Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

Kiki, poz
Znas da smo o ovij temi mnogo diskutoval...uzivo..
Vidis, ovde imamo istomisljenika......
Pozz :D
 
Ma kod mene dobijes ako hoces da radis na stotine hektara slame besplatno
 
Ko se sluzi engleskim i nemackim jezikom dobro, nega pogleda na stranim sajtovima.....Mislim da su Nemci i Austrijanci bas jaki u oblasti upotrebe biomase kao goriva, rade dosta dugo to. Cak su postrojenja i automatizovana , licno mislim da nije veliki problem da se automatizuje malo postrojenje(npr. za centralno grejanje). Skoro, slucajno sam bio u ,Sojaprotein"-u u Beceju, kotlarnica im radi na biomasu..loze ostatke od prerade soje(ljuske), sojinu slamu, zitnu salmu, ostatke od suncokreta. Nisam upoznat detaljno sa tehnologijom, zurili smo pa nam je covek u hodu objasnio, na zalost, nismo ni kotao videli. Mene je dugo interesovalo briketiranje prvenstveno otpada od drveta pa i slame...kada sam popricao sa profesorima koji se bave poljoprivrednim masinama i koji su upuceni u tu problematiku, malo sam odustao (ali ne skroz.. :nono:)...Razlog je bio..neekonomicnost....jos nisam to proverio ali, nadam se jednog dana... kada budem imao vise vremena da experimentisem...
Poruka svim entuzijastama: NE ODUSTAJTE OD IDEJE...na zapadu se to godinam radi.....
 
@ Milenko napiši nešto malo više o sebi da znamo ko si , odakle si .... :haha: :haha: :haha:
 
Ivanhoe, u pravu si.....to se resava uduvavnjem, mora se slama iseckati prethodno......postoje i peci koje rade sa celim balama (kao tunel, bala gori kao cigara). Kod njih je problem sto bale moraju da budu istih dimenzija kao unutrasnjost peci (da nalezu cvrsto uz zid peci) da ne prolazi vazduh okolo, tj. da bi se ostvarilo kontrolisano sagorevanje....
Ako neko zna vise o ovome, neka me dopuni ili ispravi....
Sto se tice protiv pozarne zastite, resava se klapnama ili mlaznicama(za gasenje vodom) ako je ogrev u kosu za doziranje u pec...
Kiki..obecavam.......znas da sam od reci :osmeh:
 
I ja imam isto peć za centralno iz Sente ali pošto ne sejem soyu grejem pšeničnom slamom, kukuruzovinom i šapurikama! Preko dana kad sam kući grejem balama cca 3-5 bala preko dana i ako treba uveče 3 košara šapurika i doujtru sam :spavam: Još imam i ugrađen bojler na centralnom pa mogu i vodu za kupanje da grejem a koristi i kao skladište toplote jer kad se vatra ugasi onda bojler vraća toplotu pa se radijator ne ohladi tako brzo! Samo treba bojler da je što veći jer se voda ugreje na oko 60 stepeni pa se bojler brzo isprazni jer se električni greje na 85-90 stepeni
@ Chugi
Da ne ispadne reklama imam kontakt od tog Senćanina pa kome treba trazite na PP inače peći su relativno :D samo nemoj da koristiš ugalj :nono: jer je kolegi zbog uglja progorela za 5 godina!
 
milenko je napisao(la):
Kod njih je problem sto bale moraju da budu istih dimenzija kao unutrasnjost peci (da nalezu cvrsto uz zid peci) da ne prolazi vazduh okolo, tj. da bi se ostvarilo kontrolisano sagorevanje....
Ako neko zna vise o ovome, neka me dopuni ili ispravi....

Mala ispravka:
Kada bi bala bila po dimenzijama tačno onoliko koliko je unutrašnja širina i dužina prći ne bi moglo staviti balu u peć.A i ne bi je mogao potpaliti.Teško koja presa presuje indentične bale u santimetar.
Kod mene unutrašnje dimenzije su 1260 X 580 X 550 mm tako da bale mogu nesmetano da se stavljaju unutra.Kada presujem gledam da bale
ne budu duže od 1 metra.
Isto važi i za neme ako nekom treba kontakt za peć neka pošalje PP. :ppozdrav:
 
Bala se samo gurne unutra i ::suncanje:: a mesto koje ostaje okolo je potrebno za vazduh inace nece da gori! A kad nabije temperaturu donji siber se automatski zatvara a onda vec ima dosta zeravice te nedimi vec samo tinja i odrzava temperaturu :cool:
 
@ mityoo -Kažeš automatski , objasni malo . Koliko dugo gori jedna bala ? :cao:


MOJ 200 post , 6.897 poruka /danu . BRAVO JA ! !
:ppozdrav: ::traktor:: :veseljak:: ::suncanje:: ::super:: ::vino:: :sjasi:
 
~Kiki~ je napisao(la):
@ mityoo -Kažeš automatski , objasni malo . Koliko dugo gori jedna bala ? :cao:
Naprimer prva bala izgori za 45 min - sat vremena drugu kad stavljam voda je 50-60°C i dok se razgori voda dostigne 70°C! Na pecki ima automatski regulator cuga koji u zavisnosti od temperature vode otvara ili zatvara cug dole na pepeljari i time regulise jacinu gorenja vatre i temperaturu u kotlu i zato druga bala(i sve nakon toga gore sporije(i do dva sata)). Namesten je da potpuno zatvori na 70°C i onda se vatra"gusi" zbog nedostatka vazduha a posto ima dosta zeravice ne dimi kao kad potpaljujes :zli:



 
Bubisa..slazem se.....za kucnu upotrebu tako radi.....ali za ozbiljan kotao(industrijski)...kazu da mora biti knap bala u loziste......imaju automatsko odnosesnje pepela i dodavanje vazudha....malo komplikovano......
mislim sto se kucne upotrebe tice, sto prostije to bolje...
:ppozdrav:
 
U ovakvom vremenu kao ove nedelje 3-4 bale/24h ili 4-5 kosara sapurika da bi u sobi bilo 23-24°c i ja sam zadovoljan :D :ppozdrav: :cao:
 
Kad je prava zima onda radije lozim sapurike 4 korpe ujutro i 4 korpe uvece! Onda treba 5 bala kukuruzovine ili 6-7 bala psenicne slame(sojinu slamu nemam posto nesejem soju) pa mi je mrsko izlaziti toliko puta a desi se i da zaboravim pa se jako ohladi voda i onda su veci gubici energije! Oko 120 m2 + mogu da pustim 2 radijatora u radionici.
 
Svaka čast , grejanje radionice je prava stvar . Celu zimu imaš da ramontuješ na miru uz :ppozdrav:.
 
Samo je radionica mala pa puno toga moram da radim napolju! E onda radi centralno grejanje po sistemu :ppozdrav:(mora cesto da se lozi tecnim gorivom)
 
Nazad
Vrh