Radovi u malinjaku

Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

A kod nas nema kolja od drva,samo beton ili zeljezo. Ja morao radit stroj za busenje rupa. KOd mene vec treci dan pada snijeg.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

ja mislio kod tebe pocela malina da lista naravno mao se salimo mecka se danas nije ogledala o svoju senku trebalo bi da bude kraj zimi
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Meni treba oko 1500direka da postavim ove godine jer sam posadio sad u novembru...Direci ce biti 8x10cm,kupicu busac motorni rucni oko 25000din i polako...burgija 10 cm......i bolje da zulja nego da ljulja... :haha: :haha: :haha:
Post je spojen: [time]1297815010[/time]
_________________________________________________
u zemlji minimum 40 do 50 cm.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Malinar _:haha:?!!!!
Mnogo !! gresis ... 1- 40-50cm je premalo za PG treba min.60cm-70 cm
2- burgija 10 cm -!!! mnogo ce da nazulja ...-- ma ima i da prokrvari--!!!
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Za PG. stub ce i biti 60-70cm. dubina a takav je svaki drugi u redu na 10metara razmak.Ja cu ove stubove na 40-50 maksimum,znaci jedan 4metra pa 2.5 metra pa 4 pa 2.5 itd,koristim ujedno i za malinu i za pg.mrezu sta mislite.....


Zasto je uska burija 10cm,ako stavim,pole sta mislis

:ppozdrav:.... :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Popzdrav
Zasto 1 - od 2.5m pa 1 -od 4m :haha:? to nisam nigde video
Ma samo od 4 m na razmaku od 8-10 m i gornja zica na h=1.7m, kvalitetnija sa manjim % istezljivosti
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

ada se prska gramaksonom kad pocne trava ili sada i dali moze i po redovima to jes po spalirima
pozdrav svim ucesnicima foruma
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Pozdrav svim pravim malinarima! Sto se tice postavljanja kocica to i nije nikakv problem.samo malo vise snage i dobre bagremove kocice ili betonske i dobra zica i ima da sluzi. Mislim da je mnogo vaznije zastiti i obraditi malinjak za uspesnu berbu. Komsije su postavljale i kocice od grabovine pa ih je sluzila nekoliko god..Sto se tice prolecnog prskanja mislim da je mnogo uspesniji tj postize bolje rezultate FUNGURAN OH koncentracija 250 gr na 100 lit. vode, od galenikinog Cuprozina..Problem je sto se funguran ne mesa sa insekticidima kao sto je cipkord.Iz licnog iskustva smatram da je cipkord neefikasan za malinu ili kupinu, jer je samo insekticid, a u rano prolece grinje prave najvece probleme, a na koje cipkord ne deluje, zbog cega preporucujem Talstar 10 EC koji je i insekticid ali i akaricid pa samim tim deluje efikasno i na suzbijanje grinja, ali tek da se prsce nakon listanja, a u fazi pucanja pupoljka samo Funguran.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Hvala Vam na odgovorima i ponuđenim mogućnostima na meni je da odaberem varijantu! Nema šta znanje Vam je na zavidnom nivou u što nisam ni sumnjao mislim da je ovaj naš forum dostigao jedan jako respektabilan nivo a i ljudi na njemu su jako susretljivi i izdašni u svojim izlaganjima za svaku pohvalu. Kao što sam već prije rekao ja nisam poljoprivrednik ali imam volju i želju da se bavim konkretno malinarstvom oduvijek me je to privlačilo,pošto moj kraj nije poznat po tome mada u zadnje vrijeme sve je više dešavanja u vezi malina. Prateći ovaj forum više nisam u nikakvoj nedoumici jer imam informacije iz prve ruke i od ljudi koji su (neću biti skroman jer stvarno to mislim a vidim da se mnogi slažu samnom) eksperti u tom poslu.Želim Vam sreću u radu i da Vam se taj rad na kraju i isplati ::novac:: ::novac:: ::novac:: :ppozdrav:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Pocinjem od sutra polako sa vezivanjem malina pa cu kad ih povezem i sve sredim prelazim na djubrenje .

Imam predosecaj da ce ove godine biti dobrog roda i jakog kvaliteta koji je prethodne dve godine posustajao .
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

ja moje maline povezah juce , sad kad se steknu uslovi zimsko prskanje
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Ja tek u ponedeljak planiram da prvi put udjem u jedan od malinjaka... Ako ne padne sneg... :haha: :haha:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Da li ste citali text u danasnjim novostima pod naslovom :Malinare brine cena; tj. prica o hladnjacama punim proslogodisnjih malina?!
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Ovo je tekst u Novostima 17 02 2011

U Arilju sve sluti na tešku i neizvesnu godinu. Ovih dana „gradom maline“ pročulo se i da hladnjačari nisu uspeli da prodaju dobar deo prošlogodišnjeg roda, zbog čega bi otkupna cena u predstojećoj sezoni mogla biti niska. Sa druge strane, izvozne fakture govore u prilog nezadovoljnih proizvođača: u svet je otišlo oko 80.000 tona skupog voća, prodatog za 252 miliona dolara. Šta će iduća berba doneti malinarskom lancu?
Već 1. marta, proizvođači će ući u malinjake da urede zasade i podignu stabljike pred početak vegetacije. Vest o starim zalihama i nejverovatnije, niskoj otkupnoj ceni u predstojećoj sezoni, mnoge je uznemirila.
- Svesni smo problema sa kojima se hladnjačari suočavaju, mnogi tvrde da imaju prošlogodišnjih, neprodatih zaliha. U kriznom vremenu, svima mora biti jasno da proizvođači i hladnjačari nisu neprijatelji, već saradnici u poslu koji hrani bezbroj porodica - kaže Dragan Bogdanović, novi predsednik Udruženja proizvođača jagodičastog voća „Vilamet“.
MAKSIMUM RODAPOVEĆANA proizvodnja, uz jačanje strane konkurencije, jedan je od argumenata za nižu otkupnu cenu. Stručnjaci poljoprivrednicima savetuju da sa postojećih površina, primenom svih agrotehničkih mera, izvuku maksimum roda uz jednaku potrošnju đubriva i hemije. Na ovaj način, moguće je kompenzovati mogući gubitak zbog cene.
Prošle godine, prema podacima hladnjačara, ubrano je u Srbiji svega oko 60.000 tona maline. Međutim, hladnjačare demantuju zbirni podaci, nastali na osnovu izvoznih faktura. Jer, prema njima Srbija je izvezla čak 80.000 tona malina. Ako neprodatog roda još ima, a hladnjačari tako tvrde, to znači da je lane ubrano najmanje 90.000 tona.
Ove godine očekuje se da će proizvodnja nadmašiti prošlogodišnju, veća količina maline doći će sa novih zasada. Prošle godine je otkupna cena varirala od 126 dinara za kilogram na početku, do 156 dinara pri kraju berbe.
- Za proizvođače je važno da znaju da su se pojavile prve zamerke na higijenu berbe. Zato će kontrole prilikom izvoza biti pooštrene - ističe Aleksandar Leposavić iz čačanskog Instituta za poljoprivredu.

Po ovoj racunici ispada da je malina izvezena po ceni 2.31 eura .Znaci dosta jeftinije nego posto su otkupljivali + transport
To znaci da su hladnjacari sklad.,hladenje I prebirivanje radili bez zarade . Proizvodaci su ZAHVALNI
:haha:!!!! Neko se zabrojao I neume da racuna ,,,mozda ja ili udruzenje Vilamet sa novinarima Novosti
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Jutros sam iso i kupio djubre.
No sreo sam neke ljude koji su mi napunili usi da sam podranio . Danas sam hteo da bacim . Sta miSlite , da li je rano?

Sad ni sam neznam sta da radim . Prvi put mi se ovo desava .
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Pozdrav gospodinu Tomazy iz Varazdina.Imate li kakve veze sa Ludbregom.Tamo sam proveo nekoliko nezaboravnih dana 2009 godine. Gole Ivanjica
Post je spojen: [time]1298031705[/time]
_________________________________________________
Pozdrav za sve kolege.Mislim da nas ocekuje teska godina sto se tice cene.Interesuju me Vasa saznanja.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

OOOOOOo, poceli su.... pa jel moguce da ne mogu da smisle neku drugu pricu, vec isto 20 godina unazad. Nek smisle recimo da su Nemci propali u zemlju, ili da malina kad se zaledi ponekad nestane, ili da razbojnici presrecu njihove hladnjace na drumu, ili da recimo stizu jeftinije maline sa Meseca i Marsa... Daj nek malo uklljuce mastu, a ne uvek isto, nisu prodali ali bi da sve otkupe ali po nizoj ceni.... E jeste, sio mi ga Djura... Sad nek sacekaju jos koji dan pa nek opet pomenu i kineze, da su i oni poceli sa malinama umesto pirinca.... A djubrivo za malinu dele i sakom i kapom... U Osecini i okolini sve do jedne hladnjace daju djubrivo, samo potpisi da ces dati maline... Pa cak i najveci izvoznik koncentrata od malina u Evropi, nemacko-austrijska fabrika Podgorina frukt...
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Za cenu se ne sekiraj . Svake godine po novrnama s**u o ceni , a od toga nema nista . Bice ok cena.
 
Nazad
Vrh