PDA

View Full Version : Парадајз

Advertisement

Strane : 1 [2] 3

skal
18-05-11, 11:31
mozda ću ove godine nešto probati i tako al ako budem imo vremena jer to trazi već dodatnog posla al jedan deo da vidim razliku u prinosu ovako klasično sam imo oko 4kg po biljci.neznam kolko bi dobio na prinosu??

JuRa
21-05-11, 13:06
skal imam jedno pitanje
kako si dosao do toga da je biljka dala 4kg roda na otvorenom.Koliko onda rodi u plasteniku gde ima mnogo bolje uslove.Ja mislim da je 4kg ekstra prinos

skal
21-05-11, 14:07
pa vodim evidenciju posle svake pijace znam kolko para podeliš sa cenom i toje to ili koliko imaš posadeno podeliš sa novcem i tusi gde si toje gruba računica neki koren da više neki manje al prosek je 4kg s par njih sam pričo imali su i do 5kg

bojcetic
21-05-11, 14:48
@skal
Koliko ti je razmak izmedju redova, a koliko u redu?

skal
21-05-11, 18:20
pošto sam postavljao traktorom 130cm red od reda a u redu 40-45cm zavisi kako koji radnik je posadio

bojcetic
21-05-11, 18:49
Ok, hvala, znaci oko 20.000 biljaka imas po hektaru, ako imas 4kg po struku to je ODLICAN prinos!!!!

skal
21-05-11, 20:58
ne oko 8500po kj jer tuje i put te nije skroz do kraja itd. nejdem preterano gusto jer jedne godine sam sadio malo gušće pa bio ko šuma nisam mogo prelazit po njemu.tosu sve hibridi provereni ovo domaće seme ide gušće

JuRa
21-05-11, 21:18
Po vama ispada da paradajz vise rodi napojlu nego u plasteniku.Moram i ja da se preorjentisem jer je napolju manji ulog i eto para.

skal
22-05-11, 13:05
?kolko tebi onda rodi u plasteniku ako manje od 4-5kg po biljci.nešto ti tu neštima ili sorta ili proizvodnja,ne zaboravi bez dobre prihrane i nege nema od proizvodnje ništa.A kolko rodi imaš par postova nazad jednu moju sliku pa ti proceni

vosi
22-05-11, 20:59
pa šta je tu čudno 4-5 kg po biljci ako ima kolac pored biljke sasvim normalno,barem kod mene

JuRa
22-05-11, 22:46
Cudno je to sto zaista rodne sorte koje idu na 6 7 i 8 roda i beru se od recimo 25-og maja do negde polovine avgusta ako je zaista dobar paradajz ne prebaci 5kg paradajza.Za 5 kg mora da bude bas izuzetan paradajz verujte na rec.I jos nesto kod mene u selu ima stvarno vrhunskih proizvodjaca,vrhunskih na nivou Srbije.Ja bis bah voleo da vidim te vase bijlke sa toliko roda.Moj paradajz je bas dobar trenutno a bicu sretan ako prebacim 4 kg po biljci,obranog i prodatog paradajza jer se samo to racuna.
Ja radim Buran koji je izuzetnog potencijala i stvarno trenutno nema zahvalnijeg paradajza za proizvodjace od njega.Za 5-6 danapocinjem berbu i nadam se solidnoj godini.Probacu da teram jednu halu i vise, na celugodisnju proizvodju na12 13 roda jer tako moze da se poveca prinos(ako mi uspe,a ne da bude po dva paradajza na rodnoj grani)Trenutno sprema 6-i rod a bice ih sigurno 8.O prihrani znam dosta toga tako da sto se toga tice ne mozete me bas iznenaditi sa necim sto ne znam.Kod meme u selu se svake godine isproba kamara novih sorti ali jos ni jedna ne prilazi Buranu.Vrlo verovatno da ce krenuti i izvoz ove godine.

skal
23-05-11, 18:43
pa razlika je onda samo u ceni jer kad stigne sa otvorenog onda pada cena sad je malo jače od 100din a kad dode naš kreće se od 20-50 zavisno od ponude

JuRa
23-05-11, 18:53
skal
Potpuno si u pravu.
Nekoliko postova iznad pise oko 20000 biljaka po hektaru,ako to pomnozimo sa 5kg to je oko 100000kg,dalje ako je po tebi prosecna cena 35 din to je koliko para?
Ispada oko 35000 evra ili sam ja to vase izlaganje pogresno shvatio.Svaka cast na tolikoj zaradi ja vam od sveg srca zelim uspesnu godinu.

siki2
23-05-11, 19:42
Moj paradajz je bas dobar trenutno a bicu sretan ako prebacim 4 kg po biljci,obranog i prodatog paradajza jer se samo to racuna.
Ja radim Buran koji je izuzetnog potencijala i stvarno trenutno nema zahvalnijeg paradajza za proizvodjace od njega.Za 5-6 danapocinjem berbu i nadam se solidnoj godini.Probacu da teram jednu halu i vise, na celugodisnju proizvodju na12 13 roda jer tako moze da se poveca prinos(ako mi uspe,a ne da bude po dva paradajza na rodnoj grani)Trenutno sprema 6-i rod a bice ih sigurno 8.O

JuRa ja sam do ove godine radio buran i znam o njemu skoro sve. Ako ne uspiješ dobiti šest kila po biljci nisi ništa napravio četitri kile je malo a nemoj ni pokušavati da ideš dalje od desete etaže već sa osmom moraš ispuniti sva očekivanja. A u pravu si Buran je prva liga u svemu.::super::

skal
23-05-11, 20:06
skal
Potpuno si u pravu.
Nekoliko postova iznad pise oko 20000 biljaka po hektaru,ako to pomnozimo sa 5kg to je oko 100000kg,dalje ako je po tebi prosecna cena 35 din to je koliko para?
Ispada oko 35000 evra ili sam ja to vase izlaganje pogresno shvatio.Svaka cast na tolikoj zaradi ja vam od sveg srca zelim uspesnu godinu.
najverovatnije pogrešno,toje neko pito dal moze toliko odgovor je ponovo ne ne ne,po hektaru moze nekih 13-14.000plafon ako se radi sa exstra hibridima a ako se radi neki domaći poput,Bačke ili narvika itd tu ide gušće ali i njihov potencijal je mnogo manji toje prvo a kao drugo svaka godina je priča za sebe ,ali ali ako se poklope sve kockice onda ladno 4kg po biljci,,ja neznam zašto neko vidi samo dobit a na rad i ulaganja negleda jer ako neko dobije 4 kg po biljci na otvorenom nije to dobio neradom.već paznjom, tamo početkom 90god kad sam počeo ovim dase bavim radio sam na kolje par sorti po 4-5000kom, i nije mi jasno kako vam tako malo po meni rodi ako sad neka bolja sorta na jednoj cvetnoj grani da 6-8 plodova u proseku neksu samo 100gr pomnozi to sa osam cvetnih grana totije više nego 6kg pami nisu jasne neke stvari oko prinosa u plasteniku..nego da nam i ova godina bude dobra ko prošla pa videćemo kome je kolko rodilo

JuRa
23-05-11, 20:42
Gospodo nema svrhe da se raspravljamo jer svi znamo sta znamo i to je to.Ja bih bas voleo da vidim te vase biljke ali ne slike jedne biljke nego sklop.
siki kod mene ljudi idu na14 15 roda gledam to uzivo vec par godina i ro nije glavni problem vec ih ima mnogo drugih ali o tome neki drugi put.
nego jedna sugestijaako dozvoljavate
sve sto izmerite pre same prodaje a vi upisite pa na kraju podvucite.5 kg su ipak mnogo veliki.Pozdrav uz>:({

skal
23-05-11, 21:13
http://i56.tinypic.com/ztzuyv.jpgovo je jedan deo neznam kolko se dobro vidi toje to štose tiče sklopa a šta ima ispod lišća te slike ima par postova nazad.

Kurkela
23-05-11, 22:21
Malo je drugarcije u praksi.
Kada sve saberemo, pomnozimo, velike cifre, a para malo. >:({

topalovic
23-05-11, 22:29
Gospodo citam ove zadnje postove i uzdrzavam se komentara ali moram nesto da napisem.U plasteniku je sasvim normalno u ranoj proizvodnji ostvariti 4kg po struku vise moze ali sa odredjenim hibridima kao jeremi petula i itd.Znaci ideterminatni paradajizi koji imaju geneski potencijal mogu cak u ranoj proizvodnji i do 17-18kg ali ostaje ono ali sta raditi stim paradajizom krajem jula kad je iz okoline Lozovika paradajiz (u tipu jabucara) preplavi svaku pijacu.Ja gajim determinatne paradajize i prosecan rod je od 4-5kg po struku u ranoj proizvodnji govorim za uslove(kontinetalne klime) znaci okolina Beograda.Za poljske uslove nisam video dobar paradajiz poslednjih 7-8 godina.Razlozi su sledeci bolesti koje ga napadaju, insekti i naravno STRES (vremenski uslovi), razlika u temperaturi posle 1 avgusta topli dani ,hladne noci.Skal nije da ti ne verujem nego tebi svaka cast ako ti odgajis poljski paradajiz da bude zdrav i jos da imas prinos 4kg po struku.Voleo bih da podelis sa nama tehnologiju uzgoja i zastitu koju vrsis na paradajizu >:({

JuRa
23-05-11, 23:19
Topalovicu sve je to u redu ali ovo moram da te ispravim cisto da znas.Lozovik mozda ima taj letnji paradajz u velikim kolicinama nisam se nesto bas oko toga raspitivao a nisam se ni setao po njihovom ataru ali sada hocu jer si me zainteresovao.Mi se granicimo sa lozovikom,ali ako hoces kvalitetan paradajz da kupis onda izvolte kod nas.Jos jedna stvar u avgustu nema bas mnogo kvalitetnog paradajza.Mislim na plastenicki paradajz lep bez fleka, a i u okruzenju je tada manjak.Paradajz od napolje ne ide u markete a markti sve vise imaju udela u prodaji a pijace sve manje na zalost.
I jos ovo gde je tema o krastavcima danas se cena krsi i pada drasticno, kako je stanje kod vas.Cujem da je u Leskovcu skoro dzabe.

skal
24-05-11, 12:32
:jeste daje rizik raditi u poljskim uslovima,pre 4-5 godina neznam tačno došla neka kiša i sav je propo ali ima i godina ko prošla pa bude lepo evo kako izgleda štose tiče fleka i bolesti,normalno da nekad i omane ali moze se sve ako je čovek uporan i ako nešto nezna pita one koji to znaju,kad mi nešto nije jasno zovem institut zrenjanin i tamo ti sve ob razloze jer ljudi obilaze teren i znaju trenutnu situaciju,stose tiče hemije prihrana ide kroz kap po kap a zaštita se zna posle kise preventiva a ako zakači neku bolest onda sistemici ali obavezno se mora voditi računa o karenci ,,bolje sprečiti neku zarazu nego lečiti:pcelac::a dobro dodu i one

semberac
02-06-11, 21:03
pozdrav svima. radio bih kornišon kao postrnu kulturu (po ječmu), pa me interesuje koji je optimalan rok za sjetvu, ako može koji savjet koju sortu i na koji sklop. hvala unaprijed

diamonddragon
08-06-11, 01:23
Ostalo mi je rasada paradajza jabučara, a žao mi da ga bacim, visine je oko 15cm, da li je kasno da ga posadim u baštu, hoće li stići da se išta ubere?

topalovic
08-06-11, 09:26
Pa naravno da ce stici >:({

ssseva
08-06-11, 23:00
Čime sad da prskam paradajz u plasteniku...protiv plamenjače,,,,....za 10-15 dana će stići za branje? pojavljuje mi se i neka trulež na plodovima ali pretpostavljam da je to od ovog vlažnog vremena

diamonddragon
08-06-11, 23:22
Može biti plamenjača, može biti crna pegavost, može biti siva trulež, a može biti nedostatak kalcijuma, previše navodnjavanja i azota, zato je najbolje postaviti sliku ploda paradajza.

ssseva
08-06-11, 23:53
Može biti plamenjača, može biti crna pegavost, može biti siva trulež, a može biti nedostatak kalcijuma, previše navodnjavanja i azota, zato je najbolje postaviti sliku ploda paradajza.
okačiću ja sliku ploda......,ALI ima i plamenjače ,pojavljuje se pomalo,pa bih da mi preporučite neki fungicid u ovoj fazi rasta (plodovi,cvjetovi)

diamonddragon
09-06-11, 00:41
Equation Pro ima karencu 3 dana, razmisli o njemu.

ssseva
09-06-11, 11:01
hvala,danas ću ga kupiti i večeras prskam.

siki2
09-06-11, 11:22
Equation Pro ima karencu 3 dana, razmisli o njemu.

Equation pro je dobar fungicid ali zbog već započete zaraze možda bi bilo bolje primjeniti Qadris koji ima bolje kurativno djelovanje a karenca je tri dana.

skal
22-06-11, 20:59
evo i mog paradajza kako izgleda posle 45dana od rasadivanjahttp://img89.imageshack.us/img89/6806/paradajz2011005.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/89/paradajz2011005.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us) a ovako je ispod lišćahttp://img263.imageshack.us/img263/9052/paradajz2011006.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/263/paradajz2011006.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

skal
30-06-11, 21:50
danas obro prvi paradajz ali samo za kuću posto još nema dovoljno za pijac prvi stigo za 55 dana od rasadivanjaLkl{{

semmo
04-07-11, 22:31
http://i56.tinypic.com/2gwuxef.jpghttp://i56.tinypic.com/15d8n7o.jpg evo malo kako izgleda moj paradajz rely

Kurkela
04-07-11, 22:40
Beremo uveliko plastenicki paradajz

http://i55.tinypic.com/28r16c7.jpg
http://i51.tinypic.com/v6sqye.jpg

Samo sto nas cena koci.

topalovic
04-07-11, 22:41
semmo
Ja sam ga gajio pre par godina i nisam bio zadovoljan nije tolerantan na bortritis i kada je vlazno prolece zna da 20-30% ode ploda,ukus mu je nula jedino je krupan cak i spada u srednje rane hibride od enze zaden imao si buran koji je mnogo bolji od reliya.

topalovic
04-07-11, 22:43
kurkela je ti je ovo jaguar na slikama...

Kurkela
04-07-11, 22:48
Da,
na ovoj gore je Jaguar.
A, ovo je Mondijal

http://i51.tinypic.com/15ojk76.jpg

skal
11-07-11, 22:07
kako vam paradajz podnosi ove vrućine kod mene jedna sorta nije dobro prekrila plodove lišćem tojest lišće sa uvuja na vrućini pa imam malo ozegotina od sunca,ako ovo potraje biće veoma zanimljivo8)

milovan64
11-07-11, 22:20
kako vam paradajz podnosi ove vrućine kod mene jedna sorta nije dobro prekrila plodove lišćem tojest lišće sa uvuja na vrućini pa imam malo ozegotina od sunca,ako ovo potraje biće veoma zanimljivo8)

Nije valjda da i kroz zasenjivač prodire tolika svetlost pa da ga prži. Ili ga možda nisi ni postavljao ?

Edi
12-07-11, 12:22
Poštovani prijatelji forumaši,
na otvorenom imam štete od sunca, naime desetak paradajza (Big bif imam) sam bacio jer imaju ožegotine, ali mi napolju, ne i u plasteniku, neravnomerno zre paradajz naime ostaje žutilo na njemu to mi deluje kao mnogo veća šteta jer nije lep na pogled. Da li to ima veze sa suncem?
Srdačan pozdrav,
Edi.

skal
12-07-11, 14:08
ja imam isto na otvorenom oko 7000 kom i ima dosta štete od sunca nije zasencen koće stavljat mrezu na 50 ari ,videćese za 5-6 dana kazu malo zahladenje inače dve sorte mi slabo pokrile lišćem plodove a ostalo zasad je o.k a štete od ozegotina biće dosta

Edi
12-07-11, 15:43
Poštovani prijatelji,
krivica je do mene jer sam počupao lišće do drugog sprata, zbog nekakvog žutila na donjim listovima. Ispostavilo se da nije posredi bolest već nedostatah hranljivih materija, donji su listovi itd. Da ih nisam okidao paradajz bi mi bio zasenčen i ne bi bilo rashoda. Svaka škola se plaća!
Ali pošto sam ja paničar plaši me nejednako zrenje, međutim mušterije se stalno vraćaju i kažu da je paradajz odličan. U plasteniku jednako zre i odlično izgleda i ima odličan ukus. Kod nas je paradajz 50 dinara. Posle onih kiša i hladnoća ljudima počeo nešto da se poboljeva paradajz.
Srdačan pozdrav
Edi.

Edi
23-07-11, 14:19
Poštovani,
svakog dana naberem 50-ak kg paradajza. Prodajem od kuće i na pijaci u Zrenjaninu. Prekjuče je bio 40 dinara a danas ga nakupci prodaju za 20 dinara.Pijačari kažu da mi je paradajz odličan ali džaba kupci idu kod nakupaca iako taj paradajz povlače nedeljama po pijaci. Ovde u Elemiru se utrkuju ko će pre da spusti cenu. Ovo mi je odlična škola: ne proizvodi paradajz kada ga i drugi imaju.

Kurkela
23-07-11, 17:54
Ovo je veoma kasno za prodaju plastenickog paradajza.
I kod nas je na veliko od 100 - 300 din gajbica.
Ovi sa 300 ne prodaju, samo cene.
Ako pogledamo ovu proizvodnu godinu, paradajz nije imao cene.
U startu je ugusen sa uvoznim, kada se smanjio uvoz preplavio je domaci, koji je jos vise srozao cenu.
Kada podvucemo, ova godina je KATASTROFA!

topalovic
23-07-11, 21:07
Ovo je veoma kasno za prodaju plastenickog paradajza.
I kod nas je na veliko od 100 - 300 din gajbica.
Ovi sa 300 ne prodaju, samo cene.
Ako pogledamo ovu proizvodnu godinu, paradajz nije imao cene.
U startu je ugusen sa uvoznim, kada se smanjio uvoz preplavio je domaci, koji je jos vise srozao cenu.
Kada podvucemo, ova godina je KATASTROFA!
Sve receno u par reci pravog proizvodjaca ,to nam je za nauk ja imam jos da berem a necu da ga poklanjam bolje da ga dajem svinjama jer je cena kukuruza 25 dinara a 1kg paradajiza 20 dinara ,sta reci a ne zaplakati..........

Kurkela
23-07-11, 21:26
Ovo pakujemo sto ima nabrano i cistimo plastenike.
Sramota je prodavati za 20 din, paradajz prve klase.
Mogli smo davno zavrsiti berbu, ali uvek gledamo da odradimo
fer proizvodnju do kraja.
Ako se ovakav trend nastavi, mali proizvodjaci ce biti osudjeni na zagarantovanu propast.

tamara1611
23-07-11, 22:27
Kad pogledas cenu kukuruza i paradajza:lol:Da se dobro covek zapita?Sta dalje?
Dozvolili su uvoz turkog bez ikakvih carina i gusili domace proizvodjace.
Strasno mi je zao sto tako rade,upravo na ovom primeru se vidi koliko je kriva drzava.Ja nisam tip koji stalno krivi drzavu ali stvarno ove stvari im nikako ne treba zaboraviti!
Sto nam ne nadju da ga mi proizvodimo i izvozimo,ili neka nam uproste izvoz,nego da pustaju turke da prodaju ovde...!
e j....m .. m...er

Kurkela
23-07-11, 22:39
Mislim da je potpisan sporazum sa Turskom sa simbolicnom cariskom stopom od 1 %
sta reci, posle svega.

tamara1611
23-07-11, 22:53
posle svega treba reci da je ovo zemlja za izbegavanje i ako imate negde da pobegnete bezte!
To znaci to!Ovo je zemlja koja ne misli na ljude koji proizvode hranu za gradjane vec na njih gleda kao na budale koje treba iskoristiti maximalno ,dali zabranom izvoza dali uvozom ili vec bilo kako.
Ljudi ako se nesto ne promeni napravice od nas bedu.Izvinjavam se na offu

siki2
24-07-11, 11:37
Ovo pakujemo sto ima nabrano i cistimo plastenike.
Sramota je prodavati za 20 din, paradajz prve klase.
Mogli smo davno zavrsiti berbu, ali uvek gledamo da odradimo
fer proizvodnju do kraja.
Ako se ovakav trend nastavi, mali proizvodjaci ce biti osudjeni na zagarantovanu propast.

Nikako da se uklopim u računicu zato mi reci koliko dinara je jedan euro pa da si ja to preračunam. A nemoraš se bojati propasti sve će doći na svoje puno hektara malo novaca i to je to.

Kurkela
24-07-11, 13:20
1 euro = 105 dinara

Edi
24-07-11, 20:01
Poštovani,
sutra nosim paradajz na pijacu. Prva klasa big bifa. Zezao sam se oko njega, nervirao... Sada ga već prodajem za kuvanje 25 dinara kg. A jedno svinče sam danas zaklao baš zato što je kukuruz skup. Po svemu sudeći još jedno ću za nedelju dana. Što se tiče Turske njoj nije toliko interesantno naše tržište već im je u interesu da unište ovdašnje povrtare zbog izvoza u EU.
Kupio sam belog luka za dogodine i idem ne kornišone ali i na papriku na veliko jer kod mene je niko ne radi, ali i pre svega idem na prodaju rasada paradajza, paprike i krastavaca.
Prodavao sam u petak krastavce po 50 dinara kg srednje veličine- 5-7cm, a imam i dosta naručenog.
Pozdrav spremam se za salatu. Topaloviću kako do dođem do semena egzotične salate?

siki2
24-07-11, 21:09
Kako se spremaš za salatu ja sam svoju već posijao i nikla je jel to vani ili u plasteniku.

topalovic
24-07-11, 21:37
Nikako da se uklopim u računicu zato mi reci koliko dinara je jedan euro pa da si ja to preračunam. A nemoraš se bojati propasti sve će doći na svoje puno hektara malo novaca i to je to.
20 dinara je oko 0.20 euro centi .Dzaba povecanje kvantiteta kada nemoze da se proda...

siki2
25-07-11, 08:21
Sve je meni jasno ali to je 20 dinara=1,5 kuna. To je po mome sramotna cjena kod nas je trenutno duplo. Ako imaš malo po ovakvoj cjeni kako ljudi mogu uopšte da prežive a sa velike površine po maloj cjeni ipak nešto ostane za život.

Edi
25-07-11, 14:47
Poštovani Siki2,
sejem je u avgustu i spremam je za plasteničku proizvodnju, puterica San star, prezadovoljan sam njome ali hajde da pređemo na forum gajenje zelene salate.
Danas sam na pijaci na malo prodavao paradajz po 30 dinara čak sam držao prvu cenu, nakupci spustili na 20, ali su kupovali jer je sinoć bran i presekao sam paradajz na pola da bi videli da nema ''belu žilu''. Za kuvanje sam prodavao po 20 i 25 dinara. A od kuće prodajem po 40 dinara.
S poštovanjem Edi.

dfiskal
25-07-11, 14:55
@Edi!!!!Kako ti napreduje paprika...:lol:??

Edi
25-07-11, 16:44
Poštovani Dfiskal,
prvo da se zahvalim na svim dragocenim savetima!
Pijačari tvrde da imam najbolje negovani paradajz na pijaci staviću slike u gajbama. Pridržavao sam se dragocenih saveta sa ovog foruma! Pored kalcinita ubacio sam i kalijum, Yara i prskao sam Funfuranom OH( zaštitar tvrdi da nema karencu), nema bolesti zasad.
Što se tiče paprike zasad je extra! Imam slonovo uvo i paradajz- papriku od Superiora, dugačke ljute (Valentin) i obične šimike (neko mađarsko seme), kao i babure od šuraka dobio rasad e tu ima svega- biće ajvara i za tegle i za punjenje. Svakako i ukrasnu papriku, prodajem na pijaci saksiju po 50 dinara. Sve u svemu oko 1500 rasada. A radim sledeće: Kalcinit pa za 5 dana 14:11:25 pa opet za pet dana Kalcinit, a nakon kiša ili isparavanja Funguran i nema sa ovim oštećenja cvetova. Ne znam da li je paprici potrebno još nešto, da li Kalijum ?
Ali i krastavac dobro prodajem kod nas ga slabo ima, ove kiše ga razbolele.
Srdačan pozdrav Edi.

dfiskal
26-07-11, 13:27
Poštovani Dfiskal,

Što se tiče paprike zasad je extra! Imam slonovo uvo i paradajz- papriku od Superiora, dugačke ljute (Valentin) i obične šimike (neko mađarsko seme), kao i babure od šuraka dobio rasad e tu ima svega- biće ajvara i za tegle i za punjenje. Svakako i ukrasnu papriku, prodajem na pijaci saksiju po 50 dinara. Sve u svemu oko 1500 rasada. A radim sledeće.
Srdačan pozdrav Edi.

Postovani,
;D}, svaka cast,drago mi je da si zadovoljan sa Superiorom ,evo ti link za njegove proizvode,ovo zaista pisem ne reklamirajuci nikoga, moji favoriti su i dalje: maraton,medeno srce , a za tvoju dusu ti preporucejem "volovsko srce", znaci ne prevazidjeni su po ukusu...i nije za Eu..jbg ipak ide do 1kg. tezine i nije crven,nego ide na pink...i ima ukus na paradajz,onaj iz nase mladosti...u stvari pogledaj katalog...ova prva dva su moji favoriti za prodaju i pijac (imaces jos lepsi paradajz) ,a volovsko ide za tvoju dusu...i tvoju familiju ...slikam ga za neki dan...kada dostigne 1.2 kg....Lkl{{.Kalijum od Yara idi pred zrenje...ali mozda ti i nije potreban posto vec koristis 14:11:25,a to ti savetujem da malo ralaksiras 14=azot 11=fosfor ,bice ti paprika visoka 1.2m punu cveta...morace da je vezujes,a malo kasnije da je zalamas pocece i mrazevi itd....poslacu ti sliku kako ja to radim....

Misa D_fiskal

Plevak
31-07-11, 11:04
Da,
na ovoj gore je Jaguar.
A, ovo je Mondijal

http://i51.tinypic.com/15ojk76.jpg

Reci mi kakva mu je bujnost stabljike, ja sam imao relly ali mi se ne sviđa zbog toga jer je lisna masa vrlo jaka i vrlo je zbijena.
poz..

MilanM
31-07-11, 16:49
Da li ce paradajz da ubrza zrenje ako mu presecem vrhove gde se nalazi 4. i 5. cvet. Trenutno mi je stablljika otisla u 1,8m a kolci su mi vizine od 1,5 do 1,7m prolse godine sam imao slican problem nisam mu sekao vrhove pa je zakasnio za zrenjem prvi rod je poceo da zri krajem avgusta drugi krajem septembra a treci je bio zelen pa sam ga obrao da ga slana ne unisti.

JuRa
31-07-11, 19:02
Od trenutka oplodnje paradajzu treba 45-50 dana da uzri.Trebao bi ranije da sadis ako hoces bolji efekat a sa zalamanjem vrha to neces postici.Probaj da ocistis donje lisce do prvog roda i daj mu kalijum.

MilanM
31-07-11, 21:59
Donje lisce sam ocistio, prvi put prskao kalijumom prosle nedelje, ove nedelje idem kalcijumom pa opet kalijumom, da sam ga posadio ranije izmrzo bi posto ga sadim na otvorenom, 100 korena je nasadjeno zadnje nedelje maja a 150 nedelju dana kasnije, paradajz upotrebljavam za sopstvenu upotrebu salate, ajvar i stavlja keva u flase a to se radi barem kod nas u septembru ali je problem kasnije zrenje posto ga poslednje 3 godine ja obradjujem i prskam ima vise roda nego ranijih godina ali jbg ne uzri sve pa nesto zavrsi u kacu sa tursijom.

Kurkela
31-07-11, 22:29
@ Plevak

Mondijal je bujan paradajz. Tj, ima dosta lisne mase u odnosu na Jaguar.
Plodovi jednacitiji, nego kod Jaguara.
Kod Jaguara ima manje lista,

skal
01-08-11, 19:19
evo vam jedan primerak http://i51.tinypic.com/2lnu89e.jpg
nije sav takav ali nadese i takav trenutno cena jalo loša .

MilanM
06-08-11, 12:34
Ako sada prskam paradajz kaliumom (jedared sam vec prskao ) kakav uticaj ce imati na drugi i treci rod? Prepostavljam da ce prvi rod uzreti al sta ce biti sa drugim i trecim da li ce i oni krenuti ranije da zreju tj da ostanu sitniji. Dal onda da prskam calciumom ili kaliumom il da sibnem koprivu?

Edi
08-08-11, 21:39
Poštovani Milanm,
prskam kalijumom na svakih deset dana i pomaže ubrzavanju zrenja. Već sam ranije pisao da prskam kalijumom pa za dva tri dana kalcijum pa za dva tri dana 14:11:25. Dosada sam u toku juna na čini mi se 400-450 strukova obrao, tek prva dva sprata, oko 1 tone a prodao oko 900 kila. Pretpostavljam da ima i boljih predloga za prehranu.
Poštovani Dfiskal ako stignem stavljam slike paprike slonovo uvo veća je od moje šake što mi se čini solidnom veličinom. Stavljao sam po dva rasada na isto mesto sa vrlo gustim sklopom i prerodio je. Inače kanap kao naslon je obavezan jer polegne, već sam stavljao na dugačku ljutu koja pada od roda.
Sada se koncentrišem na hrizanteme, malo eksperimentišem.
Pozdrav svima.
Edi

MilanM
08-08-11, 22:21
Hvala na odgovoru Edi
ovu prihranu 14:11:25 nisam video da ima u apoteci gde kupujem, do sada sam za 60 dana kako je rasadjen paradajz prskao wuxalom super i fiteofertom po jedanput u razmaku od nedelju dana u prvih 15 dana po rasadjivanju, pa onda mortonikom19:9:27 2 puta, wuxal calcium 1x, pa koprivom jedared, yara kalium 2x juce sam isprskao kalijumom pa cu videti da sledece nedelje ili za vikend ako ne bude padavina isprskam kalciumom. Na ovaj nacin tj prskam i belezim u svesci svako prskanje radim od ove godine videcemo kakav ce biti rezultat za sada ima paradajza na prvom rodu izgleda da ce imati za salatu a kad kasnije stigne bice valjda i za u flase

JuRa
08-08-11, 22:45
A da mi neko objasni sta se postize kada se isprska koprivom?^-^:-[{

Tintoreti
08-08-11, 22:50
Koristi se u organskoj proizvodnji povrca, osnove.>:({>:({>:({

"Evo malog pregleda nekih organskih hraniva:

Hranjivi
elementi
Izvori hranjiva*

Bakar
Kopriva, konjski stajnjak, piljevina koja nije tretirana, maslačak, stolisnik (hajdučka trava, kunica)
Bor
Netretirana piljevina, konjski stajnjak, ličće šećerne i stočne repe
Cink
Netretirana piljevina, konjski stajnjak, stabljike kukuruza
Azot
Đubrivo peradi, sjeckana trava, koštano i krvno brašno
Fosfor
Koštano i krvno brašno, konjski stajnjak
Kalcij
Koštano i krvno brašno, konjski stajnjak, sijeno lucerke, maslačak
Kalij
Konjski stajnjak
Magnezij
Sjeckana trava
Mangan
Netretirana piljevina, travnata mišjakinja (Stellaria graminea)
Molibden
Sjeckana trava, stabljike kukuruza
Sumpor
Listovi kupusa
Željezo
Kopriva, konjski stajnjak, maslačak "

JuRa
09-08-11, 08:15
U redu za organsku proizvodnju,ali iz predhodnih postova se stice druga slika.U nasim uslovima organska proizvodnja je samo san,nema ekonomske opravdanosti jer narod nema para.Vidim iz predhodnih postova da nije rec o tome nego o nekoj zelji da se za svoje potrebe proizvedesto bolja i zdravija hrana sto je u redu.Za moj nacin proizvodnje to je neodrzivo.

hanza
09-08-11, 08:54
Ako je organska proizvodnja, na mora da je i skupa, korišćenjem korisnih mikroorganizama, postiže se prinos, 3-5 puta veći bez bilo kakve hemije, smanjuje se količina rada ( odpada oranje, prekopavanje, freziranje) korov se smanjuje na minimum, ili ga u opšte nema.
Dakle, PAMET u ruke ne snagu.

hanza
09-08-11, 08:58
U redu za organsku proizvodnju,ali iz predhodnih postova se stice druga slika.U nasim uslovima organska proizvodnja je samo san,nema ekonomske opravdanosti jer narod nema para.Vidim iz predhodnih postova da nije rec o tome nego o nekoj zelji da se za svoje potrebe proizvedesto bolja i zdravija hrana sto je u redu.Za moj nacin proizvodnje to je neodrzivo.
Kao što rekoh, drugar, PAMET u ruke, pa će biti i rezultata.

JuRa
09-08-11, 10:43
Ja svoje rezultate znam.Ne zelim nikog da prozivam i da omalovazavamovim postom ali ovde bas i nemam sta da naucim o proizvodnji.Sto se tice pameti ja sam,ponavljam, zadovoljan svojim rezutatima i ne zelim da ista menjam u svojoj proizvodnji.Covek koji se bavi ovim iz hobija moze koristiti tu PAMET,ali ozbiljni proizvodjaci to ipak rade malo drugacije.
Bas bih voleo da vidim taj prinos 3 do 5 puta veci od mog prinosa jer ja koristim hemiju.Vi ste svetski rekorderi.Cestitam vam na tom uspehu.>:({

dzionik
09-08-11, 10:48
U redu za organsku proizvodnju,ali iz predhodnih postova se stice druga slika.U nasim uslovima organska proizvodnja je samo san,nema ekonomske opravdanosti jer narod nema para.Vidim iz predhodnih postova da nije rec o tome nego o nekoj zelji da se za svoje potrebe proizvedesto bolja i zdravija hrana sto je u redu.Za moj nacin proizvodnje to je neodrzivo. Pa dobro bre prijatelju jel kod tebe skupa kopriva?? Valjda je jeftinije da pokosiš malo koprive nego da kupuješ kojekakve jare i kemire i svašta nešto..
Kopriva je ne samo djubrivo, stimulator imunog sistema biljke, delimično pesticid već može da se koristi i kao herbicid u punoj koncentraciji.

Zašto kad god se pomene nešto organsko odmah krene priča "to je skupo, nema leba od toga, nije to za nas" itd. Većina metoda koje se koriste u organskoj je staro znanje koje se koristilo i dokazivalo vekovima i daleko od toga da je to skupo.

EDIT

Bez ljutnje ili želje da nipodaštavam nečije rezultate.

siki2
09-08-11, 12:28
@dzionik JuRa je u pravu kad kaže da je kopriva za hobi poljoprivrednike poznati su mi učinci koje kopriva ima na biljke samo mi jedna stvar nije poznata za dva hektera recimo paprike to bi otprilike trebalo skoro pa dva hektara koprive zato što ništa ne postižeš samo jednim špricanjem i sve druge peripetije oko nje a samo kopriva nema učinak na većinu bolesti koje se javljaju a svjet danas ide dalje svi mi težimo nečem boljem i novijem a kopriva je prastara stvar. A povećanje prinosa za 3-5 puta to je samo san onda bi svi sadili koprivu a nebi se mučili sa kako kažeš sa yarama kemirama i dr. Meni treba 1200 litara tekućine za jedno prskanje pa sad izračunaj koliko bi trebalo koprive za to samo jedno prskanje.
Pozdrav.

Tintoreti
09-08-11, 12:37
Ja svoje rezultate znam.Ne zelim nikog da prozivam i da omalovazavamovim postom ali ovde bas i nemam sta da naucim o proizvodnji.Sto se tice pameti ja sam,ponavljam, zadovoljan svojim rezutatima i ne zelim da ista menjam u svojoj proizvodnji.Covek koji se bavi ovim iz hobija moze koristiti tu PAMET,ali ozbiljni proizvodjaci to ipak rade malo drugacije.
Bas bih voleo da vidim taj prinos 3 do 5 puta veci od mog prinosa jer ja koristim hemiju.Vi ste svetski rekorderi.Cestitam vam na tom uspehu.>:({
:){{
Bez ljutnje ali si pitao u koju svrhu se koristi kopriva i ja sam ti samo prekopirao sto je vec napisano u temi o organskoj proizvodnji a to dali je isplativo ili nije to ce vreme pokazati i o tome mozemo pricati u nekoj drugoj temi a ne ovde da SPAM- ujemo

dzionik
09-08-11, 14:15
Otići ćemo skroz off ali ajde da malo računamo: 1200l ide rastvor 20-50 prema 1 ako računamo 20:1 to je 60 litara osnovne mase u koju ide 1/3 koprive, tj. 20 kilograma. Onako odokativno računam da dvadeset kila može da se pokosi sa 10-20 m2, mislim da ne treba više površine ako je dobro zarasla. Rad, ne više od pola sata.
Koliko je tih 1200 litara u "jarama i kemirama" ? ;-)

siki2
09-08-11, 17:32
U Yarama ili kemirama ili bilo kojem drugom gnojivu iznosi točno tri kile po cjenama koje ja ovdje imam iznosi 6e. bez košnje i drugih potrebnih radnji ali uvjek ima ali svatko svoje zna sve i da hoču ja nemam gdje nakositi svaki tjedan 20 kila koprive, U svim prijašnjim postovima pisano je da ide jedna litra koprive na deset litara vode. Dobro je što je toliko veliki izbor svih mogućih sredstava pa svatko može da bira ono što misli da njemu najviše odgovara.
Pozdrav.

JuRa
09-08-11, 17:34
Ma nije OF nego razmena misljenja o razlicitim nacinima proizvodnje.Ako imamo vecu proizvodnju,recimo 10 000 biljaka paradajza koji se djubri sa gramom po biljci pet puta nedeljno to je 50 kg djubriva.cene otprilike svi znamo ali to je oko 100 eura nedeljno.Nedeljno moze da se obere oko 5tona paradajza abar 4tone ce biti u ekstra klasi,a jedna tona malo sitniji.Moze se brati i vise ali nije bitno za poentu price.Dali se to moze ostvariti samo koprivom.Ako treba samo jednom nedeljno ici koprivom to je 4x mesecno.Znaci ja treba da uzgajam koprivu.Sta ako se biljka razboli a nema hemije,hoce li kopriva pomoci?
Svaka cast ali ja smatram da je tu preveliki ulog da bi se kockalo.Poznajem dosta vrhunskih proizvodjaca oni i ne razmisljaju o koprivi,a ni ja necu to sigurno probati.Necu reci da ne valja ali ja ipak zivim od toga i gledam da unovcim taj rad.
Postujem tudja misljenja ali svoje smatram.>:({Lkl{{

zorancile
09-08-11, 21:00
Možda će se u nekoj skorijoj budućnosti pojaviti plantaže koprive? Ako bude potražnje, neko će je sejati?

hanza
09-08-11, 21:44
Videćeš, drugar, bićeš pozvan na ogled kao i svi koji budu zainteresovani.
U ovoj godini sam zakasnio ali sam već počeo sa pripremama (pravljenje komposta) za iduću godinu.

Kurkela
09-08-11, 22:19
Sto se tice povrtarske proizvodnje i tretiranja biljaka.
Kopriva se moze koristiti u manjim povrtnjacima, na malim zasadim.
Niko ne spori, dali pomaze biljci ili ne.
Ljudi koji zive od povrtarstva nemogu se oslanjati na takve recepte.
Takodje i u slucaju kompostiranja.
Za spravljanje komposta potrebno je od tri do sest meseci.
To je poduzi proces.
Zato se to veoma retko radi.
Ljudi djubre sa djubrivima koje imaju i gledaju da prodju sto jeftinije.
Na ovakvim sramnim cenama povrca, ovo sto pisemo je mlacenje prazne slame.

dzionik
10-08-11, 10:23
Nisam hteo da ulazim u priču šta je bolje ili šta može ili ne, nego samo da pobijem uvreženo mišljenje da su organska sretstva skupa komplikovana ili nemoguća za veću proizvodnju.
Druga je stvar što je selekcionisanje biljaka okrenuta samo ka prinosu pa takve biljke moraš da prskaš protiv svih štetočina i da im obezbediš odredjene elemente u odredjeno vreme jer će u protivnom propasti.
Kurkela sad me teraš to isto da radim i za kompost :-)

Edi
10-08-11, 11:48
Poštovani prijatelji forumaši,
moj kolega u plasteniku proizvodi paradajz Bruklin, nekoh 500 strukova. Tvrdi da ga ni sa čim ne tretira, čak ni seme previkurom. Probao sam paradajz, nije ukusan kao big bif, ali zato stoji na šanku već nekoliko nedelja! Prodaje ga na pijaci skuplje od ostalih jer ide na to da nije ničim tretiran. Nagovara me da radim dogodine Bruklin.
Pozdrav edi.

MilanM
06-09-11, 11:52
Zavrsena prva berba paradajza od 200 korena obrano oko 200kg. Nikad bolje nije rodio :)
Na ovoj slici se vide nekoliko paradajza koji oko peteljke imaju svetliju boju, negde sam video da se to javlja usled nedostatka kalijuma, ovaj paradajz je prskan kalijumom 3x koristio sam 70gr yare na 10l vode.
http://imageshack.us/photo/my-images/842/slika0112.jpg/

Tintoreti
06-09-11, 11:57
Od sunca kolega, ako si mu zakidao donje grane pa prvi sprat nije imao zastitu od jakog sunca. Moguce da mu je takva sorta da ima tu kragnu ali ce pre biti ovo prvo. Dobri primerci >:({8) njam njam

MilanM
06-09-11, 12:19
Sumnjao sam na sunce posto je przilo celog avgusta, 40 dana bez kise malo li je, nekim strukovima sam lomio prve grane posto su pocele da se suse i da zute. Ukus je fenomenalan ovaj roze je mnogo socniji ali ima mnooooogo zelenih zila kroz njega jedino oni koji su bas bas uzreli imaju manje zila tako da je bilo dosta otpada kada smo ga cistili za u flase na 30ak kg paradajza vise od pola kofe od poludisperzije 25kg je otpad

MilanM
07-09-11, 23:37
Cime sada prskati paradajz? Prognoza vremena kaze bice u mom kraju sunca do kraja septembra, danas sam ga isprskao kalijumom, vidim ima na 3 i 4 spratu sitniji paradjaz pa se pitam cime ga isprskati na raspolaganju imam samo wuxal super i calcium i neku prihranu 3X20 sa mikroelementima i malo koprive .

Deda Lala
07-09-11, 23:42
Ненад је потпуно у праву,само се гура принос а остали квалитети су гурнути у страну.
Само,потрошачи су почели да гледају шта купују и ускоро неће пролазити лош квалитет.Изглед и укус су примарни.Зелен, кисео, на силу узрео плод неће још дуго пролазити.
Милане то може бити и сортна карактеристика а и грешка у исхрани биљака или све то заједно.

MilanM
08-09-11, 01:31
Ovaj roze mi rekla zena od koje sam uzeo seme da i kod nje ima dosta zila ona kaze da je od velikih vrucina i od toga sto je na silu uzreo, ovaj narandzasti on ima manje otpada ali i on treba da se saceka da lepo uzri al nisam smeo da ga ostavljam pa sam neke brao malo rujnije nekima je mozda nedostajalo dan dva da lepo sazre al da sam ga ostavio u basti mozda bi ga neko drugi obrao, ovako ga oberem sacekam dan ili dva i onda ide u flase, otpada mora da bude jedino novosadski jabukar ima malo otpada. Mozda sam mu malo davao kalciuma ako se dobro secam 2x je dobio kalcijum a 3x kalijum, stabla su narasla preko 1,7m pa su neki kolci pukli od tezine tako da jedino ako sam malo stavio ca mozda ima zila, ne verujem da je do sorte kada sam uzimao seme uzimao sam paradajz i taj paradajz nije imao zile u sebi. Mozda da sam sacekao da jos malo sazri bilo bi bolje al ko sme da ceka obrale bi ga brizne komsije.

cunami
20-09-11, 21:02
meni ova napast pojede sav paradajz zna li neko sta je ovo i kao se odbraniti od ove napasti
http://i55.tinypic.com/198q3a.jpg

Kurkela
20-09-11, 21:17
Probaj Karate Zeon ili neki drugi insekticid poput Lannate, Actellic, Talstar,,,

Ovo je kukuruzna sovica, lisna sovica.
Treba je suzbijati u fazi polaganja jaja leptira lisnih sovica.

Tintoreti
20-09-11, 21:29
I kod mene sam ih primetio ali nista strasno nacele su po neki zreo ali vece stete nema. To su sovice konkretno pamukova sovica a postoji i gama sovica svetlija je, svejedno, posroji preparat, raspitaj se u poljo apoteci >:({

topalovic
20-09-11, 21:46
Probaj Karate Zeon ili neki drugi insekticid poput Lannate, Actellic, Talstar,,,

Ovo je kukuruzna sovica, lisna sovica.
Treba je suzbijati u fazi polaganja jaja leptira lisnih sovica.
Na odrasti imago nedeluje skoro ni jedan insekticid,probaj gusation ali obrati paznju na karencu..

Miladin
20-09-11, 22:03
Mislim da Karate Zeon djeluje na odrasle, barem sam ja riješavao u paprikama.

topalovic
21-09-11, 07:48
Aktivna materija Lambda cihalotrin je koriscena godinama za tretiranje larva komaraca i tako da su ostali insekti dobrim delom postali rezistentni na taj preparat...

cunami
21-09-11, 09:25
hvala puno na savetima

BanePancevo
30-09-11, 21:04
Moj paradajz (iako ga nemam puno) iscedile zelene smrdibube.One mu piju sok a on samo zuti i postaje zilav.Da li zna neko sta je uzrok napada i kako ih suzbiti?^-^

topalovic
30-09-11, 21:30
Ma nisu to smrdibube nego progrizajuca sovica,trebo si koristiti neki od gore pomenutih insekticida...

BanePancevo
01-10-11, 10:05
Ma nisu to smrdibube nego progrizajuca sovica,trebo si koristiti neki od gore pomenutih insekticida...
Ovo mi jede paradajz:

http://s7.tinypic.com/zl3lh2_th.jpg (http://tinypic.com/view.php?pic=zl3lh2&s=7)

ljubek
01-10-11, 10:35
stenice ove godine razbijaju i paradajz i papriku.kod mene ih ima čak i po kornišonima.mislio sam da ih nema na otvorenom polju ali ima ih i tamo.Nema pomoći osim fenitrotiona lanate 90 ili lebaycid a to su ipak veliki otrovi.
Ove godine tako a dogodine ko zna verovatno ih neće biti..
Lepo je neko napisao na forumu da svake godine idemo u prvi razred-šta nas još neće snaći..

Tintoreti
25-10-11, 16:41
Drugari uzeo sam seme "Volovskog srca" od Superiora, Netretirano. Interesuje me dali neko ima iskustva sa nijim posto ga prvi put sadim za svoje potrebe. Konkretno me interesuje ukus i dali je to to volovsko srce koje ima slatkast ukus kao koje ja pamtim pre 10/15 godina?
Ja se secam da je baka ostavljala svake godine seme od njega ali se vremenom zagubilo, paradajz je bio krupan, roze, slatkast a tako dobar ukus paradajza nikad vise nisam doziveo.

BanePancevo
27-10-11, 14:16
Ja sam sejao za probu i imao je lepu boju i ukus(bio je sladak).Ali ovih godina nikako da se setim da posadim i njega.

Tintoreti
27-10-11, 14:58
Hvala Bane, sejacu ga iduce godine za svoje potrebe pa malo da se raspitam dali vredi sejati njega ili potraziti seme jos nekog proizvodjaca priblizno slicne sorte paradajza tog ukusa. >:({

zis
28-10-11, 18:17
Tintoreti (http://poljoinfo.com/member.php?8885-Tintoreti) Paradajz volovsko srce ili volovo srce je paradajz izuzetnog ukusa ima ga u dve varijante crveni i roze ,jedina mana mu je sto lose podnosi duzi transport.spada u poluvisoke hibride i uzgaja se na oslonac malo jaci jer moze da dostigne tezinu i preko kilograma .ako ga sadis za sebe neces pogresiti a ako se bavis prodajom treba da znas da se bere malo jaci t.j.zeleniji da bi lakse podneo transport .inace onaj ko zna kakvog je ukusa ovaj paradajz platice ga i skuplje nego ostale sorte i sigurno se pre proda na pijaci nego neki drugi.>:({

topalovic
28-10-11, 18:52
Tintoreti (http://poljoinfo.com/member.php?8885-Tintoreti) Paradajz volovsko srce ili volovo srce je paradajz izuzetnog ukusa ima ga u dve varijante crveni i roze ,jedina mana mu je sto lose podnosi duzi transport.spada u poluvisoke hibride i uzgaja se na oslonac malo jaci jer moze da dostigne tezinu i preko kilograma .ako ga sadis za sebe neces pogresiti a ako se bavis prodajom treba da znas da se bere malo jaci t.j.zeleniji da bi lakse podneo transport .inace onaj ko zna kakvog je ukusa ovaj paradajz platice ga i skuplje nego ostale sorte i sigurno se pre proda na pijaci nego neki drugi.>:({
Sve je to lepo,ukus,jeftino seme ali zaboravljamo da je to stara sorta paradajiza donesena u srbiju iz francuske,i da uopste nije otporna na bolesti.A upravo su one glavni krivac sto se danas jede plastican paradajiz bez ukusa....Vrlo ga je tesko sacuvati da ne propadne u poljskim uslovima a jos teze ga sacuvati pod plastenikom jer ima duple cvetove koji se tesko oprasuju...

zis
28-10-11, 19:29
Slazem se Topalovicu zato i kazem da nije za komarcijalnu proizvodnju nego onako za svoju dusu pa jos ako se ima kajmak ili stari sir sto bi rekli AH MERAKA:lol:

Tintoreti
03-11-11, 11:31
Zis to ti kazem, malo domace lepinje, kajmaka i prsutice i eto savrsenog obroka Lkl{{
Topavlovicu za svoje potrebe cu ga gajiti, ko da ga sacuva za prodaju :lol::lol::lol:
Sad, sta li sam ja uzeo roze ili crveni pitanje je sad. Mislim da je crveni ali cemo potraziti i roze Lkl{{
http://img716.imageshack.us/img716/7320/sc0001l.th.jpg
(http://imageshack.us/photo/my-images/716/sc0001l.jpg/)
Hvala momci na savetima. >:({

JuRa
22-11-11, 10:00
Postovane kolege
Dali je neko radio Amanetu i kakva su mu iskustva?Mislim da je hibrid od Enza Zadena ali nisam bas siguran.>:({

topalovic
22-11-11, 11:11
Postovane kolege
Dali je neko radio Amanetu i kakva su mu iskustva?Mislim da je hibrid od Enza Zadena ali nisam bas siguran.>:({
Ja sam ga video na oglednom polju i nameravam ove godine da probam jedno hiljadu struka da vidim kako ce da izgleda,sve pohvale za sada....

JuRa
22-11-11, 12:10
Ja sam video samo plod nisam biljke a cuo sam od pocetnika da je mnogo dobar ali to primam sa rezervom.U svakom slucaju radicu bar hiljadu biljaka.
Od jednog drugara sam cuo da je sporiji od Mondijala 10-ak dana pa me to malo brine i plasi.

topalovic
22-11-11, 13:11
mondijal je jedan od najranih hibrida enze zaden,ali ne verujem da je toliko kasni.Jel radio neko "jasmin" od Nickerson-Zwaa....

dfiskal
23-11-11, 11:30
Slazem se Topalovicu zato i kazem da nije za komarcijalnu proizvodnju nego onako za svoju dusu pa jos ako se ima kajmak ili stari sir sto bi rekli AH MERAKA:lol:

Imam iskusta sa tom vrstom paradajza (Volovsko srce od Superiora ....dr. Iva Dzinovic,moj komsija ..itd) .....Zaista je tesko sa njim izaci "na kraj", kao sto rece @Topalovic...ali za "svoju dusu " je neprevazidjen...Uspeo sam da sacuvam na otvorenom 50-60 kg, od mraza ... zelnog paradajza....Poslagao sam ga u drvene gajbice...i stavio u podrum..Podrazumeva se da su plodovi bili zdravi...Poceo je da "zri"...vrlo lepog je ukusa,kao da je bio na suncu..tanka opna..ma ukus cudo...Ali nije za komercijalu...kao sto rece @Topalovic...Ali ko zna??Nikad se nezna, jos postoje ljudi koji znaju kako mirise i kakvog je ukusa pravi paradjz i mozda bi i dali neki dinar vise za "pravi paradjz" ...itd..

Pozdrav Misa D_fiskal

Kornelius
23-11-11, 12:40
Pozdrav svima, nov sam na ovom forumu.
Ove sezone sam imao Indalo-indeterminantni(Nickerson), u foliji hidroponično je bilo super, nego napolju na plodu su se javljali zelene kragne na gornjim granama gde su bili izloženi direktnom suncu.
Faidru-determinantni(Nickerson), u foliji su bili manji plodovi nego napolju gde je bilo i oko 250-300g.
Volovsko sam imao pre 2 godine, isto i ja kažem da je ukus sladak i za kuvanje dobar, ali za prodaju je bio mekan, i nije toliko rodio kao ostali hibridi.

Plevak
07-12-11, 15:59
Ja sam sejao qvin i nemo netu i generalno nisam zadovoljan to su paradajizi koji su kasnije ranostasnosti imaju dobar potencijal rodnosti ali kasno stizu kad je cena vec pala.Qvin je krupnih plodova a nemo neta nesto sitnih a cena im je dosta visoka po meni ima dosta dobrih drugih hibrida jedan koji se meni dopao je "alijansa" ekstra je krupan u tipu beef paradajiza ranostasan je i cena je prihavatljiva 5g(ja brojao oko 1650 semenki) semena je 30 evra. >:D >:D >:D >:D

Dali je ovaj "alijansa" zapravo Alliance od Clause-a? I radio so ga u plasteniku.?

topalovic
07-12-11, 20:27
Dali je ovaj "alijansa" zapravo Alliance od Clause-a? I radio so ga u plasteniku.?
Da to je isti paradajiz.

Plevak
07-12-11, 20:51
Mislio sam ga probati u plasteniku na dvije grane. Budući da si ga imao, dal bi to bilo OK ili baš da ga vežem za kolac.?

topalovic
07-12-11, 21:12
Mislio sam ga probati u plasteniku na dvije grane. Budući da si ga imao, dal bi to bilo OK ili baš da ga vežem za kolac.?
Mozes i da ga vezes a moze i na kocic...paradajiz lici na jabucar i veoma je krupan.

jovanjankovic
07-12-11, 23:39
Mozes i da ga vezes a moze i na kocic...paradajiz lici na jabucar i veoma je krupan.
Kolega dali gajis Volovsko srce.
Kod nas nema u prodaji tog semena.

topalovic
08-12-11, 06:18
Ne, ali ga kod nas ima u prodaji ,vidi sa nekim ko dolazi u Srbiju pa nek ti ga kupi i ponese tamo u Hrvasku.Moja preporuka ti je od "SUPERIORA" medeno srce ili volovsko srce....

pole
08-12-11, 19:16
Nazovi SUPERIOR i poruci poslace postom ....postoji mogucnost izvoza .....? postom do ...? 1000 eu

siki2
09-12-11, 08:54
Crni Jovane sjemena volovskog srca koliko god hoćeš i to u bilo kojoj poljoapoteci samo malo pogledaj.

skal
10-01-12, 18:28
Interesuje me sorta paradajza RIO GRANDE šta znate o njoj kakva je sorta i šta je karakteriše?

Plevak
14-01-12, 16:03
Namjeravam ove sezone u plastenik staviti paradajz u jednom redu. Stavio bih razmak između redova 130 cm i razmak između sadnica 35cm. Nekako mislim da bi moglo ići i manje od 35cm. Ima li tko takva iskustva. Paradajz će ići samo 5-6 etaža na špagu.
poz.

tibor.danji
14-01-12, 18:49
http://img534.imageshack.us/img534/5985/parvql.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/534/parvql.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

JuRa
14-01-12, 19:57
Broj biljaka po jednom aru,ali kojih biljaka nisu sve biljke iste.Paradajz nemoj ici u redu ispod 35cm.Kod mene je razmak izmedju redova 90cm. i mislim da je to minimum ispod koga ne treba ici.Jednostavno gledaj da uklopis redove da maksimalno iskoristis prostor.

tibor.danji
14-01-12, 20:04
Broj biljaka po jednom aru,ali kojih biljaka nisu sve biljke iste.Paradajz nemoj ici u redu ispod 35cm.Kod mene je razmak izmedju redova 90cm. i mislim da je to minimum ispod koga ne treba ici.Jednostavno gledaj da uklopis redove da maksimalno iskoristis prostor.
Nisam naznacio posebno da se radi o paradajzu jer je i tema : paradajz .

berar
17-01-12, 13:27
potovani forumasi,... koja sorta se preporucuje za proizvodnju na otvorenom? ^-^

zis
17-01-12, 19:06
potovani forumasi,... koja sorta se preporucuje za proizvodnju na otvorenom? ^-^ za sebe ili za prodaju,niski ili visoki ?

berar
17-01-12, 19:41
pa za sebe, za prodaju, a interesuje me i za paradajz sok da se cedi.... Lkl{{

topalovic
17-01-12, 21:15
pa za sebe, za prodaju, a interesuje me i za paradajz sok da se cedi.... Lkl{{
Alijansa F1-determinatan
Big Bef F1-indeterminatan

ssseva
17-01-12, 23:05
je li neko sadio niritov JEREMY f1. valja li čemu? i kakav je quin ,isto od nirit seeds?

skal
18-01-12, 12:12
determinantni Alians nije loš al kod mene se bolje pokazo wizard isto seme clausovo ista gramaza imo samga jedan do drugog tako da wizard mise nešto lepše pokazo bolje je pokrio plodove na suncu prinos i ostalo slično a za cedenje nije loš mada ima i boljih http://www.dodaj.rs/f/36/13F/4KgK4bme/sdc10935-1.jpg

berar
18-01-12, 12:54
hvala puno Lkl{{

Plevak
18-01-12, 17:32
determinantni Alians nije loš al kod mene se bolje pokazo wizard isto seme clausovo ista gramaza imo samga jedan do drugog tako da wizard mise nešto lepše pokazo bolje je pokrio plodove na suncu prinos i ostalo slično a za cedenje nije loš mada ima i boljih 

Wizard je dobar, a i okus je dobar, ali kod mene je uvijek bio problem što se prelako skidao sa grane pa je kod jačeg vjetra uvijek dosta popadalo dolje.

skal
18-01-12, 18:04
Jeste al za branje kadse koristi za cedenje nemoraš se tolko mučiti skidati peteljke jer se to necedi a za pijac nije tolko vazno dal ima ili nema peteljku pa tamo kako se odkine tako je al za cdenje ne

Tintoreti
20-01-12, 13:02
Dali je neko uzgajao oxheart za svoje ili komercijalne svrhe, Interesuje me dali vam se svidja ukus dali ima slatku zicu i sve sto ste primetili a valjalo bi kao savet?>:({

skeb
21-01-12, 17:28
Da, naravno. Oxheart ili na srpskom volovsko srce je stara mađarska sorta i božanstvenog je ukusa.Lkl{{

kenco
24-01-12, 11:46
Treba mi savet za paradajz i papriku o izboru semena po mogucnosti da budu rani.Ja sam sejao papriku blondy, a paradajz magnus,big beef,gardel,nemo netu i nemo tami i nisam nesto zadovoljan. Pozdrav.

ssseva
24-01-12, 17:00
Treba mi savet za paradajz i papriku o izboru semena po mogucnosti da budu rani.Ja sam sejao papriku blondy, a paradajz magnus,big beef,gardel,nemo netu i nemo tami i nisam nesto zadovoljan. Pozdrav.
bibic i vedrana su ,koliko ja znam,najranije paprike , a paradajz jeremy,ali ga nisam sadio. sad sam nabavio quin i on je vrlo rani.

Deda Pera
25-01-12, 22:46
Gde se može nabaviti seme od volovskog srca. To je onaj sa velikim plodovima tamnije boje.

Tintoreti
10-02-12, 11:48
Mozete ga kupiti u svim snabdevenijim poljoprivrednim apotekama. Ja imam vise sorti tog i slicnog pa cu ove godine videti kako ce se koja pokazati >:({

skal
03-03-12, 17:04
interesuje me industriski paradajz od isi sementi CARIOCA jel ga neko već radio kako se pokazo znam daje šlivar al ostalo ništa??

slobapatrola
03-03-12, 23:12
ove godine ce paradajz biti dobitna kombinacija!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Tintoreti
04-03-12, 10:58
Po cemu si zakljucio da ce biti dobitna kombinacija? U kom smislu?

tibor.danji
04-03-12, 21:12
interesuje me industriski paradajz od isi sementi CARIOCA jel ga neko već radio kako se pokazo znam daje šlivar al ostalo ništa??
CARIOCA
INDUSTRIJSKI PARADAJZ
http://www.grower-seed.com/uploads/3pne6xe/thumb_vj3za6.jpg (http://www.grower-seed.com/uploads/3pne6xe/vj3za6.jpg)

Paradajz «šljivar» sa srednjom dužinom vegetacije. Biljke su bujne sa dobrim pokrivanjem plodova. Plodvi težine 95 gr, ovalnog oblika. Plodovi se odvajaju od peteljke. Rezistentan na Verticilium, Fuzarium 0 i Nematode.
Samo sam ovo pronasao za sada ,a neznam ni koliko je cena semena i gde ima da se naruci .

Deda Lala
05-03-12, 22:43
Saint pierre,Stiže za branje 60 ti dan od dana presađivanja.Prosečna težina ploda 160 grama.interdeterminantni.
Superprecoce di marmande,semideterminantni,dugo čuvanje,stiže za branje 60 ti dan od dana presađivanja.Prosečna težina ploda oko 160 grama.
T2 improved,determinantni,šljivar ovalni,stiže za 90 dana od dana.....,težina ploda oko 110grama,briks 5,3.ZA sok,paste i sosove.
Bacar,za otvoreno polje,interdeterminantni,stiže za 90 dana od.....Težina ploda oko 240 grama.
San Marzano nano,hibrid F-1,determinantni,plod cilindričan,težine oko 140 grama,stiže za 90 dana od dana.....

skal
06-03-12, 07:22
CARIOCA
INDUSTRIJSKI PARADAJZ
http://www.grower-seed.com/uploads/3pne6xe/thumb_vj3za6.jpg (http://www.grower-seed.com/uploads/3pne6xe/vj3za6.jpg)

Paradajz «šljivar» sa srednjom dužinom vegetacije. Biljke su bujne sa dobrim pokrivanjem plodova. Plodvi težine 95 gr, ovalnog oblika. Plodovi se odvajaju od peteljke. Rezistentan na Verticilium, Fuzarium 0 i Nematode.
Samo sam ovo pronasao za sada ,a neznam ni koliko je cena semena i gde ima da se naruci . Hvala na odgovoru ja sam bio naručio Rio grande a dobio ovaj pame mrzi sad da vraćam cena muje 250gr-25eu toje sorta nije F1,kazu daje dobar al samo jedan je imo u ovom kraju pa neznam ništa o njemu kako se ponaša na njivi i tome slično jer jedno oni pišu a praksa je uvek nešto drugo

sabba
20-03-12, 19:59
Pozdrav, dali neko zna gde se moze kupiti masina za cedjenje paradajz soka i posto ?;D}

Milos81-kg
24-04-12, 21:40
Da li moze neko da kaze sa kojim elementima da prihranim Paradajz koji je posadjen pre petnaestak dana u plasteniku i vec je procvetao da bi se ravnomerno razvijao a pocetnik sam u ovom izazovu koja kombinacija elemenata jee potrebna u ovom periodu??>:({

Tintoreti
24-04-12, 21:52
Kad se oplodi prva cvetna grana, posle toga ide NPK 2:1:3 +Mg a do tada 1:1:1 bar ja tako radim.

Milos81-kg
25-04-12, 15:48
Hvala Tintoreti!

JuRa
25-04-12, 21:06
Posadio sam paradajz polovinom marta,sada se sprema cetvrta grana da se otvori a ja se spremam da pocnem da djubrim.Od sadnje sam ga samo jednom zalio a za 10-ak dana cu poceti da ga djubrim.Tada ce biti oplodjena i cetvrta grana i biljka dovoljno opterecena da joj treba prihrana.Uopste mi nije jasno zasto zurite sa prihranom kada nema sta da se hrani.Podrazumeva se da je baceno osnovno djubrivo i to je dovoljno.

spec1986
29-04-12, 09:17
Napravio sam gresku u prihranjivanju kada sam rasadio papriku krastavac i paradajz u plasteniku. Posto sam pocetnik slusam druge, dao sam kemira jedinice malo manje od 2 kg, a ono sto je ostalo u kesi prihranio 3 puta preko lista 6. 12. i 16. aprila u odnosu 1 kasika na 10l vode. Od rasadjivanja proslo je 30 dana i pre 5-6 dana primetio sam da paprika okrece neke listove naopacke (imam ljutu i baburu) a najveci problem je u paradajzu (stigao je do 3 cvetne grane) gde se uvrcu vrsni listovi na dole i spiralno uvece jako a preko dana se opuste 50-60%. Nadjubreno je stalnjakom jesenas pre oranja. Sta sad raditi da se biljka vrati u normalu, ima zdrav list tamno zelene boje, nema insekata...zalivam redovno...sa krastavcima nemam problema. Sta raditi sada sa prihranom ako je u startu preterano, kada opet prihraniti i dal uopste prihranjivati? Takodje me zanima ima li neko godisnji plan zastite povrca, mnogo bi mi pomoglo.

JuRa
29-04-12, 10:27
Posto ja ne koristim kemiru ne znam koju si konfiguraciju koristio zato nebi bilo lose da ubuduce napises odnos elemenata.Ako ne gresim ti sve to imas u jednom plasteniku a to je malo problematicno jer te biljke nemaju iste potrebe.Ja paradajz tek sada pocinjem da djubrim a i zalio sam ga juce treci put.Ako imas dosta stanjaka ubacenog zasto onda djubris?Verovatno si predozirao sve to i tu ti je problem,zalij to da se djubrivo ispere i zasusi paradajz i papriku.

spec1986
29-04-12, 22:39
Ovako, receno mi je da sipam kemiru jedinicu ferticare kombib 1 (14:11:25). Slikao sam sada paradajz, ima li predloga sta raditi sem zalivanja cistom vodom, takodje kada opet prihraniti i cime, imam kupljenu kemiru ferticare 24:8:16 i 10:5:26. Da li vredi poprskati cistom vodom preko lista osveziti?

http://desmond.imageshack.us/Himg444/scaled.php?server=444&filename=imag0543k.jpg&res=landing

http://desmond.imageshack.us/Himg42/scaled.php?server=42&filename=imag0542s.jpg&res=landing

Milos81-kg
11-05-12, 16:44
Da li moze neko da mi kaze o big beefu primetio sam na rodnoj grani gde su poceli da se formiraju plodovi i kada sam pogledao primetio sam da se jos jedna grana formira ?Sta da radim da li da je skinem ili ostavim sta je u pitanju

Tintoreti
11-05-12, 20:28
Mislis u produzetku rodne grane da se formira lisna grana ili na mestu te rodne grane se formira jos jedna rodna grana tj dve rodne grane?

reggacci
11-05-12, 21:01
Da je pinciras
da li moze neko da mi kaze o big beefu primetio sam na rodnoj grani gde su poceli da se formiraju plodovi i kada sam pogledao primetio sam da se jos jedna grana formira ?sta da radim da li da je skinem ili ostavim sta je u pitanju

---------- Poruka napisana u 20:57 ---------- Prethodna poruka je at 20:46 ----------

Ovako, receno mi je da sipam kemiru jedinicu ferticare kombib 1 (14:11:25). Slikao sam sada paradajz, ima li predloga sta raditi sem zalivanja cistom vodom, takodje kada opet prihraniti i cime, imam kupljenu kemiru ferticare 24:8:16 i 10:5:26. Da li vredi poprskati cistom vodom preko lista osveziti?

http://desmond.imageshack.us/Himg444/scaled.php?server=444&filename=imag0543k.jpg&res=landing

http://desmond.imageshack.us/Himg42/scaled.php?server=42&filename=imag0542s.jpg&res=landing
http://i49.tinypic.com/157hyte.jpg
http://i47.tinypic.com/ic1zzn.jpg

---------- Poruka napisana u 21:01 ---------- Prethodna poruka je at 20:57 ----------

Da je pinciras

---------- Poruka napisana u 20:57 ---------- Prethodna poruka je at 20:46 ----------

http://i49.tinypic.com/157hyte.jpg
http://i47.tinypic.com/ic1zzn.jpg
http://i48.tinypic.com/2s661bp.jpg
http://i50.tinypic.com/mud001.jpg

Milos81-kg
11-05-12, 22:44
Da Da upravu si Tintoreti u produzetku rodne grane se formira lisna grana

Tintoreti
11-05-12, 23:13
Ja sam ih kidao da ne trosi hranu bezveze.

djuricic
14-05-12, 20:22
imam problem koji vec 10 dana nemogu da resi, tretirao sam nekim motovito (bakreni), pa signum i slavol ali slaba vajda, a u cvetu ima tripsi prskano aktarom i elisom,nista, posle toga despot opet ih ima neznam sta je ovo dali je od tripsi ili je neko oboljenje. u polj,apot nisu sigurni te prskaj ovim te onim.
evo slika

---------- Poruka napisana u 20:17 ---------- Prethodna poruka je at 20:12 ----------

http://www.dodaj.rs/t/1H/3g/3f0ELCJs/1/imag0167-1.jpg (http://www.dodaj.rs/?1H/3g/3f0ELCJs/1/imag0167-1.jpg)

---------- Poruka napisana u 20:20 ---------- Prethodna poruka je at 20:17 ----------

http://www.dodaj.rs/t/1i/Ur/odG5tVF/1/2-1861f8da-67088-480.jpg (http://www.dodaj.rs/?1i/Ur/odG5tVF/1/2-1861f8da-67088-480.jpg)

---------- Poruka napisana u 20:21 ---------- Prethodna poruka je at 20:20 ----------

http://www.dodaj.rs/t/1i/Ur/odG5tVF/1/2-1861f8da-67088-480.jpg (http://www.dodaj.rs/?1i/Ur/odG5tVF/1/2-1861f8da-67088-480.jpg)

---------- Poruka napisana u 20:22 ---------- Prethodna poruka je at 20:21 ----------

http://www.dodaj.rs/t/3q/vY/2TC2dYPc/imag0148.jpg (http://www.dodaj.rs/?3q/vY/2TC2dYPc/imag0148.jpg)

vosi
14-05-12, 20:27
ako tije trips onda prskaj sa Lanate

djuricic
14-05-12, 21:01
jeste cvetna tripsa ima je samo u cvetu, a ove fleke na paradajzu dal su od tripse ili? sutra cu da prskam sa tim lanate jel trba jos nesto da se ubaci ili samo sa njim ? HVALA

dfiskal
16-05-12, 09:34
Ja sam ih kidao da ne trosi hranu bezveze.

Bas tako kako si rekao...Pogotovo ako ima 5-6-7 plodica...kidaj obavezno...Naravno pre i sazre plodovi...

@djuricic ..ove svetle tacke po plodu su ,80% sam siguran, (slika 4) od Sunca,malo ga je oprljilo Sunce ..to ti ostaje do berbe...mada slike 1,2,3 mi ne lice na Sunce...msm. oprljenost

topalovic
16-05-12, 09:47
Ma kakav trips ovo ti je ostecenje od hormona ,cime oplodjavas paradajiz i kako ga oplodjavas?

djuricic
16-05-12, 20:05
ma nesto neverujem da je od sunca jer nema na sve plodove, umakao sam cvetove 1ml na 1l vode (ortorthomone 5ec)
Ima li sanse da ga sa necim oporavim?

Tintoreti
19-05-12, 19:56
Kakav je optima i big bif posejao sam "par" struka pa me zanima?

Milos81-kg
20-05-12, 20:25
Kako se dobija ovo oboljenje cveta paradajza ?

---------- Poruka napisana u 18:25 ---------- Prethodna poruka je at 18:20 ----------

Kako se dobija ovo oboljenje na cvetu "cvetna tripsa"?

topalovic
25-05-12, 19:35
http://s6.postimage.org/fl2wfc4gt/004.jpg (http://postimage.org/image/fl2wfc4gt/)http://s6.postimage.org/tg5sbjo9p/005.jpg (http://postimage.org/image/tg5sbjo9p/)http://s6.postimage.org/6fz4z7qfx/006.jpg (http://postimage.org/image/6fz4z7qfx/)http://s6.postimage.org/a0v0ifuzh/007.jpg (http://postimage.org/image/a0v0ifuzh/)http://s6.postimage.org/um9sacckd/008.jpg (http://postimage.org/image/um9sacckd/)
Moj paradajiz......

Tintoreti
25-05-12, 19:49
Koje su sorte u pitanju, kad su posejani?

siki2
25-05-12, 20:25
Topalovoću koja su ovo zadnja tri paradajza.

dfiskal
30-05-12, 10:01
Postovani,

Svaka cast majstore ...Da Bog da i korist da imas....Pozzz! Da li koristis Slavol ili Agrostemin...tako mi lici .."katarka" po 8 plodova..svaka cast ...???? 4. slika mi lici na "volovsko srce" od Supriora D.o.o Velika Plana ??? (mozda gresim?)

Misa

Bećarina pusta
01-06-12, 21:29
Cijepiti paradjz.

http://thumbnails7.imagebam.com/19347/481019193465433.jpg (http://www.imagebam.com/image/481019193465433)

Milos81-kg
08-06-12, 01:02
Sa cim da ga poprskam...http://i49.tinypic.com/eze328.jpg

reggacci
08-06-12, 15:55
http://i50.tinypic.com/1zczndv.jpg
evo za sada bez ikakvog prskanja

Tintoreti
08-06-12, 15:57
Jel ovo neka sorta bez oslonca?

reggacci
08-06-12, 16:10
Sa cim da ga poprskam...http://i49.tinypic.com/eze328.jpgmalo ti je slika mutna pa nevidim dobro da li se krajevi suse,ako ti se suse krajevi onda je PEPELNICA i nisi slikao nalicje lista pogledaj ako ima na nalicju sivkastobele prevlake onda je Pepelnica i prskaj sa Bayletonom specijal ali neverujem da je pepelnica vise mi lici na sivo lisnu pegavost prskanje Benomil wp50

---------- Poruka napisana u 16:09 ---------- Prethodna poruka je at 16:07 ----------[COLOR="Silver"]

---------- Poruka napisana u 16:10 ---------- Prethodna poruka je at 16:09 ----------

Jel ovo neka sorta bez oslonca?
da da determinantni ali hibrid ne sorta

nikola_VUK
08-06-12, 21:29
Imam nešto malo Hectora, zanime me da li se skidaju zaperci kod njega, čuo sam da se ni nestavlja oslonac za njega.

reggacci
08-06-12, 23:23
nista nediras

nikola_VUK
09-06-12, 15:20
Hvala puno.

Milos81-kg
10-06-12, 21:57
Nocu je slikano ali zbog cega se uvijaju listovi kao da se predozirao a nisam mu davao nista preko korena ... inace seme je ostavljano iz ploda paradajza prosle godine mislim da je neka krupna kasnija sorta http://i48.tinypic.com/2n1x7w9.jpg

---------- Poruka napisana u 19:57 ---------- Prethodna poruka je at 19:52 ----------

Sta mu je potrebno da ne bih ostale zahvatilo ili je vise oprasen to sam primetio na jednom da je pukao http://i47.tinypic.com/157p6s.jpg zbog cega se to desava

reggacci
10-06-12, 22:47
ko je ostavio seme i da li je postovana izolacija 100% nije ,naravno to nije problem koji je proistekao bukvalno zbog toga ali ima uticaja,da li se listovi uvijaju samo u toj gornjoj zoni,nema veze sto nisi dodavao preko korena mozes ga predozirati i folijarno a to sto puca nema veze sa oprasivanjem verovatno je od viska vode jeste da mu treba voda kada naliva plod ali netreba preterivati

Plevak
11-06-12, 23:02
Nocu je slikano ali zbog cega se uvijaju listovi kao da se predozirao a nisam mu davao nista preko korena ... inace seme je ostavljano iz ploda paradajza prosle godine mislim da je neka krupna kasnija sorta

---------- Poruka napisana u 19:57 ---------- Prethodna poruka je at 19:52 ----------

Sta mu je potrebno da ne bih ostale zahvatilo ili je vise oprasen to sam primetio na jednom da je pukao http://i47.tinypic.com/157p6s.jpg zbog cega se to desava

nije dobro izbalansirano zaliijevanje. Puca ako daš previše vode.

Knez1
11-06-12, 23:12
Dali se na Big befu i volovskom srcu zakidaju zaperci i na koliko rodnih grana se vode?

reggacci
12-06-12, 09:52
naravno oba su ideterminantna sa tim sto big beef teras do 1,2 metra visine,i onda mu zakidas vrh volovsko srce mozes pustiti do desetog sprata ,nemoras cak ni zakidati zaperke ali su plodovi onda neujednaceni i posto mu je habitus velik bude guzva nemozes da radis tako da je bolje i kod njega da ga zakidas

Knez1
12-06-12, 10:38
naravno oba su ideterminantna sa tim sto big beef teras do 1,2 metra visine,i onda mu zakidas vrh volovsko srce mozes pustiti do desetog sprata ,nemoras cak ni zakidati zaperke ali su plodovi onda neujednaceni i posto mu je habitus velik bude guzva nemozes da radis tako da je bolje i kod njega da ga zakidasA na koliko grana se vode?Gledam neko vodi na jednu neko na dve cak i na tri,sta je ispravnije?

reggacci
12-06-12, 15:25
nema tu pravila dali je nesto ispravno pitanje je ,da li je ta biljka predvidjena za takvo nesto koliko ja znam,da bi se paradajz radio na vise grana ,tacnije svaki zaperak posle drugog lista pinciras,i posle ga pustas u granu postepeno ,dakle svaki ,to je malo vise grana ,potrebno je da je u opisu ,karakteristika paradajz vegetativno/generativni,sto u ovom slucaju kod ova dva paradajza nije,sto opet neznaci da nemoze da izgura takvu proizvodnju ali mora biti pod strogo kontrolisanim i idealnim uslovima,inace paradajz je cudna biljka ,ako mu takve uslove stvoris mozes ga raditi tri godine zaredom ,jednu te istu biljku ,pa tek posle tri godine vadis lijane koje je on stvorio,radio sam svojevremeno TOMAS f1 na dvadeset grana ,i izgurao je to sve ali je to sizifov posao i mnogo je guzva brate,a o uslovima za razvoj bolesti u toj sumi listova da ti nepricam,dakle big beef,neteraj na vise grana ,a volovsko srce ima potencijal za takvo nesto,a da ti nemas nekih problema,mozes ga cak pustiti da on sve sam radi.,znaci nekidas ni zaperke
PS. Naravno vodi i jedan deo kako ti zamislis pa sam ustanovis sta ti vise odgovara

Tintoreti
12-06-12, 16:04
I big beff i volovsko srce vodim na dve grane.>:({

Milos81-kg
14-06-12, 14:26
Zbog cega odbacuje cvetove prakticno receno na 4, 5 Big Beef

---------- Poruka napisana u 19:44 ---------- Prethodna poruka je at 19:18 ----------

Ajde neka neko otkrije vestinu zalivanja posto je verovatno komplikovano za mene Kada i koliko vremenski kap po kap ako jedna kapaljka izadje na 3 sekunde posto sam preterao u zalivanju

---------- Poruka napisana 14-06-12 u 12:26 ---------- Prethodna poruka je 13-06-12 at 19:44 ----------

Do koje rodene grane da pustim Big Beef pa da ga zalomim .....

VLADOVUK
14-06-12, 14:37
I kod mene se isto dešava procveta i onda se cvet osuši zna li neko zašto se to dešava

reggacci
14-06-12, 15:58
volovsko srce ima potencijal da nagura jedan plod do 2kg i fakticki genetski mu biljka daje signal da visak odbaci ,to se pogotovo desava kada ga teras na vise grana ali to nemoj da te brine biljka sama pravi balans,naravno moze se to desavati i iz drugih razloga ,ali ako je biljka zdrava to je normalno isti je slucaj i za beefom i sa svim paradajzima koji imaju potencijal za ogromne plodove MILOSE citaj postove naveo sam vec vodjenje za beef,a sto se tice zalivanja
navescu nedeljne potrebe paradajza kao biljke za vodom.
u januaru po m2 7 lit.
februar 10l
mart 14
april 23
maj 37
jun 39
jul 39
avgust 35
septembar 21
oktobar 14
novembar 9 decembar 7

---------- Poruka napisana u 15:58 ---------- Prethodna poruka je at 15:46 ----------

a ako ides kroz sistem i sa prihranom
nakon presadjivanja,dve nedelje dva puta nedeljno,5lit po m2 fertikare 1 odnos 5gr po m2
intezivni razvoj-tri nedelje,dva puta nedeljno, 5lit po m2 fertikare1 3gr po m2 i kalijum nitrat 2gr po m
od drugog do treceg grozda- 4 nedelje 2 puta nedeljno, 6lit po m2 ,fertikare 2, 3 gr po m2
od 4-5 grozda- 4 nedelje ,2 puta nedeljno 8lit po m2 ,fertikare 3, 3gr pom2 i kalijumnitrat 2gr pom2
od 6-7 grozda - 4 nedelje, 10lit po m2,fertikare 3, 4gr po m2
za vreme zrenja i berbe - 6 nedelja ,dva puta po 12lit na m2,fertikare 3, 3 gr po m2
Litraza se odnosi na hranljivi rastvor naprimer 8 lit po m2 ,znaci 8 litara hranljivog rastvora

aremane
14-06-12, 22:16
imas sigurno previse plodova na prvim etazama, a moze da se desi i od velike vrucine (mada nislim da to nije slucaj kod tebe)
pusti kroz sistem Agroleaf 12/52/5+ME, ima dosta fosfora koji utice na cvetanje i aktivnost korena

kolicinu vode odredi sa tenziometrom (ako imas) ako ne moze da ti posluzi i http://www.hidmet.gov.rs/latin/meteorologija/agro_evapotranspiracija.php

bar orijentaciono (po meni pusti duplu kolicinu vode u odnosu da dnevnu evapotranspiraciju)

Milos81-kg
16-06-12, 21:45
http://i48.tinypic.com/1e7t3q.jpg

---------- Poruka napisana u 19:30 ---------- Prethodna poruka je at 19:21 ----------

http://i49.tinypic.com/vicffs.jpg

---------- Poruka napisana u 19:34 ---------- Prethodna poruka je at 19:30 ----------

http://i45.tinypic.com/16m8vn.jpg

---------- Poruka napisana u 19:45 ---------- Prethodna poruka je at 19:34 ----------

Evvo problema ima i ovakvih ali na greskama se uci ......ali http://i49.tinypic.com/16m5zsj.jpg

reggacci
19-06-12, 08:24
Milose Nije to do tebe to sto si slikao je takozvano MACIJE LICE paradajza,a pojavljuje se ako se tri nedelje posle cvetanja paradajza pojave temperature, izvan optimuma,ili visoke ili niske

---------- Poruka napisana 19-06-12 u 08:15 ---------- Prethodna poruka je 16-06-12 at 21:55 ----------

evo juce sam bio na njivu jad i beda kikinda nije dobila kisu suvo ,suvoooo
http://i50.tinypic.com/2vt5ixh.jpg

---------- Poruka napisana u 08:24 ---------- Prethodna poruka je at 08:15 ----------

a ovako izgleda iz rasada
http://i50.tinypic.com/1931jb.jpg
http://i45.tinypic.com/mvme.jpg

ralsonxx
19-06-12, 16:52
Koja sorta je u pitanju ..

reggacci
19-06-12, 21:01
na njivi ima tri sorte rio grande,backa i uno a ovo iz rasada su hibridi top star i sultan

nju-viliđ
27-06-12, 13:47
Dal se isplati paradajzu staviti bakrenu žičicu kroz stabljiku pri dnu zemlje?

topalovic
27-06-12, 18:39
Te babine gatnje nepomazu......Nego kantu u ruke i zastitu raditi kako treba....

reggacci
28-06-12, 09:25
Slazem se sa Topalkom ,ali samo u slucaju ako ,neradite ORGANSKU proizvodnju,jer ako prskate povrce sa hemijom onda stvarno nema potrebe za tim,ali ako radite ,organsku proizvodnju onda je vasa misao opravdana i delotvorna ali samo do nekih mera,tako da idalje morate vrsiti zastitu,npr rastvorima,raznih aromaticnih biljaka,ali sada necu navoditi sa kojim i kako posto ovo nije odeljak za organsku proizvodnju,inace i ja ako me nemrzi,nekada odradim tako sa bakarnom zicom,ali samo u cilju ,smanjenja hemijskih sredstava i naravno to radim na manjim povrsinama koje su pokrivene paradajzom

MilanM
28-06-12, 11:22
Ako nema kisa da li je potrebno stiti redovno paradajz od plamenjace? Pod redovnim prodrazumevam po isteku karence preparata prskati odmah drugim u apoteci mi kazu paradajz je osetljiv treba ga stalno stiti iako nema kisa i vlage. ali to je apoteka i njima je cilj prodati i zaraditi.

Tintoreti
28-06-12, 11:26
Karenca je period od sticenja do vremena upotrebe i ne znaci da je biljka zasticena do kad traje karenca, obicno je to krace od karence. Po meni treba izbegavati prskanje sto vise jer ga koristimo mi i moji prijatelji, mada mnogi drugi proizvodjaci koji ga prodaju tvrde suprotno i podpuno ih razumem, lakse je zastititi nego misliti dali ce mu se rod umanjiti ili nece a ulozili su neke pare u to. Sad na tebi je sta ces raditi.
Dali prskati i ne, odlucite sami.

MilanM
28-06-12, 12:41
Ovo je za kucnu upotrebnu prskam samo kad moram prosle godine paradajz nisam stitio od jula, samo sam cepao prihranu

topalovic
28-06-12, 23:30
Evo danasnjeg branja paradajiza...
http://s6.postimage.org/u03wsgrrx/280620121666.jpg (http://postimage.org/image/u03wsgrrx/) http://s6.postimage.org/f5fbeai71/280620121667.jpg (http://postimage.org/image/f5fbeai71/) http://s6.postimage.org/z1battz8d/280620121669.jpg (http://postimage.org/image/z1battz8d/) http://s6.postimage.org/vizaxfycd/280620121670.jpg (http://postimage.org/image/vizaxfycd/) http://s6.postimage.org/mpczu30rh/280620121671.jpg (http://postimage.org/image/mpczu30rh/) http://s6.postimage.org/ihi7lbzbx/280620121672.jpg (http://postimage.org/image/ihi7lbzbx/) http://s6.postimage.org/3mtm75pr1/280620121673.jpg (http://postimage.org/image/3mtm75pr1/) http://s6.postimage.org/gs94d9jml/280620121674.jpg (http://postimage.org/image/gs94d9jml/) http://s6.postimage.org/qqu2zqt25/280620121675.jpg (http://postimage.org/image/qqu2zqt25/)

reggacci
29-06-12, 20:55
Ako nema kisa da li je potrebno stiti redovno paradajz od plamenjace? Pod redovnim prodrazumevam po isteku karence preparata prskati odmah drugim u apoteci mi kazu paradajz je osetljiv treba ga stalno stiti iako nema kisa i vlage. ali to je apoteka i njima je cilj prodati i zaraditi.
dovoljno je da ga tri puta oprskas ,ako si postovao plodored ,i ostale mere koje idu uz to da ih ne nabrajam tri pu ta i dosta uz izbor pravog sortimenta

---------- Poruka napisana u 20:55 ---------- Prethodna poruka je at 20:54 ----------

topalko ovo je lepo lepo ,predpostavljam da je plastenicka proizvodnja

MilanM
29-06-12, 22:53
Sorta je neka nasa domaca mislim da je jabukar i volovsko srce ili neka njihova kombinacija jedan je narandzaste boje a drugi tamnije crvene ima nekoliko slika proslogodisnjeg roda nekoliko strana unazad, sto se tice zastite prskan je rasad u leji antrakolom i armadom, posle rasadjivanja i onih potopa ridomilom, kasnije isprskan antrakolom, prosle nedelje mankogalom a juce dobio 3x20, ako ne bude kisaa list i plod budu zdravi to je to od fungicida, normalno planiram da prskam i dalje wuxalom super, calcium, koprivom i ako mi ostane opet 3x20 i da mu sledece nedelje bacim malo izmesanog kokosijeg i govedjeg stajnjaka i odmah potom okopam i navadim, malo sam ga zapustio posto sam se fokusirao na papriku dok mi je paradajz u basti ispred kuce mnogo bolji ali o njemu se cale bolje brinuo :)

reggacci
30-06-12, 08:01
dobro ali to je malo izmesano ,nisi imao potrebe prskati sa ridomilom posto on leci bolest,znaci ridomil ako primetis prve simptome bolesti,ovo ostalo je dobro za preventivu,ali recimo ja rasad neprskam ,a ako to i uradim onda ga zastitim sa Bravom,nakon rasadjivanja nastavim sa Bravom,a za vreme intezivnog porasta biljke, cvetanja a narociti formiranja plodova Folio gold i moze onda ridomil gold plus,posto on ima brzo sistemicno dejstvo,i na kraju kada biljka usporeno raste pri kraju vegetacije nesto sa usporenim sistemicima recimo Qvadris koji ima kratku karencu,ali ja licno vise volim umesto ridomila neki bakarni preparat

MilanM
30-06-12, 11:34
Morao sam da ga prskam u leji posto grinje napale rasad a i mnogo je kise palo i ja ne praktikujem prskanje rasada tek kada ga iznesem na njivu i kada malo zivne onda ga prskam, ridomilom sam prskao posle potopa nisam smeo da rizikujem, na kraju vegetacije ga prskam mislim da se zove ekvejzan ili tako nekako ima dosta malu karencu

ralsonxx
30-06-12, 13:14
HOOOCUUU i ja ovakav paradajz ..Lkl{{
Svaka cast majstore ;D}Moj big u plasteniku ni na pomolu da zarudi a o onom napolju jos i ne mislim ....koje sorte su u pitanju i kad si ih presadivao ..

semmo
03-07-12, 20:38
http://www.zaslike.com/files/emqrmw6kcch2yxstfmzk_thumb.jpg (http://www.zaslike.com/viewer.php?file=emqrmw6kcch2yxstfmzk.jpg) evo malo kineskog paradajza sjeme je iz kine

skal
25-07-12, 18:34
ljudi kako vamje podneo paradajz na otvorenom ove vrućine ? kod mene ima dosta manje roda nego prošle godine a i sitniji je u odnosu na prošlu i pored redovnog zalivanja jednostavno nije rasto kako treba

MilanM
25-07-12, 21:47
Isto je i kod mene manje roda koji je sitniji a rec je o domacem jabukaru, dobijao je redovno zalivanje i prihranu ali slaba vajda od toga

Tintoreti
25-07-12, 22:15
Ista prica nije vredelo ni zalivanje ni prihrana, dosta manji rod od proslogodisnjeg. Mozda se malo izvuce posle ovog osvezenja ali ako nastave posle toga iste onakve suse nema tu nikakve vajde, bice za konzumaciju i zimnicu dosta.Lkl{{

MilanM
26-07-12, 13:27
Samo sto sam doso iz baste uzujale se pcele i bumbari u paradajzu i paprici samo jos 2 dana da se zadrzi ovakvo vreme da se oprasi pa nek udara posle sunce

Kornelius
26-07-12, 15:46
Ja svake godine druge vrste sadim napolju,pa nemogu porediti , ove vrste nisam imao prošle godine.Uglavnom bolesti nema, nego kod nekih vrsta opekotine od sunca.
http://img14.picoodle.com/s57q/kornelius/p4di_299_ucl67.jpg (http://i.picoodle.com/30dj71eg) http://img15.picoodle.com/i57q/kornelius/p59d_ca5_ucl67.jpg (http://i.picoodle.com/320j71ek)

dragan.kovacev
09-08-12, 01:20
ovaj je od 750g, a bilo je i od 850g...
http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=3010&d=1344467864
http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=3011&d=1344467896
kofa od 25l

siki2
09-08-12, 07:54
<div>http://img266.imageshack.us/img266/965/060ey.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/266/060ey.jpg/)</div><div><br></div><div>Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)</div>

http://img521.imageshack.us/img521/4346/057pwi.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/521/057pwi.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us

(http://imageshack.us)

skal
09-08-12, 12:03
eh daje ove godine ovakoav bilo bi dobro al nevredi pola je propalo zato je kod nas dasnas cena na pijaci 50 na gajbe a na kilo 70-100,ceden sok 60 litra pa ko voli nek izvoli http://www.dodaj.rs/t/2v/H4/TqjpGSQ/sdc11112-1.jpg (http://www.dodaj.rs/?2v/H4/TqjpGSQ/sdc11112-1.jpg) ovaj imo samo 1.100grama

siki2
09-08-12, 20:47
Imam ja i ovakav maleni.
http://img215.imageshack.us/img215/1322/003hsp.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/215/003hsp.jpg/)

Tintoreti
10-08-12, 10:32
Dobri komadi >:({ Kod mene dosta slabije nego prosle godine , negovorise me da posejem big beff i optimu a imao sam svoje dugogodisnje seme kojim sam bio prezadovoljan. Primetio sam pored malog roda i da bif dosta puca pa eto problema sa cuvanjem ubranih plodova. Nikad vise, od sad samo staru sortu, proverenu za sadnju van, ipak ja imam "najbolji hibrid" a ne oniLkl{{.

MilanM
10-08-12, 15:21
@siki2 koliki ti je ceri ako su ovi sitni ceri paradajz? Ja sam posadio ali mi je nekako sitan nema vecih od klikera.

siki2
10-08-12, 16:07
@siki2 koliki ti je ceri ako su ovi sitni ceri paradajz? Ja sam posadio ali mi je nekako sitan nema vecih od klikera.

Ovo ti je neka vrsta crvenog ali nije to što misliš susjeda ima jedanajst vrsta tog malog paradajza pa mi dala neke da probam. Ovaj žuti mi se najviše sviđa.
http://img819.imageshack.us/img819/1063/002jsz.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/819/002jsz.jpg/)

MilanM
11-08-12, 22:21
Ja imam samo crveni i ukusan. Danas prvi put bran paradajz naglo uzreo usled vrucina kolicina 15kg, po proceni bice mozda upola manje nego prosle godine a imam preko 200 korena na otvorenom.

siki2
12-08-12, 07:42
Ako hoćeš ja ti pošaljem sjeme od žutog po meni daleko ukusniji nego crveni.

MilanM
17-08-12, 12:29
@siki2 ne mogu da vam posaljem pp pun vam inbox

- - - - - - - - - -

evo mog paradajza
http://imageshack.us/photo/my-images/829/dscn2153g.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/4/dscn2152xq.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/51/dscn2149d.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/844/dscn2148q.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/145/dscn2147g.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/225/dscn2146m.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/812/dscn2155d.jpg/

Kornelius
05-09-12, 12:23
Vi nemate ove buve na paradajzu, nikad dosad ih nisam viđao u bašti ,al sad kažu zbog suše sa njive su došli tu. Sad već nevredi prskati,jer svaki 2-3 dan berem.
http://img15.picoodle.com/i595/kornelius/etw6_e8b_ucl67.jpg

siki2
05-09-12, 12:31
@MilanM. Sad može poruka sve ispražnjeno samo ovo što si stavio nemože da se otvori nešto nije dobro.

Tintoreti
05-09-12, 13:41
Vi nemate ove buve na paradajzu, nikad dosad ih nisam viđao u bašti ,al sad kažu zbog suše sa njive su došli tu. Sad već nevredi prskati,jer svaki 2-3 dan berem.
http://img15.picoodle.com/i595/kornelius/etw6_e8b_ucl67.jpg

Ja sam ih imao u pocetku ne zelene vec braonkaste ali su iste samo je razlika u boji i to iskljucivo samo na par odzaka samoniklog krompira od prosle godine koga su preplavile i isisale mu sokove skroz da mu se nadzemni deo osusio skroz, potom su bile presle na cveklu ali tu mi je prekipelo i morao sam intervenisati mislim da se nebi zaustavile na njoj. Inace se razmnozavaju munjevito i sisaju sokove iz biljke dok je skroz ne iscede. Opasna gamad.

MilanM
06-09-12, 03:02
@MilanM. Sad može poruka sve ispražnjeno samo ovo što si stavio nemože da se otvori nešto nije dobro.
Ja otvaram linkove copy/paste, da se pohvalim za sada nabrao oko 260kg paradajza, nasadjeno nesto vise od 200 korena, kvalitet paradajza u basti ispred kuce fenomenalan dok je paradajz na drugom mestu pored paprike zakazao kvaliteton posto nije bio zasticen od sunca nije lepo uzreo

ssseva
27-10-12, 15:23
ja sam do sada eksperimentisao sa svakakvim hibridima ,sakata,enza,nirit....dok nisam potrefio na pravi, a to je quin od nirita. rano zri i ujednačeno,krupan baš kako se traži na tržištu,rodan,boja,ukus...sve. sad samo taj sadim.

siki2
27-10-12, 21:43
ja sam do sada eksperimentisao sa svakakvim hibridima ,sakata,enza,nirit....dok nisam potrefio na pravi, a to je quin od nirita. rano zri i ujednačeno,krupan baš kako se traži na tržištu,rodan,boja,ukus...sve. sad samo taj sadim.

Ševa sa kojim paradajzima si do sada radio da ti quin ispada kao najbolji ja sam ga sadio i nikako nisam zadovoljan.

ssseva
27-10-12, 22:38
Ševa sa kojim paradajzima si do sada radio da ti quin ispada kao najbolji ja sam ga sadio i nikako nisam zadovoljan.
sadio sam monro,nemo tami,nemo neta, belle,.galina (hazera genetics) i iker (de ruiter),koji je bio bolji od ovih svih.
. nekako mi je quin do sada najbolji.
koji ti najviše sadiš? ja uvijek biram vrlo ranu sortu

siki2
28-10-12, 09:30
sadio sam monro,nemo tami,nemo neta, belle,.galina (hazera genetics) i iker (de ruiter),koji je bio bolji od ovih svih.
. nekako mi je quin do sada najbolji.
koji ti najviše sadiš? ja uvijek biram vrlo ranu sortu

Ma ja sam ti u početku lutao kao i svi drugi. Ove godine sam imao niski Bobcat odličan paradajz skroz dok ne počnu kiše onda ga slobodno možeš počupat a od visokih do sada sam sadio svašta u početku vedetu, jaguar, jeremy, buran itd zadnji visoki mi je bila logistica izuzetno dobar paradajz a iduće godine ću malo kasnit sa paradajzom zbog mahuna a sadit ću cinto po katalogu izgleda kao paradajz koji moraš probat a i petula kaže da ga je sadio i da je odličan.
Ali evo ti jedan savjet ako do sada nisi koristio Slavol u paradajzu počni iduće godine ja sam onako krupan paradajz dobio sa slavolom od ove godine zahvaljujući deda lali počeo sam da koristim stemin i to si nabavi i koristi. Za slavol u paradajzu sam se sam osvjedočio da izuzetno djeluje a stemin sam ove godine probao u ječmu na jednoj njivi i sad mi jako žao što nisam na svim tako da mislim da bi u paradajzu ova dva preparata dala odlične rezultate.

Ja bi ti preporučio cinto nisam ga sadio ali po svemu mora biti dobar evo i njegovih generalija.
Cinto RZ F1 Novo!

Vrijeme sadnje: Od ranog proljeća do sredine ljeta

Oblik - karakteristike ploda: Plodovi nemaju rebra, okrugla su oblika, ujednačeno su crveni, bez zelenog prstena, u LSL tipu.

Prosječna masa ploda: 190-210 g

Otpornost na bolesti: ToMV/Ff:1-5/Fol:0,1/For/Sbl/Va/Vd/Ma/Mi/Mj

Ostale karakteristike: Najperspektivniji hibrid u testiranju 2009/2010! Ovaj hibrid razvijen je za područja s kraćim ciklusom proizvodnje, u plastenicima niže konstrukcije. Za takvu proizvodnju internodiji moraju biti kratki, biljka prozračna (zbog dobre ventilacije), a plodovi moraju brzo dozrijevati. Cinto ove zahtjeve ispunjava u cjelosti. Uz ove temeljne zahtjeve, vjerujemo da ae buduaem uspjehu ovog hibrida doprinijeti i ranozrelost kao i stabilno formiranje prvih grozdova (koji osiguravaju rani urod). Prozračnija biljka i manji listovi prevencija su širenja gljivičnih bolesti poput botritisa. Krupnoća plodova ujednačena je i postojana tijekom cijele vegetacije. Preporučujemo berbu u punoj tehnološkoj zrelosti. Urod zadovoljava najviša očekivanja: snažni korjenov sustav i otpornost na nematode daju dodatnu sigurnost. Zaključujemo da ima dovoljno razloga isprobati Cinto u proizvodnji, stoga ćemo reći: Go safe – grow Cinto RZ! Izaberite pouzdano – uzgajajte Cinto RZ!

JuRa
28-10-12, 11:08
Po meni probati neki novi hibrid znaci maksimalno 200 biljaka nikako vise.Svi daju prvi grozd dobar ali sta je sa petim i sestim rodom?
Biljka treba i to da izgura u prvu klasu.Moj tip za sledecu sezonu je najverovatnije Buran.

skal
28-10-12, 12:01
Ma ja sam ti u početku lutao kao i svi drugi. Ove godine sam imao niski Bobcat odličan paradajz skroz dok ne počnu kiše onda ga slobodno možeš počupat a od visokih do sada sam sadio svašta u početku vedetu, jaguar, jeremy, buran itd zadnji visoki mi je bila logistica izuzetno dobar paradajz a iduće godine ću malo kasnit sa paradajzom zbog mahuna a sadit ću cinto po katalogu izgleda kao paradajz koji moraš probat a i petula kaže da ga je sadio i da je odličan.
Ali evo ti jedan savjet ako do sada nisi koristio Slavol u paradajzu počni iduće godine ja sam onako krupan paradajz dobio sa slavolom od ove godine zahvaljujući deda lali počeo sam da koristim stemin i to si nabavi i koristi. Za slavol u paradajzu sam se sam osvjedočio da izuzetno djeluje a stemin sam ove godine probao u ječmu na jednoj njivi i sad mi jako žao što nisam na svim tako da mislim da bi u paradajzu ova dva preparata dala odlične rezultate.

Ja bi ti preporučio cinto nisam ga sadio ali po svemu mora biti dobar evo i njegovih generalija.
Cinto RZ F1 Novo!

Vrijeme sadnje: Od ranog proljeća do sredine ljeta

Oblik - karakteristike ploda: Plodovi nemaju rebra, okrugla su oblika, ujednačeno su crveni, bez zelenog prstena, u LSL tipu.

Prosječna masa ploda: 190-210 g

Otpornost na bolesti: ToMV/Ff:1-5/Fol:0,1/For/Sbl/Va/Vd/Ma/Mi/Mj

Ostale karakteristike: Najperspektivniji hibrid u testiranju 2009/2010! Ovaj hibrid razvijen je za područja s kraćim ciklusom proizvodnje, u plastenicima niže konstrukcije. Za takvu proizvodnju internodiji moraju biti kratki, biljka prozračna (zbog dobre ventilacije), a plodovi moraju brzo dozrijevati. Cinto ove zahtjeve ispunjava u cjelosti. Uz ove temeljne zahtjeve, vjerujemo da ae buduaem uspjehu ovog hibrida doprinijeti i ranozrelost kao i stabilno formiranje prvih grozdova (koji osiguravaju rani urod). Prozračnija biljka i manji listovi prevencija su širenja gljivičnih bolesti poput botritisa. Krupnoća plodova ujednačena je i postojana tijekom cijele vegetacije. Preporučujemo berbu u punoj tehnološkoj zrelosti. Urod zadovoljava najviša očekivanja: snažni korjenov sustav i otpornost na nematode daju dodatnu sigurnost. Zaključujemo da ima dovoljno razloga isprobati Cinto u proizvodnji, stoga ćemo reći: Go safe – grow Cinto RZ! Izaberite pouzdano – uzgajajte Cinto RZ!
ja radim samo niski paradajz Bobcet nije los radim ga vec 3-4god al pored njega jos Wizard samo sto je naspram bobceta malo sitniji alga rodi vise tako dase na isto dode,a stose tice ranostasnosti od tih njivskih bez kolja meni je najbolji TopKapi ili Olga od Vilmorina proba sam zadnjih god svasta al osto na oveim sortama jer druge nisu ispunila moja ocekivanja

siki2
28-10-12, 14:59
ja radim samo niski paradajz Bobcet nije los radim ga vec 3-4god al pored njega jos Wizard samo sto je naspram bobceta malo sitniji alga rodi vise tako dase na isto dode,a stose tice ranostasnosti od tih njivskih bez kolja meni je najbolji TopKapi ili Olga od Vilmorina proba sam zadnjih god svasta al osto na oveim sortama jer druge nisu ispunila moja ocekivanja

Nisam radio niski paradajz osim bobcata i aliansa a iduće godine mi je u planu ponoviti bobcat ali smanjeno iz razloga koji sam naveo do kiše odličan posle kiše gotovo a probao bi i jedan od ova dva koja si naveo samo mi reci sa kojim si bio zadovoljniji bez obzira što si zadovoljan sa oba. I reci mi kako se ponašaju na kiši.

@JuRa radio sam Buran on je nasljednik Belle paradajz koji je relativno lako uzgojiti i daje više nego dobre rezultate i na osmoj grani samo kod povećane vlage voli da malo puca, dalje od osme grane nisam išao (iako je bilo još mogućnosti) zbog toga što je salata čekala svoj red za plastenik.
A iskreno da ti kažem nemam pojma zašto sam ga napustio valjda kao i svi drugi htio sam nešto još više što često ispadne da je to samo manje.

JuRa
28-10-12, 20:07
I ja sam isao do osme grane nisam vise ali sam gledao biljke i na duplo vise i bilo je ok.Da ne bude zabune ja govorim samo o plastenickoj proizvodnji.
Voleo bih da dobijem vise i ja ali dajte da vidimo koji hibrid je u pitanj pa da predjemo na njega.Ja vise necu da eksperimentisem.Ove godine sam radio Amanetu na preporuku nekih prijatelja i to je bio blagi uzas od paradajza.Za sada prolaze samo Buran i Viva.

siki2
28-10-12, 21:24
I ja sam isao do osme grane nisam vise ali sam gledao biljke i na duplo vise i bilo je ok.Da ne bude zabune ja govorim samo o plastenickoj proizvodnji.
Voleo bih da dobijem vise i ja ali dajte da vidimo koji hibrid je u pitanj pa da predjemo na njega.Ja vise necu da eksperimentisem.Ove godine sam radio Amanetu na preporuku nekih prijatelja i to je bio blagi uzas od paradajza.Za sada prolaze samo Buran i Viva.

Ma i ja govorim o visokim paradajzima u plasteniku to se podrazumjeva a vivu sam imao ove godine vani dvadeset struka i maraton dvasest struka a kad smo sadili pomješali i nisam znao koji je koji a oba bila dobra. Iduće godine ponovo u probu vive i maratona ali kažu da viva ima nasljednika koji je nešto bolji u čemu ne znam.

JuRa
28-10-12, 22:23
Viva ima naslednika koji se pokazao kao dobar.Pratio sam ga cele sezone,a plus sam i dobio dosta pohvala od ljudi koji su ga imali.Bio je pod brojem tako da ne znam pod kojim ce imenom biti,ali cemo ga najverovatnije probati

siki2
29-10-12, 07:11
Viva ima naslednika koji se pokazao kao dobar.Pratio sam ga cele sezone,a plus sam i dobio dosta pohvala od ljudi koji su ga imali.Bio je pod brojem tako da ne znam pod kojim ce imenom biti,ali cemo ga najverovatnije probati

Molio bi te kad saznaš ime da mi javiš.

Kornelius
30-10-12, 20:15
Ja što mogu da pohvalim je Faidra-determinantni od Nickerson-a ,prošle godine sam imao napolju i nisam ni prskao a bilo je kišovito to znam ,veliki plodovi bez oboljenja, pored njega druge vrste su oboljevali. A ove godine imao sam Hazerine hibride-napolju, u početku je bilo ok,ali posle jako sunce i one smrdibuve. U mom blogu možete pogledati moju plasteničku proizvodnju.

skal
01-11-12, 13:18
evo malo da osvezimo temu posto letos nije bilo vremena, http://www.dodaj.rs/t/3l/GX/OE7f8tD/sdc11414.jpg (http://www.dodaj.rs/?3l/GX/OE7f8tD/sdc11414.jpg) mali odmor ,http://www.dodaj.rs/t/1l/iF/2WUhYG0S/sdc11417.jpg (http://www.dodaj.rs/?1l/iF/2WUhYG0S/sdc11417.jpg),http://www.dodaj.rs/t/2g/R0/1kEGUONb/sdc11384.jpg (http://www.dodaj.rs/?2g/R0/1kEGUONb/sdc11384.jpg) i toje to ostalo jos samo oranje

siki2
01-11-12, 14:21
Koji ti je ovo paradajz daj reci kakva mu je tvrdoća jel može da prođe na pijaci da nije mekan vidim da je ujednačen i da ima dobru boju.

skal
01-11-12, 15:08
Koji ti je ovo paradajz daj reci kakva mu je tvrdoća jel može da prođe na pijaci da nije mekan vidim da je ujednačen i da ima dobru boju.
piso sam u ranijim postovima radim od vilmorina Top Kapi onje jaako ran kod mene stize za 50-55 dana od rasadivanja,dosta je tvrd odgovara za pijacu i tezgu bes problema jedina mana muje sto dosta slabo pokriva liscem plod pa dolazi malo do ozegotina al to nadohnaduje bezobraznim prinosom,a drugi je Wizard od Clausa,onje za nijansu krupniji i bolje pokriva plod lisnom masom i isto je dosta dobar mogu ti postaviti i par slika dokje bio zelen,Ja sav paradajz onaj prvi dokje malo skuplji prodajem ili na veliko ili tazgarim dok nepadne malo cena a posle sve cedim u sok i tako prodajem

rekreativac
01-11-12, 19:31
::super:: dobar paradajz, ai masina za pranje je tu,bas sam neki dan gledao na tv prilog o vama i toj masini.
jel na foliji jedan red paradajza ili dva? i koji je razmak u redu? koliko je dana rasad bio star kada ste ga iznosili? jel pikiran ili ne?

siki2
01-11-12, 21:22
srednja slika me zanima.

nebojsa
02-11-12, 21:42
@ skal

Jesi išao sa jednom ili dve trake KPK?

skal
03-11-12, 19:08
@ skal

Jesi išao sa jednom ili dve trake KPK? Jedna traka i jedan red paradajz red od reda 1.5met a u redu oko 40-50cm kako deje ispalo

- - - - - - - - - -

::super:: dobar paradajz, ai masina za pranje je tu,bas sam neki dan gledao na tv prilog o vama i toj masini.
jel na foliji jedan red paradajza ili dva? i koji je razmak u redu? koliko je dana rasad bio star kada ste ga iznosili? jel pikiran ili ne? rasad je kontajnerski 42 rupe kontajner

ssseva
04-11-12, 22:51
Hvala siki na savjetima...koristio sam slavol najviše u salati , ali nikad nisam probao na paradajzu , jer sam njega tretirao samo kristalonima, koji baš i nisu nešto. ovaj Cinto RZ F1 Novo! ne izgleda loše....razmisliću.

German hunting terrier | Jagdterrier