Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

Pa da... A ja ovde moram ubacivati balu svakih 5 do 10 minuta, ali zato baća osuši kukruz, sve se puši iz njega...
Hajde mi malo, molim te, pobliže opiši tu peć. Jel' to u pitanju parno grejanje? Koliku površinu greješ, kolika je prosečna temperatura i uz koliku dnevnu potrošnju?
Sve razmišljam da ovu moju peć na sušari iskoristim za grejanje pilićarnika, ali bez uključivanja prinudnog sagorevanja, inače ima pilići da budu reš pečeni prevremeno.
 
Da Branko u pitanju je parno grejanje za stambeni prostor od 200 kvadrata.Problem je što preko polovine tog prostora ima visinu od 3,30m,tako da ja imam puno kubnih metara vazduha koji moram zagrejati.Ovo sam ti objasnio da imaš predstavu zašto ložim toliko koliko već ložim.
Peć je privatne izrade.Napravio mi je jedan bravar iz Sente koji to pravi serijski.Kada sam je ja izeo(pre 4 godine) bila je 850 evropljana a sada je oko 1200.U nju staje jedna bala i kada je ovako vreme da nije jako hladno ložim 4-6 bala na dan a kada bude hladno nisam ložio više od 7-8 bala dnevno.Uveće kada idem spavati bacim 2-3 korpe šapurika(oklasine,kočanj) i do jutra sam miran.
Sa sojom mogu da naguram 60-70 stepeni vodu na izlazu iz peći a sa šapurikama i do 80 stepeni.Mada nema potrebe za tolikom temperaturom jer kada voda na izlazu iz peći ima 60 stepeni u kući bude 22-24 stepena,a kada je u peći 80 stepeni u kući je 27-28.
Zadnji put ložim oko ponoći i ujutro u kući bude 18-19 stepeni.
Ako te još nešto zanima slobodno pitaj :ppozdrav:
 
Imam jedan predlog za vas sto se grejete na biomasu. Napravite rezervoar od 4-5000l vode, dobro izolovan. Zagrevate tu vodu odprilike do 60 stepeni a zatim tu vodu gurate u sistem. Na taj nacin ložite jedan dan a grejete se naredna 2-4 dana :D
 
nebojsa je napisao(la):
Imam jedan predlog za vas sto se grejete na biomasu. Napravite rezervoar od 4-5000l vode, dobro izolovan. Zagrevate tu vodu odprilike do 60 stepeni a zatim tu vodu gurate u sistem. Na taj nacin ložite jedan dan a grejete se naredna 2-4 dana :D
Svaka akumulacija ima veeeelike gubitke
 
I ja sam već razmišljao o tome.Imam prijatelja koji je napravio rezervar od 1500 litara izolovao ga sa staklenom vunom.Loži samo uveče kada je kod kuće (preko dana posao,njiva ,stoka).Jednu za drugom u razmacima od po 1-1,5 sat ubacuje bale i kada zagreje vodu do 60 stepeni nemora da loži do sutra veče.I što je zanimljivo ne potroši više bala od mene što ložim ceo dan,čak i koju balu manje.

:ppozdrav: :D
 
Bubisa dali moze da se skine samo postojeci kotao koji imam i nabacim na njegovo mesto ovaj kao tvoj na slamu?(pretpostavljam bez puno prepravki).Ja mislim da je to super s'obzirom koliko danas kostaju drva a kod mene dobijes slamu dzaba samo ako hoces da uzmes.Po tvom proracunu za cetiri meseca zime netreba vise od hiljadu bala,el tako?
 
Predpostavljam da može,samo moraš imati dovoljno mesta za samu peć i dovoljno veliki dimnjak.
Dimenzije moje peći su:visina.......1340mm
širina.........700mm
dužina......1340mm
širina cuga na peći..........280mm
Što se tiče količine bala potrebnih za sezonu to ti zavisi od veličine prostora koji greješ. :ppozdrav:
 
@ Bubiša
Interesuje me bravar iz Sente adresa ili ...


Da li je neko razmišljao da se napravi dozator za bale tj. da staviš bale za taj dan na pokretnu traku . Čak bi moglo da se uradi i automatsko doziranje u zavisnosti od zadate temperature . Traka bi mogla biti u nekom tunelu .
 
~Kiki~ je napisao(la):
Da li je neko razmišljao da se napravi dozator za bale tj. da staviš bale za taj dan na pokretnu traku . Čak bi moglo da se uradi i automatsko doziranje u zavisnosti od zadate temperature . Traka bi mogla biti u nekom tunelu .

Za domaćinstvo je ovo preterano, koliko bi tu samo prostora trebalo. Takođe bi se morao rešiti problem čišćenja pepela jer posle par bala ipak treba malo razgurati pepeo kako bi se oslobodio pristup vazduha u ložište. Ne treba zanemariti ni bezbedonosni problem (jer sojina slama lako plane) zbog nenadgledanog ubacivanja bale u ložište...
Ovo sigurno postoji kod nekih postrojenja gde se loži jako veliki broj bala i tamo je to opravdano ali za kućne uslove nije.
 
~Kiki~ je napisao(la):
Da li je neko razmišljao da se napravi dozator za bale tj. da staviš bale za taj dan na pokretnu traku . Čak bi moglo da se uradi i automatsko doziranje u zavisnosti od zadate temperature
Reseno je!
Ali uduvavanjem slame :bravo:
Slama se secka i uduvava u prostor za izgaranje.
Nase Bratstvo je proizvodilo
 
Ideja je da se uradi tunel koji je zatvoren , skoro hermetički . A bala da se razveže kada se stavlja na traku .
A sistemom pregrada da nije direktno vezan tunel sa peći , tj. plamen nemože da dopre do slame .
Tunel bi bio dugačak kao recimo 6 bala .
 
[Ivanhoe,svaka cast,dobro si se setio.To bi bila prava stvar.
 
Nisi pazljivo cito. Pre ~20-30g je proizvodila fabrika vagona Bratstvo Subotica
 
U drvnoj industriji se koristi taj princip Veci komadi drveta (ako se nadje) se drobe u iverje i uduvava. Al otom ce @ Novi preciznije
 
Mada nisu žetveni ostaci, otpad od drveta se veoma lepo može iskoristiti. Moram da vidim samo kako je to kod nas u firmi rešeno, pošto je jako dugo korišćen taj sistem.
 
Pozdrav svima....
Slazem sa vama...ideje su super....
Da li razmisljate o buducnosti postrojenja na biomasu, konkretno bale slame, sojine slame?!
Pitam vas, jer vidim da iz godine u godinu sve vise kombajna radi sa seckom i razbacuje slamu(pogotovo sojinu, za zito nisam siguran).
Za zito nisam siguran da li razbacuju ali soju sve vise jer je ljudima mnogo lakse pri oranju....
Ovde sam novi ..nisam stigao da napisem nesto sebi....obecavam, uradicu to sto pre...
Ovaj forum je divan....dozvoljava entuzijastama i inovativnim ljudima da iznesu svoje ideje i razmene ih sa onima koji to razumeju....
 
Milenko dobro dosao Sojina "slama" je dobra u stocarstvu ali zbog puno azota korisno ju je zaorati.
:off_topic: Kakva su vasa iskustva dosta starijih ratara tvrdi otkako je zabrajneno spaljivati strnjiku vise je stetnika (glodara,insekata,lorova...)
 
milenko je napisao(la):
Pozdrav svima....
Slazem sa vama...ideje su super....
Da li razmisljate o buducnosti postrojenja na biomasu, konkretno bale slame, sojine slame?!
Pitam vas, jer vidim da iz godine u godinu sve vise kombajna radi sa seckom i razbacuje slamu(pogotovo sojinu, za zito nisam siguran).
Za zito nisam siguran da li razbacuju ali soju sve vise jer je ljudima mnogo lakse pri oranju....
Ovde sam novi ..nisam stigao da napisem nesto sebi....obecavam, uradicu to sto pre...
Ovaj forum je divan....dozvoljava entuzijastama i inovativnim ljudima da iznesu svoje ideje i razmene ih sa onima koji to razumeju....

BRAVO drug Milenko , svaka čast prva "poruka" . Samo napred . :bravo:
 
Nazad
Vrh