Dimenzije kunicnajka

Ja sad novi kavez sto sam napravio dimenzije su mi 80x80x60cm.60 je visina.I dosta je prostrano mislim da netreba vece.
 
I kod mene su slične, 85x85x60 ali nedovoljno, trebaju mi 120x80x60, to su ipak prave za moju rasu, za srednje rase su idealni..
 
Ma dosta ti je to sta ce im vise onda samo bezveze prljaju.A imam i ja jednog zeca ima oko 8,5kg ali mu je kavez 80x80 sasvim dosta cak da ima i 12kg bilo bi mu dosta.
 
U redu je to ako mi nemamo mesta za vecu dimenziju ili mogucnosti da napravimo veci kaveza,ali realna dimenzija kaveza za vece kunice (unapred napomenute od kolege) su 120x80x60...
 
Evo prema stručnom radu jednog studenta sa net-a to bi trebalo da bude ovoliko:



[FONT=&quot]Dimenzije kaveza [/FONT]
[FONT=&quot]za uzgoj kunića ovise o namjeni i spolu životinje.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]namjena i spol[/FONT]​
[FONT=&quot]dužina (cm)[/FONT]​
[FONT=&quot]širina (cm)[/FONT]​
[FONT=&quot]visina (cm)[/FONT]​
[FONT=&quot]rasplodne ženke; kotilice unutra[/FONT]​
[FONT=&quot]70-80[/FONT]​
[FONT=&quot]45-50[/FONT]​
[FONT=&quot]35-40[/FONT]​
[FONT=&quot]rasplodne ženke; kotilice vani[/FONT]​
[FONT=&quot]ne manje[/FONT]​
[FONT=&quot]od 0.25m2[/FONT]​

[FONT=&quot]rasplodni mužjaci[/FONT]​
[FONT=&quot]70-80[/FONT]​
[FONT=&quot]45-50[/FONT]​
[FONT=&quot]35-40[/FONT]​
[FONT=&quot]remont[/FONT]​
[FONT=&quot]30[/FONT]​
[FONT=&quot]40[/FONT]​
[FONT=&quot]45[/FONT]​
[FONT=&quot]tov[/FONT]​
[FONT=&quot]60[/FONT]​
[FONT=&quot]42[/FONT]​
[FONT=&quot]31[/FONT]​
[FONT=&quot]zadnja faza tova [/FONT][FONT=&quot](2 jedinke na mjesto jedne)[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]30[/FONT]​
[FONT=&quot]42[/FONT]​
[FONT=&quot]31[/FONT]​
[FONT=&quot]kotilice; pocinčani lim + plastika[/FONT]​
[FONT=&quot]50[/FONT]​
[FONT=&quot]27[/FONT]​
[FONT=&quot]29[/FONT]​
 
Htio bih da vas pitam...
Koje su dimenzije kunicnjaka za novozelandski beli i kalifornijski (srednu rasu) ??
Ako misliš na box za ženku;60x60 bi bilo optimalno i kotilica s vanjske strane cca 45x35,mužjacima je sasvim dovoljno 60x60,
a box za tov jednog legla 110x60, visina oko 50cm. Pod od žice ili letvica.
To su ti neke okvirne dimenzije,veće ne smeta a manje nije fer prema životinjama a nećeš ništa uštedjeti na materijalu.
pozdrav ,:ppozdrav:
 
Slažem se u potpunosti sa ovim što je napisao Žećo ukoliko se radi o izgradnji kaveza za ženku i tovilišta za jedno njeno leglo, uz jedan uvjet, a to je da ne odvajaš male od majke sa 30 dana nego sa preko 50 dana ili da imaš prirast koji ti daje klaoničku težinu sa 3 mjeseca starosti
Evo primjer:
- Leglo br. 1 izleženo 15.3. odvojeno 15.4. od majke. Majka parena 18.4
- Leglo br.2 izleženo 18.5. odvojeno 17.6.
U trenutku odvajanja drugog legla prvo leglo je staro 3 mjeseca i trebalo bi imati klaoničku težinu.
Moji nemaju (hranim zrnom i lucerkom za svoje potrebe zdravo meso) i zato moram imati još jedan kavez (međutovilište) gdje drugo leglo čeka da prvo dođe do klanja.
Znači ja imam kavez za ženku 60x60 međutovilište 90x60 i tovilište 150x60.
Veći prirast (granule) ili rjeđe parenje ukidaju međutovilište.
Nadam se da nisam zakomplicirao.
Pozdrav exsa!
 
Izrada zečinjaka i ako se čini jednostavna (kolcom i konopcom) nije baš ni jednostavna, a ni jeftina, osim ako čovjek ne misli svake godine popravljati i prepravljati.
Ja sam trenutno pri završetku novog i obnovi starog zečinjaka. Cijelu zimu sam kombinirao, raspitivao se i davio ljude na forumu, a onda ipak morao sam odlučiti.
Pomogla mi je malo i literatura koju sam uspio „izguglati“, ali i tu ima dosta kontradiktornosti i nejasnoća (npr. šta je to „remont“?), no u nečemu se svi slažu, a to je ono što je otprilike Žećo predložio.
Potvrda toga je ovo što je jedan od autora dao
Gustoća naseljenosti životinja
(misli se na srednje tešku pasminu)
ženka 0,16-0,3 m2
mužjak 0,17 m2
tovljenici 0,2 m2
leglo 0,15 m2
rasplodni pomladak 0,15 m2
odnosno
dimenzije kaveza
S unutarnjom kotilicom 70x50x40 cm
Za ženku i mužjaka: kavez s vanjskom kotilicom ne manji od 0,25 m2
Za remont: 33x40x45 cm
Kotilica se izrađuje od lima ili plastike s dimenzijama 40x30x30 cm
Na bočnoj strani prema unutrašnjosti kaveza treba postojati otvor promjera 15 cm
Kad se to prevede na tvoje kaveze koji su 0,7 m2 ako pregradiš jedan dobiješ 2x0,35 m2 što je dovoljno za mužjaka i ženku (vanjska kotilica).
Drugi kavez za tovljenike i to je to (pod uvjetima odvajanja ili ishrane kako sam ranije pisao)
Pozdrav exsa!
 
Evropski standard (minimum površine) za srednje teškaše : za jedinku od oko 5kg je 3600 cm2 (recimo 60X60) visina 40cm. Za zečicu sa leglom (5kg) je 5000cm2 ili ti oko 85X60X40 sa kotilicom od 1400cm2 (40X35cm)
 
Zanima me da li je za panon bele kunice dovoljna dimenzija kaveza (dsv) 50 *40 *40 i kotilica sa spoljne strane 40*30*35 gledao sam neki snimak sa ruskih farmi
 
Poslednja izmena od urednika:
Sta mislite za kavez za samo jednog muzjaka sada vec starijeg Panonskog belog .... ? Kolike dimenzije treba da stavim ?
 
Ja sam odlucio da pravim kavez na 3 sprata dimenzije:duzina sirina visina:100 x 60 x 40 .Dva ce biti za tov a treci za dve zenke znaci da ce kavez za jednu zenku biti 50 x 60 x 40 i kotilice spolja 40 x 30 x 30. Pitao sam coveka koji uzgaja panon bele kunice i rekao mi je da su te dimenzije odlicne za tu rasu.BICE SLIKA
 
Nazad
Vrh