Radovi u malinjaku

Koliko vidim sa foruma ,a i iz neposrednog kontakta ,susenje lastara je dosta cesta pojava ove godine.Mislim da je ovo pitanje za strucnjake koji bi mogli da utvrde uzrok.Nama ostaje da nagadjamo.Ali ukoliko izbije novi lastar ipak ne bi trebalo da bude nesto mnogo opasno.Valjalo bi pogledati kako izgleda koren,da li je doslo do truljenja ili nekog drugog ostecenja.
 
moje licno misljenje je da je susenje izdanaka maline uzrokovano velikom kolicinom vode prosle godine , tako npr kod mene gde je zasadjena stara malina, tj gde je relativno ravna povrsina sa nagibom od 30 stepeni ima suvi malina od 15 do 30 % ( danas sam bas bio u obilasku malinjaka) a u novom malinjaku sa istim nagibom sadio sam malinu na bankove visoke 30 cm i tu je malina fanstaticna nijedna nema da je losa sve na red zato mislim da je velika kolicina padavina uzrokovala susenje maline i tu nema pomoci osim naseljavanja, do sledece kisne godine ce da izdrzi
 
Napokon i ja juce i danas posadih malinu 4500 vilameta i 2500 mikera i ostalo mi je jos mesta za 1200 mikera. Zadovoljan sam sa sadnicom i jednom i drugom, jos samo malo kise i bog.
 
nije to samo kod tebe problem sa suvim lastarima i u mom kraju se svi zale da nemaju sta da vezu tako da ce rod ove godine biti sigurno manji nego prosle godine a videcemo i sa ovim lastarima sto su izlistali sta ce biti
 
Konacno i preko potreban kisa.. bogami da je nastavilo ovo suvo i vetrovito vreme, bilo bi cupavo, morali bi sistemi za navodnjavanje da prorade..
 
Potpuno se slažem sa cunamijem što se tiče suvih lastara. Izdignuti bankovi su prava stvar, mada ih je teško održavati. Kod mene su ih prošle godine prilikom okopavanja rasturili pa je bilo sušenja, popuniću ovih dana i ponovo izdignuti bankovi.

Što se tiče nove sadnje, moglo bi ako je sve spremno (prošle godine sam nešto malo sadio 17.04. i prijem je bio zadovoljavajući). Nemam nešto posebno da dodam dosta je napisano, jedino da se složim sa kolegama malinarima da treba uraditi analizu pa videti šta i koliko. Uglavnom su kod nas zemljišta kisela pa to treba popravljati. Ja bih stajnjak i fosforna i kalijumova đubriva zaorao u trake širine oko 1metar da budući redovi malina budu po sredini tih traka. Tu livadu bih svakako tretirao totalnim herbicidima i sejao nešto za zelenišno đubrenje. Ili ako ne sejem ništa poorao bih je i sada i na jesen, bude to drugačije zemljište nego kada je to samo uzorana livada. Stavljao sam slike kako pripremam zemljište za sadnju na jesen ove godine. Trenutno je zasejana zob.
 
Napokon da se nesto krenulo desavati,uzorao i potanjirao 10ari,prije toga podjubrio sa 5t dobro zgorelog stajnjaka,40 kg 8-24-30 i 700kg mljevenog krečnjaka (za one koji nisu upoznati ja sam početnik u ovom poslu pa idem sa manjom parcelom da to lakše za početak svarim) sadiću na jesen miker najvjerovatnije, sad pripremam zemljište ovo ću sve ponoviti pred sadnju (što se tiče đubrenja) pa šta bog da.Dotada ima još vremena a vas poštovane kolege molim da date svoje sugestije i usmjerenja ako sam nešto pogrešno uradio(biće i slike):ppozdrav:
Meeker tebi se posebno zahvaljujem na dosadašnjoj pomoći.
 
I ovde je počela da pada kiša. Za četvrtak su meteorolozi najavili susnežicu. Bilo bi dobro da nekad pogreše i u našu korist
 
drugari, jedna me stvar interesuje!!!!!! Maline sam zasadio u jesen, i sad treba da krenem sa okopavanjem, problem mi pravi sto je za sada svega 10% novih izdanaka krenulo iz zemlje. Sadnice od malina koje sam zasadio su 97% (svaku poglledao i izracunao) bacile pupoljak i pocele da listaju. Neznam kako da krenem sa okopavanjem a novi izdanci nisu nikli, a trava se vec dobro primila. Svaki bi mi savet dobrodosao.
 
ljujke01

Pažljivo plevljenje trave i održavanje zemljišta u rastresitom stanju u zoni izbijanja novih lastara (lastari koji tek izbijaju su vrlo nežni i krti pa PAŽNJA nije slučajna). Traka širine oko 0.4m u pravcu prostiranja redova pleviš i okopvaš uskom motičicom , ostalo frezuješ. Plevljenjem iz te trake neminovno iznosiš zemlju tako da ostaje niža, što nije poželjno zbog skupljanja vode, pa bi trebalo vratiti sitne zemlje i malo izdignuti tu traku.

Herbicide zaboravi!
 
Stavljao sam slike kako pripremam zemljište za sadnju na jesen ove godine. Trenutno je zasejana zob.

Je l moze link tog posta jer nisam uspela da ga nadjem. Ako sam dobro razumela,uraditi analizu, sada zaorati posaditi neku zitaricu za zeleno djubrenje pa na jesen baciti stajnjak i vestacko djubrivo u redove od metar, pa opet zaorati, tanjirati i saditi malinu?
 
OK MIKEER,

Tako sam i pretpostavio, samo me interesuje okvirno koji je vremenski period kada bi trebalo da novi lastari pocnu da izbijaju masovno iz zemje!!!!!!
 
Evo ponovo nekih slika:



Krompire ::sramota:: niste videli na slici, da ne objašnjavam ...

Može stajnjak kalijumova i fosforna i po celoj površini pa zaorati naravno ako ima u dovoljnim količinama. Ili u trake. Obavezno ako je zakorovljeno tretman totalnim herbicidom. Dobra priprema i adekvatno đubrenje su važni jer malina tu ostaje više godina. U zoni sadnje frezovanje traka da zemlja bude sitna. Pogledaj ovaj link, skini to i prouči.

http://www.psss.rs/request.php?739

ljujke01

Budu krenuli izdanci, ne brini. Možeš i izvaditi neki od onih koji ne listaju i ne kreću pa pogledati koren. Ako je bele (svetle žućkaste) boje kada ga zagrebeš sve je OK. Ako je taman nije dobro, mrtav je. Lako ćeš to razlikovati.
 
Mikeer!

Nisam do sada vadio koren, a kada zagrebem sadnice koje jos nisu olistale one se ZELENE!!!!! Pretpostavljam (iako sam laik u odnosu na ostale) da im je onda i koren OK.
 
Nazad
Vrh