PDA

View Full Version : Profesionalni oraci i takmicenja.

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

North ARMY
06-02-11, 19:13
Otvorena na zahtev jednog clana,ocekujemo dosta dobrog materijala. >:({

Bobo
06-02-11, 21:34
I mene zanima jer se i ja natjecem ;)

topalovic
06-02-11, 21:38
Kod nas u obernovcu je bilo takmicenje u poljoprivrednoj skoli,ali neznam da li se jos odrzava

dukej
06-02-11, 23:37
Ja sam se prošle godine takmičio. Bio sam peti!!! Od šest takmičara! {"{": :D

Najave su da bi ove godine takmičenje u Srbobranu trebalo da bude bolje organizovano, masovnije i značajnije! Kad budem imao podatke sve ću blagovremeno objaviti ovde pa se nadam da će i neko od forumaša učestvovati u takmičenju.

GANGA
07-02-11, 00:01
Svaka čast na otvaranju ovoga :D :D :D :D ::svaka cast:: ::svaka cast:: >:({ >:({ >:({ >:({. Nebih mnogo da se hvalim ali na ovom delu foruma javlja vam se višestruki šampion u oranju i to stariji ali još uvek dobar. Za podsećanje od 1976-1985 nije bilo godine da nisam stigao i na po nekima i pobedio naravno na državnom nivou, prvo opštinsko, pa pokrajinsko, pa savezno. jedno divno sećenje na sve to me vraća u moju mladost kada ponosno na grudima nosio medalje kao naj orač a mogu vam reći da je to bilo pravo takmičenje i da je odaziv bio fantastičan zamislite samo na pokrajinskom nivou bude i po dvestotinjak tačmirara po raznim kategorijama a na saveznom iz skoro svake republike po troje u svakom rangu, omladinci, škole, žene, privatni i na kraju drušveni sektor e to je bilo pravo ali da za sada nedužim mnogo još jedno samo za Srbobransku brazdu- bio sam 2009 god gde nije ovako rangirano po kategorijama kao pre već sasvim drugi sistem i naravno i ovde je došlo do izražaja višegodišnje iskustvo i odneo ubedljivu pobedu - verujte i suze su potekle tada samo iz razloga što sam gledao i sina na tom takmičenju a video sebe od pre više dvadesetak godina - bila su to lepa vremena :D >:({ ::svaka cast:: ::svaka cast:: .

North ARMY
07-02-11, 00:14
@Ganga jel nam mozete malo reci kako je bilo pre,da li ste svi bili uniformisani odnosno svako dobije istu masinu ili ste sami pravili kombinacije cime bi ce moglo najbolje uraditi. >:({

GANGA
07-02-11, 13:46
@Ganga jel nam mozete malo reci kako je bilo pre,da li ste svi bili uniformisani odnosno svako dobije istu masinu ili ste sami pravili kombinacije cime bi ce moglo najbolje uraditi. >:({

Kao prvo kad god je bilo moguće i na opštinskom takmičenju smo gledali da budemo uniformisani a posebno se vodilo računa dalje kako izgledamo naravno da smo to sve dobijali besplatno, a što se tiče traktora i pluga na opštinskom je bilo šta ko totera uz napomenu da se nemožeš takmičiti sa traktorom preko 90 KS sa izuzetkom omladinaca i žena koje su imalei traktore manjih snaga jedino ako se desi da se i pokrajinsko takmičenje održavalo u istoj opštini dešavalo se da IMT dopremi svoje traktore tako da smo svi imali iste uslove naravno po kategorijama a na samom pokrajinskom je uvek bilo novi traktori koji su dobivani od IMT-a 539, 542, 577 koji su bili raspoređeni po kategorijama. Nov traktor nov plug pa napred u takmičenje, dobiješ malo vremena za pripremu da bi se farba sa pluga skinula i plug uštelovao koliko je to bilo moguće što bolje, postoji neko osnovno štelovanje koje i sada proizvođači plugova daju ali uvek je tu odstupalo od klasike jer se nailazilo na različite tipove zemljišta koja su zahtevala dodatna podešavanja. Da napomenem pre samog takmičenja se izvlače brojevi takmičara kao i brojeve parcele i tu si mogao imati malo sreće ako dobiješ veći broj takmičara a parcelu šta bude. Sam si morao u parceli sve podešavati nije se smelo kolektivno raditi, mogao si dobijati sugestije od kolega i ništa više dosta je strogo bilo, a i kod traktora pa i pluga nisi smeo ništa menjati sve je moralo biti fabrički, jednom prilikom je jedan takmičar umesto ravnog crtala stavio nazubljeno, drugi promenuo raonike i usledila je odmah diskvalifikacija sa takmičenja tako da se maksimalno vodilo računa o istim uslovima za sve. Za sada jedan deo o ovome a sve ostalo po pitanjima koja budu usledila i ako uspem da pronađem koju sliku iz tog vremena pokušaću da je okačim da vidite kako je to bilo lepo.

North ARMY
08-02-11, 07:49
Kakvo je bilo samo oranje,razor,da se nabaci na sredinu ili sendvic ??
Verujem da ima i strucnije terminologije ali ja znam za ove izraze i naravno dedine "stukanja" i "askanja" ako se ne varam,sto mu isto dodje razor i naor(kada kroz sredinu njive ima malo brdo)...

isidor
08-02-11, 08:11
Ja sam svojevremeno dok sam isao u poljoprivrednu skolu u zrenjaninu isao na takmicenje oraca u Pozarevac ja se nesecam tacno koje godine ali otprilike 98 ili 99 g nisam siguran.
Malo je bilo ne fer jer su domacini koji su pobedili imali ekstra plugove i dobre nove traktore imt 539 .a ja sam bio dobio 549 traktor i neku dresinu od pluga i tako

Bobo
08-02-11, 09:53
Kod nas ides sa svojim traktorom i sa svojim plugom, takva su pravila i na svjetskom natjecanju.

Plug mora biti standardan i tosno se zna sta smije od dodataka imati. Za natjecanje se preporuca, obadva crtala, pretpluznjaci, deflektori, i daske po izboru, naravno.

Postoje i natjecateljski plugovi sa tatalno zavrnutim daskama al su jako skupi u odnosu na standardne plugove i s njima se oru samo natjecanja jer nisu pogodni za normalno oranje (ne moze se orati brzo s njihovim daskama), a i pre skupi su da bi se trosili bez veze...

Svidja mi se ovo sto Ganga pise da su svi u istoj klasi imali isti traktor i isti plug, ali to se tako ne moze raditi, jer na svjetsko natjecanje ides sa onim s cime si osvojio prvo mjesto u drzavi, a u danasnje vrijeme IMT nema plug koji bi napravio dobar rezultat. Tj, ima plug, ali nema daske...

Ovdje se tocno zna sto smijes imati na plugu i tocna pravila oranja. Prvo ide u dva prolaza otvaranje razora i to se boduje, pa se krece u naorivanje (sendvic oranje) 8 krugova, ako se ne varam. tad se i to boduje, onda do desnog komsije pravis razor... takva su pravila u cijelom svijetu i toga se prodrzava, ali ima na ovim "nizim" natjecanjim dosta mucki, tako sam i ja dva mjesta popusio, al ove godine ce biti bolje ;)

cika_jova
08-02-11, 11:28
ubacite i neki snimak ;D}

Golub
08-02-11, 12:28
Odakle im snimak kad ga nemaju, oni samo da pričaju i da se hvale .

ivan610988
08-02-11, 12:29
Ekstra tema! :D Valjda ce biti nekih slika i snimaka. Ako ne od pre, a ono bar od buducih takmicenja. >:({

North ARMY
08-02-11, 12:34

Mozete li obrazloziti ovaj Vas post provokacije ?

Post je spojen: 1297161363________________________________________ _________
http://www.youtube.com/watch?v=BGmYYFMVLow&feature=related

Golub
08-02-11, 12:47

Mozete li obrazloziti ovaj Vas post provokacije ?

Post je spojen: 1297110963________________________________________ _________
http://www.youtube.com/watch?v=BGmYYFMVLow&feature=related

Šta je vama ljudi vi samo mislite na neke provokacije. Provokacija, ti si to tako ukapirao nemora da znači da i druge to tako vide. Šta je sad tu provokativno ti ako si negativno raspoložen nemora da znači da je sve provokacija. Koliko imaš godina ponašaš se ko poletarac. Odrastite bre već jednom, dečico naša mlada i lepa. :veseljak::
Je....ga ja da kažem i slova "A" biće protomačeno kao opasnost

Post je spojen: 1297162216________________________________________ _________
Bravo sad nemora ništa da pričate sve se vidi.

North ARMY
08-02-11, 12:50
Bas sam super raspolozen i sazrevam,trudim se da naucim nesto od ljudi koji imaju iskustva kao npr Ganga,Dukej,Bobo a onda dodjete Vi i trazite snimke,oni su oraci a ne snimaci. >:D

torpedo
08-02-11, 13:08
Мене интересује принцип такмичења тј. оцењивања. Да ли је то некаква комисија, жири који цене квалитет орања или се такмичи у времену или узораној површини /јединици времена.

Golub
08-02-11, 13:12
Kad se priča razumeju pojedinci, a ovako slikovito naučiće mo i mi nešta koi nismo baš profesinalni u oranju. >:({

Bećarina pusta
08-02-11, 13:41
U zadanom vremenskom roku moraš odraditi zadane operacije u oranju (otvaranje, sendvič, samo oranje...). Ocjenjuje se dosta stvari, dubina, pravac, čistoća brazde, zaoravanje mase, okretanje brazde, ulasci, izlasci... Kad sam bio na takmičenju orača srednjih škola onda su bili novi Zetori 6340 i 4340 i novi plugovi OLT Slavonac 2x12". I sam sam trebao sudjelovati u natjecanju no pred sam izbor strojeva ja sam ispao iz ekipe za samo oranje (pa sam držao trasirke za pravac :lol:) zato što nisam bio iz istog mjesta odakle su ostala dvojica iz moje ekipe i naš profesor. ::lose:: No natjecanje orača me zanima, al ne više toliko kao prije. Bio sam na njih par kao promatrač pa sam vidio kako se to sve ocjenjuje, kako nemaju svi iste kriterije pa čak i to da se (u početcima natjecanja kod nas) već znalo ko (mora) će pobjediti. ::lose:: Recimo na natjecanju pobjedi lik od kojeg jedan drugi takmičar (ili više njih) ima bolje oranje. Al štaš, tako to ide, pa sam se onda oladio od prijava za natjecanje. No ko visoko leti taj nisko pada, pa tako se i naši državni prvaci nikad nisu makli od 20 i nekog mjesta na svjetskim natjecanjima. ::namigivanje:: Što se tiče natjecateljskih plugova to je već spominjano, idu posebne daske koje nisu za klasično oranje, crtalo, predplužnjak, pera sve podesivo u više smjerova, brazdni točkovi (podesivi preko cilindra)tandem ili obični, podizanje svake brazde preko hidrocilindra, podešavanje zahvata prve (i zadnje)brazde preko cilindra, nagib pluga i toplinger hidraulični i još sto kojekakvih burgija imaju ti pravi natjecateljksi plugovi. OLT Osijek ima natjecateljski plug 2x13" po kojega sam išao u tvornicu i kolega je sa njim bio prvak države, a kasnije su se još neki natjecali sa sa tim plugom na daljnim natjecanjima. Taj plug ima posebne daske, drugačiji kut raonika u odnosu na tlo, štimanje zavata na navoj, crtala sa predplužnjacima, tandem točak i još neke burgije.

Golub
08-02-11, 15:23
Ja taman rešio nešta da naučim a ono opet ta naša prokleto opaka bolest sa dijagnozom " ko koga ima" neznam kako se kaže ta dijagnoza stručno na latinski. Znači Bećarino ostaću ja željan znanja. Baš sam mislio nešta da naučim preko slika. Ma ja vidim da ovo meni nekako slabo izgleda na profesionalno oranje.

diklofen
08-02-11, 15:35
E moj druže Golube.Oranje se ne uči ni preko slika niti priče.Tu se samo skupljaju određene smernice i tuđa iskustva.To bi prvo trebao da znaš ako si već rešio da ovede kvariš temu.

Bećarina pusta
08-02-11, 15:40
Ja taman rešio nešta da naučim a ono opet ta naša prokleto opaka bolest sa dijagnozom " ko koga ima" neznam kako se kaže ta dijagnoza stručno na latinski. Znači Bećarino ostaću ja željan znanja. Baš sam mislio nešta da naučim preko slika. Ma ja vidim da ovo meni nekako slabo izgleda na profesionalno oranje.

A šta bi ti to naučio preko slika? Orat? Pošto ti vidiš da "to tebi nekako slabo izgleda na profesionalno oranje" de ti nam, kad očito već znaš, kaži kakvo to profesionalno oranje treba biti?

::lose::

North ARMY
08-02-11, 15:56
Becarino sad kad bude takmicenje prijavi se ali ne da drzis zastavice,vec da slikas mozda neki do godine nauce orati. >:({

nikola ilic
08-02-11, 18:29
Beograd 28.09.1996,ja osvojio drugo mesto kao omladinac u 32. takmičenju orača,takmičenje je bilo u Zemun Polju,posle toga išao na državno takmičenje u Backu Topolu.

Golub
08-02-11, 19:03
Meni ovde nešta nije jasno. Kakvi ste vi profesionalni orači, kad ja koliko mogu da vidim jedan drži pravac crtala, jedan drži neke zastavice, drugi nišani imali ovde neko ko ore. >:({

velja imt 540
08-02-11, 19:40
ljudi ja sam dosađivo nort armiju da pokrene ovu temu imam dosta slika vezanih za takmičenja oranja
ali nikako ne mogu da uspem da postavim na forum imam čak i sliku masey ferguson dvobrazdnog pluga
za takmičarsko oranje .Voleo bi da se takmičim pošto piše da imaju takmičenja mladih orača

Post je spojen: 1297186914________________________________________ _________

Meni ovde nešta nije jasno. Kakvi ste vi profesionalni orači, kad ja koliko mogu da vidim jedan drži pravac crtala, jedan drži neke zastavice, drugi nišani imali ovde neko ko ore. >:({

pa ganga je čovek profesionalac

Golub
08-02-11, 20:06
Ma da znam da ima i takvih, al oni se najmanje čuju i najmanje dižu prašinu, jer čovek koi zna on se i najmanje čuje jer nemože doći do reči.

GANGA
08-02-11, 20:53
Ma da znam da ima i takvih, al oni se najmanje čuju i najmanje dižu prašinu, jer čovek koi zna on se i najmanje čuje jer nemože doći do reči.

Gospodine Golub kao prvo ovakvo ponašanje i pisanje na ovoj temi ja ću pokušati da zabranim i da znate da su me lično pogodile i koliko vidim malo ste stariji od mog sina i slobodno mogu reći da ni nos još uvek neznate pravo obristi a kamoli komentarisati profesionalno oranje te vas molim da se mogućnosti znanja tako i ophodite tj. iznosite komentare u veti ovoga a ako želite po nešto i da naučite prvi uslov je da slušate starije i da ste se rodili na selu jer ja još ni jednog takmičara sa trećeg sprata nisasm upoznao i čak ni kao zastavičara, a što se tiče snimaka i slika biće svega i sve u svoje vreme svako takmičenje se održava avgusta-septembra i kome bude trebala pomoć imaće je. Ako neko smatra da ovaj moj komentar nije na mestu neka me slobodno isključi sa foruma.

diklofen
08-02-11, 21:00
Golube smaraš previše i ako ti ova tema ne odgovara slobodno se udalji.Verujem da nikome nećeš nedostajati.

ida uljma
08-02-11, 21:04
Golube smaraš previše i ako ti ova tema ne odgovara slobodno se udalji.Verujem da nikome nećeš nedostajati.
ptica nema pojma,a mnogo se trti :lol: :lol: :lol:

Golub
08-02-11, 21:06

Gospodine Golub kao prvo ovakvo ponašanje i pisanje na ovoj temi ja ću pokušati da zabranim i da znate da su me lično pogodile i koliko vidim malo ste stariji od mog sina i slobodno mogu reći da ni nos još uvek neznate pravo obristi a kamoli komentarisati profesionalno oranje te vas molim da se mogućnosti znanja tako i ophodite tj. iznosite komentare u veti ovoga a ako želite po nešto i da naučite prvi uslov je da slušate starije i da ste se rodili na selu jer ja još ni jednog takmičara sa trećeg sprata nisasm upoznao i čak ni kao zastavičara, a što se tiče snimaka i slika biće svega i sve u svoje vreme svako takmičenje se održava avgusta-septembra i kome bude trebala pomoć imaće je. Ako neko smatra da ovaj moj komentar nije na mestu neka me slobodno isključi sa foruma.

Pa ja sam mislio kad je čovek stariji i plus sa dobro praktično iskustvo, mnogo pametniji od nas što samo pričamo. To se može videti šta sam napisao, al ustvari nije tako.

galki
08-02-11, 21:21
bas super tema ja samo da napomenem samouki sam orac i voleo bih da imam vremena i sredstava da ucestvujem na tom takmicenju >:({

GANGA
08-02-11, 21:54

Pa ja sam mislio kad je čovek stariji i plus sa dobro praktično iskustvo, mnogo pametniji od nas što samo pričamo. To se može videti šta sam napisao, al ustvari nije tako.

Da pokušam da ti prevedem "što sam mislio nisam mislio", "što sam napisao to nisam napisao", to je to ali u stvari više nije tako ni kako sam mislio a ni kako sam napisao a šta sam ustvari hteo neznam ni sam. Moja preporuka ti je da sve lepo prvo na jedan papir napišeš par puta pročitaš sve jedno tri do pet puta promeniš pa opet par puta pročitaš i verovatno ni obvo nije dobro pa ponovo kreni iz početka i na krju kada svatiš da si na početku kraja odustaneš da staviš na forum.

Golub
08-02-11, 22:43
Nije uobšte tako kao što bi ti voleo da bude. Ti bi izgleda voleo da nekom zabraniš i da diše, ako znaš da oreš ne mora da znači da si genije u svemu, šta bi bilo da znaš da voziš raketu. Nemoj više da se brukaš sa ovim što pišeš, nek ostane na ovome, da te pamte oni što te poznaju kao pametan čovek. >:D

GANGA
08-02-11, 22:48
Nije uobšte tako kao što bi ti voleo da bude. Ti bi izgleda voleo da nekom zabraniš i da diše, ako znaš da oreš ne mora da znači da si genije u svemu, šta bi bilo da znaš da voziš raketu. Nemoj više da se brukaš sa ovim što pišeš, nek ostane na ovome bar da te pamte oni što te poznaju kao pametan čovek. >:D

Mene će bar pamtiti kao čoveka.

Golub
08-02-11, 22:58
Psi laju, a karavani prolaze. >:({

Psi laju,karavani prolaze a Golub banovan na 40 dana.

velja imt 540
09-02-11, 00:22
neznam što ljudi dolaze na forum da se svađaju i smaraju druge
nego mi nije jasno nešto na nekom britanskom sajtu se pominje izlaz i ulaz u brazdu i kao ko ne uđe u brazdu odma i vraća se u rikverc njega banuju

zorancile
09-02-11, 00:26
Da li je bio najbolji orač ili je samo najviše uzorao za 24h?

ivan610988
09-02-11, 00:30

Ispravio se covek. :D

velja imt 540
09-02-11, 00:33

izvinjavam se svima na grešci to je najviše uzorano sa 24h i to je bila reklama za case-a a ne takmičenje
a vozač je naj bolji traktorista na svetu a ne orač

GANGA
09-02-11, 00:45
Sada mogu nastaviti sa izlaganjem i koliko god mogu biti razumljiv u vezi samog takmičenja pa neki i smatrali da se hvalim ali tako je bilo. Kao prvi tekst a važi za sve kategorije i sve nivoe takmičenja su bili isti a sastojali su se u sledećem. Kao prvo dobija se takmičarski broj i broj parcele i pristupa teoriskom ispitu znanja sa koliko se sećem tridesetak pitanja koja su bila vezana za mehanizaciju, ratarstvo,saobraćaj. Sam test je trajao jedan sat vremena i svako pitanje je donosilo određeni broj bodova. Po završetku testa odlazilo se na poligon gde se praktično prikazalo umeće u oranju i treće discipline vožnje prikolice kroz poligon gde su samo žene imale jednoosovinke prikolice a ostali dvoosovinke. samo oranje se izvodilo po sledećem redosledu, sve parcele su bile istih dimenzija označene pritkama, ja sam je trebao razmeriti tako da levu polovinu orem na slog a desnu da nastavim i orem na razor. Prlikom otvaranja parcele prvi prohod se izvodio tako da prvo plužno telo piše po zemlji a drugo da radi na nekih 1/3 dubine koja je zadata a uglavnom se kretala na 25 cm. i to je bilo na oko 8 cm, morao se održati pravac kretanja što je bilo moguće preciznije a brazda je trebala biti čista tj. trebalo se izbegavati vraćanje zemlje u brazdu da bih brazda bila što šira, u drugom prohodu tj. vraćanju natrag moralo se voditi računa da se dubina poveća na nekih 10-11 cm od tražene dubine odnosno drugi prohod je bio dublji za ta 2-3 cm. traktor se treba voziti tako da se zid prve brazde skida skroz i od prve brazde još jedno 3-4 cm. dakle između prvog i drugog prohoda je trebala biti kako smo je zvali jedna stepenica. naravno i ovde je bilo potrebno da brazda bude što pravija i što čistija i široka. Po završetku ova dva prohoda se staje dok komisija ne oceni rad i da napomenem još jednu bitnu stvar a to je da su negde parcele bile obeležene po širini plugom a negde ne i morao si strogo voditi računa da nepređeš ivicu kraja parcele kao i da ne iznosiš zemlju sa parcele van te ivice i još nešto ova operacija otvarana brazde se izvodila prvom sporom brzinom izuzetno drugom što je zavisilo od tipa zemljišta a sve u cilju što manjeg vraćanja zemlje u brazdu natrag. Po oceni otvaranja dolazi zatvaranje brazde i to se radilo tako da treći prohod se radio na otprilike 1/2 dubine nešto brže ali i ne prebrzo onako da se brazde slože a da neidu predaleko desno i povratak je bio važan mnogo više sa njime su se mogle ispraviti neke greške od predhodnog prohoda i tada se morala sastaviti brazda tako da se ne pojavi breg a ni razor između trećeg i četvrtog prohoda. U ova četiri prohoda ima dosta štelovanja pluga kako po uzdužnoj tako i po poprečnoj osi, crtala koje se koliko je to moguće zaokrenutu prema nazad do samih grudi daske i sprečavalo prolazak zemlje u brazdu tj. na levu stranu u odnosu na pravac kretanja. Sledeći prohodi nisu čekali komisiju već su se nastavljali dalje stim da se puna duvina počinje računati tek od šestog prohoda i u naredna četiri si trebao sačekati da ti se izmeri dubina oranja, a po tome završavac parcelu na slog stim da nesmeš preći a ni ostaviti neuzorano do pritki koje su ti bile međe na parceli, i uglavno se između dve parcele ostavljalo oko 2 m. rastojanja baš iz ovog razloga. Sledeće je bilo početi operaciju oranja na razor - desnu stranu parcele stim da se opet prvi prohod tj. odlazak izvodio pliće i da što manje zemlje bude van tvoje parcele dakle sporije i što pravije, i u ovom delu se merila dubina rada a sam završetak - razor je trebao biti do 1/2 dubine koja je zadata što šira nešto sasvim slično otvaranju a dobro je bilo da opet ima stepenik i da se lepo vidi trag pete plaza. Nadam se da sam nešto preciznije uspeo objasniti sam rad a pokušaću i slikovito da vam prikažem pojedine delove rada a nastavak sledi naravno i dalje a i po ptanjima koja budu pristizala.

North ARMY
09-02-11, 00:53
@Ganga hvala Vam na iscrpnom odgovoru.
Imam jedno pitanje-podpitanje znam da je zemljiste presudan faktor ali predpostavljam da ste dobijali IMT traktore,koje su gume imali ti oracki uzane ili siroke za samo takmicenje ?
Da li su Vam olaksali pa dali sa uzanima ili je bilo ko sta dobije po sistemu snadji se.

GANGA
09-02-11, 01:00
Da uglavnom su to na pokrajinskim i saveznim takmičenjima bili IMT traktori i to 539 za najniže kategorije omladinci, škole i žene, sledeće su bili 549 za individualni sektor a naravno društveni je dobijao 577 uglavnom sa širokim gumama a bilo je i sa uskim poneki put mešovito pa šta ubodeš mada se dosta vodilo računa o ovome da nedođe do neispunjavanja istih uslova rada bar što se tiče traktora.

ivan610988
09-02-11, 01:04
Jel moze slika nekog takmicarskog pluga ako neko ima ili ako moze da nadje na netu. ja trazio ali nisam nesto imao puno uspeha.

North ARMY
09-02-11, 01:06
Opet ja malo da dosadjujem.... :D
Kakve je plugove vukao npr 577 jel bolje kad dobije 2*16 ili 3*10-3*12" ?

mladen87
09-02-11, 01:19
jedan snimak takmicenja!
http://www.youtube.com/watch?v=XImTOJSXkGo&feature=related

dukej
09-02-11, 03:35
Bas sam super raspolozen i sazrevam,trudim se da naucim nesto od ljudi koji imaju iskustva kao npr Ganga,Dukej,Bobo a onda dodjete Vi i trazite snimke,oni su oraci a ne snimaci. >:D

Lepo je @ NA što me smatraš iskusnim oračem, samo, zapravo ja to baš i nisam. Oranje je operacija koju najviše volim u poljoprivredi, i stalno sam kao posmatrač na opštinskim takmičenjima razmišljao da se jednom prijavim, i oprobam sa maherima. Prošle godine sam to učinio i video koliko je spasonosna ona "važno je učestvovati". U takmičenju sam bio loš, ali mi nije žao što sam učestvovao i verovatno ću još koji put to pokušati.

Evo za sada nekoliko slika sa "Srbobranske brazde" 2008. godine a imam još i nekoliko video klipova, samo moram malo poraditi na tome da naučim kako se smanjuju (davno sam još počeo to da učim ali sam sve zaboravio :D). Pokušaću još da nađem i pravilnik za ocenjivanje pa da ga ovde postavim, da se vidi na šta se sve obraća pažnja kod ocenjivanja. Evo za početak:

Takmičari žrebom dobijaju parcele a traktori za sad odmaraju...

http://img696.imageshack.us/img696/1230/img1802z.jpg

http://img821.imageshack.us/img821/5058/img1819w.jpg

Takmičari razmeravaju parcele da bi slog bio tačno na sredini parcele...

http://img153.imageshack.us/img153/2206/img1839yt.jpg

Otvaranje brazde. Posle tog prvog prohoda orač čeka da se oceni pravac i dubina, koja bi trebala da bude 1/3 od radne.

http://img43.imageshack.us/img43/4804/img1850yf.jpg

http://img269.imageshack.us/img269/2226/img1856p.jpg

Posle prvog ocenjivanja orač vraća drugi prohod i radi treći i četvrti na 1/2 radne dubine i tad ponovo čeka ocenjivanje. Tu se ponovo ocenjuje dubina i izgled zatvorenog prvobitno otvorenog razora...

http://img694.imageshack.us/img694/682/img1869g.jpg

Posle tog ocenjivanja orač nastavlja oranje na punoj dubini. Komisija nekoliko puta dolazi i proverava dubinu, pravac, čepanje linije koja predstavlja leniju odnosno kraj parcele, zaoravanje, izgled oranja i to sve ocenjuje.

http://img62.imageshack.us/img62/8099/img1872mw.jpg

http://img826.imageshack.us/img826/8805/img1876a.jpg

Velika kategorija su 4 i više brazdni plugovi.

http://img545.imageshack.us/img545/7122/img1886s.jpg

Mala kategorija su 1 i 2 brazdni plugovi.

http://img202.imageshack.us/img202/8782/img1903r.jpg

Najbrojnija obično bude srednja kategorija, to su 3 brazdni plugovi.

http://img534.imageshack.us/img534/9946/img1932g.jpg

Oranje se nastavlja dok se ne uzore cela parcela. Ovde se boduje pravac zadnje brazde i toleriše se ako par cm bude unutar ili van vaše parcele, ali jednako po celoj dužini. Po završenom oranju parcele se oru uvratine. Pored pozitivnih bodova 1-10 za svaki element oranja koji se boduje, postoje i negativni bodovi koji se dodeljuju za prekršenje pravila, npr. čepanje lenije, pogrešna dubina, ulazak u komšijsku parcelu kod oranja uvratina, prelazak lenije kod okretanja na kraju parcele i sl. Najčešće su pobednika odlučivali ti negativni poeni. Naravno još se boduju i opšti izgled oranja i zaoravanja...

Evo još nekoliko slika takmičenja u punom jeku.

http://img11.imageshack.us/img11/468/img1917de.jpg

http://img600.imageshack.us/img600/9173/img1924u.jpg

Dok orači oru, sprema se ručak za sve takmičare i posmatrače koji ide posle objavljivanja rezultata takmičenja. (ova poslednja slika je sa Srbobranske brazde 2007)

http://img683.imageshack.us/img683/8653/p8180749.jpg

Kao što vidite ovo nije neko raskošno organizovano takmičenje, kakva su opisivana u pređašnjim postovima, jer su uvek problematična sredstva kojih nema, pogotovo ih nema mesna zajednica koja je organizator. Ipak, za ovu godinu se najavljuje mnogo bolja Srbobranska brazda jer bi trebala imati i neki "značajniji" status, al' o tom po tom.

Post je spojen: уторак, 08. фебруар 2011. 20:59:13 CST_______________________________________________ __
Pronašao sam sad neke slike iz 2008. gde se vidi otvaranje oranja u 4 prohoda, onako kako je @ GANGA objašnjavao, i kako se traži na takmičenju u oranju u Srbobranu. Da budem iskren, ovo sam ovako radio samo da bih slikao, a inače uglavnom slog radim u dva prohoda, pogotovo ako zaoravam masu. >:D

Prvi prohod ide na 1/3 radne dubine. Ovde se ocenjuje dubina i pravac.

http://img717.imageshack.us/img717/715/img5547w.jpg

Drugim prohodom se pravi u stvari razor. Traktor ide tako da plug hvata tačno do zidića brazde iz prethodnog prohoda, i onda ostaje dvostruka širina čiste brazde.

http://img585.imageshack.us/img585/8983/img5546.jpg

http://img696.imageshack.us/img696/4821/img5549a.jpg

http://img225.imageshack.us/img225/4040/img5555tf.jpg

http://img842.imageshack.us/img842/747/img5557p.jpg

http://img819.imageshack.us/img819/6448/img5563t.jpg

http://img837.imageshack.us/img837/7127/img5574m.jpg

U trećem prohodu se vraćate po prethodno izoranom tragu (drugom prohodu), i tako se zatvara taj otvoreni razor sa jedne strane. Sad se ore na 1/2 radne dubine.

http://img716.imageshack.us/img716/7200/img5579j.jpg

http://img638.imageshack.us/img638/4804/img5585n.jpg

http://img716.imageshack.us/img716/7341/img5591p.jpg

Četvrtim prohodom se potpuno zatvara taj razor i sa druge strane. Traktor sada ide po tragu iz prvog prohoda a dubina je takođe 1/2 radne dubine.

http://img84.imageshack.us/img84/7268/img5604c.jpg

http://img15.imageshack.us/img15/515/img5606o.jpg

http://img46.imageshack.us/img46/7011/img5609l.jpg

http://img42.imageshack.us/img42/9932/img5612x.jpg

http://img151.imageshack.us/img151/5738/img5603q.jpg

Ovim je otvoreno oranje i svi sledeći prohodi idu na punu radnu dubinu, a ovaj slog bi trebao da bude ravan sa ostalim oranjem.

galki
09-02-11, 08:32
dukej ;D} >:({ sada tek vidim da ja nisam dorastao takvom oranju >:D

North ARMY
09-02-11, 10:52
@Dukej mnogo Vam hvala na slikama i detaljnjim objasnjenjima,no idemo dalje sa resetanjem i pitanjima. :D
Jel ima neka formula tj kako se odredjuje odakle poceti prvu brazdu ako je njiva siroka 180m ili bolje da zaokruzimo na 200m jel se krece sa polovine tacno ili polovina + zahvat pluga u jedno stranu kako to ide ?

Raca
09-02-11, 12:34
@Dukej
svaka čast na ovakvoj lekciji !!! ;D} :D ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::

Post je spojen: 1297247814________________________________________ _________
Davno je bilo kad sam ja bio srednjoškolac ali još uvek se sećam da sam dobio srebrenjak Titov za osvojeno drugo mesto na pokrainskom takmičenju srednjoškolaca. A dobro dodje jedno ovako podsećanje, svaka čast za brazdu još jednom. ::svaka cast::

dukej
10-02-11, 02:49
Hvala svima na lepim rečima! >:({

@ Galki

Nemoj misliti ni da sam ja neki veliki stručnjak. Te godine je zemljište bilo veoma uslovno za oranje, rasipalo se i nije bilo tvrdo pa nisam imao kosog sprega. Zato je dobro ispalo! :D
Pošto sam to leto kupio fotoaparat, onda sam slikao sve i svašta pa sam napravio i dosta slika sa oranja te parcele. Sad kad sam pregledao slike, vidim da sam tad imao dubinu od 30+ cm. Ove godine je sve suprotno bilo, oranje katastrofa, santa do sante, dubina u dolovima ni 20cm a na višljim delovima jedva, jedva do 23-25cm. Na tvrđim delovima kosi spreg veoma izražen. Najbolje se videlo kad se sa brega posmatra njiva, u dolovima se toliko povećavao zahvat da kad sam stigao do izvlačenja pravca za razor, u dolu je i po dva reda bilo uže nego na bregovima. Hoću da kažem da se u ovakvim uslovima treba pokazati kao orač, a u uslovima kao na mojim slikama to zaista nije bilo teško...

@ NA

Ako misliš na takmičenje, onda prosto nađeš sredinu parcele i traktor postaviš tako da poslednji plaz stoji na toj središnjoj liniji za prvi prohod. Neki takmičari ne postavljaju orijentire tačno na sredini parcele, već na prvoj leniji kočić postavljaju malo levo od same sredine parcele, a na drugoj leniji malo desno od same sredine parcele. Tako se ne dobija strogo simetrala parcele već linija koja je tek malo iskošena sa leve na desnu stranu. Naravno radi se o malom odstupanju koje je golim okom neprimetno a sudije boduju samo pravac, (koliko cm je odstupanje svako odredi prema svom plugu). Evo i zašto to rade: prilikom oranja na slog ide se desni krug i kod svakog ulaska u brazdu, odnosno kretanja na početku brazde, plug ne zauzima odmah pun zahvat i na pojedinačnim brazdama se to i ne primeti. Međutim kad se dođe do kraja parcele desi se da na početku poslednje brazde, sa svake strane parcele, ostane više neuzoranog do ivice parcele nego na krajevima tih brazda. E, to kompenzuju tim početnim malim odstupanjem od same simetrale parcele. Ne znam da li je to pravilima dozvoljeno, ali video sam da neki, koji se više godina takmiče, to rade. Možda su to neke male tajne majstora takmičenja... :D Ja za to nisam ni znao, pa sam radio kao što sam rekao na početku.

(Spomenuo sam orijentir, to obično bude ašov ili neka lepo priređena štica koja se postavlja na drugu stranu parcele i koja služi kao orijentir prilikom izvlačenja pravca prve brazde. Orijentir i pribor za merenje (metar ili hvat) se takođe boduju kao obavezna oprema pluga. :D )

Ukoliko misliš na obične njive, onda je neracionalno da na tolikoj širini (200m) imaš samo jedan slog ili razor na sredini njive jer se onda mnogo ide u prazno i troši nafta. Takvu parcelu treba podeliti na manje delove a evo šta knjige kažu kako to treba uraditi:

http://img81.imageshack.us/img81/6481/img00013sj2.th.jpg (http://img81.imageshack.us/i/img00013sj2.jpg/) http://img81.imageshack.us/img81/4723/img0002uy0.th.jpg (http://img81.imageshack.us/i/img0002uy0.jpg/)

Ja nemam velike parcele da bih ovako izračunavao, a na par parcela koje mi imaju stotinak redova počinjem sa slogom na 1/4 njive. Kad uradim do komšijske parcele sa te strane, bude uzorano 1/2 njive pa onda drugu polovinu njive orem na razor koji onda bude na 3/4 njive, odnosno na 1/4 ali sa druge strane. Iduće godine isto tako radim ali slog pravim onoj strani gde je prethodne godine bio razor.

North ARMY
10-02-11, 07:24
Hvala svima na lepim rečima! >:({

@ NA

Ako misliš na takmičenje, onda prosto nađeš sredinu parcele i traktor postaviš tako da poslednji plaz stoji na toj središnjoj liniji za prvi prohod.
Ukoliko misliš na obične njive, onda je neracionalno da na tolikoj širini (200m) imaš samo jedan slog ili razor na sredini njive jer se onda mnogo ide u prazno i troši nafta. Takvu parcelu treba podeliti na manje delove a evo šta knjige kažu kako to treba uraditi:

http://img81.imageshack.us/img81/6481/img00013sj2.th.jpg (http://img81.imageshack.us/i/img00013sj2.jpg/) http://img81.imageshack.us/img81/4723/img0002uy0.th.jpg (http://img81.imageshack.us/i/img0002uy0.jpg/)

Ja nemam velike parcele da bih ovako izračunavao, a na par parcela koje mi imaju stotinak redova počinjem sa slogom na 1/4 njive. Kad uradim do komšijske parcele sa te strane, bude uzorano 1/2 njive pa onda drugu polovinu njive orem na razor koji onda bude na 3/4 njive, odnosno na 1/4 ali sa druge strane. Iduće godine isto tako radim ali slog pravim onoj strani gde je prethodne godine bio razor.

@Dukaj hvala Vam na odgovorima. >:({
Ovo sa podelom je i caletova taktika da se ne voza puno u krug,a isto sam orao i sa ujakom neke godine na njivi koja je oko 5kj a vise sira nego duza pa smo je podelili na 3 dela ako se ne varam.

zoran kjlajicevo
10-02-11, 10:01
jedan snimak takmicenja!
ako smem da pitam zasto ovaj non stop izlazi iz traktora i u ovakvim uslovima ja kad oroem ne ostaju humke vec bude kao da je pripremljeno

Post je spojen: 1297325144________________________________________ _________
dukej znaci kod nas na takmicenjima se radi ovako kao sto si pokazao sa imt-om e sad imam jos jedno p[itanje dali se na takmicenje ide sa svojim traktorom i plugom

dukej
10-02-11, 10:18
Da, sa svojim traktorom i plugom. Danas je nerealno očekivati da ti neko obezbedi nov traktor i plug za takmičenje. A evo u kakvom je društvu bio moj IMT prošle godine na takmičenju: :D

http://img228.imageshack.us/img228/7774/dsc01164fd.jpg

GANGA
10-02-11, 11:44
jedan snimak takmicenja!
ako smem da pitam zasto ovaj non stop izlazi iz traktora i u ovakvim uslovima ja kad oroem ne ostaju humke vec bude kao da je pripremljeno

Post je spojen: 1297299944________________________________________ _________
dukej znaci kod nas na takmicenjima se radi ovako kao sto si pokazao sa imt-om e sad imam jos jedno p[itanje dali se na takmicenje ide sa svojim traktorom i plugom

Kao prvo na svetskim a i stranim državnim takmičenjima traži se ovakvo oranje tj. da se svaka brada zasebno poznaje a da je što sitnije oranje neznam zašto ali je tako. Izlazak iz traktora je prvenstveno provera rad pluga dali je oranje jednako, štelovanje da nekažem i u milimertre precizno i samo se tako može doći do rezultata koji ti obezbeđuje vrh, a što se tiče traktora čini mi se da je i preko pravilo da se ide sa svojim traktorom i plugom i to kakvim ali verovatno ima ograničenja u veličini traktora tj koliko znam da i preko ima kategorija najbolje je malo na youtube pregledati snimke pa će vam biti jasnije neke stvari. Kod nas sada se ide sa svojim traktorom i plugom ali pogledajte dali je to neka realnost IMT 560 i FENDT u istom rangu toga preko sigurno nema i ja sam sa profesorom Berenjijem razgovarao o ovom problemu trebali smo se sastati da se uradi jedan pravilnik mnogo boji od ovoga ali još do sastanka nije došlo nadam se da će se i ove nepravilnosti izbeći i uraditi bar koliko toliko realnosti bliže, mada i ovako nema pravila da gore pomenuti FENDT će pobediti jer i ja kada sam bio pored mene je orao Džondir 2,5 puta jači a na kraju oranje jako loše po njega pa zaključite sami ko je glavni faktor. Hvala puno Dukeju na slikama ja ih nemam toliko a i takmičio sam se pa nisam mogao i da slikam a onaj što je slikao prebacio aparat u neki mod gde su slike skoro sve bele.

zoran kjlajicevo
10-02-11, 12:26
pa sad da idem u srbobran sa traktorom ::) ::)

dukej
10-02-11, 15:42
@ GANGA

Nisu bili u istoj kategoriji moj IMT i taj Fendt. Tu sliku sam bio stavio samo kao ilustraciju da svako na takmičenju učestvuje sa svojim traktorom i plugom.
Ja sam bio u maloj kategoriji jer sam imao dvobrazdni plug a Fendt u velikoj kategoriji jer je imao petobrazdni plug. Kategoriju kod nas određuje plug a ne traktor, i da je taj Fendt došao sa malim plugom ne bi bilo protiv pravila da se takmiči u maloj kategoriji. Ako nekog zanima kakav je plug imao Fendt, evo sličice:

http://img151.imageshack.us/img151/869/dsc01161e.th.jpg (http://img151.imageshack.us/i/dsc01161e.jpg/)

Rakin
07-06-11, 00:02
Nebi se ja puno zalijo da takvo jedno takmicenje naprave na mojim parcelama,cak bi i gorivo sipo,Sama pomisao na oranje me vec uzdrma,Lepo mi radi traktor i lepo i orem(mada nikad ovako neuradim pocetak uvek planina ili kanal trece nema!!!)Samo sto je dosadno,prosle godine orao sa dva traktora pa je bilo i interesantno ;)

dukej
14-07-11, 00:50
OBAVEŠTENJE ZA SVE KOLEGE FORUMAŠE I ORAČE ! ! !

Ovogodišnja Srbobranska Brazda će se održati 06.08.2011. godine u Srbobranu. Svi ste pozvani da prisustvujete ovom takmičenju u oranju, bilo kao takmičari ili kao gosti.

Takmičenje će se održati u tri kategorije:

I - jednobrazdni i dvobrazdni plugovi
II - trobrazdni plugovi
III - četvoro i višebrazdni plugovi

Najbolji u svakoj kategoriji će dobiti prigodne nagrade:

1. mesto 20.000 din. i 10 dana letovanja za dve osobe na moru, u srbobranskom odmaralištu u Sutomoru u Crnoj Gori
2. mesto 15.000 din.
3. mesto 10.000 din.

Naravno tu su još i diplome i još po nešto, a organizatori spremaju i neke vredne nagrade iznenađenja za pobednike.

Opširnije o svemu, prijavljivanju, lokaciji, propozicijama, nagrdama i svemu ostalom ću napisati u narednih nekoliko dana.

dukej
15-07-11, 15:39
Razgovarao sam danas sa organizatorima XII Srbobranske Brazde pa da malo dopunim prethodni post sa još nekim informacijama.

Što se tiče kategorija plugova u takmičenju, sve ostaje kako sam već napisao ali je novost da neće biti posebne kategorije za plugove obrtače u smislu da oru kao obrtači, ali nema nikakve prepreke da se obrtači takmiče u radu kao ravnjaci.

Novčane nagrade su kako sam već pisao, ali je promena da prvoplasirani u svakoj kategoriji dobijaju 10 dana letovanja na moru u Sutomoru u Crnoj Gori, ali ne za dve već za jednu osobu.
Organizator obećava, (ali i drži još u tajnosti), još zaista vrednih i opipljivih nagrada za najbolje.

Takmičenje u oranju se održava na njivama OZZ Srbobran, s desne strane puta Srbobran - Feketić, na 4km od Srbobrana. U nekom od narednih postova ću postaviti i mape da se tačno i lako vidi lokacija, kao i put do nje.

Prijavljivanje i sve druge potrebne informacije se mogu dobiti u Mesnoj zajednici Srbobran u ul. Doža Đerđa br.2 u Srbobranu, ili na telefon 021/730-133.
Kotizacija za takmičare je 1000 din, a takmičari sa strane mogu tu kotizaciju uplatiti i na samom takmičenju ali bi trebalo ipak da se blagovremeno prijave organizatoru, kako bi organizatori imali bar približan uvid u broj takmičara u pojedinim kategorijama zbog parcelisanja parcela za oranje jer su one različite veličine za različite kategorije. Prethodnih godina se za tu kotizaciju dobijala prigodna majica sa simbolima Srbobranske Brazde, kačket, i neke prigodne sitnice tipa, notesa, olovaka, upaljača i sl. Verovatno će tako biti i ove godine.

Pored takmičenja u oranju, održaće se i malo takmičenje u spretnosti upravljanja traktorom. Za to takmičenje je organizator obezbedio traktor i prikolicu, tako da svi takmičari budu ravnopravni i imaju identične uslove takmičenja. Kakvo će konkretno takmičenje biti, biće prezentovano na sam dan takmičenja. (Moguće varijante su vožnja pikolice u nazad kroz čunjeve, guranje prikolice na "nos" i sl. stvari koje se praktikuju u takvim prilikama.)
Prijavljivanje za ovo takmičenje će se održati na samoj Srbobranskoj Brazdi, a da li će biti bez kotizacije ili će to biti neka simbolična sumica zavisiće od broja zainteresovanih i odluke organizatora.

Organizatori žele da daju akcenat na masovnost takmičenja jer žele da popularišu ovu važnu agrotehničku meru - oranje, pogotovo što takvih tamičenja ima veoma malo ili ih uopšte nema u našoj okolini. Stoga oni pozivaju sve zainteresovane da se prijave i oprobaju u takmičenju, da pokažu svoje znanje i umeće, da mlađi nešto nauče od starijih i iskusnijih, i naravno da se malo družimo...
Poziv naravno važi i za sve druge posetioce koji će biti dragi gosti Srbobranske Brazde. Forumaši pogotovo!
Organizator je pripremio za sve posetioce i takmičare besplatan doručak i ručak. Biće naravno i muzike i pića, al' to svako plaća za sebe...

Koliko je sad poznato, na Brazdi će biti prisutne mnoge značajne semenarske kuće koje će prezentovati svoj sortiment, a verovatno i neki proizvođači mehanizacije koji bi trebalo da svoje proizvode (plugove) prezentiraju u praktičnom radu...

Trebalo bi da bude i demonstracija oranja sa konjima, ali o tom po tom...

Organizatori su mi obećali da će mi svaku novost ili promenu javiti kako bih blagovremeno obavestio forumaše, što ću ja sa zadovoljstvom učiniti.

draganNb
15-07-11, 16:11
OBAVEŠTENJE ZA SVE KOLEGE FORUMAŠE I ORAČE ! ! !

Ovogodišnja Srbobranska Brazda će se održati 06.08.2011. godine u Srbobranu. Svi ste pozvani da prisustvujete ovom takmičenju u oranju, bilo kao takmičari ili kao gosti.

A u koliko sati pocinje?

dukej
15-07-11, 16:32
U 09.00 je skup i otvaranje, izvlačenje takmičarskih brojeva, upoznavanje takmičara sa propozicijama i ocenjivanje opremljenosti plugova i potrebne opreme. Samo oranje ne počne pre 10.00 - 10.30.

mucobieno
17-07-11, 21:36
U 09.00 je skup i otvaranje, izvlačenje takmičarskih brojeva, upoznavanje takmičara sa propozicijama i ocenjivanje opremljenosti plugova i potrebne opreme. Samo oranje ne počne pre 10.00 - 10.30.

@dukej jel mozes objasniti gde se to nalazi u Srbobranu, najverovatnije bi dosao da malo gledam kako se to radi, a onda jedne od sledecih godina da se i ja okusam u oranju.
hvala.

dukej
17-07-11, 22:34
Mogu, a sutra ili prekosutra ću okačiti kartu (kad skužim kako).

Takmičenje će se održati pored (s' desne strane) puta Novi sad - Subotica, na 4km od Srbobrana u pravcu Feketića. Ta njiva je odmah pored puta (ne treba ići ništa lenijama) i tamo će biti postavljena velika šatra i još što-šta, tako da je praktično nemoguće promašiti tu njivu.

Ako u Srbobran stižete iz pravca Novog Sada, onda samo pravo tim putem prođete kroz ceo Srbobran (taj put nam je glavna ulica i ne treba nigde skretati) i posle izlaska iz Srbobrana idete još 4 km prema Feketiću, i sa desne strane je ta parcela gde će se održati takmičenje. Naravno ako dolazite iz pravca Subotice, kad prođete Feketić i idete prema Srbobranu, tražena lokacija je sa leve strane, nekih 7-8 km od Feketića.
Ako pak u Srbobran dolazite iz pravca Vrbasa ili iz pravca Bečeja, negde morate naletiti (zavisno kojim ulicama idete) na glavnu ulicu (koja je na sredini sela i postoje semafori) i onda skrenite ka pravcu Subotice, i dalje je već rečeno.

Na dan takmičenja će biti postavljeni putokazi, tako da bi odakle god da dolazite trebalo biti lako doći na takmičenje. Ranijih godina su putokazi bili napravljeni tako da je stojala bala slame pored puta i u nju zabodena tabla sa putokazom ka Srbobranskoj Brazdi. Verovatno će i sad biti tako.

Bubu
29-07-11, 03:57
Da li ce se neko od forumasa prijaviti na takmicenje? Ako sve bude po planu ja se 99% prijavljujem.

dukej
04-08-11, 18:09
Otvorio sam novu temu http://poljoinfo.com/showthread.php?4305-Do%C4%91ite-u-Srbobran-06.08.2011.-na-takmi%C4%8Denje-ora%C4%8Da o Srbobranskoj Brazdi kako bi bila uočljivija za veći broj forumaša, a koji možda i ne prate ovu temu. U toj temi sam napisao najnovije informacije koje sam dobio od organizatora, kao i mape kako bi svako lako našao lokaciju takmičenja.

German hunting terrier | Jagdterrier