Cena malih prasića na tržištu

@ Nikola , Tu si svakako upravu tu i jeste zarada i caka .Medjutim ipak misljenja sam da se mnogo vise prasadi proda bas na kilazi izmedju 15-20 kg. Opet, svako neka iznese svoje iskustvo u odgoju kao i prodaji . mislim da nije na odmet pomenuti i koje koncetrate koriste ili premixe.Mislim da se admin nece ljutiti :bravo: platice mu reklamu :haha:
 
:haha: Mislim da se ponovila situacija od pre tri god. Prasad su bila 70 din a Euro 75,sada su prasad 120 a Euro 105, Sad je i gora,Tako da vec dosta vremena mi p....o samo nismo svesni a mozda bas i ne zelimo da budemo... Jer verovatno nebi opstali kada bi svega toga HTELI biti svesni.


Racunica je prosta, ako je sve idealno,-bez bolesti..sranja granja..

Prase na odbijanju 6-7 kg prosek, konverzija hrane oko 1,8 kg startera od 35 din za 1 kg prirasta.

Odbijam sa 28 dana,izmedju 60-70 dana tezina je oko 25 kg.


Da napomenem probao sam svasta,napravim jeftiniji starter,onda je konverzija hrane veca,duze vreme provedeno u odgoju..

Shodno tome, puno stvari utice na to koliko ce pojesti da natera 25 kg,dobro je ako sve ide dobro ali kad ne ide....
 
Ma u pravu je Nikola kv. Ovo je super cena.Ma i precenjeno_Od prasica se moze ziveti na visokoj nozi. Sta se mi ludaci tu bunimo.Dal nam mozda nije kriva ova vlast na celu sa tadicem i dinkicem,cestitim i postenim ljudima koji se pojedose od sikiracije za srpskom poljoprivredom.U pravu je kad kaze kome se ne svidja ne mora ni da drzi prasice.Pa sta ako se bavio tim 30 godina,nek se preorjentise na telekomunikacije ili menaddzment.Sve je u pravu Nikola kv. I jos vise treba da uvoze svinjetinu iz madjarske. Bas smo se ubrezobrazili. Kao da je nama vlast kriva sto je narod siromasan, a poljoprivrednici prepusteni sami sebi. Sta ima vlast sa narodom i uvozom i monopolom i podsticajem i kreditima... E SMESNI COVECE...
 
Sad imam 2 ture koje treba da odlucim,merim kilazu i javljam.
#zoran sef
nisi shvatio moj komentar-cenu diktira potraznja.Moze ono nas da kosta 2e,ako neko treba da odvoji pola plate da ga kupi tesko da ces imati kome da prodas.I da,od prasadi se moze ziveti,ne bahato i luksuzno,ali ostane skromna plata.
 
Ne znam sta sad "vlast" moze da ucini,izuzev da natera mesare da smanje marze na meso.
Pa zamislite da je zagarantovana dobra cena svinja jedno 10 godina sta bi bilo.
Mislim da bi ljudi drzali svinje i u kuci,samo da imaju sto vise.
Kad je ono prvi put pre par godina bio veliki skok cene svinja,ljudi koji nikad nisu imali vise od 20-30 svinja su pravili neke nadstresnice i zatvarali svinje,naravno sve uz pomoc kredita.Bilo je nekih koji su imali i preko 1000 komada.Na kraju tova su se svi lepo sakupili na Pavlovica cupriji da blokiraju put.

Hocu da kazem da za pad cene svinja i prasica nije samo kriva vlast,nego i pohlepni ljudi koji nemaju meru,a ni mozga.

Do skoro nisam cuo da niko,izuzev jedne farme, drzi vise od 10 krmaca.Sad takvih ima koliko hoces,a ima jedan koji nije daleko od mene koji ima oko 200 krmaca,plus svako domacinstvo ima po bar jednu krmacu.
Krmace se ostavljaju masovno kad je cena prasica visoka,tako da vlasnik jos tad izracuna koliko ce zaraditi,plus se ostavlja ko sta ima,retko ko ima pravu robu.Svaka zarada ispod te izracunate unapred je tesko razocaranje.Bas zbog tog velikog broja prasica kasnije padne i cena tovljenika,posto se ni jedno prase ne baci,vec kako-tako svi dodju do 100 kg,izuzev odredjenog broja koji zavrsi na raznju.

Znaci resenje za ovaj problem bi bio,da "vlast" cim dodje do krize za prasice,ne dozvoli veliki skok cene,nego da prasice uveze i odrzava neku realnu cenu.Tako bi bila stabilna i cena tovljenika.Jeste da onda ne bi bilo neke velike zarade,ali ne bi bilo ni velikih gubitaka kao sad.
 
zoran sef je napisao(la):
Ma u pravu je Nikola kv. Ovo je super cena.Ma i precenjeno_Od prasica se moze ziveti na visokoj nozi. Sta se mi ludaci tu bunimo.Dal nam mozda nije kriva ova vlast na celu sa tadicem i dinkicem,cestitim i postenim ljudima koji se pojedose od sikiracije za srpskom poljoprivredom.U pravu je kad kaze kome se ne svidja ne mora ni da drzi prasice.Pa sta ako se bavio tim 30 godina,nek se preorjentise na telekomunikacije ili menaddzment.Sve je u pravu Nikola kv. I jos vise treba da uvoze svinjetinu iz madjarske. Bas smo se ubrezobrazili. Kao da je nama vlast kriva sto je narod siromasan, a poljoprivrednici prepusteni sami sebi. Sta ima vlast sa narodom i uvozom i monopolom i podsticajem i kreditima... E SMESNI COVECE...
Tako je zoki...
 
Ja neznam kako pojedini razmisljaju i da li uopste razumeju sta pokusavam da objasnim.NARAVNO da je za sve kriva ovaj pro-evropski lopovski lobi na celu sa vrlim nam predsednikom.Dokle god narod nema posla niti iole normalnih zarada,do tad ce svako ko ima,kako rece xsale,bilo kakvu nadstresnicu da u nju zatvori krmace i da drzi svinje.Okrenite se oko sebe,koliko se njih vratilo na selo posle "uspesnih privatizacija" preduzeca?Taj narod mora od neceg da zivi,basta na 5a,1 ili 2 svinje za hranu,i obavezno bar 1 krmacu da bi "pokrili" ta dva tovljenika.I onda taj radnik,majstor,bravar,zidar,... koji je do pre par godina od plate kao od sale kupovao prase da ga sa prijateljima i porodicom okrene za vikend na raznju,dosao u situaciju da drzi svinje na ocevom imanju sa kojeg je otisao u grad.I taj nesretnik koji se bori da prehrani porodicu dolazi u situaciju da nema kome da proda svinju,aili ako ima onda je to po takvoj ceni da nezna ujutru da li da se umije ili da se ubije.Briga Miskovica i ekipu da ta svinja koju je uvezao po npr. 90 din ostavlja bez hleba obicnog seljaka.Za uvoznicki lobi je samo vazno da su ustedeli 3-5 j...nih dinara po kilu,a to sto ostavljaju narod do guse u dugovima (i govnima) to nikog nezanima.Sad je taj nesretnik duzan za hranu,roba mu je ostala,prodavac ga steze da vrati dug i on mora da ih proda klanicaru po 85 samo da bi vratio dug.To sto je radio uz krasni,bio usran po ceo dan,to nikog nezanima.E to vam je gospodo surova realnost,i zato su nam cene takve kakve jesu.Uvek je trgovina bila za zaradu,proizvodnja za propast.
 
130 tesko, nema kupaca.

Ma, nije me briga vise ni za propale radnike, ni za penzionere. Dok su u gradu radili, primali platicu nisu se secali ocevog imanja. Ali zato sada kada je svuda opste rasulo, i oni lezu na grbacu seljaka. Sva sreca sto je tih povratnika malo. Ima kod nas primera, vratili se na selo iz grada, imaju po 30 000 din penzije * 2 = 60 000 din.
Ostavili po dva stana deci da uzivaju, a oni zapatili svinje tovu, prodaju povrce i td :nono:

I kukaju njima tesko, kako je onda nama koji prezivljavamo od ciste poljoprivrede.
Ima svakakvih primera, ali sustina je u tome, da se sve na seljaku prelomi. On uvek na...e :zli:

O, ovakoj vlasti necu reci trositi. :zli: :zli: :zli:
 
Tesko brate samo od zemlje da se zivi.Moze al jebeno i oskudno.Tetka moja zivi sama,ima 10 prasilja i to joj je jedini prihod.Cesto menjamo utiske i misljenja,sem iz puke nuzde i ljubavi ovim se poslom netreba baviti.Ja imam stalni posao pa mi ovo dodje kao zenina firma,al da je samo to video bi sta bi.
 
Kod nas u porodici je ovo trenutno i plata i penzija.

1 svinjarstvo
2 povrtarstvo

Razumem ljude koji ostaju bez posla, ali ko nas da razume:haha:
 
Sve to brate stoji,i nebi trebalo da se desava,ali smo uleteli u pricu sto je tako mala cena svinja i dosli do socijalne politike.Ista stvar se desava,i desavace se i dalje:sad se nesto isplati raditi-svi to rade,a cim je velika ponuda cena ode dole.I onda ide traljavo jedno god-dve,dok se ne unisti stocni fond,pa ce cena skociti.Onda ce ponovo biti lepo god-dve,dok se ponovo nenamnozi,i sve u krug.Ko ima raniji kapital da izdrzi krizu-radice,ko ne-rasprodace,i to je to.Bar je to moje neko misljenje.
 
Nazad
Vrh