Stevija

shonery

Novajlija
Učlanjen(a)
28 Feb 2011
Poruka
5
Pozdrav svima, ja sam nov u celoj prici. razmisljam da napustim ovu varos(Beograd) i odem u jedno selo u blizini Cuprije i da se tu bavim poljoprivredom za svoje potebe, a ako nekada i ostane necega........
Zanima me da li je neko cuo za steviju-prirodni zasladjivac, da li neko kod nas prodaje seme i da li moze da se plasira?

Ne znam da li sam okacio temu n apravom mestu, a ako nisam, slobodno me premestite. gledao sam na ovom forumu, ali nisam mogao ngde da nadjem ista o steviji....
 
Stevia veoma tesko klija,najprije moras dobro nauciti i pogoditi kako isklijati sjeme.Zahtjeva podno grijanje.Ukoliko mislis saditi na otvoreno svake godine moras proizvesti rasad,jer sadnica ne podnosi nikakve minuse.Bere se u 2-3 navrata lisce i prirodno susi.Sadnice su zabranjene u nekoliko zemalja,te trebas provjeriti da li je dozvoljeno proizvoditi i plasirati na rezistu.
 
Sadnice su zabranjene u nekoliko zemalja,te trebas provjeriti da li je dozvoljeno proizvoditi i plasirati na rezistu.

Zašto su zabranjene??

I mene zanima seme, gde bi moglo kod nas da se nabavi.
 
@dzionik , nadam se da ti je jasno sto je zabranjena ali se pridruzujem tvom pitanju kako da se dodje do semena .
 
Pa da aspartam ne trpi konkurenciju.... kakvo je to zlo od kompanije, gde se god okreneš naidješ na njihova go...
I potpuno ista priča od agent oranža do danas, nekoliko diskreditovanih nezavisnih istraživanja, doktori i odgovorni koji su se posle "poštene" istrage sretno uhlebili kod monsanta.

U kojim oglasima??
 
Samo dobri poznavaoci mogu proizvesti sadnice iz sjemena.Ja imam sjemena i mogu pokloniti nekome.Ja sam sijao raniji godine i nijedna mi nije nikla.Tlo mora biti na temp.najmanje oko 23 stepena C i odredjena vlaznost da bi klijalo.Zabranjena je iz razloga sto bi masovnim sadjenjem unistilo proizvodnju secera.Sadnice nisu skupe,dok su male,brzo raste,zimi se unosi u topliju prostoriju i opet iz zemlje izbija stabljika,koja se osisa za dvije trecine i osusi i potom preradjuje.
 
Stevia je u Americi zabranjena pre dvadesetek godina, na osnovu "anonimne prijave!" zbog rizika od korišćenja, usled nedovoljne ispitanosti! Takav im zakon. Ja, na primer, uložim stotine miliona dolara (neam, al pozajmiću), u ispitivanje, patentiranje i proizvodnju veštačkog zaslađivača, i nazovem ga nekako fensi, recimo Aspartam. I taman mi krene prodaja, kad se pojavi neki panonac, dadoxxl, ili ne daj bože dzionik, i kaže: "Imam ja biljku, lekovitu, pogodnu za dijabetičare, reguliše krvni pritisak, sprečava nastanak karijesa i svašta nešto korisno, a košta 2 eura 100 semenki preko interneta!" Čekajte bre, miševi, neć'mo tako... Ja ću lepo da podnesem anonimnu prijavu, da se to zlo makar privremeno zabrani i naći ću odgovornog vladinog službenika, koji će učiniti sve, da uz simboličnu nadoknadu, ta zabrana potraje. Inače, sad pročitah da je ta zabrana ukinuta, ako sam dobro razumeo, zbog sve većeg pritiska javnosti. Ako je to istina, džabe kucah ovoliku poruku.
 
U principu nije ni bila zabranjena već je bilo zabranjeno njeno reklamiranje kao zamena za šećer. Može da se prodaje samo kao herba.
Već sam naišao na takvu priču u Americi kada je u pitanju štir.
 
Dule svaki čaj je od herbe. Herba = travka, biljka, trava. U zadnje vreme se termin herba uglavnom koristi za lekovite biljke. Mora da je pisalo još nešto na tom tvom "herbalnom čaju" :)
 
Nazad
Vrh