Pčelinje matice

M

mester

Guest
Čitao sam u časopisima pa i u literaturama o proizvodnji matica u drugim zemljama pa bi me interesovalo kako to rade ovdašnji pčelari
 
Odg: MATICE i kako ih stvoriti

U osnovi imaju dva modela proizvodnje matica. Prvi model podrazumeva proizvodnju manjeg broja matica, i to obično praktikuju pčelari na svojim pčelinjacima. Drugi model koji će sve više uzimati primat, jeste da jedan pčelar proizvodi veliki broj matica i da vrši njihovu prodaju. Sada je na pčelaru da sam odabere dali mu se isplati da sam proizvodimatice, čekajući da se one izlegu i potom oplode ili im se više isplati kupiti matice koje si sposobne da odmah počnu sa nošenjem jaja.

Tiha smena matica je najbolja i daje najbolje matice, ali je to proces van kontrole pčelara.
 
Odg: MATICE i kako ih stvoriti

Koji je najjednostavniji nacin za proizvodnju manjeg broja matica za svoj pcelinjak?
Imam 15 DB kosnica i 5 nukleusa,pa me zanima,kako da za svoj pcelinjak,obezbedim mlade i kvalitetne matice?
Posto sam veoma mlad (19 god), svaki savet,materijal i kritiku cu rado prihvatiti!
 
Odg: MATICE i kako ih stvoriti

Ako želiš u tih 5 nukleusa napraviti nova društva, naj jednostavnije je da u njih prebaciš posle bagrema jedan ram sa mladim zaleženim leglom i jedan ram sa pčelama, uz to je veoma poželjno da se stavi i nešto meda. Pčele čim primete da nema matice u košnici će da počnu da hrane larve sa matičnom mleči. Obično bude oko 10 takvih larvi koje se potom zatvaraju u matičnjake. Potrebno je nešto preko 20 dana da se matica izleže i da se oplodi, pa da počne polagati jaja.

Evo i jedne slike matičnjaka

Zelle.GIF
 
Odg: MATICE i kako ih stvoriti

Za stvaranje drustava,to jeste najjednostavniji nacin,koji sam uspesno koristio!Mene zanima,sta da uradim sa maticnjacima,iz nukleusa,pre nego sto ih pcele poruse,i ostave 1?Gde da ih prebacim,kako bih dobio neoplodjene matice,i kako najjednostavnije da napravim oplodnjake,ili tako nesto,kako bih imao oplodjene matice,za zamenu starih matica?Ukratko,interesuje me proizvodnja matica,kako bih mogao da zamenim stare,a ne proizvodnja drustava!Hvala!
 
Odg: MATICE i kako ih stvoriti

E ovako mozes.Uzmes jedno jako pcelinje drustvo i obeznaticis,sedmi dan vec imas zatvorene maticnjake, namesto te stare kosnice stavis novu a staru pomeris 10-15 metara.onda nadjes ram sa zatvorenim maticnjakom i odneses u novu kosnicu (koja je mesto stare)ostalo sve uradi priroda a sve to mozes da ponovis i 9 pa 11 pa 13 dan i dobijes potencijalno nova drustva.Sve je to prosto samo dok se ukapira i proba .
Izvini nism dobro video pitanje.E ovako kad si vec obezmaticio kosnicu i imas maticnjake onda deseti dan od dana obezmaticenja uzmes ram sa maticnjakom i dodas u drustvo koje nema maticu ili je obezmaticeno 1-2 sata ranije i to je to
 
Odg: MATICE i kako ih stvoriti

Znaci,ram iz nuleusa,na kome su maticnjaci,stavim u drustvo koje je obezmaticeno,1-2 sata nakon obezmaticavanja!Tako cu dobiti jednu,maticu,koja tek treba da se polodi,umesto stare!A jel postoji nacin,da dobijem,nekoliko matica,kojima bih zamenio stare,neka od jednostavnijih metoda..nadam se da razumete sta me interesuje!Neki pcelari proizvedu mnogo matica,oplodjenih,da ih ne bih kupovao,a i to i nije zanimljivo,zanima me,da li ja mogu da ih proizvedem na svom pcelinjaku..
 
otvarao sam kosnici i utvrdio da nema maticu............sta da radim:haha:? :sta:
 
Odg: Nema matice u košnici

Kako znas da nemas maticu? Maticu je ponekad tesko naci ,pa ma joj i zvono okacio :cao:
 
Odg: Nema matice u košnici

nisam je nasao,a i na jednom ramu sam nasao 3 maticnjaka
 
Odg: Nema matice u košnici

Pa mislim da ti je sad kasno da bilo šta pokušavaš pametno.Ja bi isekao matičnjake , a pčele pripojio nekom jačem društvu :cao:
 
Odg: Nema matice u košnici

nemam mesta gde da ubacim ramove..............mozeli tako da prezimi :sta:
 
Odg: Nema matice u košnici

Teoretski može.A i ne treba da ubacuješ ramove,preko novine navlažene sirupom ili razvodnjenom rakijom istreseš pčele , dok progrickaju novinu mirisi se izjednače i prihvate se.Koje košnice koristiš?
 
Odg: Nema matice u košnici

poloske.....dobio od komsije 5komada.........i polako ulazim u svet pcelarenja........
 
Odg: Nema matice u košnici

Nemam baš nekog iskustva s njima.Sećam se da smo nekad davno pregradjivali pološku lesonitom pa zazimljavali dva društva u jednu košnicu.Inače koliko se sećam one imaju više ramova , nije moguće da su ti svi ramovi posedenuti i da nema mesta za još neku pčelicu :cool:
 
Odg: Nema matice u košnici

ostale cetiri pune do panja..........kao i ova..sta da radim :sta:
 
Odg: Nema matice u košnici

Ma ostavi onda tako do proleća , pa vidi u martu šta se dešava.Sad ti matica i onako ne treba, neće sejati do pola januara :cao:
 
Odg: Nema matice u košnici

ok,fala........
Post je spojen: [time]1254752384[/time]
_________________________________________________
a sta da radim sa maticnjacima?
 
Odg: Nema matice u košnici

Možda je najbolje - ništa.Od njih sigurno neće postati matice , al će bar fingirati društvu maticu (trutovnjaču).Ako ih ukloniš one će svakako izvući trutovnjaču od radilice. Mada bih voleo da se uključi još neko sa većim iskustvom i da mišljenje. Čudi me da ovo nije video bar Novii , očigledno se ovaj podforum slabo čita ::namigivanje::
 
Nazad
Vrh