PDA

View Full Version : Beli luk

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2

rraallee
14-08-08, 00:09
Cuo sam da je veoma profitabilna biljka za setvu tj sadnju.Nemam nikakvog iskustva sa tim pa Vas molim za blize informacije,iskustva,savete...Hvala!

Igor
14-08-08, 01:54
Recu ti samo da je jako tesko parirati cenom kineskom belom luku koji kod nas stize, i znam da je dosta njih batalilo proizvodnju belog luka.. Cak ni instituti ne rade na novim sortama.. E sad, najbolje je cuti nekog ko se bavi(o) proizvodnjom doticnog..

aco
24-03-09, 22:04
Tesko je parirati ceni Kineskog luka, ali to je cist hibrid i sav je uzgojen na hemikalijama tako da u moju kucu nece, jer je nezdrav.. Ja vise volim proizvesti domaci beli luk pa nema veze sto je on sitan, ko zna sta je beli luk sigurno ce prije kupiti domaci beli luk proizveden na nasim prostorima nego Kineski..

Darkone
25-08-09, 18:23
Cuo sam da je veoma profitabilna biljka za setvu tj sadnju.Nemam nikakvog iskustva sa tim pa Vas molim za blize informacije,iskustva,savete...Hvala!
ПРВО ДА ЛИ ИМАШ ИСПЛАНИРАН ОТКУП И ДА ЛИ СИ СЕ РАСПИТАО ЗА ЦЕНУ?

Post je spojen: 1251213916________________________________________ _________

Tesko je parirati ceni Kineskog luka, ali to je cist hibrid i sav je uzgojen na hemikalijama tako da u moju kucu nece, jer je nezdrav.. Ja vise volim proizvesti domaci beli luk pa nema veze sto je on sitan, ko zna sta je beli luk sigurno ce prije kupiti domaci beli luk proizveden na nasim prostorima nego Kineski..
ДА ЛИ ЗНАШ РАЗЛИКУ У ЦЕНИ И ДА ЛИ СИ ГА ПРОДАВАО И КОМЕ?

By North ARMY @Darkone u buduce ne pisi velikim slovima inace ce ti post biti obrisan bez upozorenja!!

jhon dere
27-08-09, 14:28
Kineskog luka, ali to je cist hibrid i sav je uzgojen na hemikalijama tako da u moju kucu nece ::svaka cast:: ni u moju !! Ni beli ni crni luk , jednom sam probao crni luk iz prodavnice pa toje ko gumu neku da žvaćem nema ni "miris" ni ukus , nema suza kad ga sečeš , da su mi bile vezane oči i da mije neko dao da probam nebi znao šta jedem , tako da ::lose:: . A štose tiče proizvodnje , proizvodi se samo za kućnu upotrebu tako da o cenama i prodaji nemam baš neke informacije .

cika Zlatko
08-11-09, 16:11
Ova godina dobra za proizvodjace.....bar za one pamenije koji nisu odmah jurili prodati >:({
Na zalost vecina jeste jos u septembru i to po ceni od 80-90centi a sada se prodaje na veliko po 1,5e
Najpoznatiji proizvodjaci u Srbiji brale selo Vrbica na severu banata i okolina.

kiraj
08-11-09, 20:02
Bilo nekad sada je Mihajlovo kod Zrenjanina jace u proizvodnji belog luka.

Maestro
08-11-09, 20:24
Pozdravljam nastavak diskusija, jer ova tema otvarena prošle godine, ali nije izazvala interes. Veoma zainteresovan za iskustva drugih, jer sam planirao neku proizvodnju u sledecoj godini. Što se tiče plasmana tvrdi mi prijatelj koji godina drži tezgu na Kalenić pijaci u Bgd. da može da "proda tone" ' na malo u zimskoj sezoni!?.
Interesuju me iskustva u pripremi zemlje (djubrenje), nabaka semena, sadnji, obrada (zalivanje?), i tsl.
Daj da čujemo malo ove Zrenjanince, jer ja takodje obavešten da drže primat u proizvodnji i plasmanu, bez obzira na "kineze" i ostale. >:D i >:({

DaVinci
11-11-09, 19:04
JA SAM TI RADIO BELI LUK PRE 2 GOD PO 2 HEKTARA PA SAM ODUSTAO

BELI LUK JE JEDNA OD MALOBROJNIH KULTURA KOJA IMA DOBRU CENU TOKOM CELE GODINA JA SAM GA PRODAVAO ODMA POSLE VADJENJA KADA IMA NAJVECU KILAZU I PRODAVAO SAM GA TAKO DJUTURE ZAJEDNO SA PERJEM I BRKOVIMA BEZ CISCENJA I TAKO SE ISPLATI ,POSTO VREMENOM I KADA SE OCISTI LUK GUBI NA TEZINI I TO TI JE ISTO + TVOJ ULOZEN RAD AKO PLANIRAS DA GA CISTIS 2 HEKTARA 3-4 COVEKA ===> 20 DANA RADA ::prica::
A POSTO VEC IMAS GDE DA GA PRODAS ONDA OK ....

I BITNO JE DA GA POSEJES NA CISTOJ NJIVI ZBOG KOROVA JER ZA NJEGA NEMA SPECIJE TJ JA NISAM CUO ILI JE EKSTRA SKUPA, STO SE TICE DJUBRENJA JA SAM KORISTIO KRAVLJI STAJNJAK U KOMBINACIJI SA VESTACKIM DJUBRIVOM REZULTAT EXTRA ROBA

ZA SEME CES MORATI DA SE OBRATIS NAJBOLJE NEKOM KO GA SEJE NA VELIKO DA TI IZABERE SAMO NAJVECE GLAVICE ..... BEZ KUPOVINE PO APOTEKAMA TO TI JE MACKA U DZAKU

MOJ ZET SE JOS UVEK BAVI PROIZVODNJOM BELOG LUKA NA VELIKO PA AKO SI ZAINTERESOVAN MOGU DA VAS SPOIM :D

I ZALIVANJE UZ SVE TO EXTRA :D

North ARMY
11-11-09, 19:07
DaVinci nemoj pisati velikim slovima :<<>

DaVinci
11-11-09, 19:09
slucajno evo ispravljeno ::spreman na sve::

Maestro
12-11-09, 18:30
@da vinci
Najlepše hvala na podrobnom objašnjenju. Pošto sam već zakasnio sa pripremom planiranog zemljišta (oko 30 ari) za proletnu setvu (tretman protiv korova, djubrenje, oranje), moraću ću verovatno sledeću godinu da preskočim, da bih se prirpema obavila kako valja. U svakom slučaju bićemo u kontaktu za seme preko tvog rodjaka.
:D i >:({

baca
04-12-09, 11:45
Moja porodica se bavi proizvodnjom belog luka već 30 godina. Sejali smo po 3 lanca, sada sve manje. Kineski beli luk je ubio naše tržište. Nekada smo snabdevali Centroprom, Imes, i druge klanice ali više toga nema. Sada ga proizvodimo samo za Beogradsku pijacu. Ni tamo se nemože prodati nešto mnogo luka jer nije tražena roba.
Ova godina je posle 10-tak godina bila najbolja za proizvođače jer se malo uvezlo luka u prahu i kineskog, pa se zato trazio domaći.
Iduće godine će ga opet uvesti, pa će oboriti cenu. Sve u svemu, nisam više siguran da se isplati sejati.

Maestro
04-12-09, 11:59
@Baca, pravi covek na pravom mestu sa velikim iskustvom. Jos jednom dobrodosao. Video si moj post od pre par dana gde sam bio odustao. Medjutim, u medjuvremenu sam uzorao oko 5 ari ledine (nekada tu bio vinograd, a vec godina se ne obradjuje) i tu planiram, probe radi, da posejem beli luk na prolece. Ako bude islo kako treba parcela moze da se prosiri na 30 ari.
Razmenicemo telefone za seme.
Ne bi bilo lose da das neka upustva oko pripreme zemlje, djubrenja, sadnje i ostalog, ne samo zbog mene vec i ostalih, predpostavljam da jos neko ima interesa.
Pozdrav i >:({

baca
04-12-09, 20:47
@Baca, pravi covek na pravom mestu sa velikim iskustvom. Jos jednom dobrodosao. Video si moj post od pre par dana gde sam bio odustao. Medjutim, u medjuvremenu sam uzorao oko 5 ari ledine (nekada tu bio vinograd, a vec godina se ne obradjuje) i tu planiram, probe radi, da posejem beli luk na prolece. Ako bude islo kako treba parcela moze da se prosiri na 30 ari.
Razmenicemo telefone za seme.
Ne bi bilo lose da das neka upustva oko pripreme zemlje, djubrenja, sadnje i ostalog, ne samo zbog mene vec i ostalih, predpostavljam da jos neko ima interesa.
Pozdrav i >:({

Nisam sejao nikada proletni beli luk, već jesenji, a njegov rok za setvu je prošao pre nekih mesec dana. Proletni luk ne sejem jer je sitan, malo rodi i ne traži se. Najbolje ti je da sačekaš jesen iduće godine pa ga onda posadiš.
Priprema je jednostavna: Đubri se stajnjakom površina gde se planira sadnja, uzore se, setvospremira i seje ili sadi od 01.10. do 01.11., par dana gore-dole. Na proleće je potrebno okopati ga ili prskati od trave i paziti da se ne pojavi lukova muva. Ukoliko se pojavi prska se sa nekim od preparata za nju. Vadi se od 15-20 juna.
To je ukratko to.
ako ima još nešto nejasno, slobodno pitajte.
Poz...

Bibliotekar
09-12-09, 08:47
Par reči o Belom Luku...

~ Gajenje belog i crnog luka i njine familije (http://www.4shared.com/file/168580222/891ffe01/lukovicasto_povrce_gajenje.html) (pdf, 1.9 MB, bookmarks)

Bratstvo kineskog i srpskog belog luka
http://i822.photobucket.com/albums/zz144/biblioteka/povrtarstvo/beli_luk_kineski_srpski.jpg

Mera bratstva Kineza i Serba (kada je reč o belom luku)
1. Beli luk, mere
- jesenjak: 46x33 mm, 35 g
- kineski: 60x37 mm, 65 g

2. Beli luk, mere
- kineski luk (dve glavice): 135 g
- jesenjak (5 glavica): 115 g

jhon dere
09-12-09, 14:06
a u čemu je njihova "tajna" ^-^ mislim kako je kineski beli luk krupniji i veći od našeg domaćeg ?

baca
09-12-09, 18:37
a u čemu je njihova "tajna" ^-^ mislim kako je kineski beli luk krupniji i veći od našeg domaćeg ?

Druga klima, druga sorta, druge agrotehničke mere...

jhon dere
10-12-09, 02:16
Druga klima, druga sorta, druge agrotehničke mere...
Ajde da zanemarimo "klimu" i kod nas je klima "sve bolja i bolja" 8) a koliko znam uspeva sasvim solidno i kod nas .
Taj hibrid belog luka sigurno postoji i kod nas 100%
Nego je verovatno u pitanju to što kažeš "druge agrotehničke mere " tuje tajna čime ga prskaju i prihranjuju toje bitno .

Bibliotekar
10-12-09, 08:38
Nekoliko reči o razlikama u trgovačkom pristupu belom luku između Kineza i Srba.

- Kineski beli luk je čist, egalizovan/ujednačen, spakovan po 4 glavice u sintetičku čarapicu (masa pakovanja je oko 250 g), deklarisan je pristojnom etiketom, do prodaje skladišten je u klimatizovanom prostoru (vrlo retko klija u ostavi, uz razuman rok čuvanja u domaćinstvu), često se može kupiti i na komad (jednake veličine i mase kao onaj što je upakovan, a oko 10% je jeftiniji).
- Srpski beli luk nije do kraja očišćen, često je uprljan ostacima podloge/tla, nije ujednačen, rinfuzno je izložen u plitkim gajbicama.

Pre nekoliko godina cena kineskog belog luka je bila 80 din/kg, a srpskog 160 din/kg.
Do skoro, cena je bila 160 din/kg za kineski i 250 din/kg za srpski beli luk.
Danas se, na lozničkoj pijaci, kineski beli luk prodaje za 250 din/kg (10% jeftiniji ukoliko se kupuje pojedinačna glavica), a srpski za 300 din/kg.

Ne znam zašto je smanjena kolaž-slika koju sam postavio u prethodnom prilogu!?
Kliknite na link i pogledajte sliku (kolaž):
~ Kineski i srpski beli luk (http://i822.photobucket.com/albums/zz144/biblioteka/povrtarstvo/beli_luk_kineski_srpski.jpg)

male napomene:
- Koliko je beli luk omiljena i kultna povrtarska kultura rečito govori skorašnja nebulozna rasprava u EU Parlamentu. Naime, sugerisano je italijanskim parlamentarcima da smanje upotrebu belog luka kada dolaze na sastanke.
Da bi zlo bilo veće, italijanski Predsednik se složio sa ovim mišljenjem i umalo da nije razložio italijansku Vladu.
- U balkanskoj narodnoj i kulinarskoj kulturi beli luk zauzima istaknuto mesto. Em je ukusan, em štiti od zlih sila i boleština!!!

>:({

Maestro
10-12-09, 12:02
S obzirom da je moja malenkost pokrenula temu sa mrtve tačke (dugo bila bez postova), pa se, u odgovoru, pridružili da vinci i baca, evo nekoliko priloga, koje sam "iskopao" sa NET-a, kanadski proizvodjač - koliko sorti belog luka u ponudi, uključujuči i jugoslovensku. Sledi još priloga:

http://i48.tinypic.com/263hi6t.jpg

:D , >:({

Aleksa
10-12-09, 12:28
Osnovna razlika u Kineskom i nasem belom luku je ta sto kineski uopste ne deluje na vampire.

Vampir jede kineski beli luk kao jabuku ,samo mljacka. Lkl{{ ,zato se od njega ne moze isplesti venac i okaciti ispred kuce. :<<>

E sad kad bi se neko setio da nas beli luk prodaje u lepo ispletenim vencima priblizne kalibraze ili da pravi zacin na drugi nacin mozda bi se Kinezi zapitali gde grese u proizvodnji svog.
A mozda bi se neko pametan opsetio da uvede prelevmane za uvoz hrane iz Kine kad vec ne mozemo da se zastitimo od EU.
Ali nas ministar poljoprivrede je fin decko ,ekolog ,on ne jede beli luk ,za njega to nije fensi hrana.

jhon dere
10-12-09, 13:04
jasam u plastenik posadio dve kese ovog kineskog štoje bibliotekar postavio slike pa ćemo videti štaće biti , i još nešto dali neko zna kako se " vata " seme od belog luka , jel isto ko sa crnim ili ... ^-^

Post je spojen: 1260443329________________________________________ _________
pošto sam video po poljo apotekama kesice sa semenkama belog luka , ali mi je bilo komplikovano da to sejem pa neznam šta dalje ide , jednostavnije je samo čenove ubaciti u zemlju i teraj

ivanhoe
10-12-09, 13:18
I kod nas mu glavica ostaje cvrsca,cesnjevi nemaju tendenciju otpadanja >:D

Maestro
10-12-09, 13:37
Evo link-a gde može da se vidi kako to ide iz semena:

http://henrycaron.smugmug.com/All/Garlic-Bulbils-are-clones-of/NC-Y1/183044883_WgJf4-L-1.jpg

http://henrycaron.smugmug.com/All/Garlic-Bulbils-are-clones-of/KOP-year-one/185018138_xqFzS-L-1.jpg

Maestro
11-12-09, 20:58
10 najvećih proizvodjača belog luka u svetu: >:({

http://docs.google.com/#folders/folder.0.0Bxwd9gV8sdveMjZhZjJmZWEtYTcyMy00ZTFlLWIy YjUtOTI5NGZiNzZjNTc2

jhon dere
16-12-09, 14:28
Cena belog luka za 1 kg-600din , zahvaljujući gripu svi su krenuli na prirodnu medicinu , zapušili nos i cepaju luka :lol:

ivanhoe
16-12-09, 15:31
A sta je sa kobasama? i ostalim djakonijama sto se sad stvaraju?

jhon dere
16-12-09, 15:36
ivanhoe može biti i to , ali , ovo je cena koja je "aktuelna" već dva meseca kod nas na pijaci , stim što pišem o domaćem belom ne kineskom , domaći je skuplji od kineskog i slabo ga i ima (domaćeg) dok kineskog ima u plastičnim mrežicama kao štoje Bibliotekar postavio slike ali ljudi više traže domaći , valjda zbog toga " kupujmo domaće" :lol:

Post je spojen: 1260992170________________________________________ _________
* adenozin iz belog luka sprečava stvaranje krvnih ugrušaka;
* organske materije iz belog luka koje sadrže sumpor smanjuju nivo holesterola i deluju preventivno na razvoj malignih bolesti (dokazana su antikancerogena svojstva belog luka);
* aminokiseline iz belog luka utiču na sniženje nivoa štetnog holesterola (LDL) u plazmi, odnosno na povišenje koncentracije zaštitnog holesterola (HDL). Beli luk snižava nivo holesterola i triglicerida, čak i pri konzumaciji hrane s visokom količinom masti;
* potvrđeno je njegovo vazodilatorno dejstvo (širenje krvnih sudova), naročito perifernih krvnih sudova, može se koristiti u tretiranju nekih vidova glavobolje i bolnih grčeva u potkolenicama koji se kod nekih starijih ljudi javljaju čak i posle kraćih šetnji;
* dovodi do snižavanja krvnog pritiska za pet do deset posto;
* normalizuje ubrzan rad srca, poboljšava rad srčanih krvnih sudova i snabdevanje srčanog mišića krvlju, što dovodi do poboljšanja srčane funkcije i smanjenja sklonosti trombozi;
* deluje na održavanje elastičnosti krvnih sudova i smanjenje viskoziteta krvi;
* pospešuje varenje i rad želudca, rad jetre, bubrega i prostate;
* antimikrobno dejstvo potiče od alicina, pa je delotvoran kod infekcija stafilokokama, E.coli, proteusom i pseudomonasom;
* pomaže u lečenju raznih plućnih oboljenja, a izrazito je delotvoran u lečenju gripa i bronhitisa;
* u narodu se beli luk koristi za izbacivanje dečijih glista;
* beli luk je našao primenu i u ginekologiji, stomatologiji (kod parodontoza i zapaljenja korena zuba), i u dermatološkoj praksi, naročito kao sredstvo protiv opadanja kose.

baca
17-12-09, 20:51
jasam u plastenik posadio dve kese ovog kineskog štoje bibliotekar postavio slike pa ćemo videti štaće biti , i još nešto dali neko zna kako se " vata " seme od belog luka , jel isto ko sa crnim ili ... ^-^

Post je spojen: 1260443329________________________________________ _________
pošto sam video po poljo apotekama kesice sa semenkama belog luka , ali mi je bilo komplikovano da to sejem pa neznam šta dalje ide , jednostavnije je samo čenove ubaciti u zemlju i teraj

Ja bi voleo da ti uspe eksperiment, ali nisam siguran da ćeš uspeti u gajenju kineskog belog luka. Mnogi su probali i nisu uspeli. Najverovarnije je prskan da ne pusti klicu, a i klima je skroz drugačija kao i godišnja doba, tako da kada ga mi ovde sejemo, njihovom luku vreme nije. A seme se hvata od najkrupnijih glavica sa puno čenova. One se ne prodaju nego ostavljaju za seme.

jhon dere
17-12-09, 20:56
baca evo u plasteniku ima klicu jedno 10cm ako ne i više , videću kako će biti do kraja (zime) al vidi opet ja mogu na kvantašu u proleće uzeti ta pakovanja u mrežicama pa posejati napolju nevidim razlog zašto nebi uspeo ^-^ slikaću ti sutra kako izgleda u plasteniku

ivanhoe
17-12-09, 23:44
Ja bi voleo da ti uspe eksperiment, ali nisam siguran da ćeš uspeti u gajenju kineskog belog luka. Mnogi su probali i nisu uspeli. Najverovarnije je prskan da ne pusti klicu, a i klima je skroz drugačija kao i godišnja doba, tako da kada ga mi ovde sejemo, njihovom luku vreme nije. A seme se hvata od najkrupnijih glavica sa puno čenova. One se ne prodaju nego ostavljaju za seme.

Meni je prosle zime jedna carapa zapaka za lavabo,u prolece pri opravci sam mogo doci do njega i posto ja naklijao rasurio ga i posadio.Neznajuci da ne klija potrosili smo ga vecinom mladog a ostalo s jeseni

baca
18-12-09, 10:19
baca evo u plasteniku ima klicu jedno 10cm ako ne i više , videću kako će biti do kraja (zime) al vidi opet ja mogu na kvantašu u proleće uzeti ta pakovanja u mrežicama pa posejati napolju nevidim razlog zašto nebi uspeo slikaću ti sutra kako izgleda u plasteniku

Meni je prosle zime jedna carapa zapaka za lavabo,u prolece pri opravci sam mogo doci do njega i posto ja naklijao rasurio ga i posadio.Neznajuci da ne klija potrosili smo ga vecinom mladog a ostalo s jeseni

Moguće da ste i vi u pravu. Znam mnoge koji su prethodnih godina probali da seju kineza i nisu uspeli da ga zapate. Možda se nešto promenilo sa njihovim proizvodima, stvarno neznam. Želim vam mnogo uspeha.

ivanhoe
18-12-09, 17:31
Moguće da ste i vi u pravu. Znam mnoge koji su prethodnih godina probali da seju kineza i nisu uspeli da ga zapate. Možda se nešto promenilo sa njihovim proizvodima, stvarno neznam. Želim vam mnogo uspeha. Ili nije prosao tretman,Da sam znao da je slucajno proklijo sacuvao bi ga za seme ::vino::

dzionik
20-12-09, 11:57
http://www.2sistersgarlic.com/articles/china_garlic_production_procedures.htm

Ukratko kineski luk je mačka u džaku i to sto je spakovano može da bude sa hiljadu različitih mesta i hemijskih obrada tako da nije bas za jelo ali verovatno kod nekih nije ubijena klica pa mogu da se razmože.

ivanhoe
01-01-10, 20:47
Opet sam naleteo na 2 glavice koje klijaju >:D
Sta mi je bolje ciniti
Odmah posaditi ili pustiti da dobro naklija pa na prolece ga uzemljiti?

vosi
01-01-10, 23:01
po mom iskustvu uzemljite sto pre mozete jer ako jako bude proklijao posle nece imati takoreci snage da pusti koren

ivanhoe
02-01-10, 23:50
Evo i nova vrecica klija >:({
Izgleda Trgopromet uvezao netretiran beli luk,jer neverujem da ga svetlo stedljive neonke iritira.

baca
14-01-10, 22:57
baca evo u plasteniku ima klicu jedno 10cm ako ne i više , videću kako će biti do kraja (zime) al vidi opet ja mogu na kvantašu u proleće uzeti ta pakovanja u mrežicama pa posejati napolju nevidim razlog zašto nebi uspeo ^-^ slikaću ti sutra kako izgleda u plasteniku

Evo i nova vrecica klija >:({
Izgleda Trgopromet uvezao netretiran beli luk,jer neverujem da ga svetlo stedljive neonke iritira.

Kako napreduje kinez? jel rasti? napišite nešto, uslikajte da vidimo.

rasa019
20-01-10, 16:49
Da li je izvodljivo da se u prolece zasadi beli luk pa da se taj rod koji se izvadi u julu iskoristi za jesenju setvu?Nisam nikada sadio beli luk,ali bi pokusao sa proizvodnjom istog na 30-ak ari zemljista.Interesuje me i kupovina semena belog luka za prolecnu setvu (50-ak kilograma).Hvala unapred

topalovic
20-01-10, 23:35
ne nemoze koliko ja znam postoje zimski i prolecni zimski ima krupnije glavice i cenjeve a ovaj prolecni je dosta sitni toliko za sada ako ti treba informacija pitaj >:D

jhon dere
31-01-10, 15:44
evo i mog "kineza" malo ga je oprljio mraz al neda se biće nešto

http://i49.tinypic.com/2uj7br4.jpg

http://i49.tinypic.com/6ekt9z.jpg

Sinke
05-03-10, 01:37
Može li mi neko reći koliko se može prosečno dobiti crnog luka po posejanom kilogramu? Npr. koliko mogu očekivati prinosa od 100 kg posejanog? Hvala unapred!

vosi
05-03-10, 18:50
kako hoces da sejes arpadzik ili bas seme crnog luka?

topalovic
05-03-10, 20:45
to je opsirno pitanje da li se seje iz semena ili iz arpadzika dali se seje direktno ili rasadjivanjem daj konkretno pitanje ako mislis da dobijes konkretan odgovor >:D

vosi
05-03-10, 20:56
jebiga ja drugacije nezam da pitam >:({

jhon dere
07-03-10, 23:03
Vosi evo šta kaže "struka i nauka"
o proizvodnji beloga luka ( :lol: )

http://i48.tinypic.com/2s8flad.jpg
http://i47.tinypic.com/28ix0yw.jpg

topalovic
07-03-10, 23:09
jedno je knjiga a drugo je motika >:({

Sinke
09-03-10, 01:39
to je opsirno pitanje da li se seje iz semena ili iz arpadzika dali se seje direktno ili rasadjivanjem daj konkretno pitanje ako mislis da dobijes konkretan odgovor >:D

Hvala na spremnosti da mi date odgovor. Kao prvo izvanjavam se što se nisam ranije oglasio na vaše podpitanje. Posadio sam 100 kg češnjeva belog luka, poprilično krupnih u zemlju koja je rastresito pripremljena i na koju je bačen veštak pošto nemam prirodni đubar. Razmake među češnjevima i sve ostalo oko sađenja sam uradio kako knjiga kaže.
Zanima me koji prinos mogu očekivati, od čega će najviše zavisiti i ako može par saveta kako da taj prinos eventualno povećam. Ako neko zna neko otkupno mesto za beli luk veoma bi mi koristila ta informacija. Unapred zahvalan. >:({

topalovic
09-03-10, 15:11
Ja sam nekada radio beli luk ali zimac,znaci sejo sam ga u novembru i odmah pokrivao folijom stigne sad nekako oko 10 marta i ja ga prodam u vezice medjutim sad ga nesejem jer je u jesen cenjevi skupi a vezica luka je 15-20 dinara(naveliko) vec 3-4 godine.Prema tome ako ga sejes onda samo za glavice vise ce ti se isplatiti

Sinke
09-03-10, 16:36
I ja sam posadio jesenas i planiram da ga izvadim početkom septembra, a posle toga čišćenje od zemlje i prodaja na veliko. Plaćali su po 1 euro za 1 kg. Ostavim sebi bolje češnjeve,a ostalo prodam,mada sam novi u tome, prepričavam iskustva ostalih. Kažu da, ukoliko je dobra godina (kiše u maju i julu) može da se dobije i desetostruki prinos... Ne znam, videću... Ima li neko iskustva u ovakvom vidu proizvodnje belog luka?

topalovic
09-03-10, 17:51
ako bude kise u maju i julu povecace prinos svemu ne samo luku :'({

vosi
09-03-10, 20:19
jedno je knjiga a drugo je motika >:({
:D

Post je spojen: 1268159373________________________________________ _________

Hvala na spremnosti da mi date odgovor. Kao prvo izvanjavam se što se nisam ranije oglasio na vaše podpitanje. Posadio sam 100 kg češnjeva belog luka, poprilično krupnih u zemlju koja je rastresito pripremljena i na koju je bačen veštak pošto nemam prirodni đubar. Razmake među češnjevima i sve ostalo oko sađenja sam uradio kako knjiga kaže.
Zanima me koji prinos mogu očekivati, od čega će najviše zavisiti i ako može par saveta kako da taj prinos eventualno povećam. Ako neko zna neko otkupno mesto za beli luk veoma bi mi koristila ta informacija. Unapred zahvalan. >:({

e ovako,ako si posadio 100 kg belog luka ,treba da imas prinos oko 550-600 kg.Reci dali si malcovao sa nekim fungicidom pre nego sto si zasadio,(1 savet ja kada radim beli luk,pre sadnje potopim ga u BENFUGIN i sacekam da odstoji 10-20 minuta i tek posle sadim,znaci 10 lit vode 150-200 grama BENFUGINA)

Sinke
10-03-10, 01:09
Jesam, potopio sam ga i odstajao je koliko je potrebno. Hvala svakako na savetu i proceni gosp. Vosi. Možete li mi reći kada i sa či treba da odradim prehranu, bilo preko lista ili zemljišta, svejedno mi je samo da odradim kako treba a majka priroda neka šalje kišu, tu ne mogu pomoći.

topalovic
10-03-10, 07:18
Sto se tice luka on nije zahtevna biljka po pitanju djubrenja prihrana preko lista mu pogoduje moze se radi svake nedalje i treba paziti na karencu jer i ta djubriva imaju karencu.Netreba preterivati sa azotom jer to kvari kasnije kvalitet cenjeva,mozu se koristi razna djubriva tipa haifa,kemira,scokt,(ja nisam koristio slavol ali kazu po pricama da i on deluje na luk ekstra)jos jedna napomena obavezno dodati okvasivac 0,2%(moze neka tecnost za sudove)jer je onda uzalud prihranjivanje.

Maestro
10-03-10, 07:24
@topalovic
može li malo objašnjenje, zašto se dodaje okvasivac 0.2%?!
>:({ i hvala!

dzionik
10-03-10, 09:52
Pa da bi ostao na biljci inače samo sklizne a luk je baš hidrofoban nemožeš ga lako nakvasiti.
Kvasitelji ili okvašivači razbijaju površinski napon vode tako da ona može da prodre i prione za suvu površinu. To ustvari rade svi sapuni i deterdženti, omogućavaju vodi da se zavuče izmedju nekog materijala i priljavštine. Možeš da dodaš i bebi sapun mnogo je pitomiji od deterdženta.

Maestro
10-03-10, 10:03
@dzionik
"Bolje pitati nego skitati"! Predpostavio da tako nešto u pitanju (mada me zbunilo okvasivac bez š i č), ali sam bio veoma deleko od ovako, preciznog i teorijski "potkovanog" odgovora.

::svaka cast:: i >:({

dule 1.
18-03-10, 20:11
pozdrav svima. Mene zanima dali se moze saditi beli luk kupljin u marketu....
:<<>

topalovic
18-03-10, 20:21
moze ali pitanje sta ce biti od njega,desavalo se da kineski beli luk ima samo lisce a nema glavicu moj ti je savet da nadjes nekog ko je sejao pa da uzmes od njega ili narucis u institutu za ratarstvo i povrtarstvo jer jedini oni imaju semenski beli luk u srbiji

Kengur
05-06-10, 11:05
Moj proletnji beli luk je propao ":":{
Ubi ga ova kisa.Sta smo stavili u zemlju, to smo i izvadili.Mala glavica.
Sva sreca nije velika povrsina

zoran sef
05-07-10, 01:07
Koliko kilograma treba semena po aru belog luka a koliko crnog? Koliko dugo moze da stoji beli luk kad se recimo izvadi u septembru.Posto me zanimaju proizvodi koji nemoraju da se prodaju odmah,poput pasulja i luka...

baca
09-07-10, 13:38
Koliko kilograma treba semena po aru belog luka a koliko crnog? Koliko dugo moze da stoji beli luk kad se recimo izvadi u septembru.Posto me zanimaju proizvodi koji nemoraju da se prodaju odmah,poput pasulja i luka...

Beli luk se ne vadi u septembru, već krajem juna jesenji i u julu proletnji.

zoran sef
09-07-10, 21:15
bez obzira kad se vadi, nego nisam to pitao vec PRINOSI... I kolko moze da stoji.

baca
10-07-10, 12:43
bez obzira kad se vadi, nego nisam to pitao vec PRINOSI... I kolko moze da stoji.

Za beli ti je odnos 1:7 u dobroj godini, a za crni zavisi od godine. Mnogo više je nego beli, a ako loše rodi može i manje.

zoran sef
10-07-10, 22:09
hvala !!!

acalazic
09-09-10, 12:23
Ljudi imam 300 kg semenskog belog luka,,,prolecnog, ako nekoga zanima neka mi se javi na 0642187505

Kengur
10-09-10, 00:21
Koja ti je sorta ^-^

sasa pancevo
18-09-10, 23:22
pozdrav svima! novi sam clan,tako da nemam,nikakvog iskustva u ovome.izvinjavam se ukoliko bude gresaka.zelim da posadim jesenji beli luk.., pa me zanima koliko mi treba kila luka za povrsinu od 20 ari.i gde sada mogu ,i po kojoj ceni da ga kupim,,,,hvala!

baca
19-09-10, 21:23
pozdrav svima! novi sam clan,tako da nemam,nikakvog iskustva u ovome.izvinjavam se ukoliko bude gresaka.zelim da posadim jesenji beli luk.., pa me zanima koliko mi treba kila luka za povrsinu od 20 ari.i gde sada mogu ,i po kojoj ceni da ga kupim,,,,hvala!

Možeš kod mene za 450din/kg., ako te zanima, imaš u oglasima tel.

savato
20-09-10, 22:03
U bre Opavcani pa vi derete kozu s ledja...Cena je svugde 3-3,5 eura a kod tebe 450 din...U startu da novog clana izujes iz cipela.Nemoj tako druze >:D

Bibliotekar
20-09-10, 23:19
Na lozničkoj pijaci, odavno, obitavaju čavoljci* od glavica belog luka koji se prodaju kao domaći proizvod po ceni od 500-600 srpskih dinara za kilogram (približno: 5-6 evrija za kilo mirisnog začina).
Iz proverenog izvora saznajem da Kinezi spremaju poplavu kvalitetnog belog luka na našem tržištu po ceni od, približno, 2-3 Eura za kilogram.

p.s.
Ima da se najedemo zimus kiselog kupusa začinjenog jeftinijim belim lukonijem !!! :D

* Чавољак = isprdak

markodanube
20-09-10, 23:57
bibliotekar @ sto se ne proizvodi beli luk za EU trziste ? Tamo kinezi ne mogu da izvezu a cena je sigurno dobra

baca
21-09-10, 22:33
U bre Opavcani pa vi derete kozu s ledja...Cena je svugde 3-3,5 eura a kod tebe 450 din...U startu da novog clana izujes iz cipela.Nemoj tako druze >:D

Nisam baš siguran da je cena 3-3.5eura, možda neki sitan, rascvetan, neočišćen, pokvaren...
Vidi šta piše bibliotekar pošto je kod njih.
Uostalom, ja sam završio sa prodajom luka za ovu godinu. Otišao je po 450 din/kg. >:({ ::novac:: ;D}

robi89
29-09-10, 11:22
ppozdrav svima...nov sam u ovome i zanima me da li se neko bavio proizvodnjom mladog belog luka...ili ako neko zna nesto vise o proizvodnji istog...posto bih voleo da pokusam takvu vrstu proizvodnje i dobro bi mi dosli neki saveti.
kako saditi,na koju razdaljinu izmedju reda i u redu,nega,preventiva i tome slicno...za pocetak bih pokusao u basti na oko 2 ara... pozdrav >:D

Post je spojen: 1285748652________________________________________ _________
ppozdrav svima...nov sam u ovome i zanima me da li se neko bavio proizvodnjom mladog belog luka...ili ako neko zna nesto vise o proizvodnji istog...posto bih voleo da pokusam takvu vrstu proizvodnje i dobro bi mi dosli neki saveti.
kako saditi,na koju razdaljinu izmedju reda i u redu,nega,preventiva i tome slicno...za pocetak bih pokusao u basti na oko 2 ara... pozdrav >:D

robi89
25-11-10, 21:34
Hehe...cekajuci ja posadio i vec je naveliko niklo...za sad izgleda solidno!imaju po 3-4 pera(lista)...pozdrav

robi89
05-12-10, 17:34
Ljudi,jel treba beli luk da se prska sa necim pre nego sto ga pokrije sneg...protiv lukove muve,plamenjace ili drugih bolesti i stetocina...ako moze neko da mi kaze kada bi trebalo da se prska sa cim i kako?unapred hvala!pozdrav

vosi
05-12-10, 22:58
do proleća ništa,posle protiv plamenjače i protiv lukove muve obavezno lepak koristiti

robi89
10-12-10, 17:41
Hvala,ja sam nov u ovom pa mi je svaki savet dobrodosao >:D
Cime vi prskate,mislim kojim hemikalijma,da li preporucujete neku odredjenu? a zasto obavezno koristiti lepak,zasto uopste koristiti lepak,cemu sluzi?ako mozete da mi objasnite...hvala jos jednom...

Kengur
12-12-10, 01:38
Evo pade sneg a ja ne posejah luk {"{": Jbm ti srecu {"{":

ivan-sakule
18-12-10, 20:32
Robi89,mozes prskati bilo kojim insekticidom,naravno procitas uputsvo da li suzbija lukovu muvu i jos bitna stvar je kolika je karenca preparata kojeg koristis.
Ja koristim perfection!!

Kengur
18-12-10, 21:15
Perfrection je prevazidjena stvar... {"{": Pitam se samo sto ga uopste i proizvode... nije vise dovoljo efikasan

ivan-sakule
18-12-10, 23:30
Slabije deluje to je tacno ako je najezda muve,ali za prvo prskanje u martu ( preventivno),je dovoljan! Drugo prskanje koristim Lebajcid.

Kengur
18-12-10, 23:39
Tako vec da... ja za lukove koristim Mospilan,Actaru,Tonus... a probacu i nesto jace i ako bude novije :-*

ivan-sakule
19-12-10, 00:01
Kengur,radis li luk na vecoj povrsini?
Ja sam ove godine posejao (4kj)

Kengur
19-12-10, 00:47
Bastenska proizvodnja :D, moze se reci u toj kolicini da je maltene ogledna povrsina... pokusavam svasta... pa kako uspe... nekada bolje nekada gore... ove godine je bas lose bilo {"{": :<<>, sta sam posejao to i vadio... nije do hemije nego je kanda losa genetika... kineski... rekoh ako je velik cen, bice i glavica... sve je super bilo do vadjenja... kad ono odjednom mala glavica {"{":

ivan-sakule
19-12-10, 14:36
Tako to bude sa belim lukom,skup je to sport!!
Sejem onoliko koliko mogu da prodam,a prinos po lancu je oko 5 tona ociscenog luka.Samo ove godine sam zasejao 3 tone semenskog(puta 3 eura) a gde su ostali troskovi,velik je ulog u belom luku zato je i cena ove godine takva ali nije svake godine!! >:({

Dusan123
20-12-10, 21:16
Pozdrav svima. Ja sam jos jedan nov, bez iskustva :) Ima nas bas dosta ovde :) Ja cu pitati nesto sto ce izgledati kao da sam pao s marsa, ali nemojte zameriti. Moj deda gaji beli luk za svoje potrebe. Nedavno je prodao u selu na pijaci 2 kila :) (toliko mu je preteklo :)) E sad, on je prodao po 500 dinara, jer su, u Smederevu i okolini, toliko. Ispitao sam ga o prozivodnji. On je covek seljak, i gaji po staromodnom principu, bez icega prakticno. Kaze ovako: posadis, i to ne kupuje seme, vec svoj luk proslogodisnji, zatim plevis da ga trava ne unisti, i beres. Nije pominjao hemikalije, ali nije to sad bitno. Zar nije onda luk najisplativiji? Ako tesko ide otkup, makar prodavao na pijaci. AKo svi prodaju za 500, meni dosta i 300. Nema, po njegovoj prici, nikakvih ulaganja, nije tezak za odrzavanje, a cena astronomska?? Ja vas sad pitam, kako je tu moguce, ili gde je caka? Nesto mi tu previse lepo zvuci da bi bilo istinito. Hvala.

dzionik
21-12-10, 01:44
Ma deda je pravi poljoprivrednik ali si ti malo pobrkao. Seme te košta desetak posto što treba da smanjiš od te zarade, drugo luk možeš da sadiš na istom mestu posle 4-5 godina i naravno plevljenje. Naravno da lepo zvuči i lepo jeste kada te posluži godina i dobra zemlja. Samo ne treba biti drčan i posaditi puno.

ivan-sakule
21-12-10, 03:55
Mnogo je proizvodjaca odustalo od luka jer se uglavnom rucno radi,mada i zbog toga sto ima uvoznog.E a onda se pojavio grip pa su svi navalil.... >:({

topalovic
21-12-10, 09:43
Pozdrav svima. Ja sam jos jedan nov, bez iskustva :) Ima nas bas dosta ovde :) Ja cu pitati nesto sto ce izgledati kao da sam pao s marsa, ali nemojte zameriti. Moj deda gaji beli luk za svoje potrebe. Nedavno je prodao u selu na pijaci 2 kila :) (toliko mu je preteklo :)) E sad, on je prodao po 500 dinara, jer su, u Smederevu i okolini, toliko. Ispitao sam ga o prozivodnji. On je covek seljak, i gaji po staromodnom principu, bez icega prakticno. Kaze ovako: posadis, i to ne kupuje seme, vec svoj luk proslogodisnji, zatim plevis da ga trava ne unisti, i beres. Nije pominjao hemikalije, ali nije to sad bitno. Zar nije onda luk najisplativiji? Ako tesko ide otkup, makar prodavao na pijaci. AKo svi prodaju za 500, meni dosta i 300. Nema, po njegovoj prici, nikakvih ulaganja, nije tezak za odrzavanje, a cena astronomska?? Ja vas sad pitam, kako je tu moguce, ili gde je caka? Nesto mi tu previse lepo zvuci da bi bilo istinito. Hvala.

Kao prvo zimski luk (zimac) je dosta skup jer mu je i seme dosta skupo,a sad ono najbitnije "nema nekog velikog ulaganja "ja se nebih slozio prvo je bitno djubrenje a onda kvalitetna sadnja,pa zastita od korova,pa zastita od bolesti a da ne pricamo o lukovoj muvi ko ja napravi 100% stetu.Ja sam ga sadio pod plastenik godinama ali kao sto rece dzonik zemljiste se zarazilo i nema vise sadnje.Po meni najvise se isplati pod plastenik u jesen ga posaditi poprskati stompom,dobro nadjubriti okopati jednom i prodavati ga u zeleno ili na veze,jer onda izbegne se prskanje od lukove muve koja krece krajem aprila da leti.

ivan-sakule
21-12-10, 20:14
Znaci da su ulaganja velika,moja ulaganja su 4 vagona stajnjaka po lancu 600 kg vestackog dj.(300 u jesen i 300 u prolece),tri ili cetiri prskanja od lukove muve,tri prskanja prihrana preko lista,radnici za okopavanje pa zatim vadjenje,ciscenje! ovo je najveci deo troskova ima ih jos i to dosta! Rashod po lancu ove godine ocekujem da bude oko 350 hiljada dinara mozda i vise...

robi89
22-12-10, 19:01
EE Ivane,i ti kengure hvala :D na tim savetima,ja zesejao oko 200 kvadrata,tj.zasejo sam celu bastu,i dosta se dobro drzi, :D sad je negde visine oko 10-etak centimetara,ali zajebo sam stvar posto sam posejao 2 vrste :<<>, sto mozda nisam trebao ali nije bilo drugog kad sam uzima luk .jedan je bio bas krupan, da su 3 dobra cena bila oko 100 grama,a ovaj drugi je bas sitan,pa sad neznam sta ce biti od tog sitnijeg,posto ovaj krupan u redu stoje kao vojnici,a onaj sitniji je malo posuntavilu-nema to drzanje,ali sta sad tusmo gde smo , bice valjda nekako. sve u svemu dace bog da sledece godine ;D} udari grip pa da svi mi koji proizvodimo BELI LUK da cemo ga prodati po super ceni.. >:({ pozdrav svima i opet hvala na savetu ivane
e usput i neke slicicehttp://i54.tinypic.com/2nurwxj.jpg
http://i56.tinypic.com/nwlvr8.jpg
http://i56.tinypic.com/2a0i2cj.jpg
http://i51.tinypic.com/dq3moj.jpg
http://i56.tinypic.com/2rhwz06.jpg
a sad sa vec nice luk:
http://i52.tinypic.com/s3onko.jpg
http://i55.tinypic.com/34irb7a.jpg
evo onaj krupniji luk:
http://i56.tinypic.com/2hq9it1.jpg
a evo sitnijeg luka :
http://i52.tinypic.com/257oa6w.jpg
a sad sa malo snega :
http://i54.tinypic.com/725esz.jpg
http://i54.tinypic.com/fnfnsm.jpg
a ostale slike sledeci put.... pozdrav momci >:D

topalovic
22-12-10, 21:44
robi89
sledeci put procitaj u pravilima foruma kako se stavljaju fotografije na forum.A po meni mislim da si mogao i cesce da sadis luk mislim da si "acio zemlju" za badava.Ja sam ga cesce sadio i nije bilo razlike u prinosu

robi89
22-12-10, 23:50
E topalovicu jbg.prvi put sam stavljao slike tako da fali malo praxe,au sto kazes za sadjenje tog luka upravu si,posto ja sad ove godine sejem prvvi put pa nesam znao kako da sadim ali sam citao iz nekig knjizica da treba razmak u reedovima da bude od 7 - 10 cm.
Ali mi to nesto mnogo bilo,pa smo mi ovako odokativno bockali,pa tako da se tek sad vidi rastojanje u redu,da je negde vece a negde manje..tako da koliko sam primetio oko 95 % je niklo a ovo ostalo ili jos nice,ili je riknulo - ::lose:: crklo....
Posto je basta tokom zime prazna nece joj faliti ako bude iskoriscena na ovaj nacina, pa makar se ona acila-trosena bada ko sto si reko ti tope - (nemoj svatiti kao uvredu mislio sam na nadimak).pa sad iovako nece biti zaorano sigurno.... ma bice ok :D.pozdrav toplalovicu....

Kengur
22-12-10, 23:55
Biće sve OK videćete :-* :-* Samo strpljenja...Odokativno ste dobro odradili... nije baš tako redak da se mora jadikovati... lepa ti je bašta gledno sa jedne poprečne slike... lepi redovi... ma biće sve OK

topalovic
23-12-10, 07:30
robi89
sledeci put procitaj u pravilima foruma kako se stavljaju fotografije na forum.A po meni mislim da si mogao i cesce da sadis luk mislim da si "acio zemlju" za badava.Ja sam ga cesce sadio i nije bilo razlike u prinosu

Kao prvo , u kojim to pravilima piše " kako se stavljaju fotografije na forum" i ja bi voleo da znam ?
Dali ovde? http://poljoinfo.com/index.php?topic=118.120
Ili ovde http://poljoinfo.com/index.php?topic=12331.0
Ili ovde http://poljoinfo.com/index.php?topic=6.0
^-^

Koliko ja vidim nigde nema "tačno napisano" kojih dimenzija treba da budu slike ...

A koliko vidim i u ostalim temama se postavljaju velike slike (normalne) i nisam primetio da neko to ... jedino se ti držiš toga ( izmišljenog pravila ) "ko pijan plota" ...
Evo primera ... nadji mi "ono na čemu ti insistiraš" naprimer ovde
http://poljoinfo.com/index.php?topic=56.660
a primera ima kolko hoćeš u svim temama ... da sad ...

A kao drugo robi89 svaka čast , na "preciznoj" sadnji ::svaka cast::
Topaloviću umesto da pohvališ čoveka i da mu daš volje da dalje učestvuje aktivno u forumu i postavlja slike , ti odmah našao zamerke ...
Nemoj se ljutiti ali tako je . >:({

P.S. Izvinjavam se " moderatorima " na :){{ ( :lol: )
>:D

Ima pravilo ali ga ti nisi procitao,kao sto ima pravilo da se prva recenica na forumu pocinje sa velikim slovom.Ne ljutim se ja ali ti mozda imas brz internet i to ne primecujes,a ja imam spor i treba mi u proseku 10 -15 minuta da otvori ovoliko fotografija,a znamo da brz internet u srbiji ima 10-15% ljudi a svi ostali su dial-lap.Pa zamisli onda koliko se ti ljudi muce.Postoje programi koji su za to namenjeni i sa njima se stavi samo link i to je to.Coveku nisam imao nameru da nadjem zamerke nego dobro namernu kritiku ,jer je na tu povrsinu koju je posadio mogao da iskoristi jos bar 2 "viterije" luka,a u danje vreme to mu moze biti zarada koja ostane.Ti linkovi su kako je objasnjeno postavljanje fotografije.Malo smo otisli u :){{

Maestro
23-12-10, 11:08
Pratim temu već duže vreme, jer sam planirao da nešto naučim, čak sam na početku napisao par post-ova. Medjutim, sada se javljam da bi, još na jednom mestu, ukazao na problem stavljanja velikih fotografija na Forum.

@jhona DERU

Postoji na više mesta, ovo je bilo merodavno, datirano (poslato: 30.04.2009, 12:50 »): http://poljoinfo.com/caffe/postavljanje-slika-na-forum/msg33570/#msg33570,
pa onda sledeće:
http://poljoinfo.com/index.php?topic=118.msg443#msg443, i tako dalje, postoji čitava istorija na 9 strana. Na kraju administratori ostavili tinypic, i stavili ogradu da maksimalno može slika-dve, veličine do 300 KB. To niko ne poštuje.

Zbog toga vam se dogodi da robi89 (ne zameram čoveku svež ja na Forumu i normalno je da mnoge stvari ne poznaje dovoljno) stavi 10 fotki po skoro 400 KB, pa to ispadne 4 MB, pa za učitavanje (download) treba vremena, pa i lošiji ADSL počinje da "štuca", a da ne govorimo koliko to opterećuje celokupan Forum.

Da bi se to izbeglo, neki "pametni" pronašli druge programe za upoload (ubacivanje) fotografija i jedan od boljih je ImageBam:

http://poljoinfo.com/index.php?topic=118.msg134161#msg134161

Kako to izgleda uverite se sami:

http://thumbnails30.imagebam.com/11213/47ba1a112129539.jpg (http://www.imagebam.com/image/47ba1a112129539) http://thumbnails29.imagebam.com/11213/ec0e02112129570.jpg (http://www.imagebam.com/image/ec0e02112129570) http://thumbnails31.imagebam.com/11213/b0d96e112129634.jpg (http://www.imagebam.com/image/b0d96e112129634) http://thumbnails22.imagebam.com/11213/01fb48112129727.jpg (http://www.imagebam.com/image/01fb48112129727) http://thumbnails25.imagebam.com/11213/b7b8ad112129785.jpg (http://www.imagebam.com/image/b7b8ad112129785) http://thumbnails29.imagebam.com/11213/2fa77c112129822.jpg (http://www.imagebam.com/image/2fa77c112129822) http://thumbnails26.imagebam.com/11213/309316112129846.jpg (http://www.imagebam.com/image/309316112129846) http://thumbnails33.imagebam.com/11213/ee4f47112129884.jpg (http://www.imagebam.com/image/ee4f47112129884) http://thumbnails18.imagebam.com/11213/963e00112129910.jpg (http://www.imagebam.com/image/963e00112129910) http://thumbnails28.imagebam.com/11213/6bd241112129947.jpg (http://www.imagebam.com/image/6bd241112129947)

U čemu je razlika? Pa, jasno u veličini, svaka ova sličica (thumbnail - veličina nokta, patuljak, patuljasta datoteka, itd.) je veličine 5 KB, znači njih 10 su 50KB, pa uporedite to sa malopredjašnjih 4 do 5 MB. Ne treba biti infoprmatičar - haker da bi se razumelo.

Pored toga, lepše izgleda, i što je još bitnije, jednim klikom ti se otvara fotka u stvarnoj veličini, a ti sam biraš šta ćeš da pogledaš!

Da ne budem pogrešno shvaćen, ovo nije pravilo, već više molba forumašima da koriste ovaj ili slične programe, pre svega zbog kolegijalnosti (kao što reče Topalović) prema ostalim učesnicima (njih najmanje 75%) koji nemaju ADSL.

Pročitajte gore navedeno Uputstvo i videćete da nije teško, tj. mnogo je lakše od tinypic-a, jer učitavate odjednom 10-tak fotografija, a ImageBam ih sam poredja.

Najljubaznije molim da se niko ne naljluti, jer je ovo nije pisano sa zadnjim namerama, već da se drugima pomogne !!!

topalovic
23-12-10, 14:50
Maestro
Nisam mislio da je pravilo foruma okaciti "thumbnail" u post,nego ako to urednici praktkuju dobrom namerom da opomenu clana onda to postaje "nepisano pravilo" na forumu. >:D

Tombica
08-01-11, 21:09
sto se tice belog luka isto je kao i sa drugim kulturama jedne godine ovako druge onako to sve diktira ponuda ipotraznja.naprimer 2009-te smo dosta bacili jer nije bio kupaca a ono sto se desilo prosle godine to ko zna dali ce i tako biti ove godine niko ne garantuje zavisicemo od trzista sto opet znamo koliko je nesigurno.

apolo
29-01-11, 20:37
Molio bih Vas ako neko ima ove godine beli luk ili pasulj za prodaju da se javite radi saradnje.

Tombica
29-01-11, 20:48
mislis na ovogodisnji rod?

apolo
30-01-11, 18:34
Da, ovogodisnji rod...

Tombica
30-01-11, 20:41
ja imam 1ha,obicno prodajem na bunt krajem maja,pa kad dode vreme cujemo se

apolo
31-01-11, 16:19
vazi guljas albert. Mozda biste mogli da mi posaljete broj telefona za kontakt ( naravno u poruci) cisto da se informisem malo bolje. Hvala

robi89
03-02-11, 18:47
pozdrav apolo..ej ja bi prodao ako je mogu sve u jednoj turi da se nemucim da ga vozam po pijacama,nego ja ti imam oko 200 kvadrata,to ti dodje nekih 2 ara.pa msm ako bi te interesovalo ,mozemo se dogovoriti... :D pa ako napravimo biznis da zalijemo >:({ >:({ >:({ >:({..... pozdrav apolo >:D >:D >:D >:D

Hodo Edin
27-02-11, 23:45
Sadim Bijeli luk svake godine po 2 kg sjemena i nikako da mi uspije pa me interesuje koliko i kako se treba pripremiti zemljiste za sadnju i koja je bolja sadnja jesen ili proljece jer sam mislio da ovog proljeca posadim 1 dulum bijelog luka cijena kod nas u Bosni tacnije u Sarajevu 11KM najjevtiniji trenutno sad....

mirkan
28-02-11, 20:32
poa,ja sam pazljivo procitao svaku poruku na ovom forumu vezanu za sadnju belog luka.Pocecu polako da se pripremam za sadju jesenjeg luka na nekih 200 fati(barem tako kod nas kazu u vojvodini,to je 8 deo jutra ili 16 deo hektra).Hvala vam na pomoci svakom od nas koji pocinjemo iz pocetka.Da li je detelin dobra predkultura za beli luk?Hvala ::svaka cast::

robi89
03-03-11, 16:14
E momci sad kako je poco ovaj sneg malo da se topi.nekako mi lukac menja boju listova sta to moze biti?jer ga je malo mraz ustinuo?ili sta je tu moguce,posto neznam,dali bi trebalo sa necim da se tretira
reko bolje da vas pitam nego da zaje...em sttvar
hvala unapred pozzz

Tombica
03-03-11, 17:16
mirkan detelina nikako ne odgovara kao predusev(puna je raznih zemljisnih stetocina) robi89 mraz ga je uhvatio ali ne smeta mu nista

robi89
03-03-11, 21:29
hvala ti guljas alberete...ali me interesuje jer ce proterati on nove i vece listove ili ne?

Kengur
03-03-11, 23:23
Hoce ne brini... >:({

Tombica
04-03-11, 16:26
naravno da hoce(ako si u mogucnosti uslikaj i stavi ovde slike pa da vidimo)

MilanM
05-03-11, 17:58
Procitah predhodne postove i vec sam naucio nesto novo :) prvi put cujem za okvasivac kod mene ako oces da prskas luk mora da se podrani ujutru i da se isprska kada jos ima rose. Mene zanima koriscenje djubriva kod belog i crnog luka.
Sadim za svoje potrbe posto kupujem seme zavisno od cene belog sadim 1kg do 2kg a crnog od 3 do 5kg. U sadnji uvek bacam vestacko djubre 3 petnestice kod nas poznato pod nazivom jesenje djubre period rastapanja od 3 do 6 meseci. To radim na sledeci nacin napravim red bacim u red djubre pa onda ide arpadzik i cesnjevi pa zatrpam zemljom. Kada izrastu najmanje 3 lista isprskam nekim insekticidom i zastitim ga jednom ili dva puta protiv plamenjace i dam mu neku prihranu (Vuxal Super sam koristio prosle godine). Problem nastaje kod skladistenja posto luk pocne da se skapuje novembra ili decembra, vadim ga avgusta nekoliko dana ostane na suncu da se prosusi i skladisten je u prostoriji koja ima malo vlagu ali je luk na policama. Prosle godine sam sado beli luk bez djubriva ali zbog susne godine je slabo rodio pa se sada razmisljam da ga po nicanju poprskam razredjenim kokosijim pregorelim djubretom u razmeri 1:20 ali citam na forumu da luku ne odgovara zivotinjsko djubre. Otac je cuo od moravaca ovih nasih pored Juzne morave d aoce luk da se skape posle berbe ako je vlazan sto je i logicno zato ga i ssim na suncu, pa od vestackog djubriva neki sade tako sto vestacko djubrivo stave kad zatrpaju luk zemljom.

Svaki savet je dobrodoso :)

dzionik
07-03-11, 09:08
Prošla godina je bila loša za luk, puno kiše ali i puno azota smanjuje vreme čuvanja.

robi89
16-03-11, 18:38
E momci hvala bogu i sunce pocelo da sija,pa samim tim je i moj lukac poco da tera i da lici na nesto.poco da ispravlja listove,i da dobija lepu zelenu boju.uhh
mislio sam da nece bit od njega nista hehe ali jeste :D :D :D

MilanM
25-03-11, 00:32
najbolje je da koristis 8-16-24

Hm mislim da to djubrivo nisam video da se prodaje, mozda ga ima ali u malim kolicinima, kolko znam 99% ljudi kupuje 3 vrste djubriva kod mene u kraju jesenje 3 petnestice - ono kao drzi vlagu, prolecno koje se rastapa najvise za mesec dana a mozda i manje i ureu. Naiso sam u nekoj poljoprivrdnoj apoteci u Nisu na neko djubrivo koje sadrzi mikroelemente ali dzak od 25kg kosta 3500, neka hvala dzak jesenjeg kosta 2000 od 50kg i 1400 je prolecno od 50KG.

Nesto se razmisljam koliko je pametno da stavljam u sadnji mesavinu prolecnog i jesenjeg djubriva, pricao sam sa ocem i kaze mi da on nikad nije mesao djubre nego mu stavi u prvom ili drugom plevenju prolecno djubre. Razmisljam se da mu prilikom plevenja stavljam ureu ili da ga prskam vuxalom pa sta bude i mozda ove godine probam sa navodnjavanjem. Valjda ce me vreme posluziti pa da ga nasadim za vikend :)

Tombica
25-03-11, 18:44
evo ga moj lukachttp://i53.tinypic.com/20ikwz.jpg

Kengur
27-03-11, 19:27
Ooooo pa ti se bavis profi proizvodnjom.... lepo ::svaka cast::

robi89
27-03-11, 20:14
e ljudi dali znate koliko je cena mladog belog luka po vezici ili kako se vec prodaje?!?!? ::novac::

Tombica
28-03-11, 13:22
robi rano ti je jos za prodaju

salees
28-03-11, 14:15
kod mene na veliko 16-20 na malo 25

robi89
28-03-11, 21:47
Zasto je rano,zbog cene ili zato sto jos nije dovoljno porastao? posto imam neki kao da je hibridni,vec je debljine palca :D i ako ga jos budem ostavljao ima da preraste i nece da valja za mladi...a imam i ovaj "obican" koji jos treba da raste! :)

Tombica
03-04-11, 19:42
rano je zbog slabe potraznje malo mozes da prodas,koji ti je taj hibrid?jel to onaj sto izbaci cvet na vrhu?

robi89
23-04-11, 00:34
slikacu obican i ovaj "hibridni" pa ces da vidis razliku :D

robi89
30-04-11, 14:39
E ljudi evo napokon slika...ovo je taj hibridni,kako sam saznao to je kalifornijski beli luk! :)
http://img864.imageshack.us/i/25042011040.jpg/

a ovo je onaj obican :)
http://img35.imageshack.us/i/25042011041.jpg/

a kada se uporede izgleda ovako:
http://img641.imageshack.us/i/25042011042.jpg/

Ovaj kalifornijski je bas veliki...u glavici ima oko 7-8 cena. Iz radolznalosti sam izmerio tri veca cena i bila su 100g,neverovatno! 1cen skoro kao glavica "obicnog" belog luka,sto se primecuje i na zelenoj masi...stabljika i listovi su mnogo robusniji nego kod "obicnoog"! jel je neko upoznat sa ovom sortom luka?!? :)
eto toliko...

vosi
30-04-11, 23:04
a gde si uzeo seme?ako nije tajna

Tombica
01-05-11, 21:19
da,sad znam o cemu se radi,ima moj kum ovu sortu,nema punosvega 10-15 redi u pola duz.Ono sto ja znam za ovu sortu jeste da se u kobasice ne moze staviti jer se pokvari,koristi se za raznovrsne salatei kao dodatak nekim jelima.On istera cvet i treba to zalomiti da bi glavice porasle.

Tombica
01-05-11, 22:05
http://i52.tinypic.com/ykto1.jpg

robi89
02-05-11, 17:41
@vosi: Seme sam kupio u Debeljaci na vasaru! :)

@guljas albert: Ja sam ga kupio da sadim u bastu, ostalo mi je nesto viska...koristili smo ga za kobasice i nije bilo nikakvih problema, kobasice boli glava! ;) prvi put vidim ovakav luk a i prvi put ga sadim...nisam imao pojma o tome da treba da se zalama kada izbaci cvet,a ovaj "obican" se ne zalama? Hvala na savetu, ali kako ide to zalamanje...kada izbaci ti ga otkines ili ga zavrnes?!?! svaki savet je dobro dosao...unapred hvala! :D

Tombica
02-05-11, 17:52
robi jednostavno ga otkines dole kod listova

robi89
02-05-11, 18:10
OK...hvala!

nemanja_st01_58
08-05-11, 00:50
Ja otkada znam pomažem baki da sadimo beli luk i uvek imamo oko ar dva za svoje potrebe ali nikad nam beli luk nije isterao cvet niti dao seme (kaze se da vile beru cvet i seme od belog luka i to koriste da bi živele dugo i bile lepe :)
Ustvari verovatno nas domaci luk ne daje seme a zanima me onda koji je to beli luk koji ga ima?
Sto se tice domaceg kod nas se jedan te isti sadi u jesen i prolece samo sto prolecni bude bolji jer se lepse razvije. Lukova muva ne podnosi sargarepu i kad se sade nekoliko gredica belog luka pa leja sargarepe onda ona mnogo manje napada beli luk.
Inace moji su sadili oko 2ara jesenjeg i isto toliko prolecnog i posto je u organik proizvodnji prodajem vezice po 30 din čoveku što drži tezgu na Kaleniću.
Naše iskustvo je što se tiče zemlje da postoje parcele gde beli luk odlično rađa i bude lep kao i one na kojima nikako neće da bude dobar. Pepeo mu prija kada se baci po njemu u proleće a dobro raste na rečnom zemljištu sa sitnim kamenom. Smonicu ne podnosi kao ni zabareno zemljište, niti hoće na jarko sunčanim i strmim parcelama da uspeva.

dzionik
08-05-11, 21:25
Bravo Nemanja, ništa ne diraj, samo vegetativno i najbolji luk na svetu..!!!

robi89
16-05-11, 22:14
Alberte bio si u pravu...poceo je da cveta,nisu svi oko 30% je izbacilo cvetove, sace i ostali....pa me interesuje kada treba se otkinu? da sacekam da svi izbace pa onda ili da otkidam kako koji izbaci? ::vadjenje_repe:: evo ovako izgleda:
http://img339.imageshack.us/i/beliluk2.jpg/
http://img694.imageshack.us/i/beliluk4.jpg/
http://img696.imageshack.us/i/beliluk3.jpg/

evo jos koja slika o mojoj "plantazi" belog luka ;D}
http://img823.imageshack.us/i/beliluk5.jpg/
http://img827.imageshack.us/i/beliluk8.jpg/
http://img560.imageshack.us/i/beliluk6.jpg/
http://img820.imageshack.us/i/beliluk7.jpg/

Tombica
22-05-11, 18:27
video sam slike,lep je,kako on tera cvet tako otkini znaci sad.Sto pre otkines bice lepse glavice.Ostavi i koji da ne otkines cisto da vidis razliku.Izmedu ostalog slican je kao i crni luk koji je isterao cvet i tamo kad ga otkines jos poraste nekako ali ako ga ne otkines nema nista jer snagu daje u cvet.Izvini sto ti se ovako kasno javljam crko mi komp,otisla maticna ploca.Pozdrav

robi89
25-05-11, 18:40
hvala...bice sredjeno u sto kracem roku! nego,pre neki dan sam izvadio 1 struk reko da vidim kako to izgleda...i skinuo par slojeva(ljustio) kad vidim nesto je ubusilo od gore i ima crvena larvica unutra...pretpostavljam da je lukova muva, pa sam ga odmah poprskao protiv iste...e sad koliko ce mu to pomoci ne znam! inace, prvi put sam prskao na prolece i sad mu je drugi put! da li da uradim jos nesto ili da ostavim pa sta mi Bog da?!?! sta bude sa lukom, jel propada ili ce preziveti?

sta mislis da li bi moglo da se seje luk sa semena onog cveta sto izbaci...mislim da ostavim 10-ak cvetova pa da sakupim seme i da posadim cisto eksperimentalno?!? ^-^ hvala jos jednom...Lkl{{

draganpan
25-05-11, 21:56
Evo mog iskustva
Kupio sam jednu glavicu pre par godina u Moskvi kao jesenji beli luk...
Posadio sam 5 čenova, kolko je i bilo, a glavica ko pesnica
Nikle su tri, a samo jedna je izdržala celu vegetaciju. I od nje sam počeo eksperimente...
Cvet, ili kako kod mene kažu, Bik sam po sazrevanju ubrao i ostavio do jeseni. U jesen sam posadio i dobivene čenove (svi su nikli) i seme iz tog cveta što je u velikoj meri niklo, a bilo ih je puno.
Šta sam dobio?
Luk ovakav kao tvoj opet sa cvetovima a iz semena arpadžik (jednodelni) okrugao sitan.
Tako sam nastavio i sada imam oko 20 kvadrata luka.
Ove godine ću na delu pokidati cvetove da vidim šta ću dobiti.
Zaključak
Luk koji je dosta krupan je lep za konzum i nešto manje je ljut u odnosu na ovaj domaći.
Stabljika cveta deli glavicu jer raste u sredini i slabo je obučena, pa se gotovo sam ljušti a samim tim i suši i propada.
Arpadžik omogućuje uštedu u utrošku semena ali je od njega luk ipak mnogo sitniji te godine.
Dalje ćemo da vidimo...
Inače zadovoljan sam što dobro rađa i što je krupan, a i ukras je za baštu jer ko god ga vidi pita: koji ti je ovo luk? sa čudjenjem, što se vidi i iz priloženih slika u ovoj temi.

Tombica
27-05-11, 23:12
robi89 nazalost taj lukac ce propasti ili ako ne pa recimo opet ga posadis u jesen propasce iduce godine,kad se jednom lukova muva uvuce u beli luk gotovo je,ostaje zarazen.Jedino resenje je da menjas seme,naravno ne zarazeno,pisem ti iz iskustva nazalost.

robi89
30-05-11, 00:36
kako mislis propada?jel istruli ili sta..?!?!?
pitam posto izgledaju zdravo i ne primecuju se neki znaci oboljenja ili slicno...a ako udje muva jel moze on da se koristi za ishranu?mislim kakav uticaj ima na glavicu ,da li ona ostaje neostecena samo sro je zarazena ili kako vec:lol:

petre
30-05-11, 23:02
robi89 nazalost taj lukac ce propasti ili ako ne pa recimo opet ga posadis u jesen propasce iduce godine,kad se jednom lukova muva uvuce u beli luk gotovo je,ostaje zarazen.Jedino resenje je da menjas seme,naravno ne zarazeno,pisem ti iz iskustva nazalost.
Da li vredi tretirati seme nekom hemikalijom?

Tombica
31-05-11, 17:46
evo ovako, robi ici cu do neke njive gde sam video zarazenu biljku pa cu uslikati pa da vidis o cemu pricam.Petre da,vredi to raditi ja radim dezinfekciju semena vec niz godina i uspeva,naravno zdrav lukac jer ako radis dezinfekciju vec zarazenog to ne vredi.

draganpan
01-06-11, 22:48
Reci nam čime tretiraš, kojim sredstvom kada i kako?

robi89
03-06-11, 00:30
e pa super...ae kada uslikas, postavi pa da vidimo... ;D}

robi89
07-06-11, 02:44
Alberte dok cekam tvoje slike...eto mene sa novim slikama i pitanjima...Lkl{{
danas sam izvadio 2 struka luka posto su im listovi skroz pozuteli,nema korenje i smrdi ko djavo...evo i slike:
http://www.imagebam.com/image/1a520a135531879
http://www.imagebam.com/image/dfe460135531897
http://www.imagebam.com/image/b577d1135531887

e sad nemam pojma sta je to i zbog cega...ovi ostali su za sada normalni,pocinju da zute polako ali mislim da je to normalno zato sto se polako problizava vadjenje...evo i o njima koja slika :
http://www.imagebam.com/image/0f2108135531916
http://www.imagebam.com/image/5755f0135531947
http://www.imagebam.com/image/ae065f135531907

e sad ovaj "obican" luk kao da pocinje da puca iznad glave, dok onaj krupni ne puca- on samo truli :lol: , evo kako izgleda to "pucanje"..
http://www.imagebam.com/image/d51044135531921
http://www.imagebam.com/image/2c2567135531928
od cega mu je to,da li je to normalno ili ipak ne?
mada je glavica ok, makar meni tako izgleda:
http://www.imagebam.com/image/878c92135531934
http://www.imagebam.com/image/7c2d9e135531940
http://www.imagebam.com/image/10e16c135531955

a ostavio sam i nekoliko cvetova od kojih cu da uzmem seme cisto experimentalno da vidim da li moze sa semena da se sadi i kako ce to da uspe, naravno slika:
http://www.imagebam.com/image/195d07135531972
http://www.imagebam.com/image/0315f5135531962

najvise me brine ovo truljenje, da li to moze biti od lukove muve ili je nesto drugo u pitanju? svaki savet je dobro dosao...

robi89
10-06-11, 16:16
ljudi jel znate zasto truli glavica?ima slika na postu iznad kako izgleda...daj recite neki savet ili miisljenje da spasim ostalo posto krece polako da zuti lisce a dole glavica truli!? da li zna neko sta moze da bude?

Tombica
17-06-11, 00:41
robi89 jesi li dobio moju p. poruku?

megamika
07-07-11, 17:46
Pozdrav iz Jagodine
Gde mogu da nabavim seme jesenjeg belog luka i po kojoj ceni
Dali mogu da posadim i prolećni u jesen ili ne
Nov sam u ovome a i u mom kraju niko nije sadio jesenji pa kad kažem šta sam pročitao svi me bledo gledaju.
unapred hvala na odgovoru

petre
10-07-11, 23:27
Mozes sejati prolecni beli luk u jesen. Ja to radim i prinos mi je dosta bolji.
Koliko semena ti je potrebno, jesenjeg luka?

megamika
14-07-11, 23:43
Hvala na odgovoru a što se tiče količine ni tu nisam siguran .Posadio bi oko 5 ari pa koliko mi treba

Markan
17-07-11, 16:52
Dobar dan i lep pozdrav urednicima sajta i svim forumasima.. Sajt je fenomenalan i koristan!! Postao mi je opsesija kako sam ga slucajno otkrio...
Imam jednu primedbu bez da budem pogresno shvacen,citajuci po forumu nailazio sam na upozorenja moderatora o propisima na forumu,to je ok.
Ipak smatram da trebaju biti malo tolerantniji prema clanovima,jer ovde su mahom poljoprivredni proizvodjaci a ne tehnicari za informatiku ili profesori knjizevnosti...Toliko u ovom navratu i sreno svima od Markana..

Nema potrebe pisati podebljanim frontom,a na sta bi licio forum da nema urednika,bar ovaj deo o povrtarstvu je demokraski......

holder
30-07-11, 09:34
Guljaš Albert a i ostali koji sadite na vecim površinama, zanima me dali zalivate beli luk u prolece ili nema potrebe zalivati?
Na koji razmak sadite beli luk?
Kada sadite na vecim površinama, dali sadite ručno ili mašinski?

Tombica
30-07-11, 22:43
sto se tice zalivanja sve zavisi od vremena ali uglavnom nema potrebe,razmak 32 puta 10cm,i polumasinski.Lkl{{http://i54.tinypic.com/e5s0vt.jpg

holder
31-07-11, 09:10
Bravo Alberte. Zahvaljujem na odgovoru. Hteo sam samo još da pitam, kako mislite polumašinski sadite? Dali imate mozda sliku sadilice pa da postavite, pošto ja planiram otprilike pola jutra ove godine da posadim pa me interesuje kako vi iskusni to radite.

peto1
31-07-11, 09:25
E to je patent i nije jos zasticen ali ako poneses gajbu piva moze se pregovarati i vdeti. A kad se pivo popije imces celu masineriju u glavi.>:({:lol:

holder
31-07-11, 11:24
Mašinerija. Samo zasučeš rukave i... Jel tako?

megamika
31-07-11, 22:34
Koja je cena semena za jesenju sadnju

Tombica
01-08-11, 22:34
kod nas 180 din kg.

dzionik
02-08-11, 10:15
Kako to?? na pijaci 500-600 kinti u čemu je fora Alberte??

holder
02-08-11, 10:49
Kod proizvodjača 180 dinara a na pijaci 500-600, čisto da se zna koliko zaradjuje proizvodjač a koliko trgovac. A da ne pričamo ko koliko rizikuje.

savato
02-08-11, 11:11
U pravu si,ja sam proizvodjac ali mogu ti reci da beli luk prodaju po glavicu,dve...ljudi nemaju para,znam covek mi pricao,ima 6 tezgi na Kalenicu...kaze nije bilo dugo ovako lose.Oni moraju da kupe,uloze i cekaju da prodaju,a roba kalira,kvari se,100 puta tamo-vamo nije ni njima sve jedno,ali nama je dosta teze

Tombica
02-08-11, 22:55
holder,savato, upravo tako,slazem se sa vama

sale-ale
03-08-11, 18:20
dobar dan!
dali je dobro saditi beli luk na razoranu detelinu i koliki je prosecni utrosak semena /kg po aru/.
hvala!

draxi81
03-08-11, 20:59
Pozdrav svima na ovoj temi. Hteo bih saditi jesenji beli luk na mestu gde se sada nalazi krompir! Dali valja saditi na tom mestu ?! Hvala

misoo83
04-08-11, 11:46
Juce sam uzimao seme sa belog luka jel moze neko da mi napise postupak sta sa tim semenom da radim da bi dobio mali luk od njega.

Ovako to seme belog luka izgleda :

http://img89.imageshack.us/img89/4099/lukw.jpg

CVIJA
05-09-11, 01:02
kod nas 180 din kg.

koja je cena za 200 kg i da li imaš toliko ?

Tombica
05-09-11, 16:51
ja nemam ja sam moje prodao,ali mislim da se moze naci u selu ali kako cujem cena je malo otisla gore na 2,20 evra tako je prodao jedan moj kolega pre desetak dana

draxi81
13-10-11, 09:48
Dali je neko poceo sa sadnjom belog luka..ja poceo na oko 250 hvati povrsine

vosi
17-10-11, 22:50
moj je već zasadjen

misoo83
19-10-11, 07:42
Ja sam juce po basti rasadjivao beli luk al moj je sitan ko lesnik :P{

Moram negde da kupim neki krupniji pa da njega posadim :)

nikola_VUK
24-10-11, 20:44
Nikao beli luk, videćemo šta će biti na proleće!

vosi
25-10-11, 21:10
biće bezparica:lol:

Tombica
30-10-11, 19:55
Imam los predosecaj u vezi belog luka za sledecu godinu.:P{

peto1
30-10-11, 20:01
Sta to da nece biti crni luk od njega?>:({

topalovic
30-10-11, 20:24
Beli luk uvek ima standardnu cenu,u vezicama prodaje se oko 25 dinara,a u glavicama cena dodje i do 700-800 dinara za kilogram normalno "zimca".

draganpan
30-10-11, 20:40
Juce sam uzimao seme sa belog luka jel moze neko da mi napise postupak sta sa tim semenom da radim da bi dobio mali luk od njega.

Ovako to seme belog luka izgleda :

To je seme jesenjeg belog luka koje se poseje na redice u jesen i sledeceg leta cete imati kao arpadzik belog luka. sledece jeseni posejete taj arpadzik i naredne godine imate beli luk

Tombica
07-11-11, 15:00
peto1 mnogo mnogo ama bas mnogo je posadjeno

zis
07-11-11, 19:17
Koliko vidim ovde kod mene sadili su ga i oni koji ga nisu imali ni za salatu tako da ako mu cena sledeće godine bude i 100 din. biće premija.Lkl{{

Tombica
07-11-11, 22:35
E, o tome vam pricam.

topalovic
07-11-11, 23:01
E, o tome vam pricam.
Nema pravila sto se tice cene odavno ponuda i potraznja ne diktira cenu proizvoda.Cenu diktira jedan ili dva coveka koji imaju monopol na uvoz belog luka iz Kine....

nikola_VUK
08-11-11, 00:01
Brojao sam pre neki dan posadio sam tačno 40 komada i svaki je nikao!

draganpan
08-11-11, 00:13
Brojao sam pre neki dan posadio sam tačno 40 komada i svaki je nikao!
Au brateeee pa ko će ti povaditi toliki luk:lol::lol::lol:

nikola_VUK
08-11-11, 10:46
Au brateeee pa ko će ti povaditi toliki luk:lol::lol::lol:

hehehehehehe

robi89
11-11-11, 16:08
Evo drugari i ja da se javim...proslogodisnji rod sa 2ara smo ove godine posadili na oko 10-11a!Lkl{{... za sad su to 2 vece baste, ali sirimo se polako.
evo i nekoliko slika:

priprema zemljista sa frezom:

http://www.imagebam.com/image/85c582158696965
http://www.imagebam.com/image/73b96c158698788
http://www.imagebam.com/image/c739ec158698967

pokusaj masinske sadnje :
http://www.imagebam.com/image/26e012158699279
http://www.imagebam.com/image/e2cace158699440

...koja nije bila bas uspesna {"{": i na kraju smo ipak rucno sadili luk:

http://www.imagebam.com/image/481808158693730
http://www.imagebam.com/image/ab747b158694083
http://www.imagebam.com/image/b49005158694314
http://www.imagebam.com/image/a7fec3158697579
http://www.imagebam.com/image/02077d158697796
http://www.imagebam.com/image/18c9cb158698196
pa sta mu Bog da... >:({

nikola_VUK
11-11-11, 17:44
Bravo za valjanje!!!!

nikola_VUK
17-11-11, 13:32
Koliko otprilike rađa beli luk po hektaru?

vosi
17-11-11, 19:58
pa ako samo 40 kom.staviš u hektar onda neće mnogo:lol:>:({

nikola_VUK
17-11-11, 22:28
Mislio sam lagano da pojačavam, pa da kažem ženi za koliko godina da ona ulazi sa klupe na teren:P{

Kurkela
17-11-11, 22:39
Po ha beli luk zasadjen u jesen moze da donese prinos okvirno od 6 - 12 tona.
Zasadjen u prolece daje duplo manji prinos.
Ima dosta i do povrtara. Lkl{{

robi89
01-12-11, 16:34
Ljudi kakave novosti stizu sa vasih plantaza belog luka??kod mene sve stoji korenje je pusteno,ali klica nikako da protera,neznam kako kod vas ali meni ovo nezvuci bas najbolje...?sta vi mislite?

Kornelius
02-12-11, 12:03
Dobro ja nemam plantažu, samo u bašti,krajem oktobra sam zasadio, ali ni kod mene se još ništa nevidi.

robi89
02-12-11, 23:46
hehe pa nemam ni ja plantazu...samo oko 10a!:lol: ali ipak jos nije nikao...da li zbog nedostatka kise ili ko zna cega,videcemo...Lkl{{

nikola_VUK
05-12-11, 18:06
Meni je nikao ima mesec dana, samo što sam ja moj par puta zalio a i toplije je ovde dosta, slikaću ga ali pera su mu oko 10-tak cm.

zlajo
11-12-11, 22:36
Meni je nikao ima mesec dana, samo što sam ja moj par puta zalio a i toplije je ovde dosta, slikaću ga ali pera su mu oko 10-tak cm.

Kada će te slike da vidimo već jednom

Ja sam malo zakasnio ,jedva sam nabavio luk našao sam kod jednog drugara iz Hajdučice 2-3 kilograma odradio sve po protokolu kako ste opisali ( 18 prošlog meseca ) i još ništa nema?

nikola_VUK
12-12-11, 13:09
Izvinjavam se na neažurnosti, evo je slika, pored belog zasađen je posel 20-tak dana i crni luk koji upravo niče.

http://img24.imageshack.us/img24/7215/beliluk.jpg

draganpan
12-12-11, 16:00
O pa vec moze da se bere... Ali sacuvaj neki komad za Novu godinu...:'({

vosi
12-12-11, 18:35
Nikola pa tu ima više od 40 kom.Lkl{{

zlajo
12-12-11, 19:41
Nikola pa to lepo izgleda, da li je crni neka zimska sorta ili običan i da li je to uobičajeno da su prvi listovi na belom luku žuti
ja ga prvi put ove godine radim

nikola_VUK
13-12-11, 00:37
Nemam pojma, rekla mi keva da kupim luk i one okolo krupnije čenove da posadim, to sam i uradio a bili su svi listovi do skoro zeleni.

robi89
15-12-11, 20:02
Normalno je da ti listovi budu zuti...makar je i meni tako bilo prosle god....nego ove godine smo posadili luk i poavaljali,i sad kako je pocelo da tera korenje kao da se gura napolje iz zemlje...samo se pojavljuju cenovi na povrsini. Mislim da smo zeznuli sto smo ga povaljali...inace je korenje razvijeno,gusto i dugacko! sta vi mislite?

Tombica
15-12-11, 20:26
Robi89,nisi trebao da povaljas.

robi89
17-12-11, 23:05
Tako sam i mislio...reko da cujem sta vi iskusniji mislite! sad makar znam za iducu godinu da radimo bez valjka...inace nama posle ovih kisa poceo da tera i klicu!kako napreduje vas luk?

Tombica
09-01-12, 14:57
Nikako,jos su ovi iz GES-a izgazili,presli preko luka na par mesta sa onim velikim kamionima.

nikola_VUK
09-01-12, 15:10
Meni ga je vetar neki orkanski koji je ovde duvao sroz umlatio listovi su mu do pola razvaljeni.

bogi023
09-01-12, 18:57
Pozdrav svima
Imam vocnjak pa bi mozda posadio beli luk izmedju vocaka.
@Albert
Video sam na slici da ti nije ogradjen luk jel njega ne diraju zecevi,srne,divlje svinje

nikola_VUK
09-01-12, 20:28
Čitao sam u nekim kljigama o organskoj poljoprivredi da beli luk širi neki miris koji odgovara povrću jer tera štetočine.

Tombica
10-01-12, 18:14
Bogi023,lukac ne dira nista osim nekih podzemnih stetocina i nekih nadzemnih(lopovi)Lkl{{

dubansr
28-02-12, 15:16
Kada i sa kojim djubretom se djubri beli luk jesenjak?i kako se vrsi dezinfekcija belog luka za sadnju,sa kojim preparatima,objasnite malo,hvala unapred

holder
13-03-12, 08:34
Ovako izgleda beli luk od mene u bašti. Slikano jutros.
http://i40.tinypic.com/211ut5d.jpg
http://i44.tinypic.com/swzree.jpg

holder
25-03-12, 20:49
A ovako posle desetak dana...

http://i41.tinypic.com/23msdc6.jpg

dubansr
01-04-12, 23:57
Ako vas zanima cena belog luka da vam kazem ja sam prodao po 4e za kg ali proletnjak od prosle godine

robi89
06-04-12, 13:26
@ holder kako je krenulo lepo vreme luk poceo da raste ...samo za nekoliko dana primetna je razlika, i ja sam se brinuo malo sto je slabo krenulo ali sada mi deluje da ce sve biti ok 8) samo da mu muva ne dodje glave i naravno putnici namernici,posto je moja basta na otvorenom!
Sa cim prskate luk protiv muva, a sa cim protiv bolesti? ae malo da se aktiviramo da razmenimo misljenja...
@ dubansr ne znam sta ce biti sa lukom ove godine, unistice nas ovaj kineski - kazu na kvantasu je drug kinez 90din. ...a i pravo da vam kazem po pijaci retko vidjam domaci beli luk, sve su kalibrisane kineske glavice po 3-4 komada u belim carapicama-mrezicama...

dzionik
07-04-12, 09:49
Ja verujem da se narod malo opametio pa da ne kupuje više to kinesko sr... od luka, koji ustvari i nije pravi beli luk nego vrsta prazilluka.
Robi što ne usejavaš šargarepu, zna se da je to najbolji prirodni lek protiv muve?

dubansr
07-04-12, 11:30
@ holder kako je krenulo lepo vreme luk poceo da raste ...samo za nekoliko dana primetna je razlika, i ja sam se brinuo malo sto je slabo krenulo ali sada mi deluje da ce sve biti ok 8) samo da mu muva ne dodje glave i naravno putnici namernici,posto je moja basta na otvorenom!
Sa cim prskate luk protiv muva, a sa cim protiv bolesti? ae malo da se aktiviramo da razmenimo misljenja...
@ dubansr ne znam sta ce biti sa lukom ove godine, unistice nas ovaj kineski - kazu na kvantasu je drug kinez 90din. ...a i pravo da vam kazem po pijaci retko vidjam domaci beli luk, sve su kalibrisane kineske glavice po 3-4 komada u belim carapicama-mrezicama...

Znam druze da nam kineski beli luk ubija cenu ali vidim da u poslednje vreme slabo ga prodaju jer svi navalili na domaci,ja sam prodao za 2 dana sav beli luk,imam i jesenjaka sada,i to nisam nosio na pijaci vec dodju ljudi kod mene i lova u dzep,da sam isao na pijac mozda bi dobio 5-6e ali ovako sam dao po 4e ali nisam isao nigde

nikola_VUK
08-04-12, 08:40
Ukapirao je dobar deo naroda da nije baš sve što se zove beli luk jestivo!

robi89
08-04-12, 16:07
Ovo za sargarepu nisam znao... ti tako stitis luk od muve? mozda probam za sledecu setvu, sad je kasno... Mislio sam na hemijsku zastitu koju koristite... ako su ljudi ukapirali valjda nece vise da kupuju toliko taj kineski pa ce kinezi da odustanu od naseg trzista :)

dubansr
08-04-12, 17:05
Robi kako tvoj beli luk,si prodao nesto prosle godine?pozdrav

vosi
08-04-12, 20:43
Ovo za sargarepu nisam znao... ti tako stitis luk od muve? mozda probam za sledecu setvu, sad je kasno... Mislio sam na hemijsku zastitu koju koristite... ako su ljudi ukapirali valjda nece vise da kupuju toliko taj kineski pa ce kinezi da odustanu od naseg trzista :)
protiv lukove muve ti služi Mospilan,Volley ovi su sa kratkom karencom a Perfektion ti je 63 dana za crni i beli luk.A za širokolisne korove imaš Goal ili Afalon mada ovu zadnju još nisam probao zato što je predvidjeno za šargarepu,zelen,celler i paštrmak ali kažu da može da se prska i sa time

robi89
10-04-12, 00:47
@dubansr
Ovo mi je drugi put da sadim beli luk, jos sam pocetnik...sav proslogodisnji rod luka sam posadio, osim onog sto je otislo u kobasice - tako da nisam nista prodavao. Nemam puno ali planiram da sirim sada imam oko 12 ari...imam neki veliki na gugl ukucas "elephant garlic" i videces kako izgleda to mi je nekih 20% od ukupnog i imam ovaj obican koji cini ostalih 80%. ovako izgleda za sada...
http://thumbnails75.imagebam.com/18411/c0319a184106968.jpg (http://www.imagebam.com/image/c0319a184106968)

@vosi hvala na info, ja sam ga prskao jednom sa wizard-om,isti hemijski sastav kao i mospilan, sacu ponovo...a protiv plamenjace i bolesti?

dubansr
10-04-12, 19:33
Super izgleda,cak i bolje od mog luka,pa nije malo bas 12 ari luka,msm nije to nis mnogo ali nije ni malo,srecno sa belim lukom i da da bog da rodi a lako cemo da prodamo,protiv plemenjace mozes antracol

radovan123
12-04-12, 18:10
pozdrav
imam posađeno par kila belog luka za svoje potrebe i danas slučajno vidim par strukova kao da su se osušili, pogledam malo bolje i vidim unutra u srcu malog belog crva, jel to muva zapljuvala ili što je problem?
Danas sam ga oprsko sa cromogor 40. Dal je problem što nisam prije oprsko, početkom aprila,što će sada biti, ostali luk je totalno zdrav uglavnom recite mi kad se mora prvi put prskat?
lep pozdrav

robi89
13-04-12, 00:23
Dace dace, nije malo ali uvek moze jos Lkl{{. koliko imas ti? koliko se bavis sa belim lukom?

radovan123
13-04-12, 09:36
Znači nemoram ništa da brinem zbog toga? zahvaljujem
Točno posađeno imam 9 kila, i sav rod ostavljam za sadnju u jesen, pa budemo videli što će iz tog izači, išta ili ništa. prvi put sadim luk.

dubansr
13-04-12, 12:51
Ostavices proletnjak za sadnju u jesen,pametno!Druze ja se ne bavim dugo sa tim ali moja porodica radi sa belim lukom dugo gogina,par decenija,ali su to uglavnom bile povrsine za sopstvene potrebe,ali sada sam pricao sa mojima da posadimo vecu povrsinu,imam i jesenjaka i proletnjaka uvek,a sto se tice prodaje mislim da ce ici dobro,bar sam ja prodao svoje za 2 dana po 4e za kg,samo da nadjem usb kabal postavicu slike

robi89
14-04-12, 13:25
@radovan123 odgovor je bio za prethodan post,izvini...mislim da ce ti to biti malo problematicno,posto cim krene lepo vreme trebao bi da isprskas preventivno,jer kad jednom udje taj luk uglavnom propadne! ja sam prosle godine prvi put sadio luk i ja imao probleme sa truljenjem pa sam posle prskao ali bilo mi je kasno 30% mi je istrulelo...zato ove godine prskao ranije,pa bas juce sam drugi put i sad se nadam da ce sve biti ok...i ti prati i redovno prskaj da bi sacuvao ono sto je ostalo i bice dobro.

radovan123
14-04-12, 16:17
robi...
kad si ti svoj prvi put preventivno isprsko? Video sam u ovoj temi tvoje prošlogodišnje probleme za belim lukom, al tebi se to desilo pred vađenje, jel tak
kod mene sam naišao samo na 3 luka u kojima je bio crv, ostali su svi zdravi i crva nema, crv je bio samo na malim zakržljalim biljkama i one su izgledale onako jadno, uvenulo...

dubansr
14-04-12, 16:22
Ma prskas polovinom marta,zatim nakon nekoliko dana

robi89
15-04-12, 00:05
Prvi put prskao krajem marta i sada drugi put...trebalo bi svake dve nedelje sto zavisi i od hemije koju koristis, ako nista drugo pitas od onog od koga kupujes - on bi morao da zna pravilnu upotrebu.
Onda si dobro prosao, kao sto si i video meni je dosta otislo i to pred berbu...sada ga prskaj redovno i ako do sada nije usla onda ne bi trebalo da bude problema 8)

robi89
28-04-12, 00:09
Ljudi kako stojite sa lukom? Meni poceli vrhovi listova da rumene i zute,zvao coveka-strucnjaka a on mi kaze da su to neki tripsi neki sitni insekti...pa sam ga sada isprskao protiv toga i preventivno protiv plamenjace...cekam par dana da vidim rezultate,pa cemo videti.

sabba
29-04-12, 12:45
Ovako izgleda moj luk, ako sam uspeo ubaciti slike!

nju-viliđ
29-04-12, 22:20
Da pitam dva pitanja,posto nemam pojma sto se tice cesnjaka jedno pitanje i za sve ostalo drugo.
Cuo sam da ga je sada dobro zalijevati i to dosta,jer ce tako dobit lisne mase a ona ce onda hraniti samo lucicu.
Jel to stoji da ga sad zaljevam pojacano?

I dal bi bilo dobro natopit od kokosi izmeta u vodi ga otopit i sa tom vodom onda zaljevati vrt?
ili ima da nekoj biljici to ne pase?

dubansr
29-04-12, 22:25
Trebao si da stavis pre obrade zemljista stajnjak mada mozes da pomesas sa vodom,a sto se tice zalivanja sad nije potrebno pala je velika kolicina kise pa je zemlja vlazna,kada bude suncano par dana za redom mozes pomalo zaliti

robi89
30-04-12, 16:10
A moj luk ovako izgleda...sta mislite u cemu je problem?
http://i.imgur.com/V3ZXR.jpg
http://i.imgur.com/lPRjf.jpg
http://i.imgur.com/JTPb5.jpg
http://i.imgur.com/3blT1.jpg
http://i.imgur.com/VACA0.jpg
http://i.imgur.com/oM6g3.jpg

baca
30-04-12, 21:55
Preterao si sa urejom.

robi89
30-04-12, 22:41
Ima li leka?

nikola_VUK
01-05-12, 00:27
MIslim da bi jedno dobro zalivanje pomoglo, spralo bi malo azot.

baca
01-05-12, 21:25
Ima li leka?

Teško da nešto možeš sada da ispraviš. Probaj sledeće godine da balansiraš djubriva i da ih bacaš u normalnim količinima.

dubansr
01-05-12, 22:12
Ili zali nakon bacanja djubriva

zis
01-05-12, 22:42
robi89 (http://poljoinfo.com/member.php?4026-robi89) Jeli pre luka na toj parceli bila lucerka?

robi89
03-05-12, 22:40
probacu sa zalivanjem,to mi jedino preostaje,e sad ureje je dobio malo sve nekih 10-15etak kg,na 7,5ari to i nije neka kolicina,po mome misjenju,a prethodno je bio kukuruz,e sad provozikao sam se malo po opstini kod mojih drugara koji proizvode beli luk na veliko na nekoliko lanaca,e sad i kod njih se pjavilo isto ovo,tako da nisam jedini,- tako da nisam preterao jedini sa urejom ako je to u pitanju,ima na vise mesta problema sa rumenilom imaju i drugo,,tako da neznam sta da radim,moram da ga okopam,pa onda da ga zalim nakon dan dva jer ako ga sad zalim onda sam ga ugasio jer je korov poceo da buja,pa tako da videcemo sta cemo :D sve u svemu hvala na savetima..... pozz

---------- Poruka napisana 03-05-12 u 21:40 ---------- Prethodna poruka je 02-05-12 at 19:28 ----------

@zis na jednom mestu je bila lucerka a na drugom kukuruz...ali to su vise baste nego njive,kao sto se moze videti i na slikama!okopam i zalijem pa sta mu Bog da.

nju-viliđ
09-05-12, 14:32
Sad gledam prognozu i vidim sljedecih 15ak dana dosta kiše.
Hoće to sad uništiti češnjak?

robi89
10-05-12, 15:38
Nece ga unistiti, ali mu bas i ne odgovara jer ce vise vlage navuci u glavicu pa ce se prilikom skladistenja pre pokvariti...odnoso kraci mu je rok upotrebe Lkl{{

vosi
10-05-12, 22:23
pa po mom mišljenju sada mu i odgovara da dobije malo vlage pošto sad počinje da formira glavice,barem kod mene

robi89
10-05-12, 22:46
treba mu, i kod mene je zemlja prilicno suva...kazem ako bude bas mnogo padavina, ali videcemo Lkl{{

vosi
10-05-12, 22:56
biće to sve jo

stole77
10-05-12, 23:27
Данас жена купила у продавници бели лук, изгледа тако једнолично и као пластика. Увоз из Кине. {"{": А о том кинеском сам чуо све најгоре. Тако да ми је гадно да га једем. Надам се да неко од сељака има да продаје домаћи српски бели лук на пијаци па да купим.>:({

Skoricanac
16-05-12, 20:15
Planiram da posadim jesenas 10-15 ari belog luka pa me interesuje cena semena i koja se sorta najbolje pokazala?Kakvi su vam prinosi?Dosad sam sadio u prolece samo za svoje potrebe.

kochaa89
21-05-12, 19:19
Pozdrav za sve. Imam ja nekoliko pitanja i nadam se a cete mi izaci u susret i pomoci, tj odgovoriti.
Imam 25ari zemlje trenutno pod jecmom. Planiram da zasadm beli luk na celu parcelu. Zemlja je prve klase i bice dodatno radjena alaniza zemljista kako bi prihrana bila odgovarajuca.
Zanima me koliko mi semena trba na toliku povrsinu (receno mije oko 150kg), osim toga me zanimaju vasa iskustva sa spremanjem zemljista i standardnim djubrenjem tj prihranom. Pored ovoga mi je receno da se nikako ne stavlja stajnjak zbog povecanog rizika od gljivica.

Svi ostali saveti su mi dobrodosli i od koristi.Hvala unapred!

robi89
31-05-12, 14:08
e pa prijatelju slusaj od kolicine koja ti je potrebna sve zavisi od velicini i tezine cenova,posto ima mnogo razlike dali ti je sadni materijal krupniji ili sitniji,....e sad ako racunas neku prosecnu velicinu oko 300-350 kg bi ti bilo potrebno za tu povrsinu od prilike,ti nemoj da razcenjujes sve nego razceni 3/4 ukupnog luka i ako ti je potrebn jos ti razceni,jer ako imas viska mozes da ga prodas.tako u glavicama,e sad mi smo zemlju uzorali,izdrljali,i izfrezirali i bila je lepa mekana,i fino usitnjena. :D lakse se seje mi smo vecinu rucno sejali posto nam je masina trokirala,i zezala,tako da smo je batalili.rucno je bilo sigurnije,masinom smo izvukli redove i bockaj :D obavezno posle sejanja nemoj ni u kom slucaju da valjas.!!!!!!!!!zato sto ces imati problema sa njim,izlazice iz zemlje kao sto je meni ove godine.pa smo se malo mucili kao zagrtali ga i tako ..e sad mi smo uglavnom prihranjivali preko lista sa mortonikom.e sad kod nas je cena sadnog materijala bila oko 2evra ako kupis u sezoni kada se vadi,a 3evra kakd je sezona setve.pozzz pitaj ako te jos nesto. interesuje.

sabba
03-06-12, 22:12
Na 25ari sam ja stavio beli luk prosle godine 230kg. Procedura je bila ovakva - posle zita ugareno onda baceno 50kg praska 3 petnajstice pa jos jednom zaorano, sutradan oprskano treflanom i frezirano setvo spremacem. Posadjeno rucno 3 coveka 3 dana, crkli smo. Polovinom marta oprskati od lukove muve OBAVEZNO! ja sam zakasnio pa su ga napale neke crne velike bube ali sam ga na svu srecu uspeo spasiti. Sad cekam kraj juna da vadim i sve ide za jesenju sadnju.

---------- Poruka napisana u 23:12 ---------- Prethodna poruka je at 23:10 ----------

Dali bi mi neko objasnio kako postavljate slike ? Hvala.

German hunting terrier | Jagdterrier