PDA

View Full Version : Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2

Dragojlo
15-03-11, 23:54
Sve u vezi zastite od monilije kod kosticavog voca.

luka kv
16-03-11, 00:01
koji preparat predlazes za sljivu,posto nam bez nje zivota na ovim prostorima nema >:({

Dragojlo
16-03-11, 00:08
Do sada sam koristio Kidan, Kubik i Kubik plus,Akord pre i Ronilan...

Kidan ima iprodion sto je jedna od aktivnih materija kod oba kubika...

Predlazem i Kubik i Kubik plus...

Evo sad gledam od bayera novi preparat za moniluju Octave, voleo bih njega probati nova aktivna materija...

Octave je fungicid sa preventivnim, kurativnim i eradikativnim delovanjem namenjen za suzbijanje prouzrokovača sušenja cvetova, truleži i pegavosti lišća.
AKTIVNA MATERIJA: prohloraz mangan hlorid 500 g/kg
OBLIK I OZNAKA FORMULACIJE: kvašljivi prašak - WP
Usev u kome se primenjuje: BRESKVA, KAJSIJA, TREŠNJA, VIŠNJA, ŠLJIVA

http://www.bayercropscience.rs/fungicidi/octave.html

Post je spojen: уторак, 15. март 2011. 11:10:15 CDT_______________________________________________ __
A za moniliju ploda od syngente Switch® 62,5 WG :D

http://www.syngenta.com/country/rs/sr/cp/ProductList/Pages/Switch625WG.aspx

Post je spojen: уторак, 15. март 2011. 18:11:43 CDT_______________________________________________ __
Da dodam jos i Bravo® 720 SC Syngeta za moniliju cveta i Folicur® 250-EW Byaer

Acord je isto sto i Folicur® 250-EW samo drugi prozivodjaci iste aktivne materije i koncentracije

luka kv
16-03-11, 00:13
posto je prskanje u cvetu,treba prskati preparatom koji nece stetno uticati na pcele,ako znas koji ?

Dragojlo
16-03-11, 00:23
Svi su oni manje vise stetni po oprasivace, daleko manje nego neki insekticidi...

Ipak prskanje treba obaviti u pre podnevnim ili po podnevnim casovima...njavaznije je prvo prskanje kod belih balona tada je infektivni potencijal najveci a akoje cvetanje duze od 5 dana onda ide jos jedno u punom cvetu ja prskakm uvek dva puta

sladjans
16-03-11, 16:05
Pozdrav!Ja koristim Chorus,u pitanju su kajsije,sljive,tresnja i visnja,i mogu da kazem da je odlican.

Dragojlo
16-03-11, 20:23
Slazem se, mora da valja kada je to od Syngente :D

Vocar
17-03-11, 17:54
Takođe i ja koristim Chorus u toj fazi već više godina.

Dragojlo
17-03-11, 18:51
ne sumnjam u njihov kvalitet i ako ga nisam probao, ali mislim da je dobar kao i switch :D

stim sto je switch za moniliju ploda :D

sladjans
17-03-11, 19:20
Dobio sam preporuku za kajsiju protiv monilije:pred cvetanje Chorus,cvetanje Ronilan,precvetavanje Chorus ili Alert S.Sada me zanima,da li ste koristili Ronilan i Alert S,i ako jeste kakva su iskustva.Strucnjaci savetuju da treba koristiti razlicite preparate tj. kombinovati ih kao gore navedeno.Da li ova kombinacija odgovara i za ostalo kosticavo voce?Kod mene je kombinacija Chorus beli baloni,Kubik pun cvet.Molim za vasa iskustva i misljenja?Pozdrav!

Dragojlo
20-03-11, 13:17
Chorus i kubik :D

Mozes sa njima prskati svo kosticavo voce...naravno da treba menjati aktivne matreije

pele
22-03-11, 22:59
A sta mislite Chorus+Ciram?

Dragojlo
28-03-11, 16:27
Ako mislis na Ciram od Zupe, nije on za zastitu od monilije...
http://www.zupachemical.com/slike/ciram-s-75.jpg
SASTAV Ciram ………………………………. 750 gr/kg

PRIMENA Preventivni fungicid za suzbijanje prouzrokovača: plamenjače vinove loze u koncentraciji 0,2-0,35%; šupljikavosti lišća koštičavog voća u koncentraciji 0,2%; kovrdžavosti lišća breskve u koncentraciji 0,25-0,35%; čadjave pegavosti lišća i krastavosti plodova jabuke i kruške u koncentraciji 0,25% i lisne pegavosti, antraknoze i rdje cveća u koncentraciji 0,2%.

dovoljno ti je u prvoj fazi belih balona-pocetak cvetanja samo Chorus, a kasnije moze i kubik, kubik plus i sl... prva faza je jako bitna tada ako se omasi dzaba posle i drugo ako je infeksija ostvarena, a to Chorus koji je sistemik ce sisgurno odraditi vrhhunski.

I ja ako uspem da nabavim ovde ujednoj apoteci Chorus icu ga u sljivi, treba za koji dan da idem po hemiju jos i za jabuke...

zicko
28-03-11, 21:54
pozdrav @dragojlo,vidim povela se uveliko prica o prskanju u cvetu i pre cveta(pupoljak-kokica) sta mi preporucujes za prvo prskanje-pupoljak i za drugo,pun cvet,ispisao si gomilu preparata ne mogu da te ispratim bas najbolje zato pitam ovako direktno,naravno tice se prskanja sljiva >:({

pele
28-03-11, 22:35
Potrazicu ja Chorus ovde u N.Sadu,ima ga negde sigurno.Dragojlo,ne spominjes vidim nigde Signum?Imas neki razlog ili...

jelnik
30-03-11, 23:09
Sta mislite od BASF-Signum?bilo na Tv nije otrovan za pcele i ima temperaturnu i dugotrajnu efikasnost.Ljudi kad se prska sljiva? u balonu i pri kraju cveta....jel?

kicca
02-04-11, 06:07
Uglavnom se svo kosticavo voce prska protiv monilije u dva navrata
Kada je 30% cvetiva otvoreno ostatak je u balonima
Kada pocne opadanje latica t.j. precvetavanje
Ja sam tako radio i nisam imao problema do sada

smedic
02-04-11, 10:22
@ Pele

Ja sam kupivao Chorus u Hemoslaviji u Novom Sadu...

Dragojlo
02-04-11, 11:19
pozdrav @dragojlo,vidim povela se uveliko prica o prskanju u cvetu i pre cveta(pupoljak-kokica) sta mi preporucujes za prvo prskanje-pupoljak i za drugo,pun cvet,ispisao si gomilu preparata ne mogu da te ispratim bas najbolje zato pitam ovako direktno,naravno tice se prskanja sljiva >:({

Mozes prskati sa Chorusom jest da je skup ali je sistemicni fungicid te moze da zaustavi zarazu ako je do nje doslo i da spreci dalje infekcije, a takodje vazi i za Signum isto je sistemik, dok ostali kontaktni fungicidi su preventivna mera, ali ako se na vreme i sa njima prksa odradjuju posao sigurno...

Za prvo prskanje u fazi belih balona-kokica koristiti sitemicne fungicide kao chorus ili signum, a kasnije u punom cvetanju za drugi tretman moze i neki jeftiniji kontaktni fungicid, kubik,kubik plus,kidan,octave,ronilan i dr...

Dragojlo
02-04-11, 11:20
@ Pele

Ja sam kupivao Chorus u Hemoslaviji u Novom Sadu...

Koja je cena kod tebe chorusa, i koliko je pakovanje *grama

jelnik
02-04-11, 16:40
Dragojlo sta mislis o MIRAGE 45 EC proizvodi magan agrohemikal to su mi preporucili pored kubika .50ml na 100l vode =200dinara??

Topas
02-04-11, 18:31
Do sada sam koristio Kidan, Kubik i Kubik plus,Akord pre i Ronilan...

Kidan ima iprodion sto je jedna od aktivnih materija kod oba kubika...

Predlazem i Kubik i Kubik plus...

Evo sad gledam od bayera novi preparat za moniluju Octave, voleo bih njega probati nova aktivna materija...

Octave je fungicid sa preventivnim, kurativnim i eradikativnim delovanjem namenjen za suzbijanje prouzrokovača sušenja cvetova, truleži i pegavosti lišća.
AKTIVNA MATERIJA: prohloraz mangan hlorid 500 g/kg
OBLIK I OZNAKA FORMULACIJE: kvašljivi prašak - WP
Usev u kome se primenjuje: BRESKVA, KAJSIJA, TREŠNJA, VIŠNJA, ŠLJIVA

http://www.bayercropscience.rs/fungicidi/octave.html

Post je spojen: уторак, 15. март 2011. 11:10:15 CDT

http://www.syngenta.com/country/rs/sr/cp/ProductList/Pages/Switch625WG.aspx

Post je spojen: уторак, 15. март 2011. 18:11:43 CDT

Acord je isto sto i Folicur® 250-EW samo drugi prozivodjaci iste aktivne materije i koncentracije

Druze aktivne materije PROHLORAZ ima nekih 4-5 godina na nasem trzistu tako da i nije nova aktivna materija,ima ga u preparatima Mirage 45 EC i Zamir 400 EW. Posto vidim da volis da ispitujes, za tebe nove preparate, ja ti preporucujem da probas Zamir 400 EW, aktivnih materija: Prohloraz 267 g/l i Tebukonazol 133 g/l (Akord).U mom se kraju dosta koristi, i pokazao se odlicno. U svakom slucaju svako ko ima nameru da koristi bilo koji preparat koji ima aktivnu materiju PROHLORAZ nece da pogresi, zato sto je aktivna materija odlicna.Preparate na bazi prohloraza prodajem 2-3 godine kod mene u apoteci, i imam dosta zadovoljnih kupaca.Pozdrav

jelnik
02-04-11, 18:56
ako si mislio na mene ja nisam rekao da je nov preparat nego nisam koristio pa sam pitao sta mislite,a ako ti je smetalo sto pitam nisi trebo da odgovaras ionako je bilo upuceno Dragojlu.nema ljutnje.I hvala na iscrpnom odgovoru.pozdrav

Topas
02-04-11, 19:58
ako si mislio na mene ja nisam rekao da je nov preparat nego nisam koristio pa sam pitao sta mislite,a ako ti je smetalo sto pitam nisi trebo da odgovaras ionako je bilo upuceno Dragojlu.nema ljutnje.I hvala na iscrpnom odgovoru.pozdrav

Da li sam ja citirao tebe ili @Dragojla?Po odgovoru si valjda video da pisem njemu a ne tebi. Pozdrav

Vocar
02-04-11, 20:09
U fazi bijelih balona ja koristim Chorus, a nakon što 70% latica opane, Chorus i Actaru.

oktopod
02-04-11, 20:48
Ja sam kupio taj chorus, ponudili mi u apoteci 25 grama pakovanje nešto preko 300 dinara a ide za 100 litara, tj 0.2 do 0.3 posto, a kubik plus je oko 400 dinara flašica za 50 litara...da li je zaista toliko bolji, ne žalim pare, nemam puno voćaka pa da kupim njega za sledeće prskanje, prskao sam samo jednom, na nekim kajsijama mi se otvorili skoro svi cvetovi preko noći, na nekima tek 10 posto tad kad sam prskao, mislio sam sutra opet, pa kad otpadnu listići još jedared :)

macosd
02-04-11, 21:05
Moj predlog i odluka je signum zbog potpuno dve komponente koje sadrzi u sebi a to su piraklostrobin+boscalid koji odlicno odradjuju moniliju a treba raditi na pocetku i na kraju cvetanja ili jos jednom u fazi punog cvetanja ako je kisovito vreme a doza je 0,7 kg/ha, pozdrav

jelnik
02-04-11, 21:23
Macosd koliko kosta signum i jel znas mozba u bgneko prodajno mesto?

vranac
02-04-11, 23:17
chorus u pancevu kesica za 10l 60din

zicko
03-04-11, 12:16
pozdrav svim vocarima,najzad sam uspeo da se ulogujem,danas sam kupio signum 30gr. kesica i kosta 350din. takodje sam nasao i korus ali nije bilo dovoljna kolicina sto mi treba tako da ga ni sam uzeo a cena mu je za deset lit. 70 din a za sto lit. oko 500 din tako da cu prvo prskanje odraditi sa signumom pa posle sa korusom ili kubik plus,ne znam koje je bolje posle signuma da prskam

radan
03-04-11, 13:18
За викенд сам завршио зимско прскање шљиве, и то један део плавим уљем а други комбибацијом галмин-ципкорд-цупрохат, а затим сам воћњак изфризира и поново окречио стабла, а наравно прво сам исти орезао а све по вашем пренешеном знању. Како неко рече на овом форуму сам више научио за два месеца него неко из књига за годину дана, те стога ВЕЛИКО ХВАЛА за нас почетнике воћаре
САВЕТ- како је мој воћњак на даљину занима ме које прскање могу да избегнем беле балоне или фазу пуног цветања, да небих ишао двапут? Прскао би са Галеникиним Кубиком плус или Кубиком

zicko
03-04-11, 13:28
@radan,po meni mozda bi mogao,ali,nebih ti preporucio ni jedno da izbegnes bolje neko drugo da ne odradis ali ako je takva situacija mozda pun cvet ali ni sam siguran vidi sa dragojlom ili vocarom jer sam i sam takodje pocetnik,ja bi trebao da idem za koji dan da prskam sa signumom faza belih balona inace sam odavno zavrsio zimsko prskanje i krecenje

Vocar
03-04-11, 17:36
За викенд сам завршио зимско прскање шљиве, и то један део плавим уљем а други комбибацијом галмин-ципкорд-цупрохат, а затим сам воћњак изфризира и поново окречио стабла, а наравно прво сам исти орезао а све по вашем пренешеном знању. Како неко рече на овом форуму сам више научио за два месеца него неко из књига за годину дана, те стога ВЕЛИКО ХВАЛА за нас почетнике воћаре
САВЕТ- како је мој воћњак на даљину занима ме које прскање могу да избегнем беле балоне или фазу пуног цветања, да небих ишао двапут? Прскао би са Галеникиним Кубиком плус или Кубиком

Možeš preskočiti prskanje u punom cvatu, ali zato u fazi bijelih balona odradi kako treba.

zicko
03-04-11, 18:04
pozdrav @ vocar,primetio sam da na kraju grane imam osusen-smezgurenu granu u velicini oko pola santimetara da li je to u pitanju monilija ili sta vec nije mnogo takvih grana ali ima ih pet-sest

rosuljac
03-04-11, 18:12
chorus baloni + kubik + precvetavanje. Chorus za 100l 500din kubik 350din za 50 litra

Dragojlo
03-04-11, 18:55
pozdrav svim vocarima,najzad sam uspeo da se ulogujem,danas sam kupio signum 30gr. kesica i kosta 350din. takodje sam nasao i korus ali nije bilo dovoljna kolicina sto mi treba tako da ga ni sam uzeo a cena mu je za deset lit. 70 din a za sto lit. oko 500 din tako da cu prvo prskanje odraditi sa signumom pa posle sa korusom ili kubik plus,ne znam koje je bolje posle signuma da prskam

Posle signuma dobro je bilo koji i chorus i kubik plus su odlicni neces pogresiti, sta imas samo oprskaj na vreme i nema brige...

oktopod
03-04-11, 18:57
Ja sam kupio taj chorus, ponudili mi u apoteci 25 grama pakovanje nešto preko 300 dinara a ide za 100 litara, tj 0.2 do 0.3 posto, a kubik plus je oko 400 dinara flašica za 50 litara...da li je zaista toliko bolji, ne žalim pare, nemam puno voćaka pa da kupim njega za sledeće prskanje, prskao sam samo jednom, na nekim kajsijama mi se otvorili skoro svi cvetovi preko noći, na nekima tek 10 posto tad kad sam prskao, mislio sam sutra opet, pa kad otpadnu listići još jedared :)

Narode, nepravilno sam se izrazio, pomagajte, koja količina chorusa ide na 10 litara, ja sam merio malo preko 2.5 grama, kesicu od 25 grama, tako mi reče apotekar da je kesica od 25 grama za 100 litara, vidim mangokal i slično idu 25 grama na 10 litara, jel moguće da je ovaj chorus toliko jak da ide samo 2.5 grama na 10 litara, ja sam tako, pomagajte da li sam prsko džabe :D

http://www.deltaagrar.rs/code/navigate.php?Id=71

Dragojlo
03-04-11, 19:04
Narode, nepravilno sam se izrazio, pomagajte, koja količina chorusa ide na 10 litara, ja sam merio malo preko 2.5 grama, kesicu od 25 grama, tako mi reče apotekar da je kesica od 25 grama za 100 litara, vidim mangokal i slično idu 25 grama na 10 litara, jel moguće da je ovaj chorus toliko jak da ide samo 2.5 grama na 10 litara, ja sam tako, pomagajte da li sam prsko džabe :D

http://www.deltaagrar.rs/code/navigate.php?Id=71

Nisai nista pogresio ide njega 2g/10l vode do 3g max. Samo uzivaj...

oktopod
03-04-11, 19:09
Odlično, hvala ti, išao sam malo preko 3 grama na 12 litara, baš se secnuh na tren da nisam džabe toliki rad, 140 litara pa danas 60 sve sa leđa :D
Prvo sam prskao dan kasno, već se preko 50 posto otvorili pupoljci, dan pre toga pet posto, da ne veruješ, i danas sam oprska posle 5 dana, planiram još to jedno prskanje e sad šta mislite sa čim, da ne idem opet chorus već nešto drugo? Vidim da spominjete mnogo preparata različitih pa se gubim :D

zicko
03-04-11, 20:03
hvala puno @dragojlo,inace kako si ti kako idu radovi kod tebe u vocnjaku

Vocar
03-04-11, 22:51
Sutra idem da pršćem Chorusom, pupoljci se već otvaraju. Samo da ovo lijepo vrijeme potraje.

Dragojlo
03-04-11, 22:59
hvala puno @dragojlo,inace kako si ti kako idu radovi kod tebe u vocnjaku

Hvala na pitanju prijatelju, radovi idu punom parom, frezanje zavrseno, cekam jos koji dan pupoljci su vec ko zapeta puska nisu jos baloni, za 3 dana ce izaci sigurno, pripremio sam kubik za prskanje... samo da april bude topao i bice godina za 10 rod ponelo da rastrti...

zicko
03-04-11, 23:18
Hvala na pitanju prijatelju, radovi idu punom parom, frezanje zavrseno, cekam jos koji dan pupoljci su vec ko zapeta puska nisu jos baloni, za 3 dana ce izaci sigurno, pripremio sam kubik za prskanje... samo da april bude topao i bice godina za 10 rod ponelo da rastrti...
ja spremio signum,medjuredove sam tanjirao tako da sad kad odem u selo sledi prskanje i freziranje,reci mi samo na pojedinim granama mi se pojavilo da mi se susi vrh oko pola santimetara o cemu se radi da li znas,to sam video na svega 5-6 grana da li je to mozda monilija,ne znam,zato pitam

Dragojlo
03-04-11, 23:33
pola cm:lol: to je zanemarivo malo, monilija kada zahvati tu nema ni pupoljaka ni lista jednostavno gole grane, i to obicno one tanke grancice a posle infekcija ide i susi i debele osnovne ramene grane...

To je jednostavno po meni izmrzavanje u toku zime nisu dovoljno odrvenile na samim vrhovima, vrsni pupoljak izmrzao nista strasno...

oktopod
04-04-11, 11:34
Kajsije su mi već u punom cvatu, počinje i da opada...prskao bih opet za 2-3 dana, zanima me imam mlade trešnje, od 2 do 5 godina, na njima ima tek šaka roda ili ništa, izbijaju listovi samo, da prskam i njih sad? Isto mi je i sa par drveta starih šljiva, ne vidim ja tu pupolje kao kod kajsije, samo se zeleni, a jabuka kao da nije ni krenula? Da prskam isto ovim ili čekam pupoljke pa isto kao kod kajsije 2-3 prskanja?

zicko
04-04-11, 12:07
pola cm:lol: to je zanemarivo malo, monilija kada zahvati tu nema ni pupoljaka ni lista jednostavno gole grane, i to obicno one tanke grancice a posle infekcija ide i susi i debele osnovne ramene grane...

To je jednostavno po meni izmrzavanje u toku zime nisu dovoljno odrvenile na samim vrhovima, vrsni pupoljak izmrzao nista strasno...
eeeehhh sad mi je puuunooo lakse,nikada se ni sam susretao sa tom monilijom pa zato i ne znam kako izgleda ali hvala bogu pa nije nista strasno,hvala puno na pojasnjenju,poslao bih ti pice ali ne mogu da nadjem smailse

Dragojlo
04-04-11, 13:33
Kajsije su mi već u punom cvatu, počinje i da opada...prskao bih opet za 2-3 dana, zanima me imam mlade trešnje, od 2 do 5 godina, na njima ima tek šaka roda ili ništa, izbijaju listovi samo, da prskam i njih sad? Isto mi je i sa par drveta starih šljiva, ne vidim ja tu pupolje kao kod kajsije, samo se zeleni, a jabuka kao da nije ni krenula? Da prskam isto ovim ili čekam pupoljke pa isto kao kod kajsije 2-3 prskanja?

Svo kosticavo voce koje je u cvetu treba stiti od monilije u dva navrata, beli baloni i drugo za 5-7 dana...

Kod jabuke mozes sada recimo neki insekticidj jer sada upravo prve generacije jabukine vasi pocinju zelena, pepeljasta vas, ja sam svoje oprskao jos jednom sa cipkordom, a pre toga Antracol 70WP, sada cekam fazu misijih usiju pa cu Mnakogal+acord+neki insekticid sistemik, jer vasi su jako opasne u startu, ako izmaknu kontroli urolaju se u list i tu samo sistemici pomazu...

Dragojlo
04-04-11, 13:35
eeeehhh sad mi je puuunooo lakse,nikada se ni sam susretao sa tom monilijom pa zato i ne znam kako izgleda ali hvala bogu pa nije nista strasno,hvala puno na pojasnjenju,poslao bih ti pice ali ne mogu da nadjem smailse

Ko je reko pivo >:({>:({>:({ ::namigivanje::

oktopod
04-04-11, 13:51
Imam cipkorda ostalo mi, njime ću onda jabuka tih par, al ne znam za šljive i ove mlade trešnje, ja ne vidim pupoljke, samo zeleno?

Dragojlo
04-04-11, 13:53
na mladim ako nema cveta samo stiti od insekata i kasnije od plamenjace mankogal i to je to, na jesen bakar i to je to dok ne stupe u rod.

Vocar
04-04-11, 16:09
Šta mislite, da li je ovo monilia laxa ili dejstvo mraza?

http://i54.tinypic.com/2nlbvuw.jpg

Darkan
04-04-11, 16:53
Koliki odnos da stavim kubik plus, za procvetale kajsije kojima je prva godina? Prskao sam u balonima, malo tu ima cveta, ali opet...

wajbul
04-04-11, 18:26
Ponavljam,ako je u cvatnji toplo i bez padavina ,nema potrebe prskati protiv monilije laxa,inače je bacanje para u vjetar.Zato samo zaštita u fazi bijelih balona i kad se otvori 30% cvijeta.

pele
04-04-11, 22:24
Ljudi ova kisa sto dolazi je zeznuta zbog monilije i kud bas sad da naidje u punom cvetu.Zato odmah u sredu posle sutrasnje kise koju najavljuju prskam sumileksom ili ronilanom!

pele
04-04-11, 22:29
Ne verujem da je monilija ,nisam bas siguran da ona tako rano i brzo napada.Pre ce biti mraz.

oktopod
05-04-11, 20:36
Imam cipkorda ostalo mi, njime ću onda jabuka tih par, al ne znam za šljive i ove mlade trešnje, ja ne vidim pupoljke, samo zeleno?

na mladim ako nema cveta samo stiti od insekata i kasnije od plamenjace mankogal i to je to, na jesen bakar i to je to dok ne stupe u rod.

Otvorile se oko 30 posto cvetova na šljivi, pojavili se preko noći maltene :D
ću da oprskam protiv monilie a jabuke još nisu krenule ali cela jabuka je u pepelu, moram i protiv toga nešto, skroz preko pupoljaka zelenih i grane sloj debeo pepela valjda, može noktom da se oguli...čime to da isprskam? Imam samo 5 jabuka al žao mi...

bosanac_iz_bosne
05-04-11, 22:28
Otvorile se oko 30 posto cvetova na šljivi, pojavili se preko noći maltene :D
ću da oprskam protiv monilie a jabuke još nisu krenule ali cela jabuka je u pepelu, moram i protiv toga nešto, skroz preko pupoljaka zelenih i grane sloj debeo pepela valjda, može noktom da se oguli...čime to da isprskam? Imam samo 5 jabuka al žao mi...

Pepelnica se suzbija sredstvima na bazi sumpora,kvašljivi sumpor SC ili slično.

Ovo gore kod Voćara,najvjerovatnije je da se radi o moniliji cvijeta,ne vjerujem da je riješ o mrazu,jer ga nije bilo.

Dragojlo
07-04-11, 01:28
Ja danas oprskao sljive sa Kubikom, posle one kisice u utorak monilija ima da cveta ako se ne stiti, u petak najavljju opet slabu kisu dovoljno je da pokvasi i eto infekcija tj. preduslova za to vlaga+sunce, pa cu najverovatnije i u subotu prskati...

@Vocar, ovo su slike od ove godine predpostavljam, ja koliko znam mraza kod mene hvala bogu nije bilo, na slici vidim da nisu opaljeni samo laticni listici nego i casicni listici, ipak je to monilija a ne mraz, jesi li oprskao sljivu u cvetu?

@oktopod za jabuku kao sto rece kolega bosanac_iz_bosne za pepelnicu je sumpor kao recimo sto je Thiovit Jet 80 WG -Syngenta, ili Score 250 EC a i od galenike ima novi fungicid Sekvenca iste aktivne materije kao i Score- Difenokonazol...da ne odemo u off ovo je tema o moniliji...

Vocar
07-04-11, 01:33
Slika nije iz ove godine nego iz 2008.
Nije ni kod mene bilo mraza. Bijeli baloni su oprskani Chorusom. Ali je kiša padala preko noći, sad ne znam hoću li ponoviti al mislim da neću.

Dragojlo
07-04-11, 01:41
Jok nema potrebe za ponavljanjem, Chorus nakod 2-3h biljka usvaja i nema ispiranja, ponovis tamo kasnije drugi put i to je to...

radan
07-04-11, 16:28
POTREBANO VAŠE MIŠLJENJE da li moze da šteti šljivi ako je isprskam Mangakolom 80+Dimetogal, ako nije opalo 70% cvetova

oktopod
07-04-11, 19:08
Više sam se pogubio međ preparatima, kupih danas po preporuci rođaka voćara proizvod Alert, pola litre 1500 dinara. Prodavac mi kaže da je pola litre za 400, 500 litara, rođak kaže da ide na 1000 litara, uputstvo naravno navodi "sipati određenu količinu"...
Ne znam šta je sa tim uputstvima, ni na jednom ne piše koja količina na koliko litara?

I jel sam dobro pazario? :D Po onome što piše treba da je super, buni me što piše "pšenica i šećerna repa", i rođak i prodavac misle da je ovo prava stvar?
http://www2.dupont.com/Crop_Protection/sr_RS/Produkty/Fungicydy/ALERTS.html

Na kajsiji su mi skoro svi listići opali sa cveta, trešnja je tek 95% procvetala, šljiva još manje, pa sam mislio kajsije treći put, a trešnje i šljive drugi pa kasnije i treći put Alertom?

Postaje mu muka od ovolikih prskanja, ja se ne sećam da je moj deda petinu ovoliko puta prskao...

Vocar
07-04-11, 19:20
trešnja je tek 95% procvetala...

Zanimljiv procenat :)

A protiv čega pršćeš njime? Mora na preparatu pisati u kojoj koncentraciji se koristi.

ironman
07-04-11, 19:42
Mora na preparatu pisati u kojoj koncentraciji se koristi.
Ne mora :)
Moze da pise i kolicina preparata po jedinici povrsine i tu se javlja problem ako se preparati registrovani za ratarske kulture koriste u vocarstvu.
Kod preparata gde nije navedena koncentracija rastvora vec doza po jedinici povrsine se koncentracija izracunava tako sto se prvo odredi utrosak vode po hektaru pa se u tu kolicinu sipa potrebna kolicina preparata po hektaru. Iil, naravno, preracuna za stvarnu povrsinu.

Ovaj preparat ima jednu komponentu kao i kubik sto upucuje da bi mogao da bude korektan ali to ipak treba da kaze neki zastitar.
Topas?

oktopod
07-04-11, 20:52
Pa ovde mislim da piše upravo to, po hektaru, ali ja imam samo 65 ari i to od jedne godine, preko 5, pa do višedecenijskih voćki, potrošim oko 150 litara, otkud znam za koliko je to hektara :)
Kažu da je protiv monilije, ali to nigde eksplicitno ne piše, samo da je fungicid i spominju pšenicu :)

Aj pomagajte pa da preksutra prskam, zanima me znači odnos 10 ili 100 litara koliko mL alerta?

Sistemični fungicid sa protektivnim, kurativnim i eradikativnim delovanjem za suzbijanje prouzrokovača oboljenja pšenice i šećerne repe.
Formulacija: suspoemulzija (SE)
Aktivna materija: karbendazim 250 g/l + flusilazol 125 g/l
Pakovanje: 500 ml; 1L; 5L
VREME PRIMENE
Alert® S postiže najveći efekat kada se primenjuje preventivno u ranim fazama zaraze, a najkasnije pri pojavi prvih simptoma, počevši od faze bokorenja pa do početka klasanja (faze 23-51 VVSN skale).
DELOVANjE
Alert® S je kombinacija dve sistemične aktivne materije sa različitim načinom delovanja i ima visoku efikasnost u suzbijanju oboljenja pšenice i šećerne repe.

I kaže za koncentraciju:

Pšenica

pepelnica žita; lisne(mrke) rđe žita; sive pegavosti lista žita sive pegavosti klasa žita

0,8 - 1,0 l/ha
utrošak vode: 200-400 l/ha
Šećerna repa

siva pegavost lista

0,6 l/ha
utrošak vode: 200-400 l/h

ironman
07-04-11, 22:32
Ovde te supstance koje ima i u kubiku ima 250 g/l sad bi trebalo videti koliko je ima u kubiku pa preracunati, ali posto ti je prodavac rekao jacu koncentraciju (valjda zna zbog cega ti je to rakao) poslusaj njega jer to nije fitotoksicno sigurno, pa sta ti bog da :)
Nece biti problema sigurno, ne boj se.
Ako se u medjuvremenu ne javi neki zastitar.

Sa tim preparatima je malo problem jer tu ima pored onog tehnoloskog, upotebnog faktora ima i komercijalnog jer su preparati registrovani za ratarske kulture uglavnom jeftiniji (vece povrsine-vece kolicine) od vocarskih pa se cesto preparat sa istim aktivniom materijom pod razlicitim nazivima registruje za ratarstvo i vocarstvo kao razliciti preparati.

oktopod
08-04-11, 00:31
Pa tako nešto i ja mislim, da je ovo možda i podjednako dobro kao kubik i slični preparati, samo je eto ratarsko kao... :)
Kaže mi taj rođak da je taj preparat najbolji odnos cena-količina tečnosti a da se ne gubi na efikasnosti.

Ako preračunam ovo odozgo, 1L na hektar, utrošak vode 200 do 400 litara po hektaru, ispada da litar ovoga ide na 200 do 400 litara vode, a ja imam pola litre pakovanje, pa ono po tome ide na 100 do 200 litara, ali ja na pola hektara trošim 150 litara, pa znači mogu pola litre...?
to je značajno manje, aj ako neko zna nek viče, preksutra prskam!! :D

Vocar
08-04-11, 00:52
Ne razumjem zašto uzimaš sredstva namjenjena za ratarstvo? ^-^

fakir
08-04-11, 01:24
POTREBANO VAŠE MIŠLJENJE da li moze da šteti šljivi ako je isprskam Mangakolom 80+Dimetogal, ako nije opalo 70% cvetova

a čemu dimetogal radane, molim te?! da pobiješ ostatak pčela?

oktopod
08-04-11, 08:09
Ne razumjem zašto uzimaš sredstva namjenjena za ratarstvo? ^-^
Ne razumem ni ja :D reče mi rođak kupi to je odlično, pitam prodavca kaže "uuu to ti je smrt, bolje od kubika, mada slično"...pa sam sad u dilemi, kasno sam video uputstvo

dzionik
08-04-11, 08:31
Što bre ljudi tako odokativno, reko mi ovaj ili onaj. Što se ne informišete na pouzdanom mestu. Taj karbendazim ima karencu preko 40 dana i onda zašto bi ga prskao više puta. Zna da pobije gliste u zemlji zato se strogo vodi računa da ne padne na nju, koristi se isključivo u ratarstvu itd. To je samo par informacija koje sam našao malopre, nisam stručan u zaštiti jer je ne upotrebljavam ali vi koji je upotrebljavate valjda treba prvo da se informišete pa onda da pazarite.

Vocar
08-04-11, 09:13
U slučaju da imate malo stabala voća, idite sa osnovnom zaštitom i provjerenim sredstvima i svedite to na najmanju moguću mjeru. Hajde, razumijem ljude koji imaju velike komercijalne voćnjake, pogotovo jabuku ili breskvu pa moraju mnogo da je štite, jer u suprotnom su velike štete, al ovo je zaista previše. :( Skoro u svakoj temi samo čitam o sredstvima i svim mogućim kombinacijama i kako ljudi eksperimentišu u njihovim kombinacijama. ::lose::

radan
08-04-11, 13:37
Citiram: radan

Prskao bi u večernjim časovima kada nema pčela, a Dimetogal da suzbijem šljivinu osu koja me prošle godine uništila. Inače u okolini moga voćnjaka ima dosta košnica pčela, a do ove godine skoro da niko nije ni psrkao voće, pa su prinosi bili minimalni, te se od ove godine povećao se broj ljudi koji su rešili da prskaju voće.

Dragojlo
08-04-11, 21:15
Citiram: radan

Prskao bi u večernjim časovima kada nema pčela, a Dimetogal da suzbijem šljivinu osu koja me prošle godine uništila. Inače u okolini moga voćnjaka ima dosta košnica pčela, a do ove godine skoro da niko nije ni psrkao voće, pa su prinosi bili minimalni, te se od ove godine povećao se broj ljudi koji su rešili da prskaju voće.

Tek kada opadnu cvetovi, kada sljiva udje u fazu precvetavanja, tada pcele nisu u vocnjaku kao u punom cvetu, i tada idi sa Mankogal80+Acord+Dimetogal...naravno opet u vecernjim satima posle leta pcela....

Dakle nemoj jos da prskas, sljivina osa napada u precvetavanju i kasnije tada se pile i ubusuju u mlade plodove i tada ih treba suzbiti...to je period od prilike polovina-kraj aprila pa do polovine juna i tada treba stiti sljivu od ove napasti...pored ose i sljivin smotavac pravi znacajne stete i smotavci imaju dve generacije godisnje prva u maju-junu i druga u avgustu...

oktopod
09-04-11, 11:37
Što bre ljudi tako odokativno, reko mi ovaj ili onaj. Što se ne informišete na pouzdanom mestu. Taj karbendazim ima karencu preko 40 dana i onda zašto bi ga prskao više puta. Zna da pobije gliste u zemlji zato se strogo vodi računa da ne padne na nju, koristi se isključivo u ratarstvu itd. To je samo par informacija koje sam našao malopre, nisam stručan u zaštiti jer je ne upotrebljavam ali vi koji je upotrebljavate valjda treba prvo da se informišete pa onda da pazarite.

Moj rođak se nekoliko decenija bavi voćem, ima nekoliko hektara, uspešan je, zato mu verujem...ali...verujem i ostalima koji mi daju neke argumente :)

Ja sam ovde nekoliko puta zamolio za savet čime da uradim treće prksanje po opadanju latica ali nisam dobio konkretan odgovor, ne znam gde je to pouzdano mesto za informisanje kad svako priča neku svoju priču a NI JEDAN preparat nema ljudski napisano u kojoj se razmeri koristi i čemu ustvari služi, meni ništa ne znače medicinski termini, još manje mi znači mera na hektar površine...

oktopod
09-04-11, 20:22
Sutra svraćam do apoteke da vratim ovo, znam čoveka pa nije problem, šta mislite da uzmem kubik plus ili akord i da ne razmišljam?

Dragojlo
10-04-11, 01:57
Sutra svraćam do apoteke da vratim ovo, znam čoveka pa nije problem, šta mislite da uzmem kubik plus ili akord i da ne razmišljam?

Ako razmisljas za trece prskanje po precvetavanju uzmi Acord+mankogla80 *ili samo Acord plus* sadrzi obe aktivne materije kao ova dva ispred, i jos neki sistemicni insekticid Dimetogal, Calypso, Tonus....

A ako je za prskanje u cvetu protiv monilije onda Kubik ili Kubik plus.

urban
10-04-11, 08:35
Pozdravljam sve ovde prisutne nov sam u ovim temama o voćarstvu ( ne i na forumu) imam 50 tak stabala što šljive jabuke kruške trešnje i sl, čitajući ovde postove uradio sam zaštitu u fazi "balona" chorusom alči nisam siguran da li sam to uradio dobro, radio sam sa novom prskalicom DM 25 ( vilager) pa je tu bilo štelovanja i sl pa nisam siguran kako je ispalo pa sad bih pitao da li to mogu da ponovim pošto je sve već iscvetalo dali neće smetati nečemu (izvinite na opširnosti)

Dragojlo
10-04-11, 12:55
Oprskaj sada u punom cvetu ako ti vetar dozvoli, posto javljaju u sredu kisu bolje pre kise da se preparat osusi i da ga usvoji biljka jer chorus je sistemicni preparat i dobro se usvaja u samu biljku i tako je duze stiti od monilije,a isto tako je jako dobar na jabuci od venturije (pegavosti lista i krastavosti plodova) a i na kruskama naravno...ako ne uspes onda posle kise cim se stabla osuse od kise...

batad
10-04-11, 17:53
"Malo sam neupućen"
Imam problem vjetra i prskanja višnje jer nikako da uhvatim vrijeme kad ne piri odnosno nosi sve pred sobom pa sam razmišljao o noćnom prskanju ali nemam iskustva s takvim poslom. Znam da nebi trebalo biti manje od +5 c i bez rose ali neznam dali ima još nekakvih uvjeta. Prskao bih signumom.

oktopod
10-04-11, 18:32
@batad
nisam nešto stručan, ali ne vidim zašto ne bi moglo noću da se prska ako ti vremenski uslovi odgovaraju, pitanje je samo kako misliš da vidiš kuda ti ide oblak Lkl{{
Čime prskaš, leđnom, traktorskom...kolika površina?

Vratio sam Alert u apoteku, oprskao sam danas kubik plusom treće prskanje kajsije kojima su opali svi listići danas i par drveta trešnje drugo prskanje, tek su skroz otvorene, šljiva par drveta drugo prskanje koje su pola pola otvorene.

Sa kajsijom sam završio što se tiče monilije, tri prskanja su bila, ovih par drveta trešnje i šljive za nekoliko dana onda ovako:

Ako razmisljas za trece prskanje po precvetavanju uzmi Acord+mankogla80 *ili samo Acord plus* sadrzi obe aktivne materije kao ova dva ispred, i jos neki sistemicni insekticid Dimetogal, Calypso, Tonus....

E sad, zanima me za kajsiju dal treba i nju da prskam istim tim iako sam odradio ova tri protiv monilije i "zimsko" prskanje odavno, prskao bih za manje od nedelju dana verovatno...

batad
10-04-11, 19:09
Površina je cca 5 ha a ljuto oružje atomizer Agromehanika 440 lit a na traktoru jaka halogena radna svjetla.
Mislim da će većina zvršiti tamo gdje treba, malo zbog svjetla a malo i zbog iskustva što je bolje od mogućnosti da ga ne oprskam samo se bojim hoće li vrijediti ako se držim onog osnovnog , temp. iznad 5 i bez rose.

Dragojlo
10-04-11, 19:21
@oktopod mozes i kajsiju istom kombinaciom

Dragojlo
10-04-11, 19:27
Površina je cca 5 ha a ljuto oružje atomizer Agromehanika 440 lit a na traktoru jaka halogena radna svjetla.
Mislim da će većina zvršiti tamo gdje treba, malo zbog svjetla a malo i zbog iskustva što je bolje od mogućnosti da ga ne oprskam samo se bojim hoće li vrijediti ako se držim onog osnovnog , temp. iznad 5 i bez rose.

vjear je najsabiji pred vece to je ovo vreme, kod mene je malo utihnuo ali ne skroz...sutra po prognozi je nesto slabiji vetar nego danas pogotovo posle podne pa mozda da probas sutra ako ne onda ostavi tamo posle srede za cetvrtak petak, jer kakao sada stvari stoje za prognozama prestanak vetra tek od petka, sreda i cetvrtak kisa, u utorak jak vetar i propade cela nedelja...

batad
10-04-11, 19:31
Pa da izgleda da propade ova nedelja a voćke ne čekaju ali šta je tuje ...

Dragojlo
10-04-11, 20:58
Sve zavisi koliko ko ima vocnjaka, kolike povrsine i cime prska, nekome je potrebno par sati za prskanje nekome ceo dan trakotorom, ali treab hvatati svaki momenat... sutra ako se sta uradi uradi, do petka nista, zbog vetra...

zicko
10-04-11, 21:21
najzad sam uspeo da oprskam sljive,vetar je toliko jako duvao da je hteo u par navrata da me prevrne,isao sam sa korusom i bukvalno sam okupao svaku krosnju,za sto stabla bilo mi je juce potrebno oko 5 sati sa ledjnom kantom da oprsksam ali sta da se radi bolje ikako nego nikako ujedno pozdrav za sve vocare a i ostale koji citaju ove teme

markodim
10-04-11, 21:53
Pre pola sata zavrseno prskanje sljiva, Chorusom. Valjda nece procvetati do srede kad najavljuju ovo zahladjenje...

oktopod
10-04-11, 22:43
Mogu li u kombinaciji Acord+mankogal80, umesto Acorda da upotrebim kubik plusa jer mi je ostalo još neka količina?

Vocar
10-04-11, 23:50
Pre pola sata zavrseno prskanje sljiva, Chorusom. Valjda nece procvetati do srede kad najavljuju ovo zahladjenje...

Nema veze kiša, temperatura ju tjera. Kod mene je voćnjak iz faze bijelih balona "procvijetao" preko noći, tj. idući dan se desila eksplozija :)

http://poljoinfo.com/showthread.php?624-Slike-vo%C4%87njaka&p=291562&posted=1#post291562

oktopod
11-04-11, 12:33
Proces cvetanja se dešava preko noći, to sam i sam iskusio, jedan dan ništa, drugi dan više pola ocvetalo, treći dan sve pun cvet :D
Ako sam nešto ove godine naučio (prva da se bavim ozbiljnije), to je da voće ne čeka ni mene ni vremenske uslove, šta se može i trebalo bi, mora se uraditi odmah!!!

luka kv
11-04-11, 21:57
da li neko moze da mi odgovori. brat uzeo tri ovce i hoce da mu pasu po sljivaru,ne moze tu da se ore,strana je.u precvetavanju planiramo da prskamo akordom wg , mankogalom 80 i dimetogalom. padace i po travi pa se plasim za ovce.

urban
11-04-11, 22:07
Da se zahvalim Dragojlu na odgovoru uradio sam po preporuci i budno pratim temu dalje ...

batad
12-04-11, 00:26
Samo da podijelim s nekim sreću zbog uspješno obavljenog noćnog prskanja višnje 4ha a još 1 ha danas ujutro ako posluži vrijeme kao što je noćas poslužilo.

ironman
12-04-11, 20:43
Proces cvetanja se dešava preko noći, to sam i sam iskusio, jedan dan ništa, drugi dan više pola ocvetalo, treći dan sve pun cvet :D
Ako sam nešto ove godine naučio (prva da se bavim ozbiljnije), to je da voće ne čeka ni mene ni vremenske uslove, šta se može i trebalo bi, mora se uraditi odmah!!!

Moze ali pod jednim uslovom, da zrtvujes jedno jagnje Bogu Pesticidu.
A forumase pozovi na ritualni ples i ritualni rucak inace......

Ma prskaj to i pevaj.

Vocar
13-04-11, 00:18
Ironman, čovjek je u pravu "cvijetanje u noći" - naravno da se u prenesenom smislu toga podrazumjeva da nakon faze bijelih balona, se naprosto desi bijela "ekspolozija" u 2 dana.

ironman
13-04-11, 18:20
Naravno, naravno.
Moja greska, pogresan citat.
Odgovor je bio namenjen clanu luka kv ali sam greskom citirao oktopoda.
Izvinjavam se.

Dragojlo
13-04-11, 19:40
Juce zavrseno drugo prskanje sljive u cvetu sa Chorus-om, kod cacanke rodne i stenleya pocelo precvetavanje latice opadaju... posle ove kise cim ususi idem sa Acord WG+Mankogal80+Dimetogal...

oktopod
14-04-11, 08:04
Više sam se pogubio međ preparatima, kupih danas po preporuci rođaka voćara proizvod Alert, pola litre 1500 dinara. Prodavac mi kaže da je pola litre za 400, 500 litara, rođak kaže da ide na 1000 litara, uputstvo naravno navodi "sipati određenu količinu"...
Ne znam šta je sa tim uputstvima, ni na jednom ne piše koja količina na koliko litara?

I jel sam dobro pazario? :D Po onome što piše treba da je super, buni me što piše "pšenica i šećerna repa", i rođak i prodavac misle da je ovo prava stvar?
http://www2.dupont.com/Crop_Protection/sr_RS/Produkty/Fungicydy/ALERTS.html

Na kajsiji su mi skoro svi listići opali sa cveta, trešnja je tek 95% procvetala, šljiva još manje, pa sam mislio kajsije treći put, a trešnje i šljive drugi pa kasnije i treći put Alertom?

Postaje mu muka od ovolikih prskanja, ja se ne sećam da je moj deda petinu ovoliko puta prskao...

Na mankogalu 80 takođe piše da je za lozu, pšenicu i kropmir!

rosuljac
15-04-11, 00:55
Umesto dimetogala i harpun je super za precvetavanje tako bar kazu strucnjaci...

@ Dragojlo gde juce kad kisa nije stala ima evo treci dan?

oktopod
16-04-11, 15:15

Meni bi to bilo četvrto prskanje :) tri protiv monilije sam odradio na kajsijama, na trešnjama i šljivama sam samo dva puta jer kasne za kajsijom..

Već mi odgovoriste da mogu i kajsiju sa ovim, prskao bih za 2, 3 dana, zanima me jel ovo generalno prksanje svog voća protiv nečega, ili je za kajsiju i trešnju bolje nešto drugo, pošto imam najviše kajsije, pa trešnje, a šljive tek nekoliko drveta?

Izvinjavam se na dosadi ::sramota::

rosuljac
16-04-11, 21:35
ja danas posle kise opet isprskao chorusom, kad precveta ide trece mangokal 80 i akord i dimetogal ili harpun mada moz se desi da umesto akorda ode i kubik plus koji mi ostao taman tolko

draganbilli
16-04-11, 23:06
Imam zasadenih oko 30ak stabala raznog voca oko kuce!danas vidio na jabukama da mi listovi poceli da dobijaju crvenu boju i napala ih vas uvrce listove,a one u punom cvatu!tomi se prije desavalo sa breskvama ali ne ovako rano,koji mi fungicit i insekticid preporucujete zbog cvata, prije sam koristio perfektion ali on valda nije preporucljiv u cvatu.Voce prskano cuproxat om.

Dragojlo
17-04-11, 12:23
Meni bi to bilo četvrto prskanje :) tri protiv monilije sam odradio na kajsijama, na trešnjama i šljivama sam samo dva puta jer kasne za kajsijom..

Već mi odgovoriste da mogu i kajsiju sa ovim, prskao bih za 2, 3 dana, zanima me jel ovo generalno prksanje svog voća protiv nečega, ili je za kajsiju i trešnju bolje nešto drugo, pošto imam najviše kajsije, pa trešnje, a šljive tek nekoliko drveta?

Izvinjavam se na dosadi ::sramota::

Sa Acord+Mankogal80+Dimetogal mozrs prskati i tresnje i visnje i kajsije i sljive po precvetavanju

Dragojlo
17-04-11, 12:32
Imam zasadenih oko 30ak stabala raznog voca oko kuce!danas vidio na jabukama da mi listovi poceli da dobijaju crvenu boju i napala ih vas uvrce listove,a one u punom cvatu!tomi se prije desavalo sa breskvama ali ne ovako rano,koji mi fungicit i insekticid preporucujete zbog cvata, prije sam koristio perfektion ali on valda nije preporucljiv u cvatu.Voce prskano cuproxat om.

To crvenilo lista je najverovatnije zahvatila venturia-pegavost lista od ovih kisa, vasi nemogu bas ovako rano da naprave toliku stetu ali treba ih odmah u startu ukloniti...

Od fungicida u cvetu jabuke a i kosticavog voca Chorus je odlican, od insekticida zbog oprasivaca najbolje je ici sa Calypso-m nije otrovan za pcele i bumbare...

Ja sam juce prskao jabuku posle ovih kisa sa Chorus+ThiovitJet (sumpor)+Talstar.

Prskaj pred vece kada nema pcela.

draganbilli
17-04-11, 13:20
To crvenilo lista je najverovatnije zahvatila venturia-pegavost lista od ovih kisa, vasi nemogu bas ovako rano da naprave toliku stetu ali treba ih odmah u startu ukloniti...

Od fungicida u cvetu jabuke a i kosticavog voca Chorus je odlican, od insekticida zbog oprasivaca najbolje je ici sa Calypso-m nije otrovan za pcele i bumbare...

Ja sam juce prskao jabuku posle ovih kisa sa Chorus+ThiovitJet (sumpor)+Talstar.

Prskaj pred vece kada nema pcela.

Hvala Dragojlo,sutra idem u polj. apoteku da trazim ove preparate! jedino kod nas drze nesto deltinih, singente i galenikinih i uglavnom nesto hvali od kombinacija.poz.

Dragojlo
17-04-11, 13:34
ma mogu i drugi bitne su smao aktivne materije ali uglavnom ovi se mogu naci, ako neam calypso idi sa Talstar (Fobos) jeftiniji su a dobro suzbijaju vaši u početnim fazama, kao i savijače lista, ali prskaj posle leta pčela.

zicko
17-04-11, 17:46
@dragojlo pre sedam-osam dana sam prskao sljivu sa korusom u fazi belih balona sada bi prskao sa signumom u fazi precvetavanja posto mi je opalo vise od 80 posto svetova da li da prskam sa njim ili necim drugim i reci mi jos kada da prskam protiv sljivine ose i vasi uzgred pozdrav za tebe

joekiki
17-04-11, 20:02
Pozdrav svima!
Ljudi,,,pa ovo je strašno!
Bio sam juče u voćnjak, šljivine ose na milijon...u ovom ovolikom broju ih nikada nisam video!
Izgleda da im paše ovo toplo,i suvo vreme...
Sutra prskanje...taman kraj cvetanja - mankogal+akord+dimetogal
pozzz joe!

p.s.-kako se može obrisati poslednji post?

rosuljac
17-04-11, 20:17
@ zicko Signum je exta ali i duplo skuplji od chorusa koji je podjednako dobar jer su oba sistemici, mozes i kubik kontaktni on je tu negde malo skuplji od chorusa
p.s. zna da nisam Dragojlo al moze i zamena sa klupe kad ga nema glavni napadac :)

Vocar
17-04-11, 21:48
Pozdrav svima!
Ljudi,,,pa ovo je strašno!
Bio sam juče u voćnjak, šljivine ose na milijon...u ovom ovolikom broju ih nikada nisam video!
Izgleda da im paše ovo toplo,i suvo vreme...
Sutra prskanje...taman kraj cvetanja - mankogal+akord+dimetogal
pozzz joe!

p.s.-kako se može obrisati poslednji post?

Jesi 100% siguran da je riječ o šljivinoj osi?

zicko
17-04-11, 22:23
@rosuljac,taman posla da se ljutim,svaki dobronamerni savet rado prihvatam sto se tice signuma imam ga vec jer sam sa njim mislio da obavim predhodno prskanje pa sam onda uspeo da nabavim corus tako da mi je ovo ostalo,nego koliko vode ide na jednu kesicu signuma,rekose mi oko 40-50l. @joekiki,hvala na pozdravu @vocar,kako si ti sta se radi,veliki pozdrav i za tebe

Dragojlo
17-04-11, 22:34
@dragojlo pre sedam-osam dana sam prskao sljivu sa korusom u fazi belih balona sada bi prskao sa signumom u fazi precvetavanja posto mi je opalo vise od 80 posto svetova da li da prskam sa njim ili necim drugim i reci mi jos kada da prskam protiv sljivine ose i vasi uzgred pozdrav za tebe

Ako je u toku precvetavanje, onda ti je bolje da ides sada sa Acord+Mankogal+Dimetogal ima tema otvorena za to pa da ovde ne saramo o sledecem prskanju ovo je tema o monilijama, i ova prskanja su vec pri kraju...

Pzodrav

pele
17-04-11, 22:41
Jedva se snadjoh sa ovim promenama lozinke i ostalog pa se dugo nisam javljao.Ja cu sutra da prskam kajsije,treci put protiv monilije.Valjda nisam zakasnio ,nisam mogao od kise a vec su precvetale.Neki tip spominje danas da se prska ,,Delanom" pa ne
znam da li je neko njega koristio.Proizvodjac je BASF

joseva
17-04-11, 23:08
ljudu ja sam u cvetu prskao sa Signum + Fobos. danas sam isao u obilazak i vec su sve precvetale ( malo lepotica ima poneki cvet) nema nikakvih insekata, listovi su citavi nije ih nista ostetilo.sta predlazete sledece? koja kombinacija? malo sam neiskustan i pocetnik sto se tice sljive pa bi mi svaki savet dobrodosao.

joekiki
17-04-11, 23:26
Jesi 100% siguran da je riječ o šljivinoj osi?

Nisam 100%...al 99% sam siguran da se radi o crnoj šljivinoj osi!
Nadrljali smo...

oktopod
18-04-11, 00:29
ljudu ja sam u cvetu prskao sa Signum + Fobos. danas sam isao u obilazak i vec su sve precvetale ( malo lepotica ima poneki cvet) nema nikakvih insekata, listovi su citavi nije ih nista ostetilo.sta predlazete sledece? koja kombinacija? malo sam neiskustan i pocetnik sto se tice sljive pa bi mi svaki savet dobrodosao.

Zaštita šljive u cvetu i precvetavanju (http://poljoinfo.com/showthread.php?2955-Za%C5%A1tita-%C5%A1ljive-u-cvetu-!)

Zaštita šljive i ostalog koštičavog voća u cvetu i precvetavanju (http://poljoinfo.com/showthread.php?3305-Za%C5%A1tita-%C5%A1ljive-u-precvetavanju-i-drugog-ko%C5%A1ti%C4%8Davog-vo%C4%87a)

>:({

Vocar
18-04-11, 00:33
Joekiki je li ovako izgleda?

http://i52.tinypic.com/2j3465v.jpg

joekiki
18-04-11, 00:38
Joekiki je li ovako izgleda?

http://i52.tinypic.com/2j3465v.jpg

jeste...takvi su!
Samo su crne boje, nemaju pozlatu žućkaste boje po leđima!

Vocar
18-04-11, 18:27
Prvo joj je popucala kora još u trećoj godini, i samo se širilo. Ove godine ju je dotukla monilija u vrhuncu cvatanja i osušila se totalno. Ukupno 4 čačanske ljepotice. Moram ih pod hitno izvaditi iz voćnjaka.

http://i55.tinypic.com/sno5g8.jpg

http://i51.tinypic.com/29bgc45.jpg

frenky9415
19-04-11, 02:22
Ja sam ga platio 550 din a kolicina nisam bas siguran dok ne pogledam na kesici znam da se rastvara na 100 litara vode ova moja kolicina ,podseca na prasak za zlatice ima tu miru .

Oldtajmer
19-04-11, 10:38
Поздрав свима,
Пошто видим да се расправа захуктала, да се и ја мало прикључим.
Елем, имам у свом воћњаку педесетак стабала кајсије и исто толико трешње/вишње. Прскао сам кајсије до сада три пута (бели балони - Кубик, пуно цветање - Кубик плус, прецветавање Акорд+Диметогал), трешње/вишње 2 пута (бели балони - Кубик, пун цвет - Кубик плус).
Јуче сам видео на пар стабала кајсије сасушене врхове гранчица, тј. лишће почиње да вене и плод полако опада испод њега. Одмах сам ухватио прскалицу у руке и поновио прскање са Акордом и Диметогалом, пошто сам видео да су
се појавиле и лисне ваши. Да ли сам ја негде погрешио у избору препарата или је ово нормална појава након кише? Пар напомена - воће је старо 6 година, прскао сам кајсије у прецветавању и трешње у пуном цвету три дана пре оне
ненормалне кише.
Такође сам приметио да се мрави полако пењу на трешњу и гомилу мушица које облећу около, тако да чекам још мало да опадну латице па удри по гамади!

frenky9415
20-04-11, 00:43
Sa cime ces ih prskati od insekata od musica zizka i td.

Oldtajmer
20-04-11, 08:38
За први третман сам припремио проверени Диметогал, а за касније (наредних десетак дана - следеће прскање)
Харпун и Тонус, пошто комбинација више активних материја помаже да гамад не постане резистентна :)

oktopod
20-04-11, 08:46
Meni nije jasno otkud sad ovo prskanje sa mangokalom u precvetavanju, lepo se vodila tema ovde a tako pišu i proizvođači, monilia kad krene cvet prvo, kad je pun drugo, kad opadne skoro sav treće...koje je sad ovo prskanje?

Meni četvrto. Na kajsijama nekim je plod veći od klikera. Za šta sam ja u stvari prskao? Čemu akord? Za moniliju ploda, ne razumem? Znam da je mangokal za list...koje me još prskanje čeka?

Oldtajmer
20-04-11, 09:34
Пази овако, прскање када су идеални услови (без кише у периоду између два прскања) иде по плану и програму, а у случају кише ствар се битно мења. Све активне материје које садрже фунгициди које ми користимо имају
за циљ једно - да спрече размножавање гљивице. Ако си прскао воће фунгицидом, а након тога је пала киша, мораћеш да поновиш прскање јер киша гљивици дође као кец на 11. Манкогал се користи да не би понављао прскање
истим препаратом већи број пута него што је произвођач препоручио (примера ради кубик/кубик плус имају максималан дозвољен број коришћења током године два пута), уједно мешаш активне материје које садрже различити
препарати и самим тим смањујеш могућност да гљивица постане резистентна. Ако поставиш питање да ли је Акорд за монилију плода, сви ови фунгициди које користимо служе за сузбијање монилије, али ако се користе у различитим фенофазама
онда можеш у програму прочитати на пример Акорд - против монилије плода, ако прскаш када је већ формиран плод, а иначе се може користити и у цвету Акорд, у том случају би писало - против монилије цвета. Дакле циљ је искључиво
мешање и константно мењање активних материја за сузбијање монилије, Драгојло је то лепо написао пар пута чини ми се :) И ја сам прскао кајсије четири пута до сада, за десетак дана биће и пето ако не буде у међувремену кише.

Vocar
20-04-11, 10:38
Meni nije jasno otkud sad ovo prskanje sa mangokalom u precvetavanju, lepo se vodila tema ovde a tako pišu i proizvođači, monilia kad krene cvet prvo, kad je pun drugo, kad opadne skoro sav treće...koje je sad ovo prskanje?

Meni četvrto. Na kajsijama nekim je plod veći od klikera. Za šta sam ja u stvari prskao? Čemu akord? Za moniliju ploda, ne razumem? Znam da je mangokal za list...koje me još prskanje čeka?

Oktopode druže, jel tvoj voćnjak za komercijalne svrhe? Što ga toliko zaštićuješ?

oktopod
20-04-11, 11:38
U komercijalne jeste u smislu da bih da prodam što više mogu a cenu formira kvalitet i krupnoća kajsije :)

Lično ne vidim neke probleme ovih godina u voćnjaku, nit te monilije, nit neke silne insekte sem standardnih zujalica, hteo sam ove godine da uradim sve po PS-u pa da vidim ima li razlike u odnosu na prethodnu, prethodne sam imao poneki truli plod koji prenese trulež na ostale u istom "grozdu", pa ko velim da vidim oće li ove godine sve biti cakum pakum...

Prvo sam prskao chorusom kad su se 50 posto cvetova otvorili (zakasnio 2 dana), zatim kad je bio pun cvet opet chorus, zatim kad je opalo skoro sve od latica kubik plusom. Prekjuče sam prskao akord+mankogal+dimetogal, na mnogima se već vidi plod, na nekima ne još ali izlazi polako...

frenky9415
20-04-11, 12:34
Oktopod Meni je preteklo chorusa za jos jedno prskanje u rastvorenom stanju spakovao sam ga u plasicne flase Da li ce mu nesto faliti da stoji jedno vreme pa da ga potrosim sobzirom da je rastvoren a nisam mogao drugacije da ga podelim kad sam pravio smesu ?

oktopod
20-04-11, 12:42
Ako pitaš mene lično, kažem ti da ne znam :D Mislim da neće da škodi nekoliko dana da odstoji, ali ne znam tačno...možda se samo slegne..

fakir
20-04-11, 21:33
Oktopod Meni je preteklo chorusa za jos jedno prskanje u rastvorenom stanju spakovao sam ga u plasicne flase Da li ce mu nesto faliti da stoji jedno vreme pa da ga potrosim sobzirom da je rastvoren a nisam mogao drugacije da ga podelim kad sam pravio smesu ?

frenki, to ne bi trebalo da stoji duže od 24h, propašće ti, uglavnom promućkaj rastvor i pomešaj sa većom količinom vode, zavisi koliko ti treba i ako ne vidiš neke specifične promene u rastvoru onda će hemija delovati... poz.

fakir
20-04-11, 22:08
danas se u zemljici srbiji isplati imati polj. apoteku, verujem da je isti slučaj i kod komšija. ajde, mogu da razumem da čovek ima na placu recimo 50-ak pa i 100 drveta što šta od voća i jednostavno eto... pita za savet, jer bavi se nečim drugim i ovo mu dođe kao razonoda... ali da ljudi koji imaju proizvodne zasade zaista ne znaju osnovne stvari oko zaštite... !? neka se ne ljute forumaši na ovaj moj kritički stav ali stvarno neki tekstovi su me do suza nasmejali... ironman je recimo u kratkim crtama lepo objasnio neke stvari oko monilije, samo želim da dodam da ukoliko nije bilo padavina u periodu cvetanja, džaba ste krečili... recite mi slobodno da sam lud ili šta već ali ja imam za sada samo 2 prskanja u breskvi i nektarini, trešnja mi je u drugoj godini i ima jedan tretman... jabuku da ne pominjem...

oktopod
21-04-11, 09:41
Ja sam upravo taj što ima oko 100 drveta, pola su još mlada stabla, hteo sam da ove godine preuzmem posao oko voća u porodici i mislim da sam malo preterao sa svim prskanjima...

Matkee
24-04-11, 19:39
Jedno pitanje, da li je neko od vas zaštitio šljivu u fazi precvetavanja sa 3 galenikina preparata, mankogal 80 + Akord + dimetogal, u kojim koncentracijama ste koristili ove preparate !

ironman
24-04-11, 19:48
uuuuuuu pa ti si to upropastio.
Nista, moras sad taj vocnjak da iskrcis, nema ti vise pomoci. A steta, mlad vocnjak bio jbg
:)

Nisi morao sa dva fungicida mada se ta kombinacija cesto koristi. Jedan sprecava gljivu da udje u list a drugi da popravi ako ovaj prvi nesto propusti. (Sto propusti Deli Radivoje docekuje dijete Grujica )
Mankogal je kontaktni preventivni, nesistemicni a akord sistemik (kurativni).

Dimetogal je u redu, insekti.

oktopod
24-04-11, 19:50
Juče mi đavo nije dao mira pa oprskah nešto malo loze što imam...oprskao sam sa akordom tečnim i mangokalom.

Listovi su pre prskanja bili ovakvi:

http://s4.postimage.org/1oxrrh5yc/Parking_042.jpg (http://postimage.org/image/1oxrrh5yc/)http://s4.postimage.org/1oxtf0ig4/Parking_043.jpg (http://postimage.org/image/1oxtf0ig4/)

A sutradan tj danas su ovakvi:

http://s4.postimage.org/1owznc9k4/Parking_206.jpg (http://postimage.org/image/1owznc9k4/)http://s4.postimage.org/1oxydmjxg/Parking_203.jpg (http://postimage.org/image/1oxydmjxg/)

http://s4.postimage.org/1oy015wf8/Parking_204.jpg (http://postimage.org/image/1oy015wf8/)http://s4.postimage.org/1oy1op8x0/Parking_205.jpg (http://postimage.org/image/1oy1op8x0/)

Šta se desilo?

Napomenuo bih da sam ih dobro zalio, par litara oko svakog i da sam prskao oko 4 po podne, znači bilo je onako sunca, možda udar sunca na mokar list ili na vodu što zalih? Ili je ovo sve normalno?

U kojoj je fazi cvet ovde, ne mogu da provalim da li ovi bobići tek treba da se otvore u cvet ili je to plod? Izgledaju mi i drugačije nego juče, možda sam baš ubo dan kad se nešto menja :D

Blagodarim odnapred :D

Matkee
24-04-11, 19:51
Hahaha :lol:, u utorak palim motornu testeru, u kojim ste koncentracijama primenjuju dati otrovi, msm da sam malo preterao, ali nisam siguran ^-^

ironman
24-04-11, 19:56
Jel tebi bila cista prskalica? Da nije tu bilo nekoh herbicida?
Od kada ti stoje ti preparati pripremljeni?
Nesto ovde nije u redu.
Ne moze to da se desi od zalivanja posebno ne za jedan dan a ni od prskanja po suncu. Neka hemija je ovo napravila.

ironman
24-04-11, 20:02
Mankogal 250 grama na sto litara vode ( u mom slucaju mera glasi "kesa na atomizer" :) ) a akord o,75l na hektar pa racunaj :)
Ja hektar prelazim sa oko 600 l vode (atomizer ipo, da budem precizniji) i u jedan sipam pola flase

(sve precizne mere nem sta :)

pele
24-04-11, 20:03
Ja sam prskao sa mankogalom i akordom kajsije pre 10 dana,tako mi rekli sa instituta sa u N.Sadu a i zvao sam galeniku fitofarmaciju i oni rekose da prskam sa tom kombinacijom.Vocke izgledaju ok,vitalne ,list bez ostecenja i fleka.Kajsije su posadjene u jesen 2009 i ako ovako ostane plod bice po par kila na svakoj!Mozda cu i cak proredjivati.Od 500 komada jedna se osusila ali nije monilija nego jednostavno nije bila za ,,zivot"!Prvo prskanje je bilo sa signumom,drugo kubik plus i trece koje sam naveo tako da mislim da ova kombinacija i redosled prskanja izgleda da ,,Pali"

oktopod
24-04-11, 20:07
Čista je bila, ta prskalica plastična videla nije herbicid, njega prskam iz metalne, a akord je od prošle godine po datumu, mangokal ne sećam se ali taz je relativno...

pele
24-04-11, 20:11
Jedno pitanje, da li je neko od vas zaštitio šljivu u fazi precvetavanja sa 3 galenikina preparata, mankogal 80 + Akord + dimetogal, u kojim koncentracijama ste koristili ove preparate !

Mankogala ide 250g na 100 litara ili 25g na 10 litara a akorda sam 100 grama na 130 litara!

oktopod
24-04-11, 20:13
Čista je bila, ta prskalica plastična videla nije herbicid, njega prskam iz metalne, a akord je od prošle godine po datumu, mangokal ne sećam se ali taz je relativno...

Da dodam da sam oprskao i pra mladih kajsija, par godina stare, njima ništa ne škodi...

Mislim da sam ubo tren kad se plod menja, sve te crvene ivice na listu od juče su sad potamnele i sam cvet plod šta li je se promenio...

Sam ja ubio lozu? :S

Matkee
24-04-11, 20:14
I ja već par godina pratim programe zaštite galenike fitofarmacije, prskao sam u koncentracijama kao i @ironman, ali primetio sam da mi se par listova na svakoj voćki suši, listovi imaju male flekice i boja nije kao do sada, sve sam radio po ps-u, nzm šta bi moglo da bude...

ironman
24-04-11, 20:14
Onda zaista (ja) ne znam.
Siguran sam da nije posledica zalivanja a ni toga sto je tretirano po suncu.
Mozda neko ko vise poznaje vinovu lozu prepozna nesto tu, ali meni lici na neku hemiju.
Ono sto je sigurno takodje mankogal i akord se mogu mestai bez posledica.

pele
24-04-11, 20:23
I ja već par godina pratim programe zaštite galenike fitofarmacije, prskao sam u koncentracijama kao i @ironman, ali primetio sam da mi se par listova na svakoj voćki suši, listovi imaju male flekice i boja nije kao do sada, sve sam radio po ps-u, nzm šta bi moglo da bude...
Najbolje je pozvati nekog zastitara ili mu odneti par tih listova da pogleda jer ces taman za koji dan ponovo prskati kajsiju kadaplodovi budu kao orah tj kad se boja ploda menja iz zelene u bledo zutu pa ce ti on iskombinovati i dati savet!

Matkee
24-04-11, 20:56
@pele prijatelju nisi pratio postovanje prskao sam šljivu, stenlej i čačanku lepoticu, ledeće prskanje je već u fazi veličine ploda lešnika, nadam se da će se izvući do tada, posle ide i prihrana preko lista pa ću ih nadam se malo povratiti...

luka kv
24-04-11, 21:49
eto kad ne znam,bezveze sam prskao protiv monilije ,vreme je bilo suncano dok mi je sljiva bila u fazi cveta. umesto sto sam kupio kubik i potrosio goriva do sela mogao sam na pecenje.

Matkee
24-04-11, 21:52
Mankogala sam dobio u kesicama, nisam siguran koja je količina, ali znam da ide na 10 l vode, akord je kolega u tečnom stanju i ide 75 ml na 10 litara, a dimetogal 15 ml na 10 litara, tako sam ja stavio, e sada da li sam pogrešio ili ne nzm ! ^-^ >:({

joekiki
24-04-11, 22:04
Pozdrav svima!

Juče mi đavo nije dao mira pa oprskah nešto malo loze što imam...oprskao sam sa akordom tečnim i mangokalom.

Šta se desilo?

Napomenuo bih da sam ih dobro zalio, par litara oko svakog i da sam prskao oko 4 po podne, znači bilo je onako sunca, možda udar sunca na mokar list ili na vodu što zalih? Ili je ovo sve normalno?

U kojoj je fazi cvet ovde, ne mogu da provalim da li ovi bobići tek treba da se otvore u cvet ili je to plod? Izgledaju mi i drugačije nego juče, možda sam baš ubo dan kad se nešto menja :D

Blagodarim odnapred :D

Tako kad su mladi lastari, hoće da ih isiba vruć vetar...bude kao da su rubovi listova sprženi, isto kao na slikama!
Ništa se nesekiraj...neće mu faliti ništa.
A što se tiče cvetanja, jeste taj mali grozdić kad naraste, svaka bobica se bude otvorila u cvet...al neće to još, tek tamo negde za 3-4 nedelje, i onda nemoj ništa raditi oko loze, jer budeš polomio cvetove! Pusti da precveta i tek onda vezivaj, kidaj zaparke...itd...
pozdrav joe!

frenky9415
24-04-11, 22:04
Posle ide i prihrana preko lista pa ću ih nadam se malo povratiti...[/QUOTE] Sa cim ses ih tretirati za prihranu preko lista?^-^

joekiki
24-04-11, 22:09
Mankogala sam dobio u kesicama, nisam siguran koja je količina, ali znam da ide na 10 l vode, akord je kolega u tečnom stanju i ide 75 ml na 10 litara, a dimetogal 15 ml na 10 litara, tako sam ja stavio, e sada da li sam pogrešio ili ne nzm ! ^-^ >:({
Isto sam i ja pravio smešu 10lit vode:
Mankogal 25g
Akord 7,5ml
Dimetogal 15ml

I sve je ok...
pozzz joe!

oktopod
24-04-11, 22:14
I ja sam nakon prskanja chorusom pa kubik plusom oprskao mankogal80 25 grama na 10 litara (ja sam išao 30 grama na 12l koliko mi je prskalica), akord tečni 10 ml na 12 litara i dimetogal 15ml na 12 litara. Rezultate ću videti. Šta mislite jel ovo monilija, mlade trešnje su u drugee dve slike i njih sam oprskao iako svi rekoše ne mora. Prve dve su stara trešnja.

http://s2.postimage.org/p9ugpo10/Parking_022.jpg (http://postimage.org/image/p9ugpo10/)http://s1.postimage.org/f5x7xzno/Parking_023.jpg (http://postimage.org/image/f5x7xzno/)
http://s1.postimage.org/f63u3dms/Parking_034.jpg (http://postimage.org/image/f63u3dms/)http://s1.postimage.org/f6ag8rlw/Parking_035.jpg (http://postimage.org/image/f6ag8rlw/)

Pozdrav svima!

Tako kad su mladi lastari, hoće da ih isiba vruć vetar...bude kao da su rubovi listova sprženi, isto kao na slikama!
Ništa se nesekiraj...neće mu faliti ništa.
A što se tiče cvetanja, jeste taj mali grozdić kad naraste, svaka bobica se bude otvorila u cvet...al neće to još, tek tamo negde za 3-4 nedelje, i onda nemoj ništa raditi oko loze, jer budeš polomio cvetove! Pusti da precveta i tek onda vezivaj, kidaj zaparke...itd...
pozdrav joe!

Kako majku mu baš da im se to desi baš dan nakon što sam oprskao?

Za ovo ostalo ću se raspitati u nekoj temi o lozi, da ne trujem ovde sad si mi probudio par pitanja, hvala za info! :)

Matkee
24-04-11, 22:19
E baš ću sutra da odem na selo i zovem drugara koji je završio polj. fakultet, pa ću postaviti i slike, naravno i uzrok takve pojave na sadnicama !

ironman
24-04-11, 22:26
Nije monilija na tresnjama.
Ta faza se zove "trebljenje", opadanje casicnih listica.
Redovna faza u razvoju.

ups, druge dve slike sumljive, kasnije ih pogledah

frenky9415
24-04-11, 22:30
Vidi se da su drske u punoj zelenoj boji nisu ugrozene , ovo je prirodna pojava Slazem se sa iromanom ovako na daljinski.

oktopod
24-04-11, 22:40
I meni deluje kao normalan proces sušenja i opadanja latice, ali nije zgoreg da priupitam, a počeo sam da fotkam ko manijak, jedna slika 1000 reči :D

Matkee
24-04-11, 22:54
Još ako imaš neki profi foto aparat, možeš kolega pare da namlatiš ! Lkl{{ ::svaka cast::

Dragojlo
25-04-11, 10:08

Kolega ova doza je abnormalna za acord, da nije mozda stamparska greska, akorda ide 7.5ml za ec formulaciju a wg 7.5g...

Dragojlo
25-04-11, 10:11
I ja sam nakon prskanja chorusom pa kubik plusom oprskao mankogal80 25 grama na 10 litara (ja sam išao 30 grama na 12l koliko mi je prskalica), akord tečni 10 ml na 12 litara i dimetogal 15ml na 12 litara. Rezultate ću videti. Šta mislite jel ovo monilija, mlade trešnje su u drugee dve slike i njih sam oprskao iako svi rekoše ne mora. Prve dve su stara trešnja.

http://s2.postimage.org/p9ugpo10/Parking_022.jpg (http://postimage.org/image/p9ugpo10/)http://s1.postimage.org/f5x7xzno/Parking_023.jpg (http://postimage.org/image/f5x7xzno/)
http://s1.postimage.org/f63u3dms/Parking_034.jpg (http://postimage.org/image/f63u3dms/)http://s1.postimage.org/f6ag8rlw/Parking_035.jpg (http://postimage.org/image/f6ag8rlw/)

Nije monilija sigurno, ovo je samo precvetavanje, susenje cvetnih latica i prasnika, vidi se lepo plod zdrav, peteljka i okolni list....

Matkee
30-04-11, 22:46
Kaže mi drugar da je problem nastao zbog toga što su sadnice mlade, a da su bile okupane u otrovu i da je zbog toga nastao problem...{"{":

Oldtajmer
01-05-11, 09:45
Жао ми је што тренутно не могу да поставим слику трешње тренутно јер је блато невиђено. Код мене је мало другачије него код октопода, пошто је падала киша и дувао лудачки ветар у време пуног цветања трешње, десило се да је опала гомила неоплођеног цвета, али је доста тог ђубрета и остало на гранама, чека мало ветра да отпадне. Ја нисам видео пчелу у воћњаку пуних пет дана, тако да је квантитет озбиљно угрожен. Отприлике пола од укупне количине плода, можда чак и мање је остало. Пошто имам намеру да садим још трешања на јесен/пролеће, интересује ме како се показао на њима вештачки опрашивач? Имам још једно питање за све који знају - како штитити воће од болештина након ове кише која ће бар по прогнози падати до четвртка-петка? И када? Пре свега ту мислим на монилију, али и на инсекте.

oktopod
01-05-11, 12:54
Kaže mi drugar da je problem nastao zbog toga što su sadnice mlade, a da su bile okupane u otrovu i da je zbog toga nastao problem...{"{":

Onda je neko trebao to da kaže na vreme zar ne? Tipa "ovo ne važi za mlade voćke..."...ali sumnjam da je to problem, mada na nekim se ispoljio, na nekim ne...

Matkee
01-05-11, 19:17
Voće sada izgleda dosta bolje nego par dana posle zaštite, gotovo da se i ne primeti da je bilo mališ oštećenja na listu, ali jbg.....

pele
01-05-11, 19:30
Pozdrav drustvo,da li ce neko prskati kajsiju narednih dana posle ove kise i cime?

luka kv
01-05-11, 19:43
Mankogala sam dobio u kesicama, nisam siguran koja je količina, ali znam da ide na 10 l vode, akord je kolega u tečnom stanju i ide 75 ml na 10 litara, a dimetogal 15 ml na 10 litara, tako sam ja stavio, e sada da li sam pogrešio ili ne nzm ! ^-^ >:({ akord wg je u praskastom stanju ako ne gresim, a pogresio sam kad nisam dodao wg.a za drugo,mislim da mlade vocke ne treba tretirati preparatima za zastitu,meni se dogodilo da mi je tek posadjena viljamovka uvila listove na gore,izbuseni su listovi.isto tako,ne bih preporucio bilo kakvo djubrenje tek posadjenih vocaka

Matkee
01-05-11, 19:47
Kolega ako se ne varam ovo je akord sa kojim sam vršio zaštitu....

http://217.26.75.206/fitofarmacija/images/vesti/akord-v.jpg

Darkan
01-05-11, 21:37
Moze li neko odgovoriti Pele-u, a i mene interesuje?

Matkee
01-05-11, 21:53
Da pokušam da pomognem kolegama, ako se ne varam kajsija je sada u fazi ploda veličine lešnika i planirate da zaštitite protiv pepelnice, truleži plodova, šupljikavosti lišća, moljca, lisnih vaši:
Akord plus 0,2 % + Fenitrotion 50 EC + Tonus

P.S.program zaštite i ishrane biljaka, Galenika fitofarmacija

Oldtajmer
02-05-11, 14:30
Матке, фала за кајсију. Мене интересује да ли неко од вас има искуства са вештачким опрашивачима? Конкретно ме занима трешња, јер ове године апсолутно нисам задовољан количином плода, односно већ сам написао шта се десило у пуном цвету. Сад сам погледао и за овај Фенитротион, нисам га нигде нашао у самом програму заштите за вишњу, трешњу и кајсију, али има га у каталогу производа, мислим да ми је мало касно да прскам са њиме, јер је каренца 28 дана... Ко зна.. Акорд иде сигурно после ове кише, помешан са Манкогалом, такође сам мислио да ставим и неки инсектицид у зависности од тога да ли има гамади или не.

oktopod
02-05-11, 14:36
Meni je opet sve odlično rodilo, pokazalo se opet pametnim da se sade rane sorte voća...taman je već krenuo plod dok je mnogima tek bio pun cvet...slike od pre 10ak dana:

http://s4.postimage.org/a90iae90/Slika_465.jpg (http://postimage.org/image/a90iae90/)http://s3.postimage.org/1yj8dtock/Slika_043.jpg (http://postimage.org/image/1yj8dtock/)http://s3.postimage.org/2vx3jr7us/tre.jpg (http://postimage.org/image/2vx3jr7us/)

Oldtajmer
02-05-11, 14:43
Свака част мајсторе ;) Ја чекам само да спадне мало ово блато, па ћу сликати и кајсију и трешњу, као и вишњу. Кајсија се убила од рода, вишња ту и тамо, али трешња ми се уопште не свиђа...

oktopod
02-05-11, 15:16
Hvala, nadam se da će i tebi neko pomoći za ovo veštačko oprašivanje :)

Nego, jel ovo monilija ploda ili prosto mora poneki truo i zakržljao plod da se pojavi, letimičnim pogledom ne vidim ni jedan, malo boljim nađoh ovaj jedan samo na drvetu, gde su ove tri kajsije pa ova leva, otkinuo sam ga bio je mekan..

http://s2.postimage.org/58n7dr1g/Slika_044.jpg (http://postimage.org/image/58n7dr1g/)

sport
02-05-11, 23:09
Zdravo i ja imam problema sa tresnjom, puno cvetova , a mnogo malo plodova. 80% cveta su otpali i to sada pre tri dana. Na drugoj tresni pored nje sve je u redu i ima mnogo plodova, da napomenem da ta tresna je druga sorta. Nije mi jasno u cemu je broblem, komsija kaze mi da je to zbog velike sile i bujnog rasta tresnje, pa zato ona izbaci cvetove i ide na lisnu masu, Neznam dali je to, pocetnik sam i tek ucim. Pozdrav,,,,

frenky9415
02-05-11, 23:43
Pucaju od zdravlja pogotovo ova tresnja a za kajsiju nisam siguran da je monilija mislim da nije da je samo sasusen plod zbog rodnosti to se kod kajsija javlja cesto poneki sasusen i sprcen plod

pele
03-05-11, 09:08
Druze i ja mislim da nije monilija jer mi ovo okolo deluje zdravo.pogotovo list po kojem se jasno vidi dal je monilija.

pele
03-05-11, 09:09
Matke hvala na odgovoru!:)

Vocar
03-05-11, 10:17
malo boljim nađoh ovaj jedan...

@Oktopod, voće samo odbacuje šta je višak. Kada bi je u potpunosti objezbjedio od bolesti i štetočina, to bi se opet dešavalo. Svaka biljka, bez obzira na svu hranu i zaštitu odbacuje dio roda što ne može da održi, to je prirodan proces svake sezone. Ako si našao samo jedan, tvoje voće je u veoma odličnoj kondiciji! :)

oktopod
03-05-11, 12:04
Hvala puno narode, ne bih da prskam protiv monilije ploda ili bilo koje prskanje više ove godine ako apsolutno ne mora, a ovde to nije slučaj :)

lorenzo
03-05-11, 17:23
pozdrav ljudi!

jel ovo monilija? msm, neke grane su suve, nemaju listove, cvetovi osuseni... dok na ostalim granama ima i listova i plodova i nisu osteceni...
naravno, nisam prskao a sad je kasno... sta mi je ciniti sa granama? hvala

http://s2.postimage.org/in0a9s84/001.jpg (http://postimage.org/image/in0a9s84/)

http://s2.postimage.org/in1xt4pw/002.jpg (http://postimage.org/image/in1xt4pw/)

http://s2.postimage.org/in58vtpg/003.jpg (http://postimage.org/image/in58vtpg/)

wajbul
03-05-11, 19:33
Jeste monilija,sada odreži sve osušene grane ,i preporučivo je da orežeš i zdravog dijela.Za prskanje je kasno.

ironman
03-05-11, 19:44
Lorenzo, jeste monilija.
Iseci te suve grancice, zahvati malo i zdravg dela iznesi iz vocnjaka i spali.
To bi zaista trebao d auradis.
Prihrani malo biljke, pomozi im da se oporave od bolesti. One su sad rekovalescenti i treba im posebna nega.
Oktopod,
Koliko mi se cini tvoja kajsija i nije bas dobro olistala? Ili se meni to samo cini?
Ajd slikaj to stablo da se vidi malo vise detalja.
Monilija verovatno nije ali nije ni iskljucena.

lorenzo
03-05-11, 20:25
hvala na odgovoru... prvom prilikom sledi secenje... samo da stane kisa...

Oldtajmer
03-05-11, 21:08
Ово на сликама је школски пример монилије, а ја сам са тим имао јако велики проблем пре две године, пошто воће уопште нисам штитио. Читаве рамене гране сам морао да сечем до стабла на пар кајсија, те године сам имао род само захваљујући лудачкој прихрани и гомили стајњака који је бачен око воћки неколико месеци раније. Веруј ми ништа није страшно код сечења као што ће се учинити на први мах :) Ја сам мислио да им спаса нема, али онопво су оживеле и рађале сасвим нормално. Ironman, мислим да има нечега око слабе олисталости код кајсије. Имам неколико стабала оних које нису орезиване како треба, тако да слаба осунчаност појединих грана или делова грана проузрокује недостатак листа на њима, или ми се само чини?

dzionik
04-05-11, 06:25
Ovo je na komšijskoj

http://i218.photobucket.com/albums/cc19/nikola145/DSC06518.jpg

dfiskal
04-05-11, 09:03
http://slike.co.rs/image-1271_4DC0F8D6.jpg (http://slike.co.rs/share-1271_4DC0F8D6.html)
http://slike.co.rs/image-2CA1_4DC0F8B8.jpg (http://slike.co.rs/share-2CA1_4DC0F8B8.html)
Sinoc sam primeti na kajsijama ovo "cudo",trerirano "plavim ulljem", mirage u cvetu ,i planiram insekticid ovih dana kada prestane kisa.Primetio sam samo po jedan ovakav poloda na svakoj biljci.Sta raditi?Napomena,sinoc sam skinuo ovaj plod i zaraza je bila velicine u precniku 5 mm , a vidi sada ,osvojeno je oko polovine ploda ,koji je velicine lesnika,malo veci ?.Unapred zahvalan Misa D_fiskal...

kicca
04-05-11, 11:02
@dzionik
To je Taphrine deformans na breskvi mada se moze javiti i na vinogradarskoj u jako zarazenom podrucju jedino sto se sada moze uraditi je prskanje koje ce ubrzati opadanje obolelog lista kako bi sto pre ponovo olistalo stablo i obavljena diferencijacija rodnih pupoljaka za iducu godinu
@dfiskal
Ovo je monilia fructigena i lek za ovu pojavu je prskanje Funomil-om u koncentraciji 0,1%u fazi precvetavanja i ponovo 15ak dana kasnije sada ti ostaje da sto pre oprskas moje misljenje je ili pomenuti funomil ili Signum.

dfiskal
04-05-11, 11:30
http://poljoinfo.com/images/buttons/multiquote-selected_40b.png (http://poljoinfo.com/newreply.php?do=newreply&p=304467)

Hvala kicca, naravno da sam bio 100%siguran da je monilija ,ali,zastita je bila uradjena po Ps.mada vidis sta se desava...pozdrav,

dzionik
04-05-11, 11:45
Tragom tvoje informacije našao sam na ATTRA sajtu više o zaštiti:

http://www.attra.org/attra-pub/peach.html

Ima dosta toga i o moniliji.

I jedan novi biofungicid:

http://www.agraquest.com/agrochemical/products/fungicides-serenade-max.php

oktopod
04-05-11, 12:53
Oktopod,
Koliko mi se cini tvoja kajsija i nije bas dobro olistala? Ili se meni to samo cini?
Ajd slikaj to stablo da se vidi malo vise detalja.
Monilija verovatno nije ali nije ni iskljucena.

Imam par drveta koja se ponašaju tako da imaju vremenom ogolele grane, grančice male koje kreću sa tih kao da su stale, nisu ne znam kako suve...
Kad sam pitao rođaka da li je monilija u pitanju, reče mi da je to u stvari "bežanje ploda ka vrhu", tako je neka čudna sorta da ni dobrim orezivanjem ne postižeš pun efekat, dva drveta sam tako već izvadio, nigde lista ni ploda vremenom a drvo nije suvo...celo selo ima taj problem sa ovom sortom i za sad nisam čuo da neko zna šta je...

Možda bi pomoglo neko radikalno orezivanje pa čekanje mladica sa rizikom dal će da izbiju, ja ionako planiram da obnovim ta stabla drugim, ali bih svakako voleo da saznam šta je ovo što ih muči da znam za ubuduće :)

dfiskal
04-05-11, 12:54
Tragom tvoje informacije našao sam na ATTRA sajtu više o zaštiti:

http://www.attra.org/attra-pub/peach.html

Ima dosta toga i o moniliji.

I jedan novi biofungicid:

http://www.agraquest.com/agrochemical/products/fungicides-serenade-max.php

Hvala,ako si mislio na D_fiskal,ali nije ni bitno ,stivo jako upotrebljivo ....Lkl{{:veseljak::

Oldtajmer
04-05-11, 13:05
Možda bi pomoglo neko radikalno orezivanje pa čekanje mladica sa rizikom dal će da izbiju

Ово сам ја пробао да урадим на старим марелама и могу ти рећи да се прилично брзо гране опораве, за кајсију нисам сто посто сигуран јер ни једну још нисам оставио потпуно без крошње. До душе секао сам као луд пре две године и то док је било рода на њој, исплатило се што се саме кондиције стабла тиче. Младари који избију сада, већ следеће године биће ти родне гранчице. Мислим ипак да се ово не исплати ако је воће већ прилично маторо ;)

oktopod
04-05-11, 13:09
Ma gde matoro, 5-6 godina staro stablo...i tako "samo" 5-6 komada od 50.

Oldtajmer
04-05-11, 13:16
Ја сам у четвртој години имао проблем са кајсијом због монилије, и помогло је радикално резање, легло јој је екстра. Имам пар маторих кајсија код којих је што кажеш "род побегао на врх". Кад погледаш грана изгледа поптуно суво, само неких пола метра до метар на крају појављују се листови и заперци на којима има рода. Њих из принципа нисам хтео да сецкам, зато што су маторе, стабла су огромна (имају скоро 30 година), роде као луде, али само на тим крајевима. То ми је златна резерва за ракију, и кад све друге сорте закажу ова стално роди :) Не знам шта радити са младим стаблом код кога се ово десило, помислио сам да је до резања, а поготову код старијих стабала својим очима сам видео како то изгледа.

oktopod
04-05-11, 13:21
Evo setih se da imam video na tu temu, tad još nije olistalo pa se teže primeti, snimiću opet danas sutra:

http://www.youtube.com/watch?v=aMp5oxFNM5Y&feature=player_embedded

Darkan
04-05-11, 23:44
Da li je u pitanju sorta new jersey? moj komsija ima isti problem

oktopod
05-05-11, 10:19
Trebalo bi da je Kečkeljeva ruža, tako mi kaže rođak ali ne smem biti siguran, uglavnom plod je na fazon tkz limun kajsije, žuće je boje i malo duguljast...

zicko
07-05-11, 19:35
cao svima,imam problem(manje prirode)ali je evidentan,pojavila mi se gusenice u sljivaru pogotovu na lepotici u crnoj i zelenoj boji,kojim preparatom da je opriskam kako bi ih se resio inace sam izvrsio i zimsko i pre cvetanja prskanje

frenky9415
07-05-11, 20:56
Evo i jedne celave kajsije , da se nadovezem na Oktopodov post ,mozda je ovakva zato sto nije orezivana ili zbog neceg drugoghttp://i55.tinypic.com/2efiyk0.jpg

Matkee
07-05-11, 23:33
Kod ove kajsije je osnovni problem monilija... {"{":

Majstor Gera
07-05-11, 23:59
Da nije možda Apopleksija?

http://www.agrisoftteam.info/kosticavo-voce/bolesti-kosticavog-voca/141-apopleksijakajsije.html

ironman
08-05-11, 00:10
Da nije možda Apopleksija?

Pre ce biti.
Mada jedno ne iskljucuje drugo.
ps
Gero, lepa ti ona malina, jel ono negde blizu magistrale u Sevojnu?

Majstor Gera
08-05-11, 06:39
Hvala.
Kilometar od magistrale, 200-300m od centra.

oktopod
08-05-11, 11:36
Lepo pitam ja rođaka na onom videu da li je apopleksija ili monilija :P Slikaću slike na kojima se bolje vidi pa recite...

Nego, imam par stabala šljive kod kuće koje nisam prskao insekticidom u precvetavanju i juče videh na priličnom broju plodova crnu rupicu, kad otvorim plod a unutra crv, jel mogu sad da uradim ovo prskanje uz obavezno Dimetogal koji imam ili je kasno ili ima nešto treće za ovu fazu zaraze?

I da pitam kad sam već tu...na jednom od 50 6godišnjih stabala kajsije i na nekoliko stabala stare kajsije, svake godine pa i ove se pojave crne tačke...nije kao kod šljive, plod i kad sazri ostane ta crna flekica, nema tu gusenica i slično, kad se skuva džem tačno se izvale te crnoće na oko i pod zubima :) ne utiče na ukus ali vidi se da je flekica, šta to može biti? prošle godine sam mislio da je od grada, ove ga još nije bilo ...

zicko
08-05-11, 11:54
@oktopod,reci mi ako znas sa cim da oprskam sljive pojavila mi se gusenica na listu,najvise je ima na cacanskoj lepotici i pomalo na rodnoj

kicca
08-05-11, 12:08
Jesu li male crne mozda 5mm dugacke i ja sam ih dobio zajedno sa sadnicama uzmes Afinex ili Cythrin o,03%

zicko
08-05-11, 12:37
Jesu li male crne mozda 5mm dugacke i ja sam ih dobio zajedno sa sadnicama uzmes Afinex ili Cythrin o,03% da crne su pa cak i malo vece od te duzine,cak sam primetio i nekoliko zelenih,koju kolicinu da sipam tog preparata na dve ledjne kante(oko 30-40litara)vode,uzgred hvala na informaciji ako je ovo bilo meni namenjeno

kicca
08-05-11, 12:50
@zicko
Oko 120ml na 40l vode pozdrav

Vocar
08-05-11, 13:18
@zicko ima li blizu šljiva neka šuma?

oktopod
08-05-11, 13:49
zicko, ja ne znam, ali evo artiljerije u pomoć tako da ne brini :D

a šta ja da radim, meni je larva, crv u plodu bele boje, rupica i ono što ona pojede i iskenja unutra su crne boje..

zicko
08-05-11, 13:50
@zicko ima li blizu šljiva neka šuma? ima jedan bagrenjar deli nas samo put sirine 3-4 metra i duz cele strane vrzina oko 1,5 metra takodje bagrem stim da je sa moje strane uredjena-iskrcena da li je to mozda problem pojave gusenice

kicca
08-05-11, 14:08
Vocar je pomislio na pojavu gubara ali ja mislim da to nije gubar ja sam je uocio oko 15.4. sto je rano i nije mi licila na gubara bila je sitnija dosta sad jbm ga?!

zicko
08-05-11, 14:25
nije kod mene gubar kod mene je gusenica 100 posto,nije to neka kolicina ali na broj stabala i nije zanemarljivo,na lepotici koju imam oko 50-tak stabala na svakoj drugoj trecoj bar po jedna gusenica dok na rodnoj koju imam u istoj kolicini tek neka po neka sljiva da ima gusenicu,mada svakako cu ih oprskati nekim insekticidom nego reko mozda neko ima isti ili slican problem pa ga je umedjuvremenu resio

kicca
08-05-11, 14:35
Afinex je po meni pravo resenje time ces ujedno resavati i sljivinu osu ja sam tako uradio

Dragojlo
08-05-11, 14:49
zicko, ja ne znam, ali evo artiljerije u pomoć tako da ne brini :D

a šta ja da radim, meni je larva, crv u plodu bele boje, rupica i ono što ona pojede i iskenja unutra su crne boje..

To je sljvina osa vec se ubusila, plodovi koji su sa rupicom su gotovi,tj. bice gotovi kad ima pojede semenku opasce pre zrenja, sada ti je ciniti spasavaj sto je ostalo zdravo plodova, sada treba da ih zaustavis da ne prelaze u druge zdrave plodove, oprskaj sada kada su vec plodovi formirani sa Hrpunom+Tonus i dodaj i Mankogla80 od plamenjace i rdje, pa kasnije opet odradi neki insekticid bice kasnije i smotavaca kada plodovi menjaju boju...dotle oprskaj ovo.

Dragojlo
08-05-11, 14:59
@oktopod,reci mi ako znas sa cim da oprskam sljive pojavila mi se gusenica na listu,najvise je ima na cacanskoj lepotici i pomalo na rodnoj

za gusenice samo sistemicni insekticidi, Tonus (Afinex) ista a.m.ili Dimetogal jer ako su gusenice zarolane u list samo sistemici je mogu ocisititi, ako pak nisu onda moze i neki kontaktni insekticid Decis,Fenitrotion,Talstar (Foboc)... samo vodi racuna o karenci obicno sistemicni insekticidi imaju karencu 21 dan neki i 42dana, pogotovo kod ranijih sorti voca...

zicko
08-05-11, 19:56
za gusenice samo sistemicni insekticidi, Tonus (Afinex) ista a.m.ili Dimetogal jer ako su gusenice zarolane u list samo sistemici je mogu ocisititi, ako pak nisu onda moze i neki kontaktni insekticid Decis,Fenitrotion,Talstar (Foboc)... samo vodi racuna o karenci obicno sistemicni insekticidi imaju karencu 21 dan neki i 42dana, pogotovo kod ranijih sorti voca...
hvala puno dragojlo

zicko
08-05-11, 19:57
Afinex je po meni pravo resenje time ces ujedno resavati i sljivinu osu ja sam tako uradio hvala i tebi kicca

Vocar
09-05-11, 00:24
@zicko, kolega Dragojlo ti je objasnio. Kod mene se to isto javlja svake godine, al insekticidom sam prskao prije 20tak dana i sad nema niti jedne, tj, 1 na svakom 5 stablu što je zanemarivo, za razliku od npr. ranijih godina kad je znala biti najezda ako se ne tretira na vrijeme. Grizu list i plodove, nisu primarne štetočine šljive al zna ih biti u velikom broju pa treba povesti računa. Najčešće je uzrok šuma. I da, nisam uopšte pomislio da je gubar. Najčešće su sive, tamno sive do smeđe i zelene boje.

oktopod
09-05-11, 11:53
To je sljvina osa vec se ubusila, plodovi koji su sa rupicom su gotovi,tj. bice gotovi kad ima pojede semenku opasce pre zrenja, sada ti je ciniti spasavaj sto je ostalo zdravo plodova, sada treba da ih zaustavis da ne prelaze u druge zdrave plodove, oprskaj sada kada su vec plodovi formirani sa Hrpunom+Tonus i dodaj i Mankogla80 od plamenjace i rdje, pa kasnije opet odradi neki insekticid bice kasnije i smotavaca kada plodovi menjaju boju...dotle oprskaj ovo.

Jel mogu dimetogalom, njega mi je ostalo, mada mislim da imam i tonus od prošle godine, moram da pogledam..

zicko
09-05-11, 16:01
@zicko, kolega Dragojlo ti je objasnio. Kod mene se to isto javlja svake godine, al insekticidom sam prskao prije 20tak dana i sad nema niti jedne, tj, 1 na svakom 5 stablu što je zanemarivo, za razliku od npr. ranijih godina kad je znala biti najezda ako se ne tretira na vrijeme. Grizu list i plodove, nisu primarne štetočine šljive al zna ih biti u velikom broju pa treba povesti računa. Najčešće je uzrok šuma. I da, nisam uopšte pomislio da je gubar. Najčešće su sive, tamno sive do smeđe i zelene boje. hvala i tebi kolega na brizi i kolegijalnosti,dragojla sam shvatio u potpunosti sto cu i ispostovati a sto se tice tvoje kompetentnosti za voce u to ni sam ni posumnjao a i tebe i dragojla nekako najvisecenim u ovoj oblasti mada da se druge kolege i prijatelji ne naljute takodje cenim i njihovo misljenje i pomoc jer ipak sam ja jos uvek mali i pocetnik vocar,hvala jos jednom svima

Vocar
09-05-11, 17:53
Hvala zicko. Ovaj forum mi se i sviđa zbog toga što ima dosta kolega koji nesebično dijele svoje znanje i iskustvo. >:({

zicko
11-05-11, 18:47
pozdrav svima,ni sam uspeo da pronadjem preparat afineks pa sam uzeo nurelle d da li je neko radio sa njim i kakav je u praksi u poljo apoteci su mi njega preporucili kao zamenu

rosuljac
11-05-11, 21:14
Ja sam koristio nurelle d isto preporucen kako zamena.

zicko
11-05-11, 22:55
Ja sam koristio nurelle d isto preporucen kako zamena.
i kako se pokazao

rosuljac
13-05-11, 01:52
Sasvim zadovoljavajuce dobar za lisne vasi, smotavac i kruskinu buvu dakle isto ko i Afineks . Ima dve aktivne materije deluje dobro. A afineks ako nema potrazi Tonus ista je AM ili Deltin Mospilan, inace dobar je sistemic.

pele
19-05-11, 22:38
Treba mi savet oko prskanja kajsije.Naime danas sam poprskao sumileksom protiv truljenja ploda i njegovog opadanja i primetio sam da je lisce dosta supljikavo.Tako nije bilo pre 7-8 dana.Cime da prskam da bi zaustavio supljikavost i dalje sirenje.Mislio sam da je to od grada ali nije jer ga nije bilo ovih dana!

oktopod
19-05-11, 23:17
Koliko su ti stare kajsije i koji je ofrlje procenat šupljikavih listova po stablu? Moje neko laičko mišljenje je da što je kajsija starija, to je šupljikavost lista izraženija, pojavljuje se verovatno od vremenskih uslova promenljivih, udari kiša a 30 stepeni, pa onda sutra prži sunce, pa 10 stepeni, pa udari kiša, pa 30 stepeni :)
u tom smislu mi je to normalno...pošto je tako i kod mene, mlade imaju možda poneki šupalj a stare izraženije a isto su tretirane..nek me neko ispravi ako grešim...

pele
19-05-11, 23:44
Kajsije su tek druga godina,napad je dosta jak iako sam prskao 4 puta do sada .Ne mogu reci koliki je to broj listova ali otprilike na 20 % listova!

oktopod
20-05-11, 00:02
Možda nisi ni trebao toliko da prskaš tako mlade, nekad ni ne valja....sačekajmo nekog iskusnijeg da se izjasni :)

ironman
20-05-11, 00:06
Pele,
To su one kajsije sa onihslika tamo na temi slike ?
Skoro da sam siguran da s eradi o supljikavosti lista (gljiva) a gljiva ko i svaka gljiva najefikasnije se suzbija preventivno.
Posle infekcije sistemicnim fungicidima i uz malo srece. Folikur razra telo gljive u biljci i srecava razvoj spora.
Mozda da probas njime?

pele
20-05-11, 12:01
Da to sute kajsije i danas sam ponovo gledao vocnjak ,,najvise supljikavosti ima na sorti NS4.Ostale manje,najmanje na novosadskoj rodnoj.Idem posle podne da prskam,zastitar mi predlaze antrakol!

ironman
20-05-11, 22:13
Antrakol?!
Zanimljivo.
Antrakol je kontaktni dakle preventivni, tesko oh sta moze da uradi posle infekcije.
Ali ako je zastitar iako je bio na licu mesta.....
Raspitaj se ti ipask jos negde
I srecno
ps. ne sekiraj se previse, nije mnista tragicno, lepe su kajsije, imaju one snage da se izbore sa tim ali naravno da im treba pomoci fungicidom.

pele
20-05-11, 22:49
Valjda ce biti ok.Danas sam prskao antrakolom u koncetraciji o,25%.Puno kisnih dana,non stop vetar,nesto je moralo da se desi!Ko zna,prskao sam do sada ledjnim atomizerom pa mozda nisam dobro,,okupao" vocke.Pre neki dan sam kupio od naseg kolege sa foruma (sepa) traktorski atomizer agromehanika pa ce i prskanje biti lakse i kvalitetnije!

YT1RDI
30-06-11, 10:52
Шта сам зезнуо (пропустио)? "Преко ноћи" плод помодри и опадне.
http://%3Ca%20href=http://www.imagebam.com/image/fc7bb3138589124%20target=_blank%3Ehttp://thumbnails55.imagebam.com/13859/fc7bb3138589124.jpg%20http://thumbnails55.imagebam.com/13859/fc7bb3138589124.jpg (http://www.imagebam.com/image/fc7bb3138589124) http://thumbnails46.imagebam.com/13859/3ba5cc138589127.jpg (http://www.imagebam.com/image/3ba5cc138589127)

oktopod
30-06-11, 10:58
Verovatno imaš šarku...znaćeš po listu, treba da je šaren..

http://poljoprivreda.info/?oid=9&id=601

YT1RDI
30-06-11, 11:18
Добар је лист, зелен. Употребио сам: Cuprozin 35WP, Galmin, Cipkord 20 EC, Kubik plus, Mankogal 80, Dimetogal. Једино сам пропустио Dional 500 SC али је шљива била у одличној кондицији па сам то изоставио. Није ваљда ово монилија плода (само сам то пропустио)?

oktopod
30-06-11, 11:24
Nisam iskusan, razumem se samo u tu šarku :D a kod nje plod tako opadne...kako izgleda unutra kad otvoriš plod? aj sačekajmo malo iskusnije...

dfiskal
30-06-11, 11:47
Шта сам зезнуо (пропустио)? "Преко ноћи" плод помодри и опадне.
http://%3Ca%20href=http://www.imagebam.com/image/fc7bb3138589124%20target=_blank%3Ehttp://thumbnails55.imagebam.com/13859/fc7bb3138589124.jpg%20http://thumbnails55.imagebam.com/13859/fc7bb3138589124.jpg (http://www.imagebam.com/image/fc7bb3138589124) http://thumbnails46.imagebam.com/13859/3ba5cc138589127.jpg (http://www.imagebam.com/image/3ba5cc138589127)

Postovani,
Koliko ja vidim ove sljive su ti crvljive....vidis da ima sirnih rupica po plodu.....otvori ih i vidi...isti slucaj kod mene na nekim stablima koje nisam na vreme presao insekticidom...mada ,vidim koristio si sve "Bozije milosti"...opet ne znam dok ne poslajes ljiku poprecnog preseka...

Misa D_fiskal

YT1RDI
30-06-11, 14:21
Што се тиче прскања, све је одрађено на време, у одговарајућим условима и прописаним дозама и додат је једном Вуксал и два пута Славол.
Ал' не верујем да у овој фази црв изазове модрење и опадање, буквално за 24 сата. Обележио сам контролне плодове који су данас изгледали потпуно здраво а после ::lose::.
Додуше, чуо сам за појаву фалсификованих хемикалија али не верујем да су фалсификовали Галеникине обзиром да су они најјефтинији.
http://thumbnails56.imagebam.com/13862/44ffc5138614332.jpg (http://www.imagebam.com/image/44ffc5138614332)

Vocar
04-07-11, 11:41
http://thumbnails46.imagebam.com/13859/3ba5cc138589127.jpg

@YT1RDI Ovo je od šljivinog smotavca. Ja sam već 3 puta prskao protiv njega.Ove godine je baš najezda.
Tamno sivi leptir veličine do 5mm polaže jaja preko noći, nakon čega se larve ubušuju u plod i stvaraju ga crvljivim.
Plodovi prijevremeno poplave i otpadaju. U normalnim okolnostima ovo i nije loše, jer prorijede rod pa bude krupniji,
međutim ova druga generacija leptira ovih dana pravi crvljivost ploda koji je već polako kreće u zriobu pa nije dobro.

Vrlo dobro se pokazuju feromonske klopke, gdje se jasno vidi intenzitet i vrijeme pojavljivanja smotavca, samim tim
i najbolje vrijeme za tretiranje voćnjaka protiv njega. Evo ja sam prije 2 dana prskao baš zbog toga.

YT1RDI
04-07-11, 23:34
Мајку му, све гадни отрови. Каренца по месец дана.

oktopod
05-07-11, 11:43
E pa to je najveći problem kako i ja primećujem, ako tretiraš kad treba u početku, to nije dovoljno da izgura do branja ploda a ne možeš da znaš sam tačno kog dana stiže za berbu, pa je najgori ovaj međuperiod ako ti nešto napadne plod majku mu....i ta erwinia kod dunje kruške i slično sad udara a kruška još malo da se bere...

Vocar
08-07-11, 23:47
Ko ima Čačansku ljepoticu trebao bi prskati protiv monilije fructigene ovih dana zbog karence.

macko67
19-01-12, 11:35
pozdrav svima.imam nesto malo vocki oko kuce,kajsije ns-4,ns-6,jabuke stubaste,tresnje reginu i lapins itd.,pa posto sam prilicno neiskusna u ovoj oblasti ,molila bih za savet,ako je neko rapolozenLkl{{.zanima me procedura oko vocki sad u prolece,znaci prvo rezidba,prskanje preparatima bakra,plavo ulje ili?posle fungicid,dali moze chorus75 i koji inseticid kombinovati?

oktopod
19-01-12, 17:19
Rezidba
Plavo prskanje, ulje bakar insekticid npr galmin+cuprozin+cipkord ili plavo ulje+cipkord
Posle ide za moniliju, šta i kako imaš celu ovu temu, uglavnom 2 puta fungicid a treći put u precvetavanju dodaš mankogal80 i insekticid. Može chorus, ali je dobro svaki put od ova tri prskanja koristiti drugu aktivnu materiju.

Za kajsije i trešnje to je to, sem ako ne krene neka bolest ili štetočine, trešnju bi mogla protiv šupljikavosti lista, pogotovo NAKON berbe još jednom za list, ako budeš imala trešnjinu muvu dok rod sazreva, ali polako, ne treba baš ni preterivati...

E a za jabuke ne znam šta da ti kažem, ako imaš za svoje potrebe onda isto ovo pa šta im bog da, ako imaš puno pa bi da prodaš onda imaš od 16 do 21 prskanja godišnje, ne volim jabuke zato...

>:({

darko1973
19-01-12, 18:57
A zasto se stavlja cipkord, ja sam mislio da ide samo plavo ulje?

Srdjan Žorž
19-01-12, 19:09
Kao insekticid......Primetih da ova tema ili nije pravilno napisana ili ja neznam kako se pise i izgovara ova bolest.Kod mene se kaze MONILIJA a ovde pise MOILIJA.Ako gresim ispravite me ili ako je vec pisano o tome jer nisam citao od pocetka.

darko1973
19-01-12, 19:19
Kod mene se kaze MONILIA,ma vazno da se mi razumemo i da znamo sta treba da radimo.

Srdjan Žorž
19-01-12, 19:28
To stoji sigurno.Moje iskustvo:Prvo prskanje zimsko crveno ulje jos ga imam,pred samo kretanje vegetacije bakarni preparat koji mi povoljan i posle 2 dana nekim insekticidom opet po preporuci iz psss.Ove godine(2011) nisam radio jer sam planirao da posecem sljive a nisam,ali nije ni monilije bilo.

German hunting terrier | Jagdterrier