Kako unistiti ose pod zemljom

ivanhoe

Član
Učlanjen(a)
16 Apr 2008
Poruka
1.209
Novi izvini ali ovo mesto sam nasao najsrodnije temi.
U bagrenjaku u tlu [pesak] se uselise ose [zolje] kako ih eliminisati :sta:
Koza ih ze pronasla [nedelju dana je bila natecena] u rano jutro sam nalio 2l nafte na iverje kod otvora i potamanio 2 velike lopate zolja. pribliziti se bez odvijaca ili slicnog spreja [od obicnog insekticida ne uginu odmah] nemoze osete po tlu izlecu i napadaju.Potapanjem se ne moze
 
Jedino bih mogao preporučiti prkopavanje kada temperaturapadne ispod 10 stepeni, jer su tada ose neaktivne. Zaista je i za mene ovo pitanje,bez odgovora. :sta:
 
Dal postoje kontaktni insekticidi u prahu da im svaku zoru prasim otvor i one same da potruju celu koloniju:haha:
Ovih hladnijih zora su isto odmah napadale kako se priblizim, ocigledno poput pcela odrzavaju temperaturu u leglu :zli:
 
Ja sam cuo za dobru stvar ali nisam probao.Uzme se pilece meso sitno se isecka (samelje)i potopi u neki herbicid pa se stavi na krov kosnice,ose i strsljenovi nalecu kao ludi,uzimaju delice i nose u gnezdo tako da se ostalo pdrazumeva.Pcele sigurno nece na meso. :bravo: :D
 
Jesi li odradio nešto po pitanju tih osa pod zemljom. :sta:
 
novii je napisao(la):
Jesi li odradio nešto po pitanju tih osa pod zemljom. :sta:
Jesam juce ujutro po onoj hladnoci sam bezao pod zastitom spreja. :zli:
moram im doneti ili meso ili med zatrovani
 
Dobio sam bitku!(i 2 uboda) :osmeh:
Jutros po kisi odoh do svojih suseda jer znam da pcele po kisi i ladnoci ne izlaze,al moje susede nisu bile na tom casu :haha: Vratih se po brener za prljenje svinja, uperim plamen na rupu gde izlaze i pocnem traziti gnezdo. nadjoh ga na ~50cm od ulaza.Malo je falilo da nisam upao pola stopala mi je bilo iznad :zli: .Premestih plamen i lopatom sam poceo odgrtati. Rupa je bila siroka 40 doboka 60 centa. 18 saca sam izvadio ucelo,gornja 3-4 i donja 3-4 su se odmah izmrvila.
Novi proceni kolko ih je moglo biti :cool:
 
zaista ne znam, nisam se baš susretao sa tim gnezdima od osa koje one prave u zemlji. Ali sada sam video da to može biti veoma nezgodan problem, koji se malo teže rešava.

Samo neka si se ti toga rešio, svaka čast :D
 
Drugi put uzmi krpu natopljenu u pertolej i stavi u gnjezdo.
 
ivanhoe je napisao(la):
mungos1212 je napisao(la):
Drugi put uzmi krpu natopljenu u pertolej i stavi u gnjezdo.
:haha: :haha: :haha: :zli: :udri:
znam da to stvarno deluje.Ja sam svoje otreso velikom krpom natopljenom naftom koju sam bacio blizu ulaza u gnezdo,,,,a onda malo skačem po zemlji da ih uzbunim.Sve krenu u napad i kako prelete preko plamena , spale krila i padnu.
TVRDIM I POTPISUJEM da me ni jedna nije ubola :nono: :cao:
Inače imao sam olakšavajuću okolnost sa mojih 100kg žive vage nisam morao dugo da skačem :haha: :haha: :haha:
 
Procitajte i sam pocetak teme :bravo: one 2l nafte je unistilo jako malo pomocno sace.pre te akcije sam se posavetovao sa ekipom za dezinsekciju, (bivsi skolski) On me upozorio da za topla dana ne prilazim,sigurno je nesto ogromno.Ukazao je nato da je bagrenjar pun gdezda a ptica nema,rovaca i ostalih insekata.Kad love meso znaci da ih je tolko da biljnom hranom (osnovnom za njih) nemogu namiriti roj.Posto tako velikim osinjakom disu radili tek nazimu mogu prihvatiti unistavanje. Upozorio me da UVEK imaju sistem sa vise izlaza, i sistem megjusobno povezanih saca. Pcelarska oprema ce mi samo smetati jer ose kad su u opasnosti prskaju-polivaju otrovom.Po unistavanju kad je video stratiste rekao je da tolki osinjak nije video i da je govorio samo teoriju
 
Ti brate ko da si ubio slona. :haha:
Ja sam i životu uništio najmanje 20 osinjaka velikih kao fudbalska lopta i to uglavnom podzemnih. Biće da ti petlja nije jača strana. :osmeh:
Obuci pčelarsku opremu (ne mogu ti ništa kad si u njoj veruj mi) i naloži vatru na zemlji iznad osinjaka i održavaj je 2-3 sata (kao da kuvaš kotlić) ose će bežati napolje ali pred ulazima ako ih ima više naloži manje vatrice (mogu i novine).One što izlete će spaliti krila,a one što ostanu su pečene kao u rerni i leglo im je pečeno. I ne boj se nije to Bin Laden sa teroristima (nemaju sablje) :cao:
 
Razmotrene su skoro sve mogucnosti. zahladjenje i kisa su cekani zbog mogicnosti pozara zbog iverja i sitnog rastinja i komsijskih slama.A posto ose nisu proglasene stetocinama,ne bi ih se ni smelo unistavati zato je odradjeno po kisi nabrzaka
 
Ljudi! Spasavajte!

Prošlog vikenda sam mleo jabuke za rakiju i ubio jedno 50 stršljenova. Video sam ja njih i prošle godine, ama nisam znao da ih ima ovoliko.

Zna li ko kako da pronađem gde im je "kuća"? Gde oni žive? (na tavanu ih nema, dolaze negde spolja). Ima li ko kakvo iskustvo s ovom napasti?

p.s.
Dok ih se ne rešim ne smem unuka da vodim tamo, a bez njega, ni ja nemam mnogo volje za rad.
 
BP je napisao(la):
na tavanu ih nema, dolaze negde spolja
Znaci da imas gde prenociti.
Kad sunce bude na zalasku posmatraj kuda odlaze,ako ne uspes primetiti u jutro promatraj odakle dolaze.
Ako nenadjes otvor u boci ostavi malo piva vezi kanapom grlic kanap i grlo namazi lepkom za miseve i okaci gde zelis biti zasticen.
Ako (nedo Bog) netrosis Rogonju pomaze aromaticno voce,med,meso
 
Ma, imam gde da prenoćim, Bogu hvala, ama moram ove ale da "sklonim" sa malo veće površine (ili da unuka od 4 god. privežem na lančić u "bezbednoj, flasama Rogonje očišćenoj, zoni").

Palo mi na pamet da navatam par komada, i vežem im tračice, ko trutovima kad sam bio dete (pa da me tako obeleženi "odvedu" do svoje kućice), ili da ih poprskam fosforom (ma koliko bili krupni - sitni su kad uzlete i zamaknu za jabučar)

Nego, pre nego komišiluku napravim dobru zabavu a selu smešnu priču ("eno ga gde sapinje stršljene") - pade mi na pamet da ovde pitam ima li kakvog "naučnog" rešenja.

U svakom slučaju, hvala za odgovor!
 
Prati ujutro i predvece gde ih je najvise u blizini im je "kuca".
Ako je na nepristupacnom u blizini okaci mamke.
 
Znaju da lete i po kilometar u krug, znači da ne mora da bude blizu kuće.Znaju da budu u nekom šupljem deblu. Ja letos našao u starom jasenu jedno 500m od kuće , pa im noću plinski brener presudio ::namigivanje::
 
Nazad
Vrh