PDA

View Full Version : Košnica Rodna Voja

Advertisement

sarbanac
10-02-11, 19:12
Bavio sam se pčelarstvom više iz hobija to jest za vlastite potrebe. Nažalost ostao bez pčela iz opravdanih razloga. Sada su se stekli uslovi pa krećemo ove godine jovo nanovo. U međuvremenu saznao sam za novi tip košnice Rodna Voja. Pošto krećem iz početka razmišljam da pčelarim sa ovim tipom košnica. Iskusni pčelari iznesite svoja iskustva za i protiv. Svaka košnica ima svoje loše i dobre strane.

nvucinac
11-02-11, 18:30
Forum Kosnice Voja
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php
SPOS forum
http://spos.info/forum/index.php?board=15.0

sarbanac
11-02-11, 22:29
Hvala kolega puno ste mi pomogli!

novii
16-02-11, 19:50
A da se malo raspitaš koji tip košnica je najkorišćeniji na planeti Zemlji, pa kad vidiš koliko pčelara koristi LR košnice, verovatno ćeš shvatiti, šta je praksa dokazala.

Za ove Rodna Voja košnice sam sad prvi put čuo. ^-^

selembai
16-02-11, 22:30
Svako se drži košnice sa kojom je počeo pčelariti i sa kojom zna da radi.
LR je u prednosti samo zato, što ih ima najviše i najlakše je kupiti roj ili društvo na LR ramovima.
Košnica je samo alat. i ako znate koristiti alat u svakoj košnici će te imati prinose, sa manje ili više posla.
Video sam pčelinnjak sa velikim brojem LR košnica, a vlasnik kaže da mu se RV više sviđa. Na pitanje zašto nepređe na RV odgovor je bio "Ko će 250 košnica izbaciti da bi kupio drugi tip." Finansijski se ne isplati.

Obim posla je otprilike isti, sa tim da su nastavci kod RV, napunjeni medom oko 25% lakši, a prolećni razvoj je mnogo burniji.
Uostalom na forumu SPOS-a možete naći dosta mišljenja i kritika za obe vrste.
Rodna Voja i Eko Voja, su dosta "mlade" košnice, a zna se da na našim terenima, ljudi jako teško prihvataju inovacije, pa ma kako one korisne bile, ako ne dolaze sa "zapada"!

sarbanac
19-02-11, 10:01
Privuklo me to što se tvrdi da je ova košnica najpribližnija pčelinjim staništima u prirodi. Video sam jedan napušten pčelinjak sa nekoliko košnica i jednom vrškarom. Sandučare su bile bez pčela dok je vrškara ili ti pletara radila nekoliko godina bez prihrane i lekova. Za ovu košnicu ljudi imaju samo reči hvale niko ne pominje njene mane.

selembai
19-02-11, 13:10
Svaka košnica iz koje se oduzima med, ima svojih mana. Od samog pčelara zavisi, dali će te mane uočiti, i znati da ih sanira.
Najpribližnije prirodnom staništu pčela jeste vrškara.
Čim mi dodajemmo veštačke satne osnove, matičnu rešetku i sliične stvari radi većeg prinosa, pojavljuju se mane, i veća podložnost pčelama raznim bolestima.

sarbanac
09-10-11, 22:38
Ma više neznam ni sam. U međuvremenu sam listao pčelarske forume i našao dosta podataka o raznim košnicama. Najviše me zainteresovala alpska košnica Ivana Brnde. Čim zazimi krećemo sa pravjenjem košnica.

tragtor
09-01-12, 22:28
Video sam da postoji i varijanta Eko rodna voja košnica, sad ne bih znao tačno koje su prednosti u odnosu na redovne košnice. Vidim da ima nekih informacija na Internetu, a da li neko ima od vas nekih praktičnijih iskustava.

beljac
09-01-12, 22:58
Sarbanac imas li dimenxije ramova ( rodna voja) ja nisam cu a i vido tu kosnicu.

rosuljac
09-01-12, 23:20
jel neko radi sa njima ?

sarbanac
10-01-12, 08:57
Rodna voja je kvadratne osnove sa 10 ramova. 372 puta 372 visine 200mm. Tragajući po raznim forumima našao sam oprečna mišljenja. Ja sam odustao da gradim ove košnice. Odlučio sam se za devetoramnu alpsku po modifikaciji Ivana Brndušića Brnde.

siks
10-01-12, 13:22
Ja ih imam dve godine i ove godine planiram da potpuno pocnem da pcelarim sa njima.Probao sam do sad sa nekoliko tipova kosnica i sve imaju neke svoje dobre i lose osobine ali je izgleda rv idealna.Imam trenutno sedam rv kosnice i tridesetak db-10,ali sad pravim jos dvadeset rv.

sarbanac
10-01-12, 13:29
Siks dali si imao veći prinos meda sa rv u odnosu na db. Dali si platio autorska prava? Rodna voja je zaštićeni patent i zabranjeno je praviti i koristiti više od pet košnica bez naknade autoru.

nikola_VUK
10-01-12, 16:01
Dovoljno je malo da modifikuje košnicu i nema problema sa autorskim pravima.

zarkodj
10-01-12, 20:06
Rodna voja je kvadratne osnove sa 10 ramova. 372 puta 372 visine 200mm. Tragajući po raznim forumima našao sam oprečna mišljenja. Ja sam odustao da gradim ove košnice. Odlučio sam se za devetoramnu alpsku po modifikaciji Ivana Brndušića Brnde.

Ovo ne može biti tačna mera, Spoljna mora biti 414 mm a 200 odgovara za visinu nastavka.

sarbanac
10-01-12, 21:46
Unutrašnje dimenzije su kao širina kod lr košnice mozda sam pogrešio za 2mm. Spoljna mera nije bitna već unutrašnja kod bilo koje košnice. Mislim da je naknada autoru 5evra po košnici. Ako je to što se piše onda nije mnogo. Meni se više sviđa alpska sa 9ramova. Nema tretiranja nema prihrane u proleće netreba matična reše ka nema prevešavanja ramova.

siks
10-01-12, 23:46
Malo modifikovano i nema autorskih prava,a sto se tice prinosa neznam koliko su veci ali znam da je lakse suzbiti rojevi nagon nego u db-10 ili lr, a to odma znaci i vise meda.Kod mene je bagrem glavna pasa i ja kad pripremim drustva za 10 maj da pudu jaka obicno dodje do rojenja i ne bude meda uopste.Kad to preselim na drugi bagrem,one stose izrojile ne donesu nistaa one sto nisu se razbiju od meda,tako da ce rodne da zavrse posao.

sarbanac
11-01-12, 00:09
Rojevi nagon kod lr je lako kontrolisati uz pomoć mr. Ja sam na 15 dana pred bagrem dizao svo zatvoreno leglo u gornji nastavak. Maticu sa otvorenim leglom dole. Na okviru sa mr ima leto za gornje nastavke. Kad počne bagrem skne se rešetka i postavi mreža sa letom za gornje nastavke. Donje leto se zatvara a otvara se novo sa strane. Matica gubi sve izletnice. U gornjim nastavcima nema legla pčele osećaju maticu kroz mrežu i normalno rade. Tako se suzbije rojevi nagon i znatno poveća prinos meda.

Trutonja
16-02-12, 17:45
Rodna Voja je jako loš tip košnice i ne bi trebalo upustati se u avanturu pčelarenja sa njom.

futurefarming
16-02-12, 17:50
Razlozi, iskustva?

sarbanac
16-02-12, 18:02
Rodna Voja je jako loš tip košnice i ne bi trebalo upustati se u avanturu pčelarenja sa njom.. Kolega dali ste imali prilike da se sretnete sa ovim tipom košnice? Neki je hvale neki kude. U svetu ima dosta tipova uskovisokih košnica i sve se više šire. Dajte neke podatke. PS. Dali ste bili na predavanju Ivana Brndušića Brnde u NS 4og februara?

Trutonja
16-02-12, 19:01
O košnici Rodna Voja sam čitao ovde http://www.beekeeping-dragoslav.com/Data/Srpski%20pcelar%20br.%2017.pdf

novii
17-02-12, 12:39
O košnici Rodna Voja sam čitao ovde http://www.beekeeping-dragoslav.com/Data/Srpski pcelar br. 17.pdf (http://www.beekeeping-dragoslav.com/Data/Srpski%20pcelar%20br.%2017.pdf)

Informisanje iz samo jednog izvora se nikad ne preporučuje. Tip košnice je daleko od idealnog, ali bi se teško moglo reći da je jako loš. Pod pojmom jako loše košnice ja smatram pološke i razne tipove sandučara.

sarbanac
17-02-12, 15:12
Sto ljudi sto ćudi. Pološka sa usko visokim ramom 30~40 sa dve matice daje visoke prinose. Neki smatraju da nema loše košnice. Ljudi uspešno pčelare i sa vrškarama.

novii
17-02-12, 15:30
Da, upešno se pčelari, ali ja ne znam ni jedan pčelinjak sa preko 200 pološki ili 200 vrški. To je više za hobiste, dok je košnica Rodna Voja predviđena i za koršićenje na većim pčelinjacima.

Trutonja
17-02-12, 21:24
Ko je to predvideo košnicu Rodnu voju za veće pčelinjake, samo onaj čija je košnica?
Gde postoji veći pčelinjak sa tom košnicom, nigde?

rosuljac
17-02-12, 21:28
ima usku primenu , pre svega kog ljudi sa problemom sa kicom jer je laksi rad sa istom, ja sam se odlucio za najtezu varijantu db12 :) tako da videcemo, kupio knjigu od umeljica precalrstvo koja je za sad a procitao sam je dve trecine osnovna literatura za sve !
Stari precalari kazu da nema lose kosnice vec loseg pcelara.
Na jugu se vise koriste db12 ili db10 dok severnije LR , ostale AZ kod selecih pcelara , a sve ostale pa i sumljivo patentne rodne voje ne u velikom broju.
Ali cu sigurno kupiti 5 da probam i nju i donesem svoj licni utisak !

jbrtka
17-02-12, 21:43
Ima li neko da koristi kosnice tipa kljestare?(gerzon)

Trutonja
17-02-12, 23:35
Ali cu sigurno kupiti 5 da probam i nju i donesem svoj licni utisak !

Ruka ne treba da se gura u vatru da bi video da li ćeš da se opečeš.

profesionalac
28-02-12, 12:31
Ne poznajem nijednog ozbiljnijeg pčelara koji pčelari košnicom Rodna Voja a o profesionalcima i da ne pričam. Zar vam to ne govori nešto.8)

futurefarming
28-02-12, 14:37
"Nema loših košnica već samo loših pčelara."-najpametnije što sam, kao početnik, čuo. Skepticizam oko košnica Voje Brstine mene navodi da razmislim i krenem baš sa njima, pogotovo što nisam čuo niti jedan razlog, obrazloženje ZAŠTO nisu dobre. A RV dobila zlatnu medalju... Sve mi liči na ono naše čuveno -kudi konja kojeg nisi jahao-.

Trutonja
28-02-12, 18:18
Kada budeš potpuno ušao u pčelarstvo shvatićeš da pored loših pčelara postoje i loše košnice. Ja sam ti dao link gde si mogao da pročitaš obrazloženje i razloge zašto je Rodna Voja loša košnica. Ti ili nisi čitao ili ne shvataš. Ustvari pčelarima početnicima su sve košnice iste, ne prave nikakvu razliku između njih. Tvoja je stvar sa kojom košnicom ćeš pčelariti. Ako se odlučiš za dobru imaćeš koristi, ako se odlučiš za lošu imaćeš samo štetu. Ti ako smatraš da je RV dobra daj bar jedan razlog zašto je dobra?

Ta zlatna medalja SPOS-a vredi ko ovaj sneg. U žiriju su bili pčelari amateri i nećemo da ulazimo u njihovu stručnost sada. Sem toga tada se nije znalo da je košnica Rodna Voja kopija "Raad košnice". Evo ti link o "Radd košnici" pa pročitaj možda ćeš shvatiti.

http://www.beekeeping-dragoslav.com/Data/Srpski%20pcelar%20br.%2018.pdf

futurefarming
28-02-12, 18:37
Da li je plagijat ili ne nije tema kojom početnici treba da se bave, za profesionalce svakako jer je sloga srpskih pčelara legendarna. Članak autora (koji takođe ima svoju košnicu) sam pročitao u br. 17, moje mišljenje nema nikakvu težinu u pčelarstvu ali bi profesionalac tog kova morao da svoje obrazloži na mnogo, mnogo više strana.

sarbanac
28-02-12, 18:42
Trutonja dali si imao košnicu rodna voja? Dali znaš nekog ko ih ima? Ja sam kontaktirao neke ljude koji pčelare ovom košnicom i zadovoljni su prinosima. Čak joj daju prednost u odnosu na klasične. Ja ne mislim da je nešto spektakularno jer med ne donosi košnica već pčele.

Trutonja
28-02-12, 19:09
Da li je plagijat ili ne nije tema kojom početnici treba da se bave, za profesionalce svakako jer je sloga srpskih pčelara legendarna. Članak autora (koji takođe ima svoju košnicu) sam pročitao u br. 17, moje mišljenje nema nikakvu težinu u pčelarstvu ali bi profesionalac tog kova morao da svoje obrazloži na mnogo, mnogo više strana.

Ako nije bitno da li je plagijat zašto se pozivaš na zlatnu medalju? Plagijati se ne nagrađuju.

Čudi me da mladi čovek smatra da je sloga srpskih pčelara legendarna, zar treba da budu jednoumni, šta ti zagovaraš?

Ti očigledno štitiš ovu košnicu i ne prihvataš nijedan argument protiv nje. Ti ne moraš na mnogo strana da obrazlažeš, kaži nam ukratko zašto je ta košnica dobra i mi ćemo ti poverovati.

futurefarming
29-02-12, 01:27
Da odgovorim od trećeg pitanja, nemam ni prava ni interesa da je štitim ali bi mi bilo drago ako jeste domaća pamet. Daleko od toga da ne prihvatam argumente, štaviše, siguran sam da nije savršena jer takve košnice nema ali neću da pričam na pamet, godine rada i iskustva moraju da stoje iza iznetog stava. Oni pčelari koji su je uneli u svoj pčelinjak ne žale se ili bar ne pišu/ne govore o tome a oni koji nisu...

Moje je da čitam i slušam, za 10-15 godina da kažem koju manje bitnu a za 30 da zagovaram (ako do tada pčelari budu uopšte i razgovarali međusobno, kako je krenulo).

Koliko sam informisan odluka o nagradi je bila jednoglasno doneta, valjda u komisiji za dodelu sedi bar jedan valjan pčelar?

Trutonja
29-02-12, 02:35
Koliko puta treba da ti se kaže da nije domaća pamet, već kopija holandske "Raad košnice" iz 1896. godine.

Prihvatili su je pčelari početnici koji još uvek nemaju predstavu sa kakvom košnicom pčelare. Kada budu shvatili biće kasno, imaće mnogo izgubljenih godina.

Pčelari pričaju međusobno i sada, a pričaće i kroz 30 godina. Dobro je što različito razmišljaju jer to donosi napredak. Očigledno je da se tebi to ne sviđa i da ti više voliš jednoumlje.

Kada je ova košnica u pitanju ti si zaveden nagradom. Na pčelarskom sajmu 2010. godine košnica Rodna voja nije ni imala pravo da konkuriše u konkurenciji inovacija a kamo li da bude nagrađena, zato što se ona pojavila još 2002.godine, ali u cirkusu SPOS sve se može. Tom prilikom nijedna druga košnica se nije takmičila. Košnica Rodna Voja se takmičila sa četkom za skidanje pčela, štipaljkom za otklapanje saća, dizalicom za nastavke, bušilicom za ramove i drugo. Svaki komentar na sve ovo je suvišan. Na komisiju ne treba potrošiti nijednu jedinu reč.

sarbanac
29-02-12, 07:11
Dali je plagijat ili ne pčelama uopšte nije važno. Košnica rodna voja je zaštićena patentom i to je overeno u Ženevi. Kako je taj Brstina to uspeo neznam ako je kopija. Sličnu košnicu kvadratne osnove ima i Dragoslav Šeš samo je plodište veće visine za 6,5cm. Patent nije samo u dimenzijama košnice već i u tehnologiji rada. Meni lično smeta što je korišćenje ove košnice zabranjeno preko 5 društava bez naknade autoru. Dragoslav Šeš sa sličnom košnicom kako tvrdi ima veće prinose za 30% u odnosu na klasične košnice. Proiguman Petar Dragojlović na manastirskom pčelinjaku takođe koristi rodnu voju i tvrdi da je dobra. Ja nigde nisam naišao na osporavanja da ne valja za pčele već samo komentare da to nije ništa novo ni epohalno. Jedno je sigurno da klasične košnice nastavljače imaju puno nedostataka. Pojavile su se bolesti pčela koje su do skora bile nepoznate. Klimatske promene takođe utiču na život pčela. Pčelari sveta tragaju za raznim modelima košnica koje će pčelama pružiti uslove što sličnije prirodnim. Mišljenja su da košnice usko visokog tipa kvadratne osnove više odgovaraju životu pčela. Pa tako ima raznih modela od alpske i njenih varijacija do engleske optimal košnice. Netreba nešto ni kuditi ni hvaliti dok se ne proba par godina. Kako god kajanje će uslediti dali oni koji se odluče da probaju ili onih što nisu. Vreme će pokazati.

Trutonja
11-03-12, 18:29
I pored toga što sam dao link gde se osporava ta košnica i obrazlaže zašto ne valja ti i dalje tvrdiš suprotno.

Košnica Rodna Voja se primenjuje već punih deset godina i pokazala se kao loša, tako da neki pokušavaju da se otarase njih. Ko nije shvatio za to vreme onda nikad neće ni shvatiti.

Uostalom kaži nam koliko je konstruktor ove košnice u zadnjh pet godina prodao meda. Kada taj podatak imamo svima će biti sve jasno.

zarkodj
11-03-12, 18:58
Uostalom kaži nam koliko je konstruktor ove košnice u zadnjh pet godina prodao meda. Kada taj podatak imamo svima će biti sve jasno.[/QUOTE]

Zato ja predlažem ljudima pređite na Dragoslavku.

sarbanac
12-03-12, 08:44
Koliko je dotični Voja proizveo meda treba ga pitati lako je dostupan za informacije. Ta šešovka je isto to samo drugo pakovanje a takvih desetoramnih košnica kvadratne osnove ima u svetu bar još cetri modela sa nekim odstupanjima u visini nastavka.

Trutonja
12-03-12, 12:05
Ne treba ga pitati, zna se da veoma malo proizvodi med, samo da li je on u pitanju ili košnica ne valja?

Po tvojim shvatanjima o košnicama ispada da su LR i desetoramna DB isti tip košnice, jer je DB višlja za samo 68 mm.

jbrtka
12-03-12, 13:46
Kakve veze ima ako covek prozvodi manje meda?mozda se bazirao na proizvodnju matica,mleca ili ako su nove kosníce pa jos i izvlace satne osnove,normalno da daju manje meda,

Trutonja
13-03-12, 00:26
Reč "možda" se upotrebljava kada se nešto predpostavlja, međutim u ovom slučaju sve je poznato. Ne bazira se na proizvodnju matica i mleči, košnice su stare 10 godina, valjda pčele ne izvlače satne osnove još uvek?

sarbanac
13-03-12, 16:34
Kvalitet jedne košnice se ne ocenjuje koliko je ko proizveo meda. Koliko njih sa db ili lr proizvedu zanemarljive količine pa niko ne tvrdi da ti tipovi košnica ne valjaju. Može se reći da imaju nedostataka. Kvalitet vojine košnice se može ustanoviti jedino ako se na istom pčelinjakn stavi recimo deset klasičnih nastavljača i deset rodna voja. U istim uslovima da budu jedno pet godina i onda će se tačno znati vredi li ili ne. Ovako iznositi paušalne ocene iz nekih drugih razloga nije ni kolegijalno ni moralno. Najbolje ocene daće ljudi koji rade takvim tipom košnice. Ovlašćeni proizvođač i distributer ovih košnica nemože da stigne da ih napravi. Zašto ih ljudi kupuju ako ne valjaju.

profesionalac
14-03-12, 09:33
Sarbanac, postavio sam pitanje da li znate nekog profesionalnog pčelara da pčelari košniacama Rodna Voja. Sigurno neznate a nećete ni znati. E kada to vidite znajte da je taj tip košnice dobar i da taj pčelar-profesionalac nije bez veze rizikovao silna uložena sredastava i rad u nešto što ne valja. Kada kažem profesionalac mislim na najmanje 200 pčelinjih zajednica. Svi koji se profesionalno bave pčelarstvom neće sebi dozvoliti takav luksuz i avanturu da izaberu tip košnice koji ne valja. Nemojte molim vas zaboraviti da je sve to biznis ili neke bolesne ambicije pojedinaca. Pa zamislite tek preparate Voje Brstine. Zašto taj čovek ne odaradi potrebne analize i ispitivanja i ne registruje svoje preparate. Verujte mi postao bi najbogatiji čovek na svetu!!!!! On se pravda time da je to previše skupo i da nema sredstava. Kada neko ima neko epohalno otkriće (kao što je efikasan lek protiv varoe) javljaju se investitori para koliko hoćeš. To je ljudi i moje drage kolege prodaja magle, a zna se šta se radi u magli i u mutnoj vodi. Vašim ovakvim pisanjem samo dovodite u zabludu mlade kolege pčelare, pa bih vas ovom prilikom molio da malo pripazite šta pišete na ovom forumu (pa čovek propagira na ovom forumu debljinu daske od 4 cm i vraća naše pčelarstvo na period od pre 50-60 godina, zanemarujući i svetske i naše standarde) koji bi trebao da ima edukativni karakter.

jbrtka
14-03-12, 15:13
Moze li neko da mi nabroji par prednosti ove kosnice naspram ostalih?lr,db ili fararove.

sarbanac
14-03-12, 20:21
Lr, db, far su košnice nastale u americi gde se pčelari italijanskom žutom pčelom. Kao takve nisu primerene našem podneblju i našoj auhtotonoj pceli sivka. Usko visoke košnice kvadratne osnove više odgovaraju životu pčela u našim uslovima.

profesionalac
15-03-12, 08:12
Ovo kao da je iz ustiju Voje Brstine, Sarbanac nisi naveo da je ovo citat. A koji tip košnica onda odagovara za kavkasku pčelu.

sarbanac
15-03-12, 09:34
Ma koji Voja. Koliko tipova takvih i sličnih košnica ima. Dragoslav Šeš, Ivan Brnda a tek Ware pa poljaci španci mađari ... Ja sam dao u izradu košnice po upustvima Ivana Brnde. U tom smislu sam ga kontaktirao čitao šta je objavio i išao na njegovo predavanje. Pčelari koji koriste Brndin metod imaju samo reči hvale. Po tom načinu rada moguće je i ne trovati varou.

novii
15-03-12, 09:58
Kao što je neko napiso gore , poznato je da je najbolje ono što profesionalci upotrebljavaju, a najzastupljeniji je LR u svetu. Ostalo su sve varijacije, sa nekim svojim specifičnostima. LR svakako nije najbolja košnica za pčele, ne može se izvući najviše meda, ne uništava varou. Ali je LR standardna, visine svih ramova su iste i omogućavaju pčelarima najbrži rad sa pčelama.

Ali ovo je tema o košnicama Rodna Voja, koje imaju svojih specifičnosti, te se zbog toga nikad neće proširiti u širu upotrebu ( kao i slični varijeteti za koje njihovi autori tvrde sve i svašta ). A da ne valja, propala bi zajedno sa autorom posle samo dve godine, međutim čim opstaje deset godina, a biće prisutna i narednih nekoliko decenija na našim prostorima, jasno je da je baleko od loše košnice.

Trutonja
15-03-12, 20:12
A da ne valja, propala bi zajedno sa autorom posle samo dve godine, međutim čim opstaje deset godina, a biće prisutna i narednih nekoliko decenija na našim prostorima, jasno je da je baleko od loše košnice.

Košnica pološka traje vekovima, pa opet ne valja. Pčelari početnici koji su naseli na Rodnu Voju još uvek ne shvataju u šta su se uvalili, a oni koji su uvideli svoju grešku sigurno da je neće spaliti. U budućnosti će biti prisutna kao sanduče za drva, sanduče za zobljenje krava, gnezdo za kokoške i slično.

Najbolje bi bilo da ovde Voja Brstina objasni zašto tvrdi da je njegova košnica dobra, ako zna i ako sme, a ne da to radi samo na svom forumu.

mims
17-03-12, 22:29
Da oladite malo. Prepucavanje je obrisano.

Trutonja
18-03-12, 22:11
Lr, db, far su košnice nastale u americi gde se pčelari italijanskom žutom pčelom. Kao takve nisu primerene našem podneblju i našoj auhtotonoj pceli sivka. Usko visoke košnice kvadratne osnove više odgovaraju životu pčela u našim uslovima.

Nije tačno da se u Americi pčelari italijanskom rasom pčela, pčelari se sa više rasa i hibrida. Zamolio bih te da mi objasniš zašto LR, DB i Farar ne odgovaraju našem podneblju i našoj autohtonoj rasi pčela?

sarbanac
18-03-12, 22:55
Neću da vam kažem.

jbrtka
18-03-12, 23:12
Nije to do kosnice,vec do pcelara i pase.lr da tolko meda ko ni jedna,ali treba da su jaka i zdrava drustva,i da je pogodna pasa.mi smo puno
Puta na suncokretu imali dnevni unos od 8-9 kg i za 4-5 dana su kosnice bile pune meda,pa smo triput u krug vrcali.godisnje 1 lr da od 90-100 kg meda-zavisi od godine.

sarbanac
19-03-12, 06:09
Pa da mi je bliže Crvenka ja nebi ni pravio košnice tu ima derivata tako da je moguć prinos i 200kg a i nekoliko tona. Ovako ja ću za sebe raditi kako treba da ne kuvam pekmez. Inače kad bude neko vaše predavanje doćiću rado da čujem pa možda promenim mišljenje.

jbrtka
19-03-12, 13:37
Druze u mom ujakovom medu neces naci GARANTOVANO kristal secera,u nasoj porodici sa mamine strane(Slivka)se pcelari preko 80godina pa ti vidi!

mojalovaa
19-03-12, 17:25
Nisam pcelar ali imam brata koji jeste , i nema lose kosnice sigurno , on je to dokazao , ne zelim da ulazim u raspravu s nikim , ali sve ovisi o puno faktora a naj manje o tipu kosnice , ako se ne varam mozete krenuti od toga u kom pravcu su okrenuta leta kosnica , pase (livada , bagrem , zlatosipka , kesten ) , vode , pa na dalje , e vo samo za proimjer , moj brat je imao 24 kosnice LR i nesto DB , imao je godisnji prinos od 63 kg meda po kosnici i to i u LR i u DB , cak mi se cini da je u DB bilo i vise ali on kaze da je tako pa nek bude,

German hunting terrier | Jagdterrier