Bivoli

Učlanjen(a)
21 Avg 2010
Poruka
4.092
Lokacija
Zemun / Novo Selo
Čitam danas na portalu www.stocarstvo.com članak, čiji je autor naš kolega nemanja_st01_58, Udruženje „ODGAJIVAČI STARIH RASA SRBIJE” i pažnju mi privukla ova rečenica:

Bivoli su takođe zastupljeni u zapatima članova Udruženja.

Za bivolje mleko sam čuo ali dalje ništa ne znam o ovoj vrsti stoke pa, ako na forumu ima ponosnih vlasnika, napišite koju reč. :ppozdrav:

dfvigm.jpg
 
Našao sam neki info:

-Vodeni bivol (bubalus bubalis) je pripitomljena vrsta koja je rasprostranjena širom svijeta. Svjetska populacija bivola od 130 miliona grla ukupno proizvodi preko 10% kravljeg mlijeka i preko 12 % mesa ukupne svjetske proizvodnje. Dok se 95 % bivola uzgaja u Aziji (Indija, Kina, Pakistan) mali, ali nezanemariv broj se nalazi u području Jugoistočne Europe.

Vodeni bivoli sazrijevaju kasno i ne mogu se križati s domaćim govedima. Njihovo mlijeko sadrži manje kolesterola (cca. -68%), više masti i proteina i više vitamina A i B12. Njihovo meso sadrži malo kolesterola (cca. –57%), ima nizak sadržaj masti (ca. –27%) i ima nešto drugačiji okus.

Skromni i robusni vodeni bivoli prikladni su za čuvanje na nepogodnim vlažnim i močvarnim pašnjacima s travom niske kvalitete- upravo na onim lokacijama, gdje je držanje intenzivnih pasmina nemoguće ili neproduktivno.

U usporedbi sa specijaliziranim pasminama goveda, proizvodnja mesa i mlijeka bivola puno je niža, međutim okus i konzistencija mlijeka i mesa ove vrste su drugačiji.-

mužjaci/ ženke
porodna težina (kg): 33/ 31
visina (cm):
težina (kg): 900-1.100/550-650
dnevni prirast (g): 600-700
dob pri prvom teljenju (mjeseci): 36-48
proizvodnja mlijeka (kg/laktacija): 1.800-2.000
sadržaj mliječne masti (%): 7,5-8,0
 
Nisam bivola video u životu. Čitajući nešto o ukrštanju našao sam da se može pariti sa govedima.
 
Definitivno bivoli ne mogu da daju potomstvo u kombinaciji sa govedima, bivoli i goveda su kao ovce i koze, lice jedni na druge ali ne daju potomstvo.
Sa govedima moze da se pare bizoni i neka grupa azijskih goveda (banteng, gaur i gajal), zensko potomstvo koje daju je plodno dok musko nije, takodje jak moze da se pari sa govedima i daje zensko plodno a musko neplodno potomstvo.
Zebu rase su drugacijeg oblika tela zato sto su odgajani u susnim i tropskim uslovima ali spadaju u prava goveda i daju neograniceno plodno potomstvo sa govedima.
 
maki,da li se mi mozda znamo?

---------- Poruka napisana u 16:54 ---------- Prethodna poruka je at 16:49 ----------

16072010706.jpg


---------- Poruka napisana u 17:01 ---------- Prethodna poruka je at 16:54 ----------

zaista vole vodu :)

09082010717.jpg
 
sami zimi dobijaju hranu,inace su cele godine pusteni u pastiru. obicno se u septembru tele i do sledeceg novembra imaju oko 300kg

---------- Poruka napisana u 14:46 ---------- Prethodna poruka je at 14:45 ----------

neki su agresivni a neki ne,mislim da zavisi od jedinke do jedinke
 
Nazad
Vrh