Otvaranje fazanerije

Djakon011

Novajlija
Učlanjen(a)
1 Mar 2011
Poruka
3
Lokacija
Beograd
Pozdrav svima,
nedavno sam se uclanio na ovaj forum i svasta sam procitao. Rekao sam da zelim da se nastanim na seli (malo seoce u Banatu), a posto ne znam NISTA o poljoprivredi, voleo bih da otvorim fazaneirju. S tim u vezi, zanima me da li iko ima neku preddstavu, ili informaciju, sta je sve potrebno da bi se s tim poslom krenulo. Unapred Vam hvala :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1299683809[/time]
_________________________________________________
Dajte ljubi bar neku smernicu. Zar je moguce da niko ne zna nista o tome? Da li je lakse ili teze od domace zivine, bilo sta:haha::haha:?
 
Pa vidi isto,ili ti slicno kao i sve zivotinje,trebaju ti volijere,objekti,inkubatori,dosta procitane literature,maticno jato,itd.itd.a pre svega trziste...a to su ti lovacka drustva i udruzenja...i kvalitet dobra kondicija ptica...jer imas veliku konkurenciju,ako te zanima jos nesto konkretno pitaj.poz
 
potrbno ti je da odes u minitarstvo poljoprivrede da se raspits za dozvole da bih otvorio fazaneriju treba pun djavo nekih papira i njihova dozvola da mozes podici fazaneriju. podseti lovacko udruzenje u tom mestu gde hoces fazaneriju, raspitaj se gde nabavljaju fazane, u kojoj kolicini, dal bi bili zainteresovani da uzimaju od tebe, kakve su mogucnosti organizovanja komercijalnog lova, kao i u svakoj proizvodnji nekako ces proizvest, tesko je plasman obezbediti i naravno sve ovo sto ti je mmmm napisao. Jesili razmisljao o uzgoju jarebica, nje je sve manje u nasim lovistima, a to je nasa autohtona koka, mislim da ce u buducnosti biti velika potraznja za njom. pozdrav i zelim ti srecu :ppozdrav:
 
hvala bato87 sto si me dopunio nisam mogao svega da se setim,ali i meni se vise svidja ta ideja sa jarebicama.poz
 
Hvala na odgovorima. Razmisljao sam i o jarebicama, ali sam mislio da bi fazani imali bolji plasman. Ne znam kako bi se jarebice uzgajale u Banatu, pogotovo one kamenjarke. Bilo je pokusaja uzgoja jarebica kamenjarki u Ubu , ali mislim da je to propalo. Ako nesto znate o tome, voleo bih da i napisete.
 
U Banatu preporucujem samo poljske i verujem da bi imao odlican plasman,jer lovacka udruzenja ce pod hitno morati da preduzmu nesto po tom pitanju...vise malo kasnije.poz
 
Djakon011@ lepo rece mmmm lovacka udruzenja ce pod hitno morati da nesto preduzmu po pitanju poljske jarebice jer je gotovo istrbljena, a fazanerija ama koliko hoces pa bih verovano imao laksi plasman jarebica nego fazana, raspitaj se zovi Lovacki savez, okolna LU, mislim da se na Ubu u fazaneriji proizvode jarebice i u fazaneriji Kosava, nadji njihove brojeve pa ih nazovi i raspitaj se, a bilo bi dobro i da ih podsetis i da uporedis na licu mesta prednosti i mane jedne i druge proizvodnje. srecno :ppozdrav:
 
Imas u Nisu,oni su jaki sa jarebicama...vidi cak se i meni svidela ideja i sam pocinjem da razmisljam o ovom...moze to da bude jako prespektivno,doduse sa odredjenim rizikom al za pocetak pocne se sa manje pa vidis ako ide ide ako ne boze moj,samo treba biti istrajan a za mene je jarebica najlepsa za lov cak sam u stanju u kladovo da odem na poslepodne samo da bi sat vremena lovio a to mi je 700km.tamo i nazad a znas koliko je ovakvih kao ja...mnogo.poz
 
Ma i ja razmisljam o jarebicama, prvo manji broj kao eksperiment i da naselim manji deo lovista kod mene zbog obuke pasa jer je zadnjih godina drasticno opao broj jarebice do te mere da su gotovo istrebljene iako se ne love godinama, znaci hemija u poljoprivredi, krivolov... zato mislim da jarebicu ceka svetla buducnost u volijerskom uzgajanju i mogao bi biti unosniji posao nego fazani. ja sam se odusevio brojom jarebice u Aleksincu kada sam bio kod kolege :D, tamo taj kraj Nis, Aleksinac su puni, zati Italijani odrzavju utakmice u Nisu.
 
Ali godine rada i ulaganja,ocigledno da se isplate...mislim da hemija i u zimskom periodu a narocito kad je sneg grabljivice,narocito misar,ja sam u backoj sve je kao na dlanu gledao sam kad za dan i pola jata uhvate...i jos hemija i krivolov a drustva nemaju para ni za fazana pa jarebica ostaje po strani al morace da se sledi nis...i ostali dobri primeri.poz
 
Par snimaka, kao što se vidi, osetljive na stres, kao i svaka divljač:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=i4GwziaN4cg[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2fe4l0G5KYY[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gvCPx67gI_o[/youtube]

Što se uzgoja tiče, veći prostor pod mrežom ali u više manjih grupa zbog bolje oplodnje. :ppozdrav:
 
zanimljiv ovaj poslednji snimak, ovo je verovatno vreme parenja pa su zato odvojeni u kaveze i kako vidim sve su parovi, mislim da sam negde citao da u vestackom uzgoju nije potrebno da bude isti broj zenki i muzjaka tj da moze manji broj muzjaka. prema cenovniku LSS cena odstrela jarebice je 25 E po komadu, a fazana 11 E po komadu.
 
Nazad
Vrh