PDA

View Full Version : Leptirići po kukuruzu koji je uskladišten u klipu

Advertisement

Advertisement

Advertisement

novii
25-05-08, 00:50
Kod kuće imam kukuruza koji je još u klipu, ali su se pojavili leptirići, pretpostavljam da je u pitanju neka vrsta moljaca. Kod nas ih nazivaju kukuruzni žižak, mada sam se ponešto raspitao i video sam da kukuruzni žižak drugačije izgleda. Interesu je me dali ste imali do sada iskustva sa ovakvim insektom, čime da ga suzbijem i zaštitim kukuruz. Pre smo nabavljali neke tablete ali toga sada nema.

Čugi
25-05-08, 15:46
To je leptirica kukuruznog žiška, ona polaže jaja iz kojih se posle leže žižak, pa se on onda začauri i postane leptirica i tako u krug.......Ja koristim Etiol, i sa njim poprskam kukuruz u kotobanji koji se neće koristiti u skorije vreme.

ivanhoe
25-05-08, 17:03
kotobanji = čardak ^-^ ili nešto 2.

novii
25-05-08, 19:02
Na cardak je mislio kada je rekao kotobanja

ivanhoe
25-05-08, 23:34
TNX Zto pitam jer kod nas postoji i košara, namena je slicna ali se izrađivala kao košara oko zabijenih kolčeva.

branko
26-05-08, 00:34
Takođe ima jedno odlično sredstvo koje koristim za zaštitu kokičara.
Zove se ACTELIC.

tarana
26-05-08, 09:48
to je kukuruz od prosle godine?
ili je ovogodisnji obran s velikom vlagom?

Čugi
26-05-08, 12:17
Pa još nema ovogodišnjeg! ;D} :lol:

tarana
27-05-08, 05:41
pardon prijo!
pretproslogodisnji.

novii
27-05-08, 06:27
KuKuruz je je od prošle jeseni. Složen je na betonskoj ploči i to do visine oko 25-30 cm. Mada ću ga sada pred prskanje malo još raširiti da bude u tanjem sloju, pa se nadam da ću gamad bolje uništiti.

S3RiOUS
27-05-08, 08:37
Ako se desi da okrunite kukuruze u prikolicu i treba da ga prodate a ima leptirica stavite dve tablete za hrckove (po Saski) ,pokrijete folijom i dobro zategnete. Do sutra su sve mrtve sigurno. Provereno! 8)

branko
27-05-08, 10:31
I to je super. :D
Samo treba paziti posle na ventilaciju.

S3RiOUS
27-05-08, 17:22
Ma ventilacija nije problem samo otkrijes jedno sat vremena pre polaska i nista se ne oseti!!! :D

novii
27-05-08, 17:36
A dali ste imali iskustva sa tim napasnicima kada je kukuruz u zrnu spakovan u džakove.

S3RiOUS
27-05-08, 18:49
Jesam, onda svaki dzak otvorim poprskam etiolom spolja i iznutra pa svakih pola sata promesam kukuruze pa ponovim sve dok ne crknu

IMT 577
09-07-08, 23:32
I ja imam isti problem sa tim leptiricima po kukuruzu ali sam cuo da kad se kukuruz okruni da toga vise nema znaci napadaju samo dok je u klipu (tako sam cuo),ali mene muci nesto mnogo gore kad okrunim kukuruz posle izvesnog vremena(mesec ili dva) pojavi se neki crni zizak (sitophilus oryzae) kako se protiv njega boriti jer kad kukuruz odvezem na prodaju on tad izadje po dzaku i samo gmizi ko ce to kupit.

novii
10-07-08, 00:18
Sa njim sam se i ja susretao, mada što se tiče leptirića, oni meni predstavljaju problem i kada skrunim kukuruz. Za žižak ću otvpriti novu temu, pa ćemo tamo o njemu nastaviti.

Dali je još neko imao problema kada se skruni kukuruz za leptirićima?

Čugi
10-07-08, 13:09
Jel neko pročitao moj post u ovoj temi! ^-^ Leptirići i crni žižak su jedno isto, samo u drugom životnom stadijumu i obliku, nemaš potrebe novii za novom temom, izmeni naslov ovde.
Bez obzira bio u klipu ili ne, uvek će biti prisutni i jedni i drugi, jedino ih nema u kasnu jesen i zimu jer tada ne mogu da prežive niže temperature, ali do tada već pošteno izbuše-pojedu kukuruz skladišten u zrnu.

novii
10-07-08, 15:30
Ok brisem onu temu :D

Mada mi pomalo neverovatno deluje to sto govoris, da je u pitanju jedan insekt. Ali moze biti, moze biti. >:D

Čugi
10-07-08, 16:03
I meni je zvučalo neverovatno, ali mi čovek tako reče, ako nije istina onda je on kupio diplomu polj.fakulteta u Kragujevcu! :lol:

kombajner
10-07-08, 17:42
a i ja imam probleme sa njim i nezdam kako da se resim njega:lol:?jel zna neko neki insekticid otrov mozda ti Cugi:lol:??

Čugi
10-07-08, 22:51
Ja prskam Etiolom i efekat je solidan, ima gamadi mnogo i mislim da je ne moguće istrebiti je.

kombajner
10-07-08, 22:59
i pomaze etiol uf moj cale ima nesto bela kesa sa plavim ali ne pomaze od sada cu probati etiol...

branko
12-07-08, 00:44
Za leptiriće potraži Actelic. Fenomenalno sredstvo za tu namenu.
Godinama ga koristim za zaštitu kokičara.

S3RiOUS
14-07-08, 23:17
Ja sam danas startovao sa krunjenjem kukuruza iz kotobanje. Kod mene je leptirica bilo jako punoali niko ne pita za to samo meri i istovaraj. >:({ Cena 16din.

novii
13-08-08, 10:02
Ko o čemu, ja o leptirićima po kukuruzu. Sada su se pojavili neki koji su malo sitniji, od onih koje sam pre sretao. Gde su sitniji, nego su i veoma aktivni noću, pa iznad dvorišta je sve puno slepih miševa noću. Ajde što ih jedu to mi naravno nimalo nesmeta, ali istovremeno iybacuju i viškove. Auto moram prati svako jutro.

Pa sam lepo seo i malo se udubio po Internetu da ja vidim šta je to u stvari. Na svu sreću pa sam članak našao na poljoprivreda.info (http://www.poljoprivreda.info), a članak se zove Otkrivanje štetočina u uskladištenim proizvodima (http://www.poljoprivreda.info/?oid=9&id=388). U tom članku se malo više posvetilo pažnje kako da se preventivno otkrije pojava štetnih iinsekata, ali što mi je privuklo pažnju datai su latinski nazivi insekata i to kako leptirića tako i tvrdokrilaca. Mada ni ovo sa klopkama za otkrivanje buba nije loše, mada nisam ni koristio, niti sam vidio da iko koristi iz okoline.

Prikačio sam uz post nekoliko sličica insekata sa njihovim latinskim nazivima.

diklofen
25-01-09, 12:35
Žižak i kukuruzni leptir(moljac) nemaju veze jedno sa drugim sem što oboje buše zrna.U zavisnosti koliko je čardak pun teško je uspešno isprskati svu količinu.Sve te štetočine idu u naj niže i samim tim najtoplije slojeve robe.To im je osnov razmnožavanja.Actelic je extra sredstvo ali radi na principu isparavanja.Ubija kada preparat počne da isparava na određenoj temperaturi.On je namenjen za zatvorena skladišta poput silo-ćelija.Ne kažem da neće ubiti štetočine kontaktnim delovanjem ali najveći učinak mu je respiratorni.Actelic u kombinaciji sa Decisom daje savršenu kombinaciju za sve štetočine po čardacima,skladištima ili silo-ćelijama.

Farmer II
17-03-09, 22:56
imam ja jedno pitanje, kada počinju u proleće da se aktiviraju leptirići u kukuruzu(pričamo o starom kukuruzu)?

branko
17-03-09, 23:07
Čim počnu visoke temperature, odnosno tokom maja meseca.

IMT 577
09-04-09, 09:47
Meni se cini da nema neko efikasno sredstvo protiv tih insekata ja treba da za par dana krunim kukuruz (preko 40 tona) i to sve u dzakove i uvek mi se pojavi ta gamad (sitophilus granarius) tamo negde u junu zna ga biti toliko da kad stavim uho na dzak ima sta i da cujem e sad ja vas pitam na koji nacin da to sprecim ponovo da se desi,sada u cardaku nema ni leptirica niti nesto drugo ali sam siguran da ce se pojaviti kasnije u dzakovima,i jos nesto kako se boriti protiv miseva(osim trovanjem) nezna se koje je vece zlo

kombajner
09-04-09, 10:09
ima ETIOL!!! probajte!!a i misevi te zezaju? neznam za miseve neznam osim trovanja ali probaj etiol za kukuruz >:D

IMT 577
10-04-09, 22:42
Kako mislis sa ETIOLOM kad kukuruz pakujem u dzakove i planiram da tako stoji jedno par meseci a zizak se pojavi cim malo vise otopli ,negde u julu mesecu

kombajner
17-05-09, 23:08
da da etiolom nista nemoze da ga zajebe ! :D >:({ mada mis e cini da sam za etiol pisao 2oo8 gos a pise 2009 nije mi jasno ^-^

Dragojlo
08-03-10, 17:05
Za zizak ja koristim Bayer-ov Decis 2.5 EC,aktiva materija Deltametrin 25g/L, extra insekticid jedan od najeftinijih, koristim ga u vocu i povrcu, inace spada u grupu piretroida, deluje isparajavajuci sto su insekti vise izlozeni njemu oni su i gotovi. Karenca u vocu mu je 7 dana, kod zitariaca 42 dana.

kukuruzni zizak i njegove larve leptira zavisno od stadija, povalja kao rasadu lezi na sve strane...

I jos Bayer ima preparat K-Obiol 25EC, koji je skuplji negdje od Decisa za oko 10%, a u stvari se radi o potpuno istom preparatu kada se malo bolje procita sastav, Deltametrin 25g/L, pa da je to znaci suvisno bacanje para za situ stvar a u drugom pakovanju...

Actellic 50 nisam koristio jer ga nisam mogao nabaviti, po sastavu i nacinu delovanja radi se odlicnom preparatu, pogotovo sto dolazi iz poznate svicarske kuce Sygenta, a ko su svajcarci znamo svi odavno, kod njih je kvalitet pa onda cena. Koliko ::novac:: toliko :veseljak::.

Karenca Actellic 50 u skladistima kukuruza 63 dana. Primena 0.75-1.5ml/m2 preparata

milanristicks
08-05-10, 00:56
Zdravo ja godinama imam te leptirice u kukuruzu i koristim AKTELIK 7ml na 1l vode to je dovoljno za 1000 kg kukuruza. okrunjeni kukuruz rasprostrite na beton debljine 20do 30 cm i rucnom prskalicom ga poprskajte nakon toga pakujte u djakove ili prekrijte najlonom da se zagusi.Nakon tri dana moze da se koristi za stocnu ishranu. tu informaciju sam dobio direkno iz GALENIKE.

Sika
30-05-10, 15:30
ja drzim kukuruz u salasu i trenutno mi ne treba...a polako pocinju da se pojavljuju leptirici sta mislite sa cim da ga poprskam...to izgleda ovako..

http://i49.tinypic.com/2r24xet.jpg
http://i46.tinypic.com/2z4zes6.jpg

panonac
20-03-12, 16:59
Kada da krenemo sa zastitom..

branko
21-03-12, 23:51
Za prskanje od leptirica efikasno sredstvo je Actelic.

Leptirice se obično pojavljuju krajem aprila.

sinisa1979
09-09-12, 00:38
Actelic (Syngenta) je dobar za kukuruz u klipu a u zrnu je K-obiol (Bayer) mama! Dal možda neko zna gde se može kupiti K-obiol? Ovde kod nas malo preteruju sa cenom i uvek treba čekati na isporuku istog....

Ranbobas
09-10-12, 15:46
Za prskanje od leptirica efikasno sredstvo je Actelic.

Leptirice se obično pojavljuju krajem aprila.A da li je u praksi proverena tvrdnja,da se 3 dana posle tretiranja moze kukuruz koristiti za ishranu zivotinja?.Ja istretiro i sada treba da hranim prasice,pa mi je to sve rizicno,jer neke su tvrdnje da tek posle 63 dana je upotrebljiv kukurz.

Svinjar
09-10-12, 16:07
Hrani... ne brini...mala je to koncentracija da bi nastetila prasicima...

sinisa1979
09-10-12, 20:56
Ako je tretirano sa K-obiolom moze posle 7 dana(provereno),Actelicom nakon 40 ili 60 dana (nisam siguran u tacan broj dana morao bih proveriti sta pise na ambalazi ili netu) Inace za one koji tvrde da je Decis isto sto i K-obiol samo je jeftiniji,neka ponovo procitaju sastav jednog i drugog.

milanristicks
09-10-12, 21:10
Na uputstvu od aktelika ima broj telefona od Galenike pzovite iproverite ja sam tako uradio .

Svinjar
10-10-12, 00:41
Na uputstvu od aktelika ima broj telefona od Galenike pzovite iproverite ja sam tako uradio .

I sta su ti rekli??? Bitno je da si ti zvao a sada i mi svi ponaosob da zovemo...Ima da dobiju fraseve od nasih poziva...reci sta rekose pa cemo prodiskutovato

To sto se prskaju kukuruzi deluje spolja kontaktno na insekte...za 2-3 dana se to izvetri posebno po ovvakvim vrucinama ode sve to u vazduh...zadrzi se mala koncentracija ali to ne utice na zivotinje u toj meri da ce crci od te koncentracije...Jedemo mi i mnogo otrovnije pa nam nije nista a ne :":214 koji su tu jos do prvih slava i onda putuju u prvu pecenjaru... Koiko su samo jabuke pune otrova pa ih ipak svakodnevno konzumiramo bez razmisljanja sta jedemo...^-^

IVAN ILIC
10-10-12, 21:40
Aktelik ide u koncentraciji od 10 ml na 1.000kg kukuruza sa utroskom vode od 0,8-1 litra.Sto znaci: pumpica u ruke,sitna dizna,kukuruz u tanjem sloju i valjano orositi.Preparat je kontaktni i posle tri dana sigurno moze u ishranu,a i sto ga ne bi pustili koji dan duze.Zamislite tonu i 10 ml aktelika i tri dana.Sto rece kolega svinjar mnogo vece otrove konzumiramo i mi sami no sto se raspravljamo oko doticnog.

sviki
11-10-12, 09:06
I meni su iz Galenike rekli da je karenca za Aktelik 3 dana, ja sam licno hranio 7 dana nakon tretiranja i nije bilo problema!

Dr.Gruja
11-10-12, 12:11
Insekticid za suzbijanje štetnih insekata u skladištima žitarica
Štiti vaše zrno u skladištu

Preparat:

Actellic® 50 EC

Aktivna materija:

Pirimifos-metil (500 g/l)

Formulacija

Koncentrat za emulziju (EC)

Namena preparata:

Insekticid za suzbijanje štetnih insekata u skladištima žitarica.

Primena:

Actellic 50 je kontaktni, utrobni i inhalacioni nesistemični insekticid koji se koristi u:
Skladištima žitarica, za suzbijanje žižaka (Sytophilus spp.), malih brašnara (Tribolium spp), surinamskog brašnara (Oryzaephilus surinamensis), trogoderme (Trogoderma granarium), plamenca (Ephestia kuhniella, Plodia interpunctella) i žitnog moljca (Sitotroga cerealella), i to tretiranjem:
a) praznih skladišta u količini 0,75-1,5 ml/m2, uz dodatak 25-150 ml/m2 vode.
b) praznih vreća, u količini 0,5 ml/m2, uz dodatak 50 ml/m2 vode.
c) zrna pšenice i kukuruza u silosima i podnim skladištima u količini od 8 ml/t, uz dodatak 0,5-1 l vode, uz uslov da sloj pšenice i kukuruza u podnim skladištima nije deblji od 0,5-1 m.

Način delovanja:

Acetllic 50 EC pripadu grupi organofosfornih insekticida koji veom brzo deluju na štetočinu izazivajući stalnu kontrakciju mišića, paralizu i uginuće.

Preporuka za primenu:

Preparat se ne sme primenjivati u skladištima brašnaste robe i uljarica. Pri tretiranju praznih skladišta roba se može unositi 2 dana posle tretiranja. Može se koristiti za tretiranje zrna žita i kukuruza samo u silosima koji su snabdeveni dozatorima za jednako nanošenje preparata na zrno.
Actellic 50 se može primeniti, u toku godine, samo jednom u skladištima žitarica.poljavajući vi

Karenca:

3 dana za zrno pšenice i kukuruza u skladištima.

Broj dozvole za promet:

Izmena rešenja o registraciji je u toku.

Napomena:

PRE PRIMENE SREDSTVA ZA ZAŠTITU BILJA OBAVEZNO PROCITATI ETIKETU. PRIDRŽAVATI SE UPUTSTVA ZA UPOTREBU DA BI SE IZBEGLI RIZICI PO ZDRAVLJE LJUDI I ŽIVOTNU SREDINU.
Primena iz vazduhoplova nije dozvoljena.

sinisa1979
11-10-12, 20:36
Actellic 50 EC

Formulacija: EC (Koncentrat za emulziju (Emulsifiable concentrat))
Količina djelatne tvari u %: 50,0 pirimifos - metil
Proizvodi/Distribuira: Syngenta Agro d.o.o.
10000 Zagreb
Samoborska 147
tel: +385(0) 1 388 76 70
http://www.syngenta.hr (http://www.syngenta.hr/)
Doza - kg, l / ha:

voćarstvo: 0,05 – 0,1% protiv koprivine grinje, crvenog voćnog pauka, zelene breskvine lisne uši, kruškine buhe i sredozemne voćne muhe
povrtlarstvo: 0,05 - 0,1 % zelene breskvine lisne uši i cvjetnog štitastog moljca
ratarska kultura: 0,5 - 1,0 l/ha crne repine uši, zelene breskvine lisne uši na duhanu, žitnih stjenica, repičinog sjajnika
prazni skladišni prostori za suzbijanje štetnih kukaca: primjenjuje se u količini od 0,75 do 1 ml/m2 ili 75 do 100 ml/ 100 m2
na uskladištenoj pšenici i kukuruzu za preventivno i kurativno suzbijanje štetnih kukaca primjenjuje se u dozi od 8 ml na 1/t žitarica uz dodatak 0,5 do 1,0 l vode/na tonu ito isključivo pomoću uređaja za ravnomjerno tretiranje žitarica na transportnoj traci

Kategorija: Insekticidi (http://www.agroklub.com/zastitna-sredstva/insekticidi-3/) - Organo – fosforni (http://www.agroklub.com/zastitna-sredstva/organo-fosforni-50/)
Pirimifos metil (http://www.agroklub.com/zastitna-sredstva/aktivne-tvari/pirimifos-metil-182/)

Kontaktni, želučani i volatilni insekticid, izraženog brzog i fumigantnog djelovanja. Koristi se protiv štitastih i lisnih ušiju, tripsa, lisnih buha, voćne mušice i nekih drugih štetnika. Djeluje i na grinje. Učinkovit i na štetnike u skladištima. LD50 oko 2000. S.O.= III. Karenca - 7 dana rajčica, krastavci, paprika( u polju i stakleniku); 14 – dana voće, ostalo povrće, krumpir, duhan; 28 – dana strne žitarice, šećerna repa i agrumi; 42 uljana repica; 63 dana uskladištena pšenica i kukuruz; 48 sati ne unositi hranu u tretirani objekt.

Za dezinsekciju žitarica: za tretiranje uskladištenih proizvoda u silosima i podnim skladištima za vrijeme transportiranja na transporteru. K- 63 dana uskladištena pšenica i kukuruz; 48 sati ne unositi hranu u tretirani objekt. Ne djeluje na Rizopertu. T - 4 žitarice, 2 proizvodi.

Ili link ko ne veruje http://www.agroklub.com/zastitna-sredstva/proizvodi/actellic-50-ec-728/

Ranbobas
13-10-12, 21:59
Kontaktirao sam Singentu mail-om i javio mi se njihov promoter.Rekao mi je da slobodno hranim nakon 3 dana.Sto se tice podatka da moze tek nakon 63 dana,objasnio mi je da je to samo u slucaju tretitanja u silosima-alevatorski(gde svako zrno dobije odredjenu dozu).Prenosim vam receno,a nisam bas razumeo,jer mene interesovalo vezano za moj slucaj tretiranja u ambaru.Zahvaljujem svima na iznesenim podacima.

Joks
03-04-13, 19:05
Kolege posto planiram u narednom periodu da okrunim kukuruz iz cardaka 2-3t, a posle toga da ga dzakiram imam jedno pitanje. Vidim ovde da Actellic dosta hvale pa cu ga i sam koristiti, ali me interesuje kad isprskam kukuruz i stavim u dzakove koliko vremenski je taj kukuruz zasticen od napada raznih insekata?

prnjavor3
03-04-13, 19:38
neće biti napada sigurno,prije ćeš ga potrošiti,samo obrati pažnju na karencu.Ja tretiram kubiolom i nikad nije bilo novog napada ako se dobro istratira

Joks
03-04-13, 20:15
A kad isprskam kukuruz da li mogu odmah da ga stavljam u dzakove ili treba da prodje odredjeni period? Pitam da nije otrovno za ljude dok punimo dzakove sa kukuruzom koji je taze isprskan?

prnjavor3
03-04-13, 20:28
ma jok,trpaš u đakove slobodno,nemoj samo pretjerati sa špricanjem i dozom

sinisa1979
05-04-13, 00:40
A jok i nije otrovno za ljude..... Samo ti lepo stavi masku na lice i onda trpaj. Ustvari kako hoćeš al ja bih tako uradio.

prnjavor3
08-04-13, 11:49
ja nisam nigdje rekao da nije otrovno za ljude,zaštita se podrazumijeva,pa nije dijete da to nezna a umije i čitati uptstvo za upotrebu.

sinisa1979
08-04-13, 14:18
Jeste moj post ispod tvojeg ali se odnosilo na post člana Joks,samo što nisam hteo da ga citiram pa je ispalo da se odnosi na tvoj post.

Ranbobas
18-07-13, 12:07
Novi kukuruz za krunjenje,stari problem sa leptiricima.Pratio sam od proleca,gledao klip da li je izbusan i poneko zrno razbijao u potrazi za larvom i taman pomislio sam da ih ove godine nece biti,kad sam krenuo sa krunjenjem,a oni na sve strane.Odakle ljudi se stvore?,kada svake godine prskam Actelikom skladiste posle krunjenja ili pre ubacivanja novog kukur.,a prosle godine i u zrnu sam ih pobio u nadi da cu kad pobijem leptire,spreciti njihovo poleganje jaja i zatvoriti reproduktivni krug.Posebno mi je interesantno sto sam sada primetio i u stocnom jecmu-proslogodisnjem,a sada su presli i u ovogodisnji,a on mi je u sloju preko 1m.
Pricao mi je promoter iz Singente,da zrna stavim u burad od 200l,onda uzmem sisarku(to je ono sto se na boru-jeli,nisam siguran nalazi),potopis je u rastvor Actelica(moram ponovo da ga pitam u kojoj dozi),uvijes je u alum. foliju,ubacis po sredini bureta i zatvoris.On je to naucio od nekog koji je radio u Zupi valjda i Kaze mi da mi to nezvanicno savetuje,ali vam ja ipak prenosim.Pa se razmisljam da na ovim dubljim slojevima i kuk.i jecma primenim taj nacin,stim sto cu gomile da zatvorim-zagusim najlonom.Molim za komentare,savete..

Joks
26-08-13, 14:22
Imam oko jednu tonu zdravog kukuruza, koji je u vrecama, vrece lepo zavezane. Da li leptirici mogu da ga napadnu?
Znam da se leptirici pojavljuju krajem aprila, ali me zanima kad im se zavrsava sezona?

pankin
26-08-13, 15:09
naravno da mogu ,prije dve nedelje sam sredio žiške u kukuruzu a evo prije dva dana leptirića koliko oćeš

nesko2563
29-08-13, 15:08
Jeste da nije tema o tome ali je ista tematika.
Juce slucajno zagledam dzakove gde mi stoji psenica koju sam spremio za setvu i vidim par zizaka kako gamizu po dzakovima. Na jednom dzaku gde je mala rupica, malo prstem razgrnem kad imam sta i da vidim. Usla gamad. Kako sad to resavati? Rasuo sam 3 dzaka po prikolici i isprskao etiolom. Ne smem vise rasipati jer se bojim da ce povuci vlagu zrno. Sta da radim? Jel etiol pametno resenje, hoce li uticati na seme? Nije jos selektovano a ne znam hoce li selektor uspeti da izduva te bube iz psenice

sinisa1979
30-08-13, 00:13
Ne znam koliko je etiol dobar.... Msm da smo ga koristili ali se ne sećam rezultata.... Ali znam šta smo mi,i sa čim smo,radili kad nam se to desi. Otvorimo džak i pofajtamo K-obiolom eventualno Actelicom. Ponovo zatvorimo džak i po njemu malo pofajtamo i nema problema,gamad pocrka. Naravno ako napad nije žestok. Ako je napad žešći onda se komplet tavan i sve što je na njemu (kukuruz,ječam,žito,tritikal) tretira i nema problema.
Savet: ako imaš neku robu za koju znaš da će ti biti lagerovana duže vreme,pogotovo ječam-njega obožavaju,odmah tretiraj i onda lageruj kako hoćeš i u čega hoćeš.
Btw,procenat dizanja vlage tretiranjem je toliko mali da je to smešno. Ako se dobro sećam 0.1%... Evo ima tu napisano http://www.ekobel.net/index.php?option=com_k2&view=item&id=107:k-obiol-ec25&Itemid=110

Deda Lala
30-08-13, 00:30
А температура ускладиштења?

nesko2563
30-08-13, 00:48
Sutra ću da selektujem to i nadam se da će selektor izduvati tu gamad napolje pa cu videti da nabavim neki od ta dva preparata.
To mi je sad prioritet a takođe u zadnjih par dana mi se desila prava navala tih buba. Imam ih u kukuruzu koji je u zrnu i čak sam i u ječmu par buba primetio.
Imao sam naviku da pre skladištenja sve preprskam jačom dozom etiola i eto sad prvi put kada to nisam uradio pojavio se žižak. Sad mi ni ne vredi to što imam etiola jer za njega je duga karenca a meni ječam i kukuruz trebaju za ishranu svinja.
Za vlagu sam pitao jer ja to prskam ručnom prskalicom a ona baca dosta tečnosti.

sinisa1979
30-08-13, 09:40
Deda ne razumem,šta sa temperaturom?
Nesko,karenca je duga i za ova dva preparata ukoliko se tretira svako zrno. Ako robu tretiraš-pofajtaš samo odozgo onda je karenca i za Aktelik i za Kobiol čini mi se 3dana. Tako da je možda moguće da i Etiol nema dugu karencu ukoliko tretiraš po površini zrna.... Potraži na netu odgovor jer msm da selektovanjem nećeš ništa postići.

nesko2563
30-08-13, 11:16
Mislim da sam uspeo. Ta dva dzaka koja sam poprskao sam polako mesao dok se selektovalo sa ostalim ne prskanim zrnom a i video sam da nema nijedne bube. Moguce je zato sto sam juce od nervoze preprskao sve dzakove sa spoljne strane. Cak sam i kukuruz koji stoji blizu tih dzakova onako od gore samo poprskao. Jecam isto. I cini mi se da nema vise buba. Jutros sam bas razgrtao kukuruz i jecam. Nadam se da sam uspeo. ;D}
Promenuo sam mesto dzakova i odaljio ih na drugi kraj dvorista i opet preventivno poprskao po dzakovima.

Ranbobas
20-09-13, 17:40
Upravo sam poprskao actellicom skladiste kukuruza,a okrunjen kuk. i jecam jacom dozom:8ml/t/1l vode i zagusio najlonom.Sve je bilo na gomili oko 5t.Uz prskanje ledjnom prskalicom sam i lopatao.Ostalo mi jos u dzakove i na dve gomile oko 1.5t jecma i kuk..Nestalo mi sredstvo,pa cu taman one koji se izmigolje i predju na te dve gomile i eventualno u dzakove da ih tu sacekam i dokusurim.Zasad ih u psenici nema,a uskoro cu da predajem i cao.
Jel se neko resio te gamadi redovnim tretiranjem ili je to vecita borba kao sa korovima?

sinisa1979
20-09-13, 21:27
Možda neko i jeste ali sumnjam.... Mi nismo. Ali izveštili smo se. Tretiramo skladište,tretiramo robu i nema zime za Eskime!

Ranbobas
14-10-13, 01:17
Zajebo sam stvar prilikom tretiranja kukuruza actelikom.Zagusio sam najlonom odozgo,proverio sutra dan i video da su uginuli,ali kontam neka ga jos malo najlon,posto vidim jos pokoji ga ima.I onda po sistemu danas sutra da otrijem ,meni ostao najlon 10 dana.kad pogledam,a ono se kukuruz upalio odozdo,leptirci sa strane koji nisu uginuli povodom odlicnih uslova sredine(toplo),se nastanili i eno kad god izlopatam,a oni samo izlecu odozdo.Neznam da li mogu ponovo da tretiram isti?...Proslo je 20-ak dana.Znam da skladiste ne sme dva puta za godinu,a nisam procitao nigde za zitarice da ne sme.

Švajger
14-10-13, 09:41
Koliko imaš kukuruza u tom tvom ekperimentu sa Actelik-om?

Ranbobas
15-10-13, 01:54
Pa trenutno ima negde oko 1500 kg.

Švajger
15-10-13, 08:57
Lepo se ti Ranbo prekrsti, popij jedno dve,tri, priteraj prikolicu natovari i napolje iz avlije. Ja to ne bih davao stoci. Ako ima kakav ribnjak u blizini ponudi njima. Zaj.bo si stvar, to je i tebi jasno. Na kraju krajeva ovo ti je škola za ubuduće. Pozdrav.

Ranbobas
15-10-13, 20:10
Pa meni stoka jede njega sve vreme.Cak i krmace doilje i ne primecujem nista cudno.A sto se tice same gamadi koja ga je jako napala,znam da bi najbolje bilo da ga sto pre izbacim iz skladista.Ne odricemi se lako 300 e,onako realno da pricamo.Ja sam danas predo svu psenicu.koja je bila tu.Napadnuta je bila po dzaku sa okolo,ali unutra je bila cista.Plasim se sada za jecam,kojeg imam negde oko 4.5 t u blizini rasut.zasad ga ne diraju,i on je bio tretiran Actelicom,ali ponavljam zasad je cist.Sa strane po drvenim gredama koja sluzi kao ograda sam pofajtao actelikom(napravio barijeru)da bi ih odvracao.Pozvao sam zeta,koji je prihvatio da mi povuce 250kg. zarazenog kukuruza za ishranu njegovih tovljenika i sa mojom potrosnjom,za manje od mesec dana ce proci kroz mlin za svinje.Prasicima necu da dajem.Ja redovno mesam i od ranije minazel plus,a sada dodajem i malo vise.Jedan zastitar mi je rekao da celu povrsinu posipam zeolitom,a ja sam minazelom to uradio.Kaze da ce malo da pokupi vlagu,a i malo rastera lepritice.To,da mi je skola za ubuduce je jedini benefit u celoj prici.Gde mi je bila pamet,kada sam ga dobro navlazio Actelicom,zagusio i naravno da se morao potpaliti na duze vreme pod tim uslovima.Nego samo se trci,juri i ne stize pamet svuda.

nesko2563
15-10-13, 22:18
Kukuruz vole da buse i grickaju ali jecam im je prava poslastica

Ranbobas
15-10-13, 22:57
E bas ti hvala!...Al me utesiLkl{{

sinisa1979
16-10-13, 00:14
Neznam da li mogu ponovo da tretiram isti?...Proslo je 20-ak dana.Znam da skladiste ne sme dva puta za godinu,a nisam procitao nigde za zitarice da ne sme.
mislim da možeš tretirati,ali najbolje ti je da konsultuješ nekog zaštitara.

Ranbobas
19-10-13, 00:26
Pa jednog sam vec pitao i rece da ne sme.Moze da usvoji aktivnu materiju.Posavetovacu se sa jos kojim.

- - - - - - - - - -

Danas proverio gomilu i usled pada temperature i nivoa veci broj je uginuo,a preostali su neaktivni-crkavaju.

German hunting terrier | Jagdterrier