PDA

View Full Version : Beli luk

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4 5

rraallee
14-08-08, 00:09
Cuo sam da je beli luk veoma profitabilna biljka za setvu tj sadnju.Nemam nikakvog iskustva sa tim pa Vas molim za blize informacije,iskustva,savete...Hvala!

Igor
14-08-08, 01:54
Recu ti samo da je jako tesko parirati cenom kineskom belom luku koji kod nas stize, i znam da je dosta njih batalilo proizvodnju belog luka.. Cak ni instituti ne rade na novim sortama.. E sad, najbolje je cuti nekog ko se bavi(o) proizvodnjom doticnog..

aco
24-03-09, 22:04
Tesko je parirati ceni Kineskog luka, ali to je cist hibrid i sav je uzgojen na hemikalijama tako da u moju kucu nece, jer je nezdrav.. Ja vise volim proizvesti domaci beli luk pa nema veze sto je on sitan, ko zna sta je beli luk sigurno ce prije kupiti domaci beli luk proizveden na nasim prostorima nego Kineski..

Darkone
25-08-09, 18:23
Cuo sam da je veoma profitabilna biljka za setvu tj sadnju.Nemam nikakvog iskustva sa tim pa Vas molim za blize informacije,iskustva,savete...Hvala!

Prvo da li imaš isplaniran otkup i da li si se raspitao o ceni ?

Post je spojen: 1251213916

Tesko je parirati ceni Kineskog luka, ali to je cist hibrid i sav je uzgojen na hemikalijama tako da u moju kucu nece, jer je nezdrav.. Ja vise volim proizvesti domaci beli luk pa nema veze sto je on sitan, ko zna sta je beli luk sigurno ce prije kupiti domaci beli luk proizveden na nasim prostorima nego Kineski..

Da li znaš razliku u ceni i da li si ga prodavao nekom do sada?

jhon dere
27-08-09, 14:28
Kineskog luka, ali to je cist hibrid i sav je uzgojen na hemikalijama tako da u moju kucu nece ::svaka cast:: ni u moju !! Ni beli ni crni luk , jednom sam probao crni luk iz prodavnice pa toje ko gumu neku da žvaćem nema ni "miris" ni ukus , nema suza kad ga sečeš , da su mi bile vezane oči i da mije neko dao da probam nebi znao šta jedem , tako da ::lose:: . A štose tiče proizvodnje , proizvodi se samo za kućnu upotrebu tako da o cenama i prodaji nemam baš neke informacije .

cika Zlatko
08-11-09, 16:11
Ova godina dobra za proizvodjace.....bar za one pamenije koji nisu odmah jurili prodati >:({
Na zalost vecina jeste jos u septembru i to po ceni od 80-90centi a sada se prodaje na veliko po 1,5e
Najpoznatiji proizvodjaci u Srbiji brale selo Vrbica na severu banata i okolina.

kiraj
08-11-09, 20:02
Bilo nekad sada je Mihajlovo kod Zrenjanina jace u proizvodnji belog luka.

Maestro
08-11-09, 20:24
Pozdravljam nastavak diskusija, jer ova tema otvarena prošle godine, ali nije izazvala interes. Veoma zainteresovan za iskustva drugih, jer sam planirao neku proizvodnju u sledecoj godini. Što se tiče plasmana tvrdi mi prijatelj koji godina drži tezgu na Kalenić pijaci u Bgd. da može da "proda tone" ' na malo u zimskoj sezoni!?.
Interesuju me iskustva u pripremi zemlje (djubrenje), nabaka semena, sadnji, obrada (zalivanje?), i tsl.
Daj da čujemo malo ove Zrenjanince, jer ja takodje obavešten da drže primat u proizvodnji i plasmanu, bez obzira na "kineze" i ostale. >:D i >:({

DaVinci
11-11-09, 19:04
Ja sam ti radio beli luk pre 2 godine po 2 hektara pa sam odustao.
Beli luk je jedna od malobrojnih kultura koja ima dobru cenu tokom cele godine. Ja sam ga prodavao odmah posle vađenja kada ima najveću kilažu i prodavao sam ga tako đuture zajedno sa perjem i brkovima bez čišćenja i tako se isplati ,pošto vremenom kada se očisti beli luk gubi na težini. I to ti je isto + tvoj uložen rad ako planiraš da ga čistiš 2 hektara 3-4 Cčoveka ===> 20 dana rada ::prica::
a pošto već imaš gde da ga poseješ onda OK

Veoma je bitno da se posadi na čistoj njivi bez korova, što se tiče đubrenja ja sam koristio kravlji stajnjak u kombinaciji sa veštačkim đubrivom. Rrezultat je ekstra roba.

Za seme ćeš morati da se obratiš Nnajbolje nekome ko ga seje na veliko Dda ti izabere samo najveće glavice ..... bez kupovine po apotekama, to je mačka u džaku

Moj zet se još uvek bavi Pproizvodnjom belog lukana veliko.

Maestro
12-11-09, 18:30
@da vinci
Najlepše hvala na podrobnom objašnjenju. Pošto sam već zakasnio sa pripremom planiranog zemljišta (oko 30 ari) za proletnu setvu (tretman protiv korova, djubrenje, oranje), moraću ću verovatno sledeću godinu da preskočim, da bih se prirpema obavila kako valja. U svakom slučaju bićemo u kontaktu za seme preko tvog rodjaka.
:D i >:({

baca
04-12-09, 11:45
Moja porodica se bavi proizvodnjom belog luka već 30 godina. Sejali smo po 3 lanca, sada sve manje. Kineski beli luk je ubio naše tržište. Nekada smo snabdevali Centroprom, Imes, i druge klanice ali više toga nema. Sada ga proizvodimo samo za Beogradsku pijacu. Ni tamo se nemože prodati nešto mnogo luka jer nije tražena roba.
Ova godina je posle 10-tak godina bila najbolja za proizvođače jer se malo uvezlo luka u prahu i kineskog, pa se zato trazio domaći.
Iduće godine će ga opet uvesti, pa će oboriti cenu. Sve u svemu, nisam više siguran da se isplati sejati.

Maestro
04-12-09, 11:59
@Baca, pravi covek na pravom mestu sa velikim iskustvom. Jos jednom dobrodosao. Video si moj post od pre par dana gde sam bio odustao. Medjutim, u medjuvremenu sam uzorao oko 5 ari ledine (nekada tu bio vinograd, a vec godina se ne obradjuje) i tu planiram, probe radi, da posejem beli luk na prolece. Ako bude islo kako treba parcela moze da se prosiri na 30 ari.
Razmenicemo telefone za seme.
Ne bi bilo lose da das neka upustva oko pripreme zemlje, djubrenja, sadnje i ostalog, ne samo zbog mene vec i ostalih, predpostavljam da jos neko ima interesa.
Pozdrav i >:({

baca
04-12-09, 20:47
@Baca, pravi covek na pravom mestu sa velikim iskustvom. Jos jednom dobrodosao. Video si moj post od pre par dana gde sam bio odustao. Medjutim, u medjuvremenu sam uzorao oko 5 ari ledine (nekada tu bio vinograd, a vec godina se ne obradjuje) i tu planiram, probe radi, da posejem beli luk na prolece. Ako bude islo kako treba parcela moze da se prosiri na 30 ari.
Razmenicemo telefone za seme.
Ne bi bilo lose da das neka upustva oko pripreme zemlje, djubrenja, sadnje i ostalog, ne samo zbog mene vec i ostalih, predpostavljam da jos neko ima interesa.
Pozdrav i >:({

Nisam sejao nikada proletni beli luk, već jesenji, a njegov rok za setvu je prošao pre nekih mesec dana. Proletni luk ne sejem jer je sitan, malo rodi i ne traži se. Najbolje ti je da sačekaš jesen iduće godine pa ga onda posadiš.
Priprema je jednostavna: Đubri se stajnjakom površina gde se planira sadnja, uzore se, setvospremira i seje ili sadi od 01.10. do 01.11., par dana gore-dole. Na proleće je potrebno okopati ga ili prskati od trave i paziti da se ne pojavi lukova muva. Ukoliko se pojavi prska se sa nekim od preparata za nju. Vadi se od 15-20 juna.
To je ukratko to.
ako ima još nešto nejasno, slobodno pitajte.
Poz...

Bibliotekar
09-12-09, 08:47
Par reči o Belom Luku...

~ Gajenje belog i crnog luka i njine familije (http://www.4shared.com/file/168580222/891ffe01/lukovicasto_povrce_gajenje.html) (pdf, 1.9 MB, bookmarks)

Bratstvo kineskog i srpskog belog luka
http://i822.photobucket.com/albums/zz144/biblioteka/povrtarstvo/beli_luk_kineski_srpski.jpg

Mera bratstva Kineza i Serba (kada je reč o belom luku)
1. Beli luk, mere
- jesenjak: 46x33 mm, 35 g
- kineski: 60x37 mm, 65 g

2. Beli luk, mere
- kineski luk (dve glavice): 135 g
- jesenjak (5 glavica): 115 g

jhon dere
09-12-09, 14:06
a u čemu je njihova "tajna" ^-^ mislim kako je kineski beli luk krupniji i veći od našeg domaćeg ?

baca
09-12-09, 18:37
a u čemu je njihova "tajna" ^-^ mislim kako je kineski beli luk krupniji i veći od našeg domaćeg ?

Druga klima, druga sorta, druge agrotehničke mere...

jhon dere
10-12-09, 02:16
Druga klima, druga sorta, druge agrotehničke mere...
Ajde da zanemarimo "klimu" i kod nas je klima "sve bolja i bolja" 8) a koliko znam uspeva sasvim solidno i kod nas .
Taj hibrid belog luka sigurno postoji i kod nas 100%
Nego je verovatno u pitanju to što kažeš "druge agrotehničke mere " tuje tajna čime ga prskaju i prihranjuju toje bitno .

Bibliotekar
10-12-09, 08:38
Nekoliko reči o razlikama u trgovačkom pristupu belom luku između Kineza i Srba.

- Kineski beli luk je čist, egalizovan/ujednačen, spakovan po 4 glavice u sintetičku čarapicu (masa pakovanja je oko 250 g), deklarisan je pristojnom etiketom, do prodaje skladišten je u klimatizovanom prostoru (vrlo retko klija u ostavi, uz razuman rok čuvanja u domaćinstvu), često se može kupiti i na komad (jednake veličine i mase kao onaj što je upakovan, a oko 10% je jeftiniji).
- Srpski beli luk nije do kraja očišćen, često je uprljan ostacima podloge/tla, nije ujednačen, rinfuzno je izložen u plitkim gajbicama.

Pre nekoliko godina cena kineskog belog luka je bila 80 din/kg, a srpskog 160 din/kg.
Do skoro, cena je bila 160 din/kg za kineski i 250 din/kg za srpski beli luk.
Danas se, na lozničkoj pijaci, kineski beli luk prodaje za 250 din/kg (10% jeftiniji ukoliko se kupuje pojedinačna glavica), a srpski za 300 din/kg.

Ne znam zašto je smanjena kolaž-slika koju sam postavio u prethodnom prilogu!?
Kliknite na link i pogledajte sliku (kolaž):
~ Kineski i srpski beli luk (http://i822.photobucket.com/albums/zz144/biblioteka/povrtarstvo/beli_luk_kineski_srpski.jpg)

male napomene:
- Koliko je beli luk omiljena i kultna povrtarska kultura rečito govori skorašnja nebulozna rasprava u EU Parlamentu. Naime, sugerisano je italijanskim parlamentarcima da smanje upotrebu belog luka kada dolaze na sastanke.
Da bi zlo bilo veće, italijanski Predsednik se složio sa ovim mišljenjem i umalo da nije razložio italijansku Vladu.
- U balkanskoj narodnoj i kulinarskoj kulturi beli luk zauzima istaknuto mesto. Em je ukusan, em štiti od zlih sila i boleština!!!

>:({

Maestro
10-12-09, 12:02
S obzirom da je moja malenkost pokrenula temu sa mrtve tačke (dugo bila bez postova), pa se, u odgovoru, pridružili da vinci i baca, evo nekoliko priloga, koje sam "iskopao" sa NET-a, kanadski proizvodjač - koliko sorti belog luka u ponudi, uključujuči i jugoslovensku. Sledi još priloga:

http://i48.tinypic.com/263hi6t.jpg

:D , >:({

Aleksa
10-12-09, 12:28
Osnovna razlika u Kineskom i nasem belom luku je ta sto kineski uopste ne deluje na vampire.

Vampir jede kineski beli luk kao jabuku ,samo mljacka. Lkl{{ ,zato se od njega ne moze isplesti venac i okaciti ispred kuce. :<<>

E sad kad bi se neko setio da nas beli luk prodaje u lepo ispletenim vencima priblizne kalibraze ili da pravi zacin na drugi nacin mozda bi se Kinezi zapitali gde grese u proizvodnji svog.
A mozda bi se neko pametan opsetio da uvede prelevmane za uvoz hrane iz Kine kad vec ne mozemo da se zastitimo od EU.
Ali nas ministar poljoprivrede je fin decko ,ekolog ,on ne jede beli luk ,za njega to nije fensi hrana.

jhon dere
10-12-09, 13:04
jasam u plastenik posadio dve kese ovog kineskog štoje bibliotekar postavio slike pa ćemo videti štaće biti , i još nešto dali neko zna kako se " vata " seme od belog luka , jel isto ko sa crnim ili ... ^-^

Post je spojen: 1260443329________________________________________ _________
pošto sam video po poljo apotekama kesice sa semenkama belog luka , ali mi je bilo komplikovano da to sejem pa neznam šta dalje ide , jednostavnije je samo čenove ubaciti u zemlju i teraj

ivanhoe
10-12-09, 13:18
I kod nas mu glavica ostaje cvrsca,cesnjevi nemaju tendenciju otpadanja >:D

Maestro
11-12-09, 20:58
10 najvećih proizvodjača belog luka u svetu: >:({

http://docs.google.com/#folders/folder.0.0Bxwd9gV8sdveMjZhZjJmZWEtYTcyMy00ZTFlLWIy YjUtOTI5NGZiNzZjNTc2

jhon dere
16-12-09, 14:28
Cena belog luka za 1 kg-600din , zahvaljujući gripu svi su krenuli na prirodnu medicinu , zapušili nos i cepaju luka :lol:

ivanhoe
16-12-09, 15:31
A sta je sa kobasama? i ostalim djakonijama sto se sad stvaraju?

jhon dere
16-12-09, 15:36
ivanhoe može biti i to , ali , ovo je cena koja je "aktuelna" već dva meseca kod nas na pijaci , stim što pišem o domaćem belom ne kineskom , domaći je skuplji od kineskog i slabo ga i ima (domaćeg) dok kineskog ima u plastičnim mrežicama kao štoje Bibliotekar postavio slike ali ljudi više traže domaći , valjda zbog toga " kupujmo domaće" :lol:

Post je spojen: 1260992170________________________________________ _________
* adenozin iz belog luka sprečava stvaranje krvnih ugrušaka;
* organske materije iz belog luka koje sadrže sumpor smanjuju nivo holesterola i deluju preventivno na razvoj malignih bolesti (dokazana su antikancerogena svojstva belog luka);
* aminokiseline iz belog luka utiču na sniženje nivoa štetnog holesterola (LDL) u plazmi, odnosno na povišenje koncentracije zaštitnog holesterola (HDL). Beli luk snižava nivo holesterola i triglicerida, čak i pri konzumaciji hrane s visokom količinom masti;
* potvrđeno je njegovo vazodilatorno dejstvo (širenje krvnih sudova), naročito perifernih krvnih sudova, može se koristiti u tretiranju nekih vidova glavobolje i bolnih grčeva u potkolenicama koji se kod nekih starijih ljudi javljaju čak i posle kraćih šetnji;
* dovodi do snižavanja krvnog pritiska za pet do deset posto;
* normalizuje ubrzan rad srca, poboljšava rad srčanih krvnih sudova i snabdevanje srčanog mišića krvlju, što dovodi do poboljšanja srčane funkcije i smanjenja sklonosti trombozi;
* deluje na održavanje elastičnosti krvnih sudova i smanjenje viskoziteta krvi;
* pospešuje varenje i rad želudca, rad jetre, bubrega i prostate;
* antimikrobno dejstvo potiče od alicina, pa je delotvoran kod infekcija stafilokokama, E.coli, proteusom i pseudomonasom;
* pomaže u lečenju raznih plućnih oboljenja, a izrazito je delotvoran u lečenju gripa i bronhitisa;
* u narodu se beli luk koristi za izbacivanje dečijih glista;
* beli luk je našao primenu i u ginekologiji, stomatologiji (kod parodontoza i zapaljenja korena zuba), i u dermatološkoj praksi, naročito kao sredstvo protiv opadanja kose.

baca
17-12-09, 20:51
jasam u plastenik posadio dve kese ovog kineskog štoje bibliotekar postavio slike pa ćemo videti štaće biti , i još nešto dali neko zna kako se " vata " seme od belog luka , jel isto ko sa crnim ili ... ^-^

Post je spojen: 1260443329________________________________________ _________
pošto sam video po poljo apotekama kesice sa semenkama belog luka , ali mi je bilo komplikovano da to sejem pa neznam šta dalje ide , jednostavnije je samo čenove ubaciti u zemlju i teraj

Ja bi voleo da ti uspe eksperiment, ali nisam siguran da ćeš uspeti u gajenju kineskog belog luka. Mnogi su probali i nisu uspeli. Najverovarnije je prskan da ne pusti klicu, a i klima je skroz drugačija kao i godišnja doba, tako da kada ga mi ovde sejemo, njihovom luku vreme nije. A seme se hvata od najkrupnijih glavica sa puno čenova. One se ne prodaju nego ostavljaju za seme.

jhon dere
17-12-09, 20:56
baca evo u plasteniku ima klicu jedno 10cm ako ne i više , videću kako će biti do kraja (zime) al vidi opet ja mogu na kvantašu u proleće uzeti ta pakovanja u mrežicama pa posejati napolju nevidim razlog zašto nebi uspeo ^-^ slikaću ti sutra kako izgleda u plasteniku

ivanhoe
17-12-09, 23:44
Ja bi voleo da ti uspe eksperiment, ali nisam siguran da ćeš uspeti u gajenju kineskog belog luka. Mnogi su probali i nisu uspeli. Najverovarnije je prskan da ne pusti klicu, a i klima je skroz drugačija kao i godišnja doba, tako da kada ga mi ovde sejemo, njihovom luku vreme nije. A seme se hvata od najkrupnijih glavica sa puno čenova. One se ne prodaju nego ostavljaju za seme.

Meni je prosle zime jedna carapa zapaka za lavabo,u prolece pri opravci sam mogo doci do njega i posto ja naklijao rasurio ga i posadio.Neznajuci da ne klija potrosili smo ga vecinom mladog a ostalo s jeseni

baca
18-12-09, 10:19
baca evo u plasteniku ima klicu jedno 10cm ako ne i više , videću kako će biti do kraja (zime) al vidi opet ja mogu na kvantašu u proleće uzeti ta pakovanja u mrežicama pa posejati napolju nevidim razlog zašto nebi uspeo slikaću ti sutra kako izgleda u plasteniku

Meni je prosle zime jedna carapa zapaka za lavabo,u prolece pri opravci sam mogo doci do njega i posto ja naklijao rasurio ga i posadio.Neznajuci da ne klija potrosili smo ga vecinom mladog a ostalo s jeseni

Moguće da ste i vi u pravu. Znam mnoge koji su prethodnih godina probali da seju kineza i nisu uspeli da ga zapate. Možda se nešto promenilo sa njihovim proizvodima, stvarno neznam. Želim vam mnogo uspeha.

ivanhoe
18-12-09, 17:31
Moguće da ste i vi u pravu. Znam mnoge koji su prethodnih godina probali da seju kineza i nisu uspeli da ga zapate. Možda se nešto promenilo sa njihovim proizvodima, stvarno neznam. Želim vam mnogo uspeha. Ili nije prosao tretman,Da sam znao da je slucajno proklijo sacuvao bi ga za seme ::vino::

dzionik
20-12-09, 11:57
http://www.2sistersgarlic.com/articles/china_garlic_production_procedures.htm

Ukratko kineski luk je mačka u džaku i to sto je spakovano može da bude sa hiljadu različitih mesta i hemijskih obrada tako da nije bas za jelo ali verovatno kod nekih nije ubijena klica pa mogu da se razmože.

ivanhoe
01-01-10, 20:47
Opet sam naleteo na 2 glavice koje klijaju >:D
Sta mi je bolje ciniti
Odmah posaditi ili pustiti da dobro naklija pa na prolece ga uzemljiti?

vosi
01-01-10, 23:01
po mom iskustvu uzemljite sto pre mozete jer ako jako bude proklijao posle nece imati takoreci snage da pusti koren

ivanhoe
02-01-10, 23:50
Evo i nova vrecica klija >:({
Izgleda Trgopromet uvezao netretiran beli luk,jer neverujem da ga svetlo stedljive neonke iritira.

baca
14-01-10, 22:57
baca evo u plasteniku ima klicu jedno 10cm ako ne i više , videću kako će biti do kraja (zime) al vidi opet ja mogu na kvantašu u proleće uzeti ta pakovanja u mrežicama pa posejati napolju nevidim razlog zašto nebi uspeo ^-^ slikaću ti sutra kako izgleda u plasteniku

Evo i nova vrecica klija >:({
Izgleda Trgopromet uvezao netretiran beli luk,jer neverujem da ga svetlo stedljive neonke iritira.

Kako napreduje kinez? jel rasti? napišite nešto, uslikajte da vidimo.

rasa019
20-01-10, 16:49
Da li je izvodljivo da se u prolece zasadi beli luk pa da se taj rod koji se izvadi u julu iskoristi za jesenju setvu?Nisam nikada sadio beli luk,ali bi pokusao sa proizvodnjom istog na 30-ak ari zemljista.Interesuje me i kupovina semena belog luka za prolecnu setvu (50-ak kilograma).Hvala unapred

topalovic
20-01-10, 23:35
ne nemoze koliko ja znam postoje zimski i prolecni zimski ima krupnije glavice i cenjeve a ovaj prolecni je dosta sitni toliko za sada ako ti treba informacija pitaj >:D

jhon dere
31-01-10, 15:44
evo i mog "kineza" malo ga je oprljio mraz al neda se biće nešto

http://i49.tinypic.com/2uj7br4.jpg

http://i49.tinypic.com/6ekt9z.jpg

Sinke
05-03-10, 01:37
Može li mi neko reći koliko se može prosečno dobiti crnog luka po posejanom kilogramu? Npr. koliko mogu očekivati prinosa od 100 kg posejanog? Hvala unapred!

vosi
05-03-10, 18:50
kako hoces da sejes arpadzik ili bas seme crnog luka?

topalovic
05-03-10, 20:45
to je opsirno pitanje da li se seje iz semena ili iz arpadzika dali se seje direktno ili rasadjivanjem daj konkretno pitanje ako mislis da dobijes konkretan odgovor >:D

vosi
05-03-10, 20:56
jebiga ja drugacije nezam da pitam >:({

jhon dere
07-03-10, 23:03
Vosi evo šta kaže "struka i nauka"
o proizvodnji beloga luka ( :lol: )

http://i48.tinypic.com/2s8flad.jpg
http://i47.tinypic.com/28ix0yw.jpg

topalovic
07-03-10, 23:09
jedno je knjiga a drugo je motika >:({

Sinke
09-03-10, 01:39
to je opsirno pitanje da li se seje iz semena ili iz arpadzika dali se seje direktno ili rasadjivanjem daj konkretno pitanje ako mislis da dobijes konkretan odgovor >:D

Hvala na spremnosti da mi date odgovor. Kao prvo izvanjavam se što se nisam ranije oglasio na vaše podpitanje. Posadio sam 100 kg češnjeva belog luka, poprilično krupnih u zemlju koja je rastresito pripremljena i na koju je bačen veštak pošto nemam prirodni đubar. Razmake među češnjevima i sve ostalo oko sađenja sam uradio kako knjiga kaže.
Zanima me koji prinos mogu očekivati, od čega će najviše zavisiti i ako može par saveta kako da taj prinos eventualno povećam. Ako neko zna neko otkupno mesto za beli luk veoma bi mi koristila ta informacija. Unapred zahvalan. >:({

topalovic
09-03-10, 15:11
Ja sam nekada radio beli luk ali zimac,znaci sejo sam ga u novembru i odmah pokrivao folijom stigne sad nekako oko 10 marta i ja ga prodam u vezice medjutim sad ga nesejem jer je u jesen cenjevi skupi a vezica luka je 15-20 dinara(naveliko) vec 3-4 godine.Prema tome ako ga sejes onda samo za glavice vise ce ti se isplatiti

Sinke
09-03-10, 16:36
I ja sam posadio jesenas i planiram da ga izvadim početkom septembra, a posle toga čišćenje od zemlje i prodaja na veliko. Plaćali su po 1 euro za 1 kg. Ostavim sebi bolje češnjeve,a ostalo prodam,mada sam novi u tome, prepričavam iskustva ostalih. Kažu da, ukoliko je dobra godina (kiše u maju i julu) može da se dobije i desetostruki prinos... Ne znam, videću... Ima li neko iskustva u ovakvom vidu proizvodnje belog luka?

topalovic
09-03-10, 17:51
ako bude kise u maju i julu povecace prinos svemu ne samo luku :'({

vosi
09-03-10, 20:19
To je opsirno pitanje da li se seje iz semena ili iz arpadzika dali se seje direktno ili rasadjivanjem daj konkretno pitanje ako mislis da dobijes konkretan odgovor >:D

Hvala na spremnosti da mi date odgovor. Kao prvo izvanjavam se što se nisam ranije oglasio na vaše podpitanje. Posadio sam 100 kg češnjeva belog luka, poprilično krupnih u zemlju koja je rastresito pripremljena i na koju je bačen veštak pošto nemam prirodni đubar. Razmake među češnjevima i sve ostalo oko sađenja sam uradio kako knjiga kaže.
Zanima me koji prinos mogu očekivati, od čega će najviše zavisiti i ako može par saveta kako da taj prinos eventualno povećam. Ako neko zna neko otkupno mesto za beli luk veoma bi mi koristila ta informacija. Unapred zahvalan. >:({

[/quote]e ovako,ako si posadio 100 kg belog luka ,treba da imas prinos oko 550-600 kg.Reci dali si malcovao sa nekim fungicidom pre nego sto si zasadio,(1 savet ja kada radim beli luk,pre sadnje potopim ga u BENFUGIN i sacekam da odstoji 10-20 minuta i tek posle sadim,znaci 10 lit vode 150-200 grama BENFUGINA)

Sinke
10-03-10, 01:09
Jesam, potopio sam ga i odstajao je koliko je potrebno. Hvala svakako na savetu i proceni gosp. Vosi. Možete li mi reći kada i sa či treba da odradim prehranu, bilo preko lista ili zemljišta, svejedno mi je samo da odradim kako treba a majka priroda neka šalje kišu, tu ne mogu pomoći.

topalovic
10-03-10, 07:18
Sto se tice luka on nije zahtevna biljka po pitanju djubrenja prihrana preko lista mu pogoduje moze se radi svake nedalje i treba paziti na karencu jer i ta djubriva imaju karencu.Netreba preterivati sa azotom jer to kvari kasnije kvalitet cenjeva,mozu se koristi razna djubriva tipa haifa,kemira,scokt,(ja nisam koristio slavol ali kazu po pricama da i on deluje na luk ekstra)jos jedna napomena obavezno dodati okvasivac 0,2%(moze neka tecnost za sudove)jer je onda uzalud prihranjivanje.

Maestro
10-03-10, 07:24
@topalovic
može li malo objašnjenje, zašto se dodaje okvasivac 0.2%?!
>:({ i hvala!

dzionik
10-03-10, 09:52
Pa da bi ostao na biljci inače samo sklizne a luk je baš hidrofoban nemožeš ga lako nakvasiti.
Kvasitelji ili okvašivači razbijaju površinski napon vode tako da ona može da prodre i prione za suvu površinu. To ustvari rade svi sapuni i deterdženti, omogućavaju vodi da se zavuče izmedju nekog materijala i priljavštine. Možeš da dodaš i bebi sapun mnogo je pitomiji od deterdženta.

Maestro
10-03-10, 10:03
@dzionik
"Bolje pitati nego skitati"! Predpostavio da tako nešto u pitanju (mada me zbunilo okvasivac bez š i č), ali sam bio veoma deleko od ovako, preciznog i teorijski "potkovanog" odgovora.

::svaka cast:: i >:({

dule 1.
18-03-10, 20:11
pozdrav svima. Mene zanima dali se moze saditi beli luk kupljin u marketu....
:<<>

topalovic
18-03-10, 20:21
moze ali pitanje sta ce biti od njega,desavalo se da kineski beli luk ima samo lisce a nema glavicu moj ti je savet da nadjes nekog ko je sejao pa da uzmes od njega ili narucis u institutu za ratarstvo i povrtarstvo jer jedini oni imaju semenski beli luk u srbiji

Kengur
05-06-10, 11:05
Moj proletnji beli luk je propao ":":{
Ubi ga ova kisa.Sta smo stavili u zemlju, to smo i izvadili.Mala glavica.
Sva sreca nije velika povrsina

zoran sef
05-07-10, 01:07
Koliko kilograma treba semena po aru belog luka a koliko crnog? Koliko dugo moze da stoji beli luk kad se recimo izvadi u septembru.Posto me zanimaju proizvodi koji nemoraju da se prodaju odmah,poput pasulja i luka...

baca
09-07-10, 13:38
Koliko kilograma treba semena po aru belog luka a koliko crnog? Koliko dugo moze da stoji beli luk kad se recimo izvadi u septembru.Posto me zanimaju proizvodi koji nemoraju da se prodaju odmah,poput pasulja i luka...

Beli luk se ne vadi u septembru, već krajem juna jesenji i u julu proletnji.

zoran sef
09-07-10, 21:15
bez obzira kad se vadi, nego nisam to pitao vec PRINOSI... I kolko moze da stoji.

baca
10-07-10, 12:43
bez obzira kad se vadi, nego nisam to pitao vec PRINOSI... I kolko moze da stoji.

Za beli ti je odnos 1:7 u dobroj godini, a za crni zavisi od godine. Mnogo više je nego beli, a ako loše rodi može i manje.

sasa pancevo
18-09-10, 23:22
pozdrav svima! novi sam clan,tako da nemam,nikakvog iskustva u ovome.izvinjavam se ukoliko bude gresaka.zelim da posadim jesenji beli luk.., pa me zanima koliko mi treba kila luka za povrsinu od 20 ari.i gde sada mogu ,i po kojoj ceni da ga kupim,,,,hvala!

baca
19-09-10, 21:23
pozdrav svima! novi sam clan,tako da nemam,nikakvog iskustva u ovome.izvinjavam se ukoliko bude gresaka.zelim da posadim jesenji beli luk.., pa me zanima koliko mi treba kila luka za povrsinu od 20 ari.i gde sada mogu ,i po kojoj ceni da ga kupim,,,,hvala!

Možeš kod mene za 450din/kg., ako te zanima, imaš u oglasima tel.

savato
20-09-10, 22:03
U bre Opavcani pa vi derete kozu s ledja...Cena je svugde 3-3,5 eura a kod tebe 450 din...U startu da novog clana izujes iz cipela.Nemoj tako druze >:D

Bibliotekar
20-09-10, 23:19
Na lozničkoj pijaci, odavno, obitavaju čavoljci* od glavica belog luka koji se prodaju kao domaći proizvod po ceni od 500-600 srpskih dinara za kilogram (približno: 5-6 evrija za kilo mirisnog začina).
Iz proverenog izvora saznajem da Kinezi spremaju poplavu kvalitetnog belog luka na našem tržištu po ceni od, približno, 2-3 Eura za kilogram.

p.s.
Ima da se najedemo zimus kiselog kupusa začinjenog jeftinijim belim lukonijem !!! :D

* Чавољак = isprdak

markodanube
20-09-10, 23:57
bibliotekar @ sto se ne proizvodi beli luk za EU trziste ? Tamo kinezi ne mogu da izvezu a cena je sigurno dobra

baca
21-09-10, 22:33
U bre Opavcani pa vi derete kozu s ledja...Cena je svugde 3-3,5 eura a kod tebe 450 din...U startu da novog clana izujes iz cipela.Nemoj tako druze >:D

Nisam baš siguran da je cena 3-3.5eura, možda neki sitan, rascvetan, neočišćen, pokvaren...
Vidi šta piše bibliotekar pošto je kod njih.
Uostalom, ja sam završio sa prodajom luka za ovu godinu. Otišao je po 450 din/kg. >:({ ::novac:: ;D}

robi89
29-09-10, 11:22
ppozdrav svima...nov sam u ovome i zanima me da li se neko bavio proizvodnjom mladog belog luka...ili ako neko zna nesto vise o proizvodnji istog...posto bih voleo da pokusam takvu vrstu proizvodnje i dobro bi mi dosli neki saveti.
kako saditi,na koju razdaljinu izmedju reda i u redu,nega,preventiva i tome slicno...za pocetak bih pokusao u basti na oko 2 ara... pozdrav >:D

robi89
25-11-10, 21:34
Hehe...cekajuci ja posadio i vec je naveliko niklo...za sad izgleda solidno!imaju po 3-4 pera(lista)...pozdrav

robi89
05-12-10, 17:34
Ljudi,jel treba beli luk da se prska sa necim pre nego sto ga pokrije sneg...protiv lukove muve,plamenjace ili drugih bolesti i stetocina...ako moze neko da mi kaze kada bi trebalo da se prska sa cim i kako?unapred hvala!pozdrav

vosi
05-12-10, 22:58
do proleća ništa,posle protiv plamenjače i protiv lukove muve obavezno lepak koristiti

robi89
10-12-10, 17:41
Hvala,ja sam nov u ovom pa mi je svaki savet dobrodosao >:D
Cime vi prskate,mislim kojim hemikalijma,da li preporucujete neku odredjenu? a zasto obavezno koristiti lepak,zasto uopste koristiti lepak,cemu sluzi?ako mozete da mi objasnite...hvala jos jednom...

ivan-sakule
18-12-10, 20:32
Robi89,mozes prskati bilo kojim insekticidom,naravno procitas uputsvo da li suzbija lukovu muvu i jos bitna stvar je kolika je karenca preparata kojeg koristis.
Ja koristim perfection!!

Kengur
18-12-10, 21:15
Perfrection je prevazidjena stvar... {"{": Pitam se samo sto ga uopste i proizvode... nije vise dovoljo efikasan

ivan-sakule
18-12-10, 23:30
Slabije deluje to je tacno ako je najezda muve,ali za prvo prskanje u martu ( preventivno),je dovoljan! Drugo prskanje koristim Lebajcid.

Kengur
18-12-10, 23:39
Tako vec da... ja za lukove koristim Mospilan,Actaru,Tonus... a probacu i nesto jace i ako bude novije :-*

ivan-sakule
19-12-10, 00:01
Kengur,radis li luk na vecoj povrsini?
Ja sam ove godine posejao (4kj)

Kengur
19-12-10, 00:47
Bastenska proizvodnja :D, moze se reci u toj kolicini da je maltene ogledna povrsina... pokusavam svasta... pa kako uspe... nekada bolje nekada gore... ove godine je bas lose bilo {"{": :<<>, sta sam posejao to i vadio... nije do hemije nego je kanda losa genetika... kineski... rekoh ako je velik cen, bice i glavica... sve je super bilo do vadjenja... kad ono odjednom mala glavica {"{":

ivan-sakule
19-12-10, 14:36
Tako to bude sa belim lukom,skup je to sport!!
Sejem onoliko koliko mogu da prodam,a prinos po lancu je oko 5 tona ociscenog luka.Samo ove godine sam zasejao 3 tone semenskog(puta 3 eura) a gde su ostali troskovi,velik je ulog u belom luku zato je i cena ove godine takva ali nije svake godine!! >:({

Dusan123
20-12-10, 21:16
Pozdrav svima. Ja sam jos jedan nov, bez iskustva :) Ima nas bas dosta ovde :) Ja cu pitati nesto sto ce izgledati kao da sam pao s marsa, ali nemojte zameriti. Moj deda gaji beli luk za svoje potrebe. Nedavno je prodao u selu na pijaci 2 kila :) (toliko mu je preteklo :)) E sad, on je prodao po 500 dinara, jer su, u Smederevu i okolini, toliko. Ispitao sam ga o prozivodnji. On je covek seljak, i gaji po staromodnom principu, bez icega prakticno. Kaze ovako: posadis, i to ne kupuje seme, vec svoj luk proslogodisnji, zatim plevis da ga trava ne unisti, i beres. Nije pominjao hemikalije, ali nije to sad bitno. Zar nije onda luk najisplativiji? Ako tesko ide otkup, makar prodavao na pijaci. AKo svi prodaju za 500, meni dosta i 300. Nema, po njegovoj prici, nikakvih ulaganja, nije tezak za odrzavanje, a cena astronomska?? Ja vas sad pitam, kako je tu moguce, ili gde je caka? Nesto mi tu previse lepo zvuci da bi bilo istinito. Hvala.

dzionik
21-12-10, 01:44
Ma deda je pravi poljoprivrednik ali si ti malo pobrkao. Seme te košta desetak posto što treba da smanjiš od te zarade, drugo luk možeš da sadiš na istom mestu posle 4-5 godina i naravno plevljenje. Naravno da lepo zvuči i lepo jeste kada te posluži godina i dobra zemlja. Samo ne treba biti drčan i posaditi puno.

ivan-sakule
21-12-10, 03:55
Mnogo je proizvodjaca odustalo od luka jer se uglavnom rucno radi,mada i zbog toga sto ima uvoznog.E a onda se pojavio grip pa su svi navalil.... >:({

topalovic
21-12-10, 09:43
Pozdrav svima. Ja sam jos jedan nov, bez iskustva :) Ima nas bas dosta ovde :) Ja cu pitati nesto sto ce izgledati kao da sam pao s marsa, ali nemojte zameriti. Moj deda gaji beli luk za svoje potrebe. Nedavno je prodao u selu na pijaci 2 kila :) (toliko mu je preteklo :)) E sad, on je prodao po 500 dinara, jer su, u Smederevu i okolini, toliko. Ispitao sam ga o prozivodnji. On je covek seljak, i gaji po staromodnom principu, bez icega prakticno. Kaze ovako: posadis, i to ne kupuje seme, vec svoj luk proslogodisnji, zatim plevis da ga trava ne unisti, i beres. Nije pominjao hemikalije, ali nije to sad bitno. Zar nije onda luk najisplativiji? Ako tesko ide otkup, makar prodavao na pijaci. AKo svi prodaju za 500, meni dosta i 300. Nema, po njegovoj prici, nikakvih ulaganja, nije tezak za odrzavanje, a cena astronomska?? Ja vas sad pitam, kako je tu moguce, ili gde je caka? Nesto mi tu previse lepo zvuci da bi bilo istinito. Hvala.

Kao prvo zimski luk (zimac) je dosta skup jer mu je i seme dosta skupo,a sad ono najbitnije "nema nekog velikog ulaganja "ja se nebih slozio prvo je bitno djubrenje a onda kvalitetna sadnja,pa zastita od korova,pa zastita od bolesti a da ne pricamo o lukovoj muvi ko ja napravi 100% stetu.Ja sam ga sadio pod plastenik godinama ali kao sto rece dzonik zemljiste se zarazilo i nema vise sadnje.Po meni najvise se isplati pod plastenik u jesen ga posaditi poprskati stompom,dobro nadjubriti okopati jednom i prodavati ga u zeleno ili na veze,jer onda izbegne se prskanje od lukove muve koja krece krajem aprila da leti.

ivan-sakule
21-12-10, 20:14
Znaci da su ulaganja velika,moja ulaganja su 4 vagona stajnjaka po lancu 600 kg vestackog dj.(300 u jesen i 300 u prolece),tri ili cetiri prskanja od lukove muve,tri prskanja prihrana preko lista,radnici za okopavanje pa zatim vadjenje,ciscenje! ovo je najveci deo troskova ima ih jos i to dosta! Rashod po lancu ove godine ocekujem da bude oko 350 hiljada dinara mozda i vise...

robi89
22-12-10, 19:01
EE Ivane,i ti kengure hvala :D na tim savetima,ja zesejao oko 200 kvadrata,tj.zasejo sam celu bastu,i dosta se dobro drzi, :D sad je negde visine oko 10-etak centimetara,ali zajebo sam stvar posto sam posejao 2 vrste :<<>, sto mozda nisam trebao ali nije bilo drugog kad sam uzima luk .jedan je bio bas krupan, da su 3 dobra cena bila oko 100 grama,a ovaj drugi je bas sitan,pa sad neznam sta ce biti od tog sitnijeg,posto ovaj krupan u redu stoje kao vojnici,a onaj sitniji je malo posuntavilu-nema to drzanje,ali sta sad tusmo gde smo , bice valjda nekako. sve u svemu dace bog da sledece godine ;D} udari grip pa da svi mi koji proizvodimo BELI LUK da cemo ga prodati po super ceni.. >:({ pozdrav svima i opet hvala na savetu ivane
e usput i neke slicicehttp://i54.tinypic.com/2nurwxj.jpg
http://i56.tinypic.com/nwlvr8.jpg
http://i56.tinypic.com/2a0i2cj.jpg
http://i51.tinypic.com/dq3moj.jpg
http://i56.tinypic.com/2rhwz06.jpg
a sad sa vec nice luk:
http://i52.tinypic.com/s3onko.jpg
http://i55.tinypic.com/34irb7a.jpg
evo onaj krupniji luk:
http://i56.tinypic.com/2hq9it1.jpg
a evo sitnijeg luka :
http://i52.tinypic.com/257oa6w.jpg
a sad sa malo snega :
http://i54.tinypic.com/725esz.jpg
http://i54.tinypic.com/fnfnsm.jpg
a ostale slike sledeci put.... pozdrav momci >:D

topalovic
22-12-10, 21:44
robi89
sledeci put procitaj u pravilima foruma kako se stavljaju fotografije na forum.A po meni mislim da si mogao i cesce da sadis luk mislim da si "acio zemlju" za badava.Ja sam ga cesce sadio i nije bilo razlike u prinosu

robi89
22-12-10, 23:50
E topalovicu jbg.prvi put sam stavljao slike tako da fali malo praxe,au sto kazes za sadjenje tog luka upravu si,posto ja sad ove godine sejem prvvi put pa nesam znao kako da sadim ali sam citao iz nekig knjizica da treba razmak u reedovima da bude od 7 - 10 cm.
Ali mi to nesto mnogo bilo,pa smo mi ovako odokativno bockali,pa tako da se tek sad vidi rastojanje u redu,da je negde vece a negde manje..tako da koliko sam primetio oko 95 % je niklo a ovo ostalo ili jos nice,ili je riknulo - ::lose:: crklo....
Posto je basta tokom zime prazna nece joj faliti ako bude iskoriscena na ovaj nacina, pa makar se ona acila-trosena bada ko sto si reko ti tope - (nemoj svatiti kao uvredu mislio sam na nadimak).pa sad iovako nece biti zaorano sigurno.... ma bice ok :D.pozdrav toplalovicu....

Kengur
22-12-10, 23:55
Biće sve OK videćete :-* :-* Samo strpljenja...Odokativno ste dobro odradili... nije baš tako redak da se mora jadikovati... lepa ti je bašta gledno sa jedne poprečne slike... lepi redovi... ma biće sve OK

topalovic
23-12-10, 07:30
robi89
sledeci put procitaj u pravilima foruma kako se stavljaju fotografije na forum.A po meni mislim da si mogao i cesce da sadis luk mislim da si "acio zemlju" za badava.Ja sam ga cesce sadio i nije bilo razlike u prinosu

Kao prvo , u kojim to pravilima piše " kako se stavljaju fotografije na forum" i ja bi voleo da znam ?
Dali ovde? http://poljoinfo.com/index.php?topic=118.120
Ili ovde http://poljoinfo.com/index.php?topic=12331.0
Ili ovde http://poljoinfo.com/index.php?topic=6.0
^-^

Koliko ja vidim nigde nema "tačno napisano" kojih dimenzija treba da budu slike ...

A koliko vidim i u ostalim temama se postavljaju velike slike (normalne) i nisam primetio da neko to ... jedino se ti držiš toga ( izmišljenog pravila ) "ko pijan plota" ...
Evo primera ... nadji mi "ono na čemu ti insistiraš" naprimer ovde
http://poljoinfo.com/index.php?topic=56.660
a primera ima kolko hoćeš u svim temama ... da sad ...

A kao drugo robi89 svaka čast , na "preciznoj" sadnji ::svaka cast::
Topaloviću umesto da pohvališ čoveka i da mu daš volje da dalje učestvuje aktivno u forumu i postavlja slike , ti odmah našao zamerke ...
Nemoj se ljutiti ali tako je . >:({

P.S. Izvinjavam se " moderatorima " na :){{ ( :lol: )
>:D

Ima pravilo ali ga ti nisi procitao,kao sto ima pravilo da se prva recenica na forumu pocinje sa velikim slovom.Ne ljutim se ja ali ti mozda imas brz internet i to ne primecujes,a ja imam spor i treba mi u proseku 10 -15 minuta da otvori ovoliko fotografija,a znamo da brz internet u srbiji ima 10-15% ljudi a svi ostali su dial-lap.Pa zamisli onda koliko se ti ljudi muce.Postoje programi koji su za to namenjeni i sa njima se stavi samo link i to je to.Coveku nisam imao nameru da nadjem zamerke nego dobro namernu kritiku ,jer je na tu povrsinu koju je posadio mogao da iskoristi jos bar 2 "viterije" luka,a u danje vreme to mu moze biti zarada koja ostane.Ti linkovi su kako je objasnjeno postavljanje fotografije.Malo smo otisli u :){{

Maestro
23-12-10, 11:08
Pratim temu već duže vreme, jer sam planirao da nešto naučim, čak sam na početku napisao par post-ova. Medjutim, sada se javljam da bi, još na jednom mestu, ukazao na problem stavljanja velikih fotografija na Forum.

@jhona DERU

Postoji na više mesta, ovo je bilo merodavno, datirano (poslato: 30.04.2009, 12:50 »): http://poljoinfo.com/caffe/postavljanje-slika-na-forum/msg33570/#msg33570,
pa onda sledeće:
http://poljoinfo.com/index.php?topic=118.msg443#msg443, i tako dalje, postoji čitava istorija na 9 strana. Na kraju administratori ostavili tinypic, i stavili ogradu da maksimalno može slika-dve, veličine do 300 KB. To niko ne poštuje.

Zbog toga vam se dogodi da robi89 (ne zameram čoveku svež ja na Forumu i normalno je da mnoge stvari ne poznaje dovoljno) stavi 10 fotki po skoro 400 KB, pa to ispadne 4 MB, pa za učitavanje (download) treba vremena, pa i lošiji ADSL počinje da "štuca", a da ne govorimo koliko to opterećuje celokupan Forum.

Da bi se to izbeglo, neki "pametni" pronašli druge programe za upoload (ubacivanje) fotografija i jedan od boljih je ImageBam:

http://poljoinfo.com/index.php?topic=118.msg134161#msg134161

Kako to izgleda uverite se sami:

http://thumbnails30.imagebam.com/11213/47ba1a112129539.jpg (http://www.imagebam.com/image/47ba1a112129539) http://thumbnails29.imagebam.com/11213/ec0e02112129570.jpg (http://www.imagebam.com/image/ec0e02112129570) http://thumbnails31.imagebam.com/11213/b0d96e112129634.jpg (http://www.imagebam.com/image/b0d96e112129634) http://thumbnails22.imagebam.com/11213/01fb48112129727.jpg (http://www.imagebam.com/image/01fb48112129727) http://thumbnails25.imagebam.com/11213/b7b8ad112129785.jpg (http://www.imagebam.com/image/b7b8ad112129785) http://thumbnails29.imagebam.com/11213/2fa77c112129822.jpg (http://www.imagebam.com/image/2fa77c112129822) http://thumbnails26.imagebam.com/11213/309316112129846.jpg (http://www.imagebam.com/image/309316112129846) http://thumbnails33.imagebam.com/11213/ee4f47112129884.jpg (http://www.imagebam.com/image/ee4f47112129884) http://thumbnails18.imagebam.com/11213/963e00112129910.jpg (http://www.imagebam.com/image/963e00112129910) http://thumbnails28.imagebam.com/11213/6bd241112129947.jpg (http://www.imagebam.com/image/6bd241112129947)

U čemu je razlika? Pa, jasno u veličini, svaka ova sličica (thumbnail - veličina nokta, patuljak, patuljasta datoteka, itd.) je veličine 5 KB, znači njih 10 su 50KB, pa uporedite to sa malopredjašnjih 4 do 5 MB. Ne treba biti infoprmatičar - haker da bi se razumelo.

Pored toga, lepše izgleda, i što je još bitnije, jednim klikom ti se otvara fotka u stvarnoj veličini, a ti sam biraš šta ćeš da pogledaš!

Da ne budem pogrešno shvaćen, ovo nije pravilo, već više molba forumašima da koriste ovaj ili slične programe, pre svega zbog kolegijalnosti (kao što reče Topalović) prema ostalim učesnicima (njih najmanje 75%) koji nemaju ADSL.

Pročitajte gore navedeno Uputstvo i videćete da nije teško, tj. mnogo je lakše od tinypic-a, jer učitavate odjednom 10-tak fotografija, a ImageBam ih sam poredja.

Najljubaznije molim da se niko ne naljluti, jer je ovo nije pisano sa zadnjim namerama, već da se drugima pomogne !!!

topalovic
23-12-10, 14:50
Maestro
Nisam mislio da je pravilo foruma okaciti "thumbnail" u post,nego ako to urednici praktkuju dobrom namerom da opomenu clana onda to postaje "nepisano pravilo" na forumu. >:D

Tombica
08-01-11, 21:09
sto se tice belog luka isto je kao i sa drugim kulturama jedne godine ovako druge onako to sve diktira ponuda ipotraznja.naprimer 2009-te smo dosta bacili jer nije bio kupaca a ono sto se desilo prosle godine to ko zna dali ce i tako biti ove godine niko ne garantuje zavisicemo od trzista sto opet znamo koliko je nesigurno.

apolo
29-01-11, 20:37
Molio bih Vas ako neko ima ove godine beli luk ili pasulj za prodaju da se javite radi saradnje.

Tombica
29-01-11, 20:48
mislis na ovogodisnji rod?

apolo
30-01-11, 18:34
Da, ovogodisnji rod...

Tombica
30-01-11, 20:41
ja imam 1ha,obicno prodajem na bunt krajem maja,pa kad dode vreme cujemo se

apolo
31-01-11, 16:19
vazi guljas albert. Mozda biste mogli da mi posaljete broj telefona za kontakt ( naravno u poruci) cisto da se informisem malo bolje. Hvala

robi89
03-02-11, 18:47
pozdrav apolo..ej ja bi prodao ako je mogu sve u jednoj turi da se nemucim da ga vozam po pijacama,nego ja ti imam oko 200 kvadrata,to ti dodje nekih 2 ara.pa msm ako bi te interesovalo ,mozemo se dogovoriti... :D pa ako napravimo biznis da zalijemo >:({ >:({ >:({ >:({..... pozdrav apolo >:D >:D >:D >:D

Hodo Edin
27-02-11, 23:45
Sadim Bijeli luk svake godine po 2 kg sjemena i nikako da mi uspije pa me interesuje koliko i kako se treba pripremiti zemljiste za sadnju i koja je bolja sadnja jesen ili proljece jer sam mislio da ovog proljeca posadim 1 dulum bijelog luka cijena kod nas u Bosni tacnije u Sarajevu 11KM najjevtiniji trenutno sad....

German hunting terrier | Jagdterrier