Krompirova zlatica

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.364
Lokacija
Apatin
U poslednje vreme samo hara buba zlatica. Ja nemam posejanoga krompira, ali čujem šta ljudi pričaju. Za krompirovu zlaticu svi znaju, ali bi bilo zanimljivo čuti, kojim sredstvima je uništavate i koliko često?
 
Ja ono što imam u bašti odstranjujem ručno, uklanjanjem jaja i odraslih, i zatim uništavanje vrelom vodom.
 
pa koliko ćesto moraš da radiš na njihovom uklanjanju. Nije valjda da treba svaki dan to raditi ručno. Možda bi sa nekim hemiskim sretstvima , mogao da se krompir zaštiti u dužem periodu. Pa da se može raditi nešto drugo za to vreme.
 
Ovako, da nebi ispalo da sam ja neki pametnjaković, ali ipak znam i za zlaticu najkvalitetnije rješenje. Naime, prije sadnje krumpira, treba tretirati gomolje sa sredstvom PRESTIGE. Sasvim provjereno suzbija zlaticu cijelu sezonu. Potrebna količina preparata iznosi jednu litru za tonu sjemenskog krumpira. Litra košta kod nas nekih 70 eura. Malo je problem rasporediti tu količinu, pa je dobro pomiješati sa oko 3 litre vode i sve to staviti u prskalicu sa finom dizom. Krumpir se rasprostre po nekakvoj foliji ili slično, te se na brzinu poprska, jer ipak je to malo preparata za tu količinu, ali samo ta koncentracija sigurno uništava zlaticu. Ovo je moj krumpir, slikan prije 10 dana. Danas sam išao kraj njega i zatvara redove, a zlatice ni jedne.
Inače tko ne koristi PRESTIGE, može naknadno prskanjem vrlo lako riješiti krumpirovu zlaticu. MOSPILAN I REGENT, naizmjence, prema potrebi, će uništiti svaku jedinku, samo treba prskati kad se većina zlatica izlegne.
slika067rq3.jpg
 
Ovako, da nebi ispalo da sam ja neki pametnjaković, ali ipak znam i za zlaticu najkvalitetnije rješenje. Naime, prije sadnje krumpira, treba tretirati gomolje sa sredstvom PRESTIGE

Ko je proizvođač tog preparata PRESTIGE, i dali drugi proizvođači zaštitnih sretstava imaju neki sličan preparat.

Moram priznati da ti je krompir sasvim lep. :D

Kako ga vadiš iz zemlje?
 
novii je napisao(la):
pa koliko ćesto moraš da radiš na njihovom uklanjanju. Nije valjda da treba svaki dan to raditi ručno. Možda bi sa nekim hemiskim sretstvima , mogao da se krompir zaštiti u dužem periodu. Pa da se može raditi nešto drugo za to vreme.

Kad se pojavi, svaki dan po pola sata, nije to velika obaveza, ali je zato krompir 100% ekološki proizvod! :D
 
Čugi je napisao(la):
Ja ono što imam u bašti odstranjujem ručno, uklanjanjem jaja i odraslih, i zatim uništavanje vrelom vodom.
Namnozi bubamare :cool: Nepitaj na koji nacin :sta: U nasim bastama se od rata namnozile ( mozda su trebale biti biolosko oruzje :sta: ) uniste jajasca ili sveze izlegle larve[nisam siguran jer jaja deluju normalno a mare ih cuvaju] uglavnom stete nema a nismo primetili drugu stetu od b.mara :D
 
Buba Mara je mesozder! Poznata po tome da unistava biljne vasi. Ovo za zlatice nisam ranije cuo. Vredan podatak!
Inace za ćurke, one vrste koje su za dvoriste, se tvrdi da rado jedu zlatice a ne unistavaju lisce !? Nazalost tako, ekoloski, moze da se neguje samo basta....
 
Tar je napisao(la):
Inace za ćurke, one vrste koje su za dvoriste, se tvrdi da rado jedu zlatice a ne unistavaju lisce
Pre par godina moje avlijanerke {licile su na pazinske}preletele u bastu ostetile i krompir :udri:
 
@ivanhoe
pa ko ti je kriv sto nisi imao zlatice pa su morale da jedu krompir?

:D
 
Kod nas se PRESTIGE prodaje kroz mrežu Pinus agro. Inače originalni preparat je proizvod njemačkog Bayera, što vjerujem da i vi možete nabaviti u srbiji.
A vadim ga vadilicom za krumpir, nekom slovenskom. Znate da su slovenci pametni :ideja:, pa su nešt izmislili. ::novac::
 
Ja sam pre jedno mesec dana natopio koprive u 50 litrskom burutu i dok se to "kiseli " skupljam zlatice po krompiru ali šta se dešava ,pre jedno 10 dana počeo sam da zalivam krompir sa tom vodom gde je kopriva samo pomešam još sa čistom vodom u razmeri 15:1 radi folijarne prihrane i kolko vidim nemam više ni zlatica po krompiru,neki dan pala je kiša i pojavile se nešto malo pokupim ih i opet zalijem i evo već jedno 5 dana nema ni jedne,a ujedno mi krompir lepo izgleda. :ideja: :veseljak:: :pcelac::
 
Ekološki kropmir je i slađi od prskanog.Uistinu ne znam ali tako je.Ko ne veruje neka proba da ga prska sa metodom koju je naveo arčelo i osetiće razliku :cao:
 
MARČELO je napisao(la):
Ja sam pre jedno mesec dana natopio koprive u 50 litrskom burutu i dok se to "kiseli " skupljam zlatice po krompiru ali šta se dešava ,pre jedno 10 dana počeo sam da zalivam krompir sa tom vodom gde je kopriva samo pomešam još sa čistom vodom u razmeri 15:1 radi folijarne prihrane i kolko vidim nemam više ni zlatica po krompiru,neki dan pala je kiša i pojavile se nešto malo pokupim ih i opet zalijem i evo već jedno 5 dana nema ni jedne,a ujedno mi krompir lepo izgleda. :ideja: :veseljak:: :pcelac::
@ Marcelo
Ako sam razumeo naslazes koprivu(napunis puno) u bure nalijes vrucom/hladnom vodom i koliko cekas da fermentira??
 
francuz ubaciš koprive , sipaš vodu (nemora topla)ostaviš na suncu da stoji i videćeš kad prestane da peni gore spremno je za upotrebu :D
Post je spojen: [time]1275518438[/time]
_________________________________________________
za jedno 7 dana preko leta , a u ovim jesenjim-zimskim uslovima možda malo duže :haha:
 
cabage je napisao(la):
Ovako, da nebi ispalo da sam ja neki pametnjaković, ali ipak znam i za zlaticu najkvalitetnije rješenje. Naime, prije sadnje krumpira, treba tretirati gomolje sa sredstvom PRESTIGE. Sasvim provjereno suzbija zlaticu cijelu sezonu. Potrebna količina preparata iznosi jednu litru za tonu sjemenskog krumpira. Litra košta kod nas nekih 70 eura. Malo je problem rasporediti tu količinu, pa je dobro pomiješati sa oko 3 litre vode i sve to staviti u prskalicu sa finom dizom. Krumpir se rasprostre po nekakvoj foliji ili slično, te se na brzinu poprska, jer ipak je to malo preparata za tu količinu, ali samo ta koncentracija sigurno uništava zlaticu. Ovo je moj krumpir, slikan prije 10 dana. Danas sam išao kraj njega i zatvara redove, a zlatice ni jedne.
Inače tko ne koristi PRESTIGE, može naknadno prskanjem vrlo lako riješiti krumpirovu zlaticu. MOSPILAN I REGENT, naizmjence, prema potrebi, će uništiti svaku jedinku, samo treba prskati kad se većina zlatica izlegne.
slika067rq3.jpg
Koliki imas prinos krompira ,izgleda lepo :D Sve pohvale ::svaka cast::
 
jhona DERU je napisao(la):
francuz ubaciš koprive , sipaš vodu (nemora topla)ostaviš na suncu da stoji i videćeš kad prestane da peni gore spremno je za upotrebu :D
Post je spojen: [time]1275486038[/time]
_________________________________________________
za jedno 7 dana preko leta , a u ovim jesenjim-zimskim uslovima možda malo duže :haha:
francuz i nemoj stavljati puno bure koprive jel kad krene fermentacija ima da ti iskipi napolje najbolje 3/4 bureta i onda preliješ svu koprivu sa vodom i obavezno mešaj barem 1 put dnevno.
 
KADA TRETIRATE KRTOLE KROMPIRA PRED SADNJU VODITE RAČUNA DA KROMPIR IMA KLICE BAR 5-7 MM JER
PRESTIGE 290 FS MOŽE DA DOVEDE DO ODLAGANJA KLIJANJA.TAKOĐE,NE SME SE KORISTITI ZA PROIZVODNJU RANOG KROMPIRA I NESME SE NANOSITI NA REZANE KRTOLE
PRESTIGE 290FS ŠTITI OD:RANOG NAPADA LISNIH VAŠI,PRVE GENERACIJE KROMPIROVE ZLATICE,,ŽIČNJAKA,LARVI GUNDELJA,PROUZROKOVAČA BELE NOGE KROMPIRA-RHIZOCTONIJA SOLANI.
IMA TOGA JOŠ OHOHO.
 
Koristim vec godinama ,,confidor 70-wg'' u kesicama je, sa njim sam zadovoljan i nikada nisam imao potrebe da ga menjam sa nekim drugim insekticidom. U citavoj sezoni samo 2 puta poprscem krompir i miran sam...
Kako padne na list, tako zlatica sa lista! Oko 15 dana drzi delovanje, nekada i duze..
 
Nazad
Vrh