Zaštita voća u precvetavanju

Dragojlo

Član
Učlanjen(a)
15 Feb 2010
Poruka
821
Lokacija
Selo moje ravno
Tema o zaštite koštičavog voća u fazi precvetavanja

Jedna od kombinacija zaštite za šljivu,višnju,trešnju,breskvu,kajsiju:

Akord WG 0,75 kg/ha (7.5g/10lvode)
+
Mankogal80 0,2-0,25% (20-25g/10l code)
+
Dimetogal 0,005 - 0,1 % (5-15ml/10l vode)
 
Pozdrav svima!
Ljudi,,,pa ovo je strašno!
Bio sam juče u voćnjak, šljivine ose na milijon...u ovom ovolikom broju ih nikada nisam video!
Izgleda da im paše ovo toplo,i suvo vreme...
Sutra prskanje...taman kraj cvetanja - mankogal+akord+dimetogal
pozzz joe!
 
To je to najbolja konbinacija Dragojlo upravu si !!! samo sto ja mozda iskoristim harpun koji mi ostao umesto dimetogala i kubik umesto akorda ovaj put
 
Koliko je kubik umesto akorda lošija kombinacija, imam jednu bočicu samo zaostalu pa da istrošim, ali i ne moram, može da ostane za sledeću godinu :veseljak::
 
Ako ste vec prskali sa kubikom dva prskanja u fazi balona i cvetanju, onda ovo u precvetavanju je bolje da se ide sa Akordom da se promeni akivna materija a ne sve jednom istom za redom....mankogal je jako bitan zbog plamenjace i rdje a i dimetogal najbolje suzbija osicu u ovoj fazi, jer ako se ubuse i plodove onda ce biti stete a ako ih na vreme potamanimo onda je sve ok...
 
Hvala, tako ću onda, izeš jednu bočicu, prvo sam prskao chorusom pa kubikom, sad ću Akorod+mangokal+dimetogal :)
 
Pozdrav svima!
Što se tiče "Dimetogala" i starog "Fosfamid 40-EC"
Totalno je isti je sastav, to jest samo drugi naziv.
U uputsvu za Fosfamid 40 piše 15-20ml na 10 lit vode,,, a za Dimetogal 7,5-10ml na 10lit vode - za šljivinu osu!
Tako da će biti pojačana doza Dimetogala na 15-20ml - gledajući na brojnost šljivine ose,,,jako ih je puno!
pozzz joe!
 
Evo i ja sam juce bila u svom vocnjaku i zaista sljivine ose ima na milione - podrucje F Gore - isprskala sam samo Dimetogal-om jer ostala sredstva nisam imala ,
da li je potrebno i kada da se ponovi postupak


pozz Tanja
 
Danas oprskao šljivik u precvetavanju sa akordwg+mankogal80+dimetogal, stvarno ose je bilo i crne i žute, ali sam ih naprašio iz voćnjaka sa stilovkom, imam par slika u tel. crne ose ali mutne losa kamera evo našao sam par slika

Šljivina crna osa:
pflaumensaegewespen-hoplocampa-minuta-wikimedia_8c4d1b8c18.jpg


3505.jpeg


Šljivina žuta osa
3504.jpeg


Prskajte pod hitno najezda ove gamadi je veća ove godine nego lane bar kod mene, bilo je toplote i sunca i izlegle su se i sada izlaze iz zemlje i polažu jaja na čašične lisitće cvetova, i ta gamad se za 10-ak dana ispili i ide pravo u mladi plod šljive i jede mu semenku i on na kraju opada, jedna larva ose uništi 3-7 plodova šljive...
 
Auu kod nas nikada nije bilo ovoliko osa i to crnih predhosdnih godina a ja sto se secam nikad. Strasno ,nesto ih je poboljsalo ko zna japan nije bas daleko :p
sala mala no nije mozda ni sala. Uglavom ide pojacana koncentracija u starom sljiviku pod obavezno !!! Rakija se ove godine mora ispeci
 
Ja imam sreće pa mi je voćnjak oko kuće, nije u polju, pa nema nekih ozbiljnijih najezda...

Nego sam hteo da pitam, jel ovaj Dimetogal treba toliko da smrdi ili su mi uvalili pokvaren? Rok trajanja nije istekao, ali možda nije pravilno skladišten, kad sam ga otvorio umalo nisam umrao koliko cela soba zasmrde :D

Drugo, dade mi prodavac i neki "Nitrophoska solu.." 15-5-30 (1.3 MgO+3.7 S+M.E.), kaže to bih mogao sad da prskam kao folijarnu prihranu, kaže bolje samo tim nego da miksujem u ovu kombinaciju, a ako bih miksao, onda prvo to se rastvori pa ostalo...

Ima li potrebe za time? Od đubriva sam bacao samo Ureu 2 puta i pre još onaj NPK ...

Juče sam prskao kajsije, na nekima je plod već počeo da dobija boju, trešnja otvorila list ali cvet je i dalje tu, šljivi cvet opao..

@Dragojlo, količinu Akorda si naveo u gramima, cenima da si hteo u ml? Prodavac mi reče da 100 ml ide na 120 litara vode, ja sam stavljao kao za 100 litara...
 
nego sam hteo da pitam, jel ovaj dimetogal treba toliko da smrdi ili su mi uvalili pokvaren? Rok trajanja nije istekao, ali možda nije pravilno skladišten, kad sam ga otvorio umalo nisam umrao koliko cela soba zasmrde :d

веруј ми треба да смрди, још како! :d а што се тиче акорда, мислим да се драгојло није зезнуо, јер акорда имаш у милион варијанти, а он користи исто као и ја прашкасти акорд, значи wg, не оне варијанте fs, od, као и концентрат за емулзију.
ако си узео овај последњи, онда наравно мериш у милилитрима у концентрацији од 0,075% исто као и прашак у грамима.
 
Nisam ni sumnjao u Dragojla, nego nisam znao da ima praškasti :D Ja sam kupio ovaj u bočici od 100ml i pičim 10ml na 12 litara...
 
Ako mogu i ovde da postavim pitanje iz druge teme...

Meni nije jasno otkud sad ovo prskanje sa mangokalom u precvetavanju, lepo se vodila tema ovde a tako pišu i proizvođači, monilia kad krene cvet prvo, kad je pun drugo, kad opadne skoro sav treće...koje je sad ovo prskanje?

Meni četvrto. Na kajsijama nekim je plod veći od klikera. Za šta sam ja u stvari prskao? Čemu akord? Za moniliju ploda, ne razumem? Znam da je mangokal za list...koje me još prskanje čeka?
 
koje me još prskanje čeka?

Ako budes prskao svin sto procitas da neko negde preporuci obro si zelene kajsije :)

Mankogal je prvenstveno preparat koji se PREVENTIVNO koristi radi suzbijanja plamenjace. Posto se prvi listici javljaju uglavnom u fazi precvetavanja onda se insekticidu koji se koristi radi suzbijanja sljivine ose najcesce dodaje i mankogal da bi se ustedelo u prohodu tj da se ne prska dva puta.

Truljenje ploda (takodje monilija) nije isto sto i susenje grancica i cvetova iako je i to monilija. Borba protiv nje je kompleksna i stalna i to sto si sad zastitio sljivu i kajsiju od monilije ne znaci da neces imati trulih plodova. Monilija fructigena (trulez plodova) za razliku od monilije laxa (svetovi i grancice) prodire u sam plod i moze ga uvek zaraziti pa i u skladistu. Cesto se desava da sa jednog ploda predje na drugi kao sto je kod tebe slucaj. Jedan od razloga onih pojedinacnih pakovanja plodova, gde se plodovi ne dodiruju je i sprecavanje sirenja monilije fruktigene iako se najcesce radi i vocu koje je profesionalno sticeno i cuvano. Dakle ne postoji nacin da se to truljenje apsolutno eliminise ma sta ko pricao da je uspeo. Ali naravno da postoji nacin da se znatno redukuje i to treba ciniti.
 
mislim da će zelene kajsije brati 90 odsto članova ovog foruma, na žalost naravno. danas se u zemljici srbiji isplati imati polj. apoteku, verujem da je isti slučaj i kod komšija. ajde, mogu da razumem da čovek ima na placu recimo 50-ak pa i 100 drveta što šta od voća i jednostavno eto... pita za savet, jer bavi se nečim drugim i ovo mu dođe kao razonoda... ali da ljudi koji imaju proizvodne zasade zaista ne znaju osnovne stvari oko zaštite... !? neka se ne ljute forumaši na ovaj moj kritički stav ali stvarno neki tekstovi su me do suza nasmejali... ironman je recimo u kratkim crtama lepo objasnio neke stvari oko monilije, samo želim da dodam da ukoliko nije bilo padavina u periodu cvetanja, džaba ste krečili... recite mi slobodno da sam lud ili šta već ali ja imam za sada samo 2 prskanja u breskvi i nektarini, trešnja mi je u drugoj godini i ima jedan tretman... jabuku da ne pominjem...
 
E da, ti strucnjaci iz poljoprivrednih apoteka su za pricu. Zaposle se ili je otvore i odmah strucnjaci....sve znaju. A sto je najgore uglavnom ljudi imaju poverenja u njih. "Rek'o mi covek iz apoteke" a ne gleda u njemu trgovca koji zeli da proda svoju robu.

Uci u bilo koji posao bez makar osnovnog znanja je dobar put ka gubitku i zato sam vec napisao da je najopasnija kalkulacija ona koja se izvodi nanacin :broj stabala x kolicina roda po stablu x cena, a takva kalkulacija je prilicno cesta.

I da dodam.

Vidim ovde se tvrdi da je sljivina osa u nekom neverovatnom naletu, da je sve preplavila, da se ovako nesto nije desavalo, ja sam svaki dan u raznim vocnjacima i to ne primecujem. Uslovi za njen let i nisu bas povoljni izuzev mozda danasnjeg dana pa me bas cudi odakle toliki napad.
 
za šljivinu osu zaista ne znam jer šljivu ne gajim ali može se videti po običnim pčelama koje sada nedostaju jabuci i ostalim voćkama u cvetu, juče je skočila temperatura pa su jadne krenule kao nešto da rade, ali mislim da ako naši voćari nastave sa ovako DOBROM zaštitom uskoro nećemo videti ni pčelicu.... pa šta se ja čudim, kod mene u Suvodolu su za 10 dana prskali tri puta... i to voćari koji imaju po nekoliko hektara... ma šta da pričam dalje... dobro je rodilo prošle godine :)
 
Pa slicno.
Za sljivinu osu je neophodno suvo, toplo vreme bez vetra, a takvih dana je bilo bas malo ovog proleca cini mi se.
 
Nazad
Vrh