Kada i koliko treba zagrtati krompir

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Juče sam čuo da se krompir zagrće kada ima visine maksimalno 5 cm, a ne kao što se kod mene u kući najčešće radilo da se zagrće kada procveta. I to čovek kada reši da zagrne krompir, obavezno angažuje špartač sa konjem. A za vreme cvetanja, kaže da kropiru treba samo vode, jer ako se tada zagrne, gubi se i do 30 % roda krompira za tu godinu.

Zaista zanimljiv info, pa sam rešio da ga napišem na forumu da čujem, kako vi radite zagrtanje krompira.
 
Dobro jutro je imao prilog o kasetnom uzoju krompira. Kad procveta zatrpava se biljka do cveta, tako redom... svaki skoj donosi rod
 
Veoma zanimljiva zamisao, samo dali su to saznanje uzeli od naših poljoprivrednika ili su prepisali iz nekoga stranoga časopisa. Bilo bi zanimljivo da se to objasni kako se stvara novi sloj roda, ako je krompir već u to vreme završio sa stvaranjem krtola. :sta:

Jedino ako stabljika koja se tako zagrne ne potera neke pomoćne izdanke korenova. Veoma zanimljiva zamisao ali ćemo morati da prepustimo da o ovoj temi nešto više kažu ozbiljni proizvođači krompira.
 
U suštini, ako imaš dovoljno vremena, krumpir se nagrče 3 puta. Prvi puta kad vidiš da počinje izbijati iz zemlje, drugi puta kad iznikne i bude visine 10 cm i treći puta negdje kad je krajnje vrijeme da možeš sa strojem u redove, a da ne trgaš cimu. Tako se dobiju visoke gredice, a samim zahvatima se održava povoljan režim zraka u tlu. Moj krumpir je počeo cvasti kad je bio visok jedan metar i redovi se nicu ni vidjeli. Prekjučer sam ga prskao i visok je ko mali farguson, naravno do svjetala, ne do vrha kabine :osmeh:
 
Postavi neku sliku.
Stvarno bi voleo da vidim kako izgleda.
Krompir u cvetu izgleda predivno.

Nedavno sam pored Bačkog Petrovca video poveću parcelu krompira, visoko zagrnutog, i u cvetu. Prelepo. Tek kada sam to video postalo mi je jasno zašto je jedan od Lujeva, francuskih kraljeva, toliko uživao u krompirovom cvetu.
 
novii je napisao(la):
uzeli od naših poljoprivrednika ili su prepisali iz nekoga stranoga časopisa.
Bile su slike,sanduk podseca na sadasnje kompostere,ja sam te ili sledece godine probao,pri berbi najnize etaze sve se prokinulo zbog tezine gornjih slojeva.Dogodine sam opet uradio,ali nisam vadio donje slojeve,rod je bio~ 3-4X veci nego na istoj povrsini na obican nacin. Problem je navodnjavanje.Brzo se susi tlo,donje etaze ako dobiju puno vlage rod pocinje ponovo klijati.Rod sa novih klija je veoma sitan,samo za stocnu hranu.
 
kod mene se zagrce do nekih 20cm i prinos se moze povecati i za cak 50%! kada izbije nadzemno stablo.:D

:ppozdrav:
 
Ja planiram u proljece da sadim krompir u plasticnom buretu. Presekao bih ga na dva dela i u prvom delu ( izbusenog dna) bih zasadio krompir i zagrtao non stop kako raste.Nakon toga bih stavio i gornji deo bureta ,ali okrenuto za 180 stepeni t.j. manji deo da lezi na prvom delu bureta. Tako redom bih izvadio oko 50 kg krompira. To sam cuo od suseda koji je radio prosle godine.Dali neko zna kako se prihranjuje krompir da bi imao veci rod ?
 
dragi je napisao(la):
Ja planiram u proljece da sadim krompir u plasticnom buretu. Presekao bih ga na dva dela i u prvom delu ( izbusenog dna) bih zasadio krompir i zagrtao non stop kako raste.Nakon toga bih stavio i gornji deo bureta ,ali okrenuto za 180 stepeni t.j. manji deo da lezi na prvom delu bureta. Tako redom bih izvadio oko 50 kg krompira. To sam cuo od suseda koji je radio prosle godine.Dali neko zna kako se prihranjuje krompir da bi imao veci rod ?

@ Dragi

Kao prvo pozdrav predstavljanje pa ostalo
A sada da se vratimo na temu .
1. Koliko semena komsija stavio u koliko zemlje , zatim da li je samo mrezu tj izdanke zatrpavao tj dodavao zemlju daj pojasni malo to .
2. Djubrenje kada se radi na otvorenom zavisi od analize zemljista od 800-1600 kg/h 3x15 ili drugacije formulacije zavisi od analize ako zelis veci rod , po mom iskustvu bez navodnjavanja prinosi u dobro kisnim godinama idu do 35.000 kg po h a sa navodnjavanjem neznam jer nemam uslova za isto
 
Upravo sam razgovarao telefonom sa komsijom(zove se Goce) i evo njegovog odgovora:Zatrpavanje je vrsio kada stablo dostigne maksimalno 20 cm od zemlje.Za to vreme se prihranjuje preko lista sa mikroelementima.Znaci , zatrpava zemljom nekoliko puta za vreme rasta,a gotove krompire sakuplja na kraju vegetacije.Imao je prilicno veliki prinos. Pozdrav iz sela Indzikovo -Skopje
Post je spojen: [time]1262549586[/time]
_________________________________________________
Seme krompira je hibridno i se zove Agata ,a u buretu ja bilo zasadjeno oko 1,5 kg krompira
 
Zdravo svima koji ste clanovi foruma.Ajde malo se razbudite, pa nesto napisite u vezi uzgoja krompira u buretu. Ja sam vec zasadio jedno bure,koje sam fotografirao,pa cu Vam sledeci puta poslati fotografije. Pozdrav iz okoline Skopja. Dragi
Post je spojen: [time]1263584271[/time]
_________________________________________________
S obzirom da nisam prebacio slike na kompjuter ,u medjuvremenu Vam saljem sliku sa moje plantaze paprika u saksijama od stiropora.http://tinypic.com/view.php?pic=13zvkgw&s=6
 
Zdravo svima koji su zainteresovani za uzgoj krompira u buretu.Evo saljem par slika sa ovog sistema.
Post je spojen: [time]петак, 19. фебруар 2010. 21:18:05 MST[/time]
_________________________________________________

Post je spojen: [time]субота, 20. фебруар 2010. 06:10:04 MST[/time]
_________________________________________________
 
Nakon 40 dana postavili smo drugi deo bureta.Vidite kako krompir napredjuje!!!!!.Pozdrav svim poljoprivrednicima iz Makedonije

 
dragi :D , imam par pitanja

to stoji u plasteniku koliko vidim ?
kada vadiš krompire iz donjeg dela i kako ?
i da nisi razmišljao da staviš još jedno bure na ovo , isto tako iz dva dela ?
 
Bure stoji u plasteniku u "drustvu" jagoda . Krompir je posadjen prvog februara i do danas 11.marta je dostigao visinu od 70 cm.Planiram da idem dalje dokle se moze bar jos jednu polovinu ili dve od bureta.
Krompir iz donjeg dela vadim na sledeci nacin:Sa dugackim listom od pile (bonseka)rezem horizontalno zemlju i stabla krompira.Nakon toga ubacujem izbusenu tacnu od lima na ostatak bureta kako ne bi zemlja ispala i skidam ga na patos.On produzuje i dalje da zivi.Donji deo bureta samo okrenem i pokupim krompire. Obecavam sliku sa ovog dogadjaja. Puno pozdrava
 
Sa dugackim listom od pile (bonseka)rezem horizontalno zemlju i stabla krompira.Nakon toga ubacujem izbusenu tacnu od lima na ostatak bureta kako ne bi zemlja ispala i skidam ga na patos.

E to me je interesovalo , hvala na odgovoru i čekamo slike ::svaka cast::
Post je spojen: [time]1268318007[/time]
_________________________________________________
E a kako ćeš posle iskoristiti taj donji deo ? kad ima dno ?

Ili možeš u taj donji deo bureta ponovo da posadiš drugi korompir ?
 
U donji deo bureta se opet sadi krompir istim principom, kako bih mogao stalno imati mladi krompir
 
Cekajte ljudi malo !!!
Ako sam ja dobro skapirao, taj krompir je trebalo zatrpati kad je imao 20 cm ? Zasto ondah kod tebe ima 70 cm i jos ga nisi zatrpao Dragi ?
Ili ja tu nesto ne razumem ?
I kad se zatrpava da li se zatrpava skroz do vrha stabljike ili ostaje nesto da strci ?
Da li to znaci da se lisce pretvara u plod ?
Ili ja to nesto opasno nisam skapirao ?
 
Upravo sam razgovarao telefonom sa komsijom(zove se Goce) i evo njegovog odgovora:Zatrpavanje je vrsio kada stablo dostigne maksimalno 20 cm od zemlje.Za to vreme se prihranjuje preko lista sa mikroelementima.Znaci , zatrpava zemljom nekoliko puta za vreme rasta,a gotove krompire sakuplja na kraju vegetacije.Imao je prilicno veliki prinos. Pozdrav iz sela Indzikovo -Skopje
Post je spojen: [time]1262549586[/time]
_________________________________________________
Seme krompira je hibridno i se zove Agata ,a u buretu ja bilo zasadjeno oko 1,5 kg krompira
I ja sam ove godine posadila Agatu ali u piramidi i od 4 kg semena dobila sam 25 kg.Slicno kao tvoje bure./Pisuvam na srpski da razberat i drugi od forumot/
 
Nazad
Vrh