Profesionalni oraci i takmicenja.

Ja sam se prošle godine takmičio. Bio sam peti!!! Od šest takmičara! :udri: :D

Najave su da bi ove godine takmičenje u Srbobranu trebalo da bude bolje organizovano, masovnije i značajnije! Kad budem imao podatke sve ću blagovremeno objaviti ovde pa se nadam da će i neko od forumaša učestvovati u takmičenju.
 
Svaka čast na otvaranju ovoga :D :D :D :D ::svaka cast:: ::svaka cast:: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:. Nebih mnogo da se hvalim ali na ovom delu foruma javlja vam se višestruki šampion u oranju i to stariji ali još uvek dobar. Za podsećanje od 1976-1985 nije bilo godine da nisam stigao i na po nekima i pobedio naravno na državnom nivou, prvo opštinsko, pa pokrajinsko, pa savezno. jedno divno sećenje na sve to me vraća u moju mladost kada ponosno na grudima nosio medalje kao naj orač a mogu vam reći da je to bilo pravo takmičenje i da je odaziv bio fantastičan zamislite samo na pokrajinskom nivou bude i po dvestotinjak tačmirara po raznim kategorijama a na saveznom iz skoro svake republike po troje u svakom rangu, omladinci, škole, žene, privatni i na kraju drušveni sektor e to je bilo pravo ali da za sada nedužim mnogo još jedno samo za Srbobransku brazdu- bio sam 2009 god gde nije ovako rangirano po kategorijama kao pre već sasvim drugi sistem i naravno i ovde je došlo do izražaja višegodišnje iskustvo i odneo ubedljivu pobedu - verujte i suze su potekle tada samo iz razloga što sam gledao i sina na tom takmičenju a video sebe od pre više dvadesetak godina - bila su to lepa vremena :D :ppozdrav: ::svaka cast:: ::svaka cast:: .
 
@Ganga jel nam mozete malo reci kako je bilo pre,da li ste svi bili uniformisani odnosno svako dobije istu masinu ili ste sami pravili kombinacije cime bi ce moglo najbolje uraditi. :ppozdrav:
 
North ARMY je napisao(la):
@Ganga jel nam mozete malo reci kako je bilo pre,da li ste svi bili uniformisani odnosno svako dobije istu masinu ili ste sami pravili kombinacije cime bi ce moglo najbolje uraditi. :ppozdrav:
Kao prvo kad god je bilo moguće i na opštinskom takmičenju smo gledali da budemo uniformisani a posebno se vodilo računa dalje kako izgledamo naravno da smo to sve dobijali besplatno, a što se tiče traktora i pluga na opštinskom je bilo šta ko totera uz napomenu da se nemožeš takmičiti sa traktorom preko 90 KS sa izuzetkom omladinaca i žena koje su imalei traktore manjih snaga jedino ako se desi da se i pokrajinsko takmičenje održavalo u istoj opštini dešavalo se da IMT dopremi svoje traktore tako da smo svi imali iste uslove naravno po kategorijama a na samom pokrajinskom je uvek bilo novi traktori koji su dobivani od IMT-a 539, 542, 577 koji su bili raspoređeni po kategorijama. Nov traktor nov plug pa napred u takmičenje, dobiješ malo vremena za pripremu da bi se farba sa pluga skinula i plug uštelovao koliko je to bilo moguće što bolje, postoji neko osnovno štelovanje koje i sada proizvođači plugova daju ali uvek je tu odstupalo od klasike jer se nailazilo na različite tipove zemljišta koja su zahtevala dodatna podešavanja. Da napomenem pre samog takmičenja se izvlače brojevi takmičara kao i brojeve parcele i tu si mogao imati malo sreće ako dobiješ veći broj takmičara a parcelu šta bude. Sam si morao u parceli sve podešavati nije se smelo kolektivno raditi, mogao si dobijati sugestije od kolega i ništa više dosta je strogo bilo, a i kod traktora pa i pluga nisi smeo ništa menjati sve je moralo biti fabrički, jednom prilikom je jedan takmičar umesto ravnog crtala stavio nazubljeno, drugi promenuo raonike i usledila je odmah diskvalifikacija sa takmičenja tako da se maksimalno vodilo računa o istim uslovima za sve. Za sada jedan deo o ovome a sve ostalo po pitanjima koja budu usledila i ako uspem da pronađem koju sliku iz tog vremena pokušaću da je okačim da vidite kako je to bilo lepo.
 
Kakvo je bilo samo oranje,razor,da se nabaci na sredinu ili sendvic ??
Verujem da ima i strucnije terminologije ali ja znam za ove izraze i naravno dedine "stukanja" i "askanja" ako se ne varam,sto mu isto dodje razor i naor(kada kroz sredinu njive ima malo brdo)...
 
Ja sam svojevremeno dok sam isao u poljoprivrednu skolu u zrenjaninu isao na takmicenje oraca u Pozarevac ja se nesecam tacno koje godine ali otprilike 98 ili 99 g nisam siguran.
Malo je bilo ne fer jer su domacini koji su pobedili imali ekstra plugove i dobre nove traktore imt 539 .a ja sam bio dobio 549 traktor i neku dresinu od pluga i tako
 
Kod nas ides sa svojim traktorom i sa svojim plugom, takva su pravila i na svjetskom natjecanju.

Plug mora biti standardan i tosno se zna sta smije od dodataka imati. Za natjecanje se preporuca, obadva crtala, pretpluznjaci, deflektori, i daske po izboru, naravno.

Postoje i natjecateljski plugovi sa tatalno zavrnutim daskama al su jako skupi u odnosu na standardne plugove i s njima se oru samo natjecanja jer nisu pogodni za normalno oranje (ne moze se orati brzo s njihovim daskama), a i pre skupi su da bi se trosili bez veze...

Svidja mi se ovo sto Ganga pise da su svi u istoj klasi imali isti traktor i isti plug, ali to se tako ne moze raditi, jer na svjetsko natjecanje ides sa onim s cime si osvojio prvo mjesto u drzavi, a u danasnje vrijeme IMT nema plug koji bi napravio dobar rezultat. Tj, ima plug, ali nema daske...


Ovdje se tocno zna sto smijes imati na plugu i tocna pravila oranja. Prvo ide u dva prolaza otvaranje razora i to se boduje, pa se krece u naorivanje (sendvic oranje) 8 krugova, ako se ne varam. tad se i to boduje, onda do desnog komsije pravis razor... takva su pravila u cijelom svijetu i toga se prodrzava, ali ima na ovim "nizim" natjecanjim dosta mucki, tako sam i ja dva mjesta popusio, al ove godine ce biti bolje ;)
 
Golub je napisao(la):
Odakle im snimak kad ga nemaju, oni samo da pričaju i da se hvale .
Mozete li obrazloziti ovaj Vas post provokacije ?
Post je spojen: [time]1297161363[/time]
_________________________________________________
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BGmYYFMVLow&feature=related[/youtube]
 
North ARMY je napisao(la):
Golub je napisao(la):
Odakle im snimak kad ga nemaju, oni samo da pričaju i da se hvale .
Mozete li obrazloziti ovaj Vas post provokacije ?
Post je spojen: [time]1297110963[/time]
_________________________________________________
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BGmYYFMVLow&feature=related[/youtube]
Šta je vama ljudi vi samo mislite na neke provokacije. Provokacija, ti si to tako ukapirao nemora da znači da i druge to tako vide. Šta je sad tu provokativno ti ako si negativno raspoložen nemora da znači da je sve provokacija. Koliko imaš godina ponašaš se ko poletarac. Odrastite bre već jednom, dečico naša mlada i lepa. :veseljak::
Je....ga ja da kažem i slova "A" biće protomačeno kao opasnost

Post je spojen: [time]1297162216[/time]
_________________________________________________
Bravo sad nemora ništa da pričate sve se vidi.
 
Bas sam super raspolozen i sazrevam,trudim se da naucim nesto od ljudi koji imaju iskustva kao npr Ganga,Dukej,Bobo a onda dodjete Vi i trazite snimke,oni su oraci a ne snimaci. :cao:
 
Мене интересује принцип такмичења тј. оцењивања. Да ли је то некаква комисија, жири који цене квалитет орања или се такмичи у времену или узораној површини /јединици времена.
 
Kad se priča razumeju pojedinci, a ovako slikovito naučiće mo i mi nešta koi nismo baš profesinalni u oranju. :ppozdrav:
 
U zadanom vremenskom roku moraš odraditi zadane operacije u oranju (otvaranje, sendvič, samo oranje...). Ocjenjuje se dosta stvari, dubina, pravac, čistoća brazde, zaoravanje mase, okretanje brazde, ulasci, izlasci... Kad sam bio na takmičenju orača srednjih škola onda su bili novi Zetori 6340 i 4340 i novi plugovi OLT Slavonac 2x12". I sam sam trebao sudjelovati u natjecanju no pred sam izbor strojeva ja sam ispao iz ekipe za samo oranje (pa sam držao trasirke za pravac :haha:) zato što nisam bio iz istog mjesta odakle su ostala dvojica iz moje ekipe i naš profesor. ::lose:: No natjecanje orača me zanima, al ne više toliko kao prije. Bio sam na njih par kao promatrač pa sam vidio kako se to sve ocjenjuje, kako nemaju svi iste kriterije pa čak i to da se (u početcima natjecanja kod nas) već znalo ko (mora) će pobjediti. ::lose:: Recimo na natjecanju pobjedi lik od kojeg jedan drugi takmičar (ili više njih) ima bolje oranje. Al štaš, tako to ide, pa sam se onda oladio od prijava za natjecanje. No ko visoko leti taj nisko pada, pa tako se i naši državni prvaci nikad nisu makli od 20 i nekog mjesta na svjetskim natjecanjima. ::namigivanje:: Što se tiče natjecateljskih plugova to je već spominjano, idu posebne daske koje nisu za klasično oranje, crtalo, predplužnjak, pera sve podesivo u više smjerova, brazdni točkovi (podesivi preko cilindra)tandem ili obični, podizanje svake brazde preko hidrocilindra, podešavanje zahvata prve (i zadnje)brazde preko cilindra, nagib pluga i toplinger hidraulični i još sto kojekakvih burgija imaju ti pravi natjecateljksi plugovi. OLT Osijek ima natjecateljski plug 2x13" po kojega sam išao u tvornicu i kolega je sa njim bio prvak države, a kasnije su se još neki natjecali sa sa tim plugom na daljnim natjecanjima. Taj plug ima posebne daske, drugačiji kut raonika u odnosu na tlo, štimanje zavata na navoj, crtala sa predplužnjacima, tandem točak i još neke burgije.
 
Ja taman rešio nešta da naučim a ono opet ta naša prokleto opaka bolest sa dijagnozom " ko koga ima" neznam kako se kaže ta dijagnoza stručno na latinski. Znači Bećarino ostaću ja željan znanja. Baš sam mislio nešta da naučim preko slika. Ma ja vidim da ovo meni nekako slabo izgleda na profesionalno oranje.
 
Nazad
Vrh