Kako pravilno zaklati i odrati jagnje?

strile

Član
Učlanjen(a)
7 Jan 2010
Poruka
304
Lokacija
Donji Miholjac
Večina nas uzgajivaća kolje janjad za svoje potebe , a često i za kupce.
Nigdje nisam pročitao kako pravilno zaklati janje.
U početku sam nožem rezao i aarteriju i dušnik, pa bi se janje gušilo u krvi.
Sada samo naglim rezom prerežem lijevu arteriju i pridržim glavu janjetu (ili ovci) dok za par minuta iscuri večuna krvi.
No čini mi se da se janje i na ovaj način prilično pati.
Čuo sam da je netko pogledao video na youtub-u gdje čovjek položi desetak povezanih janjadi na zemlju i svako redom ubode metalnim šiljkom u potiljak, da se janje paralizira.Onda im samo ispusti krv, a da se oni uopće ne bacaju , pa se može zaključiti da se i ne muče.
Molim kolege za komentare i mišljenja.
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

Postovani kolega evo da ti strucno objasnim taj postupak iznekog mog licnog iskustva(da ne preteram ali zaklao sam do sad oko 10 000 kom.).To mi je u stvari svakodnevni posao.Prvo jagnje se uvek kolje odvezano(da moze lepo da se izgica da izbaci vecinu krvi iz organizma.Kada ga zavalis,uvuces mu tanak spicasti noz u vrat tik ispod desnog uva tako da izadje na drugu stranu .Secivo noza je okrenuto ka bradi i izvlaci se navise uz bradu a nikako ne prema sebi.Kada se tako otvori vrat,levom rukom se glava blago povuce unazad i nozem se nadje prvi prsljen i malo se zareze.Jednim brzim potezom se slomi vrat i presece kicmena mozdina.Posle tog poteza jagnje vise nista ne oseca i trzanje i bacakanje je samo stvar uslovnog refleksa i rada nerav i misica.Sto se tice tog postupka sa metalni siljkom u potiljak,to se nekad praktikovalo kod junadi.Ne bode se u potiljak vec na samom zavrsetku lobanje.Kratkim ostrim nozem ili sipkom zaostrenom u obliku sekaca se preseca glavna vratna tetiva koja inace spaja ceo skelet.To zaista paralizuje zivotinju ali nikako ne sprecava bol.Zivotinja sve vidi i oseca ali ne moze da se pomera.Dakle samo presecanjem kicmene mozdine se gubi svaki osecaj pa i osecaj bola.Inace ceo onaj postupak klanja jagnjeta traje oko 5 sekundi kad se malo utreniras. ::namigivanje:: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

Odlicno , Tekir :ppozdrav:
Nego, video sam da u okolini Kursumlije, jagnjetu sipaju jedno casicu, dve ljute da popije... Navodno, lakse se kolje i opuste mu se misici..
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

ja sam video dalmatinca jednog kupio covek ovcu i doneo kod komsije da zakolje posto zivi covek u stanu pa nema gde da uredi .. zakla je kao pile otkinuo joj glavu ja nisam verovao sta je uradio .. ode glava kao piletu ja osta u cudu... zakla je ispod vrata zavrnuo joj glavu skroz pozadi puce nesto samo prodrlja onim nozem i baci glavu .. to je sve trajalo 5 sekundi ovca se nije stigla trgnuti 2 puta .. :ppozdrav:
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

Pozdrav kolega.Ispravno klanje,samo glava se prvo odere pa onda baci u kantu sa vodom. ::namigivanje:: Dobra corba bude... :ppozdrav:
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

ja kada koljem obavezno okacim da visi i to za zadnje noge tako da glava visi nozem brobodem u vrat izmedju grkljana i vrata polagano vratim noz u nazad samo do pola vrata i spicem ubodem u sredinu zgloba tako da presecem kicmenu mozdinu da bi mu oduzeo noge vratim noz u prvobitni polozaj da viri sa druge strane od mesta uboda tako da krv curi celo vreme preko noza zaboravi da kazem celo vreme drzim rukom za njusku
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

Kolega "crni tekiru",sta kazes da smo kojim slucajem iz istog kraja,bi li uzeo od mene ovakvo jagnje,inace staro je 2 mjeseca,tezina zivoga je bila 27 kg,a nakon klanja izleda ovako:

ev2yrm.jpg


a125nq.jpg


34sezhx.jpg
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

Pozdrav kolega Nikolai.Otkupljujem samo zivu stoku ali da prokomentarisem sliku.Prvo majstor koji je klao jagu treba jos malo da se usavrsi(nema nigde opne na njemu).Butovi su impozantni a rebarca mi deluju potanka..E sad tesko je ovako proceniti gledajuci sliku,a i da je naduvano pre deranja,pa lepo oderano da ostane i spoljnja opna ...Mnogo lakse bih ti prokomentarisao da stoji na cengelu ispred mene.Sve u svemu 2mes.~27kg (pecenje bi trebalo da bude ko' puter). :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

Tekir i ja redim jagnjad. Zadnje sam klao po tvom uputstvu. Interesuje me ovo oko naduvavanja. Čuo sam za to. Probao sam ali napravim gore. Pošto sam samouk u ovom poslu savet majstora dobro dođe.
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

Pozdrav drugar.

To ti je druze prosto: podadereš zadnju nogu do skočnog zgloba. Sa unutrašnje strane buta, gurnes pod kozu pljosnati masat (moze i okrugli ali pazljivo da neode u meso). Masat uvek gurati prema kozi i slobodno dublje15~20 cm od zgloba niz but. Odseces parče običnog creva za vodu, pa ga gurneš tu pod kožu gde si zavlačio masat~onda iz petnih žila duvaj :haha: dok ne počne da pusta vazduh na vratu.

Kada naduvaš, stisneš rukom i izvadiš crevo pa obmotaš ono parče koze sšo si podadero' sa zgloba (njega ne odsecaš nego ostaje da visi baš za ovu namenu). Onda uhvatiš jagnje za zadnje noge i pritisneš ih prema grudnom košu tako da vazduh prodje svuda.

Kada to uradiš onda sa spoljne strane buta samo naznačiš nožem opne pa okreneš korice od noža i sa njima odereš butove. Sledeći korak je sa unutrašnje strane butova, pa do spica grudi nožemblago naznačiti opne koliko samo da se pokažu.

Onda rukama ulaziš pod kožu, krećeš sa spoljašnje strane buta prema stomaku, obavezno pratiš opne. Opne idu ka stomaku, pa od pola rebara idu pravo ka plećkama i od zadnje polovine butova pa sve do vrata idu ka ledjima.

Leva ruka drzi kožu, a desna ide unutra i uvek guraš od mesa prema koži. Zaboravih da ti kažem da se podaderivanje butova uvek radi na zemlji (pre nego sto se digne na čengel), tako što nogu staviš izmedju kolena i stisneš, leva ruka drzi kožu, a desna nož.

Ne znam koliko sam mogao ovako da ti objasnim, mnogo bolje bi bilo kad bi ja uradio jedno jagnje pred tobom, pa onda ti drugo, a ja da gledam i da te ispravim ponegde. Mislim da bi već treće ti sam odradio tako da ostane netaknuto (sa svim opnama).

Nadam se da sam ti koliko~toliko pomogao. :ppozdrav: :ppozdrav:

by Maestro: S obzirom da u pitanju "profesorsko" predavanje, a radi lakše čitljivosti, malo tehnički sredjeno! :ppozdrav: crni tekir-e
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

crni tekir je napisao(la):
Pozdrav kolega Nikolai.Otkupljujem samo zivu stoku ali da prokomentarisem sliku.Prvo majstor koji je klao jagu treba jos malo da se usavrsi(nema nigde opne na njemu).Butovi su impozantni a rebarca mi deluju potanka..E sad tesko je ovako proceniti gledajuci sliku,a i da je naduvano pre deranja,pa lepo oderano da ostane i spoljnja opna ...Mnogo lakse bih ti prokomentarisao da stoji na cengelu ispred mene.Sve u svemu 2mes.~27kg (pecenje bi trebalo da bude ko' puter). :ppozdrav: :ppozdrav:

Istina,majstor kojim je derao nije profesionalac,nisam mislio nikome prodavati zaklano jagnje,nego me je zanimalo tvoje misljenje o opstem izgledu,mesnatosti itd... Jer ti znas kako to mora da izgleda,jer si ti u tome poslu i predpostavljam da se svasta nagledas...
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

@Maestro.Hvala druze ovako je zaista mnogo preglednije :D :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1299365908[/time]
_________________________________________________
Kolega Nikolai,janjac je mesnat(sirok but i plecka).Samo da je malo bolje oderan,pa lepo ispeci ...ne bi se obrukao ni da ga stavis pred predsednika. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

Uf ovo tek sada vidim. Pa kako derete jagnje bez naduvavanja, pumpanja. Ja to radim samo za svoje potrebe i ide kao od šale .
crni tekiru ::svaka cast:: ::svaka cast:: za objašnjenje
Važna je ta opna da pečeno jagnje lepo izgleda (a i oderano)
:ppozdrav:
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

nicolai druze,trebo si da ga izmeris kada si ga ocistio i sredio,cisto informativno,nadam se daje bilo super meso
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

Kod jagnjeta je pravilo posle ciscenja i pecenja 2/3 odu a 1/3 ostaje pecenja. Barem je tako kod nas! Ovo bi jagnje imalo 9 kg pecenog mesa. Neznam kako je kod vas?
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

zavisi ja sam klao vece jagnje teksel 44 kg kad smo ga sredili i glavu otsekli merilo je 26kg,takodjer je tako i za sarole,te dve rase ostaje mlogo vise nego bilo koje druge,ja nepecem glavu ali od teksela i sarole ostaje od 60 do 65 posto od zive vage sto nijedna druga rasa nemoze parirati
 
Nazad
Vrh