Trenutne cene na tržištu (ovce, koze, i tsl.)

Nisam baš razumeo pitanje, ja prodajem jagnjad težine preko 25 kg pa nema veze da li su blizanci ili ne, sa cenom, prošle godine sam imao i dve trojke i od njih 4 prodao a dva ženska jagnjeta ostavio za domazluk.
 
ovde se prodaje blizne cim se rodi, staro par dana, za 2500 - 3000 din. zanima me cena u ostalim krajevima
 
Ja necu odgovrit na ovo pitanje dali se prodaje ili ne nego cu pokusat odgovorit sa strane povecanja plodnosti u stadu. Naime bilo koja kombinacija blizanaca se nastoji ostavit za daljnji priplod. Znaci 2 muska nose nasljedne gene za daljnji rasplod i to u tipu blizanaca, 2 zenske isto tako iako nesto rjedje isto kao i kombinacija brata i sestre. Ja nikad ne prodajem blizance ako su od dobrih roditelja, a oni ostali zna im se put. takodjer radjanje blizanaca je usko povezano sa mlijecnoscu, pa je tako pounato da ovce koje daju blizance ili vise janjadi naginju i to znacajno povecanoj mlijecnosti,sto je vrlo znacajno sa stanovista onih koji proizvode sir. Sto se tice mesnih tipova ovaca situacija bi po meni trebala biti ista a to je zarada. Znaci jedno janje odlazi na pokrivanje troskova ishrane a drugo je cista dobit. naravno govorim o onima koji se ne ostavljaju za priplod :ppozdrav:
 
Dare ako imaš potražnju za tako malim jagancima po toj ceni je odlično, jer kod mene za jagnje može da se uzme 4-5000 dinara,težine oko 25 kg i staro 3-4 meseca.
 
Obzirom da je u ovčarstvu vrlo spor obrt kapitala uvek ostavljajte bliznu jagnjad i to pogotovo ako je kombinacija muško-ženske jagnjadi. Sigurno takve ovce imaju veću mlečnost što za rezultat ima i mnogo bolji prirast tako da se dvostruko dobija ( više jagnjadi i bolju prirast ).
Prošle godine u mom kraju ovca sa dvoje male jagnjadi je bila oko 180 € , a sa jednim 120 € .
 
Dejanjika je napisao(la):
Dare ako imaš potražnju za tako malim jagancima po toj ceni je odlično, jer kod mene za jagnje može da se uzme 4-5000 dinara,težine oko 25 kg i staro 3-4 meseca.
danas otisla jos 2 :D

slicno rezonujemo. drugo jagnje mozda i jeste isplativo, ali je muka oko odgajanja dva jagnjeta sa jednom ovcom nemerljivo veca. realno, mogla je i da ga ne ojagnji :haha:

sve ostalo je teorija, koja na velikom stadu i nije bas primenljiva
 
Kamo srece da sva jagnjad u stadu budu blizanci.
Brundalo je vec objasnio znacaj dvojki i njihov uticaj na poboljsanje genetike u stadu.
Ovcarstvo je velika muka i rad, a posebno uzgoj jagnjadi.Svi zele da budu velike gazde, a ovce da se same jagnje, jagnjad sama rastu a gazda na kraju samo uzima novce.Ali put je sasvim drugaciji.Svaka ovca moze da odgoji 2 ili vise jagnjadi, samo treba znati kako. Problem je naseg ovcarstva sto se jos radi kako su to radile nase babe i dede, pa se odbacuju sva jagnjad a ostavlja samo jedno.Nema napretka bez novih savremenih tehnologija uzgoja ovaca a posebno jagnjadi, koja su laka, jednostavna,primenljiva i donose profit.Znanje je moc.
Ali se do znanja i ne dolazi lako.Ja sam silne pare potrosio da bih obisao ovcare i farme i naucio puno novina i caka, ali se na kraju sve isplatilo.Znanje se kupuje i prodaje, kao i jagnjad.
 
Tacno tako kolega Vla.
Mnogi misle da je gajenje ovaca isto kao i planiranje na papiru:
"Ovoliko ovaca ojagnji ovoliko jaganjaca i ja samo zgrnem silne pare.Preko noci postanem GAZDA."
Mnoge racundzije koje su usle u ovcarstvo ponesene ovom recenicom su brze-bolje pobegle od ovaca kada su videle sta ih ceka od posla, briga,mukotrpnog rada na njivi i ovcarniku.
Praksa je pokazala nesto sasvim drugo:mukotrpan i dugotrajan rad.
Teorija bez prakse ne ide i obrnuto.Kada covek ovlada i jednim i drugim sve je lakse.
 
Sviđa mi se ovo zanje se kupuje i prodaje kao i jagnjd , ali ovde na forumu ne košta ništa - skoro džabe. Da sam znao za ovo pre 10 god. koliko bi manje grešio, ali za nove ovde ima sve što treba da nauče.
 
djura je napisao(la):
Sviđa mi se ovo zanje se kupuje i prodaje kao i jagnjd , ali ovde na forumu ne košta ništa - skoro džabe. Da sam znao za ovo pre 10 god. koliko bi manje grešio, ali za nove ovde ima sve što treba da nauče.
Prijatelju drz se ti foruma i svasta ces naucit...moci ces i na agronomiju ili veterinu he he :ppozdrav:
salu na stranu ovdi uvik ima ljudi spremnih pomoc..svi smo mi vise manje prosli kroz tvoju fazu na bilo koji nacin i imali uspona i padova. Ali svima nan je jedno zajednicko naravno onima koji smo ovdi da nismo skrti u savjetima a konacno ne znamo i mi sve pa i ja jos ucim...... :ppozdrav:
A onda ces i ti jednog dana i to vrlo skoro ucit neke nove klince :bravo:
 
Ko ima blizance, trojke ili drugu malu jagnjad za prodaju, neka odmah javi na PP. Kupujem sve.
Vazi i za jarice.
 
Evo jedno pitanje za kolegu koji ima nameru da kupi 200 kom koza?
Da li si svestan da ovo naše tržište nije naviklo na koziji sir, a jedva je
progunulo i jaretinu. Vodi računa ako neko prodaje 200 koza a takav dobar profit
tu nešto nije uredu. Razmisli ?
 
situacija u bosni je slicna kao i kod vas.niko nece jaretine,jedino oni sto su bolesni pa cuju da je mlijeko i sir od koza dobar oni ga kupuju.ja sam imao problema sa zeludcom tj.imao sam ostecenu unutrsnjost zeludca -zvani katar koji me je mucio dugo vremena i izljecio sam ga kozijim mlijekom
 
interesuje me koja je cena jaradi i koze u Makedoniji... Ovde kod nas se prodaju od 50 - 60 eura...
 
Ako mogu da prenesem svoja iskustva onda bi do bilo ovako
- do 10 koza nemaš problem sa plasmanom sve ide još i traže
- do 20 koza mora neko da ide na pijacu i prodaje sir a jarića ima i viška kao i problema
sve preko ovog broja je propast ako nemaš "kombinaciju" pa da ti to neko uzme na veliko.
Nije tržište naviklo na jaretinu i koziji sir i nema od tog posla ništa osim ako si blizu nekog velikog grada pa postoje i velike pijace. Sve ovo što se piše je "na olovku" ali u Srbiji u stočarstvu je ovek bilo 2+2= 3,
kako god okreneš moraš da se vadiš.
Sa ovcama je bolje, jagnjad idu a sira i nema baš nešto u ponudi, uglavnom sezonski i to bela kriška. Tu ima prostora jer ima i tradicije. Svi bre tamane prasiće ko blesavi !
I riknjavaju od srca ali udaviše se od prasetine.
 
Nazad
Vrh