Radovi u malinjaku

Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Pozdrav svima, dugo se nisam javljao.Drago mi je sto je otvorena nova tema i sto imamo gosta iz Varazdina.
Interesuje me a na to bi mogao da mi odovori Meeker i njemu slicni experti da li je dobro bacati pepeo u maline, zgorelo kokosije djubre.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Momci, koja je cena bagremovih direka po komadu kod vas? Maločas me zvao lik da mu prodam 1000 komada, izgleda da neću moći da spremim, meni treba oko 300 i ovih 1000, nema šanse da spremim toliko...
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

@gole
Ma kakvi experti :haha: Ja u velikom i širokom luku uvek zaobišao sve ustanove koje se bave obrazovanjem poljoprivrednih stručnjaka.

Pepeo od drveta sadrži :10-30% kalijuma, 3-5% fosfora i do 30% kreča
Živinsko đubre bez otpadaka: 1.5% azota, 2.2% fosfora i 1.5% kalijuma
Živinsko đubre sa otpadcima: 2.6% azota, 2% fosfora i 1.5% kalijuma

Šta su otpadci u živinskom đubretu :sta:

Trebalo bi da je korisno i jedno i drugo, nisam koristio. Sa živinskim đubretom bi trebalo biti oprezan, sadrži poprilično azota.
:ppozdrav:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Kod mene rodjak baca pepeo u ogromnim kolicinama upravo ovih dana... Meni tek danas spao sneg u malinjaku, a 8-16-24 bacam ako ne bude snega 25.februara...
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Sa čim bušite rupe ručnim ili motornim svrdlom mislim na rupe za stubove ili imate neku treću varijantu?
:ppozdrav: :haha: :haha: :haha:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Jelisije je napisao(la):
Sa čim bušite rupe ručnim ili motornim svrdlom mislim na rupe za stubove ili imate neku treću varijantu?
:ppozdrav: :haha: :haha: :haha:

Treća varijanta je ćuskija i macola od najmanje 8 kg, tu varijantu ja primenjujem i do sada nije omanula... Jedino hoće posle toga da bole leđa par dana i to je sve... :cao:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Uopšte ne bušim niti pravim rupe za stubove. Jednostavno dobro šiljat stub i ručno ga pobodem vrlo brzo. Nisam Švarceneger već je zemljište vrlo mekano. :haha: :haha:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Hahaha pa koliko ti duboko pobodes te stubove mislim koliko bi trebalo otprilike znam da čeoni idu jači i dublje,e al se nasmija ali nismo mi krivi što je to dio rabote :ppozdrav: :D
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Stubovi treba da budu u zemlji od 30-40 cm. Istu tehniku primenjujemo meeker i ja, samo ja još macolom načukam direk odozgo...
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Ne baš mnogo jedno 0.4-0.5m, dovoljno je to.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Ja i cale takodje nismo neki snagatori ali zasiljimo dobto direk i zabodemo. Onda nastupam ja sa drvenim maljem.... Ustvari cale kaze: Ajde matori, ti si visi od mene... :haha:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

ja sam mlogo jak momak izgleda , ja sam vrtio rocno rupe sa svrdlo dubine 70 cm , ali iz razloga sto mi je kliziste tu u malinjaku pa reko da ga poduprem drzace koraci velim
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Ćuskija, stub visine 130 cm sa metalom opšivenim vrhom, macola od 8 kg.
Kad se manji stub pobije na približnu dubinu, razmrda se malo, vadi i pobija se veliki stub.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Hvala Meeker na savetima.Nisam mislio na ove kancelariske experte nego na nas koji stvarno gajimo maline.Sto se tice pobijanja direka ja koristim metodu: motornom testerom podostrom direk>bez cuskije ga pobijem u zemlju>onda ga drvenom macolom koju sam sam napravio od bukovine udarim 3-4 puta i njemu nema vadjenja narednih 15 godina.Svakog proleca propravim po neki sa nekoliko udaraca to istom drvenom macolom.Kod direka treba biti obazriv.Postoji bagrem koji moze da traje 50 godona a postoji i onaj koji satrune za 3-4 godine.To zavisi od toga gde je rastao.Ako je rastao u podbarnom terenu sa brzim napretkom on kratko traje.Ako je rastao na istocnom terenima sa usporeniim rastom on je dugotrajan.Naravno poterebno je birati sto starija stabla.
Jedno pitanje:kada prskate bakrom i dali koristie ulje (galmin)?
Jos jedno:Sta mislite posto povecavamo produkciju da li cemo imati trziste za nase maline?
Pozdrav svima i zelim Vam uspesne prolecne radove.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Povecavali ne povecavali nema ko da sredjuje i bere maline... Kod vas je malinara mozda vise, kod nas je manje, mladi svi odose za BG... Imamo mi trziste za sve nase maline... Necemo mi dostici tih magicnih 100.000 tona u izvozu nikad, zivi bili pa videli.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Procitao sam sve od pocetka do kraja. Posto sam ja nov u ovom poslu, jer sam dobio na poklon malinjak od 40 ari u rodu moracu usput i da radim i da ucim. Pozdrav za sve malinare a posebno za Zorana Markovica Sefa koji me je navratio na ovo zlo. Salim se naravno. Zelim vam svima lepo vreme i lepu cenu u 2011 :ppozdrav: ::novac:: ::novac::
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Novajlije :D Dobro došli :ppozdrav:

Zimsko tretiranje: Cuprozin 0.35%
Galmin 2%
Cipkord 0.03%
Koristio sam i Crveno ulje nekih godina, sada ću ovu kombinaciju. :ppozdrav:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

i ja sam koristio crveno ulje 2 god sad cu nesto drugo islim da se zove letool i nesto na bakarnoj bazi
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Prosle godine sam u komsiluku gledala kako postavljaju kolje u malinjak...najpre cuskijom naprave rupu a uz kolac lancem vezu klin(napravljen od tvrdjeg bagrema ). u rupu postave kolac sa klinom i macolom udaraju u klin.kad kolac postave koliko duboko hoce, lanac odvezu a klin izvade...malo zatrpaju i sabiju zemlju oko koca i to je to. cini se lakse jer ne udaraju macolom iznad sebe...nadam se da sam uspela da objasnim, :sta: , mozda nekom pomogne :D
 
Nazad
Vrh