Парадајз

Kad je pravo vreme da se posadi paradajz napolju, imam mesta za 20-tak strukova u bašti.
 
Uuu bre pa ni Hemingvej nije imao ovakav honorar :)
Posadio sam prošle nedelje jednu turu i mislim da je bilo rano sad idem da sadim drugu i paprike prva tura.
 
Evo mog Šerija :ppozdrav:
34hdij7.jpg

15i4zu1.jpg
 
@Jhona deru ili topalovicu ili bilo ko ko se bavi proizvodnjom paradajza,nigde na forumu niko nije pisao o prihrani i zastiti paradajza.
Sistem koji sam ja isao je prvo sa fosforom pa sam poceo pre neki dan sa azotom inace sam malo zakasnio sa sadnjom iz odredjenih razloga.Kojim redosled preventive ide dok ne dodje do (baksuza),ja sam pre neki dan prskao sa sumileksom i talstarom.
Evo jedne slike od pre nedelju dana paradajz i parika jedan ranije rasadjen za probu a drugi je hibrid malo kasnije rasadjen isto kao proba,par dana sam ga zapustio sa travom nisam smeo da prskam pa sam morao rucno kasnije.
3338ytu.jpg
 
svako ima neku svoju metodu u zastiti i prihrani ja ti mogu reci kako ja radim i dosad nisam imao nekih problema.paradajiz u rasadu prskam preventivno 3-4 puta i to vecinom sistematicima(akrobat,ridomil,previkur...)po iznosenju u plastenik radim kontaktim preparatima(antrakol,mankogal,cineb,poliram....)i to svakih 10-15 dana po potrebi a zavisi od vremena ako je napolju vlazno ubacujem nesto za sivu i belu trulez(teldor ili mithos ja neznam gde si nasao sumileks kada se on neproizvodi vec 4 godine).E sad prihrana u ispartane havale ili brazde bacim mnogo 16x16x16 djubreta kada rasadim paradajiz zalivam ga par puta cistom vodom i doda mu preko venturija dvojku haifinu a moze i kemirinu slicna je,onda kada dodje kopanje prihrana sa AN-om i posle druge cvetne grane samo djubrivo sa naglasenim kalijumom folijarno a moze i sa zastitom.Posle precvetavanja druge cvetne grane saljem kroz sistem venturija cist kalijum i to na jedan 1m2=1g djubreta svaki 3-4 dan opet zavisi od temperature i potrebe za zalivanjem.Nadam se da si me razumeo i da ce ti ovo pomoci ako ti bude trebala jos neka pomoc slobodno se obrati.
 
@sasa j.
smanji malo azota i zaboravi AN,
paprika moza da prodje ali za paradajz ne preteruj sa azotom.

Vidimo se posle sajma.
 
aremane je napisao(la):
@sasa j.
smanji malo azota i zaboravi AN,
paprika moza da prodje ali za paradajz ne preteruj sa azotom.

Vidimo se posle sajma

kod mene mora sa an-om jer takvo je zemljiste radio sam par puta analizu i uvek je bila preporuka sa an-om,mada svake druge godine izvlacim stajnak dosta kultura okrenem na istom mestu pa zato i moram dodavati an ,nego DERU vidim na ovim ceriju imas tri cveta neoplodjena a samo dva oplodjena od pet cime radis oplodnju.
 
Hvala,topalovicu svaka rec dobro dodje par reci sam nekom morao da vadim klestima iz usta,samo da se ispravim da nisam prskao sa sumileksom nego sa antrakolom,inace imam i sumileks(valjda nije neka prevara).
Pokusacu da ubacim analizu zemljista sa te parcele cisto da vidis sta bi trebalo povecati a sta smanjiti!
Zemljiste naravno nije svuda isto.
@aremane
Vidimo se,kao u zemlju da si propao ni interpol te ne moze naci.
 
nego DERU vidim na ovim ceriju imas tri cveta neoplodjena a samo dva oplodjena od pet cime radis oplodnju
Nema tu neoplodjenog nego idu redom od stabla pa prema kraju , a oplodnju neradim ničim sam se oplodjava :pcelac::
Slikaću ti danas kako izgleda :cao:
Post je spojen: [time]1274002751[/time]
_________________________________________________
evo slike šeri
28ardc8.jpg

a počinje i nemo neta isto
qqe26a.jpg

i jedno pitanje dali skidate donje listove ? čitao sam da se skidaju donji listovi i ostave se samo dva ispod cvetne grane zato što cvetnu granu hrane tri lista dva dole i jedan gore , a ovi ostali ispod se skidaju zbog veće ventilacije i manje su šanse da obole ? jel radi to neko ?
 
pozdrav svima.imam nekih 30ari i hteo bih da posadim paradaiz polezak.znam da sad je to vreme posaditi seme u plasticne gajbe ali kad se iznosi napolje i koja sorta i koji je razmak u redu.zahvalan unapred
 
:cao: jhona DERU, što se tiče zakidanja lišća ispod prve cvetne grane ja to radim kada počnu da rude plodovi na njoj eventualno malo ranije ako baš raspale neke vrućine pa mi je potrebna malo bolja ventilacija. Nije poželjno ranije jer plodovi na prvoj ali i drugoj grani mogu ostati sitni. Inače i sa paprikom baburom radim isto kada se zametnu plodovi na trećem spratu i ima dosta lisne mase.
 
profan evo kako kaže literatura da bi trebalo raditi

Skidanje lišća ima dve faze . Prvu , kada biljka dosegne 1.20-1.50m visine i ima 5-6 zametnutih grozdova . Tada se skidaju donja 1-3 lista radi pospešivanja ventilacije . Druga faza je pravo skidanje lišća i počinje početkom berbe . Treba znati da svaki grozd hrane 3 lista (1 list ispod i 2 lista iznad grozda)Berbom grozda ta 3 lista više nisu potrebna i oni se rukom skidaju .Dinamiku berbe po grozdovima prati i dinamika skidanja lišća

Ovo je za proizvodnju u zatvorenom prostoru za otvoreno je slično samo malo drugačije .
Post je spojen: [time]1274130879[/time]
_________________________________________________
I još nešto jasam prošle godine jedan red skinuo odmah sve do 1 lista ispod grozda , a ovo ostalo sam skidao posle po ovim instrukcijama gore , i nisam primetio nikakvu razliku .
 
SAd sam dosao iz baste i primetio sam da na plavom paradajzu, odnosno na donjoj strani lista su se pojavila kao neka crna jajasca doduse samo na pojedinim stabljikama (ista kao sto zlatica ostavlja jajasca na krompiru) cime delovati? Jos uvek nevidim na stabljici neku stetocinu tako da je sve u zacetku. Pre 2 dana sam ga oprskao protiv plamenjace i prehranom preko lista.

Hvala unapred!!!
 
Ako nekog zanima Nektar ugovara proizvodnju industrijkog paradajza. Oni daju seme i oni vrse mehanizovanu berbu. Mislim da je za ovu godinu cena bila 6din/kg. ako ima zaineresovanih za ovu godinu su zakasnili ali cu vam moci reci kakva ce biti iskustva ove godine sto se tice placanja i ostalog :ppozdrav:
 
pozdrav ljudi zanima me dali neko zna zasto se meni uvijaju listovi na paradajzu...? ja sam koliko sam ja uvideo to je na onim sadnicama na kojim sam greskom otkinuo vrh... evo nekoliko slika pa ako nesto prepoznate...
2mwi3dd.jpg
2yv8j0p.jpg
294477s.jpg
 
Nazad
Vrh