Problemi i rešenja u neujednačenom nicanju useva 2011

GANGA

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
5 Jul 2010
Poruka
535
Lokacija
Elemir
Juče sam obišao deo atara i video ne baš lepu sliku a odnosi se na nicanje useva koje je blago rečeno pomalo i žalosno, kolega je rekao kako mu je kukuruz odlično nikao i baš sam pogledao parcelu kad ono sa lenije pogled na red lep ali kada zađeš u njivu vidi se kakav je usev i prebrojavajući sklop dolazim da je to dobro nicanje oko 85% od sklopa setve a oma jako puno njiva gorih, da nedužim mogo današnji dan i odlazak u Novi Sad uz put gotovo ista slika pa evo malo nove teme gde smo grešili ove godine, rokom setve,dubinom pripreme, neispravnosti-nepodešenosti sejalice, hibridi lošiji, malo kiše a viška vlage ili šta već je po sredi javiti se iskreno da ih ubuduće rešavamo bolje iako je paor đak ponavljač svake godine ide u prvi razred.
 
Ja sam sve povaljao, i videćemo kad nikne, jer sam išao sa kasnom setvom...
 
Poslednja izmena:
Sta da pricam i da sebi jos vise stajem na muku.
Nemam svoju sejalicu,pa sam morao da cekam/platim sejanje.
Prvu njivu sam sejao 13.04,zimsko oranje,sve u full-u,sejala je agria stara 2god,nicanje je super.
Ostale njive su sejane 18.04 i 20.04 moje su uradjene u full-u,drzavna zemlja samo tanjirana,sejala stara nodet.

Nicanje na tim kasnijim je katastrofa,od nabubrelog semena do isteranog 3 lista,sarenilo jedno.
 
Ove godine se zemlja brzo sušila .......... Ja imam 100 % nicanje repe , soje i kukuruza razlog : Na vreme zatvorena zimska brazda sredinom marta germinatorom , pre setve opet germinator ( na dubinu setve ) i setva na malu dubinu jer je bila hladna zemlja ( repu sam sejao na 2 cm soju na 3 cm i kukuruz na 4 cm ) posle setve ODMAH povaljao kembridž valjkom i repu i soju i kukuruz .
 
Ove godine se zemlja brzo sušila .......... Ja imam 100 % nicanje repe , soje i kukuruza razlog : Na vreme zatvorena zimska brazda sredinom marta germinatorom , pre setve opet germinator ( na dubinu setve ) i setva na malu dubinu jer je bila hladna zemlja ( repu sam sejao na 2 cm soju na 3 cm i kukuruz na 4 cm ) posle setve ODMAH povaljao kembridž valjkom i repu i soju i kukuruz .
I ja sam povaljao.Pa nije tako,doduse sa obicnim valjkom.

@zorancile
Ne,tamo jos nije niklo,tek sad pusta klicu.
 
Setvu sam obavio : setva repe od 25. marta do 1. aprila , setva soje od 1. aprila do 14. aprila , setva kukuruza od 14. aprila do 20. aprila moje i posle do 5. maja drugima .
 
ja ne znam gde smo mi pogresili ali nicanje nam je katastrofa! samo jedna njiva nam je zimsko oranje a ostale su prolecno! a da bude zanimljivije ni ta jedna nema ujednaceno nicanje! dali je do pripreme ili sejalice ili mozda semena ne znam... danas sam zavrsio kembridzovanje,bar ono sto smo mislili uraditi,tako polu niklih useva i sad ostaje da se vidi sta ce biti... zasad lose izgleda.
 
Isto neujednačeno nicanje .Što kaže kolega kad pogledaš s pošetka super,a kad udješ u njivu niklo 80 do 90% posto što je loše.Moje je mišljenje da kukuruz koji niče 7,8 dana kasnije od susjednih ,od njega nema dobrog klipa.Uglavnom sam išo sa startnim djubrenjem u sijaču,mislim da ima dosta prednosti ali i jedan krupan nedostatak,ne razmišljaš o presijavajnu.Inače ja sam do sada ako je u roku od sedam dana odpočetka nicanja niklo 75-80% uvjek odma presijavao.Kod mene lično uglavnom gdje nije niklo tu i nema zrna,ali nije kriva sijačica (olt) nego glupi semafor koji je tako lijepio ploče da često nije dizala sjeme.Drugi razlog (nejčešći kod svih) "šarena" zemlja odnosno neujednačena vlaga zemlje zbog predsjetvenog miješanja vlažne i suve.Lijek je (ja ću tako raditi od sad) zatvaranje brazde i poravnavanje odmah u jesen poslije oranja.
Najvažnije je da svako zrno ima iste uslove ma kakvi oni bili.
 
Moje njive su tek posejane tako da nemam predstavu kako ce sve ispasti, znam samo da je uglavnom svo seme otislo u vlagu. Da sam imao nove raonike na Nodet sejalici mozda bi seme islo jos malo dublje ali mislim da nije bilo potrebe za dubljom setvom-nekih 6cm.
Ako nista bar znam kako je ko uzorao i pripremio i sa cime i vidim recimo gde su moje greske svesno i nesvesno nacinjene a i tudje greske. Sa germinatorom sam pripremao usluzno za povrce pa sam gledao kako njive izgledaju i kako ko radi. Bilo mi je usput pa sam po jedan prohod pustio na dve moje njive jos pocetkom aprila i mogu vam reci da tu nije bilo potrebe za drugim prohodom kao na ostalim delovima gde sam prvi prohod uradio kad sam radio. Zemlja je mnogo bolje drzala vlagu ali se slegla pa ne verujem bas da bi raonik od Nodet sejalice usao na zeljenu dubinu. Prvi i osnovni preduslov je pored dobro podesenog pluga odgovarajuci tip daske za odredjeno zemljiste a posle toga je tip setvospremaca i vreme radnje. Za ova nasa kasna oranja najbolje se pokazala neka Lemkenova sprava kao germinator samo sto ima nazad umesto 3 rotora kembridz valjak. Pravi idealne uslove za setvu ali mislim da mnogo sabija zemljiste.

Toliko za sada.
 
Ja sam večeras obišao moj F02 i proveravao sklop.
Sejan je 18.04. na dubinu od 6-7 cm sa Gaspardo Magica šestorednom sejalicom. (Uzgred, kako se meri dubina? Da li do vrha setvene brazdice ili do nivoa okolne zemlje. Ako je do nivoa okolne zemlje onda je 6cm, a ako je do vrha kupice setvene brazdice, onda je 7cm.) Najveći deo je u trećem listu, ali ima ih i koji tek razdvajaju listove.
Poneo sam pantljiku i šrafciger; šrafciger zafrljačim i gde padne tu razvučem pantljiku i odmerim 14.28 m. Onda izbrojim iznikle biljke, (sve, čak i one koje su uvrnute, tek izbile ili na neki drugi način oštećene, ali koje su ipak napolju), po dva, tri ili četiri reda pored pantljike.
Merio sam na 5 mesta u njivi i prosek na 18 brojanih redova je 64.5 biljke. Rezultati se grupišu oko 66 biljaka ali je bilo dva slaba reda sa 53 i 56 biljaka, pa je to pokvarilo prosek. Pošto je u svakom redu bila bar jedna biljka koja se neće normalno razviti (uvrnuta, vrčak ostao ispod zemlje a ostali deo biljke izašao iznad pa sad izgleda kao prelomljen, polomljena biljka), mogu slobodno smanjiti prosek za jednu biljku pa onda za sklop mogu uzeti da je oko 64000 biljaka/ha. Sklop na 20 cm je 71.400 biljaka/ha, pa se onda može reći da je nicanje 90%.

Ovo nisam nikad do sad radio, pa ne znam ni da li je po ps-u. Ako nešto nisam dobro odradio, voleo bih da mi neko ukaže na to jer mi se ovo svidelo :osmeh: pa ću proveriti i preostala tri hibrida koje sam sejao.
 
Sve si dobro uradio,trebalo bi još 2 "blizanca" računati kao 1 osim ako je do njih praznina onda se njih 2 računaju kao 1,5. kukuruz koji je manji od svojih susjeda za 2 ili 3 pera (kasni 10ak i više dana) ne računa se.
 
ja sam juce bio na jednoj njivi ,tamo je kukuruz posejan 10-og aprila,medutim nije nicanje problem vec kukuruzna pipa,40 posto je pregrizen do zemlje.E sad neki kazu da ne brinem jer ce kukuruz isterati mada ja cisto sumnjam razmisljam o presejavanju i obavezno da se tretira zemljiste sa nekim insekticidom(seme kukuruza je radeno sa furadanom)sta vi mislite?
 
Mogu reći samo to da mi je kukuruz sa najboljim i najujednačenijim nicanjem onaj koji je posejan u neorano repište, koje je samo pređeno razrivačem i odmah iza njega sejano. I što je još bitno seme je Pionir R10 koji mi je ostao od prošle godine.
 
vi imate problema sa nicanjem a ja problema sa sojom tj ima gde je lepo nikla a ima gde ima pa nema navodno je nikla i neke bube ili šta već samo presekle napola šta tu raditi da je presejem kasniće da je ostavim biće dosta praznog mesta
 
Evo ja ću ti reći šta...
Dugo sam se dvoumio šta da radim sa jednom parcelom suncokreta, koji je loše nikao. Ima i sa četiri lista a ima i suvo seme...
Danas sam prošao setvospremačem i odmah posejao kukuruz, i odmah povaljao... Seme je dospalo u vlažnu zemlju i sabijeno još više.
 
Nazad
Vrh