Crna hronika....

Čugi

Zaslužan član
Učlanjen(a)
15 Avg 2007
Poruka
2.117
Lokacija
Nova Pazova
Na žalost i ova tema mora biti na forumu, u utorak se desila još jedna tragedija.......
Ponavljam uvek i svima, pa ću i ovde -

ISKLJUČITE MAŠINE KADA RADITE OKO NJIH, POGOTOVO BERAČE, KOMBAJNE I BALIRKE, IZGUBIĆETE SAMO KOJI MINUT VREMENA I NIŠTA VIŠE!!!
 
Ja ću sa svoje strane reći. Kada radite kod pčela nosite pčelarsku kapu, pčele držite što dalje od puta kojim prolaze ljudi, bar 20 metara, ako nemože više. I nemojte da držite pčele u baštama pored kuća, jer one onda smetaju komšijama i mogu da izazovu kod nekoga alergene reakcije. Nije nimalo bezazleno.
A sređivanje mašina dok su uključene, bilo bi poželjno izbegavati. To možete poručiti i onima koji ne posećuju ovaj forum. Jednostavno se ne isplati. :nono:
 
Nesreća u komšiluku-HR, morao sam napisati ovaj post, jer je dete u pitanju, i apelujem na sve vas da ne vodite malu decu u polje sa vama ako ne morate, a ako su ipak sa vama, onda ih ne ispuštajte iz vida, ili bolje rečeno kabine!

TRAGIČNA ŽETVA

Dječak poginuo pod kombajnom
U polju nedaleko sela Mikleuš nešto prije 14 sati, nesretnim slučajem, poginuo je jedanaestogodišnji dječak Dario Lozer. Prema neslužbenim izvorima tragedija se dogodila kada je njegov otac Darko Lozer (43) iz Četekovca kombajnom obavljao žetvu suncokreta

Kako je 'bunker’ bio pun požetog zrna Lozer je zaustavio stroj i počeo s prebacivanjem sunokreta iz 'bunkera’ kombajna u prikolicu na poljskom putu. Po svemu sudeći tragedija se dogodila baš u to vrijeme, ali još nije razjašnjeno kako je jedanaestogodišnjak dospio u 'heder’, prednji dio kombajna, u kojemu je ostao zaglavljen.

Od zadobivenih teških ozljeda jedanaestogodišnjak je preminuo na mjestu nesreće, a otac je o tragediji mobitelom obavijestio suprugu. Hitna pomoć, policija i slatinski vatrogasci teško prohodnim poljskim putem jedva su se probili do mjesta tragedije koje je od Mikleuša udaljeno nešto više od kilometra.
 
a ja samo cekam kad ce i o meni da pisu,dok vrsim sto se volu ljudi penjati po kombaju,deca,ma nemoz ih opasuljiti,samo vire u taj bunker kao da evri cure,bas mi se lane na klasu u soji dogodilo da sam slucajno uhvatio zemlju zaustavio se a covek kad nije od bunker pa preko ograde pored kabine upao u heder,ja ga opomenem a on sledeci krug opet,ma ima tacno da skinem merdevine sa kombaja a ja cu se penjati preko lijane kao tarzan,pa posle da robijam zbog budala
 
Teraj to danger dalje od kombajna, NA ok je video ali nema veze sa temom i forumom.
 
pa malo bezbednosti i informisanosti :D
dangeru sigurno znas curana iz vasice,jad sto je beracem pokupio 2 babe koje nisu prezivele duze od godinu dana posle nesrece :nono: nego sam se vozio sa njim i cigla upala u grlo on je majmun ostavio kombajn da radi(heder iskljucio) i zasukao se ispod onog sto "navlaci" zito na kosu i onda [reko one spirale nalegao da cupa ciglu i kad takvi poginu...
a i ja sam navisio po masinama i nista mi :osmeh:
 
Ne smijem vam ni poceti pricati sto se sve ovdje radi...

A koliko puta ste vidjeli kad netko promjeni pogonski reman rsalice na kombajnu, ostavi ga upaljenog i remen se sam od sebe dotegne i upali vrsalicu? Vjerovatno spaner remena nije dobro ustelan, pa se vrsalica moze pokrenuti kad se remen ugrije malo. I sad ti ostavi kombajn upaljen i mrdaj po njemu a kad remen uhvati, vitlo te ubaci unutra ko od sale!

Moj kolega jedan u vrsidbi kukuruza sa Z 142 skoro bez sake ostao zbog svojih zajebancija... Remen od topa za kipanje bio los, i vise ga nije mogao dotegnuti, kukuruz u bunkeru pritiso na puznicu i remen proklizavo, nije mogo uhvatiti. I ovaj ga rukom pomaze da krene i uhvati mu remenica 2 prsta i sazvace ih... a sto je najgore, opet se zajebavaju ko da se nista dogoilo nije.

Kako Cugi kaze, ako si svjestan da nesto ne valja, odvoji si pol sata, ugasi kombajn da to sredis, a ne ovako malo po malo i onda netko nastrada bez veze.

Od kako se mom kolegi ovo dogodilo, vidio sam da sam i ja takav bio i nema sanse vise da se motam oko vrtecih remenica, lancanika, zupcanika i kardana. Kad se stroj ugasi, onda cu se zavuc gdje treba, a prije nikako.
 
ajd bobo detaljnije objasni onaj prvi deo"a koliko puta.......'' :sta: :sta:,ili ja nerazumem ili ti neznas sta pises
 
Znaci, potrosi se remen koji tera vrsalicu... posto se trosio, dotezao si spaner jer se stari remen istegnuo tokom godina koristenja... i kad napokon pukne, ti an njegovo mjesto stavis novi remen, a ne otpustis spaner i onda remen vise nema toliko praznog hoda i kad kombajn radi na mjestu neko vrijeme, dogodi se da remen u jednom trenutku "zagrize" i krene okretati vrsalicu... Na nekim kombajnima (ZMAJ 133 npr) je pogon vrsalice i hedera na jednom remenu i kad taj remen zagrize, upali se i heder i onda ti vrsalica cjelo vrijeme radi, dok ne namjestis spaner da remen dobije malo vise lufta kad zelis da vrsalica bude iskljucena.

Bezbroj puta sam vidio kako kombajn poslije promjene remena sam pali vrsalicu ako ga ostavis da radi na mjestu nekih 5-6 minuta... remen klizi po remenici dok se ne zagrije toliko da krene ljepiti za remenicu i sve se pokrene... jedini lijek za to je gasenje kombajna i otpustanje spanera da se remen malo vise raspusti...

A ti u njivi kad radis, remen se taman zagrije, i rastegne i kad ugasis vrsalicu, sve stane, i kombajn radi u leru, dok ti iz hedera cistis krticnjak na koji si naletio i u tom trenu remen uhvati i pokrene vrsalicu, vitlo te ubaci u puznicu i nema te vise.

Jel sad imalo jasnije?

nemoj mi samo reci da nikad nisi vidio da se "majstoru" ne da otpustati spaner, ka stavi novi remen, jer sam aj to vidio bezbroj puta.
 
jbmt sunce i ostalo mi smo letos na novom jd-u kuhinjskim nozevima skidali korov sa onog cuda sto nateruje masu na kosu,dobro da nije nikog uhvatilo,a i na 142-jki sam to radio,nas vise dok kipuje caskom :zli: :zli:
 
danger je napisao(la):
jedino tako,drugi put kad pises naznaci model,za 142 je ovo neizvodljivo

Sto se price tice...

Na kombajnima koji imaju odvojeno ukljucivanje vrsalice i hedera, najcesce se ukljucuje vrsalica, a ako se sve pokrecepreko jednog remena, onda se ukljucuje sve...

Ovo sam na svoje oci vidio na bezbroj manjih FAHR kombajna i na jednom JD
 
pre nego cu otici u vojsku 1994 ja sam brao kukuruze rakovicom 65 i zmajem222, kolegin otac imao zmaja jednoredni. jedno vece dosao kolega da mu pomognem da "doteramo sa njive traktor i berac sa ocem" kada sam cuo ocekao sam se!!! stvarno tako i bilo!!! matori brao nocu da bolje ocisti komusaljka al ga naranio i pretpostavljam nije iskljucio kardan vec tako "ceprkao" i provuklo mu ruku izmedju valjaka i olupalo ga celog o berac. uzasan prizor je to bio. u piku su majstori pokusavali da "razklope" komusaljku da izvade pokojnika ali nije uspelo vec su lekari "odsekli "ruku. strasno!!! tu sliku nikada necu zaboraviti...
 
velika tuga u mom mestu
nažalost danas se prekinuo jedan mladi život
stradao je sin jedinac najvećeg poljoprivrednika kod nas i moj dobar poznanik
prilikom vađenja repe momak je naišao na bačenu kamionsku gumu u njivi
izašao je iz traktora i podigao gumu i u tom trenutku je došlo do explozije
verovali ili ne u pitanju ja bila postavljena bomba očigledno sa namerom.
momak nije imao nikakve šanse.


šta reći.


kraj.


gorane nedam se da ćeš tamo negde imati mir koji nisi imao za života.

poslednji pozdrav od mene.
 
Nazad
Vrh