Cena malih prasića na tržištu

Ne, mada bi trebalo ka napune 4-5 nedelja.

Post je spojen: [time]1265055950[/time]
_________________________________________________
Ja se iskeno nadam da vrede!
Post je spojen: [time]1265085255[/time]
_________________________________________________
23j4xn6.jpg

Post je spojen: [time]1265114174[/time]
_________________________________________________
ovi su od 4 nedelje sad

noh73s.jpg

Post je spojen: [time]1265143093[/time]
_________________________________________________
wtveb5.jpg
 
Ja i sam kupujem prasad za tov i normalno je da gledam da ulaz bude što manji pa gledam da kupim prasad manje kilaže po tržišnoj ceni.Ali prasad od 10-15 kg se prodaju kad im je cena 100 din a čim cena skoči svi drže prasad do 25 kg.pa to je 5000 i više se isplati ga prodati nego hraniti i prodati za ovu sad cenu.Godinama unazad kupujem prasad u Bačkoj i tačno znam da kada imaju malu cenu svi prodaju sa sise jer kažu skup koncentrat ne isplati se.
 
ja nisam odgajivac svinja ali pratim trziste u evropi a malo poznajem i "zakone" trzista.Cena zivotinja se krece u ciklusima koji u zavisnosti od mnogo faktora imaju uzlaznu ili silaznu putanju.Ja sam iznenadjen da se visoka cena tovlejnika u Srbiji odrzala skoro godinu dana. Cena je visoka jer 1kg svinjske polutke u Austriji i Nemackoj se odgajivacima placa za S-klasu oko 1,35 evra a za nize klase i nize, do 1,20evra.Ovo su cene ne zivih svinja vec na liniji klanja a vi sad vidite koju cenu su imali odgajivaci u Srbiji.Nemojte da spominjete subvencije na zapadu jer njih imaju neke neprofitabilne grane poljoprivrede ali ne svinjarstvo.U evropi stocari imaju oko 12evra neto zadare po tovljeniku i to ako imaju solidne rezultate a to je uginuce do 3% u tovu i dnevni prirast od bar 700gr.Zato tovilista imaju minimalno 500 mesta a mnogi imaju i par hiljada.Ni ovamo cena nije stabilna ali se stalno radi na poboljsavanju proizvodnje pa dobra vremena pokrivaju losija. U Srbiji proizvodnja ide stihijski, kad je cena dobra, svi bi da gaje svinje u tom trenutku i tada je cena prasica velika jer bi svi da tove, pogotovu ako je hrana jeftina.Posle 6 meseci kad tovljenici stgnu za prodaju tada ih ima previse na trzistu i cena je mala.Posle toga sledi pokolj usled razocarenja i ciklus krece iz pocetka sa godinu do dve kasnije.Treba se biti toliko promucuran i proceniti trziste i ne stedeti na pogresnim stvarima jer to poskupljuje proizvodnju. U vremenu kad je losa cena, u toliko je vaznije da je proizvodnja , pogotovu u prasilistu sto bolja, jer hrana i vreme prolaze i ovako i onako.
Ovo je jako kompleksna tema o kojoj bih mnogo mogao da vam pisem i nadam se da sam vas bar donekle pokrenuo na razmisljanje.
pozdravljam vas
 
Pozdrav svima,
ja sam iz Republike Srpske, Nova Topola da se malo ukljucim na ovu temu kod nas cijena prasadi do 30 kg je bila do kraja Januara 2,15 EUR a sada je pala na 1,80 EUR ja imam 15 krmaca i uglavnom prasce prodajem na pijaci.
Interesuje me kako kod vas radi zadrugarstvo(coperative) u ovoj bransi,pa ako ima neko tko poznaje ovu oblast da mi se javi moze i Mailom.
 
Miljko@
1kg svinjske polutke u Austriji i Nemackoj se odgajivacima placa za S-klasu oko 1,35 evra a za nize klase i nize, do 1,20evra.
Zaboravio dodati cenu u Nemačkoj sojine sačme(~280e) cenu prasića 1,7e/kg
 
cena soje u D i A je oko 370 evra za tonu
kukuruz oko 90-100evra za tonu
jecam oko 130 evra za tonu
gotova hrane za prasice 27centi za kg
prestarter je oko 45 centi za kg
a cena prasica je za 30-35kg oko 1,70-1,90
posle zalucenja sa oko 6kg (tri nedelje sisanja) kosta 32-35 evra komad.
Nazimice F1 suprasne kostaju 290-330 evra u cistoj rasi oko 500evra
cena porcije semena za pietrena je oko 4,80 a cista rasa Jork i Land oko 8 evra
nerastovi kostaju ok 800 evra do 2000
 
Kraljevo, 5.1.2010.
prasad do 25 kg - 180din/kg
Post je spojen: [time]1265375721[/time]
_________________________________________________
Kraljevo, 5.februar
prasad do 25 kg- 180din/kg
 
Nazad
Vrh