Radovi u malinjaku

:ppozdrav: cunami ! Nema te nešto zadnjih dana?
 
uredu ti lastari koji su sada krenuli, ali nema nista od debelih lastara koji nisu jos krenuli, pupci suvi, bez obzira sto su jos uvek sirovi. pitanje je i dokle ce uopste i biti sirovi.msm da oni nece jos dugo izdrzati vec ce da se osuse. nije mi jasno samo od cega, kada nisu izmrzli, a nema bolesti nikakve. jbg zeznuo sam se prosle godine. vise od 70 posto latara je izmrzlo pa sam se plasio da kidam mlade lastare, misleci da oni nece ponovo krenuti. izmrzlo je bilo do poslednjeg pupka, samo ogoljni strukovi.moguce je da su mnogo omatorili i da ih je nekakva bolescura i ubila, pitanje je samo koja?
 
Zoran sef , ajde mi molim te napisi sta mi se desava sa Kupinom kada listovi dobijaju crvenkasto zlatnu boju , a mladi pupovi se onako kao sitne ruze sire i iz pupa i tako sitne suse , orezao i prihranijo sa oko 100 grama 7-14-21 po sadnici.
Sori znam da nije ta tema ali vidim da si tu aktivan.
 
za moja lova
desava se da kupina krene normalno sa listanjem, ali cim se pojave prvi listovi kupina zastane, izgleda kao da su listovi skuvani i klonuli.meni je se to desavalo u kupini. problem je bio u grinjama, sto nije veliki problem. poprsce se sa akricidom i ona nastavi kasnije normalno. hoce kupina da stane sa razvojem i ako je podloga kisela, tj ima viska vode. to se resava odvodnjavanjem, ja sam taj problem resio jesenjim razoravanjem. takodje kupina zaostaje ako ima dosta ljubicaste pegavosti, e tu nema leka za ovogodisnje lastare, ali mladi mogu da se prscu sa qvadrisom da se bolest spreci. to je moje misljenje.mozda je i neki drugi problem
 
visak vode nije jer je na nizbrdici , pjegavosti nema , onda je mozda i grinja , ali stvar je u tome , sto je do prije 5 dana sve bilo ok a onda sam vidio da mladi izboji pocinju da dobijaju onako na krajevima ljubicastu boju , ali su listici koji su krenuli ostali onako mali i ima ih rpa na svakom pupu , onda pocnu lagano da zute i staju , ali imam red od 40 metara i sad , pola ih je dobro a pola lose , ali izmjesano , naj cesce dobra dobra losa losa losa losa pa onda opet dobra dobra dobra , sta mislite.
 
hoce da je grinja za kratko vreme napadne i zaustavi i to najcesce u ovo vreme kada su listovi najosetljiviji i najsladji za grinju. jednostavno e se uveriti da li ima grinje ili ne. pogledas samo stablo pa ako zapazis da ima mrava ima i grinje jer se mravi sa njom hrane. moj ti je savet da uzmes neki insektoakaricid ( MOze Fobos, nije skup) i da poprsces kupinu.jesi li obavio skoro kakvo prskanje?
 
cunami .. hvala za poljski link naci ce se i tamo nesto korisno

A imam utisak da meker je vec clan mozda pod imenom tomaszv ,,, ili nesto slicno ,,, salim se
 
hvala, nadam se da ce se naci neka informacija i nas da obraduje onako sto sam ja nabrzinu presao oni se bacili ozbiljno u malinarstvo sade neki po 15 h nisu to male povrsine. dodje mi da im sve saspem u lice mogu da sade kolko oce al ima da je prodaju kad zadnja malina iz Srbije izadje
 
@Mojalova
Dal nisi prosle godine u blizini prskao obalu, bagrem , ostrugu sa nekim totalnim herbicidom, ako ga vetar donese do kupine ona hoce da mutira...
 
Sto se tice susenja malina u nasem kraju je katastrofa u zavisnosti od parcele do parcele. Mislim da je uzrok svega proslogodisnja vlaga, opadanje trulih i budjavih malina itd... Pa ne znamo mi bas sve o malinama kao sto mislimo... U sustini mislim da je vazno da krene novi lastar... I kod mene su se pojedine kucice komplet osusile gde je bila prevelika vlaga. Sto se tice debelih lastara koji su sirovi a nisu isterali pupak mislim da ce se osusiti ako ne isteraju do ponedeljka. Ja sam danas zavrsio sa vezivanjem svojih 1,1 hektar malina... Najzadovoljniji sam sa malinjakom podignutim 1986 godine na 40 ari. Fantasticno izgleda a ima 25 godina. Juce sam kupio dig fotoaparat od 12 mega piksela pa cu u ponedeljak staviti neke fotke. Trava u vrstama je podivljala i od ponedeljka narednih desetak dana krece okopavanje...
 
zoranei ja sam na 70ari tek danas zavrsio savezivanjem ali trava nenormalno raste neznam ni sam sta da radim dali da isprskam necim a pitanje je i sa cim
 
Kod nas svi prskaju gromoksanom osim nas nekoliko koji nikad ne prskamo nego plevimo ili okopavamo..
 
@ Milanko u istoj smo situaciji,nedostatak vremena pa ti toplo preporucujem Galop ...ako odlucis njega da koristis obrati paznju kad budes tretirao zbog listova maline......
 
Evo kako mi izgleda list na tim kupinama a i pupovi nisu nista bolji.
2k0tqu.jpg

2h4dv6t.jpg

Sory sto su slike lose slikane su web kamerom.
 
brate i ja freziram tomicom ali trava me unisti kada seprska sa tim cudima pre freziranja ili posle isto i ja kopam oko strika ali trava ubi
 
@ Moja lova
100% je od nekog totalnog herbicida, koji je prskan u blizini kupinjaka prosle ili cak preprosle godine. Imao sam takav slucaj pre dve tri godine. Na strukovima kao sto su na ovoj drugoj slici ce se pojaviti cvat i to hiljade komada mutirane kupine, a neke ce i roditi i biti sitnije cak i od divlje kupine... Iz zemlje ce izrasti novi lastari koji ce takodje imati takav sumanut list, i takva kucica ce se oporaviti tek mozda za dve godine... Da je malina u pitanju onda bi usanula, dok kupina nastavlja da zivi tako deformisana. Ja sam se toliko iscimao kad sam imao takav slucaj i nisam smeo da jedem te plodove koji su radjali sa tih strukova na koje je VETAR doneo vrlo malo ( kap ili dve ) totala. Nadam se samo da su to samo neki strukovi u kupinjaku.. Ako jesu nemas bojazni, jer ce ostala kupina koja nije imala dodira sa totalom nastaviti normalno da se razvija...
 
Ma da bar jesu , oko polovine mi je takvih , jesam spricao sam proslo ljeto oko njih totalom i malo su mi listovi dobili , ali samo malo i to oni pri kraju , nisu se cak niti posusili samo su dobili one fleke , i poslje su izrastli normalni mladi listovi., pu bemte sreco , sad mi dodje da ih pocupam i posadim druge.
Imali kakav savjet.
 
To ti je sto ti je, nema ispravke za ovu godinu. Sacekaj da krenu novi lastari, ako budu normalno izgledali problem je resen, dogodine ce biti sve ok...
 
Nazad
Vrh