PDA

View Full Version : Sanska koza

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2

Tar
06-05-08, 11:38
Sanska koza
http://img390.imageshack.us/img390/4456/sannendoeky5.gif (http://imageshack.us)
Kad se kaze mlecna koza odmah se pomisli na sansku rasu. S pravom jer ovo jeste najmlecnija rasa. Pored toga ova koza se ima miran temperament i dobro podnosi stalsko gajenje. Rekorderke dobacuju 3000 litara u laktaciji. Ima slucajeva da u prvoj laktaciji daju 2000 litara sto za druge rase nisam cuo. Tamo gde nema dobre ispase, gde je nuzno dovoziti hranu ova koza se cini kao najbolji izbor. Na prvi pogled ovo ce mnoge odvratiti jer se koze smatraju ekonomicnim zivotinjama zbog dobrog koriscenja ispase. Neke rase koza dobro koriste i oskudnu ispasu ali racunica pokazuje da su koze znatno isplativije od krava cak i ako se hrane u stali. Podaci koji su nebrojeno puta dokazani kazu da koza po jedinici proizvedenog mleka potrosi oko 20% manje hrane od krave. Kozije mleko je skuplje a sir takodje. Osim toga savremeni covek je neprekidno u potrazi za zdravom hranom a kozije mleko je zdravije od kravljeg. Ako ni zbog cega drugog onda zbog toga sto su kapljice masnoce u njemu znatno manje pa se mleko lakse vari. Pa cak i kada bi mleko i sir postozali istu cenu zarada bi bila veca jer, podsecam kozi za istu kolicinu mleka treba cca 20% manje hrane. Dobro selekcionisana stada sanskih koza uz pravilnu ishranu imaju prosek i do 1300 litara po kozi. Maticna stada pod najstrozom selekcijom i vise, prirodno.
Kao i Alpina ili Togenberg i ova rasa potice iz Svajcarske a danas je ima po celom svetu. Mnogi uzgajivaci koza koji imaju dobru proizvodnju pa imaju vremena i da malo eksperimentisu probaju da naprave neku novu rasu kombinujuci sansku i nubijsku kozu i takvi mesanci se zovu Snubijan.
U svakom slucaju veliki broj farmi sa visokim stepenom automatizacije odlucuje se za sanske koze.
http://img362.imageshack.us/img362/1012/grupnisexpi6.jpg (http://imageshack.us)
Za koze se kaze da umeju da sire vedru atmosferu. Ne znam kakvo raspolozenje siri ovaj Sanski jarac ali izgleda da je zarazno! :lol:

qgi
20-05-08, 12:01
Moze li neko da mi opse vizuelni izgled sanske koze osim sto je bele boje kratke dlake i prefinjenog izgleda karakteristicnog za visoko mlecna gla tj. razlika izmedju nje i ostalih koza bele boje, sto bi ukazalo na cistotu rase... ^-^

Tar
20-05-08, 13:16
Da bi razlikovao sansku kozu od mesanaca domacih belih i sanskih treba da budes dobar strucnjak. Ja to nisam! Mogu da ti dam neke generalne smernice:
1. Sanska koza je veca od domacih belih. Visina grebena je 30 pa cak do 35 inca (2.54 cm) u proseku 31-32.
2. Ima „ženstveniji“ izgled od domacih koje su “grublje“. Ima laganu (manju) glavu.
3. Linija nosa (njuske) je prava ili blago ulubljena nikako ispupcena.
4. Usi uspravne malo rasirene, pozeljno malo nagnute napred
5. Kako treba da izgleda vime vidi se na jednoj od gornjih slika. Ne treba da izgleda kao „klatno“. Ovo vazi za manje vise sve rasne mlecne koze....
6. Rogove uglavnom nema. Nas drugar Brundalo smatra da su te bez rogova losije. Ja sam to prvi put od njega cuo.

U literaturi se kaze da lose podnosi jako sunce i velike vrucine. Ovo u manjoj meri vazi i za ostale koze iz svajcarskih ili francuskih alpa.

Da bi se sto bolje informisao treba dosta vremena da provedes na googlu. Na Engleskom ona se zove Saanen goat. Kada to ukucas dobices na stotine linkova....
ako ti bolje ide sa Nemackim onda ukucaj Saanenziege....

Inace ove koze sa gornje slike koje su sampioni neke izlozbe su sisane da bi se bolje videla gradja i da bi lepse izgledale, pa to nije prava slika o izgledu dlake.

qgi
20-05-08, 21:26
Hvala na iscrpnom odgovoru koji ce mi usvakom slucaju pomoci... :D >:D

Tar
22-05-08, 09:57
Evo malo podataka sa jedne Engleske farme. Oni drze mali broj Sanskih koza od kojih svaka mora da ima preko 2000 u laktaciji. Takodje sve moraju da imaju sposobnost produzene laktacije. Nije mi bilo jasno zasto bi neko isao na produzenu laktaciju i tako gubio potencijalni prihod od jarica? O ovome kasnije.
Mislio sam da pokazem slike nekoliko njihovih koza a onda vidim da su one sve kao klonovi pa je jedna fotografija sasvim dovoljna:
http://img443.imageshack.us/img443/3327/sanska1lga3.jpg (http://imageshack.us)
Toddbrook missxylie(na slici)
1st lactation: 2381kg in 365 days @ 3.60% Butterfat and 2.76% Protein
1. laktacija 2381kg za 365 dana sa 3.6% masti i 2.76% proteina

Toddbrook Willow (ime koze)
1st lactation: 1766 kgs in 365 days @ 4.00% Butterfat & 2.93% Protein
Extended lactation(produzena laktacija): 3535 kgs in 684 days at 4.08% Butterfat & 2.98% Protein

Toddbrook Yew(ime koze)
Lactation to date(laktacija u toku): 1289 kgs in 235 days at 3.71% Butterfat and 2.89% Protein

Toddbrook Valaquenta(ime koze)
1st lactation: 2096 kgs in 365 days @ 3.34% Butterfat & 2.80% Protein
Extended lactation: 3562 kgs in 648 days @ 3.43% Butterfat & 2.79% Protein
2nd lactation: 2560 kgs in 365 days at 3.29% Butterfat & 2.86% Protein

Dakle ovo su super koze, koje daju 2000+ u prvoj laktaciji.
A sad malo o produzenoj laktaciji. Uzecemo primer ove poslednje koze koja je dala 3562 kg mleka za 648 dana. Kada odbijemo 2096 litara za 365 dana vidimo da je za 283 dana produzene laktacije koza dala jos 1469 kg mleka ili 5.2kg dnevno. Da je koza bila zasusena 2 meseca to bi bilo -312 kg mleka manje kao i troskovi ishrane jaradi do momenta prodaje kao i troskovi vestackog osemenjavanja ili skoka dobrog jarca. Sa druge strane 312 litara mleka je siguran prihod od 468€ jer je kg mleka pretvorenog u delikatesan sir bar 1.5€/kg. Iz ovoga je vidljivo da je proizvodjacima sira vazniji siguran prihod produzene laktacije nego neizvesno jarenje sa mogucim gubicima ....

Medjutim postavlja se ozbiljno pitanje da li je kod nas,u nasoj klimi, zbog vrucih leta uopste moguce da se dobiju ovakvi rezultati? Mozda na Zlatiboru ili nekoj slicnoj planini sa obiljem kvalitetne hrane i svezijim letom?

Tar
05-09-08, 09:35
Evo posle nekoliko meseci jos jedan zanimljiv detalj u vezi Sanskih koza.
Video sam da ih gaje proizvodjaci mleka, zatim proizvodjaci jogurta i raznih mlecno-vocnih napitaka kao i proizvodjaci belog sira. Ali, (!) nisam video da neka farma koja se bavi proizvodnjom tvrdih, delikatesnih sireva drzi sanske koze!?
Proizvodjaci delikatesnih sireva drze u Francuskoj Alpine, u Spaniji Mursisko-Granadske a u Americi pre svega Anglo-Nubijske koze.

brundalo
01-10-08, 20:52
Delikatesni tvrdi sirevi od tako gojenih koza (ovaca)nemaju ni d od onoga sta imaju od koza koje bar par sati dnevno ne provedu na pasi. >:({ >:({

Tar
01-10-08, 21:35
Slazem se 89.5%
Seno sa livada koje imaju dobru smesu trava stalno po zelji + dobro seno lucerke, kombinovan obrok zitarica + minerali i microelementi i obavezno veliki ispust sa spravama za vezbanje. Osim toga kada god je moguce kvalitetan lisnik, bundeve, repini rezanci.......I uz sve to analiza zemljista sa derena gde se proizvodi hrana zbog moguceg deficita selena, bakra i t d.
He,he i koprivino brasno.

Ma nije samo stalski uzgoj razlog sto proizvodjaci delikatesnih sireva ne koriste mleko sanske koze, osim mozda u mesavini(?) sa drugim. Bice pre da je fabrika mleka zvana Sanska koza pocela da proizvodi mleko nalik na kravlje. Bas kao te istocno Frizijske krave sto odmah daju delimicno obrano mleko. Samo im tetrapak fali :lol:
A mozda se mleko ne oseca dovoljno na koze?

brundalo
02-10-08, 21:31
Ma normalna stvar Tar. Ono sta majka priroda i otac komsija mogu napravit to nikakvi umjetni nadomjesci hrani ne mogu. Zato samo prirodno. Malo manje a sladje >:({ >:({ >:({

toni
08-11-08, 11:20
ljudi ima li itko od vas kozu sa ovakvim vimenom.?? ?? nije toliko bitna velicina nego ovakav oblik??

toni
08-11-08, 11:38
prije dvi godine san bija u prilici vidit kozlice sta ih je covik kupija priko selekcijskog centra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ka on sad prica sve imaju pedigre matere babe vrhunnska proizvodnja.................. one su izgledale uzasno. katastrofa. jadne mrsave cupave. boze sacuvaj. i sad covik ocekuje neku proizvodnju da vrati kredit sa staliu da nesto zaradi. ma ko zna sta je bilo od toga nisan ga vise vidija jer mi je daleko. ma covice ko zna jesu li mu se i parile te godine. ka na rodovniku pise da je stara 5 miseci,a ona ima 15kg. ma coviku je neko uvalija totalno smece. evo da ja sad ocu kupit 10 kozlica sanskih di bi ih u Hrvatskoj moga da ne najeben ka taj covik

brundalo
08-11-08, 18:53
prije dvi godine san bija u prilici vidit kozlice sta ih je covik kupija priko selekcijskog centra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ka on sad prica sve imaju pedigre matere babe vrhunnska proizvodnja.................. one su izgledale uzasno. katastrofa. jadne mrsave cupave. boze sacuvaj. i sad covik ocekuje neku proizvodnju da vrati kredit sa staliu da nesto zaradi. ma ko zna sta je bilo od toga nisan ga vise vidija jer mi je daleko. ma covice ko zna jesu li mu se i parile te godine. ka na rodovniku pise da je stara 5 miseci,a ona ima 15kg. ma coviku je neko uvalija totalno smece. evo da ja sad ocu kupit 10 kozlica sanskih di bi ih u Hrvatskoj moga da ne najeben ka taj covik

Evo ovako nazovi udrugu RUKA u medjimurskoj zupaniji ili trazi direktno Jelenu i Stjepana Vurajica na telefon -040-620-354. Oni su sefovi tamo. Doduse oni goje alpina koze ali imaju tamo u toj udruzi i ljudi koji imaju sanske koze. Sta se tice sanske koze moj ti je savjet da ju ne uzimas nego da ides na alpinu. Nije velika razlika u mlijecnosti i plodnosti ali je sanska koza puno osjetljivija od alpine >:({ >:({ >:({

ivanhoe
08-11-08, 21:00
I teorija i praxa su dokazali superiornost Sanske nad alpskom i po kolicini mleka a plodnost pogotovo!

Tar
08-11-08, 21:14
tacno je to ali u intenzivnom uzgoju sto znaci i uz pomoc silaze ^-^
ali kod nas se uglavnom mleko koristi za sir pa se vracamo na ono da manje jaceg mleka moze da da vise i bolji kvalitet sira. Onda dolaze problemi sa adaptacijom na sve toplija leta, slabije koriscenje oskudne pase i brsta, i najvaznije veca osetljivost sanske koze.
ono sa silazom je sala, necemo ponovo o tome.
inace kod nas se puno koza zovu sanske samo zato sto su bele a rec je o melezima najcesce ako iskljucimo domacu belu kozu.

brundalo
08-11-08, 22:00
Ja se ovi put moran slozit s Tarom. Narocito kod nas u Dalmaciji kad je vruce sa sanama bi bilo frke. Moja mu je preporuka ili alpina ili njemacka sarena oplemenjena koza. Puno su se pokazale ovdi bolje od sana, narocito ako su u poluintenzivnom i ekstezivnom nacinu drzanja. Kako je u unutrasnjosti ne znam i na to ne mogu dat odgovor >:({ >:({

toni
10-11-08, 09:24
fala. ali niko jos nije odgovorija jeli ikad vidija kozu sa ovakvim vimenom uzivo ili je mozda ma.

brundalo
10-11-08, 12:27
Vidija san ja koza sa svakakvin vimenima, ali ovu nisan. Razlog :lol::lol::lol: Nisi stavija sliku >:({ >:({ >:({

toni
27-11-08, 10:54
znate li tko u Hr.ima kvalitetne sanske koze. >:D >:D ;D} ;D}

brundalo
27-11-08, 17:50
znate li tko u Hr.ima kvalitetne sanske koze. >:D >:D ;D} ;D}

Udruga RUKA ( udruga ovcara i kozara medjimurske zupanije)
Trazi gospodju Eriku Baranašić
Kontakt tel. 040/635-306
mob.099-3635-306
ili slijedeci uzgajivaci. Pazi svi ti oni imaju maticna grla i na muskima je obavljen performans test.
Katica Drožđek 042/711-167
Blanka Škvorc 040/866-416
Jasminka Zadravec 040/643-063
Stjepan Šatrak 048/858-215
Zadovoljan? >:({ >:({ >:({

toni
29-11-08, 10:46
fala stari. valjda cu nac nesto ako se odlucin za tu kupovinu

Tar
29-11-08, 20:10
Jedno pitanje:
sta ce ti Sanska koza u Dalmaciji?
Ona ti se ubila za stalski uzgoj a nije dobra za oskudnu primorsku pasu i brst. Zato su druge rase. Mislim da cak i u stali moraces da ih rashladjujes da bi dobio pravi prinos.
^-^

brundalo
29-11-08, 21:39
Jedno pitanje:
sta ce ti Sanska koza u Dalmaciji?
Ona ti se ubila za stalski uzgoj a nije dobra za oskudnu primorsku pasu i brst. Zato su druge rase. Mislim da cak i u stali moraces da ih rashladjujes da bi dobio pravi prinos.
^-^

Tar potpisujem. Iako bi mozda bolje prosa sa drugim pasminama pa cak i sa krizancima domace bijele koze sa sanskima :D

toni
30-11-08, 09:36
neman vise mogucnosti za pasu. trenutno iman samo nekoliko koza koje su stalno u stali i u ispustu. ima san vec pravu sansku kozu.(nije imala pedigre ali je odgovarala u svemu) 5 godina zaredon po 4 kozlica i do 5l mlika.. ove sta sad iman su krizanci u tipu sanske....
ps.nisan jos reka da cu sigurno nabavit.

Tar
30-11-08, 10:24
Kada se kaze 5 litra mleka onda se to odnosi na prosek pa u laktaciji od 300 dana imas 1500 litara?
To je vec odlican prinos. Ne vrhunski ali odlican.
Ali ako je 5 litara na vrhuncu onda je to znatno manje na godisnjem nivou. Ali je za nase uslove jako dobro. Recimo god prosek oko 3 pa ako odrzis laktaciju 300 dana to je 900 litara. Sasvim ok.
Ako ti je koza bila tako mlecna i jos davala po 4 jareta. Gde su ti njeni potomci. Nisi ih valjda rasprodao ili poklao?
Takva koza je mogla da ti bude okosnica stada. To se cuva i ne prodaje. Samo juris jos bolje jarceve i ides na 1000, 1100 litara itd.
Ako tu kozu nisi pario sa vrhunskim jarcima i sacuvao njeno potomstvo trebace ti dugo da tako nesto ponovo pronadjes.

toni
01-12-08, 07:14
nijedna kcer nije bila takva. mozda zato sta nema dobrih jarceva. tada smo imali 2 koze i nokome noje padalo napamet kupovat jarca.

Tar
01-12-08, 09:19
nijedna kcer nije bila takva. mozda zato sta nema dobrih jarceva. tada smo imali 2 koze i nokome noje padalo napamet kupovat jarca.

Cerke nisu bile takve jer su tate bile lose! Doduse postoji jos jedna mogucnost sa malim procentom verovatnoce a to je da je ta koza bila izuzetak, da mlecnost nije bila posledica neposredne genetike vec izuzetak. Kao sto moze da se desi i da od dobrih roditelja kao izuzetak ispadne neki skart sa malom mlecnoscu tako, izuzetno retko, moze neka koza da otstupi od genetike u plus. Moguce ali jako,jako retko.
Nije neophodno kupovati jaraca za takvu kozu.Nadjes gde postoji jarac kakav ti treba, kozu u auto pa kod jarca. Malo se pomucis i predjes recimo 1500 km(tamo i nazad) vise od toga ne moze.To ti je 150€ za gorivo i da platis skok i da rucas i to ti je 200€. I dobijes 4 jareta. Recimo 2 muska i 2 zenska. Te zenske ce ti mlekom isplatiti mnogo vise nego sto su troskovi koje smo racunali i jos dobro zaraditi, a muski od takve majke i od takvog jarca isto imaju odlicnu cenu jer su (potencijalni) rasplodnjaci a ne meso.
Ti mozes da se bunis ali matematika ti je osnova svakog posla. Ko ne ulaze ne dobija.

E sada se secam da na forumu ima spominjanja jaraca kao dobrih na osnovu krupnoce, znaci izgleda. Moracu da otvorim i tu temu ili da je obradimo pod selekcijom. Znam da Brundalo jedva ceka.

toni
01-12-08, 18:34
mislin da je bila izuzetak. mater joj je bila prosjek.

nele99
02-03-09, 23:39
je li ovo sanska koza ,ako nije koja je

nemanja_st01_58
03-03-09, 11:32
Najverovatnije je domaca bela oplemenjena ili domaca balkanka koja ima krvi sanske ili neke druge bele rase . Ne vidi se na slici ali cini mi se da ima neku zutu saru na vratu. Ako je ima onda verovatno vuce poreklo od balkanke. Inace sanska je obicno bez rogova i ima vece i lepse vime a njuska joj je obicno sira i ima bas kratku dlaku.

nele99
03-03-09, 11:36
hvala nemanja

brundalo
03-03-09, 19:34
Najverovatnije je domaca bela oplemenjena ili domaca balkanka koja ima krvi sanske ili neke druge bele rase . Ne vidi se na slici ali cini mi se da ima neku zutu saru na vratu. Ako je ima onda verovatno vuce poreklo od balkanke. Inace sanska je obicno bez rogova i ima vece i lepse vime a njuska joj je obicno sira i ima bas kratku dlaku.

Ovo ti je domaca bijela koza. Od svih sanskih pasmina na svitu jedino francuska i njemacka sana imaju rogove a cisto sumnjam da je krizanac sa tim pasminama.....Razlika je i vime i boja i dlaka i puno toga...

nemanja_st01_58
03-03-09, 20:57
Slazem se Brundalo ali mora da ima malo krvi sanske jer ima belu boju a nasa domaca bela je nastala oplemenjivanjem balkanke belim rasama, sanskom, francuskom sanskom pa cak se negde pominje i ruska bela rasa

jelivas
12-11-09, 15:57
Prijatelji,gde u Srbiji mogu naci cistu Sansku kozu?Naravno sa papirima o poreklu!Ne zanima domaca ukrstena sa sanskom!
Imam fran

Post je spojen: 1258038127________________________________________ _________
Prijatelji,gde u Srbiji mogu naci cistu Sansku kozu?Hocu je probati,jer vec imam 100 Alpskih,ne mogu masnocu nikako da naguram preko 2.8%,a za sir mi treba i naravno jarad,ove godine sam imao 1,7 prosek jaradi po kozi,cuo sam da je sa sanskom taj prosek i preko 2,2!
Pozdrav,Ivan iz Stare Moravice(Backa Topola) ^-^
Izmenio ivanhoe imenjace ispravi profil !

Tar
12-11-09, 18:17
@ jelivas
drugar jesu li tvoje alpine sa papirima?

Poznato je da papir trpi svasta. Pa tako i pedigre!
Ako se poredi rasa sa rasom alpine bi trebalo da imaju nesto bolje i nesto manje mleka.
Pojedinacno ima koza koje imaju jace mleko od ovaca. To su retki izuzeci.
Poenta je da Sanska koza sa papirima ne znaci nista. Ni po pitanju prinosa ni po pitanju kvaliteta.

Inace, kolicina masti nije najvazniji faktor za kvalitet sira.
Neki od svetski najpoznatijih sireva prave se od delimicno obranog mleka.

p.s.
treba da promenis nik. NPR u jelime? Jeste,jeste!

jelivas
16-11-09, 22:22
@ivanhoe
Eh,samo me ispravljate,pa dobro...Ja jesam iz Paracina,ali sam i iz Stare Moravice,tj. onde sam gde su mi koze!!!
@Tar
Imam papire za svaku kozu,samo ja sam postavio pitanje u vezi Sanskih koza.Pa bi bilo lepo da mi neko ko zna odgovori,u protivnom neka mi posalje poruku kako nebi zloupotrebili temu!!!
Pozdrav svima

ivanhoe
17-11-09, 22:26
Nista licno neprakticno je navoditi mesto porekla u profilu jer kod ogovora to pogledamo >:D

Tar
19-11-09, 18:20
@ivanhoe
................
@Tar
Imam papire za svaku kozu,samo ja sam postavio pitanje u vezi Sanskih koza.Pa bi bilo lepo da mi neko ko zna odgovori,u protivnom neka mi posalje poruku kako nebi zloupotrebili temu!!!
Pozdrav svima

Nema nikakve zloupotrebe teme. Pitao si za sanske koze sa papirima. Eto i ti imas koze sa papirima pa nems kvalitet mleka. Znaci da papir sam po sebi nije neka garancija.
Da bi dobio kvalitet moras da kupis dobre koze u startu ili, ili da strpljivo radis na kvalitetu.
Evo ti jedan primer iz USA:
Uzgajivac prodaje musko jare vrhunskog porekla. Cena jako visoka. Kada kupujes jare podpisujes ugovor da:
1. se obavezujes da ces njemu prodati po trzisnoj ceni 20 doza semena ako se ispostavi da je jarac dobar.
2. da ne smes da prodajes potomstvo tog jareta navodeci poreklo osim ako bar 10 cerki tog muskog jareta ne pokazu vrhunski serifikovani prinos . I kolicina i kvalitet.
Dakle, ni vrhunsko poreklo nije garancija da ce potomak biti vrhunski. Time se prodavac stiti od toga da je iz njegove stale izasao skart. Da je on gajio tog jarcica i on pokaze da daje lose potomsto jarac bi isdao pod noz.
Kupac ne mora da iskljuci jarca iz priploda ali se ugovorom obavezao da ne navodi poreklo ako grlo ne zadovoljava !
Po meni nije ti resenje da sada "probas" sa sanskim kozama vec da uz rigoroznu selekciju, i koriscenje vrh. jaraca popravis kvalitet. I naravno pre svega pravilna ishrana.

jelivas
25-11-09, 11:10
@Tar,
hvala za primer iz SAD,nisam znao da se to tako tamo radi!Ovo je Srbija,brate rodjeni...Kazi mi ako znas gde ima da se kupe ciste saanske koze i nemoj da me maltretiras primerima iz inostranstva.Ja sa mojim kozama proizvodim dnevno 20kg sira,ali bih hteo jos vise jer trziste to zahreva pa sam zato jako zainteresovan za saanske,jer daju i vise mleka i vecu masnocu,a ovako kako hranim i gde ih cuvam,mislim na Alpine,saanske ce postici ono sto meni treba!!!!

Tar
26-11-09, 08:05
Prijatelji,gde u Srbiji mogu naci cistu Sansku kozu?Naravno sa papirima o poreklu!Ne zanima domaca ukrstena sa sanskom!
Imam fran

Post je spojen: 1258038127________________________________________ _________
Prijatelji,gde u Srbiji mogu naci cistu Sansku kozu?Hocu je probati,jer vec imam 100 Alpskih,ne mogu masnocu nikako da naguram preko 2.8%,a za sir mi treba i naravno jarad,ove godine sam imao 1,7 prosek jaradi po kozi,cuo sam da je sa sanskom taj prosek i preko 2,2!
Pozdrav,Ivan iz Stare Moravice(Backa Topola) ^-^
Izmenio ivanhoe imenjace ispravi profil !

@Tar,
Ovo je Srbija,brate rodjeni...Kazi mi ako znas gde ima da se kupe ciste saanske koze i nemoj da me maltretiras primerima iz inostranstva.Ja sa mojim kozama proizvodim dnevno 20kg sira,ali bih hteo jos vise jer trziste to zahreva pa sam zato jako zainteresovan za saanske,jer daju i vise mleka i vecu masnocu,a ovako kako hranim i gde ih cuvam,mislim na Alpine,saanske ce postici ono sto meni treba!!!!

Prijatelju pogresno si postavio pitanje.
Malo si zbunjen. Ako trazis gde ima da se kupe sanske koze sa papirima tako napisi.
Dakle, da si pitao gde ima da se kupe sanske koze ja se ne bih javio.
Ti se zalis da ti koze daju slabo mleko(mali procenat masnoce) pa da zato zelis da kupis sanske sa papirima.
A ja ti kazem da i te tvoje alpine imaju papire pa im je mleko loseg kvaliteta.
I to ne zato sto Alpinama mleko ne valja vec zato sto si ti kupio lose koze ili ih lose drzis.
Znaci tvoja greska. I hoces svoju gresku da ispravis tako sto ces da promenis rasu. ::lose::
Sanske i Alpske koze trebalo bi da imaju priblizno isti procenat masnoce.
Ali, sanske traze vecu negu, ostljivije su , teze se adaptiraju, narocito vrucinu ne podnose .
Kazes da te "maltretiraju" primeri iz inostranstva :" ovo je Srbija brate rodjeni!"
Covek stvarno mora da bude arogantan da bi ga informacija "maltretirala".
"Ovo je Srbija"kazes, a ja te pitam jel' ti gledas neki niski TV ili mozda Sony, Samsung....da li vozis ficu, jugica? I ako vozis priizeljkujes nesto bolje, nemacko, japansko. Zasto brate kada je ovo Srbija?

I na kraju u pra reci, da se ne maltretiras. Pokusao sam da ti pomognem da uvidis da nije problem u rasi vec u tebi.
20 kg sira od 100 koza znaci ne da su ti koze slabije vec da su skart ili ti ne umes da ih negujes.

lle de france
26-11-09, 10:33
pomoz bog

ubacite koju sliku koza
koja je najbolja koza za brdovite krajeve da otporna na bolesti i zimu interesuje me vise meso nego mleko

pozdrav ::vino::

Tar
26-11-09, 17:23
pomoz bog
............
koja je najbolja koza za brdovite krajeve da otporna na bolesti i zimu interesuje me vise meso nego mleko

pozdrav ::vino::

Bog ti pomogao!
...pa nasa Balkanka. Gde ces otpornije.

Mlecne rase koza imaju malo mesa. Kvalitet mesa je OK ali ga je malo. Tesko mogu da "nabiju kilazu". Nesto malo bolje je sa strojenim jarcicima.
Jedina prava rasa za meso je Burska koza. Ona ima mleka tek za jarice. A ako se pitas gde to moze da se nabavi, nemam pojma. Mada se tu i tamo spomene po oglasima.

jelivas
27-11-09, 17:13
@Tar,
hvala na tolikoj paznji koju mi posvecujes.Zaista sam zadovoljan tvojim odgovorima.Molim te izvini,nemoj da seljutis,ja imam odlicne koze samo sam 55 muzo ove godine i proizvodio 20kg dnevno,45 ce se pridruziti s proleca.Hteo sam da probam i saansku,mozda pojacam masnocu?I hocu da je probam!Hvala ti na odgovoru "gde mogu da nadjem cistu saansku rasu u Srbiji". ::svaka cast::
A ako ti kada prodajes tvoje jarceve dobijes nazad 20 uzoraka semena po trzisnoj ceni,ako se jarac pokaze kao kvalitet,onda ti brate zivis u Americi.Ja nisam jos naisao na coveka koji ce mi vratiti seme,verovatno su mi jarcevi skart ,kako bi ti rekao,pa uglavnom prvojarke startuju sa 3-3,5L mleka po danu!
Uglavnom idem peske za kozama,ponekad sednem na magarca,a za japance i nemce nemam pare,mozda mi ti mozes pomoci oko prodaje sira pa da kupim sebi prvi auto.
Lako je vama ''beogradjanima,da gledate utakmicu na Sonyevoj plazmi i vozite dobra kola kada vas mi koji idemo iscepani hranimo zdravom hranom za male pare.
Pozdrav i bez ljutnje...

Post je spojen: 1259339432________________________________________ _________
@Tar,
za nekog ko se razume u rase,
Saanska ima masnocu u zavisnosti od ishrane i do 4.2%,
dok Alpina jedva moze da dogura do 3.6%,
Saanska prosek jarica do 2.8,
dok Alpina 1.8,
o mesnatosti da negovorim,
i po kolicini mleka bezi Alpini za 100 do 150L godisnje.
E, zato sto to znam,zapoceo sam potragu za cistim saanskim,ali ti nikako nezelis da citas ono sto pisem,vec samo zelis da mi drzis cas iz kozarstva,molim te da to radis nekom drugom.
Ili zelis da zestoko branis rasu koju ti inace gajis u svom hotelu?!Alpinu... :D :veseljak::

Tar
27-11-09, 18:02
@jelivas
prijatelju ne bi trebalo da bude ljutnje. Ali kada to vec predlazes onda se uzdrzi od demagogije tipa "mi jadni i pocerpani" i sl. Uopste nije vazno da li ti imas ili nemas plazmu ili imas ili nemas japanski ili nemacki auto. Malo si izvrnuo smisao onoga sto sam rekao.
Ako si razumeo a to radis namerno, onda se to zove (pokusaj) manipulacije. Ako nisi, sto je sasvim moguce, onda cu probati to isto malo jednostavnije da kazem.
Dakle, nikoga od nas to sto zivimo u Srbiji ne sprecava da zelimo i ako mozemo sebi pristimo nesto od npr. nemackog standarda . Po meni problem je sto to isto, nemacke ili neke druge standarde, ni malo ne zarezujemo kada je nacin rada u pitanju.
E sad, nesto sto bi moglo da bude korisnije. Kazes da ides peske za kozama, ponekad na magarcu. Iz toga bi trebalo da se shvati kako ti je pasa najvazniji deo ishrane. To je OK za vecinu koza ali najmanje za sanske. Naime one su najosetljivije na sunce i toplotu. Sa ovim "novim" temperaturama sva je prilika da ti i dobre sanske koze leti podbace sa prinosima mleka a ne bi me cudilo i da neka dobije toplotni udar. Bas zato a i zbog opste vece osetljivosti, u novijoj kozarskoj praksi sanska koza se ustalila kao rasa za stalski, intenzivni uzgoj. Komforna,svetla stala, sa dobrom (prinudnom) ventilacijom,puno dobre hrane i ona daje solidno mleko u velikim kolicinama. Sa druge strane iako kao i sanska potice iz Alpa, alpina je jedna od najotpornijih i najadaptilnijih rasa.
>:D

Post je spojen: 1259357015________________________________________ _________

@Tar,
za nekog ko se razume u rase,
Saanska ima masnocu u zavisnosti od ishrane i do 4.2%,
dok Alpina jedva moze da dogura do 3.6%,
...............................................
i po kolicini mleka bezi Alpini za 100 do 150L godisnje.
E, zato sto to znam,zapoceo sam potragu za cistim saanskim...............
:D :veseljak::

Slusaj prijatelju razgovor bi trebalo da se vodi argumentima. Zato sam zanemario tvoje pokusaje da budes duhovit i pozabavicu se samo onim sto ti zoves "zato sto ja to znam"
Posto je "Amerika zemlja dalka", da vidimo sta kazu Francuzi. Slozices se da oni o kozama znaju vise i od mene i od tebe? Imaju institute koji se samo kozama bave, mere u miligram i kolicine i kvalitet mleka.
Podaci o elitnim kozama koje su osnov njihove selekcije:

Sanska koza 1161 kg mleka masnoca 34.9 gr/kg to je 3.49% ili ukupno 40.5 kg masti godisnje
Alpina 1116 kg mleka masnoca 38.6 gr/kg to je 3.86% ili ukupno 43 kg masti godisnje

Znaci i u % i u apsolutnom iznosu Alpine imaju vise masnoce.
To je prosek. A u pojedinacnim slucajevima? I tu vodi Alpina sa 2913 kg mleka, sa 4.8% masnoce ili ukupno 140 kg.
Ima sanskih koje su dale vise mleka ali sa osetno manjim % masnoce.

kaza$
29-11-09, 09:09
@jelivas

Kolega sa foruma,
mene interesuje pre svega proizvodnja sira. Zato sam proucavao I dalje proucavam sve sto mogu da nadjem na tu temu. Tako sam primetio izvesnu nedoslednost u onome sto pises.
Prvo si rekao da imas 100 koza
Onda da su samo 55 koze a 45 jarice.
Uobicajeno je da se kao broj koza kaze broj "radnih zivotinja". Jarici, mlade koze koje jos nisu usle u 1. laktaciju za remont iili prosirenje, kao i jarcevi ne ulaze u taj broj.
Zatim, kazes da ti prvojarke daju 3-3.5 litara mleka ! Cestitam!
Koliko ti daju one koje su u 2. ili 3. laktaciji. 4-5 litara.
Prosek 4.5 I prosek prvojarki 3.25 . Ako su ti koze pola prvojarke a pola starije onda imas prosek od 3.875 litara na dan X 55 = 213 litara. A ti proizvedes 20 kg sira. To je 10.65 litara mleka za 1 kg sira!?!?!
To bi znacilo da tvoj sir iako proizveden od slabog mleka sadrzi 53.68% masti u SM, pod uslovom da je procenat vlage 50%.
A ako predpostavimo da su sve tvoje koze prvojarke I imao si prosek 1.7 jareta po kozi onda je to super, imaces preko 2 u sledecem jarenju.
Sto se mleka tice,onda ti one daju 55 X 3.25(prosek)litara = 179 litara mleka na dan. A ti od tog mleka napravis samo 20 kg sira!
To je 8.9 litara mleka za kg. Za dlaku 9.! ! !
Koju vrstu sira ti pravis?
Kazes da je problem u masnoci.Ne mozes da prebacis 2.8%.
To je stvarno malo.
Ali da vidimo i to.
Neka ti 10% masnoce ostane u surutki to znaci da u sir ode 2.52% masti.
To je 25.2 grama po litru. Pomnozimo to sa 9(litara) = 226.8 grama
Ako pravis neki polukackavalj sa 50% suve materije(SM) onda imas sir sa 45.36% masti u SM. To su visoki procenti.
Meni se cini da iako je procenat masti tvojih koza slab problem nije u masnoci.

Inace mleko Sanskih koza nije bas idealno za proizvodnju sira, pa mnogi uzgajivaci, ljubitelji sanskih koza drze u stadu pored sanskih i deo Alpina bas zbog sirai
Zato sto Alpine pored masnoce imaju i veci procenat proteina sto ne najvaznija komponenta za kolicinu i kvalitet sira. To je pravilo, i ti kao proizvodjac sira to bi morao da znas.

milan bac
11-12-09, 14:27
pozz svima,ja sam veliki ljubitelj sanske rase,smatram da je to najbolja rasa na svetu,po svemu.Neko je pomenuo bursku kozu,gde se ona moze naci kod nas...Ovde kod mene u vojvodini uzgaja je jedan momak iz Bajse,to je jedno malo selo kod B Topole,bio sam i video,stvarno su lepe,savetovao mi je kada oformim stado sanskih koza da uzmem burskog jarca i koristim ga 3,4 god a meleze iskljucivo za klanje,jer im se mesnatost povecava i do 30procenata,a zatim opet sanskog jarca da podmladim stado....

Blagaj
12-12-09, 17:29
Posto sanska koza ne podnosi vrucine koju kozu za proizvodnju mlijeka preporucujete?Kod mene se vrucine penju preko 40 stepeni bez problema.ALPINA?

ivanhoe
12-12-09, 19:05
Alpina isto tesko podnose vrucinu! (Bar na ovom nasem pesku)

Karalic
12-12-09, 20:39
Ali, ne zaboravite da ih brundalo drzi na Jadranskom Moru (ostrvu)...

vla
12-12-09, 20:56
Mediteranske zemlje i severna Afrika su najbrojnije u uzgoju koza, pa je zabluda ,da koze ne podnose vrucinu, samo treba prilagoditi tehnologiju uzgoja takvim prilikama.
@Blagaj
I kod tebe se mogu uspešno gajiti koze.

Blagaj
12-12-09, 22:02
Kod mene je raj za uzgoj koza!Rijeka Bunica mi je 150 m od imanja,a sikare ima u obilju jer u nasem selu ima samo oko 25 koza.Klima je idealna tako da ekstezivni uzgoj moze 12 mjeseci.
Komsije drze bijelu domacu kozu koja nema nikakvih problema sa suncem.Ja planiram nabaviti plemenitiju i cistiju pasminu kojoj cu omoguciti maksimalno povoljne uslove i planirao sam sansku rasu.Medjutim sada me Tar prepao sa ovom suncanicom.Pa, imat ce nadstresnicu,dovoljno vode,a u sumi ima dovoljno hladovine.

Pozdrav svima!

ivanhoe
12-12-09, 22:19
u sumi ima dovoljno hladovine.

Ihaj to im je majka Mara >:({
Samo im namestis par nadstresnica :'({ >:D

Tar
16-12-09, 15:23
Posto sanska koza ne podnosi vrucine koju kozu za proizvodnju mlijeka preporucujete?Kod mene se vrucine penju preko 40 stepeni bez problema.ALPINA?

Ha, evo i njega. Pozdrav tebi prijatelju!
Znaci koncepcija se menja? Sad idemo na mleko + jarici?
Sto se ovoga tice siguran sam da ti znas sta ja mislim. Ali zbog drugih najkrace:
Sanska koza je super. U nasim krajevima se do skoro nije ni znalo za druge rasne koze. Pojedinacno ima raznih primera. Te ove daju ovoliko te one daju onoliko te neki mesanci daju vise od rasnih i sl. Sve je to moguce na pojedinacnom nivou. Ali rase kao rase imaju karakteristike i ako covek nabavi dobru rasnu kozu ona mora da ima karakteristike te rase.
1. Sanske koze daju nesto vise mleka ali ne boljeg od ostalih rasnih koza pod uslovom da se jako pazljivo drze. Ne odgovara im ekstezivno drzanje, mogu da se prilagode poluintenzivnom ali svoj maksimum i ekonomicnost daju u intenzivnom, stalskom nacinu drzanja. Sve druge price o tome da nekocije sanske koze brste makiju i daju puno mleka mogu da budu tacne ali samo u jednom delu. Brste i daju dosta mleka. Ali nisu sanske. To su manje ili vise mesanci koji su se kroz vise generacija adaptirali.
Po podacima do kojih ja dolazim (neproverenim sa moje strane) u Srbiji ima nekoliko zapata sa dobrim, mozda i odlicnim kozama. U Hrvatskoj ima vise jer tamo i drzava to podrzava a i veliki proizvodjaci i otkupljivaci kao sto je Vindija. U Hrvatskoj je napravljen uvoz semena iz Fr. Ta jarad su odavno rasprodata ali tu je 2. generacija mladih jarceva.....znaci ima odakle da se nabavi za ambiciozne uzgajivace.
Za Alpine sigurno znam da iz Evrope putuju za Banglades i slicne zemlje. Procitao sam da i Grci imaju dobra iskustva sa njima. Takodje i Spanci. Sam izvuci zakljucke. Da ne spominjemo Brundala, ili mnogo vecu farmu na Dugom Otoku ili u Istri.
U svakom slucaju ubedjen sam da ces sa ekstezivnim gajenjem, koje si spomenuo, imati osetno bolje rezultate sa Alpinama.
:D

jojojo
24-01-10, 16:57
;D}Jasno mi je za vime kad treba kupiti kozu ali kada se kupuje jare kako znati dali će imasti dobro vime? Čekaš godinu dok neporaste i ojari se da bi konstatovao kakvo vime ima...malo mi je mnogo da čekam imali li neki orijetir za .....recimo ovo će jare biti dobra koza itd.

KARMEN
24-01-10, 19:12
Tu je opis slovenske sanske koze, ali je u slovenskom jeziku:

http://www.drobnica.si/index.php?view=article&id=89&option=com_content&Itemid=169

A tu imate sve koze, koje poznamo u Sloveniji:

http://www.drobnica.si/index.php?option=com_content&view=article&id=175

Barem, da vidite slike.

U vezi sa tom pasmom, ja imam dve, ali nisu čiste pasme. O njima samo sve najbolje. To je zaista zdrava i otporna pasma, sve moje su cijeli dan na pašnjaku (cijelu godinu), noči jih zatvorim. Mi živimo u slovenskem primorju, ljeti su temperature preko 30, a danas smo imali -5. Najnižje smo imali -12 ali to samo jednu godinu, par dana.
Jedna od njih dve mi daje do 3 litra mlijeka dnevno, ali to nije najviše za to pasmu. Od prilike ima 7 godina, a dala mi je 5 puta po dva i jedan put 1 kozlička (zadnji put 2 puta godišnje). Druga ima po dva ili 3 kozlička. Dobre su majke, kozlički su uvjek veliki, zdravi i brzo raste. Karakterno so malo "lude" i ne uvjek dobre sa drugima kozama, tako da one i njihovi mali uvjek dobiju najbolju i najviše krme, jer se jih druge boje. Jedna od njih mora biti uvjek sama u boksu, ker je zaista vražja, ali držim jo samo zbog toga, jer je DOBRA
KOZA.

To je moja Belka, svi tri na desni su njeni:
http://s7.mojalbum.com/zivali-foto_10611947_10611959_15848083.jpg

I to je moja vražja Bilka (lijevo):
http://s7.mojalbum.com/zivali-foto_10611947_10611959_10612015.jpg

milan bac
24-01-10, 23:27
karmen bas je lep jarac,baci jos koju njegovu sliku

KARMEN
25-01-10, 07:39
jarca sam prodala, jer je bio za nas velik i masivan. A bio je dobar sa svima, puno smo ga voljeli. Sad živi u planinama sa ca.100 komada koza. Sad imamo burca, jer je to mirna pasma, ne smrdi tako, a daje lepe, mesnate kozličke.

Moj Milko:
http://s7.mojalbum.com/zivali-foto_10611947_10611959_14753488.jpg

http://s7.mojalbum.com/zivali-foto_10611947_10611959_14842780.jpg

Tar
25-01-10, 09:35
@Karmen
Malo imamo slika na forumu tako da je bas veselo kada vidimo ovako simpaticno stado, cini se u dobroj kondiciji.

Pogledao sam opis "Slovenske Sanske" koze i neke stvari mi nisu jasne.
Tacnije jedino mi jasno i ispravno, kada Nemci meleza izmedju svojih autohtonih koza i Sanske posteno nazivaju "Nemacka oplemenjena koza". Svi ostali a to je pojava sirih ramera, kazu i pisu npr Engleska Sanska koza. U Sloveniji vidim da takvog mesanca hoce da proglase za autohtonu rasu. To nebi bilo sporno jer je vecina rasa nastala selekcijom i ukrstanjem od nekih drugih, kada bi se uveli i postovali standardi za tu novu rasu.
Medjutim,
"Z uvozom plemenskih kozlov ali semena iz Švice, Avstrije, Nemčije in Francije so se naše koze približale tipu sanske koze. Zaradi avtohtone genetske osnove in tradicije reje v Sloveniji spada ta pasma v skupino tradicionalnih pasem."
Dakle, uvozom jarceva i semena(za vestacko osemenjavanje) ta koza se "priblizila tipu Sanske koze".
Mozda se priblizila ali nije Sanska. a sigurno nije ni autohtona.
Ovo je vazno znati i zbog svih drugih takozvanih Sanskih koza. Ako se tako nastavi pojavice se nesumnjivo i Srpska-Sanska i Hrvatska-Sanska i Bosnjacka-Sanska a mozda i Vojvodjanska-Sanska....
Znaci ko hoce proizvodne rezultate Sanske koze neka kupi Sansku kozu.
Karmen kaze kako njene koze dobro podnose od +30 do -5°(izuzetno-12). To je u redu za aklimatizovane (adaptirane) mesance a mislim da ne bi bio problem ni za pravu Sansku kozu. Problem je preko 35°.....40° . I dok je 40 ili malo preko toga ekstrem, dotle su temperature preko 35 jako ceste i umeju da potraju danima. Evo sada, ako sam dobro cuo, temperatura u Zajecaru -20 i nesto (?). To je temperaturni raspon od preko 60°
Nije sporno da Sanska koza moze uspesno da se gaji i pasnim nacinom, samo je tako teze dobiti rezultate koji su za tu rasu karakteristicni. Takodje nije sporno da se kupovinom vec adaptiranih grla i selekcijom moze dobiti i Saharski tip Sanske koze. Da li bi onda bilo pravilno reci da Sanska koza odlicno podnosi i Alpsku i tropsku-pustinjsku klimu?
Vla je ovde spomenuo kako se koze uspesno gaje u Mediteranu i kako nema problema sa adaptacijom. Pa i ovce se gaje ali probaj Istocno-Frizijsku ovcu da gajis u pustinji..............?
Svi autoriteti pa i odgajivaci se slazu da je Alpina otpornija na bolesti i da bolje podnosi razlicite klimatske uslove. To ne znaci da je Sanska neotporna, vec da je ova druga otpornija.
Nije mi bila namera da dokazujem da ne postoji niti moze postojati Slovenska Sanska koza vec da ako sve te nekakve koze proglasimo za Sanske onda Sanska koza sigurno nije najmlecnija rasa.

I na kraju da ponovim po ko zna koji put. Prinos od 3 litra mleka po danu? Da li to znaci da je godisnji prinos za 305 dana laktacije 915 litara?
To je daleko iznad proseka za "Slovensku Sansku kozu" koji po slovenackim podacima iznosi pristojnih 600 litara godisnje prosecnog kvaliteta.
Ako je to maksimalni prinos, na vrhuncu laktacije, onda se godisnji prinos dobije na osnovu krivulje mlecnosti koja se malkice razlikuje od rase do rase........Zatim neka grla mogu da imaju visoku dnevnu mlecnost ali sa kratkom laktacijom...i tako dalje.Zato je jedino merodavno dati godisnji prinos mleka po grlu.

KARMEN
25-01-10, 10:57
Sigurno, to što si napisao, je sve tačno!!!
Svaka država nekako misli, da ima neko svoju različicu sanske koze. Ali sigurno so to neke mešanice sa domačom kozom. Za naš teritorij ti zasiguram, da su sve naše koze "Istarske bele koze", koje su sve mešanke.
U Sloveniji imamo takozvane sanske, srnaste, burske i malo drežniške, koja je naša avtohtona pasma. Najbolje mlekarice su nam sigurno sanske, a onda srnaste pasme.
A da komentiram uzgoj na pašniku ali unutra: koza, koja je zaista velika mlekarica se malo težje uzgaja na pašnjaku, jer ima zbog velikog vimena probleme (poškodbe). To znam zbog iskustva. Za pašnjak je sigurno bolja visoka, sloka koza, koja ima visoko i nepreveliko vime. Naša Bilka mi daje 3 litre dnevno do ca.3-4 mjeseca, onda jo presušim. Sve naše sanske koze, koje se uzgajajo na pašnjakih, sigurno nemaju toliko mlijeka, koliko je po standardu za pasmu. Ali kod nas i nema toliko koza, koliko u drugim državama. Za visoke temperature bi mogla biti možda burska?
Za moje koze, ja jih imam samo 9, mi je najbitnije, da su zdrave, da dobro jede, da su dobre majke, da imaju po 2 kozlička ljetno (ne više), i da imaju za njih dva dovoljno mlijeka barem do 3. mjeseca. Drugo mi ne treba, jer imam uzgoj samo za meso, kojega prodam, ako imam vremena, napravim i malo sira, jogurta, skute,... koje sve pojedemo mi i prijatelji >:({. To je moja mala stadica, ali ako bi imala više terena i ne bi radila, bi jih imala oko 100.

Tar
25-01-10, 18:27
@Karmen
Ovde kod nas se slabo radi sa kozama. Sve je na pojedincima. Puno losih koza je uvezeno. Strucnjaci su slabi. Veterinari nemaju dovoljno iskustva sa kozama......itd.
Ima ljudi koji udju u gajenje koza kao posao, naprave stale, kupe opremu, i imaju nedovoljne rezultate. Onda misle da ce promenom rase resiti problem. A problem nije u tome sto je izabrao losu rasu vec u tome sto je kupljen los genetski materijal.
Zato ja ovde izigravam cistunca i trudim se da se dobro razumemo. Da se neko ne prevari pa da hoce da zameni neku kozu koja mu godisnje da 500-600 litara za neku koja "dnevno daje 3".
Potpuno si u pravu da koze sa visokom mlecnoscu i velikim vimenom nisu idealne za pasu narocito ako sise idu na spoljnu stranu. Osim povreda, sise se cesu o zadnje noge i....iritacija+prljavstina = mastitis.
Medjutim i super mlecne koze mogu da se drze polustalski. Jutarnja muza pa posle rose na pasnjak pa u stalu pre no sto vime nabrekne....
Tacno Burska koza odlicno podnosi toplotu ali nije mlecna. Mada ima nekih tvrdnji da se ukrstanjem sa Alpinom moze dobiti i to. U svakom slucaju Burskoj kozi i njenim mesancima po svemu sudeci pripada buducnost u proizvodnji mesa, jer iako su koza i ovca rodjaci, ovcije(jagnjece) meso je najteze, sa najvise losih holesterola, a kozije(jarece) najbolje, sa najmanje zasicenih masti.... ::namigivanje::

KARMEN
25-01-10, 18:49
Ja ove Alpina pasme ne poznam dobro, je jih kod nas nema.
I kod nas imamo problema sa tim životinjama, jer jih nitko ne pozna dobro, a veterinari su katastrofa. Ja imam vrlo slaba iskustva sa njima, pre dve godina mi je poginula u rukama, jer so bili jarčiči zamotani, ni veterinar, ni ja nismo ji mogli nikakor pomoči. Bilo je uvečer, kod nas, možda bi jo spasio carski rez, ali veterinar nije bio sposoban to obaviti. Pre dva dana je kolegici poginula na veterinarskoj stanici, jarčiči su bili mrtvi, dva veterinara sta se pripremljala za carski rez, kad su ji dali narkozo, prestala je disati. Ja sam se naviknula, da ako se desi što puno loše, kako to, da sam 1.januara našla jedno u boksu sa slomljenom nogom, pozovem mesara, koji živi u blizini, i on odmah obavi sve brzo, i gotovo, ne filozofiramo puno.
U vezi z uzgajivanjem, je i kod nas puno problema, jer ljudi uopšte ne znaju, šta hoču. Neki ljudi prave, da je srnasta dobra mlekarica, onda nabave preko 100 grla srnaste pasme, da dobiju subvencije, slijedi razočaranje. Uzgajivači te pasme ne mogu koristiti za ništa. Jarčiči u 3-4 mjeseca nemaju ni 8 kila čiste mase, ni dovoljno mlijeka za izradnju sira in ostalega.
A imamo i moderne uzgajivače, koji su završili visoke škole u zootehniki, ti se bave z uzgajanjem burske pasme. Ali ta uzgoj kod nas je puno intenzivni, tako da imaju koze zatvorene, jarčiči se pitajo na krmilima od 1 meseca dalje, a koze imajo non stop mlade. Ta sistem se meni ne sviĐa, ja sam mali ljubitelj koza, moje koze su cijelo leto otvorene, a meso od mojih jarčiča ljudi obožavajo, jer je vrlo dobro, jer ne vide umjetnih krmila. Možda malo kukuruza, ječmena, suh kruh i gotovo!

Tar
26-01-10, 08:49
Ja ove Alpina pasme ne poznam dobro, je jih kod nas nema. ...................

Mislim da ipak ima. Ne mogu da tvrdim ali sam ubedjen da je to sto zoves(te) "srnasta" u stvari Alpina = Alpska koza.
Iza ovog imena krije se zajednicko poreklo Francuske alpine, Nemacke alpske koze, Svajcarske....Te koze mogu biti u svim mogucim varijantama boje, srnaste,crne, crno-bele i sve medjusobne kombinacije osim sto ne sme da bude cisto bela i sa smedjomTogenburg sarom, dok je u crnoj ta sara dozvoljena! Vremenom su se izdvojile varijante pa danas Francuzi selekciju prave u srnastoj varijanti, Britanci su izabrali crnu sa belim Togenburg sarom i zovu je British Alpine, a u USA su se sacuvale sve boje. Interesantno je da oni neka grla covu cistokrvna, misleci na Francusku alpinu, a neka American, iako medju njima ne postoje nikakve razlike i redovno ih medjusobno ukrstaju?
U Francuskoj, danas, ta srnasta varijanta daje nesto manje mleka od Sanske ali nesto boljeg kvaliteta tako da i sa nesto manje mleka moze da se dobije vise sira. Sa druge strane Sanska koza je mirnija i bolje podnosi stalski uzgoj pa je nekome lakse da drzi koju zivotinju vise da bi dobio istu kolicinu sira. Sada je u porastu potrosnja probiotik jogurta i tu se sve vise traze koziji proizvodi. Tu je Sanska koza najbolji izbor.
Sto se tice intenzivnog uzgoja da li za meso ili za mleko to je neminovnost u poslu gde se efikasnost ostvaruje rezanjem troskova. Na srecu za ljubitelje i manje proizvodjace postoji i takav nacin kojim se ti bavis i koji takodje moze da bude pvrlo profitabilan a da se prirodnost uzgoja ne dovede u pitanje. To se zove EKO, odnosno Organska proizvodnja. Ali o tome postoji druga tema na forumu.

elmir
26-01-11, 02:15
http://i52.tinypic.com/2j16dec.jpg

Post je spojen: 1296004576________________________________________ _________
koja bi ovo bila rasa

vla
27-01-11, 17:48
Domaća bela koza

elmir
27-01-11, 23:35
pa dali cemu valja ova rasa i dali je dobra za drzanje

vla
28-01-11, 09:39
Ako ima dobru mlečnost, da, pa na nju pripusti sanskog /belog/jarca od majke koja je imala visoku mlečnost i dobičeš dobre potomke za mleko. Ako daje manje od 350 mleka u laktaciji, stavi je u tov, na klanicu i napravi dobre kozije kobasice

moravacgiga
28-01-11, 10:02
Kupio bih par Burskih koza, ako neko zna gde mogu u Srbiji da se nabave neka mi javi na pp, bicu zahvalan

rajko gmilanovac
28-01-11, 10:26
Istvan Kovac Backa Topola 0644885637

elmir
28-01-11, 22:34
Ako ima dobru mlečnost, da, pa na nju pripusti sanskog /belog/jarca od majke koja je imala visoku mlečnost i dobičeš dobre potomke za mleko. Ako daje manje od 350 mleka u laktaciji, stavi je u tov, na klanicu i napravi dobre kozije kobasice
hvala drug na savjetu bas sam u nedoumici koju rasu da gajim ^-^

milan bac
04-02-11, 22:22
moje lipe kozice ;D}

http://i52.tinypic.com/2wcqn3b.jpg

Post je spojen: 1296779179________________________________________ _________
lipa moja stara,kozica,placena je 100eura ,kupio sam je pred 6to jarenje,kod mene se jari dve godine,prve je dala 3 jarcica,a druge bacila 4,2m i 2 zenska,to su te dve zenkice sa njom ::svaka cast::

http://i55.tinypic.com/2d9qnsw.jpg

Post je spojen: 1296804423________________________________________ _________
naravno othranila ih napredne bez prihrane >:({ >:({

Post je spojen: 1296831987________________________________________ _________
evo stare na delu,ako laze koza ne laze rog.... ;D} :D doduse zakasnio sam,ali joj pomoc nije bila potrebna

http://i55.tinypic.com/301hyef.jpg

Post je spojen: 1296857326________________________________________ _________
njen prvi gazda,je imao dve njene cerke,koje nisu bacile nikad ispod troje,mislim da je to bitno napomenuti >:({

http://i53.tinypic.com/142yfc3.jpg

elmir
04-02-11, 23:23
svaka cast koze su extra a jarici su bas slatki sreto na prinovama :D >:({

milan bac
04-02-11, 23:30
hvala puno kolega,trudim se

elmir
02-03-11, 23:13
http://i52.tinypic.com/bgz2vr.jpg evo od bijele koze dobio sam prinove ;D} :D >:({

tronic
02-03-11, 23:18
Cestitam Elmire. Bravo. ::svaka cast::

elmir
02-03-11, 23:21
hvala kolega >:({

milan bac
03-03-11, 14:23
cestitamo

Petrovo
03-03-11, 14:31
cestitam na prinovi stvarno su lijepi sta su >:({

Maidovski
03-03-11, 15:16
Cestitam Elmire :DD

elmir
03-03-11, 16:20
hvala svima pa jedno je ojarila zensko jedno musko :D

Post je spojen: 1299166177________________________________________ _________
http://i52.tinypic.com/33a3v3c.jpg ovo im je mati jako je mlijecna daje 4 litra mlijeka

Petrovo
03-03-11, 16:45
bice bice dobro koza je mlijecna >:({

elmir
13-03-11, 17:16
http://i53.tinypic.com/1zdsqyx.jpg

Petrovo
13-03-11, 17:18
ostavljas li sta sebi ili svi idu >:({

elmir
13-03-11, 17:19
http://i51.tinypic.com/2laqaon.jpg

Petrovo
13-03-11, 17:19
sta je ovo musko ili zensko >:({

elmir
13-03-11, 17:21
zensko drug

Petrovo
13-03-11, 17:21
ostavljas li sta ili odose >:({

elmir
13-03-11, 17:23
pa nesto ostavljam a neso ide >:({

Petrovo
13-03-11, 17:25
steta ovakvo zensko ako bude na majku ostavljaj imas li jarca sa kozama ili svoju jarad ostavljas >:({

elmir
13-03-11, 17:28
http://i56.tinypic.com/2u5w600.jpg ova je od prosle godine

Petrovo
13-03-11, 17:31
je li to jarac >:({

elmir
13-03-11, 17:37
nije ovo je koza

Petrovo
13-03-11, 17:38
izgleda mi mlada mozda cak stara godinu ili nije >:({

crni tekir
13-03-11, 20:06
@ Elmir.Jarad su ti druze kao"lutke".Stvarno su prelepi,a umeju i da poziraju~slike su za razglednicu. >:({ >:({

Petrovo
13-03-11, 20:21
lijepo izgledaju jos kad pocnu da jedu sve i ako bude jaradi i od njih onda je pravo bas su dobri i stet bi bila da ne ostanu >:({

elmir
14-03-11, 01:17
hvala vam ma ja njih dresiram a mogu rijet dame slusaju :D

sasat#$%
14-03-11, 08:46
Ništa lepše nego mali jarići,preslatki su Elmire.Kad će mlada da se jari?

elmir
14-03-11, 08:56
mlada ce dase jari krajem maja kasno se oplodila

Petrovo
14-03-11, 14:45
ova mlada izgled lijepo jos ako ojari vise dobro odna imas sta da prodajes >:({

sasat#$%
14-03-11, 16:39
http://i51.tinypic.com/107v2ag.jpg

Post je spojen: 1300041669________________________________________ _________
http://i51.tinypic.com/1z5szzk.jpg

Post je spojen: 1300066970________________________________________ _________
http://i53.tinypic.com/oihhjq.jpg

Post je spojen: 1300092264________________________________________ _________
http://i56.tinypic.com/2wfikp4.jpg

Post je spojen: 1300117577________________________________________ _________
http://i53.tinypic.com/n4gth0.jpg

Petrovo
14-03-11, 16:57
jesu lijepi lijepe koze ovo 3 su od jedne koze >:({

sasat#$%
14-03-11, 17:23
Hvala ,da to troje je od jedne

Petrovo
14-03-11, 17:38
ova bijela rogata ti se sigurno nije ojarila >:({

Post je spojen: 1300120752________________________________________ _________
na zadnjoj slici

sasat#$%
14-03-11, 17:56
Ne,nije još,sutra bi trebala ako Bog da ::namigivanje::

Petrovo
14-03-11, 18:01
vidim i ja mogla bi ona i za koji sat odvoji je ako vec nisi >:({

crni tekir
14-03-11, 20:13
@ Sasat#% .Lepe koze druze a lepi i jarici ::svaka cast:: Gde si tacno u BN drugar? Poznam dobro ceo taj kraj(ziveo sam tamo 2 godine). >:({ >:({

Petrovo
14-03-11, 20:17
lijepe su koze a i jarici pustas i na pasu >:({

sasat#$%
14-03-11, 22:27
Hvala crni tekir .Na samom ulazu od Zvornika kad ulaziš u BN,ono prvo naselje sa desne strane.Ako opet nekad dođeš svrati na >:({

Post je spojen: 1300138065________________________________________ _________

lijepe su koze a i jarici pustas i na pasu >:({
da,puštam ih kad je lepo vreme

elmir
14-03-11, 23:00
extra drug svaka cast sve izledaju fenomenalno :D

sasat#$%
14-03-11, 23:04
Hvala druže :)

milan bac
20-03-11, 19:15
http://i54.tinypic.com/11tlutk.jpg

prosle godine,cetvorke kad su malo porasli

Post je spojen: 1300580249________________________________________ _________
http://i56.tinypic.com/4hfkfp.jpg

Post je spojen: 1300601932________________________________________ _________
http://i53.tinypic.com/10nx5s5.jpg

Post je spojen: 1300623611________________________________________ _________
http://i53.tinypic.com/10elsf8.jpg

Post je spojen: 1300645292________________________________________ _________
http://i54.tinypic.com/2w1v6sy.jpg

rajko gmilanovac
20-03-11, 19:22
Milane svaka cast za ishranu koliko mogu da primetim koza vodi cetirijareta od otprilike mesec dana a u odlicnoj je kondiciji nije ni cudo sto je opet ojarila cetvorke da si mi blizi oteo bih ti koje jare od nje po svaku cenu ::namigivanje:: >:({

milan bac
20-03-11, 19:23
http://i55.tinypic.com/2wg7o1f.jpg

Post je spojen: 1300602261________________________________________ _________
http://i54.tinypic.com/9hte1v.jpg

Post je spojen: 1300624090________________________________________ _________
pa za muske unapred mi se jave ljudi,medjutim posto imam jako malo,a volim jaretinu,retko da koje jare prodam,a zenkicu po koju uvek ostavim,mada jako retko mi se zenkice ojare ::lose::

Post je spojen: 1300645921________________________________________ _________
dodao bih samo da su je sisali svih cetiri do 4meseca,a do 6meseci njih troje,a dve zenkice koje sam ostavio su je sisale dok nije primila ponovo :lol:,imale su po 45kg dok su je jos sisale :lol:

Petrovo
20-03-11, 19:36
ovo ti prodaji za priplod po pravoj cijeno jos ako su ciste sanske bice jos bolje kupi sebi neku manju kozu pa onda njihovu jarad kolji jarad i koza su super >:({

rajko gmilanovac
20-03-11, 19:38
Nema veze dacu ti ja dva kom za jednu zenkicu od cetvorki pa ih kolji samo nas ubi razdaljina 300km nije malo

alfa 9
20-03-11, 19:49
siti ekspresom radite

rajko gmilanovac
20-03-11, 19:51
Znaci jos dva jareta za prevoz ::namigivanje::

milan bac
20-03-11, 20:07
ciste su sanske,ali nemaju papir koji bi to potvrdio :D

alfa 9
20-03-11, 20:09
nece biti vise od 1500 za prevoz. jer cena zavisi,koliko kutija zauzima mesto.trebas pitati,ja sam vec radio

sarbanac
20-03-11, 20:31
Šta si radio? Zar hoće da voze živu stoku?

Karalic
20-03-11, 20:51
Šta si radio? Zar hoće da voze živu stoku?

E , slatko me nasmeja, majke mi :lol: Ali, nasmejao sam se iz srca, ne zlo namerno >:({

sarbanac
20-03-11, 21:00
Ma ne kapiram. Znam šta je siti ekspres cesto koristim njihove usluge. Dal se Alfa šali ili misli ozbiljno neznam.

crni tekir
21-03-11, 11:57
Kolega Milane svaka cast.Lepota,kvalitet i sto je najbitnije vidi se brate da to drzis domacinski!Gajim alpske ali bi vrlo rado u mom' stadu gledao i ovakve "sane".Nameravam da prosirim kozarnik,pa kad to odradim velika je verovatnoca
da "banem" kod tebe u Kulu(naravno pre toga bi se culi i dogovorili) po jednu malu belu damu .Jos jednom ::svaka cast:: >:({ >:({

milan bac
21-03-11, 14:03
hvala

alfa 9
21-03-11, 15:23
nije sala,doneli su nam stene nemackog ovcara,nije stoka to jeste,ali covek je doneo iz surcina,mozda posaljilac je imao neku vezu to neznam,ali stene smo dobili. 600din je kostao

Baronb
23-03-11, 11:45
Evo slike moja dva jarenceta.

http://i51.tinypic.com/2n865nm.jpg

crni tekir
23-03-11, 15:59
Ko' lutkice~za razglednicu. ::svaka cast::Ova mala uvenca sto stoje nagore i siva boja na glavi ovog drugog odaju
da se radi o melezima sane i alpske,jesam li u pravu? >:({ >:({

Baronb
23-03-11, 17:35
Tako je melezi su, i profesionalni modeli ovo je samo jedna fotka od celog seta.

elmir
15-04-11, 01:17
http://i55.tinypic.com/5uiahf.jpg evo malo mojih jaradi

Alabanac
15-04-11, 01:21
prelepa fotografija!

elmir
15-04-11, 01:23
hvala drug ja njih slikam kad god imam priliku

Petrovo
15-04-11, 13:40
http://www.imagebam.com/image/417cd1128035404

Petrovo
15-04-11, 13:40
http://www.imagebam.com/image/f30f56128035439

Petrovo
15-04-11, 13:43
jarici su inace komsijini koza je prvojarka jarici su mali ali preslatki

nemanja_st01_58
15-04-11, 14:45
Pa oni su minijaturice, dal ih ima po 1,5kg :) ali su bas slatki

Petrovo
15-04-11, 14:51
a tek kad ih vidis uzivo kolipacni su ali je i koza mala a i prvojarka jedno cak prvih dana nije moglo da sise koliko je malo

crni tekir
16-04-11, 16:44
@Elmir. Drugar jarad su cista 10~ka.Pokusao sam malopre da ti se javim na PP ali na moze~kaze pun ti je box,treba da ocistis neke poruke.

elmir
16-04-11, 16:55
hvala drug izbriso sam poruke a evo jos neka slika http://i56.tinypic.com/riyyvm.jpg http://i51.tinypic.com/qx2ixc.jpg

Petrovo
16-04-11, 17:46
ovo jare sa prve slike je vjerovaatno musko

crni tekir
16-04-11, 18:41
A uslovi su ti drugar pravi ovozemaljski raj za koze~brst,ispasa ko' u bajci.Posto nisam duze vreme bio na forumu,da iskoristim pri
liku da pozdravim sve ovcare i kozare,naravno i ostale kolege sa foruma.

elmir
16-04-11, 18:56
da sto se tice brsta ima ga dosta da imam 100 grla nebi imo problema

mitić
16-04-11, 19:01
http://i1183.photobucket.com/albums/x476/mitcmilan/april026-1.jpg
Ovo su neki od mojih jarica dok ruckaju.

elmir
16-04-11, 19:03
predivni su svaka cast

crni tekir
16-04-11, 19:26
@Mitic.Lepi ko' lutke!Ovo su melezi sanska~alpska?

mitić
16-04-11, 21:11
Moje koze su uglavnom te domace bele sanizirane mada je svaka u izvesnom smislu drugi tip a jarac koji je pripusten na njih je alpinac pa su i jarici u tim nekim prelazima.Naravno drago mi je da vam se svidjaju.

nemanja_st01_58
16-04-11, 21:13
najlepse ono sto vuce na crvenkaste prelive a jel imas sa majkama slike?

mitić
16-04-11, 21:17
Nemanja imam slike i majki ti znas da su one uglavnom ta prelazna varijanta balkanki i bice slike u temu blakanska koza.Inace su mi ove godine sest koze okozile cetranest jareta.

nemanja_st01_58
16-04-11, 21:30
Jel ostavljas zensku za priplod i kakav ti je prirast

Petrovo
16-04-11, 21:32
jarici su super ima li trojki ili vise ako su domace u pitanju

Petrovo
17-04-11, 20:37
http://www.imagebam.com/image/9a47fa128370903
http://www.imagebam.com/image/4be0b4128370960
http://www.imagebam.com/image/dbad16128370998
http://www.imagebam.com/image/4f0079128371030

Petrovo
17-04-11, 20:38
http://www.imagebam.com/image/01a471128371058
http://www.imagebam.com/image/b6dcfc128371095
http://www.imagebam.com/image/44e56e128371132
http://www.imagebam.com/image/0c07c7128371177

Petrovo
17-04-11, 20:38
http://www.imagebam.com/image/f347eb128371223
http://www.imagebam.com/image/2359cb128371244
http://www.imagebam.com/image/4b010e128371268
http://www.imagebam.com/image/5efed7128371297

Petrovo
17-04-11, 20:39
http://www.imagebam.com/image/61be27128371337
http://www.imagebam.com/image/1a9fba128371375
http://www.imagebam.com/image/d2ab1d128371392
http://www.imagebam.com/image/607ae6128371416

Petrovo
17-04-11, 20:41
koze su komsijine crni tekir to su te koze o kojima sam predhodno pisao sta vi mislite koje su rase na prvoj slici je jarac bez rogova

mitić
17-04-11, 22:12
Ovo su domace koze razni tipovi se preplicu.

nemanja_st01_58
17-04-11, 22:22
Koza crna i jarac na prvoj slici bi trebalo da su cisti balkanci , nisam siguran kako su ispali oni beli i koja im je majka ali mozda ima sanske a balkanka hoce na primer da da jedno belo jedno zuto i jedno crno jare.

Petrovo
18-04-11, 12:01
interesuje be sta bi ovaj jarac mogao da bude balkanac je najvise ali opet nema rogove tako da mozda je mjesan ali je jako krupan

nemanja_st01_58
18-04-11, 14:00
Balkanac moza da bude sut, jeste da je to dosta retko i da moze da znači da ima krvi sanske ali po izgledu boje, konstitucije i dlake sa dugom bradom spada jarac u balkanke (kakvu jarad daje i jel su mu majka i cerke mlecne da li znas, ustvari koliko mleka daju)

Petrovo
18-04-11, 14:28
neznam jer ih je komsija nabavio skoro prije nekoliko mjeseci ali kaze da je jarca ustrojio tako da neznam dali ima jaradi kaze da kad ih je kupovao da je ovo bio manji jarac kakvi su onda bili ostali jarcevi jer po meni ovaj jarac je dosta krupan i cvrste konstrukcije

Petrovo
18-04-11, 15:27
na 14 slici se vidi juckasto jare istod crno bijelog ono je od crne koze a na 16 slici je bijela koza sa malo zute boje koja mislim da je prirodna i mislim da je i ta koza balkanka

elmir
18-04-11, 18:15
http://i51.tinypic.com/al54lg.jpg ovo mi je jedna od najboljih koza daje dva litra mijeka na jednu muzu http://i56.tinypic.com/dcd749.jpg a ovo je od nje od prosle godine koza skozna

nemanja_st01_58
18-04-11, 18:48
Svaka cast na mlecnosti, slikaj vime odpozadi

elmir
18-04-11, 19:00
http://i52.tinypic.com/29zorp.jpg evo drug vime

mitić
18-04-11, 19:11
Njeni jarici govore sve ona dva bela culja rastu kao iz vode i mlecna i jako mleko.

nemanja_st01_58
18-04-11, 19:11
Odlicno pravilno vime, male sise a duboko vime sto je redje kod nasih koza i sto mi se izuzetno svidja, samo mi se cini da je slika pred jarenje :)
Poenta kod koza je pravilno, široko , duboko vime sa manjim sisama. Obavezno elasticno i malo posle muže. Koliko puta dnevno muzes? Treca muza i proteini u ishrani (tritikale, suncokretova ili sojina sacma) povećavaju mlečnost za 30 do 40%.

crni tekir
18-04-11, 19:12
Svaka cast batice.Zamisli jos da je forsiras koncentratom i lucerkom~ne bi omanula ispod 7~8 litara,garant!Ali je zato mleko iz onih tvo
jih rajskih pasnjaka LEK.

mitić
18-04-11, 19:15
Nemanja dali mozemo da vidimo slike koza iz tvoje tazbine kada mozes da nam to omogucis? Culi smo za te rekorderke!

nemanja_st01_58
18-04-11, 19:20
Posle uskrsa najverovatnije dobijam slike, koze su od 3 do 5l mlecnosti i ima svakakvih , od belih balkanki do 95% alpinki.

elmir
18-04-11, 19:23
da ova slika je slikana pred jarenje a slikacu jedan dan vako muzem je dva puta i kako sto sma reko ima 4 litramlijeka na dvije muze a da mlijeko mora da bude dobro kad je pasnjak dobar hvala batice dasi blize da mi dobacis svoje koze nek uzivaju

nemanja_st01_58
03-05-11, 08:41
http://i56.tinypic.com/9ixrtl.jpg
http://i52.tinypic.com/2cib686.jpg
u principu ovo je balkanka ali ima sigurno sanske krvi a moze se reci za nju da je i domaca bele :) medjutim najvaznije je da ima oko 5l i da se muze po 10 meseci a da na kraju smanji na 1l tako da ima pozamasnu mlecnost inace je i meka izuyetno na muzu. Sto se tice jarenja ove godie je jedno musko pa je dobilo brata iz trojki :) a predhodnih godina su bile dvojke i trojke

elmir
06-05-11, 18:50
http://i54.tinypic.com/2vildaw.jpg evo ga dva mjeseca staro

elmir
06-05-11, 18:51
http://i53.tinypic.com/119cly0.jpg

Petrovo
09-05-11, 07:23
http://www.imagebam.com/image/51ca3c131470034
koza i jarici su komsijini trazim vase komentare

nemanja_st01_58
09-05-11, 09:30
Slabo se vide, na oko lepi oko mesec dva stari a kozica ili mlada ili malo sitnija. Dok jarici sisaju tesko vime moze da se vidi u celosti a po njima se vidi koliko majka ima mleka. Znaci ako su debeljuskasti onda je dobra :)

crni tekir
09-05-11, 09:39
@ Elmir i Petrovo.Prelepe slike.Mogu samo da uskonstatujem da koze mnogo lepse izgledaju u prirodi,te da mi ovakve slike daju podstrek da i ja mojim ljubimicama pokusam stvoriti slicne uslove.Naime imam nedaleko od grada(3 km) prededovo imanje.Imanje je veliko ali mojoj majci pripadaju neka 62 ara.To je naravno zaraslo pa ce trebati mnogo muke i strpljivog rada da se to dovede u red,ali gledajuci kako ove vase dame uzivaju u prirodi a za razliku od njih moje skoro da ne izlaze iz stale~nece i ne sme mi biti tesko. @ Elmir. svaka cast druze kod tebe jarad zaista dobro napreduju,sto bi nas narod rekao~idu ko' iz vode.

Petrovo
09-05-11, 09:44
jeste koza je i malo sitnija i prvojarka onaje se sa nekih 8-9 mjeseci parila i opet dvoje ojarila muslo i zensko
crni tekir udji u tebu vlasicka pramenka i vidi slike sto sam postavio pa vidi kakva je ppriroda i okruzenje a i u kadru su stalno ili koza ili jarici
slikacu svoj preio pa cu postavit slike

Petrovo
09-05-11, 10:34
http://www.imagebam.com/image/250667131479521
http://www.imagebam.com/image/71f16e131479572
http://www.imagebam.com/image/1054ad131479615
http://www.imagebam.com/image/b12adc131479616

Petrovo
09-05-11, 10:46
[URL="http://thumbnails38.imagebam.com/13148/d3a064131479627.jpg%5b/IMG%5d%5b/URL"]http://thumbnails38.imagebam.com/13148/d3a064131479627.jpg[/URL (http://www.imagebam.com/image/d3a064131479627)]
[URL="http://thumbnails41.imagebam.com/13148/9a5182131479633.jpg%5b/IMG%5d%5b/URL"]http://thumbnails41.imagebam.com/13148/9a5182131479633.jpg[/URL (http://www.imagebam.com/image/9a5182131479633)] [URL="http://thumbnails33.imagebam.com/13148/cff79e131479647.jpg%5b/IMG%5d%5b/URL"]http://thumbnails33.imagebam.com/13148/cff79e131479647.jpg[/URL (http://www.imagebam.com/image/cff79e131479647)]

http://thumbnails15.imagebam.com/13148/9cd615131479681.jpg (http://www.imagebam.com/image/9cd615131479681)

na ove zadnje cetri slike je mjesto gdje drugi komsijaispusta ispusta svoja dva grla kozu i jarca

crni tekir
09-05-11, 10:58
@ Petrovo. Lepo druze,lepo.Sto se tice mog okruzenja,priroda je takodje lepa ali ja licno nemam mnogo nekog imanja gde bi mogao da pustam koze.Nalazim se 13km od planine Tare,1 km od reke Drine i 14 km od jezerai hidroelektrane "Perucac".Znaci,prirodna bogatstva ne nedostaju...E da,zamalo da zaboravim ~otac mi je rodom iz Zlijebca R.Srpska(12 km od B.Baste),tamo imam dosta imanja ali znas kako to vec ide:"daleko od ociju~daleko od srca".Cesto odem tamo u posetu familiji ali nemam toliko vremena da bih mogao tamo nesto da radim(da drzim stoku ili koristim imanje).Tako sam to tamo sve dao rodjacima na koristenje~dobro njima,a dobro i meni,nece da zarasta.

elmir
10-05-11, 23:48
kozi je samo potrebna priroda toje zivotinja koja oce slobodu mada svi nemozemo imat iste uslove drzanja al ja nekad budem tuzan kad vidim extra grla al zatvorena moje koze svki dan provedu u prirodi jedu sto im je volja a jarad napreduju munjevitom brzinom tako da uz dobar izbor hrane u prirodi koze imaju dobru kondiciju .
crni tekir hvala batice na lijepim komentarima nadam se dace i tvoje koze kad se okoze dobro da hrane jarad a recept je rad rad i samo rad
(http://poljoinfo.com/member.php?5446-crni-tekir)

Petrovo
11-05-11, 17:59
http://i52.tinypic.com/2mfm7ua.jpg

elmir
13-05-11, 03:20
http://i54.tinypic.com/2s0n6f8.jpg
ova mi treba krajem ovog mjeseca dase okozi

elmir
01-06-11, 22:55
http://i51.tinypic.com/2cwmrep.jpg http://i56.tinypic.com/2eoba0w.jpg

elmir
01-06-11, 22:56
danas se okozila prvo joj jarenje okozila jedno jare musko

julijana
02-06-11, 11:57
e super nek je sa srecom ....da si blize da kupim jedno jare.....da li neko zna gde da nadjem belu -srpsku-bezrogu kozu...po mogucstvu u sremu..hvala i pozdrav svima

elmir
02-06-11, 13:11
hvala nadam se da ces nac kozu koju trazis a dasi blize mene nebi bilo problem ja jare lijep pozz>:({

Petrovo
02-06-11, 13:41
stvarno lijepo jare a i koza je dobre mlijecnosti vidi se iako je prvojarka jare je dosta krupno sobzirom da je prvo

elmir
06-06-11, 12:29
da koza ima mlijeka dosta ija sam se iznenadio kako je provojarka svaki dan moram daje muzem nemoze sve jare da posasne >:({

crni tekir
14-06-11, 16:08
Pozdrav batice.Evo i mene na forumu posle 15~tak dana, pa srecna prinova>:({ Inace imao sam niz nezgoda zadnjih dana(usled nevremena crko' mi je komp,a i grad mi je sravnio malinjak,pa dok sam to sve sanirao...)Ali ima tu i nesto pozitivno~ne moram ove godine da berem maline :lol: mogu nna miru da teram moje golubove i da uzivam:lol:>:({

elmir
24-06-11, 00:38
da drug nema te imo sam prinova radi se eto zivi se ma ima sad puno posla tebe tacno dugo nije bilo al eto to svaka cast lijep pozzLkl{{>:({

elmir
14-08-11, 21:10
http://i55.tinypic.com/344tqqe.jpg http://i51.tinypic.com/2qjvec5.jpg http://i54.tinypic.com/2ldds8g.jpg http://i51.tinypic.com/34r93xc.jpg

crni tekir
18-12-11, 16:03
@Elmir. Pozdrav batice,kakvo je stanje kod tebe?Jesu li se ove tvoje lepotice isparile?Koliko ih sada imas?>:({

elmir
26-12-11, 20:17
ooo desi druze jesu moje se iskozile sad trenutno imam 5 koza koje se koze jedne u januaru a jedenu u februaru kako si ti kako tvoje koze lijep pozz>:({

---------- Poruka napisana 26-12-11 u 20:16 ---------- Prethodna poruka je 24-12-11 at 17:52 ----------

http://i43.tinypic.com/2nrsqf.jpg

---------- Poruka napisana u 20:17 ---------- Prethodna poruka je at 20:16 ----------

http://i43.tinypic.com/28ano9h.jpg

nemanja_st01_58
27-01-12, 09:16
Juce ujutru jedna bela cupava, inace sa 5l mleka u punoj laktaciji dobila 2 muska jareta. Jedno klempavo belo i cupavo a drugo povuklo crvenu boju na alpinca, zalosno sto to belo nije zensko :(
Druga bela ceka ako bog da 13/to jarenje , prenosi vec 5-6 dana, u prosloj turi dala trojke ;). Neznam koliko starije koze mogu da prenose, znam za stare krave da mogu i do 15 dana da prenose.

Vesko B
10-02-12, 20:06
http://i41.tinypic.com/2wqzlw2.jpg

rajko gmilanovac
10-02-12, 20:08
Vesko sta je sa onom matorom belkom sto je davala cetvorke redovno jesiu li ovo njene cerke.

Vesko B
10-02-12, 20:19
http://i40.tinypic.com/wmjznp.jpg

---------- Poruka napisana u 22:15 ---------- Prethodna poruka je at 22:10 ----------

to je matora i jedna cerka sto sam ostavio zao mi da ukinem,zato sto ovce vode kod mene :)http://i40.tinypic.com/f40b35.jpg

---------- Poruka napisana u 22:16 ---------- Prethodna poruka je at 22:15 ----------

e Rajko,al najace su na poljo info forumu,a? :)

---------- Poruka napisana u 22:17 ---------- Prethodna poruka je at 22:16 ----------

ubice trojke cetvorke to ti je dobar dan kod njih xaxaxa

---------- Poruka napisana u 22:19 ---------- Prethodna poruka je at 22:17 ----------

evo da nam malo zivne tema,ova stara sa markicom ovo ce joj biti mislim 9put da se jari,a ovoj maloj prvi,a matora uopste nedeluje staro,negujemo je

rajko gmilanovac
10-02-12, 20:25
Pa znas sta ova matora je do sad ovde najplodnija konstantno daje 3+ jaradi mada mi ove godine nedeluje da ce 4 nije joj stomak kao ranije kad se jari. Lepo izgledaju nemoj da ih sklanjas dobra je to genetika greota da se unisti. Joj sto mi nisi blizi.

crni tekir
10-02-12, 21:05
Dobre belke Vesko,kakvi da ukines.Imas racun da ih drzis cak i da ih ne muzes.>:({

Vesko B
11-02-12, 15:28
pa rajko ako i nebude,oprosticemo joj ovaj put posto nikad do sad nije izdala,hvala tekir i ne muzem ih greota,matoru povuces tri puta za vime puna serpa,a tako mekano vime laka na muzi izuzetno

rajko gmilanovac
15-02-12, 17:42
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=E22nuX-SFQY

Jos kad bi imali prevod bilo bi super.

Vesko B
15-02-12, 18:50
eeeee to je moja omiljena rasa koza

crni tekir
16-02-12, 10:03
Rajkane,pravi link! Sve na jednom mestu~ishrana,muza,dezinfekcija vimena i zdravstvena kontrola.Zaista za svaku pohvalu.Jedino mi nije jasno ona slama u jaslama^-^ Kod mene "gospodje" nece da jedu ni seno ako nije sitno i zeleno (otava) a ove belke tamane slamu samo tako.Jos uz sve to vimena hoce da eksplodiraju:-\.Svaka im cast!>:({

rajko gmilanovac
16-02-12, 10:05
tebe sam cekao crni al nema te. Ma to je slama samo za slikanje sto posto kao fol jedu sve zivo garantovano.

crni tekir
16-02-12, 10:13
Nisam brate u skorije vreme video koze u takvoj kondiciji: sijaju se,zategnute ko' pracke a vimena~bomba! Cime god'da ih hrani,cista su desetka!>:({

nemanja_st01_58
20-02-12, 13:01
http://img4.imagetitan.com/img4/small/3/3_picture0092.jpg (http://img4.imagetitan.com/img.php?image=3_picture0092.jpg) nisu bas sanske, vise su rase srpska bela koza

worm
20-02-12, 20:24
Sta bi sa onom farmom sanskih sto je covek uvezao sva grla, i ima li ko u srednjem Banatu da drzi ovu rasu,ali cistu krv

rajko gmilanovac
20-02-12, 20:29
Idi na sajt Beocapra iz Kukujevaca imas sve informacije.

nemanja_st01_58
28-02-12, 12:12
http://img4.imagetitan.com/img4/small/3/3_picture0092.jpg (http://img4.imagetitan.com/img.php?image=3_picture0092.jpg) ojarila mi se ova prva sto se vidi, musko belo jare kao sneg, isto suto ko majka a vredno :D

Vesko B
22-03-12, 16:39
http://www.dodaj.rs/t/1F/eX/4s009s6Z/bozovic-vs-hancko-039.jpg (http://www.dodaj.rs/?1F/eX/4s009s6Z/bozovic-vs-hancko-039.jpg)http://www.dodaj.rs/t/1k/g4/2iyOIbiq/bozovic-vs-hancko-040.jpg (http://www.dodaj.rs/?1k/g4/2iyOIbiq/bozovic-vs-hancko-040.jpg)http://www.dodaj.rs/t/1s/3q/4T8Nx1tu/bozovic-vs-hancko-041.jpg (http://www.dodaj.rs/?1s/3q/4T8Nx1tu/bozovic-vs-hancko-041.jpg)

crni tekir
22-03-12, 17:53
Lepe belke.>:({

malimedo38
22-03-12, 19:59
Rajkane,pravi link! Sve na jednom mestu~ishrana,muza,dezinfekcija vimena i zdravstvena kontrola.Zaista za svaku pohvalu.Jedino mi nije jasno ona slama u jaslama^-^ Kod mene "gospodje" nece da jedu ni seno ako nije sitno i zeleno (otava) a ove belke tamane slamu samo tako.Jos uz sve to vimena hoce da eksplodiraju:-\.Svaka im cast!>:({

i ja sam mislio d koze nece slamu ali sam pre par dana doneo neku slamu od drugara zuta kao zlato ,mirise i puna praznih klasova zita.
Kad su osetile slamu ostavile detelenu.Neverovatno,nisam mogao ocima da verujem.Ja bacio pod njih a one jedu.

Vesko Beli
09-05-12, 21:51
Pa znas sta ova matora je do sad ovde najplodnija konstantno daje 3+ jaradi mada mi ove godine nedeluje da ce 4 nije joj stomak kao ranije kad se jari. Lepo izgledaju nemoj da ih sklanjas dobra je to genetika greota da se unisti. Joj sto mi nisi blizi.
ove godine po prvi put u zivotu dvojke i to dva muska,a cerka joj uginula na jarenju :( izgleda radni vek istekao

reggacci
04-01-13, 21:47
Jedno pitanje hocu da kupim sansku kozu e sada sam u dilemi vidim da ih ima u ponudi sa rogovima a i bez rogova koloko ja znam trebalo bi da nema rogove pa ako neko zna da pojasni

Vesko Beli
09-01-13, 18:29
pa druze onda malo znas,sanske koze mogu imati rogove a i nemoraju,retko ces gde kod nas naci prave sanske koze odnosno ciste,ali mozes naci kvalitetne mesanke,ja ih vise volim bez rogova jer teze mogu da nagrde jedna drugu ili da te udare dok muzes i slicni,evo recimo jedna farma sanskih koza kod nas,mozda i jedina
http://youtu.be/6uEJZDdpzBI

PKB
09-01-13, 18:33
Neverujem da je jedina ima verovatno jos neka manje poznata i manjih kapaciteta ??Prelepe su vam koze svaka cast svim clanovima !!!

reggacci
09-01-13, 22:57
A jesu li ovo zglavna grla posto mi je becej blizu ,neznam o kozama mnogo pa ko se razume neka pomogne hocu da investiram kod ovog lika
http://www.farmakoza.backabanat.com/
vrednost investicije je 50.000 eu i prepis 50% vlasnistva nad celokupnom farmom

Vesko Beli
09-01-13, 23:04
e ovo su lepe kozice i moguce da su ciste sanske ili nesto naj pribliznije njima,mozes li naci jos koju farmu sa sanskim kozama da nam postavis ovde,pogledaj da li covek ima rodovnike i saznaj odakle je on uzeo koze te mlecnost plodnost i onda polako kada saznas sve sto mozes odaberi

PKB
10-01-13, 11:10
Regacci jesi kontaktiro vec coveka ?? Podeli posle sa nama kako se krecu cene .Pitaj ga bas za celo stado koliko bi trazio mozda je jefrinije ,a koliko on podrazumeva pod celo stado ,posto neprodaje sigurno maticno ,nego mozda 10 tak mladih koza i jedan jarac ili nesto slicno.

reggacci
10-01-13, 13:05
Ne ,ne, desetak , prodaje visokomlecno stado od 300 grla
FARMA KOZA BEČEJ, Lakić Živko kon tel: 064-407-7597

Pisanje velikim slovima nije dozvoljeno na forumu.Kolega uredite poruku.

PKB
10-01-13, 13:08
A jaoj tesko tesko i opet tesko 50 000 evra da neko ulozi u danasnje vreme za ortakluk.

Sasha terier
10-01-13, 18:19
kod nas se to kaze ortacko meso ni kerovi ne jedu tako da o ortakluku se nebih mnogo petljao jer sam se par puta opeko na manjih projekata a negoli na 50 hiljadarke ne bi uopste i gledao tu soluciju pre bi ulozio u vlastiti biznis nego ortakluk kupis koze napravis stalu opremu i sam asa sam pasa

PKB
10-01-13, 18:30
Pa tako i ja mislim .

mudric milan
10-01-13, 18:54
Regaci 50 000 EU uložiti u koze da ali obavezno zaokružiti proizvodnju da se prodaje finalni proizvod.Ulaganje u koze je veoma profitabilna životinja jer od svih domaćih životinja ona donosi najveću zaradu.Da bi se zaradilo sa kozama ne sme se raditi kako većina radi već kako je pravilno to se samo mora poštovati jer mnogi su se upecali uložili pošto naš svet kaže "koza nije zahtevna životinja" i oni su se tako i ponašali i od toga nema ništa.Što se tiče ortatluka mislim da je to prosto nemoguće zbog našeg mentaliteta.

Sasha terier
10-01-13, 20:49
o tome i ja pricam problem je u mentalitetu najmanji jaz bude svadje a gde bude svadje ortakluk okaci macki o rep .

reggacci
11-01-13, 12:00
Druze Mudrinicu naravno sva ova sredstva bi bila obrtna i namenska konkretno za zaokruzivanje procesa proizvodnje sira,a ovo oko ortakluka se neslazem to je kod nas nebih rekao demagogija nego izmisljen JAZ izmedju dva poslovna partnera posto se kod nas uglavnom sve zasniva na onome lako cemo,ne nemam nameru da ulazim u ovo na rec jednostavno ja to zamisljam na kraju kada se svi papiri finalizuju kao dve firme koje su slabe da same za sebe izdejstvuju nesto i udruzivanjem sredstava podizu nesto na veci nivo ,ako dva kako vi kazete ortaka znaju sta hoce i prvenstveno znaju kako se vodi posao nemoze doci do svadje na kraju krajeva mi fizicki nemoramo biti ni prisutni tamo ,naravno uvek moze doci do nesuglasica ali one se stvore samo iz uskih interesa nakog od osnivaca ,bavim se proizvodnjom doduse iz druge branse i znam koji je ovde covekov problem on ima sve od opreme do stada objekta a najvaznije je sto nema obrtnih sredstava za ambalazu, pakovanje, distribuciju, plasman ,Sasha terier naravno da ,radim kalkulaciju ali tvoja konstatacija nestoji ,stoji jedino ako mislis da i ja imam nenormalno mnogo para onda nebih ni ja mnogo razmisljao ali veruj mi da je 50.000 malo da se udje u neku ozbiljni pricu pa ako i ja za ta sredstva pokupujem kako ti kazes stado zazidam objekte opremu i sta onda opet i ja dam oglas da trazim investitora

PKB
11-01-13, 15:36
Nisi u pravu ,u Srbiji je sasvim pristojna cifra 50 000 evra . Za objekat da ulozis 10 000 za stado 20 000 i za laktofriz prostorije za dalju preradu cak i susare pa i manju hladnjacu jos 20 000 ti si car netreba ti nikakav ortak ni bilo ko . Pogotovo gledam bas ta imanja sa pasnjacima sa kojekakvim objektima za 10 000 evra ej i da ulozis 40 000 i bog da te vidi ali odakle ?

mudric milan
11-01-13, 15:58
Saša žao mi je ali ovom našom prepiskom izgleda nismo se razumeli.Nisam ja mnogo razmišljao o tom koliko ti imaš para.Ja sam bez ikakvih para ali sa malo duže vremena mogu slobodno reći uspeo da zaradim godišnje koliko je danas neostvarivo mnogima.Ništa nisam pozajmljivao imao sam i porodičnih problema koji su veoma uticali u napredku proizvodnje ali sam ipak dogurao do mesečne neto zarade cca 1000 EU.Mnogi će da vrište kad vide ovo ali to je njihov problem.Ima ljudi koji u svom živbotu ništa nisu uradili niti su menjali mesto boravka a ja sam živeo u naše 3 bivše republike i i svakoj sam video mnogo ideja koje su se mogle realizovati i mislim da mi je to mnogo pomoglo da i u ovoj našoj na izgled siromašnoj grani zaradim dovoljno za život.Ali moram da naglasim da ovo nebi postigao da nisam imao priliku da upoznam stručnjake iz ove naše grane .Imao sam šansu da ukrstim mišljenje sa stručnjacima iz Srbije,Hrvatske ,Nemačke i Italije i to mi je dalo posebnu snagu jer sam shvatio da i ja to mogu.

reggacci
11-01-13, 22:07
Pkb...... zavisi u kom kontekstu gledamo naravno da nije malo ni par hiljada evra ,ja sam propustio da naglasim da sam imao preliminarne razgovore sa Merkatorom i distributerskom kucom CIMBY te sam u tom kontekstu pisao, njihova potraznja je za pocetak sleper sira tvrdog na mesecnom nivou,sa zeljenim kontinuitetom na celogodisnjem nivou,sa tendencijom porasta potraznje, i njihove porudzbine,ako se ukalkulisem u njihovu ponudu cene prema meni,postoji mogucnost placanja odmah po isporuci robe,ali problem je sada ,to jest neznam da li je problem ali trenutno kalkulisem racunicu oko kolicine,mleka potrebnog za odredjenu potraznju sira ,potrebna obrtna sredstva za ambalazu,prevoz itd itd u tom kontekstu sam naveo da je vec sada malo 50000eu,naravno u ovoj oblasti nisam totalni laik ali nisam toliko upucen u tematiku te sam iz tog razloga ,posegnuo za informacijama ,sa raznih strana a jedna i je ovde i na ovom mestu ,
znaci ovo sve govorim,sa opcijom vec postojece farme o kojoj smo vodili razgovor u ranijim postovima,

PKB
11-01-13, 22:16
Vodi racuna sa tim hiper marketima imaju zakonsko pravo da placaju na 180 dana ,a cesto nepostuku ni to .Moj stric je zbog njih puko ,ulozio preko tri miliona evra dabi napravio klanicu koja moze da dobije hasap i svaki dan im isporucivo robu i trosio svoj kes racunajuci da ce naplatiti od ovih i tako krenuli su i njegovi dugovi polako pa sve vise i vise i na kraju dan danas nije izvuko pare.A drzava mu je udarila zabranu dok neisplati neznam ti ni ja sta i eto ti nas zakon ,nije to tako jednostavno.

U pitanju je klanica pilica .

reggacci
12-01-13, 10:58
Znam to posto proizvodim paradajz sok i ketchup,ali nisi procitao post rekao sam da ce placati avansno

baki73
12-01-13, 11:32
Avansno ili odmah po isporuci robe ????

- - - - - - - - - -

u svakom slučaju samo napred i puno sreće u poslu

PKB
12-01-13, 11:33
Avansno sigurno nece ,u principu nerade to.Mozda pola po prijemu robe pola na neki period cisto sumnjam da ce sve na gomili da daju.

nemanja_st01_58
12-01-13, 12:35
Mozda sve zavisi od robe, morate se sloziti da neke stvari mnogo njih ima i da su nabavljive i kod nas i u okruzenju po manjim cenam.
Koziji sir nije jedna od dostupnih stvari a mnogi ljudi ga traze. Cena tamo gde ga ima oko je oko 2000din za kg, tako da mozda neko i hoce avansno da ga placa

reggacci
12-01-13, 12:53
Pa to sam i rekao naravno po njihovim zadatim cenama tako mislim da sam naveo tako da sada kalkulisem i idem po toj logici manja cena a veca kolicina i veci obrt
mene bi vise interesovalo koliko mi treba mleka za recimo 15000kg tvrdog sira
kolko je to grla koza sa nekom prosecnom mlecnoscu

baki73
12-01-13, 14:04
15000kg tvrdog sira na kom nivou,dnevno,nedeljno,mesečno?

milanco_mk
12-01-13, 14:28
Pravili smo ova jesen za doma 20kg.tvrdi sir.recept od ovaj forum.mereno. Za 1kg.sir nam je bilo potrebno 10 L.kozje mleko. Od 3 koze alpina(2prvojarke,1drugojarka)muzle smo prosek 13L.mleko.dnevno. Dnevni tosak za tri koze je bilo 3.5 kg.koncentrat =1.5e. + pola bala lucerka= 2e. + 1 kolica svezo kosena trava. Dnevan ukupan trosak(bez radne snage,struja...)znaci samo sto oni pojedu je 3,5 evra a proizvodis 1,3kg.sir. Izracunaj po koliko para ti se isplati da ga prodas.

reggacci
12-01-13, 14:45
Mesecnom nivou
15000kg tvrdog sira na kom nivou,dnevno,nedeljno,mesečno?

milanco_mk
12-01-13, 15:04
Epa izracunaj 15 000 kg.sir X 10L.mleko = 150 000 L.mleko mesecno,podeleno so 30 dana u mesec. To je 5 000 L mleko nevno.za to su potrebni najmanje 1000 grla koze so dobra genetika I full ishrana.

PKB
12-01-13, 15:06
Znas ti koliko je to daleko od nasih potencijalaLkl{{

nemanja_st01_58
12-01-13, 17:36
Racunaj da koza daje od 300 do 500l u laktaciji za nekih 10meseci . tu odmah imas 1-2meseca bez proizvodnje , racunaj decembar i januar. Za tvojih 15000kg mesecno x 10 meseci tebi treba 150 000kg sira a to je 1 500 000l godisnje sto bi se dobilo od 5000 koza nase genetike ili u idealnim uslovima od 3000koza pa ti vidi mozes li to da odradis.
Nego odi pre svega u Kukujevce na farmu sanskih koza pa vidi sta oni rade i koliko imaju mleka sira, cene i zarade

PKB
12-01-13, 17:42
Ajde kad smo krenuli u tom pravcu ,sta mislite (po vasem licnom iskustvu) koliko je potrebno koza da bi covek ostvario neki prihod u proseku 25 -30 000 dinara .

A imam jos jedno pitanje koje sigurno zanima dosta ljudi ,dali ima podsticaja na koze i kakvi su uslovi ?? Koliko je potrebno para da bi se umaticilo jedno mini stado od desetak koza. Eto da pokrenemo cavrljanje i da se raspisemo jos vise ;D}Lkl{{:P{Lkl{{:lol::lol:

nemanja_st01_58
12-01-13, 18:23
Za umaticene koze imas podsticaj za preko 10 grla ili bese 30 kao za ovce. Msm da je 5000din premija po kozi a umaticenje mozes da odradis ako su ti koze u cistoj rasi i to tek da prijavis postojece pa uzmes jarca sa papirima pa njihove cerke ili unuke da ti budu umaticene a petina od premije za krave ide maticnoj sluzbi, znaci mozda oko 1000din po kozi bi ti uzeli po kozi godisnje.

- - - - - - - - - -

Nego ko moze da proda 15 000kg tvrdog sira mesecno!!! na svim bg pijacama ako se proda 600kg nedeljno, ili max 2400kg mesecno i to belog mekog kozijeg, a gde moze toliko tvrdog?

Vesko Beli
12-01-13, 18:30
Mozda sve zavisi od robe, morate se sloziti da neke stvari mnogo njih ima i da su nabavljive i kod nas i u okruzenju po manjim cenam.
Koziji sir nije jedna od dostupnih stvari a mnogi ljudi ga traze. Cena tamo gde ga ima oko je oko 2000din za kg, tako da mozda neko i hoce avansno da ga placa
Nemanja kod nas mozes naci i kozu za 2000din pomladu i solidno mlecnu

nemanja_st01_58
12-01-13, 18:39
Kakva je godina i to je dobra cena :)

mudric milan
12-01-13, 18:50
Nemanja baš bi voleo da vidim tog proizvođača koji drži koze da mu daju 300 lit mleka u toku laktacije ja lično ne vidim razlog držanja tih koza.Kad gledam ovu diskusiju o proizvodnji sira ovo je samo neko maštanje a ne realna procena.Ne mislim samo na tebe.U mojoj praksi svaka koza u proseku mora da da cca 100 kg polutvrdog-tvrdog sira u toku laktacije a to je cca 1000 mleka .Jeste da tu kozu treba hraniti ali treba hraniti i onu od 300 l mleka ona za održavanje svoje mase potroši skoro istu količinu sena kao i ona koja da 1000l mleka samo šta ovoj treba dodati još i koncentrata ali normalno treba imati koze koje to mogu dati.Nije mi jasno ta računica da koza daje 300 lit mleka znači za 1000 litara mleka treba 33 koze a kod mene je to trebalo samo 10.Dobro to nije moglo u početku dok nisam savladao način ishrane koza i dok nisam počeo sa eksperimentisanjem.U početku sam bio zadovoljan sa 500 litara da bi dostigao 1000 pom kozi u laktaciji.Ispočetka sam bio presretan sa 3 litre kod prvojarke a nakon nekoliko godina sam imao iprvojarke od 5-7 litara mleka.Da bi to dobio mnogo sam eksperimentisao u ishrani i došao sam do zaključka da hrana i postupanje sa životinjama daju neočekivane rezultate. Farma koza u Kukujevcima ne može se uzimati za primer jer ulaganja u nju sa prosekom mlečnost se ne mogu nikako povratiti.

nemanja_st01_58
12-01-13, 19:14
Samo sam bio realan sa stanjem na terenu, jer gde ces ti po povoljnim cenama da nadjes koze od 1000l mlecnosti, i da u pravu si jer ako ima 3l u startu i 2 drugih 100dana i 1l trecih sto dana to je vec 600l sto daje bolja koza iz seoskog odgoja a ima i boljih. Malo sam potcenio koze, mada su mi u glavi podaci od balkanki da daju od 270l za 170 dana laktacije do bese 500-670l kod odlicnih primeraka.
Ali ipak ipak treba ishraniti i okrenuti prodaju i proizvodnju za 10-20koza a kamo li za 1000-2000 grla, koliko tu para treba da se sve to zaokruzi i dodje do finalnog i placenog proizvoda!!!
I naravno iskustvo ili obrazovanje i posvećenost u radu sa stokom, ljudima pa kupcima pa nekvalifikovanom radnom snagom za hranu i rad oko stoke , pa proces u mlekari pa drzavni sluzbenici za papire i dozvole itd

PKB
12-01-13, 19:23
Pod ovakvim uslovima i standardima NEOSTVARIVA JE TA ZAMISAO !

mudric milan
12-01-13, 21:06
Nemanja u pravu si ti tako je stanje na terenu mada ima dobrih odgajivača koza.Prvo najveći problem je što neko kad počinje sa kozama prvo pročita literaturu ali nažalost ti koji su pisali nisu dobili tačne podatke pa su buduće uzgajivače koza prosto pogrešno edukovali.Ti da znaš od čega sam ja počeo i kako još bi mi manje verovao ali vera u ono šta radiš i verujući da je svaki posao isplativ ako se radi kao treba isplativ.Ja kad nekom kažem da je to isplativ posao niko ne veruje samo me sažaljavaju a to je samo zbog neznanja jer svaki posao koji se radi kako treba a ne kako nekirade je isplativ da desi se nekad i manja zarada kao i u ostalim poslovima.Sad nakon nekog mog iskustva mogu slobodno reći da jedna porodica daje mlađa može lako da ima 20 koza i da od toga živi kao gospodin.Kad kažem gospodin neko će se smejati ali na zapadu svi rade pa su gospoda akod nas gospodin nebi trebao da radi e to nemože.Kod nas bi svi da zarade a da nerade e toga nema.Ali da bi uspeo u bilo kom poslu prvo moraš da savladaš sve radnje da se naučiš da svaka proizvodnja ima svojih problema i da posle toga postaneš jači a kod nas je glavno da se kaže da bilo koji rad se ne isplati a nije ni probao niti zna kako se to radi a prvo mu je da kaže da od toga nema ništa.Toliko za večeras pozdrav Milan!

dare80
12-01-13, 22:33
Milane poslao sam Vam jednu privatnu poruku, ukoliko imate vremena voleo bih da cujem te podatke

reggacci
13-01-13, 10:13
Da to mi je jasno i u startu se vidi da je 300 grla malo ,prodati se moze ali je problem nase trenutno stanje nemamo kapacitet i to nas tera na udruzivanje ali ako sam dobro primetio ono je vec izazvalo sumnju ,ja sam spreman da investiram u ovu farmu koju sam naveo ,ali kako da vas sve okupim u jedno i ispostujem kolicine.Mislim da je to kod nas sizifov posao ali mislim ako je rabota korektna da nije i neostvariv

mudric milan
13-01-13, 18:58
Pkb možda ćeš se iznenaditi kad ti kažem da maksimum 4 koze može da ti da 300 EU neto prihoda mesečno tokom cele godine ali to je kod mene praksa pokazala .Recimo primer restoran u BG mi sad mesečno otkupljuje u 2 nošenja po 14 kg tvrdog kozijeg sira po ceni 1400 dinara koju nisam menjao već drugu godinu ako odbijaem 1 mesec znači da u toku godine dobijem po ceni za koju sam ja kriv jer sam ukinuo 2x godišnje usaglašavanje cena zaradio bruto 431200 e sad kad odbijem negde 1000EU troškove sad izraćunajte zaradu ja se ne mučim tim jer mi je zadovoljstvo kad odem u BG i donesem 20000 dinara x 2 u mesecu to me učinjava srećnim u životu.Ne kažem da mi je to sav prihod jer imam penziju od 24500 dinara mesečno.Kad mi kaže neko da pokrenemo čavrljanje odmah vidim da se taj ismejava sa temom jer ne misli ozbiljno.

German hunting terrier | Jagdterrier