PDA

View Full Version : Oblici i formiranje krošnje u voćarstvu

Advertisement

Advertisement

Advertisement

novii
30-07-07, 15:39
Obikovanje krošnje na voću se deli na prirodno, poluveštačko i veštačko, zapravo veštači oblici. Uglavnom je preporuka da se voćka koja je posađena na jesen sa proleća skrati na visinu od oko 80 cm i da se potom od grana koje izrastu u toku leta odvoje 3-4 grane koje će činiti ramene grane. Tek posle toga se pristupa formiranju krošnje. Meni se najviše dopadaju voćke sa piramidalnim oblikom i etažno raspoređenim granama.

novica56
25-01-09, 13:58
Hteo sam nešto da pitam .Dali neko zna kako se orezuje kajsija? Čuo sam razne priče da se kjsija ne orezuje,dali je to tačno?

krcinac
25-01-09, 15:10
kajsija se orezuje i to u toku vegetacije-letnja rezidba ,posle berbe.mada ima i nekih koji obavljaju i dopunsko prolecno rezanje pre kretanja vegetacije . neznam dali je prolecno rezanje uredu nije mi poznato da ga neko od strucnjaka preporucuje.

kocha74
06-04-09, 23:04
Ja sam trenutno samo za uzgojni oblik VITKO VRETENO
Imam gust zasad šljive sa vitkim vretenom i nemogu vam opisati
koliko sam zadovoljan .
Ima mana ali su prednosti višestruke u odnosu na konvancionalni sistem gajenja.

markodim
08-04-09, 08:14
daj kazi prednosti i mane koje su, ja imam proslogodisnji zasad sljiva i jos uvek razmisljam kako da ih rezem ubuduce. sta je najbolje?

svetitrifun
02-02-10, 07:40
kajsija se orezuje i to u toku vegetacije-letnja rezidba ,posle berbe.mada ima i nekih koji obavljaju i dopunsko prolecno rezanje pre kretanja vegetacije . neznam dali je prolecno rezanje uredu nije mi poznato da ga neko od strucnjaka preporucuje.

Петнаестак година уживам у воћњаку и из мог искуства ти могу рећи да кајсију не дираш док не прођу сви ал баш сви мразеви. Кад прођу онда је креши, нема везе што је почела вегетација и што су кренули бели балончићи од цветова. Јако јако осетљива воћка, ипак је њено поднебље Мала Азија. Један мали а користан савет. Умотавај јој стабло преко зиме у папирне џакове без обзира колико је стара. Пуца јој кора од мразева и скраћује јој век страшно. Замрзне јој се то мало сокова што јој остане, што би рекли у "крвним " судовима, од јаких мразева, долази до пуцања, после до инфекција, болести и нема је више...

HADO
05-05-10, 09:02
Jesenas sam posadio mali vocnjak (20 vocki) kruske,sljive,kajsije,breskve,ali ih nisam skratio na 80 cm.Interesuje me dali je sada vec kasno ili mogu i sada da ih skratim?

svetitrifun
07-05-10, 01:15
Сеци слободно. Боље данас него сутра.

kicca
08-05-10, 00:31
Kocha74
I mene bi zanimalo malo vise o tom vitkom vretenu koje sorte imas koji razmak,podloga i sl ako ti nije problem kuckaj nam malo o tome.

Inace uzgojni oblik veoma mnogo zavisi i od toga dali nam je vocnjak mali hobi da tako kazem ili je rec o profesionalnom zasadu ovaj uzgojni oblik /vitko vreteno /je iskljucivo za plantaznu proizvodnju na primer jer "izgori"sadnice za 15ak godina i onda ponovo dok za hobi vocare je bolja redja sadnja i bujniji uzgojni oblici gde vocka traje i preko 30 godina.

Lija
08-05-10, 11:26
Hajde da se uključim u vašu raspravu. Danas ne radim ništa. Dan za odmor. Kud u životu pogodih da budem seljak, bolje da sam seljačina :lol:

Da, vitko vreteno je savremeni uzgojni oblik koga karakteriše gusta sadnja, voćka na dohvat ruke 2,5-3m visine, stubovi i žice - podloga je m9 kržljava, korijen plitak i nije u stanju da nosi plod i bez potpore strada od vjetra.
Ovo gore napisah za jabuku podlogu, a od nje i sve kreće što se tiče voćarstva.Evo kicca je to dobro napisao
Postoji čitav niz podloga koje se razlikuju po bujnosti korijena. Najbujnija je jabuka na sejancu.
Od podloge i sorte zavisi koji uzgojni oblik odabirate vitko vreteno, forma vaze, palmeta itd.
Ja u svom vrtu od jabuke radim svašta, čisto da vidim kako se šta formira, kako to izgleda. Za hobiste u svakom slučaju nije vitko vreteno. To je neko moje iskustvo. Imam voćnjak i taj vrt u kome od jabuke formiram i stablo i jednu granu kao klupu. Igram se. To je neki moj ispusni ventil.
A što se tiče kajsije e tu nemam sreće. Ni jedna neće da se primi.
Školsi primjer apopleksije. Bresve super, ali kajsijee neće i neće. Ne mogu da otkrijem u čemu je štos.
U suštini voćku je bolje orezat i nestručno i naopčke nego nikako. Ne mogu da se sjeti m ima na you tube pogledati snimak orezivanja bresve. Čovjek je to objasnio stvarno dobro, za startno orezivanje poslije sadnje. Ako nađem budem vas informisao

Post je spojen: субота, 08. мај 2010. 02:54:53 MST_______________________________________________ __
Evo jedva pronađoh naslov
Tehnička obuka-zimska rezidba

Deda Lala
08-05-10, 22:31
@Lija
Što se kajsija tiče to je vrlo probirljiva voćka kad je tlo u pitanju.Da bi dobio odgovor kakav dolikuje ovom problemu moramo znati:
-tip tla i sastav tla
-PH
-EC
-Analizu dotičnog tla
-položaj parcele i osunčanost kao i da li i kakvi vetrovi duvaju i kada
Što više podataka to stručniji odgovor

kicca
08-05-10, 23:03
breskva je inace najprostija da tako kazem za rezanje zato sto plod sprema odmah za iducu godinu.Kada je kajsija u pitanju apopleksija se moze izbeci kalemljenjem na belosljivu na visini od 80cm tako da deblo buducw vocke bude belosljiva i druga mogucnost je sejanac bez kalemljenja jer u srednjoj aziji odakle potice nema apopleksije ali nema ni kalema samo sejanac i prirodna selekcija.
izvinjavam se ako smo malo otisli u :){{

Lija
09-05-10, 12:13
Ma, ja govorim o kajsiji u vrtu. Ne bih bez analize zemljišta ništa. Kuća je u dolini i još sjena od velikog brda, dosta potočića i magle. Vjerovatno je i to razlog.Voćnjak mi je gore, visoko na brdu.
Kada orezujemo voće ovaj vrt uz kuću dođe za odmor, sjeckam i oblikujem voćkice na sve moguće načine od proizvodnih do ukrasnih. Čisto da vidim kako, šta. eh, uživam cijeli dan pustim mozak na pašu i sjeck, sjeck. Kako da drugačije naučim. >:D

Vidojica
22-04-11, 07:56
Pošto vidim da u gajenju voća bitnu ulogu ima formiranje krošnje i orezivanje.O orezivanju ste puno govorili te bi molio da malo pojasnite ili detaljnije prikažete koji oblici krošnje postoje i kako izgledaju i kako se dolazi do njih za najčešće gajeno voće kod nas.Hvala

Tresnjar
28-12-11, 22:38
Pozdrav svima na temi.Posadio sam prosle jeseni 630 sadnica tresnje, BURLAT,SANBURST I HERC,podloga je magriva ,rastojanje 4x4 m, ne znam za koji uzgojni oblik da se opredelim,najvise saveta sam dobio za kotlastu krunu,ne znam da li je to pravo resenje ni gde bih mogao da procitam malo vise o tome,ako nesto znate o ovome pomazite!!!!!!!!!

oktopod
28-12-11, 22:43
Na magrivi se pravi rastojanje 5.5 x 6 metara, tako da bi morao neku krunu koja je manja jbg...e sad ja se u to ne razumem pa to prepuštam pametnijima >:({

FruitBoy
28-12-11, 22:49
Malo je to rastojanje za kotlastu krunu. Prednost dati piramidalnoj i njenim modifikacijama (poboljšana piramida npr), palmete i sl. Malo je to malo rastojanje za tu podlogu. Posebno međuredno rastojanje. Video sam jedan dobar zasad 5x4 i kaže mi inženjer da bi mu dobro došlo još malo prostora da ima!

aremane
28-12-11, 22:49
nemoj da se ljutis ali moram da pitam.

Znas li sta oko uzgoja tresanja ili si onako samo zasadio pa da vidis kako ces kasnije da se snadjes? To je oko 1 HA, nije to za oko kuce
Ko ti je predlozio da sadis na 4x4 sa kotlastom krunom?, zasto na 4 x4 a ne 5 x 4 kad vec ides na k.Krunu
Jesi sam birao sorte ili je to bilo na raspolaganju (pitam zbog oplodnje)?

Tresnjar
28-12-11, 22:53
sadnice sam kupio u rasadniku Kacarevic od gospodina Verka,on mi je savetovao tu gustinu sadnje kao i jos par ljudi,kazu da je ok ali sada oko formiranja misljenja su bas podeljena.

---------- Poruka napisana u 22:53 ---------- Prethodna poruka je at 22:49 ----------

jeste povrsina 1ha,do prosle godine nisam imao dodirnih tacaka sa vocarstvom,ucim u hodu>:({.

aremane
28-12-11, 22:53
ti si blizu Verka, hvataj njega da ti to oblikuje kako treba i pusti ga da i vodi taj vocnjak bar dok ne dodje na rod.

FruitBoy
28-12-11, 22:54
To ti je rasadničarski lobi. Ti imaš neku površinu, optimalan broj sadnica je npr 1000 (kažem onako figurativno), a rasadničar ti preporučuje 1100. Sve s razlogom da bi prodao svoju robu. Inače, verkove sadnice su dosta dobre!

Tresnjar
28-12-11, 22:57
gde bih mogao blize da se informisem o tim uzgojnim oblicima?

---------- Poruka napisana u 22:57 ---------- Prethodna poruka je at 22:56 ----------

hocu sigurno!

FruitBoy
28-12-11, 22:59
Imaš dosta literature, Savremeno voćarstvo, Gajenje voćaka i vinove loze na malim površinama itd. A i ovde po netu ima dosta tekstova. Procunjaj, i ja sam o tome dosta piskarao!
I ma koji oblik da formiraš inače, gledaj da imaš kontrolu na bujnošću!
Svi misle da je trešnja lagana za proizvesti, ali njena tehnologija je dosta zaebana!

aremane
28-12-11, 23:01
ovo ti je 4 x 5 (redovi) neki oblik palmete, u kruni ces da vrlo brzo zatvoris redove da ne moes da prolazis mehanizacijom

http://i40.tinypic.com/wi3mn5.jpg

---------- Poruka napisana u 23:01 ---------- Prethodna poruka je at 23:00 ----------

onaj zaharije je cudo (viste) Lkl{{

Tresnjar
28-12-11, 23:06
nije obavezno da bude kruna,trazim najbolje resenje.

aremane
28-12-11, 23:16
skini sliku i daj verku da vidi, ovo je iz italije od ove godine (u vreme branja i malo posle)
vodi racuna o bujnosti inace si gotov
Imas u Kacu slican zasad na magrivi

dubansr
21-02-12, 15:21
Planiram sadnju 100 stabala za pocetak,koja je razlika izmedju vaze i piramide,i koje su prednosti jedne u odnosu na drugu?hvala na odgovorima

FruitBoy
21-02-12, 18:53
Nije to mali razmak. Mora ta biljka da se malo obuzda sa porastom, da se vodi računa o ishrani, da se obaraju grane, samim tim je i porast slabiji. Bio sam u zasadu od 7ha na ovom rastojanju, i stvarno dobro izgleda. Vaza kao uzgojni oblik ima 3 ramene grane raspoređene u prostoru, međusobno zaklapajući ugao od 120 stepeni jedna u odnosu na drugu.
Piramidalna kruna ima vodilju, na kojoj se po spratovima nalaze primarne grane, na ovima sekundarne itd. To su glavne karakteristike. Na prvoj slici je vaza ili kotlasta kruna, a na drugoj poboljšana piramidalna kruna!

---------- Poruka napisana u 18:53 ---------- Prethodna poruka je at 18:46 ----------

http://s14.postimage.org/7xe0n5c25/8f04a995c44f89eacbd0ce4ccacf3578_659b89e3ff.jpg (http://postimage.org/image/7xe0n5c25/)

http://s14.postimage.org/rgilwiatp/29022004204451_1.jpg (http://postimage.org/image/rgilwiatp/)

dubansr
22-02-12, 11:34
Ma ako ne znate da orezujete platite pro rezace i nemate zime,a bolje ne rezati nego da rezes i nes sj*bes,tako da ja necu nis pokusavati,zvacu tecu koji je pro rezac pa nek vidi on kako i sta :D

oktopod
22-02-12, 12:19
Sadi na 5x4, formiraj piramidalnu krunu ili neku modifikaciju piramide. Magriva je dosta bujna podloga, te joj, logično, treba i više prostora za razvoj.

Da nije 5x4 malo gusto? Iz iskustva mog ujaka koji ima dosta trešanja starijih od 10 godina, 6x5 je minimum. On doduše jeste forsirao vazu kao uzgojni oblik, ali ja kod kuće imam dve trešnje piramidalne krune na 5 metara razmaka i granama fali pola metra maksimum da se dodirnu...

Malo je to rastojanje za kotlastu krunu. Prednost dati piramidalnoj i njenim modifikacijama (poboljšana piramida npr), palmete i sl. Malo je to malo rastojanje za tu podlogu. Posebno međuredno rastojanje. Video sam jedan dobar zasad 5x4 i kaže mi inženjer da bi mu dobro došlo još malo prostora da ima!

Nije to mali razmak. Mora ta biljka da se malo obuzda sa porastom, da se vodi računa o ishrani, da se obaraju grane, samim tim je i porast slabiji. Bio sam u zasadu od 7ha na ovom rastojanju, i stvarno dobro izgleda.

Šta će biti na kraju? :D

FruitBoy
22-02-12, 18:52
Pa voćnjak, šta drugo, neće sigurno vinograd!

oktopod
22-02-12, 19:29
Mislio sam da nam odgovoriš šta na kraju, jel 5x4 malo ili mnogo, čas kažeš jedno čas drugo.

Voć@r
22-02-12, 20:01
A španski grm? Ima li toga za pogledati gdje uživo? Ja sam posadio jesenas 400kom trešnje na magrivi kalemljeno i rizikovao na 5x3, razgranate sadnice. Čekaju da se prikrate malo kasnije. Najlakše bi mogla neka vretenasta piramida da se odradi, ali me zanimaju i tuđa iskustva.

ironman
22-02-12, 20:10
kotlastu krunu ​kažem da je malo.
Kad neko ovako nastupi mora da je ali bas skroz siguran i da raspolaze nepobitnim argumentima.
Ja bas ne preferiram ophodjenje u rukavicama, ali ova arogancija me ipak tera da te pitam:
A koji razmak nije mali, i na osnovu cega tako precizno utvrdjujes da li jeste ili nije malo?

Voć@r
22-02-12, 20:10
Ma kad uđeš u neki posao mora se i rizikovati. Tako sam i ja. Povijanje grana je obavezno, pogotovu ako bude roda ranije da ih malo optereti, a i povesti računa o đubrenju.

Korisnik1787
22-02-12, 20:14
Molio bih učesnike ove teme da se ne koriste takav rečnik jer stvarno nije primeren temi.

Hvala na razumevanju!

Bećarina pusta
22-02-12, 20:26
Kad neko ovako nastupi mora da je ali bas skroz siguran i da raspolaze nepobitnim argumentima.
Ja bas ne preferiram ophodjenje u rukavicama, ali ova arogancija me ipak tera da te pitam:
A koji razmak nije mali, i na osnovu cega tako precizno utvrdjujes da li jeste ili nije malo?

Malo ću se uključit u raspravu o međurednom razmaku. On jasno ovisi o voćnoj vrsti i uzgojnom obliku. No jedan od vrlo bitnih faktora je i traktor sa kojom održavamo nasad. Kod sadnje tršnje na bujnoj podlozi i održavanje sa recimo IMT-539 (160-165 cm širine) ili traktorom iz te klase nebi išao na međuredni razmak manji od 5 m, al da voćnjak obrađujem sa Tomom Vinkovićem (širina manjih modela je 100 cm, a veći se daju suziti sa 120 na 100 cm) ili nekom od talijanskih traktorčića tipa Goldoni, Antonio Carraro koji su svojom visinom i širinom predviđeni za rad na vrlo uskom i visinom ograničenom "terenu" onda bi išao na međuredni razmak od 4,5 m.

ironman
22-02-12, 20:32
Malo ću se uključit u raspravu o međurednom razmaku. On jasno ovisi o voćnoj vrsti i uzgojnom obliku. No jedan od vrlo bitnih faktora je i traktor sa kojom održavamo nasad.
Tacno tako
Od nagiba terena, pd kvaliteta zemljista, od raspolozive mehanizacije, od nacina berbe i od jos sto faktora.
Zato sam i pitao decka koji je to precizan razmak, kako on to precizno racuna, da mu tolika sigurnost u sebe daje pravo da se drugima obraca onakvim recnikom.

Vocar
22-02-12, 20:33
Voć@r, 5x3 na magrivi? I ja sam tako mislio ili 5x4 ali još kupim informacije prije nego zabocam. Hoće li i to na neki od sistema skoro "na dohvat ruke"? Volio bih otići u neki trešnjar star 10-15god u tako gustom zasadu ali kalemljeno na magrivi pa da vidim šta se dešava. Da li je neko imao tu priliku da vidi takav zasad na magrivi?

Ne plašim se rada oko orezivanja, to nije neki problem jer zasad će biti utoliki da ću ga stići orezivati i zimsko i na zeleno. Međutim, šta bi se dešavalo oko mogućeg ogolijevanja?

Voć@r
22-02-12, 20:46
@ Vocar, da magriva. Sadnice su moja proizvodnja. Podloga magriva od prof. Nikole M. a sortiment sa terena uzet. Odlučio sam se na ovu podlogu zbog terena na koji sam posadio, preporučeno mi bilo.
Traktor goldoni 3050, taman i za uže sklopove.
Sa trešnjom nemam puno iskustva, tako da valja učiti u hodu. Nema ni zasad u okruženju. Išao sam i do Srbije da vidim neke voćnjake.

Vocar
22-02-12, 20:52
Moglo bi ti onda dobro doći i ovo štivo (http://www.scribd.com/doc/22998357/tresnja). Možda si već čitao. Ok, sa velikom znatiželjom očekujem razvoj tog voćnjaka kod tebe, i da prenosiš sva zapažanja, pa možda na jesen i ja proširim voćnjake. :)

Nek ti je srećno i berićetno u novom zasadu trešnje!

Voć@r
22-02-12, 21:00
Vidio sam ja to prije. Imam ja neku brošuru od Nikole što je radio za neku stranu agenciju, sortiment uzgojni oblici, krupnoća u fulu je. Možda si je i vidio. Moram se nakaniti da je preskeniram.

Hvala ti na željama, i ja se nadam uspijehu.
Sortiment: Burlat, Lapins, Regina, Silvija, Summit, Sanburst i Kordija će doći na jesen.

Bećarina pusta
22-02-12, 21:19
Mala opaska kod sadnica trešnje i višnje na podlozi Magriva. Imam uvida u par višnjika u koje su zabunom dospjele sadnice višnje na podlozi Magriva. Na tlima di se iole zadržava voda u površinskom sloju, dakle teža, slabije propusna tla..., dolazilo je do sušenja voćaka ili značajnog zastoja u porastu. Doduše to je bilo u 2010. g- koja je bila pretrpana kišom. Kod nas se Magriva preporučuje za skeletna-kamenita, propusna tla. A imam iskustva di su se sušile ili stopirale-zaostale u rastu i izdanačke višnje, a i one cjepljene na divlju trešnju (manje nego izd.). Odabir terena je od presudnog značaja za dobar početak voćarenja.

Voć@r
22-02-12, 21:27
Kod nas se Magriva preporučuje za skeletna-kamenita, propusna tla. A imam iskustva di su se sušile ili stopirale-zaostale u rastu i izdanačke višnje, a i one cjepljene na divlju trešnju (manje nego izd.). Odabir terena je od presudnog značaja za dobar početak voćarenja.

Kod mene je slična situacija, zemlja tipa (kako je mi ovde zovemo) Sionica. Crna i suva zemlja, sa dodatkom krečnjka i kamena. Kiše može podnijeti puno i brzo se nakon kiše isuši. Ja sam planirao i sistem za navodnjavanje raditi

oktopod
22-02-12, 22:29
Moj ujak je sadio 6x5.5 metara, na magrivi, i ima pola metra do metar maksimum od kraja grana jedne do početka grana druge trešnje, to je zaista neki minimum razmaka, još malo pa će početi da se češu. On planira 5x5 ubuduće i to mu je donekle rizik, ima da se dodiruju ali njegova stvar.

Neško
23-02-12, 08:24
Rastresito zemljište koje je prozračno i kamenito je za makrivu raj.
Kod mene je maraska na Magrivi (trensli) i teško je suzbiti porast, ove godine je rodila pa nema mnogo prirasta, ali zato do ove godine je šibala.
Moje mišljenje je da je kotlasta krošnja bolje rješenje za stabla koja su na magrivi, ali svak ima svoje mišljenje i svoje iskustvo.

oktopod
28-05-12, 23:35
Ima fora za uzgojni oblik, zaboravih kako se zove, da se stabla sade pod uglom od 45 stepeni, izgleda totalno blesavo :D

futurefarming
28-05-12, 23:42
http://thumbnails50.imagebam.com/17528/7e7e92175278306.jpg (http://www.imagebam.com/image/7e7e92175278306) Nešto od ovoga?

oktopod
28-05-12, 23:50
Jok, evo skoknuo sam po knjigu, to je Buše-Tomas (Bouche-Thomas), sade se pod 30 stepeni dve jedna ka drugoj.

http://www.waldeneffect.org/20091227hedge.jpg

A luda je i ova Lepažova palmeta. Pod 45 stepeni se sade kod sistema Maršan (Marchand).

ironman
28-05-12, 23:52
A luda je i ova Lepažova palmeta

a pazi ove zezalice

http://thumbnails45.imagebam.com/19273/401b8f192725936.jpg

p (http://www.imagebam.com/image/401b8f192725936)s
naterali ste me da slikam iz knjige :)

futurefarming
28-05-12, 23:58
Impresivno, kao što rekoh treba biti majstor i onda nema dileme kakav zasad podizati.

oktopod
29-05-12, 00:02
To to, ta lepažova je možda i najluđa :D

ironman
29-05-12, 00:24
Ima raznih egzotika sa tim krunama.
Uglavnom im je cilj da budu atraktivne a proizvodne karakteristike su u drugom planu.
Evo sad cu da slikam jos neku takvu igrariju

---------- Poruka napisana u 00:24 ---------- Prethodna poruka je at 00:11 ----------

http://thumbnails73.imagebam.com/19273/f4167b192729182.jpg (http://www.imagebam.com/image/f4167b192729182)

http://thumbnails47.imagebam.com/19273/96b181192729265.jpg (http://www.imagebam.com/image/96b181192729265)

Vocar
29-05-12, 10:57
U velikim zasadima nije se praktično baviti takvim zaj... Iziskuje mnogo posla oko pomotehnike, a rezultat je isti.

oktopod
29-05-12, 11:09
prekucaću večeras ili sutra iz knjige koje behu prednosti..mislim da su lakše branje i bolja zaštita kao i osunčanost plodova...

futurefarming
30-05-12, 01:07
Prelistao sam i ja malo buući da nisam mnogo pažnje obraćao na ove forme i, kao što rekoše ironman i Vocar, ovo je gola estetika i atrakcija za oko, jabukama i kruškama na okućnici i sem stimulacije da voćke ranije prorode nema značajnih prednosti. Ipak, da je lepo, lepo je. :)

http://thumbnails31.imagebam.com/19291/b5dc14192901581.jpg (http://www.imagebam.com/image/b5dc14192901581)

dowla
08-08-12, 15:10
Ponovicu pitanje od ranije: koji uzgojni oblik je najpogodniji i najbolji za 30ak raznoraznih vocki posadjenih uglavnom na okucnici za licnu uportrebu koje ce biti slabo(ili nikako) hemijski tretirane?

oktopod
10-08-12, 00:30
Zavisi od voćke i od razmaka sadnje. Ne može ti neko navoditi za svako voće, reci šta imaš, vrsti voća ima koliko hoćeš, a recimo kod trešnje možeš piramidu, kod šljive i kruške nije baš, kod kruške možeš vreteno a kod dunje nije baš...kapiraš :)

dowla
10-08-12, 22:30
Kapiram. Imam po jednu ili dve sljive, kajsije, tresnje, kruske, nektarine. Sve su sadnice stare godinu do dve. Sto se sadnje tice, vocke su sadjene tamo gde je bilo mesta u dvoristu i nisu sve "na gomili" tj u glavnom su po 2 na rastojanju ne manjem od 4-5m.

oktopod
11-08-12, 09:18
Treba malo da pročitaš i teme:

1. http://poljoinfo.com/showthread.php?170-Orezivanje-vo%C4%87a

(http://poljoinfo.com/showthread.php?170-Orezivanje-vo%C4%87a)2. http://poljoinfo.com/showthread.php?2167-Orezivanje-kruske&highlight=orezivanje+kru%C5%A1ke

3 (http://poljoinfo.com/showthread.php?2167-Orezivanje-kruske&highlight=orezivanje+kru%C5%A1ke). http://poljoinfo.com/showthread.php?48-Zeleno-orezivanje-vo%C4%87aka

U (http://poljoinfo.com/showthread.php?48-Zeleno-orezivanje-vo%C4%87aka) principu za kajsiju vaza sa 3-4 glavne grane. Šljiva ili vreteno ili vaza. Trešnje vaza a možeš i piramidu, svaka ima svoje prednosti i mane. Kruške vreteno. Nektarine vaza ali je ona malo specifična. Pročitaj malo one teme videćeš, a pročitaj i pojedinačne teme za svako voće, videćeš malo slike kako to izgleda.

dowla
11-08-12, 20:54
Citao sam ja podosta ali nekako na kraju kad sam dosao pored vocki sa makazama da orezujem, shvatio sam da nisam nista zapamtio tj. da sam citao sve i svasta :)
Sada cu konkretno znati sta i kako. Hvala ti puno!

Tintoreti
12-06-13, 14:35
FruitBoy (http://poljoinfo.com/member.php?4206-FruitBoy)
Koliko je dovoljno da ostavim skeletnih grana za prvi sprat kod piramide i koliko da ih pustim u duzinu pre povijanja. Kada je najbolje vreme za povijanje, napominjem da se radi o prvoj vegetaciji i da su lastari zeljasti, u pitanju je visnja?

FruitBoy
12-06-13, 20:24
@Tintoreti

Pusti ih u dužinu koliko god hoćeš, a povijanje možeš uraditi sada. Po spratu je dovoljno3-5 grana da ostaviš, ako je moguće pravilno raspoređenih u prostoru.
S tim da ćeš početkom sledećeg meseca uraditi prekraćivanje ostavljenih mladara na neku dužinu koja tebi odgovara, al ne bi trebalo da prelazi možda nekih 80ak cm, ako uopšte i imaš toliki porast. Pola metra kad imaš granu super će izgledati. I zašto kažem početkom narednog meseca da uradiš prekraćivanje, a ne sad?!
Ja sam tako uradio prošle godine, pa su iz poslednjih pupoljaka ponovo isterali mladarčići i krenuli direktno na gore. A to mi nije cilj. Zato je potrebno kasnije odraditi uklanjanje tog viška porasta!

Tintoreti
12-06-13, 21:34
Znaci mogu sad polako da pocnem sa povijanjem lastara koji su oko 45-50cm, sad ima i manjih, njih necu dirati jos ali ovi duzi prave konkurenciju produznici pa cu da ih polako povijam. Na koliko da pinciram produznicu za drugi sprat kad dodje na koju visinu? Posto je ove godine krenula iz vrsnjeg pupoljka i raste dobro a kad uradim povijanje mislim da ce ici jos jace.Koji je optimum za drugi sprat racunajuci od mesta najvise grane prvog sprata do najnize grane drugog sprata s obzitom da je u pitanju oblacinska visnja koja je niza sorta tj sorta srednjeg rasta?

FruitBoy
13-06-13, 16:34
Da, opušteno možeš kretati s povijanjem.Produžnicu prekrati na nekih 40ak cm iznad poslednjeg bočnog grananja.

Ne razumem šta hoćeš da pitaš, koji optimum? Misliš na rastojanje između dva sprata ili?

Tintoreti
13-06-13, 20:49
Da, na rastojanje izmedju prvog i drugog sprata koliko treba da bude sada kad pinciram provodnicu i na kojoj visini treba da pustim prvu granu za drugi sprat, mereno od najvislje sa prvog sprata pa do najnize sa drugog sprata, Odprilike...:veseljak::

FruitBoy
14-06-13, 17:13
Pa šta znam, najbolje možda i da ga nemaš u smislu da je izraženo u cm. Jedne godine će ti se formirati prvi, druge drugi itd. Samim tim ćeš imati razliku u spratovima, jer će gornji biti mlađi i slabiji. Al u svakom slučaju nepoželjno je da imaš npr pola metra ogoljenu produžnicu pa onda skeletnu granu. Vrh produžnice možeš sad zakinuti, eventualno ga malo niže skratiti, al na proleće naredne godine obavezno idi sa prekraćivanjem te vodilje, da bi podstakao bočno grananje, odnosno dobijanje grana za naredni sprat. I tako dok ne formiraš celo stablo. Posle rezidbom ostavljaš šta treba da se ostavi. :D

maski
15-06-13, 09:46
može li neki grafički prikaz te vaše priče, za nas (mene :) ) potpune amatere? u mom okrugu stari voćnjaci su sa piramidalnim krošnjama, a svi mladi zasadi se formiraju kao vaz(n)a. to je valjda neka nova moda. ja imam 4 mlade trešnje (npr 5 godina starosti) kojima moram da posvetim pažnju glede orezivanja hranjenja zaštite... one su sada piramidalne i predhodni vlasnik savetuje (insistira) da ih tako i održavam dok ovi voćari oko mene savetuju da isečem tu centralnu granu i da ih počnem drugačije formirati. navodno, središnji deo ne dobija dovoljno sunca, plodovi se ne razvijaju i ne zru. a tu je i taj argument o visini stabla i nepristupačnosti u berbi. mogu i da fotografišem stabla pa da mi kažete gde da secnem.... i kad.

oktopod
15-06-13, 12:29
Miladin Šoškić, "Savremeno voćarstvo":

http://s12.postimg.org/4h102973d/image.jpg (http://postimg.org/image/4h102973d/) http://s12.postimg.org/45jjphqnd/image.jpg (http://postimg.org/image/45jjphqnd/) http://s12.postimg.org/9r5ytjrc9/image.jpg (http://postimg.org/image/9r5ytjrc9/)

kicca
16-06-13, 04:50
@maski
nisam od soskica ovo procitao ali moje misljenje je:
Vocke u okucnici i hobi vocnaci trebaju biti uredjena-orezana kao vaza ili kotlasta kruna piramida o kojoj vi pricate na starim vockama je prirodni oblik krosnje jer nije uredjivana uopste,naravno nepraktican je jer ce plodovi "bezati"sa godinama sve vise upolje i bice tesko brati ih a u isto vreme cete imati oko samog stabla perimetar od nekoliko kvadrata jalovog neiskoristenog prostora koji se svake godine povecava
Vocke mozete orezati i kao piramidalne krune ali to zahteva mnogo vise rada i dobijate vocku kraceg zivotnog veka sto vam nije cilj u okucnici svakako.

maski
16-06-13, 07:33
mene je zaintrigiralo ovo što je fruitboy rekao, da je to prirodan oblik trešnjinog drveta. isti argument je upotrebio i bivši vlasnik. on tvrdi da će stablo patiti i na kraju uginuti ako mu se promeni oblik krošnje. ja nemam ličnog iskustva...samo posmatram šta se oko mene dešava... zato i pitam. komšija ispod mene ima mlad zasad. vidim da je ovog proleća doveo nekoga ko mu je pričao koje grane da orezuje i kad i s čim da prska. voćnjak mu je po ps-u. školski. najduže i najniže bočne grane su privezane za flaše s vodom koje služe kao tegovi da se grane poviju na dole. moja stabla su već visoka preko pet metara.... možda je stavrno kasno da se sad menja oblik krošnje. ne znam.....

oktopod
16-06-13, 08:54
Ja imam ispred kuće tri stabla stara oko 30 godina. Da li je slučajno ili namerno, tek kasinova mi je vaza a dve šarene su piramida, doduše nepravilna neka.

Sa šarenim sam uvek imao problem što plodovi koji su u sredini stabla nikad da sazru i ukrupnjaju, ostaju sitni, krenu već da trule i prezrevaju a sitni su. Teško je bilo i brati ih, moraš da uđeš u drvo da se penješ a onda lomiš grane, grebeš se...

Kasinova koja je vaza ima tako ojačale grane da se ja sa svoji 80ak kg komotno penjem i hodam po njima da bih dohvatio ono što je na vrhu krošnje, a sve drugo berem merdevinama okolo.

Sada je orezana tako da se ne mora penjati, a ove šarene sam sredio tako što sam bukvalo isekao celo stablo iz stabla, tačnije celu debelu koja je u sredini bila i išla na gore i tako sam dobio vazu :D

Žao mi je što se ove godine slabo oprašila pa je bilo jako malo roda, te ne mogu da iznosim cifre, ali da je bilo ploda koliko i cvetova, bilo bi 60 do 80 kilograma što je sasvim dovoljno, džabe i 120 kilograma ako treba da se bere ne iz tri nego iz pet tura i da prodam 15og juna poslednju turu umesto da sam sa prodajom završio 10og juna kad je cena bila 50% veća ako razumete na šta ciljam.

maski
16-06-13, 09:46
::super:: jasno k'o dan

oktopod
16-06-13, 15:55
Ovako izgleda trešnja u nekoj vrsti vaze, ne znam koliko je stara ali se vidi da je u punom rodu, znači jedno 10 godina

http://s3.postimg.org/x07fnixyn/image.jpg (http://postimg.org/image/x07fnixyn/)

Ovako izgledaju skoro pa nikad orezane trešnje, vuku na piramidu, malo previše zar ne...

http://s13.postimg.org/lb5njbtz7/tr2.jpg (http://postimg.org/image/lb5njbtz7/)

maski
16-06-13, 15:58
moje su ko kad dete crta drvo. visoka, visoka centralna grana i srednje tanke do jako tanke dugačke bočne.....

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/993785_10151466899031517_2066812206_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/179736_10151466934996517_427171788_n.jpg

Tintoreti
17-06-13, 12:06
Evo i malo danasnje akcije. Oblacinska visnja u prvoj vegetaciji, zamisljeno da ide piramida, (poboljsana piramida) ,a sta ce na kraju ispasti videcemoLkl{{.Imace tu jos intervencija ovo je tek pocetak razvodjenja skeletnih grana, a produznica je vec sama pocela da pusta drugi sprat bez pinciranja, praticemo kako se ponasa za svaki slucaj ako nastavi da divlja bice samo "fik i gotovo" ::namigivanje::
http://imageshack.us/a/img29/4031/ngf3.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/29/ngf3.jpg/)http://imageshack.us/a/img259/6127/3dip.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/259/3dip.jpg/)http://imageshack.us/a/img41/512/0dlw.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/41/0dlw.jpg/)http://imageshack.us/a/img23/10/tqd2.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/23/tqd2.jpg/)

- - - - - - - - - -

moje su ko kad dete crta drvo. visoka, visoka centralna grana i srednje tanke do jako tanke dugačke bočne.....

Koja je ovo vocka na slici? Tresnja , visnja?

oktopod
28-06-13, 15:26
Jedno glupo pitanje al ajd...

Imam 4 godišnje i 6-7 godišnje trešnje na magrivi, oblik vaza. Ovogodišnji porast je od pola metra do metar, još pre skoro mesec dana sam skidao porast koji je išao unutar krošnje ili je bilo očigledno da ću ga skinuti. Zanima me pošto su sada već prilično visoke, ove 4 godišnje imaju po neka i preko 3 metra a ove starije oko 5, da li je bolje sada da taj porast povijem ili opet prekratim kao što sam do sada radio, ne vidim više smisao prekraćivanja jer odoše u nebo...

Ako budem povijao, da li treba da povijem da budu paralelno sa tlom, malo na dole ili malo na gore?

Evo jedna slika iz daleka čisto da se stekne utisak, ove što se vide još i nisu tako visoke kao neke iza...to su ova dva reda između kojih su kalemovi.

http://s7.postimg.org/7l3l806cn/1017089_10200939863152152_457720176_n.jpg (http://postimg.org/image/7l3l806cn/) http://s7.postimg.org/o7l5h2zaf/1044837_10200939862632139_1839865111_n_1.jpg (http://postimg.org/image/o7l5h2zaf/)

Tintoreti
09-09-13, 09:06
Treba mi savet kada i koliko odrezati visak kod prekracivanja da bi produznica sto bolje nastavila sa rastom. evo par slika, rec je o visnji u prvoj vegetaciji.
http://img163.imageshack.us/img163/4227/kj8h.jpg
http://img203.imageshack.us/img203/761/xkpd.jpg
http://img6.imageshack.us/img6/2194/snhd.jpg

kanački
21-07-14, 14:22
Pincirao sam produznicu ,sad gura nove mladare ,koji da ostavim ,centralni ili na jedan od ova dva bocna ? Kao da sam negde procitao da je bolje ostaviti bocni ..

http://img.tapatalk.com/d/14/07/05/apana6yp.jpg

Da ponovim pitanje, kolega njoko me je posavetovao za trenutnu situaciju, ali me zanima za odabir produznice tj.vodilice ,da li je bolje ostaviti centralni mladar ili jedan od ova dva bocna ? Negde u nekom tekstu sam procitao da je uvek bolje ostavljati produznicu kao bocni mladar ,kakva su vasa iskustva ?

miki83
07-10-14, 16:44
http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/10/07/1987d20f7d0f242d83663c25e1c2a05a.jpg cacanka rodna treća godina

German hunting terrier | Jagdterrier