PDA

View Full Version : Upute za uzgoj gljive bukovače na porodicnom imanju

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2

ivanhoe
15-07-08, 21:10
Dobar text o uzgoju bukovace

Bibliotekar
22-07-09, 08:01
Bukovača (http://www.draganic.rs/main.php?knjiga=77) (Kupovina stručne literature)

peto1
16-08-09, 08:18
Posto si iz Subotice i ako pomalo razumes madarski u Madarskoj imas poloprivrednu biblioteku o uzgoju bukovace. Mnogo je bolje obradena tema nego u ovoj brosuri. Imas sve opisano u detalje i do tancina tako da ne mozes pogresiti ako se pridrzavas njihovog uputstva.

Bibliotekar
16-08-09, 14:40
Koso Šandor: Gajenje gljive bukovače, II dopunjeno izdanje, Nolit, Beograd, 1991. (http://www.4shared.com/file/132097148/213cdf50/gajenje_gljive_bukovace.html) (pdf, 10.3 MB; bookmarks)

peto1
10-09-09, 21:05
Vredi procitati uvek cujes nesto novo i budes malo pametniji.

peto1
15-09-09, 00:16
Uzgoj bukovace za neverovati.

http://www.cudesnasuma.com/20090827102/unosno-gajenje-bukovacha.html

peto1
29-10-09, 22:04
http://www.youtube.com/watch?v=mrc5CtUVDeE

Lija
12-12-09, 16:54
Meni je bukovače pun šešir, jer na poslu gajimo tu gljivu na totalno nenormalan način.
Sjeckalica za slamu je za otpad. Nije mi jasno kako se uopšte pojave te gljive koliko je sve prljavo i nehigijenski. Naravno, prinos je smiješan.
Ja to ne radim, ali gledam i čudimse da uopšte rode.

peto1
08-01-10, 22:07
Malo o uzgoju bukovace.

http://i49.tinypic.com/ruwjli.jpg

dusan1998
24-02-10, 13:47
ova tema mi je spasila zivot
:D

Bibliotekar
24-02-10, 15:16
Skromni, časni domaćin Peto 1 >:({ piše: Malo o uzgoju bukovače
Da, časni Peto 1: ono što je drugima malo, za nekoga je spas.
Svaka ti čast ::svaka cast:: !!!

Naime, ima tome već skoro 20 godina, radio sam kao honorarni dopisnik i fotoreporter izvesnog časopisa u Prestonici.
Bejaše bogato doba: od honorara sagradih centralno grejanje (služi me, pokorno, već 20 godina).

Međutim, nisu naišli na dobar prijem Urednika moji članci o gajenju gljive bukovače u seoskim domaćinstvima (uz opasku dotičnog Urednika: beži bre!!!).
U to vreme izbi i rato i... sve ode u Honduras (a i ja završih mladu, tek započetu, karijeru novinara i fotoreportera).

Posvećeno časnom drugaru Peto 1
~ Slovo Gljivama sa panja (http://www.narodnamedicina.com/kovacevic/gljive_sa_panja.html)

peto1
24-02-10, 15:39
Prijatelju Bibliotekar nemoj me toliko faliti jos ce neko pomisliti da sam neki ekspert u gajenju bukovace. Ustvari Ovo sam nasao u Dobro Jutru koje imam skoro sve brojeve od pocetka pokretanja lista, Jes da fali nekoliko brojeva koje sam ili nekom dao pa zaboravio da vrati ili nisam kupio. Sada vataju prasinu na regalu i zena me stalno masira da to bacim samo sameta i vata prasinu koju inace ja moram da brisem jer ona ne moze da dovati a boji se merdevina. Tako da nije nekad na odmet pogledati i po starim novinama jer se nade i njima neki savet koji nekad dobro dode.

Pozdrav pocasnom clanu Bibliotekaru. >:({

Bibliotekar
24-02-10, 15:55
Časni Peto 1 (prvi petao na bunjištu :D)

Pišem o mogućnostima da jeftino gajimo pečurke (a ne da spaljujemo slamu na njivama).

Hvalim te, časni Peto 1, jer ja nisam imao priliku pre 20 godina da objavim i stručno odbranim tezu da je dobro gajiti gljivu bukovaču na slami.

Izbi rato i j...ga.

peto1
24-02-10, 16:10
Znam jednog koji je Bukovacu gajio na samoj baliranoj slami. Zicom ojacao balu da se ne raspadne i da moze da izvadi iz posude navukao najlonski dak i napravio spric da ubrizga miceliju u balu, Rodilo mu da je i prodavao a poceo je samo za sebe sa jednom balom. Nikakve primese samo slama od zita.

Tar
24-02-10, 18:28
Bukovaca moze da raste i rodi na mokrom papiru, na talogu od kafe......naravno i na cistoj slami, jer se hrani celulozom.
Ali, devojci srecu kvari, ko je probao bukovacu sa drveta bez obzira da li je divlja ili gajena zna da ta i ova sa slame ne lice bas mnogo. Uostalom kao i sampinjoni. Po meni poljski i sumski sampinjoni su medju najboljim gljivama a gajene uopste ne jedem.

Kurkela
26-02-10, 20:04
Pozdrav

Par godina sam gajio bukovacu za svoje potrebe. Kupovao miceliju, i gajio u dzakovima na zitnoj slami.

Rezultati su bili odlicni. >:D

Nameravam i ovog proleca da posejem bukovacu. >:({

Bibliotekar
26-02-10, 20:45
@ peto 1 & @ Tar :D

Vidim da dobro poznajete primenjeno gljivarstvo. ::svaka cast::

Meni je, ima tome već podosta godina, UVEK u mislima svetla misao:
da se gljive gaje od prinosa 1 kilograma do enormnih količina (npr.: 10 000 i više briketa u uzgoju šampinjona).

Misao je jasna: manje spaljene slame - više proteina za ishranu porodice !!!

Danas je situacija drugačija: IMA KO da čita ove redove (na Internetu) !!!

Kada bi ljudi znali KOLIKO su gljive zdrave: SAMO bi pečurke jeli kao izvor kvalitetnih belančevina/proteina !!!

Kurkela
27-02-10, 00:31
Potpuno ste u pravu, ali ko u ovom opstem haosu, da se upusti u vecu proizvodnju.

1. Ulaganje
2. Trziste

Cuo sam za par vecih proizvodjaca gljiva u nasoj zemlji, ali na zalost sve to je premalo.

Kada bih, bar malo bili organizovaniji sve bih bilo drugarcije. >:D

Bibliotekar
28-02-10, 11:43
Potpuno ste u pravu, ali ko u ovom opstem haosu, da se upusti u vecu proizvodnju.

1. Ulaganje
2. Trziste

Cuo sam za par vecih proizvodjaca gljiva u nasoj zemlji, ali na zalost sve to je premalo.

Kada bih, bar malo bili organizovaniji sve bih bilo drugarcije. >:D

Proizvodnja kreće od 1 kilograma (za potrebe Porodice), pa do tržišnih količina gljiva.

Bitno je POČETI proizvodnju, obrazovati se, izmučiti sebe i porodicu...

Posle je SVE lako !!!

Tar
28-02-10, 22:57
.........manje spaljene slame - više proteina za ishranu porodice !!!...........
Kada bi ljudi znali KOLIKO su gljive zdrave: SAMO bi pečurke jeli kao izvor kvalitetnih belančevina/proteina !!!

....da vise proteina i ono sto ostane posle berbe postaje odlicna proteinska hrana za domace zivotnje....
Dobri poznavaoci jestivih pecuraka kazu da pecurke treba koristiti redovno ali ne svakodnevno!
Jednostavno suvise malo znamo o njima.

Lija
02-03-10, 14:34
Ma, meni se zgadile bukovače i šitake od kada radim u ovoj firmi. ":":{
Na slami cijelu zimu spavao čopor pasa lutalica. Kazan za kuhanje je ::lose::
Pršću svim i svaačim. Evo, skoro poprskali prostorije sa neopitroidom zbog mušice, unijeli vreće i gljive rastu. Nije mi jasno kako rastu, smrdi, guši. >:({

dzionik
03-03-10, 08:10
Pa ti radiš tamo što ćutiš.

Lija
05-03-10, 15:04
Što da pričam kada su oni sveznajući.
Radim do kraja marta >:({ što da se borim sa njima lijepo dam otkaz. To zna sva inspekcija i ništa,a ja da se borim za zdravlje građana:lol:?
Samo mi žao što su mi zgadili gljive, ma ne mogu da ih pojedem. ":":{

Bibliotekar
17-03-10, 07:24
Časni Tar piše: Dobri poznavaoci jestivih pečuraka kažu da pečurke treba koristiti redovno ali ne svakodnevno!

Svakako, ni meso se ne jede svaki dan!!! 8)
Za mene su pečurke: blago nebrojeno, sladost za oči i nepce !!!

Setimo se dobrih prehrambenih navika naših predaka:
- postovi po religijskim kanonima (osim za dečicu do sedam godina starosti, trudnice, bolesne osobe i one koje rade teške, fizički zahtevne poslove)
- svaka konfesija obavezno upražnjava kulturu dugotrajnijeg posta
- za pravoslavne hrišćane, posna hrana sredom i petkom, te potpuno gladovanje ponedeljkom (za ortodoksnije pravoslavce)
- nedeljni, bogatiji ručak u krugu porodice (ovaj ručak bio je karakterističan, osim za balkanske narode, i za npr. Francuze, kao tekovina višegeneracijskog uzrastanja prehrambene kulture)
- kultura gladovanja po Mesečevim menama (danas se više koristi u cilju gubljenja viška kilograma pod uticajem svojevrsnog tova ljudskih bića industrijskom hranom... opširnije pročitajte u članku ~ Mesec topi kilograme (http://www.narodnamedicina.com/jankovic/mesec_topi_kilograme.html))

I tako dalje (a i bliže :lol:)

>:({

Bonanza
26-03-10, 13:04
ova tema mi je spasila zivot
:D

Ajd malo objasni ovo sto si napisao, kapiram da ti se isplati proizvodnja?

Kosjerac
26-03-10, 20:31
Sve se pecurke jedu, neke jednom neke vise puta. :lol: :lol: :lol:

Lija
28-03-10, 14:07
Kako se smiješ kao da si pojeo ove što se jedu samo jednom, ali više puta. >:({

Kurkela
03-05-10, 22:59
Pre par dana posejao miceliju bukovace na slamu, za kucnu upotrebu.

Od kada je gajim nikada nije ovako brzo napredovala. U dzakovima se vec vide promene. :D

peto1
05-05-10, 21:14
@ Kurkela

Ne bi bilo na odmet da malo pratis i temperaturu i spoljnu i u dakovima sa bukovacom. Da ne pobegne temperatura pa da posle bude kasno. Dolaze topliji dani pa stim i problemi sa hladenjem.

Kurkela
06-05-10, 22:43
Za sada nemam problema sa toplotom. Kada nastupe jos topliji dani moram nesto konkretnije preduzeti povodom tog pitanja. :D

pozz

Kurkela
18-09-10, 23:33
Pozdrav gljivari!

Nesto se slabo pise o ovoj oblasti.

Danas smo zavrsili sa bukovacom. Vrece smo izbacili i planiramo ako stignemo

da ubacimo za par dana nekoliko dzakova ponovo.

Cisto za kucevne potrebe.

Prvo kolo je slabo bilo, zeznula visoka temperatura, ali na kraju je bukovaca opravdala ocekivanja.

Bila je :D

ljubek
20-09-10, 08:27
Kurkela i ja bi probao sa kućnom varijantom da pokušam par džakova ništa više.Imam stari podrum što ga je još švabo iskopao 41 i mislim da bi u toj rupčagi dobro uspevala.Zvao sam za miceliju i tip mi kaže da sa 1 litrom posejem 5-6 vreća.Interesuje me da li svetlost mora biti kontinuirana u fazi plodonošenja i da li je dovoljna sijalica ili treba neonka?

Kurkela
20-09-10, 20:39
@ Ljubek

Druze neces pogresiti, veruj mi.
Mi sejemo bukovacu godinama. Ove godine je bila odlicna, samo je prvi talas malo podbacio.
Ali, ipak je opravdala ocekivanja.
Ranije smo kupovali miceliju u Beloj Crkvi, ali nismo bili najzadovoljniji.
Ove godine smo narucili iz Nisa, i pokazala se daleko bolja. Kao prve godine.
Mislim da su pakovanja po 5 litara. Premalo je 1 litar na 5 vreca.
Najbolje je zasejati 4 do 5 vreca sa 5 litara.
Dzakovi moraju biti dobro zasejani, posebno do krajeva.
Kod mene su vrece imale svetlosti, ne preterano. Najvise im pogoduje tama. Moras obratiti paznju na
vlaznost. Mora imati vlage.

ljubek
21-09-10, 09:15
Ma ja sam sigurno onda prozujao što se tiče količine micelije po džaku. ^-^
Ja imam stari podrum ispod kuće nije nešto veliko oko 20 kvm
Ima vlage dosta i može se kvalitetno provetriti
samo me interesuje oko svetlosti i da li radiš dezinfekciju slame sa vodom ili hemijski? >:({

Druže pošalji mi molim te na pp br tel od tih likova iz niša za miceliju ako je tako dobra da i ja poručim.

Kurkela
21-09-10, 21:59
Poslato na pp.

Dezinfekciju slame radimo. Slamu poparavamo provrilom vodom. Zatim ostavljamo
da se ohladi. Preporucuje se dezinfekcija sa preparatom BAJNLET, ali mi ne radimo.

Slama nesme biti budjava. Sto se tice svetlosti, pisao sam da su imale u manjoj meri.

Nismo previse pridavali paznju, jer radimo kao i prve godine, tako da provereno uspeva.

U prirucnicima je navedeno, ali mi radimo po svom.

ljubek
22-09-10, 07:50
Druže hvala ti za broj na pp.Danas zovem pa da počne proizvodnja >:({

kekec
22-09-10, 07:53
@ Ljubek

Mi sejemo bukovacu godinama. Ove godine je bila odlicna, samo je prvi talas malo podbacio.
Kod mene su vrece imale svetlosti, ne preterano. Najvise im pogoduje tama. Moras obratiti paznju na

Pozdrav,
vrece su bile koje velicine i koji tip (promocive ili nepromocive)? Da li si koristio cesmovacu ili kisnicu ? Koliku si imao konverziju supstrata u pecurke ?
Imas pp i od mene.

Kurkela
22-09-10, 20:50
Vrece su obicne (najlon) providne. Zpremine 50 kg, ima ih i svakoj polj, apoteci.
Moraju se samo izumbirati rupe. Koristili smo bunarsku vodu, ove god.

Ranije koriscena cesmovaca. Mislim da nema bitne razlike.

Kurkela
29-09-10, 19:44
Pronasao sam foto bukovace koje smo sejali proletos,

Deo vreca
http://i52.tinypic.com/2uggkdl.jpg
http://i53.tinypic.com/15h05s0.jpg

dzionik
29-09-10, 21:59
Čemu služi ta krpa gore??

Vatrogasac
30-09-10, 18:34
ja se vec 2 i po godine uspesno bavim gajenjem bukovace... ako neko ima bilo kakvo pitanje u vezi bukovaca nek se javi na privatnu poruku... a inace pravim i kompost za druge...

peto1
30-09-10, 18:54
@ Vatrogasac

Ne bi bilo na odmet da procitas prvo http://poljoinfo.com/pravila-poljoinfo-foruma/

A zatim i http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/

Pa onda malo i o bukovaci se moze pisati.

Kurkela
30-09-10, 20:41
Par dzakova sam stavio u garazu (sa slike), a cebe sam pokvasio i stavio
iznad dzakova da imaju vise vlage, takodje sam isto i ispod uradio.
Prostorija je dosta svetla.
Drugi deo dzakova je bio u podrumu i nije bilo vece razlike u rodu.

dzionik
30-09-10, 23:40
Hvala, pretpostavio sam da je to al ajde da pitam da nije slučajno za zamračivanje.

peto1
30-09-10, 23:43
Dok prorasta netreba im svetlo samo kad pocne da rada.

Kurkela
30-09-10, 23:53
Da, bas tako :D

Prve godine kada smo pocinjali, najmanje smo znali, ali zato smo
najvise brali :lol:
Mada nemogu se pozaliti ni ovih godina, bilo je zadovoljavajuce.

Vatrogasac
01-10-10, 18:49
pa ovde je uglavnom sve receno....
zanima me kako kuvate slamu i da li je uopste kuvate ili radite hladni postupak...
i koliko otprilike dnevno dzakova proizvedete...
i jos jedno pitanje, kako seckate slamu:lol:
(ja sam nabavio masinu) :)))
Veliki pozdrav...

hvala za savete.. pogledao sam linkove... :)))

Kurkela
01-10-10, 22:53
Prelistajte unazad. >:({

Samo za svoje potrebe proizvodim.

peto1
03-10-10, 20:14
@ Vatrogasac

Posto je vec ovde sve receno mogao bi da malo i ti opises svoj proces proizvodnje. Uz koju fotografiju. Naprimer kazan za kuvanje slame ako kuvas, Masinu za seckanje slame, i koliko ti proizvodis dakova dnevno i gde nabavljas micelijum za bukovacu. mozda ima interesantnih resenja kojih se neki nisu setili nego se mozda mucili a ima mnogo jednostavnih resenja.

sarbanac
17-02-11, 18:15
Dali se bukovača može gajiti na sirovoj piljevini. Bavim se pomalo preradom drveta pa bi mogao da iskoristim piljevinu. Dali može u džakove kao slama treba li je kuvati ili dodatno kvasiti. Zasejao bi par đzakova za sebe. Molim odgovore.

Tar
17-02-11, 21:02
Ne može na sirovoj. Mora da bude sterilisana piljevina belogorice u kojoj ne bi trebalo da bude hrastove piljevine. Topola je OK naravno i bukva a može i deo slame + mekinje i sve to mora da bude jako vlažno tako kada jako stisneš šakom da se pojavi kapljica........

sarbanac
17-02-11, 22:54
Mislio sam na svezoj piljevini. Koja sterilzacija je lakša hemijska ili sa vrelom vodom. Kada stružemo topolu dešava se preko leta da na otpadnim panjevima izniknu pečurke kao i na pilevini. Nisam ih brao ni jeo jer ne znam koje su. Ne liče na bukovaču. To me navelo na razmišljanje da bi i bukovača mogla da uspe na čistoj svezoj piljevini bez ikakve sterilizacije. Ipak sam bio u zabludi hvala na odgovoru.

ganoderma
18-02-11, 17:26
Pitanje za Tar-a
Zasto hrastova piljevina ne moze za uzgajanje bukovace?

pozdrav >:D

tomo555
18-02-11, 20:49
Da se i ja malo uključim...bukovaču sadim već par godina za svoje potrebe...a višak podjelim po komšiluku.Većinom sadim na slami u vrečama.probao sam i na piljevini,ali tada je faza prorasta micelija duža,premda sam imao lijep prinos.Piljevinu nisam sterilizirao,jedini je bio problem,przi gubitak vlage.
Budući da je bukovača parazit,može se nasaditi skoro na sve..otučke od kukuruza,sijeno(postoji opasnost od zelene plijesni),pa čak i na novinski papir...sve što sadržava celulozu...u zadnje vrijeme najčešće nasađujem na panjeve..prorast se duže čeka ali prinos je kud i kamo veći nego na slami.Kvalitetan panj može roditi i po 7 godina... >:({

sarbanac
18-02-11, 23:52
Kolega tomo555 molim vas da malo opširnije objasnite o gajenju na piljevini. Probao bi par đzakova pa iako propadne nije šteta sto dukata. Dali to uopšte ide u đzak koliko semena po đaku koliki je period prorastanja koliko od setve do berbe? Mogu je posejati i na slami ali sam čuo da ima bolji ukus sa drveta.

panto
19-02-11, 12:15
Aj' da ubodem i ja jedno pitanje. Može li se koristiti i strugotina (piljevina) od četinara? Konkretno od Smrče i Jele. Ili, recimo, mešavina slame i strugotine.

bacsku
27-02-11, 08:33
Momci , odlučio sam da i ja probam proizvodnju bukovače
pitanje :
u prostoriju od 20 m2 - 3,8 x 5,2 m koliko džakova mogu da postavim,
da li da ga postavim na police

http://i52.tinypic.com/se3t76.jpg

ili da ih postavim na palette i 3 džaka jedan na drugi

http://i53.tinypic.com/8wxhyx.jpg

unapred hvala

peto1
27-02-11, 15:13
Ako si siguran da to zelis mnogo srece u radu i da pomognem ako jos nisi procitao kjigu da se malo blize upoznas sa Bukovacom:

http://www.baneprevoz.com/e-knjige/Koso-Sandor-Gajenje-gljive-bukovace_1875

bacsku
28-02-11, 09:55
Hvala na sugestijama, knjigu imam ipročitao sam ga , ali ne mogu da se odlučim kako da postavim džakove

mojalovaa
02-03-11, 21:16
Ako ih gajiš preko ljeta džakove odvoji jedne od drugih i smanji količinu supstrata za 25% , ako je preko zime onda što bliže jedan uz drugog pa čak i može jedan još na njih.

sarbanac
05-03-11, 04:11
Zamolio bi za mali savet. Osekao sam jasen nedleko od kuće. Ostao je ogroman panj blizu metra u prečniku. Dali bi mogao da ga zasadim bukovačom i kako. Po šumama na jasenovom panju raste gljiva škripac tako je ovde zovu. Retko se nalazi ali ukus i miris se ne može porediti ni sa jednom gljivom.

tomo555
09-03-11, 13:21
Kad sadim na piljevinu isto stavljam u vreće.jedan sloj piljevine i tanko posolim micelijem.i tako do kraja vreće.rupe bušim tek nakon desetak dana da ne gube bez veze vlagu,a ako je prorast dobar plod imam već nakon 40 dana...

Post je spojen: 1299673833________________________________________ _________

Zamolio bi za mali savet. Osekao sam jasen nedleko od kuće. Ostao je ogroman panj blizu metra u prečniku. Dali bi mogao da ga zasadim bukovačom i kako. Po šumama na jasenovom panju raste gljiva škripac tako je ovde zovu. Retko se nalazi ali ukus i miris se ne može porediti ni sa jednom gljivom.

imaš nekoliko metoda zasađivanja na panju..metoda bušenja rupa,bušilicom izvrtaš rupe na panju sa svih strana i napuniš ih micelijem te zatvoriš vatom.da ne zasuše. Metoda vađenja klinova izvadiš dva-tri klina iz panja natrpaš micelij i vratiš klinove,te ih pričvrstiš ekserima.naj bitnije je da panj umotaš ili staviš u najlon na makar mjesec-dva.kasnije ga skidaš,jer micelij je vjerojatno prorastao u drvo i čekaš plodove...http://i54.tinypic.com/of6j69.jpg

mojalovaa
09-03-11, 19:13
Škripci i jesu bukovace , ali divljeg soja , ovo su hibridi nastali krizanjem različitih sojeva i do sada je naj bolji koji je napravit H35 , imaš i drugih , pa tako imaš bukovače koje sasvim dobro rađaju na temp od svega 7 stepeni celzijusa, to je umski soj , namjenjen za zimske uvjete , H35 ti je ljetni soj i uzgaja se na temp do maks 25 stepeni , ali naj bolje rađa na 18 .

Post je spojen: 1299669391________________________________________ _________
na ovoj slici bukovace na panju su bjelo zute boje , sto vjerovatno znaci da su prebrzo rastle , znaci prevelika im je bila temperatura prostora.

Post je spojen: 1299694930________________________________________ _________
Sto se tice kolicine supstrata koji ide po metru kvadratnom je 25 kg za ljetno doba , a za zimsko mozes staviti 50 do 75 kg , ali samo ako mozes obezbjediti dovoljnu kolicinu svjezeg zraka , zagrijanog na odredjenu temperatura , to je cca minimum 15 stepeni .

sarbanac
09-03-11, 20:39
Hvala vam dobri ljudi. Samo malo da spadne sneg zasadiću bukovaču na panju pa ako bog da da rodi reći ću vam kako je bilo.

salees
05-04-11, 08:59
Ima neko telefon gde moze da se naruci micelijum bukovace? ^-^

zis
05-04-11, 09:24
salees Pitaću kolegu danas pošto se on bavi šampinjonima i bukovačom pa ću ti javiti >:D

zis
09-04-11, 21:11
salees koliko sam zapamtio ti si iz niša ili okoline tako da ako ti kažem da je moj kolega nabavljao micelijum tj džakove iz gornjeg brega neće ti puno značiti ,mada on nije zadovoljan prirastom pa sad i on traži nekog ko je pošteniji izgleda da je naseo na nečiju preporuku tako da mi nije ni hteo dati adresu inače je iskusan gljivar pa ne verujem da je on nešto pogrešio u proizvodnji.>:({

sarbanac
02-07-11, 22:09
Zasadio sam bukovacu na panju i jednom starom jasenu. Pojavile su se posle 50 dana ali propadnu dok su male. Rece mi covek sto prodaje micelijum da nisu dovoljno prorasle i nemaju snage dovoljno. Bice ih za 6meseci. Na mesavini slame i piljevine radjaju odlicno.

ana marija
10-08-11, 23:25
Gde moze da se nadje seme za uzgoj pecuraka?

peto1
10-08-11, 23:36
Da si malo pocitala unazad jednu stranu imala bi odgovor al ajd najlase je prvo pitati.

@ Ljubek

zis
11-08-11, 10:55
Na panju topole koji sam dovukao u dvorište proletos pojavilo se bezbroj gljiva malo sam istraživao i došao do zaključka da je to topoličarka ili jablanovača kažu da je jestiva i izuzetnog ukusa idem da je probam pa ako me nema" bila je jestiva al samo jednom" :lol: A evo i gde sam saznao da je jestiva http://www.cudesnasuma.com/baza-gljiva/3-jestive-gljive.html?start=25>:({

bata87
15-09-11, 12:03
Moj rodjak je prvi put posejao bukovacu, sve je uradio propisno, slama je pasterizovana... Prvih tri,cetri dana micelija radi normalno, ali posle toga se nista ne desava i posle 8,9 dana pocinje da se hvata budja u dzakovima tj dzak pozeleni 80%. U cemu je problem?!?

peto1
15-09-11, 12:22
Najverovatnije da se nesto nije dobro odradili ili je vec samo seme bilo zarazeno. Oce i od prevelike vlaznosti u daku da se javi. I od temperature u prostoriji i i i i ima sto stvari zbog pojave zelene plesni.

Evo ovde imas neka objasnjenja za zelenu plesan.

http://thumbnails42.imagebam.com/14953/69ffee149529015.jpg (http://www.imagebam.com/image/69ffee149529015)

bata87
15-09-11, 15:29
Hvala, prenecu mu kasnije. Za sada nista nije preduzimao, samo izbacuje dzakove.

perrke
07-10-11, 13:35
Pozdrav svima!
Imam par pitanja vezano za gajenje bukovače, vezano za prostor. Skinuo sam knjige i brošure sa neta i sa te strane mi je sve jasno.
Imam prostor od 310 kvm i visine 3 m. To je podrumski prostor, polu ukopan, temperatura je čak i leti značajno niža od spoljašnje i sa te strane mislim da je prostor pogodan.
Pitanja su sledeća:
1. Prostor je ispod stambenog objekta, pa me zanima da li se u prostoru za gajanje pečuraka javlja buđ na zidovima?
2. S obzirom na veličinu prostora, kolikog obima bi bila ovakva proizvodnja (malog, srednjeg, velikog)?
3. Kakva je situacija sa plasmanom bukovače i generalno drugih pečuraka, tj da li postoji negde otkup, udruženje?

Hvala!

zvrk
12-10-11, 18:14
Evo da se ukljucim u Forum!
perrke
1. Ja držim u podrumu, kvasim i prskam ali nemam problema sa vlagom u kući!
2. Po mojoj slobodnoj proceni oko 1500 - 2000 a možda i više (zavisnosti od polica),
3. Pošto vidim da si iz Beograda mislim da bi trebao da odes po pijacama i većim marketima da se malo raspitaš. Postoje neka udružewa ali niko ti neće garantovati otkup i slaba je cena!
Mislim da je to više nego ozbiljna proizvodnja, dobro se pripremi pre nego što počneš Lkl{{ !!!!!!!!!!!!! SREĆNOOOOO

peto1
12-10-11, 19:01
@ perrke

Sto see mene tice taj prostir bi ako mozes podeli na nekoliko manjih pa pocni sa svega nekoliko dakova za pocetak da ne bi ispao suvise skup sport. Ubacivao u svaku prostoriju op desetak dakova u razlicitim terminima od nekih 15-20 dana da ne bi se desilo da rod nemozes nigde prodati sam nego nakupcima koji jedva cekaju takve pocetnike koji imaju robu a nemaju trziste, pa te ucene i otkupe za bescenje i ti odma u startu propo.

sarbanac
12-10-11, 23:15
Dali se može deo kupljene micelije nasaditi na kuvano žito i tako zasaditi nova tura. Ako neko zna odgovor unapred hvala.

perrke
14-10-11, 12:11
@zvrk i peto1
Hvala na savetima. Nameravam da se oko svega dobro raspitam, pre nego sto pocnem. Za samu proizvodnju sam nasao literaturu, ali me plasman brine. Nadao sam se da postoji neko udruzenje ili nesto slicno preko koga bi mogao da se radi izvoz ili nesto slicno.

zvrk
19-10-11, 21:20
Dali se može deo kupljene micelije nasaditi na kuvano žito i tako zasaditi nova tura. Ako neko zna odgovor unapred hvala.

Moze naravno! Tako mnogi proizvodjaci micelijuma i rade!
Samo za takvu vrstu posla ti je potrebna neka mini labaratorija koja je sterilna. U toj fazi je micelijum naj podlozniji yarazi.
Koliko se secam u kljizi koju imas u literaturi ti je objasnjen postupak.

---------- Poruka napisana u 21:20 ---------- Prethodna poruka je at 21:18 ----------

kada se skupi veci broj nas manjih mogli bih i nesto da osujemo.

sarbanac
23-10-11, 23:21
Hvala na odgovoru. Danas sam obrao prve bukovače sa jasenovog panja i živog starog jasena koje sam nasadio krajem marta. Bilo ih je nekoliko i rasle su po jedna dve. Nisu nešto krupne al su dosta mesnatije od onih sa slame. Nadam se da će ih biti više ako im vreme bude odgovaralo. Ukus je odličan.

Iron ex stefanvoce
07-12-11, 17:16
Gde mogu da narucim dobar micelijum za Bukovacu ???

sarbanac
11-12-11, 01:05
Opet molim za savet. Micelijum koji kupujem je na kuvanoj pšenici. Dali je moguće proizvoditi bukovaču na kuvanoj pšenici. Lomnjeno zrno pšenice mogu da nabavim jeftino pa me navelo na pomisao da je skuvam i nasadim micelijom bukovače.

Iron ex stefanvoce
13-12-11, 13:53
Moja bukovacca , mada i nije bio bas naj naj micelijum a i nista lepo nisam spremio posteno.... skuvao sam samo gomilu slame i nista vise ....i dodjosmo do ovoa :

http://img51.imageshack.us/img51/5856/bukovaca.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/51/bukovaca.jpg/)

duskoc
15-12-11, 16:32
@ stefanvoce
Lepo, lepo, koji je soj i gde si nabavio micelijum?

Iron ex stefanvoce
16-12-11, 07:27
@ stefanvoce
Lepo, lepo, koji je soj i gde si nabavio micelijum?

Stvarno ne znam koji je soj (amater) , nabavio sam u Arandjelovcu , mada...dobio sam prvi rod i vise nista...

Nego ,Ako Neko Zna kako mogu da napravim bukovacu na stablu? i kako se to uopste radi ???

sarbanac
16-12-11, 07:47
Stvarno ne znam koji je soj (amater) , nabavio sam u Arandjelovcu , mada...dobio sam prvi rod i vise nista...

Nego ,Ako Neko Zna kako mogu da napravim bukovacu na stablu? i kako se to uopste radi ??? vrati temu malo nazad. Ja sam zasadio u martu. Ocekujem na proleće pravi rod. Bušio sam vrhom motorke ubacio seme preko lista papira zatvorio mokrom vatom pokrio najlonom. Posle 50 dana skinuo sam najlom( nism trebao dirati). Tad su se pojavile prve gljive. Vreme je bilo toplije nego što treba pa su mirovale do jeseni. Tad su se ponovo probudile ali ništa značajno samo nekoliko komada. Videćemo na proleće. Mislim da bi na stablima trebalo sejati zimski soj.

Iron ex stefanvoce
16-12-11, 08:32
vrati temu malo nazad. Ja sam zasadio u martu. Ocekujem na proleće pravi rod. Bušio sam vrhom motorke ubacio seme preko lista papira zatvorio mokrom vatom pokrio najlonom. Posle 50 dana skinuo sam najlom( nism trebao dirati). Tad su se pojavile prve gljive. Vreme je bilo toplije nego što treba pa su mirovale do jeseni. Tad su se ponovo probudile ali ništa značajno samo nekoliko komada. Videćemo na proleće. Mislim da bi na stablima trebalo sejati zimski soj.

Samo mi reci druze sta je ``soj`` ? bas sam amater do koske :) a gde si nasao taj micelijum , verovatno ima neki pogodan za takvu sadnju? ili nije bitno, malo mi pojasni pliZ...a pogledacu unazad...Hvala

Mada ne znam koliko je dobro praviti motorkom rupe...izbacuje ulje,koje nije dobro ni za sta zivo,

sarbanac
16-12-11, 10:34
Ma nisam ni ja stručnjak. Seme sa naručio telefonom poslaću ti broj. Kako sam ja razumeo soj je tip ili kao sorta kod povrća. Zimski uspeva na nižim temperaturama od 5 do 15 stepeni a letnji i do 30. Nije komplikovano i ja sam radio po uputstvima sa foruma dve ture ove god i uspelo mi je. Malo prošetaj netom ima da se nađe puno toga korisnog. Pitaj javiće se još neko ko bolje zna.

Iron ex stefanvoce
16-12-11, 10:50
Kad sadim na piljevinu isto stavljam u vreće.jedan sloj piljevine i tanko posolim micelijem.i tako do kraja vreće.rupe bušim tek nakon desetak dana da ne gube bez veze vlagu,a ako je prorast dobar plod imam već nakon 40 dana...

Post je spojen: 1299673833

imaš nekoliko metoda zasađivanja na panju..metoda bušenja rupa,bušilicom izvrtaš rupe na panju sa svih strana i napuniš ih micelijem te zatvoriš vatom.da ne zasuše. Metoda vađenja klinova izvadiš dva-tri klina iz panja natrpaš micelij i vratiš klinove,te ih pričvrstiš ekserima.naj bitnije je da panj umotaš ili staviš u najlon na makar mjesec-dva.kasnije ga skidaš,jer micelij je vjerojatno prorastao u drvo i čekaš plodove...http://i54.tinypic.com/of6j69.jpg

Druze koliku rupu da pravim tj. kojom burgijom da busim...da li je dobro sto veca ili manje neke ? i da li se skida vata nakon ta 2 meseca kao i najlon ili vata ostaje a skida se samo najlon ?? i Koliko mogu dugo da radjaju tako iz drveta >?

sarbanac
16-12-11, 11:01
Ovo sa piljevinom zaboravi. Ako bušiš burgijom onda 20mm. Vatu nisam diro najlon se skida.

Iron ex stefanvoce
16-12-11, 11:12
Ovo sa piljevinom zaboravi. Ako bušiš burgijom onda 20mm. Vatu nisam diro najlon se skida.

A koja dubina treba da bude ? i koliko dugo stablo moze da radja ? Hvala ti brale na savetima, ja te bas smorih :)

sarbanac
16-12-11, 15:14
Stefane i ja sam početnik. Drvo treba da nije starije od 3meseca posle seče. Može na oblicama prečnik oko 25cm duž 80cm. Rupe se buše 5 do 10cm duboko. Najbolje bukovo a može i drugo topola vrba. Oblice treba staviti u vreće koje su izbušene na par mesta i složiti pa pokriti vlažnom slamom i zemljom. Bar sam ja tako čitao. Kazu da drvo rađa oko 5god. Međutim na kuvanoj slami koja je prethodno samlevena i pomešana sa 20% topolove piljevine rod dođe za mesec dana. Ako imaš na imanju panjeva posle seče drva zasej na njih da ne trule dzaba pa kad bude biće.

nikola_VUK
16-12-11, 16:44
Sarbanac koliko si plaćao soj bukovače i koliko ga količinski dođe?

sarbanac
16-12-11, 23:18
Sa poštarinom 1350din šest litara.

Iron ex stefanvoce
17-12-11, 08:07
Sa poštarinom 1350din šest litara.

A koliko litara ide po dzaku ?

sarbanac
17-12-11, 08:41
E sad nisam baš siguran. Ali 10 dzakova može sigurno. Tri četiri čaše od jogurta po đzaku je dovoljno. Neznam dali je pametno sad to raditi zbog zime. Ako imaš dobar podrum da obezbediš temperaturu od 18 stepeni vlagu 90% i 12 sati svetlo. Ovi 10 dzakova je dovoljno za kuću rodbinu i komšije. Isplati se.

nikola_VUK
18-12-11, 09:03
Mislio sam na proleće da napravim neku varijantu sa 2-3 debla u dvorištu i da u njih nasadim bukovače, pa zbog toga pitam.

sarbanac
20-12-11, 15:08
Pa ko voli da se zanima neobičnim stvarima nije loše probati. Ja ću na proleće da idem po sumama u selu i gde bude panjeva zasadiću. Jedno pakovanje od 6litara je malo više od 10evra. Pa koliko bude biće ko ih nađe nek ih bere nije važno.

butros
26-12-11, 21:42
Pratio sam ovu temu o bukovaci,i jel bi mogao da mi posaljes kontakt telefon od tih od kojih si nabavljao micelijum za bukovacu.Unapred hvala .Posalji mi na pp.

sarbanac
26-12-11, 21:54
0644628507. Pošto me pitalo više ljudi. Neznam odakle je al je negde iz vojvodine. Šalje kurirom.

mojalovaa
30-12-11, 20:19
U vrecu za kiseljenje kupusa stane cca 23 do 27 kila kuhane i ocjedjene slame , treba vam od 0,6 do 1 litre micelijuma , sto vise prije proraste i prije dodje u rod.

Vlaga ne smije prelaziti vise od 90% jer ce vam bukovaca kad ju oberete nakon sat vremena da pozuti ( virusno oboljenje zbog prevelike vlage) niti smije spasti ispod 80% jer ce kozica na gljivi poceti da puca i da se bora.

Svjetlo je veoma bitan faktor i morate imati minimalno 10 sat dnevnog svjetla.
Sto se tice sojeva naj bolje vam je odabrati zimski za uzgoj od 9 do 13 stepeni ili ljetni za temperature od 16 do 20 stepeni .
Prinos , hmmm , ono naj bitnije , na malo , par vreca mozete preci i 32% ako sami pravite supstrat i dodate do 20% zdravog sjena ( nesmije nikada pokisnuti niti povuci vlagu ) ako dodate sjeno onda supstrat obavezno tretirati nekim fungicidom protiv pljesni .
Ako radite na veliko kao sto sam ja radio , 6 tona supstrata , tesko da ce te preci 21% od tezine supstrata , znaci na tih 6 tona oko 1260 kg gljive u tri vala , s time da ce te oko 51% gljive imati u prvom valu , oko 35% u drugom valu i ostalo u trecem valu.
Prinos vam takodjer ovisi od kolicine kisika , u sat vremena se mora 2 puta promjeniti kompletna kolicina zraka u prostoriji , vrece odignite bar 20 cm od poda jer ugljik ljeze na pod.

Kad preko ljeta uzgajate bukovace obavezno odmaknite vrecu od vrece sa svih strana da se ne doticu nigdje da se supstrat ne grije , a preko zime slozite vrecu do vrece u redove tako da jedna drugoj dotaknu ledja , pa onda treca odozgo na polegusce njima na glavu , i tako jednu do druge , time ce te si znacajno umanjiti troskove za grijanje i hladjenje a vjerujte oni nisu ni malo mali.
Nek vam je sa srecom , ja je nisam nasao u tom poslu , naj manji ce vam problem biti proizvesti gljivu , naj veci ce biti sverceri i nakupci koji ce vam placati i vise nego u pola manje od stvarne cijene na trzistu.

sarbanac
30-12-11, 20:41
Mojalova reci molim te dali može na kuvanoj pšenici. Može se jeftino nabaviti lomnjeno zrno. Dali bi prinos bio veći nego na slami?

mojalovaa
30-12-11, 21:51
Tesko da bi uspio jer bi veoma tesko mogao da odrzis PH vrednost , pocelo bi ti se kiseliti , morao bi dosta krede i perlita da stavis , u praksi ne izvedivo , moze sojina slama , zobena slama , mozes dodati malo sjena , ljuske od kakaoca , ide i slama od psenice i jecma , drugo ti je sve nesigurno i ako se probni supstrati rade i od otpadnog pamuka , od konoplje , u teoriji sve sto je celuloza je moguce koristiti za supstrat.

Moj savjet: zdrava i cista zuta slama od zobi ili psenice se fino sasjece (za to se inace koriste mlinovi cekicari) , potopi se u vodi 24 sata da upije vodu u sebe i u tu vodu dodas i neki od fungicida ( zaboravio sam vec kako se zovu , uglavnom su to fungicidi protiv zelene pljesni , a mozes koristiti i hipermangan , imas ga u apoteci ) , i drugi dan izvadis slamu da se procjedi , i kad se malo procjedi onaj visak vode , stavis je u kotao s cistom vodom i kuhas nekih 45 minuta , kad to prodje izvadis slamu na najlon i pokrijes je drugim najlonom (rasiris je ) i ostavis da se ohladi , kad se ohladi stavljas u plasticne vrece na koje si prije toga izbusio rupe cca 16 mm , stavis sloj od oko 10 cm slame pa dobru saku micelijuma , opet red 10 cm slame pa saka micelijuma i tako do vrha , i kad napunis uvrnes vrh vrece i zaljepis ga selotep trakom ( siroka 5 cm prozirna ili smedja) , donje vrhove vrece ako ih vreca po obliku ima obavezno lagano odsjeces da na vreci ima kuda odtjecati visak vode ako se stvori kroz cjedjenje) , ako nisi izbusio vrece prije punjenja to mozes i nakon punjenja , skalpelom isjeces male + oko 2 x 2 cm kroz koje ce se pojavljivati gljiva ili uzmes cjev 16 mm od grijanja bakrenu , zagrijes je i busis najlon na vrecama punim ide ko ludo.
Prvih 15 dana ne pustaj cisti zrak , ne provjetravati prostoriju da se micelijum bolje razvije , ne treba svjetlo, kad to prodje naglo provjetri prostor i spusti temperaturu micelijuma ako mozes na nekih 18 stepeni , inace kod prorastanja treba da bude izmedju 21 i 23 stepena , i tad si sokirao micelijum , od tada svaki dan bar po sat vremena ubacuj novi svjezi zrak i u roku 7 dana ce ti se pojaviti na rupama gljive , dalje znas , vlaga oko 80 do max 90 % , svjetlo bar 10 sati na dan , obilne kolicine svjezeg zraka , provjetravanje preko zime , napravis propuh 10 minuta i onda sve zatvoris , tako bar 4 do 5 puta na dan da ti se zidovi ne podhlade jer ces previse izgubiti na temperaturi prostora , preko ljeta rashladjuj prostor preko noci , znaci sto vise svjezeg zraka po noci kad je temperatura zraka dosta niza od dnevne a i veca je vlaga u zraku , preko dana isti sistem ko i po zimi , propuh 10 minuta 4 do 5 puta na dan da se zidovi ne pregriju , vec ces ti nauciti u radu kako ti je naj bolje.

sarbanac
30-12-11, 21:59
Hvala na odgovoru. Tehniku sa slamom sam savlado. Kuvana slama uz dodatak topolove piljevine oceđena i ohlađena. Ta kombinacija radi. Sadim samo za sebe.

Iron ex stefanvoce
26-02-12, 12:09
Uzeo sam micelijum K-12 , kakve su karakteristike tog micelijuma i kakav je uopste ??? Planiram sadnju na stablima .

sarbanac
26-02-12, 15:45
Neznam kakav je taj soj. Ja sam prošle god sadio na panj i živo drvo. Mislim da bi na drvene oblice trebalo saditi zimski soj. Kod mene se pojavile posle 45 dana al je godina bila šašava. Sad bi trebalo da stupe na pravi rod. Čekam da otopli još malo pa da meljemo slamu i u kazan.

Iron ex stefanvoce
28-02-12, 09:44
A je l` problem da mi napises oznake zimskih i oznake letnjih micelijuma ?

sarbanac
28-02-12, 10:10
A je l` problem da mi napises oznake zimskih i oznake letnjih micelijuma ?. Bi rado samo kad bi znao. Valjda zna ovaj što prodaje seme.

biljojed
02-04-12, 14:33
jel mogu da zapatim ja te bukovače po nekim panjevima u hladovini, itd? I gde da kupim micelijum? Ne zanima me da prodajem, nego čisto iz zabave za mene...

Milivoje991
08-04-12, 15:53
Da li je pametno gajiti bukovacu u potkrovlju.. ispod krova?? To pitam zbog radi vrucine kada upece sunce po krovu, pa da li ce da prezive tu vrucinu...))
I da li bi mi mozda pomogla neka izolacija zidna??

ana marija
05-06-12, 16:29
gde moze da se kupi micelijum za uzgoj bukovace ? zamolila bi sve koji znaju da mi posalju na moj majil zoranapanic@gmail.com

drotos
03-07-12, 21:20
Pazljivo sam citao celu temu,voleo bih da probam proizvodnju bukovace ovde sam mnogo naucio,jedno mi nije jasno posejane micelije rastu u tri navrata-znaci tri berbe-sta posle sa slamom i dzakovima,dali se sve baca ili se moze ponovo koristiti.^-^

peto1
03-07-12, 21:33
Sve se baca ali se moze upotrebiti za dubrenje basta ili njiva zavisno od kolicine.

drotos
03-07-12, 21:35
Lkl{{sve mi je jasno sad samo na posao.Hvala vam ljudi

borbar
16-07-12, 14:47
Sad za vikend sam "posijao" vrecu bukovace. Koristio sam psenicnu slamu. Micelij sam nabavio od jednog covjeka iz Tuzle preko pik-a. U blizini Broda ili Banja Luke niko se ne bavi ovime. Micelij je bio na psenici,drzao sam ga jedno vrijeme u frizideru (tako je rekao ovaj sto mi je prodao micelij "moze stajati u frizideru dok ne htjednes posijati") jer sam cekao da prodje zetva. Radim ovo za kucne potrebe, cisto da vidim hoce li biti ista od toga. Nisam se bas drzao pravila sto se tice postupka pravljenje(sjeckanje, kuvanje, cijedjenje) vec onako. Stavio slamu u kazanicu, nalivio vrele vode, ostavio da stoji oko 10-ak minuta, ocjedio 15-ak minuta, i stavio u onu crnu vrecu od smeca po prinicipu red slame, red micelija i sad cekam sta ce da se desi. Vjerovatno nista al opet ko zna :) Vrecu sam smjestio u pusnicu iz nekoliko razloga:tamno je,betonski pod zbog vlage a i tu siguno nece smetati jer se slanina i suvo meso davno pojelo :( a do nove ture ima jos vremena.
Jos sam nesto uradio vezano za bukovacu pa me zanima vase misljenje. Pravio sam drvene cepove sa micelijom bukovace. Kako nigdje nisam nasao nikakvo uputstvo kako bi se napravilo,uradio sam sljedece. Kupio sam drvene cepove sa namjestaj(30 komada oko 3km=1.5EUR). U jednu teglu od krastavaca stavio micelija, ubacio te cepove, malo pokvasio i ostavio da vidim sta ce da ce desi. Za par dana se micelij prosirio i na te cepove. Dio cepova sam ubacio u bukove panjeve i sad cekam da vidim sta ce da bude. :)
Imam i slike ali nigdje ne vidim atach :(

MILOJKO
16-07-12, 17:15
Imam i slike ali nigdje ne vidim atach :(
http://poljoinfo.com/showthread.php?3231-Postavljanje-slike-u-poruci

borbar
30-08-12, 22:40
Od onih bukovaca na slami nema nista (bas sto se tice ove sjetve)! Izgleda da nisam dobro ocijedio slamu. Kada sam otvorio vrecu, vec je pocela da truli i opako smrdi.
:(

paun013
08-09-12, 23:02
http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=3244&d=1347108432

Ovo je moja proizvodnja. Kompost pravim sam ...
Ko tvrdi da je proizvodnja bukovace "lak posao sa malim ulaganjem i velikom zaradom", ili nema pojma, ili obmanjuje namerno.
10 - 20 komposta za kucne potrebe moze da proizvede svako bez vecih problema, ali, sve preko 50 - 100 komposta po prostoriji, znaci komercijalni uzgoj, ogormna je muka. Ja proizvedem svakog meseca izmedju 2000 i 2500 Kg sveze bukovace, i nije nimalo lako. Na svakom koraku su ozbiljni problemi. Ko je probao, zna o cemu pricam. To ne znaci da treba odustati (ja sam primer da moze), ali onaj ko namerava time komercijalno da se bavi, mora dobro da se informise, da istrazi trziste, spremi se na ogromna ulaganja i rad.
U prethodnom periodu sam kupovao kompost od raznih proizvodjaca po Srbiji, i ni sa jednim nisam bio zadovoljan, Tacnije, ni sa jednim nisam mogao da predjem pozitivnu nulu. To me je nateralo da krenem u proizvodnju svog komposta. Bilo mi je potrebno prvo mnogo ulaganja u infrastrukturu, a tek onda je krenulo visemesecno ispitivanje i istrazivanje, dok nisam dosao do rezultata koji mene zadovoljava.
Od ovog posla, moze da se zivi, ali rizici su na svakom koraku. Ko planira avione i kamione, mora da mnogo ulozi, da mnogo zna, da ima obezbedjeno trziste, i da ima mnogo srece ...
Iako sam tehnolog po struci, iako sam procitao pola biblioteke o bukovaci, obisao pola Srbije gledajuci druge proizvodnje, pricao i savetovao se sa raznim strucnjacima i uglednim profesorima, dok nisam sam sve prosao, probao, provalio i naucio, nisam poceo pozitivno da poslujem. A to nije nimalo ni kratak ni jeftin put.

PetarT
15-09-12, 15:09
@paun13

Lepo vam ovo izgleda, da li biste mogli da malo detaljnije opisete proces prozivodnje? ( kolicinu micelije, zasto crni dzakovi, koji vam je procenat ploda u odnosu na tezinu supstrata)
Ja sam poceo sa 3 tone supstrata, jos uvek ucim, i manje vise sve radim rucno, pa gledam kako je moguce polako ali sigurno napredovati u proizvodnji i povecanju prihoda.

marko22
18-10-12, 23:18
Iako sam tehnolog po struci, iako sam procitao pola biblioteke o bukovaci, obisao pola Srbije gledajuci druge proizvodnje, pricao i savetovao se sa raznim strucnjacima i uglednim profesorima, dok nisam sam sve prosao, probao, provalio i naucio, nisam poceo pozitivno da poslujem. A to nije nimalo ni kratak ni jeftin put.
To je jedini put. Gde se nalazi Plocica?

Matic
18-10-12, 23:29
Kod Kovina.

aca-s
13-11-12, 20:55
Iz BGa novim putem za PA kod ulaza u PA na 1. semaforu desno za Starcevo, Omoljica, Brestovac pa Plocice nakon njih je Kovin
Kad idete u Pancevo iz BGa stari pu vas vodi u centar, a novi u juznu zonu(fabrike) ka ovim selima.

- - - - - - - - - -

E da jos nesto pazite na ogranicenje brzine jer od tog semafora pa do rfinerije skoro uvek ima milicije koa hvata sa radarom

PetarT
15-11-12, 17:32
Ima li ovde jos neko da se bavi gljivama, bukovacom? Da razmenimo malo znanja i iskustva?

Iron ex stefanvoce
16-11-12, 15:46
Ima li ovde jos neko da se bavi gljivama, bukovacom? Da razmenimo malo znanja i iskustva?

Ja se bavim sezonski , sadio sam i u dzakove i u ziva stabla kao i u mrtva....svasta sam experimentisao

- - - - - - - - - -

Ja se bavim sezonski , sadio sam i u dzakove i u ziva stabla kao i u mrtva....svasta sam experimentisao

PetarT
16-11-12, 21:29

- - - - - - - - - -

I, kakav ti je prinos bio? Kako si radio sejanje, ako moze vise detalja?

Iron ex stefanvoce
16-11-12, 21:36
Pa jesenje sam radio sasvim prirodno , bez potapaanja u ikakvu hemiju. Znaci samo kuvam slamu , i slazem red slame red micelijuma. Dzakove stavim u podrum,koji ima ok ventilaciju (strujanje vazduha),kao i umerenu vlaznost . Prinos je bio bas bas dobar prosle godine . Ne znam tacno koliko po dzaku ali je pecuraka bilo bas bas dosta . A ovo u stablima se prima malo duze,tako da neki rod bolji ocekujem na prolece. Sve u svemu nista komplikovano nije,laganica se proizvode.

Sta ti i kako radis?

Pozdrav!

PetarT
28-11-12, 17:24
Pa jesenje sam radio sasvim prirodno , bez potapaanja u ikakvu hemiju. Znaci samo kuvam slamu , i slazem red slame red micelijuma. Dzakove stavim u podrum,koji ima ok ventilaciju (strujanje vazduha),kao i umerenu vlaznost . Prinos je bio bas bas dobar prosle godine . Ne znam tacno koliko po dzaku ali je pecuraka bilo bas bas dosta . A ovo u stablima se prima malo duze,tako da neki rod bolji ocekujem na prolece. Sve u svemu nista komplikovano nije,laganica se proizvode.

Sta ti i kako radis?

Pozdrav!

Ja sam poceo ove godine u prolece, imam odradjene 4 sadnje. U proseku imam oko 3 tone slame po sadnji , a prinosi su varirali od 250 kg ( leti, sve moguce bolesti su se tad pojavile ) do 550 kg koje sam imao u zadnjoj sadnji, i to sam posle drugog roda dzakove izbacio u sumu, pa sta im bude. Za glavni objekat od 40-45 m2 sam obezbedio sve, klimu, vlagu, ventilaciju.
Evo sad mi se bas desilo da je gljiva pocela da izbija ,a nema ni 20 dana kako je posadjena, dzakovi jos nisu ni skroz beli kako treba da budu a plod vec krenuo, i naravno, uhvatio me skroz nespremnog, ali videcemo sta ce biti.
U sustini isplativ je ovo posao, samo mora dosta da se pazi, i da se imaju najmanje dva objekta , u jednom da budu gljive u fazi rasta , a u drugom dzakovi u kojima micelija tek prorascuje.

bosanac_iz_bosne
05-12-12, 20:05
Prije nekoliko dana naiđoh na ove gljive.

Naravno,pošto neznam o kojima je gljivama riječ sve se svelo na samo fotografisanje.

Gljive su na panju od oraha,

http://www.dodaj.rs/f/1d/et/2Dlnp0V5/picture-074.jpg

milan971
05-12-12, 20:14
Kod nas se zove Orovaca ili divlja bukovaca , mnogo lepa gljiva.

bosanac_iz_bosne
05-12-12, 20:18
Kod nas se zove Orovaca ili divlja bukovaca , mnogo lepa gljiva.

Znači jestiva je.
Postoji li opasnost za zamjenu za neku otrovnu.

milan971
05-12-12, 20:55
Jestiva je , ako neces ti posalji meni brzom postom...

PetarT
25-12-12, 09:11
http://www.youtube.com/watch?v=AtMD9tHEHH0

Prilog o bukovacama na B92

ganoderma
27-12-12, 22:50
Lep prilog o bukovaci i rad ovog uzgajivaca je za svaku pohvalu.
Medjutim, novinar tu istice da je to neki novi nacin gajenja bukovace,
odnosno bez polica a to bas i ne odgovara istini. Bukovaca se na taj
nacin vec odavno gaji, ko zna koliko godina i tu nema nista novo.
Moram da priznam da mu je zanimljiv onaj nacin punjenja vreca,
e to vec mozda jeste neka novost.

mojalovaa
30-12-12, 10:24
Evo samo da napisem za sve one koje zanima kakav je prinos kod bukovaca , ako je vreca 25 kg i iz nje dobijete 20% gljiva, oko 5kg , od ukupne tezine vrece mislim , u 3 vala napravili ste veoma dobar posao.
Ja sam radio bukovace i u turi sam imao po 6 tona supstrata a brao sam oko 1200 do 1400 kg bukovaca u 3 vala , i nisam sreo jos nikoga ko je toliko uspio da ubere , meni je prosjek izlazio 21 do 22 % ali kazem jos nisam sreo nikoga ko je toliko uspio da dobije.
Jednom prije par godina sam sam pravio supstrat , to mi je bio sam pocetak pa i pocetnicka sreca , dobio sam 35% gljive u 3 vala , a vec sam ih brao nakon 21 dan , bilo proljece , potrefila se i vlaga i svjetlost i ventilacija , u slamu sam dodavao 15% sijena , i na vrecu od 25 kg sam stavljao jednu litru micelijuma , ali to je bilo samo tada i nikada vise se nije desilo.
Svatko tko pocinje neka si racuna oko 18% , a kroz 3 do 4 ture odradjene mozes racunati do 20% , ako ne bude bolesti.
;D}>:({^-^:'({

PetarT
02-01-13, 20:52
@majalovaa
Vasi prinosi su bas bas dobri, samo me zanima zasto ste prestali kad je vec sve tako dobro islo. Ja sa 17-18 % ( ociscene ) sam i vise nego zadovoljan finansijski, a tek preko 20 % nemam reci :)
I da, da li neko od vas ima problema sa sporama, odnosno da li je alerigican i kako to resava. Ja sam pomalo, moram da nosim krpu i masku, pa me isto tako zanima da li te spore na duze mogu da naprave neki problem po zdravlje?

mojalovaa
02-01-13, 21:25
Moja zena je imala problema u trudnoci , cim ih je osjetila odmah je povracala , a i sam imam problema sa sinusima tako da sam na zalost jedan od rjetkih koji je imao problema sa sporama od bukovace.
Drugi problem mi je bio sto covjek za koga sam proizvodio nije redovno placao , odnosno zadnju turu sam jedva izvukao pare tako da sam onda odustao od gljiva , ali uvjek mi je u srcu zelja da nastavim , znam da sam imao jako dobre rezultate i imao sam i odlicnu gljivu ali eto na neke stvari se ne moze da utjece.
Petre , dali sam pravis supstrat , ja sam prvu turu pravio , to je bilo nekih 500 kg supstrata a onda sam kupovao od talijana pa od madjara , talijani imaju perfektan supstrat i naj bolji je od svih supstrata , samo ovdje u rh su nas trazili 230 eura sa dovozom po toni.

PetarT
03-01-13, 11:30
A eto, meni prodaja najlakse i najbolje ide, i bas zbog toga zelim da usavrsim i prosirim proizvodnju, jer komotno mogu i duplo vecu proizvodnju da prodam. Supstrat sam pravim, slamu imam svoju, miceliju kupujem od jednog coveka iz Ade ( negde na severu Vojvodine ) Zoltika se zove. Sve radim rucno, sto na 2.5-3 tone supstrata i nije neizvodljivo, ali na vecu kolicinu bih vec morao da to modernizujem, jer je ovako mnogo naporno.
Razmisljam i da sirim prozivodnju, ali nemam objekata, zanima me gde ste vi drzali toliko dzakova?

mojalovaa
03-01-13, 22:25
Ja imam halu od 14 x 7.5 metara u koju sam stavljao i do 6 tona supstrata , sve je bilo slozeno na zemlji i bilo je sve super , osim manjih pocetnickih problema i gresaka sve je bilo super al eto kad te neda onda neda i gotovo.
Supstrat iz italije i madjarske je u kockastim balama tako da ih je veoma lako slagati i manipulisati sa njima

http://www.google.hr/imgres?hl=hr&sa=X&tbo=d&biw=1152&bih=725&tbm=isch&tbnid=JOw3O4pMmcMBWM:&imgrefurl=http://www.savjetodavna.hr/%3Fpage%3Dnews,2659&docid=S4mgY9pdQr5yCM&imgurl=http://www.savjetodavna.hr/adminmax/images/zeljana/plastenik1.jpg&w=320&h=240&ei=2PblUPasM6OI4ATt1YG4DQ&zoom=1&iact=rc&dur=474&sig=101706707776696314432&page=3&tbnh=143&tbnw=206&start=54&ndsp=31&ved=1t:429,r:58,s:0,i:264&tx=126&ty=33

pogledaj na ovom linku kako izgledaju te bale.

paun013
03-01-13, 22:44
Supstrati su mi prosecne tezine oko 25 Kg. U prvom talasu u proseku oberem po oko 4 Kg po supstratu, a ukupno iz tri talasa po oko 6 Kg prosecno po supstratu. Zasejavanje jos uvek radim rucno, mada je hidraulicna masina za tu namenu na putu da bude napravjena. Slamu ne seckam uopste. Pasterizaciju radim u komori za pasterizaciju. Radio sam kuvanje slame, ali, komora ima mnogo vise prednosti. Veci je prinos po Kg supstrata, nema bolesti jer se u fazi kondicioniranja u komori razviju termofilne bakterije ("hladnim" postupkom je to nemoguce, dok se "toplim" to desava samo delimicno), mnogo je komforniji rad (ko je kuvao slamu, zna koliko se suza prolije tada od dima), ...

mojalovaa
04-01-13, 09:14
Evo da i ostali procitaju osnove kod prorastanja supstrata

Ovo gore sam vam stavio sliku za primjer da znate kako izgledaju ove bale sa supstratom iz italije , bala je po 25 kg , ja vec 3 god ne radim bukovace , pogon je kod bjelovara , firma je sampinjoni andričić mislim , micelijum je od vremenskih uvjeta pa tako da imate ljetni , zimski , jesenski soj , naj poznatiji vam je HK35 , to je ljetni soj.
Klima ti treba biti sljedeca , vlaga izmedju 80 i 85% nikad veca radi bakteriskih bolesti gljive , to ti je ono kad uberes gljivu a ona za 3 sata pozuti lagano.
Zrak trebas izmjeniti u 1 sat jednu kompletnu kolicinu koja se nalazi u prostoriji , svjetla trebas imati recimo kao kada si pod orasom u debelom hladu , to ti je onako otprilike da ti objasnim , ja ih nisam imao ali desava se da bude problema u inkubaciji , period inkubacije traje izmedju 2 i 3 tjedna , sam ga dirigiras , temperatura supstrata ti nikada ne smije preci 25 stepeni ( 22 je super) a niti smije biti niza od 16 jer ce ti se presporo razvijati micelium tako da ce se pojaviti pljesan.
Prvih recimo 17 dana drzis temperaturu supstrata na 22 stepena u inkubaciji , prostor je kompletan zatvoren , bez ubacivanja svjezeg zraka , samo nekad i nekad malo prozracite na par minuta , da bude sto veca koncentracija co2 , nakon tih 17 dana trebate da u roku 24 sata oborite temperaturu supstrata na nekih 17 do 18 stepeni kako bi se gljiva probudila i krenula sa plodnosenjem , tako drzite 1 do 2 dana , nakon toga dignete temperaturu supstrata za 2 do 3 stepena i tako druzite na dalje , nakon 3 do 5 dana ce vam se pojaviti gljive na supstratu , od kad srusite temperaturu pa na dalje bitno je imati dovoljno svjezeg zraka , vlage i svjetla.

PetarT
09-01-13, 21:44
@paun13 @majalovaa

O pa vi ste ozbiljni igraci ( neki bili, neki jos ) ja sam za sada na sve rucno, planiram malo da sirim proizvodnju. Imam neke kontakte za pravljenje tunela ( kao plastenici, samo prilagodjeno za gajenje bukovaca ) ali jos nisam nista konkretizovao. To mi je jefitnija varijanta, nego da gradim zidani objekat. mislim ne znam u sta bi pre ulozio, jer je sve prirucno, kuvam slamu, rucno punim dzakove, i slamu secem, sve bas sporo ide, ali cu morati jedno po jedno da resavam. Ne znam sta mi vi, kao iskusniji predlazete? Odakle da pocnem ?

mojalovaa
09-01-13, 22:46
Za početak trebaš znati šta oupšte želiš , sve to je ok ali bez iskustva nista ne vredi ulagati , za početak nadji neki stari objekat da ga mozes za malo para iznamiti pa uredi tako da imas 3 prostorije kako bi mogao imati konstantnu proizvodnju , na plastenike zaboravi , tu mozes samo da gajis u prolece i u jesen ostalo nista , vidio sam to al je preskupo hladjenje i grijanje.
Sto se tice supstrata , na veliko se on ne kuha vec naparava i to 18 do 24 sata tako da temperatura u sredini supstrata ne predje 80 i da ne bude manje od 65 stepeni , potraži na internetu.
Nista ne mozes krenuti bez velikih ulaganja i kako god da krenes , moras uloziti bar 2 hiljade eura da bi radio imalo ozbiljno dali pravio sam supstrat ili ga kupio gotovog to je taj pocetni kapital koji ti treba da bi ti posao bio ekonomski isplativ , e sada drugo je to ako ti je hobi pa pomalo.

zoran sef
18-01-13, 00:55
Evo ja malinar, pa pre dva meseca 50 dana zasejao 1000 dzakova, a pre 25 dana jos 2.000 dzakova. Doduse u bivsoj fabrici sampinjona. Uslovi za uzgoj idealni, sto bi se reklo sve na dugme. U prvom talasu nabrao 2800 kg, u drugom 1840 kg. Ocekujem treci talas za dan dva i prvi talas od 2.000 dzakova( sejanih po 200 dnevno. ) Sotra b-96, prezadovoljan. Imam hladnjacu za nju, radim pakovanje 400 grama, snabdevam sve iole poznatije Beogradske pijace rifuzno, a imam i susaru za sisenje bukovace. Trenutno sam najveci proizvodjac u Srbiji a gajim tek 50 dana. Eto kakva je proizvodnja bukovace u Srbiji. Doduse ja sam dosao na gotovo u objekat gde je bila fabrika sampinjona i koji sa opremom vredi 500.000 eura, a drugar mi je dao besplatno da se zanimam posto se on bavi drugim poslovima posto su mu sampinjoni dosadili. U komorama su neonska osvetljenja, klima uredjaji i po 6 ventilatora sa crevima + muljaci vazduha i orosavaci. Ima 6 komora + 3 tunela. Prinos maksimalan a kvalitet gljive vrhunski. Gljiva ispitana na hemiju, firma legalna, sve u zakonskim okvirima jer vec treci dan po pojavljivanju na Beogradskom trzistu sam zasmetao mnogima. Naravno mogu samo da me mrze jer imam najkvalitetniju gljivu, najvecu kolicinu i najmanju proizvodnu cenu i ne mogu da me ucenjuju kao male proizvodjace jer imam susaru.. Redovno dobijam i pretnje od onih koji godinama svercuju sa bukovacama ucenjivajuci manje proizvidjace koje iznenadi kolicina a ne mogu da je prodaju, ali naravno da ih se ne plasim i mogu da prete samo svom tati jer od mene mogu dobiti samo po nosu. Sve su to klosari i prevaranti koji kupuju bukovacu od proizvodjaca po 150-180 dinara a prodaju je na Zelenom vencu i kalenic pijaci po 500, bajlonovoj po 400, do najjeftinije vidikovacke 250. Mogu samo da me nateraju da zaposlim na svkoj pijaci po jednog coveka i prodajem gljivu po 200 dinara ako ne budu korektni, pa da vidimo ko ce kome da tera inat. Takodje sam zatrpao par Beogradskih pijaca sa paketima bukovace od 400 grama po ceni od 80 dinara zato sto su mi rekli da se paketi nikad nisu prodavali na pijaci niti ce. Ali prodavase se i narod se cudi i kupuje, kazu veoma povoljno. A meni se moze, sve sam isfinansirao u kesu, prodavacu je kako ja hocu i kome god hocu. I imacu u martu 5.000 dzakova u inat onima koji su godinama ucenjivali sitne proizvodjace i bogatili se na njihovom znoju... Naravno da ste primetili da je ovo jedan post nekoga ko je isfrustriran i iznerviran. Zamislite, zove me covek i kaze, trziste je ograniceno, popunices sam 60% trzista. A ja mu kazem: Samo 60%? Nisam zadovoljan, hocu 100%. Sta te boli uvo, mozda hocu da hranim ribe sa gljivom... Ajde molim te, smucili su mi se ti natkupci. Sta god da proizvodis u ovoj zamlji ima ih. Mnogi na ovom forumu znaju da sam ja uspesan prozvodjac malina, kupina i sljiva a ova bukovaca mi je posebno zadovoljstvo. Proradio mi inat. Kad se pojavim na Beogradskim pijacama kao da je dosao Hasim Taci, ne mogu ocima da me gledaju. A ja u 4 ujutru na kvantasu, u 6 u Zemunu, u 6:30 Bezaniska kosa, u 7 Zeleni Venac u 7:30 Kalenic pojaca, 7:45 Cvetkova pijaca, 8:10 Bajloniva pijaca, 8:30 Palilula, 9 Banjica, 9:30 Vidikovac, 9;45 Zarkovo... Novi prodavci bukovace i to triput kvalitetnije, sveze ubrane u 2 iza ponoci. Jos sa papirima, i otpremnicom i putnim nalogom. Zbog njihovoh 500 din po kg narod i ne jede bukovacu. Vecina i ne zna sta je. Jedan u zdravoj hrani prodaje 1 kg osusene za 5.000 din. Domacin. Ja cu je prodavati za triput jeftinije. I ovde i preko grane. A bio sam tako fin prvi dan kada sam doneo pecurke da ponudi nakupcima na tezgama, a oni hoce da me popisaju. Te ne treba im, te ne ide, te nije dobra za 200 din, a za 150 treba i ide i ajd da mi ucini da uzme. Vidim ja da ne vredi u ovoj zemlji biti normalan pa okrenem plocu. I naravno onda kazu, sta ti mislis ko si, pojavis se tako sa marsa i diktiras nesto... Ja kazem: Ja nisam prevarant, zovem se Zoran Markovic zvani "шеф" , na deklaraciji imate i moj broj telefona, adresu, stojim imenom i prezimenom iza ovog proizvoda i prodavacu bukovacu u okviru zakona ove drzave onako kako ja hocu, i u tome me ne moze spreciti niko, mozete samo da me upucate ako imate petlju vecu od mene... Veliki pozdrav za sve proizvodjace hrane u ovoj zemlji, i ne dozvolite da se neko drugi bogati na vasoj grbaci, da necija druga deca uzivaju u plodovima vaseg rada umesto vasa...

ganoderma
18-01-13, 10:06
;D};D};D}E pa prijatelju, svaka cast na ovom postu i na takvoj proizvodnji.
Nema nista gore na svetu od ucenjivanja od strane nakupaca.
Samo napred Lkl{{

Skripar
18-01-13, 14:56
postovani ja sam poljoprivrednik iz s brijeg bih zanima me proizvodnja gljiva imam 2 prostorije od 40 kvadrata i 2 od 16 i 24 sta bih trebao uradit da mogu pocet sa proizvodnjom.Ako ima netko ko radi sa komparantima da mi se javi bio bih mu zahvalan.

mojalovaa
18-01-13, 15:24
Jarane koliko su ti vrec teske ako se moze znati , svaka ti cast ali da se napuni 1000 vreca treba stvarno puno ljudi i vremena , a jos i pasterizacija supstrata , kada sve to stignes da napravis.
Ajde malo opisi kako pravis supstrat i koliko stavljas micelijuma po vreci , na kojoj je podlozi micelijum , koja ti je vlaga , koliko temperature kod prorastanja a koliko kod plodnosenja.
Nije radi mene vec radi ovih ljudi koji nailaze na milion problema a nece nitko da im da savjet i da im pomogne.

zoran sef
18-01-13, 19:34
vrece 23 kg, 4 kazana za kuvanje slame zapremine 1250l, kuvanje na 100 c 20 minuta, jedan radnik 100 dzakova na dan puni rucno i zato je placen 30din po dzaku, radi 12 h, nerkad i duze. Na jednu vrecu 0,7 kg mcelijuma b-96. Vlaga 70% za vreme prorastanja, u branju 90%. Temperatura u prorastanju 20,4 c, a u plodonosenju 18,4.

mojalovaa
19-01-13, 09:21
Dali si imao problema sa zelenom pljesni , imas koju sliku da okacis ili posaljes na pp da malo vidim kako to izgleda kod ozbiljnog proizvodjaca , vec sam ja zaboravio kako to ide sve.

zoran sef
19-01-13, 16:08
Ponedeljak- utorak, aparat mi u BGD, slikacu i okaciti... Zelena plesn 0 dzakova.

mojalovaa
25-01-13, 09:54
Ponedeljak- utorak, aparat mi u BGD, slikacu i okaciti... Zelena plesn 0 dzakova.

Sefe hoceli slike da malo vidimo kako to izgleda kod velikih proizvodjaca , kakav ti je rod u prvom valu u %

PetarT
25-01-13, 22:42
http://www.youtube.com/watch?v=6cYW3ZXAzMY

Nov prilog.

zoran sef
26-01-13, 20:33
Sutra kad se vratim iz Sapca popodne, napravicu jedan snimak i okaciti na youtube, pa okaciti uvece ili ujutru na forum....

- - - - - - - - - -

Evo snimio sam jednu komoru od oko 700 vreca.. Ovih dana snimicu i ostale i hladnjacu...
http://youtu.be/0pElnM11xKA

- - - - - - - - - -

http://youtu.be/2wdf_u7v9TE
Ovo je tek posejana komora... pre tri dana, u sredu...

- - - - - - - - - -

Nemam memorije u fotoaparatu, snimicu za dan dva ostalo...

zis
26-01-13, 21:19
E vala svaka ti dala imenjačeLkl{{

PetarT
26-01-13, 21:43
Svaka cast :)

mojalovaa
27-01-13, 09:37
Odlično je prorastao taj tvoj supstrat , koliko stavljas miceliuma , mozes li staviti i koju sliku tih kotlova u kojima si kuhao slamu , i koji soj si stavljao , naj bolje se pokazao HK35 , ali imas i zimski soj samo ne znam tacno kako se zove raste na temp od 8 do 12 stepeni a prorasta vec na 16 stepeni.

ilijabg
27-01-13, 18:42
gde se moze nabavite kvalitetno seme i koje, kod koga, to je najveca problematika danas, ja pocinjem sa uzgojom bukovace, za sada imam negde oko 150 dzakova koji su trenutno u inkubaciji krecem po malo da bi imao kontinuitet, svake nedelje kuujem po 50 dzakova, a uporedno i pravim imam veliki kazan gde pasterizujem slamu, planirana kolicina mi je oko 2000 do 3000 vreca a mozda i vise, nikad se ne zna :D, ali najvise sto me muci je naci kvalitetan i dobar micelijum? i kako je najbolje da se izboris sa zelenom plesan ako se pojavi?! hvala u napred

mojalovaa
27-01-13, 19:30
Kod vas je tu novosadski institut sa nekih 10 razlicitih sojeva , ako ti krene zelena pljesan nista ti ne pomaze samo tu vrecu izbaci van da ti se ne siri na ostale.

ilijabg
27-01-13, 19:41
da, ali mislim da postoji neki nacin u proizvodnji supstrata dok se pasterizuje i zasejava uraditi nesto do da nedodje do pojave plesni, predpostavljam, ali pitanje je sta?! :D
da li neko moze da mi pomogne koliko minuta je najbolje da rade, a koliko minuta da nerade ventilatori u proizvodnji,?

- - - - - - - - - -

da, ali mislim da postoji neki nacin u proizvodnji supstrata dok se pasterizuje i zasejava uraditi nesto do da nedodje do pojave plesni, predpostavljam, ali pitanje je sta?! :D
da li neko moze da mi pomogne koliko minuta je najbolje da rade, a koliko minuta da nerade ventilatori u proizvodnji,?

mojalovaa
27-01-13, 21:57

- - - - - - - - - -

Mora se odraditi kvalitetno pasterizacija , treba minimalno da se na temp od 85 stepeni kuha slama bar sat vremena , mora da se ocjedi sama da ne bude previse vode u njoj i da ne bude toplija od 20 do 25 stepeni.

Sto se tice izmjene zraka moras u sat vremena da izmjenis kompletnu kolicinu zraka u prostoru.

ilijabg
27-01-13, 22:28
mislim da tu nema bas nekog posebnog pravila, evo zoran sef je naveo da kuva slamu na 100C i to 20 min, i mnogi drugi ljudi rade drugacije,neko cak radi i u hladnoj vodi pa im uspeva. ima tu neka fora, nesto sto se koristi za dezinfekciju protiv plesni predpostavljam!

zoran sef
27-01-13, 23:30
Manje trave u slami, manje plesni, manja temperatura manje plesni, bolja micelija koja brze prorasta = 0 plesni... Uzmes B-96 i nema da te boli glava... Dacu ti kontakt za miceliju broj 1 u Srbiji, ali na pp ili na 060 3089 472, jer je zabranjeno reklamiranje kod nas na forumu...

PetarT
30-01-13, 21:42
@Zoran

Jel seces slamu ili ne?

zoran sef
31-01-13, 01:42
NE... Nemam ja vremena za to. Zato je i kuvam u ogromnim kazanima, kad bih stigao da dnevno sejem 200-300 dzakova ako bih seckao, pa drzao u vodi ceo dan. Vatra ispod kazana na maksimalu, kad provri 10- tak bala rasturim, pa ubacim u kazan, stavim paletu preko, stanu dva coveka na nju da se potopi, kad se potopi preko palete dva betonska tega 15-20 minuta, skinu se tegovi, paleta, slama vilama u prikolicu i pravac magacin na beton da se hladi. Odmah se ubacuje novih 10 bala i domiruje 200-300 vode. Vatra maksimala sve vreme. Za pola sata ponovo provri, 15-20 min i vadi se i opet i opet.... Dva velika kazana i dva manja, sastavljeni jedan uz drugi, odjednom 30 bala ili 60-70 dzakova. Hladno vreme, magacin ogroman, slama se razredi i ohladi za sat vremena, momci pakuju rucno. Imam jednog koji pakuje 12-13 dzakova na sat, ostali 7-8. Vrede svaki dinar koji ih placam, a ono prezadovoljni. Zadnju komoru kad smo punili radili od 7 sati u ponedeljak do 7 u utorak, 24 sata, skuvali, posejali, ubacili i povezali na regale 300 vreca za 24 sata. Njih cetvorica.

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/2B/G9/1ftPoLfK/neonke.jpg

- - - - - - - - - -

Evo jedne improvizovane komore sa 400 vreca...

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/3P/mg/1NkEvVEt/neonke-2.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2w/w4/vrBDyO2/neinke-3.jpg

- - - - - - - - - -

Ovo smo napunili pola nekog starog magacina sa 400 dzakova, dole zemlja, i grejemo sa dva kalolofera, uz samo jedan muljac vazduha i ventilator. Malo eksperimenta ne skodi. Dvadesetak neonki, orosavanje povremeno, dzakovi 14-15 kg. Jedina dobra stvar je sto je iznad tavanice 3 reda bala slame lako se zagreje, pa ne rade kaloliferi non stop, vec se upale 4-5 sati dnevno, kad opadne temperatura na 15 c. U svakom slucaju bice za troskove i radnike, ako bude slabiji kvalitet, posto sam razmazio kupce, ide pravo u susaru, pa u Rusiju...

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/e/6h/rofFEHl/neonke-4.jpg

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/46/wn/2JXYMZpN/deklaracija-001.jpg

- - - - - - - - - -

Inace, jos jedan mesec imam fore da ovo sve izorganizujem maksimalno, posto ja posle odoh u moje malinjake i kupinjake, tu sam ulozio brdo para, a i taj posao volim vise od svega na svetu. Gljiva je mala maca od posla u odnosu na jagodicasto voce. Posle cu biti kao svraka na dva kolca, ali imam fantasticnu ekipu momaka za rad na svim poljima. Mogu da rade 24 sata dnevno, ja zajedno sa njima, osim kad igra Zvezda, dal u Bgd ili u Krusevcu, nebitno, gde ona tu i mi, onda nas ne zanima ni gljiva ni malina ni kupina, taman da su tone u pitanju...

http://www.dodaj.rs/f/2C/ha/iGLaDJq/delije-poljoinfo.jpg

mojalovaa
15-02-13, 23:19
Halo gljivari , ajde malo okacite slika iz proizvodnje da vidimo kako to sada izgleda , ja vec zaboravio kako izgleda ozbiljna proizvodnja gljiva.

PetarT
16-02-13, 13:57
Ja za par dana krecem da punim, pa ce biti slika, samo to bas nije neka ozbiljna kolicina ali dobro :)

ilijabg
16-02-13, 22:05
Kako se ovde kace slike?

mojalovaa
16-02-13, 22:53
kako se ovde kace slike?

Procitaj na:
http://poljoinfo.com/showthread.php?107-Postavljanje-slika-na-forum&highlight=postavljanje+slike+forumu

ilijabg
17-02-13, 11:15
Evo moje pocetnicke proizvodnje koja se iz dana u dan prosiruje :D

http://imageshack.us/a/img59/1566/dscn3246g.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/59/dscn3246g.jpg/)

finalni proizvod p96
http://imageshack.us/a/img109/596/jhjy.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/109/jhjy.jpg/)

mojalovaa
17-02-13, 13:54
Pošto vam je sada veoma hladno vreme , a da ne bacate previse para na grijanje , te vrece si mozete ljepo da prislonite kao kada dva covjeka stanu jedan uz drugoga okrenuti ledja ledjima , i onda trecu stavite odozgo kao da treci legne ledjima njima na glavu , tako da ce te drasticno povecati kapacitet prostora , a posto supstrat sam po sebi stvara temperaturu , vjerujte drasticno ce vam se smanjiti trosak grijanja , naravno te strane sto idu jedna uz drugu ne busite rupe da ne bi izlazile gljive izmedju vreca.
Kako radis supstrat , koliko micelija stavljas , kako kuhas slamu i tako ajde malo napisi da vidimo kako to radis , koliko ti je prinos.
Da samo da jos kazem ovako se vrece slazu kada dnevna temperatura zraka prelazi konstantno 16 stepeni a nocna da bude bar +12 , do tada svako vece podizanje temperature po danu , lagano oladis sa zrakom po noci , bez klime i velikih troskova grijanja , u ljeti smanjis kapacitet za 40% i opet imas mogucnost da radis bez klime , samo sto preko dana se vazduh ubacuje do 10 ujutro i poslje 5 navecer , a izmedju ako ubacujes onda sledece, i to brzom izmjenom zraka , odnosno propuhom od 10 do 15 minuta , i nakon toga odmah zaljevanje poda da dignes relativnu vlaznost zraka a samim time snizis temperaturu i do 3 stupnja u zraku.

ilijabg
17-02-13, 15:40
Ovi dzakovi sto su trenutno u gljivarniku u prorastanju su dzakovi koje sam kupio, ima negde oko 80 komada, a pre neki dan sam punio i ja dzakove, od sada cu da pravim sam, necu vise kupovati, obezbedio sam uslove za proizvodnju supstrata tako da sam spreman za kompletnu proizvodnju, supstrate spremam tako sto usitnjenu slamu napunim burice, imam kazan od 1000l u kome ugrejem vodu do 80c i posle nalijem vodu u te burice poklopim i ostvim da se slama kiseli negde oko 3h, posle toga vodu ispustim iz buradi i ostavim slamu unutra 36 sati da se ohladi, posle toga ide zasejavanje! prinos cu proveriti tek za nekih 5 nedelja jer sam zasejao pre neki dan! Lkl{{

donmarkon
18-02-13, 15:59
Moze li jedan savet . Meni skoro da nikada pecurke ne rastu kroz rupe koje sam izbusio (rupe izbusim cim zasadim) . Poenta je da dodjem u momenat da dzak moram da oslobadjam skidam najlon na toliko mesta da se on sam raspadne posle izvesnog vremena ... I samim tim moram da spustim na zemlju ... sto mi ne odgovara .

Moze li neki savet ?

mojalovaa
18-02-13, 17:48
Naravno da moze savjet , nije ti dobro nabijen supstrat u vrecama i gljiva se formira izmedju najlona i supstrata , kada punis vrece one moraju biti nabijene toliko da nigdje nema zraka izmedju vrece i supstrata , stavi koju sliku supstrata kod prorastanja i kod plodnosenja pa cu da vidim.

donmarkon
18-02-13, 18:31
Kljucna stvar je kada sejem da micelijum stavljam u dzak 5 puta punu casicu od senfa ... E sada kada sipam stavljam na same ivice da li je to ok ?

I sam cim prakticno busiti rupe ? Trenutno imam nesto improvizovano ali se vremenom suze ... neka originalna ideja bi bila skroz ok :)

mojalovaa
18-02-13, 20:51
Orginalna ideja je da uzmes bakrenu cjev od 15mm i da ju grijes malim brenerom ili nekim izvorom topline i tako busis , samo na jednom mjestu napravi jedan rez na cjevcic s one strane s kojom ces da busis , da bude sirok jedno 5 mm , da ti sada ne objasnjavam zasto , skontat ces i sam .
Navuces vrecu na dasku , kao carapu i onda izbusis rupe za minutu sve pa i prije.

donmarkon
18-02-13, 23:00
Koliko sam shvatio busim dok ne zapakujem kompost ? A sto se tice sejanja kada ubacim slamu nabijem nabijacem dobro prvi sloj (stavljam 5 onda je dzak pun) kako stavljate micelijum ? ja npr iz posudice koja mi je merica raspodelim u krug skroz prema krajevima do najlonskog dzaka ?

Pokusavam da ustanovim zasto pecurka ne raste kroz rupice ... jer sigurno nabijam slamu dobro ...

ilijabg
18-02-13, 23:36
Nemoj se opterecivati sto ti ne idu na rupicu, uzmi skalper i kada uocis kroz najlod ja je nikla pecurka ti samo rezni skalperom napravi na tom mestu trouglic i to ti je to, ona ce da krene da raste kroz taj trouglic! A sto se tice rupa na dzakovima, mislim da ti je najbolje da busi pre zasejavanja, jednostavno napravis sablon od lesonita(lesonit da bude dimenzije dzaka) izbusis rupe na lesonitu od 15mm(improvizujes kao rupe na dzaku), kada to uradis jednostavno stavis na sto dvadesetak dzakova stavis lesonit preko njih, uzmes zumbu 12mm uzmes cekic i krenes da pravis rupe! ja licno zasejavam tako sto imam mericu plasticnu od 1l sipam u nju oko 600mll semena i krenem red slame pa posolim semenom pa red slame pa posolim semenom i sve tako u krug, znaci gledam da se uklopi 600mll sa dzakom!

donmarkon
18-02-13, 23:47
Ja koristim italijansko seme 10 l pakovanje i od toga mi ispadne oko 22 dzaka velicine 1m x 0.5m ( ne znam koliko staje unutra) e sad zanima me kada posolis semenom da li bacas ravnomerno ili samo po ivicama ?

Skalpelom i otvaram ali posto imam 300 dzakova dosta mi treba vremena da se bakcem tim i vremenom toliko moram da isecem dzak da na kraju moram da ga spustim na zemlju a to mi uopste ne odgovara ...

Zato mi i treba neki savet :)

mojalovaa
19-02-13, 17:58
Ja koristim italijansko seme 10 l pakovanje i od toga mi ispadne oko 22 dzaka velicine 1m x 0.5m ( ne znam koliko staje unutra) e sad zanima me kada posolis semenom da li bacas ravnomerno ili samo po ivicama ?

Skalpelom i otvaram ali posto imam 300 dzakova dosta mi treba vremena da se bakcem tim i vremenom toliko moram da isecem dzak da na kraju moram da ga spustim na zemlju a to mi uopste ne odgovara ...

Zato mi i treba neki savet :)

Ja ti rekao ti ne slusas , slama mora biti toliko nabijena da je vreca skoro pred pucanjem , miceli rasipaj cjelom povrsinom a ne samo krajevima , brze i ravnomjernije prorasta kroz cjelu povrsinu , taj sam problem imao jednom kod madjarskog supstrata , pola gljiva islo kroz najlon umjesto kroz rupe , nakraju se ispostavilo da im nesto briketirka nije dobro nabijala ili tako nesto , uglavnom bilo zraka izmedju slame i vrece i cim ima malo kisika tu gljiva pocinje da raste , de stavi kao covjek slike pa da vidimo , jedna slika hiljadu rjeci.

- - - - - - - - - -

Pošto se krecu otkupne cijene bukovace na veliko kod vas u srbiji , i ako netko zna posto su otkupne cijene u hrvatskoj.
Kod nas u RH vecina je prestala sa uzgojem zbog velike cijene supstrata a male cijene gljive , pa me bas zanima koja joj je sada cijena na veliko.

donmarkon
19-02-13, 19:25
Cim budem mogao da fotkam poslacu.

Jos jedno pitanje koje dzakove koristite ? Ja uzimam neke 100 mm x 50 mm 20 dinara komad hm ?

Ima li nesto povoljnije ?

ilijabg
19-02-13, 23:05
Javi mi se privatnom porukom pa cu ti preporuciti!

donmarkon
20-02-13, 02:33
Sanduce ti je puno poruka :/

PetarT
20-02-13, 10:24
Evo moje pocetnicke proizvodnje koja se iz dana u dan prosiruje :D

http://imageshack.us/a/img59/1566/dscn3246g.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/59/dscn3246g.jpg/)

finalni proizvod p96
http://imageshack.us/a/img109/596/jhjy.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/109/jhjy.jpg/)

Ovde komotno moze da ti stane duplo vise dzakova, da ih pravis u dva reda i da budu veci. Ja imam nekih 45 m2 pa tu stavim 3 tone supstrata, i to je na nekih 80 % od max kapaciteta.

- - - - - - - - - -

Cim budem mogao da fotkam poslacu.

Jos jedno pitanje koje dzakove koristite ? Ja uzimam neke 100 mm x 50 mm 20 dinara komad hm ?

Ima li nesto povoljnije ?

To ti je mnogo para, ja placam 140 x 40 cm 16 dinara a manje od 100 x 40 su 12 dinara. Neki covek iz Sapca, jedino sto mi kurir uzme 500 dinara za 50 ak kilometara, pa izadje skuplje.

ilijabg
20-02-13, 16:02
Znam druze tek sam krenuo, sve sam radim, ne mogu na sve strane, idem lagano ali sigurno, u ovoj prostoriji moze da stane oko 500 dzakova! i imam jos jednu prostoriju do nje u kojoj moze da stane oko 2000 dzakova i planiram da je malo uredim, ali otom potom, posto sam sve radim pa mi treba dosta vremena!

PetarT
21-02-13, 20:01
Naravno, samo lagano, nisam ni mislio da te ukorim :)

mojalovaa
21-02-13, 21:24
Znam druze tek sam krenuo, sve sam radim, ne mogu na sve strane, idem lagano ali sigurno, u ovoj prostoriji moze da stane oko 500 dzakova! i imam jos jednu prostoriju do nje u kojoj moze da stane oko 2000 dzakova i planiram da je malo uredim, ali otom potom, posto sam sve radim pa mi treba dosta vremena!

Tu prostoriju pregradi popola ili cak na tri djela , tako da onda imas kontinuiranu prozvodnju sto ce ti omoguciti da imas stalne prinose , odnosno urode a samim time ces puno lakse da nadjes trziste jer imas skroz gljivu u prodaji.

ilijabg
25-02-13, 15:59
Da, svakoj prostoriji ce stajati od prilike 500 dzakova, tako sam i planirao upravo zbog kontinuiteta!

- - - - - - - - - -

moze mala pomoc posto sam novajlija u ovom poslu pa imam malih problema pogledajte slike

http://img189.imageshack.us/img189/8886/dscn3327l.jpg

http://img716.imageshack.us/img716/3296/dscn3311j.jpg

http://img834.imageshack.us/img834/6419/dscn3309g.jpg
na ovoj slici se vidi kako je i plod poceo da se susi

http://img14.imageshack.us/img14/7227/dscn3306vk.jpg

http://img594.imageshack.us/img594/236/dscn3300oi.jpg

ovde se vidi kako je plod krenuo i uvenuo i na plodu ima kapljica vode! a nije polivano niiti prskano bilo cim,
vlaga u prostoriji je 80-90, temperatura 15-16, kiseonik se ubacuje na svakih sat vremena po pola sata, ventilator koji izbacuje ugljendioksid radi 15 min svakih sat vremena! ne mogu da pronadjem u cemu je problem ako se neko ima iskustva sa ovim moze mala pomoc

- - - - - - - - - -

i ovakva pecurka mi ispada iz roda, ne znam o cemu je problem?

http://img33.imageshack.us/img33/3919/dscn3307l.jpg

ispucani krajevi sesira kao skalperom da je neko sckao i neka prasina po njima

- - - - - - - - - -

Pomagajte ljudi situacija sve gora!!!!

WladimirWB
26-02-13, 01:33
Pozdrav svima.
Vec neko vreme Vas pratim na forumu ali evo konacno i da se oglasim. Ja sam neko ko tek planira da udje u ovu pricu i ko ima zelju da se ozbiljno ovim bavi. Malo mi je glupo sada pisati o mojoj ozbiljnosti posle svih prethodnih postova i Zokijevog gljivarnika, ali u skladu sa mojim mogucnostima ja se nadam da od Bukovace mogu prehraniti porodicu.

Svako voljan da savetuje mi je zlata vredan, jer na netu sam nasao razne informacije i imam nekoliko nedoumica oko starta. Za pocetak planiram da opremim sprat kuce i prostoriju od nekih 30-ak kvadrata i da vidim kako mi ide. Nemam nameru da ulazem veliku svotu novaca, u biti ne vidim ni razloga i mislim da sve mogu srediti sa nekih 300-500e i da na ovom prostoru mogu raditi kolicinu od 150-250 dzakova. Posao nemam tako da cu uloziti svo vreme ovoga sveta na edukaciju i na uzgoj i mislim da isti moze biti isplativ. Malo me brine sto su mnogi pokusali pa odustali, ali ja jos uvek nisam saznao zasto!? Ja sam pravio neke proracune i moja matematika kaze da je uzgoj bukovace isplativ posao cak i ako je prinos ispod proseka i cak ako ceo rod dajem na veliko ispod pijacne cene (150din/kg). Da li negde gresim za sada ne znam. Ako ima nekog od kolega gljivara koji je raspolozen da ga bombardujem raznoraznim pitanjima neka mi se javi na mail na WladimirWB@gmail.com, ako ne moracu ovde da zapitkujem...

Za pocetak planiram da tu jednu prostoriju koristim za sve, kasnije ukoliko bi se pokazalo (a nadam se da hoce) da sam sposoban da uzgajam bukovacu opremio bih tavan gde bi dzakovi provodili prvih dvadesetak dana a onda bi ih selio u ovu prostoriju do berbe. Ako izdrzim do kraja godine i sve bude islo kako planiram razmislicu i o sirenju i povecavanju proizvodnje u veci objekat ali otom potom, prvo da startujem i da naucim osnovno...

-Police planiram da napravim od nekih 80cm sirine i da izmedju redova ostavim 60cm. Jeli to ok?
-Za celu prostoriju verujem da mi je dovoljno 20-25 neonki, sto iznad medjureda, sto sa strane, na svaka 2m po jedna neonka. Jel to ok?
-Klimu imam i nju planiram da postavim na sredini prostorije i da namestim nekako da ne bije direkno u dzakove. jedna klima na ovu povrsinu trebalo bi da je dovoljno...
-Planiram da kupim Ovlazivac prostorije i za to mi je potreban savet, kako i gde da kupim sto kvalitetniji za sto manje novca?
-Za ventilaciju planiram da ugradim 2ventilatora, verujem da ce mi fi200-300 zavrsiti posao kompletne promene vazduha u prostoriji. Ako neko ima savet kako sto jeftinije i prakticnije sprovesti vazduh kroz prostoriju neka kaze jer se jos dvoumim oko nekoliko nacina kako bi zadovoljio potrebe sa sto manje novca.
-Mnogi ne savetuju merne instrumente made in China, ima li neko savet i preporuku gde i sta da kupim?
-Naisao sam na par mesta na savete da prostoriju ne krecim u belo, kazu da gljive ne vole belu boju!? Sta Vi mislite o tome? Koliko je bitna boja zidova za uspesan prinos?
-Takodje sam naisao i na par saveta da je mnogo bolje raditi sa malim dzakovima nego sa velikim. Da li je to tacno? To mi je bitno saznati da bi znao kako krojiti police. Koju visinu izmedju redova da ostavim? U biti treba mi savet kako najbolje iskoristiti prostor. Kako smestiti sto vise dzakova a da zadovoljim uslove svakom? Koliko moram udaljiti dzak jedan od drugog da bi mogli nesmetano da se razvijaju?

Evo prvi post i tek poceh pisati i vec ga oduzih... Verujem da odgovori na sva moja pitanja ne interesuju sve Vas, pa stoga ne zelim da spamujem temu i ako je neko voljan da se dopisuje samnom i da me posavetuje oko mnogih sitnca unapred mu se zahvaljujem.

mojalovaa
26-02-13, 09:39
To je nekakvo virusno oboljenje ali se vise ne sjecam sta , naj cesce je zbog micelija koji je bio zarazen u toku inkubacije , mislim da imas i gljive koja je na krajevima onako smezurana , ali ajde pitaj jos nekoga , nazovi na novosadski institut gospodja Dusanka je bila tamo za gljive ali ne znam dali jos radi , pa pitaj.

PetarT
26-02-13, 19:52
@wladimir
Odgovoricu ti na neka pitanja , za koje znam odg.

25 neonki na 30 kvadrata ti je mnogo. ja imam na 4 mesta duple neonke velike, i to je sasvim ok.A prostor je malo veci 40 ak kvadrata.
Klima je delimicno resenje. Ja je imam i nisam bas zadovoljan. Zimi , kad je ispod nule ne radi, leti na 35+ ne moze da ohladi, u sustini je jeftina varijanta ali ne resava dugotrajno problem.
Ventilaciju postavis jednu nasuprot druge, npr. gore da ubacujes vazduh, dole da usisavas, i tako sa dve strane ako postoje mogucnosti, ako ne onda po jedan, ali obavezno za ubacivanje vazduha i izbacivanje ugljen dioksida. Na ventilator koji ubacuje vazduh mozes da napravis mali ' tunel' od folije celom duzinom objekta, izbusis foliju i onda kada ventilator radi folija se rasiri i izbacuje vazduh na te rupice celom duzinom.
sto se dzakova tice, zimi i na prolece mozes slobodno malo vece i deblje ( 40-50 cm sirine ) a leti treba uze, jer hoce da se upali od vrucine. Sve zavisi od prostora, u sustini treba maksimalno da ga iskoristis, ali uvek ostavi 20 % kapaciteta prazno, zbog strujanja vazduha i kiseonika.
Za vlazenje prostorije, za pocetak ti je dovoljno da polivas pod, a mozes i da kupis pumpicu sa kojom se prska krompir i slicno povrce , pa rucno odradis.

@ ilijabg

Normalno je da od jednog klobuka, ne izraste svaki izdanak, uvek se nesto osusi a nesto izraste, to ne treba da te brine. vise treba da te brine ova zadnja slika, to se meni pojavilo u zadnjoj turi, ali sam tad vec digao ruke od toga, jer nisam mogao da ugrejem prostoriju pa je pala na 10 ak stepeni temperatura. I opet, neke gljive su dobro rodile , a neke su se tako zadebljale i pocrnele. koliko ja znam to moze da bude do temperature, ali nisam siguran sto posto.
Kakvi su ti uslovi u objektu?

donmarkon
26-02-13, 19:59
Da li neko zn agde mogu da kupim hipermangan pakovanje od 1kg ili nesto slicno tome samo da nije ono od po 5 g (naravno da je cena normalna)

Unapred zahvalan

PetarT
26-02-13, 20:58
Ima po apotekama, mada retko ko drzi tolike kolicine , ali mislim da moze da se poruci na vise, bar je moglo ovde kod mene.

donmarkon
26-02-13, 21:30
Nema ... ovde po kv samo po 5 grama (30din) sto je apsurdno mnogo placao sam 1 kg oko 1000 dinara ... moze neka pomoc :)

WladimirWB
26-02-13, 22:06
@wladimir
Odgovoricu ti na neka pitanja , za koje znam odg.

25 neonki na 30 kvadrata ti je mnogo. ja imam na 4 mesta duple neonke velike, i to je sasvim ok.A prostor je malo veci 40 ak kvadrata.
Klima je delimicno resenje. Ja je imam i nisam bas zadovoljan. Zimi , kad je ispod nule ne radi, leti na 35+ ne moze da ohladi, u sustini je jeftina varijanta ali ne resava dugotrajno problem.

Meni je jadan kolega gljivar sa kojim sam pricao savetovao da na svaka dva metra montiram po jedan stap neonke sa starane do zidova, izmedju redova i iznad prolaza. Mada svuda na netu kazu da je dovoljna kolicina svetlosti ona u kojoj moze da se cita ali takodje sam nasao na nekom hrvatskom portalu tabelu da sto je jace osvetljenje to je bolji prinos... tako da cu videti koliko ce mi finansije dozvoliti. U svakom slucaju necu odmah svih 20 montirati ali ako opstanem u poslu casticu ih sa jos nekom... Svetlost ne moze da im smeta. :)

E sad klima je tu da odrzava temperaturu, kad jednom postigne 18stepeni valjda je u stanju i da je odrzava? Kasnije bi poboljsao izolaciju i time smanjio troskove a za zimu imam jedno ludo resenje ali otom potom, prvo da patentiram i uverim se da moze to tako pa cu pisati o tome...

Cudi me samo da su ventilatori tako skupi, nigde ne mogu naci ispod 50e komad 20-30cm precnika? A gde i kako i koliko je potrebno montirati i treci da mesa vazduh? Ubacivanje sam planirao da upravo kroz najlonske dzakove rasporedim vazduh po prostoriji, a za izbacivanje bi postavio neke cevi (jos trazim najpovoljnije) tipa vodovodnih ispod rafova... Koliko u takvim uslovima mi je potreban i treci da mesa i da li za to mesanje mogu kako iskoristiti samu klimu, tj.njen zrak da usmerim tako da mesa vazduh?

A koliko gusto leti mogu sloziti dzakove? Koliko moram ostaviti prostora oko dzaka da se ne upali i da moze slobodno radjati? Mogu li staviti 4 dzaka na 1m2, odnosno 1m3? Ujedno jedan kolega me je savetovao da nikako ne kacim dzakove da vise vec obavezno da idu na police? Ali me nije ubedio da je to bas tako... Zasto moraju police? Prvu turu cu verovatno odraditi bez polica, prvu turu cu odraditi sa mnogo manjom kolicinom pa ako krene napravicu i stalazu, imam masine za obradu u komsiluku i to nece biti problem...

Polivanje poda nebi koristio jer ipak gljivarnik pravim na spratu kucu gde cu stanovati i nebi da mi se ubudjaju zidovi a i ako mi krene posao gledacu da se preselim u veci prostor i da onda taj sprat nekada kasnije kad se steknu uslovi opremim za stanovanje, zato ne zelim da prskam pod. Prskalica mi je ok za pocetak, mada negde sam na netu nasao i rasprskivac za svega 3-4.000din pa bi onda to bilo idealno resenje. Podesim koliku vlaznost zelim i cim senzori izmere manju aparat se ukljuci a ja jedino kontrolisem da ne presusi...

Gresim li ja ljudi u proracunima i razmisljanjima? molim vas savetujte i opravljajte dok ne pocnem sa radovima, a cekam nesto trece da se resi i krecem u akciju, nadam se do kraja marta da cu vec opremiti prostoriju i stratovati, ali jos nekih desetak dana sam u stanju mirovanja i istrazivanja na netu da skupim sto vise podataka. Zato pomagajte i savetujte dok ne bude kasno... :)

mojalovaa
26-02-13, 23:10
Sinko ako ces ti raditi u podkrovlju , odmah zakljucaj potkrovlje i ne bacaj pare , pravu vlagu ne mozes postici bez zaljevanja poda tako da sa ovim zaboravi , cak i profesionalni rasprsivaci vlage toliko nakvase pod da je sav mokar i ima da ti curi na sve strane , druga stvar je dal ti znas koliko moras prskati da bi pri radu ventilacije imao vlagu od 90% , trece je kada ti sunce uprzi u ljeti pa cak i u proljece ima da ti supstrat kipi a ne da kuha.
A tek zamisli kada bukovace pocnu pustati spore , pa ako se pojave musice , pa kad trebas da uneses novu turu supstrata pa pod i zidove treba da dobro operes sa izosanom ili formalinom , a joj , zaboravi tu ideju ne bacaj pare , ili nadji prostor ili nemoj sta bilo uopste ni da pocinjes , to ti je iz mog iskustva a imao sam po 6 tona supstrata.

WladimirWB
26-02-13, 23:52
Sinko ako ces ti raditi u podkrovlju , odmah zakljucaj potkrovlje i ne bacaj pare , pravu vlagu ne mozes postici bez zaljevanja poda tako da sa ovim zaboravi , cak i profesionalni rasprsivaci vlage toliko nakvase pod da je sav mokar i ima da ti curi na sve strane , druga stvar je dal ti znas koliko moras prskati da bi pri radu ventilacije imao vlagu od 90% , trece je kada ti sunce uprzi u ljeti pa cak i u proljece ima da ti supstrat kipi a ne da kuha.
A tek zamisli kada bukovace pocnu pustati spore , pa ako se pojave musice , pa kad trebas da uneses novu turu supstrata pa pod i zidove treba da dobro operes sa izosanom ili formalinom , a joj , zaboravi tu ideju ne bacaj pare , ili nadji prostor ili nemoj sta bilo uopste ni da pocinjes , to ti je iz mog iskustva a imao sam po 6 tona supstrata.

Mala ispravka... Nije u pitanju potkrovlje vec sprat kuce. Nadam se da to menja tvoje misljenje... Kod jednog kolege sam bio u prostoriji od 80-85% vlage i nisam primetio da su mu zidovi toliko vlazni. Tako da se nadam da ni kod mene nece biti poplave ni u toku ni u pripremi nove ture... Da li i ostali dele misljenje da je neizvodljivo u mom slucaju? Ja nemam trenutno drugu prostoriju i ovu bih opremio i u njoj planirah da ostanem minimum do sledece godine u ovo doba kada bi ako sve ide kako sam zamislio gledao da se preselim u neki veci prostor ali do tada nemam drugog izbora...

ilijabg
27-02-13, 09:32
Uslovi u prostoriji pravo da ti kazem nisu losi, temperatura oko 15-16.8, jedino sto mislim da mi nije bas najbolja cirkulacija vazduha, mislim da me to muci, ne znam moram da ispituje, vlaga mi malo oscilira, uglavnom je 85 ali se desi da padne na 78 i sve tako pa sam razmisljao da nije zbog toga, mislim u sutini ispitujem, ali jos ne znam sta je uzrok, tako da sam vas pitao i poslao slike mozda je imao neko slicni proplem, masovno u grozdovi poceli da se suse ili gde izbije grozd pojavi se kondez na njemu voda, pa sam mislio da je prevelika vlaga, sada sam premesio ovlazivac u drugi deo prostorije pa pratim da vidim kako ce da se ponasa, ali mislim da cu morati da izmenim kretanja ventilatora, mislim da mi se tu nesto ne poklapa! nacrtacu semu objekta pa cu okaciti da vidite kako izgleda

- - - - - - - - - -

Ovako mi trenutno izgleda prostorija sematski, da li je ovo ok resenje,

http://img715.imageshack.us/img715/1533/prostorijazaprorastanje.png

I sada planiram da preuredim ovako , samo da izmestim ventilator sto izbacuje ugljendioksid na drugo mesto i da dokupim jos jedan pa da sravim oba da ravnomerno izbacuju po duzini prostorije?! Sta vi mislite, sugestije, saveti :D :D

http://img707.imageshack.us/img707/8331/prorastanje2.png

peto1
27-02-13, 12:43
Ja se u ovu kombinacuju ne bi upustao preko leta, jel ako ti pocne hladenje sa klimom imaces manjka vlaznosti u prostoriju i to neces moci nadoknaditi. Jos ako nemas spolja izolaciju odma prestani sa radom jel ces propasti. Jedino bi mogao da odradis godisnje dve ture jednu u rano prolece i jednu na jesen. Na tebi je da poslusas savet ili ne. Ne zaboravi da se na greskama uci, a to i finansijski moze da te upropasi. >:({

ilijabg
27-02-13, 15:31
Petao1 nisi me bas najbolje razumeo, necu ja raditi preko leta, cim vidim da mi je temperatura u prostoriji prelazi 19-20 stepeni, ja prestajem, nego imam problema sa pecurkom, postavio sam slike pa se moze videti, prvi talas mi je izbacio solidno, a drugi mi se maltene posusii svi dzakovi, pa sada ispitujem zbog cega se to dogodilo, mislim da je zbog mikroklime da tu nesto fali, mislim da mi nije pravilno rasporedjena ventilacija u prostoriji pa sam okacio semu da vidite i posavetujete me da li je dobro ili ne! pecurke su mi se naglo osusile, a novi grozdovi koji su izbili osusili su se pa se pojavio kondenz na njima kapljice vode kao da su se oznojili, kada uberem gljivu i okrenem je naopacke ona je malo zuckasta, moram da resim taj problem, pa mi je svaki savet dobro doso! mislim da je u pitanju mikro klima!

DA POJASNIM, TE DVE SLIKE KOJE SAM OKACIO, PRVA SLIKA JE KAKO TRENUTNO IZGLEDA, A DRUGA SLIKA JE KAKO PLANIRAM DA PREUREDIM I DALI JE DOBRO TAKO DA STAVIM VENTILACIJU KAO STO SAM NACRTAO NA DRUGOJ SLICI?! Na prvoj slici mi je skroz na drugom mestu na levom zidu, a sada bih da promenim to i da stavim na prednji zid gde sam i nacrtao.

peto1
27-02-13, 16:01
Jesi vodio dnevnik gde upisujes sve podatke u gljivari:

Temeratura prostora: ujutru. podne, uveve.

Temeratura komposta: ujutru. podne, uveve.

Vlaznose vaduha: ujutru. podne, uveve.

Svetlo: koliko je gorelo koliko nije.

Kada to imas onda se moze nesto vise reci gde je sta zafalilo i li bilo previse.

ilijabg
27-02-13, 21:26
Temperatura komposta se nemeri dok je u prorastanju!?

peto1
27-02-13, 22:19
Trebalo bi da se meri.

ilijabg
27-02-13, 22:34
Moses samo da navedes razlog?

zoran sef
28-02-13, 02:59
Ilija, ona crna gljiva ti je od nekog dima ili tako nesto, UGLAVNOM VAZDUH JE U PITANJU. Temperatura nije jer ja imam jedan magacin gde ne grejem 400 vreca vec 20 dana, temperatura 7-12 stepeni, vrata otvorena preko dana. Gljiva bude tamna dok ne sazri potpuno, ali polako dodje na svoje. Sto se tice onih uvenuca, nemoj da te to brine, ne utice drasticno na prinos, snagu ce pokupiti one jace pecurke. Pa ja imam 24 rupe po dzaku, nekad krenu na 20 grozdovi, izgura 10 po 200-300 grama ili 5 po pola kile, ili jedan od dve kile i pet po 150 grama u talasu. Prosek 2,5 kg u prvom talasu po vreci. Nekad manjka i svetlosti. Desava se i da micelij ne valja. Ja imam svog proizvodjaca, samo sam jednom dokupio 200 litara kad on nije imao od nekog madjara i nisam bio zadovoljan u potpunosti. Sve u svemu, kad bih zagledao svaki dzak odlepio bih, imam 5.000 komada trenutno....

ilijabg
28-02-13, 20:43
Sta da radim sa vazduhom, ja se sve nesto bojim da im nije promaja, da nije mozda velika koncetrasija co2, ali onda razmilim i kazem da nije jer imam jak ventilator koji izbacuje co2, pa onda mislim da je previse jak pa pravi promaju pa zbog toga, omam na svakom dzaku neke ispucale gljive i neke gljive kao smirgla ona krupna mozes sa njom da smirglas drvo :), sve mislim da je do nekakvog vazduha i ventilatora, gledao sam onaj tvoj klip Zorane gde si snimao komoru, kakav ti je ono muljac vazduha, cemu to sluzi, jel korisno? Dal da ja napravim takav jedan? :)

zoran sef
28-02-13, 22:11
Ja imam 7 ventilatora u komori, izmedju svakog reda po jedan sa crevom. Muljac je na zemlji sa velikom ventilatorom. Kada je klapna zatvorena on mesa unutrasnji vazduh da bi temperatura bila ravnomerna na svakom mestu u komori. Da nije njega u petom redu do plafona bi bila 22 a u prvom do betona 14 stepeni. Uzima vazduh sa poda i kroz male rupice na crevima ubacuje sa vrha. Sa otvorenom klapnom on uzima svez vazduh spolja i kroz creva koja sluze za 7 ventilatora ubacuje svez vazduh, kolicine koju bi ubacio jedan, bez promaje i obaranja temperature. On mi omogucava da plasticno crevo non stop vlazi pod bez bojazni da dodje do preterane vlage, i vlaznost ne oscilira. Pecurka definitivno nece promaju. Znaci poenta muljaca je da kad ubacis svez vazduh spolja ravnomerno ga rasporedis po prostoriji, onda ne mora taj jak ventilator stalno da ti radi... Kolika je povrsina te prostorije i kolika je visina?

ilijabg
01-03-13, 12:00
Ima oko 67m2 visina je 3,6m, ja mislim da imam golemih problema sa tom promajom ,i vlaga mi dosta oscilira, oko nekih 5 do 10 odsto, jer meni kada se upali ventilator koji izbacuje co2 bas se oseti, bukvalno mi se crevo naduva na plafonu kada povuce ovaj dole ventilator koji izbacuje, sada sam uzeo reducir pa ocu malo da mu smanjim snagu pa da vidim kako ce da se ponasa.

- - - - - - - - - -

Sinoc sam imao mali peh u prostoriji za inkubaciju, ulazim u nutra situacija normalna na termometru je temperatura 20 c, krenem da merim temeraturu u jednom dzaku kad ono 27c izmerim u drugom kad ono 32, u trecem 30 stepeni, sta da radim, dzakovi nisu naslonjeni jedan na drugi, ima lufta po 5 santima?! ^-^

donmarkon
01-03-13, 19:17
Treba mi pomoc pojavile su mi se neke vrlo vrlo sitne da ne kazem "mikronske" narandzaste kao vasi koje se uglavnom nalaze na vratu pecurke ? Vrlo sitne i narandzaste boje ...

ilijabg
01-03-13, 21:20
Daj sliku da vidimo...

donmarkon
01-03-13, 23:21
Eh znas kakav makro digi mi treba to da slikam :) a trenutno nemam ... mislim da je povezano sa sitnim musicama kojih nikako da se spasim ... da li je neko imao iskustva sa ovim ?

ilijabg
02-03-13, 13:25
Kako da regulisem taj vazduh imam dosta gljiva koje su kao smirgle, hrapave i iseckane ko da ih je neko rezbario skalperom, dosta takvih imam, ne znam vise sta da uradim, imas neko resenje da mi predlozis?!

zoran sef
02-03-13, 15:10
Verovatno duva preko pecuraka sto ne sme da se desava. Jbg, ne znam, kad bih mogao da pogledam na licu mesta odmah bi ti rekao, ili ivaj moj tehnolog da im da dijagnozu...

peto1
02-03-13, 15:47
Kako da regulisem taj vazduh imam dosta gljiva koje su kao smirgle, hrapave i iseckane ko da ih je neko rezbario skalperom, dosta takvih imam, ne znam vise sta da uradim, imas neko resenje da mi predlozis?!
Da uslikas kako to izgleda pa da se onda malo prodiskutuje.

ilijabg
02-03-13, 18:27
Evo sta mi se desava sa gljivom, i maltene na svakom dzaku imam ovakve, stvarno greota, izludeh vise ne znam sta vise da uradim!! da li se nekome od vas ovo desilo!!!??? ajde da im damo neku dijagnozu :) Zoki sta kazes?

http://img687.imageshack.us/img687/4789/dscn3354i.jpg

http://img7.imageshack.us/img7/5792/dscn3353v.jpg

http://img51.imageshack.us/img51/2628/dscn3357f.jpg

http://img16.imageshack.us/img16/1808/dscn3360ki.jpg

PetarT
02-03-13, 20:05
Polako ilija :) na greskama se uci. Ovo je bilo i kod mene, ali u zimu kad je pala temperatura i kad sam prestao da brinem. Ocisti sve te dzakove, i poprskaj varikinom, samo razblazi ( sad ne znam napamet tacnu razmeru ) , to bi trebalo da dezinfikuje ako je do neke bolesti.

ilijabg
02-03-13, 20:13
Sa tom varikinom trebam da isprskam celu prostoriju ali kada je prazna, jer tako, jel ti se deslilo posle tog prskanja da su ti se ponovo pojavole ovakve gljive???

PetarT
02-03-13, 20:18
Ne moras na praznu prostoriju, mozes i kada imas dzakove u njoj, samo moras da razblazis varikinu sa vodom, ja sad ne mogu da nadjem tacan razmer, valjda ces naci, ili ce se neko vec javiti. Ocisti prostoriju celu, isprskaj varikinom celu prostoriju i dzakove, i za dan dva ce ispariti varikina, gljive ce malo da poplave na vrhovima ali ce to proci.

ganoderma
02-03-13, 21:55
Varikina jeste dobro sredstvo za dezinfekciju ali u fazi pripreme prostorije za
useljenje novog komposta. Ona ima karakteristican miris i mozda postoji
mogucnost da plodovi povuku miris na varikinu.
ILija, ako sam dobro razumeo ti si ove dzakove kupio. Pokusaj da ih reklamiras.
Vidi se iz aviona da je u pitanju neka zaraza

ilijabg
02-03-13, 22:14
Ja sada mogu samo da se zalim Svetom Petru! Niko ne garamtuje, za dzakove uvek ce naci neki izgovor kako nesto nije bilo u redu, nemam vajde od toga, danas sam ubacio moje dzakove, ako se i oni budu isto zarazili poludecu, ne znam da li da izbacim sve dzakove pa da krenem ispocetka, da dezinfikujem tom varikinom, cekam malo da se proluftira, i ubacim nove dzakove, stvarno ne znam sta mi je ciniti...

mojalovaa
02-03-13, 22:43
Ja sada mogu samo da se zalim Svetom Petru! Niko ne garamtuje, za dzakove uvek ce naci neki izgovor kako nesto nije bilo u redu, nemam vajde od toga, danas sam ubacio moje dzakove, ako se i oni budu isto zarazili poludecu, ne znam da li da izbacim sve dzakove pa da krenem ispocetka, da dezinfikujem tom varikinom, cekam malo da se proluftira, i ubacim nove dzakove, stvarno ne znam sta mi je ciniti...

Ja sam to imao na nekoliko vreca madjarskog supstrata , radilo se o tome da je micelium bio zarazen nekom bakterijom kod zasijavanja , daj malo podatke vlaga , temperatura , mislim da sam ja to rjesio tako da sam sve te gljive obrao i pobacao , smanjio na 7 dana vlagu i temperaturu i da su poslje ponovo bile dobre , ali mi se to pojavilo u 1 valu ali vec pred kraj berbe , koliko ti je vreca tako izrastlo.

zoran sef
02-03-13, 23:18
Mislim da je ili do djubriva tj. micelije, ili je po samom formiranju odnosno pojavljivanju grozdova na rupicama doslo do kontakta pecurki sa nekim LOSIM vazduhom, hoce i od toga. Ja da sam na tvom mestu ja bih ocistio sve dzakove, odnosno obrao sve, ugasio svetlo na 7 dana i sacekao sledeci talas. Ne smatram da ce bilo kakvo prskanje sada kada su pecurke formirane doneti bilo sta dobro... Uglavnom odmah to sve poskidaj da ne izlazi snaga iz dzakova...

- - - - - - - - - -

Sve u svemu, velika je steta i grehota, mene dusa boli kad vidim ove fotke... SRECNO...;D}

ilijabg
03-03-13, 09:03
Sto se tice uslova u gajilistu mislim da su uslovi dobri temp oko15c, vlaga 80, maltene na svakom dzaku imam takve pecurke ispucale i zaguljene,ne bih reko da je do vazduha, jel de mi ulazi kiseonik malte ne nema nista u tom delu,a za seme isto ne bih rekao da je u pitanju jer su ti dzakovi bili od dva razlicita proizvodjaca koji koriste razlicito seme, sada postoji mogucnost da me je ovaj prvi sto mi prodao dzakove uvalio neku bolest pa mi sada zahvatilo ove ostale, ili je mozda promaja ali ne verujem da je imam u prostoriji, nisam vise pametan! Dodje mi da izbacim sve te dzakove sto sam kupio, da detaljno dezinfikujem prostoriju i ponovo ubacim moje supstrate! da li bi bilo to pametni? ^-^

mes
03-03-13, 09:58
ilijabg-moras znati koji su optimalni uvjeti za soj bukovace koji uzgajas vlaga, temperatura, ne smijes misliti nego moras znati koje uslove zahtijeva soj bukovace koje uzgajas itd njih ti je trebao reci onaj od kojeg si kupio supstrat -trebao si trazit garanciju za kvalitet supstrata.

- - - - - - - - - -

ilijabg-moras znati koji su optimalni uvjeti za soj bukovace koji uzgajas vlaga, temperatura, ne smijes misliti nego moras znati koje uslove zahtijeva soj bukovace koje uzgajas itd njih ti je trebao reci onaj od kojeg si kupio supstrat -trebao si trazit garanciju za kvalitet supstrata.2 problem je mijesanje novog i starog supstrata zbog opasnosti prelaska bolesti sa jednog na drugi sto se izgleda dogodilo kod tebe,bilo bi ti bolje pregraditi prostor na vise prostorija i svaku prostoriju posebno puniti jer u slucaju bolesti ne bi sav supstrat bio zarazen a time bi izgubio manje ulozenih novaca u supstrat, slazem se sa zoranom sefom da je problem u miceliju,poslusaj njegov savjet pa ces vidjeti za 7 -10 dana sto ce se dogoditi.

ilijabg
03-03-13, 14:17
Da li hoce da dodje do ovakvog slucaja ako oscilira vlaga, meni oscilira oko nekih 10-20 odsto na digitalnom meracu za vlagu, a na mehanickom mi oscilira za 5, znaci na mehanickom mi uvek stoji od 80 do 85, a na digitalnom od 82 pa kada se upali ventilacija neki put padne na 69-70 sada ne znam kome da verujem dal tom digitalnom ili mehanickom! Cak mislim da mi se to sve desava jer mi vlaga oscilira...

mojalovaa
03-03-13, 14:44
Nije ti to do ventilacije vec do bakterije, vec sam ti to rekao , poveri sve te koje ne valjaju i izbaci ih van , smanji temperaturu i vlagu i dostavu svjezeg kisika na nekih 7 dana i procice vjerovatno.

zoran sef
04-03-13, 17:57
Digitalni higrometri lazu kad radi ventilacija.
@mojalova
Potpisujem tvoj post...

donmarkon
04-03-13, 22:40
http://www.dodaj.rs/f/2K/ui/1GmyXVau/img20130304131301.jpg

da li neko zna sta je u pitanju ?

mojalovaa
05-03-13, 08:12
Nekakve usi jesu ali ja ovo jos na bukovacama nisam vidio , potrazi pod bolestima sampinjona mozda nadjes rjesenje ali mislim da je naj bolje zarazene vrece da izbacis van jer tesko da ces naci nekakavo sredstvo s kojim bi mogao da spricas.

ilijabg
05-03-13, 09:08
Citao sam o raznim problemima, ali na ovakav jos nisam naiso! Poslusaj savet od mojalova, pa ces videti, samo da se nesiri!

donmarkon
05-03-13, 19:51
Zlo ... da nisu ovo larvice neke od musice sircetuse ili nalik njoj ?

nikolaw
06-03-13, 17:26
Planiram da krenem sa proizvodnjom bukovace ali nemam uslove da kuvam slamu,da li je dobro drzati u hladnoj vodi 24h sa sretstvom za dezinfekciju ili cu morati da se snalazim sto se kuvanja tice.

Hvala

ganoderma
06-03-13, 17:50
Ima nacina da se slama potopi u vodu u koju je dodata neka hemija tipa hipermangan...ali to treba izbegavati.
Prvo sto dodajes hemiju a drugo sto se slama kuvanjem ili parenjem omeksa i samim tim micelijum lakse osvaja
prostor u takvoj sredini. Prinos je gotovo uvek bolji ako smo slamu termicki pripremili nego samo hladnim postupkom.
Naravno pri istim ostalim uslovima gajenja, jacini micelijuma...

ilijabg
07-03-13, 17:36
Donmarkon pogledaj na netu da nije slucajno u pitanju crveni pauk...

zoran sef
08-03-13, 19:40
Ja danas preventivno premazao rafove AGITOM...

ilijabg
09-03-13, 16:17
Sta mu to doce, cemu sluzi?

zoran sef
11-03-13, 18:32
Muve i ta sranja od insekata... Preventivno...

WladimirWB
12-03-13, 00:09
Evo sta mi se desava sa gljivom, i maltene na svakom dzaku imam ovakve, stvarno greota, izludeh vise ne znam sta vise da uradim!! da li se nekome od vas ovo desilo!!!??? ajde da im damo neku dijagnozu :)

A ti jesi saznao uzrok tvog problema i jesi resio isti?

ilijabg
12-03-13, 16:10
Pokusavam da resim, ovo je igranka bez prestanka! sada mi se ne suse, ali mi izlaze karfioli iz rupica, bukvalno izgleda kao karfiol, ne rastu kako treba, imam nekih problema moram mikro klimu da dovedem u redi! pa gledam to da res

PetarT
12-03-13, 19:21
Ko od vas sece, a ko ne sece slamu i zasto ? Ja sam do sada sekao, ali sam sad prvu turu radio bez secenja, i mnogo je teze, dzakovi koji su imali 27-28 kg sa secenom slamom, kad ne secem jedva imaju 20 ak kg. Da ne spominjem koliko je teze za puniti dzak sa takvom slamom, na mnogo mesta mi je ostajalo vazduha, a ceo proces je bar za 20 % sporiji nego kad sam punio sa secenom slamom. Srecom svi dzakovi su pobeleli, i nigde se nije pojavila plesan. Jedno sad sto su mi dzakovi dosta laksi nego pre, ali videcu kakav ce prinos da bude.

ilijabg
13-03-13, 09:04
Koliko ja znam secenoj slami brze se oslobadja celuloza i micelija bolje napreduje i inkubira, meni dzakovi pobele posle 12-13 dana, i odma ih prebacujem u plodonosenje 8)

PetarT
13-03-13, 10:00
Znam da je bolje, nije to sporno, nego me zanima kako vecina radi :)

ilijabg
14-03-13, 23:28
Jer zna neko koji je najbolji postupak da se marinira bukovaca u tegle steklene, recept?!

mojalovaa
15-03-13, 09:05
Kao i sampinjoni , u vodu stavis sol , malo esenca i limunske kiseline ( limunska kiselina je da ne potamni gljiva) , sve to dovedes u stanje kljucanja , slozis gljive u staklenek i zalijes sa tako vrelom tekucinom te zatvoris dok je jos vruce s orginalnim cepovima , znaci onim limenim ili plasticnim koji mogu drzati vakum , to je pasterizirana gljiva i ako je dobar vakum na flasi moze trajati godinama , nije niti lose gljive prije slaganja u tegle zaliti vrelom vodom na jedno 5 minuta , tako se malo obare pa budu malo mekse.

ilijabg
15-03-13, 10:43
Jel moze neki odnos da znam koliko cega ide? Jel postoji neki postupak da se gljive pripreme sve u tegle i da se ubacie sa sve teglama u vrelu vodu i u njoj da se krckaju neko vreme dok se ne pasterizuju?

mojalovaa
15-03-13, 15:45
Ne znam , znam da mi je stara tako radila i da budu super a koliko cega nemam pojma , onako kada probas tu vodu mora biti blago kisela i slana na okus , ma nesto slicno kao i za papriku samo blaze , mozes i u samu slanu vodu ali da bude vrela , sto se tice da stavljas u vrelu vodu tegle moze ali onda tekucina koju sipas u flase mora da se prokuha prije stavljanja da se ubiju bakterije i mikroorganizmi u u vodi.

donmarkon
20-03-13, 13:27
http://www.dodaj.rs/f/2K/ui/1GmyXVau/img20130304131301.jpg

da li neko zna sta je u pitanju ?

I dalje imam ogroman problem sa ovom stetocinom , niti znam sta je niti odakle je doslo ... Sumnjam na losu slamu ? neki savet

http://www.dodaj.rs/f/24/WD/3geuYWpv/img201303201141221.jpg

http://www.dodaj.rs/f/a/Ix/3vcq2XPl/img20130320114237.jpg

I da li su ovo jajasca od musice ?

PetarT
20-03-13, 14:19
Au, bas lose izgleda. tebi su celi dzakovi zarazeni sa necim, ja mislim da ces ti ovo morati da pobacas i da dezinfikujes prostoriju i to dobro.

ilijabg
20-03-13, 15:05
c,c,c,c kakva ti je situacija, jel se siri ovo, ili ne!!! Kako si pasterizovao slamu, jel ovo dok je u inkuaciji,posto vidim na slici da nije bo dzak, odakle si seme uzeo?

mojalovaa
20-03-13, 16:11
Auuu , jebo to baci to van i zapali ako ikako moguce , dezinficiraj prostoriju i insekticidima i fungicidima , al te neko sjebo za miceli , ovdje se radi da uopste miceli nije aktivan , stvar je do micelija , pa on ti uopste nije prorastao supstrat , a ovdje je doslo do trulezi supstrata , el ti izlazi onako smedja nekakva voda al lagano vuce na nekakvu zelatinu , pa ti tu imas svega osim micelija , a ovo su ti napale musice , vinske musice.

donmarkon
20-03-13, 18:57
Italijansko seme , problem je izgleda nastao usled kvara na klimi nisam imao grejanje . Micelijum je krenuo da osvaja ali je stao usled nedostatka grejanja . Temperatura je bila jedva 10 tak stepeni danima tako da je vecina dzakova propala sada . Neki su se izvukli fino i sada cu beli poptuno ali su uhvatili bolje vreme i grejanje sada koje je sredjeno . Ali me bune ove bube i ova jaja od vinskih musica kao sto rece kolega . E sad ne znam da li su ove sitne bubice povezane sa musicama ?

German hunting terrier | Jagdterrier