Tanjirače

phoenixfendt je napisao(la):
da ali sa obicnom tanjiracom koja ima oko 1500kg nemoze se uraditi dublje od 10 15 cm a preko toga treba tanjiraca sa vecom masom i vecim razmakom diskova jer obicne tanjirace finiserke nemogu da urade tako dobro kao teske tanjirace koje imaju preko 2 tone i koje vuku traktori preko 120ks
pa jel ti seješ kukuruz ili žito koji moj će dublje od 10cm za žito
_________________________________________________Post je spojen: [time]1240855784[/time]_________________________________________________
kiraj je napisao(la):
Moje iskustvo potvrdjuje da su veci prinosi na tanjirano nego na orano zemljiste. Normalno da je agrotehnika ista.Radim sa Metalvlf 2,8 m tanjiracom najmanje 2 puta a ponekad i 3.
slažem se sa tobom i manja je potrošnja goriva sa tanjiračom nego oranje i bolje se uradi sa tanjiračom i složićete se brže
_________________________________________________Post je spojen: [time]1240855885[/time]_________________________________________________
phoenixfendt je napisao(la):
da ali sa obicnom tanjiracom koja ima oko 1500kg nemoze se uraditi dublje od 10 15 cm a preko toga treba tanjiraca sa vecom masom i vecim razmakom diskova jer obicne tanjirace finiserke nemogu da urade tako dobro kao teske tanjirace koje imaju preko 2 tone i koje vuku traktori preko 120ks
što manji razmak je bolje urađeno spremanje za žito na mojoj je razmak 20cm i extra je za spremanje
 
Kod mene provereno! Sa istom kolicinom vestaka i istim herbicidima prinos je isti a neki put i bolji na tanjiranom nego na uzoranom!
 
Oranjem potrosim 4-5 litara nafte vise po hektaru+ drljanje 4-5 litara a tanjirano nisam ni valjao proletos jer nije bilo potrebe!
_________________________________________________Post je spojen: [time]1240858335[/time]_________________________________________________
Jedino je malo ruzno izgledalo dok nije psenica ojacala jer se videla kukuruzovina!
 
kombajner je napisao(la):
i ja mislim da tanjiraca koja ulazi 18-20 cm u zemlju dovoljno je za psenicu pa netreba orati!!!

A koja to tanjiraca ulazi 18-20 cm od ovih koje moze vecina poljoprivrednika da priusti sebi?

Ljudi opet se zavaravate sa dubinama. Pa psenica hoce da nikne i na povrsini ako ima dovoljno vlage. A zasto nije dovoljno potanjirati na dubinu od 5 cm i da bude sitna zemlja?
 
cicimoric video sam ja tanjiracu valjda znam ja koliko ulazi kad sam video lepo kazem da samo ta tanjiraca je dobra za odma pripremanje zemlje mislim nepucaj odma!a tih tvojih pc kako ce da pripremis?? preko oranja ili na cisto ako je na cisto moras dva put pa ce da se gazi ma nemoze to!!a jesi ti bar to probao??
 
Znate kako kazu nasi stari zito se seje u prasinu a svi ste sigurno videli da ona nikne i na putu.Sasvim je dovoljan setveni sloj od 5cm.
 
hvala na dobrim savetima!definitivno cu sejati psenicu na tanjirano,ali cu ipak upaliti kukuruzovinu.a kazite mi za ugarenje da li orete ili isto tanjirate nekoliko puta do zimske brazde ali bez prskanja totalom?
 
Po pravilu tanjiracom se priprema za psenicu u 2 prohoda.Prvi prohod ravna povrsinu a drugi priprema setveni sloj.Ja bar tako radim i veoma sam zadovoljan rezultatima dok orem samo kada sejem zito na zito i to po savetu agronoma na 30cm.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1240861893[/time]_________________________________________________
Ja ugarim sve strnjike.Po skidanju psenice deo se balira a ostatak isecka seckom iz otkosa i zaorava bio masa na 25cm.Oranje me je izaslo dosta jeftinije od prskanja Totalom a malo je da se zemlja ore samo jednom.
 
vlada77 je napisao(la):
hvala na dobrim savetima!definitivno cu sejati psenicu na tanjirano,ali cu ipak upaliti kukuruzovinu.a kazite mi za ugarenje da li orete ili isto tanjirate nekoliko puta do zimske brazde ali bez prskanja totalom?
ja tanjiram dva puta i jednom setvospremačem do zimskog oranja
_________________________________________________Post je spojen: [time]1240862941[/time]_________________________________________________
Matic je napisao(la):
Po pravilu tanjiracom se priprema za psenicu u 2 prohoda.Prvi prohod ravna povrsinu a drugi priprema setveni sloj.Ja bar tako radim i veoma sam zadovoljan rezultatima dok orem samo kada sejem zito na zito i to po savetu agronoma na 30cm.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1240861893[/time]_________________________________________________
Ja ugarim sve strnjike.Po skidanju psenice deo se balira a ostatak isecka seckom iz otkosa i zaorava bio masa na 25cm.Oranje me je izaslo dosta jeftinije od prskanja Totalom a malo je da se zemlja ore samo jednom.
taj drugi put je najbolje setvospremačem proći
_________________________________________________Post je spojen: [time]1240862993[/time]_________________________________________________
a što se tiče ugarenja probaj sa tanjiračom ja tako čistim njive koje su u zakupu
 
I najgore tanjiranje je bolje od oranja,žito da ga baciš rasturivačem će da nikne,a jedna sitnica -valjanje neko je spomenuo da na putu žito niklo,samo dosta veštaka i to je to
 
jedan covek iz mog kraja koristi gruber sa tanjiracom za spremanje pod zito i kaze da gruber bolje ulazi u zemlju od obicne tanjirace i moze da zameni plug i tanjiracu a efekat je skoro isti kao kad se uzore a zito je na toj spremljenoj zemlji odlicno
 
kombajner je napisao(la):
cicimoric video sam ja tanjiracu valjda znam ja koliko ulazi kad sam video lepo kazem da samo ta tanjiraca je dobra za odma pripremanje zemlje mislim nepucaj odma!a tih tvojih pc kako ce da pripremis?? preko oranja ili na cisto ako je na cisto moras dva put pa ce da se gazi ma nemoze to!!a jesi ti bar to probao??

ne sejem psenicu vec 3 godine jer se ne isplati. A ranije dok sam je sejao sejao sam iskljucivo u neoranu zemlju, samo tanjiranu. Uvek se lepse moze pripremiti neorana zemlja, jedino je problem na ovakvom terenu kao kod mene sto lakse stane voda na neoranom
 
Tanjirao sam ja strnjike jeste dosta brze od oranja ali po mom zakljucku nije bolje a sve njive koje radim u zakup radim vec dugo godina pa ih tretiram skoro kao i sopstvenu zemlju
 
ne kontam što nije bolje sa plugom nemožeš da isprovociraš travu i seme žita izbačeno iz kombajna da nikne dok tanjirača to odradi
 
Sa plugom se dosta korenja sirka i ostalog korova izbaci na povrsinu gde ostaju bez vlage i suse se a kod tanjiranja toga nema a menja se i struktura zemljista.Vrsio sam eksperiment i na ugarenom i preoranom zemljistu za razliku od totalisanog i samo jednom oranog kukuruz nije podgoreo.
 
Ljudi svako radi kako mu odgovara, kod mene u selu na tanjirano ne seje samo ko nema tanjiracu, a i ja sam dosta usluzno tanjirao! Ja na primer ne bih postigao sve da posejem kada bih za zito sve orao a ne tanjirao, sve sto kazete je u redu i za travu i za sve ali svako sebi pravi racunicu koja mu odgovara! Pozdrav :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh