Behaton u dvoristu za i protiv

SAMA

Moderator
Učlanjen(a)
13 Feb 2011
Poruka
8.394
Lokacija
Stara Pazova
Idu topliji dani.Planiram sredjivanje dvorista i razmisljam o postavljanju behatona.Kakva su vasa iskustva,da li ga imate u svom dvoristu,Da li preporucujete nesto drugo,kako izgleda vase dvoriste i slicno.
Nadam se da ova tema,ukoliko naravno bude prihvacena moze pomoci i drugima u donosenju odluke kako urediti svoje dvoriste.
 
kod mene jedna firma radi behaton za teretna vozila.nasipa tampon 40-50cm,nabija sa valjkom pa postavlja behaton,ivicnjake,kanalice....ekstra uradi samo je skupo 22e/m2!znam da je radio lukoil pumpe....
 
Nije ni beton mnogo jeftiniji,ako se uradi kako treba,ako se armira i postavi dovoljno debelo.
Sa ovim tamponom bi trebalo da izdrzi sleper.A da je lepo jeste i sto je naj bitnije uvek moze da se prokopa i vrati nazad.To me najvise privlaci.Uvodio sam podzemni kabl za struju,pa vodovod,pa gas,kanalizaciju.Stalno iznova kopaj ,busi i krpi.
Trebalo bi doci i daljinsko grejanje,toplana mi je na 300 metara.
Zbog svih tih raskopavanja i razmisljam o behatonu.
 
cena fabrickog betona sa ugradnjom je oko 70e po m3 pa dodaj mrezu pa iskop pa tampon pa nabijanje..... otprilike ti dodje na isto kad bi placao,ako radis sam onda je jeftinije!lopatu u sake i na mesalicu! :ppozdrav:
 
I ja sam razmisljao o behaton kockama :cao:

Ali veliko je pitanje oko cega se kolebam je to, kako bi se te behaton kocke ponasale kada bih preko njih prelazio natovaren (pretovaren) sleper kroz dvoriste....?
Mislim da bih popustile...? Sta vi mislite....?

I naravno sto sam ja video kada se tera traktor preko njih i hoces tu da okrenes ostaju tragovi :udri:
Nosio sam coveku kukuruz u kavezu bilo 600kg i rekao mi da okrenem da mu bude blize za iznosenje i kada sam poceo da okrecem, isarao sam mu behaton kocke gumama, skoro da je pocupao sam sebi kosu sa glave, kasnije kada sam prolazio, ribao je te tragove sa necim ali nije nesto bas uspeo :haha:
 
@ SAMA
Druze bas ovih dana sam u tom poslu. Cekam da ovo otopli pa da majstori krenu da oblazu temelj kuce sa kulirom, odmah posle njih dolazi majstor sa ekipom da postavlja behaton ali samo ispred kuce (pesacki deo 30 met. kv.) Imas liveni i presovani behaton. Liveni je sa glatkom povrsinom kao staklo i skuplji je za 2 eura met. kv. Debljina behatona koji je meni nudjen je 8, 6, i 3 cm. Ja sam pogodio sa majstorom iz Backog Petrovca liveni 3 cm uklanjanje starog betona, nivelacija terena, tamponiranje, nabijanje znaci sve njihovo za 22 eura met. kv. Iza kuce u dvoristu je armirani beton i travnjak. :ppozdrav:
 
sleper mu ne moze nista!ja sam gledao kako puni sleperi ulaze preko tog behatona i nema nikakvih tragova!hoce da popuste ako je los tampon a ovi momci rade profi!
 
evo da vam kazem iz prve ruke ako mislimo na isto,kocke ili ploce kod nas se kaze hocu da poplocam dvoriste a time su nam uradjeni i trotoari,parkovi itd...Ako je dobra podloga nema problema,sleperi kod nas svaki dan u firmu dolaze...nisu mrdnule,bitno je da se samo dobro propremi podloga da se uvalja kako treba valjkom a pesak posle nekom masinom koju ovde zovu zaba....
 
behaton mi se sviđa i mislim da je dobro rešenje ali u dvorištu gde nema blata
npr.kod mene u donjem delu dvorišta u prolećnom i jesenjem periodu kad se dosta mašinama cirkuliše ako je kišovito blata koliko voliš,ne znam na šta bi ličio behaton kada se napuni po gazovima traktora blatom....
zna li neko koliko košta kvadrat asvalta
 
Armaturna mreza 6x2,15 fi6 3835,a fi8 6600.Sto se tice asvalta dosta je skup,mozda bi bio resenje grebani.To se raspitaj kod firmi koje odrzavaju puteve.Puno je jeftiniji.Cujem od ljudi koji su ga stavili da je nezgodan na suncu,naime privlaci ga i bude pakao u dvoristu.A oce i da se deformise ako je u tankom sloju.
Primera radi drugar je dao 100evra da mu se tanko presvuce betonska cuprija od 5 kvadrata.
 
behaton je zakon za komercijalna dvorista iz par razloga a to su : cvrstina,propusta vodu kroz fugne dvoriste uvek suvo,naravno mora da se odradi kvalitetno ,znaci dobar tampon od par razlicitih granulacija agregata dobro uvaljanih i dobro nabijenih ,za dvoriste kuda ce prolazit veliki tereti bih vam preporucio presovani behaton debljine 8 cm,evo i jedan moj rad
1zb9x68.jpg
 
Nazad
Vrh