PDA

View Full Version : Prolećno oranje

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

zorancile
19-02-11, 14:46
Aktuelna tema za mnoge ratare ove godine.
Da li je bolje orati ili tanjirati? Da li jedan dan pre setve ili ranije? Šta sejati?

diklofen
19-02-11, 14:59
Odličnma tema pogotovo za nas iz Banata gde je ostalo sila za oranje.

isidor
19-02-11, 15:28
Vrlo zanimljiva tema ,Dali orati ili tanjirati na prolece ,samo sto za te varijante trebaju malo jaci traktori i teza mehanizacija da bi se valjano spremilo za setvu neorano zemljiste s proleca .
Po meni tu treba koristiti podrivac , tanjiracu i kembridj valjke .i ako se sve to odradi malo ranije recimo u martu i poksne nema greske .

diklofen
19-02-11, 15:37
Ja sam razmišljao o kombinaciji tanjirača x2 i pre setve kembridž valjak.

oldtimer
19-02-11, 15:46
nemam bas puno iskustva s prolecnim oranjem, al moj komsiluk ima itekako, pa bi se moglo reci da sam upucen... 8)
Koliko sam uspeo da primetim, najlosija varijanta je oranje u martu, i nezatvaranje brazde...tu se desavalo da zasusi, i da ljudi ne poseju do juna...bolja varijanta je oranje par nedelja pre setve, i zatvaranje brazde. Tu postoji mogucnost da nas uhvati i neka kisa, pa bude skoro i dobro, ali ako ne bude kise, nije tako sjajno...
Najmanje losa opcija, po meni, je oranje dan za danom, koliko mozes da posejes. Priprema se vrsi OBAVEZNO drljacom, zatim ide setva, i na kraju valjanje ( koje moze i da izostane, ako srednjerocno javljaju kisu.

Sto se tice izbora tanjiranje, ili oranje- primetio sam sledece. Za suncokret bih se pre odlucio za tanjiranje, bude manja razlika u prinosu u odnosu na zimsko oranje. Kod kukuruza sejanog na tanjirano zemljiste prinos je drasticno losiji-negde oko 40%, pa se ja ne bih upustao u to...

mladenmaso
19-02-11, 19:01
ova tema se i mene tice zato sto imam jos oranja

Zoran0230
19-02-11, 19:08
Ovo je izgleda tema za mnoge "lenje paore".ja planiram da orem na 15-20 cm sa manjim plugom da bi dobio na brzini i ne bi li se zemlja bolje rasipala,potom drljača a pred setvu spremač a ostalo je u Božijim rukama

mladenmaso
19-02-11, 19:27
sve je u bozijim rukama
koji bi vjestak naj bolji bio baciti pod proljetno oranje
mozda je malo :){{ :){{ ali vezano je za proljetno oranje

panonac
19-02-11, 20:15
Gledajuci ove vase fotografije na nekim parcelama je bilo tesko uzorati na vreme,ali sa teskom mehanizacijom ce sve ici lakse i bolje,neznam kakav bi bio ucinak oranje pa tanjranje,i opet sve zavisi od :'({ 8)

Bubu
19-02-11, 20:46
Ja sam silom prilika ostavio parcelu od nekih 4.5kj zbog izvlacenja stajnjaka kad se malko vreme prolepsa i lenije poprave jer je u ovom trenutku naucna fantastika doci do te njive iako je najvise 1km od asfaltnog puta zbog povrtara koji su svoj kupus vukli po najvecem blatu. Naime, na parceli je bila psenica i uradio sam 1 prohod gruberom na 15-18cm i tako ostavio nadajuci se da cu stici da izvucem stajnjak na vreme jesenas sto nisam bio u mogucnosti da ucinim. Kad izvucem stajnjak imam 2 opcije-gruber 1 ili 2 prohoda na radnoj dubini toj da stajnjak bude dobro zamesan sa zemljom. Druga opcija je oranje na 20-25cm pa kao prosle godine vucena tanjiraca jedan prohod i kembridz valjak ili gruber posle samog oranja. Kad uradim ono sta budem mogao, svi ce biti vizuelno obavesteni slikama..

zlatko
19-02-11, 21:02
Ima nas izgleda puno koji nismo zavrsili oranje meni ostlo 15kj i da pustim preko na 25kj. Plugovi zakaceni i sve kopaju u mestu nemogu da docekaju ali cu otkaciti i zakaciti gruber pa preci sa njim dva puta 10-20cm bice bolje nego oranje ko ce to posle spermiti jer ima tragova od naseg slatkog korena u kockicama :lol:

isidor
19-02-11, 21:18
Gruber je dobro resenje umesto proletnjeg oranja samo ntreba traktor dobar a i gruber .A ako tije bila repa i repiste i jos po blatu vadjena onda neka ti je sa srecom .Ori to i moli boga da bude mraza

Bubu
19-02-11, 21:31
Ja nisam pustio uzglavnice samo na jednom kraju jedne parcele uz kanal zato sto na jednom kraju imam vode a i zato sto sam naorao jedan deo lenije na njivu da napravim pad u poslednje 2-3 godine i sada cu samo gruberom da predjem i njivu i leniju i to je to.
Kod nas inace jedan gazda povremeno pusta uzglavnice sa Lemken drugerom a drugi npr. sa Horch-om pusta na svim njivama uzglavnice na dubini od oko 25cm ako sam dobro informisan. Mnogo lepo ispadne samo sto se treba vozati bar jedan ceo dan ako ne i vise samo da bi popustao uzglavnice na svim njivama.

@isidor

Ja sam sa sedmicom pustao u put (za koji verujem da je vise utaban od repista) gruber i isao je 'ladno na 20cm dubine jedino sto sam isao oko 6km/h.

ivanm
19-02-11, 21:32
Каже једна стара пословица да је и најлошије зимско боље од најлепшег пролећног орања. Жива истина.

Пробао сам неколико варијанти (силом прилика, а не зато што сам био лењ), и некако ми се најбоље показало плитко орање и ОДМАХ да се затвара бразда, у року од пар сати. После сетве обавезно кембриџ. Наравно можда и не мора ако је растресито земљиште. На тешкима не помаже ништа.
Најгора варијанта се показала да на тешком ритском земљишту у пролеће изнесем стајњак, па да буде пролећно орање.Ем је грубо земљиште, ем стајњак се слабо меша са земљом и по правилу те године ту ми не роди ни да платим бербу...

nikola ilic
19-02-11, 21:38
Sve su to dobra rešenja,tjs sve sam probao,al kad vidim prognozu mislim da je trenutno bolje orati,al ne ispod 25cm da vata pun šut biće ravnije,od nedelje -5 tako da će iole izmrznuti i biti ok.

Bubu
19-02-11, 21:59
Moj kum je predprosle godine izvukao stajnjak na srednje tesku zemlju u martu ili pocetkom aprila, nisam siguran. Uradio je 3 prohoda vucenom Consum tanjiracom i Belarusom 892 i posejao kukuruz. Kise je bilo koliko je bilo, vlagu nije izvukao napolje jer nije orao i brljao a od tanjiranja je zemlja bila dosta sitna tako da je imao dobar usev.
Ja i dalje nisam u prilici da orem zbog stajnjaka tako da ce prolece pokazati svoje..

ivanm
19-02-11, 22:36
Да се допуним > на истој њиви сам предпрошле године поорао у јесен (2009), а другу половину наторио у марту 2010 и поорао, , лепо одмах сетвоспремирао. Мислио сам када сам сејао тамо где је био стајњак има да поломи берач на јесен, али :<<> !! Тамо је родио упола мање.
Зато чича пооре у јесен, па било како, пролеће никако...

Bubu
19-02-11, 22:49
Ja sam zbog istog problema kao i jesen 2010 morao da vucem stajnjak u prolece 2010 na nekih 4-5kj s' tim da je parcela 9kj i ono sto nije trebalo da se djubri je uzorano na vreme (podjubrena strnjika u leto, istanjirano i uzorano na nekih 18cm dubine). Ima negde i slika ovde na forumu kako sam radio-kada sam zavrsio djubrenje uzorao sam na nekih 20-22cm dubine jer su tragovi prikolice bili dovoljno duboki da oranje izgleda lose i da bude neravno da sam kojim slucajem plice orao. Malo sam sacekao (po svemu sudeci previse al' ajd sad) da prosusi i prosao sam vucenom tanjiracom jedan prohod da usitnim grudve. Potom sam prosao jedan prohod vucenim kembridz valjkom i onda celu parcelu setvospremacem samo jedan prohod pre setve. Vlage u zemlji je bilo i na prolecnom oranju ali manje nego tamo gde je orano na vreme no to nije sprecilo kukuruz da nikne kako treba (kad kazem kako treba mislim da je niklo bar 90% od onoga sto je trebalo da nikne). Imao sam veliku srecu sto su padavine bile obilne pa je niklo i to seme sto sam mislio da nece nici pa je tako i prinos (da kazem odokativno izmeren jer sam brao) bio relativno isti na celoj parceli.

miroslav k
20-02-11, 15:37
http://www.naslovi.net/vremenska-prognoza/novi-sad

ko jos nije uzorao nek se sprema, temperature opet ispod 0

zorancile
20-02-11, 17:51
Koliko dana treba da bude mraza da bi oranje izmrzlo?

steve73
20-02-11, 18:26
sto vise ispod -10 celziusa tooo bolje :lol: :lol: :lol:

miroslav k
20-02-11, 19:36
sto vise ispod -10 celziusa tooo bolje :lol: :lol: :lol:

bolje išta nego ništa, sad na ovu mokru zemlju dovoljno je i ovih -5 sto prognoziraju

banePA
23-02-11, 22:01
Sta mislite sta je bolje sejati na prolecno oranje kukuruz ili suncokret?

tamara1611
23-02-11, 22:12
isto ti je ako ga ne ucinis ne valja!
spremi neke teske kembridz valjke ako bude puno grudvi i cepaj i obavezno posle setve pici s njima.
I sve radi u cugu,ne cekaj da se okostene grudve!!!!!!

banePA
23-02-11, 22:38
Laka je zemlja kod mene usitnice se lepo, meni su ostale dve manje parcele u koje nisam mogao uci jesenas, pa na prolece kako bude to je, nije moglo bolje! ::namigivanje::

diklofen
23-02-11, 22:57
Mislim da će se u ovu temu uključiti dosta članova čim se ovo čudo ispada i potom otopi.
Biće ovo mnogo posećeniji deo foruma ::lose::

Zoran Kostović
23-02-11, 23:05
Kod nas je prolećno oranje uobičajena agro-tehnička operacija.

banePA
23-02-11, 23:26
Kod nas nije, ja cu sad u prolece sa plugom posle cetiri i vise godina, od 70 kj ukupno, oko 5,5 mi je ostalo za prolece

zorancile
24-02-11, 00:07
Neki ljudi seju direktnom setvom bez oranja (no-till), valjda ćemo moći mi da posejemo u tanjiranu zemlju?

diklofen
24-02-11, 10:26
Sve se može odraditi ali je pitanje da takav rad dovede do što manje gubitaka po prinos.Zadnjih dana se malo više o tome raspitujem i svi me uveravaju da se obavezno ide sa suncokretom na takvim pripremama.

Zoran0230
24-02-11, 13:26
Mislim da bi u uslovima prolećnog oranja najbolje sejati secerkama (zbog dubine ulaganja zrna)

steva 1984
27-02-11, 15:13
Kod nas se to obavilo na vreme uglavnom jer nije toliko plavila voda a tamo gde je voda neznam bas jako cupavo ima kod nas parcela u ritovima gde u dolinama krajem avgusta nestala voda moglo se uzorati pa se opet pojavila preko zime kako je ovaj sneg poceo jos ako se opet u setvi okisa ko prosle godine {"{":

Zoran0230
14-03-11, 22:03
Da li je neko probao da ore ovih dana.Ja se danas naoštrio da krenem ali ispadala kišica

diklofen
14-03-11, 22:09
Ma neću da orem taman i ostalo neodrađeno.Video sam danas jedno oranje od juče i to žali Bože posla i potrošene nafte.A ono što ga tek čeka da bi spremio za setvu će videti ::lose:: :<<>

Bubu
14-03-11, 22:22
Ja sam danas isao sa gruberom da popravim malo leniju do njive gde treba da vucem stajnjak pa sam pustio jedan prohod izmedju mene i komsije koji je ostavio skoro 2 reda kukuruza neorana (radnik je orao pa malo zeznuo pravac a nije ispravio). Uopste mi nije gusilo i jako lepo se radilo na dubini od nekih 20-ak cm (tako je ostao nastelovan gruber od pustanja uzglavnica). Evo i snimka:

http://www.youtube.com/watch?v=qs8ww0AgaB0

Zoran0230
14-03-11, 22:26
Ma neću da orem taman i ostalo neodrađeno.Video sam danas jedno oranje od juče i to žali Bože posla i potrošene nafte.A ono što ga tek čeka da bi spremio za setvu će videti ::lose:: :<<>

I ja se slažem sa tim-mora se čekati da se bolje prosuši pa onda opleti na nekoj dubini od 15-20cm
Izgleda je bolje gruberom nego plugom

diklofen
14-03-11, 22:33
Pa ovo sa gruberom je super u odnosu na ono oranje što sam ja video.
Kako je ostalo iza grubera to onaj neće spremiti svoje oranje za mesec dana rada.

Zoran0230
14-03-11, 22:34
Sad se ne sme ići duboko,da bi traktor brže išao i zemlja da se rasipa

Bubu
15-03-11, 02:17
Kod grubera nije presudna dubina rada za izgled obradjenog zemljista vec same karakteristike zemljista. Recimo popravljao sam leniju na istu dubinu i grudve su malo vece nego u njivi samo zato sto je zemljiste x puta vise sabijeno i previse vlazno za obradu. Videcemo kako ce ispasti kad zavrsimo ceo posao i posejemo kukuruz. Ako treba snaci cu se za neki plug obrtac pa da pola njive uzorem a pola gruberisem ali otom-potom.

Zoran0230
15-03-11, 14:54
Mislim da je gruber bolja varijanta od pluga samo što ih retko ko ima - skupi su i trebaju jači traktori

sova
17-03-11, 00:20
Kod mene kada bi se uzoralo u proljece i posijao kukuruz i da bude samo s od suse mozes se odmah slikati.

Zoran0230
17-03-11, 09:21
I kod nas nije ništa bolje.

Zoran0230
24-03-11, 14:23
Je li počeo neko da ore

Post je spojen: 1300969438________________________________________ _________

ivanm
24-03-11, 15:44
Ја ћу сутра пробати. Остао ми један ланац од јесенас, па нисам хтео да брљам по блату.

diklofen
24-03-11, 18:43
Kod nas svi pričaju ali se niko ne usuđuje da proba.Mislim da bi bilo katastrofa.

steva 1984
24-03-11, 19:04
Kod nas je jedan matori izrvrnuo velike televizore od brazdi orao sa 577 imt 757 trobrazni kako ce se to uciniti neznam stoji mu vec 2 nedelje jos se sad dobro zakorelo na suncu.Bolje je ici pod grudvu kad kisa padne pa kad se uzore odma po setvospremac.

Boki-Vl
24-03-11, 19:16
Sutra oranje, ostalo je jos 10 kj...

North ARMY
24-03-11, 19:32
Kod nas je jedan matori izrvrnuo velike televizore od brazdi orao sa 577 imt 757 trobrazni

Kakva li je to zemlja ako on sad moze tu kombinaciju da vuce.

steva 1984
24-03-11, 19:40
Zuckasta braon titelski breg kao srem,fruska gora slicno zemljiste nije bas onako olako za oranja ni on sam nezna kako to vuce valjda plice ide natrci 3 brazdu ma pusti ga umesto da da lepo zemlju u arendu i uziva u starosti kaze mi vidis ovu nogu dogod ja mogu da je mrdam radicu zemlju i kaze meni sto ti neizdas u arendu :lol: mlad si jos treba da ucis :lol:.

Zoran0230
24-03-11, 20:57
Kod nas svi pričaju ali se niko ne usuđuje da proba.Mislim da bi bilo katastrofa.

I kod nas isto-izgleda da nam treba dosta živaca

Rabadzija
25-03-11, 07:36
ja juce poceo istina na crnom pesku,ide lako, odlicno izgleda malo je u doljama jos vlazno,ali nema vise sta da se ceka imam jos na par njiva uvratine da uradim i krecemo u setvu,prvo suncokret pa kukuruz ;D}

Zoran0230
25-03-11, 21:55
I ja počeo-ide tako da nit smrdi nit miriše-i santa se i rasipa ali ide teško ali kakve su prognoze lepo nisi pametan šta da radiš jer ne može da sastavi nedelju dana bez kiše a od toga 3,4 treba da se prosuši {"{":

zorancile
04-04-11, 23:12
Ovako izgleda današnje oranje jednog komšije:

http://i54.tinypic.com/x3x3j4.jpg

Kaludjerac
05-04-11, 02:08
Zuckasta braon titelski breg kao srem,fruska gora slicno zemljiste nije bas onako olako za oranja ni on sam nezna kako to vuce valjda plice ide natrci 3 brazdu ma pusti ga umesto da da lepo zemlju u arendu i uziva u starosti kaze mi vidis ovu nogu dogod ja mogu da je mrdam radicu zemlju i kaze meni sto ti neizdas u arendu :lol: mlad si jos treba da ucis :lol:.

Stevo, treba biti u njegovim godinama pa ga razumeti. Na zalost (moju) , ja ga razumem. Nema uzivanja u starosti kada das zemlju u arendu.Jer kao sto neko rece: "U starosti se ne zivi, vec se prezivljava", Starost nema druga zadovoljstava sem zadovoljstva u radu, (ma kako taj rad naporan i tezak bio). I zato neka ga, neka se muci , jer jos veca muka bice mu kada bude morao da da zemlju u arendu. Uostalom da vecina paora nije takva, na ovim prostorima odavno bi zavladala glad. A on nikom ne zauzima radno mesto. U poljoprivredi ima mnogo upraznjenih radnih mesta , a malo onih koji su zainteresovani da ta mesta popune. Pozdrav Stevo i ne zameri

Zoran0230
05-04-11, 14:03
Imenjače,i kod mene ima toga,gde ima peska milina a ja toga imam malo-ostalo mi još oko 6 jutari da uzorem-a kako će se to razbiti pojma nemam (jedino ako ne padne neka jača kiša)

velja imt 540
05-04-11, 21:37
joj ljudi ja vise u zivotu necu orati u prolece ,zimus uzo sam u zakup jos jednu parcelu 3.5 ha ima gornji deo malo vise brda i uzoro to za zob ima 1ha to su bile isusove muke 2 spora i to je maksimum juce tanjiro i nista nisam uradio danas cale uzeo do komsije roto frezu da vidi moze li se sta uraditi

zorancile
05-04-11, 23:17
Ne znam kako će se (i da li će se) to oranje usitniti. Zemlja je jako sabijena, cepa se i stoji uspravno.
Možda bi ipak bilo bolje istanjirati?

mirmag
05-04-11, 23:27
Ja sam bubrege pomerio na nekim zimskim oranicama kada sam spremao.Mogu misliti kako je na prolecnom...a sve mi se cini da cu i na svojoj kozi osetiti..Treba da oremo kumovih 30-ak jutara i spremiti za setvu...::lose::

dukej
06-04-11, 00:03
Meni je lakše išlo spremanje (manje su skakali bubrezi Lkl{{ ) na januarskom oranju nego na novembarskom. U januaru se koliko toliko rasipala zemlja a ono novembarsko je ostalo prilično grubo.

Bubu
06-04-11, 01:13
Za sve ne uzorane zemlje i sabijena novembarska i decembarska oranja tu su gruber i germinator...ja se ne sekiram! :D

Zoran0230
06-04-11, 21:49
Danas probao da orem jednu parcelu ali sam se jedva izvukao da se ne zaglavim

duki78
11-04-11, 17:07
ja juce orao:

http://www.youtube.com/watch?v=hj4j4FUD6zk
http://i53.tinypic.com/20jmjx4.jpg
http://i52.tinypic.com/2d7x56u.jpg
http://i54.tinypic.com/6jlz4w.jpg

bojcetic
11-04-11, 18:38
Dok smo setvospremali i sejali kukuruz, nekoliko ljudi je oralo. Misljenja sam da ako ne pokisne dobro to oranje nema nista od prinosa na toj zemlji. Jako mnogo vlage je izvuceno iz zemljista, to da bi se ucinilo i spremilo za setvu treba proci setvospremacem najmanje 3 puta i svaki put ce se izvuci vlage. Docice do toga da 15cm sloja od gore bude isuseno. Ovo vazi za moj atar, moguce da je u drugim atarima gde je manje duvao vetar, manje isusena zemlja, pa prolecno oranje i ne bude toliko lose.
Samo bih jos ponovio da je i najgore zimsko oranje bolje od prolecnog, sto ce se pokazati na zalost u ovoj godini ako bude susa.

Dragan18
11-04-11, 18:56
Samo bih jos ponovio da je i najgore zimsko oranje bolje od prolecnog, sto ce se pokazati na zalost u ovoj godini ako bude susa.

Dodao bi samo da je bolje od prolecnog oranja u slucaju da je rano zatvorena brazda... ako je lose zimsko oranje velika je transpiraciona povrsina i brzo ce se i to oranje isusiti.

Zoran0230
11-04-11, 21:04
Duki,kako je išlo oranje,je li to mala tanjirača

KishRobert
11-04-11, 21:09
Eto mi vec danima tanjiramo,
sejacemo florenciju,pa necemo valjda dozvoliti da nam godina ode u uzaludno placanje zakupa?
Nesto moramo uciniti,tako i ti ljudi,ako nisu imali mogucnost,moraju nekako uciniti tu zemlju,makar i rodilo 15-20metara po kj,bolje i to nego nista.

Zoran0230
11-04-11, 21:14
Mislim da je pametnije tanjirati nego orati ali nemam veliku tanjiraču

bojcetic
11-04-11, 21:16
@KR
Naravno da je bolje ista nego nista.
@Dragan18
Najveci problem je kako parcelu koja je sad orana usitniti da bude spremna za setvu.

Zoran0230
11-04-11, 21:17
Jedino kiša i sejati secerkom

bewisa
11-04-11, 22:21
Moj komsa pre 3 dana tanjirao velikom tanjiracom i juce nije mogao da sredi njivu za setvu soje .I ja imam 1,5 ha nuzorano.
Posto sam to video ja danas zakacim 8-cu tanjracu(Dubica) i na nju stavim tocak od kamiona .U felmu dodam jos
teg od 50kg.Uradilo se samo tako,puno bolje nego ko je orao skoro.Sad citam preporuku clana Garise da prolecno tanjirane ide
na setvenu dubinu sto sam ja prakticno i uradio.Jos da onaj od odgore malo pomogne ce bidne nesto.

zombie_666
11-04-11, 22:39
Bas sam pisao o tome na temi "Ranija setva kukuruza", u subotu drljamo ja i otac oranje (isli smo drljačom direktno na oranje kako bi je sto manje isusivali) i gledam odmah do moje njive (1ha) lik uzorao svoju, nešto manje od pola hektara, orao prije mozda sedmicu. Iz čiste radoznalosti sam uzeo sjekiru i probao ušicama da razbijem brazdu, koja je veličine kauča (orano je sa 2x16 kako sam mogao da procijenim, veoma duboko, preko 25cm) i vjerujte da nema sanse. Svaka brazda se lomila na mozda metar-metar i po duzine i sad su to sve pojedinačne, kompakte gromade, ja sam jednu bukvalno zadigao na jednoj strani , kao betonski blok, nit puca nit se lomi, dva čovjeka bi komotno mogla da odnesu svo oranje sa njive komad po komad. Bez dooooobre kise tu se nema sta traziti, ono bi polomilo svaku mogucu masinu koja bi naisla na to. Inače nije to jedina takva njiva, u nedjelju i danas sam vidio na dosta mjesta proljetna oranja,. sva su takva. Zemlja se bukvalno zabetonirala.

duki78
12-04-11, 08:20
Duki,kako je išlo oranje,je li to mala tanjirača
da valjda lemenid 20 ili 22 diska ferdza cepa drugom sa njom ali teska je pa oce da mu podigne prednji kraj...inace oralo se super nego duvao vetar mnogo jak i ja izlazim iz traktor on mi iscupa vrata iz ruke i ona udare u branik i polomise celo staklo u parcice od 2 cm....kolko mi bilo krivo..ali desava se...:(...pozdrav.......:)

Bubu
13-04-11, 11:16
Ja sam juce orao neku bastu koju sam i prosle godine uzorao i drugar je poravnao a gazda nista nije radio tako da zemlja prakticno nije gazena. Dosta lepo se uzoralo ali ako gazda ne obradi zemlju frezom kao sto mi je nagovestio onda dzabe sav trud.

http://img856.imageshack.us/img856/1778/dsc01119q.jpg (http://img856.imageshack.us/i/dsc01119q.jpg/)

http://www.youtube.com/watch?v=CtvrumYQsvo

Zoran0230
13-04-11, 13:37
Bubu,to je super oranje,tu nema bojazni,kod nas je tako u najlakšoj zemlji-ja sam juče morao da prekinem jednu parcelu,plug iskače iz zemlje,jako je sabijena zemlja pa lepo nisi pametan da li treba da pokisne ili još da se suši

Bubu
13-04-11, 17:26
Pa super je samo zato sto nije gazena od prethodnog setvospremiranja a pre toga nije koriscena kao njiva, eventualno kao neki pasnjak i to mozda poslednji put pre 10 godina. Kod onih koji sada oru njive oranje se kaisa i mnogo sija...

Zoran0230
13-04-11, 21:07
Tačno a kod nas kiša samo poprskala.najebasmo ove godine,izgleda da će biti suprotnost prošloj

dukej
13-04-11, 23:11
Ja sam popodne izašao da probam kako će se spremati grudavo džombište i nikako ne ide. Kiše je bilo nedovoljno i nije pomogla mnogo.Onda sam prešao na uzorano sojište i drugi put prešao setvospremačem. To se uradilo jako lepo.

mirko67
09-05-11, 00:07
Данашње орање низбрдо:http://i55.tinypic.com/oh1imp.jpg и страном http://i51.tinypic.com/35i6akh.jpg

miroslav k
07-03-12, 19:33
http://i41.tinypic.com/xcc4j.jpg

http://i43.tinypic.com/v7ur7n.jpg

Orao sam usluzno, pa se moze nazvati da je prolecno oranje

sale ratar
07-03-12, 20:57
Miroslave što ne podigneš malo produžetke dasaka mislim da će još lepše slagati oranje.

miroslav k
10-03-12, 20:38
Plug sam pozajmio jer nisam hteo da orem sa velikim traktorom zbog sirokih zadnjih tockova, ako pratis forum znas o cemu pricam

dulebdp
18-03-12, 13:22
Danas uzorao njivu koja je bila pod vodom i nije radjena 2 godhttp://img571.imageshack.us/img571/8880/fotografija0069.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/571/fotografija0069.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img593.imageshack.us/img593/3209/fotografija0070.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/593/fotografija0070.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Vlada015
23-03-12, 22:13
gde ti je ovo,pored auto puta...

MOMOSARIC
23-03-12, 22:18
Ubilo se za dva bilborda.

spasoje
23-03-12, 22:34
Sad im je to aktuelnije od setve.Dobro si mu dao predlog.

dulebdp
26-03-12, 21:19
Da pored auto puta BG-SU

MOMOSARIC
26-03-12, 23:28
A-ha , Beograd-surčin , :lol: .
Šalim se, nego kakva je godina , ko ore proljećno , najbolje da odma priveze na njivu sjetvospremač, tanjirače , štagod , uzore jedan dio , pa odma spremi , itd. Ići kući po priključak , znači , već će se isušiti.

dragan.kovacev
29-03-12, 02:05
kada se ore u prolece, naj bolje je sutradan podrljati,da bi se zemlja malo proprnula i nebi gazio po vlaznom i sabijao zemlju.drljacom u dva prohoda, drugi prohod ides izmedju tregova, ako drljaca ima rotore pravi posao, bolje od spremaca ucini zemlju 100 puta...
kod nas je tako naj bolje...stavicu sutra slike kako sam pre neki dan zaorao stajnjak i kako se to fino uradilo drljacom...

http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=2152&d=1332976933
http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=2151&d=1332976886

evo stajnjaka...

Stronac
04-02-13, 02:44
ostalo kome ove godine proljetnog oranja?

German hunting terrier | Jagdterrier