PDA

View Full Version : Bremenitost i jarenje koza

Advertisement

Strane : [1] 2

vackee
16-02-11, 12:04
Zdravo svima!!!Danima me muci jedan problem,t.j problem mojih roditelja,koji cuvaju jednu prelepu alpinku,koja nikako da se ojari!!!Ovo bi bilo njeno trece jarenje kod njih!Prethodna dva su bila tacno na vreme,153 dana.Sada je primila jarca 07.septembra,i nista se jos uvek ne desava!!!Mleko joj je prestalo,kao sto treba,medjutim mleko nikako da se spusti niti da se ona ojari!!!Stomak joj je narastao za ovih pet meseci!!!Veterinar kaze da mozda nije ni skozna!!!Nas muci mleko,koje uopste nema,a i to sto ne trazi jarca!!!Pa bih molila ako je neko upucen u to da nam da neki savet,jer ne bi zelei da joj se nesto lose desi!!! ^-^

djura
16-02-11, 13:26
pritisni pesnicom po bokovima i zadrzi 2o sekundi i ako se jarad pomeraju onda je ok ako ne onda na ultra zvuk

crni tekir
16-02-11, 14:22
@Vackee.Hajde da pokusamo da"provalimo" u cemu je problem.Prvo veoma je bitno,da li ste je vodili negde pod jarca ili mozda imate jarca pa ih drzite zajedno.Ukoliko imate jarca taj datum(7 sept.) ne vazi,jer mozda nije tada "ostala pa se parenje ponovilo posle 20~tak dana.U tom' slucaju njoj jos nije termin.Zna da se desi da ljudi iz prevelike ljubavi prema zivotinji daju velike kolicine hrane(pogotovo zrnaste)~da bi joj udovoljili.Tada se zivotinja ugoji i unutrasnje organe obuzme loj.To zna da bude veliki problem,nije opasno po zivot jedinke vec jednostavno materica nestane u loju.Ovo govorim iz iskustva jer su mi bezbroj puta doterali na klanje ("dvisku jalovusu"(inace radim upecenjari vise od deceniju).U 99% slucajeva se desavalo bas to da je grlo preuhranjeno i unutrasnjost je puna loja.Sto se tice vase alpinke, u petom mesecu sjarnosti(pred jarenje) bi uveliko trebalo da se vidi kako se jarad pomeraju,dali ste tako nesto primetili?Na kraju zelim da vam sve to bude u redu ida to bude mali "prebacaj".U svakom slucaju javite. >:D

vackee
23-02-11, 13:33
Evo da se javim sa nazalost losim vestima i da vam se zahvalim na savetima!!!Alpinka o kojoj je rec,se naravno svih ovih dan nije kozila,jarad se u stomaku nisu pomerala, i posto nemamo jarca u stadu,veterinar je konstatovao da nije ni skozna jer je termin bio do 10.02,vec neki poremecaj!!!Mleko nije spustila niti davala znake pred jarenja,da bi jutros bez ikakve pripreme za jarenje,ojarila musko mrtvo jare,jedva uz dosta muke!!!Nije se niti otvorila ni spremila za jarenje,naglasavam ovo jer je dobro poznajemo i ovo je bilo trece jarenje kod nas!!!Mleka jos uvek nema sto nas brine jer je sigurni znak da ima neki poremecaj,samo neznamo kako da joj pomognemo i ovaj problem da resimo!?u svakom slucaju hvala vam na savetima!!! ::pomoc:;

crni tekir
23-02-11, 18:29
@Vackee. Zao mi je sto se tako zavrsilo ali sta je bilo bilo je. Sad ne bi bilo lose ako znate nekog iskusnijeg veterinara da dodje da je pregleda(ruka u matericu)da utvrdi da slucajno nije imala jos koje,a i da joj da neki antibiotik znace on vec sta treba.

spensi
27-02-11, 12:40
Da se ne radi o pobacaju, a u tom slucaju svakako pozvat veterinara, koji bi trebao napraviti tampon, uzeti krv i mrtvo jare, te poslati na analizu.
Pozdrav.

alpina01
02-03-11, 23:10
Potdrav svima,imam mladu kozu,pripust je bio 31.10.što znaći da joj je ostalo oko mesec dana do jarenja.stomak joj se malo primećuje,ona je proletnje jare,neznam da li je sjarena i neznam nista o jarenju... i kada počinje da sa naliva mleko u vime ako je sjarena?Moze li neko objasniti vise o svemu?! ^-^

crni tekir
03-03-11, 08:30
@Alpina 01.Trebalo bi da je sjarna jer da nije "ostala" onda kada se parila~drecala bi ona sigurno posle 20~tak dana.Sto se tice stomaka,ona je prvojarkinja pa je logicnije ocekivati 1 jare nego dva~tri(mada ne mora da znaci).
Mleko ce poceti da uliva 2~3 dana pred jarenje ali i to sve zavisi od jedinke do jedinke.Sve u svemu ako se ona lepo isparila,mora se i ojariti. >:({ >:({

alpina01
03-03-11, 10:38
Hvala vam puno!To je jare od moje koze_mezimice.Bilo mi je čudno jer je usla u peti mesec a vimena nema jedino što sam primetila da su joj se odojci malo izdužili,"nazad"kao da se malo proširila i žućkast sekret vidim od jutros...Ja u svemu tome imam samo dobru volju a znanja skoro da i nemem,zato mi nemojte zameriti ako postavljam glupa pitanja.Ako još neko zna nešto više molim da mi napiše.Veliki pozdrav svima.

crni tekir
03-03-11, 10:46
..Ja u svemu tome imam samo dobru volju a znanja skoro da i nemem,zato mi nemojte zameriti ako postavljam glupa pitanja.Ako još neko zna nešto više molim da mi napiše.Veliki pozdrav svima.

Pitanja nisu glupa i svi mi ponekad pitamo (ne postoji niko ko zna sve),a pored dobre volje ima tu i dosta ljubavi prema zivotinjama koliko ja vidim ::namigivanje:: >:({ >:({

Deja
26-03-11, 21:19
Zdravo svima,imam jedan problem pa ako moze uz vasu pomoc da resimo.Pre tri dana okozila mi se koza ima 2 jareta i jarici su veseli i živahni ,ali koza nema mleko danas su mi se jos 2okozile isto nemaju dovoljno mleka,pa jaricima dajm na flasicu kravlje mleko,cak i komsije imaju iste probleme,danas sam kupio koncetrat za krave muzare i to cu da im dajem,sta bi mi vi jos predlozili? Unapred puno hvala

Nikola.KV
26-03-11, 22:03
Dohrana jaradi mlekom u prahu,nema ti druge.

Cabarabdic
13-04-11, 08:36
Pozdrav ekipi s foruma.
Vlasnik sam dvije koze njemačke srnaste pasmine. Obje su prvorotkinje i ojarile su se jučer i prekjučer i svaka ima tri jarića. Kod prve, koja je 11.04. jarila, posteljica je izašla nakon cca 3 sata. Kod ove druge, posteljica ni sada, 18 sati od poroda još nije izašla u cijelosti nego je koza poteže za sobom. Što učiniti? Veterinar i prijateljica koja drži koze, kažu mi da ne brinem, da je to kod koza čest slučaj. A ja lagano ludim. Kakva su vaša iskustva?

ПАСТИР
28-10-11, 00:17
Добра и важна тема, али је мало не активна.
Да ли је узрок томе што ова тема већ негде постоји или сл? Ако је тако моли неког да ме упути, ја сам тражио али без успеха.

novii
28-10-11, 23:43
Pa verovatno se provlači kroz sve teme u ovom delu Poljoinfo foruma, ali koliko znam ovo je jedina tema posvećena isključivo ovome.

ПАСТИР
30-10-11, 17:04
Добро би било када би се неко, од козара са Форума, прихватио да нешто више напише о овој теми.

zelja
30-10-11, 19:06
Zdravo. Možda bih i ja mogao nešto da kazem na ovu temu. Imam 32 sjarne koze koje su 2 meseca sjarne i nesto više i 30 mladih kozica koje su sjarne možda 2 nedelje manje.

Koza kada primi jarca, upiše joj se ušni broj markice. Ja imam dva jarca koji imaju "grudnjak" za obeležavanje na koju je kozu skočio. Kad upišem , onda otprilike za 20- setak dana pogledam je dali ponovo možda kojim slučajem mrče. ako ponovim upisujem novi datum. Koza da bih se lepo ojarila, pogotovo prvojarkInja mora biti u top formi, bez viška a ne daj bože bez manjka kila, sve tip top. Pre nego što se ojari ona pušta vime, bar moje tako evo ove mlade jarad od proleća koje su sjarne, već se vidi. 5 dana pred jarenje ja smanjim obrok, i detelinu, jer da bih joj bilo lakše da se jari, moraju biti praznija creva, a i da se ne bih vime upalilo po jarenju.

Kad se jari, uvek pomažem, ne dam da se pate. Čim vidim papčiće da izlaze vatam i polagano vučem ka vimenu, ona ga oliže pa ako ima još koje čekam i isto tako. Ako vidim mehur da izlazi, bušim gurnem prste nadjem papke od obe noge, i onda na isti način asistiram. Po jarenju, kad se dignu jarići ako nisu sisali podmetnem ih da sisaju koliko mogu, izmuzem svo preostalo mleko, i dam samo kantu sa vodom. Prvi dan po jarenju kozama ne dajem ništa jede samo slamu onu pod njom, a naravno uvek mora biti čista, odnosno sveže bačena pod nju. Drugi dan dajem možda jedno dva prsta debelo deteline iz cele bale. Treći dan pojačam detelinu i dam malo obroka, pola merice, postepeno to iz dana u dan pojačavam dok se ne vratimo na stari režim.

Od prve muže kad se ojari, ono što sam pisao, muzem 2-3 puta dnevno svaki višak, što je važno da se vime ne bih upalilo, naravno gledam dali su jarići siti, i svaki put pre nego pomuzem ja ih opet poturim, ako ima stomačić i neće da sisa, ja sve do kapi pomuzem. eto tako bar ja. Koze skoro preko cele godine idu na ispašu što je bitno jer su mnogo zdravije i uvek su u šetnji što im nabija kondiciju, i automacki se lako jari. Zimi su u štali do polovine marta i odmah sa prvim suncem na brst.

Pozdrav iz Bačke Palanke

ПАСТИР
31-10-11, 13:53
zelja (http://poljoinfo.com/member.php?9451-zelja),
шта радиш са колострумом кога измузеш?

zelja
31-10-11, 18:16
ja licno to prvo mleko dam svinjama, kerovima ili bacim, a vec sutrasnje sirim i pravim sir, surutku, itd. Sta ti radis sa prvim mlekom, nesto mi clanovi nisu aktivni odkako sam se uclanio na forum.^-^::)

mitić
01-11-11, 16:48
Pozdrav Zeljo, Drago mi je da je jos koji kozar medju nama. Lepo je pomoci prilikom kozenja ali i ne treba zuriti mnogo. Znaci ako vidis mehur da izlazi nemoj ga odmah busiti i izvlaciti! Bolje je kozi dat jos malo vremena da se kanali opuste i otvore ovo je posoebno vazno sa prvojarkinjama. Jarad su jo uvek bezbedna i sigurna cak i kada pukne mehur imaju oni jos vremena da bezbedno izadju bez utapanja.
Kazi nam kakve su ti koze i ako mozemo da vidimo slike stada. Pozdrav i sve najbolje sa ovim plemenitim zivotnijama.

zelja
01-11-11, 17:44
hvala na savetu. Mozda se nisam dobro izrazio u tekstu, ali to radim kad vidim da se koza napinje, sto znaci da je jare krenulo, ali u svakom slucaju hvala za savet koji cu primenjivati naravnoLkl{{. Od koza su najvise alpina, ima jedna sanska*alpina, stara 3 godine, izvanredna koza, izrazito mlecna. Koze su sa velike farme kod Baca, koja se ugasila, odnosno propala, e sad kada su koze kupljene, sve su bile sjarne, u stadu odakle sam birao koze je bilo nekoliko jarceva alpine, i jedan sanski. samo jedna koza od 14 kupljenih je ojarila beli par m i z jarica, tog muskog belog smo ostavili za priplod prosle i ove godine. e sad ove godine u februaru kada si se pojarile ima mozda 7-8 belih zenskih koje smo ostavili. nisu bele izrazito nego ima i malo crvenila, a imamo i cisto zute, i nekoliko boja sargarepe. sad u prolece ostavljamo 4 muska jareta, i sigurno da cemo menjati sa nekim ko ima dobru jarad isto musku, mislili smo da menjamo 2 nasa za 2 lepa muska sanska jareta, a preostala dva za 2 muska alpska jareta. slike neznam da postavim a ima ih bas dostaLkl{{. Neka neko pomogne.

mitić
01-11-11, 18:01
S obzirom da dolaze sa farme u Bacu trebalo bi da se radi o kvalitetnm grlima prtpostavljam. Bas mi je zanimljivo da ih vidim a i to ukrstanje sanska alpina je uvek davalo dobre rezultate.Drago mi je da se ozbiljno bavis i da si optimista po pitanju kozarstva. Uzivaj u tome sto imas te koze bi trebale da su sam vrh. Barem po pricama a i po onome sto smo videli sa slika koje su uradjene kod izvesnog Katanica koze su elita a in one su birane iz tog stada. Sada je na tebi da odrzis kvalitet.

ПАСТИР
26-11-11, 09:28
Пре пар дана, чујем, неки човек из Јагодине (бави се изнајмљивањем аутомобила) купио је 40 коза. Приликом истовара једна млада коза и 3 козице су побегле па су дошетале и довде, те сам имао прилике да их видим. Лепе козе.

zelja
26-11-11, 20:20
sto nepohvata covece boziji, ja to ne bih samo @video@ nego pozatvarao, verovatno da nema pojma sa kozama, kad su mu pobegle, koze su plasljive ko srne kad promene okruzenje, naravno dok se ne naviknu na novo, a navikavanje zavisi i od paznje novog gazde i njigove ljubavi. kad se jednom sprijateljis udju pod kozu( bilo koja vrsta zivotinje). Jesu li ih uhvatili na kraju?

ПАСТИР
01-12-11, 00:08
Не знам, имао сам нека посла неколико дана... Надам се да јесте.
Укек постоји почетак и он је тежак, кажу. Па научи ће се он, можда боље од многих, чим се спремио и улетео у толки посао - рачуница постоји.
Али ме радује да има људи који препознају просперитет у козарству, и желе да се потруде у том правцу.

zelja
01-12-11, 08:56
Slazem se. to je lep posao, samo da drzava prepozna perspektivu u ovoj grani stocarstva i eto zarade, profita, i drzavnih poreza i taksi.Lkl{{

zelja
12-01-12, 18:52
evo da ne bude da nije u temi, danas oko 5 posle podne ojarila mi se prva prvojarkinja za ovu godinu. slike su slikane mobilnom telefonom.
http://i44.tinypic.com/20z8q4p.jpg

---------- Poruka napisana u 20:50 ---------- Prethodna poruka je at 20:49 ----------

---------- Poruka napisana u 20:52 ---------- Prethodna poruka je at 20:50 ----------

src="http://i44.tinypic.com/20z8q4p.jpg" border="0" alt=""><br>http://i43.tinypic.com/14o1unm.jpg
http://i41.tinypic.com/2dsfofm.jpg

Farma rasnih koza "Jaroš"
21-05-12, 20:30
Poštovane kolege pročitao sam sve u ovoj temi pošto i ja imam manje više isti problem. Naime nov sam u svoj ovoj priči sa kozama imam jednu mešanku alpina + sanska koju sam nabavio prošle godine u oktobru zbog mleka jer mi mlađi sin ima problema sa alergijama i astmom a kozije mleko se pokazalo kao odličan anti alergen i baš mu je pomoglo. E sad prvi put se parila kod mene negde u novembru da bi 15.12. ponovo tražila i ja sam opet pozvao čoveka koji dovodi jarčeve ovog puta drugog jer prvi put nije ostala sjarena i fino se uparila i sve je bilo ok. Do sada kada je trebalo da se ojari ali ništa nema još uvek a i nepokazuje nikakve znake promena. E sad niti ima mleka niti ima jarića pa me zanima kada bi se moglo očekivati njeno ponovno traženje jarca? Inače sam u fazi izgradnje objekta gde planiram mini farmu od nekih 15-ak koza. Ona se sada u tom periodu od 5 meseci dobrano podgojila pa sam čitajući ovu temu zaključio da bi trebalo da je stavim na djetu ^-^

---------- Poruka napisana 21-05-12 u 20:30 ---------- Prethodna poruka je 19-05-12 at 20:46 ----------

Poštovanje sad sam verovatno već dosadan ali imam opet nekih nedoumica naime koza koju imam je trebala da se ojari 15. maja (150-ti dan) pre toga isto nije ostala sjarena ali je tražila jaraca posle nekih 20-tak dana, e sad je imala sve simptome da će se ojariti stomak veliki i poslednjih 10-ak dana je više ležala nego inače i odjednom je stomak splasnuo primetio sam kod nje u boxu na slami više neke tečnosti nego obično! I nikom ništa! E sad ona je danas podivljala polomila jasle počela da mekeće i slično mene interesuje da li je moguće da traži jarca posle nekih 7 dana?

mudric milan
21-05-12, 21:21
Dešava se ja sam imao ž.jare koje se je parilo vime pred jarenje naraslo a ono na dan kad treba da se jari traži jarca.Pustio sam jarca i ista stvar.Zaklao sam je kad ono sami loj pa zbog toga nije mogla ostati.

Farma rasnih koza "Jaroš"
22-05-12, 07:23
Dešava se ja sam imao ž.jare koje se je parilo vime pred jarenje naraslo a ono na dan kad treba da se jari traži jarca.Pustio sam jarca i ista stvar.Zaklao sam je kad ono sami loj pa zbog toga nije mogla ostati.

Da i ja pretpostavljam da sam je utovio previše pokušaću opet da je uparim jer je prvi put ojarila dva ženska jareta prelepa ako ništa čeka je ista sudbina kao i tvoju.:":214

baki73
27-12-12, 09:08
Desila mi se jedna početnička greška.pošto sam računao da su mlade,jarca sam odvojio tek krajem jula i eto problema.pre neki dan se dve ojarile a nije se ni primećivalo.jedna ojarila bas sitno jare i ujutru smo ga našli mrtvo a druga malo krupnije ali i ono je drugi dan uginulo.Sta je tuje ,ali me interesuje sta sa kozama dali da ih pripuštam sada ili tek najesen.

nemanja_st01_58
27-12-12, 12:23
ako je bilo parenje u srodstvu a nisi davao vitamine niti premiks, (evitaselen, kamenu so, stocnu kredu, dikalcijumfosfat) onda jarad nisu vitalna i hoce da uginu. Ako su koze u buljuku onda hoce da ih druge koze ubiju, pregaze itd
Koze je najbolje da muzes pa ako traze da se pare odlicno, pusti ih ako ne nikom nista cekaj sledecu sezonu. Mozes da kupis malu jarad na pijaci pa da podmetnes ali znaj da ces morati da drzis koze da jarad sisaju. Mleko bi trebalo da normalno imaju samo ako muzes.

mudric milan
27-12-12, 13:41
Baki nemoj da se sekiraš važno je da koze imaju mleka samo ih dobro izmuzaj a za 10 dana mleko ti je ok.To što su jarad odmah uginula ili imaju neke anomalije posledica parenja u srodstvu.Ako prodaješ mleko sad ga lako plasiraš!

baki73
27-12-12, 20:50
Parenja u srodstvu nije sigurno bilo jer je jarac sa sasvim druge farme,nemaju ničeg zajedničkog,jedino po meni je problem sto su veoma mlade ostale sjarne,imale su 4,5-5 meseci.A sto se tiče mleka,muzemo,mada verovatno jer se nisu dobro spremile imaju oko 1l dnevno.

nemanja_st01_58
27-12-12, 20:59
Ako si siguran da majke,mlade kozice nisu u srodstvu odgajene jesi li siguran da nije jarac u srodstvu odgajen i jel ima rogove ili nema.
To sto su mlade nema veze sa vitalnošću jaradi, to smeta njima da se razviju i jarad bude sitnija a to sto su uginuli može da ima veze sa ishranom i gaženjem. Što se tiče mlečnosti, verovatno da će manje da imaju nego da su se kasnije parile ali pošto je to još kolostrum i do prvih 7 dana je 1l sasvim dovoljan, posle 7-10 dana pojačaj ishranu i do mesec dana videćešpun kapacitet mlečnosti.

baki73
27-12-12, 21:58
E to već menja stvari,ja znam da kozice i jarac nisu u srodstvu,a o njihovim roditeljima stvarno neznam,mada ljudi stvarno vode računa o tome to znam iz priče sa njima.Jarac ima rogove,to je onaj musa sa mojih slika u temi ALPINA.Jarići su bili sitniji ali ne toliko ne razvijeni,problem je što smo ih mi tek ujutru videli,nisu bile odvojene jer nisam ni primetio,a bilo je i hladno.videćemo kako će biti sa mlekom?

Jelena_Pr
02-01-13, 21:49
Eto,prvi moj poklon u novoj godini,isto ovakvo,belo jarence jutros zateknem u kozarniku.Nisam ocekivala,nisam znala kad treba da se ojari jer sam je kupila pre dva meseca i eto iznanadjenja.Jedno,zensko.Za pocetak dovoljno.Imam jos sest sjarnih ali ne ocekujem da ce uskoro da se ojare.Sad samo ne znam da li i kada da je izmuzem visak mleka?

Sava21
02-01-13, 22:43
Nisam siguran za koze,ali posto nema nikog drugog na forumu odg.cu ti ja,Predlazem da je izmuzes sutra ujutru,jer jare ne moze da posisa svo mleko,pa da koza ne bi dobila upalu vimena,tako bi valjalo raditi prva dva tri dana.Ako neko od iskusnijih kolega da drugaciji savet svakako ga poslusaj.Cestitke za prinovu i svako dobro.

nemanja_st01_58
02-01-13, 22:54
Jare bi trebalo da sisa na sat dva ali ono nemože da posisa svo mleko. Kozu izmuzi posle njegovog sisanja do kraja ili barem da sise i vime nisu nabrekli. Ja sam jagnjad puštao da posisaj u na volju prvi put pa sam izmuzao do kraja a posle su ona sama regulisala. Obrati pažnju da pošto je jedno jare, sisa obe sise. Ako jednu neće, što se dešava, koza može da smanji ili izgubi mleko iz te sise.

Jelena_Pr
03-01-13, 18:16
Hvala vam!Imala sam jednu kozu koja je ojarila dva pa me visak mleka nije brinuo a ovo jedno pa se bojim mastitisa.Izmuzla sam je jutros,nije neka kolicina (a nije ni neka koza).Nek othrani to jarence kako treba pa cemo videti dalje.Kad sam je kupila zena rece da je prvi put ojarila tri (bar da je rekla dva) ali nema veze.To je neka domaca kozica.Imam tri alpine nadam se da ce se one pokazati.Na kraju krajeva nek su zdravo.

crni gruja
06-01-13, 10:26
Juce napokon i peta koza se mrcila ... taman razlike od dva meseca tako da cu da imam mleka od ove jedne do proleca ..

Sasha terier
11-01-13, 14:09
treba mi pomoc naime imam jednu kozu sanske rase i je u pozamasnoj gravidnosto 4 feb je termin nosi 3 il 4 jareta ne zna se tacno ali lani je dala 4 i sad je pocela slabije da ustaje tj tesko ustaje kao da nema snage dobija planinsko seno kukuruzovinu i pretrup interesuje me od cega je pocela tesko ustajati dal joj fali nesta dal se sme davati neki dodatak kostovit neki mineral il nesto trece da bih regenisala snagu ?

mudric milan
11-01-13, 15:42
Sascha nikad se neyna koliko 'e koya da ojari sve yavisi od gene koye i jarca.Ova tvoja tablica prehrane možda nije baš adekvatna za tvoju kozu .Prvo kupi joj kamen ta lizanje koji poseduje minerale potrebne za životinje.Sama prekrupa nije dovoljna energetska hrana po meni bolji je svaki koncentrat za krave od čiste kukuruzne prekrupe.Posebno mi je drago šta sam čuo da i ti kukuruzovinu oslovljaš onako kako se i zove jer me je to podsetilo na rodni kraj.saša ako misliš da koza nosi više jarića ona traži boljo prehranu ako imaš seno lucerke ona je zakon a obavezno dodaj koncentrata i minerale za lizanje.

Sasha terier
11-01-13, 17:05
mudricu pricam kako su me ucili :) s kog kraja potices . vatra i ne savesni ljudi su "obrali bostan u detelinu" ove godine pa smo ostali s manje kolicine i slabije dajemo detelinu tj lucerku po preporuci veterinara saveotovao da povecamo kostano brasno u isxrani .

mudric milan
11-01-13, 19:42
Saša jesi li siguran da ti je veterinar savetovao da povećaš koštano brašno ako je to tačno taj veterinar ne bi smeo da radi kao veterinar jer koštano brašno se ne daje preživarima o tome je bilo dosta na forumu.

Sasha terier
11-01-13, 19:59
Valjda nisam spavao pa da sam to sanjao . tako je on reko preporucio veterinar koji odrzava stocarstvo u nasem kraju .dobijale su one mineral za lizanje pa smo zbog gravidnosti sklonili na neko vreme tj prestali davati a zasto i sam ne znam preporuka lokalnog veterinara . malo pre sam bio u obliznju polj. apoteku ali minerale tj one grumene nije bilo na lageru stize tek za 2 nedelje

sirimavo
11-01-13, 20:12
Valjda nisam spavao pa da sam to sanjao . tako je on reko preporucio veterinar koji odrzava stocarstvo u nasem kraju .dobijale su one mineral za lizanje pa smo zbog gravidnosti sklonili na neko vreme tj prestali davati a zasto i sam ne znam preporuka lokalnog veterinara . malo pre sam bio u obliznju polj. apoteku ali minerale tj one grumene nije bilo na lageru stize tek za 2 nedelje
Ako trenutno nemas lizalicu kupi premiks adekvatan i pomesaj sa stocnom solju i okaci u jednu posudu da ima po volji da lize tu smesu tako ovcama dajem so i premiks u odnosu 2 prema 1 kad potrose napravim smesu ponovo i nekoristim lizalice to koristim godinama i pokazalo se kao dobro. Takodje sto milan rece sto bolje seno u ishrani i kompletna konc smesa najbolje za krave i za nekoliko dana bi trebalo da se stabilizuje stanje.

nemanja_st01_58
11-01-13, 21:20
Probaj kozi da das neki energetski napitak, posto joj je stomak veliki i teska je i nema gde da smesti seno a onda malaksava i ne moze da ustaje. Razmuti neko jaje i dodaj secera, najbolje u mekinje da zamesas ili prekrupu. Premiks za krave muzare ako imas kasiku jestivu ujutru i uvece u prekrupu. Lizalicu sa solju ne sklanjaj , ko ti kaze da treba da se skloni slagao te i nije u pravu. Kostano brasno se nekad koristilo do zabrane upotrebe animalnih hraniva u ishrani prezivara, cak se ni kod svinja vise ne koristi, ja sam ga nekad davao kravama i ide oko jestiva kasika ujutru i uvece, ima vitamina d i kalcijuma u sebi. Mozes i stocnu kredu da ubacas u prekrupu, isto menja kostano brasno ili da kupis Di-Kalcijum-Fosfat, on isto ide kasika u obrok a sve to moze da pomogne.
Sto se tice proteinskih hraniva koja su obavezna kada se nemoze uneti dovoljno hraniva iz sena onda treba ubaciti makar saku sojine sacme ili suncokretove sacme, to ti je oko 100-inak grama ujutru i uvece u prekrupu da je oporavis i obezbedih da jarad budu dobra i da koza lepo pregura jarenje i taj period.

Sasha terier
17-01-13, 16:22
danas stigle lizalice odmah bio da uznem dao im al na kratko nisam smeo da ostavim da se ne prejedu pa da dobiju proljev nekoliko dana cu da im stavljam po malo pa kasnije ostavljam non stop

mudric milan
17-01-13, 20:41
Neće im ništa biti one će uzeti vitamine samo koliko i kad im treba i ja kad sam im prvi put dao mislio sam da im nebu naškodile ali one su same prestale a posle uzimaju samo ponekad.

crni gruja
20-01-13, 10:19
Lizu po potrebi .. odosmo u:){{

Zjaka
21-01-13, 23:20
Не знам пуно о козама, а имам их 7 и јарца, већ више од пола године. Имам два питања: 1. како да знам које је мушко а које женско јаре? наиме 11. и 13. овог месеца ојариле су ми се две козе, по два јарета, 3 јарета имају "нешто" поред пупчаника, а једно нема тога,а сви имају мале "сисице" :) па вас молим да ми објасните. И 2. питање, једна коза неће да доји своје друго јаре. Првих пар дана је било добро, а после тога само га прескочи или га уштине за реп, а са овим другим све ок. Ја је држим да би јаре јело. Оно јадно иде код свих, понекад кад могу ставим га и код ове друге козе да сиса.

sirimavo
22-01-13, 18:06
Odgovor na prvo pitanje je sledeci muski jarici imaju polni organ pored pupcanika takodje kesa sa mosnicama je izmedju zadnjih nogu zensko jare ima stidnicu ispod repica tacnije ispod cmara,verovatno su te sisice zbunile jer i pored mosnica kod muskih grla postoji par takozvanih sisica. Nadam se da je pitanje bilo ozbiljno pa je i odgovor takav. Sto se tice drugog pitanja koza koja nece da primi svoje jare pokusaj je zatvoriti u poseban boks metar puta metar sa svojim jaricima i kad god imas vremena pridrzi je da jare sisa posle nekoliko dana trebalo bi biti ok.

Zjaka
22-01-13, 18:15
Озбиљно сам питала, јер стварно не знам, а ко пита не скита:) Хвала много на одговору. За сада немам могућности да је одвојим, али оно се јадно сналази, кад му брат једе и оно се прикључи, а и ја кад год одем код њих, придржим "маму" да оно једе.

dobrodol
22-01-13, 18:41
Озбиљно сам питала, јер стварно не знам, а ко пита не скита:) Хвала много на одговору. За сада немам могућности да је одвојим, али оно се јадно сналази, кад му брат једе и оно се прикључи, а и ја кад год одем код њих, придржим "маму" да оно једе.

Imaćeš puno problema s hranjenjem toga malenog (šta god da je), jer je koza izgleda rešila da ga "odbije", iz više razloga, a najverovatnije "misli" da nema puno mleka, i neće moći da odhrani dva jareta (ili tri) pa se odluči za jače, a ono drugo prestane dojiti i na sve načine pokušava da ga otera od sebe. Imao sam i ja više takvih slučajeva dok sam dugi niz godina držao koze (sada ih nemam), i to rade obično mlada grla, jedared mi se desilo da je pokušala i da ubije.
Problem sam rešavao na taj način što sam napravio bokseve za jarad i odrasle, pa sam to "13. prase" hranio na cuclu, mlekom koje sam predhodno "ukrao" od njegove, "nazovi",mame. One druge sam puštao s vremena na vreme kod koza da sisaju, pa nanovo u boksove, da mirno spavam............

Zjaka
22-01-13, 22:28
Врло је могуће да је то у питању што неће да га доји. Оно је друго по реду, а мало је на почетку и храмљало згазила га коза на ногицу. Обе козе са јарићима су заједно, а Шарука је иначе врло припитомљена али кад је у питању храна, све бије главом кад јој приђу, тако да ова што не доји малога вероватно не може баш да се добро наједе. Ал шта да им радим, немам пуно места за сада, у плану ми је проширење, па ће онда бити боље. Хвала на објашњењу:) За сада мислим да још не треба цуцла, јер ја будем кад треба да једе, а и оно се снађе са другим јаретом.

Tar
23-01-13, 06:57
treba mi pomoc naime imam jednu kozu sanske rase i je u pozamasnoj gravidnosto 4 feb je termin nosi 3 il 4 jareta ne zna se tacno ali lani je dala 4 i sad je pocela slabije da ustaje tj tesko ustaje kao da nema snage dobija planinsko seno kukuruzovinu i pretrup interesuje me od cega je pocela tesko ustajati dal joj fali nesta dal se sme davati neki dodatak kostovit neki mineral il nesto trece da bih regenisala snagu ?
Osim ultrazvuka ne znam neki drugi način da se vidi koliko plodova koza nosi.. Koza koja teško ustaje? Prvo što padne na pamet je HIPOKALCEMIJA, manjak kalcijuma. To se češće dešava kod krava a dešava se i kod koza u kasnijoj fazi gravidnosti. Tada plodovi brže rastu a ako ih je više onda je i veći zahtev za kalcijumompa koza ne može da unese dovoljno klacijuma. Ako je više plodova a nje davano seno lucerke koje je bogato kalcijumom, nije davana stočna kreda, dobar premiks sa kalcijumom treba očekivati da je to u pitanju. Ako je ovo u pitanju to znači da plodovi izvlače kalcijum koji je deponiovan u kostima koze pa je zdravlje koze ugroženo jer po opisu koza je dobijala neadekvatnu hranu.Ovo je posao za dobrog veterinara. kalcijum i fosfor, oba neophodna za pravilno formiranje kostiju, moraju da budu u balansu.
@ Mudrić
Pozdrav Milane!
Mnogi i dalje koriste izraz koštana brašno a misle na kalcijum, bilo kao dikalcijum ili monokalcijumfosfat.. Na primer premiks Kostan ima ime koje sadrži reč kost a nema veze sa mlevenim kostima, jednostavno ime se zadržalo...To je solidan premiks naročito ako je sa selenom, mislim da se taj zove Kostan-S. Inače koliko ja znam postoji samo jedan premiks namenski za koze. Oni na kojima piše za koze i ovce nisu pravi jer nemaju bakra koliko je kozama potrebno a ta količina je toksična za ovce...znači ako je za koze i ovce nije dovoljno dobar za koze!

Peca R
25-01-13, 09:01
pr.Tar,kao i uvek,tacno sazeto.

Jelena_Pr
30-01-13, 13:44
Pozdrav svima!Imam jedno pitanje.Ustvari imam sto i jedno pitanje ali nesmem da pitam puno da me neko nebi isprozivao najstrasnije.Naime,imam sest koza,puno volje i ljubavi prema zivotinjama ali malo znanja i iskustva.Procitah svu mogucu literaturu ali tu ne mogu da pronadjem odgovore na moja pitanja.Vi koji imate iskustva niste svesni koliko nama neiskusnima znace vase saveti i objasnjenja.Doslo je vreme da odvojim jarence od koze.Ja ne znam kako cu to da uradim.Ona ce da se dernja a i ono.A gde da ga stavim?Jel mogu u drugi kozarnik?Koliko dugo ce patiti i ona i jarence?I na kraju sta da dajem njemu da jede?Kupovala sam neki koncetrat za prezivare ali se nije dopao ni kozama.Ima li da se kupi neki koji je predvidjen za odlucene jarice?I jos ovo?Jedna kozica,prvojarkinja,nalila je mleko pre pet dana.Ne znam kad joj je termin jer sam je skoro kupila a ne znam ni oce li se skoro ojariti.Kod krmaca je to ko dva i dva!Treci dan od pustanja mleka se oprasi a i ima jos puno znakova po kojima se vidi da se prasenje blizi.Kod koza ne znam.E sad me isprozivajte ili mi odgovorite!U svakom slucaju hvala unapred!

nemanja_st01_58
30-01-13, 14:29
Taman posla za prozivanje, pa to su sve praktičana pitanja. Jare mora da bude minimum 2meseca staro da bi se odbilo, ako hoćeš kvalitetnu kozu onda neki preporučuju da sisa 4m. Najpribližniji koncentrat je za krave muzare . što se tiče koza. Za jarad je najbolje ječam da daješ. Msm oko 200g dnevno ako može i toliko da pojede. Da bi ti jare prestalo da sisa moraš da ga ili vežeš ili fizički dvojiš od majke. Draće se oboje dan dva tri ali prestaće
Što se tiče nalivanja mleka u vimenu, može da bude i 30 dana pre, ako se lepo priprema, nema pravila a može i na 15 i na 7. Posebno kod prvojarkinja to ide dosta pre jarenja.

Jelena_Pr
31-01-13, 05:48
Puno ti hvala,Nemanja bas si me umirio.Znaci imam jos mesec dana do odbijanja jareta jer mu je danas tek mesec dana,a cula sam da treba sa mesec dana da se odbiju.A i ne moram da dezuram kod ove kozice sto je nalila mleko jer nece bas tako brzo da se ojari.Ja sam digla paniku kad sam videla mleko,izvrsila sve pripreme i obilazim je ko debil po ceo dan a ona samo sto mi ne kaze "sta ti je zeno,sta me samo zagledas".p.s.Ustali smo u 4h,probudio nas lavez pasa.Neka zivotinja napala dva praseta u svinjcu.Cekamo da svane da vidimo jel bio sakal.Dvojica pobegla jednog smo uhvatili a prasici su dobro zasad.

crni gruja
31-01-13, 06:22
Jare mora da bude minimum 2meseca staro da bi se odbilo, ako hoćeš kvalitetnu kozu onda neki preporučuju da sisa 4m.
Odvajam ih sa mesec dana.. a u medjuvremenu dajem im hranu granule za jagnjad(kasnije im pravim hranu sa dosta proteina ..po recepturi),, nikakvih problema nemam a koze gajim ne zbog jarica , vec mi treba mleko,pa zato i drzim koze..

rzbrzotrz
31-01-13, 08:14
Само ти Јелена питај, све ово чека и мене, а неискусан сам са козама таман колико изгледа и ти. Да ли је можда за јариће боља вештачка храна од козјег млека? Тако испада по колеги "crni gruja". Ја некако мислим да је ипак боље држати их дуже уз козу, ако хоћеш боље јариће. Додуше, колико ја знам, на фармама их одмах одвајају, не чекају ни 5 дана.

vladale.rs
31-01-13, 08:29
pratite komentare nemanje, mudrinića,i još nekolicine njih izvinite ako nekog reklamiram

vojvođanin
31-01-13, 08:33
Само ти Јелена питај, све ово чека и мене, а неискусан сам са козама таман колико изгледа и ти. Да ли је можда за јариће боља вештачка храна од козјег млека? Тако испада по колеги "crni gruja". Ја некако мислим да је ипак боље држати их дуже уз козу, ако хоћеш боље јариће. Додуше, колико ја знам, на фармама их одмах одвајају, не чекају ни 5 дана.

Majčino mleko je najbolje i tu ne bi smelo da bude dileme.Jedino ukoliko planiraš da držiš koze zbog mleka u tom slučaju ljudi odvajaju jarad čim krene "dobro" mleko, 6-7 dan.Slična situacija je i sa kravama.

nemanja_st01_58
31-01-13, 10:43
Ja sam kupovao jarad na pijaci starosti 1,5meseci i težine 7-8kg i hranio sam ih ječmom i kukuruzom uz livadsko seno. Možda ostanu malo sitniji i dreka je prvih 2-4dana ali budu ok.
Moje mišljenje je da ako želite rano da imate mleko od koze, u nekim normalnim uslovima, onda može da se odradi kao kod krava. Odvojiš jare od koze npr uveče, ujutru ga pustiš da sisa jednu sisu a ti muzeš drugu i tako 3x dnevno, do dva meseca , posle dva već je njemu razvijen sistem za varenje i može da se izvuče na žitaricama i senu. Najbolje bi bilo da ima koncentrata za jarad ali pošto nema onda se kombinuje šta ima.

Jelena_Pr
31-01-13, 15:08
Naravno da drzim koze zbog koristi,ne i ciste ljubavi,treba mi mleko ali ne po svaku cenu.Ovo je period prilagodjavanja i ucenja.Jos uvek ne umem da napravim dobar sir iako se svima dopada meni to jos nije dobro.Zao mi je da odvojim jarence,jos je malo a i muzem kozu svako jutro iako ono sisa,tako da bratski podelimo mleko.Imam mleka i od sjarne Alpine tako da dva litra dnevno pomuzem.Ne zivim od kozarstva,to je moja zanimacija pa i ne brinem toliko za mleko ali svaki dinar dobro dodje.Vazno mi je da ne idem u minus zbog mojih zivotinjica,jer bukvalno sve kupujem za ishranu.Sve u svemu dobro je.Jedva cekam da krene jarenje da vidim kakvi ce jarici biti od Alpina.Ovo je belo kao pahuljica.Bice sarenila po sumi kao cveca!Pozdrav!

crni gruja
31-01-13, 18:31
@rzbrzotrz

Да ли је можда за јариће боља вештачка храна од козјег млека? Тако испада по колеги "crni gruja"

Jedino ukoliko planiraš da držiš koze zbog mleka u tom slučaju ljudi odvajaju jarad čim krene "dobro" mleko,
procitaj post ,, niko ne kaze da je bolja koncentrovana hrana , ne gledam jarice da budu sto veci ,nego mi treba mleko

- - - - - - - - - -

@Jelena_Pr

Jedva cekam da krene jarenje da vidim kakvi ce jarici biti od Alpina.Ovo je belo kao pahuljica.Bice sarenila po sumi kao cveca!
u martu ocekujem jarenje bice bas veselo . as to se tice sira saljem ti kako se i sta radi na PP ..Lkl{{ @->--

mudric milan
01-02-13, 18:31
rzbrzotrz. Otkud u Kaluđerici koze ja sam nekad kratko stanovao u Kaluđerici i kaluđericu dosta poznajem.Majčino mleko nemože ništa da zameni jarićima je najbolje mleko od koze i tu nema dileme svako tko tvrdi suprotno ne razume se u koze to tvrdim.Samo jedno jarći nebi trebali da budu uz kozu već da se u određeno vreme zavisno od starosti puštaju da sisaju.Glavni razlog ako koza ima dosta mleka jarići ne mogu da posisaju i dolazi do upale vimena.Ja lično puštam jariće u određeno vreme a posle jarića obavezno koze izmuzem da ne ostane mleka jer je opasno zbog mastitisa.Jedan savet novim kozarima uvek kod muže izmusti vime do kraja.

rzbrzotrz
01-02-13, 19:00
Колега mudric, деси се понека коза, иако је све мање стоке уопште. Ја сам их купио летос (2 козе са 3 јарета), од људи стицајем околности баш из Калуђерице. Они и даље имају 5 коза и јарца, али се труде да распродају. Знам да још на пар места има по 2-3 козе, а вероватно у још неколико кућа по једна, за млеко. Није баш на тему, али да одговорим на питање.

Поздрав свима!

crni gruja
01-02-13, 19:36
@Jelena_Pr
obrisi poruke ne mogu ti poslati PP...

elmir
02-02-13, 10:12
http://i45.tinypic.com/neixxu.jpg http://i46.tinypic.com/2qwopyq.jpg evo moje nove prinove ;D}

Sasha terier
02-02-13, 16:32
da se pohvalim koza se sinoc ojarila 2 jareta sta je tu dovoljno ali javio se problem nema mleka jarici su dobili kravlje mleko sa jajetom i kasika secera ali evo skoro 24 sata od jarenja nema mleka sta raditi molim za pomocc

crni gruja
02-02-13, 16:34
kravlje mleko pa na cuclu nema ti druge ,, najeba ga ti..

made-in-matejevac
02-02-13, 20:20
Sale postoji inekcija (ne znam kako se zove) koja se daje u prvih 24 sata da pusti mleko. Nakon toga ne vredi davati. Veterinar ce bolje znati.

Sasha terier
02-02-13, 22:38
jos kad bi znali sta raditi najbolje bih bilo jel zna iko kako se zove ta iekcija bilo bi lepo i korisno jarici dobijaju kravlje mleko na svakih dva sata

Sava21
02-02-13, 23:17
To bi trebalo da je oxitocin,imaju je svi veterinari daje se najcesce krmacama pri porodjaju za napone i pocetak lucenja mleka,a moze se koristiti za sve zivotinje,ja sam pre neki dan davao ovci.Za kozu bi trebao dati dva puta po 3 kubika u razmaku od 15 minuta.

Stronac
07-02-13, 20:38
ljudi imam problema...vec 4 koza od proljetos se ojarila i svaki put jare krepa nakon 15-20min...vetrinar bio(jest da kod nas nisu bas strucni za koze, jer nije zastupljeno toliko kod nas) al ne znaju sta je u pitanju.
datum parenja ne znam jer je mladi jarac bio s njima jedno mjesec dana(jarac je kupljen od drugog uzgaivaca, nisu u srodstvu) imale su oko 30-35kg kad su se mrkale.::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;

malaksalo
07-02-13, 22:25
Kod mene isti problem.Ojarila se i jarici crkli posle pola sata.Inace se ojarila u terminu.Dok se njena rodjena sestra ojarila posle 3 dana sa istim jarcum i sve je u redu.Naravno jarac nije u krvnom srodstvu.

nemanja_st01_58
08-02-13, 08:12
Pojačaj mineralni premiks pred jarenje, ako nemaš za koze kupi za krave muzare, vidi da ti jarići sisaju što pre, odvoji koze da se ne udaraju po stomacima i ne guraju pred jarenje. Dobro seno, najbolje lucerka sa dosta karotina i vitamina A, ako nemas lucerku, onda najbolje seno 15 dana pred jarenje. Lizalice su obavezne, dikalcijum fosfat ili stocna kreda i so.
Ovo sve ispoštuj i može da se popravi stanje jaradi, čak i u slučaju da je jarac loš ovo može da popravi stanje. Premiksi za krave i stočna kreda idu jedna kašika po kozi dnevno, ako neće da jedu probaj da zamešaš u neku mlevenu žitaricu ili zamešaj u vodu i mora da unesu. Koza kadkad odbijaju ove minerale i vitamine.

mudric milan
08-02-13, 15:16
Što više postova pročitam sve manje znam bar tako ja mislim .Čovek pita šta je problem uginuća jarića posle jarenja.Ono savetei davanje lizalica i neki bezveznih stvari bez kojih koze i mogu da normalno da se ojare i da bude sve ok sa jarićima.Nikad nisam davao kozama ni lizalice ni dikalcijum ni stočnu kredu pa nisam imao nikad taj problem.Po mom skromnom iskustvu a i konsultaciji sa stručnjacima do uginuća jarića dolazi zbog krvnog srodstva.Stronic kaže da srordstvo nije ali se pitam dali ima karton od koza i jarčeva da vidi pradedove i prabake koza a u manjim sredinama kao i kod mene u selu nemoguće je parenje van krvnog srodstva.Ja kupujem jariće iz udaljenih destinacija i jednom za malo da mi se to desi i ako su farme bile dosta udaljene a u današnje vreme vam to ništa neznači.Srodstvo a i neki geni mogu da dovedu do pomora jarića a za bolest nisam čuo i ako je moguća.

sibili
08-02-13, 15:34
Hoce nekad i tetanus da napravi pomor ali tek posle nekoliko dana od jarenja a za ovaj slucaj jos nisam cuo .I ishrana mora biti adekvatna tokom cele godine bar sto se tice mikroelemenata. Morate dobro voditi racuna o higijeni u stali ,prostirite svezu slamu redovno. Pozdrav.

Stronac
08-02-13, 17:23
sto si tice ishrane, dobijaju kupovni koncentrat, plus sto im mi dodajemo u to maaloo krede, soli, kostana i neki vitamini, a sto se tice prostirke(pravio rolo bale od zobi i djeteline, pa poa izbace iz jasala, nece da jedu, presusilo se na njivi)) tako da je stalno to izbacujem iz jasala i sterem a uz to dodajem i slame svaka 3-4 dana. 90% je skroz suvo. sijeno i nije najboljeg kvaliteta jer nisam imao bas puno djeteline. jedini problem, ako to smeta, jest sto su imaju sad buve, al prasili smo ih sa nekim sredstvom.

- - - - - - - - - -

MILANE...nebi rekao da su u krvnom srodstvu, jer sam svoje musko jare dao covjeku a on meni svoje...a on prosle godine kupio dvije koze i jarca iz Bosanskog Broda...sad svasta je moguce. 100 posto siguran nemogu biti da nisu u krvnom srodstvu al svasta je moguce.

sibili
08-02-13, 18:02
Prvi put cujem da koze imaju buve, a najverovatniju uzrok uginuca jarica je upravo to sto ste ih prasili nekim sredstvom /verovatno a trebalo bi insekticidom/ koji je do njih stigao preko koze majke. Jesu li svi jarici bili doneti do kraja.

Stronac
08-02-13, 18:08
isto ono sto i ljdi imaju u u kosi..pa se cesu Lkl{{ ajde slikacu veceras il sutra ujutru pa cu postaviti sliku od tih buva. prasili smo ih sa neopitroidom...preporuka veterinara

da svi su bili do kraja

zadnje jare je samo umrlo poslije prasenja, ostala su prije prasenja.

sibili
08-02-13, 18:32
Mozda su i ti insekti prenosioci necega sto dovodi do smrti , ne znam tako nesto nisam cuo do sada.

nemanja_st01_58
08-02-13, 23:04
Koze imaju ponekad buve a moguće je da je sredstvo suviše jako a koze se lizale.
jarad mogu da budu avitalna posle jarenja ako majkama fale mikroelemnti ili minerali i da takva nemogu da sisaju usled grčeva i da uginu ili da ih pegaze koze ako su u velikom stadu.
ako su koze jele budjavu hranu onda mikotoksini iz sena mogu da ubiju jarad pre jarenja ali tesko da uginjavaju posle
što se tiče srodstva to sam i ja pomenuo pored svih ostalih uzroka i to stalno pominjem da je glavni uzrok uginuća jaradi. Moguće su skrivene dominantno nasledne anomalije, slabost srca, neki nedostaci i drugo

elmir
12-02-13, 11:53
http://i49.tinypic.com/25a1z4y.jpg http://i47.tinypic.com/2lm1k68.jpg jutros dosli na svijet ;D}

Jelena_Pr
12-02-13, 21:11
Kod nas se na Kosovu kaze masala!Ovde neka su ti korisni!U svakom slucaju nek su zivi i zdravi!Ja veceras dezuram,ne znam da li ce se ojariti ali sve simptome ima.Mlada Alpinica,prvojarkinja.Jedva cekam...a vec me noge bole od spartanja kuca-kozarnik.Sve sam pripremila samo jos da se ona resi da krene.Nesto procitah da se obicno jare preko dana,redje nocu u tom slucaju sam nadrljala.Nemam mira u kuci a nemam pojma koliko ce potrajati.^-^

rzbrzotrz
15-02-13, 21:26
Kod nas se na Kosovu kaze masala!

)

Да се и ја похвалим... Сасвим неочекивано и ван мог плана (требало је тек крајем марта), сачека ме јутрос принова у мом Зоолошком врту.

http://i47.tinypic.com/141pr3t.jpg

Ојарила се напољу, тј. у њиховом свакодневном простору, а не у боксу, који сам брижно спремио. Добро је да није било много хладно. Чим сам га видео, схватио сам зашто је "поранило". Очигледно је да се "дама" није повиновала нашем проводаџисању, него је бирала према свом нахођењу и терминима. По бојама сам схватио ко је отац. Прилично је ситно, веоватно зато што је јарац / очигледни кривац био тек стасао и замомчио се. Али је витално и сиса јако лепо. Коза и није нека млекуља, па ништа не остане. Бојим се да ће у неком тренутку ипак пресушити.

Моје козе стварно не дају толико интензивне знаке и најаве предстојећих догађаја, као што би човек очекивао и као што други описују. Нити су дречале када им је било време мркања, нити је ова пресушила неко време пред јарење, нити је налила Бог-зна-колико млека пре јарења. Потпуно сам слуђен. Данас је друга нервозна, спустила је стомак, па може да се деси да буде вечерас. Неће ни под разно да буде у боксу, него само иде за мном и кмечи. Посетићу је у току ноћи пар пута. Ни она није пресушила, музао сам сваки дан преко 1л млека. Данас нешто више, али није ништа гушће него иначе, тј. није колострум. Ко зна шта је у питању...

mudric milan
16-02-13, 14:22
Za sitne jariće nije kriv jarac već gazda koza što koze nije zasušio u predviđeno vreme pre jarenja.Jarići su zbog toga sitni jer nisu imali hrane za rast.Neznam šta vam znači to dežurstvo preko noći kod koza.Koza je od domaćih životinja najsocijalnija i sve zavisi kako čovek postupa sa njom ona mu tako vraća.Ako ste drski mnogo vičete na nju ona će svakakao trenutak jarenja da ako ikako može da obavi bez vas.Ja u svom periodu bavljenja koza nisam imao noćno jarenja najranije je bilo u vreme jutarnjeg hranjenja. a isto sam i ja ispočetka dežurao a kad sam ustanovio da se jare danju prestao sam da bi potvrdu o tom dobio od stručnjaka.Vi da ste pročitali što je napisano na forumu sigurno vam se to nebi dešavalo!

Stronac
16-02-13, 15:30
evo nikako da se pohvalim i ja, drugo jare stiglo na svijet, zivo i zdravo>:({

prvo musko drugo zensko. bice i slike samo dok tel popravim Lkl{{ sve koze sad zdrave, nemam vise onih problema o koima sam pisao

Zjaka
16-02-13, 20:53
Поздрав..опет имам питања, па вас молим за одговор. Коза која се ојарила 11. јануара јуче и данас је тражила јарца, па вас питам зашто и како до тога долази и да ли опет може остати сјарна? Иначе прошле године није се ојарила, сазнали смо касније од других који су такође водили своју козу код тог јарца, да је јарац био јалов, јер и њихова није остала сјарна.
Друга коза која се ојарила 14.фебруара, ојарила је једно веће јаре, има грудвице у вимену. Јаре сиса, подам и другим јарићима да сисају код ње, надајући се да ће разбити те грудвице. Али опет шта ви предлажете да радим са тим?

nemanja_st01_58
16-02-13, 21:28
Toj prvoj se nesto zeznuli hormoni, vidi da nema neku upalu i kakav joj je iscedak iz vagine ako ga ima, ako je čist onda je ok a ako je gnojav ili krvavognojav onda nevalja i zovi veterinara, moguće je da ima i neu cistu pa je to izazvalo lažni estrus.
Što se tiče grudvica to je mastitis, zovi veterinara a ako je celo vime tvrdo pomešaj sirće, rakiju i kvasac i dobro masiraj vime ujutru na podne i uvece 5-6 dana.

mirka
17-02-13, 12:01
Pozdrav svima sa forima,

Juče sam na sajtu agroplod.rs kao savjet veterinara vidjela, da se nakon jarenja odmah, kozi daje šoljica crne zaslađene kafe :)
Imate li o ovome kakvog iskustva, je li ko probao? :)

mudric milan
17-02-13, 17:04
Kafu i šećer obavezno odmah nakon jarenja dam kozi radi jačanja.Kafa radi dizanja pritiska a kafu radi poditanja snage.To se je pokazalo tako dobro da i kod najtežeg jarenja koza se brzo povrati.Posle tog miksa obavezno topla voda za piće.

Peca R
18-02-13, 08:20
Meni se pre cetiri dana ojarila koza a stomak joj jos uvek veliki kao da ima jos dva u sebi

rzbrzotrz
18-02-13, 10:05
mudric milan"] [/B]jare je malo... ojarila se nocu...

Шалу на страну, јако волим да читам разне ставове на овом форуму, да изнесем понекад своје мишљење и искуство, па макар било погрешно, јер на тај начин могу да сазнам нешто ново, а и други да увиде туђе грешке. И било би лепо када би смо наставили у нормалном тону и без непотребних шпекулација, нагађања без основа, а поготово без нервозе. Зато без знакова узвика. Ако може...

1. Нисам козу засушио, 1. јер јој је предвиђени термин био тек крајем марта; 2. јер су ми неки људи који си одгајили МНОГО коза рекли (па и неки овде на форуму написали) да ће сама то да одради, тј. да "прегори" када дође време. Обзиром да преко зиме обилно храним козе врхунском исхраном, која се састоји од кукуруза, тритикала (прекрупљених), мекиња, сој. сачме, реп. резанаца, МКФ, ст. соли, премикса за музаре доказаног произвођача + 2 врсте сена по вољи (једно сам ја косио и скуљао и једу са стожине колико хоће, а друго сам купио у балама и једу из јасли колико хоће) и брста шта нађу, чисто сумњам да је моја небрига допринела у великој мери величини јарета, без обзира на мужу.

2. Да сам дрзак према њима, да много вичем или да сам на неки начин лошег понашања према својим козама (животињама уопште), чисто сумњам да би се сви заједно без престанка гурали око мене да се мазе, да би козе ишле за мном свуда као керови и да би ми све животиње на фарми јеле из руке. Сва деца из краја долазе код мене, да гледају то чудо и да се играју са њима. Више бих пара зарадио на картама, него на млеку. Викнем на козе када се пробију до окућнице и када почну да брсте моје и комшијско украсно биље. Од воћа сам дигао руке... Тако да чисто сумњам да се коза крила од мене, када се јарила. Уосталом, нисам ни написао да се ојарила ноћу, пре ће бити да је то урадила рано ујутру. управо мој став је да ти животиње враћају онолико колико им пружиш. Тако да отпада још једна шпекулација.

Као што написах на почетку, ето мог искуства, па нека извуче ко шта хоће из њега. Ја не кажем да сам све урадио како треба, јер очигледно нисам, али нешто тврдити тако категорично, без увида у комплетно стање и на основу пр мојих редака, делује мало непријатно. Једно "можда" или "вероватно" у поруци на коју одговарам и недостатак знакова узвика би допринели у великој мери квалитету дискусије, а и мене (а можда и друге, кад прочитају мој одговор) натерали да размислим више. Свакако хвала на труду и велики поздрав!

Tar
18-02-13, 13:28
Kafu i šećer obavezno odmah nakon jarenja dam kozi radi jačanja.Kafa radi dizanja pritiska a kafu radi poditanja snage.To se je pokazalo tako dobro da i kod najtežeg jarenja koza se brzo povrati.Posle tog miksa obavezno topla voda za piće.

I ja radim isto to. Sve koze dobiju kafu zaslađenu i još u toplu vodu dodam mekinja. Mekinje su dodatna energija bez opterećernja stomaka.. Idealno bi bilo da se kozama daje više puta po manje hrane i da tek za par dana dobiju pun obrok..

rzbrzotrz
18-02-13, 13:52
https://www.youtube.com/watch?v=xGe6Vr2hM98

Док сам пошао да им променим воду, па оставио отворен бокс, мама га извела на сунце мало

Stronac
18-02-13, 15:21
http://www.youtube.com/watch?v=OjuJPRUVBDI

https://lh6.googleusercontent.com/-U_a5foPLgjA/USI1VpmfA6I/AAAAAAAAAKw/q5sw7mafcRc/s905/DSC_0137.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-RKbS4oaN02c/USI1UkAXiZI/AAAAAAAAAKo/FvZOXa_dDNY/s905/DSC_0138.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-tMNfzg5ID_E/USI1W11_jVI/AAAAAAAAAK4/BXFsU18J8QY/s905/DSC_0140.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-z4-6yAtFGiY/USI1kI9qxdI/AAAAAAAAALA/mc1qHUDNTis/s905/DSC_0143.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-rMHR3YboBvo/USI1qbLqWtI/AAAAAAAAALI/fjJECAki-j8/s905/DSC_0145.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-KWhEvt4P5ck/USI1yJKqLnI/AAAAAAAAALY/_bOjQ7uOi-k/s905/DSC_0150.jpg

toliko za sada, ove prve tri slike tp je pro jare, musko, onda ovo svijetlo jare je zensko i danas se jedna koza ojarila >:({

evo ga ojari se jos jedna danas, zensko

trenutno M-2 Z-2

Tar
18-02-13, 17:48
@rzbrzotrz
Mladi jarčevi ne bi trebalo intenzivno da se koriste iz prostog razloga jer se ne zna koliko i koje osobine prenose. Bez određenog broja testiranih ćerki i sinova sve ostalo je u domenu nagađanja i neizvesnih % verovatnoće. "Može da bidne a ne mora da znači." To(testiranje potomstva) je tako tamo gde se o kvalitetu vodi računa. Kod nas se ne može očekivati da postoji validna statistika mlečnosti i kvaliteta mleka koza uopšte a kamo li kada se radi o potomstvu nekog određenog jarca. Ostaje samo da se nadamo da će neki jarac biti dobar, a šanse za to su veće ako mu je mama dobra, a još veće ako su i tetke i babe dobre.. Znači jarac će preneti ili neće preneti određene osobine na svoje potomstvo bez obzira da li je mlad ili zreo ili je prešao zenit.
Bez obzira šta se piše po forumima i šta kažu ovi ili oni u savremenom kozarstvu je (nehumani) cilj imati koze sa produženom laktacijom jer je matematika pokazala da je, za farme kojima je mleko glavi proizvod, jarenje gubitak. Tako se koze održavaju u laktaciji i po 600 dana.Ove koze se brzo izraubuju i sa 5 god idu na klanje. Baš na ovom forumu spominjani su takvi primeri iz Holandije, USA itd. Osim toga više njih je pitalo kako da zasuši kozu. Sve to nam govori da nije pravilo da koza sama TO odradi. Najispravnije je konstatovati da većina koza ima laktaciju čak kraću od poželjne (305 dana).

Peca R
18-02-13, 18:42
Da se i ja pohvalim..dve drugojarkine tri devojcice i jedan decko prvojarkinja,jedna devojcica..pocelo je..ovih dana ce i ostale..

mudric milan
18-02-13, 19:14
Našem čoveku ne vredi pomagati,neznam kolega gde si pročitao moju tvrdnju o nenasleđivanju naslednih osobina.Shvatio sam što tebi smeta od mene moje poreklo kojeg se ja ne stidim.Nema veze da mi je neko to rekao tko zna o kozama nije problem.Kod naših ljudi je problem kad vide da neko nešto uradi a nedaj Bože od toga i zaradi onda je veliki problem.Problem je što bi mi da neradimo a da zaradimo.Žao mi je što smetam pojedincima jer nisam naučio da se neke neodgovorne osobe ismejavaju samnom.A što se tiče ministarstva bilo je pokušaja kontakta sa njihove strane ali ne da menjamo Darvinovu teoriju nego da iznesem svoje iskustvo.Zato sam odlučio da se povučem sa ovog foruma i ako mi je lično žao zbog veoma profesionalnih odgojivača koza i ovaca sa našeg foruma.Pokušao sam da sarađujem ali zbog ovakvih pojedinaca povlačim se iz svih diskusija na našem forumu.Mnogo vam želim uspeha u budućem radu Mudrić Milan!

vladale.rs
18-02-13, 20:05
pozdrav nemojte da mislite da se nadmećem s nekim samo malo da proširim sliku gena.što kaze,,moze da bidne a nemora,, na jednu stranu imamo kozu dokazanih kvaliteta mlečnosti i naslednih gena,i na drugu stranu istog takvog jarca sutra dan jare nije ni nalik roditeljima zašto zato što nije došlo do poklapanje gena.pa se toliko široko ide u srž gena da se vadi genetska slika jednog i drugog i vrši se upoređivanje dali će doći do zeljenog efekta.sutra dan ta koza u eksploataciji po režimu ishrane i svega ostalog je zrela samo za klanje što kaze tar,znači maksimalno izrabljena.nevezano za ovo gore napisano gledao sam naučnu emisiju gde kroz embrion koze ubace gen pauka i posle kroz mleko ima kao paučina.to isto rade i s krave uznu od zenu mleo izvuču gen laktoferin i ubace u embrion zenskog teleta ta krava sutra dan daje mleko kao ljudsko i beba ne mora da sisa majku nego od tu kravu a efekat je isti

- - - - - - - - - -

gospodine mudriniću vašim istupanjem sa ovog foruma mislim da gubi celokupno srpsko stočarstvo pogotovu ogranak kozarstvo to isto mislim i za par drgih pojedinaca koji su validni da daju komentare oni će se sami prepoznati

- - - - - - - - - -

još nešto zvanična današnja naučna istraživanja dokazuju da je darvinova evolucija u korenu netačna.javio se problem kako da ga izbace iz knjige,a sdruge strane sve se vrti u krug

Stronac
18-02-13, 20:24
istog sam misljenja, svasta mi jos mozemo pametno cuti od gospodina Mudrica

rzbrzotrz
18-02-13, 21:24
@rzbrzotrz
Mladi jarčevi ne bi trebalo intenzivno da se koriste iz prostog razloga jer se ne zna koliko i koje osobine prenose.

Ја сам и написао у својој првој поруци да је овај наскочио непланирано. Десило се зато што козица уопште није имала изражене симптоме "мркања" или "терања" (како коме драго). Имали смо другог, провереног дилбер-јарца у плану и мислили смо да је ОН одрадио. Кад оно 1,5 месец раније - јаренце. Тек кад сам га видео, схватио сам зашто је поранило. Мислио сам да је ово јасно кад једном напишем, али авај...

Znači jarac će preneti ili neće preneti određene osobine na svoje potomstvo bez obzira da li je mlad ili zreo ili je prešao zenit

Има смисла, али опет, слушао сам и другачије приче... Испало је како је испало, идемо даље...

vojvođanin
18-02-13, 21:40
Kolege, za dobrobit foruma bilo bi dobro da se malo "spusti lopta".

baki73
19-02-13, 15:44
Baš tako
Evo juče jedna bila vredna pa poranila(primila momka na kvarno)
http://i45.tinypic.com/2lwx377.jpg
http://i47.tinypic.com/2uo3qiu.jpg
http://i46.tinypic.com/n7346.jpg

Inače očekujemo da se ostale jare tek početkom aprila,prvojarke pa smo ih namerno pripuštali tek polovinom novembra.

Stronac
19-02-13, 19:12
Baki, u proseku, koliko jarica ti ojari koza?

sibili
19-02-13, 19:50
Kolega gledajte da parite koze pre da bi vam se pre i ojarile dok ne krene MUSICA. Jer je veliki broj izgubljeni jaradi bas kod prvojarki zbog toga.

rzbrzotrz
20-02-13, 00:21
@sibili: интересује ме како натерати козе да се паре, ако им није термин? Има ли начина? Ваша порука указује на ту могућност. Хвала!

Stronac
20-02-13, 00:50
Баки сине мики, рекао сам ти да прочиташ моје поруке још једном, а не да их цитираш. Али шта теби вреди причати... Ниси ни вредан коментара.

@sibili: интересује ме како натерати козе да се паре, ако им није термин? Има ли начина? Ваша порука указује на ту могућност. Хвала!

predpostavljam da je mislio na to sto je baki rekao da je namjerno pario koze kasnije a vjerovatno kao i sve ostale, one su pod jarca mogle i ranije (trazile) samo sto oni nisu htjeli
mislim da je zbog toga kolega sibi to napisao

baki73
20-02-13, 10:02
Baki, u proseku, koliko jarica ti ojari koza?

Druže to ću tek videti ove se do sad nisu jarile sve su prvojarke a ova je ojarila 1. one crne domaće sto imam su jarile svaki put 3 a jedna je imala 4.
videćemo sa ovima kako će biti

- - - - - - - - - -

[QUOTE=sibili;647464]Kolega gledajte da parite koze pre da bi vam se pre i ojarile dok ne krene MUSICA. Jer je veliki broj izgubljeni jaradi bas kod prvojarki zbog toga.[/QUOT

Kolega ja sam baš zbog toga što su prvojarke a po preporuci ljudi koji koji već duže imaju koze i iz pročitanog ovde na forumu a i u literaturi, namerno odložio parenje da bi još malo stasale,ko bi ga sad znao šta je ispravno

sibili
20-02-13, 11:22
Koze ce se pre pariti ako im tada pojacate ishranu i ubacite jarca medju njih da ih stimulise.
Baki ove se jare u aprilu sto je mozda rizicno , a sta ce tek ti jarici njima onda spada po tvom kalendaru jul-avgust sto nema nikakvog smisla. Govorim o vecem broju prvojarki.

baki73
20-02-13, 11:31
Kažem da samo primenjujem ono što sam pročitao,a jedno od toga je da nebi trebalo da se prvi put pripuštaju pre 8 meseci,a kako su oni pojareni polovinom marta to je taman to polovina novembra.Što se tiče njihovih jaradi oni se neće ni puštati u priplod jer se jarad prvojarki obično ne ostavlja za priplod,zato jer se nezna sa sigurnošću kvalitet majki,opet po onome što sam pročitao. a zašto je rizično da se jare u aprilu?

Stronac
20-02-13, 12:06
mi smo ove godine napravili mozda gresku sto smo pustili prvojarke da se mrkaju, jesu one imale kilaze al nisu imale mozda dovoljno mjeseci starosti..ko zna

mozda pravimo veliku gresku, al idemo na to da sto prije dostignemo veliki broj koza pa uvijek pustamo i prvojarke prve godine da se mrkaju^-^

baki73
20-02-13, 12:43
mi smo ove godine napravili mozda gresku sto smo pustili prvojarke da se mrkaju, jesu one imale kilaze al nisu imale mozda dovoljno mjeseci starosti..ko zna

mozda pravimo veliku gresku, al idemo na to da sto prije dostignemo veliki broj koza pa uvijek pustamo i prvojarke prve godine da se mrkaju^-^

Druže stvarno neznam ja sam tako informisan pa sad kako bude,jarad od njih sigurno neću da ostavljam jer neću da zbog kvantiteta gubim na kvalitetu.

nemanja_st01_58
20-02-13, 12:53
Od prvojarki se izbegava dostavljanje potomstvo zbog krupnoce .
ti si baki nabavljao jarad, znaci nisi mogao mnogo da im utices na predhodnu kilazu i zbog toga je dobro sto si ostavio malo kasnije da se pare jer si time nadomestio neke nedostatke u predhodnoj ishrani i porastu.
Lose je to sto ti jarad kasno stizu za klanje i sto propustas uskrs za prodaju. Pik sa mlekom ce ti biti u najtoplijim mesecima i otezace proizvodnju sira u toku leta.
Kasno jare kasnije stize za priplod pa onda gubis celu sezonu na 2-3generacije

- - - - - - - - - -

Dobrom ishranom jarad od prvojarkinja i kasnoojarena jarad do oktobra-novembra stignu za priplod, tako da nema razloga da potomstvo ne ostavljas u reprodukciji.

vojvođanin
20-02-13, 12:59
Tema je "Bremenitost i jarenje koza".
Postove koji nemaju veze sa temom sam obrisao, a neke uredio.Ukoliko se nastavi ova diskusija,akteri će biti sancionisani.

Za postove tipa :ko je lepši,pametniji,jači imate PP.

baki73
20-02-13, 13:02
Kolega pa nemože i jare i pare,bitno mi je da mi matično stado bude kako treba a sledeći pripust ide kako treba pa će sve biti ok,ove godine ne računam na neki veliki prihod.
Jeste da propuštam uskrs ali jede se jaretina i kasnije(vi prodate za uskrs pa posle kad nema eto mene):lol:
a što se tiče mleka i sira,jel vi što vam se koze pojarile u februaru ne muzete koze leti po vrućini?

sibili
20-02-13, 13:19
Baki dok tebi jarad stignu za klanje ili parenje ti ces vec namuzti dosta mleka od majki i imaces poznate rezultate. I vec na osnovu tih pokazatelja mozes vrsiti prvu selekciju, a ujedno ces znati i koje nasledne osobine majka prenosi u vecini,. Ja ovako radim vec decenijama, i mislim da je dobro. Mozda teorija kaze drugo ali svi ti testovi su radjeni na farmama gde je veliki broj grla. I njima je lako. A da bi ti to sve ispratio mora i jarac da bude kod tebe bar 4 godine ,da bi video mlecnost mladi majki. i onda ti treba u sustini 3-4 jarca nezavisne krvi stalno prisutni. Ipak se kvalitet izvlaci iz kvantiteta. >:({ Pozdrav drugari.

Tar
21-02-13, 06:12
@rzbrzotrz
Mladi jarčevi ne bi trebalo intenzivno da se koriste iz prostog razloga jer se ne zna koliko i koje osobine prenose. Bez određenog broja testiranih ćerki i sinova sve ostalo je u domenu nagađanja i neizvesnih % verovatnoće. "Može da bidne a ne mora da znači." To(testiranje potomstva) je tako tamo gde se o kvalitetu vodi računa. Kod nas se ne može očekivati da postoji validna statistika mlečnosti i kvaliteta mleka koza uopšte a kamo li kada se radi o potomstvu nekog određenog jarca. Ostaje samo da se nadamo da će neki jarac biti dobar, a šanse za to su veće ako mu je mama dobra, a još veće ako su i tetke i babe dobre.. Znači jarac će preneti ili neće preneti određene osobine na svoje potomstvo bez obzira da li je mlad ili zreo ili je prešao zenit.
Bez obzira šta se piše po forumima i šta kažu ovi ili oni u savremenom kozarstvu je (nehumani) cilj imati koze sa produženom laktacijom jer je matematika pokazala da je, za farme kojima je mleko glavi proizvod, jarenje gubitak. Tako se koze održavaju u laktaciji i po 600 dana.Ove koze se brzo izraubuju i sa 5 god idu na klanje. Baš na ovom forumu spominjani su takvi primeri iz Holandije, USA itd. Osim toga više njih je pitalo kako da zasuši kozu. Sve to nam govori da nije pravilo da koza sama TO odradi. Najispravnije je konstatovati da većina koza ima laktaciju čak kraću od poželjne (305 dana).

Uviđam da ovo nisam dovoljno jasno napisao. Što se genetike tiče za odgajivača nije mnogo važan uzrast jarca. Prednost starijeg jarca je u tome što se zna koje osobine dominantno prenosi. Ako se to nezna onda ostaje nagađanje i tu uzgajivač sa većim iskustvom ima više šansi da dobije očekivani rezultat. Velika većina nas koristi mlade, neproverene jarčeve, uzdajući se u kvalitet roditelja i nadajući se da će preneti željene osobine.Pravilan postupak bi bio da se mlad jarac pari sa 2-3 kozice prve god pa ako se dobije zdravo i lepo potomstvo, onda se pari sa još nekoliko a pušta se u ozbiljnu "akciju" tek kada prve ćerke pokažu mlečnost......

Trenutak kada mlada koza treba po prvi put da se jari ne određuje se po tome koliko je koza stara već po tome koliko je stasala. Uobičajeno je da se čeka sa parenjem dok mlada koza ne postigne 65% svoje težine. To se običmo dešava sa 7-8 meseci. Idealno je da koza dostigne zrelost sa 7 meseci jer tako ostajemo u ciklusu od godinu dana, to jest koza će se jariti približno u isto vreme kada se i sama ojarila. Znači odgajivač treba da se potrudi da mu koza stasa sa 7 meseci. To se pre svega postiže pravilnom ishranom.

Jelena_Pr
21-02-13, 07:09
Dobro jutro svima!Ja se nacekala ali hvala Bogu,docekah sinoc dva lepa jarenceta!Mislim da je jedno musko,drugo zensko.Ja mislim da je za prvojarkinju dovoljno.Sta sam sve procitala ovde (o uginucu tokom jarenja itd) vec me je panika uhvatila.Mislila sam vimena ce joj puci koliko su puna mleka.Ali sve je proslo u najboljem redu.Posle smo popile po kaficu i na spavanje u 11h kad je izbacila posteljicu.

Stronac
21-02-13, 14:28
danas se ojarila koza, i prosle godine tako i ove ojarila dvoje jaradi, al obe kodine pre jarenja na nekoliko dana, vise ne moze da stoji na nogama zadnjim, kao da nema snage. tako da sam i prosle i ove godine morao jarice da izvlacim iz nje jer nemoze sama da se ojari...prosle godine dva jareta odjednom krenula da izlaze ove godine hvala bogu sve kako treba

evo i slika odma nakon jarenja
https://lh3.googleusercontent.com/-AuZ4uCNTeDI/USYfoRGDHpI/AAAAAAAAAL0/hieNHb_WAPY/s512/DSC_0153.jpg

i da, uopste nije nalila mlijeko u vima^-^

sibili
21-02-13, 14:38
KolegA Stronacc ja uvek pred jarenje na mesec dana kozama dajem prontoselen i kalcijumkada injekciono, i pred sezonu parenja isto tako. I nikada nemam tih problema. Ukoliko je koza starija od 10 godina to radim i cesce. Koliko sam ja mogao zakljuciti tvoje su sve mlade , onda znaci da nije bila adekvatna ishrana tokom bremenitosti ili su pune parazita.

Stronac
21-02-13, 15:15
ona je jedna jedina kojoj se to desava a koza ima od proljetos pa do 8-9god starosti. Dolazi i kod nas veterinar, daje nesto prije parenja a sad dali je prosle godine davao prije jarenja to ne znam, jer tad se ja licno jos ovim poslom nisam bavio pa ne znam..ove godine uglavnom nisu nista dobijale prije jarenja. sve su ostale dobre, zive i zdrave, et samo ova me muci.

Jelena_Pr
24-02-13, 17:58
Moje kozice :) http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=4149&d=1361529221http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=4150&d=1361529223

- - - - - - - - - -

http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=4175&d=1361724704E ovo fotografija za forum!Uspela sam da izbacim fotografije eureka!!!!!!!!!!

Susa
24-02-13, 18:51
POZDRAV FORUMAŠIMA!Zamolio bih nekog da mi objsni kako da znam dali su koze skozne,tj kako da to provjerim koze su kupljene i navodno jedna treba da se ojari u ovom mjesecu a jedna u martu?Kod jedne se vidi stomak a kod druge nešto malo!PA ME TO INTERESUJE ZATO ŠTO NEMaM ISKUATVA U TOME!

sirimavo
24-02-13, 19:18
Jelena lepa vam je ova koza mora da ce skoro da se jari lepi i ovi malci.

Stronac
24-02-13, 22:23
susa...uzmi sakama stisni polako stomak s obe strane, ako osjetis da se nesto mrda onda ima jare Lkl{{

Jelena_Pr
26-02-13, 22:06
Jelena lepa vam je ova koza mora da ce skoro da se jari lepi i ovi malci.
Hvala.Ta velika to je "mama koza" koju sam kupila u paketu sa dve cerke pre dva meseca.Sve tri sjarne a nijednoj ne znam termin.Pratim ih i po nekim pravilima otprilike cekam jarenje.Od dve cerke,jedna nema rogove druga ima.Ta bez rogova ojarila se pre pet dana i ti pozeri su njeni.Nalila je mleko pre mozda mesec dana,mislila sam vimena ce joj puci.Po tome sam znala da ce se prva ojariti.Ova mama ne znam kad ce,ogromna je i jede kao ala,ali je dobra i pripitomila se lepo.Ta druga sa rogovima je mala i lepa cini mi se da je i ona pocela da naliva mleko.Praticu je pa cu videti.Ucim se.One prvojarkinje a ja amaterLkl{{.Mlade smo,naucicemoLkl{{

- - - - - - - - - -

Opet ja sa mojim pitanjima.Ovo je za diskusiju.Sta bude sa kozom koja se ne zasusi do jarenja?Covek od koga sam kupila kozu rekao mi je da ju je muzao do zadnjeg dana (do jarenja) da je davala po 1,5l,da je ojarila tri jareta i posle odlucenja davala 6 litara mleka.To je koza sa fotografije (gore) koja daje 1,5 litar mleka,jede ko ala,a kad treba da se ojari ne zna ni on a ne znam ni ja.Sta ce biti ne znam.

minaa
27-02-13, 10:42
Zdravo svima! Evo da malo i ja dosadjujem ovima sa iskustvom. Od jeseni sam vlasnica 6 koza, znam tacan datum kad su se parile jer sam uredno to biljezila,jednoj je danas 148-i dan od parenja (izvinjavam se sto ne znam prave nazive-laik sam),stomak ima i nije prvojarka ne znam ni koliko treba da cekam, plasim se zbog citanja na ovim forumima -jaoooo ne smijem ni da pomislim sta sve moze da bude.Procitala sam:" na dodir osjetiti da li se nesto pomjera unutra" ali je toliko nervozna da ne dozvoljava dodirnuti stomak, cak mi je problem i pogledat je tamo iza jer uporno se okrece kontra kao da sam joj dosadna.Doduse idem dole svakih sat vremena jaooo ne znam sta da radim sa sobom-ma znam da treba jos da cekam kao nije kriticno nista do 155 dana, tako sam barem procitala ali sam strasno nervozna pa eto da to podijelim s vama.Nadam se da ce bit sve ok..^-^

Stronac
27-02-13, 15:17
pa jel nalila mlijeko u vime? sobodno pitajte, nije nikakav problem, svako ce vam rado pomoci

minaa
27-02-13, 15:45
Ne mogu ja prici vimenu, ne dozvoljava mi, ali ono sto vidim nema mlijeka ali danas od podne je kao luda jede sijeno ispod sebe sto nikada nije, inace je razmazena a sad bas punim ustima pa sam iznenadjena i jako je nervozna

nemanja_st01_58
27-02-13, 20:36
@Jelena
kozu sto pre zasusi, mora malo da se odmori od muze. Jedan dan joj prekoci jednu muzu, daj joj slamu, smanji vodu na pola i manje , pomuzi sutradan uvece i jednom prekosutra ako bas mora i gotovo :)
@minaa
ako jede toliko nece jos, nemoj da je uznemiravas ako je plasljiva i da je juris ako nisu vezane. 150 dana je period bremenitosti za koze i do 155dana je normalno i uglavnom se sve ojare. Znam da si nestrpljiva i da jedva cekas jarice kao novi vlasnik ali strpi se :) bice sve to samo polako >:({

minaa
27-02-13, 20:52
Evo mene ravno iz stale :) jos uvijek jede i nije plasljiva uopste samo mi jednostavno neda gura mi ruku glavom odbija me, nije vezana ali je u zasebnom toru zapravo sve su odvojene svaka ima svoj tor u stali...ne mogu podnijeti ideju da jedna drugu tuku pa sam tako rijesila i onda ih ne moram vezati i plasiti se da se ne udave...nalila je mlijeko u vime ali samo u jednu polovicu zapravo u jednu dojku, trudim se biti strpljiva ali ne bi podnijela da nesto krene lose jer nisam bila tu...iako pojma nemam kako bi joj pomogla ali snasla bi se valjda hehehe

crni gruja
28-02-13, 20:00
Pozdrav . da se pohvalim pocele su da se jare , za sad jedno zift crno sa belim stomakom musko ocekuje se jos jedno..Lkl{{

Stronac
28-02-13, 20:55
18 za sad >:({ ima jos oko 15 koza da se ojari

minaa
28-02-13, 23:55
Drago mi je zbog vas ;D}, ali ja jos cekam, 150-ti dan i jos nista, lagano ludim ::pomoc:;

Tar
01-03-13, 09:05
Drago mi je zbog vas ;D}, ali ja jos cekam, 150-ti dan i jos nista, lagano ludim ::pomoc:;
Postoje male razlike od rase do rase iako za sve važi da je standard 150 dana.
LIteratura kaže da je normalno jarenje od 145(147 kažu neki) do 155 dana.
Moj veterinar kaže da koza može bez problema da prenese 10 dana, znači 160!
Na nekim stranim forumima pronašao sam da su se koze jarile bez problema posle 162 dana.....
Treba znati da 150 nije tačno 5 meseci.
Na primer moja koza koja se parila 28. Septembra imala je, po kalkulatoru, termin 25. februara. Prenela je 3 dana što je kod svih izazvalo nervozu...onda je krenuo proces jarenja koji je trajao pola dana. Ali kada su se pojavile nogice pa dok je izašla i glava prošlo je 2 minuta a onda, PLOP(!) ispalo je jare kao mokar sapun iz ruke...dok je mama dva puta licnula jare, PLOP(!), ispalo je drugo....Prvo je tupila, tupila.....a onda ekspresno.

;D}
Kada koza probije sve termine, zove se veterinar da indukuje jarenje. Ja bih zvao veterinara posle 155-6 dana, tražio savet i verovatno ugovorio da ako se do jutra ništa ne desi dođe i indukuje...

Jelena_Pr
01-03-13, 18:46
Evo mene dosade!Ajde da zalijemo >:({Jos dva komada musko izensko!Mama-Alpina istresla bez ikakve pripreme.Jutros resila da to obavi,popodne se uzmuvala i oko 17h musko,posle 20 minuta i zensko.Eno ih sad odmaraju a i ja cu bogami!p.s.Malo sam razocarana mislila sam da nosi tri komada kolika je,al nek su zdravo!

Stronac
02-03-13, 04:11
cestitam jelena >:({

znate kako, ne pratimo mi to u dane kad koja treba da se ojari. znamo u kom mjesecu treba da se ojari i et. jer mi pustimo dva jarca sa kozama(u dvije grupe naravno) i oni idu i na pasu tako i sve, tako da stvarno ne znam kad je koja koji dan vodila ljubav sa jarcom.

mozda grijesim, al sta ce oni od 1000 koza koji imaju jarce za priplod(prirodna oplodnja) kad ce oni pohvatati kad se koja mrkala i kad treba da se jari?

crni gruja
02-03-13, 09:38
E kad budem imao 1000 koza , eh kad bude baba imala mu....a..Lkl{{ ovo malo sto imam vodim racuna i znam kad se mrcila to sam hteo sto sam zapoceo..

baki73
02-03-13, 11:10
Kolega Stronac je samo hteo da kaže da nema potrebe za tolikom nervozom oko jarenja. ko zna možda će baba ipak imati m... pa šta će onda,zaposliti akušerski tim na farmi......

crni gruja
02-03-13, 14:19
Baki dovedi mi tu tvoju babu da je uramim ,sa 1000 koza ...tim nego sta 24 sata dezurstvo , nego se uzmite teme i ne zamisljajte sta bi bilo kad bi bilo a jedva prezivljavamo

Stronac
02-03-13, 16:57
baki druze moj, nisam ja nista mislio na tu tvoju poruku oko nervoze, nisi me razumioLkl{{ reko sam samo uopsteno, da ne vidim potrebe da se toliko stvara nervoza i sve to, nadam se da me sad razumijeteLkl{{ i ja nemam ni 100 koza, al samo uopsteno kazem da za moj pojam netreba da se stvara tolika nervoza kad ce? proslo toliko dana, jos nije...itd,,kad nalije mlijeko znas da ce brzo i eto>:({

baki73
02-03-13, 18:03
Baš sam te tako i razumeo da ne treba preterano brinuti,kad joj dođe vreme sama će to obaviti.nisam te kritikovao već podržao tvoju tezu,ali vidiš da se ljute pa što se mene tiče mogu i da spavaju kod njih.

crni gruja
03-03-13, 05:48
Sinoc oko 21.00 ojarila dvoje (musko - zensko), jarenje proslo u najboljem redu

Peca R
03-03-13, 08:39
Tako sam i ja obilazio ovu prvu koja trebala da se jari na pola sata..izginuo sa terminima nervozom i ulazim u stalu a ona me sacekala sa dve devojcice..sve sama uradila,tako su i ostale,cekam jos dve,ali posle ove prve ne dezuram,ukapirao da su pametnije od mene,i sve su se jarile u popodnevnim satima samo jedna prvojarkinja me docekala ujutru sa prelepim jaretom.

Veskovic1
04-03-13, 16:34
Evo meni se jutros ojarila jedna koza ostaju jos tri
http://www.dodaj.rs/t/1A/mF/2l1ZAOtb/dsc00943.jpg (http://www.dodaj.rs/?1A/mF/2l1ZAOtb/dsc00943.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/29/zE/4nhaUUfR/dsc00944.jpg (http://www.dodaj.rs/?29/zE/4nhaUUfR/dsc00944.jpg)

Gogardy
05-03-13, 12:38
Svima cestitke i da da budu debeli i veseli>:({
I mi smo juce dobili 2 krupna muska jarenceta a sada cekamo da se i ostale cetiri koze ojare Lkl{{

- - - - - - - - - -

Kozica se ojarila nocu. Samo su nas docekala 2 jareta skakucuci po stali;D}

sibili
06-03-13, 17:38
Kod mene za sada 3 prema 1 u korist curica. Svima cestitke na prinovama.>:({

crni gruja
06-03-13, 17:51
Krenulo mleko ocekuje se jarenje... Lkl{{

Jelena_Pr
06-03-13, 18:13
Kod mene je 2:2 kod Alpina,plus jedan beli jarac koji je vec nepodnosljiv i cekam jos tri koze da se ojare.Jedna Alpina,druga Bela i treca neka zuta ali mi je ko kucni ljubimac,pitoma,mirna i svi je tuku.Cak je i mali jarconja maltretira a jedino ga je ona prihvatila kad se rodio. Sta li je sa Mininom kozom,da li se ojarila dosad?

minaa
06-03-13, 21:18
Evo mene, izgleda da moja evidencija nije bila dobra, trenutno stanje ovakvo : od jutros mlijeko nalila samo sto samo ne curi,a veceras od 6 predvece dise ubrzano kao kad joj je previse vruce, malo mi vec to predugo traje ali nadam se da ce biti sve ok evo me usla da pijem kafu...pa cu opet u ophodnju. Cestitam svima na maleckima, nek budu zdravi i zivi...

sibili
06-03-13, 22:19
Koza koja treba da se jari taj dan odbija hranu., nervozna je ustaje -leze, kopa jamu, i kod mene- uporno me gleda jer su navikle da sam tu kada se jare. A ja stacu vile u ruke pa prebacuj djubre, a u tom i jarici. Danas se jedna ojarila stojeci ,jer joj nisam dao tamo gde ona hoce/ ispred jasala/ nego u porodilistu gde je sve cisto i spremno za prihvat malih.

crni gruja
07-03-13, 09:44
Jos jedno nad docekalo jutros,oajarila se u toku noci

minaa
07-03-13, 09:50
Cestitam na prinovi, kod mene jos nista evo i jutro je doslo ona jos uvijek stoji i ubrzano dise ne napinje se a vime ce cini mi se da pukne....lomim prste

crni gruja
07-03-13, 10:20
Hvala ..ako kazes da je nadoslo mleko ,povuci je za vime . ako krene mleko tu je jerenje za par sati, ako ne krene dzaba se uzbudivati i nervirati ..

Stronac
07-03-13, 11:56
cestitam vam svima>:({>:({>:({
kod mene ih ima 27Lkl{{ danas ih izveo napolje da skacu, ko na auto trkama su :lol: bice snimak

Jelena_Pr
07-03-13, 13:27
Evo mene, izgleda da moja evidencija nije bila dobra, trenutno stanje ovakvo : od jutros mlijeko nalila samo sto samo ne curi,a veceras od 6 predvece dise ubrzano kao kad joj je previse vruce, malo mi vec to predugo traje ali nadam se da ce biti sve ok evo me usla da pijem kafu...pa cu opet u ophodnju. Cestitam svima na maleckima, nek budu zdravi i zivi...
E Minaa mislila sam da sam ja najgora ucenica u ovoj "skoli"Ti si gora od mene!!!Ja sam provodila po pola dana kod one prve Alpinice cekajuci njeno jarenje.Cela moja familija je znala da cekam jarenje i svi su vec poceli bili da me zezaju pa su mi kozu prozvali Georgina.Ja nisam znala uopste kad joj je termin nego sam po tome sto je nalila mleko predpostavljala da ce se skoro ojariti a to "skoro" je potrajalo...bilo kako bilo ojarila se i dva jarenceta vec skakucu po dvoristu.Stiglo jos dvoje...ali sad je lakse ne opterecujem se puno.Prvi put je uvek najteze!

vojvođanin
07-03-13, 13:31
Samo opušteno,priroda to sve odradi sama. U retkim slučajevima je potrebna pomoć.

minaa
07-03-13, 16:29
Danas u 12.....nakon mnogo patnje stigli su jarici....nije niko trebao pomoci ali se jako napatila.... ja sam plakala kad sam prvo vidjela ...sve u svemu dobro su papali prvo mlijeko a ja presretna... iscrpljeni su i oni i mama ali sve se dobro zavrsilo. Hvala svima na strpljenju sa mnom i savjetima...za jedno pet ili sest dana ocekujem drugu pa tako da cete me opet morati trpit Lkl{{
PS pojma nemam kojeg su pola nisam jos gledala...glavno da su zivi, veseli i papali ...

sibili
07-03-13, 16:54
Cestitam za prinove , i kod mene danas jos jedna curica od prvojarke. Za sada 4/1 za curice.

crni gruja
08-03-13, 08:04
Sacekali nas jos dva jutros musko -zensko, ojarila se u toku noci....

minaa
08-03-13, 09:01
Cestitam na prinovama, kod mene su dvije bijele djevojcice - ko pahuljice su, ne mogu ih se nagledati >:({

crni gruja
08-03-13, 09:08
minaa drago mi je zbog tebe da se ojarila , jer mi se cini da si se namucila cekajuci..>:({

rzbrzotrz
08-03-13, 09:49

Теби се све јаре у току ноћи? Неки стручњаци би рекли си дрзак и много вичеш на козе! Ја кажем: нек' је са срећом!

crni gruja
08-03-13, 10:01
U ranim jutranjim satima tako da nas jarici sacekaju polu suvi samo jedna se ojarila i cekao sam oko 21 h a prosle godine sve u toku dana , sto znaci nema pravila >:({

Jelena_Pr
08-03-13, 12:04
Eto i moja treca Alpina se jutros ojarila ali je bilo gusto.Ona mala,jare veliko,jedva ga je isterala.Izasla glavica i vire dve nogice i ona ustala i seta okolo.Onda ja uhvatim jare za te nozice,povucem malo i izadje jarence i to poveliko.Mislim da je musko!Popila je kafu iz tri poteza,valjda joj je bas prijala.Eno sad uzivaju!

minaa
08-03-13, 12:59
Sad imam drugi problem...koza nema dovoljno mlijeka...oni hodaju za njom stalno traze, pojedu malo gutljaj dva i vime prazno a oni gladni.... ne znam sta da radim plasim se da ce mi krepat od gladi...a tako joj je bilo mlijeko nadoslo, vime bilo prepuno i to kad su ispraznili vise ne nadolazi tako puno, samo nesto malo i prazno....ja sam trebala cak visak da izmuzem al viska nema vec manjak :( Ne znam jel smijem njima dat kravlje mlijeko makar obrok ili dva dnevno i sta da dajem njoj da popravi stanje s mlijekom, ona jede stomaci su puni i pravila sam joj napoj od mekinja....ali ne vidim da djeluje...cak mi neka baka rece i koprive da joj skuham...ali to nije htjela ne svidja joj se

crni gruja
08-03-13, 13:35
Mozes slobodno kravlje .. bolje ista nego nista ..

minaa
08-03-13, 13:37
Mozes slobodno kravlje .. bolje ista nego nista ..
ok...hvala, idem odma traziti kroz selo...

nemanja_st01_58
08-03-13, 14:09
Ako jarad bleji onda nema mleka, to sto njoj ne nadolazi puno to nije strasno i sto oni stalno sisaju. Ako su vesela jarad i nisu nakostresena i igraju se sve je ok.

minaa
08-03-13, 14:31
Ako jarad bleji onda nema mleka, to sto njoj ne nadolazi puno to nije strasno i sto oni stalno sisaju. Ako su vesela jarad i nisu nakostresena i igraju se sve je ok.
Hvala Nemanja, malo ste me utjesili oni jesu veseli i igraju se juce su ojareni oko podne, danas vec poskakuju, al ja kad god odem vime prazno,a mozda pojedu dok mene nema al kad mi udjemo oni stalno traze oko nas i meni po nogama....sad sam dala jednom kravlje mlijeko na flasicu popilo je jedno pola case otprilike, a drugo nece da zine zeza me....ma ima kod nje nesto malo mlijeka ja kad odem svakih pola sata zatekne mozda par mlazova...da li oni pojedu ili ne ,ne znam, ali ne mekecu....znaci mozda nisu gladni, ili jesu al nisu mnogo

nemanja_st01_58
08-03-13, 14:33
Opusti se malo i ne preteruj sa mlekom. Hoce da dobiju proliv ako mnogo posisaju. Sve dok ne mekecu je dobro.

minaa
08-03-13, 14:39
Opusti se malo i ne preteruj sa mlekom. Hoce da dobiju proliv ako mnogo posisaju. Sve dok ne mekecu je dobro.
ok sad sam smirenija....ev stavila sebi vodu za kafu :) , jos samo nesto da pitam pa necu vise smarat, poslije jarenja je sva posteljica izasla normalno, normalno obavlja nuzdu i preziva ali ima velike stomake kao da se nije ni jarila....to mi je cudno i stalno mi jos od prije jarenja dise malo ubrzano....kao na ljetnoj vrucini a njeno ponasanje sasvim zdravo osim stomaka i disanja...ali kako se ojarila bas mnogo jede a jela je i prije jarenja valjda od bolova ili nervoze...

sibili
09-03-13, 15:47
Mina kada uhvatis jare ispod stomaka jeli puno kao loptica onda su siti i koza njima taman dozira potrebe kako budu zahtevali tako ce i ona da pojacava mleko. To je dobro jer tada nema upale. Ne sekiraj se puno sve ce to priroda regulisati. Jedini problem po meni je to ubrzano disanje i velika halapljivost , postoji mogucnost da je ona puna crevno-plucni parazita /pa zbog toga i manjak mleka/ zato ako je nisi nicim stitila sacekaj 20-30 dana da jarici odskoce pa joj daj ivermektin a jaricima sada daj po 2-3 cubika promtoselena da malo ojacaju. Ja sam dao kozama pred jarenje tako da sada ne moram jos jaricima.
Kod mene za sad 6-2 za curice.>:({

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/t/3K/uA/1yy7mwsd/1362820765807.jpg (http://www.dodaj.rs/?3K/uA/1yy7mwsd/1362820765807.jpg) http://www.dodaj.rs/t/1B/5f/lMrRcz/1362820798930.jpg (http://www.dodaj.rs/?1B/5f/lMrRcz/1362820798930.jpg) http://www.dodaj.rs/t/2D/S5/21tLAIM2/1362821296886.jpg (http://www.dodaj.rs/?2D/S5/21tLAIM2/1362821296886.jpg) http://www.dodaj.rs/t/2d/Y4/2fUXCA2J/1362821344107.jpg (http://www.dodaj.rs/?2d/Y4/2fUXCA2J/1362821344107.jpg) http://www.dodaj.rs/t/3T/uG/EMp5qbb/1362820926226.jpg (http://www.dodaj.rs/?3T/uG/EMp5qbb/1362820926226.jpg) http://www.dodaj.rs/t/3a/22/2trf1RTT/1362820915233.jpg (http://www.dodaj.rs/?3a/22/2trf1RTT/1362820915233.jpg) http://www.dodaj.rs/t/1w/Ek/2duHhj4H/1362820835141.jpg (http://www.dodaj.rs/?1w/Ek/2duHhj4H/1362820835141.jpg) http://www.dodaj.rs/t/x/Hn/2omA7sIa/1362820814175.jpg (http://www.dodaj.rs/?x/Hn/2omA7sIa/1362820814175.jpg) Jare se gde god se okrenes.

minaa
10-03-13, 18:25
Cestitam,mnogo lijepi jarici....da i ja mislim da to ona sama regulise..jer jarici mi ne izgledaju gladni i ne mekecu...nisam ih stitila nicim pa cu sacekat da malo odrastu i dat joj ivermektin, jedan dan dise ubrzano i bas je mnogo sita, pun stomak....a drugi dan dise sasvim normalno pa mi otkloni sve sumnje....ali ipak cu gledat da dobije lijek za svaki slucaj...sad zasad imam samo te dvije djevojcice a ovih dana ocekujem jos jedna da se jari, nalila je mlijeko i vise lezi...ali imam manje panike nego sa ovom prvom...bas sam opustenija...obilazim je, milujem i nadam se najboljem :)

- - - - - - - - - -

Kod mene se ojarila jos jedna danas oko podne, troje, jedno fino krupno a dvoje sitni da ne mogu bit sitniji,lijepo disu i jeli su ali jos su slabi nekako mi kao klonuli i samo leze,kratko ustaju na noge valjda jos umorni,tako da cesto idem obilazim...a valjda ce se izvuci....znaci do sada 4:1 za curice :lol:

sibili
10-03-13, 22:32
Bravo Mina cestitam, pusti ih da se odmore ali ih sutra cesto zadajaj da sto pre ocvrsnu. Da li znas ko im je otac, trebalo bi da prenese lepe osobine na njih. Daj im multivitamine i neka su sa srecom. I kod mene mnogo ubedljivo vodjstvo curica 10-3 . pozz.

minaa
11-03-13, 07:37
Da, znam ko je otac veliki bijeli jarac...stariji jest ali ocito nije za baciti :lol: ,i da dvoje slabijih je izasla sa onom posteljicom ili kosuljicom kako se vec zove, uglavnom hocu da kazem da nije bilo ovog foruma da bi ja danas vjerovatno izgubila jarice...jer sam tu naucila da ih iz toga trebam brzo izvaditi...i jednom sam cak morala presjeci i pupcanu vrpcu....iskustvo stresno da se opisati ne moze....ali eto samo se nadam da ce se izvuci...u toku noci cu biti budna i ici barem na svaka dva sata ih dizati da jedu ali samo uzmu malo gutljaj ili dva i ispuste..nadam se da ce sutra malo stati na nogice i oporaviti se ...e ako bi mi neko mogao reci samo koliko cesto da ih stavljam da jedu znaci i ako nece da jedu koliko cesto da im nudim i ako jedu koliko cesto trebaju....pa eto hvala za sve >:({

- - - - - - - - - -

I da stalno sam u dilemi ovako kad su jarici tek stigli, trebam li ostaviti svjetlo da im gori cijelu noc da ih ne bi zgazila, dok oni malo ne stasaju ili one ipak vide i osjecaju njih i po noci, pa da i ja mirno spavam...

milanco_mk
13-03-13, 20:26
Pocelo jarenje I kod nas.Prva koza se ojarila danas posle podne 2 velike zenske jarici- francuska alpina

darko san
15-03-13, 12:01
http://www.dodaj.rs/f/2c/rT/wCE9Rdj/photo0407.jpghttp://www.dodaj.rs/f/3G/KO/AviB1R9/photo0406.jpg Evo i moje prinove od pre dva dana.

nemanja_st01_58
15-03-13, 12:22
Nek su živi i zdravi. Jel muški, ženski >:({

darko san
15-03-13, 18:04
2-1 u korist devojaka

crni gruja
16-03-13, 04:42
Cestitam..>:({

minaa
21-03-13, 14:13
Dobro vece... ima li neko da mi kaze smijem li nocas spavat...prvojarkinja...mlijeko nalila...i vec pola dana ima zuckasto-bijeli iscjedak koji je skoro vec dosao do zemlje...da li postoji neko pravilo koliko prije jarenja se to pojavljuje ili je individualno...ona jede, sad sam bila kod nje a tek joj je 144 dana bremenitosti otprilike dan, dva, gore-dole, ali mi cudan taj iscjedak sto se tako pojavio, kod ove dvije starije koze sto su se ojarile toga nije bilo

- - - - - - - - - -

Pa zar nitko... ipak znaci veceras dezuram ... :( :){{

- - - - - - - - - -

Vidim ja da sam ja dosadila sa svojim pitanjima...ojarila se koza danas oko 12 i tek nakon sat i po jare staje na nogice...mozda preumorno, nece da otvara usta da jede na silu sam mu ubacila malo sa flasicom pa cu pokusavat svakih sat vremena podbacivat ga pa mora nekad bit gladan jbg

Peca R
21-03-13, 15:20
Za sada vode devojke 10:3
nadam se da ce takav skor ostati ..

ivana1976
22-03-13, 10:18
pozdrav, kozari, nova sam ovdje i puna pitanja i nedoumica.
evo da se i pohvalim, došla ujutro u staju i nađem prve jariče, blizanci. sad me zanima da li je potrebno izmuzivati kozu ili to prepustim jarićima i kako da znam da je sve u redu s vimenom

Jelena_Pr
22-03-13, 10:51
Pazi,povukla sam nogu Lkl{{Sve vise zena na forumu!Dobrodosle koleginice @->--Kazu obavezno izmuzavanje svako vece do poslednje kapi bez obzira sto ga nema puno i sto oni sisaju!

ivana1976
22-03-13, 12:44
hvala, Jelena, nije ovaj forum samo za muškarce, i mi svašta znamoLkl{{.
znači, svako veče mužnja, još samo da naučim mustiLkl{{

elmir
22-03-13, 18:32
http://i50.tinypic.com/23w0ebt.jpg

- - - - - - - - - -

http://i47.tinypic.com/8vy9le.jpg

minaa
22-03-13, 22:11
Dobro vece, naravno da ces nauciti musti ivana1976 (http://poljoinfo.com/member.php?18467-ivana1976) ,nije to tako tesko... i ja sam prinudno naucila, sto se mora nije tesko heheh...ali trema i nervoza kad je jarenje u pitanju ne popusta ni sa prvom kozom ni drugom ni trecom, kod mene vec tri se ojarile, cekam cetvrtu i opet sam uzbudjena kao i za prvu ali uzitak kad vidis te malisane je neopisiv, ja imam do sada 6 kom 4:2 za curice.... lijepo sto si tako zatekla jarice (manje stresa) mene ni jedna nije tako iznenadila kraj svake sam bila tu...ali nema veze...sretno ti bilo sa kozicama divna su to stvorenja >:({

Krlemrle
22-03-13, 22:31
Danas se ojarila i poslednja. Sedam koza - trinaestoro jarića. Prvo trojke, pa tri puta blizanci, pa jedno, pa opet blizanci, i danas jedno kod prvojarke. U većini slučajeva sam ja bio babica, a dva puta uključujući i ovo danas je bila moja žena.

Pozdrav za novu koleginicu Ivanu i moralna podrška u novom biznisu. Koza je ubedljivo najbolji izbor za stočara početnika. Bolje je da se učiš i vežbaš na kozama nego na kravama. Kad jednom ispečeš zanat na kozama, polako i jednog dana za tebe neće biti tajne u uzgoju preživara.
Ja sam išao obrnuto. Moja prva iskustva u stočarstvu su vezana za goveda. O kozama nisam imao pojma, ali je zato moja žena od osme godine imala zadatak da svako jutro muze kozu dok su joj roditelji bili na poslu.

- - - - - - - - - -

pozdrav, kozari, nova sam ovdje i puna pitanja i nedoumica.
evo da se i pohvalim, došla ujutro u staju i nađem prve jariče, blizanci. sad me zanima da li je potrebno izmuzivati kozu ili to prepustim jarićima i kako da znam da je sve u redu s vimenom

Ako koza ima kojim slučajem krupne sise onda jarićima u početku treba pomoć dok sisaju. Ja ne izmuzam ništa prvih dana, prepuštam stvari prirodi. Ipak kontrolišem vime opipavanjem da nema slučajno tvrdih otoka. Prvo mleko je najdragocenije za zdravlje jarića i zato moraju oni da ga potroše, a ne psi i mačke. Kasnije kada utvrdim da neka koza ima više mleka nego što njeno jare može da posisa(to se dešava samo kod jedinaca) u tom slučaju podmećem jariće od drugih koza i to one najkržljavije, obično od trojki ili blizanaca u prvojarki. To činim isključivo uz strogi nadzor(držim jare) da ga ne bi koza lizala jer tada može da se dogodi da ga njegova mati odbaci.

minaa
22-03-13, 23:15
Cestitam za jarice, lijepa brojka..zivi i zdravi bili... >:({

Jelena_Pr
23-03-13, 12:39
Lepo bogami,odmah ismevanje na nas racun!To se kaze:"pamti pa vrati"!:){{Kod mene je ostala da se ojari jos zuta ljubimica a ove cu uskoro da odlucim.E bas mi je to problem ali sta cu.Ima da bude vrecanja...valjda nece dugo.

ivana1976
23-03-13, 17:46
hvala svima na savjetima, posebno kolegi rzbrzotrzu, ovakav savjet zlata vrijediLkl{{
razumijem ja ljude sa smislom za humor i ne može me uvrijediti ako me nazove kozom, to su pametne životinjiceLkl{{, a jbg, nismo se svi učeni rodili

Stronac
24-03-13, 20:24
samo polako zene >:({

i mama moja je svaki dan oko koza, i muze i oko jarica

Krlemrle
24-03-13, 22:01
Kod mene je žena isto glavna oko koza. Igrom slučaja sam se ja zatekao najčešće kod njih dok su se jarile.

Jelena_Pr
25-03-13, 06:59
Ma bez nas zena nista bre;D}Kad se jarila poslednja kozica,muz se nasao ispred kozarnika,kad je cuo kako se dere mucenica,uplasio se i dotrcao do kuce da me zove.Ja usla,pomogla joj i izvukla jare jer je bilo veliko a ona mala i mlada prvojarkinja.

Branko Marković
25-03-13, 07:40
Pa svaka vam čast,ili kako se na Kosovu kaze aferim.Tako isto i ja radim(mislim odmah dotrčim i javim)Šalim se,naravno.Pratio sam ja vase komentare ovih dana neka su vam srećni i napredni jarići.Pozdrav!

Peca R
25-03-13, 16:03
Ma bez nas zena nista bre;D}Kad se jarila poslednja kozica,muz se nasao ispred kozarnika,kad je cuo kako se dere mucenica,uplasio se i dotrcao do kuce da me zove.Ja usla,pomogla joj i izvukla jare jer je bilo veliko a ona mala i mlada prvojarkinja.

Tako isto i moja zena..mislim istio utrci u kucuLkl{{

ivana1976
26-03-13, 11:57
još jedno jare, bilo malo napeto, morala sam pomoći ali dobro prošlo na kraju.

Branko Marković
26-03-13, 12:09
još jedno jare, bilo malo napeto, morala sam pomoći ali dobro prošlo na kraju.
Sa srećom! nek je zdravo i napredno.

Sasha terier
29-03-13, 18:59
xaxa zene ma zaista nista bez njih kako radim u zadnje vreme i danju u el.distribuciji i nocu kao strazar kuci dodjem na 5 min i idem zena vodi brigu o njima i mogu reci zaista efikasno . ali evo i ja da se pohvalim danas zavrsili sezonu jarenja 2 ziva i zdrava jareta brat i sestra ima i 1 od pre sedam dana muskarcina okozio se baz na dan mladenaca zato je i dobio ime mladen a ova danasnja petar i petra .zenina fantazija nema druga posla pozdrav do sve odgajivace koza i ovaca

ivana1976
29-03-13, 19:52
neka su ti živi i zdravi jarići, i ja čekam nova jarenja.

- - - - - - - - - -

Danas se ojarila i poslednja. Sedam koza - trinaestoro jarića. Prvo trojke, pa tri puta blizanci, pa jedno, pa opet blizanci, i danas jedno kod prvojarke. U većini slučajeva sam ja bio babica, a dva puta uključujući i ovo danas je bila moja žena.

Pozdrav za novu koleginicu Ivanu i moralna podrška u novom biznisu. Koza je ubedljivo najbolji izbor za stočara početnika. Bolje je da se učiš i vežbaš na kozama nego na kravama. Kad jednom ispečeš zanat na kozama, polako i jednog dana za tebe neće biti tajne u uzgoju preživara.
Ja sam išao obrnuto. Moja prva iskustva u stočarstvu su vezana za goveda. O kozama nisam imao pojma, ali je zato moja žena od osme godine imala zadatak da svako jutro muze kozu dok su joj roditelji bili na poslu.

- - - - - - - - - -

Ako koza ima kojim slučajem krupne sise onda jarićima u početku treba pomoć dok sisaju. Ja ne izmuzam ništa prvih dana, prepuštam stvari prirodi. Ipak kontrolišem vime opipavanjem da nema slučajno tvrdih otoka. Prvo mleko je najdragocenije za zdravlje jarića i zato moraju oni da ga potroše, a ne psi i mačke. Kasnije kada utvrdim da neka koza ima više mleka nego što njeno jare može da posisa(to se dešava samo kod jedinaca) u tom slučaju podmećem jariće od drugih koza i to one najkržljavije, obično od trojki ili blizanaca u prvojarki. To činim isključivo uz strogi nadzor(držim jare) da ga ne bi koza lizala jer tada može da se dogodi da ga njegova mati odbaci.

i ja mislim da je s kozama lakše, imam priliku vidjeti kod susjeda koji imaju krave koji je to posao, kako se ljudi muče, što im rade mljekare...to je robija.
Dali bi bilo dobro prvi kolostrum ako ga ostane izmusti i posprmiti u zamrzivač, za neku neočekivanu priliku ako je dogodi?

nemanja_st01_58
29-03-13, 20:12
Kolostrum se zamrzava i čuva baš za takve prilike. Možda malo izgubi dejstvo ali je bolje i to nego obično mleko.

minaa
31-03-13, 13:53
Jos jedna prvojarkinja se ojarila danas jedno musko, sve super proslo....za sada 7 komada 4:3 za cure... jos jedna je ostala da se jari...
Lkl{{

crni gruja
31-03-13, 15:15
Neka je sa srecom >:({ i da su ti korisni :-\

ivana1976
31-03-13, 20:18
neka su živi zdravi i napredni, Minaa

Branko Marković
31-03-13, 22:18
Ako me niste razumeli oni smajlići u 209 postu bi značili da smo juče dobili pet prelepih jarića.Tri kozice i dva jarčića.Našoj radosti nema kraja!

sibili
31-03-13, 23:24
Branko nije valda sve od jedne. Neka su zivi i zdravi i gazdi doneli boljitak.

Branko Marković
01-04-13, 09:35
Ma ne,jarići su od dve koze.Naša bela koza(71.strana u temi fr.alpina)je ojarila tri a ona mala dva,lepo sisaju,lepo spavaju,koze su počele lepo da jedu ukratko sve je dobro i kako valja...Staviću slike ovih dana.

ivana1976
04-04-13, 10:34
evo i kod mene kraj jarenja, juče i rano jutros ukupno pet novih jariča, 5:3 za cure ukupno

Branko Marković
05-04-13, 10:16
evo i kod mene kraj jarenja, juče i rano jutros ukupno pet novih jariča, 5:3 za cure ukupno
Srečno, neka vam budu zdravi i napredni!

minaa
05-04-13, 18:45
Zavrseno jarenje i kod mene, 5 koza, ukupno 9 jarica 6:3 za cure ;D} i sve su se jarile oko podne, brzo su izbacivale posteljice jedino ova danas u podne se ojarila a jos nije posteljicu izbacila ali valjda ce brzo
Cestitke svima na prinovama >:({

Branko Marković
11-04-13, 21:53
http://imageshack.us/scaled/thumb320x320/809/img1878qt.jpghttp://imageshack.us/scaled/thumb320x320/33/img1879k.jpghttp://imageshack.us/scaled/iphone/825/img1880qv.jpghttp://imageshack.us/scaled/thumb160x160/843/img1888d.jpg
Ovo su naše koze i njihovi jarići stari 12 dana.dobili su selen i dobro napreduju.

ljubo.s
11-04-13, 22:37
Koliko je normalno da koza prenese termin? Danas joj 153. dan a jos se nije okozila.

minaa
12-04-13, 13:30
[QUOTE=ljubo.s;684203]Koliko je normalno da koza prenese termin? Danas joj 153. dan a jos se nije okozila.[/QUOT
Normalno je da se ojari do 155-og dana tako kaze nauka ali je sve to individualno...ja sam isto pocetnik i imam 6 koza ali svaka je drugacije i jarila se i simptome imala ali pred kraj se bas vidi da se jarici u stomaku mrdaju pa et mozda bi to trebali malo pogledati dok cekate...i da vime ce prije jarenja bas nabreknut od mlijeka to je isto uocljivo...bit ce to abd sve ok :)

- - - - - - - - - -

Branko Marković (http://poljoinfo.com/member.php?17624-Branko-Markovi%C4%87) Fine su ti koze i jarici u zdravlju ti bilo.... >:({

dobrodol
12-04-13, 20:57
Koliko je normalno da koza prenese termin? Danas joj 153. dan a jos se nije okozila.
To je "okvirno" da nosi 155 dana, tako računaš termin otprilike da bi bio spreman i kao takav dočekao jarenje. Može da prenese i 7-8 dana preko tog termina, ali ako se ni onda ne ojari, trebalo bi da zoveš veterinara da utvrdi šta nije u redu....Nadam se da to nije slučaj kod tebe i da će sve biti OK.....Ne mora da nalije mleka pre jarenja, može da nalije i neposredno pred ili u samom jarenju, držao sam koze oko 20 godina u kontinuitetu i iza ovog podatka stoji iskustvo i praksa a ne literatura, i uvek oko 5 koza i jarca u štali, i kod svake koze su znaci skorog jarenja bili drugačiji....

Stronac
13-04-13, 03:55
danas mi se ojarila poslednja koza, premasila je ovaj termin od 155 dana za najmanje 10-15dana ^-^
zadnja koza se ojarila 12.03 i sad ona
zdrave dvije cure dobili jos >:({

nemanja_st01_58
13-04-13, 09:55
pa ako je premasila termin od 150 sa 5 plus onih 10-15 meni više liči da se parila još jednom :)
ponovni estrus se javlja posle 18-21dan :)

ljubo.s
13-04-13, 17:05
Hvala na savjetima, koza se danas oko 13 sati ojarila, prije oko sat ipo izbacila posteljice, 2 živih i jedno, nažalost, mrtvo, napola razvijeno, ne znam da l je pravilan izraz "mumificirano", to je prvi put da se to dogodilo iako već dugo godina imamo koze( ja nisam mnogo o tome brinuo, dok su bili stariji živi oni su o tome mislili). Jarad su bojom oboje povukli na majku, 1+1, žensko je malo ali, da ne ureknem, jako živahno i vrlo brzo po jarenju je podojilo i ustalo na noge, dok je muškom iako je, duplo veće malo duže trebalo da ustane, možda je lijeno, ipak je rođeno u CG Lkl{{ Sve u svemu, zadovoljni smo, nek su oni živi i zdravi.

Jelena_Pr
29-04-13, 07:33
Najzad se ojarila i moja mezimica ;D}Ojarilla jedno celo jare,musko a mleko je nalila pre mesec dana.

crni gruja
26-05-13, 09:38
Ojarila i zadnja koza za ovu godinu dva komada musko i zensko, konacni bilans 4 prema 4..Lkl{{

Susa
30-05-13, 00:31
Može li mi netko odgovoriti iz svog iskustva od koliko starosti su muški jarići spremni za rasplod i posle jarenja koliko je prošlo vremena da je koza tražila jarca najranije?

crni gruja
30-05-13, 06:48
Nema najranije ,, sa 7 meseci je plodno zrela , tako i jarac... pre toga kao da si natrtio tinejdjerku ... sto bi rekli ljudi ne mere

rzbrzotrz
30-05-13, 22:41
^^^ Грујане, вероватно је хтео да пита колико времена прође од јарења до новог мркања, а да је за јарце питао када стасавају.

Сусо, колико ја знам, козе траже јарца сваке године у исто време. Може ваљда да се регулише термин у неком минималном обиму, али ја нисам довољно стручан да ти напишем како. Има овде много искуснијих, самим тим и паметнијих на ову тему. Један од њих је свакако и ц.груја, само те није разумео

Susa
30-05-13, 22:58
Interesuje me sledeće jasna mi je prva pitanje tj da mogu jarca od 7 mjeseci pustiti u koze i očekivati rezultat!Međutim događa mi se jedna po malo neobična situacija koza se ojarila prije 4,5 mjeseci međutim pokazuje simptome kao da traži jarca?šta da radim dali da je vodim pod jarca?simptomi su me zbunili??dali je mogućće da tako porani?ostale koze sve ok!samo mi ova jedna se pomahnitala!

nemanja_st01_58
31-05-13, 14:32
hoće poneka da se mrka u leto, na stado od 20-30 koza uvek neka duplira u maju junu pa budu jesenji jarici

Jelena_Pr
25-02-14, 21:23
Kod mene ove godine katastrofa.Prvo jarenje i nekako proslo.Ojarila Zuta jedno musko.Drugo jarenje isti dan ne daj Boze nikome.Stradala i kozica i dva jareta.Taj dan ojarila jedno mrtvo,izbacila posteljicu i nista.Nije vise imala napone,ja je uvece pomuzla.pa ujutru.Jela je normalno,malo je bila mirnija nego inace a ja sam mislila da je tuzna zbog jareta.Medjutim,kad sam dosla uvece da je pomuzem ona lezi,ima bolove...zovem veterinara...izmucili smo je jadnu do besvesti dok smo izvadili drugo mrtvo jare.Dao joj veterinar injekcije ali ujutru je imala bolove strasne.Oko podneva je crkla.Alpinica,prvojarkinja,bila je lepa kao srna.Juce stara Alpina resi da se ojari,ceo dan ja setam i nadgledam,ona ima bolove,mleko nalila ko balone.Udjem u neko doba u kucu da popijem kafu,kad se vratim ona istresla tri jarenceta!Dva zenska i jedno musko!Ali opet muke!Dok sam brisala vime da ih podoji,primetim tvrda vimena ko kamen.Izmuzem kasnije sto sam mogla i namazem dobro sircetom i mascu.Jutros opet tvrdo.Opet zovem veterinara...u medjuvremenu kupim mast komfort ili tako nesto i to namazem.Dodje veterinar da injekciju i kaze za pola sata ako ne pusti mleko docicu ponovo.Dolazio je malopre dao joj neke tri injekcije!Kaze upala vimena.Ja opet pomuzla koliko sam mogla ali sta ce sutra biti to ne znam.Eto ja se izjadah a bice sto biti mora.

Stronac
26-02-14, 09:44
kod mene za sada bilo dva pobacaja kod prvojarkinja..a inace je 7-4 za momke Lkl{{

Jelena_Pr
26-02-14, 13:12
Ljudi pomagajte!Celo jutro mazem sirce i mast!Od injekcija nista nije popustilo.Vimena su joj ko kamenje.To mi je najbolja koza na mleku.Sta da joj radim?Masiram,mazem,pokusavala sam juce muzilicom da izmuzem i nista ne vredi.Ima mleka,jarici sisaju, mada ne znam da li im je dovoljno.Mleko je bez sukrvice i krvi,cisto.Bojim se za kozu ^-^

vojvođanin
26-02-14, 15:14
Ubaci i jedno belance sa mašću i sirćetom (biće kao pomada) i maži i masiraj.Tako sam radio dok sam držao krave muzare, muke po 5-6 dana i posle prođe.Bitno je da ima mleka za jariće.

Jelena_Pr
26-02-14, 21:30
I opet problemi!Danas mi pobacila namladja kozica koja je trebala tek u aprilu da se ojari.Ceo dan sam cekala da izbaci posteljicu,bio veterinar dao dva puta injekcije za napone,ja pokusavala da izvucem sto mogu ali ne znam sta ce biti.Da li je sve izbacila nemam pojma.Razocarana sam totalno.Prosle godine su se u svinjcu jarile i sve je bilo dobro,a ove godine su dobile smestaj A kategorije,lucerku lepu,seno,hranu...i sve bezveze.Imam jos dve za jarenja ovih dana a vec me panika hvata.

slavis
27-02-14, 06:27
prvo da li je jarac sa njima ako jeste mora biti vezan, drugo mozda se koze oko hrane medusobno udaraju i trece ne daj boze mozda je uzrok podbacaja bruceloza

Jelena_Pr
27-02-14, 07:24
Jarca ne drzim,cak su i one vezane jer ima rogatih,mada desavalo se da se neka otkaci pa ih tuce redom.Hranu i vodu ima svaka posebno.Bruceloza,kaze doktor,nije,jer ona prva se ojarila u terminu,druga ojarila tri ko lutke a imam jos dve za jarenje.Kaze,da je,ne daj boze bruceloza sve bi koze pobacile a imam ih jos pet.

slavis
27-02-14, 09:42
da li je sve koze pario isti jarac

sibili
27-02-14, 15:03
Koza mora da izbaci posteljicu nemoj da vam veterinari dzabe uzimaju pare/ mozda ju je pojela pa je nema/. Moguce i da je jarac bio zarazen pa preneo na koze, raspitaj se kako je kod ostalih ako je jos neke pario. Pozdrav.

Jelena_Pr
27-02-14, 17:18
Ne,nije isti jarac u pitanju.Prvu,koja je ojarila jedno zuto fino,vodila sam kod jarca od moje koze Alpine (prodala sam ga komsiji).Drugu koja je ojarila mtrve jarice i uginula isto je on zaskocio ali nju sam dobila kao jarence od ujaka iz Panceva i to je trebalo da budu super jarici jer je jarac od dobre majke bez rogova a ona rogata Alpinica medjutim nista od svega.Ova koja je pobacila primila je jarca poslednja i to nekog sarenog komsijskog.Ove dve sto treba da se ojare isto tog ali one su zasad u redu.Stara koja je ojarila tri i ima upalu vimena je inace najbolja na mleku i ojarila je tri a primila je jarca sa novosadskog sajma mladog i lepog Alpinca.

- - - - - - - - - -

Sto se posteljice tice,molim Boga da je sve izbacila ako nije,proci ce i ona kao Pancevka.Veterinar ne moze da ubaci ruku jer je ona mala,ja sam uspala ali cetiri prsta.Posteljica nije srela pa se kida nisam uspela da je izvucem u komadu.Strasno.Danas slabo jede,izbacuje ceo dan pomalo a da li je to u redu videcemo.Sta mi Bog da to ce i biti.Nerviram se strasno,onu kozicu ne mogu da prezalim ali sta cu.Dosad nisam imala problema sam me je bas poteralo.

slavis
27-02-14, 22:09
samo se bori i ne odustaj , ja sam u ovcarenju imao strahovite pehove ali nismo odustali i sada taj posao volimo jos vise pa samim tim i jos vise uzivamo

Jelena_Pr
28-02-14, 00:27
Hvala na podrsci!Evo me sad iz kozarnika.Ojarila se preposlednja.Musko i zensko.Ja otisla u pola devet da pozumem kad ona spremna.Kazu da se ne jare nocu.Kod mene ove godine sve nesto naopako.Vazno je da je dobro.I mala koja je juce pobacila deluje da je bolje.Najzad je i stara sa vimenom krenula nabolje.Uspela sam da je pomuzem!Sad mi je malo laknulo.Bice valjda sve ok.

slavis
28-02-14, 06:15
eto vidis, samo ih redovno obilazi i budi sa njima mimo obaveza bar pola sata dnevno cisto da pratis ponasanje dok jedu da li prezivaju , kakva je stolica da li su vesele ...

Jelena_Pr
28-02-14, 07:33
Jedu uvek lepo i obimno.Ovih dana sam ih stavila na dijetu jer sam stvarno preterala sa ishranom a i nisam smela staroj da dajem puno zbog vimena.Sinoc sam ih pocastila sa malo lucerke obrisali su je u trenu.Ma i maju i ishraanu i uslove super.Ja provodim vise vremena ovih dana kod njih nego u kuci.Vec sam premorena ali izdrzacu do kraja.Jos mala rogata treba da se ojari za 3-4 dana.

Simon Pozar
28-02-14, 19:11
kod mene kad ovca ili koza ne izbaci placentu, samo da 5ml geomicin retarda da ne dobije sepsu pa se ona vremenom ocisti komad po komad. tako radim niz godina i nikada nisam imao problema.

Jelena_Pr
02-03-14, 22:19
Danas je kod mojih koza zavrseno jarenje!Od cetiri Alpine,jedna je pobacila,jedna tri ojarila a druge dve po dva.Zuta jedno jare.Ukupno osam,odnos 4:4.Dobro je.Prvojarkinje su me namucile.Ona jedna uginu,ova druga pobacila.Ima mleka ali jedva je pomuzem ne da se.

crni gruja
03-03-14, 11:17
Jos tri jarenja ocekujem krajem marta, za sada su ove dve super .. jarice odvojio sa sise posle 30 dana .

ljubomir
04-03-14, 19:44
Jutros mi se okozila koza 3komada. Svako sam drzao da nauci da sisa. Posle sam otisao na nekoliko sati i kad sam se vratio jarici leze pored koze nezainteresovano za sisanje. Na sve nacine sam pokusao da ih nadojim ali nisam uspeo nece da otvore usta i kad im stavim sisu u usta nece da vuku . Tako sam pokusao sa svo troje ali rezultat je isti.Posle sam pokusao na cuclu ali isto. Sta da radim.

Sava21
04-03-14, 20:19
garant su sami sisali pa su siti.desavalo mi se to kod jagnjadi.ako pocnu da se vrpolje i bleje onda je problem,a ako spavaju samo uzivaj.

German hunting terrier | Jagdterrier