Cena malih prasića na tržištu

Ja sam pre 3 god drzao tovljenike i posle fijaska sa cenom odlucio da se preorjentisem na prasilje.Mada vidim ovih dana da je u 5 domacinstava ostavljeno 32 nazimice (drug mi je vet. pa smo diskutovali o stanju na terenu).Ako se uzme u obzir da su vec imali po 5-6 krmaca,izadje na cifru od 60-ak prasilja,sto je godisnje oko 1200 prasadi samo u tim domacinstvima.I opet ce cena prasadi dole,krmace na klanicu, i sve u krug.
 
Ovo nije tema u kojoj treba reći ovo,ali ne mogu da izdržim a da ne iznesem svoje mišljenje! To je zato što u ovoj našoj državi svi rade sve i od jedne plate namože da se živi. Kad bi svako bio adekvatno plaćen za ono što radi i od toga mogao normalno da živi niko nebi dodatno radio poljoprivredu. Ovako smo prinuđeni da radimo sve i svašta nebili svoju decu izveli na put i svoju porodicu doveli u tu situaciju da nema šta da jede! To je neko moje mišljenje.
 
Ima istine u tome.Mada su ljudi lakomi za zaradom,sad je dobra cena prasadi-kupujem krmace,sad je dobra cena jagnjadi-krmace na klanje a kupujem ovce.
 
:bravo:Kod nas je problem sto svi ocekuju da im drzava obezbedi sve. Radi se stihijski. Kad je dobra cena, svi bi da tove! Niko ne razmislja da ce time povecati ponudu,samim tim pada cena. Onda je kriva drzava sto im nije garantovala cenu. nasa drzava jos nije dovoljno zainteresovana za neke konkretnije poteza, a mi im u tome pomazemo svojom neorganizovanoscu i razjedinjenoscu. Svi se ucaurili u svoj mali svet i misle da su glavni, dok im lepo ide. Cim naidje neki problem udare u kuknjavu i svaljuju krivicu na drzavu, ko daim je ona kriva sto nisu jaci. Treba jos mnogo vremena da prodje da se promeni svest nasih ljudi. Moramo shvatiti da smo udruzeni jaci i da samo tako mozemo da kontrolisemo, kako cenu tako i ponudu na trzistu. Za to nam je potrebno malo visre volje.
 
Radi se stihijski. Kad je dobra cena, svi bi da tove! Niko ne razmislja da ce time povecati ponudu,samim tim pada cena. Onda je kriva drzava sto im nije garantovala cenu. nasa drzava jos nije dovoljno zainteresovana za neke konkretnije poteza, a mi im u tome pomazemo svojom neorganizovanoscu i razjedinjenoscu.
Slažem se,za par meseci ćemo imati prasiće od 100 din
 
ljudi i da 2 puta povecamo broj prasadi na trzistu nece ih biti dovoljno meni svaka dva meseca treba oko 60 kom i jedva da mogu da nakupim a placam koliko ljudi traze nikom nepobijam cenu kod mene u selu sad neznam dali ima ukupno 20 prasadi na prodaju a da su oko 25 kg a skoro svaka kuca ima krmace a cena od 190ili 200 i vise je nerealna da budemo iskreni i na cenbu od 160 ima zarade a to sto smomi alavi za parama to smo sami krivi
 
Kod nas dolazio neki tip iz Subotice nudio za prasiće od 30 kg 55 eura i tražio da se ugovara na duži vremenski period.Ljudi nisu hteli ni da čuju a ja mislim da je dosta realno ako je na period od recimo 2 ili 5 god jer možeš da palniraš , ovako sve na ledu!
 
meni treba veca kolicina u kontinuitetu ali ne mogu da placam prase po ceni po kojoj prodajete na komad nije isto 1 i 30-40 i vise komada
 
goranv je napisao(la):
meni treba veca kolicina u kontinuitetu ali ne mogu da placam prase po ceni po kojoj prodajete na komad nije isto 1 i 30-40 i vise komada

Naravno da nije isto! Za sve možemo da se dogovorimo. Imam trenutno 30 komada stim da su mi 20 komada od 4 nedelje i rezervisani su. Ostalo mi je 10 komada pa reko ako ima zainteresovanih!
 
realna cena na vise je 170 din i ja imam problem nabavke vece kolicine to jest 60 kom svaka 2 meseca
 
DA to je trenutno neka realna cena za tobro prase,ali vi ste meni svi daleko
Post je spojen: [time]1265131071[/time]
_________________________________________________
Nema znaci ozbiljnih proizvodjaca prasica
 
Poz svima.
Skoro sam diskutovao sa prijateljima o prodaji prasadi oko 15 kg tezine,jer to u ovom delu srbije retko ko prodaje.Zasto ljudima ne prodati ako daju npr.250din/kg?Malo je ulaganje u tu prasad,i zarada je korektna.
 
problem je u tome što niko ne želi da plati 250 din za 1 kg prasadi od 10-15 kg već hoće i to da kupe za 180 din a po mogućnosti i jeftinije. Najbolje bio bilo kad bi odbio od krmače i odmah im poklonio. Onda bi sigurno bili zadovoljni.
 
Znam za tu pricu.Svi bi da sto jeftinije prodju,naravno i da se ogrebu od seljaka.Ma samo nek traze,opet ce da kupe od 30-ak kila po 2e.
 
savak je napisao(la):
Imam 10 kom. od 20 kg na prodaju, ako nekoga interesuje cena je 200 din!!! Stari su 8 nedelja.
E to ja zovem prase . Dobra genetika, dobar start , i to prase ima sve predispozicije da bude dobar u tovu. Jel strojis pod sisom prasice ? :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1265142131[/time]
_________________________________________________
sigurno vrede svaku ::novac::
 
Nazad
Vrh