Pšenica na drugi način

tarana

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2007
Poruka
1.813
Lokacija
kikinda
da ne bi lutali i presabirali se, predlažem da svako sistematizuje ovogodišnju proizvodnju pšenice po ulaganjima i prinosu.
ove godine sam slučajno potvrdio teze za koju sam verovao inače da je ispravna. greškom sam bacio 170kg semena po KJ na jednoj njivi a drugu sam posejao sa 140kg kako sam i planirao. prinos je bio u dlaku isti.

dakle:
-pobeda
-200 kg map-a po jutru jesenas
-setva 7. oktobra
-140 kg urea prihrane iz 2x. 90+50.
-prihrana krajem januara i početkom marta.
-37.5 metara po jutru
-60% pologa.
 
Odg: pšenica na drugi način

Aj dobro evo i mojih ulaganja ponovo

-Pobeda
200 kg NPK 15:15:15 po jutru jesenas
setva 9. oktobra
200 kg semena po jutru
100 kg Uree u februaru
100 kg An-a u martu
prinos nesto preko 3700 kg po jutru
pologa je bilo mnogo ne znam da procenim tacno

-Rapsodija
200 kg NPK 15:15:15 po jutru jesenas
setva 9. oktobra
150 kg semena po jutru
100 kg Uree u februaru
100 kg An-a u martu
prinos oko 4100 kg po jutru
pologa nije bilo
 
Odg: pšenica na drugi način

što pobeda 200kg semena? 138kg je optimalno za lepo spremljenu zemlju. 138 kg BAŠ za pobedu. kad preračunaš ako si uzeo u naturalnu, to je 1.5 metar manje profita po jutru tj. 4%. nije malo!
azot mi je takođe enigma. 46kg + 32 = 76kg/KJ. ja bacio 64kg/KJ a poljoprivredni inženjer do čijeg mišljenja držim, kaže da je to puno i predlaže 120kg urea-e. naravno, kad bi mogli da na licu mesta izmerimo lako pristupačni azot u zemljištu, sve bi bilo jednostavnije. ovako, sve pipamo po mraku.
 
Odg: pšenica na drugi način

Samo jedno pitanje. Vi primjenjujete dušik u amidnom obliku? Kod nas nije praksa, uglavnom se koristi nitratni oblik dušika. Zbog brzog djelovanja.
 
Odg: pšenica na drugi način

"kad kreneš na vreme - ništa nije daleko".
ureu bacam krajem januara ili početkom februara po smrznutoj zemlji. dok pšenica krene, urea je rastvorena.
drugo, urea je nešto jeftinija po kg azota koji sadrži. treće, manje je džakova za utovar i rasturanje.četvro, urea se teže ispira u slučaju većih padavina.
 
Odg: pšenica na drugi način

Bravo ljudi, bravo. Ide se napred sa agrotehnikom na ovaj način!
 
Odg: pšenica na drugi način

Renesansa
200kg NPK 3x15 jesenas
250kg semena (zbog setve rasturivačem)
setva 29 novembra
Prihrana 100kg AN-a 27 februara
Nije prskana ni protiv korova ni bolesti, ali je čista i zdrava! :sreca:
Prinos 3t
Nije bilo pologa
 
Odg: pšenica na drugi način

Pobeda

Predusev soja.
200kg NPK 15:15:15
Setva 13. oktobra.
Prihrana početkom februara 150 do 200kg AN-a, kako gde zapalo.
Prskano protiv pepelnice.
20 tona sa 6 KJ, dakle prosek 3300kg/KJ, odnosno oko 5800kg/ha.
Otprilike 30% bilo na zemlji.

Zadovoljan sam potpuno sa rodom. Pšenicu predao na silos. Naplata tokom cele godine kroz stočno brašno (paritet 1:1,2), koje je uvek skuplje od pšenice, a nije ga problem prodati.
 
Odg: pšenica na drugi način

ako možemo da rezimiramo, ko god je posejao početkom oktobra - dobri prinosi. đubrenje i prihrana su slični. jedino je serious, što se mene tiče, bacio previše azota...
čak čugi, s obzirom na vreme i način setve ima odličan prinos...
 
Odg: pšenica na drugi način

Pozdrav, nov sam na ovom forumu. Postavicu svoje glediste, u vezi prvog prihranjivanja psenice u rano prolece. Mislim da prvo prihranjivanje treba obaviti sa AN-om, ili KAN-om u zavisnosti od pH zemljista, a nikako sa uree-om (karbamid). Psenici je u rano prolece potreban pristupacan oblik azota. Sa obzirom da se azot u pristupacnom obliku isprao tokom zime, ne mozemo primeniti ureu, jer amidni oblik azota mora da prodje mineralizaciju, za koju nisu optimalni uslovi krajem februara-pocetkom marta, tako da je ona ili inhibirana, ili veoma usporena (cak i da je temperatura vazduha visoka, temperatura zemljista je niska, sto limitira transformaciju karbamida). Predlazem primenu AN-a, ili KAN-a. Tacno je da ce se nitratni oblik azota jednim delom isprati iz zemljista, ali takodje ce se i delom usvojiti od strane biljaka. Nadalje, amonijacni oblik azota iz primenjenog djubriva, adsorbovace se u adsorptivnom kompleksu zemljista, sto ce rezultirati produzenim dejstvom djubriva.
Pozdrav! :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh