PDA

View Full Version : Opadanje i čupanje vune kod ovaca

Advertisement

Advertisement

Advertisement

kika
18-01-10, 21:37
Pozdrav. Prvi put sam ovde, bavim se ovcarstvom dve god i nisam tako iskusan. Sinoc se jedna ovca ojagnjila sve ok, 2 zenski jagnjeta medjutim sada sam primetio na ledjima ovce kao kad je otpala vuna velicine pecata.Ovca se normalno ponasa pa neznam dali je to opadanje vune "normalno" i opasno ili ne? Sta bih mogao preduzeti. Inace moje ovce nisu nikad dobijale nikakve vitamine niti injekcije a rasa je "nasa" kako bih rekao domaca pomesana heheh. Inace sve pohvale ovde zaista ima dosta korisnih saveta. ::svaka cast:: :D

dejan26
18-01-10, 23:12
Ako nije iscupala wunu,werowatno suga,jos ako se cese,ili grize to je to sigurno,kupi jednu ampulu NEOSTOMOSANA rastwori,i sundjerom natopi samo taj pecat.

kika
19-01-10, 22:31
Nisam primetio da se češe ali je moguce... kupicu Neostomosan u svakom slucaju nece joj skoditi. Mozda je i iščupala vunu ali nije mi jasno kako, to sam primetio dan posle jagnjenja. u svakom slučaju Hvala :D

Velimir
20-01-10, 02:01
Ау Деки, ти одма па шуга...ја би реко да је то што се облизнила па се витамински исцрпела а и рече човек да не даје витамине.
Боље немој узимати отров ако се већ не драпа него узми неки премикс и соли за лизање да имадне витамина на располагању.... и да, добродошао >:({

dejan26
20-01-10, 09:04
Velimire,ja sam rekao da je suga SIGURNO ako se cese i grize tó mesto,a to sam rekao jer je kolega rekao da je wuna ispala welicine pecata i na ledjina,a kod hipawitaminoze mislim da prwo ne ispada welicine pecata i to na ledjima,wec sa strane gde je najwece trenje,jer su generalno swa wlakna slaba usled deficita!Pozdraw

KARMEN
21-01-10, 10:41
Ja ta problem rješavam najbolje i najmanj komplicirano sa injekcijom Ivermectina (1-2 put godišnje), koji je protiv svima unutrašnjim i vanjskim životinjicama. Nije ni skupo, za 12 komada sam veterinaru dala 40 eur.

kika
21-01-10, 21:17
eee hvala narode... kupicu prvo sol, ovca je bila zatvorena u staji neko vreme zbog hladnoce ali najverovatnije da su vitamini nece im skoditi da dadnem malo :D

kika
24-01-10, 11:43
Eeee drustvo imam jos jedno pitanjce u vezi opadanje vune na pecate. Neko mi rece da moze da bude to sto su zatvorene u stali i da ne provetravam dovoljno ali kako da ih ostavim vani kad je temperatura - 7C di -10C. Do koliko to njima nije hladno napolju jbg. I da dodam vec se polako jagnje jedna po jedna mislim da bi i za male jage bilo hladno napolju a ako ostavim prozore otvorene opet mislim da ce za jagance biti hladno. Koja je temperatura optimalna za ovce:lol: Znam da sve znate hehehe >:({

miladinovic
24-01-10, 11:49
Ovce van slobodno danju nek je napolju i minus 20 a toliko nije ili otvori bar 1 prozor da se ne guse,bitno j e da je provetreno a da nema promaje.zima je samo za malu jagnjad do 7 dana posl e se oni ne boje,do tada im nadji topal smestaj
>:({

strile
25-01-10, 16:34
Pozdrav Kika, teoretski minimalna temp u ovčinjaku bi bila oko 8 stupnjeva.No iz vlastitog iskustva mogu reči da je važnije dobro provjetravanje nego temperatura.
Bitno je da nije propuh na visini do 1 metar, a ako je temperatura u minusu nije problem.
Ja sam jedne godine zatvorio ovčinjak najlonom, pa je bilo toplo, ali janjci imali proljev cijelu zimu.

Rale 83
28-01-10, 20:05
Danas dok sam odledjivao vodu kod ovaca primetiosam da jedna ovca gricka vunu druge ovce ^-^ dal je to nedostatak necega

urban
28-01-10, 20:42
Jeste, nedostatak vitamina i minerala u hrani

Sava21
16-11-10, 12:45
pozdrav svima!nov sam na forumu ali ga odnedavno pratim i odusevljen sam diskusijom i savetima.siguran sam da cete i meni priskociti u pomoc,naime,pocinjem da se bavim uzgojem virtemberg ovaca.proletos sam izabrao 4 lepa zenska jagnjeta,napravio novi objekat kapaciteta 20 grla sa mogucnoscu prosirenja,i medju njih ubacio komsijskog siljega takodje virtemberg.krajem oktobra sam primetio da jedna od siljegnica cupa zubima vunu ostalima,pa cak i da je pojede.sve su vakcinisane protiv suge i crevnih parazia i imaju stalno na raspolaganju ciglu soli i minerala i vitamina.ovdasnji veterinari nemaju nekog veceg iskustva sa ovcama,pa vas molim ako mozete da mi kazete sta moze biti uzrok ovoj pojavi i kako je spreciti.unapred zahvalan srdacno vas pozdravljam >:D

strile
16-11-10, 21:47
Još nisam nigdje našao odgovor na ovo pitanje.
Na jednom mjestu u literaturi stoji da nije poznat točan uzrok ovoj pojavi, iako će mnogi reći da se radi o nedostatku vitamina, no ne znaju kojeg.
Nebi te to trebalo zabrinjavati, jer nema nekih ozbiljnijih posljedica.
Osobno mislim da je pojava nešto češća kod ovaca koje se drže u malom prostoru, odnosno koje nisu na cjelodnevnoj ispaši.
To je moje iskustvo, no ne tvrdim da je generalno pravilo.

spensi
16-11-10, 22:39
Neki kazu da je uzrok nedostatak Magnezija. Kod muzjaka kazu da moze biti uzrok povecana koncentracija testosterona u krvi.
Ja sam primjetio da prilikom bacanja slame, dosta slame ostane na vuni i jedno od drugog gricka tu slamu i tako cupka i vunu. I u biti im predje u naviku.
Na jednoj farmi je bilo dosta problema upravo s muzjacima i to samo jedne rase. Na farmi su prisutne dvije rase ovaca. Ova pojava je bila prisutna samo kod jedne rase i to one s duzom vunom, dok kod druge koja ima kracu vunu nije bilo pojava. Boravili su u istoj stali i jeli istu hranu.
Uglavnom se javljao kod muzjaka.

Sava21
17-11-10, 11:45
u svakom slucaju hvala na informacijama.verovatno ima nesto i u uslovima drzanja jer su moje ovce u zavorenom,mada imaju dosta prostora.mogu vam reci i da sam se svega naslusao;i da je to znak da ce biti jaka zima,i da su to simptomi suge,pa cak i da je moja ovca nastrana.nadam se da joj do strize nista nece faliti,i da se posle nece to ponavljati.zahvaljujem jos jednom.

KARMEN
17-11-10, 19:34
Pozdravljen!
Ja imam jedno bukvico iz 1952 godine(slovensko), u kojoj piše o ovi bolesti.
Da ti probam malo objasniti, ako nešto ne razumeš, pitaj:
Požiranje volne pri ovcah: piše, da je to neprirodan pojav kod jagnjeta in ovca, da si čupajo i ždero vuno. to se najviše vidi kod ovaca, koje so u zimi u štali. Uzrok za to je pomanjkanje rudninskih soli i vitamina. Ako se ovce pita sa kislim senom iz močvarskih travnikov, je to za ovce loše, jer jim ruši alkalno ravnotežje. To čupanje i požiranje vune je opasno, jer se vuna u želudcu sprime u kepe, koje mogu, da rade probleme u prebavilima. Ta razvada se u čredi prenese na druge ovce, zato je treba one koje su prve počele to da rade, odmah oddvojiti.
Ovcama je treba dati kuhinjsko sol, "kredo", klajno apno:lol:, dobro sladko seno i suho listje. Sol je dobro i ako se da u napoj (ca.2 gr na ovco).
Evo, napisano malo po indijansko, ali stari dedi su znali sve. Ova bukvica je kao Biblija :D

spensi
17-11-10, 22:46
@Karmen

Kako sam prije napisao, neki kazu da je nedostatak magnezija. Dali je, to je pitanje?
To sta pise u toj knjizi se proturjeci s onim sta sam u prijasnjem postu napisao.
U farmi kojoj sam radio, sve ovce jedu istu hranu (unifeed), u stalama su zajedno, nije kiselo sijeno ni sjeno s mocvarnog tla. I pojavljuje se redovito kod jedne rase dok kod druge nema slucajeva. Javlja se tijekom cjele godine. Nakon strize se obnovi cjela vuna i super izlgedaju. Onda pocne polako nestajanje vune do toga da pojedina grla prakticki budu skroz bez vune preko ledja.
Pozdrav.

Sava21
17-11-10, 23:19
kod mene je sledeca situacija:cele god.su na jaslama,i imaju onu ciglu soli sa vitaminima i mineralima da je lizu po volji,od hrane dobijaju zdrav kukuruz,lepu lucerku,i lepo seno koje nije sa mocvarnih terena.pokusacu da im dam koktel vitamina,pa da vidimo hoce li se stanje popraviti.
hvala na odg.veliki pozdrav >:({

KARMEN
18-11-10, 08:43
I kod nas imamo onu ciglu sa vitaminima i mineralima, ali ako jim daš kilo obične morske soli, onu ciglu ne ni pogledajo. Kod nas se da i obično sol, to mi je preporučio uzgajivač, kod kojeg sam kupila Vladimira.

Sava21
18-11-10, 10:11
i ja sam primetio da mnogo bolje konzumiraju tu obicnu tzv.stocnu so,pa im s vremena na vreme ubacim po malo uz kukuruz.a,ko je Vladimir ako nije tajna?

strile
18-11-10, 19:06
Što se tiče soli, dajem stočnu sol, kuhinjsku i ližu ciglu, pored svega u hranu dodajem i Ovisan, koji u sebi sadrži komplet minerala i vitamina, davao isam i AD3, B-komplex i sl.
Ne pomaže.
Koliko vidim za sada nedvojbeno se češće javlja kod ovaca koje su zatvorene.
Ovo o važnosti soli kako piše Karmen je sigurno dobro i bitno.

Sava21
19-11-10, 11:38
aaa,lep primerak zaista :D.pa,lebac im,jel moguce da je stvarno zbog toga sto su stalno zatvorene?ja ih tako cesto pustam napolje da se izigraju na travi,ali nista.da li je moguce da im fali neki element koga ima u sirovoj travi i koji bi dobijali da idu na pasu?da li ima jos odgajivaca cije su ovce cele godine na jaslama?kakva su njihova iskustva?

CAR
20-11-10, 00:03
Ovcu u pasu i ciganku u selo pusti i neboj se za njih ako ih zatvoris obadvije :<<> .

Sava21
20-11-10, 00:36
hvala na savetu druze,ali ja imam nesrecu da u mojoj okolini nema ni p od pasnjaka...

CAR
20-11-10, 08:47
Nemoraju biti u pasi ali stalno moraju imati ispust van da nisu u stali nemoraju biti na livadi moze i na betonu ali van moraju izlaziti na sunce,kisu ali tu treba puno vise od kukuruza i dijeteline vinamini,minerali,proteini +ostalo "bockanje"pod kozu i misic.Ako neidu van jednom rijecju "osugaju se"pa makar to i nebila suga.

Maestro
20-11-10, 08:59
Ako se dobro sećam, pre nešto više od godinu dana, u nekoj od tema ovde smo diskutovali o potrebi izlaska - "šetnje" ovaca i u zimskom periodu i po snegu. Sigurno je da nije zbog paše, iako se ispod snega (kada je manji) mogu naći korisni ostaci travki, korenja i tsl., već zbog kondicije i "protezanja" nogu, kao i potrebe da se bar povremeno "sklone" sa već dobro nataložene stelje, natopljene amonijakom i sl. Naravno, da to nije svaki dan, ali lično praktikujem, bar jednom u 10-15 dana.

Sava21
20-11-10, 11:40
Nemoraju biti u pasi ali stalno moraju imati ispust van da nisu u stali nemoraju biti na livadi moze i na betonu ali van moraju izlaziti na sunce,kisu ali tu treba puno vise od kukuruza i dijeteline vinamini,minerali,proteini +ostalo "bockanje"pod kozu i misic.Ako neidu van jednom rijecju "osugaju se"pa makar to i nebila suga.

naravno slazemo se o potrebi ovaca da borave na otvorenom prostoru,tako da i ja praktikujem cesto pustanje napolje,one se lepo izigraju po basti,posle ih je malo muka namoliti da udju u stalu,ali sve to spada u drazi ovog posla.
kao sto sam rekao pocetnik sam,pa bih ti bio zahvalan ako bi mi malo pribliznije objasnio kako da im ubacim vitamine,minerale i proteine u ishranu i konkretno koje intervencije,sto ti kazes bockanje,u toku godine treba da preduzmem i kojim preparatima?
unapred zahvalan saljem vam veliki pozdrav >:({

stojkegk
19-12-10, 17:18
danas me komsija zvao,kod dva ovna na bokovima otpalo celo runo,pojavljuju se male ranice na tim podrucjima...kod ostalih ovaca pocelo takodje otpadati runo duz kicme...da li se radi o sugi ili je nesto drugo u pitanju:lol:

Sava21
19-12-10, 17:55
bice da je suga.sugu izaziva sugarac"Psoroptes",on napada delove tela koji su gusto obrasli vunom,najpre ledja i obe bocne strane.suga izaziva svrab,trljanje i glodanje napadnutih delova na napadnutim mestima ispada vuna,a na istim mestima se pojavljuju crvenkaste ili zuckaste kvrzice koje se pretvaraju u mehurice koji se kasnije osuse i pojavljuju se kraste.ako se ne odreaguje na vreme obolele zivotinje mogu uginuti.lecenje se vrsi mastima,uljima ili kupanjem,mada se kupanje ne preporucuje u zimskom periodu.
Vetzavod Zemun ima preparat protv sugaraca i sl.parazita"Antidermakotik",ali se izdaje na recept.

stojkegk
19-12-10, 18:40
hvala na odgovoru,a reci mi da li IVERMEKTIN ista pomaze u ovom slucaju,zato sto smo im davali?!

strile
19-12-10, 19:21
hvala na odgovoru,a reci mi da li IVERMEKTIN ista pomaze u ovom slucaju,zato sto smo im davali?!

Pomaže sigurno.
Dobro je za 14 dana ponoviti još jednom, i to sve ovce i one na kojima se ne vide tragovi šuge.
No česta je pojava da u ovo vrijeme otpada vuna ovcama , a nije izazvano šugom.
Uzrok baš i nije potpuno određen, a javlja se prije svega kod ovaca koje su zatvorene, kojima nedostaje soli, minerala i koje imaju siromašniju prehranu.

Post je spojen: 1292780343________________________________________ _________

Imam pitanje,maloj jagnjadi su se u izmetu pojavili kao crvici mali(tako su mi ih opisali,nekad nece da sisaju),sta je to,stari su 10 -20 dana?

Crijevni nematodi ili neke iz roda trakavice, za točniju dijagnozu bi trebalo preciznije pregledati dužinu i boju nametnika.
Monil, Albendazol, Nilzan, Valbazen su kod nas najčešća sredstva.Nametnici lako invadiraju i na ostale životinje pa bi trebalo tretirati sve životinje u štali.

Sava21
19-12-10, 22:46
da li se IVERMEKTIN moze kupiti bez recepta i kako se on koristi?da li su to inekcije ili?

stojkegk
20-12-10, 00:22
da,IVERMEKTIN injekcije-antiparazitik sa sirokim spektrom delovanja...aplikuje se sc u dozi koja za ovce iznosi 0,5 ml na 50 kg telesne mase...a mislim da se moze kupiti bez recepta,bar kod nas ovde u Somboru...

Post je spojen: 1292875198________________________________________ _________
ljudi pisao sam o komsijinim ovcama u predhodnim postovima,danas sam uslikao par slicica pa cu postaviti na ovu temu ako budem mogao.Zamolio bih sve one koji znaju o cemu se radi da mi pisu...

http://thumbnails24.imagebam.com/11179/8a09b8111786622.jpg (http://www.imagebam.com/image/8a09b8111786622) http://thumbnails37.imagebam.com/11179/805623111786647.jpg (http://www.imagebam.com/image/805623111786647) http://thumbnails23.imagebam.com/11179/20a5bc111786670.jpg (http://www.imagebam.com/image/20a5bc111786670) http://thumbnails26.imagebam.com/11179/8fa05c111786704.jpg (http://www.imagebam.com/image/8fa05c111786704) http://thumbnails24.imagebam.com/11179/f909e4111786728.jpg (http://www.imagebam.com/image/f909e4111786728)

strile
22-12-10, 17:21
Post je spojen: 1292849998________________________________________ _________
ljudi pisao sam o komsijinim ovcama u predhodnim postovima,danas sam uslikao par slicica pa cu postaviti na ovu temu ako budem mogao.Zamolio bih sve one koji znaju o cemu se radi da mi pisu...

Sudeći prema slikama to je klasična šuga.Točna dijagnoza se može postaviti pregledom pod mikroskopom.Ako se ovce usput i često češu , nema dileme.Cjepiti sa Ivermektinom , Dectomaxom, Alfamec, Ivomec ili slično.
Kupanje po zimi ne dolazi u obzir.
Tretirati sve životinje u štali, ponoviti za 7 dana.
Bilo bi potrebno i cijelu nastambu dezinficirati, Gamacid -D ( aktivna tvar diazin), Neguvoin (Triklorfon), Taktic (amitraz), ili neko zamjensko sredstvo po preporuci veterinara.,

miljko
24-12-10, 00:32
slozio bih se sa @strile-tom da se gotovo sigurno radi o sugi i da se sve zivotinje (i jagnjad koja nece ici u narednih 2 meseca na klanje zbog karence) trebaju tretirati najbolje Dectomaxom i kroz dve nedelje ponoviti. Doziranje je 1ml na 50kg telesne mase. Ivermectin cini mi se da se dozira 1ml na 33kg i sigurno se mora ponoviti posle 2 nedelje pa da bi bilo sigurno nakoj naredne 2 nedelje po treci put jer ivermectin deluje krace nogo sto to stoji u uputsrvu za upotrebu a sugarac ostaje u stalskoj opremi u vidu zivih jedinki ili jaja koja se kasnije izlegu. Kod oba preparata obratiti paznju na karencu na meso i mleko.

Sava21
25-12-10, 15:27
ljudi,ja i dalje imam problem sa cupanjem vune kod ovaca.kao sto ste mi rekli ubacio sam im dovoljno jodirane stocne soli u hranu,a dodajem i 3% vetzavod zemun premixa za krave i 1% kostanvit-a,dajem im lucerku,livadsko seno i sojinu slamu,a od koncentrata mesavinu kukuruzne prekrupe,sojine sacme i stocnog brasna,ali one i dalje jedu vunu jedna drugoj.sta da radim?

majilovac
25-12-10, 16:08
dalisu pustene napolje,van?

Sava21
25-12-10, 20:15
nisu,stalno su u staji,mada ih svakih par dana pustam napolje da se istrce.

strile
25-12-10, 20:19
Sličan problem imam gotovo svake godine.No pretpostavljam da je zbog toga što u 11. mjesecu zatvorim ovce u ovčinjak i odmah nakon 30- tak dana se pojavi opadanje vune kod nekoliko ovaca
( 3-4 od 50 kom).
Dakle jedino što je sigurno da je povezano sa zatvaranjem u ograđeni prostor i da se događa zimi.
Davao sam vitamine, so, minerale, injekcije kalcija , no ništa ne pomaže.
U to vrijeme se pojavi i čupanje vune koju ovce pojedu.
Za sada , osim zatvaranja, ne vidim drugog razloga.

Sava21
25-12-10, 20:35
kod mene je slucaj da su tokom cele god u ovcarniku,ali je on dobro proveren i osuncan i od jesenas cupaju jedna drugoj vunu i pojedu je.vuna u stomaku moze da napravi problem,o tome sam citao,a i ruzno ih je videti onako golih ledja.

miljko
25-12-10, 20:43
ako je stala toplija, preporucuje se drugo sisanje ovaca u septembru, oktobru. Neosisana ovca na sat izlucuje preko velike povrsine vune oko 100ml tecnosti, to znaci negde oko 2,5litara tecnosti u vidu pare po ovci i danu. To je jako velika kolicina, pogotovu ako je prostorija niza ok 3metra. Takodje postoje i vunene vaske (nadam se da je to korektan izraz-prevod sa nemackog) koje zivotinje draze i izazivaju svrab. Zato ovca tolerise da je druga cupka a znojava vuna je slankasta.
Mozda ce vam neke od ovih informacija pomoci. >:D

Post je spojen: 1293302785________________________________________ _________
nadam se da je nesto protiv suge uradjeno, o tome nisam pisao jer smatram da se to podrazumeva, to je najcesci problem. Nije dovoljno samo tretirati, bitan je nacin, preparat i da ovce budu bar tri nedelje u godini kada se radi sanacija budu van stale da paraziti na stalskoj opremi uginu

Sava21
25-12-10, 20:53
Miljko,hvala na informacjama.mislim da je u pitanju ovo sto si rekao o izlucivanju tecnosti preko vune.moj objekat je nizi od 3 metra,a i moje siljegnice nisu uopste sisane pa imaju dosta dugacku i gustu vunu.vunene vaske bih iskljucio posto ne primecujem da se cesu,a i ne tolerisu kad se cupaju vec se odmah sklone.
tretirane su preparatom protiv suge i crevnih parazita letos,a objekat nisam dezinfikovao jer je letos sagradjen.

zemun
25-12-10, 22:42
ljudi,ja i dalje imam problem sa cupanjem vune kod ovaca.kao sto ste mi rekli ubacio sam im dovoljno jodirane stocne soli u hranu,a dodajem i 3% vetzavod zemun premixa za krave i 1% kostanvit-a,dajem im lucerku,livadsko seno i sojinu slamu,a od koncentrata mesavinu kukuruzne prekrupe,sojine sacme i stocnog brasna,ali one i dalje jedu vunu jedna drugoj.sta da radim?

Nisam nikada imao u svom stadu ovu pojavu (stari ovcari su za to koristili izraz "ovce se pasu") ali sam imao priliku da je vidjam u drugim stadima.Dijagnoze od strane strucnjaka su bile razlicite a svi za koje znam da su imali ovu pojavu su je eliminisali upotrebom stocnih lizalica i to malo kvalitetnijih. (Ocigledno da je u pitanju neki mineralno-vitaminski nedostatak).
Samo, to ne nastaje odjednom pa nemoze odjednom i da nestane, treba biti strpljiv.
Skoro sam razgovarao sa jednim odgajivacem koji je identicni problem resio upotrebom lizalica u ishrani (nista kamena rumunska so i sl.).

Sava21
25-12-10, 23:24
kada sam primetio da su pocele da se cupaju krajem sept.ubacio sam im stocnu lizalicu proizvodjaca"amstel".ima deklaraciju i u svakoj trgovini su mi rekli da je to najkvalitetnija na nasem trzistu.da li su potrebni meseci da se to suzbije?

strile
25-12-10, 23:44
Moje imaju stalno lizalicu i to najbolju.

CAR
28-12-10, 22:17
Suga je zlo ali rijesi se to vrlo lako.Samo nastambu treba treba 100% dezinficirati i to 3 puta najmanje.Imao sam problema sa time ali evo srecom sam se rijesio zla iako imam velikih problema sa jednim pastirem koji cuva takve ovce po drzavnom pasnjaku gdje moje znaju proci kad provale iz el.pastira pa ih moram svake godine cijepiti bez obzira na sve i nastambu tretirati 2 puta na godinu.

Maestro
15-03-11, 12:05
"Prelistavajući" i pregledajući Temu Bolesti ovaca primetio sam dosta diskusija oko "opadanja i/ili čupanja vune kod ovaca". Smatrajući da se radi o čestoj pojavi, posebno u zimskim mesecima, sve te diskusije sam izdvojio u posebnu Temu.

Iako se u principu radi o dve različite stvari (Avitaminoza i Šuga) spojio sam ih u istu temu, jer je efekat, odnosno posledica bolesti, slična - opadanje vune!

Naravno, očekuje se nastavak diskusije!

Petrovo
16-03-11, 13:07
jeli iko od vas imao slucaj da ovce jedne drugoj jedu vunu >:({

Sava21
16-03-11, 21:26
jeli iko od vas imao slucaj da ovce jedne drugoj jedu vunu >:({

kolega,ja sam imao taj problem,imam ga jos uvek,a ti najbolje procitaj detaljno celu temu,pa nam onda izlozi svoj problem,ako ne pronadjes odgovor na svoje pitanje. >:({

Petrovo
16-03-11, 21:37
pitam da li je iko imao ovakav slucaj i sta preporucujete kao lijek >:({

Maestro
17-03-11, 00:40
pitam da li je iko imao ovakav slucaj i sta preporucujete kao lijek >:({

Ispada drugar da ti sve nas pokušavaš da malčice zajeb......?!?! Tačno je da je ovo Forum i da mogu razna pitanja da se postave, ali moj je utisak da preteruješ - odnosno kolege se već žale da pomalo "smaraš" sa suvišnim pitanjima na koja već dati odgovori i niko više neće da se ponavlja.

Evo konkretan odogvor na ovo tvoje, već treći put, postavljeno pitanje leži u predhodne dve stranice: početak je ovde klikni: http://poljoinfo.com/index.php?topic=17873.msg93724#msg93724 i pročitaj post po post do najnovijih i naći ćeš veliki broj merodavnih diskusija, odgovora i saveta od strane stručnih lica, a i onih kolega koji su to već videli i imali taj problem u svojim stadima.

Znači, jednostavno je: Ne budi lenj - PROČITAJ čoveče!

ovcar80
29-04-11, 01:06
Pozdrav svima.Ja imam problem kod ovaca sa opadanjem vune.Naime,pre mesec i po dana(mozda i vise) sam odvojio tri bas stare ovce u posebnu prostoriju da ih hranim bolje ,za prodaju(UOPSTE IH NIISAM PUSTAO NA PASU ZA SVE TO VREME).I posto je ta prostorija(deo stale) slabo provetljiva,primetio sam, da je ovcama vlazna vuna u toku dana,dok pre neki dan jednoj ovci nije pocela da opada vuna,i danas sam povukao tu vunu preko kicme i ledja,tako da je sa pola ovce opala vuna (do koze).Ovce se ne cesu,nema krasti a mene interesuje da li je to suga ,ili je to opalo zbog te vlage( ovce su bas stare).Ako nije suga,da li iz ovoga moze da nastane suga. Ostale ovce su mi udrugom delu stale,I svaki dan na pasi,i nemam takvih problema kod njih.Voleo bih neki savet sta da radim.Za mesec dana idu na klanje te ovce skojima imam probleme.pozddrav

Sava21
19-11-11, 18:07
evo ponovo problema kod mene.sve do skora sam bio miran nisu cupale vunu jedna drugoj,i evo opet krenule.poludeo sam,katastrofa ruzno izgleda,a cujem i da mogu da uginu ako se prezderu vune.posmatrao sam ih,ovca nikad samu sebe ne cupa,vec samo ostale,iz cista mira u predelu ledja,vunu koju iscupa i pojede.ovce ne dozvoljavaju mirno da ih druge cupaju,tako da je sigurno da im to ne prija.tretirane su ivermectinom i kupane preparatom na bazi diazinona protiv vasi,sugaraca i krpelja,i pokrivene premixom uz dodatak stocne soli kroz koncentratni deo obroka i imaju vitaminsko mineralnu lizalicu na raspolaganju.pretpostavljam da je uzrok gomilanje pare na vuni ovaca koja je cini vlaznom i slankastom,pa ovcama prija da je jedu.moj objekat je visine 2 metra a plafon je od dasaka i na njemu nema kapljica kondenzacije,ali je ovcama vuna dosta vlazna.ima li neko ideju sta da radim da bi ova pojava prestala?

Petrovo
19-11-11, 18:49
e i kod mene se cupaju prije 2 godine uginulo mi je jagnje jer su ga previse ocupale sta je uzrok vjerovatno nedostatak nekog od vitamina
probacu da im dam kostovit pa cemo vidjeti

---------- Poruka napisana u 17:49 ---------- Prethodna poruka je at 17:48 ----------

tako da sam ovce mazao starim uljem i tada su prestale da se cupaju

Sava21
19-11-11, 19:24
kakvim uljem si ih mazao?jestivim suncokretovim ili preradjenim kao prasice?jel ti se to desava samo u zimskom periodu kad su ti ovce zatvorene?

Petrovo
19-11-11, 19:50
kod mene ovce uvijek imaju prostor gdje su slobodna
da samo zimi to jagnje su toliko pojele da je bilo golo samo namjestima je bilo vune a zima jaka
mazao sam ih starim motornim uljem ako mi vjerujes i od tada nisam imao probleme sad se ponovo jedu ne mnogo ali opet bi to trebalo iskorijenit

Sava21
19-11-11, 21:20
kako je meni jedan clan foruma objasnio,ova pojava se dogadja pri nakupljanju pare na vuni ovaca pri cemu vuna dobija slankast ukus i ovcama prija da je jedu.verovatno su i tvoje ovce bile mokre.preradjeno ulje sam cuo da se koristi kod prasica,za ovce to jos ne bih pokusavao,jedino sto mi sad pada na pamet je da im prisilno pojacam dnevnu dozu soli,dodavajuci veci postotak soli u koncentrat,tako da budu zasicene natrijum hloridom pa da izgube potrebu za nadoknadjivanjem putem cupanja vune.valjda ce uspeti...

strile
19-11-11, 21:21
Poštovani kolege,
moje su ovce cijelu godinu u ograđenom dvorištu od cca 700 kvadratnih metara, a po zimi u ograđenom ovčarniku.Opadanje vune počinje vijek u zimi i nikada se nije desilo da vuna opada mladim ovcama, već prvenstveno starijima.
Nije šuga, nisu nametnici, nije nedostatak vitamina i minerala.
Siguran sam da se radi o stanju organizma izazvanom starosti i stresom od zatvaranja.Prirodno ovca je životinja pašnjaka i svako zatvaranje znači stres za nju.
Opća kondicija i kvalitetna ishtrana ima vjerojatno utjecaja, ali sam činjenica da vuna prvo opada starijim ovcama , govori da slabiji organizam je glavni razlog.
Najviše sam toga imao kada sam ovčarnik za vrijeme jake zime omotao najlonom.
Vlaga u zraku je veliki neprijatelj ovaca, a "prijatelj" bakterijama, pa se ne čudim da je kod koleg ovčara80 došlo do opadanja vune.

Sava21
19-11-11, 21:33
slazem se kolega,naravno da opadanje vune ima veze sa staroscu,logicno,ali kod mene i kolege petrovo je u pitanju vidljivo cupanje vune izmedju samih ovaca,jedna cupa drugu,druga trecu i tako redom...i sve pramenove koje iscupaju odmah pojedu.

entuzijasta
19-11-11, 21:41
A mozes li nam docarati slikom kako one sad izgledaju?

Sava21
19-11-11, 21:48
pokusacu ovih dana da i to uradim,ako ciljas na neuhranjenost to otpada jer su zaista jako lepo razvijene i uhranjenje.

Petrovo
19-11-11, 21:52
kod mene ovce jedu sve lijepe su i mogu reci debele ali kupicu blok so mozda ona pomogne

Sava21
19-11-11, 22:03
imam ja i to i ne pomaze.i to onu sa vitaminima i mineralima.

Petrovo
19-11-11, 22:46
dajem ovcama svakojaku prirodnu hranu repu donosim i kleku iz sume netreba njiga nikakav vitamin osim toga vjerovatno je se na vuni stvara materija koja ima odgovara

CAR
20-11-11, 00:53
Davno sam rekao pusti ovcu u polje i ciganku u selo pa se neboj za njih,zatvori ih obadvije u ogradjen prostor peci im palacinke i hrani kao golubove gotove su.

vla
20-11-11, 01:11
Vlaga,vlaga,vlaga. . .

Sava21
20-11-11, 12:41
a,kako da resim problem vlage?objekat je potpuno otvoren sa dve strane.

slavis
22-11-11, 12:38
treba napraviti promaju u ovcarniku ( ulazna vrata od razmaknutih dascica ) tako da nema kondenza na vuni i neka imaju so za lizanje non-stop

strile
22-11-11, 19:27
Ako je ovčarnik otvoren sa dvije strane, to je i previše.Nema mogučnosti da se kondenzira vlaga.Treba paziti i na drugi ekstrem, a to je promaja, koja također šteti.Ovce vole zavetrinu.

Sava21
22-11-11, 22:08
postavicu sliku,ali mislim da ovo nije do vlage,da ima vlage bilo bi kapljica na plafonu,ali njih nema ni jedne,a ipak su ovce mokre,bilo je magle ovih dana,mozda su od toga mokre...

slavis
23-11-11, 07:56
ako je od magle onda nazalost nema resenja

strile
23-11-11, 09:27
Magla nije problem, od magle ili čak kiše ne opada vuna.

zemun
23-11-11, 12:58
a,kako da resim problem vlage?objekat je potpuno otvoren sa dve strane.
A kolika je visina tvog objekta i da li imas tavanski prostor?

CAR
23-11-11, 15:04
Pa ako je vlaznost zraka velika sta tu m ozes napraviti,kod mog rodjaka u Sloveniji je manje-vise 90%vlage u zraku.

MEDOLINA
23-11-11, 18:26
Ma tako je strile je u pravu ili je hipo kalcemija ili šugarac radi svoje a to počinje sa prvim hladnim danima! To je moje skromno mišljenje.

Sava21
23-11-11, 18:51
voleo bih da medolina pojasni ovo oko hipokalcemije?
da su sugarci vuna bi sama ispadala,zar ne?da ponovim jos jednom,vuna im ne ispada sama,jedna ovca ide u krug i cupa vunu ostalima i pojede tu vunu.
ostalim ovcama to ne prija,i cim im iscupa jedan pramen one beze.evidentno je da problem nije u ocupanim ovcama vec u ovci koja ih cupa.
objekat je visine 2 metra u gornjoj zoni ima 20 cm prostora sa jedne strane,a dve su komplet otvorene,tako da postoji i izvesna doza promaje,a iznad njih je takodje 2 metra tavanskog prostora popunjenog balama slame.slika sutra.

Šošara
23-11-11, 19:44
Zakolji tu koja cupa.

MEDOLINA
23-11-11, 19:56
Odgovor savi- Prvo da je vuna cijela NE BI je druga ovca mogla čupati,što se tiče kako ti kažeš da je "čupaju a ne ispada" e pa sad je čupaju a brzo ćee biti pola ovce i više bez vune! A zapitaj se zašto ovce jedu vunu ili je neki nedostatak potrebnih vitamina i minerala ili nemaju dovoljno hrane,mislim molim bez uvrede!@->--.

Šošara
23-11-11, 20:11
Imaju poremecen apetit.Jedu ono sto im nije za jelo.I to ne jedu sve u stadu vec par komada.
Iako imaju dovoljno hrane,soli,premiksa one jedu vunu.
Covek je lepo napisao.Ko ume da procita shvatice kakav problem ima.
Ta koja jede vunu ili par komada koje to rade u stanju su da pojedu skoro svu vunu sa ovce na koju se "ostrve".

strile
23-11-11, 21:32
Nažalost u literaturi nema čvrstog stava o tome zašto ovce jedu vunu.Postoje mnoga mišljenja kod uzgajivača, ali do sada nisam našao niti jednog autora koji bi se usudio dati dijagnozu, a kamoli terapiju.Ako griješim, molim kolege da me isprave.

petre
23-11-11, 21:50
Ako ste sve probali u vezi opadanja vune i niste uspeli, probajte jos dajte im tablete za veliki i mali metilj. Kod mene cim primetim taj problem odmah dam "distole"-narodni naziv, i nemam tih problema. Jos jedan znak je vodeni mehur ispod donje vilice...

Sava21
23-11-11, 23:05
medolina.hvala,ali o neuhranjenosti nema govora.postavicu slike,pa cete videti.pokrivene su vitaminsko mineralnim premixom proverenog proizvodjaca,stocnom soli u koncentratu i lizalicama u kalupu.i jedu 6 vrsta hraniva.oko toga se bas trudim.svojim ocima sam video kako ovcu sa celom vunom cupa i izvlaci joj pramenove.
sosara,bice da si u pravu,sve sam ja probao i njoj se to ne menja.mada,leti bude normalna,i u jesen,kad vuna malo poraste,dodju hladni dani,ona opet.i zaista,kad se ostrvi na ovcu ne pusta je.
strile,hvala i tebi u svakom slucaju,i ja sam nabavio sve dostupne knjige o ovcarstvu i bolestima ovaca i cupanje vune se pominje samo u slucaju besnila kod ovaca,ali ova ovca nema druge simptome besnila.jedino sto sam uspeo da utvrdim je da je izgleda nasledno,jer se i majka te ovce isto tako ponasa.e,sad dal to ima veze pojma nemam,svakako mi se cini da je jalova,tako da joj noz ne gine.

slavis
24-11-11, 08:11
onda je resenje razanj ili pijac

Petrovo
24-11-11, 14:13
Sava cekaj ako je malada i dobra ovca nemoj pod noz i ja imam ovcu mlada dobra cupa vunu jeste sjagnjena ali i da nije nebi o nozu ni razmisljao
najbolje tu nju odvoj od drugi pa neko ona gleda

Sava21
24-11-11, 18:02
jos se nije ni jednom jagnjila,a stara je dve godine.ako do nove godine ne pokaze znake sjagnjenosti ne gine joj razanj.hvala svima na savetima.

petre
24-11-11, 18:08
Distole, distole prijatelju... Metilj je u pitanju, citaj postove

Sava21
24-11-11, 19:09
Distole, distole prijatelju... Metilj je u pitanju, citaj postove
prijatelju,citaj postove,nije opadanje vec cupanje vune,jedna ovca kida vunu ostalih.ako to ima veze sa metiljom,molim te objasni mi.

CAR
25-11-11, 00:39
Nesto joj fali a sto neznam ili je navika,sta se kod nas kaze "kad krmaca nauci prevaljivati korito ili krmacu zaklati ili korito betonirati"odvoj je pa vidi sta ce se desavati nakon par dana.

Sava21
25-11-11, 17:33
bila je odvojena mesec dana i cim se vratila opet navrla na ovce.

vojvođanin
25-11-11, 17:33
Ta baš "oće nož.

Sava21
25-11-11, 17:39
ta ovca je prvo jagnje koje sam nabavio kad sam poceo da formiram ovo moje malo stado,pa mi je zao,mada kad vidi kako kida vunu,sam bih je zaklao.

bato87
25-11-11, 17:48
Ako ti je zao da zakoljes onda je prodaj pa od tih para kupi normalno jagnje ili mladu ovcu, ovako se dzaba nerviras, izbacuj baksuza iz stada, ako hoces da napredujes nema mesta emocijama, ovca ko i svaka druga

Sava21
25-11-11, 18:52
znam,treba biti realan.videcemo dal je sjagnjena,ako nije ode pod noz ili na pijacu.

Petrovo
25-11-11, 19:26
prodaj ako nije sjagnjena kupi novu i rijesio si stvar tesko mi je gledati kad mlada ovca ode pod noz

rus 82
25-11-11, 19:31
prodaj ako nije sjagnjena kupi novu i rijesio si stvar tesko mi je gledati kad mlada ovca ode pod nozkolega tebi zao njegove pa za svojom sigurno nosis crninu 6 nedelja

Petrovo
25-11-11, 19:43
pa ne bas tako ali svake mi je zao
prije mjesec dana prodo sam ovcu za klanje 9 godina stara ali kad su je zaklali srce mi se steglo ali sta ces

Šošara
26-11-11, 21:47
Savo,ako je sjagnjena,pusti je da se ojagnji ali je odvoj u poseban boks neka bude sama.U samicu.
Kad odgaji jagnje sklanjaj(kolji ili ti ili prodaj na klanje).
Ako je neko kupi da gaji eto i njemu problema a ti ces izgubiti obraz.

Sava21
26-11-11, 23:56
slazem se,tako treba postupiti.drzis li jos ovce kolega Sosara?

Šošara
29-11-11, 19:25
Drzim ih jos.

salemilo
17-01-12, 14:11
pa ne bas tako ali svake mi je zao
prije mjesec dana prodo sam ovcu za klanje 9 godina stara ali kad su je zaklali srce mi se steglo ali sta ces

Petrovo@ na svim inostranim postovima na internetu kazu da je pojava vezana za nedostatak cinka u obroku!!!

Sava21
17-01-12, 20:30
Petrovo@ na svim inostranim postovima na internetu kazu da je pojava vezana za nedostatak cinka u obroku!!!
Hvala kolega,prvi put da je neko izneo konkretan uzrok.mozes li objasniti kako resiti taj nedostatak cinka u ishrani?

Petrovo
17-01-12, 20:31
hvala puno gdje da nabaavim ili koji preparati vitaminski dodaci da se koriste ili koje preporucujete

Petković Miroslav
19-01-12, 20:29
dali se u zimskim uslovima to preporucuje,mislim ta procedura koju pominjes?

---------- Poruka napisana u 19:19 ---------- Prethodna poruka je at 19:17 ----------

Ako nije iscupala wunu,werowatno suga,jos ako se cese,ili grize to je to sigurno,kupi jednu ampulu NEOSTOMOSANA rastwori,i sundjerom natopi samo taj pecat.

---------- Poruka napisana u 19:29 ---------- Prethodna poruka je at 19:19 ----------

Sudeći prema slikama to je klasična šuga.Točna dijagnoza se može postaviti pregledom pod mikroskopom.Ako se ovce usput i često češu , nema dileme.Cjepiti sa Ivermektinom , Dectomaxom, Alfamec, Ivomec ili slično.
Kupanje po zimi ne dolazi u obzir.
Tretirati sve životinje u štali, ponoviti za 7 dana.
Bilo bi potrebno i cijelu nastambu dezinficirati, Gamacid -D ( aktivna tvar diazin), Neguvoin (Triklorfon), Taktic (amitraz), ili neko zamjensko sredstvo po preporuci veterinara.,Dali se te inekcije smiju davati skotnim ovcama,jer sam cuo od jednog veterinara da nije dobro vakcinisati skotne .?E sada sta on koristi od tih inekcija ja ne znam.

Sava21
19-01-12, 20:29
Dok Dejan ne uhvati vremena da odgovori reci cu ti ja.Kupi jednu ampulu rastvori u 4 litre tople vode,i cistim sundjerom natopi samo ta mesta zahvacena sugom.a,kad ih osisas 20 dana kasnije okupaj ih kompletne ovim sredstvom,tad je i toplije vreme i kupanje im nece smetati.
Ovca je sjagnjena,a ne skotna.bolje nemoj nista davati dok se ne ojagnji.inekcija je stres,ali jos veci stres je hvatanje i drzanje zivotinje dok se inekcija ne da.A,i nemas potrebe da zuris,suga jeste ruzna bolest,ali nije vredna rizika od pobacaja.

MIRKOPOZEGA
19-01-12, 20:38
neostomosan je skuplji i koristi se uglavnom kod pasa,imas ektanon,stado mora celo da se tretira(kupa),objekat preprski jacim rastvorom tako da trebaju letnji uslovi,ivermektin je odlican(ponoviti posle 2-3 nedelje) nema ogranicenje kod bremenitosti(kad je sugarac u pitanju)-nadam se da se dr.dejan26 slaze.ovce mozda jesu na prvi pogled manje zahtevne ali kada se hrane 365 dana pravilno ne cupaju vunu,rase ili melezi su sada naprednije,plodnije itd pa stim ishrana mora biti optimalna prema onome sto daju,razne slame,treberi,seno loseg kvaliteta itd ne zadovoljavaju potrebe grla,jos ako su objekti bez adekvatnog provetravanja.redovna upotreba premiksa ili bar mineralnih lizalica resava problem,al ne dva tri dana nego 365 dana

Sava21
19-01-12, 20:52
eto,kod mene je sve ispostovano,nemam razloga da lazem,ali opet se pojavilo.kupao sam neocidolom dva puta u razmaku od 2 ned.jedino sto ivermectin nisam ponovio,jer je u uputstvu pisalo da se tretiraju jednokratno.

vojvođanin
19-01-12, 20:56
Savo slobodno Ivermektin (Promektin) posle 14 dana, ništa im neće biti.Nekadašnji Invertin, koji je prozvodila Pliva Zagreb je bio zakon, ovo su mnogo slabiji preparati.

zemun
19-01-12, 21:07
...redovna upotreba premiksa ili bar mineralnih lizalica resava problem,al ne dva tri dana nego 365 dana
Vrlo cesto pisemo o raznim varijantama ishrane, premiksima,vakcinaciji i sl. a neopravdano zanemarujemo upotrebu kvalitetnih lizalica koje mogu da nadomeste mnoge mineralno-vitaminske nedostatke u ishrani.

Sava21
19-01-12, 21:10
premix Milkivit Ovivit,dajem 3 kg na 100 kg koncentrata,a taj koncentrat dobijaju svaki dan.a lizalica u kolutu domaceg proizvodjaca Amstel.svih 365 dana u godini.Ako uspem da nadjem probacu i sa Shaumanovom lizalicom.

MIRKOPOZEGA
19-01-12, 23:06
Skeniracu ovih dana delove iz knjige o ishrani ovaca,sta je potrebno za proizvodnju vune,mesa itd.ako nije nekakvo metabolicke poremecaje koji su vezani za lose izbalansiran obrok onda su raznorazna gamad,suga,vasi itd,provetrenost objekta,ako je kod vise grla onda je problem kome treba ozbiljno pristupiti,a ako je kod jednog grla e sad, bog ce ga znati.koristim lizalice u ishrani ovaca jer jednostavno nisam siguran dali svaka ovca dobije sta je potrebno kroz koncetrat koji ne dajem bas svaki dan u stvari siguran sam da ne dobije.

Sava21
20-01-12, 17:00
Mirko,kakve lizalice koristis,tj.kog proizvodjaca?

galic
20-01-12, 17:22
Da li lizalice okacite da vise ili vam stoje u valovu?

MIRKOPOZEGA
20-01-12, 18:29
postavljao sam sliku skoro,donosi jedan prijatelj iz nemacke.Na CHAT strana br.2

Sava21
20-01-12, 19:00
Da li lizalice okacite da vise ili vam stoje u valovu?
Ove koje ja koristim su u kolutu,u temi stalska oprema za koze i ovce na strani 10 mozes videti kako sam ja to resio.
Vidi se da su ove lizalice koje mirko koristi jako kvalitetne i imaju bogat sastav.
Sad sam uporedio sastav lizalica koje ja koristim i ovih koje mirko koristi,u ovim domacim ima vise magnezijuma,ali u ovim nemackim ima vise cinka,selena i joda.cudno,ali te nemacke su i jeftinije.da nema neko predstavu da li se mogu nabaviti kod nas?

MIRKOPOZEGA
20-01-12, 21:35
Evo par sitnica o vuni

http://i41.tinypic.com/1hbbxz.jpghttp://i41.tinypic.com/34ns38k.jpghttp://i42.tinypic.com/fxlch.jpghttp://i41.tinypic.com/2mg9kr8.jpg

Kada se procita o sta je sve potrebno za porast vune na kraju se pitate da li ovcama bas sve to fali,posto se sumpor pominje kao najbitniji element za vunu velika verovatnoca je da upravo on fali,posto su ovce zivotinje i ne znaju da pricaju one obicno u prirodi pokusavaju naci ono sta im ne dostaje,posto im je cimerka iz stada pristupacna one pribegavaju cesto cupanju sopstvene vune ili cimerkine,jer sumpora u vuni ima u cvecoj koncetraciji.kao sto sam pominjao par puta obrok treba biti IZBALANSIRAN(MINERALI,VITAMINI ITD)pa nece biti problema.

Sava21
21-01-12, 21:59
Mirko,mozes li mi reci iz koje knjige su ove stranice?

salemilo
24-01-12, 12:22
SAVA21@ mozda u tom milkivitu pise u deklaraciji da ima cinkoksida a u procesu ga ne umesavaju probajte sa drugim premiksom sa vise cinkvajsa.

Sava21
24-01-12, 21:32
Za mnoge premixe ja smatram da su oskudni u nekim mineralnim materijama,iz razloga sto se pakuju u Srbiji,a opet primorani smo da ih kupujemo,pa bar onda da uzmem najbolje ponudjeno na trzistu.

poljoprivrednikupokusaju
30-01-12, 21:48
Postovane kolege,
imam 5 ovaca koje se trebaju janjiti u februaru.
Interesuje me dali postoji mogucnost da se kroz ishranu ovaca i jaganjaca omoguci jaganjcima dovoljno selena i da nemoraju dobijati inekcije selena.

Sava21
30-01-12, 22:55
Naravno.premix iskljucivo za ovce i koze koji sadrzi selen,obicno ide 3% u koncentrovanu smesu,i lizalice koje sadrze selen koje moraju uvek biti dostupne.naravno,sto se kabaste hrane tice tu se preporucuje raznovrsnost,i da lucerka ne prelazi 50% u ukupnoj kolicini kabaste mase,jer je zaapazeno da ovce hranjene iskljucivo lucerkom daju jaganjce sa deficitom u selenu.

slavis
31-01-12, 11:57
mnogo je jednostavnije das ovcama 5 kubika selena jedno 10 dana pred jagnjenje i one preko mleka to prenesu na jagnjad

poljoprivrednikupokusaju
31-01-12, 20:33
Zahvaljujem na odgovorima,dajem ovcama neki zemunski premiks pise na njemu za telad do 250 kg i jaganjce.Na 100 kg kukuruzne prekrupe dve kese po 2 kg.tog premiksa i 3kg stocne soli zamesam u mesaoni i to im bude mesec dana na njih 5 uz kabastu hranu.
E sad kad bude janjadi i budem im davao kvalitetan koncentrat imali potrebe davati im i taj evitaselen.

Sava21
31-01-12, 20:53
Ja mojima dajem 2 kubika promtselena.to je selen sa vitaminima a.d3 i e.i to treci dan po rodjenju.bocica od 100 kubika je oko 700 dinara.kasnije kad pocnu da jedu nema potrebe da im dajes u inekcijama jer selena treba da ima u koncentratu,ali neka uvek imaju na raspolaganju stocne lizalice.

zarius011
05-02-12, 19:55
Imam problema sa ovom ovcom, opada joj vuna! Pocelo prije nekih 15 dana. Evo kako sad izgleda.Odvojio sam ju prije nekoliko dana od ostalih, najvise zbog tog sto joj inace ne daju da jede. Pa sta mislite da li moze biti stres uzrocnik opadanja vune, posto kao sam vec spomenuo ona nema mira od ostalih ovaca? Ne cese se i nema nikakvih promjena na kozi. Dobro jede, ali je mrsava. Ojagnjila se prije mjesec i po dana. Jagnje fino napreduje. Ali ona izgleda uzasno. Zvao sam veterinara, ali ga jos nema. Pa evo da pitam vas sta mislite o ovom. Vjerovatno ce se udebljati sad kad je odvojena, ali ko zna, mozda je bolesna.
http://i44.tinypic.com/3515yqq.jpg
http://i44.tinypic.com/ei40vr.jpg

Sava21
05-02-12, 19:57
Pa,simptomi lice na sugu,ali ako se ne cese...a i pramenke su iz nekog razloga dosta otporne na sugu,bar koliko sam ja primetio.a sto joj ne daju da jede?obrati paznju da joj jagnje ne cupa vunu,to se zna desavati.

rajko gmilanovac
05-02-12, 20:19
Koliko vidim ovca je u laktaciji uzrok opada nje najverovatnije je je usled slabije hrane jer je ovce guraju a osim za sebe treba energije i za proizvodnju mleka pojacaj joj ishranu koncetrovanom hranom i vit.min smesama sad kad je odvojena i za saki slucaj ocisti od parazita.

zarius011
05-02-12, 20:39
Pa,simptomi lice na sugu,ali ako se ne cese...a i pramenke su iz nekog razloga dosta otporne na sugu,bar koliko sam ja primetio.a sto joj ne daju da jede?obrati paznju da joj jagnje ne cupa vunu,to se zna desavati.
Suga nije sigurno, vidjecu sad jer odvojena i imace pojacanu ishranu. A zasto joj ne daju jesti, nemam pojma, vjerovatno nije omiljena u drustvu>:({! Ne cupa je jagnje, to sam i ja mislio.

---------- Poruka napisana u 19:39 ---------- Prethodna poruka je at 19:37 ----------

Koliko vidim ovca je u laktaciji uzrok opada nje najverovatnije je je usled slabije hrane jer je ovce guraju a osim za sebe treba energije i za proizvodnju mleka pojacaj joj ishranu koncetrovanom hranom i vit.min smesama sad kad je odvojena i za saki slucaj ocisti od parazita.

Hvala na savjetu! Pokusacu i to, nadam se da ce pomoci!¨A inace ovce hranim kvalitetno, samo je problem sto njoj ne daju mira.

rajko gmilanovac
05-02-12, 20:41
Druze jagnje je cupa ali kroz mleko.

Sava21
05-02-12, 20:52
Druze jagnje je cupa ali kroz mleko.
Slazem se naravno,ali bas sam vidjao jagnjce koji dok sisaju pojedu pola majcine vune.

crni tekir
06-02-12, 19:01
@zarius 011.Imao sam ja slican problem sa kozom,pocela da joj opada dlaka.Dobra joj je bila ishrana,so u kamenu sam dao na volju~`sve na mestu a dlaka opada^-^ Onda sam pitao za savet druga veterinara i on mi kaze da joj kupim "Ämstel blok"~`mineralno~vitaminski dodatak(lizalica).Ja to uzmem drugar i za 15 dana mogla je na izlozbu,dlaka izrasla i dobila sjaj.Probaj,nije skupo(oko 350~400din.) okacis negde u stalu da bude dostupno svim ovcama.>:({

zarius011
06-02-12, 23:32
u stali ovce imaju stalno na volju da lizu so, vitamini i selen u kamenu,tj sve je u jednom. Jel na to mislis, ili je taj Amstel blok nesto drugo?Ali hvala ti na savjetu!

crni tekir
08-02-12, 12:49
To je to druze,onda joj nista ne nedostaje,mozda da je ocistis od parazita..ne znam.

zarius011
08-02-12, 18:30
pa sad cu jos vidjeti kad je odvojena sta ce se desiti. moze jesti na miru. kad ju pogledam najezim se sav.em sto je celava em sto je mrsava! doje mi da joj obucem dzemper po ovj zimi.a uz to je i nesreca, kud se jedva jagnje provuce ona prodje! legne, pa skoroda puze, to jos nisam vidio nikad u zivotu! ali je inace ovako mirna bas, nikad ni jednu ovcu nije poprijeko pogledala!:lol:

vojvođanin
08-02-12, 19:24
pa sad cu jos vidjeti kad je odvojena sta ce se desiti. moze jesti na miru. kad ju pogledam najezim se sav.em sto je celava em sto je mrsava! doje mi da joj obucem dzemper po ovj zimi.a uz to je i nesreca, kud se jedva jagnje provuce ona prodje! legne, pa skoroda puze, to jos nisam vidio nikad u zivotu! ali je inace ovako mirna bas, nikad ni jednu ovcu nije poprijeko pogledala!:lol:

Ovo podebljano je interesantno.Da njoj ne odpada vuna od provlačenja kroz uzak prostor?

zarius011
08-02-12, 21:31
Ovo podebljano je interesantno.Da njoj ne odpada vuna od provlačenja kroz uzak prostor?
mislim da je tako pocelo. jer se provlacila kroz prolaz za jagnjad. pa se prvo malo pocelo sa obe strane pojavljivati opadanje vune. ( naspem jagnjadima koncetrat i izadjem iz stale, dodjem poslije 15 minuta a ono sve polizano cisto "kao ogledalo"!kazem sebi a jesu prava, bas jedu. dok prije 13 dana nisam ju uhvatio na djelu). ali zasto nije na tom ostalo,tj. samo na jestima koja su najvise bila izlozena trenju o daske, nego opada sve vise. ako se ovako nastavi bice sva celava!kad uzmem pramen vune i samo malo povucem oko tog celavog mjesta bas lako sav pramen ispadne.

nju-viliđ
08-02-12, 23:18
Dezinficiraj sva mjesta gdje se ona češe i gdje se struže.
Prvo ta mjesta mehanicki ocisti,zatim nekim dezinficijensom.
Ne kazem da ce prestati opadanje vune,ali na tim mjestima je velika koncentratija gamadi razne.

zarius011
08-02-12, 23:30
Dezinficiraj sva mjesta gdje se ona češe i gdje se struže.
Prvo ta mjesta mehanicki ocisti,zatim nekim dezinficijensom.
Ne kazem da ce prestati opadanje vune,ali na tim mjestima je velika koncentratija gamadi razne.
Sve sam fino ocistio krajem novmbra i stalu cak i okrecio gasenim krecom. a tu nije bilo stoke 10 godina. tako da ne vjerujem da je to uzrok toga, ali ko zna. moracu opet "jovo na novo" .

vojvođanin
13-02-12, 12:33
http://i41.tinypic.com/2lbp5zd.jpg

Ako ipak otpadne vuna, evo jednog od mogućih rešenja.

PS. Patent je zaštićen.

slavis
13-02-12, 14:15
nisi pogodio boju , ovo je za bate , za seke mora roze ( mi smo ovako uvili koze, izgledaju sasavo ali deluje )

zarius011
13-02-12, 22:29
Vojvodjanine moram ti reci legenda si! Ovo je prava stvar!>:({ Kad neki mogu da oblace kucice , mozemo i mi ovce!>:({ Danas je dobila inekcije i treba jos jednu dobiti poslije nekog vremena. Veterinar je rekao da ju slobodno smijem pustiti sa ostalim ovacama. Pa sam to i uradio.A sto je ruzna sunce ti, na sve lici samo na ovcu ne lici!I zao mi je je , a i nervira me bas, bas! Da li je tvoja ovca ozdravila, tj poslije koliko vremena joj je narasla vuna?

vojvođanin
13-02-12, 22:33
To je slikano juče.Danas je dobila novi suv prsluk.

irfan859
22-02-14, 02:04
janje od 20 dana dobilo proliva zatim nakon 24 dana stabilizovan zivim kvascem i ostalim bkompex inekciom, 26 dana pocinje vuna sama da opada a pitanje je zasto da li je proliv to izazvao ili**??***
mineralna kocka non stop prisutna cak je u medjuvremenu 20 dana do 26 dana intezivno lizalo kocku
vitamine u zadnjih 4 dana dajem u vodu (a-d3-e)
molim pomoc

Sava21
22-02-14, 10:19
Prvi put cujem da jagnje ima problema sa tim.jel to jagnje sisa ovcu ili hranis na flasicu?Ako sisa treba povesti racuna o tome sta majka unosi u organizam.Probaj promtselen inekciju u misic jedno 5 kubika.

Simon Pozar
22-02-14, 16:33
ako opada samo da delu gde je proliv kvasio, onda je proliv razlog. ako je skroz "bacilo" vunu, moze biti da je neka upala.

German hunting terrier | Jagdterrier