odabir rasei mal

tomieh

Novajlija
Učlanjen(a)
15 Okt 2010
Poruka
28
Lokacija
SIROKI BRIJEG
zanima me koja je najbolje uzeti rasu ili koju kombinaciju, znam da je u ishrani puno ali kod iste ishrane koje bi bilo najmanje masnije i najbolje meso, landras ili pitren x landras, ili sta vi mislite koja rasa ili kombinacija? znac mesnato s najmanje masti
 
da se razumemo najmesnatije svinje u cistoj rasi su ti pietren ,durok i hempsir...koju god da kombinaciju napravis od te 3 rase masti ce ti hvaliti :D al oni se u praksi najvise koriste kao nerastovi.. sto se tice majcinske linije, ljudi forsiraju landras najvise jel ima veliki procenat oprasenih i zalucenih prasica po krmaci a mozda je i bolje krmaca da bude landras x jorksir f1 generacija... znaci krmaca landras ili landras x jorksir .. i neki od gore navedenih nerastova u cistoj rasi ili mesavina i to je to... dobijas krupne i mesnate tovljenike..
 
Ja imam kombinaciju landras visoki joksir veoma sam zadovoljan a evo i zasto.
Brz tov tj ako zelis da ih brzo uranis ova kombinacija je prava.
Izuzetno mirne svinje kod krmaca koje su se oprasile mozes uci kako hoces seci zube prasicima pored krmace a da te pri tom ne napadne podrazumeva se da joj moras biti poznat jel svako nepoznat joj je sumnjiv ako me razumete.
Zatim od jednog bravca od 120kg imate neverovatno samo 3kg masti u to sam se sam uverio vise puta.A ove godine sam imao bravca koji je imao negde oko 370kg naravno bilo je vise masti ali i mesa na pretek ono sto je impozantno ovaj bravac od 370kg je star godinu i 9 meseci a ranjen je bez ikakvih dotatni komponenti.Sada trenutno imam krmacu sa 12 prasica 15 je oprasila 3 nazalost nisu uspela preziveti ali sam prezadovoljan potrudicu se da ih uslikam i da smi vidite kakva je to rasa.Ima jedna mana mlade nazimice tesko ostaju suprasne ali one koje ostanu prase se dalje redovno i odlicno cuvaju prasice.I problem je brzog napredka u rastu jer ove krmace brzo dostizu veliku tezinu pa zbog toga za njih je neophodno napraviti makaze ili kako se to vec kaze tj da prasici prilikom leganja krmace imaju di da se sklone da krmaca nelegne na njiih.Toliko od mene pitajte slobodno ako vas nesto zanima.
 
Nazad
Vrh