Azijate po turnirima.A pas je doveden od ovaca kao radno grlo.
Ne zaboravite da i nad popom ima pop.Nisu svi psi jedne rase pravljeni u fabrici na kalup.Svaki pas kao pripadnik oderedjene rase je jedinka za sebe,licnost za sebe.

Svaki dobar pas bez obzira kojoj rasi pripada je za postovanje.

Eto od mene toliko na temu ko je od koga pametniji,bolji,hrabriji.
Pozdrav svima.

Dusan F
17-06-10, 20:53
http://rutube.ru/tracks/1686517.html?confirm=4e1e77b90d44726e123f7b713d49f 2e7&v=88cd611abb1393ebf5d3a4674ecf05b9
sosara ,
tek ucim da postavljam slike i koliko vidim tebi tvoj pas smeta dok radis a evo pogledaj sta radi azijat od 52 kg kavkazcu od preko 80 kg. pogledaj ceo klip pa se javi sta mislis sta bi bilo sa 1 vukom u njegovoj klasi .
Napominjem ovo nije moj pas da bi ga hvalio
Pozzzz
Dusan Filipovic

Post je spojen: 1276769520________________________________________ _________
Ovo je autenticni snimak kako 1 azijat do smrti napada 2 vuka i pobedjujehttp://www.youtube.com/watch?v=3170gvlnPwU&feature=related

Post je spojen: 1276802097________________________________________ _________
http://www.youtube.com/watch?v=3170gvlnPwU&feature=related
Ovo ti je autentican snimak kako azijat ide na 2 vuka do smrti

Šošara
18-06-10, 00:16
Dule,cuj smeta. ::namigivanje:: Pogledaj malo bolje drugi snimak.Pa kad,bar jedan,tvoj pas bude razumeo kad mu kazes da odvoji neosisane od osisanih ovaca bez ikakve dresure onda mozes slobodno da kazes da meni moj pas smeta. ::namigivanje::

Taj snimak Belog Grge(profesionalnog borca) sam gledao xy puta.Na crtu mu je stao kolos koji nije u stanju da se krece.A jos ga vodi tetkica.Koja ga je milion posto "spremala" za tako nesto.Taj kolosalni Kavkazac izgleda mocno ali bi vukovima bio dobar dorucak i nista vise.A kao drugo cobani toliku slotu nemaju racun da hrane jer ce ga vukovi doruckovati. ::namigivanje::

I za kraj,snimak koji si postavio je snimak kad Karabas Ismailov(izvorni Sarplaninac iz Makedonije) davi dva vuka a ne Azijat.To sto pise na snimku volkodav.eagle.kiev.ua.....pa mogu Ukrajinci da napisu na snimku sta god zele i da tako emituju.Ali to je Sarplaninac uradio.

Ovo je taj autenticni snimak,tj dokumentarni film:
http://www.youtube.com/watch?v=5EvCTAcOEeo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=pPC0Wtaxtkc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=5Z0ejOP3Kec&feature=related

PS.Obrati paznju na treci deo.

Pozdrav

mitić
18-06-10, 04:55
Ne moze da se potencira apsolutna dominacija jedne rase nad drugom kao sto Sosara kaze to je individualna stvar i zavisi od jedinke do jedinke zajednicko za obe pasmine je da je mnogo vise urnisanih nego kvalitenih upotrebnih pasa.Koliko god bio odusevljen azijatom i prepun postovanja za mene je Sarac otkrovenje u pravom smislu jedna predivna zivotinja. Na kraju cele price kada god vidim idealnu jedinku ja se odusevim pa bilo da je azijat ili sarac. Sosarin Kardjo me ostavi bez daha kada na netu pogledam njegove klipove ocigledno je da je pas jako inteligentan i u izvesnom smislu poseban i neponovljiv. Dodao bi da na to mnogo utice stado jer naravno o pastircima pricamo na energetskom nivou pastirci se najbolje osecaju uz stado i vlasnika i mogu mnogo vise da se pokazu.I jos jednom za sve neupucene u filozofiju zvanu pastirci nije bitna rasa za koju se odlucujete najvecu ulogu kako ce vasi buduci psi da obavljaju poverene im obaveze zavisi od izbora roditeljskog para i svega onoga dobrog i loseg sto nose oni.

Petković Miroslav
18-06-10, 14:41
Taj snimak sam gledao od tog albanca i to je samo jedna montaža i ništa više.Trči šarac za vukom koji ga odvlači od ovaca,pa onako premoren vraća se nazad gdje zatiče dva vuka i kobaja davi ih?To je sve namontirano.

ZvonaHR
18-06-10, 15:33
pa nije to dokumentarac o nekom partizanskom junaku da sa garonjom i jednim redenikom od 100metaka potuce bataljon njemaca, pa da se nešto montira.ovo je jedan nazovimo ga tako običan pas koji pravi reda i nema se tu šta montirati.

Petković Miroslav
18-06-10, 21:12
Tehnika je uvijek čuda činila,posebno danas.Uzmeš kameru malo snimaš ,zatim napraviš par rezova,nepotrebno odstraniš,zatim opet sve to "zalijepiš" i eto ga.

milan bac
18-06-10, 21:56
tada ne,tada nije moglo da se lepi i ubacuje i tako je sarplaninac je udavio te vukove

miladinovic
18-06-10, 22:03
Miladinovicu:
Obrazovanije ljude ^-^ pa ja mislim da sam doneklen obrazovan i majstor sam svoga "zanata"pa koji on to bio a SSS nije ni malo ni puno iako je osnovna kramp a srednja lopata.Ok shvatio sam da nisi imao lose misljenje samo si se lose izrazio. >:({

Nisam se lepo izrazio,izvinjavam se svima,pod obrazovanije mislio sam obavestenije,vecina cobana nazalost su starine preko 60 god koji se slabo krecu da vide nesto novo,a azijat i niej bas domaca kera kod nas

Post je spojen: 1276893219________________________________________ _________
sto se tice tehnike na ovom snimku Karabasa,vidi se da je lepljeno i da je iz vise scena,takodje su vukovi lepo pusteni unutra(niska ograda il sl, namamljeni) da se to snimi ,sto je i normalno, ::svaka cast::
stado je manje nego kad ga potera na pojilo i ima pomoc drugih pasa koji su takodje jako srcani
i da ga nije on udavio sam,samo sto je krenuo na njega svaka cast,vecina pasa bi se zavukla gazdi pod cebe:)
@sosara
Bravo za klipove :D

лично
18-06-10, 22:39
Snimak koji prikazuje ovcarskog psa Karabasa snimljen je negde 57/58 godine.
Lokacija gde se odvija dejstvo dokumentatca gde se ubijeni vuk nosi su sela LUKOVICA, SEDLAREVO, GURGUNICA, a seljaci su statisti. Ova sela se nalaze na planini SUVA GORA koja nema nikakve veze sa Sarplaninom.
Lokacija gde je dat prikaz lova vukova u divljini je LOVEN REZERVAT-JASEN(SUVA GORA) u blizini Skopskog sela GORNA MATKA. Ovo je loviste bilo zabranjena strogocuvana zona pod kontrolom JNA sa vojnim podzemnim bunkerima u ovom rezervatu pristup su imali samo najvisi jugoslovenski Politicari, a kasnije pod vojnom kontrolom ARM sve dok nije izgradena hidro akumulacija KOZJAK pa je pred neku godinu kroz ovaj devicanski predeo probijen put, a javnost je preko novinarskih ekipa bila u mogucnosti da zaviri u rezervatu.

U dokumentarcu se mogu videti izvorni ovcarski psi, iako su psi iz iste populacije moze se videti da su eksterierno svi razliciti, a verovatno su u srodstvu sto znaci da je boja i duzina dlake od drugostepeno znacenje pri selekciji izvornih pasa, a da je selekcija bila u smeru radnih karakteristika, samo ime Sarplaninac po meni nije prav naziv za rasu jer ista ta populacija opstaje u izvornom obliku na svim Makedonskim planinama, a nije vezana geogravski samo za Sarplaninu cak je i Franjo Bulc(slovenac) koji je izgotvio prvi standard rase pod imenom ILIRSKI OVCAR boravio na razlicitim planinama, a to sto je uzeo kao standardne samo jednobojne primerke gvozdenosive boje je bila greska sa cime je oslabjen genofond rase.

miladinovic
19-06-10, 20:55
011/8409-383
covek prodaje obucenog pulina,pod garanciju ga daje,okolina bg,200 eura fixno ako nekog zanima nek zove,ovo je iz oglasa nije reklama,mozda ce nekoga zanimati

andra
21-06-10, 13:28
A ako su u pitanju borbe i hrabrost pastirskih pasa,onda "imam SARPLANINCA koji je spreman da se bori sa svakim azijatom,ako neko misli da ima nesto slicno,nek se javi pa cemo dogovoriti mesto borbe!

miladinovic
21-06-10, 14:52
azijat se ne bori kao vecina pasa,ne trazi grlo i ne davi psa zato su vrlo retke povrede u njihovim medjusobnim borbama.bori se snagom,ekvivalentno ljudskom rvanju
formula njegovog uspeha su,snaga+hrabrost+pamet+odlicna celicna naostrena ogrlica

mitić
21-06-10, 21:34
Andra ako mozes postavi slike tvojih pasa bilo bi lepo videti ih. Malo je saraca danas koji jos uvek prate stada i zive originalnim nacinom zivota.

milan bac
21-06-10, 21:47
to Andra,znaci sarac je najbolji dok neko ne prihvati tvoj izazov ::svaka cast::

andra
22-06-10, 08:37
Postavicu slike uskoro,psi su u dobroj kondiciji,u sezoni cak i lovimo sa njima.Videcete slike i snimke pa ce vam sve biti jasnije.Pored stale imam njivu zasejanu kukuruzom tako da imamo ceste nocne posete od strane medveda,d.svinja...

Šošara
22-06-10, 08:51
@sosara
Bravo za klipove :D

Sve ide u rok sluzbe. :D

Maestro
22-06-10, 08:56
Andro,
pored toga, što si sa Šar planine i da imaš kvalitetne pse-čuvare reci nam još nešto o sebi na mestu za predstavljanje novih članova: http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/

Inače dobrodošao i uspešno učešće na Forumu Ovčarstvo

::svaka cast::, >:({ Urednik

Dusan F
01-07-10, 20:50
Poruka Miladinovicu i svima koje to interesuje,
Bio sam u prodavnici tih koznih ogrlica sa siljcima i necete mi verovati da mu je Mup zabranio da ih pravi jer su ih masovno kupovali Skin hedsi za medjusobne obracune kao i navijaci par klubova u Beogradu .
Ali pojavio se covek na forumu Balkan kinology koji po narudzbi pravi sve vrste ogrlica pa koga to interesuje moze ga kontaktirati .
Pozdrav Miladinovicu i svim drugarima
Dusan Filipovic Zemun

Post je spojen: 1278011906________________________________________ _________
Izvinjavam se ako sam pogresio mesto ali zeleo bih da obavestim da imam slobodnih stenadi Srednje Azijskog Ovcara od proverenih krvnih linija , moguca i zamena za poljo proizvode , ili bilo koje blago .
Beskompromisni cuvari , daju zivot za gazdu , ne traze hranu i vodu , ako ima ima ako ne , sacekace. Spava u snegu , ne treba veterinar . Nepotkupljivi , danju tolerisu ljude , nocu nikoga , kada imate njega ne treba ni ograda ni milicija ,
vrlo brzo cu postaviti slike
Pozdrav Dusan Filipovic
Zemun

SIMOVIC
03-07-10, 16:27
Hvala-Miladinoviću (za br.telefona vlasnika obučenog pulina)
Išao sam da vidim psa i na prvi pogled sam zapazio neko kožno obolenje a mislim da nije"šuga" već nešto ozbiljnije,što bi jedino laboratoriskom analizom tačno ustanovili,tako da za radne sposobnosti tog psa nisam bio zainteresovan(poučen iskustvom).
Ujedno bi želeo da zamolim članove foruma za informaciju-kako da nabavim štene hrvatskog ovčara.

miladinovic
03-07-10, 22:02
nema na cemu,steta ako je vec dobar pas sto ga ne leci gazda
Sto se ogrlica tice,najbolje to vest kovac da odradi od cistog gvozdja,takve sam vidjao na sarcima doteranim s kosova 99.god,a i na nekim klipovima s kangalima iz turske

Sumadinac-Gruzanin
06-07-10, 17:52
Sto se ovom mom Pulinu na mestu gde mu naleze kais kad je vezan malo proredila dlaka , postala kraca?

SIMOVIC
06-07-10, 18:52
Psi ujesen dobijaju gušću a često i dužu dlaku(važi za pse koji se drže u spoljašnjim uslovima)zbog dolaska nižih spoljašnjih temperatura a radi održavanja telesne temperature,stoga u proleće iz istog razloga ta dlaka se menja u kraću i nešto ređu.Pse stoga treba redovno četkati da bi lakše tu dlaku(zimsku)skinuli, jer se ne retko dešava da se ona zadrži i duže.Kod pasa koji se drže na lancu(vezani)dlaka prvo otpada na vratu i plećkama gde lanac(povodac)dodiruje dlaku,te stoga(osim ako ima promena na koži i pojave svraba)to bi moglo biti normalno(na osnovu datih podataka).
Pozdrav >:D

entuzijasta
06-07-10, 23:22
SIMOVICU, u pravu si za ovaj post, isti slucaj doduse sa sibirskim haskijem, kod njih je to jos izrazenije cetkam ga svaki ili svaki drugi dan imam punu kantu dlake, namerno skupljam :lol:

Sumadinac-Gruzanin
07-07-10, 16:17
Hvala simovicu. Mada ovom mom i moje noge sluze za cetkanje samo se ocese o nogu i ostavi mi na nozi gomilu dlaka :lol:

SIMOVIC
07-07-10, 17:25
Imam prilično iskustva obzirom da sam dugo odgajao samojede(beli polarni psi)kod kojih je dlaka uspravna a dužina preko 10cm.Da biste izašli na izložbu, morate obratiti pažnju na izgled i kvalitet dlake,koji zavisi od četkanja,smeštaja i ishrane psa.Mom prijatelju je žena isplela đenper od te dlake.
pozdrav >:D

nju-viliđ
07-07-10, 18:34
SIMOVICU, u pravu si za ovaj post, isti slucaj doduse sa sibirskim haskijem, kod njih je to jos izrazenije cetkam ga svaki ili svaki drugi dan imam punu kantu dlake, namerno skupljam :lol:

Ljudi reci cu Vam samo da si uzmete furminator.
Ja sam ga uzeo prosli tjedan i jazavcara i ovcarku sam izcetkao toliko da mi se vise nije dalo,budem sutra opet.
Dlake ima skoro vise od pola vrece od 50kg gnojiva.

SIMOVIC
07-07-10, 21:32
Nemam iskustva sa furminatorom osim što sam ga video na www.furminator.com.Zamolio bih kolege koji imaju bliže informacije ili iskustva sa istimda to iznesu(pretpostavljam da se to ne kosi sa pravilima foruma u vezi reklamiranja).Unapred hvala i pozdrav >:D

Dusan F
09-07-10, 09:49
Priroda je uredila da ni jedno bice ne menja dlaku za 1 dan , pa tako da to ne odgovara ni psima . Furminator je kao i sve ostalo iz rubrike , kupujte iz fotelje , tako reci ne radis nista sve ce samo . Cetkanje svoga psa nije samo puko skidanje dlake vec i jedan vid masaze koze , kao i potvrda psu da brinete o njemu . Oni to vrlo dobro razumeju .
Postoje sminkerske vrste pasa koje ne mogu ici na izlozbe ako imaju i 1 dlaku viska pa se njima daje inekcija i on odbaci svu dlaku za 1 dan . Da li je to humano :lol:?? Pa ni ljudi ne skoce iz bunde u kupaci za 1 dan .
Imam 7 odraslih pasa , Azijata pa meni i meni bi trebala masina za sisanje ovaca . Ipak koristimo dobru staru cetku i kada je psi vide samo se izvrcu na ledja .
Vratite se prirodi a sve sto radi samo ostavite amerikancima neka oni deru svoje pse.
Pozdrav
Dusan Filipovic Odgajivacnica " AZIJAT "
Zemun

SIMOVIC
10-07-10, 00:05
Slazem se kod svojih pasa sam izbegavao i cesalj,da nebih ostetio dlaku a kupanje samo dva puta godisnje pre prolecni i jesenjih izlozbi i to najmanje 7 dana pre izlozbe (da bi dlaka povratila svoj volumen i zauzela svoj prirodan polozaj) cetkanjem se jos i poboljsava higijena smanjuje mogucnost koznih i drugih obolenja samim tim bolje opste zdravstveno stanje psa.Svako grubo skidanje dlake izaziva stres povrede korena dlake i td. i td.da ne duzim a odo i sa teme "dresura". pozdrav >:D

SIMOVIC
11-07-10, 16:55
Posto je ova tema vec zapoceta sa pravilima u dresuri(pravilo 1,2,3....)pa smo stali,ja bih je ponovo pokrenuo i to od sta treba da se zna pre nabavke psa,nesto o pedigreu,izbor steneta,preuzimanje i navikavanje,ishrana i voda,pribor za negu,paraziti i njihovo suzbijanje,prilazenje iponasanje prema psu(dresura),bolesti i davanje medikamenata pa gde zavrsimo.Nadam se da ce i drugi uzeti ucesce sa svojim dopunama i naravno ispravkama,Pa da pocnemo,posto smo odlucili koja rasa psa nam treba i za kakvu namenu(cuvar ili terac stada)psa treba nabaviti od poznatog-proverenog odgaivaca uz rodovnik(pedigre) i ako je to moguce pismenu garanciju da ce pas kad odraste odgovarati standardu rase(pravilno zubalo,spusteni testisi)to jest da pas nece imati urodene mane. nastavicu pozdrav >:D

Petković Miroslav
11-07-10, 20:34
Poštovanje,

Pošto si sve lijepo izneo reci Boga ti koliko si spreman para da daš za takvo štene:lol:

Posto je ova tema vec zapoceta sa pravilima u dresuri(pravilo 1,2,3....)pa smo stali,ja bih je ponovo pokrenuo i to od sta treba da se zna pre nabavke psa,nesto o pedigreu,izbor steneta,preuzimanje i navikavanje,ishrana i voda,pribor za negu,paraziti i njihovo suzbijanje,prilazenje iponasanje prema psu(dresura),bolesti i davanje medikamenata pa gde zavrsimo.Nadam se da ce i drugi uzeti ucesce sa svojim dopunama i naravno ispravkama,Pa da pocnemo,posto smo odlucili koja rasa psa nam treba i za kakvu namenu(cuvar ili terac stada)psa treba nabaviti od poznatog-proverenog odgaivaca uz rodovnik(pedigre) i ako je to moguce pismenu garanciju da ce pas kad odraste odgovarati standardu rase(pravilno zubalo,spusteni testisi)to jest da pas nece imati urodene mane. nastavicu pozdrav >:D

SIMOVIC
11-07-10, 22:08
Postovanje takode,razumeo sam pitanje,shvatam da ne mogu svi priustiti sebi takvo stene,ali pisem kako bi trebalo a neka svak pronade sebe u tome,ja sam 80-ih godina u selu Gornji Jelovci (mislim da nisam pogresio ime sela) nalazi se iznad Tetova dobio stene izvornog sarca na poklon(takvo stene nema cenu jer za novac ga nebih dobio)dok na primer 90-ih stene sam platio 1000 DM.(nisam pogresio nule).nadam se da ste razumeli sta sam hteo da kazem i da svi zelimo najbolje ali se pruzamo koliko mozemo, zato cu nastaviti u istom maniru,nadam se da ce biti korisno za buduce vlasnike pasa. Pozdrav >:D

Post je spojen: 1278912280________________________________________ _________
Kao sto smo vec napomenuli nisu svi u prilici da nabave psa sa papirima,posto se takav pas retko i poklanja ipak treba znati nesto o rodovniku(pedigreu). Toje isprava kojom se dokazuje da pas vodi poreklo od cistokrvnih roditelja koji su pozitivno ocenjeni od strane kinologa(strucnog lica). Tako da ce takav pas moci putem kinoloskih manifestacija(izlozbi) biti ocenjivan i ukoliko od strane kinoloskih sudija dobije pozitivnu ocenu,moci dase koristi za priplod a ukoliko se ustanove nedostaci koji se mogu preneti na dalje potomstvo takav pas nece moci da dobije pozitivnu ocenu a samim tim se iskljucuje iz priploda.Stoga i preporucujem stene sa pedigreom. Nastavicu pozdrav >:D

SIMOVIC
13-07-10, 07:02
svaka rasa ima svoj standard, sa kojim bi trebalo da bude upoznat budući vlasnik,poželjno je da početnik prilikom nabavke psa traži savet nekog iskusnog odgajivača ili dobrog poznavaoca te rase.
Poželjno je da psa nabavimo od poynatog odgaivača,da bismo izbegli eventualne neprijatnosti,tom prilikom dobro obratiti paznju pored majke i na oca šteneta.
Štene ne uzimati pre 8 nedelja ili štene koje je pre tog vremena na neki način ostalo bez majke,za to vreme stene sisa i preko mleka dobija zaštitu(laktogeni imunitet),majka stenadi u tom periodu obavlja to prvo vaspitavanje stenaca koje je vrlo značajno prilikom obuke psa(primer-štene koje se suviše udalji od legla,majka hvata za vratni kožni nabor idonosi nazad,toje jedan vid kažnjavanja neposlušnosti koji se često koristi u obuci mladog psa). Nastaviću pozdrav >:D

SIMOVIC
14-07-10, 09:29
Ako smo u prilici da prvi biramo štene iz legla(naravno ako vlasnik to dozvoli) trebace vam malo vremena(dobro bi bilo da više puta dođete i da ih posmatrate prilikom hranjenja i igre) tu su veće šanse da izaberete što bolje šteni(nisu u leglu štenci svi istog kvaliteta).
treba obratiti paznju na stene koje prvo stize na hranu,prednjači u igri,prvo dolazi na poziv ili reaguje na promene u okolini na primer neki zvuk i td.
Pozeljno je da stene pre nabavke bude očišćeno od crevnih parazita,jer njihovo prisustvo otežava dalji razvoj šteneta.Naravno odgaivač bi trebao posle "čišćenja" od parazita i da ga vakciniše.
Ako to nije obavljeno,to će biti vas prvi zadatak. Nastaviću pozdrav >:D

Post je spojen: 1279096009________________________________________ _________
Mislio sam ako moji postovi budu kratki i sažeti,biće zanivljiviji i daće ova tema "zaživeti"(daće i drugi uzeti učešće sa svojim komentarima,pitanjima,dopunama...),sobzirom da nemam nikakvu povratnu informaciju, ::) zaključujem da samo traćim vreme(dosadan ":":{) Pozdrav >:D

Zoko
14-07-10, 16:57
sve je pzitivno stoga nemoj se predavati i odustajati nego sezona je ljudi nemaqju toliko vremena. ::svaka cast::

SIMOVIC
15-07-10, 10:19
Zoko hvala na podršci,možda si u pravu,sezona je u punom jeku,a moram ti priznati(za nas gurmane)sličica ti je odlična,pođe mi neka vodica na usta(mislim da bi moglo i bez hleba al neznam bez vina ^-^) :D

stewwa
27-07-10, 13:05
pozdarv svima zamolio bi za pomoc oko vaspitanja psa.Imam psa mesanca star oko godinu dana kod mene je od kako je progledao ovako je sve super radan je pomaze mi u svim spoljnim poslovima,ali se plasi od lisice i ostalih pasa .Dali neko zna kako mogu da ga oslobodim od tog straha?

Dusan F
28-07-10, 00:12
Trebao bi makar znati cega je mesanac , jer postoje rase koje se plase i svoje senke i koji nisu cuvarski nastrojeni.
ako makar svoje dvoriste i serpu ne cuva od bilo koga dzaba ga hranis .
to sto je plasljiv to je genetika i to se ne popravlja
Pozzzzzzzz

stewwa
28-07-10, 08:11
majka mu je sarplaninka aotac balkanski gonic ^-^ ^-^ ^-^

SIMOVIC
28-07-10, 12:21
Vec kod izbora steneta pazimo da ne uzmemo stene od roditelja sa lošim osobinama,mada i u daljem odgoju pas može steći "plašljivost", tu manu je teško ublažiti i kod šteneta kamoli kod odraslog psa.No šta je tu je,uz malo truda (mada je dosta zakašnjeno) moze se postići napredak.
Pas te starosti već ima svoje navike (dobre-loše),da bi se pas "oslobodio" potrebno ga je izvoditi među druge pse,najbolje je početi sa nekom ženkicom (mlađom) koja je sklona igri.

stewwa
28-07-10, 12:41
niste me razumeli on nije izolovan od ostalih pasa,voli da se druzi sa psima,moje je misljenje da je previse dobrocudan.Nisam ga dosada vezivao ili zatvarao u boks radi neke izolacije mada mi neki i to predlazu kao jedini nacin da postane malo agresivniji,pokusacu da nabavim nekog manjeg psa pa da vidim dal ce uz njega da se promeni

SIMOVIC
28-07-10, 16:53
U pravu ste nisam razumeo(malo informacija) rekli ste da se pas "PLASI" i da ga treba osloboditi "STRAHA" na osnovu tih informacija(pretpostavljam da je muzjak u pitanju) predlozio sam da uz zenku kroz igru i rad (zenka mora biti hrabra) muzjak najpre promeni ponasanje .

Dusan F
28-07-10, 22:45
evo probaj ovako :
polako iz dana u dan mu smanjuj obroke po malo da ga dobro izgladnis . Normalno u boksu ga drzis . isto tako u drugom boksu stavi njemu slicnog psa po starosti , isto muzjaka i njega isto izgladni ali vodi racuna da taj drugi pas bude kurazniji i bezobrazniji od tvog . Kada obojici udari krv na oci od gladi ubaci tvom psu svinjsku glavu pecenu i pusti onog drugog psa . Ako tvoj pas ne odbrani hranu i ne iskida ovog drugog batali posao .
Moji azijati vec sa 8 meseci cuvaju sve i prihvataju borbu sa bilo kolikim psom .
Pozzz

agika 2
29-07-10, 11:58
Dobar vam dan!
Nemam stado, vec samo veeeliko dvorishte od 1500ari, labradorku koja je kao velika macka i lopove koji haraju okolinom vec izvesno vreme!
Na cerkino insistiranje uzeli smo josh jednog psa- i odluchili za madjarskog pulina.
Zenkica je, stara nepunih osam nedelja!
Ono shto sam prochitala o rasi mi se dopada, odlichni su chuvari i nemaju straha ni od duplo jacheg,,neprijatelja,,.
Roditelji su joj ,,pakosni,, kako kazhe bivshi joj gazda-nema papire i to mi i nije bitno. Mama je na lancu i hoce da ujede. Nasha Lea je izuzetno zhivahna i mislim da je povukla malo na roditelje. Prznica je i jako voli da se ujeda!
E sad pishem ovo jer bih volela da je izdresiram tako da taj njen karakter bude malo izrazheniji-ali da ne ide naravno na nashu shtetu!Nemam nameru da je vezujem-boks ce da deli sa labradorkom!
Josh nisam primetila-verovatno je jako mala-koga je od nas odabrala za svog gazdu....ali poshto sam uglavnom ja sa njom i cerka....mozhe li koji savet, kako i kada i sa chim konkretno poceti?!
Hvala unapred!

SIMOVIC
29-07-10, 14:06
Već je pisano o tome ali ponovićemo,sa vaspitavanjem steneta se počinje odmah nakon preuzimanja.Psa treba da vaspitamo da nam bude odan i privržen,svaki pas trazi od svog gazde razumevanje a iskustvo većine vlasnika govori da se lepim i razumnim postupcima prema psima može mnogo postići, što bi rekli ljubav za ljubav.Mlad pas se brzo navikava na novu sredinu i vlasnika i počinje da shvata neke reči njemu upućene(na primer-slatka,lepa kuca) što u svakom slučaju kod njega izaziva povoljne reakcije.Treba imati dosta strpljenja u prvim danima.Pas nema osećanja dužnosti,odgovornosti i smisao za moral.On samo zna za zahvalnost i ne treba očekivati ako mu nešto učinimo da će nam zato biti pokoran.Pas kako je već rečeno,živi"psećim životom"velika je greška davati im ljudske osobine (postupke psa ne treba upoređivati sa postupcima ljudi).Osnovne radnje psa počinju na instiktima i reflrksnim radnjama,sve to govori da psi imaju sebi svojstven način razmišljanja-logiku.Mada pas svojom oštroumnošću može ponekad da zadivi čoveka.
Kod vaspitavanja psa moramo da računamo na njegove individualne osobine(na primer kod službenih-ovčarskih pasa postoje jedinke koje su plašljive a samim tim i nepodobne za posao koji treba da obavljaju).Ovome ima dosta uzroka pa ću navesti neke od njih,kao što su pogrešno vaspitavanje u mladosti,nervoza vlasnika koja se prenosi na psa,često nepotrebno kažnjavanje itd.
Ne smemo da zaboravimo da smo u početku vaspitavanja svom psu strani ida mnoge naše radnje on neće moći odmah da nauči.Mnogi nestrpljivi vlasnici u početku vaspitavanja žele da im pas nauči sve radnje odjednom.Ima dosta radnji koje pas treba da nauči,kao na primer-da dođe,da ide uz nogu,legne,sedne,ostane na mestu itd.
Za sve te radnje treba dosta vremena i strpljenja.Svaka radnja mora da se uči posebno i tek kada pas shvati (nauči) jednu vežbu,treba preći na drugu.U svakom slučaju treba računati da će se pas možda opirati našim zapovestima ida ćemo mi u tom momentu za njega biti strana osoba ali kada jednom savlada potrebne vežbe,radiće ih sa lakoćom i osetiti pravo zadovoljstvo.
Kod vaspitavanja svog psa moramo da znamo da li on pripada tipu jake ili slabe volje.
Nastaviću(ako bude interesantno) .Pozdrav >:D

agika 2
30-07-10, 09:44
Meni jeste! Lkl{{

Lea je kod nas dve nedelje!
Reaguje na svoje ime-odnosno zna da je to ona! Kad kazhem dodji i ne! savrsheno razume.
Problem je mokrenje-puno vremena provodi napolju, sada se labradorka malo opustila i pochela da se igra sa njom (potpuno ju je ignorisala-a bogami i nas-bila je uvredjena zbog novog chlana....pa neka neko kazhe da oni nemaju osecaja!) .
Ali chim je pustimo unutra odleprsa u predsoblje i tu se pomokri i opet trazhi da izadje!
Toga u pochetku nije bilo - mokrila je napolju a vishe bila unutra sa nama.
Zabila sam joj njushku u tu lokvu -oshtrijim glasom rekla ne-ne sme! malo je kecnula po glavi i izbacila napolje!To je bilo juche!
Josh uvek spava unutra i nisam jutros nashla nove tragove.

Pa ako sam dobro razumela ono shto sam do sad prochitala o pulinima - oni imaju jaku volju, pomalo su tvrdoglavi, nemaju straha od vecih i jachih od sebe i jako su privrzheni porodici ali imaju jednog gazdu koga sami odaberu!

PS.Ljubavi ima i previshe....vec smo je razmazili...u smislu da se puno igramo sanjom - pa je razdrazhimo i onda budemo izujedani.Nije puno po rukama ali ko god stigne u prolazu, uvek je pomazi.Rekli su mi da je to rasa koje ne jede puno...sad zato shto je mala pa raste ili je izrod....Lea je pravi alavac! Ne bira, kao ususivac je !

SIMOVIC
30-07-10, 12:29
Pisaću malo opširnije da bi svi imali bolji uvid u načela vaspitanja mladog psa.
Ako štenetu želimo da skrenemo pažnju na počinjenu "grešku" u stanu,onda mora da postoji uzajamna veza između kazne i izvršene radnje.
Našli smo neželjenu lokvu u stanu (koju je napravilo naše štene) u brzini i ljutnji,dovodimo štene do tog mesta i zabodemo mu nos u to mesto(NE ZNAMO DA TOG MOMENTA ČINIMO OGROMNU GREŠKU).
Pas je po prirodi čista životinja i kad se jednom nauči "ličnoj higijeni" nikada neće da napravi štetu u stanu.
U slučaju da se to desi,štene ćemo dovesti na mesto "zločina" i reći mu "FUJ!!!" i brzo ga odneti na mesto koje mu je namenjeno za "toaletu "
Mesto "zločina" dobro očistiti i poprskati nekim dezinfekcionim sredstvom jakog mirisa (može dezodorans ili benzin) to se radi da štene ne oseti miris urina ipomisli da je to "pravo mesto".
Treba samo malo obratiti pažnju,jer pre obavljanja te radnje štene se malo uznemiri (promeni ponašanje) odmah ga izvesti i pohvaliti,posle par ponavljanja rešili ste problem(sledeći put ako su vrata zatvorena burno će reagovati).

agika 2
30-07-10, 13:30
Razumela!
Jasno mi je da je ona sebi predstavila to predsoblje kao svoj toalet...dezinfikovacu ga svakako ...ali mi je pomalo smeshno da to ne obavi napolju kada je tamo satima, nego trazhi da udje....dodushe kad bolje razmislim... i nije. Navika je chudo!
Hvala...chekamo nastavak!

SIMOVIC
30-07-10, 15:45
U pravu ste štene brzo uči i stiče navike ,zato treba odmah reagovati.Štene obično traži skriveno mesto za obavljanje te radnje a to njemu moze biti baš hodnik ili u hodniku obično držimo obuću što takođe može mirisom obeležiti kao toalet.
Moram još nešto reći kod pohvale iprekora,nagrade i kazne.Pohvale i prekori moraju da budu jasni psu pomoću tona našeg izražavanja.Mi pohvaljujemo psa mekim,toplim i srdačnim rečima,dok naši prekori,upućeni njemu,treba da su jasni,tvrdi,određeni i izrečeni dubokim glasom.Vremenom će pas to da shvati jer je njegovo čulo sluha šesnajest puta jače od našeg.
Ne smemo da budemo štedljivi u pohvalama i prekorima.Više puta ponovljenu reč pas polako shvata i povezuje svoje radnje sa njom.Naročito ne smemo biti škrti na rečima kada treba da pohvalimo dobre postupke i stariji psi vole kada im se obratimo lepim rečima.
Pohvala i prekor moraju za psa da imaju različito značenje.Nema ničeg lepšeg nego videti lepo vaspitanog i dresiranog psa kako odmah izvršava naređenja svog gospodara.Naravno da se ovo vaspitavanje postiže strpljivim radom a ne odjednom.

agika 2
31-07-10, 08:21
Pishite vi i dalje.....ja nisam od tih nestrpljivih ::namigivanje::.....Ovo shto je savladala je ustvari kao kod dece osnovno uchenje jezika.Mora znati na koje se ime oadziva i naravno da ce doci do onoga ko je zove kad je hiljadu puta ponovljena ta rech., dodji...uz tapshenje zemlje gde treba da dodje ili noge!
Polako cemo reshiti i mokrenje....a shta treba, ako uposhte josh treba neshto da nauchi od osnovnih stvari. Ako ne sad - punih 8 nedelja - kad i shta je sledece!? >:D

SIMOVIC
31-07-10, 18:03
Ne treba žuriti,komanda "dođi" je vrlo bitna u obuci psa i spada u osnovne radnje tj ako tu radnju ne savlada dobro, verujte da sve drugo neće ići sigurno,zato kad god psu kazete dođi (kasnije ta komanda mora biti odsečna i pas "ostavlja sve" trkom dolazi) i on dođe, obavezno ga pomilujete i nagradite toplim rečima (a može i neki slastan zalogajčić),na taj način štene dobija"stečeni refleks"
Ovo je dobro znati ali smatram da sada treba baciti akcenat na "vaspitanje", da bi pas bio punopravan član porodice a ne "smetalo".
Poželjno je štene što pre navići na njegovo mesto ( u sobi ili dvorištu),pogrešno je biti strog jer može da se stvori strah od gospodara,naprotiv potrebno je sa njim uspostaviti srdačan odnos, ali stim da se zna "ko je gazda".Ne treba deci davati da se igraju sa njim i vuku ga za rep,treba im lepo objasniti da to ne čine jer ga to uznemirava i kvari karakter.
Štene se brzo privikava na svog gospodara,ponekad je potrebno staviti u korpu (kućicu), gde štene spava,deo vlasnikove odeće(košulju, čarape, pantalone...) to je jedan od načina uspostavljanja kontakta pas-gospodar pomoću mirisa, koji je kod psa naravno prefinjen.
štene od prvog dana treba učiti da se pristojno ponaša prema gostima.Vrlo je ružno kada štene ili pas nasrću na gosta,pa makar i u igri.Stoga ih treba učiti da budu učtivi i kad god poslušaju reći im "BRAVO" tako da se ova reč polako usadi u njihovu svest i bude vezana samo za njihove dobre postupke.
Ne smemo da dozvolimo da pas upotrebljava kućni nameštaj za svoj odmor,bez obzira na našu ljubav i bolećivost prema njemu,red u kući mora da se zna.
Pas treba da ima svoju posudu za hranu i vodu ,ne hraniti ga van nje.
Za vreme porodičnog ručka,psu ne bacati hranu ili ga hraniti pored stola a i gostima skrenite pažnju da je to "zabranjeno" koliko god da je njgov pogled tužan i molećiv ne smete popustiti.

ZvonaHR
01-08-10, 18:29
SIMOVIC
Ovo što pišeš to moše svatko da skine sa nekoga linka i samo zaljepi ovde,jer vidim da samo to i radiš

Vec kod izbora steneta pazimo da ne uzmemo stene od roditelja sa lošim osobinama,mada i u daljem odgoju pas može steći "plašljivost", tu manu je teško ublažiti i kod šteneta kamoli kod odraslog psa.No šta je tu je,uz malo truda (mada je dosta zakašnjeno) moze se postići napredak.

A ako se baviš sa psima trebao bi i znati i nešto drugo da i od pasa najboljih osobina sa vrhunskim porjeklom možeš dobiti pse jako loših osobina, ali i obrnuto.I dobar dreser a i nemora biti dreser da bi učinio nešto da od najboljega psa napraviš kukavicu ili od kukavice napraviti vrlo hrabrog i odanog psa.Stvar je u samom pristupu odgoja šteneta

SIMOVIC
01-08-10, 21:02
Potpuno se slažem a mislim da ste ponovili ono što sam već rekao,ovo što pišem nije namenjeno "profesionalcima" već budućim vlasnicima pasa ili onima koji su već nabavili a ne žele "vrhunsku dresuru"(iz iskustva znam da mnogi posle nabavke psa iako uoče nedostatke "vežu se" za psa i ne žele da ga "škartiraju") a treba im mala pomoć u vidu opšteg znanja, kako bih bolje razumeli savete koje sam imao nameru da iznesem.
Rado prihvatam svaku dobronamernu kritiku,još bolje bi bilo da se uključite i iznesete svoja iskustva,ovako stvarno kad pogledam ispada da "prepisujem domaći".U konkretnim slučajevima i direktnom dopisivanju,moglo bi iskustvo doći do izražaja,zato bih vas zamolio za koru reč.
Veliki pozdrav >:D

agika 2
02-08-10, 09:49
Dobar vam dan!
-Mesto za psa......gospodjica je dobila shut katru iz kuce.Primetila sam da vec ima svoja mesta u dvorishtu gde uglavnom spava...pa sam odabrala ono najblize vratima.Stavila sam joj krpu na kojoj je spavala kad je doshla kod nas.
-E sad sam u nedoumici....pishete da treba staviti odevni predmet vlasnika.....chiji u nashem slucaju?
Zvanichno je to cerkin pas....a da se ne ponavljam -pulin sam odabire vlasnika.Ona je previshe srecna kada vidi bilo koga od nas da bih mogla da trvdim e..taj je!
-pristojno ponashanje.....morate malo konkretnije da kazhete shta to znachi -uchiti da se pristojno ponasha!Ona definitivno nasrce na noge i ruke pri mazhenju-pokushavam sa ne! i ne smesh to! sa blaigm udarcem po guzi....nekad upali nekad ne...i naravo da pohvalim.
Tacho zna koga mozhe da mlatretira a koga ne....machka ju je ishopala par puta pa je sad obilazi u shirokom luku, ali ladradorka strada.Ona se ne brani a ova mala kidishe na svaki deo tela posebno na rep.Toliko je nekad smesho...zakachi se za nju a ova je vuche kao krpu za sobom.Sad smo poceli mi da je teramo kad pretera.
Sve dr je ok!
Znachi malo konkretnije opishite same radnje kako i shta uraditi za odredjeni zadatak!VEROVETNO DA NA NETU MOZHE DA SE NADJE SVASHTA ali ja nemam vremena za tako opshirno trazhenje a i zashto bih kad ovde ima kompetentnih ljudi!

Naravno ,ako to ne predstavlja problem! >:D
E da, za nedelju dana idemo na GO, nece nas biti 10dana......kakav savet imate u vezi ostavljanja shteneta na tudju brigu?

SIMOVIC
02-08-10, 12:02
Malo sam zbumjen,smatram da je kritika na mestu,moje izlaganje da bi bilo "na mestu",treba da prate fotografije i video zapisi da bi bilo autentično.Sobzirom da ne posedujem kameru pa čak ni telefon sa kamerom (štaćete stariji čovek pa nema takvih potreba) bilo bi dobro da neko od mlađih odgaivača (koji umeju da nađu i skinu takve stvari sa neta) da svoj doprinos ovoj temi.
Ja ću pokušati ovako svojim rečima,mada što se više trudim da to lepo "upakujem" deluje "prepisivački",pokušaću da to demantujem.
Verujte da ove "sitnice", koje sam napisao ,mnogo znace kod uspostavljana odnosa vlasnik-pas,ako se one pravilno uspostave pas lako razume šta vlasnik hoće,pas se lako vaspitava a u kasnnijoj fazi može se odraditi i ta "vrhunska" dresura naravno ako vlasnik ima želju za isto.
Stariji psi imaju urođenu toleranciju za nestašluke mladog psa(ne svi).Sobzirom da štenad imaju potrebu za "razonodom" (pgotovo pulini,terijeri ...) potrebno je obezbediti štenetu neku igračku kao što je gumena lopta ili kost, koje bi trebale biti od pune gume(šuplja guma može biti opasna zbog mogućnosti gutanja).
Sada da bih objasnio temu vlasnik,vodič za štene predvodnik,treba reci da je pas društvena životinja i u nama vidi vođu čopora.Štene najpre zavoli onoga ko ga hrani a to ne znači da on mora biti i "vođa",to se da nametnuti,autoritetom,izvođenjem,direktnim učestvovanjem u vaspitanju.
Pristojno ponašanje podrazumeva da pas ne skače na nas(pogotovo na goste u novom odelu),da pravi razliku između ukućana i stranih osoba,da sluša komandu.
Za odvikavanje od skakanja uz nogu,najradije koristim trik,kada pas skoči uz nogu prihvatim ga za prednje šape a nogom ga nagazim na prste zadnje noge (mora da ga zaboli) posle par ponavljanja daje odlišne rezultate,stim da ga drugi ukućani na to ne navikavaju.
Najbolje je šteno ostaviti kod osobe u koju imate poverenje(da ga ne maltretira i lepo hrani)

agika 2
02-08-10, 14:36
E, tako! :D
Hvala! Ja je hranim-iskljuchivo -ne zato shto tako hocu, nego ostali nece-samo po direktivi!!! Da li to znachi da ja i odradjujem ove ,,vezhbe ,,sa njom?
Ima svoje igrachke ali joj je Sarin rep zanimljiviji! ::namigivanje::
Za GO bismo sva ,,zhiva ,,bica iz domacinstva ostavili komshinici na brigu.Pitala je da li mozhe da je uzme kod sebe? Ja lichno mislim da je bolje da ostane u nashem dvorishtu i da je povremeno obilazi -tj kad je hrani, a ne da za tih 10 dana menja okruzhenje!?Da li sam u pravu? ^-^
>:D

SIMOVIC
02-08-10, 15:17
Po vašim rečima i ovo drugo će biti vaš posao, ali ne brinite posle prvih vidljivih rezultata i vi će te osetiti zadovoljstvo,pa će biti problem "čija je kuca".Šala naravno!
Većini pasa je urođeno da jure za "plenom" što je u ovom slučaju za nju to Sarin rep ali mislim da će Sara umeti da interveniše (kada pretera). Vi ćete morati da intervenišete ako ona to nastavi da radi sa biciklistima i domaćim životinjama.
Za GO ste potpuno u pravu,skoro je doživela veliku promenu i ova druga promena sredine nebi bila dobra za nju,jer ona sada prihvata "svoju teritoriju".

ZvonaHR
02-08-10, 21:14
Eto što se meni neki dan desi hvala Bogu nije bilo posljedica ali moglo je biti svašta.Kao što sam i negdje i postavio slike i pisao o mojim šarcima.Ženka je poslušna suprugu koliko toliko sluša,mamu nikako ali najbolje sluša mene.Navečer mužjaka vračam u zadne dvorište i on preko noči i veči dio dana nema šta raditi naprijed( nisam još napravi ogradu koju sam srušio) Ujutro došao iz noćne i zalego i čujem laje ona kao i obično kada dolazi poštar ali i netko nepoznati,ali kao da nije u dvorištu.Nema veze supruga je doma pa neka ona vidi što je.Kad ulječe ona u sobu i viče ustaj Medena je vani i napada poštara.Ti sunce,odmah galami,kako ,što je izašla van.I ništa ja na ulicu a ona trči okolo poštara i samo što ga ne napadne,sva sreča poštar samo stoji kao ukopan( imao je več dosta iskustava sa psima, nekoliko puta je bio ugrižen)naravno samo sam je pogledo i pokazao prstom i sjedila je pored noge,ali još uvjek je režila na njega.Pitam suprugu kako je izašla van a ona meni kaže da je izašla van na ulicu nešto potpisati,a za njom iz kuće izašao moj dvogodišnji sin i otvorio vrata kapije i ova se pobojala za njega i izletjela na poštara.Da je bio i mužjak bilo bi svega,sa njime nisam imao vremena raditi i on je onakav neposlušan i jako agresivan

Dusan F
03-08-10, 00:07
Agika ,
mislim da pravite ogromnu gresku sto posvecujete toliko paznje tom psicu . On sve zna rodjenjem samo ga pustite da malo podraste i on ce verno sluziti . Imam dosta poziva da uzmem pse nazad koje sam prodao kao stenad jer ljudi vise ne mogu ziveti koliko su im psi razmazeni . Od toga da svakog gosta moraju olizati do toga da stalno moraju biti u centru paznje i sedeti u sredini drustva . Mnogi ljudi ne vole pse i samo iz kurtoazije istrpe ta maltretiranja.
Zvona HR , posto zivim u predgradju a gajim Azijate taj sam problem resio tako da sam ih naucio da dok je kapija zatvorena oni cuvaju a cim ja ili neko od familije otvori kapiju oni idu u boks i samo vire sve dok se ne zatvori . Tako da kada hocu malo mira u dvoristu otvorim kapiju i eto tisine. Opasno je da veliki pas sme sam izaci na ulicu .
Eto da je umesto tog iskusnog postara bio neko plasljiviji , zlo i naopako
Poz Dusan Filipoviz Zemun

agika 2
03-08-10, 10:17
Dushane!
Hvala na dobronamernij kritici!
Novo meso-nova igracka!
Kada smo je doneli bila je u jako jadnom stanju!Prethodni vlasnik ju je zajedno sa bratom koji je donet sa njom u isto vreme za nashe prijatelje,zatvorio u shtalu gde su boravila krave, bili su uvaljani u balegu i ne prepuni buva....nego ja to u svom zhivotu nisam videla! Chitala sam da tako mali kuchici ( 6 nedelja) -posebno te rase- ne bi smeli da se kupaju....ali nismo imali kud i drugo reshenje! Ne mogu vam opisati shta je izashlo sve iz tog jadnog stvorenja!
Posle smo je zaprashili prashkom za buve i mogla je najzad malo da se smiri i odspava.Trebalo je tri zaprashivanja i tri kupanja da je reshimo napasti! Ni brat joj nije bolje proshao.
Sramota da neko ko kao voli i drzhi pse....pa i ne bio odgajivach!....ovako postupa! Bitno da je pare uzeo! ::jako_besan::
Da nismo otishli tada po nju, vec za par dana kako je dogovoreno....mislim da je ne bi nashli u zhivotu! Bila je previshe mala a mi previshe bolecivi da bi se ponashali kako ,,treba,,! ::namigivanje::
Sada je gospodjica ojachala, vec dve noci bez problema spava napolju, ne urla - hvala bogu jer je to neizdrzhljivo, nije u centru paznje non stop i ne smeta joj to, jer ima drushtvo-Labradorku i dve machke!
Kada smo napolju poigramo se sa njom, deci vishe nije tako interesantna.....sve u svemu ...sve se svelo na normalu.
Sa Sarom se nismo bavili dovoljno,sin ju je malo uzeo pod svoje i zaista slusha sve shto je nuchila ali je to velika machka i nikakav chuvar! Dva puta smo imali posla sa lopovima, pa kad vec imam psa u dvorishtu koji nece samo figurirati kao ukras - zhelim da odmah pochnem da je uchim ono shto treba da zna! Zato mozhda deluje kao da mi je to jedina preokupacija!
Svesna sam da je pas slika i prilika onoga, kako ga vlasnik vaspitava. Uporedjujem ih sa decom jer su principi isti !Nisu krive ni zhivotinje ni deca za svoje vaspitanje i razmazhenost vec onaj koji ih tome uchi!
Jako mi je smeshna....ali dokazuje da je genetika chudo...iako je tako mala i niko je nije uchio, vec imam savrshenog gonicha! :D Kada zaboravimo uveche vrata od zhivinarnika i ujutro ih uterujem....tu je prva i lajanjem i savrshenom koordinacijom juri zhivinu ka ulasku u zhivinarnik!

ZvonaHR...dobto ste i proshli! Bash je moglo svashta biti!
Nash prvi komshija ima muzhjaka sharplaninca....i meni dosta -sva se sledim-samo kad ga vidim preko ograde u boksu.....a ne da ga sretnem samog negde na ulici! ONO nije pas vec tele!
>:D

SIMOVIC
03-08-10, 14:30
Zoran HR-neprijatna situacija bez posledica,srećom a ujedbo opomena za buduće. >:D
Agika-za obuku psa je dovoljno 15 minuta dnevno (retko ko ima previše vremena).
Za mene je pas koji priđe stranoj osobi i umiljava se u najmanju ruku ne vaspitan,kasnije ću vam navesti neke od"trikova" da je odučite od toga,ali još je mala, za sada bih samo preporučio da ne dozvolite osobama van porodice bliži kontakt u vidu pozivanja na igru,maženje itd (u slučaju da isto mislite).
U ovoj starosti štene lako uči da "da šapu",ako vam je to interesantno opisaću postupak.Štene stavite u sedeći položaj i jednom rukom mu prihvatimo jednu od prednjih nogu, uz ponavljanje reči "DAJ" ili "DAJ ŠAPU" naravno posle par ponavljanja uspeh je tu. >:D

Sumadinac-Gruzanin
04-08-10, 20:23
Ovaj moj pulin me iznenadio ponovo .Pre nedelju dana mi stric doneo mace .Ja ga zovnem da dodje da ga onjusi da ga ne bi jurio kad on podvi rep i pobeze , jedva sam ga dozvao da dodje kod mene.Da li se uplasio maceta ili mu nseto doslo ne znam a svako vece skitao i ne plasi se nicega.Jos uvek se plasi maceta.Inace je mace crno kao i on i jos trci za njim.

agika 2
04-08-10, 22:53
Mozhda je mache pokupilo neki miris koji ga asocira na neshto chega se plashi!
Prosto ne mogu da verujem da se uplashio macheta.

SIMOVIC
05-08-10, 08:56
Moje je misljenje da je u pitanju "trauma",tj.da je pas u predhodnom periodu,najverovatnije u ranoj mladosti, u slicnoj situaciji bio "kaznjen" i "proteran".
Ovi psi brzo uce a teze zaborave,tako da ako zelite da pas prevazide problem,uciniti sledece.
Za ovu radnju je potrebno par minuta dnevno.Psa vezete na njegovo mesto (predpostavljam da ga vezujete) tu se on oseca na "svom terenu" i u vreme hranjenja (nikako za vreme hranjenja) pridjete sa macetom i psa "hrabrite" (toplim-srdacnim recima,rukom niz dlaku,tapsanje po grudima....).
Ako pas burno reaguje tj.povlaci se u kucicu,onda treba neko iz porodice da prilazi psu dokle ga vlasnik"hrabri".Prilazenje dozirati tako da mu za par dana tek pridjete sasvim i mislim da ce "problem" biti resen. >:D

Dusan F
05-08-10, 09:49
Agika ,
Pulin je stara , stara rasa koju ne trebate nista uciti jer ona vec sve zna , rodjenjem . Pretpostavljam da Vam ne treba pas za cirkus , tipa lezi , sedi , umri , zivi , daj sapu .
Nije se on uplasio maceta vec je samo pomislio da je ucinio nesto lose u svojim decijim nestaslucima i da ga zelite kazniti jer na svetu postoji i nesto manje od njega .,
Previse ga forsirate.
Vi i Vasa porodica ste jedan copor i tako treba da ostane. Svi ostali su kandidati za ulazak u taj copor i tako treba da misle celog zivota. Znaci samo Vi imate pristup stolu , kuhinji , sobi itd . Sve ostalo je samo kada Vi dozvolite .
Nemojte ga dresirati . Neka raste i kada god uradi bilo sta ispravno recite mu Dobra kuca ili po imenu Dobar Pas . On ce to vrlo dobro zapamtiti i nadati se sto brzem ulasku u copor i radice samo korisne stvari .
Predpostavljam da je pusten po dvoristu sto bi i trebao da bude. Naucite ga da ne sme izlaziti kroz kapiju bez Vas . To cete uraditi tako sto cete u sred dana bez razloga reci nekom iz porodice da otvori kapiju ali ne izadje na ulicu . Kada pas izleti na ulicu uz veliku galamu ga dozovite nazad i vezite na njegovo mesto i lupite ga novinama po ledjima uz reci , to je fuj. Ceo taj dan se pravite ljuti i ne obracajte mu se i ignorisite njegove pozive i cviljenje . Sutra dan ga odvezite uz ozbiljan ton da shvati da ste jos ljuti . Ako treba ovo ponovite jos jednom i to je to .
Pulin je kao rasa izuzetno hiperaktivan tako da ga trebate malo prigusiti inace ce se popeti na glavu .
To je jednostavno divna rasa koja zeli stalno da bude od koristi i kad treba i kad ne treba.
Pozdrav
Sledeci put cu Vam objasniti kako da ga izvodite na ulicu pod kontrolom

SIMOVIC
05-08-10, 12:32
Napokon je neko mlad i kopetentan uzeo učešće >:D
Slazem se da je komanda "daj šapu" više za decu, zbog čega je inače radim.Ali komandu "stop","mesto","sedi","lezi","knozi"...smatram delom dobre obuke.
Pozdrav svima >:D

agika 2
05-08-10, 13:36
Hvala Dushane!
Ali se nije ona uplashila od macheta .....ne plashi se ona nichega!...bar zasad!
Beshe to moj komentar na Shumadinchev post! ::namigivanje::
Popustila sam....napolju je....nija vezana...niti to planiram da ikad uradim.Imace zajednicki boks sa Sarom. Ovih dana se nismo neshto bavili sa njom, sto zbog nedostatka vremena, shto zbog saveta odavde....pustila sam je da se navikne na novo okruzhenje...ima shta da istrazhuje!
Kapija je zasad zabranjena teritorija-odnosno prednje dvorishte uopshte jer ne zhelim da ostanem bez nje!
Veci deo dana bi bila bez kontrole a mozhe da se provuche kroz kapiju i da je neko ukrade. Kad malko josh poraste onda.
Svakako sam to mislila da uradim.... Lkl{{....Uz Labradorku ce to sigurno nauchiti jer ona zna da bez nas ne sme na ulicu! Mozhe kapija da stoji otvorena satima...nece izaci!
Da je pravi pulin-hiperaktivan.....to znamo jako dobro...dokazuje nam to svaki dan! :D
Ali uzhivam u svakom trenutku provedenim sa njom!

Sumadinac-Gruzanin
08-08-10, 09:39
Hvala i od mene Dusane samo ovaj moj ima godinu ipo dana a poceo je da skita nocu po selu .Od sutra primenjujem onaj deo da ne izlazi iz vocnjaka na put osim kad se ovce cuvaju.

SIMOVIC
20-08-10, 16:16
Ponovo je ova tema zapostavljena,predpostavljam da zbog preobimnog posla u stočarstvu nema se vremena za "obuku psa".
Ja mislim da svako ko ima psa treba da ga "vaspitava",bez obzira bio on ovčarski ,lovački,sportski ili običan mešanac.Čak su vršena ispitivanja gde su izvesni mešanci pokazali mnogo bolje rezultate u "dresuri" od čistokrvnih radnih pasa.
Svi psi imaju "urođene osobine",(lovački u smislu pronalaženja i donošenja divljači,ovčarski u smislu čuvanja i teranja stada itd.),ali sve te osobine imaju umanjen ili čak kontra efekat ako su slabo ili uopšte nisu kordinirane ili kontrolisane ("neobučen" pas).
Dobro "obučen" lovački pas u mnogome uvećava doživljaj lova,koji se čak teško može opisati,mada je to ipak "luksuz" dok je dobro "obučen" ovčarski pas više "potreba" koja može umnogome olakšati jli smanjiti ljudski rad.
Stoga ću se vratiti malo nazad,rekli smo:kad nabavimo štene (u bilo koje od navedenih namena) već sa 2-3 meseca počinjemo da ga učimo komandi "dođi".Kad god imamo vremena pustimo štene da se istrči i obavi fiziološke potrebe.To obično traje 5-6 minuta,posle čega ga pozovemo komandom "dođi",u početku ono neće znati šta mi zapravo hoćemo pa mu stoga ponudimo "zalogajčić"(hranu) zbog koje će ono doći.Ovu radnju treba ponoviti nekoliko puta i posle svake uspešno obavljene radnje psa nagraditi (tople reči,maženje i naravno "zalogajčić")posle čega ga pustamo da se igra.
Kada ovu radnju dobro savlada treba preći na komandu"pozivanje pištaljkom".Mislim da je nepotrebno pisati zašto je ova radnja dobra.Za ovu komandu (kod lovačkih i pasa za pratnju) je potrebno imati ultra zvučnu pištaljku dok kod pasa "goniča stada" treba imati pištaljku koja može proizvesti različite tonove zbog mogućnosti izdavanja više vrsta komandi na daljinu koje su potrebne kod takve vrste obuke pasa.
Da bismo ovu komandu savladali potrebno je: da pre svakog pozivanja psa komandom "dođi",dunemo u pištaljku (OBIČNO JE TO DVA PUTA KRATKO "pii-pii"),nakon čega izdajemo odmah komandu glasom "dođi" posle čega sledi uobičajeno nagrađivanje.Kada pas savlada ovu radnju ide se dalje to jest prelazi se na sledeću radnju-komandu.
U sledećem postu opisaću kako starijeg psa naučiti komandi "DOĐI". >:D

Mihajlo 2.
20-08-10, 18:23
ja kad mog pustim on ode i nevrati se 2 dana, a kd mu kažem dođi kao i da me nečuje :D

Sumadinac-Gruzanin
20-08-10, 22:18
I moj pulin tako ponekadali onda uzmem uzicu i polako ga podsetim svih komandi.Bez vike ,dreke, samo uzica oko vrata i kad ne slusa samo zategnem da ne ode gde mu padne na pamet.Cisto damu pokazem ko je vodjda copora .

SIMOVIC
21-08-10, 17:26
"Obuku"pasa obično delimo na TVRDU I MEKU ili ti prisilnu i uslovnu gde se uči kroz igru i putem mita i korupcije kako neko duhovito reče.
PRISILNA metoda se koristi kao krajna,kod odraslih i "iskvarenih" pasa gde druge metode nisu dale rezultat.
Za sprovođenje ove metode potrebno je da imamo dobar "okovratnik" (kaiš oko vrata) ili može i takozvana "davilica" ali nije neophodna (osim u ekstremnim slučajevima),još nam treba povodnik ili jači kanap dužine 10-15m.
Da bi uspešno obavili zadatak osoba koja sprovodi "obuku" mora isključivo hraniti psa.Iz razloga što se radi samo kad je pas gladan kako bi se postigao psihološki efekat kod psa da ako obavi zadatak dobiće hranu,pa će raditi zbog hrane a ne što hoće.Vremenom će shvatiti "šta mu je činiti"
Radnju treba izvoditi na mirnom mestu kako nebi nešto skretalo psu pažnju.
Pustimo psa da na dugačkom povodniku-kanapu istrče-prošeta obavi fiziološke potrebe posle čega ga pozivamo komandom "DOĐI"(PRE OVE KOMANDE KO ŽELI MOŽE KORISTITI PIŠTALJKU).Naravno posle ove komande najverovatnije pas će vas "ignorisati" zato nakon komande "dođi" snažno trznemo kanap posle čega psa devučemo do sebe (mi se ne pomeramo).Kada psa dovučemo komandujemo "sedi" istovremeno desnom prihvtamo okovratnik a levom pritežemo sapi na dole.Psa zadržavamo 1 minut u tom položaju nakon čega sledi nagrađivanje uz "zalogajčić".Radnju ponoviti nekoliko puta a kada završite sa radom za taj dan psa nahraniti.
Kada pas usavrši ovu radnju idemo dalje pustamo psa da šeta na 20-30m od nas,pustamo naš kraj kanapa,pas će zbog težine kanapa misliti da nije "slobodan" pa će doći na komandu ako ne vratite se na prethodnu radnju.(treba živaca).
Vremenom kanap skraćivati (smanjivati težinu) dok ne dođemo do rada bez kanapa pritom ne štedeti na nagrađivanju.
Puno sreće i uspeha >:D

Post je spojen: 1282469178________________________________________ _________
Samo strpljenje i dugotrajno ponavljanje vode uspešnoj dresuri,svaku vežbu u dresuri moramo dobro da savladamo pa tek onda da pređemo na novu radnju jedino tako kod psa nećemo stvoriti "zabunu".Pravimo ogromnu grešku ako tučemo psa.
Kada pas uspešno savlada komandu "dđi" prelazimo na sledeću,to bi trebala biti komanda "knozi"kako bi pas naučio da ide uporedo sa nama.
Ovu radnju bi trebalo da savladaju čak i psi čuvari stada bar polovično to jest da kada ga povedemo na povodniku iz bilo kog razloga,on ne vuče besomučno dok mi za njim na petama "pišemo" (treba vremena i živaca)
Ovu polovičnu radnju ćemo izvesti tako što psa izvedemo na povudniku i kada on zategne mi stanemo i uz mali trzaj povodnika pozovemo ga kada dođe do nas nagrađivanje.To ponavljati dok pas ne ukapira da treba da ide pored vas i ne zateže povodnik.Prvih dana nećete preći ni 10m.
U sledećem postu opisaću radnju komande "knozi".

SIMOVIC
25-08-10, 17:11
Neki misle da sa ozbiljnom dresurom treba početi kada pas napuni 8-12 meseci to jest u vreme postizanja "zrelosti" a neki, čiji sam i ja pristalica, da treba ranije početi tj.još u ranoj mladosti.Mišljenja sam da pas kada nešto nauči u ranoj mladosti to i u starosti rado izvodi,dok psi koji kasnije budu obučavani to isto izvode-rade ali ne sa onim "žarom" kao predhodni.
Treba naglasiti da dresuru psa treba izvoditi u prirodi na mirnom mestu,gde nama a ni psu ništa neće odvlačiti pažnju.Kasnije kada pas dobro uvežba komande iste trebamo ponoviti i na mestima gde ima ljudi i saobraćaja kako bi naučio da komande izvršava besprekorno i kada mu nešto skreće pažnju.
Takođe bi naglasio kod prve vežbe "dođi" kada pas dođe komandujemo "sedi" on sedne,kačimo ga na povodnik i u tom položaju ga zadržimo (u početku 20-30 sekundi pa sve duže).Za to vreme psa ne smemo maziti jer će pokušati da ustane već ga hvaliti samo rečima a kada zadatak obavi do kraja dati mu nagradu i pustiti ga,jer ako mu damo hranu kada dođe sledeći put uzeće hranu i pobeći a kasnije će pogledati i kada vidi da nemate hranu neće ni prići.Zato mora steći osećaj da samo ako zadatak obavi do kraja dobiće nagradu.
Vežbu komande "knozi"počinjemo tako što psa kačimo na povodnik od 1-1,5m,drugi kraj uzimamo desnom rukom dok nam pas sedi pored leve noge,pljesnemo levom rukom po levoj nozi uz komandu "knozi"trznemo povodnik, istovremeno iskoračujemo levom nogom i krećemo.U početku idemo malo brže kako nam pas nebi izmicao napred,za to vreme možemo psa hrabriti rečima i pljeskati po vratu,održavati korak tako da naše koleno i plećka psa budu u pravcu.Psa za to vreme ne smemo tapšati po grudima jer bi kasnije mogao izmicati u hodu kako bi nam omogućio da ga tu tapšemo ili ako ga mazimo po glavi onda će izostajati.Ako pas krene brže,blago skrećemo u levo da bi ga levo koleno usporilo.Desna ruka takođe igra veliku ulogu,njome trzamo povodnik kod ubrzavanja hoda ili "navlačimo"psa na koleno kada treba da uspori hod.Vežbu ponoviti 2-3 puta kraće,vremenom produžavati vreme, minjati brzinu hoda i vršiti zaustavljanje uz komandu "sedi".
Kada pas dobro uvežba, vremenom izostavljati komandu glasom "sedi",kako bi pas shvatio kada stanete on treba da sedne a kada krenete on ide uz nogu.
Ovu reč komande "knozi" možete zameniti reči "pored" osim kod terača stada gde ona ima drugo značenje.Sledi komanda "lezi" ili "mesto".
Veliki pozdrav >:D

SIMOVIC
27-08-10, 17:35
Kada radimo sa psima oni prate svaki naš pokret i dešava se, kod takvih pasa, da izvrše komandu još dok je mi izgovaramo što znači da oni znaju i "govor tela".To treba iskoristiti da pas prilikom uvežbavanja radnji nauči i "vidne znakove".Na primer ja sam koristio ove znake:kada psa pozovem "dođi" podignem uvis levu ruku tako da pas kada je udaljen dovoljno je podići ruku da bi došao,kada kašem "sedi" istovremeno uperim kažiprst leve ruke na dole,komanda "mesto" otvorenim dlanom na dole,"stop" leva ruka jz lakta u levo sa otvorenim dlanom napred....tako da mogu izvršavati komande i samo takozvanim vidnim znacima.
Ovo kretanje psa uz levu nogu i davanje znakova levom rukom preuzeto je od vojnih i policiskih dresera (drugih ranije nije ni bilo) gdese u desnoj ruci držalo oružije pa su to preuzeli lovci i pastiri,ovi zadnji verovatno zbog ovčarskog štapa ^-^
Komandu "mesto" psi mlogo lakše izvode i prihvataju od predhodnih,često je dovoljno samo psa blago pritisnuti na dole,desnom u predelu grebena (predeo između leđa i vrata) a levom na sapi i zadržati ga u tom položaju u početku 20-30 sekundi pa sve duže tokom narednih vežbi.
Kod starijih i tvdoglavih pasa opet idemo malo prisilno tj.komanda "sedi"(koju je pas već savladao)levom rukom hvatamo ogrlicu i podlakticom blago pritežemo leđa dokle desnom idemo ispod prednjih nogu i povlačimo ih napred uz istovremeno komandovanje "mesto",sledi zadržavanje i uobičajeno nagrađivanje posle svake vežbe.kada pas dobro savlada ovu vežbu treba početi sa postepenim udaljavanjem od psa dok je on u položaju "mesto",upočetku dok pas ne savlada potpuno ovu vežbu ne pozivati ga da dođe već se vratiti do njega nakon čega sledi nagradivanje.Ako pas ne prihvata vaše udaljavanje i pored dosta ponavljanja uradite sledeće:stavite psa u položaj "mesto" ili "lezi" ispred njega na 2-3m pobodete kočić sa alkicom pri dnu, kroz koju provučete povodnik-kanap od 15-20m i udaljavate se polako u nazad pod uglom od 90 stepeni ( u odnosu na pas-kočić) ako pas pokuša da ustane, trznemo kanap i oštro komanda "mesto".Da bi ova komanda bila dobro ocenjena (ako bismo ocenjivali) pas mora da je izvršava i kad nismo u njgovom vidnom polju.
Moram napomenuti da sa ponavljanjem ne treba preterivati,kada osetite pad koncentracije nastavite sa igrom,bolje je 3 puta u toku dana po 10 minuta nego odmah svih 30 (naravno može kraće).Takođe vodite računa o nagrađivanju hranom koje treba vremenom izostaviti ali tako da to ne bude u pravilnim intervalima.Primer:izostavljamo nagrađivanje hranom svaki drugi ili treći put u pravilnim intervalima,može se desiti da pas ukapira i svaki put ne odradi, već to izostavljanje raditi nepravilnim razmacima na pr.2,5,4,7,3....
Zaboravio sam napomenuti da uvu komandu uz pomoć pištaljke pas uči lako, tako što pre svaki pu izgovorene komande "mesto" dunemo jedanput dugi Piiiiiiii.(nadam se da je ovo moje pisanje nekome pomoglo)

Maestro
27-08-10, 20:53
Bravo Simoviću,

::svaka cast::, ::svaka cast::, ::svaka cast::

Meni, više laiku nego, poznavaocu problematike dresure bila prava edukacija. Samo napred, bez obzira na neke tendeciozne komentare na početku post-ovanja na ovu temu.

>:({, :D

SIMOVIC
27-08-10, 22:03
Puno hvala Maestro,ova podrška mi puno znači.Želja mi je da svoje iskustvo u radu sa psima podelim sa budućim i sadašnjim vlasnicima pasa koji nemaju iskustva u uspostavljanju pravilnog odnosa na relaciji vlasnik-pas.Mišljenja sam da od toga zavisi dali će naš pas biti smetalo i dosada ili ono o čemu smo razmišljali u trenutku kada smo ga nabavljali.pa čak i prevaziđemo svoja očekivanja.
Srdačan pozdrav >:D

Petković Miroslav
28-08-10, 01:23
Takve priče o dresuri važe za pse rase njemački ovčar i njemu slične,ostali su sasvim druga priča.Provjereno ::namigivanje::

SIMOVIC
28-08-10, 17:24
Takve priče o dresuri važe za pse rase njemački ovčar i njemu slične,ostali su sasvim druga priča.Provjereno ::namigivanje::

Slažem se sa vama, cilj mi je bio da akcenat bacimo na ovčarske pse tj srednje i krupne rase mada mislim da je princip isti.Za ovaj drugi deo posta,ako može objašnjenje sa malo više reči kako bismo bolje razumeli jer sasvim druga priča se može odnositi i na dva psa unutar jedne rase takođe provereno.
Da bih objasnio zašto mislim da su sve metode u principu iste ispričaću jedan događaj.Počinje tako što me prijatelj poziva kod sebe i sobzirom da ima novu kuću sa novim dvorištem odvodime do svoje stare sa ograđenim dvorištem gde gaji pse i druge životinje.Iz boksa izvodi jednog NKP(nemački kratkodlaki ptičar) starosti 10 meseci i demonstrira vežbe poslušnosti koje smo opisali plus "aport" ,naravno pas to dobro izvodi.Posle par meseci srećemo se u lovu i ustanovimo da od poslušnosti nema ništa tj. pas ne sluša komande.Posle samo par dana dolazi kod mene sa psom i ponovo demonstrira vežbe poslušnosti,vidno iznerviran zbog "bruke" od prethodne nedelje, naravno ovoga puta u slobodnom prostoru.Tu sam primetio neobičnu ogrlicu na psu a kasnije i daljinski u njegovoj ruci.Objasnio mi je da je tu električnu ogrlicu pozajmio od kolege sa posla i da je za par dana mora vratiti.Sobzirom da sam za tu ogrlicu samo "čuo"još pre 20 i više godina a u međuvremenu samo nešto o tome pročitao što znači da nemam iskustva pa sam ga pitao za "uputstvo"našta je on odgovorio da nema, posle čega sam mu savetovao da ipak uz nju koristi metod nagrađivanja,našta mi on odgovara "čemu to vidiš da pas savršeno radi"da bi se već sledeće nedelje bez el.ogrlice ponovio prethodni slučaj.U želji da mu pomognem i objasnim,hvatamo psa na običnu ogrlicu nekom trakom kačimo đepni nožić(onaj sa više operacija koji je dostatežak) a kroz višak rupica na ogrlici provlačimo neki krivi ekser kako bi imitirao one elektrode i naravno pas proradi.
Da skratim priču,prijatelj je u želji da što pre obuči psa skratio obuku a pas je naučio da mora slušati samo u dvorištu a kasnije i samo kada ima el.ogrlicu.
Predpostavljam da se zaključak nameće"princip je isti" i pored savremene tehnologije.
Svima srdačan pozdrav >:D

Petković Miroslav
29-08-10, 21:41
:D >:D

miladinovic
30-08-10, 14:09
http://www.youtube.com/watch?v=Q-n9e0_QwGU&NR=1

SIMOVIC
30-08-10, 21:50
http://www.youtube.com/watch?v=Q-n9e0_QwGU&NR=1

Bravo,(ja ne umem da kacim ,bilo sta na forum)steta samo sto zbog ove lepe muzike ne mozemo cuti komande koje slusa ovaj trobojni border coli(verovatno je koriscena i pistaljka) >:D

SIMOVIC
04-09-10, 15:51
Htedoh danas da napišem nešto o komandi "stop" ali isprovociran sam jučerašnjim događajem pa ću se vratiti još jedanputa na temu ponašanje prema psu.Naime juče sam biu u poseti prijatelju i dok smo sedeli na terasi u susednom dvorištu se odvija sledeće,čovek doziva štene (rasa nije bitna) koje u zubima nosi papuču, kada mu ono priđe on sa onom papučom poče da ga tuče dok ono skiči,svaki komentar je suvišan.
Nije dovoljno samo imati psa,već je potrebno odgovarajuće se ponašati prema njemu,osnovno pitanje koje se javlja je kako mu prići i kako se ponašati prema njemu,danas se sa sigurnošću zna da pas iz svoje pšerspektive u nama ne vidi čoveka već biće koje stoji iznad njega stoga naš odnos treba da bude prijateljski i da psa ne gledamo samo kao životinju jer su oni emotivni imaju svoj ponos,nežnost ljubav....Svako grubo i nedolično ponašanje može da izazove strah i nepoverenje prema vlasniku a samim tim od vaspitanja i dresure ne možemo nešto očekivati.Najveći deo reakcije psa zasniva se na reflexima i instiktima i ne možemo očekivati od psa da pravi razliku "dobrig" i "lošeg" u ljudskom smislu.NAROČITO TREBA IZBEGAVATI GRUBOSTI KADA PAS NEZNA O ČEMU SE RADI , naime pomenuti vlasnik koji je istukao psa kada je došao sa papučom,pas neće povezati kaznu sa uzimanjem papuče već sa poslednjom radnjom a to je dolazak na poziv ili prosto rečeno pas shvata da je dobio batine zato što je došao stoga i sami naslućujete posledice.
Kod šteneta treba odmah razvijati reflexe za "dobro" i "loše" to jest kada nešto dobro uradi nagrađujemo ga odmah sa "bravooo" a nešto loše jednostavno pljesnemo rukama (napravimo buku) i odmah kažemo "fuuj" na taj način štene brzo uči i pravi razliku dobro-loše.
Konkretan primer-štene uzima papuču odmah pljesnemo (napravimo buku,lupimo rukom o sto,nogom o pod....) nakon toga štenetu odmah tutnemo njegovu igračku i neizostavno nagrađivanje tako da štene nakon samo par ponavljanja stiče reflex.Ovj način retko ne urodi plodom ali uvek postoji rezervni način za tvrdoglave.
Nadam se da sam nekome pomogao i pozdrav >:D

agika 2
06-09-10, 10:01
Dobar vam dan!
Pa tako reaguje vecina nas! iz neznanja naravno!Zato imamo vas strucnjake ...mlade i stare! ::namigivanje::
Lea je porasla, pochela je da vuche obucu i sve ostalo shto joj padne ,,shaka,,.Uglavnom gledam da sklonim papuche, jer to ne radi u nashem prisustvu pa ne mogu adekvatno da reagujem.Sve se manje grize, dobila je prilaz prednjem dvorishtu i sad smo u fazi uchenja da ne istrchava na ulicu!
Zanimljivo je da spava na ulaznim vratima a ne u drushtvu sa Sarom.
Sara uskoro treba da se okoti.....da li treba da ochekujemo neke probleme na relaciji Lea-kuchici?
Sara je sve manje tolerishe, nije dosad bila agresivna kao majka....ali pretpostavljam da ce ona reshiti moguce probleme!
http://i54.tinypic.com/25g7bdy.jpg

SIMOVIC
07-09-10, 16:43
Dobar dan i vama!Lea bas dobro izgleda,na prvi pogled kod pasa izgled dlake odaje pre svega zdravstveno stanje zatim smestaj pa kako je pas negovan tj hranjen itd.Lea je kao i svi psi prihvatila porodicu i spava pred ulaznim vratima sto je sasvim uobicajeno ako Sara nije to cinila verovatno je na neki nacin bila sprecena.Sto se Sare i njenih buducih stenaca tice ne brinite snaci ce se ona,normalno ce prag tolerancije biti nesto visi ali ipak joj treba u ovom periodu obezbediti mir.
Nakon stenjenja trebalo bi omoguciti Lei da prihvati nove clanove tj da ih omirise jer za pse miris je licna karta tj psi se po mirisu raspoznavaju.Naravno ovo treba da se desi u vasem prisustvu kako bi Sara bila tolerantnija ali ako Sara burno reaguje ne insistirati jer kasnije ce promeniti stav.
Naravno ovo pricam zbog iskustva a ne kao "strucnjak iz druge grupe" ::namigivanje::
Svima veliki pozdrav >:D

SIMOVIC
09-09-10, 17:59
Pa da nešto kažemo o komandi"stop"koja služi,kako i sama reč kaže,da bismo zaustavili psa u pokretu,mada se ova komanda sve češće koristi u "ring dresuri"(dresura koju bri trebalo da prođu svi izložbeni psi) i to umesto komande "stav".U ringu na izložbi gde kinološki sudija daje ocenu o exterijeru psa,koja se upisuje u rodovnik,pas treba da zauzme stav kako bi sudija imao što bolji uvid u njegov izgled.Vlasnici verovatno zbog lakšeg izgovora a samim tim i prihvatanjem od strane psa,koriste komandu"stop".Ovu komandu pas isto uči ponavljanjem u početku kraćim pa sve dužim zadržavanjem u položaju, koji ste verovatno videli bar na slikama.
Za učenje ove komande kod radnih pasa je potreban duži povodnik-kanap i kočić sa alkom.Počinjemo tako što psa vodimo na povodniku i posle desetak koraka komandujemo "stop" zadržavamo psa povodnikom bez da sedne posle 15-20 sekundi krećemo i "hvalimo" psa.Vežbu ponavljamo i vremenom produžavamo vreme zadržavanja.Kada ovaj deo vežbe savladamo prelazimo na sledeću tj vodimo psa uz nogu zakačenog na povodnik-kanap 15-20m komandujemo "mesto"pas ostaje mi prpdužavamo i provlačimo kanap kroz alku na kočiću,koji je zaboden u zemlju na 4-5m ispred mesta gde je pas ostao i produžavamo još 10-15m koliko nam kanap dozvoljava,pozivamo psa i kada onprođe mimo kočića 3-4m komandujemo "stop"ako pas posle nekoliko ponavljanja uradi bez da zategne povodnik-kanap,nastaviti bez povodnika u suprotnom vratite se na prethodni deo vežbe.U drugom delu vežbe sam naveo maximalno rastojanje pas-kočić 3-4m,to rastojanjeprvo bude 1m a kočić-vlasnik 3-4m,uspešnim ponavljanjem rastojanja povećavati.
Mislim da ova komanda nije tolko važna a radi se samo AKO SU PRETHODNE KOMANDE DOBRO UVEŽBANE,kako nebi došlo do "zbunjivanja" psa.

agika 2
11-09-10, 10:06
Ovo nema veze sa dresurom....ali moram da pitam nekoga!
Kako Lea raste, primetila sam da joj je poddlaka - ili kako je vec zovu BELA! Ima je svuda ali najvise na ledjima.Generalno jako smesno izgleda-kao mi zene kada ne ofarbamo izrastke na skalpu! :lol:
Da li je to normalna pojava ili joj je neko u ,,familiju,,bio beo pa je nasledila pigmentaciju! Hoce li tako ostati ili ce vremenom da promeni boju?
Mozda je pitanje glupo i u principu me to ne pogadja-necemo ici na izlozbe-ali me eto cisto kopka?! ^-^

Šošara
05-10-10, 15:38
http://i56.tinypic.com/ivvnrm.jpg
http://i52.tinypic.com/i6ktjl.jpg

bokuman
21-10-10, 00:03
Evo Sosara pokazuje kao netreba uopste dresura da bi pas bio radni pas.

Postovane kolege sa zaljoscu vas obevestavam da pre dve nedelje moj najbolji ovcarski pas,najhrabriji, nije vise mecu zive jer je nastradao od vukove na poslu.
Ja imam 10 pasa koji zive rade sa stadom od oko 500 ovaca i sve njih jako volim, ali ovaj pas sto je poginuo je bio jedan od prva tri psa u coporu i stoga mi je jos zalnije zbog njega ali to je surova priroda, ali tek sada sam se uverio da sam gajio prave ovcare i hrabre pse.

Post je spojen: 1287612393________________________________________ _________

Ne bise bas slozio da srudi psi nisu za dresuru,jednostva sve je do coveka samo sa pravu ljubav i smirenost moze se svaki pas dresirati i bilo koje rase.

futurefarming
21-10-10, 23:25
Šteta, jadna životinja. Dao je život za svog gazdu, ispoštuj ga prijatelju a u budućnosti neka ti bude još mnogo takvih lavova čuvara! >:({

P.S. Stavljaš li im one čelične ogrlice za zaštitu od vukova?

Šošara
22-10-10, 23:25
Evo Sosara pokazuje kao netreba uopste dresura da bi pas bio radni pas.

Postovane kolege sa zaljoscu vas obevestavam da pre dve nedelje moj najbolji ovcarski pas,najhrabriji, nije vise mecu zive jer je nastradao od vukove na poslu.
Ja imam 10 pasa koji zive rade sa stadom od oko 500 ovaca i sve njih jako volim, ali ovaj pas sto je poginuo je bio jedan od prva tri psa u coporu i stoga mi je jos zalnije zbog njega ali to je surova priroda, ali tek sada sam se uverio da sam gajio prave ovcare i hrabre pse.

Bobane zao mi je sto si izgubio psa.Reci utehe su suvisne.Jedino ti mogu reci da je otisao na onaj svet kao heroj koji nije odstupio ni milimetar.

Radni psi imaju urodjene osobine za rad.Oni znaju unapred sta im je činiti na radnom mestu.Pojedinci koji se rode a neznaju, oni mogu biti kucni ljubimci.
Po mom skromnom misljenju najvazniji je odnos na relaciji vlasnik-pas i obrnuto pas-vlasnik.Uzajamno poverenje je kljuc uspeha u saradnji vlasnika i psa.Kako pas treba da razume vlasnika/vodica tako i vlasnik/vodic treba da razume psa.Da se sporazumeju cak i bez reci.Mozda deluje apsurdno ali je tako.Ko to ostvari sa svojim psom dresura-ucenje komandi ce mu biti lak posao.
Psi koji rade bez prethodne dresure(uvezbavanja odredjene radnje),samo na osnovu toga sto su procitali misli vlasniku i uradili sta vlasnik zeli od njih e to je vec posebna prica.To se tesko moze opisati recima.To se jednostavno dozivi.

Psa treba posmatrati kao licnost a ne kao bice koje slepo izvrsava komandu.

sarbanac
14-01-11, 15:37
Veliki sam zaljubljenik kinologije. Svojevremeno sam držao lovačke pse i bavio se dresurom. Dresura pasa zahteva izuzetnu smirenost istrajnost i strpljenje dresera. Dresura može ići u dva pravca kroz igru i putem prisile tj sistem šargarepa stap. Uslov svih uslova je da pas poseduje urođene osobine zašta je namenjen inače se može desiti da provedete sate i dane radeći i da nedobijete ništa. Dresura prisilom znači da će pas izvršiti svaku komandu bez dvoumljenja i odlaganja. Prisila svakako neznači batine. Sve ono što pas uradi dobro nagradite a loše kaznite uz pomoc raznih pomagala npr praćka davilica bacanjem lanca blizu psa itd. U početku nagrada je hrana a kasnije maženje i blage reči. Kako dresura odmiče kazna se zamenjuje ostrim i grubim rečima. Nikad ne ostavljati psa da slobodno boravi napolju mora biti u boksu. Dreser uvek hrani psa. Hranu doneti izdati komandu sedi i posle minut dva komandu uzmi. Neverovatno koliko ova vežba disciplinuje psa. Dresura se izvodi kad je pas gladan. Vezbe traju 15 do 20 min. jednom do dva puta dnevno nikad na istom mestu. Posle vežbe pustiti psa uz prisustvo 20 do 30min da se ponasa po volji sto on smatra nagradom. Prve vežbe su knozi sedi čekaj i dođi. Kako vreme prolazi pas sve brže uči kao dete slova reči rečenice. Za osnovne vežbe poslušnosti treba 4meseca da bi pas naučeno usvojio za ceo život. Dalja dresura zavisi od namene psa. Povemeno oboriti psa na leđa i drzati ga za gušu tako on shvata ko je gazda u čoporu. Svu pažnju i ljubav koju mu pružite vratiće sto puta. Ne kaže se uzalud ako hoćes ljubav za pare kupi psa. Još jedan mali trik. Uzeti što mlađeg psa najbolje sa 7nedelja. Kad ga donesete kući na mesto gde će spvati stavite deo odeće koju ste nosili par dana da bi zapamtio vaš miris. A sada bi zamolio sve one koji znaju dali u srbiji neko drži border kolija. Sada se bavim gajenjem ovaca pa bi voleo da se oprobam dresurom ovog psa o kom su mišljenj kontraverzna. Ako znate nekog odgajivaca objavite br tel ili mi pošaljite na pp. Hvala unapred.

miladinovic
14-01-11, 16:06
@sarbanac,potrazi i na netu ima jos brojeva,psi su izlagackih linija Bordera
aleksandra-063-8628999

cigaja
02-02-11, 02:22
pa sad kolega ovako sto se tice cobana napravimo stada od oko 250 ovaca cobana placamo 70 din po ovci od marta do novembra de na muzi muze i gazda i coban ja u svom stadu imam svoje pse de teraju ko nema placa po 100 din za teranije nekog klinca svugde ima sirotinije,ovce se muzu dva puta dnevno.zimi 1evro za grlo od 9 do 5 nema muze sem sto ako se neka ojagni napoliju coban je duzan da je ojagni da da se isisa kolostrum jagnije ubaci u gak pa donese do mesta skuplijanija ovaca .sto se tice pulina stence ocekujem na prolece ocekujem mladi idu od 20 do 50 eura od radnih roditelija ,ja tebi mogu da poklonim stene ,a da ti ga dresiram nepada mi napamet ispod 500 eura, treba mi najmanije od rogenija do spremnog psa 8 meseci .sto se tice sepavosti u ovom kraju dosta je cesta jer kise znaju dan za danom da padaju .resenije je oxitraciklin inekcije i plavi spanski sprei koi sadrzi oxitraciklina znas na koi mislim plavi sprei.ja pse dresiram zbog sebe moi psi su kao digitronci idu na trzai ruku teraju vracaju iz daleka guraju levo desno samo sto neznaju da pricaju naibolije da ti poklonim stene pa ti kreni da radis snim muka je to al kad ga naucis imas ga za svagda ,ako ti prodam naucenog imaces slusace te al nikad nece biti tvoi uvek ce nositi neki strah u sebi pozz kolega ako te jos nesto zanima pitai.

miladinovic
02-02-11, 11:07
sistem lepo funkcionise i kod vas @maki vidim
dresura pulina koliko vidim ide obicno tako sto se mali pas uci uz starije a kod nas koji smo poceli tek s pulinima to ide teze,moj npr ide za ovcama ali retko ih vraca ponasa se kao odbrambeni ovcar,stiti stado,spava kod ovaca i ovce ga se ne plase skoro uopste(to je moja greska u dresuri tj nikakvoj dresuri ako cemo iskreno)
obzirom na to da sam odsutan cesto lakse bi mi bilo da kupim psa ali do sad niko nije mogao da mi garantuje da ce taj dresiran pas slusati kad dodje kod mene

cigaja
02-02-11, 11:52
kolega miladinovic sto se tice tvog pulina zavrzio je obuku pokloniga nekom jer ce ti upropastiti i naibolijeg psa,sve sto radi radi pogresno.pulin treba da odraste do tri cetri meseca ali oko tora nikako unutra,kad krene da bude agresivan na ovce tad krece dresura.naprimer kad ti uvatis ovcu i srusis on treba da se razvali od lajanija a i da je ustine par puta takvo stene moze da se dresira.pulin se nikad nesme tuci ali se koriste druge metode kao sto je vezivanije i nema vecere.

sarbanac
02-02-11, 12:15
Evo kako ja razumem dresuru pulina. Imam ženku staru 20meseci. Vežbe poslušnosti mora da savlada svaki pas bez obzira na rasu. Moja kuja sluša i zna osnovne komande. Hod uz nogu, dođi, sedi, čekaj. Urođene osobine ako nema onda đžaba trud oko dresure. Svakako da rad sa ovcama lakše ide uz odraslog psa. Problem kod mene je što su parcele male pa ako ih vraća sa jedne strane odoše na drugu. Drugi problem je što moje ovce nikako da se naviknu na psa. Da bi to funkcionisalo treba da su stalno u kontaktu pas čobanin i ovce. Kad dođe zima 3 do 4meseca ovce se odviknu pa u proleće kad krene paša nastaje panika među ovcama kad vide kuče treba im mesec dana da se naviknu. Kod pulina je vrlo teško kontrolisati agresivnost. Znam čoveka koji sa nemačkim ovčarom čuva krave i pulin mu nije ni do nogu. Moja iskustva sa nemačkim ovčarom (u vojsci graničar u Sloveniji) da je lak za obuku da je izuzetno poslušan i mislim da bi bio odličan za ovce. Dali je to neko radio neznam. Hteo sam da nabavim Border kolija ali ne mogu da nađem a čuo sam i da su cene sačuvaj bože. Međutim samo prisustvo psa na paši deluje na ovce. Dosta su mirnije drže se u grupi i posle dve tri intervencije psa kad ponovo čuju komandu vraćaju se same. Izgleda kad se vidi kod nekog kako pas radi da je to prosto ali nije. Treba da se slože kockice. Da pas ima volju za rad da onaj ko čuva ovce zna da ga nauči treba vremena i truda.

miladinovic
02-02-11, 12:21
@gilgames nije ni cudo sto taj tvoj vise nema posla:),zbog takvih cobana moji mi i ne daju da ih leti negde dam na ispasu,jos uvek nisam naisao na nekoga kome bih smeo poverit stado leti
@cigaja kolega hvala na odgovoru koji vodi u jos pitanja
1.znaci stene ne sme ici za ovcama do koje starosti?
2.kako ga spreciti da ne lunja izmedju ovaca dok je malo,vezanjem,kavez ili....?a da ima dodira s ovcama kako to resavas tehnicki?
3.pulina ovce treba d ase bas plase?ima li problema da hoce neku da ozlede,da je jure kad je bremenita i sl?
4.opisi nam dresuru,neku pocetnu
5. da li sme u stadu biti drugih pasa koji su cuvari stada a da je tu i pulin okretac ili ce da ga pokvare ovi cuvari.trenutno imam 3 psa u ovcama zato i pitam?

cigaja
02-02-11, 12:58
sto se tice pulina on je rogen za cuvanije ovaca ,ali pulin koi cuva ovce on je radnik nije mezimac niti kucni lijubimac,slusa samo svog gazdu i nikog vise ,neide da se mazi sa svakim i skace bilo kome u krilo tu nastaju problemi pa pas radi sta on hoce ,ko kupuje ovu vrstu psa mora da zna zasta ga kupuje i zasta se koristi pozz

cigaja
02-02-11, 13:27
ovako pulin treba da zna sta je ovca ali nikako da ulazi u tor kad on hoce i da se igra snima treba biti u blizini ovaca moze box moze na lanac svakako bolije lanac jer ce se i iz lanca krenuti dresura ,do cetri pet meseci videce se po nijemu kad dobije voliju da radi ,ti ga posle dva meseca vodi sa sobom u tor da se privikne i izgubi strah od ovaca ali samo stobom,pulinu se seku zubi kad ima oko osam meseci do godinu dana da ne povredi ovce ,treba ga upoznati sa svim psima da ga nebi povredili a dok ga dresiras neka bude samo on da mu ovi neskrenu pazniju jer svako kuce juri za starijim psima.psa kad kupis gledai da bude od radnih temperamentnih roditelija posto nemas dresiranog starijeg psa solo mozes samo jako temperamentno kuce da dresiras.i jos nesto za to stene ti si mu otac maika gazda bog niko ga nehrani sem tebe i nesto vazno niko ga nemazi sem tebe mazis ga samo kad uradi dobru stvar.ako te sta jos zanima pitai

Maestro
02-02-11, 20:31
Na straži !!!

http://i52.tinypic.com/n6wkh.jpg

cigaja
02-02-11, 22:24
prelep pas kao da je naslikan

miladinovic
02-02-11, 23:03
Dobro imamo stene koje necemu vredi i treba da pocnemo da ga dresiramo da radi s ovcama ,kako ti to radis?
kako i cime mu seces zube?

cigaja
02-02-11, 23:43
by Maestro: cigaja ::svaka cast:: za post, super je, ali siguran sam da ovo kucaš sa mobilnog telefona, jer sve zbijeno, sa dosta grešaka i teško čitljivo. Zbog toga male korekcije i tehničko sredjivanje!

Seku mu se samo kutnjaci pa kombinirkama samo mu se ocvikare vrhovi ,ali nikako nemoj ti to da uradis daj to komsiji ili prijateliju da ne dobije strah.

Prva faza dresiranija ide kad pas ima snagu da juri ovce ima agresivnost i voliju za rad. Svaki pulin ima urodjeno u sebi da juri ovce pa ga treba ga pustiti da to i radi, na komandu na drži pas treba lavežom da krene na ovce, ovce ce se uplasiti i krenuti da beze on ce tu dobiti sigurnost i samopouzdanije i videti da ga se ovce boje.
Tako ga učiš da tera od pozadi, sa strane ide isto samo napravis par koraka u desnu stranu kad se neka ovca odvoji pa opet na drzi, ali lanac ces drzati u desnoj ruci i sa sto ispruzenijom rukom ici s njim ka ovcama, a tako i ulevo.
Kos vracanja ces malo vise trcati snim,ali kad vracas snim uvek koristi rec okolo i vracaj ovce dvadeset-trideset metara da svati da treba da vrati a ne samo da zaustavi.
Nemoj da se sekiras,ovo ces raditi odprilike samo oko nedeliju dana posle pustas psa s lanca da to uradi sam, ali mu uvek budi u blizini na par metara od nijega i videces i sam - ići će sve lakše samo da pas ima volije za rad i da te puno slusa.
Jos nesto, pas pre ove obuke mora mnogo da te slusa i uvek kad mu kazes dodji bez pogovora mora da dodje,ako ne slusa jurice ovce do besvesti.
E pa sad koliko si me svatio neznam, ali drugacije neznam da ti opisem, ako bi se opsirnije objasnilo morala bi kniga da se napise.
Za sve sto te zanima pitaj, pas kad nije sa ovcama obavezno na lanac jer tu dobija volju i za rad i za slusanije i nikako hrana do uvece dok ne zavrsi posao.

Nesto sam zaboravio: pas kad obavi zadatak gde ga poteraš obavezno koristi rec dosta i dodji i te dve reci su skoro najbitnije, jer bez poslusnosti nista neces uraditi!!!

miladinovic
03-02-11, 10:32
Ok hvala,naucio sam dosta toga,pre svega da mora bit na lancu kad ne radi da se ne glupira po imanju kao sto moj radi i poslusnost besprekorna
naravno nista ako pas nije valjan dzaba ga je uciti

cigaja
03-02-11, 14:52
pozz kolege.

Nešto veoma bitno oko odabira štenadi. Nikad nemojte uzeti najvece i najlepse, gledajte da bude srednji. Najbolje bi bilo kad bi imaomalo vremena da posmatras štenad dok spavaju. Ima onih koji reže u snu i trgnu se onako bez veze lajući. Odaberite takvo stene i necete se pokajati.

Sad izvinite za greske u proslom postu. Ovako se radi sa pulinima 200 god unazad pa sve do danas. Još nešto, nemojte niposto ići na podmićivanije psa. To je lose, i uvek ce traziti mito, a vi spremate "radnika" koji radi 365 dana po 24 časa!

entuzijasta
03-02-11, 19:02
jako lepo preneseno iskustvo, jasno i glasno, svaka cast cigaja >:({

miladinovic
03-02-11, 20:12
Imamo posla sa znalcem to se odmah vidi, po ovim upustvima se moze obucavati pas,da sam to znao pre 2 god sad bih imao okretaca stada a ne ovcara cuvara i kucnu mazu
Da nam se kolega ne opusti evo jos jednog pitanja,dal je bolje musko ili zensko stene?
naravno da moze dopisati sta god misli da je potrebno da neko zna ako tek pocinje da radi s Pulinima

sarbanac
03-02-11, 21:44
Kod dresure je važno poznavati psihologiju pasa. Pas je životinja čopora i tako prihvata i čoveka. Ako se čovek nametne kao vođa psu će biti zadovolstvo da mu ugađa odnosno da sluša. Kod hranjenja veoma vazno je da mu se naredi da sedne postavi se hrana ispred njega i posle 2 do 3 min dozvoli mu se da jede. Ovo izuzetno učvršćuje disciplinu. U prirodi vođa čopora jede prvi dok podređeni čekaju svoj red. Još jedna veoma važna stvar. Povremeno kad vam pas prilazi oborite ga na leđa i blago ga stegnite za gušu tako pas pokazuje pokornost. Za vreme obuke mora ga hraniti samo osoba koja snjim radi. Postoji mnogo caka oko drerure. Svaki pas je lukava životinja i iskoristiće svaku grešku dresera da radi šta mu je volja. Popustljivost iz ljubavi prema psu je najčešća greška što dovodi do problema koji se teško ispravljaju ili ih je nemoguće uopšte ispraviti. Vežbe poslušnosti mora znati svaki dresiran pas i one se kasnije u toku rada izvode svakodnevno. Rad sa ovcama kolega Cigaja je lepo objasnio ali smatram da prvo mora da se savladaju vežbe poslušnosti pa tek onda među ovce. Ako nekog još nešto interesuje rado ću odgovoriti ono što znam.

Maestro
03-02-11, 21:47
Imamo posla sa znalcem to se odmah vidi, .................. sad bih imao okretaca stada a ne ovcara cuvara i kucnu mazu
.................................

Tako je 3x Bravo i ::svaka cast:: za kolegu cigaja, znalački, majstorski i, pre svega, nesebično davanje znanja, pa ako je i ostala neka tajna, i to je šmekerski (nikada se ne daje baš 100%), ali čini mi se da je ovde dato 99%.

Pozdravi i još puno uspešnih post-ova !!!

cigaja
04-02-11, 15:10
Pozz kolege i hvala.

Nema šta da krijem jer ne živim od ovog posla, ali rado cu poduciti svakog ko ga dresura zanima. Mislim sad dok je zima pa se ima vremena. Ja zivim od poljuprivrede imam svojih 70 hektara zemlije, a radim zajedno sa ocem preko 100 hektara.

Kolega za pocetak prvi pas neka bude žensko, jer ces posle lakse uciti štenad uz nijenu pomoc. Dresura se nastavlija pomocu štapa. Svaki cobanin koristi štap. Kad se ovce udalje, pa pošaljemo psa da vrati ili da tera levo ili desno.
U desnu stranu diže se štap u desnoj ruci, pa i krene par koraka u desnu stranu, kako bi pas iz daleka mogao videti na koju stranu treba da tera. Isto tako i ulevo samo sa štapom u levoj ruci.

Mislim da bi najbolije da ako koga šta zanima da postavlja pitanja, da bi mogao da obijasnim, jer ovako neznam sta da pišem.

I još nesto veoma vazno da napomenem:
Pas dok se uči i dok ima voliju za rad ide sa vama za ovcama. Kad dobije "bubice" i krece da juri miša ili zeca u polje treba ga na licu mesta u polju vezati i ostaviti samog, a vi nastavite sa ovcama.
Uveče ga odnesite kući, ali nema hrane tog dana. Ostaje vezan 3 dana, a četvrti dan obuka ide dalje. Svaticete o cemu pišem. Na početku pas ce shvatiti sve kao igru, a kasnije ce "provaliti" da mu je to posao kao i vama.

bato87
04-02-11, 19:42
Zaista odlični postovi kolege cigaja.

Što se tice obuke pulina, ima i fazon koji je spomenuo kolega sarbanac, a tiče hranjenja šteneta. Jednostavno je zadivljujuće šta štene možete naučiti u toku hranjenja.
Komande dodji, stop, cekaj, uzmi, tj. neke osnovne komande koje pomazu u kasnijoj dresuri. Džaba vikati na livadi dosta odnosno stop kada pas ne zna značenje te reci.
To se jednostavno postiže kada prilazite štenetu sa hranom i zovete ga po imenu, zatim kada saspete hranu, ruku stavljate ispred šteneta sa komandom stop. Tako zadrzavate štene minut dva da ne jede, a onda sklonite ruku uz izgovaranje reči uzmi ili kreni...
Ovo su neke osnove kroz koje treba da prodje svaki pas, a to pomaže u kasnijoj obuci bilo da se radi o pulinu ili lovnim psima. Samim tim se i pas vezuje za vas i shvata da ste vi "alfa u čoporu".
Neko moje mišljenje je, takodje, da su ženke podložnije dresuri i privrženije gazdi za razliku od muzjaka koji teže da budu nezavisniji, pa samim tim treba imati više strpljenja u obuci. pozdrav

cigaja
04-02-11, 21:32
pozz kolega i hvala na skrenutoi paznji,ja govorim o dresuri a naravno da faza pre dresiranija psa je jako bitna,mada necu pisati o tome jel u ovoi temi ima toga na naimanije 50 mesta.

bato87
04-02-11, 21:49

Drugar imam jedno pitanje, posto kažeš da posle paše pulina treba svezati, jel problem da pulin ostane pustan a da ovce budu u toru tako da on nema kontakta sa njim.
Pitam, jer je u mene plac sa ovcama udaljem od kuce, a pulinka koju sada imam posle paše ide kući neće da ostane na placu, pa sam razmišljao da uzmem štene pulina i da ga ostavim na placu, jer lopovi vrebaju na svakom koraku?

cigaja
04-02-11, 21:59
Druze sve zavisi koliko ti je pulin star ako je prošao godinu ipo dana može biti pušten, pa se veze po kazni kad nece da radi. jer sta je naučio naučio je.
Bilo bi poželino da ostane sa ovcama, a i mlado štene kada uzmeš gledaj da bude u blizini ovaca, ali ni slucaino nemoj da dozvoliš da spava medju ovcama, već samo pored tora.

Moj bi ti savet bio da nabaviš šarplaninca pa da odraste medju ovcama, od pulina ce pokupiti agresivnost, a ima toga i u nijegovim genima pa nek lopovi svrate!

bato87
04-02-11, 22:25
razmisljao sam i o sarplanincu ili srpskom pastirskom psu verovatno cu nesto od to dvoje uzeti i naravno i pulina i njih dvoje da mi budu na placu upravo zbog toga pulin je oprezan i na najmanji sum skace i javlja a sarplaninac da cuva ledja pulinu. hvala

sarbanac
04-02-11, 23:16
Najsloženija obuka pasa je vodic slepih osoba. Da bi je pas savladao privrkavanje počinje sa sedam nedelja da bi pas bio privržen samo jednoj osobi. Hoću da kazem da nemogu svi ukućani raditi sa psom pogotovo deca jer će ga tako iskvariti. Pod obavezno kod nabavke šteneta stavite mu deo odeće koji ste nosili par dana u kućicu tako će se preko mirisa vezati za svog gazdu. Ako je pas privržen gazdi to u mnogome olakšava dresuru. Pulin je dosta težak za dresuru pa početnici se brzo razočaraju. U želji da što pre vide kako pas radi sa ovcama zanemare dresuru poslušnosti i onda nastane haos. Nastaje jurnjava do besvesti da ovce bukvalno padaju u nesvest. Psi se ne smeju koristiti u čuvanju stada 30 dana posle mrkanja jer i najmanji stres kod ovaća u tom periodu dovodi do pobačaja.

cigaja
04-02-11, 23:33
gospodine sarbanac puno pozz u vecini stvari slazem se sa vama ,ali sto se tice toga da psi 30 dana posle mrkanija nesmeju terati ovce haha smesno .pa sta onda ide 30 dana pre jagnijenija opet nesmeju.psi idu 365 dana u godini za ovcama .nije pulin pit bull,ja sam sad skoro dresiro psa pa je uvatilo vreme jagnijenija pa mi nije nijedna pobacila,kontrola psa je klijuc svega .izvini ako sam te necim uvredio ali to je moje mislijenije.

sarbanac
04-02-11, 23:46
Ovaj podatak sam pročitao u knjizi Tihomira Perića Uzgojne greške i bolesti ovaca. Isto tako ovce se ne smeju šišati mesec pre i posle mrkanja. Za pobačaj je rizičniji prvi mesec nego peti. Nauka kaže i to da ovce treba šišati 42 dana pred jagnjenje bez obzira na vreme samo obezbediti duboku prostirku. Ovca posle šišanja dobija nenormalan apetit tako se dobijaju krupnija i vitalnija jagnjad na rođenju.

cigaja
04-02-11, 23:58
neznam kolega verovatno si u pravu,ali ovde kodnas i u nasem nacinu ovcarenija ovce se mrkaju od pocetka septenbra do kraja novembra ,pa sad zamisli cuvati stado od 250 ovaca bez psa to je neizvodlivo .sisanije ovaca naravno ide dosta pre toga sredinom maja.

Alexa
08-02-11, 00:11
http://thumbnails40.imagebam.com/11861/b718f9118600082.jpg (http://www.imagebam.com/image/b718f9118600082) http://thumbnails39.imagebam.com/11861/fe0e14118600380.jpg (http://www.imagebam.com/image/fe0e14118600380) http://thumbnails37.imagebam.com/11861/974820118600619.jpg (http://www.imagebam.com/image/974820118600619)

Post je spojen: 1297120375________________________________________ _________
niti je rasan,niti dresiran,ali morao sam da pokazem Klausa :D leti ide sa stadom,sad je vezan na rancu

crni tekir
08-02-11, 13:53
Ja imam zenku nemackog ovcara(kucni ljubimac~nije ovcarski pas)Kada je pustim sa kozama,bukvalno se igraju.Kada nisu raspolozene za igru,koze uopste ne obracaju paznju na nju i ona legne u 'ladovinu inadgleda ih.Sad,sto se tice pasa lutalica nikada ih nije mirisala~kada vidi juri do besvesti~ako stigne ":":{ {"{": {"{":,ali sto se tice ljudi,mogao bi da dodje bilo ko od vas da odvede i nju i koze. :lol: :lol:Divan cuvar zar ne? :lol:

SIMOVIC
11-02-11, 09:00
Pozdrav svim kolegama,imam pitanje za kolegu Cigaja - da li uci psa da drzi odstojanje prilikom rada sa ovcama?

cigaja
12-02-11, 12:20
pozz kolega,ne razumem pitanije,mislislis odstojanije od mene ili od ovaca.pas mora biti u tvojoi blizini mislim uz nogu ili iza tebe da bi jasno cuo komandu .

SIMOVIC
13-02-11, 02:37
Mislio sam prilikom rada sa ovcama tj.dok vraca ili goni stado da ne prilazi blizu i ima direktan kontakt sa ovcama vec drzi odstojanje i lavezom goni stado,Neznam koliko sam bio jasan ako ne pokusacu ponovo,

crni tekir
13-02-11, 14:49
Kolege,pogledajte na temu:" Melezenje u ovcarstvu~sta,kako i koje rase" link koji je izbacio Bokuman.Tu su snimci njegovog stada koje cuvaju sarplaninci~zanimljivo je u najmanju ruku. >:({

cigaja
13-02-11, 18:38
kolega goni lavezom ,ali ima i poneka zajebana ovca pa mora da uge u sukob snijom,mora da je nauci malo pameti pozz

SIMOVIC
14-02-11, 03:04
Razumeo kolega,nego sam mislio dali si nekog psa ucio da ne ulazi u sukob vec da drzi odstojanje jer u tom slucaju nebi trebalo seci zube.

cigaja
14-02-11, 19:33
pozz kolega morase kolega ici na agresivne pse koi idu u sukobu sa ovcom,prvo ima opakih ovaca pa idu tamo de im je volija a za nijima i ostale,a i parcele su dosta sitne narocito oko sela,pa sad zamisli da ti naleti stado nekom u mladom zitu,steta je ogromna nevredi ih uopste gaiti.sta se mora morase.i meni je zao kad vidim neku ovcu da joi krvari rep ili uvo ali stacu.

SIMOVIC
15-02-11, 02:52
Slazem se kolega ali moras priznati kada vidis one border colie kako rade milina pa sam mislio da nisi probao sa pulinom da radis taj nacin dresure mada mislim da vecina nas bili bi presrecni da imamo nekog tvog psa.

Sumadinac-Gruzanin
15-02-11, 10:05
pozz kolega morase kolega ici na agresivne pse koi idu u sukobu sa ovcom,prvo ima opakih ovaca pa idu tamo de im je volija a za nijima i ostale,a i parcele su dosta sitne narocito oko sela,pa sad zamisli da ti naleti stado nekom u mladom zitu,steta je ogromna nevredi ih uopste gaiti.sta se mora morase.i meni je zao kad vidim neku ovcu da joi krvari rep ili uvo ali stacu.

I moje ovce su naopake na malom prostoru u oboru ili u vocnjaku biju Pulina, zaleti se ovca i glavom koliko moze udari Pulina a na putu ili livadi kao lude ne moze ni da ih stigne koliko brzo beze.

cigaja
15-02-11, 13:57
pozz kolege slazem se sa vama.boldel koli je juri kao blesav, a juri desetak ovaca i to na vidnom terenu neznam kako bi se snaso po tuluzini, a pulin hvata ovcu na galamu pa je brze obradjuje. ne pricam ja do oni stalno grizu i kidaju ovce ali desava se i to, kao sto kolega kaze ima ovaca pa oce da ih tuku, mora da se zna red u stadu. bordel coli je jako pametan pas al ipak nije on za mene.

German hunting terrier | Jagdterrier