Киви нападнут , потребна дијагноза

paga

Član
Učlanjen(a)
11 Apr 2011
Poruka
65
Lokacija
Горњи Милановац
Здраво свима .
Имам две биљке закоје имам питања , па ако можете да ми помогнете .
Прва је киви , који је нагло добио жуто сушење листа , али је и даље лист жилав , дакле као да је само пожутео.
Да ли знате шта је у питању ?
dsc05142.jpg

dsc05143.jpg


Друга воћка је кајсија . Цветала је лепо , али кад је био ветар латице су спале .
Цело дрво је овакво :
dsc05144.jpg

Да ли је пропала ?
 
Поздрав paga,

Што се кивија тиче, рекао бих да је недостатак гвожђа у земљи, а такође и недостатак влаге јер киви обожава воду. Недостатак воде ћеш лако решити, али лишће мења боју и сушиће се управо због недостатка гвожђа
у земљишту. Једно од решења би могло да буде и ово: Sequestren 138 FE. Људи још свашта раде, стављају ексере у земљу, итд, али мислим да ти је ово сасвим солидно решење.
На овој кајсији ја не видим ништа необично, ветар зна у року од минута да одува све латице, али је битно да је она заметнула плод и да је већ била у прецветавању. Ако плодови не отпадају и не суше се, наравно да није пропала.
Мало више око заштите кајсије и коштичавог воћа од болести, посебно од монилије можеш прочитати у другој теми.
 
Ni ja nisam znao do ovog leta, na kajsiji i ostalom koštičavom voću (možda ne svakom, ne znam), možeš videti faze cvetanja.

Laički objašnjeno, prvo vidiš bubrić mali, pa se bubrić otvori, otvori latice, onda u cvetu vidiš ove prašnike i tučak, onda latice opadaju, ali tačno možeš da vidiš kod tebe na slici ovoj u samoj sredini ima novi bubrić tj plod koji će polako da izađe :) Milina za gledati :D
 
Nazad
Vrh