Tanjirače

digli cenu,ja sam uzeo becejsku consum sa 28 nazubljeni + paker valjci u 10-om mesecu 2007 na kucnu adresu 3200e,valjke jos nisam probao dignuti su zato sto imam mtz82 i neprija mu nimalo,**greška mu pomera,uzeo bi ursus 1224 za taj posao,svi oni kazu kad kupujes moze ruja to da vuce ako mu je malo tesko dignes je na tockove i sta onda dignem je na tockove i vozim se bezveze po njivi,za dobar posao treba tezak i jak traktor ta razvijes brzinu i onda je to posao
 
Ja sam se razmisljao da kupim i paker valjke ali sam odustao zato sto imam frezu i eventualno kad mi treba proteram nju .Ali za taj problem nisam znao da MTZ 82 ne moze da vuce tanjiracu zajedno sa paker valjcima .U mom okruzenju svi su uzeli samo tanjiracu bez valjaka( mozda zato ) . Nego kako si ti zadovoljan sa Consumom ?Mnogo ljudi mi ih je nahvalilo i razmisljao sam se da kupim od njih 3300 eura samo tanjiraca + valjci ali ceka se 40 dana .
 
A zasto mu valjci tako smetaju? Kojom brzinom tanjiras sa rusom? Nisam se ja mnogo uzdao u to sto kaze prodavac, on ce ti reci i da vuce bez problema onu od 4m samo ako vidi da hoces da je kupis, nego sam video kod mene u selu kako rade, vuku sa 82 i onu 3,0 i 3,2 sa frezom ili paker valjcima sve jedno, pa racunam ici ce i moj sa onom 2,8. Ali jaci traktor bi svakako bolje radio taj posao!
 
@danger
Upravo se vratih na ranije poruke i video sam da si napisao da ne moze da povuce rus vucenu sa 28 diskova.Da li si mislio samo tanjiracu ili sa valjcima zajedno?I sta ti se desava?Cudno ,posto oko mene imaju 2- 3 takve tanjeiraca i mtz 82 i niko se nije zalio da rus ne moze da povuce.
 
Vidim da se raspravlja o tome da li moze rus da vuce tanjiracu od 2.8-3 metara. Dosta zavisi i od tipa zemljista na kojem treba da se tanjira, jer nije isto vuci tanjiracu u laganoj zemlji gde upada i na 12-15 cm i na teskom zemljistu. Zavisi i od toga kakvi su uslovi tanjira ( dal je zemlja mokra ili suva ). Opet zavisi i kakva je tanjiraca: koliko je teska, koliki je razmak medju diskovima. Iz iskustva se kod nas najbolje pokazale tanjirace sa razmakom 22-23 cm sa tezinom vecom od prosecnih tanjiraca koje se danas prodaju posto imamo tesku zemlju. Najdublje ulaze tanjirace sa razmakom od 27 cm ( ali su grudve najvece i najteze se vuce ), dok tkz. finiserke 17-19 cm rade najlepsi posao ali zato je i dubina najmanja. Zato je pametno uzimati te univerzalne sa razmakom od 22-23 cm sa kojom se moze postici i solidna dubina i prilicno usitnjena zemlja. Na lakom zemljistu su OK ove tanjirace koje se danas mogu kupiti, ali gde je zemlja teska tu treba paziti da tanjiraca bude sto teza. Sve ovo govorim iz iskustva posto smo 2000. godine uzeli novu " LEKO " ( madjarska proizvodja ) tanjiracu od 3 m koja nam je pravila puno problema. Za nash teren je bila suvise lagana i nije ulazila u zemlju. Posle 2 prohoda nisam mogao da dobijem sitan sloj deblji od 4-5 cm, iako ga je rus mogao vuci u 6-7 brzini. Tanjiracu sam reklamirao i kada je prodavac dosao kod mene nije mogao da se nacudi kako ne moze dublje da udje. Priznao je da je to pogresna tanjiraca za nase uslove i primio nazad i vratio novac. Ista ta tanjiraca je otisla u okolinu Subotice gde je peskovita zemlja i covek ga je jedva mogao vuci sa rusem posto je upadala do osovine. Posle smo uzeli polovnu tanjiracu tipa X od 3.6 metara ( proizvodjac Kozarska dubica ) koja je maltene duplo teza od prethodne Leko tanjirace. E ova je ulazila koliko sam ja hteo ali su nastali problemi za Rusa :osmeh:. Kada su idealni uslovi ( da ne bude ni mokro ni suvo ) onda ga moze vuci u 5. usporenoj brzini, ali kada je mekana zemlja onda to nije tanjiraca za njega. Na oranju isto ima velikih problema sa tom tanjiracom. Najvece probleme stvara nedovoljna tezina traktora za tu tanjiracu tako da je proklizavanje cca. 50%. Milsim da se preporodio rus kada je u dvoriste usao veci traktor i nije morao vise da je vuce :osmeh:.
Znaci oprezno sa kupovinom tanjirace. Ako u susednom selu istu tu tanjiracu vuce isti taj traktor, ne mora da znaci da ce se slagati i kod vas jer je moguce da je drugacija zemlja. Tako da je najbolje da probate ( ako ste u mogucnosti ) na svojim parcelama.
Nadam se da sam nekima barem malo pomogao........pozzzzz
 
kao prvo normalno zavisi od vrste zemljista,nije isto kod mene i samo 4km u sledecem selu a ne Ruma Pazova Subotica itd.mozda me neki nisu razumeli valjke sam digao iz drugih razloga zato sto sam radio vrstu posla gde mi nisu potrebni pa sam ih digao na klinove stim sto sam dobio malo veci teret na tanjire kad su u radu jer tada valjci vise u vazduhu a nisu nimalo lagani bar na becejskoj consum,al sto se tice rusa njemu je svedno dali valjci vise ili trce za tanjirima jednostavno to nije za njega kao prvo to je mala konjska snaga za taj posao,tezina isto mala,lagan je i umesto da on upravlja tanjiracom ona upravlja njime,jednostavno ga gura u desnu stranu,radi i vuca i blokada tegovi napred i nazad,4 brzina maksimalna i dere se na auspuh sa dimom,a da nepricam kad pocne u par navrata da skace od zemlje bubrege da ti odvali,sad sam uradio 10h suncokreta potanjiro stapove,da se razumemo tanjiraca radi fenomenalno izmasakrira stapove al hocu reci u mom kraju a inace sam iz Sida rus to nemoze,moze da se nelazemo al 4tom brzinom uz skakanje i mnogo dima to je sve sr.....a za kvalitetan rad tanjirace treba tezina snaga i brzina taktora,ako ispravim tanjire i pomognem malo na tockove to nije posao,jedan prijatelj ima istu tanjiracu bez paker valjaka i vuce je ursusom od 90ks pa ni njemu neprija hoce da ga proda i uzme 1224, jednostavno takva zemlja.
 
evo moje tanjirace sip soli soli 36tanira tri metra zahvat rujo vuce u svim uslovima ovo je vuceno nosena znaci mogu je i vuc u tanjiranju a i nosit.






ovo su slike od pripreme za sjetvu repice i u ovom zemljistu je ruji naj teze vuci tanjiracu jer prednja osovina grce zemlju jer je na dan prije uzorano a zemlja je lagana (praulja) u ovom slucaju sam je moro ponovo sklopit i nosit u tanjiranju i tako odrzavat dubinu tanjiranja
 
@danger
@cicimoric
Kod mene u selu je zemlja laka, pomalo i peskovita, ja sa mojim rusom orem na tri brazde do 30cm dubine bez problema jer zemljiste nije tesko. Takodje u selu, dvojca njih vuku tu 2,8 tanjirace sa imt 577. nisam ih pitao kako im to uspeva, ali vljada im ide nekako. A jedan moj prijatelj sa rusom 1025 vuce 3,0m i cuda sa njom pravi po njivi leti sa jednog kraja na drugi! I potpuno se slazem sa vama da bi jaci traktor bolje radio ali do dogodine dok ne stigne jaci patice se nakako sa njom ruja. POZDRAV :ppozdrav:
 
Pozdrav svima na forumu :cao: Vec sam se ukratko predstavio u temi CAFFE, ali kontam da cemo se bolje upoznati kroz diskusiju.
Evo sta me zanima.Vidim da se vodi rasprava o tome da li MTZ 820 moze da vuce tanjiracu, koja je najzastupljenija kod nas- 2,8-3 metra sirine, tezine oko 1400kg, diskovi 560mm.....Misljenja sam da na podrucju srednjeg Banata MTZ820 ne moze da vuce ovu tanjiracu zadovoljavajucom brzinom, na dubini od 15-ak cm.

Zato sam se malo raspitao, i pronasao sam na trzistu tanjiracu marke "Uzel", dakle Tursku, koja ima sledece karakteristike:
-sirina 225cm
-broj diskova 22
-tezina 1520 kg
-razmak izmedju diskova 22cm
-precnik diska 560mm

Tanjiraca je v konstrukcije, vucena.Deluje mi kao bolje resenje, jer je masa po disku veca od gore navedene tanjirace, a opet zahvat je manji, pa bi "Ruja" trebao da bude malo komotniji sa ovom tanjiracom, mozda i za rad na nekim vecim dubinama.

Sta mislite o tome?
 
Evo moje tanjirace, stigla... Kao sto vidite bez freze je. Ne mogu da postignu da ih naprave pa ce mi je doneti naknadno do polovine sledeceg meseca, sto se tice isporuke bili su tacni u dan nadam se da ce biti tacni i sa dostavom freze
 
koja je to tanjiraca mislim ko je pravi i koji je razmak diskova i kolko diskova ima
 
Marko-miha, ako nemaš šta pametno da kažeš, nemoj nam onda zauzimati prostor na strani ovakvim "stručnim" komentarima.
 
Ja nisam imao nameru da nekoga uvredim!Pisem ono sto sam s`godinama radeci sa raznim masinama zakljucio.Posto vidim da pisem nepametne stvari necu vise ni da pisem nista.Posto si ti najpametniji,nastavi!
 
Nemoj biti bukvalista, kada iznosiš onakve izjave, onda ih podkrepi činjenicama, niko ne osporava kvalitet OLT-a, ali da su najbolje i nijedne druge.....čekaj malo pa gde su te OLT-ove kod poljoprivrednika, kod nas, u Evropi, što ih svi ne kupuje ako su naj? Možda tebi, zbog tipa tla kod tebe, najviše odgovaraju, ali ne možeš na osnovu toga generalizovati kvalitet svih tanjirača.
 
Cugi moram ti priznati da vecu budalastinu nisam procitao od tvoje!Jesi li mozda cuo a sigurno si video tanjirace tipa Tara,Drava,Neretva barem u jednome selu pored S.Pazove ako ne i u samoj Pazovi e te tanjirace proizvodi OLT!Svaki ozbiljniji poljoprivrednik iz tvoga kraja ima barem jednu takvu!


edit by novii

Mislim da ipak radi ozbiljnosti ovoga foruma ne bi trebalo da jedan korisnik ima više naloga,te da u jednoj temi piše koristeći različite naloge, jer je na forumu flejmovanje zabranjeno. Tako da ovo sada dođe kao opomena pred ban na 7 dana.
:nono:
 
Nisam ni pročitao post, a po nicku sam video da si se vratio i otvorio drugi nalog :nono:, novii ti je već objasnio sve, tako da me možeš zaobići u širokom luku ::lose:: , no ipak ću ti još sad odgovoriti, ne treba ti mene da učiš ko koje mašine proizvodi, znam ja to vrlo dobro, bilo je nekada u staroj Jugi mnoogo OLT teških tanjirača, no nove tehnologije izrade i kvaliteta materijala čine svoje, i veruj mi da svi veći poljoprivrednici i nove velike zadruge u mom kraju koriste teške tanjirače zapadne proizvodnje (ne HR, nego još zapadnije :cao:) , a to ti i član Branko može potvrditi.
 
molim admin i moder. da bi besmislene rasprave ovog tipa trebalo saseci u korenu i da se oni ne spustaju na taj nivo da ucestvuju u njima da bi sacuvali dobru reputaciju i ozbiljnost koja vec postoji.znaci da odgovore tipa
ako nemaš šta pametno da kažeš
tako da me možeš zaobići u širokom luku
ne koriste jer lice na ulicnu raspravu,vec da koriste malo sluzbenije forme da bi pokazali drugoj strani da oni nisu na tom nivou rasprave i da tako ne moze da se prica na forumu
s postovanjem stalni pratilac kloki.
 
Nazad
Vrh