PDA

View Full Version : Ishrana zivine

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Tar
01-06-08, 12:52
U vreme sankcija kupio sam tridesetak jednodnevnih pilica (za toliko sam imao mesta). Puno njih me je upozorilo da je gotova hrana falicna to jest da nema sve komponente a narocito one koje bi trebale da zastite zdravlje pilica. Desilo se da sam imao pun dzak suvog lisca koprive koje je bilo spremljneno za pripremu tecnog djubriva za kevino cvece. Od prvog dana dodavao sam izmrvljeno lisce u hranu. Pilici su nepogresivo startovali na izmrvljeno lisce i nisu dirali koncentrat dok ne pozobaju listice. Sve u svemu uspeh je bio polovican jer je kvalitet hibrida bio los pa je 4-5 komada ostalo krzljavo a ostali su nabacili kilazu u predvidjenom vremenu. Ali najvaznije je da ni jedno pile nije uginulo niti su se pojavili bilo kakvi simptomi nekih poremecaja. Ja ovo pripisujem blagotvornom uticaju kpoprive. :D

Čugi
01-06-08, 14:38
Ja mojoj živini obavezno seckam koprivu, blitvu i ostale trave, obožavaju je!

ivanhoe
07-06-08, 11:45
Ja mojoj živini obavezno seckam koprivu, blitvu i ostale trave, obožavaju je!

u pitanju su bili pilici!!! ":":{ ":":{Moji imaju priliku sami da pridju ali ni blizu,za razliku od pataka i curica

ivanhoe
28-10-08, 18:19
Zbog nestanka struje pilici su mi bili u mraku oko 3h.po dolasku struje potrosili su gotovo duplo hrane i vode! To bi mogao biti stimulans za brzi tov. ::novac:: Dal je imao neko slicnih iskustva ;D}

Čugi
28-10-08, 21:37
Pa ne znaju da jedu bez svetla. Ja na primer mojim nosiljama u kavezu obavezno obezbeđujem svetlo do 9 uveče, naravno sem letnjeg perioda jer se tada još uvek vidi, i uopšte nema poremećaja u cilusu nošenja jaja, probao sam da ih ostavim bez svetla u periodu kao što je sada i odmah se sve poremeti.

robins
30-11-08, 18:37
Pozdrav
Metod sa gasenjem svetla pilicima na par sati dnevno je veoma efikasna i preporucuju je mnogi proizvodjaci. Ovo naravno treba primenjivati od cetvrte nedelje starosti a nikako ranije. za uspesan tov su vazne tri stvari HIBRID, HRANA i USLOVI DRZANJA. Jos neke savete i preporuke mozete videti na www.robins.co.rs

ivanhoe
30-11-08, 21:53
Dobro nam dosao u drustvo >:({ >:({ >:({ I ja sam presao na ovaj hibrid sa Hibro_a jer ovde bataci su izrazeniji u oddosu na ostale.
Najzad nadjoh recepturu bez ribljeg i kostanog brasna :D

branko
30-11-08, 22:41
Ivanhoe, koliko se dugo baviš tovom pilića, i koji ti je kapacitet?

Da li si koristio hibrid Arbor acres? Isto jedan odličan hibrid, koji je dugo forsiran ovde u Srbiji.

Stvarno bih voleo da vidim tu recepturu, jer mora da ima sojine sačme preko 35%.

ivanhoe
01-12-08, 00:26
Arbor acres? Isto jedan odličan hibrid, koji je dugo forsiran ovde u Srbiji.Jesam ali sam brzo napustio zbog malih batkova

Stvarno bih voleo da vidim tu recepturu, jer mora da ima sojine sačme preko 35%.
http://www.robins.co.rs/preuzimanje.html
Radio sam do rata,i sad sam opet poceo.radim nedeljno po 50 kom.Prestajem do proleca nemam kvalitetan objekat zeza me vlaga ":":{

branko
01-12-08, 23:13
Robins, svaka čast na literaturi. :D

Da li imate prevoz pilića, i na koju udaljenost?
Ja sam u Staroj Pazovi, i trenutno vršim distribuciju za Vranića iz Kaća. Da li se pravi ugovor posebno za tov, a posebno za dalju prodaju? Da li se pravi godišnji plan snabdevanja, ili sve ide prema dogovoru zavisno od trenutne potražnje?
Ovo zadnje mi je jako važno, jer u sezoni uvek imam problem sa isporukom iz Kaća, tj. uvek bude zatezanja oko isporuke.
Takođe, da li je isporuka za tov pilića uvek sigurna, tj. da li i tu postoji odlaganje isporuke kada je sezona?

acim
14-04-09, 23:06
Da li neko zna dobru recepturu za odgoj 18-to nedeljnih kokica. Unapred zahvalan

stevan01
21-04-09, 17:21
koliko kostaju kavezi za koke nosilje?

novii
24-04-09, 19:02
koliko kostaju kavezi za koke nosilje?

Promašio si temu i to prilično, i zaista je teško verovati da će ti neko odgovoriti kada odeš u offtopic. Ako te zanima nešto, za šta nema otvorena tema, možeš je otvoriti sam. A pre toga se treba obavezno poslužiti pretragom foruma.

Cena kaveza za koke nosilje (http://poljoinfo.com/zivinarstvo/koke-nosilje-koliko-ih-treba-minimalno-drzati/msg14913/#msg14913)

radovanb
27-04-09, 09:48
Pozdrav svima! Kupio sam jednodnevne koke (pilice) nosilje. hranim ih trenutno sa hranom za tov pilica.... sada su vec skoro tri nedelje strai, lepo napreduju, zivahni su.... Yanima me sa kojom hranom treba da ih hranim do 18 -19 nedelje pre nego sto krenem da ih hranim hranom za nosil;je? da li neko moze da mi odgovori? Bio bih Vam zahvalan.

Radovan

robins
28-04-09, 17:51
U ovom periodu vec treba da jedu hranu za odgoj zivine ili priplodni podmladak koja je slicna trecoj hrani za brojlere. Zbog kokcidiostatika koke nosilje ne bi smele da jedu prvu hranu za tov jer im lose deluje na reproduktivne organe. Kod njih nije bitno da dobro napreduju jer nisu za tov vec im treba davati hranu sa sto vise celuloze posto je zivina ne vari ali joj daje osecaj sitosti. Mi ne radimo sa zutim kokama ali mislim da i one u toku odgoja imaju restriktivan program ishrane tj. ne sme im se hrana davati neograniceno.

radovanb
29-04-09, 10:52
robins hvala na informaciji!
>:D

Goran Milosevic
03-05-09, 13:01
Robins upravu si sto se tice zutih koka,restrikcija hrane je vrlo bitna,cilj je proizvodnja a ne tov!ja doziram ishranu na 120g dnevno po koki i nemam problema sto se tice nosivosti!!!

autenticom
01-06-09, 09:38
Da li neko zna da mi objasni koja je razlika izmedju sojine sacme i sojinog griza?
Sta dobijem kada bi ispekao sojino zrno i tako celo samleo na prekrupacu? da li je mozda to sojin griz i da li sa tako necim mogu u potpunosti da zamenim sojinu sacmu u receptu.
Unapred zahvalan na odgovorima.

ivanhoe
01-06-09, 22:06
Kao 1. dobro nam dosao u drustvo >:({ >:({ >:({
Kao 2. nije u redu da spamujes forum,isto pitanje kopiras u 2 teme.
Kao 3.pre postavljanja pitanja pogledaj slicne teme mozda je vec napisano.Ovo je Branko vec pisao
Kao 4.kritika Branku otkako je postao GLOBAL se prokerio,od odlicnog strucnjaka punog saveta kobcima (pticarima) ostade samo plavo ::lose::

branko
02-06-09, 08:32
Prihvatam kritike.
Popraviću se, ali mi treba malo vremena. :D
Sada pratim na forumu i ono što me totalno ne interesuje.

ivanhoe
02-06-09, 13:23
>:({ Drago mi je procitat ::vino::

BranaZmaj
03-09-09, 22:19
Zbog nestanka struje pilici su mi bili u mraku oko 3h.po dolasku struje potrosili su gotovo duplo hrane i vode! To bi mogao biti stimulans za brzi tov. ::novac:: Dal je imao neko slicnih iskustva ;D}

Pozdrav svima

Pre desetak godina sa bratom sam gajio tovne pilice u podrumu...kolicine su bile male..od 200 pa najvise 1000 komada (kada bi se preklopio turnus)...eksperimentisali smo...pilice smo grejali sijalicom...provalili smo da sijalice lome...i da se povecava mogucnost da ih pobije struja...stavili smo sijalicu u teglu...bolje su se grejali ali je svetlost bila jaka pa su skakali i trosili pojeden koncentrat...stavili smo kupovnu crvenu sijalicu (tu smo nasli farbanu) ali su tek onda postali razdrazljivi...a onda se neko "provalio" da teglu obojimo u zeleno iznutra...temperom...NEVEROVATNO!!!Pilici su samo jeli, pili vodu i spavali...nevorovatno brzo i lepo su napredovali...vec od 45-50 dana smo imali komade koji su zaklani imali i po 2.6kg (ali bez preterivanja)...pravi dzinovi...a tako mladi... :D...probajte ko ne veruje...Kazu da zelena umiruje i tera na spavanje...sto i jeste...kasnije sam i spavacu sobu ofarbao u zeleno... ::novac::

ivanhoe
03-09-09, 23:37
pravi dzinovi...a tako mladi
To je problem!
Potrosacu ne treba premlado meso :<<>
Pilice ne grejes sijalicama nego grejalicama. 8)
Svetla treba tek tolko da vide hranu, 5W/m2

BranaZmaj
04-09-09, 07:35
To je problem!

Pa nije premlado sa 50 dana...i prodaja je isla super...jer su pilici bili vrhunski...sijalica je imala 2struku ulogu...tako se nekad radilo sa tim malim kolicinama...niko nije ubacivao grejalice...

vidi link http://www.sperotto-spa.com/admin/zoom.asp?ID=405&W=600&H=450

robins
17-11-09, 22:18
Ne znam da li ste slucajno pogodili pravu star ali tu verovatno ima necega. Skoro sam bio na nekoj prezentaciji opreme za zivinu gde je predstavnik pokazivao neke savremene farmeza tov brojlera na kojima se kao osvetljenje koristi kombinacija samo crvenih i zelenih stedljivih sijalica. Nisam se setio da ga pitam zasto bas ta kombinacija i koji je odnos crvenih i zelenih.

ivanhoe
20-11-09, 09:07
Imas li neki link na temu?

robins
20-11-09, 18:01
Prezentacija je bila na otvaranju nove farme u Stalacu a firma je Spasic-farm doo. Njihov sajt je www.spasicfarm.com pa mozda imaju nesto o tome.

Karalic
20-11-09, 20:25
Naravno da je premlado, jer se pilici koju u periodu od 59 do 63 dana. >:({

To je problem!

Pa nije premlado sa 50 dana...i prodaja je isla super...jer su pilici bili vrhunski...sijalica je imala 2struku ulogu...tako se nekad radilo sa tim malim kolicinama...niko nije ubacivao grejalice...

vidi link http://www.sperotto-spa.com/admin/zoom.asp?ID=405&W=600&H=450

dakilimar
31-12-09, 12:28
Da li kokama nosiljama treba davati hranu u obrocima ili sve od jednom?
Sta je bolje?

perra
09-02-10, 03:12
Interesuju me vasa misljenja, koji je najbolji proizvodzac najbolji za stocnu hranu, konkretno me interesuje za tovnih pilica.

zlikovac
09-02-10, 23:33
Po mom misljenju Gebi ili Vetzavod Zemun ::prica::

novii
10-02-10, 14:07
Interesuju me vasa misljenja, koji je najbolji proizvodzac najbolji za stocnu hranu, konkretno me interesuje za tovnih pilica.

Naravno da je najbolje za ishranu kada sam napraviš smešu za ishranu tovnih pilića.

tezarid
08-03-10, 12:28
Da li u slucaju zamene proizvodjaca koncentrata jednostavno u hranilice sipamo taj drugi koncentrat ili pilice treba postepeno navikavati? ^-^

milijana74
14-03-10, 16:34
pozdrav svima.Jedno pitanje me vec dugo muci oko vakcinisanja rasne zivine.Vec par sezona kupujem rasne pilice i nikako ne mogu da ih ocuvam do kraja.SAd se pitam da li treba rasnoj zivini davati vakcine posto mi to svi govore

tezarid
22-03-10, 10:45
Htela sam da vakcinisem koke nosilje (imam 10 pilica) i pitala sam veterinara, on mi je rekao da veterinari iz drzavne stanice izlaze jedino ako imaju velik broj pilica za vakcinaciju. Privatni veterinari te vakcine ne smeju da drze. Isto sam cula da je pozeljno vakcinisati.

valjevac
22-03-10, 11:18
tezarid

U zavisnosti od endemskog karaktera podrucja na kome se vrsi uzgoj koka nosilja (sada su one tema) zavisi i program vakcina.Na podrucju gde ih ja odgajam u toku 126 dana programom vakcina predvidjeno je 14.vakcina.Od bronhiveta, lasote, Gambora, diboveta, polivirola..
Neke od njih se daju preko vode, vazduha, bockanjem....Problem odgoja malog broja pilica sto se tice vakcina je u tome sto neke od njih (i ako nekako dodjes do njih) imaju od 500 do 2.5oo doza.A to kad otvoris - utrosis.Ovo nije strucni ni veterinarski recnik ali ja sam rekao na moj nacin kako sam znao.Valjda ce se neko od strucnih lica javiti ima veterinara dosta na forumu.Toliko od mene.

Puno srece u odgoju >:D

tezarid
31-03-10, 11:05
Hvala na odgovoru! Trenutno imam jedan problemcic vezan za tovne pilice, da li sam pogresila ako sam im davala jedinicu do cetvrte nedelje? Danas su stari tacno 29 dana (imaju oko 1100g), od pre dva dana sam presla na dvojku. Jedno pile je palo sa nogu, odvojila sam ga, inace ono jede i pije, deluje ok, ali ne moze stati na noge, kao da gubi ravnotezu. Molim vas za pomoc sta da radim. ^-^
Unapred hvala!

sasha015
31-03-10, 11:41
Pozdrav,
da li moze mali savet u vezi ishrane priplodnih pilica.

Stari su oko 45 dana,i do sada su hranjeni Hranom za tovne pilice .Greskom je kupljeno oko 200 kg hrane za priplodne pilice 2- 18% PROTEINA .A trebalo je PRIPLOD 3-15% PROTEINA.Na etiketi PRIPLOD 2 pise za ishranu od 15 do 28 dana.

Gledajuci sajtove drugih proizvodjaca(hrana produkt,nutriko) uglavnom se hrana od 19% za priplod daje od 4-10 nedelje.A ovde ova od 18% samo od 15-28 dana,posle ide PRIPLOD 3-15% od 29-126 dana.

Da li je problem da pilici jedu ovu hranu od 18 % tih 2 sedmice(imace tada oko 60 dana) pa da onda predjem na PRIPLOD 3(15% proteina ,29-126 dan)

PIleca 1 i 2 kojom su hranjeni do 45 dana nije imala kokcidiostatik vec neka antikokcidialna sredsva -cygro,a ova hrana PRIPLOD 2 (18% proteina) ga ima.

Izvinjavam se na predugackom postu,ali jednostavno nemam koga da pitam,a plasim se da ne pogresim jos vise sa ishranom.

Funaki
31-03-10, 19:02
Moze samo bolje da im bude >:D, nece im nista faliti, ogranicavaju se sa proteinima tovni pilici jer bi se oni prezdrali i crkli od infarkta! >:({

robins
01-04-10, 20:56
Zivina u priplodu sme da jede hranu sa kokcidiostaticima samo u prvih 28 dana a nikako kasnije jer im unistava reproduktivne organe. Bilo je slucajeva da su ljudi kokama nosiljama dali prvu hranu za pilice jer su mislili da ce bolje da nose a one su potpuno prestale da nose. Cudno mi je da u PRIPLODU 2 moze da ima kokcidiostatika jer je on predvidjen za priplodni podmladak od drugog meseca. Proteini nisu toliko bitni jer se oni smanjuju da se priplod ne ugoji previse pa da posle bude problem sa nosivoscu. Proverite dobro etiketu i za svako slucaj konsultujte nekog veterinara ali koji se razume u zivinu.

BC
03-07-10, 12:12
Zanima me ishrana koka nosilja sa starim kruhom/hlebom, naravno posušenim i ne pljesnjivim, do sada smo im znali baciti razmocene komade kruha/hleba i obozavaju ga jesti, ali sada mi susjedi stalno daju stari kruh/hleb, pa sam razmisljao da im to izmeljem i mjesam sa hranom, ili da im dajem sa strane namoceno? Sta vi mislite o tome:lol:

valjevac
03-07-10, 23:03
Pozdrav,
da li moze mali savet u vezi ishrane priplodnih pilica.

Stari su oko 45 dana,i do sada su hranjeni Hranom za tovne pilice .Greskom je kupljeno oko 200 kg hrane za priplodne pilice 2- 18% PROTEINA .A trebalo je PRIPLOD 3-15% PROTEINA.Na etiketi PRIPLOD 2 pise za ishranu od 15 do 28 dana.

Gledajuci sajtove drugih proizvodjaca(hrana produkt,nutriko) uglavnom se hrana od 19% za priplod daje od 4-10 nedelje.A ovde ova od 18% samo od 15-28 dana,posle ide PRIPLOD 3-15% od 29-126 dana.

Da li je problem da pilici jedu ovu hranu od 18 % tih 2 sedmice(imace tada oko 60 dana) pa da onda predjem na PRIPLOD 3(15% proteina ,29-126 dan)

PIleca 1 i 2 kojom su hranjeni do 45 dana nije imala kokcidiostatik vec neka antikokcidialna sredsva -cygro,a ova hrana PRIPLOD 2 (18% proteina) ga ima.

Izvinjavam se na predugackom postu,ali jednostavno nemam koga da pitam,a plasim se da ne pogresim jos vise sa ishranom.

Odgoj na podlozi:
Jedinica 20% proteina:

1-7 dana 11 grama
8-14dana 17 grama
15-21 dan 26 grama

Dvojka Grover 19% proteina:

22-28d. 33gr.
29-35 39
36-42 44
43-49 48
50-56 52
57-63 56
64-70 60

Trojka 16% proteina:

71-77d.65gr.
78-84 69
85-91 72
92-98 76
99-105 79
106-112 82

Četvorka ili hrana za pred pronošenje 17% proteina:
113-119d.85gr.
120-126 89

To je ono čega se ja pridržavam u odgoju koka nosilja "isa brown".
Toliko od mene - nikada ne kažem da je najbolja formula ali se ja nje pridržavam.

Pozdrav >:({ >:({i da ti koke nose po dva komada dnevno

nju-viliđ
18-10-10, 21:51
Nesto me zanima.
Posto za sebe imam 4 svinje radim im šrot,dodajem jecma i malo superkoncentrata.
I sad to sve imam u ogromnoj bacvi,da ne moram dvaput nedeljno radit.
Sad mene zanima dali to smijem davati i kokosima? Imam 10ak nesilica,onako za sebe po dvoristu.
Ako ne,zasto? ^-^
Hvala

perje
19-10-10, 10:14
Slobodno im daj. Koke jedu sve. I ove smjese za svinje slobodno jedu. I moraju imati uvijek vode >:({

jovanips
19-10-10, 21:44
mislim da superkoncentrat namenjen za ishranu tovnih svinja, nebi smeo davati kokama nosiljama.....ako si mozda nekad procitao na etiketama koncentrata koji su namenjeni za ishranu tovnih kategorija zivotinja, u napomeni pise da taj koncentrat koke nosilje, i curke nosilje nebi smele konzumitati, iz razloga sto ce prestati da nose.Dobice na kilazi u velkoj meri, a to ce se odraziti na % nosenja.to ti je informacija od prof.dr pojoprivrednih nauka. Pozdrav >:D

nju-viliđ
19-10-10, 22:40
Hvala Vam na odgovorima ;D}

dino
01-01-11, 17:25
Da li neko ima iskustva o ishrani zivine hranom zivotinjskog porijekla ja iskljucivo drzim patuljastu rasu chabo i zelio bih raznovrsno da ih hranim. >:D

Aleks
27-01-11, 19:35
Molio bi ljude koji prave sami koncentrate da prokomentarisu ovu recepturu

Kukuruz 56.7%
sojina sacma 16%
suncokretova sacma 10%
stocni kvasac 4%
Ulje 2%
DKF 2%
stocna kreda 8%
stocna so 0.3%
premiks 1%

Post je spojen: 1296153355________________________________________ _________
Za koke nosilje

valjevac
27-01-11, 20:44
Molio bi ljude koji prave sami koncentrate da prokomentarisu ovu recepturu

Kukuruz 56.7%
sojina sacma 16%
suncokretova sacma 10%
stocni kvasac 4%
Ulje 2%
DKF 2%
stocna kreda 8%
stocna so 0.3%
premiks 1%

Post je spojen: 1296128155________________________________________ _________
Za koke nosilje

konzum ili odgoj ?

robins
27-01-11, 21:41
Probao sam da ovde postavim tablicu u Excelu ali mi ne ide pa ako nije reklama skinite je sa naseg sajta http://www.robins.co.rs/preuzimanje.html i unesite vasu recepturu u karticu ZBIRNA pa uporedite dobijene vrednosti sa potrebama za vas hibrid. Razliciti hibridi imaju i veoma razlicite potrebe u proteinima, energiji, vitaminima, kalcijumu i sl. i te potrebe bi trebalo maksimalno ispostovati jer odstupanja mogu da dovedu do velikih gubitaka.
Jos jedna bitna stvar je kvalitet svake komponente a narocito kukuruza jer je to ponekad vaznije od same recepture.

Aleks
27-01-11, 21:44
receptura je za nosilje

robins
27-01-11, 21:50
Pa cim ide 8% krede logicnoo je da je za nosilje ali i koke nosilje mogu biti konzumnih ili priplodnih jaja, mogu biti teske ili lake linije, mogu biti u odgoju, predpronosenju, na pocetku nosivosti, pred kraj eksploatacije. Svaki hibrid za svaku provincijensu, i za svaki period ima razlicite potrebe i ako se planira dobra nosivost sve se mora ispuniti i po pitanju hrane a isto tako i po pitanju temperature, svetlosti, ventilacije i jos nekih uslova.

Aleks
27-01-11, 22:57
receptura je za koke nosilje jaja za konzum hibrid nepoznat reko bi da je isa brow

robins
14-02-11, 15:23
U onoj tabeli je bilo malih gresaka u vezi kvasca pa sam je sad ispravio. Najbolje je da je skinete i snimite kod vas pa je onda mozete koristiti i menjati.

http://www.2shared.com/document/SF9nC4Xg/koncentrat.html

Aleks
18-02-11, 22:00
robims gde nabavljas lizin metionin

robins
18-02-11, 22:49
Sve komponente kupujemo u firmi Magoprom iz Markovca kod Velike Plane. Ovo valjda nije reklama.

Aleks
19-02-11, 00:24
koja e cena tih komponenti

Post je spojen: 1298072486________________________________________ _________
koliko je procenata celuloze dozvoljeno u ishrani priplodnih jata jaja za priplod?

robins
20-02-11, 23:17
Evo par receptura za koke nosilje priplodnih jaja ( hibrid Hubbard F15 ) teska linija i hrane za petlove.

http://www.2shared.com/document/lPDFDkgN/Koncentrati.html

i receptura za brojlere ( predstarter, starter, grover i finiser )

http://www.2shared.com/document/wvDrxQIL/recepture.html

Tu su i cene komponenti bez uracunatog PDV

MilanM
13-03-11, 21:26
Imam koke noslije stare 2 i nesto godine i domace koke mladje od godinu dana koje su pocele da nose pre mesec dana,od decembra im dajem kukuruz koji je predhodno stajao najmanje 24h potopljen u vodi. Drzim ga u vodi jel je bio pun gagrica pa ga kokoske nisu jele i jedan covek mi reko da ga operem i potopim u vodi. Koke ga bolje jedu nego li kukuruz od prosle godine koji nema gagrice :). Zanima me dal ce im to smetati ako ih duze hranim tim kukuruzem posto mi je ostalo nekih 50ak kg, nosivost je cele zime oko 50% koke su napolju.

robins
18-03-11, 21:29
Kad ga izvadis iz vode trebalo bi da ga brzo pojedu tj. bar tog dana jer ako stoji duze nije dobro. Kukuruz koji je jela gagrica je losiji jer mu ona najvise jede onaj srednji beli deo odakle izlazi klica. Zbog toga je mnogo manje hranjiv nego da je ceo. Ali ako im do sad nije nista falilo nece ni u buduce.

MilanM
19-03-11, 15:27
Kad ga izvadis iz vode trebalo bi da ga brzo pojedu tj. bar tog dana jer ako stoji duze nije dobro. Kukuruz koji je jela gagrica je losiji jer mu ona najvise jede onaj srednji beli deo odakle izlazi klica. Zbog toga je mnogo manje hranjiv nego da je ceo. Ali ako im do sad nije nista falilo nece ni u buduce.

Uf to brzo je 3 dana najmanje :) posto uvek spremim za nekoliko dana (tako mi reko covek koji je imao slican problem), ali nije sav kukuruz pojeden na 4 ili 5 vangli to je nekih 3 kg suvog kukuruza kada ga operem, procedim i odstoji jedan dan na povrsini ostanu prazna zrna (taj ostatak je otprilike nekih pola kolograma) to im bacim one proberu sta valja ostalo ne diraju i po vadjenju iz vode stoji na situ cedi se u hladnoj prostoriji i normalno ga jedu. Evo ove nedelje od 12 koka koje nose vec sam nakupio 30 jaja i danas su snele 8 (prvi put od kada ih ja cuvan a to je od novembra snelo je 8 koka )znaci ove nedelje bice oko 40ak jaja racunajuci i sutrasnji dan sto za sada zadovoljava potrebe do sada sam najvise imao 30 jaja nedeljno u predhodna 2 meseca, uspeo sam cak i da prodam 30 komada :)

skala
13-05-11, 18:20
Interesuje me dali ima neki poseban rezim ishrane za koke koje su prestale nositi tj. "raskvocale " se, a ne zelim kvocku ,kako da se skrati taj period da bi brze to proslo i da pocne da nosi jaja

MilanM
14-05-11, 02:52
Kod mene u selu to se resava na sledeci nacin ztvoris takvu kokosku u kokotarnik ili neku drugu prostoriju ne das joj da pije i da jede jedan ili dva dana ili joj zavezes drvo za nogu da ne moze da udje u gnezdo i resis problem za 2 dana ili neko koristi ekstremniju metodu izbacje koke iz gnezda i bije ih

SAMA
14-05-11, 20:14
Nemojte zameriti,al slatko sam se nasmejao.Batina je iz raja izasla.Kolega ovo za drvo,jel treba da bude lakse ili teze od koke?>:({

MilanM
15-05-11, 01:42
obicno ljudi uzmu cepanicu za ogrev i vezu za nogu ili noge, bitno da je udaljena od gnezda.

robins
16-05-11, 22:31
Raskvocavanje je veliki problem na farmama i najgore je sto se desava u talasima. Samo raskvocavanje je hormonski proces i može se zaustaviti u prva tri ili četri dana a ako se do tad ne prekine kokoška se zatvara i ne nosi jaja sledećih 6 nedelja. Kad se primeti takva koka na farmi odnah se iznosi van objekta u deo gde je na podu beton da ne bi mogla da leži i koji je hladniji . U tom izdvojenom delu mora i svetlost da bude mnogo intenzivnija a ako nije mnogo hladno pomaže i kupanje u kofi sa vodom. Sve ovo moše da zaustavi proces kvocanja a ako se zakasni sledeće jaje je tek za tih 6 nedelja.

p.s. Pošto mi je ovo prva poruka od kad su me prekvalifikovali u moderatore zahvaljujem se svima a i dalje sam na usluzi za sve što mogu da pomognem o živinarstvu.

nightwish
23-05-11, 00:20
pozdrav ljudi ,dal mi neko moze reci sta jedu guske i patke ? danas ili sutra ce mi se izlec u inkubatoru al za prvih mjesec dana sam kupio neki starter,al mene zanima sta jedu kad odrastu,dali isto sta i kokoske(kukuruz,psenicu,kruh,zelenjavu i tako to ?

valjevac
23-05-11, 03:55
Interesuje me dali ima neki poseban rezim ishrane za koke koje su prestale nositi tj. "raskvocale " se, a ne zelim kvocku ,kako da se skrati taj period da bi brze to proslo i da pocne da nosi jaja

Odgovor na ovo pitanje mnogima će biti smešan ali šta se tu može.Naše majke i bake su taj problem rešavale na taj način što su neželjenu kvočku odnosno taj jedan nje deo tela potapali u hladnu vodu i tako nekoliko puta.E koji deo tela predpostavljam da će se ukapirati ali noge nisu sigurno.
Možda ovo izgleda šašavo ali ništa ne košta a može da pomogne.>:({>:({

animal sciense sax
31-05-11, 11:20
Trebaju mi cene sledecih sirovina da bih napravio jednu industrijsku recepturu starter za pilice u tovu sa najnizom cenom kostanja . DL- metionin, suncokret sacma 44, ili 33,Kukuruzno stocno brasno . Stocni kvasac, Sojina pogaca i Sojin griz, Stocna so , MKF Soda bikarbona, Kukuruz i Stocna kreda.

animal sciense sax
31-05-11, 19:00
Receptura starter sa 22 % proteina sledeca:

Kukuruz - 2.35
Kukuruzno stocno brasno 53.12
Sojina pogaca- 19.91
Sojin griz -16
Stocni kvasac- 5
Soda bikarbona- 0.31
MKF- 1.25
Stocna so- 0.22
DL-Metionin- 0.29
Stocna kreda -1.23 %
Metabolicka energija 13.048 MJ/Kg
Sirovih proteina 22%
Kalcijum - 0.9 %
Fosfor- 0.75 %

Napomena vazna! Nedostaje premiks 1% pri dodavanju smanjiti na ustrb kukuruznog brasna ukoliko je rec o biljnom nosacu, ukoliko je mineralni nosac neophodno je izbalansirati i mineralni deo. Normalno sadrzi i fitazu te na taj nacin povecavate i sadrzaj iskoristivog fosfora u smesi.
Mislim da ce ovaj starter biti dosta jeftiniji iako mi forumasi nisu dostavili cene sirovina koje sam trazio...... Receptura bi bila ko industriska da se zna sastav premiksa ciji se sastojci dopunjuju sa sastavom smese..
Ionako nemam razloga da fabrikama stocne hrane cuvam tajne, kada sam zbog direktora morona dobio otkaz! Da neko ima vajde od ovoga! Pozeljno bi bilo da se ukljuci i oko 0.3 % minazela , tufozela kako god da se zove kao adsorbenta mikotoksina. On nesto ne utice na hranljivu vrednost.....

SAMA
03-06-11, 22:47
Izvini al sta ti je kukuruzno stocno brasno.Znam za psenicno.Kukuruz ide kao prekrupa,kukuruzni gluten ili Ekstrudirani kukuruz.A pogotovo ono 2,35% kukuruza.Da nije to glutena?

animal sciense sax
04-06-11, 15:09
Kukuruzno stocno brašno predstavlja sporedni proizvod mlinske industrije prerade kukuruza, koji sadrži deo endosperma, posle odvajanja finih frakcija, omotaca i klice. Stavlja se u promet kao ekstrudat, peleta , brasno, ima povecan sadzaj ulja, skroba, cesto se uprometu i sa povecanom vlaznoscu preko 14%, vise sirovih vlakana poseduje od kukuruza. Kukuruz je ovo u recepturi mada iz prakticnih razloga stavite zbog razmere 3%i 52.5 kukuruznog stocnog brasna . Manje kukuruza iz razloga sto je brasno jeftinije od kukuruza.Raspitaj se o ceni i videces. Moram da izbalansiram i sirova vlakna pa zato treba i nesto kukuruza. Korekcija gornje recepture 1.25 MKF i Stocna kreda nedostaje 1.23 nisam video da nisam stavio na post katastrofa......!. Neka moderator uredi recepturu sa ovim korekcijama posto ja ne mogu......

SAMA
05-06-11, 10:43
Pretpostavljao sam da je tako nesto,kao kod stocnog brasna od zita.Ja iskreno ne znam gde toga ima kod nas nema.U svakom slucaju hvala na iscrpnom objasnjenju.
Cene su sledece:
DL metionin 500
Suncokretova sacma 33% 35
Kukuruzno stocno ?
Stocni kvasac 50
Sojina pogaca i griz 45
So 15
MKF ? DKF 65
Kukuruz 22
Kreda 6

animal sciense sax
05-06-11, 13:17
Sa tim cenama nije ni cudo sto nam zivinarstvo i stocarstvo propada suncokret sacma 33 se danas krece na berzi oko 20 dinara, a za DL- metionin cu pitati neke uvoznike mislim da je to mnogo jeftinije...Npr za grit koji smo mi nabavljali placali smo 1,7 po kg a zivinarima prodavali za 7 dinara...Bez udruzivanja glupo je sastavljati recepturu jer su inputi papreni.....

SAMA
05-06-11, 17:37
Trgovina je uvek bila unosnija od proizvodnje.A udruzivanje hm ovo je srbija.To su jos cene na osrednje kolicine na stotine kila i tone.Na slepere je sigurno jeftinije,ali je u maloprodaji i poprilicno skuplje.Cak je to i manji problem,po meni je veci u kvalitetu.Veliki je znak pitanja koliko je tih 33% stvarnih proteina,a na male kolicine se analiza ne isplati.Video sam svojim ocima kako se u sacmu ubacuju ciste ljuske suncokreta,mesaju pa tek onda dzakiraju.Od kako nam postoje udruzenja za zastitu potrosaca nismo nikad bili manje zasticeni.Tako je na zalost u mnogim oblastima al je to vec tema za sebe.

animal sciense sax
06-06-11, 19:42
Finiser 2 receptura sa 17% proteina:

Kukuruzno stocno brasno 60%
Psenicno stocno 14%
Sojina sacma 44 6.60%
Sojin griz 16%
Stocna kreda 1.25%
MKF 1.33%
Stocna so 0.14%
Soda bikarbona 0.23%
DL-Metionin 0.22%
Metabolicka energija 13 MJ/Kg
Proteina- 17.16%
Kalcijum 0.83%
Fosfor 0.7%

Ovde Vam netreba premiks u zadnoj fazi bilo bi pozeljno ali ako je period ishrane 7 dana ovom recepturom onda se simptomi deficita nece javiti.... po meni ovo kosta 24 dinara, sad kod vas ne znam koje su cene!

SAMA
07-06-11, 21:29
Izvini kolega,ova soda bikarbona povecava svarljivost ili moze biti ima neku drugu funkciju.Iskreno nisam je dosad vidjao u recepturama.

animal sciense sax
08-06-11, 12:45
Balnasira odnos elektrolita u smesi zato ima vaznu funciju, bez nje nemoguce je izbalansirati odnos pojedinih elektrolita...... u smesi !

animal sciense sax
09-06-11, 14:26
F-1 sa 19%( druga faza tova pilica) proteina receptura, namenjena Palancanima( Smederevskim) i Bojanu Brkicu iz Cerovaca velikom nutrcionisti iz oblasti Stocarstva.....

Kukuruz 52%
Suncokret sacma 33% 5.3%
Sojina sacma 44% 8.3%
Sojin griz 14.92%
Stocni kvasac 5%
Psenica 11%
Stocna kreda 1.53%
Stocna so 0.16%
Soda bikarbona 0.18%
MKF 1.36%
DL-Metionin 0.19%
Metabolicka energija 13MJ/Kg
Proteina 19%
Kalcijum 0.9%
Fosfor 0.75%
Normalno 1% premiks se dodaje a smanjuje kukuruz......posto smatram da je biljni nosac za premiks!
Sledece ce biti recepture za priplodnu zivinu ili koke nosilje.....

robins
09-06-11, 14:59
Šta znači oznaka F1 i za koga je ova receptura ?
Ne razumem ni kojim ljudima iz Smederevske Palanke a ni dali prozivaš tog Bojana za nešto dobro ili loše ?

animal sciense sax
09-06-11, 16:29
Znam dosta ljudi iz Palanke a Bojan je Master-stocarstva na Beogradskom univerzitetu moj kolega, dobar prijatelj ..... Receptura je zakonska, i tako se obelezava za drugu fazu tova.....

animal sciense sax
11-06-11, 11:04
Koke nosilje jaja za konzum receptura 16.5% proteina

Kukuruz 42%
Jecam 15%
Psenicno stocno brasno 2%
Suncokret 33 15%
Sojina sacma 44% 4.5%
Sojin griz 10.5%
Stocna kreda 7.94%
Soda bikarbona 0.13%
MKF 1.3%
Stocna so 0.14%
DL-Metionin 0.16%
Minazel 0.33%
Premiks 1%

Višnja
19-06-11, 14:48
Starter
(Koncentrat za ishranu pilića od 0-28 dana)

Kukuruz 35.8 kg
Ječam 20.0
propržen ovas 3.0
sojina sačma 23.0
riblje brašno 8.o (?!)
stočni kvasac 3.0
koštano brašno 1.0
D Calcium Fosfat 1.0
So 0.2
mast( ulje) 4.0
Galomix 1.0

Napomena: Ovaj recept imam već 12 godina, receptura je iz poznate državne firme koja je uništena lošom privatizacijom , i kao takva više ne postoji. Nisam nikada pravila, nemam komponente, sve bih morala kupovati, ali jesam hranila koncentratom tog proizvođača dok je poslavao , radio, i postojao. Moji prijatelji su pravili i zadovoljni su.
Ne znam da li ima zamena za riblje brašno, sumnjam da se još koristi?!

Višnja
19-06-11, 14:57
Finišen II

( ishrana od 28-42 dana)

Kukuruz 41.75
ječam 15
proprženi ovas 3.0
sojina sačma 20,0
riblje brašno 5.00(?!)
stočni kvasac 2.00
Koštano brašno 1.00
D Calcium fosfat 1.00
stočno bračno 2.00
suncokretova sačma 5.00
so 0.25
mast (ulje) 3.00
Galomix 1.00

Višnja
19-06-11, 15:05
Finišen završni

( ishrana posle 42 dana)

Kukuruz 45.95
proprženi ječam 15.0
proprženi ovas 5,0
Sojina sačma 18.o
stočna kreda 0.9
stočni kvasac 3.00
D calcium fosfat 1.2
stočno bračno 3.0
Suncokretova sačma 5.0
so 0.25
mast (ulje) 2.00
Galomix 0.7

robins
19-06-11, 20:57
Dobro je na jednom mestu imati više receptura i iskustava tovljača a što se tiče gore pomenutih jedino mi je čudno zašto ide toliko ječma i ovsa. Koliko mi je poznato živina jako teško vari ječam i bez dodatnih enzima u premiksu ne ide ni za odrasle kategorije a kamoli za starter kod brojlera. Ne sumljam u recepte a ovo sam napisao iz nekog iskustva jer ovas dajemo u toj količini priplodnim petlovima kod kojih je potrebno dosta celuloze u hrani koju teško vare i imaju osećaj sitosti pa su manje agresivni i više skaču na koke. Drugi veliki problem kod ječma i ovsa je ljuspa koja može imati dosta mikotoksina koji su veoma opasni kad je živina u pitanju. Prošle godine je bilmnogo problema sa mikotoksinima i zbog toga smo kod hrane za priplodne koke i petlove potpuno izbacili i ječam i ovas. Što se tiče masti treba je dodavati uvek u hranu a naročito sad u letnjem periodu jer povećava apetit i energiju u hrani.

Višnja
19-06-11, 21:24
Ne umem da dam odgovor na Vaše pitanje povodom ovsa i ječma, ali u recepturi piše da treba biti propržen ječam i ovas, možda je tu rešenje za mikotoksine koji se nalaze u ljuspi,šta mislite o tome?
Gledam baš recepturu Finišena završnog: 20% prženog ovsa i ječma. Možda neke od komponenti pospešuju bolje varenje ovih kaloričnih žitarica?

Verovatno je tehnologija napredovala za ovih 12 godina, ali ne verujem da je išla ka zdravijem, ali ka ekonomski isplativijem, to da, verujem u to.
Pisala sam već, 21. maja smo poklali piliće, tovljene 56 dana, 57 dan poklane. Premereno svako pile, prosek 3.5 kg.
Pa nije ni to normalno! Šta je u hrani? Energetska bomba?

robins
19-06-11, 21:43
Mikotoksini se ne mogu ukloniti nikakvom termičkom obradom a znam sigurno da je opšta preporuka svih tehnologija da se trebaju izbegavati ječam i ovas kod brojlera a primena pšenice je moguća. E sad postoji i ekonomska strana pa će neko ako je jeftinije ubaciti i ono što se teže vari. Procenat proteina za koji se svi vezuju nije najvažnija stvar kod hrane za živinu i tu treba neke stvari izbalansirati. Razvoj tehnologije je veoma dinamična stvar i 12 godina je tu jako dug period a brojleri sad mnogobolje napreduju zahvaljujući genetici roditelja, komponenti za proizvodnju hrane, savremenijim objektima, veterinarskoj zaštiti i još dosta faktora. Postavio sam i jednu prezentaciju o problematici tova brojlera koja može biti od koristi a link je ispod.

http://www.2shared.com/document/3IIeqP9t/problematika_tova_brojlera.html

crni tekir
02-07-11, 10:58
Pozdrav drugari.Kupio sam pilad rase "susex".Sada imaju 35 dana starosti i dosad sam ih hranio koncentratom 1~com(100%).Primetio sam da brzo napreduju ali nekima pocinju da se krive prsti na nogama,kao kod tovnih piladi.Da li da nastavim sa ovom ishranom ili da im ubacim malo psenice i jecma u ishranu,eventualno kukuruzne prekrupe da bi ih malo usporio sa rasto,tj da im smanjim nivo proteina u ishrani.Da li smem da ih pomalo pustam u dvoriste na travu?Dosad nisam jer sam se bojao da od zelenila ne dobiju proliv.::pomoc:;>:({

MilanM
02-07-11, 18:18
Malo ad3 kapi bi trebalo da rese stvar, moze i koja motkica da se ubaci u objektu da ne spavaju na podu

robins
02-07-11, 21:00
Pozdrav drugari.Kupio sam pilad rase "susex".Sada imaju 35 dana starosti i dosad sam ih hranio koncentratom 1~com(100%).Primetio sam da brzo napreduju ali nekima pocinju da se krive prsti na nogama,kao kod tovnih piladi.Da li da nastavim sa ovom ishranom ili da im ubacim malo psenice i jecma u ishranu,eventualno kukuruzne prekrupe da bi ih malo usporio sa rasto,tj da im smanjim nivo proteina u ishrani.Da li smem da ih pomalo pustam u dvoriste na travu?Dosad nisam jer sam se bojao da od zelenila ne dobiju proliv.::pomoc:;>:({

Uz preporuke koje je naveo MilanM obavezno i promeni hranu jer je ona jedinica za tovne piliće a sad predji na dvojku za priplodni podmladak koja ima manje proteina. Sva živina voli da se penje od poda pa im postavi neke penjalice u obliku merdevina.

animal sciense sax
03-07-11, 21:41
Slazem se sa kolegama na prethodnim postovima, da je to standardna procedura pri pojavi ovakvih simptoma.... Ovo je tipican slucaj neizbalansirane smese za ovaj hibrid rec je o komercijalnom premiksu ali ne i premiksu koji je adekvatan za hibrid .... anomalija koja se javila je sigurno posledica nedostatka vitamina B kompleksa konkretno mislim da je B-2 u pitanju.Zelena hraniva lucerka .Crvena detelina i druge leptirnjace, dobar su izvor vitamina takodje su mekinje i klice, stocni kvasac najbogatiji riboflavinom .

crni tekir
03-07-11, 22:46
Puno,puno vam hvala drugari.Koliko sutra stupam u akciju:menjam im ishranu i poboljsavam im uslove u zivotnom prostoru.>:({>:({

Aleks
09-08-11, 20:02
ima li neko potrebe u hranljivim materijama za cobb 500?

robins
10-08-11, 14:50
Stavio sam link u temi o tovnim pilićima a trebalo je da naglasiš za koju kategoriju su ti potrebni podaci i nema razloga da dupliraš pitanja.

MilanM
17-08-11, 14:32
Kupio sam tkz. energetsku prekrupu 40kg sledeceg sadrzaja
kukuruz 50%
psenica 25%
jecam 10%
ovas 5%
raz 5%
suncokret 5%
sirovi proteini min. 10%
vlaga max. 14%

planiram to da mesam sa stocnim brasnom i subotickim koncentratom za kozum 3 16% proteina ali sam sad u nedoumici u kojoj razmeri. Davacu ga starim 4g nosiljama i mladim od 9m, do sada sam im davao kukuruznu prekrupu, stocno brasno i koncentrat u razmeri 2:2:1, nesto se razmisljam ova prekrupa sto sam kupio je proteinski jaca nego cist kukuruz pa onda po mojoj logici bi mogo da mesam i 3:1 da malko ustedim koncentrat.

SAMA
17-08-11, 16:17
pojasni sta ti je 4g i 9m.Ta prekrupa ili sta vec ti je skoro isto ko kukuruzna.Imas i vrste kukuruza od 10% proteina.Moj ti je savet,da sam zamesas,da ne verujes puno obogacenim prekrupama.Ubace kredu,koja je 6 dinara i dobiju na tezini.Nebi nikog da vredjam,cast izuzecima,ali staro pravilo use i u svoje kljuse.

MilanM
17-08-11, 17:03
4g je 4 godina a 9m je 9 meseci starosti
sada sam bio prinudjen da kupim videcu kakv ce rezultat biti

Duško58
17-08-11, 19:46
@MilanM

Pa lepo si napisao da si kupio energetsku prekrupu, sto i jeste ako ima sve te komponente sto si naveo. Proteini su povecani za samo 1% sa sunc. sac. i ne mozes manje da stavljas potpune smese. Jaja sadrze veliki procenat proteina i da bi ih koka proizvela potrebni su joj proteini. Visak energije ako koka ne potrosi pretvara se u rezervu (masno tkivo).>:({

MilanM
17-08-11, 20:18
Znam da im treba dosta proteina, u toku dana dobiju 1kg smese, oko 400g opranog kukuruza i doosta zelenila za sada im je nosivost pristojna s'obzirom da su na otvorenom nema masnog tkiva sve one potrose u toku dana :)

SAMA
17-08-11, 22:48
Pilici kad su na otvorenom,rade svoj posao,ceprkaju i sigurno nesto isceprkaju.U kavezu je nesto drugo i tu im je koncentrat sve.Tu se vec mora paziti sta se i koliko daje,da ne trpi nosivost.

MilanM
18-08-11, 01:08
Tako dobro rade posao da nema travke u tom delu dvorista gde se nalaze :), ove moje kokoske su svastojedi bukvalno sve jedu povrce ili voce ne prave problema pre nekoliko dana sam im bacio pola lubenice slistile su je za nekoliko minuta, sljive, koru od krastavca, odbacene delove paradajza ma sve jedu ali zato komsije hvale kvalitet jaja kazu ona iz prodavnice ne mogu da im primirisu ukusom :)

robins
18-08-11, 11:10
Ako imaju 4 godine i nose to je već veliki uspeh a što se tiče ishrane pazite kad im dajete neko povrće da na njemu nema delova koje je zahvatila budj ili trulež jer može biti opasno. Već sam pisao koliko su budj i mikotoksini opasni za živinu. U principu to je opasno za sve kategorije stoke a ne samo za živinu. Ovo pišem i iz nekog ličnog iskustva jer smo pre dve godine imali neka dva praseta kojima smo pored koncentrata davali i ostatke povrća. Jednom smo im bacili neke tikvice koje su bile velike i došlo je do trovanja pa je jedno uginulo.

MilanM
18-08-11, 13:31
Ma kakva budj to se ne zadrzava dugo kod nas u kuci da bi se ubudjalo :) a ove od 4 godina one krenule za nijansu bolje da snose od kad im dajem koncentrat i to bas lepa krupna jaja ali me iznenadilo sto im je meso ukusnu uopste nije zilavo zaklali smo 2 i cudili smo se kako meso toliko starih koka nije zilavo, ove stare sto su ostale bice zaklane cim mi malde koke pronesu a to ce biti tamo oktobra i novembra

SAMA
05-09-11, 19:54
To nisam cuo,a nisam ni primetio.Nego nadje li mi ekstruder.Da ekstrudiram onaj kukuruz sto si onomad napisao.:lol:
E Dule Dule ne daju na tebe,brisu postove o ostrenju sevanju i bijenju.:lol:

Duško58
05-09-11, 19:58
Ja mislim da jos nije niko ekstrudirao kukuruz, ali sve je na svetu moguce osim nekih ljudi, a masinu nisi ni trazio. Ponovo si pobrkao loncice.:lol: Koje ti je to pivo po redu danaske? :lol:

To moj drugar KR brine o meni i brani me od onoga petla, ali lonac mu ne gine a mozda mi i KR da njegovu oraniju.:lol:

SAMA
05-09-11, 20:05
Ne znam moram pitati zenu:lol:Ona sigurno broji.:lol:Ne sekiraj se ja sam to debelo izluftiro.Mislim preko znoja,samo alkohol ostao.:lol:>:({
Inace suo sam ja za ekstrudiranje kukuruza,kao i ekspandiranje istog.Poprilicno se povecava svarljivost pogotovo kod mladjih kategorija zivotinja.Razmisljam ja o tome odavno,no lepa investicija,a podosta trosi struje.To se isplati,al ako bas ne znas sta ces s parama.Nisam dosao u taj stadijum.E sad ako neko nabavi za dz:lol:poklonu se ne gleda u zube.
Salu na stranu to se isplati na malo vecu kolicinu od moje i na mernu grupu.Ulaziti u crvenu zonu zbog toga je apsolutno ne isplativo.
@vebra kakvi su komentari.Jesi resio sipanje masti?

Duško58
05-09-11, 20:16
U pravu si. Onaj ko pravi na vecu kolicinu i ima recepture da to progura u smesama i normalno raskrcmi robu, onda je OK. Na malo dugo vremena treba da se vrati ulozeni novac.

SAMA
05-09-11, 20:48
Ne mora druga receptura.samo kukuruz ekstrudirati.Dobija se na konverziji i brzini tova.Al kad covek utrosi sto kila koncentrata i 10% ga nece obogatiti,al na stotine tona i par procenata znaci.Osta za plate radnicima npr.Ako ikad dobijem na lotou koji uzgred ne igram,cu kupim tu masinku i sta kosta neka kosta.
Po mojoj kalkulaciji ,a trosim 10 i malko preko vagona koncentrata godisnje to je na granici isplativosti.Ubi me struja i rekoh vec crvena zona.Sto ce reci na duplu kolicinu i mernu grupu,tj da nemam zone to fercera i eto mene na druzenjima i Begeckoj jami.
Malko na ekstrudiranju,malko na peletriranju i osta za radnu snagu.Pa i mi konji imamo dusu.Ocu reci radim ko konj,nema mi mrdanja iz kuce itd.

robins
05-09-11, 20:58
Ja mislim da jos nije niko ekstrudirao kukuruz, ali sve je na svetu moguce osim nekih ljudi, a masinu nisi ni trazio. Ponovo si pobrkao loncice.:lol: Koje ti je to pivo po redu danaske? :lol:

To moj drugar KR brine o meni i brani me od onoga petla, ali lonac mu ne gine a mozda mi i KR da njegovu oraniju.:lol:

Ekstrudiranje kukuruza je odlična stvar naročito za živinu a tako se mnogo povećava svarljivost i iskorišćenje kukuruza ( mislim da se radi o celih 20%). Čuo sam da FSH Proteinka i Gebi rade ekstrudiranje kukuruza za smeše za živinu. Problem ekstrudera je potrošnja struje i malo veća cena pa se isplati u većoj proizvodnji.

SAMA
05-09-11, 21:04
Nije da se falim ,al bio ja nekad najbolji matematicar i to na elektrotehnici,nego pare problem.Od viska glava ne boli,al bi se zadovoljio i sa 5-6%,cistih naravno na ustedi.
I ekspandiranje je dobra stvar,pa jos kad se sve peletrira VRH.

robins
05-09-11, 21:06
http://feed-to-food.uns.ac.rs/reports/prezentacije%20i%20posteri%20simpozijum%202010/prvi%20dan/14)%20Filipovic%20(FINS)-EFFECT%20OF%20EXTUSION%20ON%20NUTRITIONAL%20VALUE% 20OF%20FEED.pdf

Najvažnija stvar kod kukuruza je da se ekstrudovanjem smanjuje sadržaj celuloze u odnosu na mleveni kukuruz. Živina kao što je poznato jako loše vari celulozu.

Duško58
06-09-11, 07:41
Samo za tu masinu (ekstruder) treba vam da je trafo stanica ispred kuce, inace cete imati rat sa komsijama kada masina povuce struju iz mreze.

SAMA
06-09-11, 09:59
Meni je trafo na 100 metara.Imam 240v.Nego CRVENA.::samo bes::

Duško58
07-09-11, 08:55
Meni je trafo na 100 metara.Imam 240v.Nego CRVENA.::samo bes::

Ukljucuj ga nocu kada je jeftina. Na kraju krajeva ako si registrovan to rashodujes pa ces imati manji porez na ostvareni profit.

vebra
07-09-11, 10:51
SAMA,ma reko ja da si ti dobar matematičar a ja loš.Nikako,ni kad dobro zašiljim olovku,ne moš' pile od kilo da mi izađe 50,00 dinara pa da j... oca.Jednodnevno pretpostavljam ne moš' kupiti ispod 25,00 dinara.Pito ženu pošto mas' ona kaže 50,00 dinara.Sojina sačma i griz ovde 52,00 dinara. Kukuruzna prekrupa,jedan komšija mi prodavo buđžavu a drugi digo na 27,00 dinara,kvasac 50,00 dinara,premix 150,00 dinara itd. Kad sve saberem ispadne to i 35,0 din/kg x 2kg + pile 25,00 = 95,00 dinara.Nikako da uguram 50,00 u 90,00.al nema veze i to je solidna zarada na količinu.Ali,sa ovakvom cenom je ista zarada na dulovoj recepturi i za dvomesečne,jedino ako je lakše prodati kilaše. I sad ovde mi pada na pamet nova tema ako bi je neko stavio pre mene : Gde prodati svoj proizvod.

SAMA
07-09-11, 11:07
Mi se ocigledno nismo razumeli.Kad bi bio ulog 50dinara,ja bi imao para za predsednicku kampanju.:lol:Ja sam pisao o zaradi po piletu od 50 dinara,a na kolicinu se to nakupi.kako si ti razumeo ,zarada bi bila 140.Ja pisao koliko placam jednodnevno oko 38 ,koncentrat je malo jeftiniji od tvoje kalkulacije,zbog razlike u ceni komponenti.Al ima tu trosak transporta do kupca,struja,gas,voda,sto je najgore placam i kanalizaciju na utrosenu vodu,ima tu i uginuca,troskovi vakcinacije,amortizacija opreme,troskovi ciscenja,dezinfekcije i dezinsekcije,prostirke.Sve to nije neka cifra na malo,al na kolicinu,vala i slama je trosak.
A sto se tice velikih i poredjenja zarade,pa bolje je za iste pare izbaciti turu za krace vreme,a da ne pricam o duplo vecoj kolicini po kvadratnom metru.
A sto se tice trzista,to je vec nauka za sebe.Nekad je trziste pola posla.>:({

vebra
07-09-11, 13:41
Tržište je više od pola posla.70% posla.Nek mi da neko tržište a ja ću raditi za onih 30%. Kažem ja neće me matematika.Integrali i nekako ali jednačine sa tri komponente nikako.

Duško58
07-09-11, 18:53
@SAMA

Al te ta kanalizacija j..e. Stalno kukas na nju, pa placaju i drugi pa ne kukaju kao ti. :lol:

SAMA
07-09-11, 19:02
Ne znam bas da placaju za pilice.Moji pilici su fini ne kake u Dunav:lol:Placam ciscenje objekta,a placam i mucenje Dunava:lol:.Treba da busim bunar,ili varijanta je drugi prikljucak na koji neide kanalizacija.

Duško58
07-09-11, 19:33
To si odavno trebao uraditi (izbusiti bunar). Pa sta radis kada nestane vode vise od pola dana ili ne daj Boze duze? Ti moras imati rezervnu varijantu, u stvari da ti mesni vodovod bude rezerva.

SAMA
07-09-11, 19:43
R i popravljaj.ezerva je arterski bunar udaljen nekoliko stotina metara,pa vuci vodu i pumpom pretaci u sistem.Pasiro i to.Jednom mi je pukla vodovodna cev,bager kopo pod reflektorima.Kaze docemo ujutro.Kad je cuo za pilice,pali reflektore.Lkl{{ i popravljaj.

MilanM
13-09-11, 15:03
Kako se vrsi proracun koliko je proteinski jaka hrana. Konkretno 20kg psenice i 20kg kukuruza (proslogodisnji rod) smleveno i izmesano koliko bi imalo proteinsku vrednost. Imam mogucnost da kupim ovu kolicinu za 1000 dinara i u ponudi imam oplemenjenu kukuruznu prekrupu za 1200 dinara oko 15% proteina pa bih da uradim matematiku sta bi mi se vise isplatilo da koristim u ishrani.

Duško58
13-09-11, 16:35
@MilanM

Psenica ima 12,2% sir. prot. kukuruz 9% sirov. prot. Znaci 12,2+9=21,2 To sada podelis na na dva, posto si stavio dva jednaka dela 21,2: 2= 10,6 % sir prot. To si sigurno znao i sam da izracunas, tebe interesuje sigurno kako se po Pirsonovom kvadratu izracunava procenat prot. Postupak je sledeci. Broj koji pokazuje procenat prot. u smesi treba staviti u sredinu kvadrata. Zatim se u gornji levi ugao kvadrata stavi hranivo sa visim sadrzajem proteina. U donji levi ugao dolazi hranivo sa nizim sadrzajem proteina. Zatim se, u desni gornji i donji ugao upisuju razlike dobijene dijagonalnim oduzimanjem manjih od vecih vrednosti. Dobijene vrednosti pokazuju koliko delova jednog i drugog hraniva treba uzeti, da bi se nakon mesanja dobila smesa sa zeljenim sadrzajem proteina.
Evo primer:

http://i56.tinypic.com/vwy78z.jpg

Procenat ucesca svakog hraniva u ovoj smesi izracunava se na sledeci nacin:
29,1 : 100 = 5,02 : X, odakle je X = 17,18%
29,1 : 100 = 24,1 : X, odakle je X = 82,82%
Ili jos jednostavnije: 100 - 17,18 = 82,82%

To znaci, da bismo dobili smesu koncentrata sa 14% sirovih proteina potrebno je izmesati 5,0 delova ili 17,18% suncokretove sacme i 24,1 deo ili 82,82% kukuruzne prekrupe. Prema tome ako je potrebno sastaviti 1000kg ove smese onda treba uzeti 171,8 kg suncokretove sacme i 828,8 kg kukuruzne prekrupe.

SAMA
13-09-11, 21:14
Ljudi manite se oplemenjene prekrupe.To je cista prevara.Samelju kukuruz koji je mozda pojeo zizak i u njega ubace krede koja kosta 6 dinara.Mozda jos neku glupost,zavisno od proizvodjaca i to je to.Ja volim da vidi celo zrno kukuruza,pa da ga ja sameljem,a oplemenicu je sam.Makar znam sta sam stavio.

MilanM
13-09-11, 22:51
Videcu kakav prinos daju sa oplemenjenim kukuruzom ako je los onda lepo uzmem psenicu i kukuruz smeljem ubacim stocno brasno i zavrsim poso a zimus im malo ubacim subotickog koncentrata

SAMA
15-09-11, 00:41
I psenicu treba izbegavati.Pilici imaju takav metabolizam da ne mogu svariti visak celuloze koju psenica poseduje.Jednostavno ostane ne iskoriscena.Za curice je vec nesto drugo.Kod pilica je treba izbegavati.Ima doduse nekih premiksa u koje su ubaceni kojekakvi da ne kazem sta i mogu svariti masnu krpu.To je vec nesto drugo.Ja pisem o zdravoj i ekonomicnoj hrani.Pozdrav.

Duško58
15-09-11, 13:26
Evo kada je rec o psenici i njen sastav:

u % suve supstance

Vlaga 11,25
Suva mat. 88,75
Organ. mat. 86,83
Min. mat. 1,92
Sir. prot. 12,20
Sir. masti 1,61
Sir. celuloza 2,34
Bezazotne ekstraktne
materije 70,72

Hranljiva vrednost zrna psenice:

Hranljiva vrednost u jednom kg hrane

Ovsene 1,18 h. j.
Svarljivi sir.prot. 112,0 gr.
Skrobni ekvivalenti
(jedinica) kg 0,71
Odnos: svarlj. prot.
skrobni ekvivalent 5,95
Calc. 0,60 gr
Fosfor 4,80 gr
Karotinin 1,00 mg

Podaci uzeti iz knjige "Ishrana stoke" od Dusan Zvekic dipl. ing. i Jovan Popovic dipl. ing.

nju-viliđ
16-09-11, 11:31
Samo da ovdje napisem svoje iskustvo.
Uzeo sam race stare 20 dana u petom mjesecu sada imaju 4 mjeseca i 15 dana i teze u prosjeku 3,5kg (njih sest imam)
Tijekom dana su vani sa kokosima i jedu smjesu: šrot pomijesan sa koncentratom za nesilice,i naravno travu pasu.
Navecer ih zatvaram u njihov prostor pola sata prije noci i tamo dobiju kruha namocenog malo i imaju hranilicu u kojoj se nalazi smjesa sa kojom hranimo svinje: isto srot i koncentrat za svinje. Koji je 40% proteinski.
I race su fino napredovale,bas sam zadovoljan jedini je problem sto od njih sest su svi racki Lkl{{

Samo sam htio reci da eto ja ih hranim patke i sa smjesom za svinje i nista im nije. Cak su i velike dosta .

Duško58
16-09-11, 12:16
@nju-vilidj

Kada si spomenuo patke, ajde malo o njima:
Rase pataka zastuplene kod nas su: Indijska patka, Pekinska patka, Kaki kambel, Mosusna patka, Domaca patka, Orpington, Ejlzberi patka, Ruanska patka i Cherry valley.
Ishrana pacica se razlikuje od ishrane pilica. Pacici mogu da jedu hranu s vise celuloze, na primer mekinje. Obicno se smesi za pilice dodaje 30% mekinja. Starter za pacice treba da sadrzi oko 20% belancevina. Sveza zelena grana, kao dodatak, povoljno deluje na pacice.

A zar ti je neko rekao da ce da im bude nesto ako im das smesu za svinje?

nju-viliđ
16-09-11, 12:46
A znate,bilo je ljudi koji su rekli budu dobile proljev i da to nece prestati.
Ali nemam sa time problema.
To su krizanci,evo slike (http://i54.tinypic.com/fdvl9v.jpg) .

MilanM
20-09-11, 17:20
Moje mlade nosilje (stare oko 9 meseci) pustene napolju prestale da nose, evo vec 3 dana nema jajeta od njih. Eksperimentisao sam sa miksom oplemenjene prekrupe, stocnog brasna i prekrupe belog kukuruza, u 20kg tog miksa ima 6kg belog kukuruza (ustvari to je ostatak od prosejanog brasna malo je mlin krupnije mleo pa je dosta ostalo posle sejanja za kacamak i proju) 9kg oplemenjene prekrupe i 5kg stocnog brasna. Izgleda da sam ih malo zeznuo sa belim kuuruzom posto su normalno nosile 2 nedelje kada sam im mesao oplemenjenu prekrupu i stocno brasno. Sedam nedelje njih 15 (4 domace koke, 6 starh nosilja i 5 mladih ) imalo je nosivost 50 - 55 jaja nedeljno, dobijale su svakog dana travu, lisce kupusa, ostatke od paradajza i ko zna cega jos bukvalno sve pojedu sto ima dam a dnevna doza mesane hrane je oko 1,5 kg i uvek im uvece u hranilicama ostane. U subotu sam zaklao 4 stare nosilje svaka je imala po nekoliko malih zutih jaja na kraju cu sacekati da mi mlade izvedene koke pronesu i poklacu sve nosilje

Duško58
20-09-11, 19:39
@MilanM

Milane ne mora znaciti da je beli kukuruz zeznuo stvar. Ne bi skroz stale, pre ce biti nagla promena (pustene napolje) koja je izazvala sok i dok se ne priviknu tako ce biti. Medjutim mislim da se nece ponoviti nosivost koju su imale dok su bile zatvorene.>:({

MilanM
21-09-11, 00:16
One su ovu nosivost imale preko leta ove godine 7 nedelja uzastopno u dvoristu u istim uslovima kao i sada, one su kod mene na otvorenom, slican problem sa opadanjem nosivosti bio je kad se zahladni letos mislim da je bilo pocetkom jula ali nije im pala ovoliko nosivost ipak su to mlade nosilje koje nisu ni dostigle neku maximalnu nosivost posto ih nisam forsirao koncentratom, moguce da je zbog promena, poceo je mrak ranije da pada a i vreme je pocelo da se menja . Nadam se da ce bar zimus kad im ubacim koncentrat u ishranu i psenicu da imaju neku normalnu nosivost, kaze mi komsika ona prosle zime davala njenim nosiljama koncentrat i lepo nosile nikom po komsiluku nisu snosile kokoske jedino ona imala preko cele zime jaja a takodje su joj nosilje pustene u dvoristu

Duško58
21-09-11, 07:32
Citat MilanM:"Moje mlade nosilje (stare oko 9 meseci) pustene napolju prestale da nose, evo vec 3 dana nema jajeta od njih."

Iz ove tvoje recenice sam zakljucio da su skoro pustene napolje i prestale da nose. Onda im samo uvedi smesu za koke nosilje u ishranu i bice sigurno bolje.

MilanM
26-09-11, 00:44
Danas sam gledao statistiku nosivosti mojih 16 kokosaka i dosao do zakljucka od maja zakljucno sa nedeljom 25.09 koke su imale u dva navrata sledecu situaciju : 7 nedelja nosivost od 50 - 60 jaja nedeljno, zatim idu tri nedelje manje nosivosti, 2 nedelje nosivost je 20 - 30 jaja a trece se poveca na nesto malo vise od 40 jaja. Znaci jula im je pala nosivost posle 7 nedelja pa zatim se za tri nedelje povecala i narednih 7 bila t 50 - 55 jaja , ove nedelje snele su samo 22 jaja a prosle 30 i nesto slicno kao i jula stim sto sam prosle subote zaklao 4 stare nosilje (imale su skoro 4 godina). Interesantna stvar da u oba navrata najvise su podbacile mlade nosilje koje najvise hrane pojedu a mnoogo slab prinos imaju, cak su i stare koke svagod dana bar snele po jedno jaje a nekad i dva ispasce na kraju da sam dzaba bacio 3500 dinara za 5 nosilje ali na greskama se uci.

nju-viliđ
27-11-11, 03:57
Sto bi valjalo sada kada zazimi dati kokoskama?
Inace dobijaju kod mene šrot plus koncentrat za nesilice.

Da im sta jos ubacim preko zime?

SAMA
27-11-11, 09:51
Izvini a sta ti je šrot?

nju-viliđ
27-11-11, 19:15
kukuruzna prekrupa ili šrot,mljeveni kuruz

Duško58
27-11-11, 19:21
@nju-vilidj

Pa u zimskim danima kada one tesko nadju nesto po dvoristu valjalo bi im davati cist konc. za nosilje, ili ako ne moze bez prekrupe onda je maksimalno smanji a povecaj koncentrat.

nju-viliđ
18-12-11, 12:21
A posto imam prilike posijati sve zitarice,mene bi zanimalo od Vas iskusnih uzgajivaca sto je najbolje davati tovnim a sto nosiljama?
znaci,od razi,zobi,jecma,tritikala,psenice.
imat cu i svoje soje ove godine.

nju-viliđ
10-05-12, 14:41
Jeli itko koristio tekući pivski kvasac u hranidbi kokoši?

SAMA
10-05-12, 15:35
A posto imam prilike posijati sve zitarice,mene bi zanimalo od Vas iskusnih uzgajivaca sto je najbolje davati tovnim a sto nosiljama?
znaci,od razi,zobi,jecma,tritikala,psenice.
imat cu i svoje soje ove godine.
Vec je puno pisano o tome.Soja je glavna i izvor vecine proteina u smesi.Nesme zrno,mora se ekstrudirati.Ti mozes jos koristiti suncokret,kukuruz i zito menjati za stocno.Moze i lucerka,s tim da se melje suva u smesu.Ostale komponente se moraju kupovati.

nju-viliđ
10-05-12, 16:56
Jedan kolega mi je rekao da je on svoju soju u kotlu doma na drva termički obradio Lkl{{
Sad ak laže on lažem ja. al mislim da se može i tak

SAMA
10-05-12, 19:34
Ljudi ne igrajte se sa sojom.Ona je jako korisna i bogata proteinima,ali ako se DOVOLJNO TERMICKI ne obradi,moze biti pogubna.Takodje je veoma stetna ako se pokvasi i pobudjavi.

Duško58
10-05-12, 19:42
Neobradjeno zrno soje sadrzi tripsin inhibitor koji je otrovan. Odstranjuje se termicki. Dosta ljudi greju zrno soje u kotlu ili na nekom plehu i kao po boji znaju kada je dovoljno. Nemojte se igrati kao sto kaze SAMA. Ako dovoljno ne zagrejete soju ostace tripsin i eto zla, a ako preterate sa grejanjem unisticete njena pozitivna svojstva.

SAMA
05-08-12, 15:42
Koncentrat za tov curaka 3
Kukuruz 54
Kvasac 3
Sojina s. 30
Lucerka 4
Stocno 2
DKF 2
Kreda 1
Premiks 1
SO 0,4
Metionin 0,2
Mast 2,4
Koncentrat za tov curaka 4
Kukuruz 62
Sojina s. 20
Kvasac 1
Lucerka 4
Suncokret s.3
Stocno 2
DKF 2
Kreda 2
Premiks 1
SO 0,5
Metionin 0,2
Mast 2,3
Na zahtev clanova preko PP dajem recepture s kojima sam imao zadovoljavajuce rezultate.>:({

jovanips
19-08-12, 15:50
Pozdrav drugari.. >:({ da li postoji neka alternativa umesto sojine sacme, za ishranu nosilja.. kupio sam 20ak komada za sebe, i pravim smesu, ali skupa sacma mnooogooo ::pomoc:;pa ako neko ima neku ideju, bio bih zahvalan da je podeli sa mnom?? 8)

SAMA
19-08-12, 16:18
O tome smo rasparvljali.To ne muci samo tebe.Lkl{{
http://poljoinfo.com/showthread.php?6771-Visokoproteinske-komponente-za-ishranu-zivine

poljogospodar
10-12-14, 11:50
Pozdrav,
planiram u proleće da kupim 10 do 15 ćurića i da ih držim za svoje potrebe. Nemam njive a ni kukuruza i ostalih žitarica za ishranu ali i nemam nameru da ih često kupujem. Međutim ispred nekadašnjeg kokošinjca imam dvorište od oko 5 ari u kojoj trava svake godine buja te moram često da ju kosim. Imam i veliku baštu, oko 8 ari. Zbog velikog dvorišta mislio sam da odrasle ćurke držim na otvorenom preko dana,ekstenzivno. Pola bašte sam planirao da posejem kukuruz i da ga siliram ili da ga dok još bude zelena stabljika da ga sečem u sitne komadiće i da njime hranim te svoje ćurke.
Mene interesuje dali je već neko hranio svoje ćurke sitno seckanom zelenom stabljikom kukuruza i kako se taj vid ishrane pokazao i dali može ovim načinom ishrane i ispaše da se kod ćuraka maltene u potpunosti izbaci zrnasta hrana, osim kod malih ćurića?

SAMA
10-12-14, 12:31
Curici zahtevaju najvise proteinsku hranu od sve zivine.po meni se ne mogu KVALITETNO uhraniti navedenim nacinom ishrane.

German hunting terrier | Jagdterrier